zim - en to es translation catalogue (769 entries)

note: Error message when external application could not be found, %s is the command
en: Cound not find application: %s
es: No se encuentra la aplicación: %s

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
es: No se pudo ejecutar la aplicación: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
es: %(cmd)s
    devolvió un estado de salida diferente de cero, %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
es: No se pudo ejecutar %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
es: Predeterminado

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
es: calendar:week_start:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
es: Parece que encontró un error

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
es: No se pudo leer: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
es: Esto generalmente significa que el archivo contiene caracteres no válidos

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
es: Detalles

note: Error message
en: File is not writable: %s
es: El archivo no es escribible: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
es: %s de los archivos del disco han sido cambiados

note: option in preferences dialog
en: Create missing directories automatically
    (If disabled you will be prompted)
es: Crear automáticamente los directorios que faltan
    (Si se desactiva, se le pedirá que lo haga)

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
es: ¿Crear carpeta?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
es: La carpeta «%s» no existe aún.
    ¿Quiere crearla ahora?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
es: No se pudo abrir: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
es: Editando el archivo: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
es: Está editando el archivo en una aplicación externa. Puede cerrar este diálogo cuando termine

note: Error message when external application could not be run in terminal, %s is the command
en: Cound not find terminal emulator to run application: %s
es: No se encuentra el emulador de terminal para ejecutar la aplicación: %s

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
es: Personalizar…

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
es: No se encontró ninguna aplicación

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
es: Abrir con «%s»

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
es: Configurar una aplicación para abrir los enlaces «%s»

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
es: Configurar una aplicación para abrir los archivos
    de tipo «%s»

note: Dialog title
en: Configure Applications
es: Configurar aplicaciones

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
es: Añadir aplicación

note: Label for default application handler
en: System Default
es: Predeterminado del sistema

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
es: Nombre

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
es: Orden

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
es: Convertir esta en la aplicación predeterminada

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
es: No se pudo encontrar el ejecutable «%s»

note: Dialog title
en: Custom Tools
es: Herramientas personalizadas

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
es: Puede configurar herramientas personalizadas que aparecerán
    en el menú de herramientas y en la barra de herramientas o los menús contextuales.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
es: Editar herramienta personalizada

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
es: Descripción

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
es: Icono

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
es: La orden no modifica datos

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
es: La salida debe reemplazar la selección actual

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
es: Mostrar en la barra de herramientas

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
es: Los parámetros siguientes se
    reemplazarán al ejecutar la orden:
    <tt>
    <b>%f</b> el origen de la página como un archivo temporal
    <b>%d</b> el directorio de datos adjuntos de la página actual
    <b>%s</b> el origen real del archivo (si existe)
    <b>%p</b> el nombre de la página
    <b>%n</b> la ubicación del cuaderno (archivo o carpeta)
    <b>%D</b> el documento raíz (si existe)
    <b>%t</b> el texto seleccionado o la palabra bajo el cursor
    <b>%T</b> el texto seleccionado, incluido el formato wiki
    </tt>

note: dialog title
en: Export
es: Exportar

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
es: Exportando cuaderno

note: message heading
en: Folder exists: %s
es: La carpeta existe: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
es: La carpeta ya existe y tiene contenido. Si exporta aquí, podrían sobrescribirse los archivos existentes. ¿Quiere continuar?

note: message heading
en: File exists
es: El archivo ya existe

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
es: Este archivo ya existe.
    ¿Quiere sobrescribirlo?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
es: Seleccione la(s) página(s) a exportar

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
es: Cuader_no completo

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
es: _Página sencilla

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
es: Página

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
es: Incluir subpáginas

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
es: Seleccione el formato de exportación

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
es: Otro…

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
es: Dar formato

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
es: Plantilla

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
es: Enlace los ficheros del directorio raíz de documentos con su ruta completa

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
es: Atribuir raíz de documento a URL

note: label for button with URL
en: Get more templates online
es: Obtener más plantillas de Internet

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
es: Seleccione el archivo o carpeta de salida

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
es: Exportar cada página a un archivo separado

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
es: Exportar todas las páginas a un único archivo

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
es: Directorio de salida

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
es: Índice de páginas

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
es: Archivo de salida

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
es: Han ocurrido %(n_error)i errores y %(n_warning)i advertencias, revise el registro

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
es: Han ocurrido %i errores, revise el registro

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
es: Han ocurrido %i advertencias, revise el registro

note: label in export dialog
en: Export completed
es: Exportación completa

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
es: Ver _registro

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
es: Ninguna extensión disponible para mostrar objetos del tipo: %s

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
es: El complemento «%s» es necesario para mostrar este objeto

note: Label for object manager
en: Enable plugin
es: Activar complemento

note: label for inserted object
en: Unkown Object
es: Objeto desconocido

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
es: Tipo de imagen desconocido

note: Menu title
en: _File
es: _Archivo

note: Menu title | Button label
en: _Edit
es: _Editar

note: Menu title | button label
en: _View
es: _Ver

note: Menu title | Button label
en: _Insert
es: _Insertar

note: Menu title | input label
en: _Search
es: _Buscar

note: Menu title
en: For_mat
es: _Formato

note: Menu title
en: _Tools
es: _Herramientas

note: Menu title
en: _Go
es: I_r

note: Menu title | Button label
en: _Help
es: Ay_uda

note: Menu title
en: _Checkbox
es: _Casilla

note: option for plugin preferences
en: Show controls in the window decoration
es: Mostrar controles en decoración de ventana

note: option for plugin preferences
en: This option requires restart of the application
es: Esta opción requiere reiniciar la aplicación

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
es: Use %s para cambiar al panel lateral

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
es: Utilizar siempre la última posición del cursor cuando se abre una página

note: button label for fullscreen window header
en: Leave Fullscreen
es: Salir de pantalla completa

note: Menu item
en: _Fullscreen
es: _Pantalla completa

note: menu item
en: Toggle _Editable
es: Alternar _editable

note: menu item
en: Toggle editable
es: Alternar editable

note: message in toggle editable tooltip
en: Page is read-only and cannot be edited
es: La página es de solo lectura y no puede editarse

note: Menu item
en: _Side Panes
es: Paneles _laterales

note: menu item
en: Focus Sidepane
es: Panel lateral de enfoque

note: Menu item | Button label
en: _Close
es: _Cerrar

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
es: Barra de menús

note: short question on open-page if file exists
en: File exists, do you want to import?
es: El archivo existe. ¿Quiere efectuar una importación?

note: longer question on open-page if file exists
en: The file "%s" exists but is not a wiki page.
    Do you want to import it?
es: El archivo «%s» existe pero no es una página de wiki.
    ¿Quiere importarlo?

note: page status for title bar
en: readonly
es: de solo lectura

note: Menu item
en: _Jump To...
es: Sa_ltar a...

note: Menu item | Button label
en: _Back
es: A_trás

note: tooltip for navigation button
en: Go back
es: Volver

note: Menu item | Button label
en: _Forward
es: A_delante

note: tooltip for navigation button
en: Go forward
es: Avanzar

note: Menu item
en: _Parent
es: _Principal

note: Menu item
en: _Child
es: _Secundaria

note: Menu item
en: _Previous in Index
es: Anterior en el índice

note: Menu item
en: _Next in Index
es: Siguiente en el índice

note: Menu item
en: _Home
es: _Inicio

note: Menu item
en: Go to home page
es: Ir a la página inicial

note: Label for button with backlinks in statusbar
en: %i _Backlink | %i _Backlinks
es[0]: %i _Enlace externo
es[1]: %i _Enlaces externos

note: Dialog title
en: Jump to
es: Saltar a

note: Button label
en: _Jump
es: _Saltar

note: Label for page input
en: Jump to Page
es: Saltar a página

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
es: Cuaderno

note: dialog title
en: Open Notebook
es: Abrir cuaderno

note: Button label
en: _Add
es: _Añadir

note: Button label
en: _Remove
es: _Quitar

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
es: Cuaderno predeterminado

note: Dialog window title
en: Add Notebook
es: Añadir cuaderno

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
es: Seleccione un nombre y una carpeta para el cuaderno.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
es: Carpeta

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
es: Para crear un nuevo cuaderno de notas  tiene que seleccionar una carpeta vacía.
    Por supuesto, también puede seleccionar la carpeta de un cuaderno de notas existente.

note: Menu title
en: New _Attachment
es: _Adjunto nuevo

note: option in preferences dialog
en: Show edit bar along bottom of editor
es: Mostrar barra de edición bajo el editor

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
es: Use la tecla <Intro> para seguir enlaces
    (si está deshabilitado aún puede usar <Alt><Intro>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
es: Mostrar el cursor en páginas no editables

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
es: Convertir automáticamente palabras «CamelCase» en enlaces

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn wiki page names into links
es: Convierte automáticamente los nombres de las páginas wiki en enlaces

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn identifiers starting with "#" into links
es: Convierta automáticamente los identificadores que comienzan con "#" en enlaces

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn interwiki names into links
es: Convierta automáticamente los nombres de interwiki en enlaces

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
es: Convertir automáticamente rutas de archivo en enlaces

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
es: Seleccionar automáticamente la palabra actual al aplicar un formato

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
es: Desangrar con <Retroceso>
    (Si no se activa, puede usar <Mayús><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
es: Al hacer clic repetidamente en una casilla de verificación, su valor cambia de forma cíclica

note: option in preferences dialog
en: (Un-)indenting a list item also changes any sub-items
es: (De-)sangrar un elemento de lista también cambia los subelementos

note: option in preferences dialog
en: Checking a checkbox also changes any sub-items
es: Activar una marca de cotejo también cambia subartículos

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
es: Reformatear marcado de wiki al vuelo

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
es: Formato predeterminado para copiar texto al portapapeles

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
es: Carpeta con plantillas para archivos adjuntos

note: tooltip for button in anchor popover
en: Copy link to clipboard
es: Copiar enlace en el portapapeles

note: tooltip label for image with href
en: Link
es: Enlace

note: tooltip label for image with anchor id | input label for object ID
en: Id
es: Id.

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
es: No se pudo guardar la página: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
es: Para continuar puede guardar una copia de esta página o
    descartar los cambios. Si guarda una copia también se
    descartarán los cambios, pero podrá restaurarla más adelante.

note: Button label
en: _Cancel
es: _Cancelar

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
es: _Descartar Cambios

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
es: Guardar una _copia

note: Menu item
en: Heading _1
es: Encabezado _1

note: Menu item
en: Heading _2
es: Encabezado _2

note: Menu item
en: Heading _3
es: Encabezado _3

note: Menu item
en: Heading _4
es: Encabezado _4

note: Menu item
en: Heading _5
es: Encabezado _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
es: Negrita_s

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
es: _Énfasis

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
es: _Marcar

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
es: _Tachar

note: Menu item
en: _Subscript
es: Su_bíndice

note: Menu item
en: _Superscript
es: Su_períndice

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
es: _Literal

note: menu item for formatting
en: Su_perscript
es: Su_períndice

note: menu item for formatting
en: Su_bscript
es: Su_bíndice

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
es: El wiki no está definido: %s

note: error when anchor location in page not found
en: Id "%s" not found on the current page
es: El identificador «%s» no se encuentra en la página actual

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
es: Copiar _como…

note: menu item for context menu of editor
en: Paste As _Verbatim
es: Pegar como _Verbatim (textualmente)

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
es: Mover texto seleccionado…

note: menu item to copy link to achor location in page | menu item
en: Copy _link to this location
es: Copiar _link aquí

note: Menu item
en: _Remove Link
es: _Eliminar enlace

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
es: _Editar Propiedades

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
es: _Editar enlace

note: context menu item
en: Copy _Link
es: Copiar en_lace

note: context menu item
en: Cut Lin_k
es: Cortar Lin_k

note: context menu item
en: Copy Email Address
es: Copiar dirección de correo-e

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
es: Abrir carpeta

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
es: Abrir Con...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
es: Abrir en una _ventana nueva

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
es: _Abrir

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '<'
es: Marque la casilla '<'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
es: Seleccionar Casilla '>'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
es: Seleccionar Casilla 'X'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
es: Seleccionar Casilla 'V'

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
es: Deseleccionar Casilla

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
es: _Guardar

note: Menu item
en: _Reload
es: _Recargar

note: Menu item
en: _Undo
es: _Deshacer

note: Menu item
en: _Redo
es: _Rehacer

note: Menu item
en: Cu_t
es: Cor_tar

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
es: _Copiar

note: Menu item
en: _Paste
es: _Pegar

note: Menu item
en: _Delete
es: _Borrar

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
es: Alternar marca de cotejo

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
es: Alternar cruz

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
es: Alternar estado de Casilla '>'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '<'
es: Alternar la casilla de verificación '<'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
es: _Editar Enlace u Objeto...

note: menu item to copy current line to clipboard
en: Copy Line
es: Copiar línea

note: Menu item
en: Date and Time...
es: Fecha y hora…

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
es: Línea _horizontal

note: Menu item
en: _Image...
es: _Imagen…

note: Menu item
en: _Attachment...
es: _Archivo adjunto...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
es: Lista viñe_tas

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
es: Lista _numerada

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
es: Lista _casillas de selección

note: Menu item,
en: _Remove List
es: _Eliminar lista

note: Menu item
en: Text From _File...
es: Texto desde _archivo...

note: Menu item
en: _Link...
es: _Enlace...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
es: No hay ninguna plantilla instalada

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
es: Plantilla de _archivo...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
es: _Limpiar formatos

note: Menu item
en: _Remove Heading
es: _Eliminar título

note: Menu item
en: _Find...
es: _Buscar…

note: Menu item
en: Find Ne_xt
es: Buscar _siguiente

note: Menu item
en: Find Pre_vious
es: Buscar _anterior

note: Menu item
en: _Replace...
es: _Reemplazar…

note: Menu item
en: Word Count...
es: Conteo de palabras...

note: Menu item
en: _Zoom In
es: _Ampliar

note: Menu item
en: Zoom _Out
es: Al_ejar

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
es: Tamaño _normal

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
es: Introduzca fecha y hora

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
es: Fecha

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
es: En_lazar a la fecha

note: Dialog title
en: Insert Image
es: Insertar imagen

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
es: Adjuntar imagen primero

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
es: Tipo de archivo no soportado: %s

note: Dialog title
en: Attach File
es: Adjuntar Archivo

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
es: La página «%s» no tiene una carpeta para archivos adjuntos

note: Dialog title
en: File Exists
es: El archivo ya existe

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
es: Ya existe un archivo con el nombre <b>«%s»</b>.
    Puede usar otro nombre o sobrescribir el archivo existente.

note: Input label
en: Filename
es: Nombre del archivo

note: Button label
en: _Browse
es: _Examinar

note: Button label
en: Overwrite
es: Sobreescribir

note: Button label
en: _OK
es: _Aceptar

note: Dialog title
en: Edit Image
es: Editar imagen

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
es: Ubicación

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
es: Enlazar con

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
es: Ancho

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
es: Altura

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
es: _Restaurar Tamaño

note: Dialog title
en: Insert Text From File
es: Insertar Texto desde Archivo

note: Dialog title
en: Edit Link
es: Editar enlace

note: Dialog title
en: Insert Link
es: Inserta un enlace

note: Dialog button
en: _Link
es: En_lace

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
es: Texto

note: Input in 'insert link' dialog | Input in 'move text' dialog
en: Prefer short link names for pages
es: Preferir enlaces cortos como nombre para páginas

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
es: _Siguiente

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
es: _Previo

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
es: Coincidir mayúsculas y minúsculas

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
es: Toda la _palabra

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
es: Expresión _regular

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
es: Resaltado

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
es: Buscar

note: Dialog title
en: Find and Replace
es: Encontrar y reemplazar

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
es: Econtrar qué

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
es: Reemplazar con

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
es: _Reemplazar

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
es: Reemplazar _Todos

note: Dialog title
en: Word Count
es: Contar palabras

note: label in word count dialog
en: Paragraph
es: Párrafo

note: label in word count dialog
en: Selection
es: Selección

note: label in word count dialog
en: Words
es: Palabras

note: label in word count dialog
en: Lines
es: Líneas

note: label in word count dialog
en: Characters
es: Letras

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
es: Caracteres excluyendo espacios

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
es: Mover texto a otra página

note: Button label
en: _Move
es: _Mover

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
es: Mover texto a

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
es: Dejar enlace a la página nueva

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
es: Abrir una página nueva

note: error message in "move selected text" action
en: No text selected
es: No se seleccionó ningún texto

note: Dialog title
en: New File
es: Archivo nuevo

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
es: Interfaz

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
es: Editando

note: warning message, %s is the current locale - e.g. "NL_nl"
en: Your system encoding is set to %s, if you want support for special characters
    or see errors due to encoding, please ensure to configure your system to use "UTF-8"
es: La codificación actual del sistema es %s. Si desea compatibilidad con caracteres especiales
    o ve errores debido a la codificación, configure el sistema para que utilice «UTF-8»

note: Dialog title
en: Preferences
es: Preferencias

note: Heading in preferences dialog
en: Key bindings
es: Atajos de teclado

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
es: Extensiones

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
es: Aplicaciones

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
es: Utilizar tipo de letra personalizado

note: Button in plugin tab
en: _More
es: _Más

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
es: _Configurar

note: Button in plugin tab
en: _Properties
es: _Propiedades

note: button label
en: Open plugins folder
es: Abrir la carpeta de plugins

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
es: Obtener más extensiones en Internet

note: help text when plugin cannot be activated
en: This plugin cannot be enabled due to missing dependencies.
    Please see the dependencies section below for details.
es: No se puede activar este complemento porque faltan dependencias.
    Para más detalles, vea la sección de dependencias, más abajo.

note: help text when plugin cannot be loaded due to bug / issue
en: There was a problem loading this plugin
es: Se produjo un problema al cargar este complemento

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
es: Dependencias

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
es: Sin dependencias

note: dependency is OK
en: OK
es: Aceptar

note: dependency failed
en: Failed
es: Falló

note: optional dependency
en: Optional
es: Opcional

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
es: Autor

note: Column in plugin tab
en: Enabled
es: Habilitado

note: Column in plugin tab
en: Plugin
es: Extensión

note: Dialog title
en: Configure Plugin
es: Configurar extensión

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
es: Opciones para la extensión %s

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
es: Esta extensión también tiene propiedades,
    consulte el diálogo de propiedades del cuaderno

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
es: Establecer editor de texto por defecto

note: button in preferences dialog to change default browser
en: Set default browser
es: Establecer navegador predeterminado

note: help text in preferences dialog for modifying keybindings
en: Key bindings can be changed by clicking on a field with a key combination
    in the list and then press the new key binding.
    To disable a keybinding, select it in the list and use <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.
es: Las combinaciones de teclas se pueden cambiar haciendo clic en un campo con una combinación 
    de teclas en la lista y luego presione la nueva combinación de teclas. 
    Para deshabilitar una combinación de teclas, selecciónela en la lista y use <tt>&lt;Retroceso&gt;</tt>.

note: Column header for keybinding list
en: Action
es: Acción

note: Column header for keybinding list
en: Key Binding
es: Atajo de teclado

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
es: Teclado Interwiki

note: label for properties dialog
en: Home Page
es: Página personal

note: label for properties dialog
en: Document Root
es: Documento raíz

note: label for properties dialog
en: Prefer short names for page links
es: Preferir nombres breves para enlaces de páginas

note: label for properties dialog
en: Do not use system trash for this notebook
es: No utilice la papelera del sistema para este portátil

note: Dialog title
en: Properties
es: Propiedades

note: Dialog title
en: Recent Changes
es: Cambios recientes

note: label for modified time
en: Today
es: Hoy

note: label for modified time
en: Yesterday
es: Ayer

note: Column header
en: Last Modified
es: Última Modificación

note: Dialog title
en: Search
es: Buscar

note: Button label
en: _Find
es: _Buscar

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
es: Para búsquedas avanzadas puede user operadores
    como «AND», «OR» y «NOT». Vea la página de ayuda
    para más detalles.

note: checkbox option in search dialog
en: _Limit search to the current page and sub-pages
es: _Limitar la búsqueda a la página actual y a las subpáginas

note: placeholder label when search has started
en: Searching ...
es: _Buscando...

note: placeholder label when search has no results
en: No results
es: Sin resultados

note: Column header search dialog
en: Score
es: Puntuación

note: Window title
en: Web Server
es: Servidor web

note: Status in web server gui
en: Server not started
es: El servidor no ha arrancado

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
es: Permitir acceso público

note: checkbox in dialog for starting webserver
en: Require authentication
es: Requierir una autenticación

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
es: Puerto

note: Field in web server gui
en: Username
es: Nombre de usuario

note: Field in web server gui
en: Password
es: Contraseña

note: Status in web server gui
en: Server started
es: Servidor arrancado

note: Status in web server gui
en: Server stopped
es: Servidor detenido

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
es: Plantillas

note: button label
en: Browse
es: Examinar

note: Dialog title
en: Copy Template
es: Copiar Plantilla

note: Menu item
en: _New Page...
es: _Nueva página...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
es: Nueva s_ubpágina...

note: Menu item
en: _New Page Here...
es: _Nueva Página Aquí...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
es: _Abrir otro bloc de notas...

note: Menu item
en: _Import Page...
es: _Importar página...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
es: Guardad una c_opia...

note: Menu item
en: E_xport...
es: E_xportar...

note: Menu item
en: _Send To...
es: _Enviar a…

note: Menu item
en: _Rename or Move Page...
es: _Renombrar o Mover página...

note: Menu item
en: _Delete Page
es: _Borrar Página

note: question in "delete page" action
en: Trash failed, do you want to permanently delete instead ?
es: No se pudo enviar a la papelera; ¿quiere eliminar permanentemente?

note: Menu item
en: Proper_ties
es: P_ropiedades

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
es: _Salir

note: Menu item
en: Copy _Location
es: Copiar _lugar

note: Menu item
en: _Templates
es: _Plantillas

note: Menu item
en: Pr_eferences
es: Pr_eferencias

note: Menu item
en: _Search...
es: _Buscar...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
es: Buscar en esta sección

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
es: Lo que _enlaza aquí...

note: Menu item
en: Recent Changes...
es: Cambios recientes…

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
es: Abrir _carpeta de adjuntos

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
es: Esta página no tiene una carpeta para archivos adjuntos

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
es: Abrir carpeta de c_uaderno

note: Menu item
en: Open _Document Root
es: Abrir raíz de _documentos

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
es: No se ha definido un directorio raíz para los documentos de este cuaderno

note: Menu item
en: Edit _Source
es: Editar _Código

note: Menu item
en: Start _Web Server
es: Arrancar _Servidor Web

note: menu item
en: View Debug Log
es: Ver el Registro de Depuración

note: Menu item
en: Check and Update Index
es: Comprobar y actualizar índice

note: Menu item
en: Custom _Tools
es: Herramien_tas personalizadas

note: Menu item
en: _Contents
es: _Contenido

note: Menu item
en: _FAQ
es: Preguntas _frecuentes

note: Menu item
en: _Keybindings
es: _Atajos de teclado

note: Menu item
en: _Bugs
es: _Errores

note: Menu item
en: _About
es: Acerca _de

note: Dialog title
en: New Page in %s
es: Página nueva en %s

note: Dialog title
en: New Page
es: Página nueva

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
es: Observe que si enlaza a una página inexistente
    también crea una página nueva automáticamente.

note: Input label
en: Page Name
es: Nombre de la página

note: Choice label
en: Page Template
es: Plantilla de página

note: Dialog title
en: Import Page
es: Importar página

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
es: Archivos de texto

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
es: Guardar una copia

note: Dialog title
en: Rename or Move Page
es: Renombrar o mover página

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
es: Cambiar nombre de página «%s»

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
es[0]: Actualizar %i página que enlaza a esta
es[1]: Actualizar %i páginas que enlazan a esta

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
es: Actualizar el encabezamiento de ésta página

note: label for progress dialog
en: Updating Links
es: Actualizando enlaces

note: label in DeletePageDialog
en: Remove links to %s
es: Quitar enlaces a %s

note: Dialog title
en: Trash Page
es: Enviar página a la papelera

note: Heading in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Move page "%s" to trash?
es: ¿Quiere enviar la página «%s» a la papelera?

note: Text in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be moved to your system's trash.
    
    To undo later, go to your system's trashcan.
es: La página "%s" y todas sus subpáginas y
    se moverán a la papelera de tu sistema.
    
    Para deshacer más tarde, vaya a la papelera de su sistema.

note: label in the TrashPage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be trashed | %i files will be trashed
es[0]: Se enviará %i archivo a la papelera
es[1]: Se enviarán %i archivos a la papelera

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
es: Eliminando enlaces

note: Dialog title
en: Delete Page
es: Eliminar página

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
es: ¿Quiere eliminar la página «%s»?

note: Text in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be deleted.
    
    This deletion is permanent and cannot be un-done.
es: Se eliminará tanto la página «%s»
    como todas sus subpáginas y adjuntos.
    
    La eliminación es permanente y no se puede deshacer.

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
es[0]: Se eliminará %i archivo
es[1]: Se eliminarán %i archivos

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
es: Un wiki de escritorio

note: dialog title
en: Select File
es: Seleccione el archivo

note: menu item in context menu
en: Expand _All
es: Expandir _todo

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
es: _Contraer todo

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
es: Vaciar

note: dialog title
en: Select Folder
es: Seleccione la carpeta

note: dialog title
en: Select Image
es: Seleccionar Imagen

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
es: <Inicio>

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
es: Panel lateral izquierdo

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
es: Panel lateral derecho

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
es: Panel inferior

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
es: Panel superior

note: position of widget in window
en: Top
es: Parte superior

note: position of widget in window
en: Bottom
es: Parte inferior

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
es: Izquierda

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
es: Derecha

note: Menu item
en: _All Panes
es: _Todos los paneles

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
es: Al informar de este error, incluya la
    información del cuadro de texto más abajo

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
es: Todos los Archivos

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
es: Imágenes

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
es: {count} de {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
es: Archivo de registro

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
es: No se pudo encontrar el archivo o carpeta para este cuaderno

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
es: Especifique un cuaderno

note: error message
en: Could not find notebook: %s
es: No se pudo encontrar el cuaderno: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
es: Se requiere la ubicación para exportar

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
es: La carpeta de salida existe y no está vacía; especifique «--overwrite» para forzar la exportación

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
es: El archivo de salida existe; especifique «--overwrite» para forzar la exportación

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
es: Necesitas archivo de salida para exportar MHTML

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
es: Necesitas carpeta de salida para exportar completo el block de notas

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file name, please try using a name with less
    than 255 characters
es: No se puede escribir este archivo. Probablemente esto se deba a la longitud
    del nombre del archivo, intente usar un nombre con menos
    de 255 caracteres

note: error message for filesystem limitations
en: File name too long: %s
es: Nombre de archivo demasiado largo: %s

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file path, please try using a folder structure resulting in less
    than 4096 characters
es: No se puede escribir este archivo. Probablemente esto se deba a la longitud
    de la ruta del archivo, intente utilizar una estructura de carpetas que resulte en menos
    de 4096 caracteres

note: error message for filesystem limitations
en: File path too long: %s
es: Ruta de archivo demasiado larga: %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
es: Actualizando índice

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
es: No existe la página: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
es: Página no permitida: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
es: Este nombre de página no puede ser utilizado debido a una limitación técnica del almacenamiento

note: message for PageNotAvailableError
en: Page not available: %s
es: Página no disponible: %s

note: description for PageNotAvailableError
en: This page name cannot be used due to a conflicting file in the storage
es: Este nombre de la página no se puede utilizar debido a un archivo conflictivo en el almacenamiento

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
es: La página ya existe: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
es: No se puede modificar la página: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
es: <Desconocido>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
es: Error en %(file)s en la línea %(line)i cerca de «%(snippet)s»

note: plugin name
en: Arithmetic
es: Aritmética

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
es: Este plugin le permite insertar cálculos aritméticos en Zim. Está basado en el módulo aritmético  de http://pp.com.mx/python/arithmetic

note: menu item
en: _Arithmetic
es: _Aritmético

note: text in confirmation dialog on deleting a file
en: Are you sure you want to delete the file '%s'?
es: ¿Confirma que quiere eliminar el archivo «%s»?

note: menu item to delete file
en: _Delete...
es: _Eliminar…

note: menu item to rename file
en: _Rename...
es: Cambia_r nombre…

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
es: Desconocida

note: label for file type
en: Type
es: Tipo

note: label for file size
en: Size
es: Tamaño

note: label for file modification date
en: Modified
es: Modificado

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
es: _Mover aquí

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
es: _Copiar aquí

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
es: Cancelar

note: dialog title
en: Rename file
es: Cambiar nombre de archivo

note: Error message
en: File name should not be blank.
es: El nombre de archivo no debe quedar vacío.

note: Error message
en: A file with that name already exists.
es: Ya existe otro archivo con ese nombre.

note: Error message
en: File name should not contain path declaration.
es: El nombre de archivo no debe incluir la declaración de ruta.

note: plugin name
en: Attachment Browser
es: Adjuntar Navegador

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
es: Este complemento muestra la carpeta de adjuntos de la
    página actual como vista de ícono en el panel inferior.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
es: Posición en la ventana

note: option for plugin preferences
en: Use thumbnails
es: Usar miniaturas

note: option for plugin preferences
en: Support thumbnails for SVG
es: Permitir miniaturas en SVG

note: label for attachment browser pane
en: Atta_chments
es: Archivos adjuntos

note: placeholder label for sidepane
en: No attachments
es: Sin adjuntos

note: Label for the statusbar, %i is the number of attachments for the current page
en: %i Atta_chment | %i Atta_chments
es[0]: %i Adjunto
es[1]: %i Adjuntos

note: plugin name
en: BackLinks Pane
es: Panel Backlinks

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Este plugin agrega un widget extra que muestra una lista de páginas
    enlazadas a la página actual.
    
    Es un plugin propio de zim.

note: option for plugin preferences
en: Show BackLink count in title
es: Mostrar el recuento de los enlaces externos en el título

note: option for plugin preferences
en: Show full Page Names
es: Mostrar nombres de página completos

note: placeholder label in sidepane
en: No backlinks
es: Sin enlaces externos

note: Label for the statusbar, %i is the number of BackLinks to the current page
en: %i _BackLink | %i _BackLinks
es[0]: %i _Enlace externo
es[1]: %i _Enlaces externos

note: widget label
en: _BackLinks
es: _Enlaces externos

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
es: _Editar…

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
es: Editar %s

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
es: _Vista previa

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
es: Ocurrió un error mientras se generaba la imagen.
    ¿Desea guardar el texto fuente de todos modos?

note: plugin name
en: BookmarksBar
es: Barra de Marcadores

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
es: 		Este complemento provee una barra para favoritos.

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
es: Máximo número de marcadores

note: preferences option
en: Save bookmarks
es: Guardar marcadores

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
es: Añadir nuevos marcadores al inicio de la barra

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
es: Añadir marcador

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
es: Marcadores

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
es: Agregar marcador/Mostrar configuraciones

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
es: Desea borrar todos los marcadores?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
es: Mostrar nombre de página completo

note: button label
en: Set New Name
es: Definir nuevo nombre

note: button label
en: Back to Original Name
es: Regresar al nombre original

note: menu item
en: Remove
es: Eliminar

note: menu item
en: Remove All
es: Eliminar Todo

note: menu item
en: Copy
es: Copiar

note: menu item
en: Paste
es: Pegar

note: menu item
en: Open in New Window
es: Abrir en una nueva ventana

note: menu item
en: Set to Current Page
es: Establecer a la página actual

note: plugin name
en: Command Palette
es: Paleta de órdenes

note: plugin description
en: This plugin opens a search dialog to allow quickly executing menu entries. The search dialog can be opened by pressing the keyboard shortcut Ctrl+Shift+P which can be customized via Zim's key bindings preferences.
es: Este complemento abre un diálogo de búsqueda para ejecutar entradas de los menús de forma rápida. El diálogo se puede abrir al presionar Ctrl+Mayús+P, y este atajo se puede personalizar mediante las preferencias correspondientes de Zim.

note: plugin name
en: Insert Diagram
es: Insertar diagrama

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Esta extensión provee un editor de diagramas basado en GraphViz.
    
    Esta es una extensión principal que se suministra con zim.

note: menu item
en: Diagram
es: Diagrama

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
es: Edición sin distracciones

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
es: Este plugin agrega configuraciones que ayudan a usar zim
    como un editor libre de distracciones.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
es: Esconder la barra de menu en el modo pantalla completa

note: plugin preference
en: Maximum page width
es: Ancho de página máximo

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
es: Grosor del borde

note: plugin preference
en: Text background color
es: Color del texto de fondo

note: plugin preference
en: Text foreground color
es: color de texto

note: plugin name
en: Insert Ditaa
es: Insertar Diagrama

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Esta extensión proporciona un editor de diagramas para Zim basado en Ditaa.

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
es: Gráficos Ascii (Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
es: Insertar ecuación

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Esta extensión provee un editor de ecuaciones basdo en LaTeX.
    
    Esta es una extensión principal suministrada con zim.

note: plugin preference
en: Use font color for dark theme
es: Utilizar color de letra de tema oscuro

note: plugin preference
en: Font size
es: Tamaño de letra

note: plugin preference
en: Equation image DPI
es: Resolución (ppp)

note: menu item
en: Equation
es: Ecuación

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
es: Insertar Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
es: Este plugin proporciona un editor gráfico de zim  basado en Gnuplot.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
es: Insertar gráfico de GNU R

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
es: Esta extensión provee un editor de gráficos basado en GNU R.

note: menu item
en: GNU R Plot
es: Gráfico GNU R

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
es: El complemento de calculadora en línea
    no pudo evaluar la expresión en el cursor.

note: plugin name
en: Inline Calculator
es: Calculadora en línea

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Este complemento le permite evaluar rápidamente
    expresiones matemáticas simples en Zim.
    
    Este es un complemento incluido en la base de Zim.

note: error message
en: Could not parse expression
es: No se pudo analizar la expresión

note: menu item
en: Evaluate _Math
es: Evaluar _matemática

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
es: Insertar símbolo

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Este complemento añade el diálogo «Insertar símbolo» y
    permite dar formato automáticamente a caracteres tipográficos.
    
    Es un complemento integrado e incluido en Zim.

note: menu item
en: Sy_mbol...
es: Sí_mbolo...

note: plugin name
en: Journal
es: Diario

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
es: Este complemento convierte una sección del cuaderno de notas en un diario
    con una página por día, semana o mes.
    Además agrega un widget de calendario. para acceder a estas páginas.

note: option value
en: Day
es: Día

note: option value
en: Week
es: Semana

note: option value
en: Month
es: Mes

note: option value
en: Year
es: Año

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
es: Ocultar página del Diario si está vacía

note: input label
en: Section
es: Sección

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
es: Usar una página por cada

note: menu item
en: To_day
es: _Hoy

note: side pane title
en: _Journal
es: _Diario

note: plugin name
en: Line Sorter
es: Ordenador de líneas

note: plugin description
en: This plugin sorts selected lines in alphabetical order.
    If the list is already sorted the order will be reversed
    (A-Z to Z-A). Additional features: move text lines up or down,
    duplicate or remove lines of text.
es: Este complemento ordena las líneas seleccionadas por orden alfabético.
    Si la lista ya está ordenada, el orden se invertirá
    (de la A-Z a la Z-A). Funciones adicionales: mover líneas de texto hacia arriba o hacia abajo,
    duplicar o eliminar líneas de texto.

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
es: Seleccione más de una línea de texto

note: menu item
en: _Sort lines
es: _Ordenar líneas

note: Menu item
en: _Move Line Up
es: _Mueva Línea hacia arriba

note: Menu item
en: _Move Line Down
es: _Mueva Línea hacia abajo

note: Menu item
en: _Duplicate Line
es: _Duplicar Línea

note: Menu item
en: _Remove Line
es: _Remover Línea

note: plugin name | menu item
en: Link Map
es: Mapa de Enlaces

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Esta extensión provee un diálogo con una
    representación gráfica de la estructura de enlaces
    del cuaderno. Puede ser usada como especie de
    mapa mental que muestra como las páginas se
    relacionan entre sí.
    
    Esta es una extensión principal suministrada con zim.

note: preferences option
en: Show linkmap button in headerbar
es: Mostrar botón de mapa de enlaces en la barra de cabecera

note: preferences option
en: Autozoom to fit map
es: Zoom automático para ajustar al mapa

note: preferences option
en: Follow main window
es: Sigue la ventana principal

note: preferences option
en: Always open links in new windows
es: Abrir siempre los enlaces en ventanas nuevas

note: plugin name
en: macOS Menubar
es: barra de menú de macOS

note: plugin description
en: This plugin provides a macOS menubar for zim.
es: Este complemento proporciona una barra de menú de macOS para zim.

note: plugin name
en: Page Index
es: Índice de Página

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
es: Esta extensión añade el panel de índice de página a la ventana principal.

note: preferences option
en: Use drag&drop to move pages in the notebook
es: Utilizar técnica de arrastrar y colocar para mover páginas del cuaderno

note: preferences option
en: Automatically expand sections on open page
es: Expandir automáticamente las secciones en la página abierta

note: preferences option
en: Automatically collapse sections on close page
es: Colapsar automáticamente las secciones al cerrar la página

note: preferences option
en: Use horizontal scrollbar (may need restart)
es: Utilizar barra de desplazamiento horizontal (puede necesitar un reinicio)

note: preferences option
en: Use tooltips
es: Utilizar descripciones emergentes

note: menu item
en: Collapse Page Index
es: Contraer el índice de las páginas

note: menu item
en: Reveal Current Page in Page Index
es: Mostrar la página actual en el índice

note: tab label for side pane
en: Inde_x
es: Índice

note: plugin name
en: Path Bar
es: Barra de direcciones

note: plugin description
en: This plugin adds a "path bar" to the top of the window.
    This "path bar" can show the notebook path for the current page,
    recent visited pages or recent edited pages.
es: Este complemento añade una «barra de rutas» en la parte superior de la ventana.
    Esta «barra de rutas» puede mostrar la ruta de la página actual en el cuaderno,
    las páginas visitadas recientemente o las últimas páginas editadas.

note: Menu title
en: P_athbar
es: B_arra de direcciones

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
es: _Ninguno

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
es: Páginas _recientes

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
es: Páginas Cambiadas Recientemente

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
es: _Historial

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
es: _Jerarquía de Página

note: plugin name
en: Print to Browser
es: Imprimir al Navegador

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Esta extensión provee una solución alternativa para la
    falta de soporte de impresión en zim. La página actual
    se exporta a HTML y se abre en un navegador.
    Asumiendo que el navegador tienen soporte para
    impresión esto lleva sus datos a la impresora en dos
    pasos.
    
    Esta es una extensión principal suministrada con zim.

note: menu item
en: _Print to Browser
es: Imprimir al na_vegador

note: menu item
en: _Print
es: _Imprimir

note: menu item
en: Print tasklist to browser
es: Imprimir la lista de tareas en el navegador

note: plugin name
en: Quick Note
es: Nota rápida

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Esta extensión adiciona una caja de diálogo para lanzar unas
    rápidamente un texto o el contenido del portapapeles dentro de
    página.
    
    Esta es una extensión principal suministrada con zim.

note: menu item
en: Quick Note...
es: Nota rápida...

note: text entry field
en: Page section
es: Sección de página

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
es: Crear una página nueva para cada nota

note: text entry field
en: Title
es: Título

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
es: Abrir _página

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
es: ¿Desea borrar la nota?

note: plugin name
en: Insert Score
es: Agregar puntaje

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Este plugin provee a zim un editor de puntaje basado en GNU Lilypond.
    
    Este plugin viene con zim.

note: plugin preference
en: Common include header
es: Incluir cabecera común

note: plugin preference
en: Common include footer
es: Incluir pié de página común

note: menu item
en: Musical Score
es: Partitura

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
es: Insertar captura de pantalla

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Este complemento permite tomar una captura de pantalla
    e insertarla directamente en una página de Zim.
    
    Este es un complemento incluido en la base de Zim.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
es: Orden de captura de pantalla

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
es: _Captura de pantalla…

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
es: Capturar pantalla completa

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
es: Seleccionar ventana o región

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
es: Retardo

note: label behind timer
en: seconds
es: segundos

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
es: Ocurrió un error al ejecutar «%s»

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
es: Insertar diagrama de secuencia

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
es: Este plugin provee zim con un editor de diagrama de sequencia basado en seqdiag.
    Permite editar diagramas de sequencias fácilmente.

note: menu item
en: Sequence Diagram
es: Diagrama de secuencia

note: plugin name
en: Source View
es: Vista de código fuente

note: plugin description
en: This plugin allows inserting 'Code Blocks' in the page. These will be
    shown as embedded widgets with syntax highlighting, line numbers etc.
es: Esta extensión permite insertar 'Bloques de Código' en la página. Estos
    se mostrarán como widgets incrustados con resaltado de sintaxis, números de línea, etc.

note: option value
en: Never wrap lines
es: Nunca ajustar renglones

note: option value
en: Try wrap at word boundaries or character
es: Intentar ajustar alrededor de la palabra o carácter

note: option value
en: Always wrap at character
es: Ajustar siempre por carácter

note: option value
en: Always wrap at word boundaries
es: Ajustar siempre por límites de palabra

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
es: Sangría automática

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
es: Tecla de inicio inteligente

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
es: Resaltar la línea actual

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
es: Mostrar margen derecho

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
es: Posición del margen derecho

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
es: Anchura de tabulador

note: preference option for sourceview plugin
en: Text wrap mode
es: Modo de ajuste de texto

note: preference option for sourceview plugin
en: Theme
es: Tema

note: menu item
en: Code Block
es: Bloque de código

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
es: Mostrar números de línea

note: input label
en: Syntax
es: Sintaxis

note: dialog title
en: Insert Code Block
es: Insertar bloque de código

note: input checkbox
en: Display line numbers
es: Mostrar números de línea

note: plugin name
en: Spell Checker
es: Corrector ortográfico

note: plugin description
en: Adds spell checking support using gtkspell.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Adiciona corrección ortográfica usando gtkspell.
    
    Esta es una extensión principal suministrada con zim.

note: menu item
en: Check _spelling
es: Revisar _ortografía

note: error message
en: Could not load spell checking
es: No se pudo cargar el corrector ortográfico

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
es: Esto puede significar que no tiene el diccionario
    apropiado instalado

note: alignment option
en: Center
es: Centrado

note: alignment option
en: Unspecified
es: Sin especificar

note: plugin name
en: Table Editor
es: Editor de tablas

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
es: Con este plugin, puedes insertar una 'Tabla' en la página wiki. Las tablas serán mostradas como widgets GTK TreeView. 
    También pueden ser exportadas en varios formatos (i.e.HTML/LaTeX).

note: option value
en: with lines
es: con líneas

note: option value
en: no grid lines
es: sin líneas de rejilla

note: option value
en: horizontal lines
es: líneas horizontales

note: option value
en: vertical lines
es: líneas verticales

note: preference description
en: Show helper toolbar
es: Mostrar barra de ayuda

note: preference description
en: Grid lines
es: Líneas de rejilla

note: menu item
en: Table
es: Tabla

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
es: Añadir fila

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
es: Eliminar fila

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
es: Clonar fila

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
es: Fila arriba

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
es: Fila abajo

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
es: Cambiar columnas

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
es: Abrir ayuda

note: menu item
en: Delete row
es: Eliminar fila

note: menu item
en: Open cell content link
es: Abrir el enlace del contenido de la celda

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
es: ¡La table debe contener al menos una columna!
     No se ha borrado nada.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
es: Seleccione una fila antes de pulsar el botón.

note: Dialog title
en: Insert Table
es: Insertar tabla

note: Dialog title
en: Edit Table
es: Editar tabla

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
es: Gestionar columnas de la tabla

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
es: Columna 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
es: Ajuste
    autom.

note: table header
en: Align
es: Alinear

note: hoover tooltip
en: Add column
es: Añadir columna

note: hoover tooltip
en: Remove column
es: Eliminar columna

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
es: Mover columna hacia adelante

note: hoover tooltip
en: Move column backward
es: Mover columna adelante

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
es: Una tabla debe tener al menos una columna.

note: plugin name
en: Table of Contents
es: Sumario

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Este complemento añade un elemento gráfico adicional que
    muestra el contenido de la página actual.
    
    Es un complemento básico incluido con zim.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
es: Mostrar sumario como elemento flotante en lugar de en el panel lateral

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
es: Mostrar título de la página en el sumario

note: option for plugin preferences
en: Include horizontal lines in the ToC
es: Incluir líneas horizontales en la tabla de contenidos

note: option for plugin preferences
en: Set ToC fontsize
es: Establecer tamaño de letra de sumario

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
es: Inferior

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
es: Superior

note: widget label
en: T_oC
es: Sumari_o

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
es: Sumario

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
es: Etiquetas

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
es: Este complemento ofrece un índice filtrado al seleccionar etiquetas en una nube.

note: title for sidepane tab
en: T_ags
es: Etiquet_as

note: menu option
en: Show full page name
es: Mostrar nombre de página completo

note: menu option
en: Sort pages by tags
es: Ordenar páginas por etiquetas

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
es: Ordenar alfabéticamente

note: list with tasks
en: All Tasks
es: Todas las tareas

note: list with tasks
en: Active
es: Activo

note: list with tasks (GTD style category)
en: Inbox
es: Bandeja de entrada

note: list with tasks (GTD style category)
en: Next Actions
es: Próximas acciones

note: list with tasks (GTD style category)
en: Projects
es: Proyectos

note: list with tasks (GTD style category)
en: Waiting
es: Esperando

note: placeholder label for sidepane
en: No tasks
es: Sin tareas

note: tooltip
en: Show tasklist window
es: Mostrar la ventana de las listas de tareas

note: label for filtering/searching tasks
en: Filter tasks
es: Filtrar tareas

note: tab label for side pane
en: Tas_ks
es: Tareas

note: Window title for tasklist
en: Tasks
es: Tareas

note: selection menu option
en: Show open tasks
es: Mostrar las tareas abiertas

note: selection menu option
en: Show closed tasks
es: Mostrar las tareas cerradas

note: selection menu option
en: Show cancelled tasks
es: Mostrar las tareas canceladas

note: selection menu option
en: Show migrated tasks
es: Mostrar las tareas cambiadas

note: selection menu option
en: Show trans-migrated tasks
es: Mostrar las tareas apartadas

note: Header for list selection in tasklist window
en: Lists
es: Listas

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
es: Sin etiqueta

note: header in selection drop down
en: Labels
es: Etiquetas

note: Column header Task List dialog
en: Task
es: Tarea

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
es: Fecha límite

note: Column header Task List dialog | start date for task
en: Start
es: Iniciar

note: plugin name | menu item
en: Task List
es: Lista de tareas

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Este complemento añade un diálogo que muestra todas las
    tareas pendientes de este cuaderno, sean casillas sin marcar
    o listas marcadas con las etiquetas «TODO» o «FIXME».
    
    Es un complemento integrado e incluido en zim.

note: preferences option
en: Show tasklist button in headerbar
es: Mostrar botón de lista de tareas en barra de cabecera

note: preferences option - "GTD" means "Getting Things Done" methodology
en: Show "GTD-style" inbox & next actions lists
es: Mostrar la bandeja de entrada "estilo GTD" y las listas de las próximas acciones

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
es: Mostrar lista de tareas en el panel lateral

note: preferences option
en: Show due date in sidepane
es: Mostrar la fecha límite en el panel lateral

note: preferences option
en: Show start date in sidepane
es: Mostrar la fecha de inicio en el panel lateral

note: preferences option
en: Show page column in the sidepane
es: Mostrar la columna de la página en el panel lateral

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
es: Considerar todas las marcas de cotejo como tareas

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
es: Etiquetas que marcan tareas

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "Waiting", "Planned"
en: Labels for "waiting" tasks
es: Etiquetas para tareas "en espera"

note: label for plugin preferences dialog - tags are e.g. "@waiting", "@planned"
en: Tags for "waiting" tasks
es: Etiquetas para las tareas "en espera"

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
es: Usar la fecha de las páginas de diario

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
es: no utilizar

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
es: como fecha de inicio de tareas

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
es: como fecha de fin de las tareas

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
es: Sección(es) a índice

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
es: Sección(es) para ignorar

note: label for plugin preferences dialog
en: Show page names in selection pane
es: Mostrar los nombres de las páginas en el panel de selección

note: label for plugin preferences dialog
en: Don't count Saturday and Sunday as working days
es: Los Sábados y Domingos no se consideran días laborables

note: toolbar style
en: Icons
es: Iconos

note: toolbar style
en: Icons & Text
es: Iconos y texto

note: toolbar style
en: Icons & Text horizontal
es: Iconos y texto horizontal

note: Toolbar size small
en: Small
es: Pequeño

note: Toolbar size large
en: Large
es: Grande

note: plugin name
en: Tool Bar
es: Barra de herramientas

note: plugin description
en: This plugin allows to customize the toolbar in the main window.
es: Este plugin permite personalizar la barra de herramientas de la ventana principal.

note: option for plugin preferences
en: Show toolbar
es: Mostrar barra de herramientas

note: option for plugin preferences
en: Include formatting tools in toolbar
es: Incluir herramientas de formato en la barra de herramientas

note: option for plugin preferences
en: Toolbar style
es: Estilo de barra de herramientas

note: option for plugin preferences
en: Toolbar size
es: Tamaño de barra de herramientas

note: plugin name
en: Tray Icon
es: Icono del área de notificación

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Este complemento añade un icono en la bandeja del sistema
    para acceso rápido.
    
    Depende de: gtk versión 2.10 o mayor.
    
    Este es un complemento principal que se suministra con zim

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
es: Bandeja del sistema clásica,
    no usar el nuevo estilo de ícono de estado en Ubuntu

note: preferences option
en: Show a separate icon for each notebook
es: Mostrar un icono separado para cada cuaderno

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
es: Nota _rápida...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
es: _Otro...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
es: Cuadernos

note: tooltip for tray icon | short description of zim
en: Zim Desktop Wiki
es: Wiki de escritorio Zim

note: plugin name
en: Version Control
es: Control de versiones

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
es: Este complemento añade control de versiones para los cuadernos.
    
    Admite los sistemas de versionado Bazaar, Git y Mercurial.
    
    Es un complemento integrado e incluido en Zim.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version when the notebook is closed
es: Autoguardar versión cuando el cuaderno de notas se cierre

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
es: Auto-guardar una versión a intervalos regulares

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
es: Intervalo de autoguardado en minutos

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
es: Versión guardada automáticamente desde zim

note: menu item
en: S_ave Version...
es: Gu_ardar versión

note: menu item
en: _Versions...
es: _Versiones...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
es: No hay cambios en este cuaderno desde la última vez que se guardó

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
es: Sin cambios desde la última versión

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
es: ¿Activar control de versiones?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
es: El control de versiones no se ha activado para este cuaderno.
    ¿Quiere activarlo?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
es: Motor

note: dialog title
en: Save Version
es: Guardar versión

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
es: Introduzca un comentario para esta versión

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
es: Versión guardada desde zim

note: dialog title
en: Versions
es: Versiones

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
es: _Página

note: Button label
en: View _Annotated
es: Ver con _Anotaciones

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
es: Seleccione una versión para ver los cambios entre esa versión y el estado actual.
    O seleccione multiples versiones para ver los cambios entre ellas.

note: version details
en: Comment
es: Comentario

note: Button label
en: _Restore Version
es: _Restaurar versión

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
es: Mostrar _cambios

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
es: Lado a lado

note: dialog title
en: Annotated Page Source
es: Fuente anotada de la página

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
es: ¿Restaurar la página a su versión guardada?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
es: ¿Desea restaurar la página: %(page)s
    a su versión guardada: %(version)s ?
    
    ¡Todos los cambios hechos desde la versión guardada se perderán!

note: dialog title
en: Changes
es: Cambios

note: Column header versions dialog
en: Rev
es: Rev.

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
es: Registrar los eventos con Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
es: Envía los eventos al daemon Zeitgeist

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
es: Página Wiki: %s

en: Created
es: Creado

en: Prev
es: Previo

en: Index
es: Indice

en: Next
es: Siguiente

en: Backlinks:
es: Enlazado por:

en: Attachments:
es: Adjuntos:
