zim - en to pt translation catalogue (764 entries)

note: Error message when external application could not be found, %s is the command
en: Cound not find application: %s
pt: Não foi possível encontrar a aplicação "%s"

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
pt: Falhou a execução da aplicação: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
pt: %(cmd)s
    retornou um código diferente de zero %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
pt: Falhou a execução: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
pt: Predefinido

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
pt: calendar:week_start:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
pt: Parece que encontrou uma falha

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
pt: Incapaz de ler: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
pt: Isto normalmente significa que o ficheiro contém caracteres inválidos

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
pt: Detalhes

note: Error message
en: File is not writable: %s
pt: O ficheiro %s não é gravável

note: error message
en: File changed on disk: %s
pt: O ficheiro %s foi alterado no disco

note: option in preferences dialog
en: Create missing directories automatically
    (If disabled you will be prompted)
pt: Criar diretórios ausentes automaticamente
    (se desativado, será perguntado)

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
pt: Criar pasta?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
pt: O diretório "%s" ainda não existe.
    Deseja criá-lo agora?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
pt: Não foi possível abrir %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
pt: A editar ficheiro: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
pt: Está a editar um ficheiro numa aplicação externa. Pode fechar esta janela quando terminar

note: Error message when external application could not be run in terminal, %s is the command
en: Cound not find terminal emulator to run application: %s
pt: Não foi possível encontrar o emulador de terminal para executar a aplicação: %s

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
pt: Personalizar...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
pt: Nenhuma aplicação encontrada

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
pt: Abrir com "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
pt: Configurar uma aplicação para abrir ligações "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
pt: Configurar uma aplicação para abrir ficheiros
    do tipo "%s"

note: Dialog title
en: Configure Applications
pt: Configurar aplicações

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
pt: Adicionar aplicação

note: Label for default application handler
en: System Default
pt: Predefinição do sistema

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
pt: Nome

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
pt: Comando

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
pt: Tornar aplicação predefinida

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
pt: Incapaz de encontrar o executável "%s"

note: Dialog title
en: Custom Tools
pt: Ferramentas personalizadas

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
pt: Pode configurar ferramentas personalizadas que irão aparecer
    no menu Ferramentas e na barra de Ferramentas ou em menus de contexto.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
pt: Editar ferramentas personalizadas

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
pt: Descrição

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
pt: Ícone

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
pt: O comando não altera dados

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
pt: O resultado deve substituir o atualmente selecionado

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
pt: Mostrar na barra de ferramentas

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
pt: Os seguintes parâmetros serão substituídos
    no comando quando este for executado:
    <tt>
    <b>%f</b> o código-fonte da página como ficheiro temporário
    <b>%d</b> o diretório de anexos da página atual
    <b>%s</b> o ficheiro real com o código-fonte da página (se existir)
    <b>%p</b> o nome da página
    <b>%n</b> a localização no bloco de notas (ficheiro ou diretório)
    <b>%D</b> o documento raiz (se existir)
    <b>%t</b> o texto ou palavra selecionada sob o cursor
    <b>%T</b> o texto selecionado incluindo a formatação wiki
    </tt>

note: dialog title
en: Export
pt: Exportar

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
pt: A exportar o bloco de notas

note: message heading
en: Folder exists: %s
pt: A pasta já existe: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
pt: A pasta já existe e tem conteúdo, exportando para esta pasta pode gravar sobre ficheiros existentes. Quer continuar?

note: message heading
en: File exists
pt: O ficheiro existe

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
pt: O ficheiro já existe.
    Quer substituí-lo?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
pt: Selecione as páginas para exportar

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
pt: _Bloco de notas completo

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
pt: _Página única

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
pt: Página

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
pt: Incluir sub-páginas

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
pt: Selecione o formato de exportação

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
pt: Outro...

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
pt: Formato

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
pt: Modelo

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
pt: Ligar ficheiros sob a raiz do documento com o caminho completo do ficheiro

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
pt: Mapear documento raiz para URL

note: label for button with URL
en: Get more templates online
pt: Ver mais modelos na Internet

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
pt: Selecione o ficheiro de saída ou a pasta

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
pt: Exportar cada página para um ficheiro separado

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
pt: Exportar todas as páginas para um único ficheiro

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
pt: Pasta de destino

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
pt: Página de índice

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
pt: Ficheiro de saída

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
pt: Surgiram %(n_error)i erros e %(n_warning)i avisos, consulte o registo

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
pt: Surgiram %i erros, consulte o ficheiro de erros

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
pt: Surgiram %i avisos, consulte o ficheiro de erros

note: label in export dialog
en: Export completed
pt: Exportação concluída

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
pt: Ver r_egisto

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
pt: Não há nenhum plugin disponível para mostrar objetos do tipo: %s

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
pt: É necessário o plugin "%s" para mostrar este objeto

note: Label for object manager
en: Enable plugin
pt: Ativar plugin

note: label for inserted object
en: Unkown Object
pt: Objeto desconhecido

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
pt: Tipo de imagem desconhecido

note: Menu title
en: _File
pt: _Ficheiro

note: Menu title | Button label
en: _Edit
pt: _Editar

note: Menu title | button label
en: _View
pt: _Vista

note: Menu title | Button label
en: _Insert
pt: _Inserir

note: Menu title | input label
en: _Search
pt: _Pesquisar

note: Menu title
en: For_mat
pt: For_matar

note: Menu title
en: _Tools
pt: _Ferramentas

note: Menu title
en: _Go
pt: _Navegar

note: Menu title | Button label
en: _Help
pt: A_juda

note: Menu title
en: _Checkbox
pt: _Caixa de seleção

note: option for plugin preferences
en: Show controls in the window decoration
pt: Mostrar controlos nas decorações da janela

note: option for plugin preferences
en: This option requires restart of the application
pt: Esta opção requer reiniciar a aplicação

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
pt: Usar %s para alternar para o painel lateral

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
pt: Usar sempre a última posição do ponteiro ao abrir uma página

note: button label for fullscreen window header
en: Leave Fullscreen
pt: Sair do ecrã completo

note: Menu item
en: _Fullscreen
pt: Ecrã _completo

note: menu item
en: Toggle _Editable
pt: Alternar _editável

note: menu item
en: Toggle editable
pt: Alternar editável

note: message in toggle editable tooltip
en: Page is read-only and cannot be edited
pt: A página é de apenas leitura e não pode ser editada

note: Menu item
en: _Side Panes
pt: Painéis _laterais

note: menu item
en: Focus Sidepane
pt: Focar painel lateral

note: Menu item | Button label
en: _Close
pt: _Fechar

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
pt: Barra de menu

note: short question on open-page if file exists
en: File exists, do you want to import?
pt: O ficheiro já existe. Quer importar?

note: longer question on open-page if file exists
en: The file "%s" exists but is not a wiki page.
    Do you want to import it?
pt: O ficheiro "%s" existe mas não é uma página wiki.
    Quer importá-lo?

note: page status for title bar
en: readonly
pt: apenas leitura

note: Menu item
en: _Jump To...
pt: Ir _para...

note: Menu item | Button label
en: _Back
pt: _Retroceder uma página

note: tooltip for navigation button
en: Go back
pt: Voltar

note: Menu item | Button label
en: _Forward
pt: _Avançar uma página

note: tooltip for navigation button
en: Go forward
pt: Avançar

note: Menu item
en: _Parent
pt: _Subir um nível

note: Menu item
en: _Child
pt: _Descer um nível

note: Menu item
en: _Previous in Index
pt: Anterior _no índice

note: Menu item
en: _Next in Index
pt: Pró_ximo no índice

note: Menu item
en: _Home
pt: _Início

note: Menu item
en: Go to home page
pt: Ir para a página inicial

note: Label for button with backlinks in statusbar
en: %i _Backlink | %i _Backlinks
pt[0]: %i _ligação inversa
pt[1]: %i _ligações inversas

note: Dialog title
en: Jump to
pt: Ir para

note: Button label
en: _Jump
pt: _Ir para

note: Label for page input
en: Jump to Page
pt: Ir para página

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
pt: Bloco de notas

note: dialog title
en: Open Notebook
pt: Abrir bloco de notas

note: Button label
en: _Add
pt: _Adicionar

note: Button label
en: _Remove
pt: _Remover

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
pt: Bloco de notas predefinido

note: Dialog window title
en: Add Notebook
pt: Adicionar bloco de notas

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
pt: Selecionar um nome e uma pasta para o bloco de notas.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
pt: Pasta

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
pt: Para criar um novo bloco de notas tem que selecionar uma pasta vazia.
    Também pode selecionar uma pasta de bloco de notas Zim existente.

note: Menu title
en: New _Attachment
pt: Novo an_exo

note: option in preferences dialog
en: Show edit bar along bottom of editor
pt: Mostra a barra de edição na parte inferior do editor

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
pt: Usar a tecla <Enter> para seguir as ligações
    (se desativado pode usar <Alt><Enter>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
pt: Mostrar o cursor também em páginas que não podem ser editadas

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
pt: Converter automaticamente as palavras "CamelCase" em ligações

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn wiki page names into links
pt: Converter automaticamente nomes de páginas wiki em ligações

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn identifiers starting with "#" into links
pt: Converter automaticamente identificadores que começam com "#" em ligações

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn interwiki names into links
pt: Converter automaticamente nomes interwiki em ligações

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
pt: Converter automaticamente caminhos de ficheiro em ligações

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
pt: Selecionar automaticamente a palavra atual quando aplicar formatação

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
pt: Remover recuo ao usar a tecla <Apagar>
    (se desativado pode usar <Shift><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
pt: Clicar repetidamente numa caixa de seleção muda para o estado seguinte

note: option in preferences dialog
en: (Un-)indenting a list item also changes any sub-items
pt: Remover o recuo de um item da lista também altera todos os sub-itens

note: option in preferences dialog
en: Checking a checkbox also changes any sub-items
pt: Marcar uma caixa de seleção também altera os seus sub-itens

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
pt: Reformatar a marcação wiki em tempo real

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
pt: Formato predefinido para cópia de texto da área de transferência

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
pt: Pasta com modelos para ficheiros de anexo

note: tooltip for button in anchor popover
en: Copy link to clipboard
pt: Copiar ligação para a área de transferência

note: tooltip label for image with href
en: Link
pt: Ligação

note: tooltip label for image with anchor id | input label for object ID
en: Id
pt: ID

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
pt: Não foi possível guardar a página: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
pt: Para continuar pode guardar uma cópia desta página ou descartar 
    as mudanças realizadas. Se guardar uma cópia, as mudanças também 
    serão perdidas, mas poderá recuperar a cópia depois.

note: Button label
en: _Cancel
pt: _Cancelar

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
pt: _Descartar alterações

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
pt: _Guardar cópia

note: Menu item
en: Heading _1
pt: Cabeçalho _1

note: Menu item
en: Heading _2
pt: Cabeçalho _2

note: Menu item
en: Heading _3
pt: Cabeçalho _3

note: Menu item
en: Heading _4
pt: Cabeçalho _4

note: Menu item
en: Heading _5
pt: Cabeçalho _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
pt: N_egrito

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
pt: _Itálico

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
pt: _Realçar

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
pt: Ra_surado

note: Menu item
en: _Subscript
pt: S_ubscrito

note: Menu item
en: _Superscript
pt: S_obrescrito

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
pt: Texto não _formatado

note: menu item for formatting
en: Su_perscript
pt: S_obrescrito

note: menu item for formatting
en: Su_bscript
pt: S_ubscrito

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
pt: Nenhum wiki definido: %s

note: error when anchor location in page not found
en: Id "%s" not found on the current page
pt: ID "%s" não encontrado na página atual

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
pt: Copiar _como...

note: menu item for context menu of editor
en: Paste As _Verbatim
pt: Colar sem _formatação

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
pt: Mover texto selecionado...

note: menu item to copy link to achor location in page | menu item
en: Copy _link to this location
pt: Copiar _ligação para este local

note: Menu item
en: _Remove Link
pt: _Remover ligação

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
pt: Editar _propriedades

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
pt: _Editar ligação

note: context menu item
en: Copy _Link
pt: Copiar _ligação

note: context menu item
en: Cut Lin_k
pt: Editar li_gação

note: context menu item
en: Copy Email Address
pt: Copiar endereço de email

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
pt: Abrir pasta

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
pt: Abrir com...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
pt: Abrir numa nova _janela

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
pt: _Abrir

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '<'
pt: Marcar caixa de seleção com '<'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
pt: Marcar caixa de seleção com '>'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
pt: Marcar caixa de seleção com 'X'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
pt: Marcar caixa de seleção com 'V'

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
pt: Desmarcar caixa de seleção

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
pt: _Guardar

note: Menu item
en: _Reload
pt: _Recarregar

note: Menu item
en: _Undo
pt: _Desfazer

note: Menu item
en: _Redo
pt: Re_fazer

note: Menu item
en: Cu_t
pt: Recor_tar

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
pt: _Copiar

note: Menu item
en: _Paste
pt: Co_lar

note: Menu item
en: _Delete
pt: _Eliminar

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
pt: Alternar caixa de seleção 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
pt: Alternar caixa de seleção 'X'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
pt: Alternar caixa de seleção com '>'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '<'
pt: Alternar caixa de seleção '<'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
pt: _Editar ligação ou objeto…

note: menu item to copy current line to clipboard
en: Copy Line
pt: Copiar linha

note: Menu item
en: Date and Time...
pt: Data e hora...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
pt: _Linha horizontal

note: Menu item
en: _Image...
pt: _Imagem...

note: Menu item
en: _Attachment...
pt: _Anexos…

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
pt: Lista com _marcadores

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
pt: Lista _numerada

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
pt: Lista de cai_xa de seleção

note: Menu item,
en: _Remove List
pt: _Remover lista

note: Menu item
en: Text From _File...
pt: Texto de _ficheiro...

note: Menu item
en: _Link...
pt: _Ligação...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
pt: Nenhum modelo instalado

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
pt: Modelos de _ficheiro…

note: Menu item
en: _Clear Formatting
pt: Remo_ver formatação

note: Menu item
en: _Remove Heading
pt: _Remover cabeçalho

note: Menu item
en: _Find...
pt: _Localizar...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
pt: Localizar _seguinte

note: Menu item
en: Find Pre_vious
pt: Localizar _anterior

note: Menu item
en: _Replace...
pt: S_ubstituir...

note: Menu item
en: Word Count...
pt: Contagem de palavras...

note: Menu item
en: _Zoom In
pt: A_mpliar

note: Menu item
en: Zoom _Out
pt: _Diminuir

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
pt: Tamanho _normal

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
pt: Inserir data e hora

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
pt: Data

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
pt: _Ligação para data

note: Dialog title
en: Insert Image
pt: Inserir imagem

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
pt: Anexar imagem primeiro

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
pt: Tipo de ficheiro não suportado: %s

note: Dialog title
en: Attach File
pt: Anexar ficheiro

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
pt: A página "%s" não tem uma pasta para anexos

note: Dialog title
en: File Exists
pt: O ficheiro já existe

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
pt: O ficheiro com o nome <b>"%s"</b> já existe.
    Pode usar outro nome ou substituir o ficheiro existente.

note: Input label
en: Filename
pt: Nome do ficheiro

note: Button label
en: _Browse
pt: _Explorar

note: Button label
en: Overwrite
pt: Substituir

note: Dialog title
en: Edit Image
pt: Editar imagem

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
pt: Localização

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
pt: Ligação para

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
pt: Largura

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
pt: Altura

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
pt: _Restaurar tamanho

note: Dialog title
en: Insert Text From File
pt: Inserir texto a partir de um ficheiro

note: Dialog title
en: Edit Link
pt: Editar ligação

note: Dialog title
en: Insert Link
pt: Inserir ligação

note: Dialog button
en: _Link
pt: _Ligação

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
pt: Texto

note: Input in 'insert link' dialog | Input in 'move text' dialog
en: Prefer short link names for pages
pt: Preferir nomes de ligações curtas para páginas

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
pt: Pró_ximo

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
pt: A_nterior

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
pt: Capitalização

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
pt: Pala_vra completa

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
pt: Expressão _regular

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
pt: _Realçar

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
pt: Procurar

note: Dialog title
en: Find and Replace
pt: Procurar e substituir

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
pt: Encontrar o quê

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
pt: Substituir por

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
pt: Substit_uir

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
pt: Substituir _todos

note: Dialog title
en: Word Count
pt: Contar palavras

note: label in word count dialog
en: Paragraph
pt: Parágrafo

note: label in word count dialog
en: Selection
pt: Seleção

note: label in word count dialog
en: Words
pt: Palavras

note: label in word count dialog
en: Lines
pt: Linhas

note: label in word count dialog
en: Characters
pt: Caracteres

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
pt: Caracteres excluindo os espaços

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
pt: Mover texto para outra página

note: Button label
en: _Move
pt: _Mover

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
pt: Mover texto para

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
pt: Manter ligação para a nova página

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
pt: Abrir nova página

note: error message in "move selected text" action
en: No text selected
pt: Nenhum texto selecionado

note: Dialog title
en: New File
pt: Novo ficheiro

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
pt: Edição

note: warning message, %s is the current locale - e.g. "NL_nl"
en: Your system encoding is set to %s, if you want support for special characters
    or see errors due to encoding, please ensure to configure your system to use "UTF-8"
pt: A codificação do seu sistema é %s, se deseja suportar caracteres especiais
    ou está a ver erros devido à codificação, certifique-se que configura o seu sistema para usar "UTF-8"

note: Dialog title
en: Preferences
pt: Preferências

note: Heading in preferences dialog
en: Key bindings
pt: Teclas de atalho

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
pt: Extensões

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
pt: Aplicações

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
pt: Usar fonte personalizada

note: Button in plugin tab
en: _More
pt: _Mais

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
pt: C_onfigurar

note: Button in plugin tab
en: _Properties
pt: _Propriedades

note: button label
en: Open plugins folder
pt: Abrir pasta de extensões

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
pt: Obter mais extensões na Internet

note: help text when plugin cannot be activated
en: This plugin cannot be enabled due to missing dependencies.
    Please see the dependencies section below for details.
pt: Este plugin não pode ser ativado devido a dependências que faltam.
    Consulte a secção de dependências abaixo para obter detalhes.

note: help text when plugin cannot be loaded due to bug / issue
en: There was a problem loading this plugin
pt: Houve um problema ao carregar este plugin

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
pt: Dependências

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
pt: Sem dependências

note: dependency failed
en: Failed
pt: Sem sucesso

note: optional dependency
en: Optional
pt: Opcional

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
pt: Autoria

note: Column in plugin tab
en: Enabled
pt: Ativado

note: Column in plugin tab
en: Plugin
pt: Extensão

note: Dialog title
en: Configure Plugin
pt: Configurar a extensão

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
pt: Opções para a extensão %s

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
pt: Esta extensão tem propriedades,
    consulte o diálogo de propriedades do bloco de notas

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
pt: Definir o editor de texto predefinido

note: button in preferences dialog to change default browser
en: Set default browser
pt: Definir o navegador padrão

note: help text in preferences dialog for modifying keybindings
en: Key bindings can be changed by clicking on a field with a key combination
    in the list and then press the new key binding.
    To disable a keybinding, select it in the list and use <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.
pt: As teclas de atalho podem ser alteradas selecionando a ação na lista
    e introduzindo o novo atalho.
    Para desativar uma tecla de atalho, selecione-a na lista e use a tecla de <tt>&lt;Apagar&gt;</tt>.

note: Column header for keybinding list
en: Action
pt: Ação

note: Column header for keybinding list
en: Key Binding
pt: Tecla de atalho

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
pt: Palavra-chave interwiki

note: label for properties dialog
en: Home Page
pt: Página inicial

note: label for properties dialog
en: Document Root
pt: Raiz do documento

note: label for properties dialog
en: Prefer short names for page links
pt: Preferir nomes curtos para ligações de páginas

note: label for properties dialog
en: Do not use system trash for this notebook
pt: Não utilizar o caixote do lixo do sistema para este caderno

note: Dialog title
en: Properties
pt: Propriedades

note: Dialog title
en: Recent Changes
pt: Alterações recentes

note: label for modified time
en: Today
pt: Hoje

note: label for modified time
en: Yesterday
pt: Ontem

note: Column header
en: Last Modified
pt: Última alteração

note: Dialog title
en: Search
pt: Pesquisar

note: Button label
en: _Find
pt: _Procurar

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
pt: Para pesquisas avançadas pode usar operadores como
    AND, OR e NOT. Veja a página de ajuda para mais detalhes.

note: checkbox option in search dialog
en: _Limit search to the current page and sub-pages
pt: _Limitar pesquisa à página atual e sub-páginas

note: placeholder label when search has started
en: Searching ...
pt: A pesquisar...

note: placeholder label when search has no results
en: No results
pt: Sem resultados

note: Column header search dialog
en: Score
pt: Ocorrências

note: Window title
en: Web Server
pt: Servidor web

note: Status in web server gui
en: Server not started
pt: Servidor não inicializado

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
pt: Permitir acesso público

note: checkbox in dialog for starting webserver
en: Require authentication
pt: Autenticação necessária

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
pt: Porta

note: Field in web server gui
en: Username
pt: Nome do utilizador

note: Field in web server gui
en: Password
pt: Palavra-passe

note: Status in web server gui
en: Server started
pt: Servidor iniciado

note: Status in web server gui
en: Server stopped
pt: Servidor parado

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
pt: Modelos

note: button label
en: Browse
pt: Procurar

note: Dialog title
en: Copy Template
pt: Copiar modelo

note: Menu item
en: _New Page...
pt: _Nova página...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
pt: Nova s_ub-página...

note: Menu item
en: _New Page Here...
pt: _Nova página aqui...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
pt: Abrir outro _bloco de notas...

note: Menu item
en: _Import Page...
pt: _Importar página..

note: Menu item
en: Save A _Copy...
pt: Guardar uma _cópia...

note: Menu item
en: E_xport...
pt: E_xportar...

note: Menu item
en: _Send To...
pt: _Enviar para...

note: Menu item
en: _Rename or Move Page...
pt: _Renomear ou mover página...

note: Menu item
en: _Delete Page
pt: _Eliminar página

note: question in "delete page" action
en: Trash failed, do you want to permanently delete instead ?
pt: O caixote do lixo falhou, quer em vez disso eliminar permanentemente?

note: Menu item
en: Proper_ties
pt: Pr_opriedades

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
pt: _Sair

note: Menu item
en: Copy _Location
pt: Copiar a l_ocalização

note: Menu item
en: _Templates
pt: _Modelos

note: Menu item
en: Pr_eferences
pt: _Preferências

note: Menu item
en: _Search...
pt: _Pesquisar...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
pt: Pesquisar nesta secção

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
pt: Pesquisar ligações _inversas…

note: Menu item
en: Recent Changes...
pt: Mudanças recentes…

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
pt: Abrir pasta de ane_xos

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
pt: Esta página não tem uma pasta de anexos

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
pt: Abrir pasta do b_loco de notas

note: Menu item
en: Open _Document Root
pt: Abrir _documento raiz

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
pt: Não existe um documento raiz definido para este bloco de notas

note: Menu item
en: Edit _Source
pt: Editar _fonte

note: Menu item
en: Start _Web Server
pt: Iniciar servidor _web

note: menu item
en: View Debug Log
pt: Ver registo de depuração de erros

note: Menu item
en: Check and Update Index
pt: Verificar e atualizar o índice

note: Menu item
en: Custom _Tools
pt: Ferramentas _personalizadas

note: Menu item
en: _Contents
pt: _Conteúdo

note: Menu item
en: _FAQ
pt: _Questões frequentes

note: Menu item
en: _Keybindings
pt: Atalhos de _teclado

note: Menu item
en: _Bugs
pt: _Erros

note: Menu item
en: _About
pt: So_bre

note: Dialog title
en: New Page in %s
pt: Nova página em %s

note: Dialog title
en: New Page
pt: Nova página

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
pt: Note que criar uma ligação para uma página inexistente
    também cria uma nova página automaticamente.

note: Input label
en: Page Name
pt: Nome da página

note: Choice label
en: Page Template
pt: Modelo de página

note: Dialog title
en: Import Page
pt: Importar página

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
pt: Ficheiros de texto

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
pt: Guardar cópia

note: Dialog title
en: Rename or Move Page
pt: Renomear ou mover página

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
pt: Renomear página "%s"

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
pt[0]: Atualizar %i página ligada a esta página
pt[1]: Atualizar %i páginas ligadas a esta página

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
pt: Atualizar o cabeçalho desta página

note: label for progress dialog
en: Updating Links
pt: Atualizando as ligações

note: label in DeletePageDialog
en: Remove links to %s
pt: Remover hiperligações para %s

note: Dialog title
en: Trash Page
pt: Página do lixo

note: Heading in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Move page "%s" to trash?
pt: Mover a página "%s" para o lixo?

note: Text in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be moved to your system's trash.
    
    To undo later, go to your system's trashcan.
pt: A página "%s" e todas as suas sub-páginas e
    os anexos serão movidos para o caixote do lixo do sistema operativo.
    
    Para desfazer esta ação mais tarde, vá ao caixote do lixo do sistema operativo.

note: label in the TrashPage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be trashed | %i files will be trashed
pt[0]: %i ficheiro será movido para o lixo
pt[1]: %i ficheiros serão movidos para o lixo

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
pt: Removendo as ligações

note: Dialog title
en: Delete Page
pt: Eliminar página

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
pt: Eliminar página "%s"?

note: Text in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be deleted.
    
    This deletion is permanent and cannot be un-done.
pt: A página "%s" e todas as suas sub-páginas e
    anexos serão eliminados.
    
    Esta eliminação é permanente e não pode ser desfeita.

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
pt[0]: %i ficheiro será eliminado
pt[1]: %i ficheiros serão eliminados

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
pt: Uma wiki para o desktop

note: dialog title
en: Select File
pt: Selecionar ficheiro

note: menu item in context menu
en: Expand _All
pt: Expandir _tudo

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
pt: _Contrair tudo

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
pt: Limpar

note: dialog title
en: Select Folder
pt: Seleccionar Pasta

note: dialog title
en: Select Image
pt: Selecionar Imagem

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
pt: Painel Lateral Esquerdo

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
pt: Painel Lateral Direito

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
pt: Painel Inferior

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
pt: Painel Superior

note: position of widget in window
en: Top
pt: Topo

note: position of widget in window
en: Bottom
pt: Fundo

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
pt: Esquerdo

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
pt: Direito

note: Menu item
en: _All Panes
pt: _Todos os Painéis

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
pt: Ao reportar este erro, por favor inclua
    as informações da caixa de texto abaixo

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
pt: Todos os ficheiros

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
pt: Imagens

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
pt: {count} de {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
pt: Ficheiro de registo

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
pt: Não foi possível encontrar o ficheiro ou pasta para este bloco de notas

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
pt: or favor especifique um bloco de notas

note: error message
en: Could not find notebook: %s
pt: Não foi possível encontrar o bloco de notas: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
pt: Local de saída necessário para a exportação

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
pt: A pasta de saída existe e não está vazia, especifique "--sobrescrever" para forçar a exportação

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
pt: O ficheiro de saída existe , especifique "--sobrescrever" para forçar a exportação

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
pt: É necessário um ficheiro de saída para exportar MHTML

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
pt: É necessário uma pasta de saída para exportar o bloco de notas completo

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file name, please try using a name with less
    than 255 characters
pt: Não posso salvar este ficheiro. Provavelmente isto é devido ao comprimento
    do nome do ficheiro, por favor use um nome com menos
    de 255 caracteres

note: error message for filesystem limitations
en: File name too long: %s
pt: O nome do ficheiro é demasiado longo: %s

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file path, please try using a folder structure resulting in less
    than 4096 characters
pt: Não posso escrever para este ficheiro. Provavelmente isto é devido ao comprimento
    do caminho do ficheiro, por favor use uma estrutura de pastas de onde resulte
    um comprimento menor do que 4096 caracteres

note: error message for filesystem limitations
en: File path too long: %s
pt: Caminho do ficheiro demasiado longo: %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
pt: Atualizando o índice

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
pt: Página não existe: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
pt: Página não permitida: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
pt: Este nome de página não pode ser usado devido à limitações técnicas do armazenamento

note: message for PageNotAvailableError
en: Page not available: %s
pt: Página não disponível: %s

note: description for PageNotAvailableError
en: This page name cannot be used due to a conflicting file in the storage
pt: Este nome de página não pode ser usado devido a um ficheiro em conflito no armazenamento

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
pt: Página já existe: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
pt: Não foi possível modificar a página: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
pt: <Desconhecido>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
pt: Erro em %(file)s na linha %(line)i próximo "%(snippet)s"

note: plugin name
en: Arithmetic
pt: Aritmética

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
pt: Esta extensão permite embutir cálculos aritméticos no Zim.
    Baseia-se no módulo de aritmética de
    http://pp.com.mx/python/arithmetic

note: menu item
en: _Arithmetic
pt: _Aritmética

note: text in confirmation dialog on deleting a file
en: Are you sure you want to delete the file '%s'?
pt: Tem a certeza que quer eliminar o ficheiro '%s'?

note: menu item to delete file
en: _Delete...
pt: _Eliminar...

note: menu item to rename file
en: _Rename...
pt: Altera_r nome...

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
pt: Desconhecido

note: label for file type
en: Type
pt: Tipo

note: label for file size
en: Size
pt: Tamanho

note: label for file modification date
en: Modified
pt: Modificado

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
pt: _Mover Aqui

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
pt: _Copiar aqui

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
pt: Cancelar

note: dialog title
en: Rename file
pt: Alterar nome do ficheiro

note: Error message
en: File name should not be blank.
pt: O nome do ficheiro não pode ficar em branco.

note: Error message
en: A file with that name already exists.
pt: Já existe um ficheiro com esse nome.

note: Error message
en: File name should not contain path declaration.
pt: O nome do ficheiro não deve conter a declaração do caminho.

note: plugin name
en: Attachment Browser
pt: Navegador de Anexos

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
pt: Esta extensão mostra a pasta de anexos da página atual como
    ícones no painel inferior.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
pt: Posição na janela

note: option for plugin preferences
en: Use thumbnails
pt: Usar miniaturas

note: option for plugin preferences
en: Support thumbnails for SVG
pt: Suporte de miniaturas para SVG

note: label for attachment browser pane
en: Atta_chments
pt: Ane_xos

note: placeholder label for sidepane
en: No attachments
pt: Sem anexos

note: Label for the statusbar, %i is the number of attachments for the current page
en: %i Atta_chment | %i Atta_chments
pt[0]: %i Ane_xo
pt[1]: %i Ane_xos

note: plugin name
en: BackLinks Pane
pt: Painel de ligações inversas

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão adiciona um widget extra que apresenta uma lista de páginas
    que contêm ligações para a página atual.
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: option for plugin preferences
en: Show BackLink count in title
pt: Mostrar total de ligações inversas no título

note: option for plugin preferences
en: Show full Page Names
pt: Mostrar nomes das páginas completos

note: widget label
en: BackLinks
pt: Ligações inversas

note: placeholder label in sidepane
en: No backlinks
pt: Sem ligações inversas

note: Label for the statusbar, %i is the number of BackLinks to the current page
en: %i _BackLink | %i _BackLinks
pt[0]: %i _ligação inversa
pt[1]: %i _ligações inversas

note: widget label
en: _BackLinks
pt: _Ligações inversas

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
pt: _Editar…

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
pt: Editar %s

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
pt: _Pré-visualizar

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
pt: Ocorreu um erro ao gerar a imagem.
    Você deseja guardar o texto de origem de qualquer maneira?

note: plugin name
en: BookmarksBar
pt: Barra de marcadores

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
pt: 		Esta extensão fornece uma barra para os marcadores.

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
pt: Número máximo de marcadores

note: preferences option
en: Save bookmarks
pt: Guardar marcadores

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
pt: Adicionar novos marcadores no início da barra

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
pt: Adicionar marcador

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
pt: Marcadores

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
pt: Adicionar marcador / Mostrar configurações

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
pt: Você deseja apagar todos os marcadores?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
pt: Exibir o nome completo da página

note: button label
en: Set New Name
pt: Definir Novo Nome

note: button label
en: Back to Original Name
pt: Voltar para Nome Original

note: menu item
en: Remove
pt: Remover

note: menu item
en: Remove All
pt: Remover todos

note: menu item
en: Copy
pt: Copiar

note: menu item
en: Paste
pt: Colar

note: menu item
en: Open in New Window
pt: Abrir numa Nova Janela

note: menu item
en: Set to Current Page
pt: Definir como Página Atual

note: plugin name
en: Command Palette
pt: Paleta de comandos

note: plugin description
en: This plugin opens a search dialog to allow quickly executing menu entries. The search dialog can be opened by pressing the keyboard shortcut Ctrl+Shift+P which can be customized via Zim's key bindings preferences.
pt: Este plugin abre um diálogo de pesquisa para permitir a rápida execução de entradas de menu. O diálogo de pesquisa pode ser aberto pressionando o atalho de teclado Ctrl+Shift+P que pode ser personalizado através das preferências de teclas do Zim.

note: plugin name
en: Insert Diagram
pt: Inserir Diagrama

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão fornece um editor de diagramas para o Zim baseado no GraphViz.
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: menu item
en: Diagram
pt: Diagrama

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
pt: Edição Livre de Distrações

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
pt: Esta extensão adiciona configurações que ajudam a usar o Zim
    como um editor livre de distrações.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
pt: Esconder menu no modo ecrã completo

note: plugin preference
en: Maximum page width
pt: Largura máxima da página

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
pt: Espessura do limite

note: plugin preference
en: Text background color
pt: cor de fundo do texto

note: plugin preference
en: Text foreground color
pt: cor de primeiro plano do texto

note: plugin name
en: Insert Ditaa
pt: Inserir Ditaa

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão fornece um editor de diagrama para o Zim baseado em Ditaa. 
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
pt: Diagramas ASCII (Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
pt: Inserir Equação

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão fornece um editor de equações para o Zim com base no LaTeX. 
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: plugin preference
en: Use font color for dark theme
pt: Usar a cor da fonte para o tema escuro

note: plugin preference
en: Font size
pt: Tamanho da fonte

note: plugin preference
en: Equation image DPI
pt: DPI da imagem da equação

note: menu item
en: Equation
pt: Equação

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
pt: Inserir Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
pt: Esta extensão fornece um editor de gráficos para o Zim baseado no Gnuplot.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
pt: Inserir Plot do GNU R

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
pt: Esta extensão fornece um editor de gráficos para o Zim baseado no Gnu R.

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
pt: A extensão de calculadora integrada não conseguiu
    avaliar a expressão no cursor.

note: plugin name
en: Inline Calculator
pt: Calculadora Integrada

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão permite você desenvolver rapidamente simples
    equações matemáticas no Zim. 
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: error message
en: Could not parse expression
pt: Não foi possível analisar a expressão

note: menu item
en: Evaluate _Math
pt: Calcular a Fór_mula

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
pt: Inserir Símbolo

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão adiciona o diálogo "Inserir Símbolo" e permite
    a auto-formatação de caracteres tipográficos. 
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: menu item
en: Sy_mbol...
pt: Sí_mbolo…

note: plugin name
en: Journal
pt: Diário

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
pt: Esta extensão transforma uma secção do bloco de notas num diário
    com uma página por dia, semana ou mês.
    Também acrescenta um widget de calendário para acessar essas páginas.

note: option value
en: Day
pt: Dia

note: option value
en: Week
pt: Semana

note: option value
en: Month
pt: Mês

note: option value
en: Year
pt: Ano

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
pt: Esconder o painel do Diário se estiver vazio

note: input label
en: Section
pt: Secção

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
pt: Use uma página para cada

note: menu item
en: To_day
pt: Ho_je

note: side pane title
en: _Journal
pt: _Diário

note: strftime format for current date label
en: %A %d %B %Y
pt: %A, %d de %B de %Y

note: plugin name
en: Line Sorter
pt: Ordenador de Linhas

note: plugin description
en: This plugin sorts selected lines in alphabetical order.
    If the list is already sorted the order will be reversed
    (A-Z to Z-A). Additional features: move text lines up or down,
    duplicate or remove lines of text.
pt: Esta extensão ordena alfabeticamente as linhas selecionadas. 
    Se a lista já estiver ordenada, a ordem será invertida
    (A-Z para Z-A). Funcionalidades adicionais: mover linhas de
    texto para cima e para baixo, duplicar ou remover linhas de texto

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
pt: Por favor seleccione mais de uma linha de texto

note: menu item
en: _Sort lines
pt: _Ordenar linhas

note: Menu item
en: _Move Line Up
pt: _Mover linha para cima

note: Menu item
en: _Move Line Down
pt: _Mover linha para baixo

note: Menu item
en: _Duplicate Line
pt: _Duplicar linha

note: Menu item
en: _Remove Line
pt: _Remover linha

note: plugin name | menu item
en: Link Map
pt: Mapa de ligações

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão fornece um diálogo com uma representação 
    gráfica da estrutura de ligação do bloco de notas.
    Ele pode ser usado como uma espécie de "mapa mental" 
    que mostra como as páginas se relacionam. 
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: preferences option
en: Show linkmap button in headerbar
pt: Mostrar o mapa de ligações na barra de título

note: preferences option
en: Autozoom to fit map
pt: Zoom automático para ajustar o mapa

note: preferences option
en: Follow main window
pt: Seguir janela principal

note: preferences option
en: Always open links in new windows
pt: Abrir hiperligações sempre numa nova janela

note: plugin name
en: macOS Menubar
pt: Barra de menu macOS

note: plugin description
en: This plugin provides a macOS menubar for zim.
pt: Esta extensão fornece um menu tipo macOS para o zim.

note: plugin name
en: Page Index
pt: Índice Páginas

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
pt: Este plugin adiciona o painel com o índice de páginas à janela principal.

note: preferences option
en: Use drag&drop to move pages in the notebook
pt: Use o arrastar e largar para mover páginas no bloco de notas

note: preferences option
en: Automatically expand sections on open page
pt: Expandir automaticamente as secções numa página aberta

note: preferences option
en: Automatically collapse sections on close page
pt: Colapsar automaticamente as secções quando se fecha a página

note: preferences option
en: Use horizontal scrollbar (may need restart)
pt: Usar a barra de deslocamento horizontal (pode ser necessário reiniciar)

note: preferences option
en: Use tooltips
pt: Usar dica de contexto

note: menu item
en: Collapse Page Index
pt: Recolher índice de páginas

note: menu item
en: Reveal Current Page in Page Index
pt: Mostrar a página atual no índice de páginas

note: tab label for side pane
en: Inde_x
pt: Índic_e

note: plugin name
en: Path Bar
pt: Barra Caminho

note: plugin description
en: This plugin adds a "path bar" to the top of the window.
    This "path bar" can show the notebook path for the current page,
    recent visited pages or recent edited pages.
pt: Este plugin adiciona uma "barra de caminho" no topo da janela.
    Esta "barra de caminho" pode mostrar o caminho no bloco de notas da página corrente,
    páginas visitadas recentemente ou páginas editadas recentemente.

note: Menu title
en: P_athbar
pt: B_arra de Caminhos

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
pt: _Nenhum

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
pt: Páginas _recentes

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
pt: Páginas _alteradas recentemente

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
pt: _Histórico

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
pt: Hierarquia da página

note: plugin name
en: Print to Browser
pt: Imprimir no navegador

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão fornece uma solução para a falta de
    suporte para impressão no Zim. Ela exporta a página atual
    para HTML e abre um navegador web. Presumindo que o 
    navegador tem suporte para impressão, isso enviará seus
    dados para a impressora em dois passos. 
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: menu item
en: _Print to Browser
pt: Visualizar no navegador Web

note: menu item
en: _Print
pt: _Imprimir

note: menu item
en: Print tasklist to browser
pt: Imprimir lista de tarefas no navegador

note: plugin name
en: Quick Note
pt: Nota Rápida

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão adiciona uma caixa de diálogo para colocar rapidamente texto
    ou conteúdo da área de transferência numa página do Zim. 
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: menu item
en: Quick Note...
pt: Nota Rápida...

note: text entry field
en: Page section
pt: secção da página

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
pt: Criar uma nova página para cada nota

note: text entry field
en: Title
pt: Título

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
pt: Abrir _Página

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
pt: Descartar nota?

note: plugin name
en: Insert Score
pt: Inserir Partitura

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão proporciona um editor de partitura para o Zim baseado no GNU Lilypond.
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: plugin preference
en: Common include header
pt: Incluir cabeçalho usual

note: plugin preference
en: Common include footer
pt: Incluir rodapé usual

note: menu item
en: Musical Score
pt: Partitura

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
pt: Inserir imagem de ecrã

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão permite capturar a imagem do ecrã e a inserir 
    diretamente em uma página do Zim. 
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
pt: Comando de imagem de ecrã

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
pt: _Capturar ecrã...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
pt: Capturar ecrã completo

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
pt: Selecionar janela ou região

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
pt: Demora

note: label behind timer
en: seconds
pt: segundos

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
pt: Algum erro ocorreu ao executar "%s"

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
pt: Inserir Diagrama de Sequência

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
pt: Esta extensão fornece um editor de diagrama de sequência para o Zim baseado no seqdiag.
    Ele permite a fácil edição de diagramas de sequência.

note: menu item
en: Sequence Diagram
pt: Diagrama de Sequência

note: plugin name
en: Source View
pt: Visualizar código

note: plugin description
en: This plugin allows inserting 'Code Blocks' in the page. These will be
    shown as embedded widgets with syntax highlighting, line numbers etc.
pt: Este plugin pemite inserir 'blocos de código' na página. Estes serão
    exibidos como widgets embebidos com realce de sintaxe, número de linha etc.

note: option value
en: Never wrap lines
pt: Nunca corte linhas

note: option value
en: Try wrap at word boundaries or character
pt: Tente cortar as linhas nos limites das palavras ou caracteres

note: option value
en: Always wrap at character
pt: Corte sempre as linhas ao carácter

note: option value
en: Always wrap at word boundaries
pt: Corte sempre as linhas no limite das palavras

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
pt: Indentação automática

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
pt: Realçar a linha atual

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
pt: Mostrar a margem direita

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
pt: Posição da margem direita

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
pt: largura da tabulação

note: preference option for sourceview plugin
en: Text wrap mode
pt: Modo de corte de linhas

note: preference option for sourceview plugin
en: Theme
pt: Tema

note: menu item
en: Code Block
pt: Bloco de código

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
pt: Apresentar a numeração de Linha

note: input label
en: Syntax
pt: Sintaxe

note: dialog title
en: Insert Code Block
pt: Inserir Bloco de Código

note: input checkbox
en: Display line numbers
pt: Exibir número de linhas

note: plugin name
en: Spell Checker
pt: Corretor ortográfico

note: plugin description
en: Adds spell checking support using gtkspell.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Adiciona suporte para verificação ortográfica usando gtkspell. 
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: menu item
en: Check _spelling
pt: Verificar _ortografia

note: error message
en: Could not load spell checking
pt: Não foi possível carregar o verificador ortográfico

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
pt: Isto pode significar que você não tem os
    dicionários apropriados instalados

note: alignment option
en: Center
pt: Centro

note: alignment option
en: Unspecified
pt: Não especificado

note: plugin name
en: Table Editor
pt: Editor de Tabelas

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
pt: Com esta extensão você pode inserir uma 'Tabela' em uma página wiki. As tabelas serão mostradas como widgets GTK TreeView.
    Exportá-los para vários formatos (ou seja, HTML / LaTeX) completa o conjunto de recursos.

note: option value
en: with lines
pt: com linhas de grade

note: option value
en: no grid lines
pt: sem linhas de grade

note: option value
en: horizontal lines
pt: linhas horizontais

note: option value
en: vertical lines
pt: linhas verticais

note: preference description
en: Show helper toolbar
pt: Mostrar barra de ferramentas auxiliar

note: preference description
en: Grid lines
pt: Linhas de grade

note: menu item
en: Table
pt: Tabela

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
pt: Adicionar linha

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
pt: Remover linha

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
pt: Clonar linha

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
pt: Linha para cima

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
pt: Linha para baixo

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
pt: Trocar colunas

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
pt: Abrir ajuda

note: menu item
en: Delete row
pt: Remover a linha

note: menu item
en: Open cell content link
pt: Abrir ligação contida na célula

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
pt: A tabela deve ser constituída por pelo menos uma linha!
     Remoção não executada.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
pt: Por favor, selecione uma linha antes de premir o botão.

note: Dialog title
en: Insert Table
pt: Inserir Tabela

note: Dialog title
en: Edit Table
pt: Editar a Tabela

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
pt: Gerir colunas da tabela

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
pt: Coluna 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
pt: Quebra de
    linha automática

note: table header
en: Align
pt: Alinhar

note: hoover tooltip
en: Add column
pt: Adicionar coluna

note: hoover tooltip
en: Remove column
pt: Remover a coluna

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
pt: Mover coluna à frente

note: hoover tooltip
en: Move column backward
pt: Mover coluna para trás

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
pt: Uma tabela deve ter ao menos uma coluna.

note: plugin name
en: Table of Contents
pt: Tabela de Conteúdos

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão adiciona um widget extra que apresenta
    uma tabela de conteúdos para a página atual.
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
pt: Mostrar TdC como um widget flutuante e não no painel lateral

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
pt: Mostra o título da página na TdC

note: option for plugin preferences
en: Include horizontal lines in the ToC
pt: Incluir linhas horizontais no índice

note: option for plugin preferences
en: Set ToC fontsize
pt: Tamanho da fonte do índice

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
pt: Rebaixar

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
pt: Promover

note: widget label
en: T_oC
pt: Índice de _conteúdos

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
pt: Tdc

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
pt: Etiquetas

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
pt: Esta extensão fornece um índice de páginas filtrado por meio de uma seleção de etiquetas em nuvem.

note: title for sidepane tab
en: T_ags
pt: Etiquet_as

note: menu option
en: Show full page name
pt: Exibir o nome completo da página

note: menu option
en: Sort pages by tags
pt: Classificar as páginas por etiquetas

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
pt: Ordenar alfabeticamente

note: list with tasks
en: All Tasks
pt: Todas as Tarefas

note: list with tasks
en: Active
pt: Ativo

note: list with tasks (GTD style category)
en: Inbox
pt: Caixa de entrada

note: list with tasks (GTD style category)
en: Next Actions
pt: Próximas ações

note: list with tasks (GTD style category)
en: Projects
pt: Projetos

note: list with tasks (GTD style category)
en: Waiting
pt: Aguardando

note: placeholder label for sidepane
en: No tasks
pt: Sem tarefas

note: tooltip
en: Show tasklist window
pt: Mostrar janela da lista de tarefas

note: label for filtering/searching tasks
en: Filter tasks
pt: Filtrar tarefas

note: tab label for side pane
en: Tas_ks
pt: Tare_fas

note: Window title for tasklist
en: Tasks
pt: Tarefas

note: selection menu option
en: Show open tasks
pt: Mostrar tarefas abertas

note: selection menu option
en: Show closed tasks
pt: Mostrar tarefas fechadas

note: selection menu option
en: Show cancelled tasks
pt: Mostrar tarefas canceladas

note: selection menu option
en: Show migrated tasks
pt: Mostrar tarefas migradas

note: selection menu option
en: Show trans-migrated tasks
pt: Mostrar tarefas transmigradas

note: Header for list selection in tasklist window
en: Lists
pt: Listas

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
pt: Sem etiqueta

note: header in selection drop down
en: Labels
pt: Etiquetas

note: Column header Task List dialog
en: Task
pt: Tarefa

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
pt: Vencimento

note: Column header Task List dialog | start date for task
en: Start
pt: Início

note: plugin name | menu item
en: Task List
pt: Lista de Tarefas

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão adiciona uma caixa de diálogo que mostra todas as tarefas
    em aberto neste bloco de notas. As tarefas em aberto podem ser tanto caixas de
    seleção ou itens marcados com etiquetas como "TODO" ou "FIXME".
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: preferences option
en: Show tasklist button in headerbar
pt: Mostrar botão da lista de tarefas na barra de cabeçalho

note: preferences option - "GTD" means "Getting Things Done" methodology
en: Show "GTD-style" inbox & next actions lists
pt: Mostrar caixa de entrada "estilo GTD" e listas de ações seguintes

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
pt: Mostrar lista de tarefas na barra lateral

note: preferences option
en: Show due date in sidepane
pt: Mostrar data de conclusão na barra lateral

note: preferences option
en: Show start date in sidepane
pt: Mostrar data de início no painel lateral

note: preferences option
en: Show page column in the sidepane
pt: Mostrar coluna de página no painel lateral

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
pt: Considerar todas as caixas de seleção como tarefas

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
pt: Etiquetas a marcar tarefas

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "Waiting", "Planned"
en: Labels for "waiting" tasks
pt: Etiquetas para tarefas "aguardando"

note: label for plugin preferences dialog - tags are e.g. "@waiting", "@planned"
en: Tags for "waiting" tasks
pt: Etiquetas para tarefas "aguardando"

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
pt: Usar data das páginas do diário

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
pt: não usar

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
pt: como data de início para tarefas

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
pt: como data limite para tarefas

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
pt: Secção(ões) para indexar

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
pt: Secção(ões) para ignorar

note: label for plugin preferences dialog
en: Show page names in selection pane
pt: Mostrar nomes de página no painel de seleção

note: label for plugin preferences dialog
en: Don't count Saturday and Sunday as working days
pt: Não contar sábado e domingo como dias úteis

note: toolbar style
en: Icons
pt: Ícones

note: toolbar style
en: Icons & Text
pt: Ícones e texto

note: toolbar style
en: Icons & Text horizontal
pt: Ícones e texto horizontal

note: Toolbar size small
en: Small
pt: Pequeno

note: Toolbar size large
en: Large
pt: Grande

note: plugin name
en: Tool Bar
pt: Barra de ferramentas

note: plugin description
en: This plugin allows to customize the toolbar in the main window.
pt: Este plugin permite personalizar a barra de ferramentas na janela principal.

note: option for plugin preferences
en: Show toolbar
pt: Mostrar barra de ferramentas

note: option for plugin preferences
en: Include formatting tools in toolbar
pt: Incluir ferramentas de edição na barra de ferramentas

note: option for plugin preferences
en: Toolbar style
pt: Estilo da barra de ferramentas

note: option for plugin preferences
en: Toolbar size
pt: Tamanho da barra de ferramentas

note: plugin name
en: Tray Icon
pt: Ícone na Área de Notificação

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão adiciona um ícone na área de notificação para acesso rápido.
    
    Esta extensão depende do Gtk+ versão 2.10 ou mais recente. 
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
pt: Ícone da bandeja clássico,
    não use o novo estilo de ícone de estado no Ubuntu

note: preferences option
en: Show a separate icon for each notebook
pt: Mostrar um ícone separado para cada bloco de notas

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
pt: _Nota Rápida...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
pt: _Outro(s)...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
pt: Blocos de Notas

note: tooltip for tray icon | short description of zim
en: Zim Desktop Wiki
pt: Wiki Pessoal Zim

note: plugin name
en: Version Control
pt: Controlo de versões

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt: Esta extensão adiciona controlo de versão para os blocos de notas Zim.
    
    Esta extensão suporta Bazaar, Git e sistemas de controlo de versão Mercurial. 
    
    Esta é uma extensão padrão que acompanha o Zim.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version when the notebook is closed
pt: Guardar versão automaticamente quando o bloco de notas for fechado

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
pt: Guardar automaticamente a versão em intervalos regulares

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
pt: Intervalo de salvamento automático em minutos

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
pt: Versão automaticamente guardada pelo Zim

note: menu item
en: S_ave Version...
pt: Gu_ardar versão...

note: menu item
en: _Versions...
pt: _Versões...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
pt: Não há mudanças neste bloco de notas desde a última versão salva

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
pt: Nenhuma mudança desde a última versão

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
pt: Ativar Controlo de Versão?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
pt: Controlo de versão encontra-se desativado para este bloco de notas.
    Deseja ativá-lo?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
pt: Back-end

note: dialog title
en: Save Version
pt: Guardar Versão

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
pt: Insira um comentário para esta versão

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
pt: Versão guardada pelo Zim

note: dialog title
en: Versions
pt: Versões

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
pt: _Página

note: Button label
en: View _Annotated
pt: Ver _Anotação

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
pt: Seleciona uma versão para ver as mudanças entre essa versão e a condição atual.
    Ou seleciona múltiplas versões para ver as mudanças entre essas versões.

note: version details
en: Comment
pt: Comentário

note: Button label
en: _Restore Version
pt: _Restaurar Versão

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
pt: Mostrar _Modificações

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
pt: _Lado a Lado

note: dialog title
en: Annotated Page Source
pt: Código da página anotado

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
pt: Restaurar página à última versão guardada?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
pt: Você quer restaurar a página: %(page)s
    à versão guardada: %(version)s?
    
    Todas as modificações desde a última versão gravada serão perdidas!

note: dialog title
en: Changes
pt: Alterações

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
pt: Registar eventos com o Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
pt: Encaminha os eventos Zeitgeist Daemon.

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
pt: Página Wiki: %s

en: Created
pt: Criado

en: Prev
pt: Ant.

en: Index
pt: Índice

en: Next
pt: Próx.

en: Backlinks:
pt: Ligações inversas:

en: Attachments:
pt: Anexos:
