zim - en to pl translation catalogue (465 entries)

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
pl: Nie udało się uruchomić aplikacji: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
pl: Komenda %(cmd)s zwróciła niezerowy status %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
pl: Nie udało się uruchomić: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
pl: Domyślna

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
pl: calendar:week_start:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
pl: Wygląda na to, że znalazłeś błąd

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
pl: Nie można odczytać: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
pl: Ten komunikat przeważnie oznacza, że plik zawiera niepoprawne znaki.

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
pl: Szczegóły

note: Error message
en: File is not writable: %s
pl: Plik nie ma atrybutu zapisywalności: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
pl: Plik został zmieniony: %s

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
pl: Utworzyć katalog?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
pl: Folder  "%s"  jeszcze nie istnieje.
    Czy chcesz go teraz utworzyć

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
pl: Nie mogłem otowrzyć: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
pl: Edytowany plik: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
pl: Edytujesz plik za pomocą zewnętrznej aplikacji. Zamknij to okno kiedy skończysz

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
pl: Dostosuj...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
pl: Nie znaleziono aplikacji

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
pl: Otwórz za pomocą "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
pl: Aplikacja uruchamiająca odnośniki typu "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
pl: Aplikacja otwierająca pliku typu "%s"

note: Dialog title
en: Configure Applications
pl: Konfiguruj aplikacje

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
pl: Dodaj program

note: Label for default application handler
en: System Default
pl: Domyślne ustawienia systemowe

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
pl: Nazwa

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
pl: Polecenie

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
pl: Ustaw jako aplikację domyślną

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
pl: NIe znaleziono programu "%s"

note: Dialog title
en: Custom Tools
pl: Narzędzia użytkownika

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
pl: Możesz konfigurować narzędzia użytkownika, które zostaną wyświetlone
    w menu narzędzi, w pasku narzędzi lub menu kontekstowych.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
pl: Edytuj narzędzie użytkownika

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
pl: Opis

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
pl: Ikona

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
pl: Komenda nie modyfikuje danych

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
pl: Pokaż na pasku narzędziowym

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
pl: Poniższe parametry będą zastąpione
    w poleceniu podczas uruchomienia:
    <tt>
    <b>%f</b> źródło strony jako plik tymczasowy
    <b>%d</b> folder załączników dla bieżącej strony
    <b>%s</b> plik właściwej strony źródłowej (jeśli jest)
    <b>%p</b> nazwa strony
    <b>%n</b> lokalizacja notatnika (plik lub folder)
    <b>%D</b> lokalizacja bazowa (jeśli jest)
    <b>%t</b> zaznaczony tekst lub słowo pod kursorem
    <b>%T</b> zaznaczony tekst wraz z formatowaniem wiki
    </tt>

note: dialog title
en: Export
pl: Eksport

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
pl: Eksportowanie notesu

note: message heading
en: Folder exists: %s
pl: Katalog istnieje: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
pl: Katalog już istnieje i nie jest pusty. Eksport do tego katalogu może nadpisać znajdujące się w nim pliki. Czy na pewno chcesz kontynuować?

note: message heading
en: File exists
pl: Plik istnieje

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
pl: Ten plik już istnieje.
    Czy chcesz go nadpisać?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
pl: Wybierz stronę do eksportu

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
pl: Cały _notes

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
pl: Pojedyncza _strona

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
pl: Strona

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
pl: Uwzględnij podstrony

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
pl: Wybierz format eksportu

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
pl: Inny...

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
pl: Szablon

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
pl: Użyj pełnych ścieżek do plików w katalogu głównym

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
pl: Mapuj katalog główny na URL

note: label for button with URL
en: Get more templates online
pl: Pobierz więcej szablonów

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
pl: Wybierz plik wyjściowy lub folder

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
pl: Eksportuj każdą stronę do osobnego pliku

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
pl: Eksportuj wszystkie strony do jednego pliku

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
pl: Folder docelowy

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
pl: Indeks

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
pl: Plik wyjściowy

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
pl: Wystąpiło %(n_error)i błędów i %(n_warning)i ostrzeżeń, sprawdź logi

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
pl: %i napotkanych błędów, zobacz log

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
pl: %i napotkanych ostrzeżeń, zobacz log

note: label in export dialog
en: Export completed
pl: Eksport zakończony

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
pl: Wyświetl _dziennik zdarzeń

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
pl: Wymagana jest wtyczka "%s"  aby wyświetlić objekt

note: Label for object manager
en: Enable plugin
pl: Włącz wtyczkę

note: label for inserted object
en: Unkown Object
pl: Nieznany obiekt

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
pl: Nieznany typ obrazu

note: Menu title
en: _File
pl: _Plik

note: Menu title | Button label
en: _Edit
pl: _Edycja

note: Menu title | button label
en: _View
pl: _Widok

note: Menu title | Button label
en: _Insert
pl: _Wstaw

note: Menu title | input label
en: _Search
pl: _Szukaj

note: Menu title
en: _Tools
pl: _Narzędzia

note: Menu title
en: _Go
pl: _Idź

note: Menu title | Button label
en: _Help
pl: _Pomoc

note: Menu title
en: _Checkbox
pl: _Pole wyboru

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
pl: Użyj %s do przełączenia na panel boczny

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
pl: Zapamiętaj ostatnią pozycję kursora w czasie otwierania strony

note: Menu item
en: _Fullscreen
pl: _Pełny ekran

note: Menu item
en: _Side Panes
pl: Panele _boczne

note: Menu item | Button label
en: _Close
pl: _Zamknij

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
pl: Pasek menu

note: page status for title bar
en: readonly
pl: Tylko do odczytu

note: Menu item
en: _Jump To...
pl: _Przejdź do...

note: Menu item | Button label
en: _Back
pl: _Wstecz

note: Menu item | Button label
en: _Forward
pl: _Naprzód

note: Menu item
en: _Parent
pl: _Nadrzędny

note: Menu item
en: _Child
pl: _Podrzędny

note: Menu item
en: _Home
pl: Start

note: Dialog title
en: Jump to
pl: Przejdź do

note: Button label
en: _Jump
pl: _Idź

note: Label for page input
en: Jump to Page
pl: Przejdź do strony

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
pl: Notes

note: dialog title
en: Open Notebook
pl: Otwórz notes

note: Button label
en: _Add
pl: _Dodaj

note: Button label
en: _Remove
pl: _Usuń

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
pl: Domyślny notes

note: Dialog window title
en: Add Notebook
pl: Dodaj notes

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
pl: Wybierz nazwę i folder dla notatnika.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
pl: Katalog

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
pl: Aby utworzyć nowy notatnik, musisz wybrać pusty folder.
    Oczywiście możesz również wybrać istniejący folder zima.

note: Menu title
en: New _Attachment
pl: Nowy _Załącznik

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
pl: Użyj klawisza <Enter>, by podążać za odnośnikami
    (Jeśli wyłączysz, nadal możesz używać <Alt><Enter>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
pl: Pokaż kursor również na stronach nie posiadających możliwości edytowania

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
pl: Automatycznie twórz odnośniki z "TakichSłów"

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
pl: Automatycznie twórz odnośniki ze ścieżek do plików

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
pl: Automatycznie zaznacz aktualne słowo przy nadawaniu formatowania

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
pl: Usuń wcięcie klawiszem <BackSpace>
    (jeśli wyłączysz, nadal możesz użyć <Shift><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
pl: Wielokrotne kliknięcie w pole wyboru przełącza kolejne stany

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
pl: Zamieniaj znaczniki wiki na formatowanie w trakcie pisania

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
pl: Domyślny format tekstu skopiowanego do schowka

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
pl: Katalog zawierający szablony załączników

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
pl: Nie udało się zapisać strony: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
pl: Aby kontynuować możesz zapisać kopię tej strony lub odrzucić
    wprowadzone zmiany. Jeśli zapiszesz kopię tej strony zmiany również zostaną
    odrzucone, jednak później będziesz mógł przywrócić kopię.

note: Button label
en: _Cancel
pl: _Anuluj

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
pl: _Odrzuć zmiany

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
pl: _Zapisz Kopię

note: Menu item
en: Heading _1
pl: Nagłówek _1

note: Menu item
en: Heading _2
pl: Nagłówek _2

note: Menu item
en: Heading _3
pl: Nagłówek _3

note: Menu item
en: Heading _4
pl: Nagłówek _4

note: Menu item
en: Heading _5
pl: Nagłówek _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
pl: _Pogrubienie

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
pl: Pochylenie

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
pl: _Zaznacz

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
pl: _Przekreślenie

note: Menu item
en: _Subscript
pl: Indeks dolny

note: Menu item
en: _Superscript
pl: Indeks górny

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
pl: _Wyjustowanie

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
pl: Nie znaleziono strony: %s

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
pl: Kopiuj _Jako...

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
pl: Przenieś Zaznaczony Tekst...

note: Menu item
en: _Remove Link
pl: _Usuń odnośnik

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
pl: _Zmień ustawienia

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
pl: _Edytuj odnośnik

note: context menu item
en: Copy _Link
pl: Skopiuj _odnośnik

note: context menu item
en: Copy Email Address
pl: Skopiuj adres e-mail

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
pl: Otwórz katalog

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
pl: Otwórz za pomocą...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
pl: Ot_wórz w nowym oknie

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
pl: _Otwórz

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
pl: Zapi_sz

note: Menu item
en: _Reload
pl: _Odśwież

note: Menu item
en: _Undo
pl: _Cofnij

note: Menu item
en: _Redo
pl: _Ponów

note: Menu item
en: Cu_t
pl: _Wytnij

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
pl: _Skopiuj

note: Menu item
en: _Paste
pl: _Wklej

note: Menu item
en: _Delete
pl: _Usuń

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
pl: Zmień zaznaczenie pola 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
pl: Zmień zaznaczenie pola 'X'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
pl: _Edytuj odnośnik lub obiekt...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
pl: Linia_pozioma

note: Menu item
en: _Image...
pl: _Obraz...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
pl: Wypunk_towanie

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
pl: Lista numeryczna

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
pl: Lista checkbo_x

note: Menu item
en: Text From _File...
pl: Tekst z _pliku...

note: Menu item
en: _Link...
pl: _Odnośnik...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
pl: Nie zainstalowano szablonów

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
pl: Szab_lony plików...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
pl: _Wyczyść formatowanie

note: Menu item
en: _Find...
pl: _Znajdź…

note: Menu item
en: Find Ne_xt
pl: Zn_ajdź następne

note: Menu item
en: Find Pre_vious
pl: Znajdź p_oprzednie

note: Menu item
en: _Replace...
pl: Za_stąp...

note: Menu item
en: Word Count...
pl: Liczba słów...

note: Menu item
en: _Zoom In
pl: Po_większ

note: Menu item
en: Zoom _Out
pl: Po_mniejsz

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
pl: _Zwykły rozmiar

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
pl: Wstawienie daty i czasu

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
pl: Data

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
pl: _Odnośnik do daty

note: Dialog title
en: Insert Image
pl: Wstaw obraz

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
pl: Najpierw dołącz obraz

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
pl: Plik o nieobsługiwanym typie: %s

note: Dialog title
en: Attach File
pl: Załącz plik

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
pl: Strona "%s" nie posiada katalogu z załącznikami

note: Dialog title
en: File Exists
pl: Plik istnieje

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
pl: Plik o nazwie <b>"%s"</b> już istnieje.
    Możesz użyć innej nazwy lub nadpisać istniejący plik.

note: Input label
en: Filename
pl: Nazwa pliku

note: Button label
en: _Browse
pl: _Przeglądaj

note: Button label
en: Overwrite
pl: Nadpisz

note: Dialog title
en: Edit Image
pl: Edytuj obraz

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
pl: Położenie

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
pl: Odnośnik do

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
pl: Szerokość

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
pl: Wysokość

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
pl: _Przywróć rozmiar początkowy

note: Dialog title
en: Insert Text From File
pl: Wstaw tekst z pliku

note: Dialog title
en: Edit Link
pl: Edytuj odnośnik

note: Dialog title
en: Insert Link
pl: Wstaw odnośnik

note: Dialog button
en: _Link
pl: _Odnośnik

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
pl: Tekst

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
pl: _Następny

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
pl: _Poprzedni

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
pl: Wielkość _Liter

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
pl: Tylko całe słowa

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
pl: _Wyrażenie regularne

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
pl: _Podświetlenie

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
pl: Znajdź

note: Dialog title
en: Find and Replace
pl: Znajdź i zamień

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
pl: Znajdź

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
pl: Zamień na

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
pl: _Zastąp

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
pl: Zastąp _wszystkie

note: Dialog title
en: Word Count
pl: Ilość słów

note: label in word count dialog
en: Paragraph
pl: Akapit

note: label in word count dialog
en: Selection
pl: Zaznaczenie

note: label in word count dialog
en: Words
pl: Słowa

note: label in word count dialog
en: Lines
pl: Wiersze

note: label in word count dialog
en: Characters
pl: Znaki

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
pl: Przenieś tekst na inną stronę

note: Button label
en: _Move
pl: _Przenieś

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
pl: Przenieś tekst na

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
pl: Pozostaw odnośnik do nowej strony

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
pl: Otwórz nową stronę

note: Dialog title
en: New File
pl: Nowy plik

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
pl: Interfejs

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
pl: Edycja

note: Dialog title
en: Preferences
pl: Ustawienia

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
pl: Wtyczki

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
pl: Aplikacje

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
pl: Użyj wybranej czcionki

note: Button in plugin tab
en: _More
pl: _Więcej

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
pl: Sk_onfiguruj wtyczkę

note: button label
en: Open plugins folder
pl: Otwórz folder wtyczek

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
pl: Uzyskaj więcej wtyczek online

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
pl: Zależności

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
pl: Brak zależności

note: dependency failed
en: Failed
pl: Nie udało się

note: optional dependency
en: Optional
pl: Opcjonalnie

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
pl: Autor

note: Column in plugin tab
en: Enabled
pl: Włączona

note: Column in plugin tab
en: Plugin
pl: Wtyczka

note: Dialog title
en: Configure Plugin
pl: Skonfiguruj wtyczkę

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
pl: Opcje dla wtyczki %s

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
pl: Wybierz domyślny edytor tekstu

note: label for properties dialog
en: Home Page
pl: Strona główna

note: label for properties dialog
en: Document Root
pl: Katalog główny dokumentów

note: Dialog title
en: Properties
pl: Właściwości

note: Dialog title
en: Recent Changes
pl: Ostatnie zmiany

note: label for modified time
en: Today
pl: Dziś

note: label for modified time
en: Yesterday
pl: Wczoraj

note: Column header
en: Last Modified
pl: Ostatnia modyfikacja

note: Dialog title
en: Search
pl: Znajdź

note: Button label
en: _Find
pl: _Znajdź

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
pl: Dla zaawansowanego wyszukiwania możesz używać operatorów takich jak
    AND, OR i NOT. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz stronę pomocy.

note: Column header search dialog
en: Score
pl: Trafność

note: Window title
en: Web Server
pl: Web Serwer

note: Status in web server gui
en: Server not started
pl: Serwer nie został uruchomiony

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
pl: Zezwól na publiczny dostęp

note: Status in web server gui
en: Server started
pl: Serwer został uruchomiony

note: Status in web server gui
en: Server stopped
pl: Serwer został zatrzymany

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
pl: Szablony

note: button label
en: Browse
pl: Przeglądaj

note: Dialog title
en: Copy Template
pl: Skopiuj szablon

note: Menu item
en: _New Page...
pl: _Nowa strona...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
pl: Nowa podstrona...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
pl: _Otwórz kolejny notes...

note: Menu item
en: _Import Page...
pl: _Importuj stronę...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
pl: Zapisz _kopię...

note: Menu item
en: E_xport...
pl: Wye_ksportuj...

note: Menu item
en: _Send To...
pl: _Wyślij do...

note: Menu item
en: _Delete Page
pl: _Usuń stronę

note: Menu item
en: Proper_ties
pl: _Właściwości

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
pl: _Zakończ

note: Menu item
en: Copy _Location
pl: S_kopiuj położenie

note: Menu item
en: _Templates
pl: _Szablony

note: Menu item
en: Pr_eferences
pl: _Preferencje

note: Menu item
en: _Search...
pl: Szukaj...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
pl: Szukaj w sekcji

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
pl: Szukaj linków zwrotnych

note: Menu item
en: Recent Changes...
pl: Ostatnie zmiany

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
pl: Otwórz katalog z _załącznikami

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
pl: Ta strona nie posiada katalogu z załącznikami

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
pl: Otwórz katalog notesu

note: Menu item
en: Open _Document Root
pl: Otwórz katalog główny

note: Menu item
en: Edit _Source
pl: Edytuj _źródło

note: Menu item
en: Start _Web Server
pl: Uruchom _serwer www

note: Menu item
en: Custom _Tools
pl: Narzędzia uży_tkownika

note: Menu item
en: _Contents
pl: _Zawartość

note: Menu item
en: _Keybindings
pl: _Skróty klawiszowe

note: Menu item
en: _Bugs
pl: _Błędy

note: Menu item
en: _About
pl: _O programie

note: Dialog title
en: New Page
pl: Nowa strona

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
pl: Pamiętaj że utworzenie linku do nieistniejącej strony powoduje jej automatyczne utworzenie.

note: Input label
en: Page Name
pl: Nazwa strony

note: Choice label
en: Page Template
pl: Szablon strony

note: Dialog title
en: Import Page
pl: Importuj stronę

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
pl: Pliki tekstowe

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
pl: Zapisz Kopię

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
pl: Zmień nazwę strony "%s"

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
pl[0]: Zaktualizuj %i stron odwołujących się do tej strony
pl[1]: Zaktualizuj %i stronę odwołującą się do tej strony
pl[2]: Zaktualizuj %i strony odwołujące się do tej strony

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
pl: Zaktualizuj nagłówek tej strony

note: label for progress dialog
en: Updating Links
pl: Aktualizacja odnośników

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
pl: Usuwanie linków

note: Dialog title
en: Delete Page
pl: Usuń stronę

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
pl: Usunąć stronę "%s"?

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
pl[0]: %i plik nie będzie usunięty
pl[1]: %i plik będzie usunięty
pl[2]: %i plików będzie usunięte

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
pl: Twój osobisty notatnik

note: dialog title
en: Select File
pl: Wybierz plik

note: menu item in context menu
en: Expand _All
pl: _Rozwiń wszystkie

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
pl: Zw_iń wszystkie

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
pl: Wyczyść

note: dialog title
en: Select Folder
pl: Wybierz katalog

note: dialog title
en: Select Image
pl: Wybierz obraz

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
pl: Panel po lewej stronie

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
pl: Panel po prawej stronie

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
pl: Panel na dole

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
pl: Panel na górze

note: Menu item
en: _All Panes
pl: Wszystkie p_anele

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
pl: W trakcie zgłaszania błędu, proszę podać
    informacje z pola poniżej

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
pl: Wszystkie typy plików

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
pl: Obrazy

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
pl: Plik dziennika

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
pl: Brak pliku lub katalogu dla tego notesu

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
pl: Wybierz notatnik

note: error message
en: Could not find notebook: %s
pl: Brak notesu: %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
pl: Odświeżanie indeksu

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
pl: Nie znaleziono strony: %s

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
pl: Strona juz isntieje %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
pl: Brak możliwości zmodyfikowania strony: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
pl: <Nieznany>

note: plugin name
en: Arithmetic
pl: Arytmetyka

note: menu item
en: _Arithmetic
pl: _Arytmetyka

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
pl: Nieznany

note: label for file type
en: Type
pl: Rodzaj

note: label for file size
en: Size
pl: Rozmiar

note: label for file modification date
en: Modified
pl: Data modyfikacji

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
pl: _Przenieś tutaj

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
pl: _Skopiuj tutaj

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
pl: Anuluj

note: plugin name
en: Attachment Browser
pl: Przeglądarka załączników

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
pl: Pozycja w oknie

note: plugin name
en: BackLinks Pane
pl: Panel z Odnośnikami do strony

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Wtyczka dodaje widżet pokazujący listę stron zawierających
    odnośniki do aktualnej strony.
    
    Wtyczka ta jest domyślnie dostarczona wraz z programem Zim.

note: widget label
en: BackLinks
pl: Odnośniki do strony

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
pl: _Modyfikuj

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
pl: Edytuj %s

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
pl: _Podgląd

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
pl: Podczas generowania pliku graficznego wystąpił błąd. Czy mimo to chcesz zapisać tekst źródłowy?

note: plugin name
en: BookmarksBar
pl: Zakładki

note: preferences option
en: Save bookmarks
pl: Zapisz zakładkę

note: menu item
en: Remove
pl: Usuń

note: menu item
en: Remove All
pl: Usuń wszystko

note: menu item
en: Open in New Window
pl: Otwiera w nowym oknie

note: menu item
en: Set to Current Page
pl: Ustaw bieżącą stronę

note: plugin name
en: Insert Diagram
pl: Wstaw diagram

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Wtyczka udostępnia programowi Zim edytor diagramów wykorzystujący GraphViz.
    
    Wtyczka ta jest domyślnie dostarczona wraz z programem Zim.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
pl: Ukryj menu w zmaksymalizowanym oknie

note: plugin name
en: Insert Ditaa
pl: Wstaw Ditaa

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Wtyczka udostępnia programowi Zim edytor diagramów wykorzystujący Ditaa.
    
    Wtyczka ta jest domyślnie dostarczona wraz z programem Zim.

note: plugin name
en: Insert Equation
pl: Wstaw wyrażenie matematyczne

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Wtyczka udostępnia programowi Zim edytor równań wykorzystujący LaTeX.
    
    Wtyczka ta jest domyślnie dostarczona wraz z programem Zim.

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
pl: Wstaw Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
pl: Wtyczka dostarcza programowi Zim edytor wykresów na podstawie Gnuplot.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
pl: Wstaw wykres GNU R

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
pl: Wtyczka dostarcza programowi Zim edytor wykresów na podstawie GNU R.

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
pl: Wtyczka kalkulatora wewnętrznego nie była w stanie
    obliczyć wyrażenia pod kursorem.

note: plugin name
en: Inline Calculator
pl: Kalkulator wewnętrzny

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Wtyczka umożliwia szybkie obliczanie prostych wyrażeń matematycznych
    w programie Zim.
    
    Wtyczka ta jest domyślnie dostarczona wraz z programem Zim.

note: error message
en: Could not parse expression
pl: Błąd analizy składni wyrażenia

note: menu item
en: Evaluate _Math
pl: Oblicz wyrażenie

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
pl: Wstaw symbol

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Wtyczka dodaje okno 'Wstaw symbol' i umożliwia
    automatyczne formatowanie znaków typograficznych.
    
    Wtyczka ta jest domyślnie dostarczona wraz z programem Zim.

note: plugin name
en: Journal
pl: Dziennik

note: option value
en: Day
pl: dnia

note: option value
en: Week
pl: tygodnia

note: option value
en: Month
pl: miesiąca

note: option value
en: Year
pl: roku

note: input label
en: Section
pl: Sekcja

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
pl: Użyj osobnej strony dla każdego

note: menu item
en: To_day
pl: Dziś

note: strftime format for current date label
en: %A %d %B %Y
pl: %A, %d %B %Y

note: plugin name
en: Line Sorter
pl: Sortowanie wierszy

note: menu item
en: _Sort lines
pl: Sortuj wiersze

note: plugin name | menu item
en: Link Map
pl: Mapa odnośników

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Wtyczka udostępnia okno zawierające graficzną
    reprezentację struktury odnośników w notesie.
    Może być użyta jako coś na wzór „mapy myślowej”
    przedstawiającej relacje między stronami.
    
    Wtyczka ta jest domyślnie dostarczona wraz z programem Zim.

note: Menu title
en: P_athbar
pl: Pasek ścieżki

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
pl: _Brak

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
pl: _Ostatnie strony

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
pl: _Historia

note: plugin name
en: Print to Browser
pl: Drukuj do przeglądarki www

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Wtyczka ta służy jako substytut drukowania w programie Zim.
    Eksportuje aktualną stronę do pliku html i otwiera ten plik
    w przeglądarce www. Następnie możesz użyć przeglądarki www
    do wydrukowania swojej strony.
    
    Jest to wtyczka domyślnie dostarczana z programem Zim.

note: menu item
en: _Print to Browser
pl: _Drukuj do przeglądarki www

note: plugin name
en: Quick Note
pl: Szybka notatka

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Wtyczka udostępnia okno do szybkiego umieszczania tekstu
    ze schowka w treści aktualnej strony.
    
    Wtyczka ta jest domyślnie dostarczona wraz z programem Zim.

note: menu item
en: Quick Note...
pl: Szybka notatka...

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
pl: Stwórz nową stronę dla każdej notatki

note: text entry field
en: Title
pl: Nazwa

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
pl: Otwórz _stronę

note: plugin name
en: Insert Score
pl: Wstaw partyturę

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Wtyczka dostarcza programowi Zim edytor partytur na podstawie Lilypond.
    
    Wtyczka ta jest domyślnie dostarczona wraz z programem Zim.

note: plugin preference
en: Common include header
pl: Nagłówek dołączany za każdym razem

note: plugin preference
en: Common include footer
pl: Stopka dołączana za każdym razem

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
pl: Wstaw zrzut ekranu

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Wtyczka umożliwia wykonywanie zrzutów ekranu i bezpośrednie wstawianie ich
    na aktualną stronę.
    Wtyczka ta jest domyślnie dostarczona wraz z programem Zim.

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
pl: _Zrzut ekranu...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
pl: Zrób zrzut całego ekranu

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
pl: Wybierz okno lub obszar

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
pl: Opóźnienie

note: label behind timer
en: seconds
pl: sekund

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
pl: W trakcie wykonywania polecenia "%s" wystąpiły błędy

note: plugin name
en: Spell Checker
pl: Sprawdzanie pisowni

note: plugin description
en: Adds spell checking support using gtkspell.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Dodaje obsługę sprawdzania pisowni przy użyciu gtkspell.
    
    Wtyczka ta jest domyślnie dostarczona wraz z programem Zim.

note: menu item
en: Check _spelling
pl: Sprawdź _pisownię

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
pl: To może oznaczać, że nie masz zainstalowanych
    odpowiednich słowników

note: plugin name
en: Table of Contents
pl: Spis treści

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Wtyczka dodaje specjalny widżet wyświetlający spis treści aktualnej strony.
    
    Wtyczka ta jest domyślnie dostarczona wraz z programem Zim.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
pl: Wyświetlaj spis treści jako pływający widżet zamiast w panelu bocznym

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
pl: Poziom niżej

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
pl: Poziom wyżej

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
pl: Spis treści

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
pl: Znaczniki

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
pl: Wtyczka udostępnia indeks stron filtrowanych według znaczników wyświetlanych w chmurce.

note: menu option
en: Sort pages by tags
pl: Sortuj strony zgodnie ze znacznikami

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
pl: Sortuj w kolejności alfabetycznej

note: list with tasks
en: All Tasks
pl: Wszystkie zadania

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
pl: Nieoznaczone

note: Column header Task List dialog
en: Task
pl: Zadanie

note: plugin name | menu item
en: Task List
pl: Lista zadań

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Ta wtyczka wyświetla okno dialogowe zawierające wszystkie zadania do wykonania
    znajdujące się w otwartym notesie. Zadania te powinny być umieszczone w notesie
    w postaci niezaznaczonych pól "[ ]" lub elementów oznakowanych słowami "TODO" lub "FIXME".
    
    Jest to wtyczka domyślnie dostarczana z programem Zim.

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
pl: Rozpatruj wszystkie pola wyboru jako zadania

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
pl: Etykiety wskazujące na zadania

note: plugin name
en: Tray Icon
pl: Ikona obszaru powiadamiania

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Wtyczka to dodaje ikonę obszaru powiadamiania, by ułatwić szybki dostęp do notesu Zim.
    
    Zależy od Gtk+ w wersji 2.10 lub wyższej.
    
    Jest to wtyczka domślnie dostarczana z programem Zim.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
pl: Klasyczna ikona obszaru powiadamiania,
    nie używaj nowych ikon statusu na Ubuntu

note: preferences option
en: Show a separate icon for each notebook
pl: Pokaż oddzielne ikony dla każdego notatnika

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
pl: Szybka notatka

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
pl: _Inne...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
pl: Notesy

note: tooltip for tray icon | short description of zim
en: Zim Desktop Wiki
pl: Zim - Osobista Wiki

note: plugin name
en: Version Control
pl: Kontrola wersji

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
pl: Wtyczka dodaje kontrolę wersji dla notesów.
    
    Wtyczka obsługuje systemy kontroli wersji Bazaar, Git i Mercurial.
    
    Wtyczka ta jest domyślnie dostarczona wraz z programem Zim.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
pl: Automatyczny zapis wersji w określonych przedziałach czasu

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
pl: Automatycznie zapisana wersja z programu Zim.

note: menu item
en: S_ave Version...
pl: Zapisz wersje...

note: menu item
en: _Versions...
pl: Wersje...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
pl: Brak zmian od ostatniej zapisanej wersji

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
pl: Brak zmian od ostatniej wersji

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
pl: Włączyć kontrolę wersji?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
pl: Kontrola wersji nie jest włączona dla tego notesu.
    Czy chcesz ją włączyć?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
pl: System kontroli wersji

note: dialog title
en: Save Version
pl: Zapisz wersję

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
pl: Wpisz komentarz do tej wersji

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
pl: Zapisana wersja z programu Zim.

note: dialog title
en: Versions
pl: Wersje

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
pl: _Strona

note: Button label
en: View _Annotated
pl: Pokaż _opisane

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
pl: Wybierz wersję, którą chcesz porównać z obecnym stanem.
    Możesz też wybrać wiele wersji, by porównać je między sobą.

note: version details
en: Comment
pl: Komentarz

note: Button label
en: _Restore Version
pl: _Przywróć wersję

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
pl: Pokaż _Zmiany

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
pl: _Obok siebie

note: dialog title
en: Annotated Page Source
pl: Opisane źródło strony

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
pl: Przywrócić stronę do zapisanej wersji?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
pl: Czy chcesz przywrócić stronę: %(page)s
    do zapisanej wersji: %(version)s ?
    
    Wszystkie zmiany wprowadzone po zapisaniu ostatniej wersji zostaną utracone!

note: dialog title
en: Changes
pl: Zmiany

note: Column header versions dialog
en: Rev
pl: Rewizja

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
pl: Zapisuj wydarzenia przy pomocy Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
pl: Przesyła wydarzenia do usługi Zeitgeist.

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
pl: Strona wiki: %s

en: Index
pl: Indeks
