zypper - en to kab translation catalogue (51 entries)

en: Update Management:
kab: Asefrek n umucceḍ:

note: translators: --help, -h
en: Help.
kab: Tallalt.

note: always as plain name list translators: used as 'tag:' (i.e. followed by ':')
en: Available
kab: Yella

note: translators: used as 'tag:' (i.e. followed by ':') translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Installed
kab: Yettwasebded

en: Repository:
kab: Akufi:

en: New:
kab: Amaynut:

en: Cancel
kab: Semmet

en: User Name
kab: Isem n useqdac

note: password
en: Password
kab: Awal n uɛeddi

note: Translator: prefetch progress bar result: ".............[done]"
en: done
kab: immed

note: TranslatorExplanation This text is a progress display label e.g. "Installing: foo-1.1.2 [42%]"
en: Installing: %s
kab: Asebded n: %s

en: Examples:
kab: Imedyaten:

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: Table column header translators: header of table column - the name of the package translators: name (general header)
en: Name
kab: Isem

note: translators: Table column header translators: type (general header)
en: Type
kab: Anaw

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: package's repository (header)
en: Repository
kab: Akufi

en: Comment
kab: Awennit

note: process login name
en: User
kab: Aseqdac

note: "/etc/init.d/ script that might be used to restart the command (guessed)
en: Service
kab: Amezlu

note: "list of deleted files or libraries accessed"
en: Files
kab: Ifuyla

en: Usage
kab: Aseqdec

note: 'enabled' flag translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Enabled
kab: Yermed

note: translators: 'zypper repos' column - whether autorefresh is enabled for the repository translators: 'zypper repos' column - whether autorefresh is enabled for the repository
en: Refresh
kab: Smiren

en: none
kab: ula yiwen

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: Table column header translators: package version (header)
en: Version
kab: Lqem

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: header of table column - the package summary
en: Description
kab: Aglam

en: automatically
kab: s wudem awurman

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Status
kab: Addad

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translator: Table column header. Name
en: Category
kab: Taggayt

en: Recommended
kab: Yettuwelleh

note: translators: property name; short; used like "Name: value" by userdata
en: Contents
kab: Igburen

en: (empty)
kab: (d ilem)

en: unknown
kab: arussin

en: No
kab: Uhu

note: translators: header of table column - the language code, e.g. en_US
en: Code
kab: Tangalt

note: translators: header of table column - the language, e.g. English (United States)
en: Language
kab: Tutlayt

en: License
kab: Turagt

en: Yes
kab: Ih

en: y/n
kab: i/u

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: CATEGORY
kab: TAGGAYT

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: DIR
kab: aka

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: FILE
kab: AFAYLU

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: FILE.repo
kab: AFAYLU.repo

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: PATH
kab: Abrid

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: STRING
kab: AZRIR

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: TYPE
kab: ANAW

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: YYYY-MM-DD
kab: AAAA-MM-JJ

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: MODE
kab: ASKAR

en: package | packages
kab[0]: akemmus
kab[1]: ikemmusen

en: application | applications
kab[0]: asnas
kab[1]: isnasen

en: yes
kab: ih

en: no
kab: uhu
