zenity - en to tr translation catalogue (197 entries)

en: Display dialog boxes from the command line
tr: Komut satırından iletişim kutularını görüntüle

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Bu program bir özgür yazılımdır; Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayınlanan GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı'nın 2. sürümü ya da (tercihinize bağlı) sonraki sürümleri koşulları altında yeniden dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU Lesser General Public License for more details.
tr: Bu program, faydalı olacağı umut edilerek dağıtılmaktadır, fakat HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; hatta ÜRÜN DEĞERİ ya da BİR AMACA UYGUNLUK gibi garantiler de vermez.  Ayrıntılar için lütfen GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı'nı inceleyiniz.

en: You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
tr: Bu program ile birlikte GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı'nın bir kopyasını almış olmalısınız; eğer almadıysanız, lütfen Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA adresine yazın.

en: Display dialog boxes from shell scripts
tr: Kabuk betiklerinden pencere kutularını görüntüle

en: Warning: the --extra-button option for --file-selection is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
tr: Uyarı: --file-selection için --extra-button seçeneği kullanımdan kaldırılmıştır ve gelecekteki bir zenity sürümünde kaldırılacak. Görmezden geliniyor.

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: You must specify a dialog type. See 'zenity --help' for details
tr: Pencere çeşidi girmelisiniz. Detaylar için 'zenity --help'e bakınız.

en: _No
tr: _Hayır

en: _Yes
tr: _Evet

en: Could not parse message
tr: İleti ayrıştırılamadı

en: Could not parse command from stdin
tr: stdin'den gelen komut ayrıştırılamadı

en: Set the dialog title
tr: Pencere başlığını ayarla

en: TITLE
tr: BAŞLIK

en: Set the width
tr: Genişliği ayarla

en: WIDTH
tr: GENİŞLİK

en: Set the height
tr: Yüksekliği ayarla

en: HEIGHT
tr: YÜKSEKLİK

en: Set dialog timeout in seconds
tr: Pencere zaman aşımını olabildiğince kısa tut

note: Timeout for closing the dialog
en: TIMEOUT
tr: ZAMANAŞIMI

en: Set the label of the OK button
tr: Tamam düğmesinin etiketini ayarla

en: TEXT
tr: METİN

en: Set the label of the Cancel button
tr: İptal düğmesinin etiketini ayarla

en: Add an extra button
tr: Fazladan bir düğme ekle

en: Set the modal hint
tr: Kalıcı ipucu ayarlayın

en: DEPRECATED; does nothing
tr: KULLANILMIYOR; hiçbir şey yapmaz

en: WINDOW
tr: PENCERE

en: DEPRECATED; use `--icon`
tr: KULLANILMIYOR; `--icon` kullan

en: ICON-NAME
tr: SİMGE-ADI

en: Display calendar dialog
tr: Takvim penceresini görüntüle

en: Set the dialog text
tr: Pencere metnini ayarla

en: Set the calendar day
tr: Takvim gününü ayarla

en: DAY
tr: GÜN

en: Set the calendar month
tr: Takvim ayını ayarla

en: MONTH
tr: AY

en: Set the calendar year
tr: Takvim yılını ayarla

en: YEAR
tr: YIL

en: Set the format for the returned date
tr: Dönecek tarihler için tarih biçimini ayarla

en: PATTERN
tr: DESEN

en: Display text entry dialog
tr: Metin girişi penceresini görüntüle

en: Set the entry text
tr: Giriş metnini ayarla

en: Hide the entry text
tr: Giriş metnini gizle

en: Display error dialog
tr: Hata penceresini görüntüle

en: Set the icon name
tr: Simge adını ayarla

en: Do not enable text wrapping
tr: Metin bölmesini etkinleştirme

en: Do not enable Pango markup
tr: Pango imlemesini etkinleştirme

en: Enable ellipsizing in the dialog text. This fixes the high window size with long texts
tr: İletişim metinlerini elipsleştirmeyi etkinleştir. Bu uzun metinlerle yüksek pencere boyutunu çözecektir

en: Display info dialog
tr: Bilgi penceresini görüntüle

en: Display file selection dialog
tr: Dosya seçme penceresini görüntüle

en: Set the filename
tr: Dosya adını ayarla

en: FILENAME
tr: DOSYAADI

en: Allow multiple files to be selected
tr: Birden fazla dosya seçimine izin ver

en: Activate directory-only selection
tr: Sadece-dizin seçeneğini etkinleştir

en: Activate save mode
tr: Saklama kipini etkinleştir

en: Set output separator character
tr: Çıktı ayraç karakterini ayarla

en: SEPARATOR
tr: AYRAÇ

en: Set a filename filter
tr: Bir dosya adı süzgeci ayarla

note: Help for file-filter argument (name and patterns for file selection)
en: NAME | PATTERN1 PATTERN2 ...
tr: İSİM | DOKU1 DOKU2 ...

en: Display list dialog
tr: Liste penceresini görüntüle

en: Set the column header
tr: Sütun başlığını ayarla

en: COLUMN
tr: SÜTUN

en: Use check boxes for the first column
tr: İlk sütun için onay kutularını kullan

en: Use radio buttons for the first column
tr: İlk sütun için radyo düğmelerini kullan

en: Use an image for the first column
tr: İlk sütun için bir resim kullan

en: Allow multiple rows to be selected
tr: Birden fazla satır seçimine izin ver

en: Allow changes to text
tr: Metinde değişikliklere izin ver

en: Print a specific column (Default is 1. 'ALL' can be used to print all columns)
tr: Belirtilen sütunu yazdır (Öntanımlı 1'dir. 'ALL' tüm sütunları yazdırmak için kullanılabilir)

note: Column index number to print out on a list dialog
en: NUMBER
tr: SAYI

en: Hide a specific column
tr: Belirli sütuna gizle

en: Hide the column headers
tr: Sütun başlıklarını gizle

en: Display notification
tr: Uyarıyı görüntüle

en: Set the notification text
tr: Uyarı metnini ayarla

en: Listen for commands on stdin
tr: stdin'deki komutları dinle

en: Display progress indication dialog
tr: İlerleme belirtim penceresini görüntüle

en: Set initial percentage
tr: Başlangıç yüzdesini ayarla

en: PERCENTAGE
tr: YÜZDE

en: Pulsate progress bar
tr: İlerleme çubuğunu sallandır

en: Dismiss the dialog when 100% has been reached
tr: %100'e ulaşıldığında pencereyi kapat

en: Kill parent process if Cancel button is pressed
tr: Eğer İptal düğmesine basılırsa üst süreci yok et

en: Hide Cancel button
tr: İptal düğmesini gizle

en: Estimate when progress will reach 100%
tr: İlerlemenin ne zaman %100 olacağını tahmin et

en: Display question dialog
tr: Soru penceresini göster

en: Give Cancel button focus by default
tr: Öntanımlı olarak İptal düğmesine odaklan

en: Suppress OK and Cancel buttons
tr: Tamam ve İptal düğmelerini baskıla

en: Display text information dialog
tr: Metin bilgisi penceresini göster

en: Open file
tr: Dosya aç

en: Set the text font
tr: Metin yazı tipini ayarla

en: Enable an I read and agree checkbox
tr: Okudum ve Onayladım onay kutusunu etkinleştir

en: Enable HTML support
tr: HTML desteğini etkinleştir

en: Do not enable user interaction with the WebView. Only works if you use --html option
tr: Kullanıcının WebView ile etkileşimini kapat. Sadece --html seçeneğini kullandığınızda işe yarar

en: Set an URL instead of a file. Only works if you use --html option
tr: Bir dosya yerine bir adres ayarla. Sadece --html seçeneğini kullanırsanız çalışır.

en: Auto scroll the text to the end. Only when text is captured from stdin
tr: Metnin sonuna otomatik kaydır. Sadece metin standart girdiden alındığında

en: Display warning dialog
tr: Uyarı penceresini görüntüle

en: Display scale dialog
tr: Ölçek penceresini görüntüle

en: Set initial value
tr: Başlangıç değerini ayarla

en: VALUE
tr: DEĞER

en: Set minimum value
tr: En düşük değeri ayarla

en: Set maximum value
tr: En yüksek değeri ayarla

en: Set step size
tr: Adım boyutunu ayarla

en: Print partial values
tr: Kısmi değerleri yaz

en: Hide value
tr: Değeri gizle

en: Display forms dialog
tr: Form iletişim penceresini görüntüle

en: Add a new Entry in forms dialog
tr: Form iletişim penceresine yeni bir giriş ekle

en: Field name
tr: Alan adı

en: Add a new Password Entry in forms dialog
tr: Form iletişim penceresine yeni bir Parola Girdisi ekle

en: Add a new Calendar in forms dialog
tr: Form iletişim penceresine yeni bir Takvim ekle

en: Calendar field name
tr: Takvim alanının adı

en: Add a new List in forms dialog
tr: Form iletişim penceresine yeni bir Liste ekle

en: List field and header name
tr: Liste alanı ve başlık adı

en: List of values for List
tr: Liste için değerler listesi

en: List of values separated by |
tr: | ile ayrılmış değerler listesi

en: List of values for columns
tr: Sütunlar için değerler listesi

en: Add a new combo box in forms dialog
tr: Form iletişim penceresine yeni bir açılan kutu ekle

en: Combo box field name
tr: Açılan kutu alan adı

en: List of values for combo box
tr: Açılan kutu için değerler listesi

en: Show the columns header
tr: Sütun başlığını göster

en: Display password dialog
tr: Parola penceresini görüntüle

en: Display the username option
tr: Kullanıcı adı seçeneğini göster

en: Display color selection dialog
tr: Renk seçme penceresini görüntüle

en: Set the color
tr: Rengi düzenle

en: Show the palette
tr: Paleti göster

en: About zenity
tr: Zenity hakkında

en: Print version
tr: Sürümü yazdır

en: Warning: --icon-name is deprecated and will be removed in a future version of zenity; Treating as --icon.
tr: Uyarı: --icon-name kullanımdan kaldırılmıştır ve gelecekteki bir zenity sürümünde kaldırılacak. -- icon olarak işleniyor.

en: Warning: --window-icon is deprecated and will be removed in a future version of zenity; Treating as --icon.
tr: Uyarı: --window-icon kullanımdan kaldırılmıştır ve gelecekteki bir zenity sürümünde kaldırılacak. --icon olarak işleniyor.

en: Warning: --confirm-overwrite is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
tr: Uyarı: --confirm-overwrite kullanımdan kaldırılmıştır ve gelecekteki bir zenity sürümünde kaldırılacak. Görmezden geliniyor.

en: Warning: --attach is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
tr: Uyarı: --attach kullanımdan kaldırılmıştır ve gelecekteki bir zenity sürümünde kaldırılacak. Görmezden geliniyor.

en: Warning: --hint is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
tr: Uyarı: --hint kullanımdan kaldırılmıştır ve gelecekteki bir zenity sürümünde kaldırılacak. Görmezden geliniyor.

en: General options
tr: Genel seçenekler

en: Show general options
tr: Genel seçenekleri göster

en: Calendar options
tr: Takvim seçenekleri

en: Show calendar options
tr: Takvim seçeneklerini göster

en: Text entry options
tr: Metin giriş seçenekleri

en: Show text entry options
tr: Metin giriş seçeneklerini göster

en: Error options
tr: Hata seçenekleri

en: Show error options
tr: Hata seçeneklerini göster

en: Info options
tr: Bilgi seçenekleri

en: Show info options
tr: Bilgi seçeneklerini göster

en: File selection options
tr: Dosya seçme özellikleri

en: Show file selection options
tr: Dosya seçme seçeneklerini göster

en: List options
tr: Liste seçenekleri

en: Show list options
tr: Liste seçeneklerini göster

en: Notification options
tr: Bildirim seçenekleri

en: Show notification options
tr: Bildirim seçeneklerini göster

en: Progress options
tr: İlerleme seçenekleri

en: Show progress options
tr: İlerleme seçeneklerini göster

en: Question options
tr: Soru seçenekleri

en: Show question options
tr: Soru seçeneklerini göster

en: Warning options
tr: Uyarı seçenekleri

en: Show warning options
tr: Uyarı seçeneklerini göster

en: Scale options
tr: Ölçek seçenekleri

en: Show scale options
tr: Ölçek seçeneklerini göster

en: Text information options
tr: Metin bilgi seçenekleri

en: Show text information options
tr: Metin bilgi seçeneklerini göster

en: Color selection options
tr: Renk seçme özellikleri

en: Show color selection options
tr: Renk seçme seçeneklerini göster

en: Password dialog options
tr: Parola seçenekleri penceresi

en: Show password dialog options
tr: Parola seçenekleri penceresini göster

en: Forms dialog options
tr: Form iletişim penceresi seçenekleri

en: Show forms dialog options
tr: Form iletişim penceresi seçeneklerini göster

en: Miscellaneous options
tr: Çeşitli seçenekler

en: Show miscellaneous options
tr: Çeşitli seçenekleri göster

en: This option is not available. Please see --help for all possible usages.
tr: Bu seçenek mevcut değil. Mevcut kullanımlar için lütfen --help'e bakınız.

en: --%s is not supported for this dialog
tr: --%s bu pencere için desteklenmiyor

en: Two or more dialog options specified
tr: İki veya daha fazla pencere seçeneği belirtildi

en: Type your username and password
tr: Kullanıcı adınızı ve parolanızı yazın

note: Add the username label and entry and increment the row for the * password entry so it will be added below the username.
en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Password:
tr: Parola:

en: Time remaining: %lu:%02lu:%02lu
tr: Kalan zaman: %lu:%02lu:%02lu

en: Maximum value must be greater than minimum value.
tr: En yüksek değer en düşük değerden büyük olmalıdır.

en: Value out of range.
tr: Değer aralık dışında.

en: Warning: --mid-search is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
tr: Uyarı: --mid-search kullanımdan kaldırılmıştır ve gelecekteki bir zenity sürümünde kaldırılacak. Görmezden geliniyor.

en: No column titles specified for List dialog.
tr: Liste penceresi için başlık belirtilmedi.

en: You should use only one List dialog type.
tr: Sadece tek bit Liste diyalog çeşidi kullanabilirsiniz.

en: Icon filename %s not found; trying theme icon.
tr: %s simge dosyası bulunamadı; tema simgesi deneniyor.

en: Adjust the scale value
tr: Ölçek değerini ayarla

en: Text View
tr: Metin Görünümü

en: Calendar selection
tr: Takvim seçimi

en: Select a date from below.
tr: Aşağıdan bir tarih seçin.

en: C_alendar:
tr: T_akvim:

en: Calendar
tr: Takvim

en: Add a new entry
tr: Yeni bir giriş ekle

en: _Enter new text:
tr: _Yeni metin girişi:

en: Error
tr: Hata

en: An error has occurred.
tr: Hata oluştu.

en: Forms dialog
tr: Formlar iletişim penceresi

en: Information
tr: Bilgi

en: All updates are complete.
tr: Bütün güncellemeler tamam.

en: Progress
tr: İlerleme

en: Running...
tr: Çalışıyor...

en: Question
tr: Soru

en: Are you sure you want to proceed?
tr: Devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: Select items from the list
tr: Öğeleri listeden seçiniz

en: Select items from the list below.
tr: Aşağıdaki listeden öğeleri seçiniz.

en: Warning
tr: Uyarı

en: Type your password
tr: Parolanızı giriniz
