zenity master - en to ja translation catalogue (176 entries)

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: このプログラムはフリーソフトウェアです。あなたはこれを、フリーソフトウェア財団によって発行されたGNU 劣等一般公衆利用許諾契約書(バージョン2 か、希望によってはそれ以降のバージョンのうちどれか)の定める条件の下で再頒布または改変することができます。

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU Lesser General Public License for more details.
ja: このプログラムは有用であることを願って頒布されますが、*全くの無保証* です。商業可能性の保証や特定の目的への適合性は、言外に示されたものも含め全く存在しません。詳しくはGNU 劣等一般公衆利用許諾契約書をご覧ください。

en: You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ja: あなたはこのプログラムと共に、GNU 劣等一般公衆利用許諾契約書の複製物を一部受け取ったはずです。もし受け取っていなければ、フリーソフトウェア財団まで請求してください(宛先は the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA)。

en: Display dialog boxes from shell scripts
ja: シェルスクリプトからダイアログボックスを表示します

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: You must specify a dialog type. See 'zenity --help' for details
ja: ダイアログの種類を指定してください (詳細は `zenity --help` を参照してください)

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: _Yes
ja: はい(_Y)

en: Could not parse message
ja: メッセージを解析できませんでした

en: Invalid value for a boolean typed hint.
    Supported values are 'true' or 'false'.
ja: ブーリアン型のヒントとして無効な値です。
    指定可能な値は 'true' か 'false' のみです。

note: (iibiiay)
en: Unsupported hint. Skipping.
ja: 未サポートのヒントです。スキップします。

note: unknown hints
en: Unknown hint name. Skipping.
ja: 未知のヒント名です。スキップします。

en: Could not parse command from stdin
ja: 標準入力からのコマンドを解析できませんでした

en: Zenity notification
ja: Zenity 通知

en: Set the dialog title
ja: ダイアログのタイトルを指定する

en: Set the window icon
ja: ウィンドウのアイコンを指定する

en: Set the width
ja: 幅を指定する

en: Set the height
ja: 高さを指定する

en: Set dialog timeout in seconds
ja: ダイアログのタイムアウトを秒単位で指定する

en: Set the label of the OK button
ja: OK ボタンのラベルを指定する

en: Set the label of the Cancel button
ja: キャンセルボタンのラベルを指定する

en: Add an extra button
ja: 指定したボタンを追加する

en: Set the modal hint
ja: ダイアログをモーダルにするよう、ヒントを設定する

en: Set the parent window to attach to
ja: アタッチする親ウィンドウを指定する

en: Display calendar dialog
ja: カレンダーダイアログを表示する

en: Set the dialog text
ja: ダイアログに表示する文字列を指定する

en: Set the calendar day
ja: カレンダーの日を指定する

en: Set the calendar month
ja: カレンダーの月を指定する

en: Set the calendar year
ja: カレンダーの年を指定する

en: Set the format for the returned date
ja: 返却する日付の書式を指定する

en: Display text entry dialog
ja: テキスト入力ダイアログを表示する

en: Set the entry text
ja: 入力欄の初期値を指定する

en: Hide the entry text
ja: 入力テキストを隠す

en: Display error dialog
ja: エラーダイアログを表示する

en: Set the dialog icon
ja: ダイアログのアイコンを指定する

en: Do not enable text wrapping
ja: テキストを折り返さない

en: Do not enable Pango markup
ja: Pango マークアップを無効にする

en: Enable ellipsizing in the dialog text. This fixes the high window size with long texts
ja: ダイアログのテキストにおける省略表記(...)を有効にする。長文表示時にウィンドウサイズが縦に伸びるのを防止します。

en: Display info dialog
ja: 情報ダイアログを表示する

en: Display file selection dialog
ja: ファイル選択ダイアログを表示する

en: Set the filename
ja: ファイル名を指定する

en: Allow multiple files to be selected
ja: 複数のファイルを選択可能にする

en: Activate directory-only selection
ja: フォルダーのみ選択可能にする

en: Activate save mode
ja: 保存モードにする

en: Set output separator character
ja: 出力を区切る文字を指定する

en: Confirm file selection if filename already exists
ja: ファイル名が既に存在していたら確認をとる

en: Set a filename filter
ja: ファイル名をフィルターするパターンを指定する

en: Display list dialog
ja: 一覧ダイアログを表示する

en: Set the column header
ja: 列見出しを指定する

en: Use check boxes for the first column
ja: 先頭の列にチェックボックスを使用する

en: Use radio buttons for the first column
ja: 先頭の列にラジオボタンを使用する

en: Use an image for the first column
ja: 先頭の列に画像を使用する

en: Allow multiple rows to be selected
ja: 複数行を選択可能にする

en: Allow changes to text
ja: テキストを変更可能にする

en: Print a specific column (Default is 1. 'ALL' can be used to print all columns)
ja: 特定の列を出力する (デフォルトは '1'。'ALL' ですべての列を出力)

en: Hide a specific column
ja: 指定した列を隠す

en: Hide the column headers
ja: 列見出しを隠す

en: Change list default search function searching for text in the middle, not on the beginning
ja: デフォルトの検索動作を変更し、テキストの先頭ではなく途中からでも検索できるようにする

en: Display notification
ja: 通知領域に表示する

en: Set the notification text
ja: 通知する文字列を指定する

en: Listen for commands on stdin
ja: 標準入力からコマンドを受け取る

en: Set the notification hints
ja: ヒントの通知を指定する

en: Display progress indication dialog
ja: 進捗表示ダイアログを表示する

en: Set initial percentage
ja: 進捗率 (%) の初期値を指定する

en: Pulsate progress bar
ja: 進捗表示バーを左右に動かす

en: Dismiss the dialog when 100% has been reached
ja: 進捗率が 100% に到達したらダイアログを消す

en: Kill parent process if Cancel button is pressed
ja: キャンセルボタンを押したら親プロセスを強制終了する

en: Hide Cancel button
ja: キャンセルボタンを隠す

en: Estimate when progress will reach 100%
ja: 進捗状況がいつ 100% に達するか計算する

en: Display question dialog
ja: 質問ダイアログを表示する

en: Give Cancel button focus by default
ja: デフォルトでキャンセルボタンにフォーカスを当てる

en: Display text information dialog
ja: テキスト情報ダイアログを表示する

en: Open file
ja: ファイルを開く

en: Set the text font
ja: フォントを指定する

en: Enable an I read and agree checkbox
ja: 「熟読の上、同意します。」のようなチェックボックスを有効にする

en: Enable HTML support
ja: HTML サポートを有効にする

en: Do not enable user interaction with the WebView. Only works if you use --html option
ja: WebView でのユーザー操作を無効にする。--html オプションを指定した場合のみ機能する

en: Set an URL instead of a file. Only works if you use --html option
ja: ファイルの代わりに URL を指定する。--html オプションを指定した場合のみ機能する。

en: Auto scroll the text to the end. Only when text is captured from stdin
ja: テキストを最後まで自動スクロールする。テキストを標準入力から読み取る場合のみ機能する

en: Display warning dialog
ja: 警告ダイアログを表示する

en: Display scale dialog
ja: スケールダイアログを表示する

en: Set initial value
ja: 初期値を指定する

en: Set minimum value
ja: 最小値を指定する

en: Set maximum value
ja: 最大値を指定する

en: Set step size
ja: 刻み幅を指定する

en: Print partial values
ja: 値が変更されるたびに標準出力へ値を出力する

en: Hide value
ja: ダイアログに値を表示しない

en: Display forms dialog
ja: フォームダイアログを表示する

en: Add a new Entry in forms dialog
ja: テキストエントリをフォームダイアログに追加する

en: Field name
ja: フィールド名

en: Add a new Password Entry in forms dialog
ja: パスワードエントリをフォームダイアログに追加する

en: Add a new Calendar in forms dialog
ja: カレンダーをフォームダイアログに追加する

en: Calendar field name
ja: カレンダーのフィールド名

en: Add a new List in forms dialog
ja: 一覧ダイアログをフォームダイアログに追加する

en: List field and header name
ja: 一覧ダイアログのフィールドと見出し

en: List of values for List
ja: 一覧ダイアログの値のリスト

en: List of values separated by |
ja: | で区切られた値のリスト

en: List of values for columns
ja: 列の値のリスト

en: Add a new combo box in forms dialog
ja: フォームダイアログに新しいコンボボックスを追加する

en: Combo box field name
ja: コンボボックスのフィールド名

en: List of values for combo box
ja: コンボボックスの値の一覧

en: Show the columns header
ja: 列見出しを表示する

en: Display password dialog
ja: パスワードダイアログを表示する

en: Display the username option
ja: ユーザー名のオプションを表示する

en: Display color selection dialog
ja: 色選択ダイアログを表示する

en: Set the color
ja: 色を指定する

en: Show the palette
ja: パレットを表示する

en: About zenity
ja: このアプリケーションの情報を表示する

en: Print version
ja: バージョンを表示する

en: General options
ja: 一般的なオプション

en: Show general options
ja: 一般的なオプションを表示する

en: Calendar options
ja: カレンダーダイアログのオプション

en: Show calendar options
ja: カレンダーのオプションを表示する

en: Text entry options
ja: テキスト入力ダイアログのオプション

en: Show text entry options
ja: テキスト入力のオプションを表示する

en: Error options
ja: エラーダイアログのオプション

en: Show error options
ja: エラーダイアログのオプションを表示する

en: Info options
ja: 情報ダイアログのオプション

en: Show info options
ja: 情報ダイアログのオプションを表示する

en: File selection options
ja: ファイル選択ダイアログのオプション

en: Show file selection options
ja: ファイル選択ダイアログのオプションを表示する

en: List options
ja: 一覧ダイアログのオプション

en: Show list options
ja: 一覧ダイアログのオプションを表示する

en: Notification icon options
ja: 通知アイコンのオプション

en: Show notification icon options
ja: 通知アイコンのオプションを表示する

en: Progress options
ja: 進捗表示ダイアログのオプション

en: Show progress options
ja: 進捗表示ダイアログのオプションを表示する

en: Question options
ja: 質問ダイアログのオプション

en: Show question options
ja: 質問ダイアログのオプションを表示する

en: Warning options
ja: 警告ダイアログのオプション

en: Show warning options
ja: 警告ダイアログのオプションを表示する

en: Scale options
ja: スケールのオプション

en: Show scale options
ja: スケールのオプションを表示する

en: Text information options
ja: テキスト情報のオプション

en: Show text information options
ja: テキスト情報のオプションを表示する

en: Color selection options
ja: 色選択のオプション

en: Show color selection options
ja: 色選択オプションを表示する

en: Password dialog options
ja: パスワードダイアログのオプション

en: Show password dialog options
ja: パスワードダイアログのオプションを表示する

en: Forms dialog options
ja: フォームダイアログのオプション

en: Show forms dialog options
ja: フォームダイアログのオプションを表示する

en: Miscellaneous options
ja: その他のオプション

en: Show miscellaneous options
ja: その他のオプションを表示する

en: This option is not available. Please see --help for all possible usages.
ja: このオプションは利用できません (利用可能なすべてのオプションは --help で確認してください)。

en: --%s is not supported for this dialog
ja: このダイアログではオプション --%s をサポートしていません

en: Two or more dialog options specified
ja: 二つ以上のダイアログオプションが指定されました

note: Checks if username has been passed as a parameter
en: Type your password
ja: パスワードを入力してください

en: Type your username and password
ja: ユーザー名とパスワードを入力してください

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Time remaining: %lu:%02lu:%02lu
ja: 残り時間: %lu:%02lu:%02lu

en: Maximum value must be greater than minimum value.
ja: 最大値は最小値よりも大きくしてください。

en: Value out of range.
ja: 値は有効範囲外です。

en: No column titles specified for List dialog.
ja: 一覧ダイアログの列見出しが指定されていません。

en: You should use only one List dialog type.
ja: 1個だけのリストダイアログを使用してください。

en: Adjust the scale value
ja: スケール値の調整

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Text View
ja: テキストの表示

en: Calendar selection
ja: カレンダーの選択

en: Select a date from below.
ja: 日付を選択してください。

en: C_alendar:
ja: カレンダー(_A):

en: Add a new entry
ja: 新しいエントリの追加

en: _Enter new text:
ja: 新しいテキストの入力(_E):

en: Error
ja: エラー

en: An error has occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: Forms dialog
ja: フォームダイアログ

en: Information
ja: 情報

en: All updates are complete.
ja: すべての更新が完了しました。

en: Progress
ja: 進捗

en: Running...
ja: 実行中...

en: Question
ja: 質問

en: Are you sure you want to proceed?
ja: 処理を続行してもよろしいですか?

en: Select items from the list
ja: 一覧からアイテムの選択

en: Select items from the list below.
ja: 一覧からアイテムを選択してください。

en: Warning
ja: 警告
