zim - en to ar translation catalogue (538 entries)

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
ar: فشل بدء التطبيق %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
ar: %(cmd)s
    ظهور رسالة انتهاء غير طبيعي %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
ar: فشل بدء العملية: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
ar: إفتراضي

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
ar: يبدو أنك وجدت علة ما

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
ar: تعذرت قراءة: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
ar: هذا يعني عادة أن الملف يحوي أحرفاً خاطئة

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
ar: التّفاصيل

note: Error message
en: File is not writable: %s
ar: الملف محمي ضد الكتابة:%s

note: error message
en: File changed on disk: %s
ar: تغيرت محتويات الملف على القرص:%s

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
ar: هل تود إنشاء مجلد؟

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
ar: المجلد "%s غير موجود.
    هل تريد إنشاءه؟

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
ar: تعذر فتح %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
ar: حرر الملف: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
ar: أنت تحرر ملفاً  بواسطة تطبيق خارجي. يُرجى إغلاق مربع الحوار هذا عند الانتهاء

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
ar: تخصيص...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
ar: تعذر العثور على تطبيق

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
ar: إفتح بواسطة "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
ar: هيء تطبيقاً لفتح وصلات "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
ar: هيء تطبيقاً لفتح الملفات
    من نوع "%s"

note: Dialog title
en: Configure Applications
ar: هيء التطبيقات

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
ar: أضف تطبيقاً

note: Label for default application handler
en: System Default
ar: الإعدادات الإفتراضية

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
ar: الإسم

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
ar: الأمر

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
ar: اجعله التطبيق الافتراضي

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
ar: تعذر العثور على ملف تنفيذي "%s"

note: Dialog title
en: Custom Tools
ar: أدوات مخصصة

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
ar: يمكنك تهيئة الأدوات المخصصة التي ستظهر
    في قائمة الأدوات وفي شريط الأدوات أو في القائمة المنبثقة

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
ar: حرر الأداة المخصصة

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
ar: الوصف

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
ar: الأيقونة

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
ar: الأمر لا يغير البيانات

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
ar: الملف الناتج سيستبدل الملف المحدد

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
ar: أظهار في شريط الأدوات

note: dialog title
en: Export
ar: صدِّر

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
ar: تصدير الدفتر

note: message heading
en: Folder exists: %s
ar: المجلد موجود: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
ar: المجلد موجود مسبقاً وبه ملفات، التصدير إلى هذا المجلد ربما يؤدي لاستبدال الملفات الموجودة. هل تريد الاستمرار؟

note: message heading
en: File exists
ar: الملف موجود

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
ar: هذا الملف موجود مسبقاً
    هل تريد استبداله؟

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
ar: اختر الصفحات المراد تصديرها

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
ar: ال_دفتر كاملاً

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
ar: صفحة_منفردة

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
ar: صفحة

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
ar: ضمن الصفحات الفرعية

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
ar: اختر شكل التصدير

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
ar: أخرى...

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
ar: التنسيق

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
ar: القالب

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
ar: اربط الملفات تحت جذر المستندات بالمسار الكامل للملف

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
ar: اربط  المستند الجذر الى عنوان رابط (URL)

note: label for button with URL
en: Get more templates online
ar: الحصول على المزيد من القوالب من الإنترنت

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
ar: اختر الملف أو المجلد للتصدير

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
ar: تصدير كل صفحة كملف منفصل

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
ar: صدر كل الصفحات كملف واحد

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
ar: مجلد نواتج التصدير

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
ar: صفحة الفهرس

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
ar: ملف المخرجات

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
ar: %(n_error)i أخطاء %(n_warning)i هناك تحذيرات, راجع السجل

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
ar: %i حدثت أخطاء، راجع السجل

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
ar: %i  هناك تحذيرات، راجع السجل

note: label in export dialog
en: Export completed
ar: إكتمل التصدير

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
ar: إعرض ال_سجل

note: Menu title
en: _File
ar: _ملف

note: Menu title | Button label
en: _Edit
ar: _حرر

note: Menu title | button label
en: _View
ar: _إعرض

note: Menu title | Button label
en: _Insert
ar: _إدرج

note: Menu title | input label
en: _Search
ar: _إبحث

note: Menu title
en: For_mat
ar: تنـ_سيق

note: Menu title
en: _Tools
ar: _أدوات

note: Menu title
en: _Go
ar: _إذهب

note: Menu title | Button label
en: _Help
ar: _مساعدة

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
ar: استخدم %s للانتقال إلى اللوحة الجانبية

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
ar: دائماً استخدم آخر موضع للمؤشر عند فتح صفحة

note: Menu item
en: _Fullscreen
ar: _ملء الشاشة

note: Menu item
en: _Side Panes
ar: _اللوحات الجانبية

note: Menu item | Button label
en: _Close
ar: أغلق

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
ar: شريط القوائم

note: page status for title bar
en: readonly
ar: للقراءة فقط

note: Menu item
en: _Jump To...
ar: _القفز إلى

note: Menu item | Button label
en: _Back
ar: _إلى الخلف

note: Menu item | Button label
en: _Forward
ar: _للأمام

note: Menu item
en: _Parent
ar: _مستوى أعلى

note: Menu item
en: _Child
ar: _فرعي

note: Menu item
en: _Home
ar: _المنزل

note: Dialog title
en: Jump to
ar: اذهب إلى

note: Label for page input
en: Jump to Page
ar: اذهب إلى الصفحة

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
ar: دفتر

note: dialog title
en: Open Notebook
ar: افتح دفتراً

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
ar: الدفتر الافتراضي

note: Dialog window title
en: Add Notebook
ar: أضف دفتراً

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
ar: الرجاء اختيار اسم ومجلد للدفتر

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
ar: مجلد

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
ar: لإنشاء دفتر جديد تحتاج لاختيار مجلد فارغ.
    بالطبع يمكنك أيضاً اختيار دفتر زيم موجود.

note: Menu title
en: New _Attachment
ar: _مرفق  جديد

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
ar: اضغط مفتاح <Enter> لفتح الوصلات
    (لو كان ذلك معطلاً يمكنك استخدام <Alt><Enter>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
ar: أظهر المؤشر أيضاً للصفحات التي لا يمكن تحريرها

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
ar: تلقائياً حول الكلمات  "ذات الأحرف الأولى الكبيرة" إلى وصلات

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
ar: حول مسار الملف إلى وصلة تلقائياً

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
ar: اختر الكلمة الحالية تلقائياً عند تطبيقك للتنسيق

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
ar: ألغِ المسافة البادئة بـ  <BackSpace>
    (إذا كانت معطلة يمكنك استخدام <Shift><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
ar: إعادة تنسيق علامات الويكي لحظة بلحظة

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
ar: التنسيق الافتراضي لنسخ النص إلى الحافظة

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
ar: مجلد به قوالب لمرفقات الملفات

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
ar: تعذر حفظ الصفحة: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
ar: للمتابعة يمكنك حفظ نسخة من هذه الصفحة أو نبذ
    أي تغييرات. لو اخترت الحفظ نسخة فإن أي تغييرات سوف
    تُفقد أيضاً، ولكن يمكنك استعادة النسخة لاحقاً.

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
ar: أنبذ التغييرات

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
ar: احفظ نسخة

note: Menu item
en: Heading _1
ar: رئيسي _1

note: Menu item
en: Heading _2
ar: رئيسي _2

note: Menu item
en: Heading _3
ar: رئيسي _3

note: Menu item
en: Heading _4
ar: رئيسي _4

note: Menu item
en: Heading _5
ar: رئيسي _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
ar: _عريض

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
ar: مائل

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
ar: مُميَّز

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
ar: مشطوب

note: Menu item
en: _Subscript
ar: _منخفض

note: Menu item
en: _Superscript
ar: _مرتفع

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
ar: _حرفي

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
ar: لا وجود لوصلة الويكي:  %s

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
ar: إنسخ _كـ

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
ar: أنقل النص المحدد...

note: Menu item
en: _Remove Link
ar: _إحذف الوصلة

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
ar: _حرر الخصائص

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
ar: _حرر الوصلة

note: context menu item
en: Copy _Link
ar: إنسخ _الوصلة

note: context menu item
en: Copy Email Address
ar: انسخ عنوان البريد الإلكتروني

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
ar: افتح مجلداً

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
ar: افتح باستخدام...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
ar: إفتح المحددة في نافذة _جديدة

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
ar: افتح

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
ar: _إحفظ

note: Menu item
en: _Reload
ar: أعد التحميل

note: Menu item
en: _Undo
ar: _تراجع

note: Menu item
en: _Redo
ar: _إعد

note: Menu item
en: Cu_t
ar: ق_ص

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
ar: _انسخ

note: Menu item
en: _Paste
ar: _الصق

note: Menu item
en: _Delete
ar: _احذف

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
ar: تبديل حالة مربع الاختيار 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
ar: تبديل حالة مربع الاختيار 'X'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
ar: _حرر وصلة أو كائناً...

note: Menu item
en: _Image...
ar: _صورة...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
ar: قائمة نق_طية

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
ar: _قائمة مرقمة

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
ar: قائمة مربع ا_ختيار

note: Menu item
en: Text From _File...
ar: نص من _ملف

note: Menu item
en: _Link...
ar: _وصلة...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
ar: لا توجد قوالب مثبتة

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
ar: قوال_ب الملف

note: Menu item
en: _Clear Formatting
ar: _محو التنسيق

note: Menu item
en: _Find...
ar: _إيجاد...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
ar: إيجاد ال_تالي

note: Menu item
en: Find Pre_vious
ar: إيجاد ال_سابق

note: Menu item
en: _Replace...
ar: استب_دال...

note: Menu item
en: Word Count...
ar: عدد الكلمات...

note: Menu item
en: _Zoom In
ar: تكبي_ر

note: Menu item
en: Zoom _Out
ar: تص_غير

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
ar: الحجم ال_عادي

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
ar: إدرج التاريخ والوقت

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
ar: التاريخ

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
ar: الربط بتاري_خ

note: Dialog title
en: Insert Image
ar: إدرج صورة

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
ar: أرفق صورة أولاً

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
ar: نوع الملف غير مدعوم: %s

note: Dialog title
en: Attach File
ar: إرفق ملفاً

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
ar: الصفحة "%s" ليس لها مجلد أو مرفقات

note: Dialog title
en: File Exists
ar: الملف موجود

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
ar: هناك ملف بالاسم <b>"%s"</b> موجود مسبقاً
    بمكنك اختيار اسم آخر أو استبدال الملف الموجود

note: Input label
en: Filename
ar: اسم الملف

note: Button label
en: _Browse
ar: _استعراض

note: Button label
en: Overwrite
ar: استبدل الملف

note: Dialog title
en: Edit Image
ar: حرر الصورة

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
ar: الموقع

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
ar: اربط بـ

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
ar: العرض

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
ar: الارتفاع

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
ar: أعد ضبط الحجم

note: Dialog title
en: Insert Text From File
ar: إدرج نصاً من ملف

note: Dialog title
en: Edit Link
ar: حرر الوصلة

note: Dialog title
en: Insert Link
ar: إدرج وصلة

note: Dialog button
en: _Link
ar: _وصلة

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
ar: نص

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
ar: _التالي

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
ar: ال_سابق

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
ar: طابق حالة الحروف

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
ar: كلمة بأ_كملها

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
ar: تعبير _عادي

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
ar: تميي_ز

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
ar: إبحث

note: Dialog title
en: Find and Replace
ar: إبحث واستبدل

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
ar: ابحث عن

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
ar: استبدال بـ

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
ar: استب_دل

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
ar: استبدل ال_كل

note: Dialog title
en: Word Count
ar: عدد الكلمات

note: label in word count dialog
en: Paragraph
ar: فقرة

note: label in word count dialog
en: Selection
ar: تحديد

note: label in word count dialog
en: Words
ar: كلمات

note: label in word count dialog
en: Lines
ar: سطور

note: label in word count dialog
en: Characters
ar: محارف

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
ar: محارف لا تتضمن مسافات

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
ar: أنقل النص إلى الصفحة الأخرى

note: Button label
en: _Move
ar: _أنقل

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
ar: أنقل النص إلى

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
ar: استبقِ الوصلة إلى الصفحة الجديدة

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
ar: افتح صفحة جديدة

note: Dialog title
en: New File
ar: ملف جديد

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
ar: الواجهة

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
ar: حرر

note: Dialog title
en: Preferences
ar: التفضيلات

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
ar: الملحقات

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
ar: التطبيقات

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
ar: استخدم خطاً مخصصاً

note: Button in plugin tab
en: _More
ar: _المزيد

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
ar: إعداد

note: button label
en: Open plugins folder
ar: فتح مجلد الملحقات

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
ar: المزيد من الملحقات على الإنترنت

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
ar: الاعتماديات

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
ar: لا توجد اعتماديات

note: dependency is OK
en: OK
ar: حسناً

note: dependency failed
en: Failed
ar: فشل

note: optional dependency
en: Optional
ar: اختياري

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
ar: المؤلف

note: Column in plugin tab
en: Enabled
ar: مُفعل

note: Column in plugin tab
en: Plugin
ar: ملحق

note: Dialog title
en: Configure Plugin
ar: إعداد الملحق

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
ar: خيارات الملحق %s

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
ar: حدد محرراً افتراضياً للنصوص

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
ar: كلمة مفتاحية لوصلة ويكي

note: label for properties dialog
en: Home Page
ar: الصفحة الرئيسية

note: label for properties dialog
en: Document Root
ar: جذر الصفحة

note: Dialog title
en: Properties
ar: الخصائص

note: Dialog title
en: Recent Changes
ar: التغييرات الأخيرة

note: label for modified time
en: Today
ar: اليوم

note: label for modified time
en: Yesterday
ar: الأمس

note: Column header
en: Last Modified
ar: آخر تعديل

note: Dialog title
en: Search
ar: ابحث

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
ar: للبحث المتقدم يمكنك استخدام عوامل بحث مثل
    AND, OR و NOT. أنظر صفحات المساعدة للمزيد من المعلومات

note: Column header search dialog
en: Score
ar: المجموع

note: Window title
en: Web Server
ar: خادم الويب

note: Status in web server gui
en: Server not started
ar: لم يتم بدء الخادم

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
ar: السماح للعامة (الكل) بالوصول

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
ar: منفذ

note: Status in web server gui
en: Server started
ar: تم بدء الخادم

note: Status in web server gui
en: Server stopped
ar: تم إيقاف الخادم

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
ar: قوالب

note: button label
en: Browse
ar: استعرض

note: Dialog title
en: Copy Template
ar: انسخ القالب

note: Menu item
en: _New Page...
ar: _صفحة جديدة...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
ar: صفحة ف_رعية جديدة...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
ar: _إفتح دفتراً آخر

note: Menu item
en: _Import Page...
ar: _استورد صفحة

note: Menu item
en: Save A _Copy...
ar: إحفظ ن_سخة...

note: Menu item
en: E_xport...
ar: صدّر...

note: Menu item
en: _Send To...
ar: _أرسل إلى...

note: Menu item
en: _Delete Page
ar: _إحذف الصفحة

note: Menu item
en: Proper_ties
ar: الخ_صائص

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
ar: أنهِ

note: Menu item
en: Copy _Location
ar: انسخ موقع الوصلة

note: Menu item
en: _Templates
ar: _قوالب

note: Menu item
en: Pr_eferences
ar: الت_فضيلات

note: Menu item
en: _Search...
ar: _إبحث

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
ar: إبحث الوصلات الخلفية

note: Menu item
en: Recent Changes...
ar: التغيرات الأخيرة

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
ar: إفتح مجلد المرفقات

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
ar: هذه الصفحة ليس لها مجلد مرفقات

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
ar: إفتح مجلد _الدفتر

note: Menu item
en: Open _Document Root
ar: فتح جذر _المستند

note: Menu item
en: Edit _Source
ar: حرر _المصدر

note: Menu item
en: Start _Web Server
ar: ابدأ _خادم الويب

note: Menu item
en: Custom _Tools
ar: أدوات _مخصصة

note: Menu item
en: _Contents
ar: _المحتويات

note: Menu item
en: _FAQ
ar: _الأسئلة الشائعة

note: Menu item
en: _Keybindings
ar: _ارتباطات لوحة المفاتيح

note: Menu item
en: _Bugs
ar: _العلل

note: Menu item
en: _About
ar: _حول

note: Dialog title
en: New Page
ar: صفحة جديدة

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
ar: يُرجى ملاحظة أن الربط بصفحة غير موجودة
    ينشيء أيضاً صفحة جديدة تلقائياً.

note: Input label
en: Page Name
ar: اسم الصفحة

note: Choice label
en: Page Template
ar: قالب الصفحة

note: Dialog title
en: Import Page
ar: استورد صفحة

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
ar: ملفات نصية

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
ar: احفظ نسخة

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
ar: أعد تسمية الصفحة  "%s"

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
ar[0]: تحديث %i وصلة مرتبطة بهذه الصفحة
ar[1]: تحديث وصلة واحدة %i مرتبطة بهذه الصفحة
ar[2]: تحديث وصلتين %i  اثنتين مرتبطتين بهذه الصفحة
ar[3]: تحديث %i وصلات مرتبطة بهذه الصفحة
ar[4]: تحديث %i وصلة مرتبطة بهذه الصفحة
ar[5]: تحديث %i وصلة مرتبطة بهذه الصفحة

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
ar: حدّث عنوان الصفحة

note: label for progress dialog
en: Updating Links
ar: جارِ تحديث الوصلات

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
ar: جارٍ حذف الوصلات

note: Dialog title
en: Delete Page
ar: احذف الصفحة

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
ar: احذف الصفحة "%s"؟

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
ar[0]: %i من الملفات سيتم حذفها
ar[1]: ملف واحد %i سيتم حذفه
ar[2]: ملفان اثنان %i سيتم حذفهما
ar[3]: %i ملفات سيتم حذفها
ar[4]: %i ملفاً سيتم حذفها
ar[5]: %i من الملفات سيتم حذفها

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
ar: ويكي سطح المكتب

note: dialog title
en: Select File
ar: اختر ملفاً

note: menu item in context menu
en: Expand _All
ar: وسع الكل

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
ar: اطوِ الكل

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
ar: امحُ

note: dialog title
en: Select Folder
ar: اختر مجلداً

note: dialog title
en: Select Image
ar: اختر صورة

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
ar: <أعلى>

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
ar: لوحة جانبية إلى اليسار

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
ar: لوحة جانبية إلى اليمين

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
ar: لوحة إلى الأسفل

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
ar: لوحة إلى الأعلى

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
ar: يسار

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
ar: يمين

note: Menu item
en: _All Panes
ar: كل اللو_حات

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
ar: عند تبليغك عن هذه العلة يُرجى تضمين
    المعلومات في مربع النص أدناه

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
ar: كل الملفات

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
ar: صور

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
ar: ملف السجلّ

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
ar: تعذر العثور على الملف أو المجلد لهذا الدفتر

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
ar: يُرجى تحديد دفتر

note: error message
en: Could not find notebook: %s
ar: تعذر العثور على الدفتر: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
ar: يجب تحديد الوجهة لمخرجات التصدير

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
ar: المجلد الذي اخترته للتصدير موجود وبه محتويات.. حدد "_استبدال" للتصدير مع الاستبدال

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
ar: الملف الذي اخترته للتصدير موجود مسبقاً، حدد "_استبدل" للتصدير مع استبدال الملف.

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
ar: يجب تحديد الملف الوجهة لتصدير  MHTML

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
ar: بحاجة إلى مجلد الوجهة لتصدير كامل الدفتر

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
ar: جاري تحديث الفهرس

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
ar: تعذر حفظ الصفحة: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
ar: <مجهول>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
ar: خطأ في %(file)s في السطر %(line)i قرب "%(snippet)s"

note: plugin name
en: Arithmetic
ar: عمليات حسابية

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
ar: هذا الملحق يمكنك من تضمين معادلات حسابية في زيم.
    وهو مبني على الوحدة القياسية من
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.

note: menu item
en: _Arithmetic
ar: معادلات حسابية

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
ar: مجهول

note: label for file type
en: Type
ar: نوع

note: label for file size
en: Size
ar: حجم

note: label for file modification date
en: Modified
ar: تاريخ التعديل

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
ar: ان_قل إلى هنا

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
ar: انس_خ إلى هنا

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
ar: الغِ

note: plugin name
en: Attachment Browser
ar: عارض المرفقات

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
ar: هذا الملحق يعرض مجلد المرفقات للصفحة الحالية 
    كأيقونة معروضة في اللوحة السفلية

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
ar: الموضع ضمن النافذة

note: plugin name
en: BackLinks Pane
ar: لوحة الوصلات الخلفية

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: هذا الملحق يضيف ويدجتا اضافية تظهر قائمة الصفحات
    التي لها ارتباط بالصفحة الحالية
    
    هذا الملحق جزء من زيم ويأتي مضمناً به.

note: widget label
en: BackLinks
ar: الوصلات الخلفية

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
ar: م_عاينة

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء الصورة.
    هل تريد حفظ النص المصدري على أية حال؟

note: plugin name
en: BookmarksBar
ar: شريط العلامات

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
ar: 		هذا الملحق يُنشئ شريطاً للعلامات.

note: preferences option
en: Save bookmarks
ar: احفظ العلامات

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
ar: أضف علامة جديدة في أول الشريط

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
ar: أضف علامة

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
ar: العلامات

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
ar: هل تريد حذف كل العلامات؟

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
ar: أظهر الاسم الكامل للصفحة

note: button label
en: Set New Name
ar: حدد اسماً جديداً

note: button label
en: Back to Original Name
ar: عودة إلى الاسم الأصلي

note: menu item
en: Remove
ar: إحذف

note: menu item
en: Remove All
ar: إحذف الكل

note: menu item
en: Open in New Window
ar: إفتح نافذة جديدة

note: menu item
en: Set to Current Page
ar: حدد للصفحة الحالية

note: plugin name
en: Insert Diagram
ar: إدرج مخططاً

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: هذا الملحق يوفر محرر مخططات لزيم اعتماداً على GraphViz.
    
    هذا ملحق أصيل مضمن مع زيم.

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
ar: تحرير بلا مُلهيات

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
ar: هذا الملحق يضيف إعدادات تساعد في استخدام زيم
    كمحرر بلا مُلهيات

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
ar: أخفِ شريط القوائم في وضعية ملء الشاشة

note: plugin preference
en: Maximum page width
ar: العرض الأقصى للصفحة

note: plugin preference
en: Text background color
ar: لون خلفية النص

note: plugin preference
en: Text foreground color
ar: لون النص الأمامي

note: plugin name
en: Insert Ditaa
ar: "إدخال ديتا"

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: هذا الملحق يوفر محرر مخططات لزيم وهو مبني على Ditaa. 
    
    هذا الملحق جزء من زيم ويأتي مضمناً فيه.

note: plugin name
en: Insert Equation
ar: إدرج معادلة

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: هذا الملحق يوفر محرر معادلات لزيم. الملحق مبني على latex.
    
    هذا الملحق جزء من زيم ومضمن فيه.

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
ar: إدرج Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
ar: يوفر هذا الملحق إمكانية إدرج خريطة وهو مبني على Gnuplot.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
ar: إدرج خريطة Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
ar: هذا الملحق يوفر محرر خرط لزيم وهو مبني على GNU R.

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
ar: هذه الحاسبة المضمنة لم تستطع
    تقييم التعبير عند المؤشر.

note: plugin name
en: Inline Calculator
ar: حاسبة مضمنة

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: هذا الملحق يتيح لك تقويم
     تعابير حسابية بسيطة في زيم

note: error message
en: Could not parse expression
ar: تعذر تحليل التعبير

note: menu item
en: Evaluate _Math
ar: تقويم الرياضيات

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
ar: إدرج رمزاً

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: هذا الملحق يضيف  مربع حوار "إدرج رمز" ويتيح
    التنسيق التلقائي للحروف المطبعية.
    هذا الملحق جزء مضمن في زيم.

note: menu item
en: Sy_mbol...
ar: رم_ز

note: plugin name
en: Journal
ar: مجلة

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
ar: هذا الملحق يحول قسماً واحداً من الدفتر إلى مجلة
    صفحة يومياً، أسبوعياً أو شهرياً
    أيضاً يضيف ويدجيت إلى التقويم للوصول إلى هذه الصفحات.

note: option value
en: Day
ar: يوم

note: option value
en: Week
ar: أسبوع

note: option value
en: Month
ar: شهر

note: option value
en: Year
ar: سنة

note: input label
en: Section
ar: قسم

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
ar: استخدم صفحة لكلِ

note: menu item
en: To_day
ar: اليوم

note: plugin name
en: Line Sorter
ar: فارز السطور

note: menu item
en: _Sort lines
ar: _فرز السطور

note: plugin name | menu item
en: Link Map
ar: ربط بخريطة ذهنية

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: هذا الملحق يوفر مربع حوار مع عرض مرئي 
    لبنية الربط مع 
    الدفتر. يمكن استخدامه كنوع من "الخريطة الذهنية"
    لبيان كيفية ارتباط الصفحات ببعضها.

note: Menu title
en: P_athbar
ar: شريط_المسار

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
ar: _لا شيء

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
ar: _الصفحات الأخيرة

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
ar: الصفحات التي جرى _تعديلها مؤخراً

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
ar: _التاريخ

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
ar: التسلسل الهرمي _للصفحة

note: plugin name
en: Print to Browser
ar: طباعة إلى مستعرض الويب

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: يوفر هذا الملحق حلاً لعدم توفر
    دعم الطباعة في زيم. ويمكنه تصدير الصفحة الحالية
    إلى هيئة html وفتحها في مستعرض الانترنت. بافتراض أن المستعرض 
    يدعم الطباعة. وهذا يمكنك من إرسال البيانات إلى الطابعة في خطوتين.

note: menu item
en: _Print to Browser
ar: ال_طباعة إلى مستعرض الإنترنت

note: plugin name
en: Quick Note
ar: ملاحظة سريعة

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: هذا الملحق يضيف مربع حوار لإضافة نص سريع أو محتوى
    الحافظة إلى صفحة زيم.
    
    هذا الملحق جزء مضمن في زيم.

note: menu item
en: Quick Note...
ar: ملاحظة سريعة...

note: text entry field
en: Page section
ar: قسم

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
ar: إنشاء صفحة جديدة لكل ملاحظة

note: text entry field
en: Title
ar: العنوان

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
ar: فتح _صفحة

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
ar: أأنبذ الملاحظة؟

note: plugin name
en: Insert Score
ar: إدرج المجموع

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: هذا الملحق يتيح تحرير المجموع لزيم وهو مبني على GNU Lilypond.
    
    هذا الملحق جزء من زيم ومضمن فيه.

note: plugin preference
en: Common include header
ar: تعميم تضمين الترويسة

note: plugin preference
en: Common include footer
ar: تعميم تضمين التذييل

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
ar: إدرج لقطة شاشة

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: يتيح هذا الملحق التقاط صورة شاشة وإدرجها مباشرة
    في صفحة زيم
    
    هذا الملحق جزء من زيم ومضمن فيه.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
ar: أمر التقاط صورة الشاشة

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
ar: التقاط _صورة شاشة

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
ar: التقاط صورة لكامل الشاشة

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
ar: اختيار نافذة أو  جزء من الشاشة

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
ar: التأخير

note: label behind timer
en: seconds
ar: ثوانِ

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
ar: حدث خطأ أثناء تشغيل التطبيق %s

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
ar: إدرج مخططاً تسلسلياَ

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
ar: يتيح هذا الملحق محرراً للمخططات التسلسلية في زيم وهو مبني على seqdiag.
    يسهل تحرير المخططات التسلسلية
    .

note: menu item
en: Sequence Diagram
ar: مخطط تسلسلي

note: plugin name
en: Source View
ar: عرض المصدر

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
ar: مسافة بادئة تلقائية

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
ar: مفتاح الانتقال الذكي إلى المنزل

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
ar: تمييز السطر الحالي

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
ar: أظهر الهامش الأيمن

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
ar: موضع الهامش الأيمن

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
ar: عرض التبويبة

note: menu item
en: Code Block
ar: كتلة النص البرمجي

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
ar: أظهر أرقام السطور

note: input label
en: Syntax
ar: بناء الجملة

note: dialog title
en: Insert Code Block
ar: إدرج كتلة نص برمجي

note: plugin name
en: Spell Checker
ar: تدقيق لغوي

note: plugin description
en: Adds spell checking support using gtkspell.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: يضيف دعماً للتدقيق اللغوي باستخدام gtkspell.
    
    هذا الملحق جزء من زيم ويأتي مضمناً فيه.

note: menu item
en: Check _spelling
ar: تدقيق لغوي

note: error message
en: Could not load spell checking
ar: تعذر تحميل التدقيق اللغوي

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
ar: ربما يعني هذا أنك لم تقم بعد
    بتثبيت القواميس المناسبة

note: alignment option
en: Center
ar: وسط

note: alignment option
en: Unspecified
ar: غير محدد

note: plugin name
en: Table Editor
ar: محرر الجدول

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
ar: بواسطة هذا الملحق يمكنك تضمين جدول في صفحة الويكي. الجداول ستظهر في شكل ويدجات GTK TreeView.
    تصديرها إلى صيغ متعددة مثل html/ laTeX يكمل ميزات الملحق.

note: option value
en: with lines
ar: مع السطور

note: option value
en: no grid lines
ar: بلا خطوط إرشادية

note: option value
en: horizontal lines
ar: خطوط أفقية

note: option value
en: vertical lines
ar: خطوط رأسية

note: preference description
en: Show helper toolbar
ar: أظهر شريط أدوات المساعدة

note: preference description
en: Grid lines
ar: خطوط إرشادية

note: menu item
en: Table
ar: جدول

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
ar: إضافة صفوف

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
ar: حذف اعمدة

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
ar: استنساخ صفوف

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
ar: صف إلى أعلى

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
ar: صف إلى أسفل

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
ar: تغيير الأعمدة

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
ar: فتح صفحة المساعدة

note: menu item
en: Delete row
ar: حذف صفوف

note: menu item
en: Open cell content link
ar: فتح وصلة محتوى الخلية

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
ar: هذا الجدول يجب أن يحتوي على صف واحد على الأقل!
    لم يتم الحذف.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
ar: يُرجى اختيار صف، قبل ضغط الزر

note: Dialog title
en: Insert Table
ar: إدرج جدولاً

note: Dialog title
en: Edit Table
ar: حرر الجدول

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
ar: إدارة أعمدة الجدول

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
ar: العمود 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
ar: التفاف تلقائي

note: table header
en: Align
ar: محاذاة

note: hoover tooltip
en: Add column
ar: إضافة عمود

note: hoover tooltip
en: Remove column
ar: حذف عمود

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
ar: تحريك العمود إلى الأمام

note: hoover tooltip
en: Move column backward
ar: تحريك العمود إلى الخلف

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
ar: الجدول يجب أن يحتوي على عمود واحد على الأقل

note: plugin name
en: Table of Contents
ar: جدول المحتويات

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: هذا الملحق يضيف ويدجت إضافية تعرض جدول المحتويات
    للصفحة الحالية.
    
    هذا الملحق جزء من زيم ويأتي مضمناً فيه.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
ar: عرض جدول المحتويات كويدجت عائمة بدلاً عن لوحة جانبية

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
ar: عرض عنوان الصفحة في جدول المحتويات

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
ar: تخفيض

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
ar: ترقية

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
ar: جدول المحتويات

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
ar: وسوم

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
ar: هذا الملحق يتيح صنع فهرس للصفحة مفروزاً حسب الوسوم في سحابة

note: menu option
en: Show full page name
ar: أظهر اسم الصفحة كاملاً

note: menu option
en: Sort pages by tags
ar: فرز الصفحات حسب الوسوم

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
ar: فرز حسب الأبجدية

note: list with tasks
en: All Tasks
ar: كل المهام

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
ar: غير موسوم

note: Column header Task List dialog
en: Task
ar: مهمة

note: plugin name | menu item
en: Task List
ar: قائمة المهام

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: هذا الملحق يضيف مربع حوار يظهر كافة المهام المفتوحة في 
    هذا الدفتر. فتح المهام إما أن يفتح مربعات الإختيار
    أو العناصر المعلمة بوسوم مثل "TODO" أو "FIXME".
    
    هذا الملحق جزء من زيم ويأتي مضمناً معه.

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
ar: اعتبار كل مربعات الإختيار كمهام.

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
ar: بطاقات تمييز المهام

note: plugin name
en: Tray Icon
ar: صينية الأيقونات

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: يضيف هذا الملحق صينية أيقونات لتسهيل الوصول السريع إليها.
    
    اعتماديات هذا الملحق  هي Gtk+ version 2.10 أو أحدث.
    
    هذا الملحق جزء من زيم ويأتي مضمناً فيه.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
ar: صينية أيقونات تقليدية،
    لا تستخدم الأسلوب الجديد لصينية الحالة الخاصة بأوبونتو

note: preferences option
en: Show a separate icon for each notebook
ar: أعرض أيقونة منفصلة لكل دفتر

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
ar: _دفتر سريع...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
ar: _آخر...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
ar: دفاتر

note: plugin name
en: Version Control
ar: التحكم في النسخة

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ar: هذا الملحق يضيف إمكانية التحكم في إصدارة الدفاتر.
    
    هذا الملحق يدعم نظم كل من Bazaar، Git وMercurial  لمتابعة الإصدارات

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
ar: حفظ الإصدارة تلقائياً على فترات منتظمة

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
ar: تم حفظ إصدارة زيم تلقائياً.

note: menu item
en: S_ave Version...
ar: ح_فظ الإصدارة

note: menu item
en: _Versions...
ar: الإ_صدارات...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
ar: لا توجد تغييرات في هذا الدفتر منذ آخر مرة تم حفظ الإصدارة فيها.

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
ar: لا تغييرات منذ آخر إصدارة

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
ar: تمكين التحكم في الإصدارات؟

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
ar: التحكم في الإصدارات غير ممكن حاليا لهذا الدفتر.
    هل تريد تمكينه؟

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
ar: الخلفية

note: dialog title
en: Save Version
ar: حفظ الإصدارة

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
ar: يُرجى كتابة تعليق لهذه الإصدارة

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
ar: إصدارة محفوظة من زيم

note: dialog title
en: Versions
ar: إصدارات

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
ar: _صفحة

note: Button label
en: View _Annotated
ar: عرض الشروح

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
ar: اختر إصدارة لرؤية التغييرات بين تلك الإصدارة والإصدارة الحالية
    أو اختر عدة إصدارات لرؤية الاختلافات بين هذه الإصدارات.

note: version details
en: Comment
ar: تعليق

note: Button label
en: _Restore Version
ar: _استعادة النسخة

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
ar: عرض فروقات الإصدارات

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
ar: _جنباً إلى جنب

note: dialog title
en: Annotated Page Source
ar: مصدر صفحة مشروح

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
ar: استعادة الصفحة إلى إصدارتها المحفوظة

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
ar: هل تريد استعادة الصفحة: %(page)s\n
    إلى الإصدارة: %(version)s ?\n
    \n
    كل التغييرات منذ الإصدارة الأخير المحفوظة ستضيع!

note: dialog title
en: Changes
ar: التغييرات

note: Column header versions dialog
en: Rev
ar: مراجعة

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
ar: سجّل الأحداث مع  زايتقيست

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
ar: يتيح لك أن تتعامل مع أحداثك المهمة بطريقة عصرية

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
ar: صفحة الويكي: %s

en: Created
ar: تم إنشاؤه

en: Prev
ar: السابق

en: Index
ar: صفحة الفهرس

en: Next
ar: التالي

en: Backlinks:
ar: وصلات الخلفية:

en: Attachments:
ar: المرفقات
