zim - en to uk translation catalogue (567 entries)

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
uk: Помилка запуску програми: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
uk: %(cmd)s
    повернуто ненульовий статус виходу %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
uk: Помилка запуску: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
uk: Типовий

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
uk: calendar:week_start:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
uk: Схоже, ви знайшли помилку

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
uk: Не вдалося прочитати:%s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
uk: Зазвичай це означає, що файл містить недійсні символи

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
uk: Деталі

note: Error message
en: File is not writable: %s
uk: Файл не можна записати:%s

note: error message
en: File changed on disk: %s
uk: Файл змінено на диску:%s

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
uk: Створити теку?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
uk: Тека "%s" ще не існує.
    Ви хочете створити її зараз?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
uk: Не вдалось відкрити: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
uk: Редагувальний файл: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
uk: Ви редагуєте файл в зовнішній програмі. Коли зробите, можете закрити цей діалог

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
uk: Налаштувати ...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
uk: Програми не знайдено

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
uk: Відкрити за допомогою "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
uk: Налаштуйте програму, щоб відкривати посилання "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
uk: Налаштуйте програму для відкриття файлів
    типу "%s"

note: Dialog title
en: Configure Applications
uk: Налаштування програм

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
uk: Додати програму

note: Label for default application handler
en: System Default
uk: Система за замовчуванням

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
uk: Назва

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
uk: Команда

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
uk: Зробити програму за замовчуванням

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
uk: Не вдалося знайти виконуваний файл "%s"

note: Dialog title
en: Custom Tools
uk: Зовнішні інструменти

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
uk: Ви можете налаштувати зовнішні інструменти показані
    в меню та на панелі інструментів або в контекстних меню.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
uk: Зміна зовнішнього інструмента

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
uk: Опис

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
uk: Піктограма

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
uk: Команда не змінює дані

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
uk: Вихідні дані повинні замінити поточний вибір

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
uk: Показувати на панелі інструментів

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
uk: Наступні параметри будуть замінені
    У команді, коли вона виконується:
    <tt>
    <b>%f</ b> джерело сторінки як тимчасовий файл
    <b>%d</ b> каталог вкладення поточної сторінки
    <b>%s</ b> Реальний файл джерела сторінки (якщо є)
    <b>%p</ b> Назва сторінки
    <b>%n</ b> розташування ноутбуків (файл або теку)
    <b>%D</ b> Корінь документа (якщо є)
    <b>%t</ b> вибраний текст або слово під курсором
    <b>%T</ b> вибраний текст, включаючи форматування вікі
    </tt>

note: dialog title
en: Export
uk: Експортувати

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
uk: Експорт зошита

note: message heading
en: Folder exists: %s
uk: Тека існує: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
uk: Тека вже існує і містить файли, експортування до цієї теки може перезаписати наявні файли. Ви хочете продовжити?

note: message heading
en: File exists
uk: Файл існує

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
uk: Цей файл вже існує.
    Хочете перезаписати його?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
uk: Вибрати сторінки для експорту

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
uk: _Увесь зошит

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
uk: Одна _сторінка

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
uk: Сторінка

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
uk: Включіть підсторінки

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
uk: Вибрати формат експорту

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
uk: Інше…

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
uk: Формат

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
uk: Шаблон

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
uk: Створювати посилання на файли в кореневому документі використовуючи повний шлях

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
uk: Перетворити шлях до кореневого документа в URL

note: label for button with URL
en: Get more templates online
uk: Отримайте більше шаблонів в Інтернеті

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
uk: Вибрати вихідний файл або теку

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
uk: Експортувати кожну сторінку в окремий файл

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
uk: Експортувати всі сторінки в один файл

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
uk: Вихідна тека

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
uk: Початкова сторінка

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
uk: Вихідний файл

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
uk: Помилки %(n_error)i та попередження %(n_warning)i, дивитіся в журналі

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
uk: Помилки %i, дивіться журнал

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
uk: Попередження %i, дивіться журнал

note: label in export dialog
en: Export completed
uk: Експорт завершено

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
uk: Переглянути _журнал

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
uk: Немає доступного розширення для відображення об’єктів типу:%s

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
uk: Для відображення цього об’єкта потрібне розширення "%s"

note: Label for object manager
en: Enable plugin
uk: Увімкнути розширення

note: label for inserted object
en: Unkown Object
uk: Невідомий об'єкт

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
uk: Невідомий тип зображення

note: Menu title
en: _File
uk: _Файл

note: Menu title | Button label
en: _Edit
uk: _Правка

note: Menu title | button label
en: _View
uk: _Вигляд

note: Menu title | Button label
en: _Insert
uk: Вст_авити

note: Menu title | input label
en: _Search
uk: З_найти

note: Menu title
en: For_mat
uk: Фор_мат

note: Menu title
en: _Tools
uk: С_ервіс

note: Menu title
en: _Go
uk: Пере_йти

note: Menu title | Button label
en: _Help
uk: _Довідка

note: Menu title
en: _Checkbox
uk: _Прапорець

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
uk: Використовуйте %s, щоб перейти на бічну панель

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
uk: Завжди використовувати останнє положення курсору під час відкриття сторінки

note: Menu item
en: _Fullscreen
uk: На _весь екран

note: Menu item
en: _Side Panes
uk: _Бічні панелі

note: Menu item | Button label
en: _Close
uk: _Закрити

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
uk: Меню бар

note: page status for title bar
en: readonly
uk: тільки для читання

note: Menu item
en: _Jump To...
uk: Перейти _до...

note: Menu item | Button label
en: _Back
uk: На_зад

note: Menu item | Button label
en: _Forward
uk: В_перед

note: Menu item
en: _Parent
uk: _Вгору

note: Menu item
en: _Child
uk: В_низ

note: Menu item
en: _Home
uk: _Головна

note: Dialog title
en: Jump to
uk: Перейти до

note: Button label
en: _Jump
uk: _Стрибок

note: Label for page input
en: Jump to Page
uk: Перейти до сторінки

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
uk: Зошит

note: dialog title
en: Open Notebook
uk: Відкрити зошит

note: Button label
en: _Add
uk: _Додати

note: Button label
en: _Remove
uk: _Вилучити

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
uk: Типовий зошит

note: Dialog window title
en: Add Notebook
uk: Додати зошит

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
uk: Вкажіть назву і теку для цього зошита.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
uk: Тека

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
uk: Для створення нового блокнота потрібно вибрати порожню теку.
    Звичайно, ви також можете вибрати теку блокнота zim, що вже існує.

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
uk: Натискайте <Enter> для переходу за посиланнями
    (якщо зайнято, використовуйте <Alt><Enter>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
uk: Показувати курсор на сторінках тільки для читання

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
uk: Автоматично перетворювати „CamelCase“ слова в посилання

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
uk: Автоматично перетворювати адреси файлів в посилання

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
uk: Автоматично виділяти поточне слово при застосуванні форматування

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
uk: Клавіша <BackSpace> зменшує відступи за табуляцією
    (якщо вимкнено, використовуйте <Shift><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
uk: Повторне клацання прапорця перемикається між станами прапорця

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
uk: Форматування вікі-розмітки «на льоту»

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
uk: Формат за замовчуванням для копіювання тексту в буфер обміну

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
uk: Тека із шаблонами для файлів вкладень

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
uk: Неможливо зберегти сторінку: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
uk: Щоб продовжити, ви можете зберегти копію цієї сторінки
    або відкинути зміни. Якщо ви збережете копію, зміни також
    не будуть внесені, але ви зможете відновити їх пізніше.

note: Button label
en: _Cancel
uk: _Скасувати

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
uk: _Відкинути зміни

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
uk: Зберегти _копію

note: Menu item
en: Heading _1
uk: Заголовок _1

note: Menu item
en: Heading _2
uk: Заголовок _2

note: Menu item
en: Heading _3
uk: Заголовок _3

note: Menu item
en: Heading _4
uk: Заголовок _4

note: Menu item
en: Heading _5
uk: Заголовок _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
uk: _Жирний

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
uk: _Курсив

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
uk: _Підкреслений

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
uk: _Викреслений

note: Menu item
en: _Subscript
uk: _Нижній індекс

note: Menu item
en: _Superscript
uk: _Верхній індекс

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
uk: _Стенографічний

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
uk: Жодної такої вікі не визначено: %s

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
uk: Копіювати _як ...

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
uk: Перемістити виділений текст ...

note: Menu item
en: _Remove Link
uk: В_илучити посилання

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
uk: _Редагувати властивості

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
uk: _Редагувати посилання

note: context menu item
en: Copy _Link
uk: _Копіювати посилання

note: context menu item
en: Copy Email Address
uk: Копіювати адресу електронної пошти

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
uk: Відкрити теку

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
uk: Відкрити у програмі...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
uk: В_ідкрити в новому вікні

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
uk: _Відкрити

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
uk: З_берегти

note: Menu item
en: _Reload
uk: _Перезавантажити

note: Menu item
en: _Undo
uk: Пов_ернути

note: Menu item
en: _Redo
uk: Пов_торити

note: Menu item
en: Cu_t
uk: _Вирізати

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
uk: _Копіювати

note: Menu item
en: _Paste
uk: Вст_авити

note: Menu item
en: _Delete
uk: В_илучити

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
uk: Встановити прапорець

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
uk: Зняти прапорець

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
uk: Редагувати посилання або _об’єкт...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
uk: Горизонтальна _лінія

note: Menu item
en: _Image...
uk: _Зображення...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
uk: Список маркері_в

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
uk: _Номерований список

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
uk: Список прапорці_в

note: Menu item
en: Text From _File...
uk: Текст із _файла...

note: Menu item
en: _Link...
uk: _Посилання...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
uk: Шаблони не встановлені

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
uk: Файл _Шаблонів...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
uk: Скинути _форматування

note: Menu item
en: _Find...
uk: З_найти...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
uk: Зна_йти далі

note: Menu item
en: Find Pre_vious
uk: Знайти _попередній

note: Menu item
en: _Replace...
uk: _Замінити...

note: Menu item
en: Word Count...
uk: Кількість слів...

note: Menu item
en: _Zoom In
uk: _Збільшити

note: Menu item
en: Zoom _Out
uk: _Зменшити

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
uk: Нормальний розмір

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
uk: Вставити дату й час

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
uk: Дата

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
uk: Посилання _на дату

note: Dialog title
en: Insert Image
uk: Вставити зображення

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
uk: Спочатку прикріпити зображення

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
uk: Тип файлу не підтримується: %s

note: Dialog title
en: Attach File
uk: Прикріпити файл

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
uk: Сторінка "%s" не має теки для прикріплень

note: Dialog title
en: File Exists
uk: Файл існує

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
uk: Файл із назвою <b>"%s"</b> уже існує.
    Ви можете використовувати інше ім'я або замінити наявний файл.

note: Input label
en: Filename
uk: Назва файлу

note: Button label
en: _Browse
uk: _Переглянути

note: Button label
en: Overwrite
uk: Перезаписати

note: Button label
en: _OK
uk: _Гаразд

note: Dialog title
en: Edit Image
uk: Редагувати зображення

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
uk: Адреса

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
uk: Посилання на

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
uk: Ширина

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
uk: Висота

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
uk: С_кинути розмір

note: Dialog title
en: Insert Text From File
uk: Вставити текст із файлу

note: Dialog title
en: Edit Link
uk: Редагувати посилання

note: Dialog title
en: Insert Link
uk: Вставити посилання

note: Dialog button
en: _Link
uk: _Посилання

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
uk: Текст

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
uk: Нас_тупний

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
uk: П_опередій

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
uk: В_раховувати регістр

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
uk: Збігається _ціле слово

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
uk: _Регулярний вираз

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
uk: _Виділення

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
uk: Знайти

note: Dialog title
en: Find and Replace
uk: Знайти та замінити

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
uk: Знайти що

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
uk: Замінити на

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
uk: За_мінити

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
uk: Замінити _все

note: Dialog title
en: Word Count
uk: Статистика

note: label in word count dialog
en: Paragraph
uk: Абзац

note: label in word count dialog
en: Selection
uk: Виділення

note: label in word count dialog
en: Words
uk: Слів

note: label in word count dialog
en: Lines
uk: Рядків

note: label in word count dialog
en: Characters
uk: Символи

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
uk: Символи без пробілів

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
uk: Перемістити текст на іншу сторінку

note: Button label
en: _Move
uk: _Перемістити

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
uk: Перемістити текст до

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
uk: Залиште посилання на нову сторінку

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
uk: Відкрити нову сторінку

note: Dialog title
en: New File
uk: Новий файл

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
uk: Інтерфейс

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
uk: Редагування

note: warning message, %s is the current locale - e.g. "NL_nl"
en: Your system encoding is set to %s, if you want support for special characters
    or see errors due to encoding, please ensure to configure your system to use "UTF-8"
uk: Для системного кодування встановлено %s, якщо вам потрібна підтримка спеціальних символів
    або побачите помилки через кодування, будь ласка, налаштуйте свою систему на використання "UTF-8"

note: Dialog title
en: Preferences
uk: Параметри

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
uk: Модулі

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
uk: Програми

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
uk: Використовувати власний шрифт

note: Button in plugin tab
en: _More
uk: _Більше

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
uk: _Налаштувати

note: button label
en: Open plugins folder
uk: Відкрити теку розширень

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
uk: Отримайте більше розширень в Інтернеті

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
uk: Залежності

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
uk: Немає залежностей

note: dependency is OK
en: OK
uk: Гаразд

note: dependency failed
en: Failed
uk: Збій

note: optional dependency
en: Optional
uk: Необов’язково

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
uk: Автор

note: Column in plugin tab
en: Enabled
uk: Увімкнено

note: Column in plugin tab
en: Plugin
uk: Модуль

note: Dialog title
en: Configure Plugin
uk: Налаштувати модуль

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
uk: Параметри модуля %s

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
uk: Встановити текстовий редактор за замовчуванням

note: help text in preferences dialog for modifying keybindings
en: Key bindings can be changed by clicking on a field with a key combination
    in the list and then press the new key binding.
    To disable a keybinding, select it in the list and use <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.
uk: Прив’язки клавіш можна змінити, клацнувши поле з комбінацією клавіш
    у списку, а потім натисніть нову прив'язку клавіш.
    Щоб вимкнути прив'язку клавіш, виберіть її у списку та скористайтеся <tt> & lt; Backspace & gt; </tt>.

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
uk: Ключове слово Interwiki

note: label for properties dialog
en: Home Page
uk: Головна сторінка

note: label for properties dialog
en: Document Root
uk: Коренева тека документа

note: Dialog title
en: Properties
uk: Властивості

note: Dialog title
en: Recent Changes
uk: Останні зміни

note: label for modified time
en: Today
uk: Сьогодні

note: label for modified time
en: Yesterday
uk: Вчора

note: Column header
en: Last Modified
uk: Остання зміна

note: Dialog title
en: Search
uk: Знайти

note: Button label
en: _Find
uk: _Знайти

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
uk: Для розширеного пошуку використовуйте знаки операції
    AND, OR або NOT. Детальніше на довідковій сторінці.

note: Column header search dialog
en: Score
uk: Кількість

note: Window title
en: Web Server
uk: Веб-сервер

note: Status in web server gui
en: Server not started
uk: Сервер не запущено

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
uk: Дозволити загальнодоступний доступ

note: checkbox in dialog for starting webserver
en: Require authentication
uk: Вимагати автентифікації

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
uk: Порт

note: Field in web server gui
en: Username
uk: Ім'я користувача

note: Field in web server gui
en: Password
uk: Пароль

note: Status in web server gui
en: Server started
uk: Сервер запущено

note: Status in web server gui
en: Server stopped
uk: Сервер зупинено

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
uk: Шаблони

note: button label
en: Browse
uk: Переглянути

note: Dialog title
en: Copy Template
uk: Копіювати шаблон

note: Menu item
en: _New Page...
uk: _Створити сторінку...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
uk: Створити _під-сторінку...

note: Menu item
en: _New Page Here...
uk: _Нова сторінка тут ...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
uk: _Відкрити інший зошит...

note: Menu item
en: _Import Page...
uk: _Імпортувати сторінку...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
uk: Зберегти _копію...

note: Menu item
en: E_xport...
uk: _Експортувати...

note: Menu item
en: _Send To...
uk: Надіслати _до...

note: Menu item
en: _Delete Page
uk: В_илучити сторінку

note: Menu item
en: Proper_ties
uk: В_ластивості

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
uk: Ви_йти

note: Menu item
en: Copy _Location
uk: Копіювати _місцезнаходження

note: Menu item
en: _Templates
uk: _Шаблони

note: Menu item
en: Pr_eferences
uk: _Параметри

note: Menu item
en: _Search...
uk: З_найти...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
uk: Шукати в цьому розділі

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
uk: Знайти з_воротні посилання...

note: Menu item
en: Recent Changes...
uk: Останні зміни ...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
uk: Відкрити теку п_рикріплень

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
uk: Ця сторінка не має теки для прикріплень

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
uk: Відкрити теку _зошита

note: Menu item
en: Open _Document Root
uk: Відкрити кореневий _документ

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
uk: Для цього блокнота не визначено корінь документа

note: Menu item
en: Edit _Source
uk: Редагувати д_жерело

note: Menu item
en: Start _Web Server
uk: Запустити _веб сервер

note: Menu item
en: Custom _Tools
uk: Зовнішні інс_трументи

note: Menu item
en: _Contents
uk: _Зміст

note: Menu item
en: _FAQ
uk: _Часті питання

note: Menu item
en: _Keybindings
uk: _Комбінації клавіш

note: Menu item
en: _Bugs
uk: П_омилки

note: Menu item
en: _About
uk: _Про програму

note: Dialog title
en: New Page in %s
uk: Нова сторінка у %s

note: Dialog title
en: New Page
uk: Створити сторінку

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
uk: Зауважте, що посилання на неіснуючу сторінку
    також автоматично створює нову сторінку.

note: Input label
en: Page Name
uk: Назва сторінки

note: Choice label
en: Page Template
uk: Шаблон сторінки

note: Dialog title
en: Import Page
uk: Імпортувати сторінку

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
uk: Текстові файли

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
uk: Зберегти копію

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
uk: Перейменувати сторінку "%s"

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
uk[0]: Оновити %i сторінку, що посилається на цю сторінку
uk[1]: Оновити %i сторінки, що посилаються на цю сторінку
uk[2]: Оновити %i сторінок, що посилаються на цю сторінку

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
uk: Оновити заголовок цієї сторінки

note: label for progress dialog
en: Updating Links
uk: Оновлення посилань

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
uk: Вилучення посилань

note: Dialog title
en: Delete Page
uk: Вилучити сторінку

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
uk: Вилучити сторінку "%s"?

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
uk: Вікі для робочого стола

note: dialog title
en: Select File
uk: Вибрати файл

note: menu item in context menu
en: Expand _All
uk: Розгорнути _все

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
uk: _Зруйнувати все

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
uk: Очистити

note: dialog title
en: Select Folder
uk: Вибрати теку

note: dialog title
en: Select Image
uk: Вибрати Зображення

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
uk: Ліва бічна панель

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
uk: Права бічна панель

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
uk: Нижня панель

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
uk: Верхня панель

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
uk: Ліворуч

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
uk: Праворуч

note: Menu item
en: _All Panes
uk: _Всі панелі

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
uk: Всі файли

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
uk: Зображення

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
uk: {count} з {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
uk: Журнал

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
uk: Не можу знайти файл або теку для цього зошита

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
uk: Будь ласка, вкажіть блокнот

note: error message
en: Could not find notebook: %s
uk: Не можу знайти зошит: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
uk: Місце розташування, необхідне для експорту

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
uk: Вихідна тека існує і не порожня, вкажіть "--overwrite", щоб примусити експортувати

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
uk: Вихідний файл існує, вкажіть "--overwrite" для примусового експорту

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
uk: Потрібен вихідний файл для експорту MHTML

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
uk: Потрібна вихідна тека, щоб експортувати повний блокнот

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file name, please try using a name with less
    than 255 characters
uk: Не можливо записати цей файл. Напевно, це пов'язано з довжиною
    імені файлу, спробуйте використовувати ім'я з менш
    ніж 255 символів

note: error message for filesystem limitations
en: File name too long: %s
uk: Назва файлу задовга: %s

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file path, please try using a folder structure resulting in less
    than 4096 characters
uk: Не вдається записати цей файл. Можливо, це пов’язано з довжиною
    шляху до файлу, спробуйте використати структуру тек, що призведе до зменшення
    більше 4096 символів

note: error message for filesystem limitations
en: File path too long: %s
uk: Шлях до файлу задовгий: %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
uk: Оновлення індексу

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
uk: Немає такої сторінки: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
uk: Сторінка не дозволено: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
uk: Назву цієї сторінки не можна використовувати через технічні обмеження сховища

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
uk: Сторінка вже існує: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
uk: Неможливо змінити сторінку: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
uk: <Невідомо>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
uk: Помилка в %(file)s у рядку %(line)i біля "%(snippet)s"

note: plugin name
en: Arithmetic
uk: Арифметика

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
uk: Цей модуль дозволяє вставляти арифметичні розрахунки в ZIM.
    Вона заснована на арифметичному модулі з
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.

note: menu item
en: _Arithmetic
uk: _Арифметика

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
uk: Невідомо

note: label for file type
en: Type
uk: Тип

note: label for file size
en: Size
uk: Розмір

note: label for file modification date
en: Modified
uk: Модифікований

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
uk: _Перемістити сюди

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
uk: _Копіювати сюди

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
uk: Скасувати

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
uk: Цей модуль відображає теку вкладення поточної сторінки як
    значок виду на нижній панелі.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
uk: Позиція у вікні

note: option for plugin preferences
en: Use thumbnails
uk: Використовувати ескізи

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
uk: Цей модуль додає додатковий віджет, що відображає список сторінок
    посилання на поточну сторінку.
    
    Це основний розширення, що постачається із zim.

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
uk: _Редагувати...

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
uk: Редагувати: %s

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
uk: _Попередній перегляд

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
uk: Під час генерування зображення виникла помилка.
    Зберегти джерельний текст незважаючи на помилку?

note: plugin name
en: BookmarksBar
uk: Панель закладок

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
uk: 		Це розширення забезпечує панель для закладок.

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
uk: Максимальна кількість закладок

note: preferences option
en: Save bookmarks
uk: Зберегти закладки

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
uk: Додавати нові закладки на початок панелі

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
uk: Додати закладку

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
uk: Закладка

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
uk: Додати закладку / Показати налаштування

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
uk: Видалити всі закладки?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
uk: Показати повну назву сторінки

note: button label
en: Set New Name
uk: Встановити нову назву

note: button label
en: Back to Original Name
uk: Повернутися до оригінальної назви

note: menu item
en: Remove
uk: Вилучити

note: menu item
en: Remove All
uk: Вилучити все

note: menu item
en: Copy
uk: Копіювати

note: menu item
en: Paste
uk: Вставити

note: menu item
en: Open in New Window
uk: Відкрити в новому вікні

note: menu item
en: Set to Current Page
uk: Встановити на поточну сторінку

note: plugin name
en: Insert Diagram
uk: Вставка діаграми

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
uk: Цей модуль надає редактор діаграм для zim базований на GraphViz.
    
    Це базовий модуль, що поставляється в складі zim.

note: menu item
en: Diagram
uk: Діаграма

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
uk: Приховати панель меню в повноекранному режимі

note: plugin preference
en: Maximum page width
uk: Максимальна ширина сторінки

note: plugin preference
en: Text background color
uk: Колір тла тексту

note: plugin preference
en: Text foreground color
uk: Колір тексту

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
uk: Цей модуль надає редактор діаграми для ZIM на основі Ditaa.
    
    Це ядро модуля доставка з ZIM.

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
uk: Графік ASCII (Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
uk: Вставка формул

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
uk: Цей модуль надає редактор рівнянь для zim базований на latex.
    
    Це базовий модуль, що поставляється в складі zim.

note: menu item
en: Equation
uk: Рівняння

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
uk: Цей модуль забезпечує редактор ділянки для ZIM на основі Gnuplot.

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
uk: Цей модуль надає графічний редактор для ZIM, базований на GNU R.

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
uk: Модуль вбудованого калькулятора не
    в змозі обчислити вираз під курсором.

note: plugin name
en: Inline Calculator
uk: Вбудований калькулятор

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
uk: Цей модуль дає змогу швидко обчислити прості
    математичні вирази в zim.
    
    Цей модуль є базовим і поставляється із zim.

note: error message
en: Could not parse expression
uk: Не вдалось проаналізувати вираз

note: menu item
en: Evaluate _Math
uk: Обчислення _мат. виразів

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
uk: Вставка символу

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
uk: Цей модуль додає діалог «Вставка символу» і дає змогу
    авто-форматувати типографські символи.
    
    Це базовий модуль, що поставляється в складі zim.

note: menu item
en: Sy_mbol...
uk: Си_мвол...

note: plugin name
en: Journal
uk: Журнал

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
uk: Цей модуль перетворює один розділ ноутбука в журнал
    з сторінкою на добу, тиждень або місяць.
    Також додає віджет календаря для доступу до цих сторінок.

note: option value
en: Day
uk: День

note: option value
en: Week
uk: Тиждень

note: option value
en: Month
uk: Місяць

note: option value
en: Year
uk: Рік

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
uk: Сховати область журналу, якщо вона порожня

note: input label
en: Section
uk: Розділ

note: menu item
en: To_day
uk: С_ьогодні

note: plugin name
en: Line Sorter
uk: Сортувальник рядків

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
uk: Виберіть більше одного рядка тексту

note: menu item
en: _Sort lines
uk: _Сортувати рядки

note: Menu item
en: _Move Line Up
uk: _Перемістити рядок вгору

note: Menu item
en: _Move Line Down
uk: _Перемістити рядок вниз

note: Menu item
en: _Duplicate Line
uk: _Дублювати рядок

note: Menu item
en: _Remove Line
uk: _Вилучити рядок

note: plugin name | menu item
en: Link Map
uk: Схема посилань

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
uk: Цей модуль показує діалог з графічним
    поданням структури посилань зошита.
    Його можна використовувати як «розумну»
    схему, яка показує зв’язок посилань.
    
    Це базовий модуль, що поставляється в складі zim.

note: plugin name
en: macOS Menubar
uk: Меню бар macOS

note: plugin name
en: Page Index
uk: Індекс сторінки

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
uk: Цей плагін додає панель індексу сторінок до головного вікна.

note: preferences option
en: Automatically collapse sections on close page
uk: Автоматично згортати розділи на закритій сторінці

note: plugin name
en: Path Bar
uk: панель шляху

note: Menu title
en: P_athbar
uk: Р_ядок адреси

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
uk: _Сховати

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
uk: _Недавні сторінки

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
uk: Нещодавно _Змінені сторінки

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
uk: _Історія

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
uk: _Ієрархія сторінок

note: plugin name
en: Print to Browser
uk: Друкувати до веб-переглядача

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
uk: Цей модуль реалізує обхідний спосіб друку, зважаючи
    на відсутність підтримки друку в zim, шляхом експорту
    поточної сторінки до HTML файлу і відкриває його у
    веб-переглядачі. Припускаючи, що в веб-переглядачі
    реалізована функція друку, ви подаєте ваші данні
    до принтера в два кроки.
    
    Це базовий модуль, що поставляється в складі zim.

note: menu item
en: _Print to Browser
uk: _Друкувати до веб-переглядача

note: menu item
en: _Print
uk: _Друкувати

note: plugin name
en: Quick Note
uk: Швидка нотатка

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
uk: Модуль додає діалог для вставки тексту або вмісту буферу 
    обміну на сторінку zim.
    
    Цей модуль основний, і поставляється разом з zim.

note: menu item
en: Quick Note...
uk: Швидка нотатка...

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
uk: Створювати нову сторінку для кожної нотатки

note: text entry field
en: Title
uk: Назва

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
uk: Відкрити сторінку

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
uk: Відхилити примітку?

note: plugin name
en: Insert Score
uk: Вставити оцінку

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
uk: Вставка знімків екрана

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
uk: Цей модуль дає змогу робити знімок екрана і вставляти
    його прямо на сторінку zim.
    
    Цей модуль є базовим і поставляється із zim.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
uk: Команда знімка екрана

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
uk: _Знімок екрана...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
uk: Зробити знімок всього екрана

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
uk: Вибрати вікно або область екрана

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
uk: Затримка

note: label behind timer
en: seconds
uk: секунд(и)

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
uk: Виникли деякі помилки під час роботи "%s"

note: plugin description
en: This plugin allows inserting 'Code Blocks' in the page. These will be
    shown as embedded widgets with syntax highlighting, line numbers etc.
uk: Цей модуль дозволяє вставляти «блок коду» на сторінці. Це буде
    показані як вбудовані віджети з підсвічуванням синтаксису, номери рядків тощо.

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
uk: Автоматичний відступ

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
uk: Виділити поточний рядок

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
uk: Показати праве поле

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
uk: Позиція правого поля

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
uk: Ширина вкладки

note: preference option for sourceview plugin
en: Text wrap mode
uk: Режим перенесення тексту

note: preference option for sourceview plugin
en: Theme
uk: Тема

note: menu item
en: Code Block
uk: Блок коду

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
uk: Показати номери рядків

note: input label
en: Syntax
uk: Синтаксис

note: dialog title
en: Insert Code Block
uk: Вставити блок коду

note: input checkbox
en: Display line numbers
uk: Відображати номери рядків

note: plugin name
en: Spell Checker
uk: Перевірка орфографії

note: plugin description
en: Adds spell checking support using gtkspell.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
uk: Додає перевірку орфографії через gtkspell.
    
    Це базовий модуль, що поставляється в складі zim.

note: menu item
en: Check _spelling
uk: Перевірка _орфографії

note: error message
en: Could not load spell checking
uk: Не вдалося завантажити перевірку правопису

note: alignment option
en: Center
uk: Центр

note: alignment option
en: Unspecified
uk: Невизначений

note: plugin name
en: Table Editor
uk: Редактор таблиць

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
uk: За допомогою цього плагіна ви можете вставити "Таблицю" на вікі-сторінку. Таблиці відображатимуться як віджети GTK TreeView.
    Експорт їх у різні формати (тобто HTML / LaTeX) завершує набір функцій.

note: option value
en: with lines
uk: з лініями

note: option value
en: no grid lines
uk: Немає сіткових ліній

note: option value
en: horizontal lines
uk: горизонтальні рядки

note: option value
en: vertical lines
uk: вертикальні рядки

note: preference description
en: Grid lines
uk: Лінії сітки

note: menu item
en: Table
uk: Таблиця

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
uk: Додати рядок

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
uk: Вилучити рядок

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
uk: Клонувати рядок

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
uk: Рядок вгору

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
uk: Рядок вниз

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
uk: Зміна стовпців

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
uk: Відкрити допомогу

note: menu item
en: Delete row
uk: Видалити рядок

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
uk: Таблиця повинна складатися принаймні на ряд!
      Не виконано жодного видалення.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
uk: Виберіть рядок, перш ніж натиснути кнопку.

note: Dialog title
en: Insert Table
uk: Вставити таблицю

note: Dialog title
en: Edit Table
uk: Редагувати таблицю

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
uk: Стовпчик 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
uk: Автоматичний
    Упаковка

note: table header
en: Align
uk: Вирівнювати

note: hoover tooltip
en: Add column
uk: Додати стовпчик

note: hoover tooltip
en: Remove column
uk: Вилучити стовпчик

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
uk: Перемістити стовпчик вперед

note: hoover tooltip
en: Move column backward
uk: Перемістити стовпчик назад

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
uk: Таблиця повинна мати принаймні один стовпчик

note: plugin name
en: Table of Contents
uk: Зміст

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
uk: Показати ToC як плаваючий віджет, а не в бічній панелі

note: option for plugin preferences
en: Include horizontal lines in the ToC
uk: Включити горизонтальні лінії в ToC

note: option for plugin preferences
en: Set ToC fontsize
uk: Змінити ToC розмір шрифта

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
uk: Позначки

note: menu option
en: Show full page name
uk: Показати повну назву сторінки

note: menu option
en: Sort pages by tags
uk: Сортувати сторінки за тегами

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
uk: Сортувати в алфавітному порядку

note: list with tasks
en: All Tasks
uk: Всі завдання

note: Window title for tasklist
en: Tasks
uk: Завдання

note: Column header Task List dialog
en: Task
uk: Завдання

note: Column header Task List dialog | start date for task
en: Start
uk: Старт

note: plugin name | menu item
en: Task List
uk: Список завдань

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
uk: Цей модуль додає діалог зі списком всіх відкритих
    завдань в окремому зошиті. Відкриті завдання позначені
    або галками або позначками «TODO» чи «FIXME».
    
    Це базовий модуль, що поставляється в складі zim.

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
uk: Показати список завдань у бічній панелі

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
uk: Вважати всі поля з відміткою завданнями

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
uk: Ярлики маркування завдань

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
uk: не використовується

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
uk: Розділ(и) для ігнорування

note: plugin name
en: Tray Icon
uk: Значок в лотку

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
uk: Цей модуль додає значок в системний лоток.
    
    Залежить від Gtk+ версії 2.10 або новішої.
    
    Це базовий модуль, що поставляється в складі zim.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
uk: Класичний значок в лотку,
    не використовувати новий значок стану в Ubuntu

note: preferences option
en: Show a separate icon for each notebook
uk: Показувати окремий значок для кожного зошита

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
uk: _Швидка нотатка...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
uk: _Інше...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
uk: Зошити

note: plugin name
en: Version Control
uk: Контроль версій

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
uk: Регулярне автозбереження версій

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
uk: Інтервал автоматичного збереження в хвилинах

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
uk: Автоматично збережена в zim версія

note: menu item
en: S_ave Version...
uk: Зберегти вер_сію...

note: menu item
en: _Versions...
uk: _Версії...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
uk: Від часу збереження останньої версії зошита змін не було.

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
uk: Немає змін з останньої версії

note: option value
en: Bazaar
uk: Базар

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
uk: Увімкнути контроль версій?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
uk: Контроль версій для цього зошита вимкнений.
    Хочете його увімкнути?

note: dialog title
en: Save Version
uk: Зберегти версію

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
uk: Додайте коментар для цієї версії

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
uk: Збережена в Zim версія

note: dialog title
en: Versions
uk: Версії

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
uk: _Сторінка

note: Button label
en: View _Annotated
uk: Переглянути _зауваження

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
uk: Виберіть версію, щоб побачити зміни між цією версією та чинним
    станом, або виберіть кілька версій, щоб побачити зміни між ними.

note: version details
en: Comment
uk: Коментар

note: Button label
en: _Restore Version
uk: _Відновити версію

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
uk: Показати_зміни

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
uk: _Поруч

note: dialog title
en: Annotated Page Source
uk: Прокоментоване джерело сторінки

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
uk: Відновити сторінку в збережену версію?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
uk: Хочете відновити сторінку: %(page)s
    в збережену версію: %(version)s ?
    
    Всі зміни в останній збереженій версії будуть втрачені!

note: dialog title
en: Changes
uk: Зміни

note: Column header versions dialog
en: Rev
uk: Версія

en: Created
uk: Створити

en: Prev
uk: Попередній

en: Index
uk: Індекс

en: Next
uk: Наступний
