Zim 0.48 - en to hu translation catalogue (765 entries)

note: Error message when external application could not be found, %s is the command
en: Cound not find application: %s
hu: Nem található az alkalmazás: %s

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
hu: Nem sikerült elindítani a(z) "%s" alkalmazást

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
hu: %(cmd)s
    kilépéskor hibakódot adott vissza: %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
hu: Indítás sikertelen: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
hu: Alapértelmezett

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
hu: naptár:hét_eleje:0

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
hu: Úgy tűnik találtál egy hibát

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
hu: Nem sikerült beolvasni: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
hu: Ennek oka általában az, hogy a fájl nem megengedett karaktereket tartalmaz

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
hu: Részletek

note: Error message
en: File is not writable: %s
hu: Fájl nem írható: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
hu: Az alábbi fájl megváltozott: %s

note: option in preferences dialog
en: Create missing directories automatically
    (If disabled you will be prompted)
hu: Hiányzó könyvtárak automatikus létrehozása
    (Ha letiltod, akkor rá fog kérdezni)

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
hu: Létrehozzuk a mappát?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
hu: A "%s" mappa nem létezik.
    Létrehozzuk most?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
hu: %s nem nyitható meg

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
hu: %s fájl szerkesztése

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
hu: Egy fájlt egy külső alkalmazással szerkesztesz. Ezt az ablakot akkor zárd be, amikor kész vagy

note: Error message when external application could not be run in terminal, %s is the command
en: Cound not find terminal emulator to run application: %s
hu: Nem található a terminál emulátor az alkalmazás futtatásához: %s

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
hu: Testreszabás...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
hu: Alkalmazások nem találhatóak

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
hu: Megnyitás ezzel: "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
hu: Alkalmazás beállítása "%s" hivatkozás megnyitásához

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
hu: Olyan alkalmazások beállítása, amik képesek megnyitni
    egy "%s'" típusú hivatkozást

note: Dialog title
en: Configure Applications
hu: Alkalmazások beállítása

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
hu: Alkalmazás hozzáadása

note: Label for default application handler
en: System Default
hu: A rendszer alapértelmezése

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
hu: Név

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
hu: Utasítás

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
hu: Legyen alapértelmezett alkalmazás

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
hu: Nem található a "%s" futtatható állomány

note: Dialog title
en: Custom Tools
hu: Egyedi eszközök

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
hu: Szerkesztheted az eszközöket, amik megjelenhetnek
    az Eszközök menü alatt, és az eszköztáron, vagy a helyi menüben.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
hu: Egyéni eszközök szerkesztése

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
hu: Leírás

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
hu: Ikon

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
hu: A parancs nem módosítja az adatokat

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
hu: Az aktuális kiválasztás cseréje a kimenetre

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
hu: Megjelenítés az eszköztáron

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
hu: A következő paraméterek lesznek hozzáadva
    az utasításhoz, amikor az fut:
    <tt>
    <b>%f</b> az oldal forrása, mint ideiglenes fájl
    <b>%d</b> az aktuális oldal mellékleteinek könyvtára
    <b>%s</b> az oldal forrása (ha létezik)
    <b>%p</b> az oldal neve
    <b>%n</b> a jegyzetfüzet helye (fájl vagy könyvtár)
    <b>%D</b> a dokumentumgyökér (ha létezik)
    <b>%t</b> a kiválasztott szöveg, vagy a kurzor alatti szó
    <b>%T</b> a kiválasztott szöveg wiki formázással
    </tt>

note: dialog title
en: Export
hu: Exportálás

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
hu: Jegyzetek exportálása

note: message heading
en: Folder exists: %s
hu: Létező mappa: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
hu: A mappa már létezik, és nem üres. Az exportálás visszavonhatatlanul felülírhat fájlokat! Mégis folytatod?

note: message heading
en: File exists
hu: A fájl már létezik

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
hu: Ez a fájl már létezik!
    Szeretnéd felülírni?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
hu: Válaszd ki az exportálandó fájlokat

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
hu: Teljes jegyzetfüzet

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
hu: Önálló _oldal

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
hu: Oldal

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
hu: Aloldalakkal együtt

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
hu: Válassz exportálási formátumot

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
hu: Más…

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
hu: Formátum

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
hu: Sablon

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
hu: A dokumentumgyökérben található fájlok hivatkozása a teljes elérési úttal

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
hu: A dokumentumgyökér hozzáadása a hivatkozásokhoz

note: label for button with URL
en: Get more templates online
hu: További sablonok letöltése

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
hu: Válaszd ki a kimeneti fájlt vagy mappát

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
hu: Oldalanként külön fájlba exportálás

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
hu: Összes oldal exportálása egy fájlba

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
hu: Kimeneti mappa

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
hu: Index oldal

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
hu: Kimeneti fájl

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
hu: %(n_error)i hibát és %(n_warning)i figyelmeztetést észleltünk, lásd a logokban

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
hu: %i hiba történt, lásd a logokban

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
hu: %i figyelmeztetés történt, lásd a logokban

note: label in export dialog
en: Export completed
hu: Az exportálás kész

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
hu: _Logok megtekintése

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
hu: Nincs elérhető bővítmény ennek a típusú objektumnak a megjelenítéséhez: %s

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
hu: "%s" bővítmény szükséges ennek az objektumnak a megjelenítéséhez

note: Label for object manager
en: Enable plugin
hu: Bővítmény engedélyezése

note: label for inserted object
en: Unkown Object
hu: Ismeretlen objektum

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
hu: Ismeretlen képformátum

note: Menu title
en: _File
hu: _Fájl

note: Menu title | Button label
en: _Edit
hu: S_zerkesztés

note: Menu title | button label
en: _View
hu: _Nézet

note: Menu title | Button label
en: _Insert
hu: _Beszúrás

note: Menu title | input label | Menu item
en: _Search
hu: _Keresés

note: Menu title
en: For_mat
hu: _Formátum

note: Menu title
en: _Tools
hu: _Eszközök

note: Menu title
en: _Go
hu: _Ugrás

note: Menu title | Button label
en: _Help
hu: _Súgó

note: Menu title
en: _Checkbox
hu: _Jelölőnégyzet

note: info text for preferences dialog | option for preferences dialog
en: This option requires restart of the application
hu: Ez az opció az alkalmazás újraindítását igényli

note: option for preferences dialog
en: Show controls in the window decoration
hu: Vezérlőelemek megjelenítése az ablak dekorációjában

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
hu: %s használata az oldalsávra váltáshoz

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
hu: A kurzor visszaállítása a legutóbbi helyzetébe egy oldal megnyitásakor

note: button label for fullscreen window header
en: Leave Fullscreen
hu: Teljes képernyő elhagyása

note: Menu item
en: _Fullscreen
hu: Teljes képernyő

note: menu item
en: Toggle _Editable
hu: Szerkeszthetőség átkapcsolása

note: menu item
en: Toggle editable
hu: Szerkeszthetőség átkapcsolása

note: message in toggle editable tooltip
en: Page is read-only and cannot be edited
hu: Az oldal csak olvasható és nem szerkeszthető

note: Menu item
en: _Side Panes
hu: _Oldalpanelek

note: menu item
en: Focus Sidepane
hu: Oldalpanel kiemelése

note: Menu item | Button label
en: _Close
hu: Bezárás

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
hu: Menüsáv

note: short question on open-page if file exists
en: File exists, do you want to import?
hu: Ez a fájl már létezik, szeretnéd felülírni?

note: longer question on open-page if file exists
en: The file "%s" exists but is not a wiki page.
    Do you want to import it?
hu: A "%s" fájl már létezik, de nem wiki oldal.
    Szeretnéd importálni?

note: page status for title bar
en: readonly
hu: csak olvasható

note: Menu item
en: _Jump To...
hu: _Ugrás lapra...

note: Menu item | Button label
en: _Back
hu: Ugrás _vissza

note: tooltip for navigation button
en: Go back
hu: Ugrás vissza

note: Menu item | Button label
en: _Forward
hu: Ugrás _előre

note: tooltip for navigation button
en: Go forward
hu: Ugrás előre

note: Menu item
en: _Parent
hu: Egy _szintet feljebb

note: Menu item
en: _Child
hu: Egy szinttel _lejjebb

note: Menu item
en: _Previous in Index
hu: Indexben az _előzőre

note: Menu item
en: _Next in Index
hu: Indexben a _következőre

note: Menu item
en: _Home
hu: _Kezdőlapra

note: Menu item
en: Go to home page
hu: Ugrás a kezdőlapra

note: Label for button with backlinks in statusbar
en: %i _Backlink | %i _Backlinks
hu[0]: %i hivatkozás az oldalra
hu[1]: %i hivatkozás az oldalra

note: Dialog title
en: Jump to
hu: Ugrás

note: Button label
en: _Jump
hu: _Ugrás

note: Label for page input
en: Jump to Page
hu: Ugrás lapra

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
hu: Jegyzetfüzet

note: dialog title
en: Open Notebook
hu: Jegyzetfüzet megnyitása

note: Button label
en: _Add
hu: Hozzá_adás

note: Button label
en: _Remove
hu: _Eltávolítás

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
hu: Alapértelmezett jegyzetfüzet

note: Dialog window title
en: Add Notebook
hu: Jegyzetfüzet hozzáadása

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
hu: Válassz nevet és mappát a jegyzetfüzethez.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
hu: Mappa

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
hu: Új jegyzetfüzet létrehozásához válassz egy üres mappát.
    Természetesen egy már létező jegyzetfüzet-mappát is választhatsz.

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
hu: Dátum és idő beillesztése

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
hu: Dátum

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
hu: _Csatolás a dátumhoz

note: Dialog title
en: Insert Image
hu: Kép beillesztése

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
hu: Előbb csatold a képet

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
hu: Nem támogatott fálj típus: %s

note: Dialog title
en: Attach File
hu: Fájl csatolása

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
hu: A "%s" lapnak nincs mappája a mellékletekhez

note: Dialog title
en: File Exists
hu: A fájl már létezik

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
hu: Ilyen névvel már van fájl: <b>"%s"</b>
    Használj más nevet, vagy felülírhatod a létező fájlt.

note: Input label
en: Filename
hu: Fájlnév

note: Button label
en: _Browse
hu: _Tallózás

note: Button label
en: Overwrite
hu: Felülírás

note: Button label
en: _Cancel
hu: _Mégse

note: Dialog title
en: Edit Image
hu: Kép szerkesztése

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
hu: Hely

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
hu: Hivatkozás

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
hu: Szélesség

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
hu: Magasság

note: tooltip label for image with anchor id | input label for object ID
en: Id
hu: Azonosító

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
hu: Méret _visszaállítása

note: Dialog title
en: Insert Text From File
hu: Szöveg beillesztése fájlból

note: Dialog title
en: Edit Link
hu: Hivatkozás szerkesztése

note: Dialog title
en: Insert Link
hu: Hivatkozás beillesztése

note: Dialog button
en: _Link
hu: _Hivatkozás

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
hu: Szöveg

note: Input in 'insert link' dialog | Input in 'move text' dialog
en: Prefer short link names for pages
hu: Az oldalak rövid neveinek előnyben részesítése hivatkozásokban

note: Dialog title
en: Word Count
hu: Szavak száma

note: label in word count dialog
en: Paragraph
hu: Bekezdés

note: label in word count dialog
en: Selection
hu: Kijelölés

note: label in word count dialog
en: Words
hu: Szavak

note: label in word count dialog
en: Lines
hu: Sorok

note: label in word count dialog
en: Characters
hu: Karakterek

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
hu: Karaketerek szóközök nélkül

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
hu: Szöveg átmozgatása másik oldalra

note: Button label
en: _Move
hu: M_ozgatás

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
hu: Szöveg áthelyezése

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
hu: Hagyja meg az új oldalra hivatkozást

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
hu: Új oldal létrehozása

note: error message in "move selected text" action
en: No text selected
hu: Nincs szöveg kijelölve

note: Dialog title
en: New File
hu: Új fájl

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
hu: _Következő

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
hu: _Előző

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
hu: Kis- és nagy_betű megkülönböztetése

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
hu: _Egész szó

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
hu: _Reguláris kifejezés

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
hu: _Kiemelés

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
hu: Keresés

note: Dialog title
en: Find and Replace
hu: Keresés és csere

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
hu: Mit keres

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
hu: Mire cserél

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
hu: _Csere

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
hu: Ö_sszes cseréje

note: Menu title
en: New _Attachment
hu: Új _melléklet

note: option in preferences dialog
en: Show edit bar along bottom of editor
hu: Szerkesztősáv megjelenítése a szerkesztő alján

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
hu: Használd az <Enter>-t a hivatkozások követéséhez
    (Ha letiltod az <Alt><Enter> marad használatban)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
hu: A kurzor akkor is látszódjon, ha a lap nem szerkeszthető

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
hu: A "CamelCase" szavak automatikusan hivatkozások lesznek

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn wiki page names into links
hu: A wiki oldalak neveit automatikusan hivatkozásokká alakítja át

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn identifiers starting with "#" into links
hu: A '#'-el kezdődő azonosítókat automatikusan hivatkozásokká alakítja át

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn interwiki names into links
hu: Az interwiki neveket automatikusan hivatkozásokká alakítja át

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
hu: A fájl elérési utakat automatikusan hivatkozásokká alakítja át

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
hu: Formázáskor az aktuális szót formázza

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
hu: Behúzás csökkentése <Backspace>-szel
    (Ellenkező esetben marad a <Shift><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
hu: Ismételt kattintással lehet a jelölőnégyzet kijelzéseit változtatni

note: option in preferences dialog
en: (Un-)indenting a list item also changes any sub-items
hu: A listaelemek behúzása az alelemeket is megváltoztatja

note: option in preferences dialog
en: Checking a checkbox also changes any sub-items
hu: A jelölőnégyzet bejelölése megváltoztatja az alelemeket is

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
hu: Wiki jelölőnyelv átalakítása használat közben

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
hu: Vágólapra másoláskor alapértelmezett formátum

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
hu: Csatolt sablonfájlokat tartalmazó könyvtár

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
hu: Lap nem menthető: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
hu: Ahhoz, hogy folytasd a munkát, vagy elmented a fájlt egy másolatba,
    vagy eldobod a változásokat. Ha a másolat készítést választod,
    a változások akkor is elvesznek, de a másolatból később visszaállíthatod.

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
hu: Változások _eldobása

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
hu: _Másolat mentése

note: Menu item
en: Heading _1
hu: Címsor _1

note: Menu item
en: Heading _2
hu: Címsor _2

note: Menu item
en: Heading _3
hu: Címsor _3

note: Menu item
en: Heading _4
hu: Címsor _4

note: Menu item
en: Heading _5
hu: Címsor _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
hu: _Félkövér

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
hu: _Dőlt

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
hu: _Megjelölt

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
hu: Át_húzott

note: Menu item
en: _Subscript
hu: _Alsó index

note: Menu item
en: _Superscript
hu: _Felső index

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
hu: _Kód

note: menu item for formatting
en: Su_perscript
hu: Felső index

note: menu item for formatting
en: Su_bscript
hu: Alsó index

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
hu: Ilyen wiki nincs definiálva: %s

note: error when anchor location in page not found
en: Id "%s" not found on the current page
hu: "%s" azonosító nem található az aktuális oldalon

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
hu: Másolás _mint...

note: menu item for context menu of editor
en: Paste As _Verbatim
hu: Beszúrás, mint _kód

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
hu: Kijelölt szöveg mozgatása...

note: menu item to copy link to achor location in page | menu item
en: Copy _link to this location
hu: Hivatkozás másolása erre a helyre

note: Menu item
en: _Remove Link
hu: Hivatkozás tö_rlése

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
hu: _Tulajdonságok szerkesztése

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
hu: Hivatkozás _szerkesztése

note: context menu item
en: Copy _Link
hu: _Hivatkozás másolása

note: context menu item
en: Cut Lin_k
hu: Hivatkozás kivágása

note: context menu item
en: Copy Email Address
hu: Levélcím másolása

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
hu: Könyvtár megnyitása

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
hu: Megnyitás mással...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
hu: Megnyitás új _ablakban

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
hu: _Megnyitás

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '<'
hu: Jelölőnégyzet beállítása '<'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
hu: Jelölőnégyzet beállítása '>'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
hu: Jelölőnégyzet beállítása 'X'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
hu: Jelölőnégyzet beállítása 'V'

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
hu: Jelölés törlése

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
hu: _Mentés

note: Menu item
en: _Reload
hu: _Frissítés

note: Menu item
en: _Undo
hu: _Visszavonás

note: Menu item
en: _Redo
hu: Új_ra

note: Menu item
en: Cu_t
hu: _Kivágás

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
hu: _Másolás

note: Menu item
en: _Paste
hu: Bei_llesztés

note: Menu item
en: _Delete
hu: _Törlés

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
hu: Jelölőnégyzet beállítása 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
hu: Jelölőnégyzet beállítása 'X'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
hu: Jelölőnégyzet beállítása '>'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '<'
hu: Jelölőnégyzet beállítása '<'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
hu: _Hivatkozás vagy objektum szerkesztése...

note: menu item to copy current line to clipboard
en: Copy Line
hu: Sor másolása

note: menu item to cut current line to clipboard
en: Cut Line
hu: Sor kivágása

note: Menu item
en: Date and Time...
hu: Dátum és idő...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
hu: Vízszintes _vonal

note: Menu item
en: _Image...
hu: _Kép...

note: Menu item
en: _Attachment...
hu: Mellékletek...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
hu: _Felsorolás

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
hu: Számozott _lista

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
hu: _Jelölőgombos lista

note: Menu item,
en: _Remove List
hu: Hivatkozás törlése

note: Menu item
en: Text From _File...
hu: Szöveg _fájlból...

note: Menu item
en: _Link...
hu: _Hivatkozás...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
hu: Nincsenek telepített sablonok

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
hu: _Fájl sablonok...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
hu: F_ormázás törlése

note: Menu item
en: _Remove Heading
hu: Címsor törlése

note: Menu item
en: _Find...
hu: _Keresés a lapon...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
hu: Következő _találat

note: Menu item
en: Find Pre_vious
hu: Elő_ző találat

note: Menu item
en: _Replace...
hu: _Csere...

note: Menu item
en: Word Count...
hu: Szavak száma...

note: Menu item
en: _Zoom In
hu: _Nagyítás

note: Menu item
en: Zoom _Out
hu: _Kicsinyítés

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
hu: _Normál méret

note: tooltip for button in anchor popover
en: Copy link to clipboard
hu: Hivatkozás másolása a vágólapra

note: tooltip label for image with href
en: Link
hu: Hivatkozás

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
hu: Felhasználói felület

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
hu: Szerkesztés

note: warning message, %s is the current locale - e.g. "NL_nl"
en: Your system encoding is set to %s, if you want support for special characters
    or see errors due to encoding, please ensure to configure your system to use "UTF-8"
hu: A rendszered karakterkódolása %s, ha speciális karaktereket is szeretnél használni
    vagy karakterkódolási hibákkal találkozol, akkor bizonyosodj meg róla, hogy a rendszered az "UTF-8" karakterkódolást használja

note: Dialog title
en: Preferences
hu: Tulajdonságok

note: Heading in preferences dialog
en: Key bindings
hu: Billentyűkombinációk

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
hu: Bővítmények

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
hu: Alkalmazások

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
hu: Használj egyéni betűkészletet

note: Button in plugin tab
en: _More
hu: _Több infó

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
hu: _Beállítás

note: Button in plugin tab
en: _Properties
hu: Tulajdonságok

note: button label
en: Open plugins folder
hu: Bővítmények mappájának megnyitása

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
hu: További kiegészítők letöltése

note: help text when plugin cannot be activated
en: This plugin cannot be enabled due to missing dependencies.
    Please see the dependencies section below for details.
hu: Ez a bővítmény nem engedélyezhető a hiányzó függőségek miatt.
    Kérjük, olvassa el a függőségek részt az alábbiakban a részletekért.

note: help text when plugin cannot be loaded due to bug / issue
en: There was a problem loading this plugin
hu: Hiba történt a bővítmény betöltése közben

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
hu: Függőségek

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
hu: Nincsenek függőségek

note: dependency is OK
en: OK
hu: Rendben

note: dependency failed
en: Failed
hu: Hibás

note: optional dependency
en: Optional
hu: Opcionális

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
hu: Szerző

note: Column in plugin tab
en: Enabled
hu: Engedélyezve

note: Column in plugin tab
en: Plugin
hu: Kiegészítő

note: Dialog title
en: Configure Plugin
hu: Kiegészítők beállítása

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
hu: %s kiegészítő beállítása

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
hu: A bővítmény további beállításaihoz,
    lásd a jegyzetfüzet Tulajdonságok ablakát

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
hu: Alapértelmezett szövegszerkesztő beállítása

note: button in preferences dialog to change default browser
en: Set default browser
hu: Alapértelmezett böngésző beállítása

note: help text in preferences dialog for modifying keybindings
en: Key bindings can be changed by clicking on a field with a key combination
    in the list and then press the new key binding.
    To disable a keybinding, select it in the list and use <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.
hu: A billentyűkombinációk megváltoztathatóak, ha rákattintasz a megfelelő műveletre
    a listában és lenyomod az új billentyűkombinációt.
    A billentyűkombináció törléséhez válasszad ki a listából és nyomd le a <tt>&lt;Backspace&gt;</tt> -t.

note: Column header for keybinding list
en: Action
hu: Művelet

note: Column header for keybinding list
en: Key Binding
hu: _Billentyűkombinációk

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
hu: Interwiki kulcsszó

note: label for properties dialog
en: Home Page
hu: Kezdőlap

note: label for properties dialog
en: Document Root
hu: Dokumentumgyökér

note: label for properties dialog
en: Prefer short names for page links
hu: Rövid nevek előnyben részesítése az oldal linkjeihez

note: label for properties dialog
en: Do not use system trash for this notebook
hu: Ne használja a rendszer lomtárát ehhez a jegyzetfüzethez

note: Dialog title
en: Properties
hu: Tulajdonságok

note: Dialog title
en: Recent Changes
hu: Legfrissebb változások

note: label for modified time
en: Today
hu: Ma

note: label for modified time
en: Yesterday
hu: Tegnap

note: Column header
en: Last Modified
hu: Módosítva

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
hu: A kibővített keresésben használhatók legyenek olyan operátorok, mint
    AND, OR és NOT. Nézd meg a súgót a részletekért.

note: Dialog title
en: Search
hu: Keresés

note: Button label
en: _Find
hu: _Keresés

note: checkbox option in search dialog
en: _Limit search to the current page and sub-pages
hu: Keresés csak a jelenlegi oldalon és aloldalain

note: placeholder label when search has started
en: Searching ...
hu: Keresés...

note: placeholder label when search has no results
en: No results
hu: Nincs találat

note: Column header search dialog
en: Score
hu: Találat

note: Window title
en: Web Server
hu: Web kiszolgáló

note: Status in web server gui
en: Server not started
hu: Szerver nem fut

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
hu: Publikus elérés engedélyezése

note: checkbox in dialog for starting webserver
en: Require authentication
hu: Hitelesítés szükséges

note: Field in web server gui
en: Username
hu: Felhasználónév

note: Field in web server gui
en: Password
hu: Jelszó

note: Status in web server gui
en: Server started
hu: Szerver elindítva

note: Status in web server gui
en: Server stopped
hu: Szerver leállítva

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
hu: Sablonok

note: button label
en: Browse
hu: Tallózás

note: Dialog title
en: Copy Template
hu: Sablon másolása

note: Menu item
en: _New Page...
hu: Új _oldal...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
hu: Új aloldal...

note: Menu item
en: _New Page Here...
hu: Új oldal...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
hu: Jegyzetfüzet _megnyitása...

note: Menu item
en: _Import Page...
hu: Lap _importálása...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
hu: Más_olat mentése...

note: Menu item
en: E_xport...
hu: _Exportálás...

note: Menu item
en: _Send To...
hu: Küldés le_vélben...

note: Menu item
en: _Rename or Move Page...
hu: Lap átnevezése vagy mozgatása...

note: Menu item
en: _Delete Page
hu: Lap tö_rlése

note: question in "delete page" action
en: Trash failed, do you want to permanently delete instead ?
hu: A lomtárba helyezés meghiúsult, szeretnéd inkább véglegesen törölni?

note: Menu item
en: Proper_ties
hu: _Tulajdonságok

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
hu: _Kilépés

note: Menu item
en: Copy _Location
hu: He_ly másolása

note: Menu item
en: _Templates
hu: _Sablonok

note: Menu item
en: Pr_eferences
hu: _Beállítások

note: Menu item
en: _Search...
hu: Általáno_s keresés...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
hu: Keresés ebben a szakaszban

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
hu: _Hivatkozások keresése...

note: Menu item
en: Recent Changes...
hu: Legfrissebb változások...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
hu: Mellékletek mappa megnyitása

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
hu: Ennek a lapnak nincs könyvtára a mellékletekhez

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
hu: Jegyzetfüzet mappa megnyitása

note: Menu item
en: Open _Document Root
hu: _Dokumentum gyökere

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
hu: Nincs dokumentumgyökér megadva ehhez a jegyzetfüzethez

note: Menu item
en: Edit _Source
hu: _Forrás szerkesztése

note: Menu item
en: Start _Web Server
hu: _Web szerver indítása

note: menu item
en: View Debug Log
hu: Hibakeresési nap_ló megtekintése

note: Menu item
en: Check and Update Index
hu: Index ellenőrzése és frissítése

note: Menu item
en: Custom _Tools
hu: Egyéni eszközök

note: Menu item
en: _Contents
hu: _Tartalom

note: Menu item
en: _FAQ
hu: _GYIK

note: Menu item
en: _Keybindings
hu: _Billentyűkombinációk

note: Menu item
en: _Bugs
hu: _Hibák

note: Menu item
en: _About
hu: _Névjegy

note: Dialog title
en: New Page in %s
hu: Új lap itt: %s

note: Dialog title
en: New Page
hu: Új lap

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
hu: A hivatkozások által mutatott nem létező lapok
    jöjjenek létre automatikusan.

note: Input label
en: Page Name
hu: Lap neve

note: Choice label
en: Page Template
hu: Oldalsablon

note: Dialog title
en: Import Page
hu: Lap importálása

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
hu: Szöveg fájlok

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
hu: Másolat mentése

note: Dialog title
en: Rename or Move Page
hu: Lap átnevezése vagy mozgatása

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
hu: "%s" lap átnevezése

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
hu[0]: Az erre az lapra mutató %i oldal frissítése
hu[1]: Az erre az lapra mutató %i oldalak frissítése

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
hu: Frissítsd az aktuális lap fejlécét

note: label for progress dialog
en: Updating Links
hu: Hivatkozás frissítése

note: label in DeletePageDialog
en: Remove links to %s
hu: Hivatkozás eltávolítása a(z) %s oldalra

note: Dialog title
en: Trash Page
hu: Lap törlése

note: Heading in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Move page "%s" to trash?
hu: "%s" lap áthelyezése a lomtárba?

note: Text in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be moved to your system's trash.
    
    To undo later, go to your system's trashcan.
hu: "%s" oldal, annak összes aloldala és
    mellékletei a rendszer lomtárába kerülnek.
    
    A későbbi visszavonáshoz lépjen a rendszer lomtárába.

note: label in the TrashPage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be trashed | %i files will be trashed
hu[0]: %i fájl fog törlődni
hu[1]: %i fájl fog törlődni

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
hu: Hivatkozások törlése

note: Dialog title
en: Delete Page
hu: Lap törlése

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
hu: "%s" lap törölhető?

note: Text in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be deleted.
    
    This deletion is permanent and cannot be un-done.
hu: "%s" oldal, aloldalai és
    mellékletei törlésre kerülnek.
    
    Ez a törlés végleges, és nem lehet visszavonni.

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
hu[0]: %i fájlt fogok törölni
hu[1]: %i fáljt fogok törölni

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
hu: Egy asztali wiki

note: dialog title
en: Select File
hu: Válasszon fájlt

note: menu item in context menu
en: Expand _All
hu: Mindent _kinyit

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
hu: Mindent össze_zár

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
hu: Törlés

note: dialog title
en: Select Folder
hu: Válasszon mappát

note: dialog title
en: Select Image
hu: Kép kiválasztása

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
hu: <Teteje>

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
hu: Baloldali panel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
hu: Jobboldali panel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
hu: Alsó panel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
hu: Felső panel

note: position of widget in window
en: Top
hu: Fent

note: position of widget in window
en: Bottom
hu: Lent

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
hu: Balra zárt

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
hu: Jobbra zárt

note: Menu item
en: _All Panes
hu: _Minden panel

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
hu: Ha jelented ezt a hibát, kérlek csatold
    a hibajelentéshez az alábbiakat

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
hu: Minden fájl

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
hu: Képek

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
hu: {count} a {total}-ből

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
hu: Log fájl

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
hu: Nem található az jegyzetfüzet fájlja vagy mappája

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
hu: Adj meg egy jegyzetfüzetet

note: error message
en: Could not find notebook: %s
hu: Nem található jegyzetfüzet: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
hu: Kimeneti hely megadása szükséges az exportáláshoz

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
hu: A kimeneti mappa már létezik és nem üres, az erőltetett exportáláshoz add meg az "--overwrite" kapcsolót

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
hu: A kimeneti fájl már létezik, az erőltetett exportáláshoz add meg az "--overwrite" kapcsolót

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
hu: Kimeneti fájl megadása szükséges az MHTML-be történő exportáláshoz

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
hu: Kimeneti mappa megadása szükséges a teljes jegyzetfüzet exportálásához

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file name, please try using a name with less
    than 255 characters
hu: Ez a fájl nem írható. Lehetséges, hogy ezt a fájlnév
    hossza okozza, próbálj meg olyan fájlnevet használni
    amely 255 karakternél rövidebb

note: error message for filesystem limitations
en: File name too long: %s
hu: A fájlnév túl hosszú: %s

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file path, please try using a folder structure resulting in less
    than 4096 characters
hu: Ez a fájl nem írható. Lehetséges, hogy ezt a fájl elérési
    útjának hossza okozza, próbálj meg olyan könyvtárstruktúrát használni
    amely 4096 karakternél rövidebb elérési utakat eredményez

note: error message for filesystem limitations
en: File path too long: %s
hu: A fájl elérési útvonal túl hosszú: %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
hu: Index frissítése

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
hu: Nincs ilyen oldal: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
hu: Oldal nem engedélyezett: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
hu: Ez a név nem használható az oldalhoz, a tároló technikai korlátai miatt

note: message for PageNotAvailableError
en: Page not available: %s
hu: Oldal nem elérhető: %s

note: description for PageNotAvailableError
en: This page name cannot be used due to a conflicting file in the storage
hu: Ez az oldalnév nem használható a tárolóban lévő ütköző fájl miatt

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
hu: Ez az oldal már létezik: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
hu: "%s" nem módosítható lap

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
hu: <Ismeretlen>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
hu: Hiba a %(file)s -ban, a %(line)i sorban, "%(snippet)s" közelében

note: plugin name
en: Arithmetic
hu: Aritmetika

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
hu: Ezzel a bővítménnyel aritmetikai számításokat végezhetsz a Zim-ben.
    Az alábbi helyen található aritmetikai modulra épül:
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.

note: menu item
en: _Arithmetic
hu: _Aritmetika

note: text in confirmation dialog on deleting a file
en: Are you sure you want to delete the file '%s'?
hu: Biztos, hogy törölni szeretné a '%s' fájlt?

note: menu item to delete file
en: _Delete...
hu: _Törlés...

note: menu item to rename file
en: _Rename...
hu: Átnevezés...

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: label for file type
en: Type
hu: Típus

note: label for file size
en: Size
hu: Méret

note: label for file modification date
en: Modified
hu: Módosítva

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
hu: _Áthelyezés ide

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
hu: _Másolás ide

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
hu: Mégsem

note: dialog title
en: Rename file
hu: Fájl átnevezése

note: Error message
en: File name should not be blank.
hu: A fájlnév nem lehet üres.

note: Error message
en: A file with that name already exists.
hu: Ilyen nevű fájl már létezik.

note: Error message
en: File name should not contain path declaration.
hu: A fájlnév nem tartalmazhat elérési útvonalat.

note: plugin name
en: Attachment Browser
hu: Mellékletböngésző

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
hu: Ez a kiegészítő a mellékletek mappát ikonként mutatja
    az alsó panelon.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
hu: Ablakon belüli pozíció

note: option for plugin preferences
en: Use thumbnails
hu: Indexképek használata

note: option for plugin preferences
en: Support thumbnails for SVG
hu: SVG indexképek támogatása

note: label for attachment browser pane
en: Atta_chments
hu: Mellékletek

note: placeholder label for sidepane
en: No attachments
hu: Nincs melléklet

note: Label for the statusbar, %i is the number of attachments for the current page
en: %i Atta_chment | %i Atta_chments
hu[0]: %i melléklet
hu[1]: %i melléklet

note: plugin name
en: BackLinks Pane
hu: Hivatkozások panelja

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ez a kiegészítő megjelenít egy külön panelt ami azokat
    az oldalakat sorolja fel, ahol hivatkozás található az aktuális oldalra.
    
    Ez egy alapvető bővítmény, a Zimmel együtt települt.

note: option for plugin preferences
en: Show BackLink count in title
hu: Hivatkozások számának megjelenítése a címben

note: option for plugin preferences
en: Show full Page Names
hu: Teljes oldal nevek megjelenítése

note: widget label
en: BackLinks
hu: Hivatkozások

note: placeholder label in sidepane
en: No backlinks
hu: Nincs hivatkozás

note: Label for the statusbar, %i is the number of BackLinks to the current page
en: %i _BackLink | %i _BackLinks
hu[0]: %i hivatkozás
hu[1]: %i hivatkozás

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
hu: _Szerkesztés...

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
hu: %s szerkesztése

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
hu: _Előnézet

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
hu: Hiba történt a kép készítése közben.
    Így is el akarod menteni a forrásszöveget?

note: plugin name
en: BookmarksBar
hu: Könyvjelző eszköztár

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
hu: 		Ez a kiegészítő megjeleníti a könyvjelzők eszköztárát.

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
hu: Könyvjelzők maximális száma

note: preferences option
en: Save bookmarks
hu: Könyvjelzők mentése

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
hu: Új könyvjelző hozzáadása az eszköztár elejéhez

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
hu: Könyvjelző hozzáadása

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
hu: Könyvjelző hozzáadása/Beállítások megjelenítése

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
hu: Biztos, hogy minden könyvjelzőt törölni akarsz?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
hu: Oldal teljes nevének megjelenítése

note: button label
en: Set New Name
hu: Új név beállítása

note: button label
en: Back to Original Name
hu: Eredeti név visszaállítása

note: menu item
en: Remove
hu: Eltávolítás

note: menu item
en: Remove All
hu: Összes eltávolítása

note: menu item
en: Copy
hu: Másolás

note: menu item
en: Paste
hu: Beillesztés

note: menu item
en: Open in New Window
hu: Megnyitás új ablakban

note: menu item
en: Set to Current Page
hu: Aktuális lap beállítása

note: plugin name
en: Command Palette
hu: Utasítás kereső

note: plugin description
en: This plugin opens a search dialog to allow quickly executing menu entries. The search dialog can be opened by pressing the keyboard shortcut Ctrl+Shift+P which can be customized via Zim's key bindings preferences.
hu: Ez a bővítmény megnyit egy keresési párbeszédpanelt, amely lehetővé teszi a menübejegyzések gyors végrehajtását. A keresési párbeszédpanel a Ctrl+Shift+P billentyűkombináció megnyomásával nyitható meg, amely a Zim gyorsbillentyűinek beállításain keresztül testre szabható.

note: plugin name
en: Insert Diagram
hu: Diagram beillesztése

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ez a kiegészítő a GraphViz segítségével diagramokat ad a kódhoz.
    
    Ez a kiegészítő szerves része a Zim-nek.

note: plugin preference
en: Generate diagrams in SVG format
hu: SVG formátumú diagramok generálása

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
hu: Szerkesztés a figyelem elvonása nélkül

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
hu: Ez a bővítmény átváltoztatja a Zim-et
    olyan szerkesztővé, ami nem vonja el a figyelmet.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
hu: Menü elrejtése teljes képernyős módban

note: plugin preference
en: Maximum page width
hu: Legnagyobb oldalszélesség

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
hu: Szegély szélesség

note: plugin preference
en: Text background color
hu: Szöveg háttérszín

note: plugin preference
en: Text foreground color
hu: Szöveg színe

note: plugin name
en: Insert Ditaa
hu: Ditaa beillesztése

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ez a bővítmény egy diagram szerkesztő, mely a Ditaa-n alapul.
    
    Ez egy alapvető bővítmény, a Zimmel együtt került telepítésre.

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
hu: Ascii ábra (Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
hu: Egyenlet beillesztése

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ez a kiegészítő a latex segítségével egyenleteket ad a kódhoz.
    
    Ez a kiegészítő szerves része a Zim-nek.

note: plugin preference
en: Use font color for dark theme
hu: Betűszín használata sötét téma esetén

note: plugin preference
en: Font size
hu: Betűméret

note: plugin preference
en: Equation image DPI
hu: Egyenlet képének DPI-je

note: menu item
en: Equation
hu: Egyenlet

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
hu: Gnuplot beillesztése

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
hu: Ez a bővítmény grafikonokat jelenít meg a Gnuplot segítségével.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
hu: GNU R Plot beillesztése

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
hu: Ez a kiegészítő a GNU R segítségével rajzokat ad a kódhoz.

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
hu: A beépített kalkulátor nem tudta
    kiértékelni a kifejezést a kurzornál.

note: plugin name
en: Inline Calculator
hu: Beépített kalkulátor

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ezzel a bővítménnyel gyorsan ki lehet értékelni
    egyszerű matematikai kifejezéseket a Zim-ben.
    
    Ez a bővítmény szerves része a Zim-nek.

note: error message
en: Could not parse expression
hu: Nem tudtam elemezni a kifejezést

note: menu item
en: Evaluate _Math
hu: _Math kiértékelése

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
hu: Szimbólum beillesztése

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ez a kiegészítő szimbólumok kódba való beszúrását,
    és a tipográfiai jelek automatikus formázását teszi lehetővé.
    
    Ez a kiegészítő szerves része a Zim-nek.

note: menu item
en: Sy_mbol...
hu: _Szimbólumok...

note: plugin name
en: Journal
hu: Naptár

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
hu: Ez a kiegészítő a jegyzetfüzet egy részét átalakítja naplóvá,
    oldalakkal a napokhoz, hetekhez vagy hónapokhoz.
    Valamint naptár panelt is ad az oldalakhoz.

note: option value
en: Day
hu: Nap

note: option value
en: Week
hu: Hét

note: option value
en: Month
hu: Hónap

note: option value
en: Year
hu: Év

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
hu: Naptár panel rejtése, ha üres

note: input label
en: Section
hu: Szakasz

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
hu: Darabonként egy oldal

note: menu item
en: To_day
hu: _Mai dátumra

note: side pane title
en: _Journal
hu: Naptár

note: plugin name
en: Line Sorter
hu: Sorrendező

note: plugin description
en: This plugin sorts selected lines in alphabetical order.
    If the list is already sorted the order will be reversed
    (A-Z to Z-A). Additional features: move text lines up or down,
    duplicate or remove lines of text.
hu: Ez a bővítmény a kiválasztott sorokat ábécé sorrendben rendezi.
    Ha a lista már rendezett, a sorrend megfordul
    (A-Z-től Z-A-ig). További funkciók: a szövegsorok felfelé vagy
    lefelé mozgatása, szövegsorok duplikálása vagy eltávolítása

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
hu: Válassz több szövegsort

note: menu item
en: _Sort lines
hu: _Sorok rendezése

note: Menu item
en: _Move Line Up
hu: Sor mozgatása fel

note: Menu item
en: _Move Line Down
hu: Sor mozgatása le

note: Menu item
en: _Duplicate Line
hu: Sor duplikálása

note: Menu item
en: _Remove Line
hu: Sor eltávolítása

note: plugin name | menu item
en: Link Map
hu: Hivatkozástérkép

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ez a kiegészítő a linkek szerkezeti struktúrájának
    grafikus megjelenítését teszi lehetővé.
    Használható egyfajta "elmetérképként",
    megjelenítve a bejegyzések közötti kapcsolatokat.
    
    Ez a kiegészítő szerves része a Zim-nek.

note: preferences option
en: Show linkmap button in headerbar
hu: Hivatkozástérkép-gomb megjelenítése a fejlécben

note: preferences option
en: Autozoom to fit map
hu: Automatikus zoom, hogy a térkép illeszkedjen az ablakba

note: preferences option
en: Follow main window
hu: Kövesse a fő ablakot

note: preferences option
en: Always open links in new windows
hu: Mindig új ablakban nyissa meg a hivatkozásokat

note: plugin name
en: macOS Menubar
hu: macOS menüsáv

note: plugin description
en: This plugin provides a macOS menubar for zim.
hu: Ez a bővítmény egy macOS menüsort ad a zimhez.

note: plugin name
en: Page Index
hu: Oldalindex

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
hu: Ez a bővítmény hozzáadja az oldalindex panelt a főablakhoz.

note: preferences option
en: Use drag&drop to move pages in the notebook
hu: Az oldalak áthelyezése a jegyzetfüzetben a fogd és vidd módszer használatával

note: preferences option
en: Automatically expand sections on open page
hu: Automatikusan nyissa ki a szakaszokat a megnyitott laphoz

note: preferences option
en: Automatically collapse sections on close page
hu: Automatikusan zárja össze a szakaszokat lap bezárásakor

note: preferences option
en: Use horizontal scrollbar (may need restart)
hu: Vízszintes görgetősáv használata (újraindítást igényel)

note: preferences option
en: Use tooltips
hu: Eszköztippek használata

note: menu item
en: Collapse Page Index
hu: Oldalindex összecsukása

note: menu item
en: Reveal Current Page in Page Index
hu: Jelenlegi oldal megjelenítése az oldalindexben

note: tab label for side pane
en: Inde_x
hu: Index

note: plugin name
en: Path Bar
hu: Útvonal sáv

note: plugin description
en: This plugin adds a "path bar" to the top of the window.
    This "path bar" can show the notebook path for the current page,
    recent visited pages or recent edited pages.
hu: Ez a bővítmény egy útvonal sávot ad az ablak felső részéhez.
    Ebben a sávban látható az aktuális lap, a gyakran látogatott oldalak
    vagy az utoljára szerkesztett oldalak elérési útja

note: Menu title
en: P_athbar
hu: _Helyek

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
hu: _Nincs

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
hu: _Utoljára megnyitott

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
hu: Legutóbb _módosított oldalak

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
hu: _Előzmények

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
hu: _Oldal hierarchia

note: plugin name
en: Print to Browser
hu: Megjelenítés a böngészőben

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ez a kiegészítő egy megkerülése a Zim-ből hiányzó
    nyomtatási lehetőségnek. Ki tudja exportálni az
    aktuális lapot egy böngészőbe, ahonnan annak
    nyomtatási lehetőségét használva nyomtatható
    az anyag. Így a nyomtatás két lépésből megoldható.
    
    Ez a kiegészítő szerves része a Zim-nek.

note: menu item
en: _Print to Browser
hu: Nyomtatás bön_gészővel

note: menu item
en: _Print
hu: _Nyomtatás

note: menu item
en: Print tasklist to browser
hu: Feladatlista nyomtatása a böngészőben

note: plugin name
en: Quick Note
hu: Gyors jegyzet

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ez a kiegészítő egy párbeszédablakot ad egy szöveg
    vagy a vágólap tartalmának gyors beszúrásához.
    
    Ez a kiegészítő szerves része a Zim-nek.

note: menu item
en: Quick Note...
hu: Gyors jegyzet...

note: text entry field
en: Page section
hu: Oldal szekció

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
hu: Új lap létrehozása minden jegyzethez

note: text entry field
en: Title
hu: Cím

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
hu: _Oldal megnyitása

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
hu: Jegyzet eldobása?

note: plugin name
en: Insert Score
hu: Kotta beillesztése

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ez a bővítmény egy kottaszerkesztő, ami a GNU Lilypond-on alapul.
    
    Ez egy alapvető bővítmény, a Zimmel együtt került telepítésre.

note: plugin preference
en: Common include header
hu: Általános fejléc

note: plugin preference
en: Common include footer
hu: Általános lábléc

note: menu item
en: Musical Score
hu: Zenei kotta

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
hu: Képernyőkép beillesztése

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ez a bővítmény lehetővé teszi, hogy közvetlenül
    beillesszünk egy képernyőképet egy Zim oldalba.
    
    Ez a bővítmény szerves része a Zimnek.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
hu: Képernyőkép parancsa

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
hu: _Képernyőkép...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
hu: Az egész képernyő mentése

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
hu: Ablak vagy terület kijelölés

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
hu: Késleltetés

note: label behind timer
en: seconds
hu: másodperc

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
hu: Hibák voltak, a "%s" futtatásakor

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
hu: Szekvenciadiagram beillesztése

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
hu: Ez a kiegészítő egy, a seqdiagon-on alapuló szekvenciadiagram-szerkesztőt ad hozzá a zim-hez.
    Szekvenciadiagramok egyszerű szerkesztését teszi lehetővé.

note: menu item
en: Sequence Diagram
hu: Szekvenciadiagram

note: plugin name
en: Source View
hu: Forráskód nézet

note: plugin description
en: This plugin allows inserting 'Code Blocks' in the page. These will be
    shown as embedded widgets with syntax highlighting, line numbers etc.
hu: Ez a kiegészítő kódblokkok beillesztését teszi lehetővé az oldalakba, beágyazott panel
    formájában. Lehetőség van kódszínezésre, sorszámok megjelenítésére, stb.

note: option value
en: Never wrap lines
hu: Sose törje meg a sorokat

note: option value
en: Try wrap at word boundaries or character
hu: Próbáljon meg a szó- vagy karakterhatároknál törni

note: option value
en: Always wrap at character
hu: Mindig karakternél törjön

note: option value
en: Always wrap at word boundaries
hu: Mindig a szavak határainál törjön

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
hu: Automatikus behúzás

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
hu: Okos Home gomb

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
hu: Aktuális sor kiemelése

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
hu: Jobb oldali margó megjelenítése

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
hu: Jobb oldali margó pozíció

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
hu: Tabulátor-szélesség

note: preference option for sourceview plugin
en: Text wrap mode
hu: Sortörési mód

note: preference option for sourceview plugin
en: Theme
hu: Téma

note: menu item
en: Code Block
hu: Kódblokk

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
hu: Sorok számának megjelenítése

note: input label
en: Syntax
hu: Szintaxis

note: dialog title
en: Insert Code Block
hu: Kódblokk beillesztése

note: input checkbox
en: Display line numbers
hu: Sorok számának megjelenítése

note: plugin name
en: Spell Checker
hu: Helyesírás-ellenőrző

note: menu item
en: Check _spelling
hu: _Helyesírás ellenőrzés

note: error message
en: Could not load spell checking
hu: Nem lehet betölteni a helyesírás-ellenőrzőt

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
hu: Talán a megfelelő szótárak 
    nincsenek telepítve

note: alignment option
en: Center
hu: Középre zárt

note: alignment option
en: Unspecified
hu: Meghatározatlan

note: plugin name
en: Table Editor
hu: Táblázatszerkesztő

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
hu: Ez a kiegészítő táblázatok beszúrását teszi lehetővé a wiki oldalakba. A táblázatok GTK TreeView widgetként fognak megjelenni.
    A különböző formátumokba (pl. HTML/LaTeX) exportálhatóság egészíti ki a funkciókat.

note: option value
en: with lines
hu: vonalakkal

note: option value
en: no grid lines
hu: vonalak nélkül

note: option value
en: horizontal lines
hu: vízszintes vonalak

note: option value
en: vertical lines
hu: függőleges vonalak

note: preference description
en: Show helper toolbar
hu: Eszköztár megjelenítése

note: preference description
en: Grid lines
hu: Vonalak

note: menu item
en: Table
hu: Táblázat

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
hu: Sor hozzáadása

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
hu: Sor törlése

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
hu: Sor másolása

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
hu: Mozgatás fel

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
hu: Mozgatás le

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
hu: Oszlopok módosítása

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
hu: Súgó megnyitása

note: menu item
en: Delete row
hu: Sor törlése

note: menu item
en: Open cell content link
hu: Cella tartalmának megnyitása

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
hu: A táblázatnak legalább egy sort tartalmaznia kell!
     Nem történt törlés.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
hu: Válassz ki egy sort, mielőtt megnyomod a gombot.

note: Dialog title
en: Insert Table
hu: Táblázat beszúrása

note: Dialog title
en: Edit Table
hu: Táblázat szerkesztése

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
hu: Táblázatoszlopok kezelése

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
hu: Oszlop 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
hu: Automatikus
    sortörés

note: table header
en: Align
hu: Igazítás

note: hoover tooltip
en: Add column
hu: Oszlop hozzáadása

note: hoover tooltip
en: Remove column
hu: Oszlop eltávolítása

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
hu: Oszlop mozgatása előre

note: hoover tooltip
en: Move column backward
hu: Oszlop mozgatása hátra

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
hu: A táblázatnak legalább egy oszlopot tartalmaznia kell.

note: plugin name
en: Table of Contents
hu: Tartalomjegyzék

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ez a bővítmény egy extra funkciót biztosít,
    ami az aktuális oldal tartalomjegyzékét mutatja.
    
    Ez egy alapvető bővítmény, a Zimmel együtt került telepítésre.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
hu: A tartalomjegyzéket lebegő panelként mutatja

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
hu: Oldal címének megjelenítése a tartalomjegyzékben

note: option for plugin preferences
en: Include horizontal lines in the ToC
hu: Vízszintes vonalak megjelenítése a tartalomjegyzékben

note: option for plugin preferences
en: Set ToC fontsize
hu: Tartalomjegyzék betűméretének megadása

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
hu: Lejjebb sorol

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
hu: Feljebb sorol

note: widget label
en: T_oC
hu: Tartalom

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
hu: Tartalom

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
hu: Címkék

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
hu: Ez a bővítmény lehetővé teszi az oldalak szűrését egy címkefelhő segítségével.

note: title for sidepane tab
en: T_ags
hu: Címkék

note: menu option
en: Show full page name
hu: Teljes oldalnév megjelenítése

note: menu option
en: Sort pages by tags
hu: Sorba rendezés címkék szerint

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
hu: Rendezés abc sorrendben

note: list with tasks
en: All Tasks
hu: Minden feladat

note: list with tasks
en: Active
hu: Aktív

note: list with tasks (GTD style category)
en: Inbox
hu: Bejövő

note: list with tasks (GTD style category)
en: Next Actions
hu: Következő lépések

note: list with tasks (GTD style category)
en: Projects
hu: Projektek

note: list with tasks (GTD style category)
en: Waiting
hu: Várakozó

note: placeholder label for sidepane
en: No tasks
hu: Nincsenek feladatok

note: tooltip
en: Show tasklist window
hu: Feladatlista ablak megjelenítése

note: label for filtering/searching tasks
en: Filter tasks
hu: Feladatok szűrése

note: tab label for side pane
en: Tas_ks
hu: Feladatok

note: Window title for tasklist
en: Tasks
hu: Feladatok

note: number of tasks shown in tasklist window
en: %s shown
hu: %s látható

note: selection menu option
en: Show open tasks
hu: Nyitott feladatok megjelenítése

note: selection menu option
en: Show closed tasks
hu: Lezárt feladatok megjelenítése

note: selection menu option
en: Show cancelled tasks
hu: Törölt feladatok megjelenítése

note: selection menu option
en: Show migrated tasks
hu: Elnapolt feladatok megjelenítése

note: selection menu option
en: Show trans-migrated tasks
hu: Elhalasztott feladatok megjelenítése

note: Header for list selection in tasklist window
en: Lists
hu: Listák

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
hu: Nincs címke

note: header in selection drop down
en: Labels
hu: Jelölők

note: Column header Task List dialog
en: Task
hu: Feladat

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
hu: Határidő

note: Column header Task List dialog | start date for task
en: Start
hu: Kezdet

note: plugin name | menu item
en: Task List
hu: Feladatlista

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ez a kiegészítő az adatbázisba felvett nyitott feladatolat jeleníti
    meg egy dialógus ablakban. A nyitott feladatokat az üres
    jelölőnégyzetek és a "TODO", "FIXME" kezdetű sorok jelentik.
    
    Ez a kiegészítő szerves része a Zim-nek.

note: preferences option
en: Show tasklist button in headerbar
hu: Feladatlista gomb megjelenítése a fejlécben

note: preferences option - "GTD" means "Getting Things Done" methodology
en: Show "GTD-style" inbox & next actions lists
hu: "GTD-stílusú" bejövő és következő műveletek listájának megjelenítése

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
hu: Feladatlista mutatása oldalpanelként

note: preferences option
en: Show due date in sidepane
hu: Határidő megjelenítése az oldalpanelon

note: preferences option
en: Show start date in sidepane
hu: Kezdő dátum megjelenítése az oldalpanelon

note: preferences option
en: Show page column in the sidepane
hu: Oldal oszlop megjelenítése az oldalpanelon

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
hu: Minden jelölőnégyzet feladatnak tekintése

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
hu: Feladatok megjelölése

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "Waiting", "Planned"
en: Labels for "waiting" tasks
hu: A "várakozó" feladatok megjelölése

note: label for plugin preferences dialog - tags are e.g. "@waiting", "@planned"
en: Tags for "waiting" tasks
hu: A "várakozó" feladatok címkéi

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
hu: Használja a dátumot a naptár oldalakról

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
hu: nem használja

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
hu: mint kezdetet a feladatokhoz

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
hu: mint határidőt a feladatokhoz

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
hu: Szakasz amit indexelni kell

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
hu: Szakasz amit ki kell hagyni

note: label for plugin preferences dialog
en: Show page names in selection pane
hu: Oldalnevek megjelenítése a kiválasztási panelen

note: label for plugin preferences dialog
en: Don't count Saturday and Sunday as working days
hu: A szombat és a vasárnap nem számít munkanapnak

note: toolbar style
en: Icons
hu: Ikonok

note: toolbar style
en: Icons & Text
hu: Ikonok és szöveg

note: toolbar style
en: Icons & Text horizontal
hu: Ikonok és szöveg vízszintesen

note: Toolbar size small
en: Small
hu: Kicsi

note: Toolbar size large
en: Large
hu: Nagy

note: plugin name
en: Tool Bar
hu: Eszköztár

note: plugin description
en: This plugin allows to customize the toolbar in the main window.
hu: Ez a bővítmény lehetővé teszi az eszköztár testreszabását a főablakban.

note: option for plugin preferences
en: Show toolbar
hu: Eszköztár megjelenítése

note: option for plugin preferences
en: Include formatting tools in toolbar
hu: Szerkesztési eszközök felvétele az eszköztárba

note: option for plugin preferences
en: Toolbar style
hu: Eszköztár stílus

note: option for plugin preferences
en: Toolbar size
hu: Eszköztár méret

note: plugin name
en: Tray Icon
hu: Tálca ikon

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ez a kiegészítő egy ikont hoz létre az értesítési területen a gyors eléréshez.
    
    Működéséhez legalább 2.10-es GTK+ szükséges.
    
    Ez a kiegészítő szerves része a Zim-nek.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
hu: Klasszikus értesítési ikon,
    nem használ új típusú ikont Ubuntu alatt

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
hu: _Gyors jegyzet...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
hu: _Egyéb...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
hu: Jegyzetfüzetek

note: tooltip for tray icon | short description of zim
en: Zim Desktop Wiki
hu: Zim asztali wiki

note: plugin name
en: Version Control
hu: Változáskövetés

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
hu: Ez a bővítmény változáskövetést biztosít a jegyzetfüzetekhez.
    
    Támogatja a Bazaar, a Git, a Mercurial és Fossil verziókövető rendszereket.
    
    Ez egy alapvető bővítmény, a Zimmel együtt került telepítésre.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version when the notebook is closed
hu: Automatikus változásmentés a jegyzetfüzet bezárásakor

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
hu: Változások automatikus mentése

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
hu: Automatikus mentés megadott percenként

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
hu: Automatikusan mentett változat a zimből

note: menu item
en: S_ave Version...
hu: Változat _mentése...

note: menu item
en: _Versions...
hu: _Változatok...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
hu: Nincsenek változások az jegyzetfüzetben az utolsó mentés óta

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
hu: Nem történt módosítás az utolsó változat óta

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
hu: Engedélyezed a verziókezelést?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
hu: A változáskezelés nincs bekapcsolva ehhez a jegyzetfüzethez.
    Be akarod kapcsolni most?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
hu: Kiszolgáló

note: dialog title
en: Save Version
hu: Változat mentése

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
hu: Írj be egy megjegyzést ehhez a változathoz

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
hu: Automatikusan mentve a zimből

note: dialog title
en: Versions
hu: Változatok

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
hu: _Lap

note: Button label
en: View _Annotated
hu: Mutasd a_z állapotokat

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
hu: Válaszd ki azt a változatot, amelyet össze akarsz hasonlítani a jelenlegi állapottal!
    Vagy válassz ki többet, hogy összehasonlítsd őket egymással!

note: version details
en: Comment
hu: Megjegyzés

note: Button label
en: _Restore Version
hu: Változat vi_sszaállítása

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
hu: _Változások mutatása

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
hu: _Összehasonlítás

note: dialog title
en: Annotated Page Source
hu: Állapot lap forrása

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
hu: Visszaállítja a lap mentett változatát?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
hu: Vissza kívánod állítani ezt a lapot: %(page)s
    erre a mentett változatra: %(version)s ?
    
    Az utolsó mentés óta történt változások el fognak veszni!

note: dialog title
en: Changes
hu: Változások

note: Column header versions dialog
en: Rev
hu: Vissza

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
hu: Események naplózása a Zeitgeisten keresztül

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
hu: Az eseményeket a Zeitgeist démonnak továbbítja.

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
hu: Wiki oldal: %s

en: Created
hu: Létrehozva

en: Prev
hu: Elõzõ

en: Next
hu: Következõ

en: Backlinks:
hu: Hivatkozások:

en: Attachments:
hu: Mellékletek:
