zim - en to ru translation catalogue (733 entries)

note: Error message when external application could not be found, %s is the command
en: Cound not find application: %s
ru: Не удалось найти приложение: %s

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
ru: Ошибка запуска приложения: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
ru: %(cmd)s
    вернула ненулевой статус выхода %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
ru: Ошибка запуска %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
ru: По умолчанию

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
ru: calendar:week_start:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
ru: Похоже, вы нашли ошибку

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
ru: Не удалось прочитать: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
ru: Это обычно означает, что файл содержит некорректные символы

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
ru: Подробности

note: Error message
en: File is not writable: %s
ru: Файл %s защищён от записи

note: error message
en: File changed on disk: %s
ru: Файл %s был изменён на диске

note: option in preferences dialog
en: Create missing directories automatically
    (If disabled you will be prompted)
ru: Автоматически создавать отсутствующие каталоги
    (если отключено, то по запросу)

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
ru: Создать папку?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
ru: Каталог «%s» ещё не существует.
    Хотите его создать?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
ru: Не удалось открыть: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
ru: Редактирование файла: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
ru: Вы редактируете файл во внешнем приложении. Закройте этот диалог по завершении редактирования

note: Error message when external application could not be run in terminal, %s is the command
en: Cound not find terminal emulator to run application: %s
ru: Нет эмулятора терминала для запуска приложения: %s

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
ru: Настроить...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
ru: Приложений не найдено

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
ru: Открыть с помощью «%s»

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
ru: Настройка приложения для открытия ссылок «%s»

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
ru: Настройка приложения для открытия файлов
    типа «%s»

note: Dialog title
en: Configure Applications
ru: Настройка приложений

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
ru: Добавить приложение

note: Label for default application handler
en: System Default
ru: Настройка по умолчанию (системная)

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
ru: Имя

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
ru: Команда

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
ru: Сделать приложением по умолчанию

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
ru: Не удалось найти исполняемый файл «%s»

note: Dialog title
en: Custom Tools
ru: Внешние инструменты

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
ru: Вы можете настроить внешние инструменты, которые затем
    будут отображаться на панели инструментов или в контекстном меню.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
ru: Редактирование внешнего инструмента

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
ru: Описание

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
ru: Значок

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
ru: Команда не изменяет данные

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
ru: Вывод должен заменить текущий выбор

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
ru: Показывать на панели инструментов

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
ru: Следующие параметры будут заменяться
    в команде, во время её исполнения:
    <tt>
    <b>%f</b> исходный код страницы как временный файл
    <b>%d</b> прикреплённый к текущей странице каталог
    <b>%s</b> настоящий исходный файл страницы (если определён)
    <b>%p</b> имя страницы
    <b>%n</b> местохахождение блокнота (файл или каталог)
    <b>%D</b> корневой каталог документа (если определён)
    <b>%t</b> выделенный текст или слово под курсором
    <b>%T</b> выделенный текст включая wiki-разметку
    </tt>

note: dialog title
en: Export
ru: Экспорт

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
ru: Экспорт записей блокнота

note: message heading
en: Folder exists: %s
ru: Папка существует: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
ru: Папка уже существует и содержит данные. Экспорт в неё может привести к перезаписи существующих файлов. Продолжить?

note: message heading
en: File exists
ru: Файл существует

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
ru: Этот файл уже существует.
    Заменить?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
ru: Выберите страницы для экспорта

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
ru: Блокнот _целиком

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
ru: Одна _страница

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
ru: Страница

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
ru: Включить подстраницы

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
ru: Выберите формат для экспорта

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
ru: Другой...

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
ru: Формат

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
ru: Шаблон

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
ru: Использовать полный путь для файлов

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
ru: Преобразовать путь к корневой папке документов в URL

note: label for button with URL
en: Get more templates online
ru: Получить больше шаблонов на сайте

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
ru: Выберите выходной файл или папку

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
ru: Экспортировать каждую страницу в отдельный файл

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
ru: Экспортировать все страницы в один общий файл

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
ru: Выходная папка

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
ru: Главная страница

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
ru: Выходной файл

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
ru: Произошло %(n_error)i ошибок и %(n_warning)i предупреждений, смотрите протокол

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
ru: Произошло %i ошибок, смотрите протокол

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
ru: Произошло %i предупреждений, смотрите протокол

note: label in export dialog
en: Export completed
ru: Экспорт завершён

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
ru: Просмотреть _журнал

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
ru: Отсутствует модуль для отображения объектов этого типа: %s

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
ru: Для отображения этого объекта требуется модуль «%s»

note: Label for object manager
en: Enable plugin
ru: Включить модуль

note: label for inserted object
en: Unkown Object
ru: Неизвестный объект

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
ru: Неизвестный тип изображения

note: Menu title
en: _File
ru: _Файл

note: Menu title | Button label
en: _Edit
ru: _Правка

note: Menu title | button label
en: _View
ru: _Вид

note: Menu title | Button label
en: _Insert
ru: _Вставка

note: Menu title | input label
en: _Search
ru: _Поиск

note: Menu title
en: For_mat
ru: _Формат

note: Menu title
en: _Tools
ru: _Инструменты

note: Menu title
en: _Go
ru: Пере_ход

note: Menu title | Button label
en: _Help
ru: _Справка

note: Menu title
en: _Checkbox
ru: Переключатель

note: option for plugin preferences
en: Show controls in the window decoration
ru: Показывать элементы управления в оформлении окна

note: option for plugin preferences
en: This option requires restart of the application
ru: Этот параметр требует перезапуска приложения

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
ru: Используйте %s для переключения на боковую панель

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
ru: Всегда использовать последнюю позицию курсора при открытии страницы

note: button label for fullscreen window header
en: Leave Fullscreen
ru: Выйти из полноэкранного режима

note: Menu item
en: _Fullscreen
ru: Полноэкранный _режим

note: menu item
en: Toggle _Editable
ru: Включить/отключить _редактирование

note: menu item
en: Toggle editable
ru: Включает или отключает редактирование

note: message in toggle editable tooltip
en: Page is read-only and cannot be edited
ru: Страница доступна только для чтения и не может быть отредактирована

note: Menu item
en: _Side Panes
ru: _Боковые панели

note: menu item
en: Focus Sidepane
ru: Панель Фокус

note: Menu item | Button label
en: _Close
ru: _Закрыть

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
ru: Меню

note: short question on open-page if file exists
en: File exists, do you want to import?
ru: Файл уже существует, хотите его импортировать?

note: longer question on open-page if file exists
en: The file "%s" exists but is not a wiki page.
    Do you want to import it?
ru: Файл «%s» уже существует, но не является вики-страницей.
    Хотите его импортировать?

note: page status for title bar
en: readonly
ru: только чтение

note: Menu item
en: _Jump To...
ru: Пере_йти к…

note: Menu item | Button label
en: _Back
ru: На_зад

note: tooltip for navigation button
en: Go back
ru: Переход назад

note: Menu item | Button label
en: _Forward
ru: В_перед

note: tooltip for navigation button
en: Go forward
ru: Переход вперёд

note: Menu item
en: _Parent
ru: Уровнем _выше

note: Menu item
en: _Child
ru: Уровнем _ниже

note: Menu item
en: _Previous in Index
ru: _Назад по содержанию

note: Menu item
en: _Next in Index
ru: _Вперёд по содержанию

note: Menu item
en: _Home
ru: _Домашняя страница

note: Menu item
en: Go to home page
ru: Перейти на домашнюю страницу

note: Label for button with backlinks in statusbar
en: %i _Backlink | %i _Backlinks
ru[0]: %i _Обратная ссылка
ru[1]: %i _Обратные ссылки
ru[2]: %i _Обратных ссылок

note: Dialog title
en: Jump to
ru: Переход

note: Button label
en: _Jump
ru: _Переход

note: Label for page input
en: Jump to Page
ru: Перейти к странице

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
ru: Блокнот

note: dialog title
en: Open Notebook
ru: Открыть блокнот

note: Button label
en: _Add
ru: _Добавить

note: Button label
en: _Remove
ru: _Убрать

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
ru: Блокнот по умолчанию

note: Dialog window title
en: Add Notebook
ru: Добавить блокнот

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
ru: Укажите имя и папку для блокнота.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
ru: Папка

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
ru: Для создания нового блокнота необходимо выбрать пустой каталог.
    Конечно, также можно выбрать существующий каталог блокнота Zim.

note: Menu title
en: New _Attachment
ru: Новое _вложение

note: option in preferences dialog
en: Show edit bar along bottom of editor
ru: Показывать в нижней части редактора панель редактирования

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
ru: Использовать <Enter> для перехода по ссылкам
    (если отключено, можно использовать <Alt><Enter>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
ru: Показывать курсор на страницах, защищённых от редактирования

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
ru: Автоматически делать ссылками слова, написанные в ПрыгающемРегистре

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn wiki page names into links
ru: Автоматически делать ссылками названия страниц вики

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn identifiers starting with "#" into links
ru: Автоматически делать ссылками идентификаторы, начинающиеся с "#"

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
ru: Автоматически делать ссылками пути файлов

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
ru: Автоматически выделять текущее слово при применении форматирования

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
ru: Удаление отступов по <BackSpace>
    (если отключено, можно использовать <Shift><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
ru: Повторение нажатий вызывает цикличную смену статуса чек-бокса

note: option in preferences dialog
en: (Un-)indenting a list item also changes any sub-items
ru: Изменение отступа элемента списка изменяет отступы подэлементов

note: option in preferences dialog
en: Checking a checkbox also changes any sub-items
ru: Отметка флажка влияет на подэлементы

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
ru: Переформатировать wiki-разметку на лету

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
ru: Применять форматирование по умолчанию для копируемого текста

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
ru: Каталог с шаблонами для файлов-вложений

note: tooltip for button in anchor popover
en: Copy link to clipboard
ru: Копировать ссылку в буфер обмена

note: tooltip label for image with href
en: Link
ru: Ссылка

note: tooltip label for image with anchor id | input label for object ID
en: Id
ru: Идентификатор

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
ru: Не удалось сохранить страницу: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
ru: Для продолжения вы можете сохранить копию этой страницы 
    или отклонить все изменения. Если вы сохраните копию, изменения
    также не будут внесены, но они могут быть восстановлены позже.

note: Button label
en: _Cancel
ru: _Отмена

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
ru: От_клонить изменения

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
ru: _Сохранить копию

note: Menu item
en: Heading _1
ru: Заголовок _1

note: Menu item
en: Heading _2
ru: Заголовок _2

note: Menu item
en: Heading _3
ru: Заголовок _3

note: Menu item
en: Heading _4
ru: Заголовок _4

note: Menu item
en: Heading _5
ru: Заголовок _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
ru: _Жирный

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
ru: _Курсив

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
ru: _Подчеркнутый

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
ru: Зач_еркнутый

note: Menu item
en: _Subscript
ru: Нижний индекс

note: Menu item
en: _Superscript
ru: Верхний индекс

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
ru: Стенограмма

note: menu item for formatting
en: Su_perscript
ru: _Верхний индекс

note: menu item for formatting
en: Su_bscript
ru: _Нижний индекс

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
ru: Неизвестная wiki-ссылка: %s

note: error when anchor location in page not found
en: Id "%s" not found on the current page
ru: Идентификатор «%s» на текущей странице не найден

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
ru: _Копировать как...

note: menu item for context menu of editor
en: Paste As _Verbatim
ru: _Стенограмма

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
ru: Переместить выделенный текст…

note: menu item to copy link to achor location in page | menu item
en: Copy _link to this location
ru: Копировать _адрес

note: Menu item
en: _Remove Link
ru: Убрать _ссылку

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
ru: _Редактировать свойства

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
ru: _Редактировать ссылку

note: context menu item
en: Copy _Link
ru: Копировать _ссылку

note: context menu item
en: Copy Email Address
ru: Копировать адрес электронной почты

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
ru: Открыть папку

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
ru: Открыть с помощью…

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
ru: Открыть в _новом окне

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
ru: _Открыть

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '<'
ru: Отметить '<'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
ru: Отметить '>'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
ru: Установить переключатель в 'X'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
ru: Установить переключатель в 'V'

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
ru: Сбросить переключатель

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
ru: Со_хранить

note: Menu item
en: _Reload
ru: _Обновить

note: Menu item
en: _Undo
ru: _Отменить

note: Menu item
en: _Redo
ru: Ве_рнуть

note: Menu item
en: Cu_t
ru: _Вырезать

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
ru: _Копировать

note: Menu item
en: _Paste
ru: Вст_авить

note: Menu item
en: _Delete
ru: _Удалить

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
ru: Пометить как V-флажок

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
ru: Пометить как X-флажок

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
ru: Пометить как >-флажок

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '<'
ru: Пометить как <-флажок

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
ru: _Редактировать ссылку или объект…

note: menu item to copy current line to clipboard
en: Copy Line
ru: Копировать строку

note: Menu item
en: Date and Time...
ru: Дата и время...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
ru: Горизонтальная _линия

note: Menu item
en: _Image...
ru: _Изображение...

note: Menu item
en: _Attachment...
ru: Вложение…

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
ru: Маркированный список

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
ru: _Нумерованный список

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
ru: Список переключателей

note: Menu item,
en: _Remove List
ru: Убрать _список

note: Menu item
en: Text From _File...
ru: Текст из _файла…

note: Menu item
en: _Link...
ru: _Ссылка…

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
ru: Шаблоны не установлены

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
ru: Файл _Шаблоны...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
ru: _Очистить форматирование

note: Menu item
en: _Remove Heading
ru: Убрать _заголовок

note: Menu item
en: _Find...
ru: _Найти…

note: Menu item
en: Find Ne_xt
ru: Найти _следующее

note: Menu item
en: Find Pre_vious
ru: Найти _предыдущее

note: Menu item
en: _Replace...
ru: _Заменить…

note: Menu item
en: Word Count...
ru: Статистика…

note: Menu item
en: _Zoom In
ru: _Увеличить

note: Menu item
en: Zoom _Out
ru: У_меньшить

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
ru: Нормальный размер

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
ru: Вставить дату и время

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
ru: Дата

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
ru: _Ссылка на дату

note: Dialog title
en: Insert Image
ru: Вставить изображение

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
ru: Вставить изображение

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
ru: Тип файла не поддерживается: %s

note: Dialog title
en: Attach File
ru: Создать вложение

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
ru: У страницы «%s» нет папки для вложений

note: Dialog title
en: File Exists
ru: Файл существует

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
ru: Файл с именем <b>«%s»</b> уже существует.
    Вы можете указать другое имя или перезаписать существующий файл.

note: Input label
en: Filename
ru: Имя файла

note: Button label
en: _Browse
ru: _Обзор

note: Button label
en: Overwrite
ru: Перезаписать

note: Dialog title
en: Edit Image
ru: Редактировать изображение

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
ru: Местоположение

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
ru: Ссылка на

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
ru: Ширина

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
ru: Высота

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
ru: _Сбросить размер

note: Dialog title
en: Insert Text From File
ru: Вставить текст из файла

note: Dialog title
en: Edit Link
ru: Редактировать ссылку

note: Dialog title
en: Insert Link
ru: Вставить ссылку

note: Dialog button
en: _Link
ru: _Связать

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
ru: Текст

note: Input in 'insert link' dialog | Input in 'move text' dialog
en: Prefer short link names for pages
ru: Использовать для ссылок на страницы краткие имена

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
ru: _Следующее

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
ru: _Предыдущее

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
ru: _Учитывать регистр

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
ru: Только слово целиком

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
ru: _Регулярное выражение

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
ru: П_одсвечивать

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
ru: Найти

note: Dialog title
en: Find and Replace
ru: Найти и заменить

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
ru: Найти что

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
ru: Заменить на

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
ru: _Заменить

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
ru: Заменить _всё

note: Dialog title
en: Word Count
ru: Статистика

note: label in word count dialog
en: Paragraph
ru: Абзац

note: label in word count dialog
en: Selection
ru: Выделение

note: label in word count dialog
en: Words
ru: Слов

note: label in word count dialog
en: Lines
ru: Строк

note: label in word count dialog
en: Characters
ru: Символов

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
ru: Символы, исключая пробелы

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
ru: Переместить текст на другую страницу

note: Button label
en: _Move
ru: _Переместить

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
ru: Переместить текст в

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
ru: Оставить ссылку на новую страницу

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
ru: Открыть новую страницу

note: error message in "move selected text" action
en: No text selected
ru: Нет выделенного текста

note: Dialog title
en: New File
ru: Новый файл

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
ru: Интерфейс

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
ru: Редактирование

note: warning message, %s is the current locale - e.g. "NL_nl"
en: Your system encoding is set to %s, if you want support for special characters
    or see errors due to encoding, please ensure to configure your system to use "UTF-8"
ru: Ваша системная кодировка установлена в %s. Если вам нужна поддержка специальных символов
    или вы видите возникшие из-за кодировки ошибки, пожалуйста, настройте систему на использование «UTF-8».

note: Dialog title
en: Preferences
ru: Параметры

note: Heading in preferences dialog
en: Key bindings
ru: Горячие клавиши

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
ru: Модули

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
ru: Приложения

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
ru: Использовать свой шрифт

note: Button in plugin tab
en: _More
ru: _Ещё

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
ru: Настроить

note: Button in plugin tab
en: _Properties
ru: _Свойства

note: button label
en: Open plugins folder
ru: Открыть папку с модулями

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
ru: Получить больше модулей на сайте

note: help text when plugin cannot be activated
en: This plugin cannot be enabled due to missing dependencies.
    Please see the dependencies section below for details.
ru: Этот модуль не может быть включён из-за отсутствующих зависимостей.
    Для получения подробной информации смотрите ниже раздел с описанием зависимостей.

note: help text when plugin cannot be loaded due to bug / issue
en: There was a problem loading this plugin
ru: При загрузке этого модуля возникла проблема

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
ru: Зависимости

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
ru: Нет зависимостей

note: dependency failed
en: Failed
ru: Ошибка

note: optional dependency
en: Optional
ru: Дополнительно

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
ru: Автор

note: Column in plugin tab
en: Enabled
ru: Включен

note: Column in plugin tab
en: Plugin
ru: Модуль

note: Dialog title
en: Configure Plugin
ru: Настроить модуль

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
ru: Параметры модуля «%s»

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
ru: Этот модуль имеет дополнительные свойства,
    смотрите диалог свойств блокнота

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
ru: Установить текстовой редактор по умолчанию

note: button in preferences dialog to change default browser
en: Set default browser
ru: Установить браузер по умолчанию

note: help text in preferences dialog for modifying keybindings
en: Key bindings can be changed by clicking on a field with a key combination
    in the list and then press the new key binding.
    To disable a keybinding, select it in the list and use <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.
ru: Комбинации клавиш можно изменить: щёлкните по полю с комбинацией клавиш
    в списке и затем нажмите новую комбинацию клавиш.
    Чтобы отключить комбинацию клавиш, выберите её в списке и нажмите <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.

note: Column header for keybinding list
en: Action
ru: Действие

note: Column header for keybinding list
en: Key Binding
ru: Горячие клавиши

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
ru: Название для интервики

note: label for properties dialog
en: Home Page
ru: Домашняя страница

note: label for properties dialog
en: Document Root
ru: Корневая папка документа

note: label for properties dialog
en: Prefer short names for page links
ru: Использовать для ссылок на страницы краткие имена

note: label for properties dialog
en: Do not use system trash for this notebook
ru: Не использовать системную корзину для этого блокнота

note: Dialog title
en: Properties
ru: Свойства

note: Dialog title
en: Recent Changes
ru: Недавние изменения

note: label for modified time
en: Today
ru: Сегодня

note: label for modified time
en: Yesterday
ru: Вчера

note: Column header
en: Last Modified
ru: Последнее изменение

note: Dialog title
en: Search
ru: Поиск

note: Button label
en: _Find
ru: _Найти

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
ru: Для расширенного поиска можно использовать операторы И, ИЛИ и НЕ.
    Более подробная информация на странице помощи.

note: checkbox option in search dialog
en: _Limit search to the current page and sub-pages
ru: _Ограничить поиск текущей страницей и подстраницами

note: Column header search dialog
en: Score
ru: Нотный текст

note: Window title
en: Web Server
ru: Веб-сервер

note: Status in web server gui
en: Server not started
ru: Сервер не запущен

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
ru: Разрешить публичный доступ

note: checkbox in dialog for starting webserver
en: Require authentication
ru: Требуется аутентификация

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
ru: Порт

note: Field in web server gui
en: Username
ru: Имя пользователя

note: Field in web server gui
en: Password
ru: Пароль

note: Status in web server gui
en: Server started
ru: Сервер запущен

note: Status in web server gui
en: Server stopped
ru: Сервер остановлен

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
ru: Шаблоны

note: button label
en: Browse
ru: Обзор

note: Dialog title
en: Copy Template
ru: Копировать шаблон

note: Menu item
en: _New Page...
ru: _Создать страницу…

note: Menu item
en: New S_ub Page...
ru: Создать _подстраницу…

note: Menu item
en: _New Page Here...
ru: Создать страницу…

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
ru: _Открыть другой блокнот…

note: Menu item
en: _Import Page...
ru: _Импорт страницы…

note: Menu item
en: Save A _Copy...
ru: Сохранить коп_ию…

note: Menu item
en: E_xport...
ru: _Экспорт…

note: Menu item
en: _Send To...
ru: _Отправить…

note: Menu item
en: _Rename or Move Page...
ru: Пере_именовать или переместить страницу...

note: Menu item
en: _Delete Page
ru: _Удалить страницу

note: question in "delete page" action
en: Trash failed, do you want to permanently delete instead ?
ru: Удалить в корзину не удалось, хотите ли вы удалить насовсем?

note: Menu item
en: Proper_ties
ru: _Свойства

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
ru: В_ыход

note: Menu item
en: Copy _Location
ru: Копировать _адрес

note: Menu item
en: _Templates
ru: _Шаблоны

note: Menu item
en: Pr_eferences
ru: _Параметры

note: Menu item
en: _Search...
ru: _Найти...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
ru: Искать в этом разделе

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
ru: Найти _ссылки...

note: Menu item
en: Recent Changes...
ru: Недавние изменения...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
ru: Открыть папку с вложениями

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
ru: У этой страницы нет папки для вложений

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
ru: Открыть папку _блокнота

note: Menu item
en: Open _Document Root
ru: Открыть корневую папку документов

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
ru: Для этого блокнота неопределена корневой каталог

note: Menu item
en: Edit _Source
ru: Редактировать _исходный текст

note: Menu item
en: Start _Web Server
ru: Запустить _веб-сервер

note: Menu item
en: Check and Update Index
ru: Проверить и обновить индекс

note: Menu item
en: Custom _Tools
ru: В_нешние инструменты

note: Menu item
en: _Contents
ru: Со_держание

note: Menu item
en: _FAQ
ru: _Часто задаваемые вопросы

note: Menu item
en: _Keybindings
ru: _Горячие клавиши

note: Menu item
en: _Bugs
ru: О_шибки

note: Menu item
en: _About
ru: _О программе

note: Dialog title
en: New Page in %s
ru: Новая страница в %s

note: Dialog title
en: New Page
ru: Создать новую страницу

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
ru: Имейте ввиду, что ссылка на несуществующую страницу
    приведёт к автоматическому созданию этой страницы.

note: Input label
en: Page Name
ru: Имя страницы

note: Choice label
en: Page Template
ru: Шаблон страницы

note: Dialog title
en: Import Page
ru: Импорт страницы

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
ru: Текстовые файлы

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
ru: Сохранить копию страницы

note: Dialog title
en: Rename or Move Page
ru: Переименование или перемещение страницы

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
ru: Переименовать страницу «%s»

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
ru[0]: Обновить %i страницу, ссылающуюся на эту страницу
ru[1]: Обновить %i страницы, ссылающихся на эту
ru[2]: Обновить %i страниц, ссылающихся на эту страницу

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
ru: Обновить заголовок страницы

note: label for progress dialog
en: Updating Links
ru: Обновление ссылок

note: label in DeletePageDialog
en: Remove links to %s
ru: Удалить ссылки на %s

note: Dialog title
en: Trash Page
ru: Удаление страницы в корзину

note: Heading in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Move page "%s" to trash?
ru: Переместить страницу «%s» в корзину?

note: Text in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be moved to your system's trash.
    
    To undo later, go to your system's trashcan.
ru: Страница «%s» и все её подстраницы
    и вложения будут перемещены в системную корзину.
    
    Чтобы затем отменить это перемещение, перейдите в системную корзину.

note: label in the TrashPage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be trashed | %i files will be trashed
ru[0]: %i файл будет удалён
ru[1]: %i файла будет удалено
ru[2]: %i файлов будет удалено

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
ru: Удаление ссылок

note: Dialog title
en: Delete Page
ru: Удаление страницы

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
ru: Удалить страницу «%s»?

note: Text in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be deleted.
    
    This deletion is permanent and cannot be un-done.
ru: Страница «%s» и все её подстраницы
    и вложения будут удалены.
    
    Это удаление является окончательным и не может быть отменено.

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
ru[0]: %i файлов будет удалено
ru[1]: %i файл будет удалён
ru[2]: %i файла будет удалено

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
ru: Настольная wiki

note: dialog title
en: Select File
ru: Выбрать файл

note: menu item in context menu
en: Expand _All
ru: Развернуть _всё

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
ru: _Свернуть всё

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
ru: Очистить

note: dialog title
en: Select Folder
ru: Выбрать папку

note: dialog title
en: Select Image
ru: Выбрать изображение

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
ru: <Верх>

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
ru: Левая боковая панель

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
ru: Правая боковая панель

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
ru: Нижняя панель

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
ru: Верхняя панель

note: position of widget in window
en: Top
ru: Сверху

note: position of widget in window
en: Bottom
ru: Снизу

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
ru: По левому краю

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
ru: По правому краю

note: Menu item
en: _All Panes
ru: _Все панели

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
ru: При отправке отчета об ошибке, пожалуйста,
    включите информацию из текстового поля ниже

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
ru: Все файлы

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
ru: Изображения

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
ru: {count} из {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
ru: Журнал

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
ru: Не удалось найти файл или папку для этого блокнота

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
ru: Пожалуйста, укажите записную книжку

note: error message
en: Could not find notebook: %s
ru: Не удалось найти блокнот: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
ru: Выходное расположение, требующееся для экспорта

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
ru: Выходная директория существует и не пуста, укажите «--overwrite», чтобы выполнить экспорт принудительно

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
ru: Выходной файл существует, укажите «--overwrite», чтобы выполнить экспорт принудительно

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
ru: Нужен выходной файл для экспорта в MHTML

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
ru: Нужна выходная папка для экспорта полной записной книжки

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file name, please try using a name with less
    than 255 characters
ru: Не удалось записать этот файл. Возможно это связано с длиной
    имени файла, пожалуйста, попробуйте использовать имя,
    содержащее менее 255 символов

note: error message for filesystem limitations
en: File name too long: %s
ru: Имя файла слишком длинное: %s

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file path, please try using a folder structure resulting in less
    than 4096 characters
ru: Не удалось записать этот файл. Возможно это связано с длиной пути к файлу,
    пожалуйста, попробуйте использовать такую структуру папок, чтобы путь
    содержал менее 4096 символов

note: error message for filesystem limitations
en: File path too long: %s
ru: Слишком длинное имя файла: %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
ru: Обновление содержания

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
ru: Страница %s не найдена

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
ru: Страница %s не разрешена

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
ru: Данное имя страницы недопустимо из-за ограничений хранилища

note: message for PageNotAvailableError
en: Page not available: %s
ru: Страница недоступна: %s

note: description for PageNotAvailableError
en: This page name cannot be used due to a conflicting file in the storage
ru: Данное имя страницы недопустимо из-за конфликтующего файла в хранилище

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
ru: Страница %s уже существует

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
ru: Не удалось изменить страницу: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
ru: <Неизв.>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
ru: Ошибка в %(file)s в строке %(line)i около "%(snippet)s"

note: plugin name
en: Arithmetic
ru: Арифметика

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
ru: Этот модуль позволяет вставлять арифметические вычисления в zim. 
    Он основан на арифметическом модуле 
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.

note: menu item
en: _Arithmetic
ru: _Арифметика

note: text in confirmation dialog on deleting a file
en: Are you sure you want to delete the file '%s'?
ru: Вы уверены, что хотите удалить файл «%s»?

note: menu item to delete file
en: _Delete...
ru: _Удалить...

note: menu item to rename file
en: _Rename...
ru: _Переименовать...

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
ru: нет данных

note: label for file type
en: Type
ru: Тип

note: label for file size
en: Size
ru: Размер

note: label for file modification date
en: Modified
ru: Изменён

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
ru: _Переместить сюда

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
ru: _Копировать сюда

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
ru: Отмена

note: dialog title
en: Rename file
ru: Переименование файла

note: Error message
en: File name should not be blank.
ru: Имя файла не может быть пустым.

note: Error message
en: A file with that name already exists.
ru: Файл с таким именем уже существует.

note: Error message
en: File name should not contain path declaration.
ru: Имя файла не должно содержать путь к нему.

note: plugin name
en: Attachment Browser
ru: Менеджер вложений

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
ru: Этот модуль показывает папку вложений текущей страницы
    значком на нижней панели.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
ru: Положение в окне

note: option for plugin preferences
en: Use thumbnails
ru: Использовать эскизы

note: option for plugin preferences
en: Support thumbnails for SVG
ru: Включить эскизы для SVG-файлов

note: label for attachment browser pane
en: Atta_chments
ru: Вло_жения

note: Label for the statusbar, %i is the number of attachments for the current page
en: %i Atta_chment | %i Atta_chments
ru[0]: %i вложение
ru[1]: %i вложения
ru[2]: %i вложений

note: plugin name
en: BackLinks Pane
ru: Панель обратных ссылок

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль добавляет дополнительный виджет, который показывает список страниц,
    ссылающихся на текущую страницу.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: option for plugin preferences
en: Show BackLink count in title
ru: Показывать количество обратных ссылок в заголовке

note: option for plugin preferences
en: Show full Page Names
ru: Показывать полные имена страниц

note: widget label
en: BackLinks
ru: Обратные ссылки

note: Label for the statusbar, %i is the number of BackLinks to the current page
en: %i _BackLink | %i _BackLinks
ru[0]: %i _обратная ссылка
ru[1]: %i _обратные ссылки
ru[2]: %i _обратных ссылок

note: widget label
en: _BackLinks
ru: _Обратные ссылки

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
ru: _Редактировать...

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
ru: Редактировать %s

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
ru: _Предварительный просмотр

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
ru: Во время генерации изображения возникла ошибка.
    Всё равно сохранить исходный текст?

note: plugin name
en: BookmarksBar
ru: Панель закладок

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
ru: 		Этот модуль предоставляет панель для закладок.

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
ru: Максимальное количество закладок

note: preferences option
en: Save bookmarks
ru: Сохранить закладки

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
ru: Добавить новые закладки в начало панели

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
ru: Добавить закладку

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
ru: Закладки

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
ru: Добавить закладку/Показать настройки

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
ru: Вы хотите удалить все закладки?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
ru: Показать полное имя страницы

note: button label
en: Set New Name
ru: Установить новое имя

note: button label
en: Back to Original Name
ru: Вернуть оригинальное имя

note: menu item
en: Remove
ru: Удалить

note: menu item
en: Remove All
ru: Удалить все

note: menu item
en: Copy
ru: Копировать

note: menu item
en: Paste
ru: Вставить

note: menu item
en: Open in New Window
ru: Открыть в новом окне

note: menu item
en: Set to Current Page
ru: Использовать текущую страницу

note: plugin name
en: Command Palette
ru: Палитра команд

note: plugin description
en: This plugin opens a search dialog to allow quickly executing menu entries. The search dialog can be opened by pressing the keyboard shortcut Ctrl+Shift+P which can be customized via Zim's key bindings preferences.
ru: Этот модуль открывает диалог поиска для быстрого выполнения пунктов меню. Диалог поиска можно открыть нажатием комбинации клавиш Ctrl+Shift+P (комбинацию можно настроить с помощью параметров комбинаций клавиш Zim).

note: plugin name
en: Insert Diagram
ru: Вставка диаграмм

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль добавляет редактор диаграмм на основе GraphViz.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: menu item
en: Diagram
ru: Диаграмма

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
ru: Редактирование не отвлекаясь

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
ru: Этот модуль добавляет установки, которые позволяют
    редактировать в Zim, не отвлекаясь.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
ru: Скрыть меню в полноэкранном режиме

note: plugin preference
en: Maximum page width
ru: Максимальная ширина страницы

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
ru: Ширина границы

note: plugin preference
en: Text background color
ru: Цвет фона

note: plugin preference
en: Text foreground color
ru: Цвет текста

note: plugin name
en: Insert Ditaa
ru: Вставка ditaa

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль добавляет редактор диаграмм, основанный на Ditaa.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
ru: ASCII-графика (Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
ru: Вставка формул

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль добавляет редактор формул на основе LaTeX.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: plugin preference
en: Use font color for dark theme
ru: Использовать цвет шрифта для тёмной темы

note: plugin preference
en: Font size
ru: Размер шрифта

note: plugin preference
en: Equation image DPI
ru: Разрешение изображения формулы

note: menu item
en: Equation
ru: Формула

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
ru: Вставка Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
ru: Этот модуль предоставляет редактор графиков, основанный на Gnuplot.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
ru: Вставка графика GNU R

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
ru: Этот модуль, основанный на GNU R, служит для редактирования графиков.

note: menu item
en: GNU R Plot
ru: Графика GNU R

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
ru: Встроенный калькулятор не смог
    рассчитать выражение под курсором.

note: plugin name
en: Inline Calculator
ru: Встроенный калькулятор

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль позволяет быстро рассчитать
    простые математические выражения в Zim.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: error message
en: Could not parse expression
ru: Не удалось разобрать выражение

note: menu item
en: Evaluate _Math
ru: Посчитать _формулу

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
ru: Вставка символа

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль добавляет диалог «Вставка символа» и
    позволяет автоформатирование типографских знаков.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: menu item
en: Sy_mbol...
ru: Си_мвол…

note: plugin name
en: Journal
ru: Дневник

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
ru: Этот модуль перенаправляет один раздел блокнота в журнал
    со страницей в день, неделю или месяц.
    Также добавляет виджет календаря для доступа к этим страницам.

note: option value
en: Day
ru: День

note: option value
en: Week
ru: Неделя

note: option value
en: Month
ru: Месяц

note: option value
en: Year
ru: Год

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
ru: Скрывать панель журнала, если он пустой

note: input label
en: Section
ru: Раздел

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
ru: Странице календаря соответствует:

note: menu item
en: To_day
ru: _Сегодня

note: side pane title
en: _Journal
ru: _Журнал

note: strftime format for current date label
en: %A %d %B %Y
ru: %A, %d %b %Y

note: plugin name
en: Line Sorter
ru: Сортировщик строк

note: plugin description
en: This plugin sorts selected lines in alphabetical order.
    If the list is already sorted the order will be reversed
    (A-Z to Z-A). Additional features: move text lines up or down,
    duplicate or remove lines of text.
ru: Этот модуль сортирует выделенные строки в алфавитном
    порядке. Если строки уже отсортированы, порядок
    сортировки будет изменен на обратный (А-Я на Я-А).
    Дополнительные возможности: перемещение строк текста
    выше или ниже, дублирование или удаление строк.

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
ru: Выберите пожалуйста более одной строчки текста

note: menu item
en: _Sort lines
ru: Сортировать строки

note: Menu item
en: _Move Line Up
ru: _Передвинуть строчку вверх

note: Menu item
en: _Move Line Down
ru: П_ередвинуть строчку вниз

note: Menu item
en: _Duplicate Line
ru: _Дублировать строчку

note: Menu item
en: _Remove Line
ru: _Удалить строчку

note: plugin name | menu item
en: Link Map
ru: Карта ссылок

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль отображает диалоговое окно с графическим
    представлением структуры ссылок блокнота. Он может
    быть использован в качестве «карты», показывающей,
    как связаны страницы.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: preferences option
en: Show linkmap button in headerbar
ru: Показывать кнопку карты связей в строке заголовка

note: plugin name
en: macOS Menubar
ru: Меню macOS

note: plugin description
en: This plugin provides a macOS menubar for zim.
ru: Этот модуль предоставляет панель меню macOS.

note: plugin name
en: Page Index
ru: Содержание страницы

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
ru: Этот модуль добавляет панель содержания страницы в основное окно.

note: preferences option
en: Use drag&drop to move pages in the notebook
ru: Использовать перетаскивание для перемещения страниц в блокноте

note: preferences option
en: Automatically expand sections on open page
ru: Автоматически разворачивать разделы на открытой странице

note: preferences option
en: Automatically collapse sections on close page
ru: Автоматически сворачивать разделы на закрытой странице

note: preferences option
en: Use horizontal scrollbar (may need restart)
ru: Использовать горизонтальную полосу прокрутки (может потребоваться перезапуск)

note: preferences option
en: Use tooltips
ru: Использовать всплывающие подсказки

note: tab label for side pane
en: Inde_x
ru: Со_держание

note: plugin name
en: Path Bar
ru: Панель пути

note: plugin description
en: This plugin adds a "path bar" to the top of the window.
    This "path bar" can show the notebook path for the current page,
    recent visited pages or recent edited pages.
ru: Модуль добавляет «панель пути» над окном текущей страницы.
    Эта «панель пути» может показывать путь к текущей странице, список недавно посещённых страниц или список недавно редактированных страниц.

note: Menu title
en: P_athbar
ru: Панель _адреса

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
ru: _Нет

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
ru: _Недавние страницы

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
ru: Недавно изменённые страницы

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
ru: Посещенные страницы

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
ru: _Иерархия страниц

note: plugin name
en: Print to Browser
ru: Печать в браузер

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль предоставляет отсутствующую в Zim
    поддержку печати. Он экспортирует текущую страницу
    в HTML и открывает ее в браузере. Если браузер имеет 
    поддержку печати, вы сможете произвести печать оттуда.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: menu item
en: _Print to Browser
ru: _Печать в браузер

note: menu item
en: _Print
ru: _Печать

note: plugin name
en: Quick Note
ru: Быстрые заметки

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль добавляет диалог для быстрой вставки текста
    или содержания буфера обмена на страницу в Zim.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: menu item
en: Quick Note...
ru: Быстрая заметка…

note: text entry field
en: Page section
ru: Раздел страницы

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
ru: Создавать новую страницу для каждой заметки

note: text entry field
en: Title
ru: Заголовок

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
ru: Открыть _Страницу

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
ru: Сбросить заметку?

note: plugin name
en: Insert Score
ru: Вставка нотного текста

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль добавляет нотный редактор, основанный на GNU Lilypond.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: plugin preference
en: Common include header
ru: Общий включаемый заголовок

note: plugin preference
en: Common include footer
ru: Общий включаемый «подвал»

note: menu item
en: Musical Score
ru: Музыкальный результат

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
ru: Вставка снимка экрана

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль позволяет сделать снимок экрана и вставить его
    в страницу Zim.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
ru: Команда для скриншота

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
ru: С_нимок экрана…

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
ru: Захватить весь экран

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
ru: Выбрать окно или область экрана

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
ru: Задержка

note: label behind timer
en: seconds
ru: сек.

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
ru: При выполнении «%s» возникла ошибка

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
ru: Вставить диаграмму последовательностей

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
ru: Этот модуль предоставляет редактор диаграммы последовательностей на основе seqdiag.
    Это позволяет легко редактировать диаграммы последовательностей.

note: menu item
en: Sequence Diagram
ru: Диаграмма последовательностей

note: plugin name
en: Source View
ru: Просмотр исходника

note: plugin description
en: This plugin allows inserting 'Code Blocks' in the page. These will be
    shown as embedded widgets with syntax highlighting, line numbers etc.
ru: Этот модуль позволяет вставить «блок кода» в текущее место на странице.
    При этом он предлагает выбрать язык программирования для выделения синтаксиса , а также нумерует линии текста в «блоке кода».

note: option value
en: Never wrap lines
ru: Никогда не переносить строки

note: option value
en: Try wrap at word boundaries or character
ru: Пытаться переносить по границам слова или символу

note: option value
en: Always wrap at character
ru: Всегда переносить по символу

note: option value
en: Always wrap at word boundaries
ru: Всегда переносить по границам слова

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
ru: Авто отступ

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
ru: Ключ Smart Home

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
ru: Подсвечивать текущую строку

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
ru: Показать правую границу

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
ru: Позиция правой границы

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
ru: Ширина табуляции

note: preference option for sourceview plugin
en: Text wrap mode
ru: Режим переноса текста

note: preference option for sourceview plugin
en: Theme
ru: Тема

note: menu item
en: Code Block
ru: Блок кода

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
ru: Показывать номера строк

note: input label
en: Syntax
ru: Синтаксис

note: dialog title
en: Insert Code Block
ru: Вставить блок кода

note: input checkbox
en: Display line numbers
ru: Отображать номера строк

note: plugin name
en: Spell Checker
ru: Проверка орфографии

note: plugin description
en: Adds spell checking support using gtkspell.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Добавляет проверку правописания с помощью gtkspell.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: menu item
en: Check _spelling
ru: Проверять _орфографию

note: error message
en: Could not load spell checking
ru: Не удалось загрузить проверку орфографии

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
ru: Это может означать, что соответствующий
    словарь не установлен

note: alignment option
en: Center
ru: По центру

note: alignment option
en: Unspecified
ru: Неопределённый

note: plugin name
en: Table Editor
ru: Редактор таблиц

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
ru: С помощью этого модуля можно вставлять таблицы в вики-страницы.
    Таблицы будут показаны как виджеты GTK TreeView.
    Набор функций дополняет экспорт этих таблиц в различные форматы (т. е. HTML/LaTeX).

note: option value
en: with lines
ru: с линиями

note: option value
en: no grid lines
ru: без линий сетки

note: option value
en: horizontal lines
ru: горизонтальные линии

note: option value
en: vertical lines
ru: вертикальные линии

note: preference description
en: Show helper toolbar
ru: Показать помощник панели инструментов

note: preference description
en: Grid lines
ru: Линии сетки

note: menu item
en: Table
ru: Таблица

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
ru: Добавить строку

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
ru: Удалить строку

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
ru: Дублировать строку

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
ru: Строку вверх

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
ru: Строку вниз

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
ru: Изменить столбцы

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
ru: Открыть справку

note: menu item
en: Delete row
ru: Удалить строку

note: menu item
en: Open cell content link
ru: Открыть ссылку, содержащуюся в ячейке

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
ru: Таблица должна состоять по крайней мере из строки!
    Никакого удаления не сделано.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
ru: Пожалуйста, выберите строку перед нажатием на кнопку.

note: Dialog title
en: Insert Table
ru: Вставить таблицу

note: Dialog title
en: Edit Table
ru: Редактор таблицы

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
ru: Управление столбцами таблицы

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
ru: Столбец 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
ru: Авто
    Перенос

note: table header
en: Align
ru: Выравнивание

note: hoover tooltip
en: Add column
ru: Добавить столбец

note: hoover tooltip
en: Remove column
ru: Удалить столбец

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
ru: Переместить столбец вперёд

note: hoover tooltip
en: Move column backward
ru: Переместить столбец назад

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
ru: Таблица должна иметь по крайней мере один столбец.

note: plugin name
en: Table of Contents
ru: Оглавление

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль добавляет дополнительный виджет, показывающий
    оглавление текущей страницы.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
ru: Показать оглавление в плавающем виджете (а не в боковой панели)

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
ru: Показать заголовок страницы как заголовок в оглавлении

note: option for plugin preferences
en: Include horizontal lines in the ToC
ru: Включать горизонтальные линии в оглавление

note: option for plugin preferences
en: Set ToC fontsize
ru: Установить размер шрифта оглавления

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
ru: Понизить

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
ru: Повысить

note: widget label
en: T_oC
ru: О_главление

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
ru: Оглавление

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
ru: Метки

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
ru: Этот модуль позволяет фильтровать содержание по выбранным меткам в облаке.

note: title for sidepane tab
en: T_ags
ru: _Метки

note: menu option
en: Show full page name
ru: Показать полное имя страницы

note: menu option
en: Sort pages by tags
ru: Сортировать страницы по меткам

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
ru: Сортировать по алфавиту

note: list with tasks
en: All Tasks
ru: Все задачи

note: tab label for side pane
en: Tas_ks
ru: За_дачи

note: Window title for tasklist
en: Tasks
ru: Задачи

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
ru: Непомеченные

note: Column header Task List dialog
en: Task
ru: Задача

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
ru: Завершить к

note: Column header Task List dialog | start date for task
en: Start
ru: Начинается

note: plugin name | menu item
en: Task List
ru: Список задач

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль добавляет диалог, показывающий список открытых задач в определённом блокноте.
    Открытые задачи помечаются флажками или метками, например TODO или FIXME.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: preferences option
en: Show tasklist button in headerbar
ru: Показывать кнопку списка задач на панели заголовка

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
ru: Показывать список задач на боковой панели

note: preferences option
en: Show due date in sidepane
ru: Показывать дату завершения на боковой панели

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
ru: Считать задачами все строки с флажками

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
ru: Метки для задач

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
ru: Использовать дату из страниц журнала

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
ru: не использовать

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
ru: как начальная дата для задач

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
ru: как требуемая дата для задач

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
ru: Искать в разделах

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
ru: Игнорировать разделы

note: toolbar style
en: Icons
ru: Значки

note: toolbar style
en: Icons & Text
ru: Значки и текст

note: toolbar style
en: Icons & Text horizontal
ru: Значки и текст по горизонтали

note: Toolbar size small
en: Small
ru: Маленькая

note: Toolbar size large
en: Large
ru: Большая

note: plugin name
en: Tool Bar
ru: Панель инструментов

note: option for plugin preferences
en: Show toolbar
ru: Показывать панель инструментов

note: option for plugin preferences
en: Include formatting tools in toolbar
ru: Добавить инструменты форматирования на панель инструментов

note: option for plugin preferences
en: Toolbar style
ru: Стиль панели инструментов

note: option for plugin preferences
en: Toolbar size
ru: Размер панели инструментов

note: plugin name
en: Tray Icon
ru: Значок в области уведомлений

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль добавляет значок Zim в область уведомлений.
    
    Для работы этого модуля требуется версия Gtk+ не ниже 2.10.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
ru: Классический значок в области уведомлений
    (не использовать новый стиль значков статуса в Ubuntu)

note: preferences option
en: Show a separate icon for each notebook
ru: Показывать отдельный значок для каждого блокнота

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
ru: _Быстрая заметка…

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
ru: _Другой…

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
ru: Блокноты

note: plugin name
en: Version Control
ru: Контроль версий

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ru: Этот модуль обеспечивает контроль версий для блокнотов.
    
    Этот модуль поддерживает следующие системы контроля версий: Bazaar, Git и Mercurial.
    
    Это базовый модуль, поставляющийся с Zim.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version when the notebook is closed
ru: Автоматически сохранять версию при закрытии блокнота

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
ru: Регулярное автосохранение версий

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
ru: Интервал автосохранения в минутах

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
ru: Автоматически сохраненная версия

note: menu item
en: S_ave Version...
ru: Сохранить _версию…

note: menu item
en: _Versions...
ru: _Версии…

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
ru: Со времени сохранения последней версии изменений не было

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
ru: Нет изменений с прошлой версии

note: option value
en: Fossil
ru: Окаменелость

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
ru: Включить контроль версий?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
ru: Контроль версий для этого блокнота отключен.
    Включить?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
ru: Система контроля версий

note: dialog title
en: Save Version
ru: Сохранить версию

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
ru: Добавьте комментарий для этой версии

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
ru: Сохранённая версия

note: dialog title
en: Versions
ru: Версии

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
ru: _Страница

note: Button label
en: View _Annotated
ru: Просмотреть _аннотации

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
ru: Выберите версию, чтобы увидеть изменения между этой версией и
    текущим состоянием. При выборе нескольких версий будут показаны различия между ними.

note: version details
en: Comment
ru: Комментарий

note: Button label
en: _Restore Version
ru: _Восстановить версию

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
ru: Показать _изменения

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
ru: _Рядом

note: dialog title
en: Annotated Page Source
ru: Комментированный исходник страницы

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
ru: Восстановить страницу до сохранённой версии?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
ru: Вы хотите восстановить страницу: %(page)s
    до сохраненной версии: %(version)s?
    
    Все изменения с последней сохранённой версии будут утеряны!

note: dialog title
en: Changes
ru: Изменения

note: Column header versions dialog
en: Rev
ru: Ревизия

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
ru: Вести журнал событий с помощью Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
ru: Передаёт события процессу zeitgeist.

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
ru: Вики-страница: %s

en: Created
ru: Создан

en: Prev
ru: Пред.

en: Index
ru: Содержание

en: Next
ru: След.

en: Backlinks:
ru: Обратные ссылки:

en: Attachments:
ru: Вложения:
