zim - en to am translation catalogue (618 entries)

note: Error message when external application could not be found, %s is the command
en: Cound not find application: %s
am: መተግበሪያውን ማግኘት አልተቻለም: "%s"

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
am: መተግበሪያውን ማስኬድ አልተቻለም: %s

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
am: ማስኬድ አልተቻለም: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
am: ነባር

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
am: ቀን መቁጠሪያ:ሳምንት_መጀመሪያ:0

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
am: እርስዎ ችግር ያገኙ ይመስላል

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
am: ማንበብ አልተቻለም: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
am: ይህ ማለት ፋይሉ ዋጋ የ ሌላቸው ባህሪዎች ይዟል ማለት ነው

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
am: ዝርዝሮች

note: Error message
en: File is not writable: %s
am: ፋይሉ ላይ መጻፍ አይቻልም: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
am: ፋይል በ ዲስኩ ላይ ተቀይሯል: %s

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
am: ፎልደር ልፍጠር?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
am: ፎልደሩ "%s" ቀደም ብሎ አልነበረም
    እርስዎ አሁን መፍጠር ይፈልጋሉ?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
am: መክፈት አልተቻለም: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
am: ፋይል በ ማረም ላይ: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
am: እርስዎ አሁን በ ውጪ መተግበሪያ እያረሙ ነው: ይህን ንግግር  በሚጨርሱ ጊዜ መዝጋት ይችላሉ

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
am: ማስተካከያ...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
am: ምንም መተግበሪያ አልተገኘም

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
am: መክፈቻ በ "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
am: መተግበሪያ ለ ማሰናጃ መክፈቻ "%s" አገናኝ

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
am: መተግበሪያ ፋይሎች ለ ማሰናጃ መክፈቻ
    አይነት "%s"

note: Dialog title
en: Configure Applications
am: መተግበሪያ ማሰናጃ

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
am: መተግበሪያ መጨመሪያ

note: Label for default application handler
en: System Default
am: ነባር የ ስርአቱ

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
am: ስም

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
am: ትእዛዝ

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
am: ነባር መተግበሪያ ማድረጊያ

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
am: ሊፈጸም የሚቻል አልተገኘም "%s"

note: Dialog title
en: Custom Tools
am: መሳሪያዎች ማስተካከያ

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
am: እርስዎ የሚታዩ መሳሪያዎች ማስተካከል ይችላሉ 
    በ መሳሪያዎች ዝርዝር ላይ እና በ እቃ መደርደሪያ ላይ ወይንም በ ይዞታዎች ዝርዝር ውስጥ

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
am: መሳሪያዎች ማስተካከያ ማረሚያ

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
am: መግለጫ

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
am: ምልክት

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
am: ትእዛዝ ዳታ ማሻሻል አይችልም

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
am: የ አሁኑን ምርጫ ውጤቱ ይቀይረዋል

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
am: በ እቃ መደርደሪያ ላይ ማሳያ

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
am: የሚቀጥሉት ደንቦች ይቀየራሉ 
    ትእዛዝ በሚፈጸምበት ጊዜ:
    <tt>
    <b>%f</b> የ ገጽ ምንጭ እንደ ጊዚያዊ ፋይል
    <b>%d</b> የ አሁኑ ማያያዣ ገጽ ዳይሬክቶሪ 
    <b>%s</b> የ ትክክለኛ ገጽ ምንጭ ፋይል (ከ ነበረ)
    <b>%p</b> የ ገጽ ስም
    <b>%n</b> የ ማስታወሻ ደብተር አካባቢ (ፋይል ወይንም ፎልደር )
    <b>%D</b> የ ሰነድ root (ከ ነበረ)
    <b>%t</b> የ ተመረጠው ጽሁፍ ወይንም ቃል በ መጠቆሚያ ውስጥ
    <b>%T</b> የ ተመረጠው ጽሁፍ የ ዊኪ አቀራረብ ያካትታል
    </tt>

note: dialog title
en: Export
am: መላኪያ

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
am: ማስታወሻ ደብተር መላኪያ

note: message heading
en: Folder exists: %s
am: ፎልደሩ ነበር: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
am: ፎልደሩ ቀደም ብሎ ነበር እና ይዞታዎች አሉት: ወደዚህ ፎልደር ፋይሎች ማምጣት በ ነበረው ላይ ደርቦ ይጽፍበታል: መቀጠል ይፈልጋሉ?

note: message heading
en: File exists
am: ፋይሉ ቀደም ብሎ ነበር

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
am: ፋይሉ ቀደም ብሎ ነበር
    እርስዎ በ ላዩ ላይ ደርበው መጻፍ ይፈልጋሉ?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
am: የሚላኩትን ገጾች ይምረጡ

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
am: ሙሉ _ማስታወሻ ደብተር

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
am: ነጠላ _ገጽ

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
am: ገጽ

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
am: ንዑስ ገጾች ማካተቻ

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
am: የ መላኪያ አቀራረብ ይምረጡ

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
am: ሌላ…

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
am: አቀራረብ

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
am: ቲምፕሌት

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
am: ፋይሎች አገናኝ በ ሰነድ ስር ውስጥ በ ሙሉ ፋይል መንገድ

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
am: የ ሰነድ ስር ካርታ ወደ URL

note: label for button with URL
en: Get more templates online
am: ተጨማሪ ቴምፕሌቶች በ መስመር ላይ ያግኙ

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
am: ይምረጡ የ ፋይል ወይንም የ ፎልደር ውጤት

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
am: እያንዳንዱን ገጽ ወደ የተለያየ ፋይል መላኪያ

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
am: ሁሉንም ገጾች ወደ ነጠላ ፋይል መላኪያ

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
am: የ ፎልደር ውጤት

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
am: የ ማውጫ ገጽ

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
am: የ ፋይል ውጤት

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
am: %(n_error)i ስህተቶች እና %(n_warning)i ማስጠንቀቂያዎች ተፈጥረዋል: መግቢያውን ይመልከቱ

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
am: %i ስህተት ተፈጥሯል: መግቢያውን ይመልከቱ

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
am: %i ማስጠንቀቂያ ተፈጥሯል: መግቢያውን ይመልከቱ

note: label in export dialog
en: Export completed
am: መላኪያው ጨርሷል

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
am: _መግቢያ መመልከቻ

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
am: ይህን የ እቃ አይነት ለ ማሳየት ተሰኪው ዝግጁ አይደለም: %s

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
am: ተሰኪ "%s" ያስፈልጋል ይህን እቃ ለ ማሳየት:

note: Label for object manager
en: Enable plugin
am: ተሰኪ ማስቻያ

note: label for inserted object
en: Unkown Object
am: ያልታወቀ እቃ

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
am: ያልታወቀ የ ምስል አይነት

note: Menu title
en: _File
am: _ፋይል

note: Menu title | Button label
en: _Edit
am: _ማረሚያ

note: Menu title | button label
en: _View
am: _መመልከቻ

note: Menu title | Button label
en: _Insert
am: _ማስገቢያ

note: Menu title | input label
en: _Search
am: _መፈለጊያ

note: Menu title
en: For_mat
am: አቀራ_ረብ

note: Menu title
en: _Tools
am: _መሳሪያዎች

note: Menu title
en: _Go
am: _መሄጃ

note: Menu title | Button label
en: _Help
am: _እርዳታ

note: Menu title
en: _Checkbox
am: _ምልክት ማድረጊያ ሳጥን

note: option for plugin preferences
en: Show controls in the window decoration
am: በ መስኮት ማስጌጫ ውስጥ መቆጣጠሪያ ማሳያ

note: option for plugin preferences
en: This option requires restart of the application
am: ይህ ምርጫ መተግበሪያውን እንደገና ማስጀመር ይፈልጋል

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
am: ይጠቀሙ %s የ ጎን ክፍል ለ መቀየር

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
am: ገጽ በሚከፈት ጊዜ ሁል ጊዜ በ መጠቆሚያው መጨረሻ ቦታ መጀመሪያ

note: Menu item
en: _Fullscreen
am: በ _ሙሉ መመልከቻ ዘዴ

note: message in toggle editable tooltip
en: Page is read-only and cannot be edited
am: ይህ ገጽ ለ ንባብ-ብቻ ነው ማረም አይቻልም

note: Menu item
en: _Side Panes
am: የ _ጎን ክፍሎች

note: Menu item | Button label
en: _Close
am: _መዝጊያ

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
am: ዝርዝር መደርደሪያ

note: page status for title bar
en: readonly
am: ለ ንባብ ብቻ

note: Menu item
en: _Jump To...
am: _መዝለያ ወደ...

note: Menu item | Button label
en: _Back
am: _ወደ ኋላ

note: tooltip for navigation button
en: Go back
am: ወደ ኋላ

note: Menu item | Button label
en: _Forward
am: _ወደ ፊት

note: Menu item
en: _Parent
am: _ወላጅ

note: Menu item
en: _Child
am: _ልጅ

note: Menu item
en: _Home
am: _ቤት

note: Menu item
en: Go to home page
am: ወደ ዋናው ገጽ መሄጃ

note: Dialog title
en: Jump to
am: መዝለያ ወደ

note: Button label
en: _Jump
am: _መዝለያ

note: Label for page input
en: Jump to Page
am: መዝለያ ወደ ገጽ

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
am: ማስታወሻ ደብተር

note: dialog title
en: Open Notebook
am: ማስታወሻ ደብተር መክፈቻ

note: Button label
en: _Add
am: _መጨመሪያ

note: Button label
en: _Remove
am: _ማስወገጃ

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
am: ነባር ማስታወሻ ደብተር

note: Dialog window title
en: Add Notebook
am: ማስታወሻ ደብተር መጨመሪያ

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
am: እባክዎን ይምረጡ ስም እና ፎልደር ለ ማስታወሻ ደብተር

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
am: ፎልደር

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
am: እርስዎ አዲስ ማስታወሻ ደብተር መፍጠር ከ ፈለጉ ባዶ ፎልደር መምረጥ አለብዎት
    እንዲሁም ቀደም ብሎ የ ነበረ የ ዚም ማስታወሻ ደብተር ፎልደር መጠቀም ይችላሉ

note: Menu title
en: New _Attachment
am: አዲስ _ማያያዣ

note: option in preferences dialog
en: Show edit bar along bottom of editor
am: የ ማረሚያ እቃ መደርደሪያ ከ ታች በኩል ማሳያ

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
am: ይጠቀሙ የ <Enter> ቁልፍ አገናኝ ለ መከተል
    (ከ ተሰናከለ እርስዎ መጠቀም ይችላሉ <Alt><Enter>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
am: መታረም ለማይችሉ ገጾች እንዲሁም መጠቆሚያውን ማሳያ

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
am: ራሱ በራሱ ያበራል "ቃሎች ማያያዣ" ወደ ቃላቶች አገናኝ

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
am: ራሱ በራሱ የ ፋይል መንገዶችን ወደ አገናኝ ይቀይራል

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
am: ራሱ በራሱ ይመርጣል የ አሁኑን ቃል እርስዎ አቀራረብ ሲፈጽሙ

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
am: አታስርግ በ <BackSpace>
    (ከ ተሰናከለ እርስዎ መጠቀም ይችላሉ <Shift><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
am: እንደገና ማቅረብ በ ዊኪ ላይ ወዲያውኑ ይጨምራል

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
am: ነባር አቀራረብ ጽሁፍ ኮፒ ለማድረግ ወደ ቁራጭ ሰሌዳ

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
am: ፎልደር ከ ቴምፕሌቶች ጋር ፋይሎች ለ ማያያዣ

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
am: ገጹን ማስቀመጥ አልተቻለም: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
am: እርስዎ ለ መቀጠል የ አሁኑን ገጽ ኮፒ ያስቀምጡ ወይንም ያስወግዱ
    ማንኛውም ለውጥ: እርስዎ ክፒ ካስቀመጡ: ለውጦቹ በሙሉ ይወገዳሉ
    ነገር ግን በኋላ እርስዎ ኮፒውን እንደ ነበር መመለስ ይችላሉ

note: Button label
en: _Cancel
am: _መሰረዣ

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
am: ለውጦችን _ማስወገጃ

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
am: ኮፒ _ማስቀመጫ

note: Menu item
en: Heading _1
am: ራስጌ _1

note: Menu item
en: Heading _2
am: ራስጌ _2

note: Menu item
en: Heading _3
am: ራስጌ _3

note: Menu item
en: Heading _4
am: ራስጌ _4

note: Menu item
en: Heading _5
am: ራስጌ _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
am: _ጠንካራ

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
am: _ማጋነኛ

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
am: _ምልክት

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
am: _መሰረዣ

note: Menu item
en: _Subscript
am: በ ትንንሽ ፊደል _ዝቅ ብሎ መጻፊያ

note: Menu item
en: _Superscript
am: በ ትንንሽ ፊደል _ከፍ ብሎ መጻፊያ

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
am: _ቃል በ ቃል

note: menu item for formatting
en: Su_bscript
am: በ ትንንሽ ፊደል _ዝቅ ብሎ መጻፊያ

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
am: እንዲህ ያለ ዊኪ አልተገለጸም: %s

note: error when anchor location in page not found
en: Id "%s" not found on the current page
am: Id "%s" በ አሁኑ ገጽ ውስጥ አልተገኘም

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
am: ኮፒ ማድረጊያ _እንደ...

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
am: የ ተመረጠውን ጽሁፍ ማንቀሳቀሻ...

note: Menu item
en: _Remove Link
am: አገናኝ _ማስወገጃ

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
am: ባህሪዎች _ማረሚያ

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
am: አገናኝ _ማረሚያ

note: context menu item
en: Copy _Link
am: _አገናኝ ኮፒ ማድረጊያ

note: context menu item
en: Copy Email Address
am: ኢሜይል አድራሻን ኮፒ ማድረጊያ

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
am: ፎልደር መክፈቻ

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
am: መክፈቻ በ...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
am: በ አዲስ መስኮት መክፈቻ

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
am: _መክፈቻ

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '<'
am: ምልክት ማድረጊያ ሳጥን ውስጥ '<'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
am: ምልክት ማድረጊያ ሳጥን ውስጥ '>'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
am: ምልክት ማድረጊያ ሳጥን ውስጥ 'X'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
am: ምልክት ማድረጊያ ሳጥን ውስጥ 'V'

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
am: ከ ምልክት ማድረጊያ ሳጥን ውስጥ ምልክት-ማጥፊያ

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
am: _ማሰቀመጫ

note: Menu item
en: _Reload
am: _እንደገና መጫኛ

note: Menu item
en: _Undo
am: _መተው

note: Menu item
en: _Redo
am: _እንደገና መስሪያ

note: Menu item
en: Cu_t
am: መቁረ_ጫ

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
am: _ኮፒ

note: Menu item
en: _Paste
am: _መለጠፊያ

note: Menu item
en: _Delete
am: _ማጥፊያ

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
am: ምልክት ማድረጊያ መቀያየሪያ 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
am: ምልክት ማድረጊያ መቀያየሪያ 'X'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
am: ምልክት ማድረጊያ ሳጥን መቀያየሪያ '>'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
am: አገናኝ ወይንም እቃ _ማረሚያ...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
am: የ አግድም _መስመር

note: Menu item
en: _Image...
am: _ምስል...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
am: የ ነጥ_ብ ዝርዝር

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
am: _ቁጥር መስጫ ዝርዝር

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
am: ምልክት ማድረጊያ ሳጥ+ን ዝርዝር

note: Menu item
en: Text From _File...
am: ጽሁፍ ከ _ፋይል...

note: Menu item
en: _Link...
am: _አገናኝ...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
am: ምንም ቴምፕሌቶች አልተገጠሙም

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
am: ፋይል _ቴምፕሌቶች...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
am: አቀራረብ _ማጽጃ

note: Menu item
en: _Find...
am: _መፈለጊያ...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
am: የ _ሚቀጥለውን መፈለጊያ

note: Menu item
en: Find Pre_vious
am: ቀደም_ያለውን መፈለጊያ

note: Menu item
en: _Replace...
am: _መቀየሪያ...

note: Menu item
en: Word Count...
am: ቃላት መቁጠሪያ...

note: Menu item
en: _Zoom In
am: በቅርብ ማሳያ

note: Menu item
en: Zoom _Out
am: በርቀት ማሳያ

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
am: _መደበኛ መጠን

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
am: ቀን እና ሰአት ማስገቢያ

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
am: ቀን

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
am: ከ ቀን ጋር አገናኝ

note: Dialog title
en: Insert Image
am: ምስል ማስገቢያ

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
am: በ መጀመሪያ ምስል ማያያዣ

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
am: ፋይሉ የ ተደገፈ አይነት አይደለም: %s

note: Dialog title
en: Attach File
am: ፋይል ማያያዣ

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
am: ይህ ገጽ "%s" የሚያያዙ ፎልደሮች የሉትም

note: Dialog title
en: File Exists
am: ፋይሉ ቀደም ሲል ነበር

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
am: ፋይክ በዚህ ስም <b>"%s"</b> ቀደም ብሎ ነበር
    እርስዎ አዲስ ስም ማስገባት ይችላሉ ወይንም በ ነበረው ፋይል ላይ ደርቦ ይጽፍበታል

note: Input label
en: Filename
am: የ ፋይል ስም

note: Button label
en: _Browse
am: _መቃኛ

note: Button label
en: Overwrite
am: በ ላዩ ላይ መጻፊያ

note: Button label
en: _OK
am: _እሺ

note: Dialog title
en: Edit Image
am: ምስል ማረሚያ

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
am: አካባቢ

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
am: አገናኝ ወደ

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
am: ስፋት

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
am: እርዝመት

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
am: መጠን _እንደገና ማሰናጃ

note: Dialog title
en: Insert Text From File
am: ጽሁፍ ከ ፋይል ውስጥ ማስገቢያ

note: Dialog title
en: Edit Link
am: አገናኝ ማረሚያ

note: Dialog title
en: Insert Link
am: አገናኝ ማስገቢያ

note: Dialog button
en: _Link
am: _አገናኝ

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
am: ጽሁፍ

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
am: _ይቀጥሉ

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
am: _ቀደም ያለው

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
am: _ጉዳይ ማመሳሰያ

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
am: ጠቅላላ _ቃል

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
am: _መደበኛ መግለጫ

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
am: _ማድመቂያ

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
am: መፈለጊያ

note: Dialog title
en: Find and Replace
am: መፈለጊያ እና መቀየሪያ

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
am: ምን ልፈልግ

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
am: መቀየሪያ በ

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
am: _መቀየሪያ

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
am: ሁሉንም _መቀየሪያ

note: Dialog title
en: Word Count
am: ቃል መቁጠሪያ

note: label in word count dialog
en: Paragraph
am: አንቀጽ

note: label in word count dialog
en: Selection
am: ምርጫ

note: label in word count dialog
en: Words
am: ቃላት

note: label in word count dialog
en: Lines
am: መስመሮች

note: label in word count dialog
en: Characters
am: ባህሪዎች

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
am: ባህሪዎች ክፍተት አያካትቱም

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
am: ጽሁፍ ወደ ሌላ ገጽ ማንቀሳቀሻ

note: Button label
en: _Move
am: _ማንቀሳቀሻ

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
am: ጽሁፍ ማንቀሳቀሻ ወደ

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
am: አዲስ ገጽ ወደ አገናኝ መተው

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
am: አዲስ ገጽ መክፈቻ

note: error message in "move selected text" action
en: No text selected
am: ምንም ጽሁፍ አልተመረጠም

note: Dialog title
en: New File
am: አዲስ ፋይል

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
am: ግንኙነት

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
am: በ ማረም ላይ

note: Dialog title
en: Preferences
am: ምርጫዎች

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
am: ተሰኪዎች

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
am: መተግበሪያ

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
am: ፊደል ማስተካከያ መጠቀሚያ

note: Button in plugin tab
en: _More
am: _ተጨማሪ

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
am: ማ_ዋቀሪያ

note: button label
en: Open plugins folder
am: የ ተሰኪ ፎልደር መክፈቻ

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
am: ተጨማሪ ተሰኪዎች በ መስመር ላይ ያግኙ

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
am: ጥገኞች

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
am: ጥገኞች የሉም

note: dependency is OK
en: OK
am: እሺ

note: dependency failed
en: Failed
am: ወድቋል

note: optional dependency
en: Optional
am: በ ምርጫ

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
am: ደራሲ

note: Column in plugin tab
en: Enabled
am: ተችሏል

note: Column in plugin tab
en: Plugin
am: ተሰኪ

note: Dialog title
en: Configure Plugin
am: ተሰኪ ማሰናጃ

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
am: ምርጫ ለ ተሰኪ %s

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
am: ይህ ተሰኪ ባህሪ አለው:
    የ ማስታወሻ ደብተር ባህሪ ንግግር ይመልከቱ:

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
am: ነባር የ ጽሁፍ ማረሚያ ማሰናጃ

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
am: የ ዊኪ ቁልፍ ቃል ያስገቡ

note: label for properties dialog
en: Home Page
am: የ ገጽ ቤት

note: label for properties dialog
en: Document Root
am: የ ሰነድ Root

note: Dialog title
en: Properties
am: ባህሪዎች

note: Dialog title
en: Recent Changes
am: የ ቅርብ ጊዜ ለውጦች

note: label for modified time
en: Today
am: ዛሬ

note: label for modified time
en: Yesterday
am: ትናንትና

note: Column header
en: Last Modified
am: መጨረሻ የተሻሻለው

note: Dialog title
en: Search
am: መፈለጊያ

note: Button label
en: _Find
am: _መፈለጊያ

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
am: ለ ረቀቀ መፈለጊያ እርስዎ መጠቀም ይችላሉ አንቀሳቃሾች እንደ
    እና: ወይንም: እና አይደለም: ለ በለጠ ዝርዝር መረጃ ይህን ይመልከቱ

note: placeholder label when search has no results
en: No results
am: ምንም ውጤት አልተገኘም

note: Column header search dialog
en: Score
am: ነጥብ

note: Window title
en: Web Server
am: የ ዌብ ሰርቨር

note: Status in web server gui
en: Server not started
am: የ ዌብ ሰርቨር አልጀመረም

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
am: ለ ሁሉም መድረሻ ፍቃድ መፍቀጃ

note: checkbox in dialog for starting webserver
en: Require authentication
am: ማረጋገጫ ያስፈልጋል

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
am: ፖርት

note: Field in web server gui
en: Password
am: የ መግቢያ ቃል

note: Status in web server gui
en: Server started
am: ሰርቨር ጀምሯል

note: Status in web server gui
en: Server stopped
am: ሰርቨር ተቋርጧል

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
am: ቴምፕሌት

note: button label
en: Browse
am: መቃኛ

note: Dialog title
en: Copy Template
am: ቴምፕሌት ኮፒ ማድረጊያ

note: Menu item
en: _New Page...
am: _አዲስ ገጽ...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
am: አዲስ ን_ዑስ ገጽ...

note: Menu item
en: _New Page Here...
am: _አዲስ ገጽ እዚህ...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
am: _መክፈቻ ሌላ የ ማስታወሻ ደብተር...

note: Menu item
en: _Import Page...
am: ገጽ _ማምጫ...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
am: _ኮፒ ማስቀመጫ...

note: Menu item
en: E_xport...
am: መ_ላኪያ...

note: Menu item
en: _Send To...
am: _መላኪያ ወደ...

note: Menu item
en: _Delete Page
am: ገጽ _ማጥፊያ

note: Menu item
en: Proper_ties
am: ባህሪ_ዎች

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
am: _ማጥፊያ

note: Menu item
en: Copy _Location
am: _አካባቢ ኮፒ ማድረጊያ

note: Menu item
en: _Templates
am: _ቴምፕሌት

note: Menu item
en: Pr_eferences
am: ምር_ጫዎች

note: Menu item
en: _Search...
am: _መፈለጊያ...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
am: በዚህ ክፍል ውስጥ መፈለጊያ

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
am: መፈለጊያ የ  _ዌብ ምንጭ...

note: Menu item
en: Recent Changes...
am: በ ቅርብ የ ተቀየሩ...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
am: መክፈቻ ማያያዣ _ፎልደር

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
am: ይህ ገጽ ማያያዣ ፎልደር የለውም

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
am: መክፈቻ የ _ማስታወሻ ደበተር ፎልደር

note: Menu item
en: Open _Document Root
am: መክፈቻ የ _ሰነድ Root

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
am: ለዚህ ማስታወሻ ደብተር ምንም የ ሰነድ ምንጭ አልተገኘም:

note: Menu item
en: Edit _Source
am: _ምንጩን ማረሚያ

note: Menu item
en: Start _Web Server
am: የ _ዌብ ሰርቨር ማስጀመሪያ

note: Menu item
en: Custom _Tools
am: _መሳሪያዎች ማስተካከያ

note: Menu item
en: _Contents
am: _ይዞታዎች

note: Menu item
en: _FAQ
am: _ብዙ ጊዜ የሚጠየቁ

note: Menu item
en: _Keybindings
am: _ቁልፍ ማጣመሪያ

note: Menu item
en: _Bugs
am: _ችግር

note: Menu item
en: _About
am: _ስለ

note: Dialog title
en: New Page in %s
am: አዲስ ገጽ በ %s

note: Dialog title
en: New Page
am: አዲስ ገጽ

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
am: እባክዎን ያስታውሱ ምንም-ያልነበረ ገጽ ማገናኘት
    ራሱ በራሱ እንዲሁም አዲስ ገጽ ይፈጥራል

note: Input label
en: Page Name
am: የ ገጽ ስም

note: Choice label
en: Page Template
am: የ ገጽ ቴምፕለት

note: Dialog title
en: Import Page
am: ገጽ ማምጫ

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
am: የ ጽሁፍ ፋይሎች

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
am: ኮፒ ማስቀመጫ

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
am: ገጽ እንደገና መሰየሚያ "%s"

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
am[0]: ማሻሻያ %i ገጽ ማገናኛ ወደዚህ ገጽ
am[1]: ማሻሻያ %i ገጾች ማገናኛ ወደዚህ ገጽ

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
am: የዚህን ገጽ ራስጌዎች ማሻሻያ

note: label for progress dialog
en: Updating Links
am: አገናኝ በ ማሻሻል ላይ

note: label in DeletePageDialog
en: Remove links to %s
am: አገናኝ ማጥፊያ ወደ %s

note: Dialog title
en: Trash Page
am: ገጽ ማጥፊያ

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
am: አገናኝ ማሰወገጃ

note: Dialog title
en: Delete Page
am: ገጽ ማጥፊያ

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
am: ገጹን ላጥፋው "%s"?

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
am[0]: %i ፋይሉ ይጠፋል
am[1]: %i ፋይሎቹ በ ሙሉ ይጠፋሉ

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
am: የ ዴስክቶፕ ዊኪ

note: dialog title
en: Select File
am: ፋይል ይምረጡ

note: menu item in context menu
en: Expand _All
am: _ሁሉንም ማስፊያ

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
am: ሁሉንም _ማሳነሻ

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
am: ማጽጃ

note: dialog title
en: Select Folder
am: ፎልደር ይምረጡ

note: dialog title
en: Select Image
am: ምስል ይምረጡ

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
am: <ከ ላይ>

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
am: በ ግራ ጎን ክፍል ውስጥ

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
am: በ ቀኝ ጎን ክፍል ውስጥ

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
am: ከ ታች በ ክፍሉ ውስጥ

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
am: ከ ላይ በ ክፍሉ ውስጥ

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
am: በ ግራ

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
am: በ ቀኝ

note: Menu item
en: _All Panes
am: በ _ሁሉም ክፍሎች ውስጥ

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
am: እባክዎን ይህን ችግር ሲያመለክቱ መረጃ ያካትቱ
    ከ ታች በኩል ከሚገኘው የ ጽሁፍ ሳጥን ውስጥ

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
am: ሁሉንም ፋይሎች

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
am: ምስሎች

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
am: {count} ከ {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
am: የ ፋይል መግቢያ

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
am: ፋይል ወይንም ፎልደር ለዚህ ማስታወሻ ደብተር ማግኘት አልተቻለም

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
am: እባክዎን የ ማስታወሻ ደብተር ይወስኑ

note: error message
en: Could not find notebook: %s
am: ማስታወሻ ደብተር ማግኘት አልተቻለም: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
am: ለ መላኪያ የ ውጤት አካባቢ ያስፈልጋል

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
am: የ ውጤት ፎልደር ወጥቷል እና ባዶ አይደለም: ይወስኑ "--በላዩ ላይ ደርቦ መጻፊያ" መላኩን ለማስገደድ

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
am: የ ውጤት ፋይል ወጥቷል: ይወስኑ "--በላዩ ላይ ደርቦ መጻፊያ" መላኩን ለማስገደድ

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
am: የ MHTML ለ መላክ ውጤት ያስፈልጋል

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
am: የ ውጤት ፎልደር ያስፈልጋል ለ መላክ ሙሉ የ ማስታወሻ ደብተር

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
am: ማውጫ ማሻሻያ

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
am: ይህ ገጽ የለም: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
am: ይህ ገጽ አይፈቀድም: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
am: ይህን የ ገጽ ስም መጠቀም አይችሉም በ ቴክኒካል ገደብ ምክንያት በ ማጠራቀሚያ ውስጥ

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
am: ይህ ገጽ ቀደም ብሎ ነበር: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
am: ይህን ገጽ ማሻሻል አይቻልም: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
am: <ያልታወቀ>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
am: ስህተት በ %(file)s መስመር %(line)i አጠገብ "%(snippet)s"

note: plugin name
en: Arithmetic
am: ሒሳብ

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
am: ይህ ተሰኪ እርስዎን የሚያስችለው የ ሂሳብ ስሌቶችን በ ዚም ውስጥ ማጣበቅ ነው
    መሰረት ያደረገው ይህን የ ሂሳብ ዘደ ነው ከ
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.

note: menu item
en: _Arithmetic
am: _ሒሳብ

note: text in confirmation dialog on deleting a file
en: Are you sure you want to delete the file '%s'?
am: እርስዎ በ እርግጥ ይህን ፋይል ማጥፋት ይፈልጋሉ '%s'?

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
am: ያልታወቀ

note: label for file type
en: Type
am: አይነት

note: label for file size
en: Size
am: መጠን

note: label for file modification date
en: Modified
am: ተሻሽሏል

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
am: ወደ እዚህ _ማንቀሳቀሻ

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
am: ወደ እዚህ _ኮፒ ማድረጊያ

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
am: መሰረዣ

note: dialog title
en: Rename file
am: ፋይል እንደገና መሰየሚያ

note: plugin name
en: Attachment Browser
am: ማያያዣ መቃኛ

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
am: ይህ ተሰኪ የሚያሳየው የ ማያያዣ ፎልደር ነው ለ አሁኑ ገጽ እንደ 
    ምልክት መመልከቻ ከ ታች በኩል

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
am: በ መስኮት ውስጥ ቦታው

note: plugin name
en: BackLinks Pane
am: መፈለጊያ ክፍል

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ ይጨምራል ተጨማር ዊጄት ዝርዝር ገጾች የሚያሳይ
    ከ አሁኑ ገጽ ጋር የሚያገናኙ
    
    ይህ ዋናው የ ዚም ተሰኪ ነው

note: widget label
en: BackLinks
am: መፈለጊያ

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
am: _ማረሚያ...

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
am: ማረሚያ %s

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
am: _ቅድመ ዕይታ

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
am: ምስል በማመንጨት ላይ እንዳለ ስህተት ተፈጥሯል.
    እርስዎ የ ጽሁፉን ምንጭ ማስቀመጥ ይፈልጋሉ ለማንኛውም?

note: plugin name
en: BookmarksBar
am: ምልክት ማድረጊያ መደርደሪያ

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
am: 		ይህ ተሰኪ የሚያቀርበው የ ምልክት ማደረጊያ መደርደሪያ ነው

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
am: ከፍተኛ ምልክት ማድረጊያ ቁጥር

note: preferences option
en: Save bookmarks
am: ምልክት ማድረጊያ ማስቀመጫ

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
am: አዲስ ምልክት ማድረጊያ መጨመሪያ በ መደርደሪያው መጀመሪያ ላይ

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
am: አዲስ ምልክት ማድረጊያ መጨመሪያ

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
am: ምልክት ማድረጊያ

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
am: ምልክት ማድረጊያ መጨመሪያ/ማሳያ ማሰናጃ

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
am: ምልክት ማድረጊያውን ማጥፋት ይፈልጋሉ

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
am: የ ሙሉ ገጽ ስም ማሳያ

note: button label
en: Set New Name
am: አዲስ ስም ማሰናጃ

note: button label
en: Back to Original Name
am: ወደ ዋናው ስም መመለሻ

note: menu item
en: Remove
am: ማስወገጃ

note: menu item
en: Remove All
am: ሁሉንም ማስወገጃ

note: menu item
en: Copy
am: ኮፒ

note: menu item
en: Paste
am: መለጠፊያ

note: menu item
en: Open in New Window
am: በ አዲስ መስኮት መክፈቻ

note: menu item
en: Set to Current Page
am: ወደ አሁኑ ገጽ ማሰናጃ

note: plugin name
en: Insert Diagram
am: ንድፍ ማስገቢያ

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ የሚያቀርበው የ ንድፍ ማረሚያ ነው ለ ዚም ይህን GraphViz. መሰረት ባደረገ
    
    ይህ ዋናው ተሰኪ ነው ከ ዚም ጋር አብሮ የሚመጣው

note: menu item
en: Diagram
am: ንድፍ

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
am: ነፃ ማረሚያ

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
am: ይህ ተሰኪ የሚጨምረው ማሰናጃ ነፃ ማረሚያ ነው
    እርስዎን ዚም ማረም እንዲችሉ

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
am: በ ሙሉ መመልከቻ ዘዴ ውስጥ ዝርዝር መደርደሪያ መደበቂያ

note: plugin preference
en: Maximum page width
am: ከፍተኛው የ ገጽ ስፋት

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
am: የ ድንበር ስፋት

note: plugin preference
en: Text background color
am: የ ጽሁፍ መደብ ቀለም

note: plugin preference
en: Text foreground color
am: የ ጽሁፍ ፊት ለ ፊት ቀለም

note: plugin name
en: Insert Ditaa
am: Ditaa ማስገቢያ

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ የሚያቀርበው የ ንድፍ ማረሚያ ነው ለ ዚም ይህን Ditaa. መሰረት ባደረገ
    
    ይህ ዋናው ተሰኪ ነው ከ ዚም ጋር አብሮ የሚመጣው

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
am: የ አስኪ ንድፍ (Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
am: Equation ማስገቢያ

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ የሚያቀርበው የ ንድፍ ማረሚያ ነው ለ ዚም ይህን latex. መሰረት ባደረገ
    
    ይህ ዋናው ተሰኪ ነው ከ ዚም ጋር አብሮ የሚመጣው

note: menu item
en: Equation
am: ስሌት

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
am: Gnuplot ማስገቢያ

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
am: ይህ ተሰኪ የሚያቀርበው የ ቦታ ማረሚያ ነው ለ ዚም ይህን Gnuplot. መሰረት ባደረገ

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
am: GNU R Plot ማስገቢያ

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
am: ይህ ተሰኪ የሚያቀርበው የ ቦታ ማረሚያ ነው ለ ዚም ይህን GNU R. መሰረት ባደረገ

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
am: የ ቅርጽ ቀለም ማስሊያ ተሰኪ መገምገም አልቻለም
    የ አይጥ መጠቆሚያ መግለጫውን

note: plugin name
en: Inline Calculator
am: በ መስመር ላይ ማስሊያ

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ እርስዎን የሚያስችለው ቀላል የ ሂሳብ
    መግለጫዎችን በ ዚም መገምገም ነው
    
    ይህ ዋናው አብሮ የሚመጣው የ ዚም ተሰኪ ነው

note: error message
en: Could not parse expression
am: መግለጫውን መተንተን አልተቻለም

note: menu item
en: Evaluate _Math
am: _ሂሳብ መገምገሚያ

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
am: ምልክት ማስገቢያ

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ ይጨምራል የ 'ምልክት ማስገቢያ' ንግግር እና ያስችላል
    በራሱ-አቀራረብ የ ጽሁፍ ባህሪዎች
    
    ይህ ዋናው ተሰኪ ነው ከ ዚም ጋር አብሮ የሚመጣው

note: menu item
en: Sy_mbol...
am: ምል_ክት...

note: plugin name
en: Journal
am: ማስታወሻ

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
am: ይህ ተሰኪ የ ማስታወሻውን አንድ ክፍል ወደ መዝገብ ይቀይራል
    አንድ ገጽ ለ እያንዳንዱ ቀን: ሳምንት: ወይንም ወር
    እንዲሁም ለ እነዚህ ገጾች የ ቀን መቁጠሪያ ይጨምራል

note: option value
en: Day
am: ቀን

note: option value
en: Week
am: ሳምንት

note: option value
en: Month
am: ወር

note: option value
en: Year
am: አመት

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
am: የ ጽሁፍ ክፍል ባዶ ከሆነ መደበቂያ

note: input label
en: Section
am: ክፍል

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
am: ገጽ ለ እያንዳንዱ መጠቀሚያ

note: menu item
en: To_day
am: ዛ_ሬ

note: plugin name
en: Line Sorter
am: መስመር መለያ

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
am: እባክዎን ከ አንድ መስመር በላይ ጽሁፍ ይምረጡ:

note: menu item
en: _Sort lines
am: መስመሮች _መለያ

note: Menu item
en: _Move Line Up
am: መስመር ወደ ላይ _ማንቀሳቀሻ

note: Menu item
en: _Move Line Down
am: መስመር ወደ ታች _ማንቀሳቀሻ

note: Menu item
en: _Duplicate Line
am: መስመር _ማባዣ

note: Menu item
en: _Remove Line
am: መስመር _ማስወገጃ

note: plugin name | menu item
en: Link Map
am: ካርታ አገናኝ

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ የሚያቀርበው ንግግር ከ ንድፍ መወከያ ጋር ነው
    ለ አገናኝ አካል ለ ማስታወሻ ደብተር: 
    እንዲሁም መጠቀም ይቻላል እንደ "የ ሀሳብ ካርታ"
    ገጾቹ እንዴት እንደሚዛመዱ በማሳየት
    
    ይህ ዋናው ተሰኪ ነው ከ ዚም ጋር አብሮ የሚመጣው

note: plugin name
en: Page Index
am: የ ገጽ ማውጫ

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
am: ይህ ተሰኪ የሚጨምረው የ ገጽ ማውጫ ነው: በ ዋናው መስኮት ላይ:

note: plugin name
en: Path Bar
am: መንገድ መደርደሪያ

note: Menu title
en: P_athbar
am: መ_ንገድ መደርደሪያ

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
am: _ምንም

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
am: የ _ቅርብ ጊዜ ገጾች

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
am: በ ቅርብ ጊዜ የ _ተቀየሩ ገጾች

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
am: _ታሪክ

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
am: የ _ገጽ ቅደም ተከተል

note: plugin name
en: Print to Browser
am: ወደ መቃኛ ማተሚያ

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ የሚያቀርበው ለ ማተሚያ ድጋፍ ነው ለ ዚም
    የ አሁኑን ገጽ ወደ html ይልካል እና ይከፍታል በ መቃኛ ውስጥ: 
    መቃኛው የ ማተሚያ ድጋፍ እንዳለው በ ማሰብ
    ይህ የ እርስዎን ዳታ በ ሁለት ደረጃዎች ወደ ማተሚያው ይልካል
    
    ይህ ዋናው ተሰኪ ነው ከ ዚም ጋር አብሮ የሚመጣው

note: menu item
en: _Print to Browser
am: ወደ መቃኛ _ማተሚያ

note: menu item
en: _Print
am: _ማተሚያ

note: plugin name
en: Quick Note
am: በፍጥነት ማስታወሻ

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ የሚጨምረው ንግግር በፍጥነት ጽሁፎችን ወደ ቁራጭ ሰሌዳ
    በ ዚም ገጽ ይዞታ ውስጥ መጣል ነው
    
    ይህ ዋናው ተሰኪ ነው ከ ዚም ጋር አብሮ የሚመጣው

note: menu item
en: Quick Note...
am: በፍጥነት ማስታወሻ...

note: text entry field
en: Page section
am: የ ገጽ ክፍል

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
am: ለ እያንዳንዱ ማስታወሻ አዲስ ገጽ መፍጠሪያ

note: text entry field
en: Title
am: አርእስት

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
am: _ገጽ መክፈቻ

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
am: ማስታወሻውን ላስወግደው?

note: plugin name
en: Insert Score
am: ውጤት ማስገቢያ

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ የሚጨምረው ውጤት ማረሚያ ነው ለ ዚም የ GNU Lilypond መሰረት ባደረገ
    
    ይህ ዋናው ተሰኪ ነው ከ ዚም ጋር አብሮ የሚመጣው

note: plugin preference
en: Common include header
am: መደበኛ ራስጌ ማስገቢያ

note: plugin preference
en: Common include footer
am: መደበኛ ግርጌ ማስገቢያ

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
am: የ መመልከቻ ፎቶ ማስገቢያ

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ የሚያስችለው መመልከቻውን ፎቶ ማንሳት እና በ ዚም ገጽ ውስጥ
    ማስቀመጥ ነው
    
    ይህ ዋናው ተሰኪ ነው ከ ዚም ጋር አብሮ የሚመጣው

note: plugin preference
en: Screenshot Command
am: የ መመልከቻ ፎቶ ትእዛዝ

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
am: የ _መመልከቻ ፎቶ...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
am: ጠቅላላ መመልከቻውን ፎቶ ማንሻ

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
am: መስኮት ወይንም አካባቢ ይምረጡ

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
am: ማዘግያ

note: label behind timer
en: seconds
am: ሴኮንዶች

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
am: በ ማስኬድ ላይ እንዳለ ስህተት ተፈጥሯል "%s"

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
am: የ ንድፍ ቅደም ተከተል ማስገቢያ

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
am: ይህ ተሰኪ የሚያስችለው የ ቅደም ተከተል ንድፎችን ማረም ማስቻል ነው የ seqdiag.
    መሰረት ባደረገ እርስዎ የ ቅደም ተከተል ንድፎችን ማረም ይችላሉ

note: menu item
en: Sequence Diagram
am: የ ንድፍ ቅደም ተከተል

note: plugin name
en: Source View
am: ምንጭ መመልከቻ

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
am: በራሱ ማስረጊያ

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
am: የ ቤት ቁልፍ

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
am: የ አሁኑን መስመር ማድመቂያ

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
am: የ ቀኝ መስመር ማሳያ

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
am: የ ቀኝ መስመር ቦታ

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
am: የ ማስረጊያ ስፋት

note: menu item
en: Code Block
am: ኮድ መከለከያ

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
am: የ መስመር ቁጥር ማሳያ

note: input label
en: Syntax
am: አገባብ

note: dialog title
en: Insert Code Block
am: ኮድ መከለከያ ማስገቢያ

note: plugin name
en: Spell Checker
am: ፊደል ማረሚያ

note: plugin description
en: Adds spell checking support using gtkspell.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ፊደል ማረሚያ ይጨምራል በ መጠቀም የ gtkspell.
    
    ይህ ዋናው ተሰኪ ነው ከ ዚም ጋር አብሮ የሚመጣው

note: menu item
en: Check _spelling
am: _ፊደል ማረሚያ

note: error message
en: Could not load spell checking
am: ፊደል ማረሚያ መጫን አልተቻለም

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
am: ይህ ማለት እርስዎ ተገቢው 
    መዝገበ ቃላት አልገጠሙም ማለት ነው

note: alignment option
en: Center
am: መሀከል

note: alignment option
en: Unspecified
am: ያልተገለጸ

note: plugin name
en: Table Editor
am: ሰንጠረዥ ማረሚያ

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
am: በዚህ ተሰኪ እርስዎ ማጣበቅ ይችላሉ 'ሰንጠረዥ' ወደ ዊኪ ገጽ ውስጥ: ሰንጠረዥ ይታያል እንደ GTK TreeView ዊጄቶች:
    ወደ ተለያዩ አቀራረብ ለ መላክ (ይህም ማለት HTML/LaTeX) የ ገጽታ ማሰናጃ ይፈጽማል

note: option value
en: with lines
am: ከ መስመሮች ጋር

note: option value
en: no grid lines
am: መጋጠሚያ መስመር የለም

note: option value
en: horizontal lines
am: መስመር በ አግድም

note: option value
en: vertical lines
am: መስመር በ ቁመት

note: preference description
en: Show helper toolbar
am: የ እርዳታ እቃ መደርደሪያ ማሳያ

note: preference description
en: Grid lines
am: መጋጠሚያ መስመር

note: menu item
en: Table
am: ሰንጠረዥ

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
am: ረድፍ መጨመሪያ

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
am: ረድፍ ማስወገጃ

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
am: ረድፍ ማባዣ

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
am: ረድፍ ከ ላይ

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
am: ረድፍ ከ ታች

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
am: አምድ መቀየሪያ

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
am: እርዳታ መክፈቻ

note: menu item
en: Delete row
am: ረድፍ ማጥፊያ

note: menu item
en: Open cell content link
am: የ ክፍል ይዞታ አገናኝ ማሳያ

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
am: ሰንጠረዥ ቢያንስ አንድ ረድፍ መያዝ አለበት!
     ምንም ማጥፋት አልተካሄደም

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
am: እባክዎን ራድፍ ይምረጡ: እርስዎ ቁልፉን ከ መጫንዎት በፊት

note: Dialog title
en: Insert Table
am: ሰንጠረዥ ማስገቢያ

note: Dialog title
en: Edit Table
am: ሰንጠረዥ ማረሚያ

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
am: የ ሰንጠረዥ አምዶች አስተዳዳሪ

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
am: አምድ 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
am: በራሱ
    መጠቅለያ

note: table header
en: Align
am: ማሰለፊያ

note: hoover tooltip
en: Add column
am: አምድ መጨመሪያ

note: hoover tooltip
en: Remove column
am: አምድ ማስወገጃ

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
am: አምድ ማንቀሳቀሻ

note: hoover tooltip
en: Move column backward
am: አምድ ወደ ኋላ ማንቀሳቀሻ

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
am: ሰንጠረዥ ቢያንስ አንድ አምድ ያስፈልገዋል

note: plugin name
en: Table of Contents
am: የ ሰንጠረዥ ይዞታዎች

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ የሚጨምረው ተጨማሪ widget ነው ለ ሰንጠረዥ
    ማውጫ በ አሁኑ ገጽ ውስጥ
    
    ይህ ዋናው ተሰኪ ነው ከ ዚም ጋር አብሮ የሚመጣው

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
am: የ ሰንጠረዥ ማውጫ ማሳያ እንደ ተንሳፋፊ ዊጄቶች ከ ጎን ክፍል ይልቅ

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
am: የ ገጽ አርእስት ራስጌ በ ሰንጠረዥ ማውጫ ውስጥ ማሳያ

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
am: ዝቅ ማድረጊያ

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
am: ከፍ ማድረጊያ

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
am: የ ሰንጠረዥ ማውጫ

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
am: ቁራጭ

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
am: ይህ ተሰኪ የሚያቀርበው የ ገጽ ማውጫ ነው ለ ተጣሩ በ መምረጥ የ tags in a cloud

note: menu option
en: Show full page name
am: የ ገጽ ሙሉ ስም ማሳያ

note: menu option
en: Sort pages by tags
am: ገጾችን በ ምልክት መለያ

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
am: በ ፊደል ቅደም ተከተል መለያ

note: list with tasks
en: All Tasks
am: ሁሉንም ስራዎች

note: Window title for tasklist
en: Tasks
am: ስራዎች

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
am: ምልክት ያልተደረገበት

note: Column header Task List dialog
en: Task
am: ስራ

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
am: ማስረከቢያ

note: Column header Task List dialog | start date for task
en: Start
am: ማስጀመሪያ

note: plugin name | menu item
en: Task List
am: የ ስራ ዝርዝር

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ ይጨምራል ንግግር ሁሉንም የ ተከፈቱ ስራዎች በዚህ ማስታወሻ ደብተር ውስጥ
    የ ተከፈቱ ስራዎች መሆን ይችላሉ ምልክት ማድረጊያ ሳጥኖች ወይንም 
    እቃዎች ምልክት የ ተደረገባቸው በ tags እንደ "የሚሰሩ" ወይንም "የሚጠገኑ"
    
    ይህ ዋናው ተሰኪ ነው ከ ዚም ጋር አብሮ የሚመጣው

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
am: የ ስራ ዝርዝር በ ጎን ክፍል ውስጥ ማሳያ

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
am: ሁሉም ምልክት የ ተደረገባቸውን እንደ ስራ መውሰጃ

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
am: ስራዎችን ምልክት ማድረጊያ

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
am: ከ ማስታወሻ ገጽ ውስጥ ቀን ይጠቀሙ

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
am: አትጠቀም

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
am: የ መጀመሪያ ቀን ለ ስራ

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
am: የ መጨረሻ ቀን ለ ስራ

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
am: ለ ማውጫ ክፍል(ሎች)

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
am: የሚተው ክፍል(ሎች)

note: plugin name
en: Tool Bar
am: እቃ መደርደሪያ

note: plugin name
en: Tray Icon
am: የ ትሪ ምልክት

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ ይጨምራል የ ትሪ ምልክት በፍጥነት ለማስጀመሪያ
    
    ይህ ተሰኪ ይለያያል እንደ Gtk+ እትም 2.10 ወይንም አዲስ
    
    ይህ ዋናው ተሰኪ ነው ከ ዚም ጋር አብሮ የሚመጣው

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
am: ዘመናዊ የ ትሪ ምልክቶች
    እነዚህን ዘመናዊ የ ሁኔታዎች ምልክት በ ኡቡንቱ ውስጥ አይጠቀሙ

note: preferences option
en: Show a separate icon for each notebook
am: ለ እያንዳንዱ ማስታወሻ ደብተር የ ተለየ ምልክት ማሳያ

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
am: _በፍጥነት ማስታወሻ...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
am: _ሌላ...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
am: ማስታወሻ ደብተሮች

note: tooltip for tray icon | short description of zim
en: Zim Desktop Wiki
am: ዚም ዴስክቶፕ ዊኪ

note: plugin name
en: Version Control
am: እትም መቆጣጠሪያ

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
am: ይህ ተሰኪ የሚጨምረው እትም መቆጣጠሪያ ለ ማስታወሻ ደብተር ነው
    
    ይህ ተሰኪ ይደግፋል የ Bazaar, Git and Mercurial እትም መቆጣጠሪያ ስርአት
    
    ይህ ዋናው ተሰኪ ነው ከ ዚም ጋር አብሮ የሚመጣው

note: Label for plugin preference
en: Autosave version when the notebook is closed
am: በራሱ ማስቀመጫ እትም ማስታወሻ ደብተሩ በሚዘጋ ጊዜ

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
am: በራሱ ማስቀመጫ እትም በ መደበኛ ክፍተት

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
am: በራሱ ማስቀመጫ ክፍተት በ ደቂቃዎች

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
am: ራሱ በራሱ ማስቀመጫ እትም ከ ዚም ውስጥ

note: menu item
en: S_ave Version...
am: እትም ማ_ስቀመጫ...

note: menu item
en: _Versions...
am: _እትም...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
am: በ ማስታወሻ ደብተሩ ላይ ምንም ለውጥ አልተፈጸመም መጨረሻ ከ ተቀመጠ በኋላ

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
am: ከ መጨረሻው እትም በኋላ ምንም ለውጥ የለም

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
am: የ እትም መቆጣጠሪያ ላስችል?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
am: የ እትም መቆጣጠሪያ ለዚህ ማስታወሻ ደብተር አላስቻሉም
    እርስዎ አሁን ማስቻል ይፈልጋሉ?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
am: ተተኪ

note: dialog title
en: Save Version
am: እትም ማስቀመጫ

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
am: እባክዎን ለዚህ እትም አስተያየት ያስገቡ

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
am: የ ተቀመጠ እትም ከ ዚም

note: dialog title
en: Versions
am: እትሞች

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
am: _ገጽ

note: Button label
en: View _Annotated
am: መመልከቻ _ማብራሪያ

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
am: እትም ይምረጡ ለውጦችን ለ መመልከት በ አሁኑ እትም እና በ ሌሎች እትሞች መካከል
    ወይንም ይምረጡ በርካታ እትሞች ለውጦችን ለማየት በ እያንዳንዱ እትም መካከል

note: version details
en: Comment
am: አስተያየት

note: Button label
en: _Restore Version
am: እትም _እንደ ነበር መመለሻ

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
am: _ለውጦች ማሳያ

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
am: _ጎን ለ ጎን

note: dialog title
en: Annotated Page Source
am: የ ማብራሪያ ገጽ ምንጭ

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
am: ገጹን እንደ ነበር ልመልሰው ወደ ተቀመጠው እትም?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
am: እርስዎ ገጹን እንደ ነበር መመለስ ይፈልጋሉ: %(page)s
    ወደ ተቀመጠው እትም: %(version)s ?
    ሁሉም ለውጦች መጨረሻ ከ ተቀመጠው እትም በኋላ ያሉት ይጠፋሉ !

note: dialog title
en: Changes
am: ለውጦች

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
am: የ መግቢያ ሁኔታዎች በ Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
am: ሁኔታዎችን መግፊያ ወደ Zeitgeist daemon.

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
am: የ ዊኪ ገጽ: %s

en: Created
am: የተፈጠረው

en: Prev
am: ቀደም ያለው

en: Index
am: ማውጫ

en: Next
am: የሚቀጥለው

en: Backlinks:
am: አገናኞች:

en: Attachments:
am: ማያያዣዎች:
