zim - en to it translation catalogue (752 entries)

note: Error message when external application could not be found, %s is the command
en: Cound not find application: %s
it: Impossibile trovare l'applicazione %s

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
it: Impossibile eseguire l'applicazione: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
it: %(cmd)s
    ha restituito uno stato di uscita diverso da zero %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
it: Impossibile avviare %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
it: Predefinito

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
it: calendar:week_start:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
it: Sembra che tu abbia trovato un bug

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
it: Impossibile leggere: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
it: Ciò di solito significa che il file contiene caratteri non validi

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
it: Dettagli

note: Error message
en: File is not writable: %s
it: il file %s non è scrivibile

note: error message
en: File changed on disk: %s
it: Il file %s è stato modificato sul disco

note: option in preferences dialog
en: Create missing directories automatically
    (If disabled you will be prompted)
it: Crea automaticamente le directory mancanti
    (Se si disattiva, verrà chiesto ogni volta)

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
it: Creare la cartella?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
it: La cartella "%s" non esiste ancora.
    Vuoi crearla ora?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
it: Impossibile aprire: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
it: Modifica del file: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
it: Stai modificando un file con un'applicazione esterna. Al termine puoi chiudere questa finestra

note: Error message when external application could not be run in terminal, %s is the command
en: Cound not find terminal emulator to run application: %s
it: Impossibile trovare l'emulatore di terminale per eseguire l'applicazione %s

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
it: Personalizza...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
it: Nessuna applicazione trovata

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
it: Apri con "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
it: Scegli un'applicazione per aprire i collegamenti "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
it: Scegli un'applicazione per aprire i file
    di tipo "%s"

note: Dialog title
en: Configure Applications
it: Configura applicazioni

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
it: Aggiungi applicazione

note: Label for default application handler
en: System Default
it: Predefinito di sistema

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
it: Nome

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
it: Comando

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
it: Rendi l'applicazione predefinita

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
it: Impossibile trovare l'eseguibile "%s"

note: Dialog title
en: Custom Tools
it: Strumenti personalizzati

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
it: È possibile configurare gli strumenti personalizzati che appariranno
    nel menù strumenti e nella barra strumenti o nel menù contestuale.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
it: Modifica gli strumenti personalizzati

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
it: Descrizione

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
it: Icona

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
it: Il comando non modifica i dati

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
it: Il risultato deve sostituire la selezione attuale

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
it: Mostra nella barra degli strumenti

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
it: I seguenti parametri saranno sostituiti
    all'esecuzione del comando:
    <tt>
    <b>%f</b> la pagina sorgente come file temporaneo
    <b>%d</b> la cartella degli allegati della pagina corrente
    <b>%s</b> l'eventuale file sorgente della pagina reale
    <b>%p</b> il nome della pagina
    <b>%n</b> l'ubicazione del blocco note (file o cartella)
    <b>%D</b> l'eventuale radice del documento
    <b>%t</b> il testo selezionato o la parola sotto il cursore
    <b>%T</b> il testo selezionato inclusa la formattazione wiki
    </tt>

note: dialog title
en: Export
it: Esporta

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
it: Esportazione blocco note

note: message heading
en: Folder exists: %s
it: Cartella già esistente: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
it: La cartella esiste già e non è vuota; esportando in questa cartella i file contenuti potrebbero essere sovrascritti. Continuare?

note: message heading
en: File exists
it: Il file esiste già

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
it: Questo file esiste già.
    Sovrascriverlo veramente?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
it: Seleziona pagina da esportare

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
it: Blocco _note completo

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
it: _Pagina singola

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
it: Pagina

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
it: Includi sottopagine

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
it: Seleziona il formato di esportazione

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
it: Altro...

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
it: Formato

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
it: Modello

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
it: Collega i file alla cartella principale dei documenti indicando il percorso completo

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
it: Fai corrispondere la cartella principale dei documenti all'URL

note: label for button with URL
en: Get more templates online
it: Ottieni altri modelli online

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
it: Seleziona il file o la cartella di destinazione

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
it: Esporta ogni pagina in un file separato

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
it: Esporta tutte le pagine in un solo file

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
it: Cartella di destinazione

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
it: Indice

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
it: File di destinazione

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
it: Si sono verificati %(n_error)i errori and %(n_warning)i avvisi; vedi registro

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
it: Si sono verificati %i errori; vedi log

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
it: Si sono verificati %i avvertimenti; vedi log

note: label in export dialog
en: Export completed
it: Esportazione completata

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
it: Visualizza _registro

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
it: Non sono disponibili estensioni per visualizzare gli oggetti del tipo: %s

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
it: Per visualizzare questo oggetto è necessaria l'estensione "%s"

note: Label for object manager
en: Enable plugin
it: Abilita estensione

note: label for inserted object
en: Unkown Object
it: Oggetto sconosciuto

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
it: Tipo d'immagine sconosciuto

note: Menu title | Button label
en: _Edit
it: _Modifica

note: Menu title | button label
en: _View
it: _Visualizza

note: Menu title | Button label
en: _Insert
it: _Inserisci

note: Menu title | input label | Menu item
en: _Search
it: _Cerca

note: Menu title
en: For_mat
it: For_mato

note: Menu title
en: _Tools
it: S_trumenti

note: Menu title
en: _Go
it: _Vai

note: Menu title | Button label
en: _Help
it: A_iuto

note: Menu title
en: _Checkbox
it: _Casella di controllo

note: info text for preferences dialog | option for preferences dialog
en: This option requires restart of the application
it: Questa opzione richiede il riavvio dell'applicazione

note: option for preferences dialog
en: Show controls in the window decoration
it: Mostra i controlli nella decorazione della finestra

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
it: Usa %s per passare al pannello laterale

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
it: Utilizza sempre l'ultima posizione del cursore quando si apre una pagina

note: button label for fullscreen window header
en: Leave Fullscreen
it: Esci da schermo intero

note: Menu item
en: _Fullscreen
it: Schermo _intero

note: menu item
en: Toggle _Editable
it: Rendi _modificabile

note: menu item
en: Toggle editable
it: Rendi modificabile

note: message in toggle editable tooltip
en: Page is read-only and cannot be edited
it: La pagina è di sola lettura e non può essere modificata

note: Menu item
en: _Side Panes
it: Riquadri _laterali

note: menu item
en: Focus Sidepane
it: Focus Pannello laterale

note: Menu item | Button label
en: _Close
it: _Chiudi

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
it: Barra dei menu

note: short question on open-page if file exists
en: File exists, do you want to import?
it: Il file esiste già, vuoi importarlo?

note: longer question on open-page if file exists
en: The file "%s" exists but is not a wiki page.
    Do you want to import it?
it: Il file "%s" esiste, ma non è una pagina wiki.
    Vuoi importarlo?

note: page status for title bar
en: readonly
it: Sola lettura

note: Menu item
en: _Jump To...
it: _Vai a...

note: Menu item | Button label
en: _Back
it: _Indietro

note: tooltip for navigation button
en: Go back
it: torna indietro

note: Menu item | Button label
en: _Forward
it: _Avanti

note: tooltip for navigation button
en: Go forward
it: Vai avanti

note: Menu item
en: _Parent
it: _Livello superiore

note: Menu item
en: _Child
it: _Livello inferiore

note: Menu item
en: _Previous in Index
it: _Precedente nell'indice

note: Menu item
en: _Next in Index
it: Successiva dell'i_ndice

note: Menu item
en: _Home
it: _Pagina iniziale

note: Menu item
en: Go to home page
it: Vai alla pagina iniziale

note: Label for button with backlinks in statusbar
en: %i _Backlink | %i _Backlinks
it[0]: %i _collegamento in entrata
it[1]: %i _collegamenti in entrata

note: Dialog title
en: Jump to
it: Vai a

note: Button label
en: _Jump
it: _Vai

note: Label for page input
en: Jump to Page
it: Vai alla pagina

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
it: Blocco note

note: dialog title
en: Open Notebook
it: Apri blocco note

note: Button label
en: _Add
it: _Aggiungi

note: Button label
en: _Remove
it: _Rimuovi

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
it: Blocco note predefinito

note: Dialog window title
en: Add Notebook
it: Aggiungi blocco note

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
it: Selezionare un nome e una cartella per questo blocco note.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
it: Cartella

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
it: Per creare un nuovo blocco note è necessario selezionare una cartella vuota.
    Naturalmente è anche possibile selezionare la cartella di un blocco note zim esistente.

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
it: Inserisci data e ora

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
it: Data

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
it: _Collega alla data

note: Dialog title
en: Insert Image
it: Inserisci immagine

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
it: Prima allega un'immagine

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
it: Tipo di file non supportato: %s

note: Dialog title
en: Attach File
it: Allega file

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
it: La pagina "%s" non ha una cartella per gli allegati

note: Dialog title
en: File Exists
it: File già esistente

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
it: Esiste già un file con il nome <b>"%s"</b>.
    È possibile utilizzare un altro nome o sovrascrivere il file esistente.

note: Input label
en: Filename
it: Nome file

note: Button label
en: _Browse
it: _Sfoglia

note: Button label
en: Overwrite
it: Sovrascrivi

note: Button label
en: _Cancel
it: _Annulla

note: Dialog title
en: Edit Image
it: Modifica immagine

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
it: Percorso

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
it: Collega a

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
it: Larghezza

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
it: Altezza

note: tooltip label for image with anchor id | input label for object ID
en: Id
it: ID

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
it: _Ripristina dimensioni

note: Dialog title
en: Insert Text From File
it: Inserisci testo da file

note: Dialog title
en: Edit Link
it: Modifica collegamento

note: Dialog title
en: Insert Link
it: Inserisci collegamento

note: Dialog button
en: _Link
it: _Collegamento

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
it: Testo

note: Input in 'insert link' dialog | Input in 'move text' dialog
en: Prefer short link names for pages
it: Preferisci i nomi di collegamenti brevi per le pagine

note: Dialog title
en: Word Count
it: Conteggio parole

note: label in word count dialog
en: Paragraph
it: Paragrafo

note: label in word count dialog
en: Selection
it: Selezione

note: label in word count dialog
en: Words
it: Parole

note: label in word count dialog
en: Lines
it: Righe

note: label in word count dialog
en: Characters
it: Caratteri

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
it: Caratteri senza spazi

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
it: Sposta il testo nell'altra pagina

note: Button label
en: _Move
it: _Sposta

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
it: Sposta il testo in

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
it: Lascia il collegamento alla nuova pagina

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
it: Apri nuova pagina

note: error message in "move selected text" action
en: No text selected
it: Nessun testo selezionato

note: Dialog title
en: New File
it: Nuovo file

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
it: _Successivo

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
it: _Precedente

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
it: Corrispondenza _maiuscole/minuscole

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
it: Intera _parola

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
it: Espressione _regolare

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
it: _Evidenzia

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
it: Trova

note: Dialog title
en: Find and Replace
it: Cerca e sostituisci

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
it: Cerca qualcosa

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
it: Sostituisci con

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
it: S_ostituisci

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
it: Sostituisci _tutto

note: Menu title
en: New _Attachment
it: Nuovo _allegato

note: option in preferences dialog
en: Show edit bar along bottom of editor
it: Mostra la barra di modifica nella parte inferiore dell'editor

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
it: Premi il tasto <Invio> per visitare i collegamenti
    (se disabilitato puoi comunque usare la combinazione di tasti <Alt><Invio>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
it: Mostra il cursore anche per le pagine non modificabili

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
it: Converti automaticamente le parole composte con le iniziali maiuscole ("CamelCase") in un collegamento

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn wiki page names into links
it: Converti automaticamente i nomi delle pagine wiki in collegamenti

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn identifiers starting with "#" into links
it: Converti automaticamente gli identificatori che iniziano con "#" in collegamenti

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn interwiki names into links
it: Converti automaticamente i nomi interwiki in collegamenti

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
it: Converti automaticamente i percorsi dei file in collegamenti

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
it: Seleziona automaticamente la parola attuale quando applichi la formattazione

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
it: Premi il tasto <Backspace> per ridurre l'indentazione
    (se disabilitato puoi ancora usare la combinazione <Maiusc><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
it: Facendo clic ripetutamente su una casella di controllo si passano in sequenza gli stati della casella stessa

note: option in preferences dialog
en: (Un-)indenting a list item also changes any sub-items
it: Ridurre l'indentazione di un elemento dell'elenco la riduce anche per ogni sottoelemento

note: option in preferences dialog
en: Checking a checkbox also changes any sub-items
it: Marcando una casella di controllo si marcano anche i sottoelementi

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
it: Riformatta al volo il markup del wiki

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
it: Formato predefinito per la copia di testo negli appunti

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
it: Cartella con i modelli per i file allegati

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
it: Impossibile salvare la pagina: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
it: Per continuare è possibile salvare una copia di questa pagina o scartare
    tutte le modifiche. Se ne salvi una copia, le modifiche saranno comunque
    scartate, ma sarà possibile ripristinare la copia in seguito.

