zanshin - en to da translation catalogue (116 entries)

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
da: i morgen

[ctx: this day]
en: today
da: i dag

[ctx: the day before today]
en: yesterday
da: i går

[ctx: the week after this week]
en: next week
da: næste uge

[ctx: the month after this month]
en: next month
da: næste måned

en: Configure
da: Indstil

en: Please select or create a resource which will be used by the application to store and query its TODOs.
da: Vælg eller opret en ressource som skal bruges af programmet til at gemme og forespørge dets gøremål.

en: Add resource
da: Tilføj ressource

en: Remove resource
da: Fjern ressource

en: Configure resource...
da: Indstil ressource...

en: Multiple Agent Deletion
da: Sletning af flere agenter

en: Do you really want to delete the selected agent instances?
da: Vil du virkelig slette de markerede agentinstanser?

en: Could not find a collection to store the task into!
da: Kan ikke finde en samling til at lagre opgaven i!

en: Could not associate '%1', it is an ancestor of '%2'
da: Kunne ikke tilknytte "%1", den er en forfæder af "%2"

en: Cannot add task %1
da: Kan ikke tilføje opgave %1

en: Cannot remove task %1
da: Kan ikke fjerne opgave %1

en: Cannot promote task %1 to be a project
da: Kan ikke forfremme opgaven %1 til at være et projekt

en: Cannot modify task %1
da: Kan ikke redigere opgaven %1

en: Cannot move task %1 as sub-task of %2
da: Kan ikke flytte opgaven %1 som underopgave af %2

en: Cannot deparent task %1 from its parent
da: Kan ikke afforælder opgaven %1 fra den forælder

en: Cannot add project %1 in dataSource %2
da: Kan ikke tilføje projektet %1 i dataSource %2

en: Cannot add context %1
da: Kan ikke tilføje konteksten %1

en: Cannot remove project %1
da: Kan ikke fjerne projektet %1

en: Cannot remove context %1
da: Kan ikke fjerne konteksten %1

en: Inbox
da: Indbakke

en: Workday
da: Arbejdsdag

en: Projects
da: Projekter

en: Contexts
da: Kontekster

en: All Tasks
da: Alle opgaver

en: Cannot modify project %1
da: Kan ikke redigere projektet %1

en: Cannot modify context %1
da: Kan ikke redigere konteksten %1

en: Cannot add %1 to project %2
da: Kan ikke tilføje %1 til projektet %2

en: Cannot add %1 to context %2
da: Kan ikke tilføje %1 til konteksten %2

en: Cannot move %1 to Inbox
da: Kan ikke flytte %1 til indbakke

en: Cannot move task %1 to Inbox
da: Kan ikke flytte opgaven %1 til indbakke

en: Cannot update task %1 to Workday
da: Kan ikke opdatere opgaven %1 til arbejdsdag

en: Cannot modify source %1
da: Kan ikke redigere kilden %1

en: Cannot add task %1 in context %2
da: Kan ikke tilføje opgaven %1 i konteksten %2

en: Cannot remove task %1 from context %2
da: Kan ikke fjerne opgaven %1 fra konteksten %2

en: Cannot modify task %1 in context %2
da: Kan ikke redigere opgaven %1 i konteksten %2

en: Cannot dissociate task %1 from its parent
da: Kan ikke fjerne tilknytningen af opgaven %1 fra dens forælder

en: Cannot add task %1 in Inbox
da: Kan ikke tilføje opgaven %1 i indbakke

en: Cannot remove task %1 from Inbox
da: Kan ikke fjerne opgaven %1 fra indbakke

en: Cannot modify task %1 in Inbox
da: Kan ikke redigere opgaven %1 i indbakke

en: Cannot add task %1 in project %2
da: Kan ikke tilføje opgaven %1 i projektet %2

en: Cannot remove task %1 from project %2
da: Kan ikke fjerne opgaven %1 fra projektet %2

en: Cannot modify task %1 in project %2
da: Kan ikke redigere opgaven %1 i projektet %2

en: Cannot move task %1 as a sub-task of %2
da: Kan ikke flytte opgaven %1 som en underopgave af %2

en: Cannot update task %1 to 'not running'
da: Kan ikke opdatere opgaven %1 til "ikke kørende"

en: Cannot update task %1 to 'running'
da: Kan ikke opdatere opgaven %1 til "kørende"

en: Cannot add task %1 in Workday
da: Kan ikke tilføje opgaven %1 i arbejdsdag

en: Cannot remove task %1 from Workday
da: Kan ikke fjerne opgaven %1 fra arbejdsdag

en: Cannot modify task %1 in Workday
da: Kan ikke redigere opgaven %1 i arbejdsdag

en: Move Task
da: Flyt opgave

en: New Project
da: Nyt projekt

en: New Context
da: Ny kontekst

en: Remove Page
da: Fjern side

en: Previous Page
da: Forrige side

en: Next Page
da: Næste side

en: Go to Page...
da: Gå til side...

en: Add a context
da: Tilføj kontekst

en: Delete Project
da: Slet projekt

en: Do you really want to delete the project '%1', with all its actions?
da: Vil du virkelig slette projektet "%1" med alle dets handlinger?

en: Delete Context
da: Slet kontekst

en: Do you really want to delete the context '%1'?
da: Vil du virkelig slette konteksten "%1"?

en: Use as Default Source
da: Brug som standardkilde

en: Configure %1...
da: Indstil %1...

en: Add Attachment
da: Tilføj bilag

en: Never
da: Aldrig

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Monthly
da: Månedligt

en: Yearly
da: Årligt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dueDateLabel)
en: D&ue Date
da: &Forfaldsdato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doneButton)
en: Done
da: Færdig

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addAttachmentButton)
en: Add Attachment...
da: Tilføj bilag...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, removeAttachmentButton)
en: Remove Attachment
da: Fjern bilag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startTodayButton)
en: Select for &Today
da: Vælg for &i dag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recurrenceLabel)
en: &Recurrence
da: &Gentagelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startDateLabel)
en: St&art Date
da: &Startdato

en: Sort by title
da: Sortér efter titel

en: Sort by date
da: Sortér efter dato

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterEdit)
en: Filter...
da: Filtrér...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, descendingButton)
en: Sort in descending order
da: Sortér i faldende rækkefølge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, ascendingButton)
en: Sort in ascending order
da: Sortér i stigende rækkefølge

en: Project: %1
da: Projekt: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameAndDataSourceDialog)
en: Add a project
da: Tilføj et projekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name
da: Navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourceLabel)
en: Source
da: Kilde

en: Type and press enter to add a task
da: Skriv og tryk Retur for at tilføje en opgave

en: New Task
da: Ny opgave

en: Remove Task
da: Fjern opgave

en: Promote Task as Project
da: Forfrem opgave til projekt

en: Show done tasks
da: Vis færdige opgaver

en: Show future tasks
da: Vis fremtidige opgaver

en: Start Now
da: Start nu

en: Type and press enter to add an item
da: Skriv og tryk Retur for at tilføje en post

en: Do you really want to delete the selected items and their children?
da: Vil du virkelig slette de markerede poster og deres børn?

en: Do you really want to delete the selected items?
da: Vil du virkelig slette de markerede poster?

en: Do you really want to delete the selected task and all its children?
da: Vil du virkelig slette den markerede opgave og alle dens børn?

en: Delete Tasks
da: Slet opgaver

en: Quick Select Dialog
da: Hurtigvalg-dialog

en: You can start typing to filter the list of available pages
da: Du kan begynde at skrive for at filtrere listen over tilgængelige sider

en: Path: %1
da: Sti: %1

en: Zanshin Running Task Banner
da: Zanshin kørende opgave-banner

en: Zanshin Tasks
da: Zanshin Opgaver

en: A Getting Things Done application which aims at getting your mind like water
da: Et program til at få tingene gjort, som prøver at få dine tanker til at være som var de vand

en: Copyright 2008-2016, Kevin Ottens <ervin@kde.org>
da: Ophavsret 2008-2016, Kevin Ottens <ervin@kde.org>

en: Lead Developer
da: Hovedudvikler

en: Developer
da: Udvikler

en: Sources
da: Kilder

en: Pages
da: Sider

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
da: &Kør

note: i18n: ectx: Menu
en: &Panels
da: &Paneler

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Add "%1" to your todo list
da: Tilføj "%1" til din gøremålsliste
