zenity master - en to id translation catalogue (196 entries)

en: Display dialog boxes from the command line
id: Menampilkan kotak dialog dari baris perintah

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
id: Program ini adalah perangkat lunak bebas; Anda dapat menyebarluaskannya dan/atau mengubahnya di bawah syarat GNU Lesser General Public License sebagaimana dipublikasikan oleh Free Software Foundation; baik versi 2 dari Lisensi, atau (terserah pilihan Anda) versi setelahnya.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU Lesser General Public License for more details.
id: Program ini didistribusikan dengan harapan dapat berguna, tetapi TANPA ADANYA JAMINAN; termasuk tanpa jaminan DAYA JUAL atau KELAIKAN UNTUK TUJUAN TERTENTU. Lihat GNU Lesser General Public License untuk rincian lebih lanjut.

en: You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
id: Anda seharusnya menerima salinan dari GNU Lesser General Public License bersama dengan program ini; jika tidak, kirimkan surat Anda ke Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Display dialog boxes from shell scripts
id: Menampilkan kotak dialog dari skrip shell

en: Warning: the --extra-button option for --file-selection is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
id: Peringatan: opsi --extra-button untuk --file-selection sudah tidak digunakan lagi dan akan dihapus di versi zenity yang akan datang. Mengabaikan.

en: _Cancel
id: _Batal

en: You must specify a dialog type. See 'zenity --help' for details
id: Anda harus menentukan jenis dialog. Lihat 'zenity --help' untuk lebih jelas

en: _No
id: _Tidak

en: _Yes
id: _Ya

en: Could not parse message
id: Tidak dapat mengurai pesan

en: Could not parse command from stdin
id: Tidak dapat mengurai perintah dari stdin

en: Set the dialog title
id: Menentukan judul dialog

en: TITLE
id: JUDUL

en: Set the width
id: Menentukan lebar

en: WIDTH
id: LEBAR

en: Set the height
id: Menentukan tinggi

en: HEIGHT
id: TINGGI

en: Set dialog timeout in seconds
id: Menentukan waktu tunggu dalam detik

note: Timeout for closing the dialog
en: TIMEOUT
id: WAKTU_HABIS

en: Set the label of the OK button
id: Menata label untuk tombol OK

en: TEXT
id: TEKS

en: Set the label of the Cancel button
id: Menata label untuk tombol Batal

en: Add an extra button
id: Menambah sebuah tombol ekstra

en: Set the modal hint
id: Atur petunjuk modal

en: DEPRECATED; does nothing
id: USANG; tidak melakukan apa-apa

en: WINDOW
id: JENDELA

en: DEPRECATED; use `--icon`
id: USANG; gunakan '--icon'

en: ICON-NAME
id: NAMA-IKON

en: Display calendar dialog
id: Menampilkan dialog kalender

en: Set the dialog text
id: Menentukan teks dialog

en: Set the calendar day
id: Menentukan hari kalender

en: DAY
id: HARI

en: Set the calendar month
id: Menentukan bulan kalender

en: MONTH
id: BULAN

en: Set the calendar year
id: Menentukan tahun kalender

en: YEAR
id: TAHUN

en: Set the format for the returned date
id: Menentukan format untuk tanggal yang dihasilkan

en: PATTERN
id: POLA

en: Display text entry dialog
id: Menampilkan dialog entri teks

en: Set the entry text
id: Menentukan teks entri

en: Hide the entry text
id: Menyembunyikan teks entri

en: Display error dialog
id: Menampilkan dialog galat

en: Set the icon name
id: Atur nama ikon

en: Do not enable text wrapping
id: Tanpa pembengkokan teks

en: Do not enable Pango markup
id: Jangan fungsikan markup Pango

en: Enable ellipsizing in the dialog text. This fixes the high window size with long texts
id: Fungsikan penyingkatan dalam teks dialog. Ini memperbaikai ukuran jendela yang tinggi dengan teks panjang

en: Display info dialog
id: Menampilkan dialog informasi

en: Display file selection dialog
id: Menampilkan dialog seleksi berkas

en: Set the filename
id: Menentukan nama berkas

en: FILENAME
id: NAMA_BERKAS

en: Allow multiple files to be selected
id: Memperbolehkan seleksi multiberkas

en: Activate directory-only selection
id: Mengaktifkan seleksi hanya direktori

en: Activate save mode
id: Mengaktifkan mode menyimpan

en: Set output separator character
id: Menentukan karakter pemisah keluaran

en: SEPARATOR
id: PEMISAH

en: Set a filename filter
id: Menata penyaring nama berkas

note: Help for file-filter argument (name and patterns for file selection)
en: NAME | PATTERN1 PATTERN2 ...
id: NAMA | POLA1 POLA2 ...

en: Display list dialog
id: Menampilkan dialog senarai

en: Set the column header
id: Menentukan tajuk kolom

en: COLUMN
id: KOLOM

en: Use check boxes for the first column
id: Menggunakan kotak cek untuk kolom pertama

en: Use radio buttons for the first column
id: Menggunakan tombol radio untuk kolom pertama

en: Use an image for the first column
id: Menggunakan gambar untuk kolom pertama

en: Allow multiple rows to be selected
id: Memperbolehkan seleksi multibaris

en: Allow changes to text
id: Memperbolehkan mengubah teks

en: Print a specific column (Default is 1. 'ALL' can be used to print all columns)
id: Mencetak kolom tertentu (Nilai utamanya adalah 1. 'ALL' untuk mencetak semua kolom)

note: Column index number to print out on a list dialog
en: NUMBER
id: NOMOR

en: Hide a specific column
id: Menyembunyikan kolom tertentu

en: Hide the column headers
id: Menyembunyikan tajuk kolom

en: Display notification
id: Menampilkan notifikasi

en: Set the notification text
id: Menentukan teks notifikasi

en: Listen for commands on stdin
id: Membaca perintah dari stdin

en: Display progress indication dialog
id: Menampilkan dialog indikator proses

en: Set initial percentage
id: Menentukan persentase awal

en: PERCENTAGE
id: PERSENTASE

en: Pulsate progress bar
id: Indikator proses berpulsa

en: Dismiss the dialog when 100% has been reached
id: Menutup dialog setelah mencapai 100%

en: Kill parent process if Cancel button is pressed
id: Mematikan proses induk bila tombol Batal ditekan

en: Hide Cancel button
id: Menyembunyikan tombol Batal

en: Estimate when progress will reach 100%
id: Estimasikan kapan kemajuan akan mencapai 100%

en: Display question dialog
id: Menampilkan dialog pertanyaan

en: Give Cancel button focus by default
id: Berikan fokus ke tombol Batal secara baku

en: Suppress OK and Cancel buttons
id: Menyembunyikan tombol OK dan Batal

en: Display text information dialog
id: Menampilkan dialog informasi teks

en: Open file
id: Membuka berkas

en: Set the text font
id: Menentukan fonta teks

en: Enable an I read and agree checkbox
id: Aktifkan ckeckbox 'Saya telah baca dan setuju'

en: Enable HTML support
id: Fungsikan dukungan HTML

en: Do not enable user interaction with the WebView. Only works if you use --html option
id: Jangan fungsikan interaksi pengguna dengan WebView. Hanya bekerja bila Anda memakai opsi --html

en: Set an URL instead of a file. Only works if you use --html option
id: Tata suatu URL sebagai pengganti berkas. Hanya bekerja bila Anda memakai opsi --html

en: Auto scroll the text to the end. Only when text is captured from stdin
id: Gulir otomatis teks ke akhir. Hanya ketika teks ditangkap dari stdin

en: Display warning dialog
id: Menampilkan dialog peringatan

en: Display scale dialog
id: Menampilkan dialog skala

en: Set initial value
id: Menentukan nilai awal

en: VALUE
id: NILAI

en: Set minimum value
id: Menentukan nilai terendah

en: Set maximum value
id: Menentukan nilai tertinggi

en: Set step size
id: Menentukan ukuran langkah

en: Print partial values
id: Mencetak nilai parsial

en: Hide value
id: Menyembunyikan nilai

en: Display forms dialog
id: Menampilkan dialog formulir

en: Add a new Entry in forms dialog
id: Menambahkan Entri baru pada dialog formulir

en: Field name
id: Nama kolom isian

en: Add a new Password Entry in forms dialog
id: Menambahkan Entri Sandi baru pada dialog formulir

en: Add a new Calendar in forms dialog
id: Menambahkan Kalender baru pada dialog formulir

en: Calendar field name
id: Kolom isian nama kalender

en: Add a new List in forms dialog
id: Menambahkan Daftar baru pada dialog formulir

en: List field and header name
id: Daftar nama ruas dan tajuk

en: List of values for List
id: Daftar nilai bagi Daftar

en: List of values separated by |
id: Daftar nilai dipisahkan oleh |

en: List of values for columns
id: Daftar nilai bagi kolom

en: Add a new combo box in forms dialog
id: Menambahkan kotak kombo baru pada dialog formulir

en: Combo box field name
id: Nama ruas kotak kombo

en: List of values for combo box
id: Daftar nilai bagi kotak kombo

en: Show the columns header
id: Tampilkan tajuk kolom

en: Display password dialog
id: Menampilkan dialog sandi

en: Display the username option
id: Menampilkan opsi nama pengguna

en: Display color selection dialog
id: Menampilkan dialog seleksi warna

en: Set the color
id: Menyetel warna

en: Show the palette
id: Menampilkan palet

en: About zenity
id: Tentang zenity

en: Print version
id: Menampilkan versi

en: Warning: --icon-name is deprecated and will be removed in a future version of zenity; Treating as --icon.
id: Peringatan: --icon-name tidak digunakan lagi dan akan dihapus di zenity versi mendatang; Memperlakukan sebagai --icon.

en: Warning: --window-icon is deprecated and will be removed in a future version of zenity; Treating as --icon.
id: Peringatan: --window-icon tidak digunakan lagi dan akan dihapus di zenity versi mendatang; Memperlakukan sebagai --icon.

en: Warning: --confirm-overwrite is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
id: Peringatan: --confirm-overwrite tidak digunakan lagi dan akan dihapus dalam versi zenity mendatang. Mengabaikan.

en: Warning: --attach is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
id: Peringatan: --attach tidak digunakan lagi dan akan dihapus dalam versi zenity yang akan datang. Mengabaikan.

en: Warning: --hint is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
id: Peringatan: --hint tidak digunakan lagi dan akan dihapus dalam versi zenity mendatang. Mengabaikan.

en: General options
id: Opsi umum

en: Show general options
id: Menampilkan opsi umum

en: Calendar options
id: Opsi kalender

en: Show calendar options
id: Menampilkan opsi kalender

en: Text entry options
id: Opsi entri teks

en: Show text entry options
id: Menampilkan opsi entri teks

en: Error options
id: Opsi galat

en: Show error options
id: Menampilkan opsi galat

en: Info options
id: Opsi info

en: Show info options
id: Menampilkan opsi info

en: File selection options
id: Opsi seleksi berkas

en: Show file selection options
id: Menampilkan opsi seleksi berkas

en: List options
id: Opsi senarai

en: Show list options
id: Menampilkan opsi senarai

en: Notification options
id: Opsi notifikasi

en: Show notification options
id: Tampilkan opsi pemberitahuan

en: Progress options
id: Opsi indikator proses

en: Show progress options
id: Menampilkan opsi indikator proses

en: Question options
id: Opsi pertanyaan

en: Show question options
id: Menampilkan opsi pertanyaan

en: Warning options
id: Opsi peringatan

en: Show warning options
id: Menampilkan opsi peringatan

en: Scale options
id: Opsi skala

en: Show scale options
id: Menampilkan opsi skala

en: Text information options
id: Opsi informasi teks

en: Show text information options
id: Menampilkan opsi informasi teks

en: Color selection options
id: Opsi seleksi warna

en: Show color selection options
id: Menampilkan opsi seleksi warna

en: Password dialog options
id: Opsi dialog sandi

en: Show password dialog options
id: Menampilkan opsi dialog sandi

en: Forms dialog options
id: Opsi dialog formulir

en: Show forms dialog options
id: Menampilkan opsi dialog formulir

en: Miscellaneous options
id: Opsi lain-lain

en: Show miscellaneous options
id: Menampilkan opsi yang lainnya

en: This option is not available. Please see --help for all possible usages.
id: Opsi ini tidak tersedia. Silahkan lihat --help untuk penggunaan yang mungkin.

en: --%s is not supported for this dialog
id: --%s tidak didukung untuk dialog ini

en: Two or more dialog options specified
id: Dua atau lebih opsi dialog telah ditentukan

en: Type your username and password
id: Ketik nama pengguna dan sandi Anda

note: Add the username label and entry and increment the row for the * password entry so it will be added below the username.
en: Username:
id: Nama Pengguna:

en: Password:
id: Sandi:

en: Time remaining: %lu:%02lu:%02lu
id: Sisa waktu: %lu:%02lu:%02lu

en: Maximum value must be greater than minimum value.
id: Nilai maksimal harus lebih besar dari nilai minimal.

en: Value out of range.
id: Nilai berada di luar jangkauan.

en: Warning: --mid-search is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
id: Peringatan: --mid-search tidak digunakan lagi dan akan dihapus di versi zenity mendatang. Mengabaikan.

en: No column titles specified for List dialog.
id: Judul kolom belum ditentukan untuk dialog Senarai

en: You should use only one List dialog type.
id: Anda hanya boleh menggunakan satu jenis dialog Senarai.

en: Icon filename %s not found; trying theme icon.
id: Nama berkas ikon tidak %s ditemukan; mencoba ikon tema.

en: Adjust the scale value
id: Setel nilai skala

en: Text View
id: Tilikan Teks

en: Calendar selection
id: Pemilihan kalender

en: Select a date from below.
id: Pilih tanggal dari yang di bawah.

en: C_alendar:
id: K_alender:

en: Calendar
id: Kalender

en: Add a new entry
id: Tambahkan entri baru

en: _Enter new text:
id: Masukkan t_eks baru:

en: Error
id: Galat

en: An error has occurred.
id: Telah terjadi galat.

en: Forms dialog
id: Dialog formulir

en: Information
id: Informasi

en: All updates are complete.
id: Semua pemutakhiran lengkap.

en: Progress
id: Kemajuan

en: Running...
id: Berjalan...

en: Question
id: Pertanyaan

en: Are you sure you want to proceed?
id: Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Select items from the list
id: Pilih butir dari daftar

en: Select items from the list below.
id: Pilih butir dari daftar di bawah.

en: Warning
id: Peringatan

en: Type your password
id: Ketik sandi Anda
