zim - en to pt_BR translation catalogue (584 entries)

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
pt_BR: Erro ao executar o programa: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
pt_BR: %(cmd)s
    retornou status de saída não-zero %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
pt_BR: Falha ao executar: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
pt_BR: Padrão

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
pt_BR: Parece que você encontrou um erro

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
pt_BR: Não foi possível ler: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
pt_BR: Isso normalmente significa que o arquivo contém caracteres inválidos

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
pt_BR: Detalhes

note: Error message
en: File is not writable: %s
pt_BR: Não é possível escrever no arquivo: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
pt_BR: Arquivo foi alterado externamente: %s

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
pt_BR: Criar pasta?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
pt_BR: O diretório "%s" ainda não existe.
    Deseja criá-lo agora?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
pt_BR: Não foi possível abrir %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
pt_BR: Editando arquivo: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
pt_BR: Você está editando um arquivo em um aplicativo externo. Você pode fechar esta janela quando terminar.

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
pt_BR: Personalizar...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
pt_BR: Nenhum Aplicativo Encontrado

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
pt_BR: Abrir com "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
pt_BR: Configure um aplicativo para abrir links "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
pt_BR: Configure um aplicativo para abrir arquivos
    do tipo "%s"

note: Dialog title
en: Configure Applications
pt_BR: Configurar Aplicativos

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
pt_BR: Adicionar Aplicativo

note: Label for default application handler
en: System Default
pt_BR: Padrão do Sistema

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
pt_BR: Nome

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
pt_BR: Comando

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
pt_BR: Tornar aplicativo padrão

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
pt_BR: O executável "%s" não foi encontrado

note: Dialog title
en: Custom Tools
pt_BR: Ferramentas Personalizadas

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
pt_BR: Você pode configurar ferramentas personalizadas que irão aparecer
    no menu de ferramentas e na barra de ferramentas ou nos menus de contexto.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
pt_BR: Editar Ferramenta Personalizada

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
pt_BR: Descrição

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
pt_BR: Ícone

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
pt_BR: Comando não modifica dados

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
pt_BR: Saída deve substituir a seleção atual

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
pt_BR: Mostrar na barra de ferramentas

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
pt_BR: Os seguintes parâmetros serão substituídos 
    no comando quando ele for executado:
    <tt>
    <b>%f</b> O código fonte da página como um arquivo temporário.
    <b>%d</b> O diretório de anexos da página atual.
    <b>%s</b> O arquivo de origem da página real (se houver).
    <b>%p</b> O nome da página.
    <b>%n</b> O local do notebook (arquivo ou pasta).
    <b>%D</b> A raiz do documento (se houver).
    <b>%t</b> O texto ou palavra selecionado sob o cursor.
    <b>%T</b> O texto selecionado, incluindo a formatação wiki.
    </tt>

note: dialog title
en: Export
pt_BR: Exportar

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
pt_BR: Exportando caderno

note: message heading
en: Folder exists: %s
pt_BR: Diretório existe: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
pt_BR: A pasta já existe e possui conteúdo, exportar para esta pasta pode sobrescrever arquivos existentes. Você deseja continuar?

note: message heading
en: File exists
pt_BR: O arquivo existe

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
pt_BR: Este arquivo já existe.
    Deseja sobrescrevê-lo?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
pt_BR: Selecione as páginas para exportar

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
pt_BR: Todo o _Caderno

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
pt_BR: Página única

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
pt_BR: Página

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
pt_BR: Incluir sub-páginas

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
pt_BR: Selecione o formato de exportação

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
pt_BR: Outro...

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
pt_BR: Formato

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
pt_BR: Modelo

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
pt_BR: Vincular arquivos do documento raiz com o caminho completo do arquivo

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
pt_BR: Mapear documento raiz para URL

note: label for button with URL
en: Get more templates online
pt_BR: Obtenha mais modelos on-line

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
pt_BR: Selecione o arquivo ou pasta de saída

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
pt_BR: Exportar cada página para um arquivo separado

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
pt_BR: Exportar todas as páginas para um único arquivo

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
pt_BR: Diretório de destino

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
pt_BR: Página do índice

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
pt_BR: Arquivo de saída

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
pt_BR: %(n_error)i erros e %(n_warning)i avisos ocorreram, consulte o log

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
pt_BR: %i erros ocorreram, consulte o log

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
pt_BR: %i avisos ocorreram, consulte o log

note: label in export dialog
en: Export completed
pt_BR: exportação concluída

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
pt_BR: Visualizar _Registro

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
pt_BR: Nenhum plugin disponível para mostrar objetos do tipo: %s

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
pt_BR: Plugin "%s" é necessário para mostrar esse objeto

note: Label for object manager
en: Enable plugin
pt_BR: Habilitar plugin

note: label for inserted object
en: Unkown Object
pt_BR: Objeto desconhecido

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
pt_BR: Tipo de imagem desconhecido

note: Menu title
en: _File
pt_BR: _Arquivo

note: Menu title | Button label
en: _Edit
pt_BR: _Editar

note: Menu title | button label
en: _View
pt_BR: _Visualizar

note: Menu title | Button label
en: _Insert
pt_BR: _Inserir

note: Menu title | input label
en: _Search
pt_BR: _Pesquisar

note: Menu title
en: For_mat
pt_BR: For_matar

note: Menu title
en: _Tools
pt_BR: _Ferramentas

note: Menu title
en: _Go
pt_BR: _Navegar

note: Menu title | Button label
en: _Help
pt_BR: _Ajuda

note: Menu title
en: _Checkbox
pt_BR: _Caixa de seleção

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
pt_BR: Use %s para alternar para o painel lateral

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
pt_BR: Sempre use a última posição do cursor ao abrir uma página

note: Menu item
en: _Fullscreen
pt_BR: Tela _Cheia

note: Menu item
en: _Side Panes
pt_BR: Painéis _Laterais

note: Menu item | Button label
en: _Close
pt_BR: _Fechar

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
pt_BR: Barra de menu

note: page status for title bar
en: readonly
pt_BR: somente leitura

note: Menu item
en: _Jump To...
pt_BR: Ir _para...

note: Menu item | Button label
en: _Back
pt_BR: _Voltar uma página

note: Menu item | Button label
en: _Forward
pt_BR: _Avançar uma página

note: Menu item
en: _Parent
pt_BR: _Subir um nível

note: Menu item
en: _Child
pt_BR: _Descer um nível

note: Menu item
en: _Home
pt_BR: _Início

note: Label for button with backlinks in statusbar
en: %i _Backlink | %i _Backlinks
pt_BR[0]: %i _Link de Entrada
pt_BR[1]: %i _Links de entrada

note: Dialog title
en: Jump to
pt_BR: Pular para

note: Button label
en: _Jump
pt_BR: _Pular

note: Label for page input
en: Jump to Page
pt_BR: Pular para Página

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
pt_BR: Caderno

note: dialog title
en: Open Notebook
pt_BR: Abrir Caderno

note: Button label
en: _Add
pt_BR: _Adicionar

note: Button label
en: _Remove
pt_BR: _Remover

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
pt_BR: Caderno padrão

note: Dialog window title
en: Add Notebook
pt_BR: Adicionar Caderno

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
pt_BR: Selecionar um nome e uma pasta para o caderno de anotações.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
pt_BR: Pasta

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
pt_BR: Para criar um novo notebook que você precisa selecionar uma pasta vazia.
    Claro que você também pode selecionar uma pasta de notebook Zim existente.

note: Menu title
en: New _Attachment
pt_BR: Novo An_exo

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
pt_BR: Usar a tecla <Enter> para seguir links
    (Se desativado você pode usar <Alt><Enter>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
pt_BR: Mostrar o cursor também em páginas que não podem ser editadas

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
pt_BR: Automaticamente tornar palavras "CamelCase" em links

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
pt_BR: Automaticamente tornar caminhos de arquivo em links

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
pt_BR: Automaticamente selecionar a palavra atual quando aplicar formatação

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
pt_BR: Remover recuo ao usar a tecla <BackSpace>
    (Se desativado você pode usar <Shift><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
pt_BR: Cliques repetidos numa caixa de seleção alterna entre os estados da caixa de seleção

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
pt_BR: Reformatar a marcação wiki em tempo real

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
pt_BR: Formato padrão para cópia de texto da área de transferência

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
pt_BR: Pasta com modelos para anexos

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
pt_BR: Não foi possível salvar a página: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
pt_BR: Para continuar você pode salvar uma cópia desta página ou descartar 
    as mudanças realizadas. Se você salvar uma cópia, as mudanças também 
    serão perdidas mas você poderá restaurar a cópia depois.

note: Button label
en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
pt_BR: _Descartar alterações

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
pt_BR: S_alvar Cópia

note: Menu item
en: Heading _1
pt_BR: Cabeçalho _1

note: Menu item
en: Heading _2
pt_BR: Cabeçalho _2

note: Menu item
en: Heading _3
pt_BR: Cabeçalho _3

note: Menu item
en: Heading _4
pt_BR: Cabeçalho _4

note: Menu item
en: Heading _5
pt_BR: Cabeçalho _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
pt_BR: N_egrito

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
pt_BR: _Itálico

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
pt_BR: _Realçar

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
pt_BR: _Tachado

note: Menu item
en: _Subscript
pt_BR: S_ubscrito

note: Menu item
en: _Superscript
pt_BR: S_obrescrito

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
pt_BR: Forma _Literal

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
pt_BR: Nenhuma wiki desse tipo definida: %s

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
pt_BR: Copiar _como...

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
pt_BR: Mover Texto Selecionado...

note: Menu item
en: _Remove Link
pt_BR: _Remover Link

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
pt_BR: _Propriedades

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
pt_BR: _Editar Link

note: context menu item
en: Copy _Link
pt_BR: Copiar _Link

note: context menu item
en: Copy Email Address
pt_BR: Copiar endereço de e-mail

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
pt_BR: Abrir pasta

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
pt_BR: Abrir Com...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
pt_BR: Abrir em nova _janela

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
pt_BR: _Abrir

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
pt_BR: Marcar caixa de seleção com '>'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
pt_BR: Marcar caixa de seleção com 'X'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
pt_BR: Marcar caixa de seleção com 'V'

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
pt_BR: Desmarcar caixa de seleção

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
pt_BR: Sal_var

note: Menu item
en: _Reload
pt_BR: _Recarregar

note: Menu item
en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

note: Menu item
en: _Redo
pt_BR: Re_fazer

note: Menu item
en: Cu_t
pt_BR: Recor_tar

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
pt_BR: _Copiar

note: Menu item
en: _Paste
pt_BR: Co_lar

note: Menu item
en: _Delete
pt_BR: _Apagar

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
pt_BR: Alternar Caixa de Seleção 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
pt_BR: Alternar Caixa de Seleção 'X'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
pt_BR: Alternar caixa de seleção com '>'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
pt_BR: _Editar Ligação ou Objeto

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
pt_BR: _Linha Horizontal

note: Menu item
en: _Image...
pt_BR: _Imagem...

note: Menu item
en: _Attachment...
pt_BR: _Anexo...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
pt_BR: Lista com _Marcadores

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
pt_BR: Lista _Numerada

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
pt_BR: Lista de Cai_xa de Seleção

note: Menu item
en: Text From _File...
pt_BR: Texto de _Arquivo...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
pt_BR: Nenhum modelo instalado

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
pt_BR: Modelos de _Arquivo

note: Menu item
en: _Clear Formatting
pt_BR: Remo_ver Formatação

note: Menu item
en: _Find...
pt_BR: _Encontrar...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
pt_BR: Encontrar Pró_ximo

note: Menu item
en: Find Pre_vious
pt_BR: Encontrar An_terior

note: Menu item
en: _Replace...
pt_BR: S_ubstituir...

note: Menu item
en: Word Count...
pt_BR: Contagem de Palavras...

note: Menu item
en: _Zoom In
pt_BR: A_mpliar

note: Menu item
en: Zoom _Out
pt_BR: _Diminuir

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
pt_BR: Tamanho _Normal

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
pt_BR: Inserir Data e Hora

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
pt_BR: Data

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
pt_BR: _Link para data

note: Dialog title
en: Insert Image
pt_BR: Inserir Imagem

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
pt_BR: Anexar imagem primeiro

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
pt_BR: Tipo de arquivo não suportado: %s

note: Dialog title
en: Attach File
pt_BR: Anexar Arquivo

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
pt_BR: Página "%s" não tem uma pasta para anexos

note: Dialog title
en: File Exists
pt_BR: Arquivo Já Existe

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
pt_BR: O arquivo com o nome <b>"%s"</b> já existe.
    Você pode usar outro nome ou sobrescrever o arquivo existente.

note: Input label
en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

note: Button label
en: _Browse
pt_BR: _Navegar

note: Button label
en: Overwrite
pt_BR: Sobrescrever

note: Dialog title
en: Edit Image
pt_BR: Editar Imagem

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
pt_BR: Localização

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
pt_BR: Ligar à

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
pt_BR: Largura

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
pt_BR: Alturar

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
pt_BR: _Restaurar Tamanho

note: Dialog title
en: Insert Text From File
pt_BR: Inserir Texto à Partir de um Arquivo

note: Dialog title
en: Edit Link
pt_BR: Editar Ligação

note: Dialog title
en: Insert Link
pt_BR: Inserir Link

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
pt_BR: Texto

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
pt_BR: _Próximo

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
pt_BR: _Anterior

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
pt_BR: Diferenciar maiúsculas e _minúsculas

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
pt_BR: Toda a _palavra

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
pt_BR: Expressão _regular

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
pt_BR: _Destacar

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
pt_BR: Procurar

note: Dialog title
en: Find and Replace
pt_BR: Encontrar e Substituir

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
pt_BR: Localizar

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
pt_BR: Substituir por

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
pt_BR: _Substituir

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
pt_BR: Substituir _Tudo

note: Dialog title
en: Word Count
pt_BR: Contar Palavras

note: label in word count dialog
en: Paragraph
pt_BR: Parágrafo

note: label in word count dialog
en: Selection
pt_BR: Seleção

note: label in word count dialog
en: Words
pt_BR: Palavras

note: label in word count dialog
en: Lines
pt_BR: Linhas

note: label in word count dialog
en: Characters
pt_BR: Caracteres

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
pt_BR: Caracteres excluindo os espaços

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
pt_BR: Mover Texto para Outra Página

note: Button label
en: _Move
pt_BR: _Mover

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
pt_BR: Mover texto para

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
pt_BR: Manter link para a nova página

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
pt_BR: Abrir nova página

note: Dialog title
en: New File
pt_BR: Novo Arquivo

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
pt_BR: Editando

note: warning message, %s is the current locale - e.g. "NL_nl"
en: Your system encoding is set to %s, if you want support for special characters
    or see errors due to encoding, please ensure to configure your system to use "UTF-8"
pt_BR: A codificação do sistema está definida como %s, se quiser suporte para caracteres especiais
    ou ver erros por conta da codificação, por favor configure seu sistema para que use "UTF-8"

note: Dialog title
en: Preferences
pt_BR: Preferências

note: Heading in preferences dialog
en: Key bindings
pt_BR: Atalhos do teclado

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
pt_BR: Aplicativos

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
pt_BR: Usar fonte personalizada

note: Button in plugin tab
en: _More
pt_BR: _Mais

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
pt_BR: C_onfigurar

note: button label
en: Open plugins folder
pt_BR: Abrir pasta de plugins

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
pt_BR: Obtenha mais plugins on-line

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
pt_BR: Dependências

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
pt_BR: Sem dependências

note: dependency failed
en: Failed
pt_BR: Falhou

note: optional dependency
en: Optional
pt_BR: Opcional

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
pt_BR: Autor(a)

note: Column in plugin tab
en: Enabled
pt_BR: Habilitar

note: Dialog title
en: Configure Plugin
pt_BR: Configurar Plugin

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
pt_BR: Opções para o plug-in %s

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
pt_BR: Definir editor de texto padrão

note: help text in preferences dialog for modifying keybindings
en: Key bindings can be changed by clicking on a field with a key combination
    in the list and then press the new key binding.
    To disable a keybinding, select it in the list and use <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.
pt_BR: Atalhos de teclado podem ser alterados clicando num campo com uma combinação de teclas
    na lista e então pressionando o novo atalho.
    Para desativar um atalho, selecione-o na lista e use <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.

note: Column header for keybinding list
en: Action
pt_BR: Ação

note: Column header for keybinding list
en: Key Binding
pt_BR: Atalho do teclado

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
pt_BR: Palavra Chave Interwiki

note: label for properties dialog
en: Home Page
pt_BR: Página Inicial

note: label for properties dialog
en: Document Root
pt_BR: Documento raiz

note: Dialog title
en: Properties
pt_BR: Propriedades

note: Dialog title
en: Recent Changes
pt_BR: Mudanças recentes

note: label for modified time
en: Today
pt_BR: Hoje

note: label for modified time
en: Yesterday
pt_BR: Ontem

note: Column header
en: Last Modified
pt_BR: Última Modificação

note: Dialog title
en: Search
pt_BR: Procurar

note: Button label
en: _Find
pt_BR: _Localizar

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
pt_BR: Para buscas avançadas você pode usar operadores como
    AND, OR e NOT. Veja a página de ajuda para mais detalhes.

note: Column header search dialog
en: Score
pt_BR: Ocorrência(s)

note: Window title
en: Web Server
pt_BR: Servidor Web

note: Status in web server gui
en: Server not started
pt_BR: Servidor não iniciado

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
pt_BR: Permitir acesso público

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
pt_BR: Porta

note: Status in web server gui
en: Server started
pt_BR: Servidor iniciado

note: Status in web server gui
en: Server stopped
pt_BR: Servidor parou

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
pt_BR: Modelos

note: button label
en: Browse
pt_BR: Procurar

note: Dialog title
en: Copy Template
pt_BR: Copiar Modelo

note: Menu item
en: _New Page...
pt_BR: _Nova Página...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
pt_BR: Nova S_ub Página...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
pt_BR: _Abrir Outro Caderno...

note: Menu item
en: _Import Page...
pt_BR: _Importar Página...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
pt_BR: Salvar _Cópia...

note: Menu item
en: E_xport...
pt_BR: E_xportar...

note: Menu item
en: _Send To...
pt_BR: Enviar _Para...

note: Menu item
en: _Delete Page
pt_BR: _Excluir Página

note: Menu item
en: Proper_ties
pt_BR: Pr_opriedades

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
pt_BR: _Sair

note: Menu item
en: Copy _Location
pt_BR: Copiar L_ocalização

note: Menu item
en: _Templates
pt_BR: _Modelos

note: Menu item
en: Pr_eferences
pt_BR: _Preferências

note: Menu item
en: _Search...
pt_BR: _Pesquisar...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
pt_BR: Pesquisar nesta seção

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
pt_BR: Pesquisar _Links de Entrada...

note: Menu item
en: Recent Changes...
pt_BR: Mudanças recentes...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
pt_BR: Abrir pasta dos _anexos

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
pt_BR: Esta página não possui uma pasta de anexos.

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
pt_BR: Abrir pasta do _Caderno

note: Menu item
en: Open _Document Root
pt_BR: Abrir _documento raiz

note: Menu item
en: Edit _Source
pt_BR: Editar código fonte

note: Menu item
en: Start _Web Server
pt_BR: Iniciar _Servidor Web

note: Menu item
en: Custom _Tools
pt_BR: Ferramentas _personalizadas

note: Menu item
en: _Contents
pt_BR: _Conteúdo

note: Menu item
en: _Keybindings
pt_BR: _Atalhos do teclado

note: Menu item
en: _About
pt_BR: _Sobre

note: Dialog title
en: New Page
pt_BR: Nova página

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
pt_BR: Lembre se que criar um link para uma página não existente
    também cria essa página automaticamente.

note: Input label
en: Page Name
pt_BR: Nome da página

note: Choice label
en: Page Template
pt_BR: Modelo de Página

note: Dialog title
en: Import Page
pt_BR: Importar Página

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
pt_BR: Arquivos de texto

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
pt_BR: Salvar Cópia

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
pt_BR: Renomear página "%s"

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
pt_BR[0]: Atualizar %i página vinculada à esta página
pt_BR[1]: Atualizar %i páginas vinculadas à esta página

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
pt_BR: Atualizar o cabeçalho desta página

note: label for progress dialog
en: Updating Links
pt_BR: Atualizando links

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
pt_BR: Removendo links

note: Dialog title
en: Delete Page
pt_BR: Excluir página

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
pt_BR: Excluir página "%s"?

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
pt_BR[0]: %i arquivo será deletado
pt_BR[1]: %i arquivos serão deletados

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
pt_BR: Uma wiki para o desktop

note: dialog title
en: Select File
pt_BR: Selecione o Arquivo

note: menu item in context menu
en: Expand _All
pt_BR: Expandir _Tudo

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
pt_BR: _Contrair Tudo

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
pt_BR: Limpar

note: dialog title
en: Select Folder
pt_BR: Selecione a Pasta

note: dialog title
en: Select Image
pt_BR: Selecionar Imagem

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
pt_BR: Painel Lateral Esquerdo

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
pt_BR: Painel Lateral Direito

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
pt_BR: Painel Inferior

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
pt_BR: Painel Superior

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
pt_BR: Esquerdo

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
pt_BR: Direito

note: Menu item
en: _All Panes
pt_BR: _Todos os Painéis

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
pt_BR: Ao reportar um erro, por favor,
    inclua a informação na caixa de texto abaixo.

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
pt_BR: Todos os Arquivos

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
pt_BR: Imagens

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
pt_BR: {count} de {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
pt_BR: Arquivo de log

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
pt_BR: Não foi possível encontrar o arquivo ou pasta para este caderno

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
pt_BR: Por favor especifique um caderno

note: error message
en: Could not find notebook: %s
pt_BR: Não foi possível encontrar o caderno: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
pt_BR: Local de saída necessário para a exportação

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
pt_BR: Pasta de saída existe e não está vazio, especifique "--sobrescrever" para forçar a exportação

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
pt_BR: Arquivo de saída existe , especifique "--sobrescrever" para forçar a exportação

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
pt_BR: Necessário arquivo de saída para exportar MHTML

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
pt_BR: Necessário pasta de saída para exportar o caderno completo

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
pt_BR: Atualizando índice

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
pt_BR: Nenhuma página: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
pt_BR: Página não permitida: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
pt_BR: Este nome de página não pode ser utilizado devido a limitações técnicas de armazenamento.

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
pt_BR: A página já existe: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
pt_BR: Não foi possível modificar a página: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
pt_BR: <Desconhecido>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
pt_BR: Erro em %(file)s na linha %(line)i próximo "%(snippet)s"

note: plugin name
en: Arithmetic
pt_BR: Aritmética

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
pt_BR: Este plugin permite embutir cálculos aritméticos no Zim.
    Baseia-se no módulo de aritmética de
    http://pp.com.mx/python/arithmetic

note: menu item
en: _Arithmetic
pt_BR: _Aritmética

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido(a)

note: label for file type
en: Type
pt_BR: Tipo

note: label for file size
en: Size
pt_BR: Tamanho

note: label for file modification date
en: Modified
pt_BR: Modificado Em

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
pt_BR: _Mover Aqui

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
pt_BR: _Copiar aqui

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: plugin name
en: Attachment Browser
pt_BR: Navegador de Anexos

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
pt_BR: Este plugin mostra a pasta de anexos da página atual como
    ícones no painel inferior.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
pt_BR: Posição na janela

note: plugin name
en: BackLinks Pane
pt_BR: Painel do BackLinks

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Este plugin adiciona um widget extra mostrando uma lista de páginas
    que contêm links para a página atual.
    
    Este é um plugin interno que acompanha o zim.

note: widget label
en: BackLinks
pt_BR: Backlinks

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
pt_BR: _Editar…

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
pt_BR: Editar %s

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
pt_BR: _Visualização

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
pt_BR: Ocorreu um erro ao gerar a imagem.
    Você quer salvar o texto de origem de qualquer maneira?

note: plugin name
en: BookmarksBar
pt_BR: Barra de favoritos

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
pt_BR: 		Este plug-in fornece uma barra para os marcadores.

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
pt_BR: Número máximo de marcadores

note: preferences option
en: Save bookmarks
pt_BR: Salvar marcadores

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
pt_BR: Adicione novos marcadores no início da barra

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
pt_BR: Adicionar marcador

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
pt_BR: Marcadores

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
pt_BR: Adicionar marcador / Mostrar configurações

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
pt_BR: Você quer apagar todos os marcadores?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
pt_BR: Mostrar o nome completo da página

note: button label
en: Set New Name
pt_BR: Definir Novo Nome

note: button label
en: Back to Original Name
pt_BR: Voltar para Nome Original

note: menu item
en: Remove
pt_BR: Remover

note: menu item
en: Remove All
pt_BR: Remover Todos

note: menu item
en: Copy
pt_BR: Copiar

note: menu item
en: Paste
pt_BR: Colar

note: menu item
en: Open in New Window
pt_BR: Abrir em uma nova janela

note: menu item
en: Set to Current Page
pt_BR: Definir como Página Atual

note: plugin name
en: Insert Diagram
pt_BR: Inserir Diagrama

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Esse plugin fornece um editor de diagramas para o zim baseado no GraphViz.
    
    Este é um plugin interno que acompanha o zim.

note: menu item
en: Diagram
pt_BR: Diagrama

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
pt_BR: Edição Livre de Distrações

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
pt_BR: Este plugin adiciona configurações que ajudam a usar o Zim
    como um editor livre de distrações.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
pt_BR: Esconder menu no modo tela cheia

note: plugin preference
en: Maximum page width
pt_BR: Largura máxima da página

note: plugin preference
en: Text background color
pt_BR: cor de fundo do texto

note: plugin preference
en: Text foreground color
pt_BR: cor de primeiro plano do texto

note: plugin name
en: Insert Ditaa
pt_BR: Inserir Ditaa

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Esse plugin fornece um editor de diagramas para o zim baseado no Ditaa.
    
    Este é um plugin interno que acompanha o zim.

note: plugin name
en: Insert Equation
pt_BR: Inserir Equação

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Esse plugin fornece um editor de equações para o zim baseado no latex.
    
    Este é um plugin interno que acompanha o zim.

note: menu item
en: Equation
pt_BR: Equação

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
pt_BR: Inserir Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
pt_BR: Esse plugin fornece um editor de plotagem para o zim baseado no Gnuplot.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
pt_BR: Inserir Plot do GNU R

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
pt_BR: Esse plugin fornece um editor de plotagem para o zim baseado no GNU R.

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
pt_BR: O plugin de calculadora integrada não conseguiu
    avaliar a expressão no cursor.

note: plugin name
en: Inline Calculator
pt_BR: Calculadora Integrada

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Esse plugin permite avaliar rapidamente simples
    equações matemáticas no zim.
    
    Este é um plugin interno que acompanha o zim.

note: error message
en: Could not parse expression
pt_BR: Não foi possível analisar a expressão

note: menu item
en: Evaluate _Math
pt_BR: Avaliar _Matemática

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
pt_BR: Inserir Símbolo

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Esse plugin adiciona o diálogo "Inserir Símbolo" e permite
    a auto-formatação de caractéres tipográficos.
    
    Este é um plugin interno que acompanha o zim.

note: menu item
en: Sy_mbol...
pt_BR: Sí_mbolo

note: plugin name
en: Journal
pt_BR: Diário

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
pt_BR: Este plugin transforma uma seção do caderno em um diário
    com uma página por dia, semana ou mês.
    Também acrescenta um widget de calendário para acessar essas páginas.

note: option value
en: Day
pt_BR: Dia

note: option value
en: Week
pt_BR: Semana

note: option value
en: Month
pt_BR: Mês

note: option value
en: Year
pt_BR: Ano

note: input label
en: Section
pt_BR: Seção

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
pt_BR: Use uma página para cada

note: menu item
en: To_day
pt_BR: Ho_je

note: strftime format for current date label
en: %A %d %B %Y
pt_BR: %A, %d de %B de %Y

note: plugin name
en: Line Sorter
pt_BR: Ordenador de Linhas

note: menu item
en: _Sort lines
pt_BR: _Ordenar linhas

note: Menu item
en: _Move Line Up
pt_BR: Mover Linha para _Cima

note: Menu item
en: _Move Line Down
pt_BR: Mover Linha para _Baixo

note: Menu item
en: _Duplicate Line
pt_BR: _Duplicar Linha

note: Menu item
en: _Remove Line
pt_BR: _Remover Linha

note: plugin name | menu item
en: Link Map
pt_BR: Mapa de Links

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Esse plugin apresenta um diálogo gráfico
    da estrutura dos vínculos do caderno.
    Pode ser usado como um "mind map"
    do relacionamento das páginas.
    
    Este é um plugin interno que acompanha o zim.

note: Menu title
en: P_athbar
pt_BR: B_arra de Caminhos

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
pt_BR: _Nenhum

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
pt_BR: _Páginas recentes

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
pt_BR: Páginas _alteradas recentemente

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
pt_BR: _Histórico

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
pt_BR: _Hierarquia de Página

note: plugin name
en: Print to Browser
pt_BR: Imprimir no navegador

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Este plugin fornece um método para lidar com a falta
    de suporte de impressão no Zim. Ele exporta a página atual
    em html e abre-a no navegador. Assumindo um navegador
    com suporte à impressão isso fará sua informação
    ser impressa em dois passos.
    
    Este é um plugin interno que acompanha o Zim.

note: menu item
en: _Print to Browser
pt_BR: Visualizar no navegador Web

note: menu item
en: _Print
pt_BR: Im_primir

note: plugin name
en: Quick Note
pt_BR: Anotação Rápida

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Esse plugin adiciona uma caixa de diálogo para colocar rapidamente
    texto ou conteúdo da área de transferência numa página do zim.
    
    Este é um plugin interno que acompanha o zim.

note: menu item
en: Quick Note...
pt_BR: Anotação Rápida...

note: text entry field
en: Page section
pt_BR: seção da página

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
pt_BR: Criar uma nova página para cada anotação

note: text entry field
en: Title
pt_BR: Título

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
pt_BR: Abrir _Página

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
pt_BR: Descartar nota?

note: plugin name
en: Insert Score
pt_BR: Inserir Partitura

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Esse plugin proporciona um editor de partitura para o Zim baseado no GNU Lilypond.
    
    Este é um plugin interno que acompanha o Zim.

note: plugin preference
en: Common include header
pt_BR: Incluir cabeçalho usual

note: plugin preference
en: Common include footer
pt_BR: Incluir rodapé usual

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
pt_BR: Inserir Captura de Tela

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Este plugin permite fazer uma captura da tela e
    inseri-lá diretamente numa página do zim.
    
    Este é um plugin interno que acompanha o zim.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
pt_BR: Comando de captura de tela

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
pt_BR: _Captura de Tela...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
pt_BR: Capturar toda a tela

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
pt_BR: Selecionar janela ou área

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
pt_BR: Atraso

note: label behind timer
en: seconds
pt_BR: segundos

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
pt_BR: Algum erro ocorreu ao executar "%s"

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
pt_BR: Inserir Diagrama de Sequência

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
pt_BR: Este plugin fornece um editor de diagrama de sequência para o Zim baseado no seqdiag. Ele permite a fácil edição de diagramas de sequência.

note: menu item
en: Sequence Diagram
pt_BR: Diagrama de Sequência

note: plugin name
en: Source View
pt_BR: Visualizar código

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
pt_BR: Indentação automática

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
pt_BR: Realçar a linha atual

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
pt_BR: Exibir margem direita

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
pt_BR: Posição da margem direita

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
pt_BR: Largura da aba

note: menu item
en: Code Block
pt_BR: Bloco de código

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
pt_BR: Mostrar número das linhas

note: input label
en: Syntax
pt_BR: Sintaxe

note: dialog title
en: Insert Code Block
pt_BR: Inserir Bloco de Código

note: plugin name
en: Spell Checker
pt_BR: Verificador Ortográfico

note: plugin description
en: Adds spell checking support using gtkspell.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Este plugin adiciona verificação ortográfica através do gtkspell.
    
    Este é um plugin interno que acompanha o zim.

note: menu item
en: Check _spelling
pt_BR: Verificar _ortografia

note: error message
en: Could not load spell checking
pt_BR: Não foi possível carregar a verificação ortográfica

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
pt_BR: Isso pode significar que você não tem
    os dicionários corretos instalados.

note: alignment option
en: Center
pt_BR: Centro

note: alignment option
en: Unspecified
pt_BR: Não especificado

note: plugin name
en: Table Editor
pt_BR: Editor de Tabelas

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
pt_BR: Com este plugin você pode inserir uma 'tabela' em uma página wiki. As tabelas serão mostradas como widgets GTK TreeView. Exportá-los para vários formatos (ou seja, HTML / LaTeX) completa o conjunto de recursos.

note: option value
en: with lines
pt_BR: com linhas de grade

note: option value
en: no grid lines
pt_BR: sem linhas de grade

note: option value
en: horizontal lines
pt_BR: linhas horizontais

note: option value
en: vertical lines
pt_BR: linhas verticais

note: preference description
en: Show helper toolbar
pt_BR: Mostrar barra de ferramentas auxiliar

note: preference description
en: Grid lines
pt_BR: Linhas de grade

note: menu item
en: Table
pt_BR: Tabela

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
pt_BR: Adicionar linha

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
pt_BR: Remover a linha

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
pt_BR: Clonar linha

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
pt_BR: Linha para cima

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
pt_BR: Linha para baixo

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
pt_BR: Gerenciar colunas

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
pt_BR: Abrir ajuda

note: menu item
en: Delete row
pt_BR: Apagar linha

note: menu item
en: Open cell content link
pt_BR: Abrir link contido na célula

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
pt_BR: A tabela deve ser constituída por pelo menos uma linha!
     Apagamento não executado.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
pt_BR: Por favor selecione uma linha antes de apertar o botão.

note: Dialog title
en: Insert Table
pt_BR: Inserir Tabela

note: Dialog title
en: Edit Table
pt_BR: Editar Tabela

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
pt_BR: Gerenciar colunas de tabelas

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
pt_BR: Coluna 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
pt_BR: Quebra de
    linha automática

note: table header
en: Align
pt_BR: Alinhamento

note: hoover tooltip
en: Add column
pt_BR: Adicionar coluna

note: hoover tooltip
en: Remove column
pt_BR: Remover a coluna

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
pt_BR: Mover coluna à frente

note: hoover tooltip
en: Move column backward
pt_BR: Mover coluna para trás

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
pt_BR: Uma tabela deve ter ao menos uma coluna

note: plugin name
en: Table of Contents
pt_BR: Tabela de Conteúdos

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Este plugin adiciona um widget extra que apresenta uma tabela de conteúdos para a página atual.
    
    Este é um plugin padrão que acompanha o Zim.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
pt_BR: Mostrar TdC como um widget flutuante e não no painel lateral

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
pt_BR: Mostra o título da página na TdC

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
pt_BR: Rebaixar

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
pt_BR: Promover

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
pt_BR: TdC

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
pt_BR: Etiquetas

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
pt_BR: Esse plugin fornece um índice de páginas filtrado através da seleção de etiquetas em uma nuvem.

note: menu option
en: Show full page name
pt_BR: Exibir o nome completo da página

note: menu option
en: Sort pages by tags
pt_BR: Organizar páginas por etiquetas

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
pt_BR: Organizar alfabeticamente

note: list with tasks
en: All Tasks
pt_BR: Todas as Tarefas

note: Window title for tasklist
en: Tasks
pt_BR: Tarefas

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
pt_BR: Sem marcadores

note: Column header Task List dialog
en: Task
pt_BR: Tarefa

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
pt_BR: Vencimento

note: Column header Task List dialog | start date for task
en: Start
pt_BR: Início

note: plugin name | menu item
en: Task List
pt_BR: Lista de Tarefas

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Esse plugin apresenta um diálogo mostrando todas as tarefas
    em aberto no caderno. Tarefas em aberto podem ser caixas
    abertas ou items com etiquetas como "TODO" ou "FIXME".
    
    Este é um plugin interno que acompanha o zim.

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
pt_BR: Mostrar lista de tarefas no painel lateral

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
pt_BR: Considerar todas as caixas de seleção como tarefas

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
pt_BR: Rótulos marcando tarefas

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
pt_BR: Usar a data das páginas do diário.

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
pt_BR: não utilizar

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
pt_BR: Como data de início das tarefas.

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
pt_BR: como data de vencimento para as tarefas

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
pt_BR: Seção(ões) para indexar

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
pt_BR: Seção(ões) a ignorar

note: plugin name
en: Tray Icon
pt_BR: Ícone na Área de Notificação

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Esse plugin adiciona um ícone na área de notificação para acesso rápido.
    
    Esse plugin depende do Gtk+, versão 2.10 ou superior.
    
    Este é um plugin interno que acompanha o zim.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
pt_BR: Ícone na área de notificação clássico,
    não usar o novo estilo de ícone de status do Ubuntu

note: preferences option
en: Show a separate icon for each notebook
pt_BR: Mostrar um ícone separado para cada caderno

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
pt_BR: _Anotação Rápida...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
pt_BR: _Outro(s)...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
pt_BR: Cadernos

note: plugin name
en: Version Control
pt_BR: Controle de Versão

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pt_BR: Esse plugin adiciona controle de versão aos cadernos.
    
    Esse plugin suporta os sistemas de controle de versão: Bazaar, Git e Mercurial.
    
    Este é um plugin interno que acompanha o zim.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version when the notebook is closed
pt_BR: Versão de salvamento automático quando o notebook é fechado

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
pt_BR: Salvar automaticamente a versão em intervalos regulares

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
pt_BR: Intervalo de salvamento automático em minutos

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
pt_BR: Versão automaticamente salva pelo Zim

note: menu item
en: S_ave Version...
pt_BR: S_alvar versão...

note: menu item
en: _Versions...
pt_BR: _Versões

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
pt_BR: Não há mudanças neste caderno de anotações desde a última versão salva

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
pt_BR: Nenhuma mudança desde a última versão

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
pt_BR: Ativar Controle de Versão?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
pt_BR: Controle de versão encontra-se desativado para este caderno.
    Deseja ativá-lo?

note: dialog title
en: Save Version
pt_BR: Salvar Versão

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
pt_BR: Por favor digite um comentário para esta versão

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
pt_BR: Versão salva do zim

note: dialog title
en: Versions
pt_BR: Versões

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
pt_BR: _Páginas

note: Button label
en: View _Annotated
pt_BR: Ver _Anotação

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
pt_BR: Seleciona uma versão para ver as diferenças entre aquela versão e a atual.
    Ou selecione múltiplas versão para ver as mudanças entre elas.

note: version details
en: Comment
pt_BR: Comentário

note: Button label
en: _Restore Version
pt_BR: _Restaurar Versão

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
pt_BR: Mostrar _Modificações

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
pt_BR: _Lado à Lado

note: dialog title
en: Annotated Page Source
pt_BR: Fonte Anotada da Página

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
pt_BR: Restaurar página à última versão salva?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
pt_BR: Você quer restaurar a página: %(page)s
    à versão salva: %(version)s?
    
    Todas as modificações desde a última versão salva serão perdidas!

note: dialog title
en: Changes
pt_BR: Modificações

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
pt_BR: Recordar eventos com o Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
pt_BR: Passa os eventos ao serviço Zeitgeist

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
pt_BR: Página Wiki: %s

en: Created
pt_BR: Criado

en: Prev
pt_BR: Ant.

en: Index
pt_BR: Índice

en: Next
pt_BR: Próx.

en: Backlinks:
pt_BR: Links de Entrada:

en: Attachments:
pt_BR: Anexos:
