zim - en to tr translation catalogue (457 entries)

note: Error message when external application could not be found, %s is the command
en: Cound not find application: %s
tr: Uygulama bulunamadı: %s

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
tr: Uygulama çalıştırırken hata: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
tr: %(cmd)s
    sıfır-olmayan %(code)i çıkış durumunu döndürdü

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
tr: Çalıştırma başarısız oldu: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
tr: Varsayılan

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
tr: takvim:hafta_basi:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
tr: Öyle görünüyor ki bir hata buldunuz

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
tr: Okunamadı: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
tr: Bu genellikle dosyanın geçersiz karakterler içerdiği manasına gelir.

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
tr: Ayrıntılar

note: Error message
en: File is not writable: %s
tr: Dosya yazdırılabilir değil: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
tr: Kayıtlı dosya değiştirildir: %s

note: option in preferences dialog
en: Create missing directories automatically
    (If disabled you will be prompted)
tr: Eksik dizinleri otomatik olarak oluştur
    (Devre dışı bırakılmışsa sizden istenecektir)

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
tr: Klasör oluşturmak ister misiniz?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
tr: %s isimli klasör şu an yok.
    Oluşturmak ister misiniz?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
tr: Açılamadı: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
tr: Düzenlenen dosya: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
tr: Dosyayı harici bir uygulama ile düzenliyorsunuz. Tamamladığınızda bu iletişim kutusunu kapatabilirsiniz.

note: Error message when external application could not be run in terminal, %s is the command
en: Cound not find terminal emulator to run application: %s
tr: Uygulamayı çalıştırmak için terminal öykünücüsü bulunamadı: %s

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
tr: Özelleştir...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
tr: Uygulama bulunamadi

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
tr: "%s" ile aç

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
tr: %s bağlatılarını açmak için bir uygulama ayarla

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
tr: %s türü dosyaları açmak için bir uygulama ayarla

note: Dialog title
en: Configure Applications
tr: Uygulama yapilandir

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
tr: Uygulama Ekle

note: Label for default application handler
en: System Default
tr: Sistem Varsayılanı

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
tr: Ad

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
tr: Komut

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
tr: Varsayılan uyhulama yap

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
tr: Çalıştırılabilir "%s" bulunamadı

note: Dialog title
en: Custom Tools
tr: Özel araçlar

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
tr: Araç menüsünde ve araç çubuğunda veya içerik 
    menüsünde gözükecek özel araçları yapılandırabilirsiniz.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
tr: Özel Aracı Düzenle

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
tr: Açıklama

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
tr: Simge

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
tr: Komut veriyi değiştirmiyor

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
tr: Çıktı şimdiki seçimle yer değiştirmeli

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
tr: Araç çubuğunda göster

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
tr: Çalıştırıldığında aşağıdaki parametreler komuttan çıkarılacaktır:	
    <tt>
    <b>%f</b> geçici sayfa kaynak dosyası
    <b>%d</b> mevcut sayfanın eklenti dosyası
    <b>%s</b> asıl sayfa kaynak dosyası (eğer varsa)
    <b>%p</b> sayfa ismi
    <b>%n</b> Note Defteri yeri (dosya veya klasör)
    <b>%D</b> doküman kök dizini (eğer varsa)
    <b>%t</b> seçili yazı ve yaimleç altındaki kelime
    <b>%T</b> viki formatı dahil seçili yazı
    </tt>

note: dialog title
en: Export
tr: Dışa Aktar

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
tr: Defter dışa aktarılıyor

note: message heading
en: Folder exists: %s
tr: %s klasörü mevcut

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
tr: Klasör zaten mevcut ve içi boş değil; bu klasöre aktarmak var olan dosyaların üzerine yazabilir. Devam etmek ister misiniz?

note: message heading
en: File exists
tr: Dosya mevcut

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
tr: Bu dosya zaten var.
    Üzerine yazmak istiyor musunuz?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
tr: Dışarı aktarılacak sayfaları seçiniz

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
tr: Tüm _defter

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
tr: Tekil _sayfa

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
tr: Sayfa

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
tr: Alt sayfaları dahil et

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
tr: Aktarım biçimini seçiniz

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
tr: Diğer...

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
tr: Biçim

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
tr: Şablon

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
tr: Belge kökü altındaki dosyaların bağlantılarında tam dosya yolunu göster

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
tr: Belge kökünü şu URL'de haritalandır

note: label for button with URL
en: Get more templates online
tr: Daha fazla çevirimiçi şablon edinin

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
tr: Çıktı dosyasını veya dizinini seçiniz

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
tr: Her sayfayı ayrı bir dosyaya aktar

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
tr: Tüm sayfaları tek bir dosyaya aktar

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
tr: Çıktı klasörü

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
tr: Index sayfası

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
tr: Çıktı dosyası

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
tr: %(n_error)i hata ve %(n_warning)i uyarı oluştu, günlüğe bakın

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
tr: %i hata oluştu, günlüğe bakın

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
tr: %i uyarı oluştu, günlüğe bakın

note: label in export dialog
en: Export completed
tr: Dışa aktarma tamamlandı

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
tr: _Kayıtları Göster

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
tr: %s türündeki nesneleri görüntüleyecek eklenti yok

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
tr: Bu nesneyi görüntülemek için "%s" eklentisi gerekiyor

note: Label for object manager
en: Enable plugin
tr: Eklentiyi etkinleştir

note: label for inserted object
en: Unkown Object
tr: Bilinmeyen Nesne

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
tr: Bilinmeyen görüntü türü

note: Menu title
en: _File
tr: _Dosya

note: Menu title | Button label
en: _Edit
tr: _Düzenle

note: Menu title | button label
en: _View
tr: _Görünüm

note: Menu title | Button label
en: _Insert
tr: _Ekle

note: Menu title | input label
en: _Search
tr: _Arama

note: Menu title
en: For_mat
tr: Biçi_m

note: Menu title
en: _Tools
tr: _Araçlar

note: Menu title
en: _Go
tr: _Git

note: Menu title | Button label
en: _Help
tr: _Yardım

note: option for plugin preferences
en: Show controls in the window decoration
tr: Pencere süslemesinde denetimleri göster

note: option for plugin preferences
en: This option requires restart of the application
tr: Bu seçenek uygulamanın yeniden başlatılmasını gerektirir

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
tr: Yan bölmeye geçmek için %s kullanın

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
tr: Sayfa açılışında her zaman imlecin son pozisyonunu kullan.

note: button label for fullscreen window header
en: Leave Fullscreen
tr: Tam Ekrandan Çık

note: Menu item
en: _Fullscreen
tr: _Tam Ekran

note: message in toggle editable tooltip
en: Page is read-only and cannot be edited
tr: Sayfa salt okunurdur ve düzenlenemez

note: Menu item
en: _Side Panes
tr: _Yan Panel

note: Menu item | Button label
en: _Close
tr: _Kapat

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
tr: Menü çubuğu

note: short question on open-page if file exists
en: File exists, do you want to import?
tr: Dosya var, içe aktarmak istiyor musunuz?

note: longer question on open-page if file exists
en: The file "%s" exists but is not a wiki page.
    Do you want to import it?
tr: "%s" dosyası var ama bir wiki sayfası değil.
    İçe aktarmak istiyor musunuz?

note: page status for title bar
en: readonly
tr: saltokunur

note: Menu item
en: _Jump To...
tr: _Atla...

note: Menu item | Button label
en: _Back
tr: _Geri

note: tooltip for navigation button
en: Go back
tr: Geri git

note: Menu item | Button label
en: _Forward
tr: _İleri

note: tooltip for navigation button
en: Go forward
tr: İleri git

note: Menu item
en: _Parent
tr: _Ebeveyn

note: Menu item
en: _Child
tr: _Çocuk

note: Menu item
en: _Previous in Index
tr: İndekste _önceki

note: Menu item
en: _Next in Index
tr: İndexte _sonraki

note: Menu item
en: _Home
tr: _Anasayfa

note: Menu item
en: Go to home page
tr: Ana sayfaya git

note: Label for button with backlinks in statusbar
en: %i _Backlink | %i _Backlinks
tr[0]: %i _Geri bağlantı
tr[1]: %i _Geri bağlantı

note: Dialog title
en: Jump to
tr: Sayfaya git

note: Label for page input
en: Jump to Page
tr: Sayfaya Git

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
tr: Not defteri

note: dialog title
en: Open Notebook
tr: Defter Aç

note: Button label
en: _Add
tr: _Ekle

note: Button label
en: _Remove
tr: _Kaldır

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
tr: Öntanımlı not defteri

note: Dialog window title
en: Add Notebook
tr: Defter Ekle

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
tr: Lütfen defter için bir ad ve klasör seçin

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
tr: Klasör

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
tr: Yeni bir not defteri oluşturmak için boş bir klasör seçmeniz gerekir.
    Elbette mevcut bir zim not defteri klasörünü de seçebilirsiniz.

note: Menu title
en: New _Attachment
tr: Yeni _Ek

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
tr: Bağlantıları takip etmek için <Enter> tuşunu kullanın.
    (Eğer devre dışı ise <Alt><Enter> da kullanabilirsiniz)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
tr: İmleci düzenlemeye kapalı sayfalarda da göster

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
tr: "DeveHörgücü" (CamelCase) sözcükleri otomatik olarak bağlantıya çevir

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
tr: Dosya yollarını otomatik olarak bağlantıya çevir

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
tr: Biçimlendirme uygularken halihazırdaki sözcüğü de otomatik olarak seç

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
tr: <BackSpace> ile girintiyi kaldır
    (Eğer devredışı ise, <Shift><Tab> aynı işi görür)

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
tr: Eş zamanlı viki işaretleme (markup) biçimlendirmesi

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
tr: Panoya kopyalanan metin için öntanımlı biçim

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
tr: Sayfa kaydedilemedi: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
tr: Devam etmek için bu sayfanın bir kopyasını kaydedebilir ya da
    değişiklikleri yoksayabilirsiniz. Eğer bir kopya kaydederseniz, değişiklikler
    yine yoksayılacaktır, ancak daha sonra kopyaya geri döndürebilirsiniz.

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
tr: _Değişikliklerden Vazgeç

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
tr: _Kopyayı Kaydet

note: Menu item
en: Heading _1
tr: Başlık _1

note: Menu item
en: Heading _2
tr: Başlık _2

note: Menu item
en: Heading _3
tr: Başlık _3

note: Menu item
en: Heading _4
tr: Başlık _4

note: Menu item
en: Heading _5
tr: Başlık _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
tr: _Kalın

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
tr: _Eğik

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
tr: _İşaret

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
tr: _Üstü çizili

note: Menu item
en: _Subscript
tr: _Alt simge

note: Menu item
en: _Superscript
tr: _Üst simge

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
tr: _Aynen

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
tr: Böyle bir wiki bulunamadı: %s

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
tr: Farklı_Kopyala...

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
tr: Seçili Metni Taşı

note: Menu item
en: _Remove Link
tr: Bağlantıyı _Kaldır

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
tr: Özellikleri _Düzenle

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
tr: Bağlantıyı _Düzenle

note: context menu item
en: Copy _Link
tr: Bağlantıyı _Kopyala

note: context menu item
en: Copy Email Address
tr: E-posta Adresini Kopyala

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
tr: Klasör Aç

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
tr: Birlikte Aç...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
tr: Yeni _Pencerede Aç

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
tr: _Aç

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
tr: _Kaydet

note: Menu item
en: _Reload
tr: _Yenile

note: Menu item
en: _Undo
tr: _Geri Al

note: Menu item
en: _Redo
tr: _Tekrar Yap

note: Menu item
en: Cu_t
tr: K_es

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
tr: _Kopyala

note: Menu item
en: _Paste
tr: _Yapıştır

note: Menu item
en: _Delete
tr: _Sil

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
tr: 'V' İşaret Kutusunu aç/kapa

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
tr: 'X' İşaret Kutusunu aç/kapa

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
tr: Bağlantı veya Nesneyi _Düzenle...

note: Menu item
en: _Image...
tr: _Resim...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
tr: Bulle_t Listesi

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
tr: _Numaralanmış Liste

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
tr: O_nay Kutusu Listesi

note: Menu item
en: Text From _File...
tr: _Dosyadan Metin Aktar...

note: Menu item
en: _Link...
tr: _Bağlantı...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
tr: Kurulu şablon yok

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
tr: Dosya _Şablon...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
tr: Biçimlendirmeyi _Temizle

note: Menu item
en: _Find...
tr: _Bul...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
tr: So_nrakini Bul

note: Menu item
en: Find Pre_vious
tr: Önc_ekini Bul

note: Menu item
en: _Replace...
tr: _Değiştir...

note: Menu item
en: Word Count...
tr: Sözcük Sayımı...

note: Menu item
en: _Zoom In
tr: _Yakınlaştır

note: Menu item
en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaştır

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
tr: _Normal Boyut

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
tr: Tarih ve Zaman Ekle

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
tr: Tarih

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
tr: Tari_he bağla

note: Dialog title
en: Insert Image
tr: Görsel Ekle

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
tr: Önce resim ekle

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
tr: Dosya türü desteklenmiyor: %s

note: Dialog title
en: Attach File
tr: Dosya Ekle

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
tr: "%s" sayfasının ekler için bir klasörü yok

note: Dialog title
en: File Exists
tr: Dosya zaten var

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
tr: <b>"%s"</b> adında bir dosya zaten mevcut.
    Başka bir isim kullanabilir veya mevcut dosyanın üzerine yazabilirsiniz.

note: Input label
en: Filename
tr: Dosya adı

note: Button label
en: _Browse
tr: _Gözat

note: Button label
en: Overwrite
tr: Üzerine yaz

note: Dialog title
en: Edit Image
tr: Görsel Düzenle

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
tr: Konum

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
tr: Bağlantı oluştur

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
tr: Genişlik

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
tr: Yükseklik

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
tr: Boyutu Sıfırla

note: Dialog title
en: Insert Text From File
tr: Dosyadan Metin Aktar

note: Dialog title
en: Edit Link
tr: Bağlantı Düzenle

note: Dialog title
en: Insert Link
tr: Bağlantı Ekle

note: Dialog button
en: _Link
tr: _Bağlantı

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
tr: Görünecek Metin

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
tr: So_nraki

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
tr: _Önceki

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
tr: Büyük/küçük _harf uyumlu

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
tr: Kelimenin _tamamı

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
tr: _Kurallı ifade

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
tr: _Vurgula

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
tr: Bul

note: Dialog title
en: Find and Replace
tr: Bul ve Değiştir

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
tr: Bul...

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
tr: Yerine bunu koy:

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
tr: _Değiştir

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
tr: _Tümünü Değiştir

note: Dialog title
en: Word Count
tr: Sözcük Sayımı

note: label in word count dialog
en: Paragraph
tr: Paragraf

note: label in word count dialog
en: Selection
tr: Seçim

note: label in word count dialog
en: Words
tr: Sözcük

note: label in word count dialog
en: Lines
tr: Satır

note: label in word count dialog
en: Characters
tr: Karakterler

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
tr: Metni diğer sayfaya taşı

note: Button label
en: _Move
tr: _Taşı

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
tr: Metni taşı

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
tr: Yeni sayfa için bağlantı oluştur

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
tr: Yeni sayfa aç

note: Dialog title
en: New File
tr: Yeni Dosya

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
tr: Arayüz

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
tr: Düzenleme

note: Dialog title
en: Preferences
tr: Yeğlenenler

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
tr: Eklentiler

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
tr: Özel font kullan

note: Button in plugin tab
en: _More
tr: _Daha Fazla

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
tr: Ya_pılandır

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
tr: Bağımlılık yok

note: dependency is OK
en: OK
tr: Tamam

note: dependency failed
en: Failed
tr: Başarısız

note: optional dependency
en: Optional
tr: İsteğe bağlı

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
tr: Yazar

note: Column in plugin tab
en: Enabled
tr: Etkin

note: Column in plugin tab
en: Plugin
tr: Eklenti

note: Dialog title
en: Configure Plugin
tr: Eklentiyi Yapılandır

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
tr: %s eklentisi için Seçenekler

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
tr: Wiki Kaynak Bağlantısı Anahtar Kelimesi

note: label for properties dialog
en: Home Page
tr: Başlangıç Sayfası

note: label for properties dialog
en: Document Root
tr: Belge Kök Dizini

note: Dialog title
en: Properties
tr: Özellikler

note: Dialog title
en: Recent Changes
tr: Son Değişiklikler

note: label for modified time
en: Today
tr: Bugün

note: label for modified time
en: Yesterday
tr: Dün

note: Column header
en: Last Modified
tr: Son değişiklikler

note: Dialog title
en: Search
tr: Ara

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
tr: İleri seviye aramalar için AND, OR ve NOT işleçlerini
    kullanabilirsiniz. Ayrıntılar için yardım sayfasına bakınız.

note: Column header search dialog
en: Score
tr: Sayı

note: Window title
en: Web Server
tr: Web Sunucusu

note: Status in web server gui
en: Server not started
tr: Sunucu başlatılmadı

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
tr: Genel ulaşıma izin ver

note: Status in web server gui
en: Server started
tr: Sunucu başlatıldı

note: Status in web server gui
en: Server stopped
tr: Sunucu durduruldu

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
tr: Şablonlar

note: button label
en: Browse
tr: Gözat

note: Dialog title
en: Copy Template
tr: Kopya Şablon

note: Menu item
en: _New Page...
tr: _Yeni Sayfa

note: Menu item
en: New S_ub Page...
tr: Yeni A_lt Sayfa

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
tr: Başka bir Defter _Aç

note: Menu item
en: _Import Page...
tr: Sayfa _İçe Aktar

note: Menu item
en: Save A _Copy...
tr: Bir _Kopyasını Kaydet...

note: Menu item
en: E_xport...
tr: _Dışa Aktar

note: Menu item
en: _Send To...
tr: _Gönder...

note: Menu item
en: _Delete Page
tr: Sayfayı _Sil

note: Menu item
en: Proper_ties
tr: _Özellikler

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
tr: _Çıkış

note: Menu item
en: Copy _Location
tr: Kopyalama _Konumu

note: Menu item
en: _Templates
tr: _Şablonlar

note: Menu item
en: Pr_eferences
tr: Te_rcihler

note: Menu item
en: _Search...
tr: _Ara...

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
tr: _Geri Bağlantıları Ara...

note: Menu item
en: Recent Changes...
tr: Son değişiklikler...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
tr: Eklentiler _Klasörünü Aç

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
tr: Bu sayfanın eklentiler klasörü yok

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
tr: _Defter Klasörünü Aç

note: Menu item
en: Open _Document Root
tr: _Belge Kökünü Aç

note: Menu item
en: Edit _Source
tr: _Kaynağı Düzenle

note: Menu item
en: Start _Web Server
tr: _Web Sunucusunu Başlat

note: Menu item
en: Custom _Tools
tr: Özel _Araçlar

note: Menu item
en: _Contents
tr: _İçerik

note: Menu item
en: _FAQ
tr: _SSS

note: Menu item
en: _Keybindings
tr: _Tuş kısayolları

note: Menu item
en: _Bugs
tr: _Hatalar

note: Menu item
en: _About
tr: _Hakkında

note: Dialog title
en: New Page
tr: Yeni Sayfa

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
tr: Henüz var olmayan bir sayfaya bağlantı yapmanın
    otomatik olarak bu sayfayı oluşturacağını unutmayın.

note: Input label
en: Page Name
tr: Sayfa Adı

note: Choice label
en: Page Template
tr: Sayfa Şablonu

note: Dialog title
en: Import Page
tr: Sayfa İçe Aktar

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
tr: Metin Dosyaları

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
tr: Kopyayı Kaydet

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
tr: "%s" sayfasını yeniden adlandır

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
tr[0]: Bu saykaya bağlantısı olan %i sayfayı da güncelle
tr[1]: Bu saykaya bağlantısı olan %i sayfayı da güncelle

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
tr: Bu sayfanın başlığını güncelle

note: label for progress dialog
en: Updating Links
tr: Bağlar Güncelleniyor

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
tr: Bağlar kaldırılıyor

note: Dialog title
en: Delete Page
tr: Sayfayı Sil

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
tr: "%s" sayfası silinsin mi?

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
tr[0]: %i dosyası silinecek
tr[1]: %i dosyası silinecek

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
tr: Masaüstü Wikisi

note: dialog title
en: Select File
tr: Dosya Seç

note: menu item in context menu
en: Expand _All
tr: Hepsini_Genişlet

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
tr: Tümünü _Daralt

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
tr: Temizle

note: dialog title
en: Select Folder
tr: Dizini Seç

note: dialog title
en: Select Image
tr: Görüntü Seç

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
tr: <En Üst>

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
tr: Sol Yan Panel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
tr: Sağ Yan Panel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
tr: Alt Panel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
tr: Üst Panel

note: Menu item
en: _All Panes
tr: _Tüm Paneller

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
tr: Bu hatayı bildirirken lütfen aşağıdaki metin
    kutusunda verilen bilgiyi de ekleyin.

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
tr: Resimler

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
tr: Kayıt dosyası

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
tr: Bu defter için klasör veya dosya bulunamadı

note: error message
en: Could not find notebook: %s
tr: Defter bulunamadı: %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
tr: İndeks güncelleniyor

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
tr: Sayfa değiştirilemiyor: %s

note: plugin name
en: Arithmetic
tr: Aritmetik

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
tr: Bu eklenti zim içine aritmetik hesaplamala ekler.
    Aşağıdaki aritmetik modeli taban almıştır
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.

note: menu item
en: _Arithmetic
tr: _Aritmetik

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: label for file type
en: Type
tr: Tür

note: label for file size
en: Size
tr: Boyut

note: label for file modification date
en: Modified
tr: Değiştirildi

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
tr: _Buraya Taşı

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
tr: _Buraya Kopyala

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
tr: İptal

note: plugin name
en: Attachment Browser
tr: Eklenti Tarayıcısı

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
tr: Penceredeki pozisyon

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
tr: Ö_nizleme

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
tr: Resim oluşturulurken bir hata meydana geldi.
    Kaynak metnini yine de kaydetmek ister misiniz?

note: plugin name
en: Insert Diagram
tr: Diyagram Ekle

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
tr: Bu eklenti, GrapViz'li Zim için bir diyagram editörü sağlar.
    
    Bu eklenti Zim ile beraber sağlanan temel bir eklentidir.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
tr: Tam ekranda menüleri gizle

note: plugin preference
en: Maximum page width
tr: Maksimum sayfa genişliği

note: plugin preference
en: Text background color
tr: Yazı arkaplanı rengi

note: plugin preference
en: Text foreground color
tr: Yazı rengi

note: plugin name
en: Insert Ditaa
tr: Ditaa Ekle

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
tr: Bu eklenti zim için, Ditaa tabanlı bir diagram editörü sağlar.

note: plugin name
en: Insert Equation
tr: Denklem Ekle

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
tr: Bu eklenti, Latex'li Zim için bir denklem editörü sağlar.

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
tr: Gnuplot Ekle

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
tr: Bu eklenti zim için, Gnuplot tabanlı bir grafik çizim editörü sağlar.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
tr: GNU R Plot'u Ekle

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
tr: Bu eklenti, GNU R'li Zim için bir plot editörü sağlar.

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
tr: Satır içi hesaplayıcı eklentisi, imleç üzerindeki ifadeyi
    değerlendirmeye uygun değil.

note: plugin name
en: Inline Calculator
tr: Satır İçi Hesaplayıcı

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
tr: Bu eklenti ile zim içindeki basit matematiksel ifadelerin
    hızlı bir şekilde değerlendirilmesi sağlanır. 
    Bu eklenti zim ile beraber gelen ana eklentilerdendir.

note: error message
en: Could not parse expression
tr: İfade çözümlenemedi.

note: menu item
en: Evaluate _Math
tr: Math _Hesapla

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
tr: Sembol Ekle

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
tr: Bu eklenti 'Sembol Ekle' diyalogunu ekler ve 
    oto-biçimlendirilmiş karakterleri sağlar.
    
    Bu eklenti Zim ile beraber sağlanan temel bir eklentidir.

note: menu item
en: Sy_mbol...
tr: Se_mbol

note: plugin name
en: Journal
tr: Günlük

note: option value
en: Day
tr: Gün

note: option value
en: Week
tr: Hafta

note: option value
en: Month
tr: Ay

note: option value
en: Year
tr: Yıl

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
tr: Her biri için bir sayfa kullan

note: menu item
en: To_day
tr: Bu_gün

note: plugin name
en: Line Sorter
tr: Satır Sıralayıcısı

note: menu item
en: _Sort lines
tr: _Satırlari Sırala

note: plugin name | menu item
en: Link Map
tr: Bağlantı Haritası

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
tr: Bu eklenti, not defteri bağ yapısını haritalayan bir diyalog
    penceresi sağlar. Sayfaların ilgisini görüntüleyen bir
    "zihin haritası" olarak kullanılabilir.
    
    Bu eklenti Zim ile beraber sağlanan temel bir eklentidir.

note: Menu title
en: P_athbar
tr: Yol _Çubuğu

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
tr: _Hiçbiri

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
tr: _Son kullanılan sayfalar

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
tr: Son _Değiştirilen sayfalar

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
tr: _Geçmiş

note: plugin name
en: Print to Browser
tr: Tarayıcıya Yazdır

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
tr: Bu eklenti Zim'in yazdırma eksikliğine bir çözüm getirmeyi
    amaçlar. Kullanımdaki sayfayı html haline getirerek tarayıcıda
    açar. Tarayıcının yazdırma desteği olduğu varsayılırsa, bu yöntemle
    verilerinizi iki adımda yazıcıya gönderebilirsiniz.
    
    Bu eklenti Zim ile beraber sağlanan temel bir eklentidir.

note: menu item
en: _Print to Browser
tr: Tarayıcıya _Yazdır

note: plugin name
en: Quick Note
tr: Hızlı Not...

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
tr: Bu eklenti, yazıları veya pano içeriğini kolayca 
    bir Zim sayfasına taşımayı sağlayan bir diyalog ekler.
    
    Bu eklenti Zim ile beraber sağlanan temel bir eklentidir.

note: menu item
en: Quick Note...
tr: Hızlı Not...

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
tr: Her not için yeni bir sayfa oluştur

note: text entry field
en: Title
tr: Başlık

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
tr: Sayfa _Aç

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
tr: Not silinsin mi?

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü Ekle

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
tr: Bu eklenti ile alınan ekran görüntüsü doğrudan zim sayfasına
    eklenebilir. 
    Bu eklenti zim ile gelen çekirdek eklentilerdendir.

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
tr: _Ekran Görüntüsü...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
tr: Tüm ekranın görüntüsünü al

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
tr: Pencere veya bölge seç

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
tr: Gecikme

note: label behind timer
en: seconds
tr: saniye

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
tr: "%s" çalıştırılırken bir hata oluştu

note: plugin name
en: Spell Checker
tr: Yazım Denetleyici

note: plugin description
en: Adds spell checking support using gtkspell.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
tr: Gtkspell kullanan yazım denetimi desteğini ekler.
    
    Bu eklenti Zim ile beraber sağlanan temel bir eklentidir.

note: menu item
en: Check _spelling
tr: _Yazım denetle

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
tr: Bu hata, sözlüklerinizin doğru yüklenmediği 
    anlamına gelebilir.

note: plugin name
en: Table of Contents
tr: İçerik Tablosu

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
tr: Bu eklenti mevcut sayfa içeriğini tablolamaya yarayan bir
    widget sunar. 
    Bu eklenti zim ile gelen çekirdek eklentilerdendir.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
tr: Yançerçeve yerine, ToCas floating widget göster

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
tr: Terfi Ettir

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
tr: Etiketler

note: menu option
en: Sort pages by tags
tr: Sayfaları etiketlere göre sırala

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
tr: Alfabetik olarak sırala

note: list with tasks
en: All Tasks
tr: Tüm Görevler

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
tr: Etiketlenmemiş

note: Column header Task List dialog
en: Task
tr: Görev

note: plugin name | menu item
en: Task List
tr: Görev Listesi

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
tr: Bu eklenti bu defterde buluna tüm açık görevleri gösteren bir iletişim
    kutusu ekler. Açık görevler işaretlenmemiş işaret kutuları ya da
    "TODO" veya "FIX ME" etiketleri ile işaretlenmiş maddeler olabilir.
    
    Bu eklenti Zim ile beraber sağlanan temel bir eklentidir.

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
tr: İşaret kutularını görevler gibi düşünün

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
tr: Görev işaretleme etiketleri

note: plugin name
en: Tray Icon
tr: Sistem Çubuğu Simgesi

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
tr: Bu eklenti çabuk erişim için bir sistem çubuğu simgesi ekler.
    
    Bu eklenti Gtk+ 2.10 veya daha yeni sürümünü gerektirmektedir.
    
    Bu eklenti Zim ile beraber sağlanan temel bir eklentidir.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
tr: Klasik tepsi simgesi

note: preferences option
en: Show a separate icon for each notebook
tr: Her not defteri için ayrı simge göster

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
tr: _Hızlı Not...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
tr: _Diğer...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
tr: Not Defterleri

note: plugin name
en: Version Control
tr: Sürüm Kontrolü

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
tr: Bu eklenti not defteri için versiyon kontrol yapar.
    Bu eklenti Bazaar, Gir ve Mercurial versiyon kontrol sistemleri tarafından desteklenmektedir.
    Bu zim ile gelen çekirdek bir eklentidir

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
tr: Düzenli aralıklarla otomatik olarak sürüm kaydı yap

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
tr: Zim tarafından otomatik kaydedilen sürüm

note: menu item
en: S_ave Version...
tr: Sürümü Kay_det...

note: menu item
en: _Versions...
tr: _Sürümler...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
tr: Son kaydedilen sürümünden beri bu defterde değişiklik yapılmamış

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
tr: Son sürümle aynı

note: option value
en: Bazaar
tr: Pazar

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
tr: Sürüm Kontrolü etkinleştirilsin mi?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
tr: Bu defter için sürüm kontrolü halihazırda etkin değil.

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
tr: Arka uç

note: dialog title
en: Save Version
tr: Sürümü Kaydet

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
tr: Bu sürüm için bir açıklama girin

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
tr: Zim tarafından kaydedilen sürüm

note: dialog title
en: Versions
tr: Sürümler

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
tr: _Sayfa

note: Button label
en: View _Annotated
tr: _Açıklamalı Göster

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
tr: Bir sürüm seçerek şu andaki durum ile seçilen sürüm arasındaki farkları görebilirsiniz.
    Veya birden fazla sürüm seçerek bunlar arasındaki farkları görebilirsiniz.

note: version details
en: Comment
tr: Açıklama

note: Button label
en: _Restore Version
tr: Sürüme _Döndür

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
tr: _Değişiklikleri Göster

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
tr: _Yanyana

note: dialog title
en: Annotated Page Source
tr: Açıklamalı Sayfa Kaynağı

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
tr: Sayfayı kaydedilmiş sürüme döndürsün mü?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
tr: %(page)s sayfasını kaydedilmiş sürümlerinden
    %(version)s sürümüne geri döndürmek ister misiniz?
    
    Son kaydedilen sürümünden itibaren yapılmış olan tüm değişiklikler silinecektir !

note: dialog title
en: Changes
tr: Değişiklikler

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
tr: Wiki sayfası: %s

en: Index
tr: Dizin

en: Attachments:
tr: Ekler:
