zenity - en to sv translation catalogue (195 entries)

en: Display dialog boxes from the command line
sv: Visa dialogrutor från kommandoraden

en: Display dialog boxes from shell scripts
sv: Visa dialogrutor från skalskript

en: Invalid date provided. Falling back to today's date.
sv: Ogiltigt datum tillhandahållet. Faller tillbaka på dagens datum.

en: Warning: the --extra-button option for --file-selection is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
sv: Varning: flaggan --extra-button för --file-selection är föråldrad och kommer tas bort i en framtida version av zenity. Ignorerar.

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: You must specify a dialog type. See 'zenity --help' for details
sv: Du måste ange en dialogtyp. Se "zenity --help" för detaljer

en: _No
sv: _Nej

en: _Yes
sv: _Ja

en: Could not parse message
sv: Kunde inte tolka meddelande

en: Could not parse command from stdin
sv: Kunde inte tolka kommando från standard in

en: Set the dialog title
sv: Ställ in dialogtiteln

en: TITLE
sv: TITEL

en: Set the width
sv: Ställ in bredden

en: WIDTH
sv: BREDD

en: Set the height
sv: Ställ in höjden

en: HEIGHT
sv: HÖJD

en: Set dialog timeout in seconds
sv: Ställ in tidsgräns för dialogrutan i sekunder

note: Timeout for closing the dialog
en: TIMEOUT
sv: TIDSGRÄNS

en: Set the label of the OK button
sv: Ställ in etiketten för knappen OK

en: Set the label of the Cancel button
sv: Ställ in etiketten för knappen Avbryt

en: Add an extra button
sv: Lägg till en extra knapp

en: Set the modal hint
sv: Ställ in modalt tips

en: DEPRECATED; does nothing
sv: FÖRÅLDRAD; gör ingenting

en: WINDOW
sv: FÖNSTER

en: DEPRECATED; use `--icon`
sv: FÖRÅLDRAD; använd ”--icon”

en: ICON-NAME
sv: IKONNAMN

en: Display calendar dialog
sv: Visa kalenderdialog

en: Set the dialog text
sv: Ställ in dialogtexten

en: Set the calendar day
sv: Ställ in kalenderdagen

en: DAY
sv: DAG

en: Set the calendar month
sv: Ställ in kalendermånaden

en: MONTH
sv: MÅNAD

en: Set the calendar year
sv: Ställ in kalenderåret

en: YEAR
sv: ÅR

en: Set the format for the returned date
sv: Ställ in formatet på det returnerade datumet

en: PATTERN
sv: MÖNSTER

en: Display text entry dialog
sv: Visa textinmatningsdialog

en: Set the entry text
sv: Ställ in fälttexten

en: Hide the entry text
sv: Dölj fälttexten

en: Display error dialog
sv: Visa feldialog

en: Set the icon name
sv: Ställ in ikonnamnet

en: Do not enable text wrapping
sv: Aktivera inte textradbrytning

en: Do not enable Pango markup
sv: Aktivera inte Pango-markup

en: Enable ellipsizing in the dialog text. This fixes the high window size with long texts
sv: Aktivera elliptisering i dialogrutetexten. Detta fixar den höga fönsterstorleken med långa texter

en: Display info dialog
sv: Visa informationsdialog

en: Display file selection dialog
sv: Visa filväljardialog

en: Set the filename
sv: Ställ in filnamnet

en: FILENAME
sv: FILNAMN

en: Allow multiple files to be selected
sv: Tillåt att flera filer väljs

en: Activate directory-only selection
sv: Aktivera markering av endast kataloger

en: Activate save mode
sv: Aktivera sparläge

en: Set output separator character
sv: Ställ in åtskiljartecken för utdata

en: SEPARATOR
sv: AVGRÄNSARE

en: Set a filename filter
sv: Ställ in ett filnamnsfilter

note: Help for file-filter argument (name and patterns for file selection)
en: NAME | PATTERN1 PATTERN2 ...
sv: NAMN | MÖNSTER1 MÖNSTER2 ...

en: Display list dialog
sv: Visa listdialog

en: Set the column header
sv: Ställ in kolumnhuvudet

en: COLUMN
sv: KOLUMN

en: Use check boxes for the first column
sv: Använd kryssrutor i första kolumnen

en: Use radio buttons for the first column
sv: Använd radioknappar i första kolumnen

en: Use an image for the first column
sv: Använd en bild i första kolumnen

en: Allow multiple rows to be selected
sv: Tillåt att flera rader väljs

en: Allow changes to text
sv: Tillåt ändringar av text

en: Print a specific column (Default is 1. 'ALL' can be used to print all columns)
sv: Skriv ut en specifik kolumn (Standardvärdet är 1. "ALL" kan användas för att skriva ut alla kolumner)

note: Column index number to print out on a list dialog
en: NUMBER
sv: NUMMER

en: Hide a specific column
sv: Dölj en specifik kolumn

en: Hide the column headers
sv: Dölj kolumnhuvudena

en: Display notification
sv: Visa avisering

en: Set the notification text
sv: Ställ in aviseringstexten

en: Listen for commands on stdin
sv: Lyssna efter kommandon på standard in

en: Display progress indication dialog
sv: Visa förloppsindikatordialog

en: Set initial percentage
sv: Ställ in initialt procenttal

en: PERCENTAGE
sv: PROCENTTAL

en: Pulsate progress bar
sv: Pulsera förloppsindikatorn

en: Dismiss the dialog when 100% has been reached
sv: Stäng dialogfönstret då 100% har nåtts

en: Kill parent process if Cancel button is pressed
sv: Döda föräldraprocessen om avbrytsknappen trycks

en: Hide Cancel button
sv: Dölj avbrytsknapp

en: Estimate when progress will reach 100%
sv: Beräkna när förloppet kommer att nå 100%

en: Display question dialog
sv: Visa frågedialog

en: Give Cancel button focus by default
sv: Ge avbryt-knappen fokus som standard

en: Suppress OK and Cancel buttons
sv: Visa inte knapparna OK och Avbryt

en: Display text information dialog
sv: Visa textinformationsdialog

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Set the text font
sv: Ställ in texttypsnittet

en: Enable an I read and agree checkbox
sv: Aktivera en "Jag har läst och godkänner"-kryssruta

en: Enable HTML support
sv: Aktivera HTML-stöd

en: Do not enable user interaction with the WebView. Only works if you use --html option
sv: Aktivera inte användarinteraktion med WebView. Fungerar endast om du använder flaggan --html

en: Set an URL instead of a file. Only works if you use --html option
sv: Ange en URL istället för en fil. Fungerar endast om du använder flaggan --html

en: Auto scroll the text to the end. Only when text is captured from stdin
sv: Rulla texten automatiskt till slutet. Bara när text matas från standard in

en: Display warning dialog
sv: Visa varningsdialog

en: Display scale dialog
sv: Visa skaldialog

en: Set initial value
sv: Ställ in initialt värde

en: VALUE
sv: VÄRDE

en: Set minimum value
sv: Ställ in minimivärde

en: Set maximum value
sv: Ställ in maximivärde

en: Set step size
sv: Ställ in stegstorlek

en: Print partial values
sv: Skriv ut partiella värden

en: Hide value
sv: Dölj värde

en: Display forms dialog
sv: Visa formulärdialog

en: Add a new Entry in forms dialog
sv: Lägg till en ny post i formulärdialog

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Add a new Password Entry in forms dialog
sv: Lägg till en ny lösenordsinmatning i formulärdialog

en: Add a new multi-line entry in forms dialog (Since: 4.2)
sv: Lägg till en ny flerradsinmatning i formulärdialog (sedan: 4.2)

en: Add a new Calendar in forms dialog
sv: Lägg till en ny kalender i formulärdialog

en: Calendar field name
sv: Namn på kalenderfält

en: Add a new List in forms dialog
sv: Lägg till en ny lista i formulärdialog

en: List field and header name
sv: Lista fält- och rubriknamn

en: List of values for List
sv: Lista med värden för lista

en: List of values separated by |
sv: Lista med värden separerade med |

en: List of values for columns
sv: Lista med värden för kolumner

en: Add a new combo box in forms dialog
sv: Lägg till en ny listbox i formulärdialog

en: Combo box field name
sv: Fältnamn på listbox

en: List of values for combo box
sv: Lista med värden för listbox

en: Show the columns header
sv: Visa kolumnhuvudet

en: Display password dialog
sv: Visa lösenordsdialog

en: Display the username option
sv: Visa flagga för användarnamnet

en: Display color selection dialog
sv: Visa färgväljardialog

en: Set the color
sv: Ställ in färgen

en: Show the palette
sv: Visa paletten

en: About zenity
sv: Om zenity

en: Print version
sv: Skriv ut versionsnummer

en: Warning: --icon-name is deprecated and will be removed in a future version of zenity; Treating as --icon.
sv: Varning: --icon-name är föråldrad och kommer tas bort i en framtida version av zenity, behandlar som --icon.

en: Warning: --window-icon is deprecated and will be removed in a future version of zenity; Treating as --icon.
sv: Varning: --window-icon är föråldrad och kommer tas bort i en framtida version av zenity, behandlar som --icon.

en: Warning: --confirm-overwrite is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
sv: Varning: --confirm-overwrite är föråldrad och kommer tas bort i en framtida version av zenity. Ignorerar.

en: Warning: --attach is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
sv: Varning: --attach är föråldrad och kommer tas bort i en framtida version av zenity. Ignorerar.

en: Warning: --hint is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
sv: Varning: --hint är föråldrad och kommer tas bort i en framtida version av zenity. Ignorerar.

en: General options
sv: Allmänna flaggor

en: Show general options
sv: Visa allmänna flaggor

en: Calendar options
sv: Kalenderflaggor

en: Show calendar options
sv: Visa kalenderflaggor

en: Text entry options
sv: Flaggor för textinmatning

en: Show text entry options
sv: Visa flaggor för textinmatning

en: Error options
sv: Felflaggor

en: Show error options
sv: Visa felflaggor

en: Info options
sv: Informationsflaggor

en: Show info options
sv: Visa informationsflaggor

en: File selection options
sv: Flaggor för filväljare

en: Show file selection options
sv: Visa flaggor för filväljare

en: List options
sv: Listflaggor

en: Show list options
sv: Visa listflaggor

en: Notification options
sv: Aviseringsflaggor

en: Show notification options
sv: Visa aviseringsflaggor

en: Progress options
sv: Förloppsflaggor

en: Show progress options
sv: Visa förloppsflaggor

en: Question options
sv: Frågeflaggor

en: Show question options
sv: Visa frågeflaggor

en: Warning options
sv: Varningsflaggor

en: Show warning options
sv: Visa varningsflaggor

en: Scale options
sv: Skalflaggor

en: Show scale options
sv: Visa skalflaggor

en: Text information options
sv: Textinformationsflaggor

en: Show text information options
sv: Visa textinformationsflaggor

en: Color selection options
sv: Flaggor för färgväljare

en: Show color selection options
sv: Visa flaggor för färgväljare

en: Password dialog options
sv: Flaggor för lösenordsdialog

en: Show password dialog options
sv: Visa flaggor för lösenordsdialog

en: Forms dialog options
sv: Flaggor för formulärdialog

en: Show forms dialog options
sv: Visa flaggor för formulärdialog

en: Miscellaneous options
sv: Diverse flaggor

en: Show miscellaneous options
sv: Visa diverse flaggor

en: This option is not available. Please see --help for all possible usages.
sv: Denna flagga är inte tillgänglig. Se --help för alla möjliga
    användningsfall.

en: --%s is not supported for this dialog
sv: --%s stöds inte för denna dialog

en: Two or more dialog options specified
sv: Två eller fler dialogflaggor angavs

en: Type your username and password
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord

note: Add the username label and entry and increment the row for the * password entry so it will be added below the username.
en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Time remaining: %lu:%02lu:%02lu
sv: Kvarstående tid: %lu:%02lu:%02lu

note: Translators: do not translate tokens starting with '--'; these * are command-line options which are not translatable.
en: Combining the options --auto-close and --percentage=100 is not supported.
sv: Att kombinera flaggorna --auto-close och --percentage=100 stöds inte.

en: Maximum value must be greater than minimum value.
sv: Maximalt värde måste vara större än minimalt värde.

en: Value out of range.
sv: Värde utanför intervall.

en: Warning: --mid-search is deprecated and will be removed in a future version of zenity. Ignoring.
sv: Varning: --mid-search är föråldrad och kommer tas bort i en framtida version av zenity. Ignorerar.

en: No column titles specified for List dialog.
sv: Inga kolumntitlar angavs för listdialogfönstret.

note: Translators: --checklist and --radiolist should not be translated * (command-line options).
en: Insufficient columns specified for List dialog (at least 2 are required for --checklist or --radiolist).
sv: För få kolumner angivna för listdialog (åtminstone två krävs för --checklist eller --radiolist).

en: You should use only one List dialog type.
sv: Du bör endast använda en listdialogtyp.

en: Icon filename %s not found; trying theme icon.
sv: Ikonfilnamnet %s hittades inte, försöker med temaikon.

en: Adjust the scale value
sv: Justera skalvärdet

en: Text View
sv: Textvy

en: Calendar selection
sv: Kalendermarkering

en: Select a date from below.
sv: Välj ett datum nedan.

en: C_alendar:
sv: K_alender:

en: Calendar
sv: Kalender

en: Add a new entry
sv: Lägg till en ny post

en: _Enter new text:
sv: _Ange ny text:

en: Error
sv: Fel

en: An error has occurred.
sv: Ett fel har inträffat.

en: Forms dialog
sv: Formulärdialog

en: All updates are complete.
sv: Alla uppdateringar är färdiga.

en: Progress
sv: Förlopp

en: Running...
sv: Kör...

en: Question
sv: Fråga

en: Are you sure you want to proceed?
sv: Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Select items from the list
sv: Välj objekt från listan

en: Select items from the list below.
sv: Välj objekt från listan nedan.

en: Warning
sv: Varning

en: Type your password
sv: Ange ditt lösenord
