zim - en to nl translation catalogue (677 entries)

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
nl: Fout opgetreden bij de excutie van: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
nl: %(cmd)s
    gaf een exit code die niet nul is: %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
nl: Programma gefaald: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
nl: Standaard

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
nl: calendar:week_start:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
nl: U heeft waarschijnlijk een bug gevonden

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
nl: Kan bestand niet lezen: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
nl: Dit treedt meestal op wanneer het bestand ongeldige karakters bevat

note: Error message
en: File is not writable: %s
nl: Kan bestand niet schrijven: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
nl: Bestand is veranderd: %s

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
nl: Map creëren?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
nl: De folder "%s" bestaat niet.
    Wilt u deze nu aanmaken?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
nl: Kan bestand niet openen: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
nl: Bestand open: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
nl: U heeft een bestand in een andere applicatie geopend om te bewerken. Deze dialoog kan gesloten worden als u klaar bent met dit bestand

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
nl: Aanpassen...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
nl: Geen programma's gevonden

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
nl: Openen met "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
nl: Configureer een programma om "%s" links to openen

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
nl: Configureer een programma om bestanden
    van type "%s" te openen

note: Dialog title
en: Configure Applications
nl: Programma's configureren

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
nl: Programma toevoegen

note: Label for default application handler
en: System Default
nl: Systeemstandaard

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
nl: Naam

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
nl: Commando

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
nl: Maak standaard programma

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
nl: Kan programma "%s" niet vinden

note: Dialog title
en: Custom Tools
nl: Extra Applicaties

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
nl: Hier kunt u extra applicaties configureren die in
    het "extra" menu en in de toolbar worden toegevoegd.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
nl: Extra applicatie wijzigen

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
nl: Omschrijving

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
nl: Pictogram

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
nl: Dit commando verandert geen bestanden

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
nl: Vervang geselecteerde text met programma output

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
nl: In de werkbalk toevoegen

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
nl: Deze parameters worden vervangen in het commando:
    <tt>
    <b>%f</b> de brontekst van de pagina als tijdelijk bestand
    <b>%d</b> de folder met aangehechte bestanden voor de huidige pagina
    <b>%s</b> het bestand met brontekst van de pagina
    <b>%p</b> de pagina naam
    <b>%n</b> de locatie van het notitieboek
    <b>%D</b> de locatie van de root folder
    <b>%t</b> geselecteerde tekst of het woord onder de cursor
    <b>%T</b> geselecteerde tekst inclusief wiki codes
    </tt>

note: dialog title
en: Export
nl: Exporteren

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
nl: Bezig met notitieboek exporteren

note: message heading
en: Folder exists: %s
nl: Map bestaat: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
nl: Map bestaat al en bevat bestanden. Exporteren naar deze map kan bestaande bestanden overschrijven. Wilt u doorgaan?

note: message heading
en: File exists
nl: Bestand bestaat al

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
nl: Dit bestand bestaat al.
    Wilt u het overschrijven?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
nl: Selecteer de pagina's

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
nl: Gehele _notitieboek

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
nl: Eén _pagina

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
nl: Pagina

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
nl: Inclusief sub-paginas

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
nl: Selecteer het formaat

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
nl: Andere...

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
nl: Opmaak

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
nl: Bestanden in de document root folder met de volledige bestandsnaam linken

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
nl: Map de documentenroot naar een URL

note: label for button with URL
en: Get more templates online
nl: Download meer templates van internet

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
nl: Selecteer de locatie

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
nl: Exporteer elke pagina naar een apart bestand

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
nl: Exporteer alle paginas naar hetzelfde bestand

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
nl: Map

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
nl: Index pagina

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
nl: Uitvoerbestand

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
nl: Er zijn %(n_error)i fouten en %(n_warning)i waarschuwingen opgetreden, zie het logboek

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
nl: %i fouten zijn opgetreden, zie log

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
nl: %i waarschuwing zijn opgetreden, zie log

note: label in export dialog
en: Export completed
nl: Export compleet

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
nl: Bekijk _Log

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
nl: Er is geen plugin beschikbaar voor "%s" objecten

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
nl: Plugin "%s" is nodig om dit object te tonen

note: Label for object manager
en: Enable plugin
nl: Plugin inschakelen

note: label for inserted object
en: Unkown Object
nl: Onbekent object type

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
nl: Onbekent type plaatje

note: Menu title
en: _File
nl: _Bestand

note: Menu title | Button label
en: _Edit
nl: Be_werken

note: Menu title | button label
en: _View
nl: Beel_d

note: Menu title | Button label
en: _Insert
nl: _Invoegen

note: Menu title | input label
en: _Search
nl: _Zoeken

note: Menu title
en: For_mat
nl: _Opmaak

note: Menu title
en: _Tools
nl: E_xtra

note: Menu title
en: _Go
nl: _Ga naar

note: Menu title | Button label
en: _Help
nl: _Hulp

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
nl: Gebruik %s om naar het zijpaneel te gaan

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
nl: Altijd laatste cursor positie gebruiken bij het openen van een pagina

note: button label for fullscreen window header
en: Leave Fullscreen
nl: Schermvullend verlaten

note: Menu item
en: _Fullscreen
nl: _Schermvullend

note: menu item
en: Toggle _Editable
nl: Wijzigen toestaan

note: menu item
en: Toggle editable
nl: Wijzigen toestaan

note: message in toggle editable tooltip
en: Page is read-only and cannot be edited
nl: Deze pagina kan niet worden gewijzigd

note: Menu item
en: _Side Panes
nl: _Zijpanelen

note: Menu item | Button label
en: _Close
nl: Sl_uiten

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
nl: Menubalk

note: short question on open-page if file exists
en: File exists, do you want to import?
nl: Dit bestand bestaat al, wilt u het importeren?

note: longer question on open-page if file exists
en: The file "%s" exists but is not a wiki page.
    Do you want to import it?
nl: Het bestand "%s" bestaat maar is geen wiki pagina.
    Wilt u het importeren?

note: page status for title bar
en: readonly
nl: alleen lezen

note: Menu item
en: _Jump To...
nl: Pagina...

note: Menu item | Button label
en: _Back
nl: _Terug

note: tooltip for navigation button
en: Go back
nl: Ga terug

note: Menu item | Button label
en: _Forward
nl: _Vooruit

note: tooltip for navigation button
en: Go forward
nl: Ga vooruit

note: Menu item
en: _Parent
nl: _Omhoog

note: Menu item
en: _Child
nl: Om_laag

note: Menu item
en: _Previous in Index
nl: Vor_ige in de index

note: Menu item
en: _Next in Index
nl: Vo_lgende in de index

note: Menu item
en: _Home
nl: _Start

note: Menu item
en: Go to home page
nl: Ga naar start pagina

note: Label for button with backlinks in statusbar
en: %i _Backlink | %i _Backlinks
nl[0]: %i _Verwijzing
nl[1]: %i _Verwijzingen

note: Dialog title
en: Jump to
nl: Ga naar

note: Button label
en: _Jump
nl: _Ga

note: Label for page input
en: Jump to Page
nl: Ga naar pagina

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
nl: Notitieboek

note: dialog title
en: Open Notebook
nl: Notitieboek Openen

note: Button label
en: _Add
nl: _Voeg toe

note: Button label
en: _Remove
nl: Ver_wijder

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
nl: Standaard Notitieboek

note: Dialog window title
en: Add Notebook
nl: Notitieboek Toevoegen

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
nl: Kies een naam en een map voor dit notitieboek.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
nl: Map

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
nl: Om een nieuw notitieboek te maken moet u een lege folder
    selecteren of de folder van een bestaand zim notitieboek.

note: Menu title
en: New _Attachment
nl: Nieuwe _Bijlage

note: option in preferences dialog
en: Show edit bar along bottom of editor
nl: Toon schrijf-balk langs onderkant van de pagina

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
nl: Gebruik de <Enter> toets om links te volgen.
    (Wanneer deze optie uitstaat kunt nog steeds 
    <Alt><Enter> gebruiken om links te volgen.)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
nl: Laat de cursor ook zien voor pagina's die niet kunnen worden bewerkt

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
nl: Link woorden in CamelCase automatisch tijden het typen

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
nl: Link bestandsnamen automatisch tijden het typen

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
nl: Selecteer automatisch het huidige woord voor het toepassen van opmaak

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
nl: Gebruik <BackSpace> om inspringen ongedaan te maken.
    (Als deze optie uitstaat kunt u nog steeds <Shift><Tab> gebruiken)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
nl: Herhaald klikken op een checkbox gaat door verschillende statussen heen

note: option in preferences dialog
en: (Un-)indenting a list item also changes any sub-items
nl: Het laten inspringen van een bullet lijst item neemt ook sub-items mee

note: option in preferences dialog
en: Checking a checkbox also changes any sub-items
nl: Bij het afvinken van een checkbox ook alle sub-items afvinken

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
nl: Interpreteer wiki syntax direct

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
nl: Standaard formaat om te kopiëren

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
nl: Map met sjablonen voor bijlagen

note: tooltip for button in anchor popover
en: Copy link to clipboard
nl: Kopieer link naar clipboard

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
nl: Pagina kon niet worden opgeslagen: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
nl: Om verder te gaan kunt u of een kopie van deze pagina
    opslaan, of alle wijzigingen weggooien. Als u een kopie opslaat
    zullen wijzigingen ook worden weggegooid, maar kunt u die
    later herstellen door de pagina te importeren.

note: Button label
en: _Cancel
nl: Af_breken

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
nl: _Wijzigingen wegwerpen

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
nl: Kopie _Opslaan

note: Menu item
en: Heading _1
nl: Kop _1

note: Menu item
en: Heading _2
nl: Kop _2

note: Menu item
en: Heading _3
nl: Kop _3

note: Menu item
en: Heading _4
nl: Kop _4

note: Menu item
en: Heading _5
nl: Kop _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
nl: _Vet

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
nl: _Nadruk

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
nl: _Markeren

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
nl: _Doorhalen

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
nl: _Letterlijk

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
nl: De wiki bestaat niet: %s

note: error when anchor location in page not found
en: Id "%s" not found on the current page
nl: Id "%s" niet gevonden in de huidige pagina

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
nl: Kopiëren _Als...

note: menu item for context menu of editor
en: Paste As _Verbatim
nl: Tekst _letterlijk plakken

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
nl: Geselecteerde tekst verplaatsen...

note: menu item to copy link to achor location in page | menu item
en: Copy _link to this location
nl: Link naar deze _locatie kopiëren

note: Menu item
en: _Remove Link
nl: Link _Verwijderen

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
nl: _Eigenschapen Wijzigen

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
nl: Link be_werken

note: context menu item
en: Copy _Link
nl: _Link Kopiëren

note: context menu item
en: Copy Email Address
nl: Email Adres Kopiëren

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
nl: Map openen

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
nl: Openen met...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
nl: Openen in _Nieuw Venster

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
nl: _Openen

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
nl: Reset Checkbox

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
nl: _Opslaan

note: Menu item
en: _Reload
nl: _Herladen

note: Menu item
en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

note: Menu item
en: _Redo
nl: Op_nieuw

note: Menu item
en: Cu_t
nl: _Knippen

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
nl: K_opiëren

note: Menu item
en: _Paste
nl: _Plakken

note: Menu item
en: _Delete
nl: _Verwijderen

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
nl: Markeer checkbox 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
nl: Markeer checkbox 'X'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
nl: Check Checkbox '>'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '<'
nl: Markeer checkbox '<'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
nl: Link of Object _Wijzigen...

note: menu item to copy current line to clipboard
en: Copy Line
nl: Regel kopiëren

note: Menu item
en: Date and Time...
nl: Datum en Tijd...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
nl: Horizontale balk

note: Menu item
en: _Image...
nl: _Afbeelding...

note: Menu item
en: _Attachment...
nl: _Bijlagen...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
nl: Bulle_t Lijst

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
nl: Ge_nummerde lijst

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
nl: Checkbo_x Lijst

note: Menu item,
en: _Remove List
nl: Lijst markering _verwijderen

note: Menu item
en: Text From _File...
nl: Tekst Uit _Bestand...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
nl: Geen Sjablonen geïnstalleerd

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
nl: Bestands _Sjablonen...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
nl: Opmaak _Verwijderen

note: Menu item
en: _Remove Heading
nl: Titel stijl _verwijderen

note: Menu item
en: _Find...
nl: _Vinden...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
nl: _Volgende zoeken

note: Menu item
en: Find Pre_vious
nl: Zoek vo_rige

note: Menu item
en: _Replace...
nl: _Vervangen...

note: Menu item
en: Word Count...
nl: Woorden Tellen...

note: Menu item
en: _Zoom In
nl: In_zoomen

note: Menu item
en: Zoom _Out
nl: Uitz_oomen

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
nl: _Normale grootte

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
nl: Datum en Tijd Invoegen

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
nl: Datum

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
nl: _Link datum

note: Dialog title
en: Insert Image
nl: Afbeelding Invoegen

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
nl: Bestand eerst aanhechten

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
nl: Dit bestands type wordt niet ondersteund: %s

note: Dialog title
en: Attach File
nl: Bijlage toevoegen

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
nl: Pagina "%s" heeft geen map voor de bijlagen

note: Dialog title
en: File Exists
nl: Bestand Bestaat Reeds

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
nl: Een bestand met de naam <b>"%s"</b> bestaat reeds.
    U kunt een andere naam opgeven of het bestaande bestand
    overschrijven.

note: Input label
en: Filename
nl: Bestandsnaam

note: Button label
en: _Browse
nl: _Bladeren

note: Button label
en: Overwrite
nl: Overschrijf

note: Button label
en: _OK
nl: _Ok

note: Dialog title
en: Edit Image
nl: Afbeelding Bewerken

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
nl: Lokatie

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
nl: Link Naar

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
nl: Breedte

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
nl: Hoogte

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
nl: Grootte He_rstellen

note: Dialog title
en: Insert Text From File
nl: Tekst Uit Bestand Invoegen

note: Dialog title
en: Edit Link
nl: Link Bewerken

note: Dialog title
en: Insert Link
nl: Link Invoegen

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
nl: Tekst

note: Input in 'insert link' dialog | Input in 'move text' dialog
en: Prefer short link names for pages
nl: Gebruik korte namen voor links

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
nl: Vo_lgende

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
nl: Vo_rige

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
nl: Match _hoofdletters

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
nl: Alleen hele woorden

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
nl: _Reguliere expressie

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
nl: _Markeren

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
nl: Zoeken

note: Dialog title
en: Find and Replace
nl: Zoek en vervang

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
nl: Zoek dit

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
nl: Vervang door

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
nl: _Vervang

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
nl: _Alle Vervangen

note: Dialog title
en: Word Count
nl: Woorden Tellen

note: label in word count dialog
en: Paragraph
nl: Alinea

note: label in word count dialog
en: Selection
nl: Selectie

note: label in word count dialog
en: Words
nl: Woorden

note: label in word count dialog
en: Lines
nl: Regels

note: label in word count dialog
en: Characters
nl: Tekens

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
nl: Tekens exclusief spaties

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
nl: Tekst naar andere pagina verplaatsen

note: Button label
en: _Move
nl: _Verplaatsen

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
nl: Verplaatsen naar

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
nl: Laat een referentie achter naar nieuwe pagina

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
nl: Nieuwe pagina openen

note: error message in "move selected text" action
en: No text selected
nl: Geen tekst geselecteerd

note: Dialog title
en: New File
nl: Nieuw bestand

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
nl: Bediening

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
nl: Bewerken

note: warning message, %s is the current locale - e.g. "NL_nl"
en: Your system encoding is set to %s, if you want support for special characters
    or see errors due to encoding, please ensure to configure your system to use "UTF-8"
nl: Het systeem is geconfigureerd met %s als karakter set. Als u speciale karakters wilt gebruiken,
    of foutmeldingen ziet vanwege de karakter set, zorg er dan voor dat het systeem is geconfigureerd met "UTF-8"

note: Dialog title
en: Preferences
nl: Voorkeuren

note: Heading in preferences dialog
en: Key bindings
nl: Toetsen combinaties

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
nl: Invoegtoepassingen

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
nl: Programmas

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
nl: Wijzig lettertype

note: Button in plugin tab
en: _More
nl: _Meer

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
nl: C_onfigureren

note: Button in plugin tab
en: _Properties
nl: _Eigenschappen

note: button label
en: Open plugins folder
nl: Open folder met plugins

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
nl: Download meer plugins van internet

note: help text when plugin cannot be activated
en: This plugin cannot be enabled due to missing dependencies.
    Please see the dependencies section below for details.
nl: De plugin kan niet worden geactiveerd vanwege missende afhankelijkheden.
    Zie de sectie met afhankelijkheden hieronder.

note: help text when plugin cannot be loaded due to bug / issue
en: There was a problem loading this plugin
nl: Er was een probleem met het laden van deze plugin

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
nl: Afhankelijkheden

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
nl: Geen afhankelijkheden

note: dependency failed
en: Failed
nl: Niet gevonden

note: optional dependency
en: Optional
nl: Optioneel

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
nl: Auteur

note: Column in plugin tab
en: Enabled
nl: In Gebruik

note: Column in plugin tab
en: Plugin
nl: Invoegtoepassing

note: Dialog title
en: Configure Plugin
nl: Invoegtoepassing instellen

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
nl: Opties voor invoegtoepassing %s

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
nl: Deze plugin heeft ook notitieboek eigenschappen.
    Zie de notitie boek eigenschappen dialoog.

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
nl: Standaard text editor

note: button in preferences dialog to change default browser
en: Set default browser
nl: Standaard web browser

note: help text in preferences dialog for modifying keybindings
en: Key bindings can be changed by clicking on a field with a key combination
    in the list and then press the new key binding.
    To disable a keybinding, select it in the list and use <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.
nl: Toetsen combinaties kunnen worden veranderd door op een veld met een toetsencombinatie te klikken
    en een nieuwe toetsen combinatie in te drukken. 
    Om een toetsen combinatie te verwijderen, selecteer de combinatie en gebruik <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.

note: Column header for keybinding list
en: Action
nl: Actie

note: Column header for keybinding list
en: Key Binding
nl: Toetsen combinatie

note: label for properties dialog
en: Home Page
nl: Start Pagina

note: label for properties dialog
en: Document Root
nl: Bestanden map

note: label for properties dialog
en: Prefer short names for page links
nl: Gebruik korte namen voor links

note: label for properties dialog
en: Do not use system trash for this notebook
nl: Gebruik de standaard afvalbak niet voor dit notitieboek

note: Dialog title
en: Properties
nl: Eigenschappen

note: Dialog title
en: Recent Changes
nl: Recente wijzigingen

note: label for modified time
en: Today
nl: Vandaag

note: label for modified time
en: Yesterday
nl: Gisteren

note: Column header
en: Last Modified
nl: Laatst gewijzigd

note: Dialog title
en: Search
nl: Zoeken

note: Button label
en: _Find
nl: _Zoeken

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
nl: Voor geavanceerde zoek opdrachten kunnen termen
    zoals AND, OR en NOT worden gebruikt. Zie de hulp
    pagina voor meer details.

note: checkbox option in search dialog
en: _Limit search to the current page and sub-pages
nl: _Beperk de zoekactie tot de huidige pagina en sub-paginas

note: Window title
en: Web Server
nl: Webserver

note: Status in web server gui
en: Server not started
nl: Web server nog niet gestart

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
nl: Publieke toegang toelaten

note: checkbox in dialog for starting webserver
en: Require authentication
nl: Gebruik authentificatie

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
nl: Poort

note: Field in web server gui
en: Username
nl: Gebruikersnaam

note: Field in web server gui
en: Password
nl: Wachtwoord

note: Status in web server gui
en: Server started
nl: Web server gestart

note: Status in web server gui
en: Server stopped
nl: Web server gestopt

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
nl: Sjablonen

note: button label
en: Browse
nl: Bladeren

note: Dialog title
en: Copy Template
nl: Sjabloon Kopiëren

note: Menu item
en: _New Page...
nl: _Nieuwe Pagina...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
nl: Nieuwe S_ub Pagina...

note: Menu item
en: _New Page Here...
nl: _Nieuwe Pagina Hier...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
nl: _Open ander notitieboek...

note: Menu item
en: _Import Page...
nl: Pagina _Importeren...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
nl: _Kopie Opslaan...

note: Menu item
en: E_xport...
nl: E_xporteren…

note: Menu item
en: _Send To...
nl: Versturen...

note: Menu item
en: _Rename or Move Page...
nl: Pagina he_rnoemen of verplaatsen...

note: Menu item
en: _Delete Page
nl: Pagina Ver_wijderen

note: question in "delete page" action
en: Trash failed, do you want to permanently delete instead ?
nl: Naar afval verplaatsen is mislukt, wilt u dit bestand permanent verwijderen?

note: Menu item
en: Proper_ties
nl: Ei_genschappen

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
nl: _Afsluiten

note: Menu item
en: Copy _Location
nl: _Locatie kopiëren

note: Menu item
en: _Templates
nl: _Sjablonen

note: Menu item
en: Pr_eferences
nl: _Voorkeuren

note: Menu item
en: _Search...
nl: _Zoeken...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
nl: Zoeken in deze sectie

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
nl: Zoek _Verwijzingen...

note: Menu item
en: Recent Changes...
nl: Recente wijzigingen...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
nl: Open Map Met Bijlagen

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
nl: Deze pagina heeft geen map met bijlagen

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
nl: Open _Notitieboek Map

note: Menu item
en: Open _Document Root
nl: Open Documentenroot

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
nl: Geen bestanden folder gedefinieerd voor dit notitieboek

note: Menu item
en: Edit _Source
nl: Brontext Bewerken

note: Menu item
en: Check and Update Index
nl: Index controleren en bijwerken

note: Menu item
en: Custom _Tools
nl: E_xtra Applicaties

note: Menu item
en: _Contents
nl: I_nhoud

note: Menu item
en: _Keybindings
nl: _Toetsen

note: Menu item
en: _About
nl: In_fo

note: Dialog title
en: New Page in %s
nl: Nieuwe Pagina in %s

note: Dialog title
en: New Page
nl: Nieuwe Pagina

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
nl: Tip: Als u een link maakt naar een niet bestaande pagina
    wordt er ook automatisch een nieuwe pagina aangemaakt.

note: Input label
en: Page Name
nl: Pagina naam

note: Choice label
en: Page Template
nl: Pagina Opmaak

note: Dialog title
en: Import Page
nl: Pagina Importeren

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
nl: Tekst Bestanden

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
nl: Kopie Opslaan

note: Dialog title
en: Rename or Move Page
nl: Pagina hernoemen of verplaatsen

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
nl: Pagina "%s" hernoemen

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
nl[0]: Update ook de %i pagina die naar deze pagina verwijst
nl[1]: Update ook de %i pagina's die naar deze pagina verwijzen

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
nl: Wijzig de titel van deze pagina

note: label for progress dialog
en: Updating Links
nl: Snelkoppelingen bijwerken

note: label in DeletePageDialog
en: Remove links to %s
nl: Links verwijderen naar %s

note: Dialog title
en: Trash Page
nl: Verplaats pagina naar afval

note: Heading in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Move page "%s" to trash?
nl: Pagina "%s" naar afvalbak verplaatsen?

note: Text in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be moved to your system's trash.
    
    To undo later, go to your system's trashcan.
nl: De pagina "%s" wordt met alle sub-paginas en aangehechte 
    bestanden naar de afvalbak verplaatst.
    
    Om dit later terug te draaien moet u naar de afvalbak op
    uw bureaublad.

note: label in the TrashPage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be trashed | %i files will be trashed
nl[0]: %i bestand zal naar de afvalbak verplaatst worden
nl[1]: %i bestanden zullen naar de afvalbak verplaatst worden

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
nl: Links worden verwijderd

note: Dialog title
en: Delete Page
nl: Pagina Verwijderen

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
nl: Pagina "%s" verwijderen?

note: Text in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be deleted.
    
    This deletion is permanent and cannot be un-done.
nl: De pagina "%s" en alle sub-paginas en aangehechte 
    bestanden zullen worden weggegooid.
    
    Dit is permanente en kan niet worden terug gedraaid.

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
nl[0]: %i bestand zal verwijderd worden
nl[1]: %i bestanden zullen worden verwijderd

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
nl: Een desktop wiki

note: dialog title
en: Select File
nl: Bestand Selecteren

note: menu item in context menu
en: Expand _All
nl: _Alles uitvouwen

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
nl: Alles _inklappen

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
nl: Wissen

note: dialog title
en: Select Folder
nl: Map Selecteren

note: dialog title
en: Select Image
nl: Kies een afbeelding

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
nl: Linker zijpaneel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
nl: Rechter zijpaneel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
nl: Onderste paneel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
nl: Bovenste paneel

note: position of widget in window
en: Bottom
nl: Onderaan

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
nl: Links

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
nl: Rechts

note: Menu item
en: _All Panes
nl: _Alle panelen

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
nl: Als u dit probleem rapporteert, voeg
    dan de onderstaande informatie toe

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
nl: Alle bestanden

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
nl: Afbeeldingen

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
nl: {count} van {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
nl: Logboek

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
nl: Map of bestand voor dit notitieboek niet gevonden

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
nl: Geef een notitieboek op

note: error message
en: Could not find notebook: %s
nl: Kan notitieboek "%s" niet vinden

note: error in export command
en: Output location needed for export
nl: Uitvoer lokatie nodig om te exporteren

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
nl: Uitvoer map bestaat en is niet leeg, gebruik "--overwrite" om te overschrijven

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
nl: Uitvoer bestand bestaat, gebruik "--overwrite" om te overschrijven

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
nl: Uitvoer bestand nodig om MHTML te exporteren

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
nl: Uitvoer map nodig om gehele notitieboek te exporteren

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file name, please try using a name with less
    than 255 characters
nl: Dit bestand kan niet geschreven worden. Dit komt mogelijk 
    door de lengte van de bestandsnaam. Probeer een naam met 
    minder dan 255 karakters

note: error message for filesystem limitations
en: File name too long: %s
nl: Bestandsnaam te lang: %s

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file path, please try using a folder structure resulting in less
    than 4096 characters
nl: Dit bestand kan niet geschreven worden. Waarschijnlijk komt dit
    door de lengt van de bestandsnaam en folder namen. Probeer een folder
    structuur te gebruiken met een totale bestandsnaam van minder
    dan 4096 karaters

note: error message for filesystem limitations
en: File path too long: %s
nl: Bestandsnaam en foldernaam te lang: %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
nl: Index aan het herladen

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
nl: Pagina bestaat niet: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
nl: Pagina niet toegestaan: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
nl: Deze paginanaam kan niet worden gebruik vanwege technische beperkingen in de data opslag

note: message for PageNotAvailableError
en: Page not available: %s
nl: Pagina niet beschikbaar: %s

note: description for PageNotAvailableError
en: This page name cannot be used due to a conflicting file in the storage
nl: Deze paginanaam kan niet worden gebruik vanwege een bestand dat al bestaat in de opslag folder

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
nl: Pagina bestaat al: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
nl: Kan pagina "%s" niet wijzigen

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
nl: <Onbekend>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
nl: Fout in %(file)s op regel %(line)i bij "%(snippet)s"

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
nl: Deze plugin helpt met kleine berekeningen in
    zim paginas. Hij is gebaseerd op de "arithmic" module
    van http://pp.com.mx/python/arithmetic.

note: text in confirmation dialog on deleting a file
en: Are you sure you want to delete the file '%s'?
nl: Wilt u bestand %s verwijderen?

note: menu item to delete file
en: _Delete...
nl: _Verwijderen...

note: menu item to rename file
en: _Rename...
nl: _Hernoemen...

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
nl: Niet bekend

note: label for file size
en: Size
nl: Grootte

note: label for file modification date
en: Modified
nl: Gewijzigd

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
nl: _Hiernaar verplaatsen

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
nl: _Hiernaar kopieren

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
nl: Annuleren

note: dialog title
en: Rename file
nl: Bestand hernoemen

note: Error message
en: File name should not be blank.
nl: Bestandsnaam mag niet leeg zijn.

note: Error message
en: A file with that name already exists.
nl: Een bestand met die naam bestaan al.

note: Error message
en: File name should not contain path declaration.
nl: Bestandsnaam mag geen separator bevatten.

note: plugin name
en: Attachment Browser
nl: Bijlagen-browser

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
nl: Deze plugin laat een folder met aangehechte bestanden
    zien voor de huidige pagina.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
nl: Positie in het scherm

note: option for plugin preferences
en: Use thumbnails
nl: Gebruik thumbnails

note: option for plugin preferences
en: Support thumbnails for SVG
nl: Gebruik thumbnails voor SVG bestanden

note: plugin name
en: BackLinks Pane
nl: Referenties paneel

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze invoegtoepassing voegt een extra paneel toe met een
    lijst van pagina's die naar de huidige pagina refereren.
    
    Dit is een standaard invoegtoepassing voor zim.

note: option for plugin preferences
en: Show BackLink count in title
nl: Toon aantal referenties in titel

note: option for plugin preferences
en: Show full Page Names
nl: Laat volledige pagina naam zien

note: widget label
en: BackLinks
nl: Referenties

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
nl: B_ewerken…

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
nl: %s bewerken

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
nl: _Tonen

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
nl: Er is een fout opgetreden bij het genereren van de 
    afbeelding. Wilt u de brontext toch opslaan?

note: plugin name
en: BookmarksBar
nl: Bladwijzer balk

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
nl: 		Deze plugin voegt een balk met bladwijzers toe

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
nl: Maximum aantal bookmarks

note: preferences option
en: Save bookmarks
nl: Bladwijzers opslaan

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
nl: Nieuwe bladwijzers aan het begin van de balk toevoegen

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
nl: Bladwijzer toevoegen

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
nl: Bookmark toevoegen/Instelling tonen

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
nl: Wilt u alle bladwijzers verwijderen?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
nl: Laat volledige pagina naam zien

note: button label
en: Set New Name
nl: Naam veranderen

note: button label
en: Back to Original Name
nl: Orginele naam terug zetten

note: menu item
en: Remove
nl: Verwijderen

note: menu item
en: Remove All
nl: Alles verwijderen

note: menu item
en: Copy
nl: Kopiëren

note: menu item
en: Paste
nl: Plakken

note: menu item
en: Open in New Window
nl: Openen in nieuw venster

note: menu item
en: Set to Current Page
nl: Op huidige pagina instellen

note: plugin name
en: Command Palette
nl: Functie palet

note: plugin description
en: This plugin opens a search dialog to allow quickly executing menu entries. The search dialog can be opened by pressing the keyboard shortcut Ctrl+Shift+P which can be customized via Zim's key bindings preferences.
nl: Deze plugin opent een zoek dialoog voor het snel vinden en uitvoeren van menu items. Deze zoek dialog kan worden geopend door de toetsencombinatie Ctrl+Shift+P welke kan worden gepersonaliseerd via de toetsencombinatie configuratie.

note: plugin name
en: Insert Diagram
nl: Diagram Invoegen

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze plugin geeft de mogelijkheid om diagrammen in de
    tekst op te nemen en te wijzigen gemaakt met GraphViz.
    
    Dit is een standaardplugin voor zim.

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
nl: Afleiding vrij werken

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
nl: Deze plugin voegt settings toe om
    afleiding vrij te werken in zim.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
nl: Verberg de menubalk in schermvullende modus

note: plugin preference
en: Maximum page width
nl: Maximale pagina breedte

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
nl: Kaderbreedte

note: plugin preference
en: Text background color
nl: Tekst achtergrond kleur

note: plugin preference
en: Text foreground color
nl: Tekst voorgrond kleur

note: plugin name
en: Insert Ditaa
nl: Ditaa diagram invoegen

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze plugin voegt een diagram editor toe op basis van Ditaa.
    
    Dit is een standaard plugin voor zim.

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
nl: Text figuur (Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
nl: Vergelijking Invoegen

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze plugin geeft de mogelijkheid om vergelijkingen in de
    tekst op te nemen en deze te bewerken. Vergelijkingen
    worden geschreven in latex en zijn in de editor als plaatje te zien.
    
    Dit is een standaardplugin voor zim.

note: plugin preference
en: Use font color for dark theme
nl: Gebruik een donker kleuren thema

note: menu item
en: Equation
nl: Formule

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
nl: Gnuplot diagram invoegen

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
nl: Deze plugin voegt een editor toe om grafieken in te voegen gebaseerd op GNUplot

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
nl: GNU R plot invoegen

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
nl: Deze plugin voegt de mogelijkheid toe om plots te 
    gebruiken gebaseerd op GNU R.

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
nl: De rekenmachine plugin kan de vergelijking
    voor de cursor niet evalueren.

note: plugin name
en: Inline Calculator
nl: Rekenmachine

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze invoegtoepassing kan eenvoudige wiskundige vergelijkingen 
    in de tekst evalueren.
    
    Dit is een standaard invoegtoepassing voor zim.

note: error message
en: Could not parse expression
nl: Kan de vergelijking niet goed interpreteren

note: menu item
en: Evaluate _Math
nl: Evalueer _Vergelijking

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
nl: Symbool invoegen

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze plugin voegt een hulpvenster toe om symbolen en
    speciale tekens in te voegen.
    
    Dit is een standaardplugin voor zim.

note: menu item
en: Sy_mbol...
nl: Sy_mbool...

note: plugin name
en: Journal
nl: Journaal

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
nl: Deze plugin veranderd een sectie van een notitieboek in een logboek
    met een pagina per dag, per week of per maand.
    Het voegt ook een kalender toe om deze paginas te openen.

note: option value
en: Day
nl: Dag

note: option value
en: Month
nl: Maand

note: option value
en: Year
nl: Jaar

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
nl: Journaal verbergen als deze leeg is

note: input label
en: Section
nl: Sectie

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
nl: Gebruik een pagina voor elke

note: menu item
en: To_day
nl: Van_daag

note: strftime format for current date label
en: %A %d %B %Y
nl: %A, %d %B %Y

note: plugin name
en: Line Sorter
nl: Sorteren per regel

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
nl: Selecteer meer dan 1 regel tekst

note: menu item
en: _Sort lines
nl: Regels _Sorteren

note: Menu item
en: _Move Line Up
nl: Regel om_hoog schuiven

note: Menu item
en: _Move Line Down
nl: Regel om_laag schuiven

note: Menu item
en: _Duplicate Line
nl: Regel _dupliceren

note: Menu item
en: _Remove Line
nl: Regel ver_wijderen

note: plugin name | menu item
en: Link Map
nl: Link Overzicht

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze plugin voegt een nieuw venster toe met een diagram
    van alle links en referenties rond de huidige pagina. Dit is
    bruikbaar als een overzicht van relaties tussen verschillende 
    pagina's.
    
    Dit is een standaardplugin voor zim.

note: preferences option
en: Show linkmap button in headerbar
nl: Toon linkmap knop in de applicatie balk

note: plugin name
en: macOS Menubar
nl: macOS Menubalk

note: plugin description
en: This plugin provides a macOS menubar for zim.
nl: Deze plugin voegt een menubalk voor macOS toe.

note: plugin name
en: Page Index
nl: Pagina index

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
nl: Deze plugin voegt een pagina index toe aan de zijkant 
    van het applicatie scherm

note: preferences option
en: Automatically expand sections on open page
nl: Automatisch secties uitvouwen voor de open pagina

note: preferences option
en: Automatically collapse sections on close page
nl: Automatisch secties invouwen wanneer een pagina gesloten wordt

note: preferences option
en: Use horizontal scrollbar (may need restart)
nl: Gebruik horizontaal scrollen (heeft herstart nodig)

note: plugin name
en: Path Bar
nl: Locatie balk

note: plugin description
en: This plugin adds a "path bar" to the top of the window.
    This "path bar" can show the notebook path for the current page,
    recent visited pages or recent edited pages.
nl: Deze plugin voegt een "locatie balk" toe aan de bovenkant 
    van het window. Deze balk kan de locatie van de huidige pagina 
    laten zien, maar ook recent bezochte paginas of recent gewijzigde 
    paginas.

note: Menu title
en: P_athbar
nl: _Lokatiebalk

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
nl: _Geen

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
nl: _Recente pagina's

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
nl: Recente gewijzigde paginas

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
nl: _Geschiedenis

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
nl: _Pagina Hierarchie

note: plugin name
en: Print to Browser
nl: Printen naar webbrowser

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze plugin stuurt de huidige pagina naar de 
    webbrowser. Bij gebrek aan printer support
    in zim geeft dit de mogelijkheid om de pagina 
    vanuit de browser te printen.
    
    Dit is een standaard plugin voor zim.

note: menu item
en: _Print to Browser
nl: _Printen naar Webbrowser

note: menu item
en: _Print
nl: _Printen

note: plugin name
en: Quick Note
nl: Korte Notitie

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze plugin voegt een dialoog toe om snel tekst of plakbord
    inhoud in een zim pagina te plakken.
    
    Dit is een hoofd plugin van zim.

note: menu item
en: Quick Note...
nl: _Korte Notitie...

note: text entry field
en: Page section
nl: Pagina sectie

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
nl: Maak voor elke notitie een nieuwe pagina aan

note: text entry field
en: Title
nl: Titel

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
nl: Open _Pagina

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
nl: Notitie weggooien?

note: plugin name
en: Insert Score
nl: Notenbalk Invoegen

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze invoegtoepassing voegt de mogelijkheid toe om
    notenbalken in te voegen door gebruik te maken 
    van GNU Lilypond.
    
    Dit is een standaard invoegtoepassing voor zim

note: plugin preference
en: Common include header
nl: Standaard header

note: plugin preference
en: Common include footer
nl: Standaard footer

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
nl: Schermafdruk Invoegen

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze invoegtoepassing geeft de mogelijkheid een screenshot
    te nemen en deze direct in zim in te voegen.
    
    Dit is een standaard invoegtoepassing voor zim.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
nl: Screenshot applicatie

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
nl: _Schermafdruk...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
nl: Hele scherm afdrukken

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
nl: Window of deel van het scherm selecteren

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
nl: Wachttijd

note: label behind timer
en: seconds
nl: seconden

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
nl: Er is een fout opgetreden tijdens "%s"

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
nl: Volgorder diagram invoegen

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
nl: Deze plugin voegt een volgorde diagram toe gebasseerd op "seqdiag".
    Dit vergemakkelijkt het bewerken van volgorde diagrammen.

note: menu item
en: Sequence Diagram
nl: Volgorde diagram

note: plugin name
en: Source View
nl: Codeblokken

note: plugin description
en: This plugin allows inserting 'Code Blocks' in the page. These will be
    shown as embedded widgets with syntax highlighting, line numbers etc.
nl: Deze plugin maakt het mogelijk om "Code blokken" toe te voegen
    aan een pagina. Deze worden getoond met syntax highlighting,
    regel nummering etc.

note: option value
en: Never wrap lines
nl: Regels nooit afbreken

note: option value
en: Try wrap at word boundaries or character
nl: Regels afbreken op woorden of karakters

note: option value
en: Always wrap at character
nl: Regels altijd afbreken op karakters

note: option value
en: Always wrap at word boundaries
nl: Regels altijd afbreken of woorden

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
nl: Automatisch inspringen

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
nl: Slimme "home" toets

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
nl: Huidige regel oplichten

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
nl: Toon rechter kantlijn

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
nl: Rechter kantlijn positie

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
nl: Tab-breedte

note: preference option for sourceview plugin
en: Text wrap mode
nl: Modus voor het afbreken van regels

note: preference option for sourceview plugin
en: Theme
nl: Thema

note: menu item
en: Code Block
nl: Codeblok

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
nl: Regelnummers weergeven

note: dialog title
en: Insert Code Block
nl: Codeblok invoegen

note: input checkbox
en: Display line numbers
nl: Toon regelnummers

note: plugin name
en: Spell Checker
nl: Spellingscontrole

note: plugin description
en: Adds spell checking support using gtkspell.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze plugin voegt een spellingscontrole toe 
    gebaseerd op gtkspell.
    
    Dit is een standaard plugin voor zim.

note: menu item
en: Check _spelling
nl: Controleer _spelling

note: error message
en: Could not load spell checking
nl: Kan spellingscontrole niet laden

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
nl: Dit kan betekenen dat de juiste
    woordenboeken niet zijn geïnstalleerd

note: alignment option
en: Center
nl: Centreren

note: alignment option
en: Unspecified
nl: Onbepaald

note: plugin name
en: Table Editor
nl: Tabelleneditor

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
nl: Deze plugin voegt tabellen in paginas toe

note: option value
en: with lines
nl: met rasterlijnen

note: option value
en: no grid lines
nl: geen rasterlijnen

note: option value
en: horizontal lines
nl: horizontale lijnen

note: option value
en: vertical lines
nl: verticale lijnen

note: preference description
en: Show helper toolbar
nl: Laat balk met hulp functies zien

note: preference description
en: Grid lines
nl: Grid lijnen

note: menu item
en: Table
nl: Tabel

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
nl: Voeg rij toe

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
nl: Rij verwijderen

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
nl: Rij copieren

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
nl: Rij omhoog

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
nl: Rij omlaag

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
nl: Kolommen veranderen

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
nl: Hulp openen

note: menu item
en: Delete row
nl: Rij verwijderen

note: menu item
en: Open cell content link
nl: Open link in cell

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
nl: Rij niet verwijderd, de tabel moet minimaal één rij bevatten.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
nl: Selecteer een rij.

note: Dialog title
en: Insert Table
nl: Tabel invoegen

note: Dialog title
en: Edit Table
nl: Tabel bewerken

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
nl: Tabel kolommen wijzigen

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
nl: Kolom 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
nl: Automatische
    Terugloop

note: table header
en: Align
nl: Uitlijnen

note: hoover tooltip
en: Add column
nl: Kolom toevoegen

note: hoover tooltip
en: Remove column
nl: Kolom verwijderen

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
nl: Kolom naar voren halen

note: hoover tooltip
en: Move column backward
nl: Kolom naar achteren verplaatsen

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
nl: Een tabel moet minstens één kolom hebben.

note: plugin name
en: Table of Contents
nl: Inhoudsopgave

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze plugin voegt een extra widget toe met
    een inhoudsopgave van de huidige pagina.
    
    Dit is een standaard plugin voor zim.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
nl: Laat Inhoudsopgave als "floating" widget zien

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
nl: Toon pagina title in de inhoudstabel

note: option for plugin preferences
en: Include horizontal lines in the ToC
nl: Toon horizontale lijnen in ToC

note: option for plugin preferences
en: Set ToC fontsize
nl: Zet ToC lettergrote

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
nl: Degraderen

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
nl: Promoveren

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
nl: Inhoud

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
nl: Labels

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
nl: Deze plugin voegt een index toe die gesorteerd is op label
    en gefilterd kan worden met behulp van een "tag cloud".

note: menu option
en: Show full page name
nl: Laat volledige pagina naam zien

note: menu option
en: Sort pages by tags
nl: Sorteer pagina's op labels

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
nl: Op alfabet sorteren

note: list with tasks
en: All Tasks
nl: Alle taken

note: Window title for tasklist
en: Tasks
nl: Taken

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
nl: Zonder label

note: Column header Task List dialog
en: Task
nl: Taak

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
nl: Deadline

note: Column header Task List dialog | start date for task
en: Start
nl: Begin

note: plugin name | menu item
en: Task List
nl: Takenlijst

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze plugin voegt een dialoog toe die alle open taken in 
    dit notitieboek laat zien. Open taken kunnen checkboxen
    zijn of codes zoals "TODO" of "FIXME" in de text.
    
    Dit is een standaardplugin voor zim.

note: preferences option
en: Show tasklist button in headerbar
nl: Toon knop voor takenlijst in de applicatie-balk

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
nl: Laat taken lijst in zijpaneel zien

note: preferences option
en: Show due date in sidepane
nl: Toon einddatum in zijpaneel

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
nl: Beschouw alle checkboxen als taken

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
nl: Labels die taken markeren

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
nl: Gebruik datum van journaal paginas

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
nl: niet gebruiken

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
nl: als begin datum voor taken

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
nl: als eind datum voor taken

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
nl: Sectie(s) met taken

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
nl: Sectie(s) om te negeren

note: toolbar style
en: Icons
nl: Pictogrammen

note: toolbar style
en: Icons & Text
nl: Pictogrammen & tekst

note: toolbar style
en: Icons & Text horizontal
nl: Pictogrammen & tekst horizontaal

note: Toolbar size small
en: Small
nl: Klein

note: Toolbar size large
en: Large
nl: Groot

note: plugin name
en: Tool Bar
nl: Werkbalk

note: option for plugin preferences
en: Toolbar style
nl: Werkbalk stijl

note: option for plugin preferences
en: Toolbar size
nl: Werkbalk grote

note: plugin name
en: Tray Icon
nl: Status Icoon

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze plugin geeft snelle toegang tot zim 
    door een icoon toe te voegen aan de status balk.
    
    Deze plugin vereist Gtk+ versie 2.10 of nieuwer.
    
    Dit is een standaard plugin voor zim.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
nl: Klassiek status icoon,
    gebruik de nieuwe style status icoon voor Ubuntu niet

note: preferences option
en: Show a separate icon for each notebook
nl: Laat een apart status icoon zien voor elk notitieboek

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
nl: _Korte Notitie...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
nl: _Overige...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
nl: Notitieboeken

note: plugin name
en: Version Control
nl: Versiebeheer

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nl: Deze plugin voegt versie controle toe voor notitieboeken.
    
    Deze plugin support de Bazaar, Git, en Mercurial versie controle systemen.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version when the notebook is closed
nl: Automatisch een versie opslaan wanneer het notitieboek gesloten wordt

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
nl: Autosave versie op regelmatige tijdstippen

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
nl: Interval voor automatisch opslaan

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
nl: Automatisch opgeslagen versie van zim

note: menu item
en: S_ave Version...
nl: V_ersie Opslaan...

note: menu item
en: _Versions...
nl: _Versies...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
nl: Er zijn geen veranderingen in dit notitieboek sinds de laatste opgeslagen versie

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
nl: Geen veranderingen sinds laatste versie

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
nl: Versiebeheer inschakelen?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
nl: Versiebeheer is momenteel niet in gebruik voor dit notitieboek.
    Wilt u dit inschakelen?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
nl: Systeem

note: dialog title
en: Save Version
nl: Versie Opslaan

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
nl: Geef een korte omschrijving voor deze versie

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
nl: Versie opgeslagen vanuit zim

note: dialog title
en: Versions
nl: Versies

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
nl: _Pagina

note: Button label
en: View _Annotated
nl: Bekijk Ge_annoteerde

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
nl: Selecteer een versie om de wijzigingen met die versie en de huidige staat 
    te bekijken. Of selecteer meerdere versies om de verschillen ertussen te bekijken.

note: version details
en: Comment
nl: Beschrijving

note: Button label
en: _Restore Version
nl: He_rstel Versie

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
nl: Geef wijzigingen weer (_C)

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
nl: Zij bij Zij (_S)

note: dialog title
en: Annotated Page Source
nl: Geannoteerde pagina bron

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
nl: Pagina herstellen naar opgeslagen versie?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
nl: Wil je pagina: %(page)s terugzetten
    naar de opgeslagen versie: %(version)s?
    
    Alle wijzigingen sinds de laatst opgeslagen versie zullen verloren gaan !

note: dialog title
en: Changes
nl: Wijzingen

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
nl: Log events in Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
nl: Stuur events naar de Zeitgeist service.

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
nl: Zim pagina: %s

en: Created
nl: Gemaakt

en: Prev
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: Backlinks:
nl: Referenties:

en: Attachments:
nl: Bijlagen:
