zim - en to cs translation catalogue (612 entries)

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
cs: Nepodařilo se spustit aplikaci %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
cs: Příkaz %(cmd)s
    vrátil chybový kód %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
cs: Nepodařilo se spustit %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
cs: Výchozí

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
cs: calendar:week_start:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
cs: Pravděpodobně jste narazili na chybu

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
cs: Nelze načíst %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
cs: Obvykle to znamená, že soubor obsahuje neplatné znaky

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
cs: Podrobnosti

note: Error message
en: File is not writable: %s
cs: Soubor %s je chráněn proti zápisu

note: error message
en: File changed on disk: %s
cs: Soubor %s se na disku změnil

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
cs: Vytvořit složku?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
cs: Složka "%s" zatím neexistuje.
    Chcete ji nyní vytvořit?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
cs: Nelze otevřít %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
cs: Úpravy souboru %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
cs: Upravujete soubor v externí aplikaci. Až budete hotovi, můžete tohle okno zavřít.

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
cs: Přizpůsobit...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
cs: Žádné aplikace

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
cs: Otevřít s „%s“

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
cs: Nastavit aplikaci pro otevírání odkazů %s

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
cs: Nastavit aplikaci pro otevírání souborů
    typu %s

note: Dialog title
en: Configure Applications
cs: Nastavit aplikace

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
cs: Přidat aplikaci

note: Label for default application handler
en: System Default
cs: Výchozí nastavení systému

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
cs: Název

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
cs: Příkaz

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
cs: Nastavit jako výchozí

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
cs: Program "%s" nenalezen.

note: Dialog title
en: Custom Tools
cs: Vlastní nástroje

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
cs: Můžete si nastavit vlastní programy, zobrazí se v nabídce Nástroje,
     v nástrojové liště a v kontextové nabídce.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
cs: Upravit vlastní nástroj

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
cs: Popis

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
cs: Ikona

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
cs: Příkaz nezmění data

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
cs: Výstupem se přepíše aktuální výběr

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
cs: Zobrazit v nástrojové liště

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
cs: Následující parametry budou v příkazu 
    po spuštění nahrazeny:
    <tt>
    <b>%f</b> zdroj stránky jako dočasný soubor
    <b>%d</b> adresář s přílohami současné stránky
    <b>%s</b> skutečný zdrojový soubor stránky (pokud existuje)
    <b>%p</b> název stránky
    <b>%n</b> umístění sešitu (soubor nebo adresář)
    <b>%D</b> kořenový adresář dokumentu (pokud existuje)
    <b>%t</b> vybraný text nebo slovo pod kurzorem
    <b>%T</b> vybraný text včetně wiki formátování
    </tt>

note: dialog title
en: Export
cs: Exportovat

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
cs: Probíhá export sešitu

note: message heading
en: Folder exists: %s
cs: Adresář %s existuje

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
cs: Složka již existuje a obsahuje soubory - hrozí, že při exportu budou přepsány. Chcete pokračovat?

note: message heading
en: File exists
cs: Soubor existuje

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
cs: Tento soubor už existuje.
    Chcete jej přepsat?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
cs: Vyberte stránky k exportu

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
cs: Kompletní sešit

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
cs: Jednu _stránku

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
cs: Stránka

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
cs: Zahrnout podstránky

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
cs: Vyberte exportovaný formát

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
cs: Další...

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
cs: Formát

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
cs: Šablona

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
cs: Odkazovat soubory v kořenové složce dokumentu absolutní cestou

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
cs: Převést kořen dokumentu na URL

note: label for button with URL
en: Get more templates online
cs: Získejte více šablon online

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
cs: Vyberte výstupní soubor nebo adresář

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
cs: Exportovat stránky do oddělených souborů

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
cs: Exportovat stránky do jednoho souboru

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
cs: Výstupní složka

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
cs: Stránka s indexem

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
cs: Výstupní soubor

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
cs: Nastalo %(n_error)i chyb a %(n_warning)i varování, více v logu

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
cs: počet objevených chyb: %i, viz log

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
cs: počet objevených varování %i, viz log

note: label in export dialog
en: Export completed
cs: Export dokončen

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
cs: Zobrazit _záznam

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
cs: Není k dispozici žádný plugin, který by zobrazil objekty typu %s

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
cs: K zobrazení objektu je nutný plugin "%s"

note: Label for object manager
en: Enable plugin
cs: Povolit plugin

note: label for inserted object
en: Unkown Object
cs: Neznámý objekt

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
cs: Neznámý typ obrázku

note: Menu title
en: _File
cs: _Soubor

note: Menu title | Button label
en: _Edit
cs: Ú_pravy

note: Menu title | button label
en: _View
cs: _Zobrazit

note: Menu title | Button label
en: _Insert
cs: _Vložit

note: Menu title | input label
en: _Search
cs: _Hledat

note: Menu title
en: For_mat
cs: _Formát

note: Menu title
en: _Tools
cs: Nás_troje

note: Menu title
en: _Go
cs: _Přejít

note: Menu title | Button label
en: _Help
cs: _Nápověda

note: Menu title
en: _Checkbox
cs: Přepí_nač

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
cs: Nastavit %s pro přepnutí bočního panelu

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
cs: Při otevření stránky umístit kurzor na poslední známou pozici

note: Menu item
en: _Fullscreen
cs: _Celoobrazovkový režim

note: Menu item
en: _Side Panes
cs: _Postranní panely

note: Menu item | Button label
en: _Close
cs: _Zavřít

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
cs: Hlavní nabídka

note: page status for title bar
en: readonly
cs: jen ke čtení

note: Menu item
en: _Jump To...
cs: Skočit na...

note: Menu item | Button label
en: _Back
cs: _Zpět

note: Menu item | Button label
en: _Forward
cs: _Vpřed

note: Menu item
en: _Parent
cs: O úroveň _výš

note: Menu item
en: _Child
cs: O úroveň _níž

note: Menu item
en: _Home
cs: _Domů

note: Dialog title
en: Jump to
cs: Skočit na

note: Button label
en: _Jump
cs: _Přejít

note: Label for page input
en: Jump to Page
cs: Skočit na stránku

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
cs: Sešit

note: dialog title
en: Open Notebook
cs: Otevřít sešit

note: Button label
en: _Add
cs: Př_idat

note: Button label
en: _Remove
cs: _Odstranit

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
cs: Výchozí sešit

note: Dialog window title
en: Add Notebook
cs: Přidat sešit

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
cs: Vyberte prosím název a složku pro sešit.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
cs: Složka

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
cs: K vytvoření nového sešitu musíte vybrat prázdnou složku.
    Samozřejmě můžete vybrat také složku existujícího sešitu.

note: Menu title
en: New _Attachment
cs: Nová _příloha

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
cs: Pomocí klávesy Enter můžete přejít na cíl odkazu
    (pokud to nefunguje, použijte Alt-Enter).

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
cs: Zobrazit kurzor také na stránkách, které nelze upravovat.

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
cs: Automaticky vytvářet odkazy ze SloženýchSlov

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
cs: Automaticky vytvářet odkazy z adresářových cest

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
cs: Při formátování automaticky vybrat aktuální slovo

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
cs: Smazat odsazení při stisku Backspace
    (pokud to nefunguje, použijte Shift-Tab)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
cs: Opakované klikání na přepínač postupně aktivuje jeho stavy

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
cs: Přeformátovat wiki značky za běhu

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
cs: Výchozí formát pro kopírování textu do schránky

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
cs: Složka se šablonami příloh

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
cs: Stránku %s nelze uložit

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
cs: Můžete uložit kopii stránky, nebo všechny změny zahodit.
    Pokud uložíte kopii, změny budou sice také zahozeny, 
    ale kopii můžete později obnovit.

note: Button label
en: _Cancel
cs: _Zrušit

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
cs: _Zahodit změny

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
cs: Uložit _kopii

note: Menu item
en: Heading _1
cs: Nadpis _1

note: Menu item
en: Heading _2
cs: Nadpis _2

note: Menu item
en: Heading _3
cs: Nadpis _3

note: Menu item
en: Heading _4
cs: Nadpis _4

note: Menu item
en: Heading _5
cs: Nadpis _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
cs: _Tučně

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
cs: _Kurziva

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
cs: O_značit

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
cs: Proškr_tnout

note: Menu item
en: _Subscript
cs: _Dolní index

note: Menu item
en: _Superscript
cs: _Horní index

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
cs: Stro_jopis

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
cs: Takový odkaz na wiki není definován: %s

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
cs: Kopírovat _jako...

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
cs: _Přesunout vybraný text...

note: Menu item
en: _Remove Link
cs: Odst_ranit odkaz

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
cs: _Upravit vlastnosti

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
cs: _Upravit odkaz

note: context menu item
en: Copy _Link
cs: Kopírovat _odkaz

note: context menu item
en: Copy Email Address
cs: Kopírovat e-mailovou adresu

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
cs: Otevřít složku

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
cs: Otevřít pomocí...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
cs: Otevřít v novém _okně

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
cs: _Otevřít

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '<'
cs: Zatrhnout přepínač '<'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
cs: Zatrhnout přepínač '>'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
cs: Zatrhnout přepínač 'X'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
cs: Zatrhnout přepínač 'V'

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
cs: Zrušit zatržení přepínače

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
cs: _Uložit

note: Menu item
en: _Reload
cs: Z_novu načíst

note: Menu item
en: _Undo
cs: V_rátit

note: Menu item
en: _Redo
cs: Zrušit v_rácení

note: Menu item
en: Cu_t
cs: _Vyjmout

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
cs: _Kopírovat

note: Menu item
en: _Paste
cs: V_ložit

note: Menu item
en: _Delete
cs: _Smazat

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
cs: Zatrhnout přepínač 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
cs: Zatrhnout přepínač 'X'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
cs: Zatrhnout přepínač '>'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '<'
cs: Zatrhnout přepínač '<'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
cs: _Upravit odkaz nebo objekt...

note: menu item to copy current line to clipboard
en: Copy Line
cs: Kopírovat řá_dek

note: Menu item
en: Date and Time...
cs: _Datum a čas...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
cs: _Vodorovná čára

note: Menu item
en: _Image...
cs: _Obrázek...

note: Menu item
en: _Attachment...
cs: Přílo_ha...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
cs: Odráž_kový seznam

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
cs: Čís_lovaný seznam

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
cs: Zašk_rtávací seznam

note: Menu item,
en: _Remove List
cs: _Odstranit seznam

note: Menu item
en: Text From _File...
cs: Text ze _souboru...

note: Menu item
en: _Link...
cs: _Odkaz...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
cs: Nenainstalovány žádné šablony

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
cs: Šablony _souborů...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
cs: _Vymazat formátování

note: Menu item
en: _Remove Heading
cs: _Odstranit nadpis

note: Menu item
en: _Find...
cs: N_ajít...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
cs: Najít _následující

note: Menu item
en: Find Pre_vious
cs: Najít _předchozí

note: Menu item
en: _Replace...
cs: Nah_radit...

note: Menu item
en: Word Count...
cs: Počet slov...

note: Menu item
en: _Zoom In
cs: Z_většit

note: Menu item
en: Zoom _Out
cs: Z_menšit

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
cs: _Normální velikost

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
cs: Vložit datum a čas

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
cs: Datum

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
cs: _Odkaz na datum

note: Dialog title
en: Insert Image
cs: Vložit obrázek

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
cs: Nejprve připojit obrázek

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
cs: Typ souboru není podporován: %s

note: Dialog title
en: Attach File
cs: Připojit soubor

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
cs: Stránka %s nemá složku pro přílohy

note: Dialog title
en: File Exists
cs: Soubor existuje

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
cs: Soubor jménem <b>"%s"</b> už existuje.
    Vyberte jiné jméno, nebo soubor přepište.

note: Input label
en: Filename
cs: Jméno souboru

note: Button label
en: _Browse
cs: _Procházet

note: Button label
en: Overwrite
cs: Přepsat

note: Dialog title
en: Edit Image
cs: Upravit obrázek

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
cs: Umístění

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
cs: Odkaz na

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
cs: Šířka

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
cs: Výška

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
cs: _Původní velikost

note: Dialog title
en: Insert Text From File
cs: Vložit text ze souboru

note: Dialog title
en: Edit Link
cs: Upravit odkaz

note: Dialog title
en: Insert Link
cs: Vložit odkaz

note: Dialog button
en: _Link
cs: _Odkaz

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
cs: _Další

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
cs: _Předchozí

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
cs: Rozlišovat _velikost

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
cs: _Celá slova

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
cs: _Regulární výraz

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
cs: _Zvýraznění

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
cs: Najít

note: Dialog title
en: Find and Replace
cs: Najít a zaměnit

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
cs: Najít výraz

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
cs: Nahradit výrazem

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
cs: _Nahradit

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
cs: Nahradit _vše

note: Dialog title
en: Word Count
cs: Počet slov

note: label in word count dialog
en: Paragraph
cs: Odstavec

note: label in word count dialog
en: Selection
cs: Výběr

note: label in word count dialog
en: Words
cs: Slov

note: label in word count dialog
en: Lines
cs: Řádků

note: label in word count dialog
en: Characters
cs: Znaky

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
cs: Znaků bez mezer

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
cs: Přesunout text na jinou stránku

note: Button label
en: _Move
cs: _Přesunout

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
cs: Přesunout text na

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
cs: Vložit odkaz na novou stránku

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
cs: Otevřít novou stránku

note: Dialog title
en: New File
cs: Nový soubor

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
cs: Rozhraní

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
cs: Úpravy

note: Dialog title
en: Preferences
cs: Nastavení

note: Heading in preferences dialog
en: Key bindings
cs: Klávesové zkratky

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
cs: Moduly

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
cs: Aplikace

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
cs: Použít vlastní písmo

note: Button in plugin tab
en: _More
cs: _Více

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
cs: _Nastavit

note: button label
en: Open plugins folder
cs: Otevřít adresář pluginů

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
cs: Získejte více modulů online

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
cs: Závislosti

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
cs: Bez závislostí

note: dependency failed
en: Failed
cs: Nevyřešeny

note: optional dependency
en: Optional
cs: Volitelné

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
cs: Autor

note: Column in plugin tab
en: Enabled
cs: Povoleno

note: Column in plugin tab
en: Plugin
cs: Zásuvný modul

note: Dialog title
en: Configure Plugin
cs: Nastavit zásuvný modul

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
cs: Možnosti zásuvného modulu %s

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
cs: Tento plugin má také další vlastnosti,
    které najdete v nastavení sešitu

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
cs: Nastavit výchozí textový editor

note: button in preferences dialog to change default browser
en: Set default browser
cs: Nastavit výchozí prohlížeč

note: help text in preferences dialog for modifying keybindings
en: Key bindings can be changed by clicking on a field with a key combination
    in the list and then press the new key binding.
    To disable a keybinding, select it in the list and use <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.
cs: Klávesovou zkratku lze změnit kliknutím do seznamu na pole s kombinací kláves
    a následným stisknutím nové zkratky.
    Klávesovou zkratku zrušíte tím, že ji v seznamu vyberete a použijete <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
cs: klíčové slovo interwiki

note: label for properties dialog
en: Home Page
cs: Domovská stránka

note: label for properties dialog
en: Document Root
cs: Kořen dokumentu

note: Dialog title
en: Properties
cs: Vlastnosti

note: Dialog title
en: Recent Changes
cs: Nedávné změny

note: label for modified time
en: Today
cs: Dnes

note: label for modified time
en: Yesterday
cs: Včera

note: Column header
en: Last Modified
cs: Naposledy upraveno

note: Dialog title
en: Search
cs: Hledat

note: Button label
en: _Find
cs: _Najít

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
cs: Pro pokročilé vyhledávání můžete použít operátory
    AND, OR a NOT. Více informace v nápovědě.

note: Column header search dialog
en: Score
cs: Skóre

note: Window title
en: Web Server
cs: Webový server

note: Status in web server gui
en: Server not started
cs: Server neběží

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
cs: Povolit veřejný přístup

note: Status in web server gui
en: Server started
cs: Server spuštěn

note: Status in web server gui
en: Server stopped
cs: Server zastaven

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
cs: Šablony

note: button label
en: Browse
cs: Procházet

note: Dialog title
en: Copy Template
cs: Kopírovat šablonu

note: Menu item
en: _New Page...
cs: _Nová stránka

note: Menu item
en: New S_ub Page...
cs: Nová _podstránka

note: Menu item
en: _New Page Here...
cs: _Nová stránka zde...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
cs: _Otevřít jiný sešit

note: Menu item
en: _Import Page...
cs: _Importovat stránku

note: Menu item
en: Save A _Copy...
cs: Uložit _kopii

note: Menu item
en: E_xport...
cs: E_xportovat...

note: Menu item
en: _Send To...
cs: Odesla_t...

note: Menu item
en: _Rename or Move Page...
cs: Pře_jmenovat nebo přesunout stránku...

note: Menu item
en: _Delete Page
cs: _Smazat stránku

note: Menu item
en: Proper_ties
cs: V_lastnosti

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
cs: U_končit

note: Menu item
en: Copy _Location
cs: Kopírovat _umístění

note: Menu item
en: _Templates
cs: Ša_blony

note: Menu item
en: Pr_eferences
cs: _Nastavení

note: Menu item
en: _Search...
cs: _Hledat...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
cs: Prohledat sekci

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
cs: Hledat _zpětné odkazy

note: Menu item
en: Recent Changes...
cs: Nedávné změny...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
cs: Otevřít složku s _přílohami

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
cs: Stránka nemá složku s přílohami

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
cs: Otevřít složku se _sešitem

note: Menu item
en: Open _Document Root
cs: Otevřít _kořenovou složku dokumentu

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
cs: Pro tento sešit není nastavený kořenový adresář

note: Menu item
en: Edit _Source
cs: _Upravit zdrojový kód

note: Menu item
en: Start _Web Server
cs: Spustit _webový server

note: Menu item
en: Check and Update Index
cs: Zkontrolovat a aktualizovat index

note: Menu item
en: Custom _Tools
cs: _Vlastní nástroje

note: Menu item
en: _Contents
cs: _Obsah

note: Menu item
en: _FAQ
cs: Časté _otázky

note: Menu item
en: _Keybindings
cs: _Klávesové zkratky

note: Menu item
en: _Bugs
cs: _Chyby

note: Menu item
en: _About
cs: _O programu

note: Dialog title
en: New Page in %s
cs: Nová stránka v %s

note: Dialog title
en: New Page
cs: Nová stránka

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
cs: Pamatujte na to, že pokud odkážete na stránku, která dosud neexistuje, 
    bude automaticky vytvořena.

note: Input label
en: Page Name
cs: Název stránky

note: Choice label
en: Page Template
cs: Šablona stránky

note: Dialog title
en: Import Page
cs: Importovat stránku

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
cs: Textové soubory

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
cs: Uložit kopii

note: Dialog title
en: Rename or Move Page
cs: Přejmenovat nebo přesunout stránku

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
cs: Přejmenovat stránku %s

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
cs[0]: Aktualizovat %i stránku, která sem odkazuje
cs[1]: Aktualizovat %i stránky, které sem odkazují
cs[2]: Aktualizovat %i stránek, které sem odkazují

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
cs: Aktualizovat záhlaví stránky

note: label for progress dialog
en: Updating Links
cs: Probíhá aktualizace odkazů

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
cs: Odstranit odkazy

note: Dialog title
en: Delete Page
cs: Smazat stránku

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
cs: Smazat stránku %s?

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
cs[0]: %i soubor bude smazán
cs[1]: %i soubory budou smazány
cs[2]: %i souborů bude smazáno

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
cs: Desktopová wiki

note: dialog title
en: Select File
cs: Vybrat soubor

note: menu item in context menu
en: Expand _All
cs: _Rozbalit vše

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
cs: S_balit vše

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
cs: Vymazat

note: dialog title
en: Select Folder
cs: Vybrat složku

note: dialog title
en: Select Image
cs: Vyberte obrázek

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
cs: <Vrchol>

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
cs: Panel vlevo

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
cs: Panel vpravo

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
cs: Panel dole

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
cs: Panel nahoře

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
cs: Vlevo

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
cs: Vpravo

note: Menu item
en: _All Panes
cs: Všechny _panely

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
cs: Pokud budete hlásit chybu, přiložte,
    prosím, níže uvedené informace

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
cs: Všechny soubory

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
cs: Obrázky

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
cs: {count} z {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
cs: Soubor se záznamem

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
cs: Nelze najít soubor nebo složku pro tento sešit

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
cs: Vyberte prosím sešit

note: error message
en: Could not find notebook: %s
cs: Nelze najít sešit %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
cs: Pro výstup z exportu je nutné zadat umístění

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
cs: Výstupní adresář už existuje a není prázdný, použijte parametr "--overwrite" k přepsání

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
cs: Výstupní soubor už existuje, použijte parametr "--overwrite" k přepsání

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
cs: K exportu do MHTML je potřeba zadat výstupní soubor

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
cs: Pro export celého sešitu je potřeba zadat výstupní adresář

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
cs: Probíhá aktualizace indexu

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
cs: Stránka %s neexistuje

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
cs: Stránka %s není povolena

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
cs: Název stránky nelze použít kvůli technickému omezení datového úložiště

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
cs: Stránka %s již existuje

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
cs: Nelze upravit stránku %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
cs: <Neznámý>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
cs: Chyba v souboru %(file)s na řádku %(line)i blízko "%(snippet)s"

note: plugin name
en: Arithmetic
cs: Výpočty

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
cs: Tento modul umožňuje zahrnout do zimu aritmetické výpočty.
    Je založen na výpočetním modulu z
     http://pp.com.mx/python/arithmetic.

note: menu item
en: _Arithmetic
cs: _Výpočty

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
cs: Neznámé

note: label for file type
en: Type
cs: Typ

note: label for file size
en: Size
cs: Velikost

note: label for file modification date
en: Modified
cs: Změněn

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
cs: _Přesunout sem

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
cs: _Kopírovat sem

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
cs: Zrušit

note: plugin name
en: Attachment Browser
cs: Prohlížeč příloh

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
cs: Tento plugin zobrazuje složku s přílohami současné stránky jako ikonu 
    na dolním panelu.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
cs: Pozice uvnitř okna

note: plugin name
en: BackLinks Pane
cs: Panel zpětných odkazů

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Modul zobrazuje widget se seznamem stránek,
    které odkazují na aktuální stránku.
    
    Základní modul dodávaný se Zimem.

note: widget label
en: BackLinks
cs: Zpětné odkazy

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
cs: _Upravit…

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
cs: Upravit %s

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
cs: _Náhled

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
cs: Při vytváření obrázku došlo k chybě.
    Přejete si zdrojový text přesto uložit?

note: plugin name
en: BookmarksBar
cs: Panel záložek

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
cs: 		Plugin zobrazuje panel se záložkami.

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
cs: Nejvyšší možný počet záložek

note: preferences option
en: Save bookmarks
cs: Uložit záložky

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
cs: Přidávat nové záložky na začátek panelu

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
cs: Přidat záložku

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
cs: Záložky

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
cs: Přidat záložku/Zobrazit nastavení

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
cs: Chcete smazat všechny záložky?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
cs: Zobrazit celý název stránky

note: button label
en: Set New Name
cs: Nastavit nový název

note: button label
en: Back to Original Name
cs: Zpět k původnímu názvu

note: menu item
en: Remove
cs: Odstranit

note: menu item
en: Remove All
cs: Odstranit vše

note: menu item
en: Copy
cs: Kopírovat

note: menu item
en: Paste
cs: Vložit

note: menu item
en: Open in New Window
cs: Otevřít v novém okně

note: menu item
en: Set to Current Page
cs: Nastavit na aktuální stránku

note: plugin name
en: Insert Diagram
cs: Vložit diagram

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Modul poskytuje editor diagramů založený na GraphViz.
    
    Základní modul dodávaný se Zimem.

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
cs: Nerušivé psaní

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
cs: Tento modul přidává nastavení, která ze Zimu
    vytvoří nerušivý editor.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
cs: V režimu celé obrazovky skrýt hlavní nabídku

note: plugin preference
en: Maximum page width
cs: Maximální šířka strany

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
cs: Šířka okraje

note: plugin preference
en: Text background color
cs: Barva pozadí textu

note: plugin preference
en: Text foreground color
cs: Barva textu

note: plugin name
en: Insert Ditaa
cs: Vložit Ditaa

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Modul poskytuje editor diagramů založených na Ditaa.
    Základní modul dodávaný se Zimem.

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
cs: Ascii graf (Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
cs: Vložit rovnici

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Modul poskytuje editor rovnic založený na LaTeX.
    
    Základní modul dodávaný se Zimem.

note: menu item
en: Equation
cs: Rovnice

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
cs: Vložit Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
cs: Modul poskytuje editor pro grafy  založené na Gnuplotu.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
cs: Vložit graf GNU R

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
cs: Tento modul nabízí editor diagramů, schémat a grafů v GNU R.

note: menu item
en: GNU R Plot
cs: Nákres GNU R

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
cs: Zabudovaná kalkulačka nedokázala
    vyhodnotit výraz na pozici kurzoru.

note: plugin name
en: Inline Calculator
cs: Zabudovaná kalkulačka

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Tento modul vám umožní rychle vyhodnotit
    jednoduché matematické výrazy.
    
    Jde o základní modul dodávaný se Zimem.

note: error message
en: Could not parse expression
cs: Výraz je nesrozumitelný

note: menu item
en: Evaluate _Math
cs: Vyhodnotit _matematiku

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
cs: Vložit symbol

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Modul přidává dialog 'Vložit symbol' a umožňuje
    automaticky formátovat typografické znaky.
    
    Základní modul dodávaný se Zimem.

note: menu item
en: Sy_mbol...
cs: Sy_mbol

note: plugin name
en: Journal
cs: Deník

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
cs: Tento modul upraví jednu sekci v sešitu na deník
    s jednou stránkou na den, týden nebo měsíc.
    Také přidává kalendář pro přístup k těmto stránkám.

note: option value
en: Day
cs: Den

note: option value
en: Week
cs: Týden

note: option value
en: Month
cs: Měsíc

note: option value
en: Year
cs: Rok

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
cs: Skrýt panel deníku, pokud je prázdný

note: input label
en: Section
cs: Sekce

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
cs: Použít pro každý stránku

note: menu item
en: To_day
cs: _Dnešek

note: strftime format for current date label
en: %A %d %B %Y
cs: %A, %d. %B %Y

note: plugin name
en: Line Sorter
cs: Setřídit řádky

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
cs: Vyberte prosím více než jeden řádek textu

note: menu item
en: _Sort lines
cs: _Setřídit řádky

note: Menu item
en: _Move Line Up
cs: Posunout řádek na_horu

note: Menu item
en: _Move Line Down
cs: Posunout řádek _dolů

note: Menu item
en: _Duplicate Line
cs: D_uplikovat řádek

note: Menu item
en: _Remove Line
cs: _Smazat řádek

note: plugin name | menu item
en: Link Map
cs: Mapa odkazů

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Modul zobrazuje okno se strukturou sešitu. Můžete ho použít jako 
    myšlenkovou mapu - zobrazuje vztahy mezi stránkami.
    
    Základní modul dodávaný se Zimem.

note: plugin name
en: Page Index
cs: Seznam stránek

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
cs: Plugin přidává do hlavního okna panel se seznamem stránek.

note: plugin name
en: Path Bar
cs: Stránková navigace

note: plugin description
en: This plugin adds a "path bar" to the top of the window.
    This "path bar" can show the notebook path for the current page,
    recent visited pages or recent edited pages.
cs: Plugin přidává do horní části okna pás s názvy stránek.
    Může obsahovat cestu k aktuální stránce v sešitu,
    naposledy navštívené nebo upravené stránky.

note: Menu title
en: P_athbar
cs: Ukazatel struktury

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
cs: Žá_dný

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
cs: _Nedávné stránky

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
cs: Nedávno změněné stránky

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
cs: _Historie

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
cs: _Hierarchie stránek

note: plugin name
en: Print to Browser
cs: Zobrazit v prohlížeči

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Tento modul poskytuje dočasné řešení pro tisk,
    jehož podpora v Zimu chybí. Exportuje stránku 
    do HTML a spustí webový prohlížeč, v němž ji 
    pak lze snadno vytisknout.
    
    Tohle je základní modul dodávaný se Zimem.

note: menu item
en: _Print to Browser
cs: _Zobrazit v prohlížeči

note: menu item
en: _Print
cs: _Tisknout

note: plugin name
en: Quick Note
cs: Rychlá poznámka

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Tento modul přidává dialog, pomocí něhož můžete do stránky 
    rychle přidat nějaký text nebo obsah schránky.
    
    Je to základní modul dodávaný se Zimem.

note: menu item
en: Quick Note...
cs: Rychlá poznámka...

note: text entry field
en: Page section
cs: Sekce stránky

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
cs: Vytvořit pro každou poznámku novou stránku

note: text entry field
en: Title
cs: Nadpis

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
cs: Otevřít _stránku

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
cs: Odstranit poznámku?

note: plugin name
en: Insert Score
cs: Vložit notový zápis

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Modul poskytuje editor pro vytváření notových zápisů 
    (založený na GNU Lilypond).
    
    Základní modul dodávaný se Zimem.

note: plugin preference
en: Common include header
cs: Společné záhlaví

note: plugin preference
en: Common include footer
cs: Společné zápatí

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
cs: Vložit snímek obrazovky

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Tento modul umožní vytvořit snímek obrazovky
    a vložit jej přímo do stránky.
    
    Jde o základní modul dodávaný se Zimem.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
cs: Příkaz pro snímek obrazovky

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
cs: _Snímek obrazovky...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
cs: Sejmout celou obrazovku

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
cs: Vybrat okno nebo oblast

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
cs: Prodleva

note: label behind timer
en: seconds
cs: sekund

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
cs: Při běhu %s došlo k chybě

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
cs: Vložit sekvenční diagram

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
cs: Tento modul poskytuje editor sekvenčních diagramů založený na seqdiag.
    Díky němu je snadné tyto diagramy upravovat.

note: menu item
en: Sequence Diagram
cs: Sekvenční diagram

note: plugin name
en: Source View
cs: Zobrazit zdroj

note: plugin description
en: This plugin allows inserting 'Code Blocks' in the page. These will be
    shown as embedded widgets with syntax highlighting, line numbers etc.
cs: Tento plugin umožní vkládat bloky kódu do stránky. Zobrazí se
    jako vložené rámečky se zvýrazněnou syntaxí, číslováním řádek apod.

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
cs: Automatické odsazování

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
cs: Chytrá klávesa Home

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
cs: Zvýraznit aktuální řádek

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
cs: Zobrazit pravý okraj

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
cs: Pozice pravého okraje

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
cs: Šířka tabulátoru

note: menu item
en: Code Block
cs: Blok zdrojového kódu

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
cs: Zobrazit čísla řádků

note: input label
en: Syntax
cs: Syntaxe

note: dialog title
en: Insert Code Block
cs: Vložit blok zdrojového kódu

note: plugin name
en: Spell Checker
cs: Kontrola překlepů

note: plugin description
en: Adds spell checking support using gtkspell.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Modul zajišťuje kontrolu překlepů pomocí GtkSpell.
    
    Základní modul dodávaný se Zimem.

note: menu item
en: Check _spelling
cs: _Kontrola překlepů

note: error message
en: Could not load spell checking
cs: Nelze načíst kontrolu překlepů

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
cs: To může znamenat, že nemáte nainstalované
    odpovídající slovníky

note: alignment option
en: Center
cs: Na střed

note: alignment option
en: Unspecified
cs: Neurčeno

note: plugin name
en: Table Editor
cs: Editor tabulek

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
cs: Pomocí tohoto pluginu můžete do stránky vložit tabulku. Tabulky se zobrazují jako GTK prvky TreeView.
    Mezi jejich možnosti patří také export do různých formátů (např. HTML/LaTeX).

note: option value
en: with lines
cs: s ohraničením

note: option value
en: no grid lines
cs: bez ohraničení

note: option value
en: horizontal lines
cs: vodorovné ohraničení

note: option value
en: vertical lines
cs: svislé ohraničení

note: preference description
en: Show helper toolbar
cs: Zobrazit pomocný panel

note: preference description
en: Grid lines
cs: Ohraničení

note: menu item
en: Table
cs: Tabulka

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
cs: Přidat řádek

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
cs: Odstranit řádek

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
cs: Duplikovat řádek

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
cs: O řádek výš

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
cs: O řádek níž

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
cs: Změnit sloupce

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
cs: Otevřít nápovědu

note: menu item
en: Delete row
cs: Odstranit řádek

note: menu item
en: Open cell content link
cs: Otevřít odkaz v buňce

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
cs: Tabulka musí obsahovat aspoň jeden řádek. 
     Nic nebylo smazáno.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
cs: Vyberte prosím nejprve řádek.

note: Dialog title
en: Insert Table
cs: Vložit tabulku

note: Dialog title
en: Edit Table
cs: Upravit tabulku

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
cs: Správa sloupců v tabulce

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
cs: Sloupec 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
cs: Automatické
    zalamování

note: table header
en: Align
cs: Zarovnání

note: hoover tooltip
en: Add column
cs: Přidat sloupec

note: hoover tooltip
en: Remove column
cs: Odstranit sloupec

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
cs: Posunout sloupec dopředu

note: hoover tooltip
en: Move column backward
cs: Posunout sloupec dozadu

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
cs: Tabulka musí obsahovat aspoň jeden sloupec

note: plugin name
en: Table of Contents
cs: Obsah stránky

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Modul zobrazuje osnovu na aktuální stránce osnovu
    z nadpisů (obsah).

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
cs: Obsah stránky jako plovoucí prvek místo v bočním panelu

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
cs: V souhrnném obsahu zobrazit název stránky

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
cs: O úroveň níž

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
cs: O úroveň výš

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
cs: Obsah

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
cs: Štítky

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
cs: Modul poskytuje seznam stránek filtrovaný na základě vybraných štítků.

note: menu option
en: Show full page name
cs: Zobrazit celý název stránky

note: menu option
en: Sort pages by tags
cs: Seřadit stránky podle štítků

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
cs: Seřadit abecedně

note: list with tasks
en: All Tasks
cs: Všechny úkoly

note: Window title for tasklist
en: Tasks
cs: Úkoly

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
cs: Beze štítku

note: Column header Task List dialog
en: Task
cs: Úkol

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
cs: Termín

note: Column header Task List dialog | start date for task
en: Start
cs: Začátek

note: plugin name | menu item
en: Task List
cs: Seznam úkolů

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Modul přidává dialogové okno zobrazující všechny 
    otevřené úkoly v sešitu. Otevřené úkoly jsou buď
    nezatržené přepínače nebo položky označené
    slovy jako TODO nebo FIXME.
    
    Základní modul dodávaný se zimem.

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
cs: Zobrazit seznam úkolů v bočním panelu

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
cs: Považovat všechny přepínače za úlohy

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
cs: Značky pro označení úloh

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
cs: Použít datum ze stránek v deníku

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
cs: nepoužívat

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
cs: jako počáteční datum pro úkoly

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
cs: jako koncové datum pro úkoly

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
cs: Indexovat sekce

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
cs: Ignorovat sekce

note: plugin name
en: Tray Icon
cs: Ikona v systémové oblasti

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Modul zajišťuje ikonu v systémové oblasti.
    Závisí na Gtk+ verze 2.10 nebo novější.
    Základní modul dodávaný se zimem.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
cs: Klasická ikona do systémového panelu,
    ikona v novém pojetí se nehodí pro Ubuntu

note: preferences option
en: Show a separate icon for each notebook
cs: Pro každý sešit zobrazit samostatnou ikonu

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
cs: _Rychlá poznámka...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
cs: _Další...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
cs: Sešity

note: plugin name
en: Version Control
cs: Správa verzí

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
cs: Modul přidává sešitům možnost správy verzí.
    Podporuje systémy Bazaar, Git a Mercurial.
    Základní modul dodávaný se Zimem.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version when the notebook is closed
cs: Automaticky ukládat verzi při zavření sešitu

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
cs: Automaticky ukládat verze v pravidelných intervalech

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
cs: Interval ukládání v minutách

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
cs: Verze uložená automaticky zimem

note: menu item
en: S_ave Version...
cs: Uložit v_erzi...

note: menu item
en: _Versions...
cs: _Verze...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
cs: Od poslední uložené verze nevznikly v sešitě žádné změny.

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
cs: Žádné změny od poslední verze

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
cs: Povolit správu verzí?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
cs: Správa verzí není pro tento sešit  aktuálně povolena.
    Chcete ji povolit?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
cs: Systém

note: dialog title
en: Save Version
cs: Uložit verzi

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
cs: Vložte prosím k této verzi komentář

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
cs: Verze uložená zimem

note: dialog title
en: Versions
cs: Verze

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
cs: _Stránku

note: Button label
en: View _Annotated
cs: Zobrazit _komentované

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
cs: Vyberte verzi, abyste mohli srovnat rozdíly mezi touto verzí a aktuální verzí.
    Nebo vyberte více verzí a uvidíte rozdíly mezi nimi.

note: version details
en: Comment
cs: Komentář

note: Button label
en: _Restore Version
cs: O_bnovit verzi

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
cs: Zobrazit _změny

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
cs: _Jedna ku jedné

note: dialog title
en: Annotated Page Source
cs: Komentovaný zdroj stránky

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
cs: Obnovit stránku na uloženou verzi?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
cs: Přejete si obnovit stránku %(page)s
    na uloženou verzi %(version)s?
    Všechny změny od poslední uložené verze budou ztraceny!

note: dialog title
en: Changes
cs: Změny

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
cs: Ukládat záznamy pomocí Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
cs: Zaznamenává události pomocí démonu Zeitgeist

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
cs: Wiki stránka: %s

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Prev
cs: Předchozí

en: Index
cs: Rejstřík

en: Next
cs: Následující

en: Backlinks:
cs: Zpětné odkazy:

en: Attachments:
cs: Přílohy:
