zaqar-ui VERSION - en to tr_TR translation catalogue (123 entries)

en: A queue name between 1-256 characters is required.
tr_TR: 1-256 karakter uzunluğunda kuyruk ismi gerekiyor.

en: Actions
tr_TR: İşlemler

en: Age
tr_TR: Yaş

en: An optional request component related to storage-specific options in YAML format.
tr_TR: İsteğe bağlı, depolamaya-özel seçeneklerle ilgili YAML biçiminde istek bileşeni.

en: Body
tr_TR: Gövde

en: Capabilities
tr_TR: Yetenekler

en: Choose resource to purge
tr_TR: Temizlenecek kaynağı seçin

en: Claimed Messages
tr_TR: İstenen İletiler

en: Claims
tr_TR: Alacaklılar

en: Confirm Delete Pool | Confirm Delete Pools
tr_TR[0]: Havuz Silmeyi Onayla
tr_TR[1]: Havuzları Silmeyi Onayla

en: Confirm Delete Pool Flavor | Confirm Delete Pool Flavors
tr_TR[0]: Havuz Niteliği Silmeyi Onayla
tr_TR[1]: Havuz Niteliklerini Silmeyi Onayla

en: Confirm Delete Queue | Confirm Delete queues
tr_TR[0]: Kuyruk Silmeyi Onayla
tr_TR[1]: Kuyrukları Silmeyi Onayla

en: Confirmed
tr_TR: Onaylandı

en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Create Pool
tr_TR: Havuz Oluştur

en: Create Pool Flavor
tr_TR: Havuz Niteliği Oluştur

en: Create Queue
tr_TR: Kuyruk Oluştur

en: Create Queues
tr_TR: Kuyruklar Oluştur

en: Create Subscription
tr_TR: Abonelik Oluştur

en: Creating Signed URL
tr_TR: İmzalı URL Oluşturma

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Pool | Delete Pools
tr_TR[0]: Havuzu Sil
tr_TR[1]: Havuzları Sil

en: Delete Pool Flavor | Delete Pool Flavors
tr_TR[0]: Havuz Niteliğini Sil
tr_TR[1]: Havuz Niteliklerini Sil

en: Delete Pool Flavors
tr_TR: Havuz Niteliklerini Sil

en: Delete Pools
tr_TR: Havuzları Sil

en: Delete Queue | Delete Queues
tr_TR[0]: Kuyruğu Sil
tr_TR[1]: Kuyrukları Sil

en: Delete Queues
tr_TR: Kuyrukları Sil

en: Deleted Pool Flavor: %s. | Deleted Pool Flavors: %s.
tr_TR[0]: Havuz Niteliği Silindi: %s.
tr_TR[1]: Havuz Nitelikleri Silindi: %s.

en: Deleted Pool: %s. | Deleted Pools: %s.
tr_TR[0]: Havuz Silindi: %s.
tr_TR[1]: Havuzlar Silindi: %s.

en: Deleted Queue: %s. | Deleted Queues: %s.
tr_TR[0]: Kuyruk Silindi: %s.
tr_TR[1]: Kuyruklar Silindi: %s.

en: Describes flavor-specific capabilities in YAML format.
tr_TR: Niteliğe-özel yetenekleri YAML biçiminde tanımlar.

en: Enter a queue name
tr_TR: Bir kuyruk ismi girin

en: Enter a subscriber
tr_TR: Bir abone girin

en: Free Messages
tr_TR: Bağımsız İletiler

en: Group
tr_TR: Grup

en: Group of the pool.
tr_TR: Havuzun grubu.

en: ID
tr_TR: Kimlik

en: List Messages
tr_TR: İletileri Listele

en: Messages
tr_TR: İletiler

en: Messages has been posted to queue %s successfully.
tr_TR: İleti %s kuyruğuna başarıyla gönderildi.

en: Methods
tr_TR: Yöntemler

en: Name
tr_TR: İsim

en: Name of the flavor.
tr_TR: Nitelik adı.

en: Name of the pool.
tr_TR: Havuz ismi.

en: Note that you can create a queue without defining metadata.
          The metadata step is optional but recommended.
tr_TR: Metaveri tanımlamadan kuyruk oluşturabileceğinizi unutmayın.
    Metaveri adımı tavsiye edilir ama isteğe bağlıdır.

en: Note that you can create a subscription without defining options.
tr_TR: Seçenekleri belirtmeden abonelik oluşturabileceğinizi unutmayın.

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Paths
tr_TR: Yollar

en: Pool
tr_TR: Havuz

en: Pool %s was successfully created.
tr_TR: Havuz %s başarıyla oluşturuldu.

en: Pool %s was successfully updated.
tr_TR: Havuz %s başarıyla güncellendi.

en: Pool Flavor
tr_TR: Havuz Niteliği

en: Pool Flavors
tr_TR: Havuz Nitelikleri

en: Pool Group
tr_TR: Havuz Grubu

en: Pool flavor %s was successfully created.
tr_TR: Havuz niteliği %s başarıyla oluşturuldu.

en: Pool flavor %s was successfully updated.
tr_TR: Havuz niteliği %s başarıyla güncellendi.

en: Pool group for flavor.
tr_TR: Nitelik için havuz grubu.

en: Pools
tr_TR: Havuzlar

en: Post
tr_TR: Gönderi

en: Post Messages
tr_TR: İletileri Gönder

en: Purge
tr_TR: Temizle

en: Purge Queue
tr_TR: Kuyruğu Temizle

en: Queue %s has been purged successfully.
tr_TR: Kuyruk %s başarıyla temizlendi.

en: Queue %s was successfully created.
tr_TR: Kuyruk %s başarıyla oluşturuldu.

en: Queue %s was successfully updated.
tr_TR: Kuyruk %s başarıyla güncellendi.

en: Queue Details
tr_TR: Kuyruk Ayrıntıları

en: Queue Metadata
tr_TR: Kuyruk Metaverisi

en: Queue Name
tr_TR: Kuyruk İsmi

en: Queues
tr_TR: Kuyruklar

en: Removed %(subscriber)s subscriber from the %(queue)s queue.
tr_TR: %(subscriber)s abonesi %(queue)s kuyruğundan çıkarıldı.

en: See a sample as below:
tr_TR: Aşağıdaki gibi bir örneğe göz atın:

en: Signed URL
tr_TR: İmzalı URL

en: Signed URL for %s
tr_TR: %s için imzalı URL

en: Signed URL was successfully created for the queue %s with expires %s and signature %s.
tr_TR: İmzalı URL %s kuyruğu için %s zaman aşımı ve %s imzasıyla başarıyla oluşturuldu.

en: Subscriber
tr_TR: Abone

en: Subscribers must be in the form of mailto, HTTP, or HTTPS.
tr_TR: Aboneler mailto, HTTP, veya HTTPS biçiminde olmalı.

en: Subscription
tr_TR: Abonelik

en: Subscription %s was successfully created.
tr_TR: %s aboneliği başarıyla oluşturuldu.

en: Subscriptions
tr_TR: Abonelikler

en: TTL Seconds
tr_TR: TTL Saniye

en: The TTL for a subscription must be at least 60 seconds long.
tr_TR: Bir abonelik için TTL en az 60 sn uzunluğunda olmalı.

en: The client specifies only the body and TTL for the message. The server
        inserts metadata, such as ID and age.
tr_TR: İstemci yalnızca ileti gövdesini ve TTL değerini belirtiyor. Sunucu
        kimlik ve yaş gibi metaveri ekler.

en: Time To Live
tr_TR: Yaşam Süresi

en: Time to Live
tr_TR: Yaşama Süresi

en: Total Messages
tr_TR: Toplam İleti

en: URI for storage engine of this pool.
tr_TR: Bu havuzun depolama motoru için URI.

en: Unable to add subscription.
tr_TR: Abonelik eklenemedi.

en: Unable to create signed URL.
tr_TR: İmzalı URL oluşturulamıyor.

en: Unable to create the flavor.
tr_TR: Nitelik oluşturulamadı.

en: Unable to create the pool.
tr_TR: Havuz oluşturulamadı.

en: Unable to create the queue.
tr_TR: Kuyruk oluşturulamadı.

en: Unable to delete Pool Flavor: %s. | Unable to delete Pool Flavors: %s.
tr_TR[0]: Havuz Niteliği silinemiyor: %s.
tr_TR[1]: Havuz Nitelikleri silinemiyor: %s.

en: Unable to delete Pool: %s. | Unable to delete Pools: %s.
tr_TR[0]: Havuz silinemedi: %s.
tr_TR[1]: Havuzlar silinemedi: %s.

en: Unable to delete Queue: %s. | Unable to delete Queues: %s.
tr_TR[0]: Kuyruk silinemiyor: %s.
tr_TR[1]: Kuyruklar silinemiyor: %s.

en: Unable to delete subscription.
tr_TR: Abonelik silinemedi.

en: Unable to get messages.
tr_TR: İletiler alınamadı.

en: Unable to post messages.
tr_TR: İletiler gönderilemedi.

en: Unable to purge the queue.
tr_TR: Kuyruk temizlenemedi.

en: Unable to retrieve the Queue.
tr_TR: Kuyruk alınamadı.

en: Unable to retrieve the Queues.
tr_TR: Kuyruklar alınamadı.

en: Unable to retrieve the flavor.
tr_TR: Nitelik alınamadı.

en: Unable to retrieve the flavors.
tr_TR: Nitelikler alınamadı.

en: Unable to retrieve the pool.
tr_TR: Havuz alınamadı.

en: Unable to retrieve the pools.
tr_TR: Havuzlar alınamadı.

en: Unable to update the flavor.
tr_TR: Nitelik güncellenemedi.

en: Unable to update the pool.
tr_TR: Havuz güncellenemedi.

en: Unable to update the queue.
tr_TR: Kuyruk güncellenemedi.

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Pool
tr_TR: Havuzu Güncelle

en: Update Pool Flavor
tr_TR: Havuz Niteliğini Güncelle

en: Update Queue
tr_TR: Kuyruğu Güncelle

en: View Messages
tr_TR: İletileri Görüntüle

en: Weight
tr_TR: Ağırlık

en: Weight of the pool.
tr_TR: Havuz ağırlığı.

en: You are not allowed to delete pool flavors: %s
tr_TR: Havuz niteliklerini silme yetkiniz yok: %s

en: You are not allowed to delete pools: %s
tr_TR: Havuzları silme yetkiniz yok: %s

en: You are not allowed to delete queues: %s
tr_TR: Kuyruk silme yetkiniz yok: %s

en: You can submit up to 10 messages in a single request, but you must always
        encapsulate the messages in a collection container (an array in JSON, even
        for a single message - without the JSON array, you receive the "Invalid
        request body" message). The resulting value of the Location header or
        response body might be used to retrieve the created messages for further
        processing.
tr_TR: Tek bir istekte 10 iletiye kadar gönderi yapabilirsiniz, ama her zaman iletileri
        bir toplama kapsayıcısına (JSON dizisi, tek bir ileti için bile - JSON dizisi olmadan
        "Geçersiz istek gövdesi" iletisi alırsınız) sarmalamalısınız. İleri işleme için Konum
        başlığının sonuç değeri veya yanıt gövdesi kullanılarak oluşturulan iletiler
        alınabilir.

en: You have selected "%s". Deleted Pool Flavor is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted Pool Flavors are not recoverable.
tr_TR[0]: "%s" seçtiniz. Silinen Havuz Niteliği geri getirilemez.
tr_TR[1]: "%s" seçtiniz. Silinen Havuz Nitelikleri geri getirilemez.

en: You have selected "%s". Deleted Pool is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted Pools are not recoverable.
tr_TR[0]: "%s" seçtiniz. Silinen Havuz geri alınamaz.
tr_TR[1]: "%s" seçtiniz. Silinen Havuzlar geri alınamaz.

en: You have selected "%s". Deleted queue is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted queues are not recoverable.
tr_TR[0]: "%s" seçtiniz. Silinen kuyruk geri getirilemez.
tr_TR[1]: "%s" seçtiniz. Silinen kuyruklar geri getirilemez.

en: You must specify one of the pool groups that is configured in storage pools.
tr_TR: Depolama havuzlarında yapılandırılmış havuz gruplarından birini belirtmelisiniz.

en: e.g. mongodb://127.0.0.1:27017
tr_TR: örn. mongodb://127.0.0.1:27017
