zim - en to fi translation catalogue (463 entries)

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
fi: Sovellus ei käynnistynyt: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
fi: %(cmd)s
    keskeytyi ja palautti poistumiskoodin %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
fi: Ei käynnistynyt: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
fi: Oletus

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
fi: calendar:week_start:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
fi: Taisit löytää ohjelmasta virheen

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
fi: Luku epäonnistui: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
fi: Yleensä tämän syynä on kelvottomat merkit tiedostossa

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
fi: Yksityiskohdat

note: Error message
en: File is not writable: %s
fi: Tiedostoon ei voi kirjoittaa: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
fi: Tiedosto on muuttunut: %s

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
fi: Luo kansio?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
fi: Kansiota "%s" ei ole olemassa.
    Luodaanko se nyt?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
fi: Ei auennut: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
fi: Muokataan tiedostoa: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
fi: Käytät ulkoista sovellusta tiedoston muokkaamiseen. Voit sulkea tämän valintaikkunan kun olet valmis

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
fi: Mukauta...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
fi: Ei sovellusta

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
fi: Avaa ohjelmalla "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
fi: Aseta sovellus avaamaan "%s" -linkit

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
fi: Aseta avaussovellus "%s" -tiedostomuodolle

note: Dialog title
en: Configure Applications
fi: Muokkaa sovelluksia

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
fi: Lisää sovellus

note: Label for default application handler
en: System Default
fi: Järjestelmän oletus

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
fi: Nimi

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
fi: Komento

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
fi: Aseta oletussovellukseksi

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
fi: Suoritettavaa tiedostoa "%s" ei löytynyt

note: Dialog title
en: Custom Tools
fi: Mukautetut työkalut

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
fi: Voit määrittää omia työkaluja, jotka näkyvät
    työkaluvalikossa ja työkalurivissä tai pikavalikoissa.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
fi: Muokkaa omaa työkalua

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
fi: Kuvaus

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
fi: Kuvake

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
fi: Komento ei muuta tietoja

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
fi: Ulostulon tulee korvata nykyinen valinta

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
fi: Näytä työkalupalkissa

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
fi: Seuraavat parametrit korvataan
    komennossa, kun se suoritetaan:
    <tt>
    <b>%f</b> sivun lähde väliaikaisena tiedostona
    <b>%d</b> nykyisen sivun liitehakemisto
    <b>%s</b> oikea sivun lähdetiedosto (jos sellainen on)
    <b>%p</b> sivun nimi
    <b>%n</b> muistikirjan sijainti (tiedosto tai kansio)
    <b>%D</b> asiakirjan juuri (jos sellainen on)
    <b>%t</b> valittu teksti tai sana kohdistimen alla
    <b>%T</b> valittu teksti, mukaan lukien wiki-muotoilu
    </tt>

note: dialog title
en: Export
fi: Vie

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
fi: Viedään muistiota

note: message heading
en: Folder exists: %s
fi: Kansio on olemassa: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
fi: Kansio on jo olemassa ja se sisältää tiedostoja - vienti tähän kansioon saattaa korvata tiedostoja. Haluatko jatkaa?

note: message heading
en: File exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
fi: Valitse vietävät sivut

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
fi: _Koko muistio

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
fi: _Yksi sivu

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
fi: Sivu

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
fi: Sisällytä alisivut

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
fi: Valitse vientimuoto

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
fi: Muu...

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
fi: Muoto

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
fi: Malline

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
fi: Sisällytä linkkiin tiedoston polku juurikansiossa

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
fi: Kuvaa juurikansio URL:ksi

note: label for button with URL
en: Get more templates online
fi: Hanki lisää malleja verkosta

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
fi: Valitse kohdetiedosto tai kansio

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
fi: Vie jokainen sivu erilliseen tiedostoon

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
fi: Vie kaikki sivut yhdeksi tiedostoksi

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
fi: Kohdekansio

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
fi: Sisällysluettelosivu

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
fi: Kohdetiedosto

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
fi: Näytä _loki

note: Menu title
en: _File
fi: _Tiedosto

note: Menu title | Button label
en: _Edit
fi: _Muokkaa

note: Menu title | button label
en: _View
fi: _Näytä

note: Menu title | Button label
en: _Insert
fi: _Lisää

note: Menu title | input label | Menu item
en: _Search
fi: _Etsi

note: Menu title
en: For_mat
fi: M_uotoilu

note: Menu title
en: _Tools
fi: T_yökalut

note: Menu title
en: _Go
fi: _Siirry

note: Menu title | Button label
en: _Help
fi: _Ohje

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
fi: Muista kohdistimen sijainti sivulla

note: Menu item
en: _Fullscreen
fi: _Koko näyttö

note: Menu item
en: _Side Panes
fi: _Sivupalkit

note: Menu item | Button label
en: _Close
fi: _Sulje

note: page status for title bar
en: readonly
fi: vain luku

note: Menu item
en: _Jump To...
fi: _Mene kohtaan...

note: Menu item | Button label
en: _Back
fi: _Takaisin

note: Menu item | Button label
en: _Forward
fi: _Eteenpäin

note: Menu item
en: _Parent
fi: _Ylisivu

note: Menu item
en: _Child
fi: _Alisivu

note: Menu item
en: _Home
fi: _Aloitus

note: Label for button with backlinks in statusbar
en: %i _Backlink | %i _Backlinks
fi[0]: %i _Paluulinkki
fi[1]: %i _Paluulinkit

note: Dialog title
en: Jump to
fi: Hyppää

note: Label for page input
en: Jump to Page
fi: Hyppää sivulle

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
fi: Muistio

note: dialog title
en: Open Notebook
fi: Avaa muistio

note: Button label
en: _Remove
fi: Poista

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
fi: Oletusmuistio

note: Dialog window title
en: Add Notebook
fi: Lisää muistio

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
fi: Valitse muistion nimi ja kansio.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
fi: Kansio

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
fi: Lisää päiväys ja aika

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
fi: Päiväys

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
fi: _Linkki päivämäärään

note: Dialog title
en: Insert Image
fi: Lisää kuva

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
fi: Liitä kuva ensin

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
fi: Tiedostomuoto ei tuettu: %s

note: Dialog title
en: Attach File
fi: Liitä tiedosto

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
fi: Sivulla "%s" ei ole kansiota liitteille

note: Dialog title
en: File Exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
fi: Tiedosto <b>"%s"</b> on jo olemassa.
    Voit vaihtaa nimeä tai korvata alkuperäisen tiedoston.

note: Input label
en: Filename
fi: Tiedoston nimi

note: Button label
en: _Browse
fi: _Selaa

note: Button label
en: Overwrite
fi: Korvaa

note: Button label
en: _Cancel
fi: Peruuta

note: Dialog title
en: Edit Image
fi: Muokkaa kuvaa

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
fi: Sijainti

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
fi: Linkin kohde

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
fi: Leveys

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
fi: Korkeus

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
fi: _Palauta koko

note: Dialog title
en: Insert Text From File
fi: Lisää tekstiä tiedostosta

note: Dialog title
en: Edit Link
fi: Muokkaa linkkiä

note: Dialog title
en: Insert Link
fi: Lisää linkki

note: Dialog button
en: _Link
fi: _Linkki

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
fi: Teksti

note: Dialog title
en: Word Count
fi: Sanamäärä

note: label in word count dialog
en: Paragraph
fi: Kappale

note: label in word count dialog
en: Selection
fi: Valinta

note: label in word count dialog
en: Words
fi: Sanoja

note: label in word count dialog
en: Lines
fi: Rivejä

note: label in word count dialog
en: Characters
fi: Merkkejä

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
fi: Siirrä teksti toiselle sivulle

note: Button label
en: _Move
fi: _Siirrä

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
fi: Siirrä teksti kohteeseen

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
fi: Jätä linkki uuteen sivuun

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
fi: Avaa uusi sivu

note: Dialog title
en: New File
fi: Uusi tiedosto

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
fi: _Seuraava

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
fi: _Edellinen

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
fi: _Huomioi kirjainkoko

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
fi: K_oko sana

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
fi: Säännöllinen _lauseke

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
fi: _Korostus

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
fi: Etsi

note: Dialog title
en: Find and Replace
fi: Etsi ja korvaa

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
fi: Etsi mitä

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
fi: Korvaava teksti

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
fi: _Korvaa

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
fi: Korvaa k_aikki

note: Menu title
en: New _Attachment
fi: Uusi _liite

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
fi: Paina <Enter> avataksesi linkin
    (Jos ei toiminnassa, paina <Alt><Enter>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
fi: Näytä kohdistin myös niillä sivuilla joita ei voi muokata

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
fi: Muuta "KamelinKyttyrä" -muotoiset yhdyssanat aina linkeiksi

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
fi: Muuta tiedostopolut aina linkeiksi

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
fi: Valitse kohdistimen alla oleva sana kokonaan muotoilua muutettaessa

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
fi: Vähennä sisennystä näppäimellä <BackSpace>
    (Jos ei käytössä, paina <Shift><Tab> vähentääksesi)

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
fi: Päivitä wikin muotoilumerkinnät lennossa

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
fi: Leikepöydälle kopioitavan tekstin oletusmuotoilu

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
fi: Liitetiedostomallineiden kansio

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
fi: Sivun tallennus ei onnistunut: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
fi: Jatkaaksesi voit tallentaa kopion tästä sivusta ja hylätä 
    muutokset, tai vain hylätä muutokset. 
    Jos tallennat kopion, voit palauttaa sen myöhemmin.

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
fi: _Hylkää muutokset

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
fi: _Tallenna kopio

note: Menu item
en: Heading _1
fi: Otsikko _1

note: Menu item
en: Heading _2
fi: Otsikko _2

note: Menu item
en: Heading _3
fi: Otsikko _3

note: Menu item
en: Heading _4
fi: Otsikko _4

note: Menu item
en: Heading _5
fi: Otsikko _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
fi: _Voimakas

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
fi: K_ursiivi

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
fi: _Korostus

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
fi: _Yliviivaus

note: Menu item
en: _Subscript
fi: _Alaindeksi

note: Menu item
en: _Superscript
fi: _Yläindeksi

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
fi: _Tasalevyinen

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
fi: Wikiä ei määritelty: %s

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
fi: Kopioi _muodossa...

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
fi: Siirrä valittu teksti...

note: Menu item
en: _Remove Link
fi: _Poista linkki

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
fi: _Muokkaa asetuksia

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
fi: _Muokkaa linkkiä

note: context menu item
en: Copy _Link
fi: Kopioi _linkki

note: context menu item
en: Copy Email Address
fi: Kopioi sähköpostiosoite

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
fi: Avaa kansio

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
fi: Avaa sovelluksella...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
fi: Avaa uudessa _ikkunassa

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
fi: _Avaa

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
fi: _Tallenna

note: Menu item
en: _Reload
fi: La_taa uudelleen

note: Menu item
en: _Undo
fi: K_umoa

note: Menu item
en: _Redo
fi: _Tee uudelleen

note: Menu item
en: Cu_t
fi: _Leikkaa

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
fi: _Kopioi

note: Menu item
en: _Paste
fi: L_iitä

note: Menu item
en: _Delete
fi: P_oista

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
fi: Vaihda valintaruksi 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
fi: Vaihda valintaruksi 'X'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
fi: _Muokkaa linkkiä tai oliota...

note: Menu item
en: _Image...
fi: _Kuva…

note: Menu item
en: _Attachment...
fi: Liitteet…

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
fi: Lue_telmamerkit

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
fi: _Numeroitu lista

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
fi: _Valintaruksilista

note: Menu item
en: Text From _File...
fi: _Teksti tiedostosta...

note: Menu item
en: _Link...
fi: _Linkki…

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
fi: Mallineita ei ole asennettu

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
fi: _Tiedostomallineet...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
fi: _Tyhjennä muotoilu

note: Menu item
en: _Find...
fi: _Etsi…

note: Menu item
en: Find Ne_xt
fi: Etsi _seuraava

note: Menu item
en: Find Pre_vious
fi: Etsi _edellinen

note: Menu item
en: _Replace...
fi: Ko_rvaa…

note: Menu item
en: Word Count...
fi: Sanamäärä...

note: Menu item
en: _Zoom In
fi: _Suurenna

note: Menu item
en: Zoom _Out
fi: _Pienennä

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
fi: P_alauta koko

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
fi: Muokkaus

note: Dialog title
en: Preferences
fi: Asetukset

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
fi: Lisäosat

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
fi: Sovellukset

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
fi: Käytä omaa kirjasinta

note: Button in plugin tab
en: _More
fi: _Lisää

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
fi: _Asetukset

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
fi: Riippuvuudet

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
fi: Ei riippuvuuksia

note: dependency is OK
en: OK
fi: Valmis

note: dependency failed
en: Failed
fi: Epäonnistui

note: optional dependency
en: Optional
fi: Valinnainen

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
fi: Tekijä

note: Column in plugin tab
en: Enabled
fi: Päällä

note: Column in plugin tab
en: Plugin
fi: Lisäosa

note: Dialog title
en: Configure Plugin
fi: Lisäosan asetukset

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
fi: Lisäosan %s valinnat

note: Column header for keybinding list
en: Action
fi: Toiminto

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
fi: Wikien välinen avainsana

note: label for properties dialog
en: Home Page
fi: Aloitussivu

note: label for properties dialog
en: Document Root
fi: Juurikansio

note: Dialog title
en: Properties
fi: Ominaisuudet

note: Dialog title
en: Recent Changes
fi: Uusimmat muutokset

note: label for modified time
en: Today
fi: Tänään

note: label for modified time
en: Yesterday
fi: Eilen

note: Column header
en: Last Modified
fi: Muokattu viimeksi

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
fi: Edistynyt haku; voit käyttää loogisia suhteuttimia kuten
    AND, OR, NOT (suom. JA, TAI, EI). Lisätietoa ohjeessa.

note: Dialog title
en: Search
fi: Etsi

note: Column header search dialog
en: Score
fi: Arvosana

note: Window title
en: Web Server
fi: WWW-palvelin

note: Status in web server gui
en: Server not started
fi: Palvelin ei käynnissä

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
fi: Julkaise sivu kaikille

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
fi: Portti

note: Field in web server gui
en: Password
fi: Salasana

note: Status in web server gui
en: Server started
fi: Palvelin käynnistetty

note: Status in web server gui
en: Server stopped
fi: Palvelin pysäytetty

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
fi: Mallineet

note: button label
en: Browse
fi: Selaa

note: Dialog title
en: Copy Template
fi: Kopioi malline

note: Menu item
en: _New Page...
fi: _Uusi sivu...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
fi: Uusi A_lisivu...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
fi: _Avaa toinen muistio...

note: Menu item
en: _Import Page...
fi: Tuo _sivu…

note: Menu item
en: Save A _Copy...
fi: Tallenna _kopio…

note: Menu item
en: E_xport...
fi: _Vie...

note: Menu item
en: _Send To...
fi: _Lähetä...

note: Menu item
en: _Delete Page
fi: _Poista sivu

note: Menu item
en: Proper_ties
fi: Ominai_suudet

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
fi: _Lopeta

note: Menu item
en: Copy _Location
fi: Kopioi si_jainti

note: Menu item
en: _Templates
fi: _Mallineet

note: Menu item
en: Pr_eferences
fi: As_etukset

note: Menu item
en: _Search...
fi: _Etsi...

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
fi: Etsi _paluulinkeistä...

note: Menu item
en: Recent Changes...
fi: Uusimmat muutokset...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
fi: Avaa _liitekansio

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
fi: Tällä sivulla ei ole liitekansiota

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
fi: Avaa _muistion kansio

note: Menu item
en: Open _Document Root
fi: Avaa _juurikansio

note: Menu item
en: Edit _Source
fi: Muokkaa l_ähdekoodia

note: Menu item
en: Start _Web Server
fi: Käynnistä _WWW-palvelin

note: Menu item
en: Custom _Tools
fi: O_mat työkalut

note: Menu item
en: _Contents
fi: _Sisältö

note: Menu item
en: _FAQ
fi: _FAQ (usein kysytyt)

note: Menu item
en: _Keybindings
fi: _Pikanäppäimet

note: Menu item
en: _Bugs
fi: _Viat

note: Menu item
en: _About
fi: _Tietoja

note: Dialog title
en: New Page
fi: Uusi sivu

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
fi: Huomaa, että olemattoman sivun linkittäminen
    luo uuden sivun linkin kohteeksi.

note: Input label
en: Page Name
fi: Sivun nimi

note: Choice label
en: Page Template
fi: Sivupohja

note: Dialog title
en: Import Page
fi: Tuo sivu

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
fi: Tekstitiedostot

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
fi: Tallenna kopio

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
fi: Muuta sivun "%s" nimeä

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
fi[0]: Päivitä sivu %i , jolla on linkki tähän
fi[1]: Päivitä sivut %i , joilla on linkki tähän

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
fi: Päivitä otsikko vastaavaksi

note: label for progress dialog
en: Updating Links
fi: Päivitetään linkkejä

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
fi: Poistetaan linkkejä

note: Dialog title
en: Delete Page
fi: Poista sivu

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
fi: Poista sivu "%s"?

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
fi[0]: Poistetaan tiedosto %i
fi[1]: Poistetaan tiedostot %i

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
fi: Työpöytäwiki

note: dialog title
en: Select File
fi: Valitse tiedosto

note: menu item in context menu
en: Expand _All
fi: _Laajenna kaikki

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
fi: _Supista kaikki

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
fi: Tyhjennä

note: dialog title
en: Select Folder
fi: Valitse kansio

note: dialog title
en: Select Image
fi: Valitse kuva

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
fi: <Alku>

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
fi: Vasen sivupalkki

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
fi: Oikea sivupalkki

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
fi: Alapalkki

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
fi: Yläpalkki

note: Menu item
en: _All Panes
fi: _Kaikki palkit

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
fi: Liitä alla oleva tieto bugiraporttiin

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
fi: Kuvat

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
fi: Lokitiedosto

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
fi: Tämän muistion tiedostoa tai kansiota ei löytynyt

note: error message
en: Could not find notebook: %s
fi: Muistiota ei löytynyt: %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
fi: Luetteloa päivitetään

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
fi: Sivu on jo olemassa: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
fi: Sivua ei voi muokata: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
fi: <Tuntematon>

note: plugin name
en: Arithmetic
fi: Aritmetiikka

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
fi: Lisäosa sallii aritmeettisten laskujen sisällyttämisen Zimiin.
    Se perustuu aritmeettiseen moduliin lähteestä
    http://pp.com.mx/python/arithmetic .

note: menu item
en: _Arithmetic
fi: _Aritmeettinen

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
fi: Ei tiedossa

note: label for file type
en: Type
fi: Tyyppi

note: label for file size
en: Size
fi: Koko

note: label for file modification date
en: Modified
fi: Muokattu

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
fi: _Siirrä tähän

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
fi: _Kopioi tähän

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
fi: Peru

note: plugin name
en: Attachment Browser
fi: Liiteselain

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
fi: Sijainti ikkunassa

note: plugin name
en: BackLinks Pane
fi: Paluulinkkipalkki

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa lisää ikkunaelementin, joka listaa ne sivut, joilta on linkki auki olevaan sivuun.
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan aina Zimin ohessa.

note: widget label
en: BackLinks
fi: PaluuLinkit

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
fi: _Esikatsele

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
fi: Tapahtui virhe kuvaa luotaessa.
    Haluatko silti tallentaa lähdekoodin?

note: preferences option
en: Save bookmarks
fi: Tallenna kirjanmerkit

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
fi: Haluatko poistaa kaikki kirjanmerkit?

note: menu item
en: Remove
fi: Poista

note: menu item
en: Remove All
fi: Poista kaikki

note: menu item
en: Copy
fi: Kopioi

note: menu item
en: Paste
fi: Liitä

note: plugin name
en: Insert Diagram
fi: Lisää kaavio

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa on GraphViz:iin perustuva kaaviomuokkain.
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan aina Zimin ohessa.

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
fi: Häiriötön muokkaus

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
fi: Lisäosa antaa asetuksia, joiden avulla Zimistä saa piilotettua
    keskittymistä haittaavia, huomiota herättäviä piirteitä.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
fi: Piilota vetovalikkopalkki kokonäyttötilassa

note: plugin preference
en: Maximum page width
fi: Suurin sallittu sivun leveys

note: plugin preference
en: Text background color
fi: Tekstin taustaväri

note: plugin preference
en: Text foreground color
fi: Tekstin väri

note: plugin name
en: Insert Ditaa
fi: Lisää Ditaa

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa on Ditaa:han perustuva kaaviomuokkain.
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan aina Zimin ohessa.

note: plugin name
en: Insert Equation
fi: Lisää yhtälö

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa on LaTeX:iin perustuva yhtälömuokkain.
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan Zimin ohessa.

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
fi: Lisää Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
fi: Lisäosa on Gnuplot:iin perustuva kuvaajamuokkain.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
fi: Lisää GNU R -kuvaaja

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
fi: Lisäosa on GNU R:ään perustuva kuvaajamuokkain.

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
fi: Välitön laskin -lisäosa ei pystynyt arvioimaan kohdistimen alla olevaa yhtälöä.

note: plugin name
en: Inline Calculator
fi: Välitön laskin

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa sallii yksinkertaisten matemaattisten yhtälöiden arvioinnin välittömästi sivulla.
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan Zimin ohessa.

note: error message
en: Could not parse expression
fi: Lausekkeen jäsennys ei onnistunut

note: menu item
en: Evaluate _Math
fi: _Arvioi yhtälön tuloarvo

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
fi: Lisää symboli

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa lisää "Lisää symboli" -valinnan ja sallii typografisten merkkien automaattisen muotoilun.
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan Zimin ohessa.

note: menu item
en: Sy_mbol...
fi: Sy_mboli...

note: plugin name
en: Journal
fi: Päiväkirja

note: option value
en: Day
fi: Päivä

note: option value
en: Week
fi: Viikko

note: option value
en: Month
fi: Kuukausi

note: option value
en: Year
fi: Vuosi

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
fi: Sivu kullekin

note: menu item
en: To_day
fi: _Tänään

note: strftime format for current date label
en: %A %d %B %Y
fi: %A %d.%m.%Y

note: plugin name
en: Line Sorter
fi: Rivien järjestin

note: menu item
en: _Sort lines
fi: _Järjestä rivit

note: plugin name | menu item
en: Link Map
fi: Linkkipuun rakennekartta

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa esittää muistion linkkipuun rakenteen graafisesti. Havainnollista kuviota voi käyttää vaikkapa miellekarttana.
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan Zimin ohessa.

note: Menu title
en: P_athbar
fi: _Polkupalkki

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
fi: _Ei mitään

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
fi: _Viimeksi käydyt sivut

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
fi: Viimeksi _muokatut sivut

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
fi: _Historia

note: plugin name
en: Print to Browser
fi: Tulosta selaimelle

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa kiertää tulostintuen puutteen Zimissä. Se vie sivun html-muodossa ja avaa sen selaimella. Jos selaimessa on tulostintuki, lisäosa mahdollistaa tulostamisen sitä kautta.
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan Zimin ohessa.

note: menu item
en: _Print to Browser
fi: _Tulosta selaimelle

note: plugin name
en: Quick Note
fi: Muistilappu

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa antaa ikkunan tekstin tuomiseen Zimiin raahaten tai leikepöydältä liittäen.
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan Zimin ohessa.

note: menu item
en: Quick Note...
fi: Muistilappu...

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
fi: Luo uusi sivu kullekin muistilapulle

note: text entry field
en: Title
fi: Nimi

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
fi: Avaa _sivu

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
fi: Hylkää muistilappu?

note: plugin name
en: Insert Score
fi: Lisää nuotit

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa on GNU Lilypond:iin perustuva nuottimuokkain.
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan Zimin ohessa.

note: plugin preference
en: Common include header
fi: Yleinen lisäyksen ylätunniste

note: plugin preference
en: Common include footer
fi: Yleinen lisäyksen alatunniste

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
fi: Lisää kuvankaappaus

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa sallii kuvankaappauksen lisäämisen suoraan sivulle.
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan Zimin ohessa.

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
fi: _Kuvankaappaus...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
fi: Kaappaa koko näyttö

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
fi: Valitse ikkuna tai alue

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
fi: Viive

note: label behind timer
en: seconds
fi: sekuntia

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
fi: Tapahtui jokin virhe ajettaessa "%s"

note: preference option for sourceview plugin
en: Theme
fi: Teema

note: plugin name
en: Spell Checker
fi: Oikoluku

note: menu item
en: Check _spelling
fi: _Oikoluku

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
fi: Syynä saattaa olla, että kielen sanastoa ei ole asennettu

note: option value
en: vertical lines
fi: pystysuuntaiset viivat

note: plugin name
en: Table of Contents
fi: Sisällysluettelo

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa näyttää auki olevan sivun sisällysluettelon ikkunaoliossaan.
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan Zimin ohessa.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
fi: Näytä sisällysluettelo omassa ikkunassaan, ei sivupalkissa

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
fi: Alenna

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
fi: Ylennä

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
fi: Sisällysluettelo

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
fi: Tunnisteet

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
fi: Lisäosa sallii sisällysluettelon suodattamisen pilvestä valittavien tunnisteiden perusteella.

note: menu option
en: Sort pages by tags
fi: Järjestä sivut tunnisteiden mukaan

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
fi: Järjestä aakkosjärjestykseen

note: list with tasks
en: All Tasks
fi: Kaikki tehtävät

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
fi: Ei tunnisteita

note: Column header Task List dialog
en: Task
fi: Tehtävä

note: plugin name | menu item
en: Task List
fi: Tehtävälista

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa näyttää muistion kaikki avoimet tehtävät. 
    Avoimet tehtävät voivat olla joko avoimia valintarukseja tai työvaiheita, jotka on merkitty tunnisteilla kuten "TEE" tai "KORJAA".
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan Zimin ohessa.

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
fi: Oleta kaikkien valintaruksien olevan tehtäviä

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
fi: Tehtävien tunnisteet

note: plugin name
en: Tool Bar
fi: Työkalupalkki

note: plugin name
en: Tray Icon
fi: Ilmoitusalueen kuvake

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa lisää kuvakkeen ilmoitusalueelle.
    
    Riippuu paketista: Gtk+ versio 2.10 tai uudempi.
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan Zimin ohessa.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
fi: Klassinen ilmoitusaluekuvake,
    älä käytä uudentyylistä kuvaketta Ubuntussa

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
fi: _Muistilappu...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
fi: _Muu...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
fi: Muistiot

note: tooltip for tray icon | short description of zim
en: Zim Desktop Wiki
fi: Zim työpöytä-wiki

note: plugin name
en: Version Control
fi: Versionhallinta

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fi: Lisäosa tuo muistioihin versionhallinnan.
    
    Lisäosa tukee Bazaar, Git ja Mercurial -versionhallintajärjestelmiä.
    
    Tämä keskeinen lisäosa toimitetaan Zimin ohessa.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
fi: Tallenna automaattisesti säännöllisin väliajoin

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
fi: Zimin automaattisesti tallentama versio

note: menu item
en: S_ave Version...
fi: _Tallenna versio...

note: menu item
en: _Versions...
fi: _Versiot...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
fi: Ei uusia muutoksia muistiossa edellisen version tallennuksen jälkeen

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
fi: Ei muutosta edellisestä versiosta

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
fi: Salli versionhallinta?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
fi: Versionhallinta ei ole päällä tässä muistiossa.
    Kytketäänkö se päälle?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
fi: Taustaosa

note: dialog title
en: Save Version
fi: Tallenna versio

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
fi: Kommentoi tämä versio

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
fi: Versiotallenne Zim-muistiosta

note: dialog title
en: Versions
fi: Versiot

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
fi: _Sivu

note: Button label
en: View _Annotated
fi: Näytä _kommentit

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
fi: Valitse yksi versio nähdäksesi muutokset sen ja nykyisen välillä 
    tai monta nähdäksesi muutokset niiden välillä.

note: version details
en: Comment
fi: Kommentti

note: Button label
en: _Restore Version
fi: _Palauta versio

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
fi: Näytä _muutokset

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
fi: _Vierekkäin

note: dialog title
en: Annotated Page Source
fi: Kommentoitu sivun lähdekoodi

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
fi: Palautetaanko tallennettu versio käyttöön nykyisen tilalle?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
fi: Haluatko palauttaa sivun: %(page)s
    tallennettuun versioon: %(version)s ?
    
    Kaikki edellisen tallennuksen jälkeen tehdyt muutokset menetetään!

note: dialog title
en: Changes
fi: Muutokset

note: Column header versions dialog
en: Rev
fi: Versio

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
fi: Tallenna tapahtumat lokiin Zeitgeist:lla

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
fi: Työntää tapahtumat Zeitgeist-palvelin-daemonille.

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
fi: Wiki-sivu: %s

en: Index
fi: Sisällysluettelo