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
it: Scarta _modifiche

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
it: _Salva copia

note: Menu item
en: Heading _1
it: Titolo _1

note: Menu item
en: Heading _2
it: Titolo _2

note: Menu item
en: Heading _3
it: Titolo _3

note: Menu item
en: Heading _4
it: Titolo _4

note: Menu item
en: Heading _5
it: Titolo _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
it: _Grassetto

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
it: _Corsivo

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
it: _Evidenziato

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
it: _Barrato

note: Menu item
en: _Subscript
it: _Pedice

note: Menu item
en: _Superscript
it: _Apice

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
it: _Testo non formattato

note: menu item for formatting
en: Su_perscript
it: A_pice

note: menu item for formatting
en: Su_bscript
it: Pe_dice

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
it: Nessun wiki definito: %s

note: error when anchor location in page not found
en: Id "%s" not found on the current page
it: ID "%s" non trovato nella pagina attuale

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
it: Copi_a come...

note: menu item for context menu of editor
en: Paste As _Verbatim
it: Incolla senza _formattazione

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
it: Sposta il testo selezionato...

note: menu item to copy link to achor location in page | menu item
en: Copy _link to this location
it: Copia co_llegamento in questa posizione

note: Menu item
en: _Remove Link
it: _Rimuovi collegamento

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
it: _Modifica proprietà

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
it: _Modifica collegamento

note: context menu item
en: Copy _Link
it: Copia _collegamento

note: context menu item
en: Cut Lin_k
it: Taglia collegamento

note: context menu item
en: Copy Email Address
it: Copia indirizzo email

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
it: Apri cartella

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
it: Apri con...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
it: Apri in una nuova _finestra

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
it: _Apri

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '<'
it: Seleziona casella '<'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
it: Seleziona casella '>'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
it: Seleziona casella 'X'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
it: Seleziona casella 'V'

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
it: Deseleziona casella

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
it: _Salva

note: Menu item
en: _Reload
it: _Ricarica

note: Menu item
en: _Undo
it: _Annulla

note: Menu item
en: _Redo
it: _Ripeti

note: Menu item
en: Cu_t
it: _Taglia

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
it: _Copia

note: Menu item
en: _Paste
it: _Incolla

note: Menu item
en: _Delete
it: _Elimina

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
it: Attiva la casella 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
it: Attiva la casella 'X'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
it: Attiva o disattiva casella di controllo '>'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '<'
it: Attiva la casella '<'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
it: _Modifica oggetto o collegamento...

note: menu item to copy current line to clipboard
en: Copy Line
it: Copia riga

note: Menu item
en: Date and Time...
it: Data e ora...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
it: _Linea orizzontale

note: Menu item
en: _Image...
it: _Immagine...

note: Menu item
en: _Attachment...
it: _Allegato...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
it: Elenco pun_tato

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
it: Elenco _numerato

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
it: Elenco con casella di controllo

note: Menu item,
en: _Remove List
it: _Rimuovi elenco

note: Menu item
en: Text From _File...
it: Testo da _file...

note: Menu item
en: _Link...
it: _Collegamento...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
it: Nessun modello installato

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
it: _Modelli di file...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
it: _Elimina formattazione

note: Menu item
en: _Remove Heading
it: _Rimuovi titolo

note: Menu item
en: _Find...
it: _Trova...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
it: Trova s_uccessivo

note: Menu item
en: Find Pre_vious
it: Trova _precedente

note: Menu item
en: _Replace...
it: _Sostituisci...

note: Menu item
en: Word Count...
it: Conteggio parole...

note: Menu item
en: _Zoom In
it: _Aumenta ingrandimento

note: Menu item
en: Zoom _Out
it: _Riduci ingrandimento

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
it: Dimensioni _normali

note: tooltip for button in anchor popover
en: Copy link to clipboard
it: Copia collegamento negli appunti

note: tooltip label for image with href
en: Link
it: Collegamento

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
it: Interfaccia

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
it: Formattazione

note: warning message, %s is the current locale - e.g. "NL_nl"
en: Your system encoding is set to %s, if you want support for special characters
    or see errors due to encoding, please ensure to configure your system to use "UTF-8"
it: La codifica del tuo sistema è impostata su %s, se vuoi il supporto per i caratteri speciali
    o vedi errori dovuti alla codifica, assicurati di configurare il tuo sistema per usare "UTF-8"

note: Dialog title
en: Preferences
it: Preferenze

note: Heading in preferences dialog
en: Key bindings
it: Scorciatoie da tastiera

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
it: Estensioni

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
it: Applicazioni

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
it: Usa carattere personalizzato

note: Button in plugin tab
en: _More
it: A_ltro

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
it: C_onfigura

note: Button in plugin tab
en: _Properties
it: _Proprietà

note: button label
en: Open plugins folder
it: Apri la cartella delle estensioni

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
it: Ottieni altre estensioni online

note: help text when plugin cannot be activated
en: This plugin cannot be enabled due to missing dependencies.
    Please see the dependencies section below for details.
it: Questa estensione non può essere abilitata a causa di dipendenze mancanti.
    Consulta la sezione delle dipendenze di seguito per i dettagli.

note: help text when plugin cannot be loaded due to bug / issue
en: There was a problem loading this plugin
it: Si è verificato un problema durante il caricamento di questa estensione

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
it: Dipendenze

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
it: Nessuna dipendenza

note: dependency failed
en: Failed
it: Non riuscito

note: optional dependency
en: Optional
it: Opzionale

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
it: Autore

note: Column in plugin tab
en: Enabled
it: Abilitata

note: Column in plugin tab
en: Plugin
it: Estensione

note: Dialog title
en: Configure Plugin
it: Configura estensione

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
it: Opzioni estensione %s

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
it: L'estensione ha anche delle proprietà;
    vedi la finestra delle proprietà del blocco note

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
it: Imposta editor di testo predefinito

note: button in preferences dialog to change default browser
en: Set default browser
it: Imposta il browser predefinito

note: help text in preferences dialog for modifying keybindings
en: Key bindings can be changed by clicking on a field with a key combination
    in the list and then press the new key binding.
    To disable a keybinding, select it in the list and use <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.
it: Le scorciatoie dei tasti possono essere modificate facendo clic su un campo con una
    combinazione di tasti nell'elenco e quindi premendo la nuova combinazione di tasti.
    Per disabilitare una scorciatoia di tasti, selezionala nell'elenco e usa <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.

note: Column header for keybinding list
en: Action
it: Azione

note: Column header for keybinding list
en: Key Binding
it: Scorciatoia da tastiera

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
it: Parola chiave interwiki

note: label for properties dialog
en: Home Page
it: Pagina iniziale

note: label for properties dialog
en: Document Root
it: Cartella principale dei documenti

note: label for properties dialog
en: Prefer short names for page links
it: Preferisci i nomi brevi per i collegamenti delle pagine

note: label for properties dialog
en: Do not use system trash for this notebook
it: Non utilizzare il cestino di sistema per questo blocco note

note: Dialog title
en: Properties
it: Proprietà

note: Dialog title
en: Recent Changes
it: Modifiche recenti

note: label for modified time
en: Today
it: Oggi

note: label for modified time
en: Yesterday
it: Ieri

note: Column header
en: Last Modified
it: Ultima modifica

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
it: Si possono eseguire ricerche avanzate con gli operatori
    AND, OR e NOT. Consulta la guida in linea (Aiuto) per ulteriori dettagli.

note: Dialog title
en: Search
it: Cerca

note: Button label
en: _Find
it: _Trova

note: checkbox option in search dialog
en: _Limit search to the current page and sub-pages
it: _Limita la ricerca alla pagina corrente e alle sue sottopagine

note: placeholder label when search has started
en: Searching ...
it: Ricerca in corso...

note: placeholder label when search has no results
en: No results
it: Nessun risultato

note: Column header search dialog
en: Score
it: Occorrenze

note: Window title
en: Web Server
it: Server web

note: Status in web server gui
en: Server not started
it: Server non avviato

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
it: Permetti accesso pubblico

note: checkbox in dialog for starting webserver
en: Require authentication
it: Richiedi autenticazione

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
it: Porta

note: Field in web server gui
en: Username
it: Nome utente

note: Status in web server gui
en: Server started
it: Server avviato

note: Status in web server gui
en: Server stopped
it: Server arrestato

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
it: Modelli

note: button label
en: Browse
it: Esplora

note: Dialog title
en: Copy Template
it: Copia Modello

note: Menu item
en: _New Page...
it: _Nuova pagina...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
it: Nuova s_ottopagina...

note: Menu item
en: _New Page Here...
it: _Nuova pagina qui...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
it: _Apri un altro blocco note...

note: Menu item
en: _Import Page...
it: _Importa pagina...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
it: Salva una _copia...

note: Menu item
en: E_xport...
it: _Esporta...

note: Menu item
en: _Send To...
it: _Invia a...

note: Menu item
en: _Rename or Move Page...
it: _Rinomina o sposta pagina...

note: Menu item
en: _Delete Page
it: _Elimina pagina

note: question in "delete page" action
en: Trash failed, do you want to permanently delete instead ?
it: Impossibile cestinare, vuoi eliminare invece definitivamente?

note: Menu item
en: Proper_ties
it: Proprie_tà

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
it: _Esci

note: Menu item
en: Copy _Location
it: Copia _posizione

note: Menu item
en: _Templates
it: _Modelli

note: Menu item
en: Pr_eferences
it: Pr_eferenze

note: Menu item
en: _Search...
it: _Cerca...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
it: Cerca in questa sezione

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
it: Cerca _collegamenti in entrata...

note: Menu item
en: Recent Changes...
it: Modifiche recenti...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
it: Apri cartella _allegati

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
it: Questa pagina non ha una cartella per gli allegati

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
it: Apri la cartella del _blocco note

note: Menu item
en: Open _Document Root
it: Apri la cartella principale dei _documenti

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
it: Non è stata definita la cartella principale per i documenti di questo blocco note

note: Menu item
en: Edit _Source
it: Modifica _sorgente

note: Menu item
en: Start _Web Server
it: Avvia server _web

note: Menu item
en: Check and Update Index
it: Controlla e aggiorna indice

note: Menu item
en: Custom _Tools
it: Strumen_ti personalizzati

note: Menu item
en: _Contents
it: _Contenuti

note: Menu item
en: _FAQ
it: Domande _frequenti

note: Menu item
en: _Keybindings
it: _Scorciatoie da tastiera

note: Menu item
en: _Bugs
it: _Bug

note: Menu item
en: _About
it: _Informazioni

note: Dialog title
en: New Page in %s
it: Nuova pagina in %s

note: Dialog title
en: New Page
it: Nuova pagina

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
it: Verrà creata una nuova pagina, perché si sta inserendo
    un collegamento a una pagina inesistente.

note: Input label
en: Page Name
it: Nome della pagina

note: Choice label
en: Page Template
it: Modello di pagina

note: Dialog title
en: Import Page
it: Importa pagina

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
it: File di testo

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
it: Salva copia

note: Dialog title
en: Rename or Move Page
it: Rinomina o sposta la pagina

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
it: Rinomina la pagina "%s"

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
it[0]: Aggiorna %i collegamento che punta alla pagina corrente
it[1]: Aggiorna %i collegamenti che puntano alla pagina corrente

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
it: Aggiorna il titolo di questa pagina

note: label for progress dialog
en: Updating Links
it: Aggiornamento dei collegamenti in corso

note: label in DeletePageDialog
en: Remove links to %s
it: Rimuovi i collegamenti a %s

note: Dialog title
en: Trash Page
it: Cestina la pagina

note: Heading in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Move page "%s" to trash?
it: Vuoi cestinare la pagina "%s"?

note: Text in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be moved to your system's trash.
    
    To undo later, go to your system's trashcan.
it: La pagina "%s" e tutte le sue sottopagine e
    allegati saranno spostati nel cestino del sistema.
    
    Per annullare in un secondo momento, vai al cestino del tuo sistema.

note: label in the TrashPage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be trashed | %i files will be trashed
it[0]: Sarà cestinato %i file
it[1]: Saranno cestinati %i file

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
it: Rimozione dei collegamenti in corso

note: Dialog title
en: Delete Page
it: Elimina pagina

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
it: Eliminare la pagina "%s"?

note: Text in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be deleted.
    
    This deletion is permanent and cannot be un-done.
it: La pagina "%s" e tutte le sue sottopagine e
    allegati saranno spostati nel cestino del sistema.
    
    Per annullare in un secondo momento, vai al cestino del tuo sistema.

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
it[0]: Sarà eliminato %i file
it[1]: Saranno eliminati %i file

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
it: Un wiki per il desktop

note: dialog title
en: Select File
it: Seleziona file

note: menu item in context menu
en: Expand _All
it: Espandi _tutto

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
it: _Contrai tutto

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
it: Cancella

note: dialog title
en: Select Folder
it: Seleziona cartella

note: dialog title
en: Select Image
it: Seleziona immagine

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
it: <Su>

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
it: Pannello laterale sinistro

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
it: Pannello laterale destro

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
it: Pannello inferiore

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
it: Pannello superiore

note: position of widget in window
en: Top
it: Cima

note: position of widget in window
en: Bottom
it: Fondo

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
it: A sinistra

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
it: A destra

note: Menu item
en: _All Panes
it: Tutti i pannelli

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
it: Quando segnala questo bug, includi i dati
    contenuti nella casella di testo sottostante

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
it: Tutti i file

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
it: Immagini

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
it: {count} di {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
it: File di registro

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
it: Impossibile trovare il file o la cartella di questo blocco note

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
it: Specificare un blocco note

note: error message
en: Could not find notebook: %s
it: Impossibile trovare il blocco note: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
it: È necessario indicare l'ubicazione dell'output prima dell'esportazione

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
it: La cartella di output esiste già e non è vuota; specificare "--overwrite" per eseguire comunque l'esportazione

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
it: Il file di output esiste già; specificare "--overwrite" per eseguire comunque l'esportazione

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
it: È necessario un file di destinazione per esportare MHTML

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
it: È necessario un file di output per esportare il blocco note completo

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file name, please try using a name with less
    than 255 characters
it: Impossibile scrivere questo file. Probabilmente questo è dovuto
    alla lunghezza del nome del file, prova a usare un nome con less
    di 255 caratteri

note: error message for filesystem limitations
en: File name too long: %s
it: Il nome del file è troppo lungo: %s

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file path, please try using a folder structure resulting in less
    than 4096 characters
it: Impossibile scrivere questo file. Probabilmente questo è dovuto alla lunghezza
    del percorso del file, prova a utilizzare una struttura di cartelle che risulti meno
    di 4096 caratteri

note: error message for filesystem limitations
en: File path too long: %s
it: Percorso del file troppo lungo: %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
it: Aggiornamento dell'indice in corso

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
it: Questa pagina non esiste: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
it: Pagina non consentita: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
it: Questo nome di pagina non può essere usato a causa dei limiti tecnici del sistema di archiviazione

note: message for PageNotAvailableError
en: Page not available: %s
it: Pagina non disponibile: %s

note: description for PageNotAvailableError
en: This page name cannot be used due to a conflicting file in the storage
it: Questo nome di pagina non può essere utilizzato a causa di un file in conflitto nell'archiviazione

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
it: La pagina esiste già: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
it: Impossibile modificare la pagina: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
it: <Sconosciuto>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
it: Errore in %(file)s, riga %(line)i vicino a "%(snippet)s"

note: plugin name
en: Arithmetic
it: Aritmetica

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
it: Questa estensione permette di includere espressioni aritmetiche in zim.
    Si basa sul modulo aritmetico
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.

note: menu item
en: _Arithmetic
it: _Aritmetica

note: text in confirmation dialog on deleting a file
en: Are you sure you want to delete the file '%s'?
it: Sei sicuro di voler eliminare il file '%s'?

note: menu item to delete file
en: _Delete...
it: _Elimina...

note: menu item to rename file
en: _Rename...
it: _Rinomina...

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
it: Sconosciuto

note: label for file type
en: Type
it: Tipo

note: label for file size
en: Size
it: Dimensioni

note: label for file modification date
en: Modified
it: Modificato

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
it: _Sposta qui

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
it: _Copia qui

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
it: Annulla

note: dialog title
en: Rename file
it: Rinomina il file

note: Error message
en: File name should not be blank.
it: Il nome del file non dovrebbe essere vuoto.

note: Error message
en: A file with that name already exists.
it: Un file con quel nome esiste già.

note: Error message
en: File name should not contain path declaration.
it: Il nome del file non deve contenere la dichiarazione del percorso.

note: plugin name
en: Attachment Browser
it: Sfoglia allegati

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
it: Questa estensione mostra la cartella con gli allegati della pagina attuale sotto forma
    di icona nel riquadro inferiore.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
it: Posizione nella finestra

note: option for plugin preferences
en: Use thumbnails
it: Usa le miniature

note: option for plugin preferences
en: Support thumbnails for SVG
it: Supporta le miniature per SVG

note: placeholder label for sidepane
en: No attachments
it: Nessun allegato

note: plugin name
en: BackLinks Pane
it: Pannello link entranti

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione aggiunge un nuovo widget che mostra
    l'elenco delle pagine collegate a quella corrente.
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: option for plugin preferences
en: Show BackLink count in title
it: Mostra il conteggio dei collegamenti in entrata nel titolo

note: option for plugin preferences
en: Show full Page Names
it: Mostra i nomi completi delle pagine

note: widget label
en: BackLinks
it: Link entranti

note: placeholder label in sidepane
en: No backlinks
it: Nessun collegamento entrante

note: Label for the statusbar, %i is the number of BackLinks to the current page
en: %i _BackLink | %i _BackLinks
it[0]: %i collegamento entrante
it[1]: %i collegamenti entranti

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
it: _Modifica...

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
it: Modifica %s

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
it: _Anteprima

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
it: Si è verificato un errore durante la creazione dell'immagine.
    Salvare comunque il testo sorgente?

note: plugin name
en: BookmarksBar
it: Barra dei segnalibri

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
it: 		Questa estensione aggiunge una barra dei segnalibri.

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
it: Numero massimo di segnalibri

note: preferences option
en: Save bookmarks
it: Salva segnalibri

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
it: Aggiungi i nuovi segnalibri all'inizio della barra

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
it: Aggiungi segnalibro

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
it: Segnalibri

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
it: Aggiungi segnalibro / Mostra impostazioni

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
it: Eliminare tutti i segnalibri?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
it: Mostra il nome completo della pagina

note: button label
en: Set New Name
it: Imposta nuovo nome

note: button label
en: Back to Original Name
it: Ripristina nome originale

note: menu item
en: Remove
it: Rimuovi

note: menu item
en: Remove All
it: Rimuovi tutto

note: menu item
en: Copy
it: Copia

note: menu item
en: Paste
it: Incolla

note: menu item
en: Open in New Window
it: Apri in una nuova finestra

note: menu item
en: Set to Current Page
it: Imposta alla pagina corrente

note: plugin name
en: Command Palette
it: Tavolozza dei comandi

note: plugin description
en: This plugin opens a search dialog to allow quickly executing menu entries. The search dialog can be opened by pressing the keyboard shortcut Ctrl+Shift+P which can be customized via Zim's key bindings preferences.
it: Questa estensione apre una finestra di ricerca per consentire l'esecuzione rapida delle voci di menu. La finestra di ricerca può essere aperta premendo la scorciatoia da tastiera Ctrl+Maiusc+P che può essere personalizzata tramite le preferenze di associazione dei tasti di Zim.

note: plugin name
en: Insert Diagram
it: Inserisci diagramma

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione mette a disposizione di Zim un editor di diagrammi basato su GraphViz.
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: menu item
en: Diagram
it: Diagramma

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
it: Redazione senza distrazioni

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
it: Questa estensione aggiunge alcune impostazioni per usare Zim
    come un editor senza distrazioni.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
it: Nascondi la barra dei menu in modalità schermo intero

note: plugin preference
en: Maximum page width
it: Larghezza massima della pagina

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
it: Spessore del bordo

note: plugin preference
en: Text background color
it: Colore di sfondo del testo

note: plugin preference
en: Text foreground color
it: Colore di primo piano del testo

note: plugin name
en: Insert Ditaa
it: Inserisci Ditaa

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione mette a disposizione di Zim un editor di diagrammi basato su Ditaa.
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
it: Grafico Ascii (Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
it: Inserisci equazione

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione mette a disposizione di Zim un editor di equazioni basato su LaTeX.
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: plugin preference
en: Use font color for dark theme
it: Usa il colore del carattere per il tema scuro

note: plugin preference
en: Font size
it: Dimensioni del carattere

note: plugin preference
en: Equation image DPI
it: DPI dell'equazione come immagine

note: menu item
en: Equation
it: Equazione

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
it: Inserisci Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
it: Questa estensione mette a disposizione di Zim un editor di grafici plot basato su Gnuplot.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
it: Inserisci grafico GNU R

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
it: Questa estensione mette a disposizione di Zim un editor di grafici plot basato su GNU R.

note: menu item
en: GNU R Plot
it: Plot GNU R

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
it: L'estensione Calcolatrice in linea non è stata in grado
    di valutare l'espressione alla posizione del cursore.

note: plugin name
en: Inline Calculator
it: Calcolatrice in linea

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione permette di valutare semplici
    espressioni matematiche in Zim.
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: error message
en: Could not parse expression
it: Impossibile analizzare l'espressione

note: menu item
en: Evaluate _Math
it: Valuta espressione _matematica

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
it: Inserisci simbolo

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione aggiunge la finestra di dialogo 'Inserisci simbolo' e permette
    la formattazione automatica di caratteri tipografici.
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: menu item
en: Sy_mbol...
it: Si_mbolo...

note: plugin name
en: Journal
it: Diario

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
it: Questa estensione trasforma una sezione del blocco note in
    un diario con una pagina per ogni giorno, settimana o mese.
    Inoltre aggiunge un calendario per accedere a queste pagine.

note: option value
en: Day
it: Giorno

note: option value
en: Week
it: Settimana

note: option value
en: Month
it: Mese

note: option value
en: Year
it: Anno

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
it: Nascondi il riquadro Diario se vuoto

note: input label
en: Section
it: Sezione

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
it: Usa una pagina per ogni

note: menu item
en: To_day
it: _Oggi

note: plugin name
en: Line Sorter
it: Ordinamento righe

note: plugin description
en: This plugin sorts selected lines in alphabetical order.
    If the list is already sorted the order will be reversed
    (A-Z to Z-A). Additional features: move text lines up or down,
    duplicate or remove lines of text.
it: Questa estensione ordina alfabeticamente le righe selezionate.
    Se l'elenco è già ordinato, l'ordine viene invertito
    (da A-Z a Z-A). Funzioni aggiuntive: sposta righe in alto e in basso
    duplica o elimina righe di testo.

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
it: Seleziona più di una riga di testo

note: menu item
en: _Sort lines
it: _Ordina linee

note: Menu item
en: _Move Line Up
it: _Sposta riga in alto

note: Menu item
en: _Move Line Down
it: _Sposta riga in basso

note: Menu item
en: _Duplicate Line
it: _Duplica riga

note: Menu item
en: _Remove Line
it: _Elimina riga

note: plugin name | menu item
en: Link Map
it: Mappa dei collegamenti

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione mette a disposizione una finestra di dialogo con una
    rappresentazione grafica della struttura dei collegamenti del
    blocco note. Può essere utilizzata come una specie di "mappa mentale"
    che mostra le relazioni fra le pagine.
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: preferences option
en: Show linkmap button in headerbar
it: Mostra il pulsante della mappa dei collegamenti nella barra del titolo

note: preferences option
en: Autozoom to fit map
it: Zoom automatico per adattare la mappa

note: preferences option
en: Follow main window
it: Segui la finestra principale

note: preferences option
en: Always open links in new windows
it: Apri sempre i collegamenti in nuove finestre

note: plugin name
en: macOS Menubar
it: Barra dei menu di macOS

note: plugin description
en: This plugin provides a macOS menubar for zim.
it: Questa estensione aggiunge una barra dei menu di macOS per zim.

note: plugin name
en: Page Index
it: Indice pagina

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
it: Questo componente aggiuntivo aggiunge un riquadro con l'indice della pagina alla finestra principale.

note: preferences option
en: Use drag&drop to move pages in the notebook
it: Usa il trascinamento della selezione per spostare le pagine nel blocco note

note: preferences option
en: Automatically expand sections on open page
it: Espandi automaticamente le sezioni all'apertura delle pagine

note: preferences option
en: Automatically collapse sections on close page
it: Contrai automaticamente le sezioni alla chiusura delle pagine

note: preferences option
en: Use horizontal scrollbar (may need restart)
it: Usa la barra di scorrimento orizzontale (potrebbe richiedere il riavvio)

note: preferences option
en: Use tooltips
it: Usa i suggerimenti

note: menu item
en: Collapse Page Index
it: Comprimi l'indice della pagina

note: menu item
en: Reveal Current Page in Page Index
it: Rivela la pagina corrente nell'indice della pagina

note: plugin name
en: Path Bar
it: Barra del percorso

note: plugin description
en: This plugin adds a "path bar" to the top of the window.
    This "path bar" can show the notebook path for the current page,
    recent visited pages or recent edited pages.
it: Questo componente aggiuntivo aggiunge una "barra del percorso" nella parte superiore della finestra.
    La "barra del percorso" può mostrare il percorso del blocco note per la pagina corrente,
    le pagine visitate per ultime o quelle modificate per ultime.

note: Menu title
en: P_athbar
it: B_arra di navigazione

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
it: _Nessuno

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
it: Pagine _recenti

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
it: Pagine modificate recentemente

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
it: _Cronologia

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
it: _Gerarchia della pagina

note: plugin name
en: Print to Browser
it: Stampa su browser

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione fornisce una soluzione alternativa alla mancanza del
    supporto alla stampa in Zim. Esporta la pagina corrente
    in formato HTML e la apre in un browser. Supponendo che il browser
    consenta la funzionalità di stampa, si potrà
    stampare la pagina con due clic.
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: menu item
en: _Print to Browser
it: _Stampa su browser

note: menu item
en: _Print
it: _Stampa

note: plugin name
en: Quick Note
it: Annotazione veloce

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione aggiunge una finestra di dialogo per copiare rapidamente del testo 
    o il contenuto degli appunti in una pagina di Zim.
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: menu item
en: Quick Note...
it: Annotazione veloce...

note: text entry field
en: Page section
it: Sezione pagina

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
it: Crea una nuova pagina per ogni annotazione

note: text entry field
en: Title
it: Titolo

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
it: Apri _pagina

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
it: Vuoi eliminare la nota?

note: plugin name
en: Insert Score
it: Inserisci Partitura

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione mette a disposizione un editor di partiture per zim basato su GNU Lilypond.
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: plugin preference
en: Common include header
it: Includi intestazione

note: plugin preference
en: Common include footer
it: Includi piè di pagina

note: menu item
en: Musical Score
it: Partitura musicale

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
it: Inserisci schermata

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione crea una schermata e la inserisce
    in una pagina di Zim.
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
it: Comando per schermata

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
it: _Schermata...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
it: Cattura l'intero schermo

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
it: Seleziona finestra o regione

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
it: Ritardo

note: label behind timer
en: seconds
it: secondi

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
it: Si è verificato un errore mentre veniva eseguito "%s"

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
it: Inserisci diagramma di sequenza

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
it: Questa estensione aggiunge a Zim un editor di diagrammi di sequenza basato su seqdiag.
    Consente la modifica facile dei diagrammi di sequenza.

note: menu item
en: Sequence Diagram
it: Diagramma di sequenza

note: plugin name
en: Source View
it: Visualizzazione sorgente

note: plugin description
en: This plugin allows inserting 'Code Blocks' in the page. These will be
    shown as embedded widgets with syntax highlighting, line numbers etc.
it: Questo componente aggiuntivo consente di inserire 'blocchi di codice' nella pagina, che
    saranno mostrati come widget incorporati, con sintassi in evidenza, numeri di riga, ecc.

note: option value
en: Never wrap lines
it: Non interrompere mai le righe

note: option value
en: Try wrap at word boundaries or character
it: Prova a interrompere ai confini delle parole o dei caratteri

note: option value
en: Always wrap at character
it: Interrompi sempre al carattere

note: option value
en: Always wrap at word boundaries
it: Interrompi sempre ai confini delle parole

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
it: Rientri automatici

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
it: Pulsante home intelligente

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
it: Evidenzia la riga attuale

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
it: Mostra margine destro

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
it: Posizione margine destro

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
it: Larghezza della tabulazione

note: preference option for sourceview plugin
en: Text wrap mode
it: Modalità a capo automatico

note: preference option for sourceview plugin
en: Theme
it: Tema

note: menu item
en: Code Block
it: Blocco di codice

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
it: Mostra numeri di riga

note: input label
en: Syntax
it: Sintassi

note: dialog title
en: Insert Code Block
it: Inserisci blocco di codice

note: input checkbox
en: Display line numbers
it: Visualizza i numeri di riga

note: plugin name
en: Spell Checker
it: Controllo ortografico

note: menu item
en: Check _spelling
it: Controllo _ortografico

note: error message
en: Could not load spell checking
it: Impossibile caricare correttore ortografico

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
it: Probabilmente non è stato installato
    il dizionario corretto

note: alignment option
en: Center
it: Centro

note: alignment option
en: Unspecified
it: Non specificato

note: plugin name
en: Table Editor
it: Editor tabelle

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
it: Con questa estensione puoi inserire una 'tabella' in una pagina wiki. Le tabelle saranno mostrate come widget GTK TreeView.
    La funzionalità consente anche l'esportazione in vari formati (ad es. HTML o LaTeX).

note: option value
en: with lines
it: bordi visibili

note: option value
en: no grid lines
it: bordi non visibili

note: option value
en: horizontal lines
it: bordi orizzontali

note: option value
en: vertical lines
it: bordi verticali

note: preference description
en: Show helper toolbar
it: Mostra barra strumenti aiuto

note: preference description
en: Grid lines
it: Bordi griglia

note: menu item
en: Table
it: Tabella

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
it: Aggiungi riga

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
it: Elimina riga

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
it: Clona riga

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
it: Riga sopra

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
it: Riga sotto

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
it: Cambia colonne

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
it: Apri aiuto

note: menu item
en: Delete row
it: Elimina riga

note: menu item
en: Open cell content link
it: Apri collegamento contenuto cella

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
it: La tabella deve avere almeno una riga.
     Non è stato eliminato nulla.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
it: Scegliere una riga prima di premere il pulsante.

note: Dialog title
en: Insert Table
it: Inserisci tabella

note: Dialog title
en: Edit Table
it: Modifica tabella

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
it: Gestione colonne tabella

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
it: Colonna 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
it: A capo
    automatico

note: table header
en: Align
it: Allinea

note: hoover tooltip
en: Add column
it: Aggiungi colonna

note: hoover tooltip
en: Remove column
it: Elimina colonna

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
it: Sposta colonna a sinistra

note: hoover tooltip
en: Move column backward
it: Sposta colonna a destra

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
it: Una tabella deve avere almeno una colonna.

note: plugin name
en: Table of Contents
it: Sommario

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione aggiunge un widget che visualizza il sommario
    della pagina corrente.
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
it: Mostra l'indice come widget mobile anziché nel pannello laterale

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
it: Mostra l'intestazione del titolo della pagina nell'indice

note: option for plugin preferences
en: Include horizontal lines in the ToC
it: Includi le linee orizzontali nell'indice

note: option for plugin preferences
en: Set ToC fontsize
it: Imposta la dimensione del carattere dell'indice

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
it: Diminuisci di livello

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
it: Aumenta di livello

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
it: Indice

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
it: Etichette

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
it: Questa estensione mette a disposizione l'indice delle pagine filtrato attraverso la selezione
    di una o più etichette da una nuvola.

note: title for sidepane tab
en: T_ags
it: T_ag

note: menu option
en: Show full page name
it: Mostra nome completo della pagina

note: menu option
en: Sort pages by tags
it: Ordina pagine per etichette

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
it: Ordina alfabeticamente

note: list with tasks
en: All Tasks
it: Tutte le attività

note: list with tasks
en: Active
it: Attivo

note: list with tasks (GTD style category)
en: Inbox
it: Posta in arrivo

note: list with tasks (GTD style category)
en: Next Actions
it: Azioni successive

note: list with tasks (GTD style category)
en: Projects
it: Progetti

note: list with tasks (GTD style category)
en: Waiting
it: In attesa

note: placeholder label for sidepane
en: No tasks
it: Nessuna attività

note: tooltip
en: Show tasklist window
it: Mostra finestra elenco attività

note: label for filtering/searching tasks
en: Filter tasks
it: Filtra le attività

note: tab label for side pane
en: Tas_ks
it: Attività

note: Window title for tasklist
en: Tasks
it: Attività

note: selection menu option
en: Show open tasks
it: Mostra attività non concluse

note: selection menu option
en: Show closed tasks
it: Mostra attività concluse

note: selection menu option
en: Show cancelled tasks
it: Mostra attività annullate

note: selection menu option
en: Show migrated tasks
it: Mostra attività migrate

note: selection menu option
en: Show trans-migrated tasks
it: Mostra attività trasmigrate

note: Header for list selection in tasklist window
en: Lists
it: Elenchi

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
it: Nessuna etichetta

note: header in selection drop down
en: Labels
it: Etichette

note: Column header Task List dialog
en: Task
it: Attività

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
it: Scadenza

note: Column header Task List dialog | start date for task
en: Start
it: Inizio

note: plugin name | menu item
en: Task List
it: Elenco attività

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione aggiunge una finestra di dialogo che visualizza tutte le attività in sospeso
    presenti nel blocco note. Le attività in sospeso possono essere caselle di controllo
    o elementi marcati con le etichette "TODO" (da fare) o "FIXME" (da correggere).
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: preferences option
en: Show tasklist button in headerbar
it: Mostra il pulsante dell'elenco delle attività nella barra del titolo

note: preferences option - "GTD" means "Getting Things Done" methodology
en: Show "GTD-style" inbox & next actions lists
it: Mostra la posta in arrivo e gli elenchi delle azioni successive in stile GTD

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
it: Mostra l'elenco delle attività nel pannello laterale

note: preferences option
en: Show due date in sidepane
it: Mostra la data di scadenza nel pannello laterale

note: preferences option
en: Show start date in sidepane
it: Mostra la data di inizio nel pannello laterale

note: preferences option
en: Show page column in the sidepane
it: Mostra la colonna della pagina nel riquadro laterale

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
it: Considera tutte le caselle di controllo come attività

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
it: Le etichette identificano le attività

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "Waiting", "Planned"
en: Labels for "waiting" tasks
it: Etichette per le attività "in attesa"

note: label for plugin preferences dialog - tags are e.g. "@waiting", "@planned"
en: Tags for "waiting" tasks
it: Etichette per le attività "in attesa"

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
it: Usa la data delle pagine del diario

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
it: non usare

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
it: come data d'inizio delle attività

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
it: come data di scadenza delle attività

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
it: Sezioni da indicizzare

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
it: Sezioni da ignorare

note: label for plugin preferences dialog
en: Don't count Saturday and Sunday as working days
it: Non considerare sabato e domenica come giorni lavorativi

note: toolbar style
en: Icons
it: Icone

note: toolbar style
en: Icons & Text
it: Testo e icone

note: toolbar style
en: Icons & Text horizontal
it: Icone e testo in orizzontale

note: Toolbar size small
en: Small
it: Piccola

note: Toolbar size large
en: Large
it: Grande

note: plugin name
en: Tool Bar
it: Barra degli strumenti

note: plugin description
en: This plugin allows to customize the toolbar in the main window.
it: Questo componente aggiuntivo consente di personalizzare la barra strumenti nella finestra principale.

note: option for plugin preferences
en: Show toolbar
it: Mostra la barra degli strumenti

note: option for plugin preferences
en: Include formatting tools in toolbar
it: Includi gli strumenti di formattazione nella barra degli strumenti

note: option for plugin preferences
en: Toolbar style
it: Stile della barra degli strumenti

note: option for plugin preferences
en: Toolbar size
it: Dimensione della barra degli strumenti

note: plugin name
en: Tray Icon
it: Icona nell'area di notifica

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione aggiunge un'icona all'area di notifica per un accesso rapido.
    
    Questa estensione necessita di Gtk+, versione 2.10 o più recente.
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
it: Stile classico per l'icona nell'area di notifica;
    non utilizzare il nuovo stile per lo stato dell'icona in Ubuntu

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
it: Annotazione _veloce...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
it: _Altro...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
it: Blocchi note

note: plugin name
en: Version Control
it: Controllo versione

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
it: Questa estensione aggiunge il controllo versione ai blocchi note.
    
    
    L'estensione supporta i sistemi di controllo versione Bazaar, Git e Mercurial.
    
    È un'estensione di base distribuita insieme a Zim.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version when the notebook is closed
it: Salva automaticamente la versione alla chiusura del blocco note

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
it: Salva automaticamente ad intervalli regolari

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
it: Intervallo di salvataggio in minuti

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
it: Versione salvata in automatico da Zim

note: menu item
en: S_ave Version...
it: S_alva versione...

note: menu item
en: _Versions...
it: _Versioni...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
it: Non sono state apportate modifiche a questo blocco note rispetto all'ultima versione salvata

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
it: Nessuna modifica dall'ultima versione

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
it: Abilitare il controllo versione?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
it: Al momento il controllo versione non è abilitato per questo blocco note.
    Abilitarlo?

note: dialog title
en: Save Version
it: Salva versione

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
it: Inserire un commento per questa versione

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
it: Versione salvata da Zim

note: dialog title
en: Versions
it: Versioni

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
it: _Pagina

note: Button label
en: View _Annotated
it: Visualizza _annotazioni

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
it: Seleziona una versione per visualizzare i cambiamenti tra la versione scelta e quella
    corrente. Oppure seleziona versioni multiple per visualizzare i cambiamenti tra di esse.

note: version details
en: Comment
it: Commento

note: Button label
en: _Restore Version
it: _Ripristina versione

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
it: Mostra _modifiche

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
it: _Affiancate

note: dialog title
en: Annotated Page Source
it: Sorgente pagina annotato

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
it: Ripristinare la pagina alla versione salvata?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
it: Vuoi ripristinare la pagina: %(page)s
    alla versione salvata: %(version)s ?
    
    Saranno perse tutte le modifiche effettuate dall'ultima versione salvata!

note: dialog title
en: Changes
it: Modifiche

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
it: Registra eventi con Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
it: Invia eventi al demone Zeitgeist.

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
it: Pagina wiki: %s

en: Created
it: Creato

en: Prev
it: Prec

en: Index
it: Indice

en: Next
it: Succ

en: Backlinks:
it: Collegamenti inversi:

en: Attachments:
it: Allegati:
