zim - en to el translation catalogue (494 entries)

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
el: Αποτυχημένη εκτέλεσης της εφαρμογής: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
el: %(cmd)s
    Επεστράφει μη μηδενική κατάσταση εξόδου %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
el: Αποτυχία εκτέλεσης: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
el: Προεπιλογή

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
el: ημερολόγιο:αρχή_εβδομάδας:0

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
el: Απ' ότι φαίνεται μόλις βρήκατε ένα σφάλμα προγραμματισμού

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
el: Ανέφικτη ανάγνωση: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
el: Συνήθως πρόκειται για ένδειξη ότι το αρχείο περιέχει μη αποδεκτούς χαρακτήρες

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
el: Λεπτομέρειες

note: Error message
en: File is not writable: %s
el: Το αρχείο δεν είναι εγγράψιμο: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
el: Το αρχείο τροποποιήθηκε στο δίσκο: %s

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
el: Δημιουργία φακέλου;

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
el: Ο φάκελος "%s" δεν υπάρχει.
    Επιθυμείτε να το δημιουργήσετε τώρα;

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
el: Αδύνατο ανοίγματος: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
el: Επεξεργασία αρχείου: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
el: Το αρχείο είναι ανοικτό σε μία εξωτερική εφαρμογή. Μπορείτε να κλείσετε αυτό το παράθυρο όταν τελειώσετε

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
el: Προσαρμογή...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
el: Δε βρέθηκαν Εφαρμογές

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
el: Άνοιγμα με "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
el: Ρύθμιση εφαρμογής για το άνοιγμα "%s" συνδέσμων

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
el: Ρύθμιση εφαρμογής για το άνοιγμα
    αρχείων τύπου "%s"

note: Dialog title
en: Configure Applications
el: Ρύθμιση Εφαρμογών

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
el: Προσθήκη Εφαρμογής

note: Label for default application handler
en: System Default
el: Προεπιλογή Συστήματος

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
el: Όνομα

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
el: Εντολή

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
el: Ορισμός ως προεπιλεγμένη εφαρμογή

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
el: Αδυναμία εύρεσης εκτελέσιμου "%s"

note: Dialog title
en: Custom Tools
el: Προσαρμοσμένα εργαλεία

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
el: Μπορείτε να καθορίσετε ποια προσαρμοσμένα εργαλεία θα εμφανίζονται
    στο μενού εργαλείων και στην εργαλειοθήκη ή τα αναδυόμενα μενού

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
el: Επεξεργασία προσαρμοσμένου εργαλείου

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
el: Περιγραφή

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
el: Εικονίδιο

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
el: Η εντολή δεν τροποποιεί δεδομένα

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
el: Η έξοδος πρέπει να αντικαταστήσει την τρέχουσα επιλογή

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
el: Εμφάνιση στην εργαλειοθήκη

note: dialog title
en: Export
el: Εξαγωγή

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
el: Εξαγωγή σημειωματάριου

note: message heading
en: Folder exists: %s
el: Υφιστάμενος φάκελος: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
el: Ο φάκελος υπάρχει ήδη και δεν είναι κενός. Αν κάνετε εξαγωγή σε αυτόν, είναι πιθανό να επικαλύψετε υπάρχοντα αρχεία. Θέλετε να συνεχίσετε;

note: message heading
en: File exists
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη.
    Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
el: Επιλογή σελίδων για εξαγωγή

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
el: Ο_λόκληρο το σημειωματάριο

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
el: Μία _σελίδα

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
el: Σελίδα

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
el: Συμπερίλιψη υποσελίδων

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
el: Επιλογή της μορφής εξόδου

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
el: Άλλο...

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
el: Μορφή

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
el: Πρότυπο

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
el: Χρήση πλήρους διαδρομής σε δεσμούς για τοπικά αρχεία

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
el: Αντιστοίχηση του ριζικού καταλόγου του εγγράφου σε URL

note: label for button with URL
en: Get more templates online
el: Απέκτησε πιο πολλά πρότυπα διαδικτυακά

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
el: Επιλογή του αρχείου ή φακέλου εξόδου

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
el: Εξαγωγή κάθε σελίδας σε ξεχωριστό αρχείο

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
el: Εξαγωγή όλων των σελίδων σε ένα αρχείο

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
el: Φάκελος εξόδου

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
el: Σελίδα ευρετηρίου

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
el: Αρχείο εξόδου

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
el: %(n_error)i σφάλματα και %(n_warning)i προειδοποιήσεις συνέβησαν, δείτε την καταγραφή

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
el: %i σφάλματα συνέβησαν, δείτε την καταγραφή

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
el: %i προειδοποιήσεις συνέβησαν, δείτε την καταγραφή

note: label in export dialog
en: Export completed
el: Εξαγωγή ολοκληρώθηκε

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
el: Εμφάνιση _καταγραφής

note: Menu title
en: _File
el: _Αρχείο

note: Menu title | Button label
en: _Edit
el: _Επεξεργασία

note: Menu title | button label
en: _View
el: _Προβολή

note: Menu title | Button label
en: _Insert
el: Ε_ισαγωγή

note: Menu title | input label | Menu item
en: _Search
el: Ανα_ζήτηση

note: Menu title
en: For_mat
el: Μορ_φοποίηση

note: Menu title
en: _Tools
el: Ερ_γαλεία

note: Menu title
en: _Go
el: _Μετάβαση

note: Menu title | Button label
en: _Help
el: _Βοήθεια

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
el: Να χρησιμοποιείται πάντα η τελευταία θέση του κέρσορα όταν ανοίγει μια σελίδα

note: Menu item
en: _Fullscreen
el: _Πλήρης οθόνη

note: Menu item
en: _Side Panes
el: Π_λαϊνά Πλαίσια

note: Menu item | Button label
en: _Close
el: _Κλείσιμο

note: page status for title bar
en: readonly
el: Μόνο για ανάγνωση

note: Menu item
en: _Jump To...
el: Μετάβαση σε...

note: Menu item | Button label
en: _Back
el: _Πίσω

note: Menu item | Button label
en: _Forward
el: _Μπροστά

note: Menu item
en: _Parent
el: Πάν_ω

note: Menu item
en: _Child
el: _Κάτω

note: Menu item
en: _Home
el: _Αρχική

note: Dialog title
en: Jump to
el: Μετάβαση σε

note: Label for page input
en: Jump to Page
el: Μετάβαση στη σελίδα

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
el: Σημειωματάριο

note: dialog title
en: Open Notebook
el: Άνοιγμα σημειωματάριου

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
el: Προεπιλεγμένο σημειωματάριο

note: Dialog window title
en: Add Notebook
el: Προσθήκη σημειωματάριου

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
el: Παρακαλώ επιλέξτε το όνομα και ένα φάκελο για το σημειοματάριο.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
el: Φάκελος

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
el: Εισαγωγή ημερομηνίας και ώρας

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
el: Ημερομηνία

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
el: _Δεσμός στην ημερομηνία

note: Dialog title
en: Insert Image
el: Εισαγωγή εικόνας

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
el: Επισύναψη εικόνων πρώτα

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος αρχείου: %s

note: Dialog title
en: Attach File
el: Επισύναψη αρχείου

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
el: Η σελίδα "%s" δεν έχει φάκελο επισυνάψεων

note: Dialog title
en: File Exists
el: Υφιστάμενο αρχείο

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
el: Υπάρχει ήδη ένα αρχείο με το όνομα <b>"%s"</b>.
    Μπορείτε να δώσετε άλλο όνομα ή να αντικαταστήσετε το υφιστάμενο αρχείο.

note: Input label
en: Filename
el: Όνομα αρχείου

note: Button label
en: _Browse
el: Περιήγηση

note: Button label
en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

note: Dialog title
en: Edit Image
el: Επεξεργασία εικόνας

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
el: Τοποθεσία

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
el: Σύνδεση με

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
el: Πλάτος

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
el: Ύψος

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
el: Επαναφο_ρά μεγέθους

note: Dialog title
en: Insert Text From File
el: Εισαγωγή κειμένου από αρχείο

note: Dialog title
en: Edit Link
el: Επεξεργασία δεσμού

note: Dialog title
en: Insert Link
el: Εισαγωγή δεσμού

note: Dialog button
en: _Link
el: _Δεσμός

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
el: Κείμενο

note: Dialog title
en: Word Count
el: Μέτρηση λέξεων

note: label in word count dialog
en: Paragraph
el: Παράγραφοι

note: label in word count dialog
en: Selection
el: Επιλογή

note: label in word count dialog
en: Words
el: Λέξεις

note: label in word count dialog
en: Lines
el: Γραμμές

note: label in word count dialog
en: Characters
el: Χαρακτήρες

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
el: Χαρακτήρες εξαιρουμένων των διαστημάτων

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
el: Μετακίνηση Κειμένου σε Άλλη Σελίδα

note: Button label
en: _Move
el: _Μετακίνηση

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
el: Μετακίνηση κειμένου σε

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
el: Παραμονή συνδέσμου προς τη νέα σελίδα

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
el: Άνοιγμα νέας σελίδας

note: Dialog title
en: New File
el: Νέο Αρχείο

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
el: _Επόμενο

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
el: _Προηγούμενο

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
el: Ταίριασμα πεζών/_κεφαλαίων

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
el: Πλήρης _λέξη

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
el: _Κανονική έκφραση

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
el: Επι_σήμανση

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
el: Αναζήτηση

note: Dialog title
en: Find and Replace
el: Εύρεση και Αντικατάσταση

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
el: Αναζήτηση του

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
el: Αντικατάσταση με

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
el: _Αντικατάσταση

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
el: Αντικατάσταση ό_λων

note: Menu title
en: New _Attachment
el: Νέο _Συννημένο

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
el: Χρήση του <Enter> για ακολούθηση δεσμών
    (Αν είναι απενεργοποιημένο, χρησιμοποιήστε το <Alt><Enter>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
el: Εμφάνιση του δρομέα ακόμα και στις σελίδες οι οποίες δεν μπορούν να τροποποιηθούν

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
el: Αυτόματη μετατροπή λέξεων γραμμένων σε μορφή "CamelCase" σε δεσμούς

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
el: Αυτόματη μετατροπή των διαδρομών αρχείων σε δεσμούς

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
el: Αυτόματη επιλογή της τρέχουσας λέξης όταν γίνεται εφαρμογή διαμόρφωσης

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
el: Αφαίρεση εσοχής με το <BackSpace>
    (Αν είναι απενεργοποιημένο, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το <Shift><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
el: Επαναμορφοποίηση κώδικα markup στο παρασκήνιο

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
el: Προεπιλεγμένη μορφοποίηση για την αντιγραφή κειμένου στο πρόχειρο

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
el: Ο Φάκελος με πρότυπα για τα συννημένα αρχεία

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
el: Αδύνατη η αποθήκευση της σελίδας: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
el: Για να συνεχίσετε θα πρέπει  να αποθηκεύσετε ένα αντίγραφο της σελίδας, αλλιώς οι
    αλλαγές σας θα χαθούν. Αν κάνετε αποθήκευση, οι αλλαγές θα χαθούν και πάλι, αλλά
    θα μπορείτε να τις επαναφέρετε αργότερα από το αντίγραφο.

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
el: Από_ρριψη αλλαγών

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
el: Αποθήκευ_ση αντιγράφου

note: Menu item
en: Heading _1
el: Επικεφαλίδα _1

note: Menu item
en: Heading _2
el: Επικεφαλίδα _2

note: Menu item
en: Heading _3
el: Επικεφαλίδα _3

note: Menu item
en: Heading _4
el: Επικεφαλίδα _4

note: Menu item
en: Heading _5
el: Επικεφαλίδα _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
el: Έ_ντονα

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
el: Έμ_φαση

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
el: _Μαρκάρισμα

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
el: Μεσο_γράμμιση

note: Menu item
en: _Subscript
el: _Δείκτης

note: Menu item
en: _Superscript
el: Εκ_θέτης

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
el: Α_υτολεξί

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
el: Δεν έχει οριστεί τέτοι wiki: %s

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
el: _Αντιγραφή Ως...

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
el: Μετακίνηση Επιλογής...

note: Menu item
en: _Remove Link
el: Α_φαίρεση δεσμού

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
el: _Επεξεργασία Ιδιοτήτων

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
el: Ε_πεξεργασία δεμού

note: context menu item
en: Copy _Link
el: Αντιγραφή _δεσμού

note: context menu item
en: Copy Email Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης email

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
el: Άνοιγμα φακέλου

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
el: Άνοιγμα με...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
el: Άνοιγμα σε νέο παρά_θυρο

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
el: Άν_οιγμα

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
el: _Αποθήκευση

note: Menu item
en: _Reload
el: _Επαναφόρτωση

note: Menu item
en: _Undo
el: _Αναίρεση

note: Menu item
en: _Redo
el: Α_κύρωση αναίρεσης

note: Menu item
en: Cu_t
el: Απ_οκοπή

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
el: Αντι_γραφή

note: Menu item
en: _Paste
el: Ε_πικόλληση

note: Menu item
en: _Delete
el: _Διαγραφή

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
el: Σημείωση ως OK (V)

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
el: Σημείωση ως NOK (X)

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
el: _Επεξεργασία δεσμού ή αντικειμένου...

note: Menu item
en: _Image...
el: _Εικόνα...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
el: Λίσ_τα με κουκίδες

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
el: Αριθμημέ_νη Λίστα

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
el: Λίστα με κουτάκια

note: Menu item
en: Text From _File...
el: Κείμενο από αρ_χείο...

note: Menu item
en: _Link...
el: _Δεσμός...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
el: Δεν υπάρχουν εγκατεστημένα πρότυπα

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
el: Πρότυπα _Αρχείων

note: Menu item
en: _Clear Formatting
el: _Εκκαθάριση μορφοποίησης

note: Menu item
en: _Find...
el: _Εύρεση...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
el: Εύρεση ε_πόμενου

note: Menu item
en: Find Pre_vious
el: Εύρεση προη_γούμενου

note: Menu item
en: _Replace...
el: _Αντικατάσταση...

note: Menu item
en: Word Count...
el: Μέτρηση λέξεων

note: Menu item
en: _Zoom In
el: Εστίαση

note: Menu item
en: Zoom _Out
el: Απεστίαση

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
el: Κα_νονικό Μέγεθος

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
el: Διεπαφή

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
el: Επεξεργασία

note: Dialog title
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
el: Πρόσθετα

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
el: Εφαρμογές

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
el: Χρήση προσαρμοσμένης γραμματοσειράς

note: Button in plugin tab
en: _More
el: _Περισσότερα

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
el: Ρύ_θμιση

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
el: Απέκτησε πιο πολλά πρόσθετα διαδικτυακά

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
el: Εξαρτήσεις

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
el: Χωρίς εξαρτήσεις

note: dependency is OK
en: OK
el: Εντάξει

note: dependency failed
en: Failed
el: Απέτυχε

note: optional dependency
en: Optional
el: Προαιρετική

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
el: Δημιουργός

note: Column in plugin tab
en: Enabled
el: Ενεργό

note: Column in plugin tab
en: Plugin
el: Πρόσθετο

note: Dialog title
en: Configure Plugin
el: Ρύθμιση προσθέτου

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
el: Επιλογές για το πρόσθετο %s

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
el: Ορισμός προεπιλεγμένου επεξεργαστή κειμένου

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
el: Interwiki Λέξη-κλειδί

note: label for properties dialog
en: Home Page
el: Αρχική σελίδα

note: label for properties dialog
en: Document Root
el: Ριζικός κατάλογος εγγράφου

note: Dialog title
en: Properties
el: Ιδιότητες

note: Dialog title
en: Recent Changes
el: Πρόσφατες Τροποποιήσεις

note: label for modified time
en: Today
el: Σήμερα

note: label for modified time
en: Yesterday
el: Χθες

note: Column header
en: Last Modified
el: Τελευταία Τροποποίηση

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
el: Στην προχωρημένη αναζήτηση μπορείτε να χρησιμοποιήσετε
    τους τελεστές AND, OR και NOT. Ανατρέξτε στη σελίδα βοήθειας
    για περισσότερες πληροφορίες.

note: Dialog title
en: Search
el: Αναζήτηση

note: Column header search dialog
en: Score
el: Βαθμολογία

note: Window title
en: Web Server
el: Εξυπηρετητής Ιστού

note: Status in web server gui
en: Server not started
el: Ο εξυπηρετητής δεν εκκινήθηκε

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
el: Επιτρέπεται η δημόσια πρόσβαση

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
el: Θύρα

note: Status in web server gui
en: Server started
el: Ο εξυπηρετητής εκκινήθηκε

note: Status in web server gui
en: Server stopped
el: Ο εξυπηρετητής τερματίστηκε

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
el: Πρότυπα

note: button label
en: Browse
el: Πλοήγηση

note: Dialog title
en: Copy Template
el: Αντιγραφή Προτύπου

note: Menu item
en: _New Page...
el: _Νέα σελίδα...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
el: Νέα _υποσελίδα...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
el: Άν_οιγμα νέου σημειωματάριου...

note: Menu item
en: _Import Page...
el: Ε_ισαγωγή σελίδας...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
el: Αποθήκευση ενός αν_τιγράφου...

note: Menu item
en: E_xport...
el: Εξαγ_ωγή...

note: Menu item
en: _Send To...
el: Αποστολή π_ρος...

note: Menu item
en: _Delete Page
el: _Διαγραφή σελίδας

note: Menu item
en: Proper_ties
el: Ιδιότ_ητες

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
el: 'Ε_ξοδος

note: Menu item
en: Copy _Location
el: Αντιγραφή _Τοποθεσίας

note: Menu item
en: _Templates
el: _Πρότυπα

note: Menu item
en: Pr_eferences
el: Π_ροτιμήσεις

note: Menu item
en: _Search...
el: Ανα_ζήτηση...

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
el: Αναζήτηση για _Backlinks...

note: Menu item
en: Recent Changes...
el: Πρόσφατες Τροποποιήσεις...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
el: Άνοιγμα _φακέλου επισυνάψεων

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
el: Αυτή η σελίδα δεν έχει φάκελο επισυνάψεων

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
el: Ά_νοιγμα φακέλου σημειωματάριων

note: Menu item
en: Open _Document Root
el: Άνοιγμα αρχι_κού καταλόγου εγγράφου

note: Menu item
en: Edit _Source
el: Επεξεργασία _κώδικα

note: Menu item
en: Start _Web Server
el: Εκκίνηση εξυπηρετητή _Ιστού

note: Menu item
en: Custom _Tools
el: Προσαρμοσμένα _εργαλεία

note: Menu item
en: _Contents
el: Περιε_χόμενα

note: Menu item
en: _FAQ
el: _Συχνές ερωτήσεις

note: Menu item
en: _Keybindings
el: Συντομεύσεις πλη_κτρολογίου

note: Menu item
en: _Bugs
el: Σ_φάλματα

note: Menu item
en: _About
el: _Σχετικά με

note: Dialog title
en: New Page in %s
el: Νέα σελίδα στο %s

note: Dialog title
en: New Page
el: Νέα σελίδα

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
el: Παρακαλώ σημειώστε ότι όταν δημιουργήσετε ένα δεσμό σε μία
    μη υπάρχουσα σελίδα, αυτή δημιουργείται αυτόματα.

note: Input label
en: Page Name
el: Όνομα σελίδας

note: Choice label
en: Page Template
el: Πρότυπο Σελίδας

note: Dialog title
en: Import Page
el: Εισαγωγή σελίδας

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
el: Αρχεία κειμένου

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
el: Αποθήκευση αντιγράφου

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
el: Μετονομασία της σελίδας "%s"

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
el[0]: Ενημέρωση %i σελίδας που έχει δεσμούς σε αυτήν τη σελίδα
el[1]: Ενημέρωση %i σελίδων που έχουν δεσμούς σε αυτήν τη σελίδα

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
el: Ενημέρωση της κεφαλίδας αυτής της σελίδας

note: label for progress dialog
en: Updating Links
el: Γίνεται ενημέρωση δεσμών

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
el: Γίνεται αφαίρεση δεσμών

note: Dialog title
en: Delete Page
el: Διαγραφή σελίδας

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
el: Να διαγραφεί η σελίδα "%s";

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
el[0]: %i αρχείο θα διαγραφεί
el[1]: %i αρχεία θα διαγραφούν

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
el: Ένα Wiki για την Επιφάνεια Εργασίας

note: dialog title
en: Select File
el: Επιλογή αρχείου

note: menu item in context menu
en: Expand _All
el: Επέκτ_αση όλων

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
el: _Σύμπτυξη όλων

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
el: Εκκαθάριση

note: dialog title
en: Select Folder
el: Επιλογή φακέλου

note: dialog title
en: Select Image
el: Επιλογή Εικόνας

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
el: <Κορυφή>

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
el: Αριστερό Πλαϊνό Πλαίσιο

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
el: Δεξί Πλαϊνό Πλαίσιο

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
el: Κάτω Πλαίσιο

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
el: Πάνω Πλαίσιο

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
el: Αριστερά

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
el: Δεξιά

note: Menu item
en: _All Panes
el: _Όλα τα Πλαίσια

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
el: Όταν καταγράφετε ένα σφάλμα παρακαλούμε να περιλαμβάνετε
    την πληροφορία από το κουτί κειμένου που ακολουθεί

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
el: Εικόνες

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
el: Αρχείο καταγραφής

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
el: Αδύνατη η εύρεση του αρχείου ή φακέλου αυτού του σημειωματάριου

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
el: Παρακαλώ καθορίστε σημειωματάριο

note: error message
en: Could not find notebook: %s
el: Αδύνατη η εύρεση του σημειωματάριου: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
el: Τοποθεσία εξόδου χρειάζεται για εξαγωγή

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
el: Ο φάκελος εξόδου υπάρχει και δεν είναι κενός, καθορίστε "--overwrite" για εξαναγκασμένη εξαγωγή

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
el: Ο φάκελος εξόδου υπάρχει, καθορίστε "--overwrite" για εξαναγκασμένη εξαγωγή

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
el: Απαιτείται αρχείο εξόδου για εξαγωγή MHTML

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
el: Απαιτείται φάκελος εξόδου για εξαγωγή πλήρους σημειωματαρίου

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
el: Ενημέρωση ευρετηρίου

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
el: Αδύνατη η τροποποίηση της σελίδας: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
el: <Άγνωστο>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
el: Σφάλμα στο %(file)s στη γραμμή %(line)i κοντά στο "%(snippet)s"

note: plugin name
en: Arithmetic
el: Αριθμητική

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
el: Το πρόσθετο αυτό επιτρέπει την ενσωμάτωση αριθμητικών υπολογισμών στο zim.
    Είναι βασισμένο στο αριθμητικό άρθρωμα από
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.

note: menu item
en: _Arithmetic
el: _Αριθμητική

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
el: Άγνωστη

note: label for file type
en: Type
el: Τύπος

note: label for file size
en: Size
el: Μέγεθος

note: label for file modification date
en: Modified
el: Τροποποίηση

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
el: _Μετακίνηση Εδώ

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
el: Αντι_γραφή Εδώ

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
el: Άκυρο

note: plugin name
en: Attachment Browser
el: Περιηγητής επισυνάψεων

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
el: Θέση μέσα στο παράθυρο

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
el: Το πρόσθετο αυτό προσθέτει ένα επιπλέον πλαίσιο που προβάλει τη λίστα με τις σελίδες
    που περιέχουν συνδέσμους που οδηγούν στην τρέχουσα σελίδα.
    
    Το πρόσθετο αυτό είναι βασικό και έρχεται μαζί με το zim.

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
el: _Προεπισκόπηση

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία της εικόνας.
    Θέλετε παρόλα αυτά να αποθηκεύσετε το πηγαίο αρχείο;

note: plugin name
en: Insert Diagram
el: Εισαγωγή διαγράμματος

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
el: Το πρόσθετο αυτό παρέχει έναν επεξεργαστή διαγραμμάτων
    για το zim βασισμένο στο GraphViz.
    
    Είναι ένα από τα πρόσθετα του zim και παρέχεται μαζί του.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
el: Απόκρυψη μπάρας μενού σε λειτουργία πλήρους οθόνης

note: plugin preference
en: Maximum page width
el: Μέγιστο μήκος σελίδας

note: plugin preference
en: Text background color
el: Χρώμα κειμένου φόντου

note: plugin preference
en: Text foreground color
el: Χρώμα κειμένου προσκηνίου

note: plugin name
en: Insert Ditaa
el: Εισαγωγή Ditaa

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
el: Αυτό το ένθετο παρέχει έναν συντάκτη διαγραμμάτων για το zim,
    βασισμένο στο Dita..
    
    Είναι ένα κεντρικό ένθετο που διανείμεται με το zim.

note: plugin name
en: Insert Equation
el: Εισαγωγή συνάρτησης

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
el: Το πρόσθετο αυτό παρέχει έναν επεξεργαστή συναρτήσεων
    για το zim βασισμένο στο latex.
    
    Είναι ένα από τα πρόσθετα του zim και παρέχεται μαζί του.

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
el: Εισαγωγή Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
el: Αυτό το ένθετο παρέχει ένα συντάκτη γραφημάτων για το zim,
    βασισμένο στο Gnuplot.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
el: Εισαγωγή GNU R Plot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
el: Το πρόσθετο αυτό παρέχει έναν επεξεργαστή σχεδιαγραμμάτων βασισμένο στο GNU R.

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
el: Το πρόσθετο υπολογισμού μαθηματικών εκφράσεων απέτυχε
    να υπολογίσει την έκφραση στη θέση του δρομέα.

note: plugin name
en: Inline Calculator
el: Υπολογιστής μαθηματικών εκφράσεων

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
el: Το πρόσθετο αυτό υπολογίζει απλές
    μαθηματικές εκφράσεις στο zim.
    
    Είναι ένα από τα πρόσθετα του zim και παρέχεται μαζί του.

note: error message
en: Could not parse expression
el: Αδύνατη η ανάλυση της έκφρασης

note: menu item
en: Evaluate _Math
el: Υπολογισμός _μαθηματικής έκφρασης

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
el: Εισαγωγή συμβόλου

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
el: Το πρόσθετο αυτό εισάγει το διάλογο 'Εισαγωγή συμβόλου' και
    κάνει δυνατή τη χρήση τυπογραφικών χαρακτήρων.
    
    Είναι ένα από τα πρόσθετα του zim και παρέχεται μαζί του.

note: menu item
en: Sy_mbol...
el: Σύ_μβολο...

note: plugin name
en: Journal
el: Χρονικό

note: option value
en: Day
el: Ημέρα

note: option value
en: Week
el: Εβδομάδα

note: option value
en: Month
el: Μήνας

note: option value
en: Year
el: Έτος

note: input label
en: Section
el: Τομέας

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
el: Χρήση μίας σελίδα για κάθε

note: menu item
en: To_day
el: Σήμε_ρα

note: strftime format for current date label
en: %A %d %B %Y
el: %A, %d %B %Y

note: plugin name
en: Line Sorter
el: Ταξινόμος γραμμών

note: menu item
en: _Sort lines
el: Ταξινόμηση γραμμών

note: plugin name | menu item
en: Link Map
el: Χάρτης δεσμών

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
el: Το πρόσθετο αυτό παρέχει μία γραφική αναπαράσταση της διάρθρωσης
    των δεσμών του σημειωματάριου. μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ένα είδος
    "χάρτη" που εμφανίζει τον τρόπο με τον οποίο συνδέονται οι σελίδες
    μεταξύ τους.
    
    Είναι ένα από τα πρόσθετα του zim και παρέχεται μαζί του.

note: Menu title
en: P_athbar
el: Γρ_αμμή διαδρομής

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
el: _Τίποτα

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
el: Π_ρόσφατες σελίδες

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
el: Πρόσφατα Τ_ροποποιημένες σελίδες

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
el: _Ιστορικό

note: plugin name
en: Print to Browser
el: Εκτύπωση στον περιηγητή

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
el: Το πρόσθετο αυτό αποτελεί μια προσωρινή λύση για την έλλειψη
    υποστήριξης εκτύπωσης στο zim. Μετατρέπει και εξάγει την τρέχουσα
    σελίδα σε html και την ανοίγει τον περιηγητή ιστοσελίδων σας. Εφόσον
    ο περιηγητής ιστοσελίδων σας έχει υποστήριξη εκτύπωσης, θα μπορέσετε
    να εκτυπώσετε τα δεδομένα σας, έστω και έμμεσα.
    
    Είναι ένα από τα πρόσθετα του zim και παρέχεται μαζί του.

note: menu item
en: _Print to Browser
el: Εμφάνι_ση στον περιηγητή

note: plugin name
en: Quick Note
el: Γρήγορη σημείωση

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
el: Το πρόσθετο αυτό παρέχει ένα διάλογο μέσω του οποίου μπορείτε
    εύκολα να εισάγετε κείμενο ή τα περιεχόμενα του προχείρου σε
    μία σελίδα του zim.
    
    Είναι ένα από τα πρόσθετα του zim και παρέχεται μαζί του.

note: menu item
en: Quick Note...
el: Γρήγορη σημείωση...

note: text entry field
en: Page section
el: Τομέας σελίδας

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
el: Δημιουργία νέας σελίδας για κάθε σημείωση

note: text entry field
en: Title
el: Τίτλος

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
el: Άνοιγμα Σελίδας

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
el: Να απορριφθεί το σημείωμα;

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
el: Εισαγωγή στιγμιότυπου οθόνης

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
el: Το πρόσθετο αυτό επιτρέπει τη λήψη ενός στιγμιοτύπου οθόνης
    και την εισαγωγή του σε μία σελίδα του zim.
    
    Είναι ένα από τα πρόσθετα του zim και παρέχεται μαζί του.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
el: Εντολή λήψης στιγμιότυπου οθόνης

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
el: Σ_τιγμιότυπο οθόνης

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
el: Σύλληψη ολόκληρης της οθόνης

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
el: Επιλογή παραθύρου ή περιοχής

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
el: Καθυστέρηση

note: label behind timer
en: seconds
el: δευτερόλεπτα

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
el: Παρουσιάστηκε κάποιο σφάλμα κατά την εκτέλεση του "%s"

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
el: Εισαγωγή διαγράμματος ακολουθίας

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
el: Αυτό το πρόσθετο παρέχει έναν επεξεργαστή διαγραμμάτων ακολουθίας για τον zim βασισμένο στο seqdiag.
    Επιτρέπει την εύκολη επεξεργασία των διαγραμμάτων ακολουθίας.

note: menu item
en: Sequence Diagram
el: Διάγραμμα ακολουθίας

note: plugin name
en: Source View
el: Προβολή πηγής

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
el: Επισήμανση τρέχουσας γραμμής

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
el: Εμφάνιση δεξιού περιθωρίου

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
el: Τοποθεσία δεξιού περιθωρίου

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
el: Πλάτος καρτέλας

note: menu item
en: Code Block
el: Μπλοκ κώδικα

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
el: Εμφάνιση αριθμών γραμμής

note: input label
en: Syntax
el: Σύνταξη

note: dialog title
en: Insert Code Block
el: Εισαγωγή μπλοκ κώδικα

note: plugin name
en: Spell Checker
el: Έλεγχος ορθογραφίας

note: menu item
en: Check _spelling
el: Έλεγχος ορ_θογραφίας

note: error message
en: Could not load spell checking
el: Αδυναμία φόρτωσης ορθογραφικού ελέγχου

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
el: Αυτό μπορεί να είναι ένδειξη ότι δεν έχουν
    εγκατασταθεί τα απαραίτητα λεξικά

note: alignment option
en: Center
el: Κέντρο

note: alignment option
en: Unspecified
el: Μη καθορισμένο

note: plugin name
en: Table Editor
el: Επεξεργαστής πίνακα

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
el: Με αυτό το πρόσθετο μπορείς να ενσωματωθεί ένα 'πίνακας' σε σελίδα wiki. Οι πίνακες εμφανίζονται σαν γραφικά στοιχεία GTK TreeView.
    Η εξαγωγή αυτών σε διάφορες μορφές (π.χ. HTML/LaTeX) ολοκληρώνει το σύνολο χαρακτηριστικών.

note: option value
en: with lines
el: με γραμμές

note: option value
en: no grid lines
el: καμία γραμμή πλέγματος

note: option value
en: horizontal lines
el: οριζόντιες γραμμές

note: option value
en: vertical lines
el: κάθετες γραμμές

note: preference description
en: Grid lines
el: Γραμμές πλέγματος

note: menu item
en: Table
el: Πίνακας

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
el: Προσθήκη γραμμής

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
el: Αφαίρεση γραμμής

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
el: Κλωνοποίηση γραμμής

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
el: Αλλαγή στηλών

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
el: Άνοιγμα βοήθειας

note: menu item
en: Delete row
el: Διαγραφή γραμμής

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
el: Ο πίνακας πρέπει να αποτελείται από τουλάχιστον μια γραμμή!
     Καμία διαγραφή δεν πραγματοποιήθηκε.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
el: Παρακαλώ επιλέξτε γραμμή, πριν πατήσετε το κουμπί.

note: Dialog title
en: Insert Table
el: Εισαγωγή πίνακα

note: Dialog title
en: Edit Table
el: Επεξεργασία πίνακα

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
el: Διαχείριση στηλών πίνακα

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
el: Στήλη 1

note: table header
en: Align
el: Στοίχιση

note: hoover tooltip
en: Add column
el: Προσθήκη στήλης

note: hoover tooltip
en: Remove column
el: Αφαίρεση στήλης

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
el: Ο πίνακας απαιτείται να έχει τουλάχιστον μια στήλη.

note: plugin name
en: Table of Contents
el: Πίνακας Περιεχομένων

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
el: Αυτό το ένθετο προσθέτει ένα νέο χειριστήριο που
    εμφανίζει τον πίνακα περιεχομένων της τρέχουσας σελίδας.
    
    Πρόκειται για ένα βασικό ένθετο της διανομής του zim.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
el: Εμφάνιση του Πίνακα ως πλεούμενου χειριστήριου αντί για πλαϊνού

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
el: Υποχώρηση

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
el: Προώθηση

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
el: ΠΠ

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
el: Ετικέτες

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
el: Αυτό το ένθετο παρέχει ένα ευρετήριο σελίδων που φιλτράρεται με βάση
    την επιλογή ετικετών από ένα σύνεφο.

note: menu option
en: Show full page name
el: Εμφάνιση ονόματος πλήρους σελίδας

note: menu option
en: Sort pages by tags
el: Ταξινόμηση σελίδων ανά ετικέτα

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
el: Αλφαβητική ταξινόμηση

note: list with tasks
en: All Tasks
el: Όλες οι εργασίες

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
el: Χωρίς ετικέτα

note: Column header Task List dialog
en: Task
el: Εργασία

note: plugin name | menu item
en: Task List
el: Λίστα εργασιών

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
el: Αυτό το ένθετο προσθέτει ένα διάλογο που εμφανίζει όλες τις
    εκκρεμείς ενέργειες σε ένα σημειωματάριο. Εκκρεμείς ενέργειες
    αποτελούν  είτε κουτάκια ελέγχου που δεν έχουν τσεκαρισιτεί ή
    στοιχεία που έχουν σημειωθεί με ετικέτες όπως "TODO" ή "FIXME".
    Είναι ένα κεντρικό ένθετο που παρέχεται με τη διανομή του zim.

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
el: Θεώρησε όλα τα κουτάκια ως εργασίες

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
el: Ετικέτες που καταδεικνύουν εργασίες:

note: plugin name
en: Tray Icon
el: Εικονίδιο πλαισίου συστήματος

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
el: Το πρόσθετο αυτό προσθέτει το Εικονίδιο πλαισίου συστήματος
    του zim για γρήγορη πρόσβαση στα σημειωματάρια.
    
    Το πρόσθετο εξαρτάται από την έκδοση 2.10 της Gtk+ (ή νεότερη).
    
    Είναι ένα από τα πρόσθετα του zim και παρέχεται μαζί του.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
el: Κλασικό εικονίδιο συστήματος.
    Να μη χρησιμοποιηθεί το νέου στυλ εικονίδιο κατάστασης στο Ubuntu

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
el: _Γρήγορη σημείωση...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
el: Ά_λλα...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
el: Σημειωματάρια

note: tooltip for tray icon | short description of zim
en: Zim Desktop Wiki
el: Zim Wiki Επιφάνειας Εργασίας

note: plugin name
en: Version Control
el: Έλεγχος εκδόσεων

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
el: Αυτό το ένθετο παρέχει έλεχγο εκδόσεων για τα σημειωματάρια.
    Το ένθετο υποστηρίζει τα συστήματα ελέγχου εκδόσεων Bazzar,
    Git και Mercurial.
    
    Είναι ένα κεντρικό ένθετο που παρέχεται με τη διανομή του zim.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
el: Αυτόματη αποθήκευσης έκδοσης σε τακτά χρονικά διαστήματα

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
el: Αυτόματα αποθηκευμένη έκδοση από το zim

note: menu item
en: S_ave Version...
el: Απο_θήκευση έκδοσης

note: menu item
en: _Versions...
el: Ε_κδόσεις...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
el: Δεν έχει γίνει καμία αλλαγή από την τελευταία αποθηκευμένη έκδοση  του σημειωματάριου

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
el: Καμία αλλαγή από την τελευταία αποθηκευμένη έκδοση

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
el: Ενεργοποίηση του ελέγχου εκδόσεων

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
el: Ο έλεγχος εκδόσεων δεν είναι ενεργός για αυτό το σημειωματάριο.
    Θέλετε να τον ενεργοποιήσετε;

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
el: Σύστημα ελέγχου

note: dialog title
en: Save Version
el: Αποθήκευση έκδοσης

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
el: Εισαγάγετε σχόλιο για αυτήν την έκδοση

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
el: Αποθηκευμένη έκδοση από το zim

note: dialog title
en: Versions
el: Εκδόσεις

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
el: _Σελίδα

note: Button label
en: View _Annotated
el: Εμφ_άνιση με Ενδείξεις

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
el: Επιλέξτε μία έκδοση για να δείτε τις αλλαγές μεταξύ εκείνης και της
    τρέχουσας κατάστασης. Ή επιλέξτε πολλαπλές εκδόσεις για να δείτε
    τις διαφορές που έχουν μεταξύ τους.

note: version details
en: Comment
el: Σχόλιο

note: Button label
en: _Restore Version
el: Επαναφο_ρά έκδοσης

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
el: Εμ_φάνιση αλλαγών

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
el: _Σε αντιπαραβολή

note: dialog title
en: Annotated Page Source
el: Κώδικας Σελίδας με Ενδείξεις

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
el: Επαναφορά σελίδας στην αποθηκευμένη έκδοση;

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
el: Θέλετε να επαναφέρετε τη σελίδα: %(page)s
    στην αποθηκευμένη έκδοση: %(version)s;
    
    Όλες οι αλλαγές που έγιναν μετά την τελευταία
    αποθήκευση της σελίδας, θα χαθούν!

note: dialog title
en: Changes
el: Αλλαγές

note: Column header versions dialog
en: Rev
el: Αναθ

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
el: Βικισελίδα: %s

en: Index
el: Ευρετήριο
