zim - en to da translation catalogue (584 entries)

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
da: Kunne ikke køre programmet %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
da: %(cmd)s
    returnerede en exit-status, der ikke var nul %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
da: Kunne ikke køre: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
da: Standard

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
da: calendar:week_start:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
da: Det ser ud til at du har fundet en fejl

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
da: Kunne ikke indlæse %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
da: Dette betyder almindeligvis, at filen indeholder ugyldige tegn

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
da: Detaljer

note: Error message
en: File is not writable: %s
da: Kunne ikke skrive til fil: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
da: Fil ændret på disk: %s

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
da: Opret mappe?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
da: Mappen "%s" eksisterer ikke endnu.
    Ønsker du at oprette den nu?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
da: Kunne ikke åbne %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
da: Redigerer filen %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
da: Du er i gang med at redigere en fil i et eksternt program. Du kan lukke denne dialog, når du er færdig

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
da: Tilpas...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
da: Ingen programmer til rådighed

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
da: Åbn med "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
da: Opsæt et program til at åbne "%s"-links

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
da: Opsæt et program til at åbne filer
    af typen "%s"

note: Dialog title
en: Configure Applications
da: Opsæt programmer

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
da: Tilføj program

note: Label for default application handler
en: System Default
da: Systemstandard

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
da: Navn

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
da: Kommando

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
da: Sæt som standardprogram

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
da: Kunne ikke finde eksekverbar fil "%s"

note: Dialog title
en: Custom Tools
da: Egne værktøjer

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
da: Du kan definere egne værktøjer, som vil vises
    i Værktøjer-menuen og værktøjslinjen eller kontekstmenuer.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
da: Rediger egne værktøjer

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
da: Beskrivelse

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
da: Ikon

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
da: Kommando modificerer ikke data

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
da: Output skal erstatte nuværende valg

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
da: Vis på værktøjslinje

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
da: Følgende parametre erstattes i
    kommandoen når den eksekveres:
    <tt>
    <b>%f</b> sidekilden som en midlertidig fil
    <b>%d</b> den vedhæftede mappe af den nuværende side
    <b>%s</b> den rigtige side sidekildefil (om nogen)
    <b>%p</b> sidenavnet
    <b>%n</b> notesbogens placering (fil eller mappe)
    <b>%D</b> dokumentets rod (om nogen)
    <b>%t</b> den markerede tekst eller ord under markør
    <b>%T</b> den markerede tekst inklusiv wiki-formatering
    </tt>

note: dialog title
en: Export
da: Eksport

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
da: Eksporterer notesbog

note: message heading
en: Folder exists: %s
da: Mappen findes: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
da: Mappen findes allerede og er ikke tom; eksporteres der til denne mappe, kan det overskrive eksisterende filer. Ønsker du at fortsætte?

note: message heading
en: File exists
da: Filen findes allerede

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
da: Denne fil findes allerede.
    Ønsker du at overskrive den?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
da: Vælg sider, der skal eksporteres

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
da: Hele _notesbogen

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
da: Enkelt _side

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
da: Side

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
da: Inkluder undersider

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
da: Vælg format til eksport

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
da: Andet...

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
da: Skabelon

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
da: Link filer under dokumentets rod med fuld filsti

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
da: Sæt dokumentrod til URL

note: label for button with URL
en: Get more templates online
da: Hent flere skabeloner online

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
da: Vælg outputfil eller -mappe

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
da: Eksporter hver side til separat fil

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
da: Eksporter alle sider til en enkelt fil

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
da: Mappe til output

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
da: Indeksside

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
da: Outputfil

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
da: %(n_error)i fejl og %(n_warning)i advarsler opstod, check log

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
da: %i fejl opstod, check log

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
da: %i advarsler opstod, check log

note: label in export dialog
en: Export completed
da: Eksport fuldført

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
da: Vis _log

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
da: Der er ikke noget tilgængeligt plugin til at vise objekter af type: %s

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
da: Pluginet "%s" kræves for at vise objektet

note: Label for object manager
en: Enable plugin
da: Aktivér plugin

note: label for inserted object
en: Unkown Object
da: Ukendt objekt

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
da: Ukendt billedtype

note: Menu title
en: _File
da: _Fil

note: Menu title | Button label
en: _Edit
da: _Rediger

note: Menu title | button label
en: _View
da: _Vis

note: Menu title | Button label
en: _Insert
da: _Indsæt

note: Menu title | input label | Menu item
en: _Search
da: _Søg

note: Menu title
en: _Tools
da: _Værktøjer

note: Menu title
en: _Go
da: _Gå

note: Menu title | Button label
en: _Help
da: _Hjælp

note: Menu title
en: _Checkbox
da: _Afkrydsningsboks

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
da: Brug %s til at skifte til sidepanel

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
da: Brug altid seneste markørplacering ved åbning af side

note: Menu item
en: _Fullscreen
da: _Fuld skærm

note: Menu item
en: _Side Panes
da: _Sidepaneler

note: Menu item | Button label
en: _Close
da: _Luk

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
da: Menulinje

note: page status for title bar
en: readonly
da: skrivebeskyttet

note: Menu item
en: _Jump To...
da: _Spring til...

note: Menu item | Button label
en: _Back
da: _Tilbage

note: Menu item | Button label
en: _Forward
da: _Frem

note: Menu item
en: _Parent
da: _Overordnet

note: Menu item
en: _Child
da: _Underordnet

note: Menu item
en: _Home
da: _Forside

note: Label for button with backlinks in statusbar
en: %i _Backlink | %i _Backlinks
da[0]: %i _henvisning hertil
da[1]: %i _henvisninger hertil

note: Dialog title
en: Jump to
da: Spring til

note: Button label
en: _Jump
da: _Hop

note: Label for page input
en: Jump to Page
da: Spring til side

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
da: Notesbog

note: dialog title
en: Open Notebook
da: Åbn notesbog

note: Button label
en: _Add
da: _Tilføj

note: Button label
en: _Remove
da: _Fjern

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
da: Standardnotesbog

note: Dialog window title
en: Add Notebook
da: Tilføj notesbog

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
da: Vælg navn og mappe til notesbog.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
da: Mappe

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
da: For at oprette en ny notesbog skal der vælges en tom mappe.
    Der kan naturligvis også vælges en eksisterende Zim-notesbogsmappe.

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
da: Indsæt dato og tidspunkt

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
da: Dato

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
da: _Link til dato

note: Dialog title
en: Insert Image
da: Indsæt billede

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
da: Vedhæft billede først

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
da: Filtype ikke understøttet: %s

note: Dialog title
en: Attach File
da: Vedhæft fil

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
da: Siden "%s" har ingen mappe til vedhæftede filer

note: Dialog title
en: File Exists
da: Filen eksisterer

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
da: En fil med navnet <b>"%s"</b> findes allerede.
    Du kan bruge et andet navn eller overskrive den eksisterende fil.

note: Input label
en: Filename
da: Filnavn

note: Button label
en: _Browse
da: _Gennemse

note: Button label
en: Overwrite
da: Overskriv

note: Button label
en: _Cancel
da: _Annuller

note: Dialog title
en: Edit Image
da: Rediger billede

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
da: Placering

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
da: Link til

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
da: Bredde

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
da: Højde

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
da: _Nulstil størrelse

note: Dialog title
en: Insert Text From File
da: Indsæt tekst fra fil

note: Dialog title
en: Edit Link
da: Rediger link

note: Dialog title
en: Insert Link
da: Indsæt link

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
da: Tekst

note: Dialog title
en: Word Count
da: Ordtælling

note: label in word count dialog
en: Paragraph
da: Afsnit

note: label in word count dialog
en: Selection
da: Markering

note: label in word count dialog
en: Words
da: Ord

note: label in word count dialog
en: Lines
da: Linjer

note: label in word count dialog
en: Characters
da: Tegn

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
da: Tegn inklusive mellemrum

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
da: Flyt tekst til anden side

note: Button label
en: _Move
da: _Flyt

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
da: Flyt tekst til

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
da: Efterlad link til ny side

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
da: Åbn ny side

note: Dialog title
en: New File
da: Ny fil

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
da: _Næste

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
da: _Foregående

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
da: Samme _store/små bogstaver

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
da: Helt _ord

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
da: _Regulære udtryk

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
da: _Fremhæv

note: Dialog title
en: Find and Replace
da: Find og erstat

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
da: Søg efter

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
da: Erstat med

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
da: _Erstat

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
da: Erstat _alle

note: Menu title
en: New _Attachment
da: Ny _vedhæftning

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
da: Brug <Enter> til at følge links
    (Hvis deaktiveret kan man stadig bruge <Alt><Enter>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
da: Vis cursoren - også i sider, der ikke kan redigeres

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
da: Konverter automatisk ord med "CamelCase" til links

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
da: Konverter automatisk filstier til links

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
da: Vælg automatisk det aktuelle ord, når formattering påføres

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
da: Slet indrykning med <BackSpace>
    (Hvis deaktiveret kan <Shift><Tab> fortsat anvendes)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
da: Gentagne klik på en afkrydsningsboks gennemløber afkrydsningsboksens tilstande

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
da: Konverter wiki-opmærkning mens der skrives

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
da: Standardformat for kopiering af tekst til udklipsholder

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
da: Mappe med skabeloner til vedhæftede filer

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
da: Kunne ikke gemme siden %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
da: For at fortsætte kan du gemme en kopi af denne side eller forkaste
    ændringer. Gemmer du en kopi vil ændringerne også bortfalde, men
    kopien vil kunne genindlæses senere.

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
da: _Forkast ændringer

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
da: _Gem kopi

note: Menu item
en: Heading _1
da: Overskrift _1

note: Menu item
en: Heading _2
da: Overskrift _2

note: Menu item
en: Heading _3
da: Overskrift _3

note: Menu item
en: Heading _4
da: Overskrift _4

note: Menu item
en: Heading _5
da: Overskrift _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
da: _Fed

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
da: _Kursiv

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
da: _Marker

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
da: _Overstreg

note: Menu item
en: _Subscript
da: _Lav skrift

note: Menu item
en: _Superscript
da: _Høj skrift

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
da: _Maskinskrift

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
da: Der er ikke defineret en sådan wiki: %s

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
da: Kopiér _som...

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
da: Flyt valgt tekst...

note: Menu item
en: _Remove Link
da: _Slet link

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
da: _Rediger indstillinger

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
da: _Rediger link

note: context menu item
en: Copy _Link
da: Kopiér _link

note: context menu item
en: Copy Email Address
da: Kopiér e-mailadresse

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
da: Åbn mappe

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
da: Åbn med...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
da: Åbn i nyt vindue

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
da: _Åbn

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
da: Tilvælg afkrydsningsboks '>'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
da: Tilvælg afkrydsningsboks 'X'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
da: Tilvælg afkrydsningsboks 'V'

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
da: Fravælg afkrydsningsboks

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
da: _Gem

note: Menu item
en: _Reload
da: _Genindlæs

note: Menu item
en: _Undo
da: _Fortryd

note: Menu item
en: _Redo
da: _Gendan

note: Menu item
en: Cu_t
da: Kl_ip

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
da: K_opiér

note: Menu item
en: _Paste
da: _Indsæt

note: Menu item
en: _Delete
da: _Slet

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
da: Skift afkrydsningsboks 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
da: Skift afkrydsningsboks 'X'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
da: Skift afkrydsningsboks '>'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
da: _Rediger link eller objekt...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
da: Vandret _linje

note: Menu item
en: _Image...
da: _Billede...

note: Menu item
en: _Attachment...
da: _Vedhæftede filer...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
da: _Punktliste

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
da: _Nummereret liste

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
da: Liste med _afkrydsningsbokse

note: Menu item
en: Text From _File...
da: Tekst fra _fil...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
da: Ingen skabeloner installeret

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
da: _Skabeloner...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
da: _Ryd formattering

note: Menu item
en: Find Ne_xt
da: Find _næste

note: Menu item
en: Find Pre_vious
da: Find _foregående

note: Menu item
en: _Replace...
da: _Erstat...

note: Menu item
en: Word Count...
da: Ordtælling...

note: Menu item
en: _Zoom In
da: _Zoom ind

note: Menu item
en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
da: Grænseflade

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
da: Redigering

note: Dialog title
en: Preferences
da: Indstillinger

note: Heading in preferences dialog
en: Key bindings
da: Tastebindinger

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
da: Applikationer

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
da: Anvend egen font

note: Button in plugin tab
en: _More
da: _Mere

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
da: Konfiguration

note: button label
en: Open plugins folder
da: Åbn plugin-mappe

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
da: Hent flere plugins online

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
da: Afhængigheder

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
da: Ingen afhængigheder

note: dependency failed
en: Failed
da: Fejlet

note: optional dependency
en: Optional
da: Valgfri

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
da: Forfatter

note: Column in plugin tab
en: Enabled
da: Aktiveret

note: Dialog title
en: Configure Plugin
da: Konfigurer plugin

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
da: Valgmuligheder for pluginet %s

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
da: Pluginet har også egenskaber,
    se notesbogens egenskaber-dialog

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
da: Vælg standardeditor

note: Column header for keybinding list
en: Action
da: Handling

note: Column header for keybinding list
en: Key Binding
da: Tastebinding

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
da: Adgangskode til Interwiki

note: label for properties dialog
en: Home Page
da: Forside

note: label for properties dialog
en: Document Root
da: Dokumentets rod

note: Dialog title
en: Properties
da: Egenskaber

note: Dialog title
en: Recent Changes
da: Nylige ændringer

note: label for modified time
en: Today
da: I dag

note: label for modified time
en: Yesterday
da: I går

note: Column header
en: Last Modified
da: Sidst ændret

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
da: For avanceret søgning kan man bruge operatorer som
    AND, OR og NOT. Se hjælpesiden for yderligere detaljer.

note: Dialog title
en: Search
da: Søg

note: Window title
en: Web Server
da: Webserver

note: Status in web server gui
en: Server not started
da: Server ikke startet

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
da: Tillad offentlig adgang

note: checkbox in dialog for starting webserver
en: Require authentication
da: Kræver godkendelse

note: Field in web server gui
en: Username
da: Brugernavn

note: Field in web server gui
en: Password
da: Adgangskode

note: Status in web server gui
en: Server started
da: Server startet

note: Status in web server gui
en: Server stopped
da: Server stoppet

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
da: Skabeloner

note: button label
en: Browse
da: Gennemse

note: Dialog title
en: Copy Template
da: Kopiér skabelon

note: Menu item
en: _New Page...
da: _Ny side...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
da: Ny _underside...

note: Menu item
en: _New Page Here...
da: _Ny side her ...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
da: _Åbn anden notesbog...

note: Menu item
en: _Import Page...
da: _Importer side...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
da: Gem _kopi...

note: Menu item
en: E_xport...
da: Eksport...

note: Menu item
en: _Send To...
da: _Send til...

note: Menu item
en: _Delete Page
da: _Slet side

note: Menu item
en: Proper_ties
da: _Egenskaber

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
da: _Afslut

note: Menu item
en: Copy _Location
da: Kopiér _placering

note: Menu item
en: _Templates
da: S_kabeloner

note: Menu item
en: Pr_eferences
da: _Indstillinger

note: Menu item
en: _Search...
da: _Søg...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
da: Søg i dette afsnit

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
da: Søg til_bagevisende links...

note: Menu item
en: Recent Changes...
da: Nylige ændringer...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
da: Åbn mappe med vedhæftede _filer

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
da: Denne side har ikke en mappe med vedhæftninger

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
da: Åbn mappe med notesbøger

note: Menu item
en: Open _Document Root
da: Åbn dokumentets rod

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
da: Der er ikke angivet nogen dokumentrod til notesbogen

note: Menu item
en: Edit _Source
da: Rediger _kildetekst

note: Menu item
en: Start _Web Server
da: Start _webserver

note: Menu item
en: Custom _Tools
da: Egne _værktøjer

note: Menu item
en: _Contents
da: _Indhold

note: Menu item
en: _Keybindings
da: _Tastaturbindinger

note: Menu item
en: _Bugs
da: _Fejl

note: Menu item
en: _About
da: _Om

note: Dialog title
en: New Page in %s
da: Ny side i %s

note: Dialog title
en: New Page
da: Ny side

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
da: Bemærk, at link til en ikke-eksisterende side
    opretter en ny side automatisk.

note: Input label
en: Page Name
da: Navn på side

note: Choice label
en: Page Template
da: Sideskabelon

note: Dialog title
en: Import Page
da: Importer side

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
da: Tekstfiler

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
da: Gem kopi

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
da: Omdøb siden "%s"

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
da[0]: Opdater %i side, der henviser til denne side
da[1]: Opdater %i sider, der henviser til denne side

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
da: Opdater sidens overskrift

note: label for progress dialog
en: Updating Links
da: Opdaterer links

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
da: Fjerner links

note: Dialog title
en: Delete Page
da: Slet side

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
da: Slet siden "%s"?

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
da[0]: %i fil vil blive slettet
da[1]: %i filer vil blive slettet

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
da: En desktop-wiki

note: dialog title
en: Select File
da: Vælg fil

note: menu item in context menu
en: Expand _All
da: Udfold _alle

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
da: _Sammenfold alle

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
da: Ryd

note: dialog title
en: Select Folder
da: Vælg mappe

note: dialog title
en: Select Image
da: Vælg billede

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
da: Venstre sidepanel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
da: Højre sidepanel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
da: Panel i bunden

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
da: Panel i toppen

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
da: Venstre

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
da: Højre

note: Menu item
en: _All Panes
da: _Alle paneler

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
da: Ved fejlrapportering bedes
    nedenstående oplysninger inkluderet

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
da: Alle filer

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
da: Billeder

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
da: {count} af {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
da: Logfil

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
da: Kunne ikke finde fil eller mappe for denne notesbog

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
da: Vælg en notesbog

note: error message
en: Could not find notebook: %s
da: Kunne ikke finde notesbogen %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
da: Angiv en placering, inden der kan eksporteres

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
da: Outputmappen findes og er ikke tom, angiv "--overwrite" for at gennemtvinge eksport

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
da: Outputfil findes, angiv "--overwrite" for at gennemtvinge eksport

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
da: Angiv outputfil for at eksportere til MHTML

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
da: Angiv outputmappe for at eksportere fuld notesbog

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
da: Opdaterer indeks

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
da: Ingen sådan side: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
da: Siden er ikke tilladt: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
da: Sidenavnet kan ikke bruges pga. tekniske begrænsninger i lageret

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
da: Siden findes allerede: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
da: Kan ikke ændre i siden %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
da: <Ukendt>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
da: Fejl i %(file)s ved linje %(line)i nær "%(snippet)s"

note: plugin name
en: Arithmetic
da: Aritmetik

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
da: Denne plugin tillader dig at inkludere aritmetiske beregninger i zim.
    Den er baseret på det aritmetiske modul fra
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.

note: menu item
en: _Arithmetic
da: _Aritmetik

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
da: Ukendt

note: label for file size
en: Size
da: Størrelse

note: label for file modification date
en: Modified
da: Ændret

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
da: _Flyt hertil

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
da: _Kopiér hertil

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
da: Annullér

note: plugin name
en: Attachment Browser
da: Browser til vedhæftede filer

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
da: Dette plugin viser den aktuelle sides mappe med vedhæftninger som
    ikon i nederste panel.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
da: Placering i vinduet

note: plugin name
en: BackLinks Pane
da: Panel med backlinks

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Pluginet tilføjer en ekstra widget med en liste over sider
    som linker til den aktuelle side.
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
da: _Rediger...

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
da: Rediger %s

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
da: _Forhåndsvisning

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
da: Der opstod en fejl under billedgenereringen.
    Ønsker du at gemme kildeteksten alligevel?

note: plugin name
en: BookmarksBar
da: Bogmærkelinje

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
da: 		Dette plugin giver et panel med bogmærker.

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
da: Maksimum antal bogmærker

note: preferences option
en: Save bookmarks
da: Gem bogmærker

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
da: Tilføj nye bogmærker i starten af bogmærkelinjen

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
da: Bogmærker

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
da: Tilføj bogmærke/vis indstillinger

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
da: Ønsker du at slette alle bogmærker?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
da: Vis fuldt navn for siden

note: button label
en: Set New Name
da: Sæt nyt navn

note: button label
en: Back to Original Name
da: Skift tilbage til det originale navn

note: menu item
en: Remove
da: Fjern

note: menu item
en: Remove All
da: Fjern alle

note: menu item
en: Copy
da: Kopiér

note: menu item
en: Paste
da: Indsæt

note: menu item
en: Open in New Window
da: Åbn i nyt vindue

note: menu item
en: Set to Current Page
da: Sæt til denne side

note: plugin name
en: Insert Diagram
da: Indsæt diagram

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Dette plugin tilføjer en GeaphViz-baseret diagram-editor til zim.
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
da: Uforstyrret redigering

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
da: Dette plugin giver indstillinger, der hjælper med at bruge zim
    som editor uden forstyrrende elementer.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
da: Skjul menulinje i fuldskærmsvisning

note: plugin preference
en: Maximum page width
da: Maksimal sidebredde

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
da: Kantbredde

note: plugin preference
en: Text background color
da: Baggrundsfarve for tekst

note: plugin preference
en: Text foreground color
da: Forgrundsfarve for tekst

note: plugin name
en: Insert Ditaa
da: Indsæt Ditaa

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Dette plugin giver en diagrameditor for zim baseret på Ditaa.
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
da: Ascii-graf (Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
da: Indsæt formel

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Dette plugin indsætter en LaTeX-baseret formeleditor i zim.
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: menu item
en: Equation
da: Ligning

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
da: Indsæt Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
da: Dette plugin giver adgang til redigering af plots via Gnuplot.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
da: Indsæt GNU R-plot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
da: Dette plugin tilføjer en plot-editor baseret på GNU R i zim.

note: menu item
en: GNU R Plot
da: GNU R-plot

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
da: Matematik-pluginet kunne ikke evaluere
    udtrykket ved markøren.

note: plugin name
en: Inline Calculator
da: In-line regnemaskine

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Pluginet giver mulighed for hurtigt at vurdere simple
    matematiske udtryk i zim.
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: error message
en: Could not parse expression
da: Kunne ikke fortolke udtrykket

note: menu item
en: Evaluate _Math
da: Evaluer _matematik

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
da: Indsæt symbol

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Pluginet tilføjer "Indsæt symbol"-dialogen, som 
    tilføjer automatisk formattering af typografiske tegn.
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
da: Pluginet gør en sektion af notesbogen til en dagbog-journal
    med en side pr. dag, uge eller måned.
    Tilføjer også en kalenderwidget til at tilgå disse sider.

note: option value
en: Day
da: Dag

note: option value
en: Week
da: Uge

note: option value
en: Month
da: Måned

note: option value
en: Year
da: År

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
da: Skjul journal-rude, hvis den er tom

note: input label
en: Section
da: Afsnit

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
da: Brug en side til hver

note: menu item
en: To_day
da: I_dag

note: strftime format for current date label
en: %A %d %B %Y
da: %A %d. %B %Y

note: plugin name
en: Line Sorter
da: Linjesortering

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
da: Vælg venligst mere end én linje tekst

note: menu item
en: _Sort lines
da: _Sorter linjer

note: Menu item
en: _Move Line Up
da: _Flyt linje op

note: Menu item
en: _Move Line Down
da: _Flyt linje ned

note: Menu item
en: _Duplicate Line
da: _Dupliker linje

note: Menu item
en: _Remove Line
da: _Fjern linje

note: plugin name | menu item
en: Link Map
da: Link-kort

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Pluginet giver en dialog med en grafisk visning
    af notesbogens struktur. Den kan bruges som en slags
    "mind map", der viser, hvordan siderne relaterer til hinanden.
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: plugin name
en: Page Index
da: Sideindeks

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
da: Pluginet tilføjer sideindeks-ruden til hovedvinduet.

note: plugin name
en: Path Bar
da: Stilinje

note: plugin description
en: This plugin adds a "path bar" to the top of the window.
    This "path bar" can show the notebook path for the current page,
    recent visited pages or recent edited pages.
da: Pluginet tilføjer en "stilinje" øverst i vinduet.
    "Stilinjen" kan vise stien til notesbogen for den nuværende side,
    seneste besøgte sider og seneste redigerede sider.

note: Menu title
en: P_athbar
da: S_tilinje

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
da: _Ingen

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
da: _Seneste sider

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
da: Nyligt _ændrede sider

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
da: _Historik

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
da: Side_hierarki

note: plugin name
en: Print to Browser
da: Udskriv til browser

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Pluginet fungerer som en måde at komme udenom
    manglende printerunderstøttelse i zim. Det eksporterer den
    nuværende side til HTML og åbner den i en browser. Såfremt
    browseren er sat op til udskrift, får man sine data til printeren i to skridt.
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: menu item
en: _Print to Browser
da: _Udskriv til browser

note: menu item
en: _Print
da: _Udskriv

note: plugin name
en: Quick Note
da: Kviknote

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Pluginet tilføjer en dialog til hurtigt at indsætte noget tekst eller udklipsholderens
    Indhold i en zim-side.
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: menu item
en: Quick Note...
da: Kviknote...

note: text entry field
en: Page section
da: Sideafsnit

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
da: Opret ny side for hver note

note: text entry field
en: Title
da: Titel

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
da: Åbn _side

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
da: Slet note?

note: plugin name
en: Insert Score
da: Indsæt nodeark

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Pluginet giver en node-editor for zim baseret på GNU Lilypond.
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
da: Indsæt skærmbillede

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Pluginet lader brugeren tage et skærmbillede og indsætte det direkte
    i en zim-side.
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
da: Screenshot-kommando

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
da: _Skærmbillede...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
da: Tag billede af fuld skærm

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
da: Vælg vindue eller område

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
da: Forsinkelse

note: label behind timer
en: seconds
da: sekunder

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
da: Der opstod en fejl under kørsel af "%s"

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
da: Indsæt sekvensdiagram

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
da: Dette plugin giver en editor til sekvensdiagrammer for zim baseret på seqdiag.
    Det introducerer enkel redigering af sekvensdiagrammer.

note: menu item
en: Sequence Diagram
da: Sekvensdiagram

note: plugin name
en: Source View
da: Kildevisning

note: plugin description
en: This plugin allows inserting 'Code Blocks' in the page. These will be
    shown as embedded widgets with syntax highlighting, line numbers etc.
da: Pluginet giver mulighed for at indsætte 'kodeblokke' på siden. De vises
    som en indlejrede widgets med syntaksfremhævning, linjenumre osv.

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
da: Autoindrykning

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
da: Smart Home

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
da: Fremhæv aktuel linje

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
da: Vis højremargen

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
da: Placering af højremargen

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
da: Tab-bredde

note: menu item
en: Code Block
da: Kodeblok

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
da: Vis linjenumre

note: input label
en: Syntax
da: Syntaks

note: dialog title
en: Insert Code Block
da: Indsæt kodeblok

note: plugin name
en: Spell Checker
da: Stavekontrol

note: menu item
en: Check _spelling
da: Check _stavning

note: error message
en: Could not load spell checking
da: Kunne ikke indlæse stavekontrol

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
da: Dette kan betyder, at du ikke har de rette
    ordbøger installeret

note: alignment option
en: Center
da: Centreret

note: alignment option
en: Unspecified
da: Ikke angivet

note: plugin name
en: Table Editor
da: Tabeleditor

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
da: Med dette plugin kan du indlejre en tabel i wiki-siden. Tabeller vil blive vist som GTK TreeView-widgets.
    Ved eksport til forskellige formater, f.eks. HTML/LaTeX, anvendes disses tabelfunktioner.

note: option value
en: with lines
da: med linjer

note: option value
en: no grid lines
da: ingen linjer

note: option value
en: horizontal lines
da: vandrette linjer

note: option value
en: vertical lines
da: lodrette linjer

note: preference description
en: Show helper toolbar
da: Vis hjælpe-værktøjslinje

note: preference description
en: Grid lines
da: Vandrette og lodrette linjer

note: menu item
en: Table
da: Tabel

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
da: Tilføj række

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
da: Fjern række

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
da: Klon række

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
da: Række op

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
da: Række ned

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
da: Byt kolonner

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
da: Åbn hjælp

note: menu item
en: Delete row
da: Slet række

note: menu item
en: Open cell content link
da: Åbn link i celle

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
da: Tabellen skal indeholde mindst en række!
     Der slettes ikke.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
da: Vælg en række, inden der trykkes på knappen.

note: Dialog title
en: Insert Table
da: Indsæt tabel

note: Dialog title
en: Edit Table
da: Rediger tabel

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
da: Administrer tabelkolonner

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
da: Kolonne 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
da: Auto
    Foldning

note: table header
en: Align
da: Juster

note: hoover tooltip
en: Add column
da: Tilføj kolonne

note: hoover tooltip
en: Remove column
da: Fjern kolonne

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
da: Flyt kolonne frem

note: hoover tooltip
en: Move column backward
da: Flyt kolonne tilbage

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
da: En tabel skal have mindst en kolonne.

note: plugin name
en: Table of Contents
da: Indholdsfortegnelse

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Pluginet indsætter en ekstra widget, som viser
    en indholdsfortegnelse for den aktuelle side.
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
da: Vis indholdsfortegnelse som en flydende widget i stedet for i sidepanelet

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
da: Vis sidens titeloverskrift i indholdsfortegnelsen

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
da: Nedryk

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
da: Fremryk

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
da: Indholdsfortegnelse

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
da: Dette plugin giver et sideindeks filtreret efter tags, der er valgt fra en tag-sky.

note: menu option
en: Show full page name
da: Vis fuldt sidenavn

note: menu option
en: Sort pages by tags
da: Sort sider efter tags

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
da: Sorter alfabetisk

note: list with tasks
en: All Tasks
da: Alle opgaver

note: Window title for tasklist
en: Tasks
da: Opgaver

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
da: Uden mærker

note: Column header Task List dialog
en: Task
da: Opgave

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
da: Forfaldende

note: plugin name | menu item
en: Task List
da: Opgaveliste

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Pluginet tilføjer en dialog, der viser alle igangværende opgaver fra
    denne notesbog. Aktive opgaver kan være åbne afkrydsningsbokse
    eller punkter markeret med "TODO" eller "FIXME".
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
da: Vis opgaveliste i sidepanel

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
da: Betragt alle afkrydsningsbokse som opgaver

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
da: Labels, der angiver opgaver

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
da: Brug dato fra journalsider

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
da: brug ikke

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
da: som startdato til opgaver

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
da: som forfaldsdato til opgaver

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
da: Afsnit som skal indekseres

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
da: Afsnit som skal ignoreres

note: plugin name
en: Tray Icon
da: Bakkeikon

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Pluginet tilføjer et bakkeikon, så man hurtigt kan komme til zim.
    
    Pluginet kræver Gtk+ version 2.10 eller nyere,
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
da: Klassisk bakkeikon,
    bruger ikke det nye statusikon i Ubuntu

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
da: _Kviknote...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
da: _Andet...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
da: Notesbøger

note: plugin name
en: Version Control
da: Versionsstyring

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
da: Pluginet tilføjer versionsstyring for notesbøger.
    
    Pluginet understøtter versionssystemerne Bazaar, Git og Mercurial.
    
    Dette er et standardplugin, der leveres med zim.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version when the notebook is closed
da: Version for automatisk gem, når bærbaren lukkes

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
da: Gem en version automatisk med faste mellemrum

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
da: Interval for automatisk gem, i minutter

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
da: Automatisk gemt version fra zim

note: menu item
en: S_ave Version...
da: _Gem version...

note: menu item
en: _Versions...
da: _Versioner...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
da: Der er ingen ændringer i denne notesbog, siden sidste version blev gemt

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
da: Ingen ændringer siden sidste version

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
da: Aktivér versionsstyring?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
da: Versionkontrol er ikke aktiveret for denne notesbog.
    Ønsker du at slå det til?

note: dialog title
en: Save Version
da: Gem version

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
da: Indtast en kommentar til denne version

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
da: Gemt version fra zim

note: dialog title
en: Versions
da: Versioner

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
da: _Side

note: Button label
en: View _Annotated
da: Vis _annoteret

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
da: Vælg en version for at se ændringerne imellem den version og den nuværende,
    eller vælg flere versioner for at se ændringerne imellem de versioner.

note: version details
en: Comment
da: Kommentar

note: Button label
en: _Restore Version
da: _Gendan version

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
da: _Vis ændringer

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
da: _Ved siden af hinanden

note: dialog title
en: Annotated Page Source
da: Annoteret kilde for siden

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
da: Gendan side til gemt version?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
da: Ønsker du at etablere siden: %(page)s
    til den gemte version version: %(version)s ?
    
    Alle ændringer siden sidst gemte version vil gå tabt!

note: dialog title
en: Changes
da: Ændringer

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
da: Log events med Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
da: Sender events til Zeitgeist-tjenesten.

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
da: Wiki-side: %s

en: Created
da: Oprettet

en: Prev
da: Foregående

en: Index
da: Indeks

en: Next
da: Næste

en: Attachments:
da: Vedhæftede filer:
