zim - en to sr translation catalogue (316 entries)

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
sr: Покретање програма није успело: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
sr: %(cmd)s
    враћено је излазно стање%(code)i

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
sr: Подразумевано

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
sr: Није могуће прочитати: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
sr: То обично значи да датотека садржи неважеће знаке

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
sr: Детаљи

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
sr: Желите направити фасциклу?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
sr: Није могуће отворити: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
sr: Уређивање датотеке: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
sr: Ви уређујете датотеку у спољашњој апликацији. Затворите овај дијалог након измене

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
sr: Отвори са „%s“

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
sr: Назив:

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
sr: Наредба

note: Dialog title
en: Custom Tools
sr: Прилагођене алатке

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
sr: Можете да подесите жељене алате које ће се појавити
     на траци са алаткама или падајућем изборнику.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
sr: Уреди прилагођене алатке

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
sr: Опис

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
sr: Икона

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
sr: Команда не мења податке

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
sr: Прикажи у алатној траци

note: dialog title
en: Export
sr: Извези

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
sr: Извожење бележнице

note: message heading
en: Folder exists: %s
sr: Постоји фасцикла: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
sr: Фасцикла већ постоји и има садржај, извоз у ову фасциклу могу заменити постојеће датотеке. Да ли желите да наставите?

note: message heading
en: File exists
sr: Датотека постоји

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
sr: Ова датотека већ постоји.
    Желите да је замените?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
sr: Изаберите странице за извоз

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
sr: Целокупна _бележница

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
sr: Појединачна _страница

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
sr: Страна

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
sr: Изаберите формат за извоз

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
sr: Остало...

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
sr: Формат

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
sr: Шаблон

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
sr: Повежи датотеке под главним документом са пуном путањом датотеке

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
sr: Пресликај главни документ у УРЛ адресу

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
sr: Изаберите излазну датотеку или фасциклу

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
sr: Излазна фасцикла

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
sr: Показатељ стране

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
sr: Излазна датотека

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
sr: Приказ _евиденције

note: Menu title
en: _File
sr: _Датотека

note: Menu title | Button label
en: _Edit
sr: _Уреди

note: Menu title | button label
en: _View
sr: _Приказ

note: Menu title | Button label
en: _Insert
sr: _Уметни

note: Menu title | input label
en: _Search
sr: _Претражи

note: Menu title
en: For_mat
sr: Фор_мат

note: Menu title
en: _Tools
sr: _Алатке

note: Menu title
en: _Go
sr: _Иди

note: Menu title | Button label
en: _Help
sr: _Помоћ

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
sr: Увек користи последњу позицију показивача приликом отварања странице

note: Menu item
en: _Fullscreen
sr: _Цео екран

note: Menu item | Button label
en: _Close
sr: _Затвори

note: page status for title bar
en: readonly
sr: само за читање

note: Menu item
en: _Jump To...
sr: _Пређи на...

note: Menu item | Button label
en: _Back
sr: _Назад

note: Menu item | Button label
en: _Forward
sr: _Проследи

note: Menu item
en: _Parent
sr: _Надређени

note: Menu item
en: _Child
sr: _Подређено

note: Menu item
en: _Home
sr: _Почетна

note: Dialog title
en: Jump to
sr: Скочи на

note: Label for page input
en: Jump to Page
sr: Скочи на страницу

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
sr: Бележница

note: dialog title
en: Open Notebook
sr: Отвори бележницу

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
sr: Подразумевана бележница

note: Dialog window title
en: Add Notebook
sr: Додај бележницу

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
sr: Изаберите име и фасциклу за бележницу.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
sr: фасцикла

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
sr: Прикажи курсор на страници која се не може изменити

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
sr: Аутоматски претвори путање датотека у везе

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
sr: Преобликуј Вики ознаке у лету

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
sr: Подразумевани формат за копирање текста у остави

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
sr: Није могуће сачувати страницу: %s

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
sr: _Одбаци измене

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
sr: _Сачувај копију

note: Menu item
en: Heading _1
sr: Заглавље _1

note: Menu item
en: Heading _2
sr: Заглавље _2

note: Menu item
en: Heading _3
sr: Заглавље _3

note: Menu item
en: Heading _4
sr: Заглавље _4

note: Menu item
en: Heading _5
sr: Заглавље _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
sr: _Јако

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
sr: _Наглашавање

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
sr: _Означи

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
sr: _Прецртај

note: Menu item
en: _Subscript
sr: _Под-пис

note: Menu item
en: _Superscript
sr: _Над-пис

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
sr: Умножи _као...

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
sr: Премести изабрани текст...

note: Menu item
en: _Remove Link
sr: _Уклони везу

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
sr: _Уреди својства

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
sr: _Уреди везу

note: context menu item
en: Copy _Link
sr: Умножи _везу

note: context menu item
en: Copy Email Address
sr: Умножи е-адресу

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
sr: Отвори фасциклу

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
sr: Отвори помоћу...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
sr: Отвори у новом _прозору

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
sr: _Отвори

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
sr: _Сачувај

note: Menu item
en: _Reload
sr: _Поново учитај

note: Menu item
en: _Undo
sr: _Опозови

note: Menu item
en: _Redo
sr: _Понови

note: Menu item
en: Cu_t
sr: И_сеци

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
sr: _Умножи

note: Menu item
en: _Paste
sr: _Налепи

note: Menu item
en: _Delete
sr: _Обриши

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
sr: Пребаци поље за избор 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
sr: Пребаци поље за избор 'X'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
sr: _Уреди везу или објекат...

note: Menu item
en: _Image...
sr: _Слика...

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
sr: _Нумерисани списак

note: Menu item
en: Text From _File...
sr: Текст из_ датотеке...

note: Menu item
en: _Link...
sr: _Веза...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
sr: Очисти форматирање

note: Menu item
en: _Find...
sr: _Нађи...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
sr: Пронађи сле_деће

note: Menu item
en: Find Pre_vious
sr: Пронађи пре_тходно

note: Menu item
en: _Replace...
sr: _Замени...

note: Menu item
en: Word Count...
sr: Бројање речи...

note: Menu item
en: _Zoom In
sr: _Увећај

note: Menu item
en: Zoom _Out
sr: У_мањи

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
sr: _Уобичајена величина

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
sr: Уметни датум и време

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
sr: Датум

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
sr: _Повежи на датум

note: Dialog title
en: Insert Image
sr: Уметни слику

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
sr: Прво приложи слику

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
sr: Тип датотеке није подржан: %s

note: Dialog title
en: Attach File
sr: Приложи датотеку

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
sr: Страница "%s" нема фасциклу за прилоге

note: Dialog title
en: File Exists
sr: Датотека постоји

note: Input label
en: Filename
sr: Назив датотеке

note: Button label
en: _Browse
sr: _Преглед

note: Button label
en: Overwrite
sr: Замени

note: Dialog title
en: Edit Image
sr: Уреди слику

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
sr: Место

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
sr: Веза до

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
sr: Ширина

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
sr: Висина

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
sr: _Поново постави величину

note: Dialog title
en: Insert Text From File
sr: Уметни текст из датотеке

note: Dialog title
en: Edit Link
sr: Уреди везу

note: Dialog title
en: Insert Link
sr: Убаци везу

note: Dialog button
en: _Link
sr: _Веза

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
sr: Текст

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
sr: _Следеће

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
sr: _Претходно

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
sr: Цела _реч

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
sr: _Правилан израз

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
sr: _Означено

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
sr: Пронађи

note: Dialog title
en: Find and Replace
sr: Нађи и замени

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
sr: Текст за претрагу

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
sr: Замени са

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
sr: _Замени

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
sr: Замени _све

note: Dialog title
en: Word Count
sr: Број речи

note: label in word count dialog
en: Paragraph
sr: Пасус

note: label in word count dialog
en: Selection
sr: Избор

note: label in word count dialog
en: Words
sr: Речи

note: label in word count dialog
en: Lines
sr: Редови

note: label in word count dialog
en: Characters
sr: Знакови

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
sr: Премести текст на другу страницу

note: Button label
en: _Move
sr: _Премести

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
sr: Премести текст у

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
sr: Оставите везу ка новој страници

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
sr: Отвори нову страницу

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
sr: Сучеље

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
sr: Уређивање

note: Dialog title
en: Preferences
sr: Поставке

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
sr: Додаци

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
sr: Користи жељени словолик

note: Button in plugin tab
en: _More
sr: _Још

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
sr: П_одеси

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
sr: Зависности

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
sr: Нема зависности

note: dependency is OK
en: OK
sr: У реду

note: dependency failed
en: Failed
sr: Није успело

note: optional dependency
en: Optional
sr: По избору

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
sr: Аутор

note: Column in plugin tab
en: Enabled
sr: Укључено

note: Column in plugin tab
en: Plugin
sr: Додатак

note: Dialog title
en: Configure Plugin
sr: Подеси додатак

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
sr: Могућности додатка %s

note: label for properties dialog
en: Home Page
sr: Почетна страница

note: label for properties dialog
en: Document Root
sr: Главни документ

note: Dialog title
en: Properties
sr: Својства

note: Dialog title
en: Search
sr: Претрага

note: Column header search dialog
en: Score
sr: Резултат

note: Status in web server gui
en: Server not started
sr: Послужитељ није покренут

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
sr: Прикључак

note: Status in web server gui
en: Server started
sr: Послужитељ је покренут

note: Status in web server gui
en: Server stopped
sr: Послужитељ је заустављен

note: Menu item
en: _New Page...
sr: _Нова страница...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
sr: Нова под_страница...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
sr: _Отворите другу бележницу...

note: Menu item
en: _Import Page...
sr: _Увези страницу...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
sr: Сачувај _копију...

note: Menu item
en: E_xport...
sr: И_звези...

note: Menu item
en: _Send To...
sr: _Пошаљи у...

note: Menu item
en: _Delete Page
sr: _Избриши страницу

note: Menu item
en: Proper_ties
sr: Својс_тва

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
sr: _Изађи

note: Menu item
en: Pr_eferences
sr: По_ставке

note: Menu item
en: _Search...
sr: _Тражи...

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
sr: Претрага _повратне везе...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
sr: Отвори фасциклу _прилога

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
sr: Ова страница нема фасциклу прилога

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
sr: Отвори _фасциклу бележнице

note: Menu item
en: Open _Document Root
sr: Отвори _главни документ

note: Menu item
en: Edit _Source
sr: Уреди _извор

note: Menu item
en: Start _Web Server
sr: Покрени _веб послужитеља

note: Menu item
en: Custom _Tools
sr: Прилагођене _алатке

note: Menu item
en: _Contents
sr: _Садржај

note: Menu item
en: _FAQ
sr: _ЧПП

note: Menu item
en: _Keybindings
sr: _Тастатурне пречице

note: Menu item
en: _Bugs
sr: _Грешке

note: Menu item
en: _About
sr: _О програму

note: Dialog title
en: New Page
sr: Нова страница

note: Input label
en: Page Name
sr: Име стране

note: Choice label
en: Page Template
sr: Шаблон стране

note: Dialog title
en: Import Page
sr: Увези страну

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
sr: Текстуалне датотеке

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
sr: Сачувај копију

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
sr: Преименуј страну "%s"

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
sr[0]: Ажурирај %i страницу која је повезана на ту страницу
sr[1]: Ажурирај %i странице које су повезане на ту страницу
sr[2]: Ажурирај %i страница које су повезане на ту страницу

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
sr: Ажурирајте заглавље ове странице

note: label for progress dialog
en: Updating Links
sr: Ажурирање везе

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
sr: Уклањање везе

note: Dialog title
en: Delete Page
sr: Обриши страну

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
sr: Избриши страницу "%s"?

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
sr[0]: %i датотека ће бити обрисана
sr[1]: %i датотеке ће бити обрисане
sr[2]: %i датотека ће бити обрисано

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
sr: Википедија - радна површина

note: dialog title
en: Select File
sr: Изаберите датотеку

note: menu item in context menu
en: Expand _All
sr: Прошири _све

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
sr: _Скупи све

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
sr: Очисти

note: dialog title
en: Select Folder
sr: Изабери фасциклу

note: dialog title
en: Select Image
sr: Изаберите слику

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
sr: <Врх>

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
sr: Све датотеке

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
sr: Слике

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
sr: Датотека евиденције

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
sr: Није могуће наћи датотеку или фасциклу за ову бележницу

note: error message
en: Could not find notebook: %s
sr: Није могуће пронаћи бележницу: %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
sr: Ажурирање индекса

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
sr: Није могуће изменити страницу: %s

note: plugin name
en: Arithmetic
sr: Аритметика

note: menu item
en: _Arithmetic
sr: _Аритметика

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
sr: Непознато

note: label for file size
en: Size
sr: Величина

note: label for file modification date
en: Modified
sr: Измењено

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
sr: _Премести овде

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
sr: _Умножи овде

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
sr: Откажи

note: plugin name
en: Attachment Browser
sr: Прегледач прилога

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
sr: _Преглед

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
sr: Грешкa приликом стварања слике.
    Да ли желите да сачувате ипак изворни текст?

note: plugin name
en: Insert Diagram
sr: Уметни дијаграм

note: plugin name
en: Insert Ditaa
sr: Уметни Ditaa

note: plugin name
en: Insert Equation
sr: Уметни једначину

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
sr: Уметни Gnuplot

note: error message
en: Could not parse expression
sr: Није могуће анализирати израз

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
sr: Убаци симбол

note: menu item
en: Sy_mbol...
sr: Си_мбол...

note: option value
en: Day
sr: Дан

note: option value
en: Week
sr: Седмица

note: option value
en: Month
sr: Месец

note: option value
en: Year
sr: Година

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
sr: Користи за сваку страну

note: menu item
en: To_day
sr: Да_нас

note: plugin name
en: Line Sorter
sr: Разврстач линија

note: menu item
en: _Sort lines
sr: _Разврстај линије

note: Menu title
en: P_athbar
sr: Трака _путање

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
sr: _Ништа

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
sr: _Недавне странице

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
sr: _Историјат

note: plugin name
en: Quick Note
sr: Брза белешка

note: menu item
en: Quick Note...
sr: Брза белешка ...

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
sr: Направи нову страну за сваку белешку

note: text entry field
en: Title
sr: Наслов

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
sr: Отвори _страницу

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
sr: Уметни снимак екрана

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
sr: _Снимак екрана...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
sr: Снимак целог екрана

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
sr: Изабери прозор или област

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
sr: Кашњење

note: label behind timer
en: seconds
sr: секунде

note: plugin name
en: Spell Checker
sr: Провера правописа

note: plugin name
en: Table of Contents
sr: Садржај

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
sr: Снизи

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
sr: Унапреди

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
sr: Ознаке

note: menu option
en: Sort pages by tags
sr: Поређај странице по ознакама

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
sr: Поређај по алфабету

note: list with tasks
en: All Tasks
sr: Сви задаци

note: Column header Task List dialog
en: Task
sr: Задатак

note: plugin name | menu item
en: Task List
sr: Списак задатака

note: plugin name
en: Tray Icon
sr: Икона у палети

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
sr: _Брза белешка...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
sr: _Остало...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
sr: Бележнице

note: plugin name
en: Version Control
sr: Издање за проверу

note: menu item
en: S_ave Version...
sr: с_ачувај ово издање...

note: menu item
en: _Versions...
sr: _Издања...

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
sr: Нема промена од последњег издања

note: option value
en: Bazaar
sr: Тржница

note: dialog title
en: Save Version
sr: Сачувај ово издање

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
sr: Унесете коментар за ово издање

note: dialog title
en: Versions
sr: Издања

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
sr: _Страна

note: version details
en: Comment
sr: Коментар

note: Button label
en: _Restore Version
sr: _Врати издање

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
sr: Прикажи _промене

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
sr: _Страна по страна

note: dialog title
en: Changes
sr: Промене

en: Index
sr: Индекс
