zenity - en to da translation catalogue (194 entries)

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Dette program er fri software; det kan distribueres og/eller modificeres som betinget af GNU Lesser General Public License, udarbejdet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen eller, efter eget valg, enhver nyere version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU Lesser General Public License for more details.
da: Dette program distribueres i håb om at det viser sig nyttigt, men UDEN NOGEN GARANTI; selv uden de underforståede garantier SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL, idet der henvises til GNU Lesser General Public License for detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU Lesser General Public License sammen med dette program; er dette ikke tilfældet, så skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Display dialog boxes from shell scripts
da: Vis meddelelsesvinduer fra kommandoskalprogrammer

en: _Cancel
da: _Annullér

en: You must specify a dialog type. See 'zenity --help' for details
da: Du skal angive en vinduestype. Se “zenity --help” for flere detaljer

en: _No
da: _Nej

en: _Yes
da: _Ja

en: Could not parse message
da: Kunne ikke fortolke meddelelse

en: Invalid value for a boolean typed hint.
    Supported values are 'true' or 'false'.
da: Ugyldig værdi for et fif af typen boolesk.
    Understøttede værdier er “true” eller “false”.

note: (iibiiay)
en: Unsupported hint. Skipping.
da: Ej understøttet fif. Udelader.

note: unknown hints
en: Unknown hint name. Skipping.
da: Ukendt fifnavn. Udelader.

en: Could not parse command from stdin
da: Kunne ikke fortolke kommando fra standardinddata

en: Zenity notification
da: Zenity-påmindelse

en: Set the dialog title
da: Angiv vinduestitlen

en: TITLE
da: TITEL

en: Set the window icon
da: Angiv vinduesikonet

en: ICONPATH
da: IKONSTI

en: Set the width
da: Angiv bredden

en: WIDTH
da: BREDDE

en: Set the height
da: Angiv højden

en: HEIGHT
da: HØJDE

en: Set dialog timeout in seconds
da: Angiv udløbstid i sekunder for dialogvinduet

note: Timeout for closing the dialog
en: TIMEOUT
da: UDLØBSTID

en: Set the label of the OK button
da: Angiv etiketten på OK-knappen

en: TEXT
da: TEKST

en: Set the label of the Cancel button
da: Angiv etiketten på Annulllér-knappen

en: Add an extra button
da: Tilføj en ekstra knap

en: Set the modal hint
da: Angiv “modal” dialog

en: Set the parent window to attach to
da: Angiv ophavsvinduet, der skal hæftes til

en: WINDOW
da: VINDUE

en: Display calendar dialog
da: Vis kalendervindue

en: Set the dialog text
da: Angiv vinduesteksten

en: Set the calendar day
da: Angiv kalenderdagen

en: DAY
da: DAG

en: Set the calendar month
da: Angiv kalendermåneden

en: MONTH
da: MÅNED

en: Set the calendar year
da: Angiv kalenderåret

en: YEAR
da: ÅR

en: Set the format for the returned date
da: Angiv formatet for den returnerede dato

en: PATTERN
da: MØNSTER

en: Display text entry dialog
da: Vis tekstindtastningsvindue

en: Set the entry text
da: Angiv indtastningsteksten

en: Hide the entry text
da: Skjul indtastningsteksten

en: Display error dialog
da: Vis fejlvindue

en: Set the dialog icon
da: Angiv dialogvinduesikonet

en: ICON-NAME
da: IKON-NAVN

en: Do not enable text wrapping
da: Aktivér ikke tekstombrydning

en: Do not enable Pango markup
da: Aktivér ikke Pango-opmærkning

en: Enable ellipsizing in the dialog text. This fixes the high window size with long texts
da: Tillad udeladelse med ellipse for dialogtekst. Dette fikserer vinduesstørrelsen ved lange tekster

en: Display info dialog
da: Vis infovindue

en: Display file selection dialog
da: Vis filvælgervindue

en: Set the filename
da: Angiv filnavnet

en: FILENAME
da: FILNAVN

en: Allow multiple files to be selected
da: Tillad flere filer at blive valgt

en: Activate directory-only selection
da: Aktivér markering kun af mapper

en: Activate save mode
da: Aktivér gem-tilstand

en: Set output separator character
da: Angiv adskillelsestegnet til uddata

en: SEPARATOR
da: ADSKILLER

en: Confirm file selection if filename already exists
da: Bekræft filmarkering hvis filnavn allerede eksisterer

en: Set a filename filter
da: Angiv et filnavnsfilter

note: Help for file-filter argument (name and patterns for file selection)
en: NAME | PATTERN1 PATTERN2 ...
da: NAVN | MØNSTER1 MØNSTER2 …

en: Display list dialog
da: Vis listevindue

en: Set the column header
da: Angiv kolonneoverskriften

en: COLUMN
da: KOLONNE

en: Use check boxes for the first column
da: Brug afkrydsningsbokse til den første kolonne

en: Use radio buttons for the first column
da: Brug radioknapper til den første kolonne

en: Use an image for the first column
da: Brug et billede til den første kolonne

en: Allow multiple rows to be selected
da: Tillad at flere rækker kan vælges

en: Allow changes to text
da: Tillad ændringer i tekst

en: Print a specific column (Default is 1. 'ALL' can be used to print all columns)
da: Vis en specifik kolonne (1 er forvalgt. Benyt “ALL” til at vise alle kolonner)

note: Column index number to print out on a list dialog
en: NUMBER
da: NUMMER

en: Hide a specific column
da: Skjul en bestemt kolonne

en: Hide the column headers
da: Skjul kolonneoverskrifterne

en: Change list default search function searching for text in the middle, not on the beginning
da: Ændr standardopførslen for listesøgning, så der søges efter tekst i midten frem for i begyndelsen

en: Display notification
da: Vis påmindelse

en: Set the notification text
da: Angiv påmindelsesteksten

en: Listen for commands on stdin
da: Lyt efter kommandoer fra standardinddata

en: Set the notification hints
da: Angiv påmindelsesfiffene

en: Display progress indication dialog
da: Vis fremgangsmålervindue

en: Set initial percentage
da: Angiv startprocentdel

en: PERCENTAGE
da: PROCENTDEL

en: Pulsate progress bar
da: Lad fremgangsmåleren pulsere

en: Dismiss the dialog when 100% has been reached
da: Fjern vinduet når 100% er nået

en: Kill parent process if Cancel button is pressed
da: Dræb ophavsproces hvis Annullér-knappen trykkes

en: Hide Cancel button
da: Skjul Annullér-knap

en: Estimate when progress will reach 100%
da: Anslå hvornår der nås 100%

en: Display question dialog
da: Vis spørgsmålsvindue

en: Give Cancel button focus by default
da: Giv fokus til Annullér-knappen, som standard

en: Suppress OK and Cancel buttons
da: Undertryk OK- og Annullér-knapper

en: Display text information dialog
da: Vis tekstinformationsvindue

en: Open file
da: Åbn fil

en: Set the text font
da: Angiv skrifttypen for tekst

en: Enable an I read and agree checkbox
da: Aktivér et afkrydsningsfelt med Jeg har læst og accepteret

en: Enable HTML support
da: Aktivér HTML-understøttelse

en: Do not enable user interaction with the WebView. Only works if you use --html option
da: Slå ikke brugerinteraktion til i webvisningen. Virker kun hvis du bruger tilvalget --html

en: Set an URL instead of a file. Only works if you use --html option
da: Angiver en URL i stedet for en fil. Virker kun hvis du bruger tilvalget --html

en: Auto scroll the text to the end. Only when text is captured from stdin
da: Autorul teksten til slutningen. Kun når tekst hentes fra stdin

en: Display warning dialog
da: Vis advarselsvindue

en: Display scale dialog
da: Vis skaleringsvindue

en: Set initial value
da: Angiv startværdi

en: VALUE
da: VÆRDI

en: Set minimum value
da: Angiv minimumsværdi

en: Set maximum value
da: Angiv maksimumsværdi

en: Set step size
da: Angiv trinstørrelse

en: Print partial values
da: Udskriv delvise værdier

en: Hide value
da: Skjul værdi

en: Display forms dialog
da: Vis formulardialog

en: Add a new Entry in forms dialog
da: Tilføj et nyt indtastningsfelt i formulardialogen

en: Field name
da: Feltnavn

en: Add a new Password Entry in forms dialog
da: Tilføj et nyt adgangskodefelt i formulardialogen

en: Add a new Calendar in forms dialog
da: Tilføj en ny kalender i formulardialogen

en: Calendar field name
da: Kalenderfeltnavn

en: Add a new List in forms dialog
da: Tilføj en ny liste i formulardialogen

en: List field and header name
da: Vis felt- og overskriftsnavn

en: List of values for List
da: Værdier til liste

en: List of values separated by |
da: Liste af værdier adskilt af |

en: List of values for columns
da: Liste af værdier for kolonner

en: Add a new combo box in forms dialog
da: Tilføj en ny kombinationsboks i formulardialogen

en: Combo box field name
da: Feltnavn for kombinationsboks

en: List of values for combo box
da: Liste af værdier for kombinationsboks

en: Show the columns header
da: Vis kolonneoverskriften

en: Display password dialog
da: Vis adgangskodevindue

en: Display the username option
da: Vis brugernavnsindstillingen

en: Display color selection dialog
da: Vis farvevælgervindue

en: Set the color
da: Angiv farven

en: Show the palette
da: Vis paletten

en: About zenity
da: Om Zenity

en: Print version
da: Vis version

en: General options
da: Generelle tilvalg

en: Show general options
da: Vis generelle tilvalg

en: Calendar options
da: Kalendertilvalg

en: Show calendar options
da: Vis kalendertilvalg

en: Text entry options
da: Tekstindtastningstilvalg

en: Show text entry options
da: Vis tekstindtastningstilvalg

en: Error options
da: Fejltilvalg

en: Show error options
da: Vis fejltilvalg

en: Info options
da: Infotilvalg

en: Show info options
da: Vis infotilvalg

en: File selection options
da: Filvælgertilvalg

en: Show file selection options
da: Vis filvælgertilvalg

en: List options
da: Listetilvalg

en: Show list options
da: Vis listetilvalg

en: Notification icon options
da: Påmindelsesikon-tilvalg

en: Show notification icon options
da: Vis påmindelsesikon-tilvalg

en: Progress options
da: Fremgangsmålertilvalg

en: Show progress options
da: Vis fremgangsmålertilvalg

en: Question options
da: Spørgsmålstilvalg

en: Show question options
da: Vis spørgsmålstilvalg

en: Warning options
da: Advarselstilvalg

en: Show warning options
da: Vis advarselstilvalg

en: Scale options
da: Skaleringstilvalg

en: Show scale options
da: Vis skaleringstilvalg

en: Text information options
da: Tekstinformations-tilvalg

en: Show text information options
da: Vis tekstinformations-tilvalg

en: Color selection options
da: Farvevælgertilvalg

en: Show color selection options
da: Vis farvevælgertilvalg

en: Password dialog options
da: Tilvalg for adgangskodevindue

en: Show password dialog options
da: Vis tilvalg for adgangskodevindue

en: Forms dialog options
da: Tilvalg for formulardialog

en: Show forms dialog options
da: Vis tilvalg for formulardialog

en: Miscellaneous options
da: Diverse tilvalg

en: Show miscellaneous options
da: Vis diverse tilvalg

en: This option is not available. Please see --help for all possible usages.
da: Dette flag er ikke tilgængeligt. Brug venligst --help for at se mulige flag.

en: --%s is not supported for this dialog
da: --%s understøttes ikke for dette vindue

en: Two or more dialog options specified
da: To eller flere vinduestilvalg angivet

note: Checks if username has been passed as a parameter
en: Type your password
da: Indtast din adgangskode

en: Type your username and password
da: Skriv dit brugernavn og adgangskode

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Time remaining: %lu:%02lu:%02lu
da: Resterende tid: %lu:%02lu:%02lu

en: Maximum value must be greater than minimum value.
da: Maksimal værdi skal være højere end minimal værdi.

en: Value out of range.
da: Værdi uden for område.

en: No column titles specified for List dialog.
da: Ingen kolonneoverskrifter angivet til listevindue.

en: You should use only one List dialog type.
da: Du kan kun bruge én listevinduestype.

en: Adjust the scale value
da: Justér skaleringsværdien

en: Cancel
da: Annullér

en: Text View
da: Tekstvisning

en: Calendar selection
da: Datovælger

en: Select a date from below.
da: Vælg en dato herunder.

en: C_alendar:
da: K_alender:

en: Add a new entry
da: Tilføj et nyt indtastningsfelt

en: _Enter new text:
da: _Indtast ny tekst:

en: Error
da: Fejl

en: An error has occurred.
da: Der opstod en fejl.

en: Forms dialog
da: Formulardialog

en: All updates are complete.
da: Alle opdateringer er fuldført.

en: Progress
da: Fremgang

en: Running...
da: Kører …

en: Question
da: Spørgsmål

en: Are you sure you want to proceed?
da: Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Select items from the list
da: Vælg punkter fra listen

en: Select items from the list below.
da: Vælg punkter fra listen herunder.

en: Warning
da: Advarsel
