zim - en to ro translation catalogue (509 entries)

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
ro: Eșec în rularea aplicației: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
ro: %(cmd)s
    a returnat statusul de ieșire nenul %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
ro: Eșec la rularea: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
ro: Implicit

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
ro: calendar:week_start:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
ro: Se pare că ați găsit un defect

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
ro: Nu s-a putut citi: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
ro: Aceasta înseamnă de regulă că fișierul conține caractere invalide

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
ro: Detalii

note: Error message
en: File is not writable: %s
ro: Fișierul nu poate fi scris: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
ro: FIșierul s-a schimbat pe disc: %s

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
ro: Creați dosarul?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
ro: Dosarul „%s” nu există încă.
    Doriți să fie creat acum?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
ro: Nu s-a putut deschide: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
ro: Editarea fișierului: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
ro: Editați fișierul cu o aplicație externă. Puteți închide acest dialog când terminați

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
ro: Modifică...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
ro: N-a fost găsită nici o aplicație

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
ro: Deschide cu „%s”

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
ro: Configurează o aplicație care să deschidă legăturile „%s”

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
ro: Configurează o aplicație pentru deschiderea fișierelor
    de tip „%s”

note: Dialog title
en: Configure Applications
ro: Configurare aplicații

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
ro: Adaugă aplicație

note: Label for default application handler
en: System Default
ro: Setare implicită

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
ro: Nume

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
ro: Comanda

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
ro: Setează ca aplicație implicită

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
ro: N-am putut găsi executabilul „%s”

note: Dialog title
en: Custom Tools
ro: Unelte personalizate

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
ro: Puteţi configura uneltele personalizate care apar
    în meniul de unelte şi în bara de unelte sau în meniurile contextuale.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
ro: Editaţi unealta personalizată

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
ro: Descriere

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
ro: Iconiţă

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
ro: Comanda nu modifică date

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
ro: Rezultatul ar trebui să înlocuiască selecția curentă

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
ro: Afișat în bara de unelte

note: dialog title
en: Export
ro: Exportare

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
ro: Se exportă notesul...

note: message heading
en: Folder exists: %s
ro: Dosarul există: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
ro: Dosarul există deja și are conținut, iar exportarea în acest dosar ar putea suprascrie fișierele existente. Continuați, totuși?

note: message heading
en: File exists
ro: Fișierul există

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
ro: Fișierul există.
    Doriți să-l suprascrieți?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
ro: Selectați paginile pentru exportare

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
ro: Notesul complet

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
ro: O singură pagină

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
ro: Pagină

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
ro: Include subpagini

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
ro: Selectați formatul pentru export

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
ro: Altele...

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
ro: Formatare

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
ro: Șablon

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
ro: Leagă fișierele de documentul-rădăcină cu întreaga cale a fișierului

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
ro: Harta dosarului rădăcină în legătură

note: label for button with URL
en: Get more templates online
ro: Obține mai multe șabloane de pe rețea

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
ro: Alegerea fișierului sau dosarului de ieșire

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
ro: Exportă fiecare pagină într-un fișier separat

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
ro: Exportă toate paginile într-un singur fișier

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
ro: Dosarul de ieșire

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
ro: Pagina de index

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
ro: Fișier de ieșire

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
ro: au apărut %i erori, verificați înregistrarea

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
ro: au apărut %i avertismente, verificați înregistrarea

note: label in export dialog
en: Export completed
ro: Export finalizat

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
ro: Arată _jurnalul

note: Menu title
en: _File
ro: _Fișier

note: Menu title | Button label
en: _Edit
ro: _Editează

note: Menu title | button label
en: _View
ro: _Vizualizare

note: Menu title | Button label
en: _Insert
ro: _Inserare

note: Menu title | input label | Menu item
en: _Search
ro: _Căutare

note: Menu title
en: For_mat
ro: For_matare

note: Menu title
en: _Tools
ro: Unel_te

note: Menu title
en: _Go
ro: Navi_gare

note: Menu title | Button label
en: _Help
ro: A_jutor

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
ro: Utilizează mereu ultima poziție a cursorului la deschiderea unei pagini

note: Menu item
en: _Fullscreen
ro: Pe tot _ecranul

note: Menu item
en: _Side Panes
ro: _Panourile laterale

note: Menu item | Button label
en: _Close
ro: În_chide

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
ro: Bară de meniu

note: page status for title bar
en: readonly
ro: doar în citire

note: Menu item
en: _Jump To...
ro: Sari _la...

note: Menu item | Button label
en: _Back
ro: Îna_poi

note: Menu item | Button label
en: _Forward
ro: _Înaintează

note: Menu item
en: _Parent
ro: _Părinte

note: Menu item
en: _Child
ro: _Copil

note: Menu item
en: _Home
ro: _Acasă

note: Dialog title
en: Jump to
ro: Salt la

note: Label for page input
en: Jump to Page
ro: Salt la pagina

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
ro: Notesul

note: dialog title
en: Open Notebook
ro: Deschide notesul

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
ro: Notesul implicit

note: Dialog window title
en: Add Notebook
ro: Adaugă notes

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
ro: Selectați vă rog un nume și un dosar pentru notes

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
ro: Dosar

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
ro: Pentru a începe un caiet de notițe nou, trebuie să selectați un director nou (gol).
    Bineînțeles, puteți selecta și un director preexistent, care conține deja un caiet de notițe.

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
ro: Inserare dată și oră

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
ro: Dată

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
ro: Legătură la _dată

note: Dialog title
en: Insert Image
ro: Inserare imagine

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
ro: Atașați imaginea întâi

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
ro: Tip de fișier nesuportat: %s

note: Dialog title
en: Attach File
ro: Atașează fișier

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
ro: Pagina "%s" nu are un dosar pentru atașamente

note: Dialog title
en: File Exists
ro: Fișierul există

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
ro: Fișierul cu numele <b>"%s"</b> există deja.
    Puteți utiliza alt nume sau suprascrie fișierul existent.

note: Input label
en: Filename
ro: Nume  fişier

note: Button label
en: _Browse
ro: _Răsfoiește

note: Button label
en: Overwrite
ro: Suprascrie

note: Dialog title
en: Edit Image
ro: Editare imagine

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
ro: Locația

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
ro: Legătură la

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
ro: Lățimea

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
ro: Înălțimea

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
ro: _Resetați mărimea

note: Dialog title
en: Insert Text From File
ro: Inserare text din fișier

note: Dialog title
en: Edit Link
ro: Editare legătură

note: Dialog title
en: Insert Link
ro: Inserează legătură

note: Dialog button
en: _Link
ro: _Legătură

note: Dialog title
en: Word Count
ro: Contor de cuvinte

note: label in word count dialog
en: Paragraph
ro: Paragraf

note: label in word count dialog
en: Selection
ro: Selecţia

note: label in word count dialog
en: Words
ro: Cuvinte

note: label in word count dialog
en: Lines
ro: Linii

note: label in word count dialog
en: Characters
ro: Caractere

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
ro: Caractere excluzînd spațiile

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
ro: Mută textul în altă pagină

note: Button label
en: _Move
ro: _Mută

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
ro: Mută textul în

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
ro: Lasă legătură la noua pagină

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
ro: Deschide pagină nouă

note: Dialog title
en: New File
ro: Fișier nou

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
ro: _Următor

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
ro: _Precedent

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
ro: Potrivire exa_ctă

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
ro: Cu_vânt întreg

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
ro: Expresie _regulată

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
ro: _Evidențiază

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
ro: Găsește

note: Dialog title
en: Find and Replace
ro: Caută și înlocuiește

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
ro: Ce să caute

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
ro: Cu ce să înlocuiască

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
ro: În_locuiește

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
ro: Înlo_cuiește tot

note: Menu title
en: New _Attachment
ro: _Atașament nou

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
ro: Utilizați tasta <Enter> pentru a urma legătura
    (Dacă debifați, utilizați <Alt><Enter> pentru aceasta)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
ro: Arată cursorul și pe paginile ce nu pot fi editate

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
ro: Transformă automat cuvinte "CamelCase" în legături

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
ro: Transformă automat căi de fișier în legături

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
ro: Selectează automat cuvântul curent la aplicarea formatului

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
ro: De-indentare cu tasta <Backspace>
    (Dacă debifați, de-indentați cu <Shift><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
ro: Reformatează din mers marcajele wiki

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
ro: Formatul implicit de copiere a textului din sertarul de memorie

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
ro: Dosar cu șabloane pentru fișiere atașament

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
ro: Nu poate fi salvată pagina: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
ro: Pentru a continua, puteți salva o copie a acestei pagini sau neglijați
    toate modificările. Dacă salvați o copie, modificările vor fi de asemenea
    neglijate, dar veți putea restaura copia ulterior.

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
ro: Neglijați mo_dificările

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
ro: _Salvați copia

note: Menu item
en: Heading _1
ro: Antet _1

note: Menu item
en: Heading _2
ro: Antet _2

note: Menu item
en: Heading _3
ro: Antet _3

note: Menu item
en: Heading _4
ro: Antet _4

note: Menu item
en: Heading _5
ro: Antet _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
ro: În_groșat

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
ro: _Accentuat

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
ro: S_ubliniat

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
ro: _Tăiat

note: Menu item
en: _Subscript
ro: _Indice

note: Menu item
en: _Superscript
ro: E_xponent

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
ro: _Literal

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
ro: Nu există vreun wiki definit ca: %s

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
ro: Copi_ază ca

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
ro: Mută textul selectat...

note: Menu item
en: _Remove Link
ro: Ște_rge legătura

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
ro: _Editează proprietățile

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
ro: Editează _legătura

note: context menu item
en: Copy _Link
ro: Copiază le_gătura

note: context menu item
en: Copy Email Address
ro: Copiază adresa de e-mail

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
ro: Deschide dosar

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
ro: Deschide cu...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
ro: Deschide într-o _fereastră nouă

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
ro: _Deschide

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
ro: _Salvare

note: Menu item
en: _Reload
ro: _Reîncarcă

note: Menu item
en: _Undo
ro: _Desfă

note: Menu item
en: _Redo
ro: _Refă

note: Menu item
en: Cu_t
ro: De_cupează

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
ro: _Copiază

note: Menu item
en: _Paste
ro: Li_pește

note: Menu item
en: _Delete
ro: Șt_erge

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
ro: Comută căsuța de verificare 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
ro: Comută căsuța de verificare 'X'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
ro: _Editează legătura sau obiectul...

note: Menu item
en: _Image...
ro: _Imagine...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
ro: Lis_tă de marcatori

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
ro: Listă numerală

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
ro: Listă de ca_sete

note: Menu item
en: Text From _File...
ro: Text din _fișier...

note: Menu item
en: _Link...
ro: _Legătură...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
ro: Nu există șabloane instalate

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
ro: Ș_abloane de fișiere...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
ro: _Curăță formatarea

note: Menu item
en: _Find...
ro: _Găsește

note: Menu item
en: Find Ne_xt
ro: Gă_sește următorul

note: Menu item
en: Find Pre_vious
ro: Găsește precedentul

note: Menu item
en: _Replace...
ro: Înlocui_re...

note: Menu item
en: Word Count...
ro: Numărător de cuvinte...

note: Menu item
en: _Zoom In
ro: _Mărește

note: Menu item
en: Zoom _Out
ro: Micș_orează

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
ro: Mărime _normală

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
ro: Interfață

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
ro: Editare

note: Dialog title
en: Preferences
ro: Preferințe

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
ro: Suplimente

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
ro: Aplicații

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
ro: Utilizează font personalizat

note: Button in plugin tab
en: _More
ro: _Mai multe

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
ro: C_onfigurare

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
ro: Obține mai multe module de pe rețea

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
ro: Dependențe

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
ro: Fără dependențe

note: dependency failed
en: Failed
ro: Eșuat

note: optional dependency
en: Optional
ro: Opțional

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
ro: Autor

note: Column in plugin tab
en: Enabled
ro: Activat

note: Column in plugin tab
en: Plugin
ro: Supliment

note: Dialog title
en: Configure Plugin
ro: Configurare supliment

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
ro: Opțiuni pentru suplimentul %s

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
ro: Stabilește editorul de texte implicit

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
ro: Cuvânt-cheie interwiki

note: label for properties dialog
en: Home Page
ro: Pagină de pornire

note: label for properties dialog
en: Document Root
ro: Document-rădăcină

note: Dialog title
en: Properties
ro: Proprietăți

note: Dialog title
en: Recent Changes
ro: Schimbări recente

note: label for modified time
en: Today
ro: Astăzi

note: label for modified time
en: Yesterday
ro: Ieri

note: Column header
en: Last Modified
ro: Ultima modificare

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
ro: Pentru căutări avansate puteți utiliza operatori precum
    AND, OR și NOT. Citiți pagina de ajutor pentru mai multe detalii.

note: Dialog title
en: Search
ro: Caută

note: Column header search dialog
en: Score
ro: Scor

note: Window title
en: Web Server
ro: Server Web

note: Status in web server gui
en: Server not started
ro: Serverul nu este pornit

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
ro: Permite acces public

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
ro: Portul

note: Status in web server gui
en: Server started
ro: Serverul este pornit

note: Status in web server gui
en: Server stopped
ro: Serverul este oprit

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
ro: Șabloane

note: button label
en: Browse
ro: Răsfoire

note: Dialog title
en: Copy Template
ro: Copiază șablonul

note: Menu item
en: _New Page...
ro: Pagină _nouă

note: Menu item
en: New S_ub Page...
ro: S_ubpagină nouă

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
ro: Deschide alt n_otes

note: Menu item
en: _Import Page...
ro: _Importă pagina

note: Menu item
en: Save A _Copy...
ro: Salvează o _copie

note: Menu item
en: E_xport...
ro: E_xportă...

note: Menu item
en: _Send To...
ro: Trimite _spre...

note: Menu item
en: _Delete Page
ro: _Șterge pagina

note: Menu item
en: Proper_ties
ro: Proprie_tăți

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
ro: P_ărăsește aplicația

note: Menu item
en: Copy _Location
ro: Copiază _locația

note: Menu item
en: _Templates
ro: Ș_abloane

note: Menu item
en: Pr_eferences
ro: Pref_erințe

note: Menu item
en: _Search...
ro: _Caută...

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
ro: Caut_ă antelegături

note: Menu item
en: Recent Changes...
ro: Schimbări recente...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
ro: Deschide d_osarul atașamentelor

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
ro: Această pagină nu are un dosar pentru atașamente

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
ro: Deschide dosarul _notesurilor

note: Menu item
en: Open _Document Root
ro: Deschide Documentul-_rădăcină

note: Menu item
en: Edit _Source
ro: Editează _sursa

note: Menu item
en: Start _Web Server
ro: Pornește serverul _web

note: Menu item
en: Custom _Tools
ro: Unel_te personalizate

note: Menu item
en: _Contents
ro: _Conținuturi

note: Menu item
en: _FAQ
ro: Întrebări _frecvente

note: Menu item
en: _Keybindings
ro: Sc_urtături de taste

note: Menu item
en: _Bugs
ro: O_bstacole

note: Menu item
en: _About
ro: _Despre aplicație

note: Dialog title
en: New Page
ro: Pagină nouă

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
ro: Notați faptul că legarea la o pagină inexistentă
    creează de asemenea o nouă pagină automat.

note: Input label
en: Page Name
ro: Numele paginii

note: Choice label
en: Page Template
ro: Model de pagină

note: Dialog title
en: Import Page
ro: Pagina de import

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
ro: Fișiere text

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
ro: Salvați o copie

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
ro: Redenumirea paginii "%s"

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
ro[0]: Se actualizează %i legătură de pagină la această pagină
ro[1]: Se actualizează %i legături de pagină la această pagină
ro[2]: Se actualizează %i de legături de pagină la această pagină

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
ro: Se actualizează antetul acestei pagini

note: label for progress dialog
en: Updating Links
ro: Se actualizează legăturile

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
ro: Se șterg legăturile

note: Dialog title
en: Delete Page
ro: Ștergeți pagina

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
ro: Ștergeți pagina "%s"

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
ro[0]: %i fișier va fi șters
ro[1]: %i fișiere vor fi șterse
ro[2]: %i fișiere vor fi șterse

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
ro: Un wiki pentru desktop

note: dialog title
en: Select File
ro: Selectați fișierul

note: menu item in context menu
en: Expand _All
ro: Exp_andează tot

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
ro: Res_trânge tot

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
ro: Golește

note: dialog title
en: Select Folder
ro: Selectarea dosarului

note: dialog title
en: Select Image
ro: Selectarea imaginii

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
ro: Panoul din partea stângă

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
ro: Panoul din partea dreaptă

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
ro: Panoul de la bază

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
ro: Panoul de sus

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
ro: La stânga

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
ro: La dreapta

note: Menu item
en: _All Panes
ro: To_ate panourile

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
ro: Când raportați această avarie includeți vă rog
    informația din caseta de text de dedesubt

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
ro: Toate fișierele

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
ro: Imagini

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
ro: Fișier-jurnal

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
ro: N-a fost găsit vreun fișier sau dosar pentru acest notes

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
ro: Specificați caietul

note: error message
en: Could not find notebook: %s
ro: Nu poate fi găsit notesul: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
ro: Este nevoie de locația destinație pentru export

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
ro: Dosarul destinație există și nu este gol; specificați „--overwrite” pentru a forța exportul

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
ro: FIșierul destinație există; specificați „--overwrite” pentru a forța exportul

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
ro: Am nevoie de fișierul destinație pentru a exporta în MHTML

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
ro: Am nevoie de dosarul destinație pentru a exporta tot caietul

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
ro: Se actualizează indexarea

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
ro: Nu se poate modifica pagina: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
ro: <Necunoscut>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
ro: Eroare în %(file)s la linia %(line)i în apropierea „%(snippet)s”

note: plugin name
en: Arithmetic
ro: Aritmetic

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
ro: Acest modul vă permite să integrați calcule aritmetice în zim.
    Este bazat pe modulul aritmetic de la
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.

note: menu item
en: _Arithmetic
ro: _Aritmetic

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
ro: Necunoscut(ă)

note: label for file type
en: Type
ro: Tip

note: label for file size
en: Size
ro: Mărime:

note: label for file modification date
en: Modified
ro: Modificată

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
ro: _Mută aici

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
ro: _Copiază aici

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
ro: Anulează

note: plugin name
en: Attachment Browser
ro: Navigator de atașamente

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
ro: Acest modul afișează directorul cu fișiere atașate paginii curente, 
    ca un simbol în panoul de jos.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
ro: Poziția în fereastră

note: plugin name
en: BackLinks Pane
ro: Panoul cu legături inverse

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest modul adaugă un extra widget care afișează o listă de pagini
    care se leagă la pagina curentă.
    
    Acesta este un modul de bază furnizat cu zim.

note: widget label
en: BackLinks
ro: Legături inverse

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
ro: _Previzualizați

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
ro: A ocurs o eroare la generarea imaginii.
    Doriți totuși să salvați textul-sursă?

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
ro: 		Acest modul afișează un meniu pentru documentele favorite.

note: preferences option
en: Save bookmarks
ro: Salvează documentele favorite

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
ro: Adaugă noi documente favorite la începutul barei de meniu

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
ro: Adaugă la Favorite

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
ro: Favorite

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
ro: Arată numele întreg al paginii

note: menu item
en: Remove
ro: Elimină

note: menu item
en: Remove All
ro: Eliminați toate

note: menu item
en: Open in New Window
ro: Deschide în fereastră noua

note: plugin name
en: Insert Diagram
ro: Inserare diagramă

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest supliment furnizează un editor de diagrame pentru zim bazat pe GraphViz.
    
    Acesta este un supliment de bază asociat cu zim.

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
ro: Editare fără distragerea atenției

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
ro: Acest modul adaugă configurări care permit folosirea lui zim
    ca un editor fără distragerea atenției

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
ro: Ascunde bara de meniu în modul ecran complet

note: plugin preference
en: Maximum page width
ro: Lățimea maximă a paginii

note: plugin preference
en: Text background color
ro: Culoarea de fundal a textului

note: plugin preference
en: Text foreground color
ro: Culoarea textului

note: plugin name
en: Insert Ditaa
ro: Inserare Ditaa

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest supliment furnizează un editor de diagrame bazat pe Ditaa
    
    Acesta este un supliment de bază asociat cu zim.

note: plugin name
en: Insert Equation
ro: Inserare ecuație

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest supliment furnizează un editor de ecuații pentru zim bazat pe latex.
    
    Acesta este un supliment de bază asociat cu zim.

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
ro: Inserare Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
ro: Acest supliment furnizează un editor grafic bazat pe Gnuplot.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
ro: Inserare GNU R Plot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
ro: Acest supliment furnizează un editor grafic pentru zim bazat pe GNU R.

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
ro: Suplimentul de calculator în linie nu poate
    evalua expresia de lângă cursor.

note: plugin name
en: Inline Calculator
ro: Calculator în linie

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest supliment vă permite să evaluați rapid cu zim
    expresii matematice simple.
    
    Acesta este un supliment de bază asociat cu zim.

note: error message
en: Could not parse expression
ro: Expresia nu poate fi analizată

note: menu item
en: Evaluate _Math
ro: Evaluează expresii _matematice

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
ro: Inserare simbol

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest supliment adaugă dialogul 'Inserare simbol' și permite
    caractere tipografice auto-formatate.
    
    Acesta este un supliment de bază asociat cu zim.

note: menu item
en: Sy_mbol...
ro: Si_mbol...

note: plugin name
en: Journal
ro: Jurnal

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
ro: Acest modul transformă o secțiune din caiet într-un jurnal
    cu o pagină pe zi, săptămînă sau lună.
    Adaugă de asemenea un widget pentru a accesa aceste pagini.

note: option value
en: Day
ro: Zi

note: option value
en: Week
ro: Săptămână

note: option value
en: Month
ro: Lună

note: option value
en: Year
ro: An

note: input label
en: Section
ro: Secțiune

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
ro: Utilizează o pagină pentru fiecare

note: menu item
en: To_day
ro: La _ziua

note: plugin name
en: Line Sorter
ro: Sortator de linii

note: menu item
en: _Sort lines
ro: _Sortează linii

note: plugin name | menu item
en: Link Map
ro: Harta cu legături

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest supliment furnizează un dialog cu reprezentarea
    grafică a structurii cu legături a unui notes.
    El poate fi utilizat în genul unei "hărți mentale"
    ce arată cum se relaționează paginile.
    
    Acesta este un supliment de bază asociat cu zim.

note: Menu title
en: P_athbar
ro: _Bara de căi

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
ro: _Nimic

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
ro: Pagini _recente

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
ro: Pagini _schimbate recent

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
ro: _Istoric

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
ro: Ierarhizarea _paginilor

note: plugin name
en: Print to Browser
ro: Tipărește în navigator

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest modul furnizează o soluție alternativă pentru lipsa
    suportului de printare în zim. Exportă pagina curentă
    în html și deschide un navigator. Presupunînd că navigatorul
    permite posibilitatea de printare, asta vă permite să vă trimiteți
    datele către împrimantă în doi pași.
    
    Acesta este un modul de bază furnizat cu zim.

note: menu item
en: _Print to Browser
ro: Ti_părește în navigator

note: plugin name
en: Quick Note
ro: Notiță rapidă

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest modul adaugă un dialog pentru a introduce rapid un text sau
    conținutul clipboardului într-o pagină zim.
    
    Acesta este un modul de bază furnizat cu zim.

note: menu item
en: Quick Note...
ro: Notiță rapidă...

note: text entry field
en: Page section
ro: Secțiune de pagină

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
ro: Crează o pagină nouă pentru fiecare notiță

note: text entry field
en: Title
ro: Titlu

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
ro: Deschidere _pagină

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
ro: Renunță la notiță?

note: plugin name
en: Insert Score
ro: Introducere partitură

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest plugin furnizează un editor de partituri pentru zim bazat pe GNU Lilypond.
    
    Acesta este un modul de bază furnizat cu zim.

note: plugin preference
en: Common include header
ro: Antet comun inclus

note: plugin preference
en: Common include footer
ro: Subsol comun inclus

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
ro: Introducere captură de ecran

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest modul permite capturarea ecranului și introducerea imaginii
    într-o pagină zim.
    
    Acesta este un modul de bază furnizat cu zim.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
ro: Comanda pentru capturarea ecranului

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
ro: _Captură de ecran...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
ro: Capturează tot ecranul

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
ro: Alege o fereastră sau o regiune

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
ro: Întîrziere

note: label behind timer
en: seconds
ro: secunde

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
ro: A apărut o eroare la rularea „%s”

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
ro: Introducere diagramă de secvență

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
ro: Acest modul furnizează un editor de diagrame de secvență pentru zim bazat pe seqdiag.
    Permite editarea ușoară a diagramelor de secvență.

note: menu item
en: Sequence Diagram
ro: Diagramă de secvență

note: plugin name
en: Source View
ro: Vedere sursă

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
ro: Auto indentare

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
ro: Tastă Home inteligentă

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
ro: Evidențiază linia curentă

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
ro: Arată marginea din dreapta

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
ro: Poziția marginii din dreapta

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
ro: Lățimea tab-ului

note: menu item
en: Code Block
ro: Bloc de cod

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
ro: Numerotează liniile

note: input label
en: Syntax
ro: Sintaxă

note: dialog title
en: Insert Code Block
ro: Introducere bloc de cod

note: plugin name
en: Spell Checker
ro: Corector ortografic

note: menu item
en: Check _spelling
ro: Corectare _ortografie

note: error message
en: Could not load spell checking
ro: Nu am putut încărca corectorul ortografic

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
ro: Asta ar putea însemna că nu aveți dicționarele
    corect instalate.

note: alignment option
en: Center
ro: Centrat

note: alignment option
en: Unspecified
ro: Nespecificat

note: plugin name
en: Table Editor
ro: Editor de Tabel

note: option value
en: with lines
ro: cu linii despărțitoare

note: option value
en: no grid lines
ro: fără linii despărțitoare

note: option value
en: horizontal lines
ro: linii orizontale

note: menu item
en: Table
ro: Tabel

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
ro: Adaugă linie de tabel

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
ro: Șterge linie de tabel

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
ro: Duplică linie de tabel

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
ro: Modifică coloanele

note: menu item
en: Delete row
ro: Șterge linie (rând)

note: Dialog title
en: Insert Table
ro: Inserează tabel

note: Dialog title
en: Edit Table
ro: Editează tabel

note: table header
en: Align
ro: Aliniază

note: hoover tooltip
en: Add column
ro: Adaugă coloană

note: hoover tooltip
en: Remove column
ro: Șterge coloană

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
ro: Mută coloana înainte

note: hoover tooltip
en: Move column backward
ro: Mută coloana înapoi

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
ro: Un tabel trebuie să aibă cel puțin o coloană.

note: plugin name
en: Table of Contents
ro: Cuprins

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest modul adaugă un widget extra care arată un
    cuprins pentru pagina curentă.
    
    Acesta este un modul de bază furnizat cu zim.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
ro: Arată cuprinsul ca widget flotant și nu ca panou lateral

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
ro: Arată antetul cu titlul paginii în cuprins

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
ro: Retrogradează

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
ro: Promovează

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
ro: Cuprins

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
ro: Etichete

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
ro: Acest modul furnizează un index de pagină filtrat după modalitatea
    selectării etichetelor dintr-un nor.

note: menu option
en: Show full page name
ro: Arată numele întreg al paginii

note: menu option
en: Sort pages by tags
ro: Sortează paginile după etichete

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
ro: Sortează alfabetic

note: list with tasks
en: All Tasks
ro: Toate sarcinile

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
ro: Neetichetate

note: Column header Task List dialog
en: Task
ro: Sarcină

note: plugin name | menu item
en: Task List
ro: Listă de sarcini

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest modul adaugă un dialog care afișează toate sarcinile deschise în
    acest caiet. Sarcinile deschise pot fi căsuțe de bifare deschise
    sau elemente marcate cu etichete cum sînt „TODO” sau „FIXME”.
    
    Acesta este un modul de bază furnizat cu zim.

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
ro: Consideră toate căsuțele de bifare ca sarcini

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
ro: Etichete care marchează sarcini

note: plugin name
en: Tray Icon
ro: Iconiță pentru zona de notificare

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest modul adaugă o iconiță la zona de notificare
    pentru acces rapid.
    
    Acest modul are nevoie de Gtk+ versiunea 2.10 sau mai nouă.
    
    Acesta este un modul de bază furnizat cu zim.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
ro: Iconiță clasică în zona de notificare,
    nu folosi noul stil pentru iconița de notificare pe Ubuntu.

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
ro: _Notiță rapidă...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
ro: _Altele...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
ro: Caiete

note: plugin name
en: Version Control
ro: Controlul versiunii

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
ro: Acest modul adaugă suport pentru controlul versiunii în caiete.
    
    Acest modul suportă următoarele sisteme pentru controlul versiunii:
    Bazaar, Git și Mercurial.
    
    Acesta este un modul de bază furnizat cu zim.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
ro: Salvează automat o versiune la intervale regulate

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
ro: Versiune salvată automat din zim

note: menu item
en: S_ave Version...
ro: S_alvează versiune...

note: menu item
en: _Versions...
ro: _Versiuni...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
ro: Nu există modificări în acest caiet de la ultima versiune cînd a fost salvat.

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
ro: Nici o schimbare de la ultima versiune

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
ro: Activează controlul versiunii?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
ro: Controlul versiunii nu este activat pentru acest caiet.
    Doriți activarea?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
ro: Suport

note: dialog title
en: Save Version
ro: Salvează versiune

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
ro: Vă rog introduceți un comentariu pentru această versiune

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
ro: Versiune salvată din zim

note: dialog title
en: Versions
ro: Versiuni

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
ro: _Pagină

note: Button label
en: View _Annotated
ro: Vedere _adnotări

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
ro: Selectați o versiune pentru a vedea schimbările dintre acea versiune și starea
    prezentă. Sau selectați mai multe versiuni pentru a vedea schimbările dintre acele versiuni.

note: version details
en: Comment
ro: Comentariu

note: Button label
en: _Restore Version
ro: _Restaurare versiune

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
ro: Arată s_chimbările

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
ro: _Una lîngă alta

note: dialog title
en: Annotated Page Source
ro: Sursa adnotată a paginii

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
ro: Restaurare pagină la versiunea salvată?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
ro: Doriți să restaurați pagina: %(page)s
    la versiunea salvată: %(version)s ?
    
    Toate modificările de la ultima versiune salvată vor fi pierdute!

note: dialog title
en: Changes
ro: Modificări

note: Column header versions dialog
en: Rev
ro: Ver

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
ro: Înregistrare evenimente cu Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
ro: Împinge evenimente spre daemonul Zeitgeist.

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
ro: Pagina de wiki: %s

en: Created
ro: Creat(ă)

en: Prev
ro: Precedent
