zim - en to ja translation catalogue (606 entries)

note: Error message when external application could not be found, %s is the command
en: Cound not find application: %s
ja: アプリケーション"%s"が見つかりません

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
ja: アプリケーションの実行に失敗しました: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
ja: %(cmd)s
    は0以外の終了ステータス%(code)iを返しました

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
ja: 実行に失敗しました: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
ja: デフォルト

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
ja: バグに遭遇した可能性があります

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
ja: 読み取れません: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
ja: これは通常、ファイル内に無効な文字が含まれている事を意味します

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
ja: 詳細情報

note: Error message
en: File is not writable: %s
ja: ファイルは書き込み不可です: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
ja: ディスク上でファイルが変更されています: %s

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
ja: フォルダーを作成しますか?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
ja: フォルダー "%s" はまだ存在しません。
    今すぐ作成しますか?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
ja: 開けません: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
ja: 編集中のファイル: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
ja: 外部アプリケーションでファイルを編集中です。作業が終了したら、このダイアログを閉じてください。

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
ja: カスタマイズ...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
ja: アプリケーションが見つかりません

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
ja: "%s" で開く

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
ja: "%s" のリンクを開くアプリケーションの設定

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
ja: "%s" 形式のファイルを開くアプリケーションの設定

note: Dialog title
en: Configure Applications
ja: アプリケーションを設定

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
ja: アプリケーションを追加

note: Label for default application handler
en: System Default
ja: システムのデフォルト

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
ja: 名前

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
ja: コマンド

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
ja: デフォルトのアプリケーションにする

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
ja: 実行可能ファイル "%s" が見つかりませんでした

note: Dialog title
en: Custom Tools
ja: カスタムツール

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
ja: ツールメニューやツールバー、コンテキストメニューに
    表示されるカスタムツールを設定できます。

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
ja: カスタムツールを編集

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
ja: 説明

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
ja: アイコン

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
ja: このコマンドによるデータの改変を禁止する

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
ja: 現在の選択を出力で置換する

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
ja: ツールバーに表示する

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
ja: コマンドに渡せるパラメーターは次の通りです:
    <tt>
    <b>%f</b> 一時ファイルとして使用するページソース
    <b>%d</b> 現在のページの添付ディレクトリ
    <b>%s</b> 実際のページソースファイル (存在する場合)
    <b>%p</b> ページ名
    <b>%n</b> ノートブックの場所 (ファイル/フォルダー)
    <b>%D</b> ドキュメントルート (存在する場合)
    <b>%t</b> 選択テキストまたはカーソルがある単語
    <b>%T</b> ウィキ書式を含んだ選択テキスト
    </tt>

note: dialog title
en: Export
ja: エクスポート

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
ja: ノートブックをエクスポート中

note: message heading
en: Folder exists: %s
ja: フォルダーが存在します: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
ja: 指定したフォルダーにエクスポートすると、既存のファイルを上書きする可能性があります。続行しますか?

note: message heading
en: File exists
ja: ファイルが存在します

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
ja: このファイルは既に存在します。
    上書きしますか?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
ja: エクスポートするページの選択

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
ja: ノートブック全体(_N)

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
ja: 単一ページ(_P)

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
ja: ページ

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
ja: サブページを含む

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
ja: エクスポートするフォーマットの選択

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
ja: その他...

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
ja: フォーマット

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
ja: テンプレート

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
ja: ドキュメントルート以下のファイルをフルパスでリンクする

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
ja: ドキュメントルートを URL にマップする

note: label for button with URL
en: Get more templates online
ja: テンプレートをオンラインから入手する

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
ja: 出力ファイル/フォルダーの選択

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
ja: 各ページを個別のファイルにエクスポートする

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
ja: 全ページを単一のファイルにエクスポートする

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
ja: 出力フォルダー

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
ja: インデックスページ

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
ja: 出力ファイル

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
ja: %(n_error)i個のエラーと%(n_warning)i個の警告が発生しました、ログを確認してください

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
ja: %i個のエラーが発生しました、ログを確認してください

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
ja: %i個の警告が発生しました、ログを確認してください

note: label in export dialog
en: Export completed
ja: エクスポート完了

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
ja: ログを表示(_L)

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
ja: %s 形式のオブジェクトを表示するための利用可能なプラグインがありません

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
ja: このオブジェクトを表示するにはプラグイン "%s" が必要です

note: Label for object manager
en: Enable plugin
ja: プラグインを有効化

note: label for inserted object
en: Unkown Object
ja: 不明なオブジェクト

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
ja: 不明な画像形式

note: Menu title
en: _File
ja: ファイル(_F)

note: Menu title | Button label
en: _Edit
ja: 編集(_E)

note: Menu title | button label
en: _View
ja: 表示(_V)

note: Menu title | Button label
en: _Insert
ja: 挿入(_I)

note: Menu title | input label
en: _Search
ja: 検索(_S)

note: Menu title
en: For_mat
ja: 書式(_M)

note: Menu title
en: _Tools
ja: ツール(_T)

note: Menu title
en: _Go
ja: 移動(_G)

note: Menu title | Button label
en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

note: Menu title
en: _Checkbox
ja: チェックボックス(_C)

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
ja: サイドペインへの切り替えに %s を使用する

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
ja: 最後にページを開いていた時のカーソル位置を記録する

note: Menu item
en: _Fullscreen
ja: 全画面表示(_F)

note: Menu item
en: _Side Panes
ja: サイドペイン(_S)

note: Menu item | Button label
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
ja: メニューバー

note: page status for title bar
en: readonly
ja: 読み取り専用

note: Menu item
en: _Jump To...
ja: 移動(_J)...

note: Menu item | Button label
en: _Back
ja: 戻る(_B)

note: Menu item | Button label
en: _Forward
ja: 進む(_F)

note: Menu item
en: _Parent
ja: 親ページ(_P)

note: Menu item
en: _Child
ja: 子ページ(_C)

note: Menu item
en: _Home
ja: ホーム(_H)

note: Dialog title
en: Jump to
ja: 移動先

note: Button label
en: _Jump
ja: 移動(_J)

note: Label for page input
en: Jump to Page
ja: 移動先ページ

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
ja: ノートブック

note: dialog title
en: Open Notebook
ja: ノートブックを開く

note: Button label
en: _Add
ja: 追加(_A)

note: Button label
en: _Remove
ja: 削除(_R)

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
ja: デフォルトのノートブック

note: Dialog window title
en: Add Notebook
ja: ノートブックを追加

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
ja: ノートブックの名前とフォルダーを選択してください。

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
ja: フォルダー

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
ja: 新しいノートブックを作成するには空のフォルダーを選択する必要があります。
    既存の Zim ノートブックフォルダーを選択することも可能です。

note: Menu title
en: New _Attachment
ja: 新しい添付ファイル(_A)

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
ja: カーソルがリンク上にある場合は <Enter> キーでリンク先に移動する
    (無効の場合は <Alt> + <Enter> で移動)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
ja: 編集できないページにもカーソルを表示する

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
ja: キャメル記法 (CamelCase) の単語を自動的にリンクへ変換する

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
ja: ファイルパスを自動的にリンクへ変換する

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
ja: 現在の単語を自動的に選択して書式を適用する

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
ja: <BackSpace> でインデントを解除する
    (無効の場合は <Shift> + <Tab> で解除)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
ja: チェックボックスのクリックを繰り返すと、チェックボックスの状態をサイクルする

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
ja: ウィキマークアップを入力後、改行した際に自動的に書式を適用する

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
ja: クリップボードにコピーするテキストのデフォルト形式

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
ja: 添付ファイル用テンプレートフォルダー

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
ja: ページを保存できません: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
ja: 続けるには、このページのコピーを保存するか、全ての変更を
    破棄する必要があります。コピーを保存した場合、変更は全て
    破棄されますが、後でそのコピーから復元できます。

note: Button label
en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
ja: 変更を破棄(_D)

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
ja: コピーを保存(_S)

note: Menu item
en: Heading _1
ja: 見出し1(_1)

note: Menu item
en: Heading _2
ja: 見出し2(_2)

note: Menu item
en: Heading _3
ja: 見出し3(_3)

note: Menu item
en: Heading _4
ja: 見出し4(_4)

note: Menu item
en: Heading _5
ja: 見出し5(_5)

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
ja: 太字(_S)

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
ja: 斜体(_E)

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
ja: マーク(_M)

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
ja: 取り消し線(_S)

note: Menu item
en: _Subscript
ja: 下付き(_U)

note: Menu item
en: _Superscript
ja: 上付き(_P)

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
ja: 等幅(_V)

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
ja: そのようなウィキ定義はありません: %s

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
ja: 次でコピー(_A)...

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
ja: 選択テキストに移動...

note: Menu item
en: _Remove Link
ja: リンクを削除(_R)

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
ja: プロパティを編集(_E)

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
ja: リンクを編集(_E)

note: context menu item
en: Copy _Link
ja: リンクをコピー(_L)

note: context menu item
en: Copy Email Address
ja: メールアドレスをコピー

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
ja: フォルダーを開く

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
ja: アプリケーションで開く...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
ja: 新しいウィンドウで開く(_W)

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
ja: 開く(_O)

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
ja: チェックボックスを '>' でチェック

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
ja: チェックボックスを 'X' でチェック

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
ja: チェックボックスを 'V' でチェック

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
ja: チェックボックスのチェックを外す

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
ja: 保存(_S)

note: Menu item
en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

note: Menu item
en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

note: Menu item
en: _Redo
ja: やり直す(_R)

note: Menu item
en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
ja: コピー(_C)

note: Menu item
en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

note: Menu item
en: _Delete
ja: 削除(_D)

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
ja: チェックボックスを 'V' に切り替え

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
ja: チェックボックスを 'X' に切り替え

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
ja: チェックボックスを '>' に切り替え

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
ja: リンクまたはオブジェクトを編集(_E)...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
ja: 水平方向の罫線(_L)

note: Menu item
en: _Image...
ja: 画像(_I)...

note: Menu item
en: _Attachment...
ja: 添付…

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
ja: 箇条書きリスト(_T)

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
ja: 連番リスト(_N)

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
ja: チェックボックスリスト(_X)

note: Menu item
en: Text From _File...
ja: テキストファイル(_F)...

note: Menu item
en: _Link...
ja: リンク(_L)...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
ja: テンプレートがインストールされていません

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
ja: ファイルのテンプレート(_T)...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
ja: 書式を消去(_C)

note: Menu item
en: _Find...
ja: ページ内検索(_F)...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
ja: 次を検索(_X)

note: Menu item
en: Find Pre_vious
ja: 前を検索(_V)

note: Menu item
en: _Replace...
ja: 置換(_R)...

note: Menu item
en: Word Count...
ja: 単語統計...

note: Menu item
en: _Zoom In
ja: 拡大(_Z)

note: Menu item
en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
ja: 通常サイズ(_N)

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
ja: 日時を挿入

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
ja: 日付

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
ja: 日時ページにリンクする(_L)

note: Dialog title
en: Insert Image
ja: 画像を挿入

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
ja: 画像を添付 (ノートブックのフォルダーにコピーされます)

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
ja: サポートされていないファイル形式です: %s

note: Dialog title
en: Attach File
ja: 添付ファイル

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
ja: ページ "%s" には添付用のフォルダーがありません

note: Dialog title
en: File Exists
ja: ファイルが存在します

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
ja: <b>"%s"</b> という名前のファイルは既に存在します。
    別の名前にするか、既存のファイルを上書きできます。

note: Input label
en: Filename
ja: ファイル名

note: Button label
en: _Browse
ja: 参照(_B)

note: Button label
en: Overwrite
ja: 上書き

note: Button label
en: _OK
ja: OK(_O)

note: Dialog title
en: Edit Image
ja: 画像を編集

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
ja: 場所

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
ja: リンク先

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
ja: 幅

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
ja: 高さ

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
ja: サイズをリセット(_R)

note: Dialog title
en: Insert Text From File
ja: ファイルからテキストを挿入

note: Dialog title
en: Edit Link
ja: リンクを編集

note: Dialog title
en: Insert Link
ja: リンクを挿入

note: Dialog button
en: _Link
ja: リンク(_L)

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
ja: テキスト

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
ja: 次へ(_N)

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
ja: 前へ(_P)

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
ja: 大小文字を区別(_C)

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
ja: 単語全体(_W)

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
ja: 正規表現(_R)

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
ja: 強調表示(_H)

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
ja: ページ内検索

note: Dialog title
en: Find and Replace
ja: 検索と置換

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
ja: 検索文字列

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
ja: 置換文字列

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
ja: 置換(_R)

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
ja: 全て置換(_A)

note: Dialog title
en: Word Count
ja: 単語統計

note: label in word count dialog
en: Paragraph
ja: 段落

note: label in word count dialog
en: Selection
ja: 選択範囲

note: label in word count dialog
en: Words
ja: 単語数

note: label in word count dialog
en: Lines
ja: 行数

note: label in word count dialog
en: Characters
ja: 文字数

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
ja: スペース以外の文字

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
ja: 他のページへテキストを移動

note: Button label
en: _Move
ja: 移動(_M)

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
ja: 移動先

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
ja: 新しいページへのリンクを残す

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
ja: 新しいページを開く

note: Dialog title
en: New File
ja: 新しいファイル

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
ja: インターフェース

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
ja: 編集

note: warning message, %s is the current locale - e.g. "NL_nl"
en: Your system encoding is set to %s, if you want support for special characters
    or see errors due to encoding, please ensure to configure your system to use "UTF-8"
ja: システムのエンコーディングは %s に設定されています。特殊文字に対応させたい場合や
    エンコーディングによるエラーが発生した場合は、"UTF-8" を使用するようにシステムを設定してください

note: Dialog title
en: Preferences
ja: 設定

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
ja: プラグイン

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
ja: アプリケーション

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
ja: 使用するフォントを指定する

note: Button in plugin tab
en: _More
ja: 詳細(_M)

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
ja: 設定(_O)

note: button label
en: Open plugins folder
ja: プラグインフォルダーを開く

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
ja: プラグインをオンラインから入手する

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
ja: 依存関係

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
ja: 無し

note: dependency failed
en: Failed
ja: 失敗

note: optional dependency
en: Optional
ja: オプション

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
ja: 作者

note: Column in plugin tab
en: Enabled
ja: 有効

note: Column in plugin tab
en: Plugin
ja: プラグイン

note: Dialog title
en: Configure Plugin
ja: プラグインの設定

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
ja: プラグイン「%s」のオプション

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
ja: このプラグインにはプロパティもあるので、ノートブックのプロパティダイアログを確認してください

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
ja: デフォルトのテキストエディターを設定

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
ja: Interwiki キーワード

note: label for properties dialog
en: Home Page
ja: ホームページ

note: label for properties dialog
en: Document Root
ja: ドキュメントルート

note: Dialog title
en: Properties
ja: プロパティ

note: Dialog title
en: Recent Changes
ja: 最近の変更

note: label for modified time
en: Today
ja: 今日

note: label for modified time
en: Yesterday
ja: 昨日

note: Column header
en: Last Modified
ja: 最終更新日時

note: Dialog title
en: Search
ja: 検索

note: Button label
en: _Find
ja: 検索(_F)

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
ja: 高度な検索用に AND、OR、NOT などの演算子を
    使用できます。詳細はヘルプを参照してください。

note: Column header search dialog
en: Score
ja: スコア

note: Window title
en: Web Server
ja: ウェブサーバー

note: Status in web server gui
en: Server not started
ja: サーバーは起動していません

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
ja: パブリックアクセスを許可する

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
ja: ポート番号

note: Status in web server gui
en: Server started
ja: サーバーは起動しています

note: Status in web server gui
en: Server stopped
ja: サーバーは停止しています

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
ja: テンプレート

note: button label
en: Browse
ja: 参照

note: Dialog title
en: Copy Template
ja: テンプレートをコピー

note: Menu item
en: _New Page...
ja: 新しいページ(_N)...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
ja: 新しいサブページ(_U)...

note: Menu item
en: _New Page Here...
ja: ここに新しいページ(_N)...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
ja: 別のノートブックを開く(_O)...

note: Menu item
en: _Import Page...
ja: ページをインポート(_I)...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
ja: コピーを保存(_C)...

note: Menu item
en: E_xport...
ja: エクスポート(_X)...

note: Menu item
en: _Send To...
ja: 送る(_S)...

note: Menu item
en: _Delete Page
ja: ページを削除(_D)

note: Menu item
en: Proper_ties
ja: プロパティ(_T)

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
ja: 終了(_Q)

note: Menu item
en: Copy _Location
ja: 場所をコピー(_L)

note: Menu item
en: _Templates
ja: テンプレート(_T)

note: Menu item
en: Pr_eferences
ja: 設定(_E)

note: Menu item
en: _Search...
ja: 検索(_S)...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
ja: このセクションを検索

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
ja: 逆リンク検索(_B)...

note: Menu item
en: Recent Changes...
ja: 最近の変更...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
ja: 添付フォルダーを開く(_F)

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
ja: このページには添付フォルダーがありません

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
ja: ノートブックフォルダーを開く(_N)

note: Menu item
en: Open _Document Root
ja: ドキュメントルートを開く(_D)

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
ja: このノートブックのための定義されたドキュメントルートがありません

note: Menu item
en: Edit _Source
ja: ソースを編集(_S)

note: Menu item
en: Start _Web Server
ja: ウェブサーバーを起動(_W)

note: Menu item
en: Custom _Tools
ja: カスタムツール(_T)

note: Menu item
en: _Contents
ja: コンテンツ(_C)

note: Menu item
en: _FAQ
ja: FAQ(_F)

note: Menu item
en: _Keybindings
ja: キーの割り当て(_K)

note: Menu item
en: _Bugs
ja: バグ(_B)

note: Menu item
en: _About
ja: 情報(_A)

note: Dialog title
en: New Page in %s
ja: %s の新しいページ

note: Dialog title
en: New Page
ja: 新しいページ

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
ja: 存在しないページにリンクすると新しいページが
    自動的に作成される点にご注意ください。

note: Input label
en: Page Name
ja: ページ名

note: Choice label
en: Page Template
ja: ページテンプレート

note: Dialog title
en: Import Page
ja: ページをインポート

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
ja: テキストファイル

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
ja: コピーを保存

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
ja: ページ名 "%s" を変更

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
ja[0]: このページにリンクしている%iページを更新する

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
ja: ページの見出しを更新する

note: label for progress dialog
en: Updating Links
ja: リンクを更新中

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
ja: リンクを削除中

note: Dialog title
en: Delete Page
ja: ページを削除

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
ja: ページ "%s" を削除しますか?

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
ja[0]: %iファイルを削除しました

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
ja: デスクトップ・ウィキ

note: dialog title
en: Select File
ja: ファイルを選択

note: menu item in context menu
en: Expand _All
ja: 全て展開(_A)

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
ja: 全て畳む(_C)

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
ja: 消去

note: dialog title
en: Select Folder
ja: フォルダーを選択

note: dialog title
en: Select Image
ja: 画像を選択

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
ja: 左ペイン

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
ja: 右ペイン

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
ja: 下ペイン

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
ja: 上ペイン

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
ja: 左

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
ja: 右

note: Menu item
en: _All Panes
ja: 全てのペイン(_A)

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
ja: このバグを報告する場合は下のテキストボックス
    にある情報も合わせて入力して下さい

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
ja: 全てのファイル

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
ja: 画像

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
ja: {count} / {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
ja: ログファイル

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
ja: このノートブック用のファイルまたはフォルダーが見つかりません

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
ja: ノートブックを指定してください

note: error message
en: Could not find notebook: %s
ja: ノートブックが見つかりません: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
ja: エクスポート用の出力場所が必要です

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
ja: 出力フォルダーが既存かつ空ではないため、エクスポートを強制したい場合は "--overwrite" を指定する必要があります

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
ja: 出力ファイルが既に存在するため、エクスポートを強制したい場合は "--overwrite" を指定する必要があります

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
ja: MHTML をエクスポートする出力ファイルが必要です

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
ja: 完全なノートブックをエクスポートするための出力フォルダーが必要です

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
ja: 目次を更新中

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
ja: そのようなページはありません: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
ja: ページは許可されていません: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
ja: このページの名前はストレージの技術的な制限のため使用できません

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
ja: ページは既に存在します: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
ja: ページを更新できません: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
ja: <不明>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
ja: %(file)s の%(line)i行の "%(snippet)s" 辺りでエラーが発生しました

note: plugin name
en: Arithmetic
ja: 演算

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
ja: このプラグインは Zim に演算機能を内蔵します。以下の演算モジュールをベースにしています。
    http://pp.com.mx/python/arithmetic

note: menu item
en: _Arithmetic
ja: 演算(_A)

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
ja: 不明

note: label for file type
en: Type
ja: 種類

note: label for file size
en: Size
ja: サイズ

note: label for file modification date
en: Modified
ja: 更新

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
ja: ここへ移動(_M)

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
ja: ここへコピー(_C)

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
ja: キャンセル

note: plugin name
en: Attachment Browser
ja: 添付ブラウザー

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
ja: このプラグインは現在のページの添付フォルダーを、下ペインにアイコンビューとして表示します。

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
ja: ウィンドウ内の位置

note: plugin name
en: BackLinks Pane
ja: 逆リンクペイン

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインは、現在のページへリンクしているページのリストを表示する、拡張ウィジェットを追加します。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: widget label
en: BackLinks
ja: 逆リンク

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
ja: 編集(_E)...

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
ja: %s を編集

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
ja: プレビュー(_P)

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
ja: イメージの生成中にエラーが発生しました。
    ソーステキストをこのまま保存しますか?

note: plugin name
en: BookmarksBar
ja: ブックマークバー

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
ja: 		このプラグインはブックマークバーを提供します。

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
ja: ブックマークの最大数

note: preferences option
en: Save bookmarks
ja: ブックマークを保存する

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
ja: バーの先頭に新しいブックマークを追加する

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
ja: ブックマークを追加

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
ja: ブックマーク

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
ja: ブックマークを追加/設定を表示

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
ja: 全てのブックマークを削除しますか?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
ja: 完全なページ名を表示

note: button label
en: Set New Name
ja: 新しい名前を設定

note: button label
en: Back to Original Name
ja: 元の名前に戻す

note: menu item
en: Remove
ja: 削除

note: menu item
en: Remove All
ja: 全て削除

note: menu item
en: Copy
ja: コピー

note: menu item
en: Paste
ja: 貼り付け

note: menu item
en: Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

note: menu item
en: Set to Current Page
ja: 現在のページに設定

note: plugin name
en: Insert Diagram
ja: ダイアグラムを挿入

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインは GraphViz を用いたダイアグラムエディターを Zim に提供します。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: menu item
en: Diagram
ja: ダイアグラム

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
ja: 集中編集モード

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
ja: このプラグインは Zim をディストラクションフリーなエディターとして使用できる設定を追加します。

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
ja: 全画面表示でメニューバーを表示しない

note: plugin preference
en: Maximum page width
ja: 最大ページ幅

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
ja: 枠の幅

note: plugin preference
en: Text background color
ja: 文字背景色

note: plugin preference
en: Text foreground color
ja: 文字色

note: plugin name
en: Insert Ditaa
ja: Ditaa を挿入

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインは Ditaa を用いたダイアグラムエディターを Zim に提供します。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
ja: ASCII のグラフ (Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
ja: 数式を挿入

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインは LaTeX を用いた数式エディターを Zim に提供します。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: menu item
en: Equation
ja: 数式

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
ja: Gnuplot を挿入

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
ja: このプラグインは Gnuplot を用いたプロットエディターを Zim に提供します。

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
ja: GNU R Plot を挿入

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
ja: このプラグインは GNU R を用いたプロットエディターを Zim に提供します。

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
ja: インライン電卓プラグインはカーソル位置の
    計算式を評価できませんでした。

note: plugin name
en: Inline Calculator
ja: インライン電卓

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインは Zim で簡単な数式を素早く評価できるようにします。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: error message
en: Could not parse expression
ja: 数式を解析できません

note: menu item
en: Evaluate _Math
ja: 計算式を評価(_M)

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
ja: 記号を挿入

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインは特殊な記号や文字を挿入する「記号を挿入」ダイアログを追加し、それらの記号や文字を自動的に書式化します。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: menu item
en: Sy_mbol...
ja: 記号(_M)...

note: plugin name
en: Journal
ja: 日誌

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
ja: このプラグインはノートブックのセクションの一つを、日、週、月ごとの日誌にします。また、ページにアクセスするためのカレンダーウィジェットを追加します。

note: option value
en: Day
ja: 日

note: option value
en: Week
ja: 週

note: option value
en: Month
ja: 月

note: option value
en: Year
ja: 年

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
ja: 空の場合は日誌パネルを隠す

note: input label
en: Section
ja: セクション

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
ja: ページを追加する単位

note: menu item
en: To_day
ja: 今日(_D)

note: strftime format for current date label
en: %A %d %B %Y
ja: %Y %B %d %A

note: plugin name
en: Line Sorter
ja: 行ソート

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
ja: テキストの行を複数行選択してください

note: menu item
en: _Sort lines
ja: 行をソート(_S)

note: Menu item
en: _Move Line Up
ja: 行を上に移動(_M)

note: Menu item
en: _Move Line Down
ja: 行を下に移動(_M)

note: Menu item
en: _Duplicate Line
ja: 行を複製(_D)

note: Menu item
en: _Remove Line
ja: 行を削除(_R)

note: plugin name | menu item
en: Link Map
ja: リンクマップ

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインはノートブックのリンク構造をグラフとして表示するダイアログを提供します。どのようにページが関連しているかを表示し、"マインドマップ" のようなものとして使用できます。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: plugin name
en: Page Index
ja: ページの目次

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
ja: このプラグインはメインウィンドウにページの目次パネルを追加します。

note: plugin name
en: Path Bar
ja: パスバー

note: plugin description
en: This plugin adds a "path bar" to the top of the window.
    This "path bar" can show the notebook path for the current page,
    recent visited pages or recent edited pages.
ja: このプラグインはウィンドウの上部に「パスバー」を追加します。この「パスバー」は、現在のページ、最近表示したページ、最近編集したページのノートブックパスを表示できます。

note: Menu title
en: P_athbar
ja: パスバー(_A)

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
ja: なし(_N)

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
ja: 最近使用したページ(_R)

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
ja: 最近変更したページ(_C)

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
ja: 履歴(_H)

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
ja: ページ階層(_P)

note: plugin name
en: Print to Browser
ja: ブラウザーで印刷

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインは Zim に印刷サポートが欠けている点に対する解決策を提供します。現在のページを HTML でエクスポートしてブラウザーで開きます。ブラウザーが印刷機能をサポートしている場合は、そのままブラウザーから印刷できます。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: menu item
en: _Print to Browser
ja: ブラウザーで印刷(_P)

note: menu item
en: _Print
ja: 印刷(_P)

note: plugin name
en: Quick Note
ja: クイックノート

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインはテキストやクリップボードの内容を、Zim のページに素早く入力するためのダイアログを追加します。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: menu item
en: Quick Note...
ja: クイックノート...

note: text entry field
en: Page section
ja: ページセクション

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
ja: 各ノート用の新しいページを作成する

note: text entry field
en: Title
ja: タイトル

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
ja: ページを開く(_P)

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
ja: ノートを破棄しますか?

note: plugin name
en: Insert Score
ja: 楽譜を挿入

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインは GNU Lilypond を用いた楽譜エディターを Zim に提供します。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: plugin preference
en: Common include header
ja: 通常のインクルードヘッダ

note: plugin preference
en: Common include footer
ja: 通常のインクルードフッタ

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
ja: スクリーンショットを挿入

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインはスクリーンショットを撮影して Zim のページ内に直接挿入できます。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: plugin preference
en: Screenshot Command
ja: スクリーンショットコマンド

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
ja: スクリーンショット(_S)...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
ja: 画面全体をキャプチャー

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
ja: ウィンドウまたは範囲を選択

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
ja: 待機時間

note: label behind timer
en: seconds
ja: 秒

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
ja: "%s" の実行中に何らかのエラーが発生しました

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
ja: シーケンス図を挿入

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
ja: このプラグインは seqdiag を用いたシーケンス図エディターを Zim に提供します。シーケンス図を簡単に編集できるようになります。

note: menu item
en: Sequence Diagram
ja: シーケンス図

note: plugin name
en: Source View
ja: ソースビュー

note: plugin description
en: This plugin allows inserting 'Code Blocks' in the page. These will be
    shown as embedded widgets with syntax highlighting, line numbers etc.
ja: このプラグインはページに「コードブロック」を挿入できるようにします。行番号やシンタックスハイライトなどを備えた埋め込みウィジェットとして表示されます。

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
ja: 自動インデント

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
ja: スマートホームキー

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
ja: 現在の行を強調表示する

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
ja: 右マージンを表示する

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
ja: 右マージンの位置

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
ja: タブ幅

note: menu item
en: Code Block
ja: コードブロック

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
ja: 行番号を表示

note: input label
en: Syntax
ja: 構文

note: dialog title
en: Insert Code Block
ja: コードブロックを挿入

note: plugin name
en: Spell Checker
ja: スペルチェッカー

note: plugin description
en: Adds spell checking support using gtkspell.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: gtkspell を使用したスペルチェック機能を追加します。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: menu item
en: Check _spelling
ja: スペルチェック(_S)

note: error message
en: Could not load spell checking
ja: スペルチェックを読み込めませんでした

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
ja: これは適切な辞書がインストールされていない
    ことを意味します。

note: alignment option
en: Center
ja: 中央

note: alignment option
en: Unspecified
ja: 指定なし

note: plugin name
en: Table Editor
ja: 表エディター

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
ja: このプラグインはウィキページに「表」を埋め込むことができます。表は GTK TreeView ウィジェットとして表示されます。HTML や LaTeX などの形式へのエクスポートをより完璧にする機能セットです。

note: option value
en: with lines
ja: 線あり

note: option value
en: no grid lines
ja: グリッド線なし

note: option value
en: horizontal lines
ja: 横線

note: option value
en: vertical lines
ja: 縦線

note: preference description
en: Show helper toolbar
ja: ヘルパーツールバーを表示する

note: preference description
en: Grid lines
ja: グリッド線

note: menu item
en: Table
ja: 表

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
ja: 行を追加

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
ja: 行を削除

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
ja: 行を複製

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
ja: 行を上へ

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
ja: 行を下へ

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
ja: 列を変更

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
ja: ヘルプを開く

note: menu item
en: Delete row
ja: 行を削除

note: menu item
en: Open cell content link
ja: セル内のリンクを開く

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
ja: 表は最低でも1つの行が必要です!
     削除は行われません。

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
ja: ボタンを押す前に行を選択してください。

note: Dialog title
en: Insert Table
ja: 表を挿入

note: Dialog title
en: Edit Table
ja: 表を編集

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
ja: 表の列の管理

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
ja: 列 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
ja: 自動
    折返し

note: table header
en: Align
ja: 配置

note: hoover tooltip
en: Add column
ja: 列を追加

note: hoover tooltip
en: Remove column
ja: 列を削除

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
ja: 列を前に移動

note: hoover tooltip
en: Move column backward
ja: 列を後ろに移動

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
ja: 表は最低でも1つの列が必要です。

note: plugin name
en: Table of Contents
ja: 目次

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインは現在のページに目次を表示する拡張ウィジェットを追加します。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
ja: サイドペインの代わりに独立したウィジェットとして目次を表示する

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
ja: ページタイトルヘッダーを目次に表示する

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
ja: 降格

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
ja: 昇格

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
ja: 目次

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
ja: タグ

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
ja: このプラグインはタグクラウドから選択したタグでページインデックスをフィルタリングする機能を提供します。

note: menu option
en: Show full page name
ja: 完全なページ名を表示

note: menu option
en: Sort pages by tags
ja: タグでページをソート

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
ja: アルファベット順にソート

note: list with tasks
en: All Tasks
ja: 全タスク

note: Window title for tasklist
en: Tasks
ja: タスク

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
ja: タグなし

note: Column header Task List dialog
en: Task
ja: タスク

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
ja: 期日

note: Column header Task List dialog | start date for task
en: Start
ja: 開始

note: plugin name | menu item
en: Task List
ja: タスク一覧

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインはノートブック内の全タスクを表示するダイアログを追加します。チェックボックスリストや、"TODO" または "FIXME" といったラベルが付けられたアイテムがタスクとして扱われます。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
ja: サイドペインにタスクリストを表示する

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
ja: 全てのチェックボックスをタスクとする

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
ja: タスクとして扱うラベル

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
ja: 日誌ページの日付の使用方法

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
ja: 使用しない

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
ja: タスクの開始日として使用

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
ja: タスクの期日として使用

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
ja: 索引を付けるセクション

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
ja: 無視するセクション

note: plugin name
en: Tool Bar
ja: ツールバー

note: plugin name
en: Tray Icon
ja: トレイアイコン

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインは Zim に素早くアクセスできるトレイアイコンを追加します。
    
    このプラグインは GTK+ バージョン 2.10 以降に依存します。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
ja: 古いトレイアイコン
    (Ubuntu で新しい形式のステータスアイコンを使用しない)

note: preferences option
en: Show a separate icon for each notebook
ja: 各ノートブック用に個別のアイコンを表示する

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
ja: クイックノート(_Q)...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
ja: その他(_O)...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
ja: ノートブック

note: tooltip for tray icon | short description of zim
en: Zim Desktop Wiki
ja: Zim デスクトップ・ウィキ

note: plugin name
en: Version Control
ja: バージョン管理

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ja: このプラグインはノートブックのためのバージョン管理機能を追加します。
    
    このプラグインは Bazaar、Git、Mercurial バージョン管理システムをサポートします。
    
    これは Zim に同梱されているコアプラグインです。

note: Label for plugin preference
en: Autosave version when the notebook is closed
ja: ノートブックを閉じた際にバージョンを自動保存する

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
ja: 定期的にバージョンを自動保存する

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
ja: 自動保存する間隔 (分)

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
ja: Zim から自動保存されたバージョン

note: menu item
en: S_ave Version...
ja: バージョンを保存(_A)...

note: menu item
en: _Versions...
ja: バージョン(_V)...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
ja: このノートブックは最後に保存されたバージョンから全く変更されていません

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
ja: 最終バージョンから変更はありません

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
ja: バージョン管理を有効にしますか?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
ja: 現在このノートブックのバージョン管理は有効になっていません。
    有効にしますか?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
ja: バックエンド

note: dialog title
en: Save Version
ja: バージョンを保存

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
ja: このバージョンについてのコメントを入力してください

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
ja: Zim から保存されたバージョン

note: dialog title
en: Versions
ja: バージョン

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
ja: ページ(_P)

note: Button label
en: View _Annotated
ja: 注釈を表示(_A)

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
ja: 現在の状態との相違点を確認するバージョンを選択してください。
    複数のバージョンを選択することもできます。

note: version details
en: Comment
ja: コメント

note: Button label
en: _Restore Version
ja: バージョンを復元(_R)

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
ja: 変更を表示(_C)

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
ja: 並べて比較(_S)

note: dialog title
en: Annotated Page Source
ja: ページソースの注釈

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
ja: ページを保存されたバージョンに復元しますか?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
ja: 復元するページ: %(page)s
    保存されたバージョン: %(version)s
    
    最後に保存されたバージョン以降の全ての変更が失われます!

note: dialog title
en: Changes
ja: 変更

note: Column header versions dialog
en: Rev
ja: リビジョン

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
ja: Zeitgeist でイベントをロギング

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
ja: Zeitgeist デーモンにイベントをプッシュします。

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
ja: ウィキページ: %s

en: Created
ja: 作成日時

en: Prev
ja: 前へ

en: Index
ja: 目次

en: Next
ja: 次へ

en: Backlinks:
ja: 逆リンク:

en: Attachments:
ja: 添付:
