zypper - en to ja translation catalogue (1292 entries)

en: Invalid command
ja: コマンドが正しくありません

en: Repository Management:
ja: リポジトリ管理:

en: Service Management:
ja: サービス管理:

en: Software Management:
ja: ソフトウエア管理:

en: Update Management:
ja: 更新管理:

en: Querying:
ja: 問い合わせ:

en: Package Locks:
ja: パッケージロック:

en: Locale Management:
ja: ロケール管理:

en: Other Commands:
ja: その他のコマンド:

en: Subcommands:
ja: サブコマンド:

en: Unknown command '%s'
ja: 不明なコマンド '%s'

en: Installation has completed with error.
ja: インストールはエラーで終了しました。

en: You may run '%1%' to repair any dependency problems.
ja: '%1%' を実行することで、依存関係の問題を修復することができます。

en: The following package failed to install: | The following %d packages failed to install:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージのインストールに失敗しました:

en: The following package installation was skipped: | The following %d package installations were skipped:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージのインストールを飛ばしました:

en: The following package failed to uninstall: | The following %d packages failed to uninstall:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージのアンインストールに失敗しました:

en: The following package removal was skipped: | The following %d package removal were skipped:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージの削除を飛ばしました:

note: translators: Appended when clipping a long enumeration: "ConsoleKit-devel ConsoleKit-doc ... and 20828 more items."
en: ... and %1% more item. | ... and %1% more items.
ja[0]: ... さらに %1% 個の項目があります。

en: Invalid table style %d.
ja: 無効な表形式 %d です。

en:  Use an integer number from %d to %d
ja:  %d から %d までの範囲の整数を指定してください

en: The path specified in the --root option must be absolute.
ja: --root オプションで指定するパスは絶対パスでなければなりません。

note: translators: --help, -h
en: Help.
ja: ヘルプを表示します。

note: translators: --version, -V
en: Output the version number.
ja: バージョン情報を表示します。

note: translators: --promptids
en: Output a list of zypper's user prompts.
ja: zypper のユーザプロンプト一覧を出力します。

note: translators: --config, -c <FILE>
en: Use specified config file instead of the default.
ja: 既定の設定ファイルの代わりに指定した設定ファイルを使用します。

en: User data string must not contain nonprintable or newline characters!
ja: ユーザデータ文字列には、表示不可能な文字や改行を含めることができません！

note: translators: --userdata <STRING>
en: User defined transaction id used in history and plugins.
ja: 履歴やプラグインで使用されるユーザ定義のトランザクション ID を指定します。

note: translators: --quiet, -q
en: Suppress normal output, print only error messages.
ja: エラーメッセージを除く通常出力を抑止します。

note: translators: --verbose, -v
en: Increase verbosity.
ja: より詳細な出力を行います。

en: For debugging output specify this option twice. 'zypper -vv ref' for example will show the mirrors used to download the metadata.
ja: デバッグ出力を有効化したい場合は、このオプションを 2 回指定してください。たとえば 'zypper -vv ref' のように入力して実行すると、メタデータをダウンロードする際に使用するミラーサイトを表示します。

note: translators: --color / --no-color
en: Whether to use colors in output if tty supports it.
ja: tty 側で対応している場合、色を使用するかどうかを指定します。

note: translators: --no-abbrev, -A
en: Do not abbreviate text in tables.
ja: 表内でのテキストの省略を行わないようにします。

note: translators: --table-style, -s, %1% denotes the supported range of the integer argument (e.g. "1-11")
en: Table style (%1%).
ja: 表形式を指定します (%1%) 。

en: Entering non-interactive mode.
ja: 対話処理を行わない設定にします。

note: translators: --non-interactive, -n
en: Do not ask anything, use default answers automatically.
ja: 質問や確認を行わず、全ての質問に既定の回答をしたものとして扱います。

en: Patches having the flag rebootSuggested set will not be treated as interactive.
ja: rebootSuggested フラグの設定されたパッチを、対話型として扱いません。

note: translators: --non-interactive-include-reboot-patches
en: Do not treat patches as interactive, which have the rebootSuggested-flag set.
ja: rebootSuggested (再起動を提案する) フラグが設定されたパッチに対して、 これらを対話的なパッチとして扱わないようにします。

note: translators: --xmlout, -x
en: Switch to XML output.
ja: XML 形式での出力に切り替えます。

note: translators: --ignore-unknown, -i
en: Ignore unknown packages.
ja: 不明なパッケージを無視します。

note: translators: --terse, -t
en: Terse output for machine consumption. Implies --no-abbrev and --no-color.
ja: スクリプトなどで処理するために出力を簡潔にします。 --no-abbrev と --no-color の機能を含みます。

note: translators: --reposd-dir, -D <DIR>
en: Use alternative repository definition file directory.
ja: 代替リポジトリ定義ファイルディレクトリを使用します。

note: translators: --servicesd-dir <DIR>
en: Use alternative services definition file directory.
ja: 代替サービス定義ファイルディレクトリを使用します。

note: translators: --cache-dir, -C <DIR>
en: Use alternative directory for all caches.
ja: すべてのキャッシュに代替ディレクトリを指定します。

note: translators: --raw-cache-dir <DIR>
en: Use alternative raw meta-data cache directory.
ja: 代替の未加工メタデータキャッシュディレクトリを指定します。

note: translators: --solv-cache-dir <DIR>
en: Use alternative solv file cache directory.
ja: 代替の解決ファイルキャッシュディレクトリを指定します。

note: translators: --pkg-cache-dir <DIR>
en: Use alternative package cache directory.
ja: 代替のパッケージキャッシュディレクトリを指定します。

en: Repository Options
ja: リポジトリオプション

en: Entering 'no-gpg-checks' mode.
ja: 「no-gpg-checks」モードに移行します。

note: translators: --no-gpg-checks
en: Ignore GPG check failures and continue.
ja: GPG による確認の失敗を無視して続行します。

en: Turning on '%s'. New repository signing keys will be automatically imported!
ja: '%s' を有効にしています。新しいリポジトリ署名鍵は自動的にインポートされます！

note: translators: --gpg-auto-import-keys
en: Automatically trust and import new repository signing keys.
ja: 新しいリポジトリの署名鍵を自動的に信用し、インポートします。

note: translators: --plus-repo, -p <URI>
en: Use an additional repository.
ja: 追加のリポジトリを使用します。

note: translators: --plus-content <TAG>
en: Additionally use disabled repositories providing a specific keyword. Try '--plus-content debug' to enable repos indicating to provide debug packages.
ja: 特定のキーワードを含む無効化されたリポジトリを、追加で使用する たとえば '--plus-content debug' のように指定すると、デバッグ用のリポジトリを有効化することができます。

en: Repositories disabled, using the database of installed packages only.
ja: リポジトリは無効化されています。インストール済みのパッケージデータベースのみを使用します。

note: translators: --disable-repositories
en: Do not read meta-data from repositories.
ja: リポジトリからメタデータを読み込まないようにします。

en: Autorefresh disabled.
ja: 自動更新が無効になっています。

note: translators: --no-refresh
en: Do not refresh the repositories.
ja: リポジトリの更新を行わないようにします。

en: CD/DVD repositories disabled.
ja: CD/DVD のリポジトリが無効になっています。

note: translators: --no-cd
en: Ignore CD/DVD repositories.
ja: CD/DVD のリポジトリを無視します。

en: Remote repositories disabled.
ja: リモートリポジトリが無効になっています。

note: translators: --no-remote
en: Ignore remote repositories.
ja: リモートのリポジトリを無視します。

note: translators: --releasever
en: Set the value of $releasever in all .repo files (default: distribution version)
ja: すべての .repo ファイル内での $releasever の値を指定します (既定値: ディストリビューションのバージョン)

en: Target Options
ja: ターゲットオプション

note: translators: --root, -R <DIR>
en: Operate on a different root directory.
ja: 指定したルートディレクトリ内で処理を実施します。

note: translators: --installroot <DIR>
en: Operate on a different root directory, but share repositories with the host.
ja: このホストと同じリポジトリを使用したまま、指定したルートディレクトリ内で処理を実施します。

en: Ignoring installed resolvables.
ja: インストールされている解決方法を無視しています。

note: translators: --disable-system-resolvables
en: Do not read installed packages.
ja: インストールされたパッケージを読み込みません。

en: No config file is in use. Can not save options.
ja: 使用している設定ファイルはありません。オプションを保存できません。

en: Option '%1%' saved in '%2%'.
ja: オプション '%1%' を '%2%' に保存しました。

en: Failed to save option.
ja: オプションの保存に失敗しました。

en: '%s' install modifier must not be used without a package name or capability.
ja: '%s' のインストール修飾子は、パッケージ名もしくは能力とともに使用しなければなりません。

en: '%s' remove modifier must not be used without a package name or capability.
ja: '%s' のアンインストール修飾子は、パッケージ名もしくは能力とともに使用しなければなりません。

en: '%s' not found in package names. Trying '%s'.
ja: '%s' というパッケージ名は見つかりません。 '%s' として試してみます。

en: '%s' is not a package name or capability.
ja: '%s' は正しいパッケージ名でも能力でもありません。

en: '%s' not found in package names. Trying capabilities.
ja: '%s' はパッケージ名としては見つかりませんでした。能力として検索します。

en: Package '%s' not found.
ja: パッケージ '%s' が見つかりません。

en: Patch '%s' not found.
ja: パッチ '%s' が見つかりません。

en: Product '%s' not found.
ja: 製品 '%s' が見つかりません。

en: Pattern '%s' not found.
ja: パターン '%s' が見つかりません。

en: Source package '%s' not found.
ja: ソースパッケージ '%s' が見つかりません。

note: just in case
en: Object '%s' not found.
ja: オブジェクト '%s' が見つかりません。

en: Package '%s' not found in specified repositories.
ja: パッケージ '%s' は指定したリポジトリ内に見つかりませんでした。

en: Patch '%s' not found in specified repositories.
ja: パッチ '%s' は指定したリポジトリ内に見つかりませんでした。

en: Product '%s' not found in specified repositories.
ja: 製品 '%s' は指定したリポジトリ内に見つかりませんでした。

en: Pattern '%s' not found in specified repositories.
ja: パターン '%s' は指定したリポジトリ内に見つかりませんでした。

en: Source package '%s' not found in specified repositories.
ja: ソースパッケージ '%s' は指定したリポジトリ内に見つかりませんでした。

note: just in case
en: Object '%s' not found in specified repositories.
ja: オブジェクト '%s' は指定したリポジトリ内に見つかりませんでした。

note: translators: meaning a package %s or provider of capability %s
en: No provider of '%s' found.
ja: '%s' の提供元が見つかりません。

note: wildcards used
en: No package matching '%s' is installed.
ja: '%s' に該当するパッケージはインストールされていません。

en: Package '%s' is not installed.
ja: パッケージ '%s' はインストールされていません。

note: translators: meaning provider of capability %s
en: No provider of '%s' is installed.
ja: '%s' の提供元が見つかりません。

en: '%s' is already installed.
ja: '%s' は既にインストール済みです。

note: translators: %s are package names
en: '%s' providing '%s' is already installed.
ja: '%s' ('%s' を提供) は既にインストール済みです。

en: No update candidate for '%s'. The highest available version is already installed.
ja: '%s' に対する更新候補はありません。既に最新のバージョンがインストールされています。

en: No update candidate for '%s'.
ja: '%s' に対するアップデート候補がありません。

en: There is an update candidate '%s' for '%s', but it does not match the specified version, architecture, or repository.
ja: アップデート候補 '%s' が '%s' に対して存在しますが、指定したバージョン、アーキテクチャ、またはリポジトリに一致しません。

en: There is an update candidate for '%s' from vendor '%s', while the current vendor is '%s'. Use '%s' to install this candidate.
ja: ベンダ '%2$s' が更新候補 '%1$s' を提供していますが、現在お使いのベンダは '%3$s' です。この更新候補をインストールしたい場合は、 '%4$s' を実行してください。

en: There is an update candidate for '%s', but it comes from a repository with a lower priority. Use '%s' to install this candidate.
ja: '%s' に対する更新候補がありますが、この更新は優先度の低いリポジトリが提供するものです。 '%s' を使用すると、この候補をインストールできます。

en: There is an update candidate for '%s', but it is locked. Use '%s' to unlock it.
ja: '%s' に対する更新候補がありますが、これはロックされています。 '%s' を使用するとロックを解除することができます。

en: Package '%s' is not available in your repositories. Cannot reinstall, upgrade, or downgrade.
ja: パッケージ '%s' はお使いのリポジトリ内には見つかりません。再インストールやアップグレード、ダウングレードを行うことができません。

en: The selected package '%s' from repository '%s' has lower version than the installed one.
ja: 選択したパッケージ '%s' (リポジトリ '%s' から選択) は、インストール済みのバージョンよりも古いものになっています。

note: translators: %s = "zypper install --oldpackage package-version.arch"
en: Use '%s' to force installation of the package.
ja: パッケージを強制インストールするには、 '%s' をご利用ください。

en: Patch '%s' is interactive, skipping.
ja: パッチ '%s' には対話操作が必要であるため、適用せずに飛ばします。

en: Patch '%s' is not needed.
ja: パッチ '%s' は必要ありません。

en: Patch '%1%' is optional. Use '%2%' to install it, or '%3%' to include all optional patches.
ja: パッチ '%1%' は任意指定です。これらをインストールするには '%2%' を、全ての任意指定のパッチを含めるには '%3%' をそれぞれお使いください。

en: Patch '%s' is locked. Use '%s' to install it, or unlock it using '%s'.
ja: パッチ '%s' はロックされています。インストールするには '%s' を、ロックを解除するには '%s' を使用してください。

en: Patch '%s' is not in the specified category.
ja: パッチ '%s' は指定したカテゴリ内に見つかりませんでした。

en: Patch '%s' has not the specified severity.
ja: パッチ '%s' は指定した重要度では見つかりませんでした。

en: Patch '%s' was issued after the specified date.
ja: パッチ '%s' は指定した日時以降に発行されていません。

en: Selecting '%s' from repository '%s' for installation.
ja: インストール用に「%s」(リポジトリ「%s」から選択)を選択します。

en: Forcing installation of '%s' from repository '%s'.
ja: '%s' (リポジトリ '%s' から) を強制インストールしています。

en: Selecting '%s' for removal.
ja: 削除向けに '%s' を選択します。

en: '%s' is locked. Use '%s' to unlock it.
ja: '%s' はロックされています。ロックを解除するには '%s' をお使いください。

en: Adding requirement: '%s'.
ja: 必要条件を追加:「%s」。

en: Adding conflict: '%s'.
ja: 矛盾を追加:「%s」。

note: translators: %1% expands to a single package name or a ','-separated enumeration of names.
en: Did you mean %1%?
ja: %1% のことでしょうか？

en: Ignoring option %s when updating the update stack first.
ja: 更新スタックを最初に更新するため、オプション %s を無視しています。

en: Suspicious category filter value '%1%'.
ja: カテゴリフィルタの値 '%1%' が解釈できません。

en: Suspicious severity filter value '%1%'.
ja: 重要度フィルタの値 '%1%' が解釈できません。

note: translator: '%1%' is a products name '%2%' is a command to call (like 'zypper dup') Both may contain whitespace and should be enclosed by quotes!
en: Product '%1%' requires to be upgraded by calling '%2%'!
ja: '%2%' を実行して製品 '%1%' を更新する必要があります！

en: The following NEW package is going to be installed: | The following %d NEW packages are going to be installed:
ja[0]: 以下 %d 個の新しいパッケージをインストールします:

en: The following NEW patch is going to be installed: | The following %d NEW patches are going to be installed:
ja[0]: 以下 %d 個の新しいパッチをインストールします:

en: The following NEW pattern is going to be installed: | The following %d NEW patterns are going to be installed:
ja[0]: 以下 %d 個の新しいパターンをインストールします:

en: The following NEW product is going to be installed: | The following %d NEW products are going to be installed:
ja[0]: 以下 %d 個の新しい製品をインストールします:

en: The following source package is going to be installed: | The following %d source packages are going to be installed:
ja[0]: 以下 %d 個のソースパッケージをインストールします:

en: The following application is going to be installed: | The following %d applications are going to be installed:
ja[0]: 以下 %d 個のアプリケーションをインストールします:

en: The following package is going to be REMOVED: | The following %d packages are going to be REMOVED:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージを削除します:

en: The following patch is going to be REMOVED: | The following %d patches are going to be REMOVED:
ja[0]: 以下 %d 個のパッチを削除します:

en: The following pattern is going to be REMOVED: | The following %d patterns are going to be REMOVED:
ja[0]: 以下 %d 個のパターンを削除します:

en: The following product is going to be REMOVED: | The following %d products are going to be REMOVED:
ja[0]: 以下 %d 個の製品を削除します:

en: The following application is going to be REMOVED: | The following %d applications are going to be REMOVED:
ja[0]: 以下 %d 個のアプリケーションを削除します:

en: The following package is going to be upgraded: | The following %d packages are going to be upgraded:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージをアップグレードします:

en: The following patch is going to be upgraded: | The following %d patches are going to be upgraded:
ja[0]: 以下 %d 個のパッチをアップグレードします:

en: The following pattern is going to be upgraded: | The following %d patterns are going to be upgraded:
ja[0]: 以下 %d 個のパターンをアップグレードします:

en: The following product is going to be upgraded: | The following %d products are going to be upgraded:
ja[0]: 以下 %d 個の製品をアップグレードします:

en: The following application is going to be upgraded: | The following %d applications are going to be upgraded:
ja[0]: 以下 %d 個のアプリケーションをアップグレードします:

en: The following package is going to be downgraded: | The following %d packages are going to be downgraded:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージをダウングレードします:

en: The following patch is going to be downgraded: | The following %d patches are going to be downgraded:
ja[0]: 以下 %d 個のパッチをダウングレードします:

en: The following pattern is going to be downgraded: | The following %d patterns are going to be downgraded:
ja[0]: 以下 %d 個のパターンをダウングレードします:

en: The following product is going to be downgraded: | The following %d products are going to be downgraded:
ja[0]: 以下 %d 個の製品をダウングレードします:

en: The following application is going to be downgraded: | The following %d applications are going to be downgraded:
ja[0]: 以下 %d 個のアプリケーションをダウングレードします:

en: The following package is going to be reinstalled: | The following %d packages are going to be reinstalled:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージを再インストールします:

en: The following patch is going to be reinstalled: | The following %d patches are going to be reinstalled:
ja[0]: 以下 %d 個のパッチを再インストールします:

en: The following pattern is going to be reinstalled: | The following %d patterns are going to be reinstalled:
ja[0]: 以下 %d 個のパターンを再インストールします:

en: The following product is going to be reinstalled: | The following %d products are going to be reinstalled:
ja[0]: 以下 %d 個の製品を再インストールします:

en: The following application is going to be reinstalled: | The following %d applications are going to be reinstalled:
ja[0]: 以下 %d 個のアプリケーションを再インストールします:

en: The following recommended package was automatically selected: | The following %d recommended packages were automatically selected:
ja[0]: 以下 %d 個の推奨パッケージを自動的に選択しました:

en: The following recommended patch was automatically selected: | The following %d recommended patches were automatically selected:
ja[0]: 以下 %d 個の推奨されるパッチを自動的に選択しました:

en: The following recommended pattern was automatically selected: | The following %d recommended patterns were automatically selected:
ja[0]: 以下 %d 個の推奨パターンを自動的に選択しました:

en: The following recommended product was automatically selected: | The following %d recommended products were automatically selected:
ja[0]: 以下 %d 個の推奨製品を自動的に選択しました:

en: The following recommended source package was automatically selected: | The following %d recommended source packages were automatically selected:
ja[0]: 以下 %d 個の推奨ソースパッケージを自動的に選択しました:

en: The following recommended application was automatically selected: | The following %d recommended applications were automatically selected:
ja[0]: 以下 %d 個の推奨アプリケーションを自動的に選択しました:

en: The following package is recommended, but will not be installed (only required packages will be installed): | The following %d packages are recommended, but will not be installed (only required packages will be installed):
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージが推奨されていますが、インストールを行いません (必要なパッケージのみをインストールします):

en: The following package is recommended, but will not be installed because it's unwanted (was manually removed before): | The following %d packages are recommended, but will not be installed because they are unwanted (were manually removed before):
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージが推奨されていますが、不要であるためインストールを行いません (以前に手動で削除されています):

en: The following package is recommended, but will not be installed due to conflicts or dependency issues: | The following %d packages are recommended, but will not be installed due to conflicts or dependency issues:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージが推奨されていますが、矛盾または依存関係の問題があるため、インストールを行いません:

en: The following patch is recommended, but will not be installed: | The following %d patches are recommended, but will not be installed:
ja[0]: 以下 %d 個のパッチが推奨されていますが、インストールを行いません:

en: The following pattern is recommended, but will not be installed: | The following %d patterns are recommended, but will not be installed:
ja[0]: 以下 %d 個のパターンが推奨されていますが、インストールを行いません:

en: The following product is recommended, but will not be installed: | The following %d products are recommended, but will not be installed:
ja[0]: 以下 %d 個の製品が推奨されていますが、インストールを行いません:

en: The following application is recommended, but will not be installed: | The following %d applications are recommended, but will not be installed:
ja[0]: 以下 %d 個のアプリケーションが推奨されていますが、インストールを行いません:

en: The following package is suggested, but will not be installed: | The following %d packages are suggested, but will not be installed:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージが提案されていますが、インストールを行いません:

en: The following patch is suggested, but will not be installed: | The following %d patches are suggested, but will not be installed:
ja[0]: 以下 %d 個のパッチが提案されていますが、インストールを行いません:

en: The following pattern is suggested, but will not be installed: | The following %d patterns are suggested, but will not be installed:
ja[0]: 以下 %d 個のパターンが提案されていますが、インストールを行いません:

en: The following product is suggested, but will not be installed: | The following %d products are suggested, but will not be installed:
ja[0]: 以下 %d 個の製品が提案されていますが、インストールを行いません:

en: The following application is suggested, but will not be installed: | The following %d applications are suggested, but will not be installed:
ja[0]: 以下 %d 個のアプリケーションが提案されていますが、インストールを行いません:

en: The following package is going to change architecture: | The following %d packages are going to change architecture:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージのアーキテクチャを変更します:

en: The following patch is going to change architecture: | The following %d patches are going to change architecture:
ja[0]: 以下 %d 個のパッチのアーキテクチャを変更します:

en: The following pattern is going to change architecture: | The following %d patterns are going to change architecture:
ja[0]: 以下 %d 個のパターンのアーキテクチャを変更します:

en: The following product is going to change architecture: | The following %d products are going to change architecture:
ja[0]: 以下 %d 個の製品のアーキテクチャを変更します:

en: The following application is going to change architecture: | The following %d applications are going to change architecture:
ja[0]: 以下 %d 個のアプリケーションのアーキテクチャを変更します:

en: The following package is going to change vendor: | The following %d packages are going to change vendor:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージのベンダを変更します:

en: The following patch is going to change vendor: | The following %d patches are going to change vendor:
ja[0]: 以下 %d 個のパッチのベンダを変更します:

en: The following pattern is going to change vendor: | The following %d patterns are going to change vendor:
ja[0]: 以下 %d 個のパターンのベンダを変更します:

en: The following product is going to change vendor: | The following %d products are going to change vendor:
ja[0]: 以下 %d 個の製品のベンダを変更します:

en: The following application is going to change vendor: | The following %d applications are going to change vendor:
ja[0]: 以下 %d 個のアプリケーションのベンダを変更します:

en: The following package has no support information from its vendor: | The following %d packages have no support information from their vendor:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージには、ベンダ側でのサポート情報が記されていません:

en: The following package is not supported by its vendor: | The following %d packages are not supported by their vendor:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージはベンダ側でサポートされていません:

en: The following package needs additional customer contract to get support: | The following %d packages need additional customer contract to get support:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージのサポートを得るには、追加の顧客契約が必要です:

en: was superseded by
ja: は以下によって置き換えられました

en: The following package was discontinued and has been superseded by a new package with a different name. | The following %d packages were discontinued and have been superseded by a new packages with different names.
ja[0]: 以下の %d 個のパッケージは廃止済みとなり、異なる名前の新しいパッケージによって置き換えられました。

en: The successor package should be installed as soon as possible to receive continued support: | The successor packages should be installed as soon as possible to receive continued support:
ja[0]: サポートを受け続けるには、できる限り速やかに後継パッケージをインストールする必要があります:

en: The following package update will NOT be installed: | The following %d package updates will NOT be installed:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージ更新はインストールしません:

en: The following product update will NOT be installed: | The following %d product updates will NOT be installed:
ja[0]: 以下 %d 個の製品更新はインストールしません:

en: The following application update will NOT be installed: | The following %d application updates will NOT be installed:
ja[0]: 以下 %d 個のアプリケーション更新はインストールしません:

en: The following item is locked and will not be changed by any action: | The following %d items are locked and will not be changed by any action:
ja[0]: 以下 %d 個の項目はロックされているため、何も行いません:

note: always as plain name list translators: used as 'tag:' (i.e. followed by ':')
en: Available
ja: 利用可能

note: translators: used as 'tag:' (i.e. followed by ':') translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Installed
ja: インストール済み

en: Run '%1%' to see the complete list of locked items.
ja: ロックされた項目の詳細なリストを参照するには、'%1%' を実行します。

en: The following patch requires a system reboot: | The following %d patches require a system reboot:
ja[0]: 以下 %d 個のパッチを適用するには、システムの再起動が必要です:

en: The following package requires a system reboot: | The following %d packages require a system reboot:
ja[0]: 以下 %d 個のパッケージをインストールするには、システムの再起動が必要です:

en: Skipped needed patches which do not apply without conflict:
ja: 矛盾無しでは適用できないため、必要なパッチを飛ばしました:

note: Package download size:   99.2 MiB or Package download size: |     105.7 MiB  overall download size 99.2 MiB  |  -    6.4 MiB  already in cache
en: Package download size:
ja: パッケージのダウンロードサイズ:

note: translator: rendered as "105.7 MiB  overall download size"
en: overall package size
ja: が全体のパッケージサイズです

note: translator: rendered as "  6.4 MiB  already in cache"
en: already in cache
ja: が既にキャッシュ内に保管済みです

en: Download only.
ja: ダウンロードのみ。

note: Package install size change: |     349.1 MiB  required by packages that will be installed 1.9 MiB  |  -  347.3 MiB  released by packages that will be removed
en: Package install size change:
ja: パッケージのインストールサイズ変更:

note: translator: rendered as "349.1 MiB  required by packages that will be installed"
en: required by packages that will be installed
ja: がインストールするパッケージによって必要となります

note: translator: rendered as "347.3 MiB  released by packages that will be removed"
en: released by packages that will be removed
ja: が削除するパッケージによって解放されます

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages to ..."
en: package to upgrade | packages to upgrade
ja[0]: 個のパッケージアップグレード

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to downgrade | to downgrade
ja[0]: 個のダウングレード

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages to ..."
en: package to downgrade | packages to downgrade
ja[0]: 個のパッケージダウングレード

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 new"
en: new | new
ja[0]: 個の新規

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 new to install"
en: new package to install | new packages to install
ja[0]: 個の新規パッケージのインストール

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to reinstall | to reinstall
ja[0]: 個の再インストール

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages to ..."
en: package to reinstall | packages to reinstall
ja[0]: 個のパッケージ再インストール

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to remove | to remove
ja[0]: 個の削除

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages to ..."
en: package to remove | packages to remove
ja[0]: 個のパッケージ削除

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to change vendor |  to change vendor
ja[0]:  個のベンダ変更

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages ..."
en: package will change vendor | packages will change vendor
ja[0]: 個のパッケージベンダ変更

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to change arch | to change arch
ja[0]: 個のアーキテクチャ変更

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages ..."
en: package will change arch | packages will change arch
ja[0]: 個のパッケージのアーキテクチャ変更

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 new"
en: source package | source packages
ja[0]: 個のソースパッケージ

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 new to install"
en: source package to install | source packages to install
ja[0]: 個のソースパッケージのインストール

note: patch command (auto)restricted to update stack patches
en: Package manager restart required. (Run this command once again after the update stack got updated)
ja: パッケージマネージャの再起動が必要です。 (更新スタックの更新後、再度このコマンドを実行してください)

note: translator: %1% is an option string like  "--dry-run"
en: %1% is set, otherwise a system reboot would be required.
ja: 今回は %1% が指定されているためシステムの再起動は不要ですが、これを指定しない場合、システムの再起動が必要となります。

en: System reboot required.
ja: システムの再起動が必要です。

note: translator: Printed after the summary but before the prompt to start the installation. Followed by some explanatory text telling it might be a good idea NOT to continue: # zypper up ... Consider to cancel: Product 'opennSUSE Tumbleweed' requires to be upgraded by calling 'zypper dup'! Continue? [y/n
en: Consider to cancel:
ja: ここではキャンセルしておくことをお勧めします:

en: PackageKit is blocking zypper. This happens if you have an updater applet or other software management application using PackageKit running.
ja: PackageKitがzypperをブロックしています。更新アプレットやその他のPackageKitを使用するソフトウエア管理アプリケーションが動作しているものと思われます。

en: We can ask PackageKit to interrupt the current action as soon as possible, but it depends on PackageKit how fast it will respond to this request.
ja: PackageKit に対して、現在のセッションをできる限り速やかに中断するよう依頼しますが、どれだけの時間を要するのかは PackageKit 側の都合によります。

en: Ask PackageKit to quit?
ja: PackageKitに対して終了を知らせますか?

en: PackageKit is still running (probably busy).
ja: PackageKitが稼働中です(おそらくビジーです)。

en: Try again?
ja: 再試行しますか？

en: Unexpected exception.
ja: 予期しない例外が発生しました。

note: translators: %s is "help" or "zypper help" depending on whether zypper shell is running or not
en: Type '%s' to get command-specific help.
ja: コマンド固有のヘルプを取得するには '%s' と入力してください。

en: Verbosity: %d
ja: 冗長性:%d

en: Enforced setting
ja: 強制設定

en: The /etc/products.d/baseproduct symlink is dangling or missing!
    The link must point to your core products .prod file in /etc/products.d.
ja: /etc/products.d/baseproductのシンボリックリンクに参照先がないか、見つかりません。
    このリンクは、/etc/products.d内にあるコア製品の.prodファイルを示していなければなりません。

note: TranslatorExplanation The %s is "--plus-repo" TranslatorExplanation The %s is "--option-name"
en: The %s option has no effect here, ignoring.
ja: %s オプションはここでは意味がありません。無視します。

en: Non-option program arguments:
ja: オプション以外のプログラム引数:

en: A GPG pubkey is clearly identified by its fingerprint. Do not rely on the key's name. If you are not sure whether the presented key is authentic, ask the repository provider or check their web site. Many providers maintain a web page showing the fingerprints of the GPG keys they are using.
ja: GPG 公開鍵は、名前ではなく指紋で必ずご確認ください。 また、提示された鍵に確証が持てない場合は、リポジトリの提供者もしくは Web サイトをご確認ください。多くの場合、 Web サイトにて GPG 鍵の指紋を公開 しています。

en: Signing data enables the recipient to verify that no modifications occurred after the data were signed. Accepting data with no, wrong or unknown signature can lead to a corrupted system and in extreme cases even to a system compromise.
ja: データへの署名は、受信者に署名後の改ざんが無いことを示すための仕組みです。 署名のないデータや誤った署名のデータ、もしくは未知の署名が書かれたデータを 受け付けてしまうと、システムを壊すことにも繋がってしまうほか、場合によっては システムに不正侵入を許してしまう結果にもなりかねません。

note: translator: %1% is a file name
en: File '%1%' is the repositories master index file. It ensures the integrity of the whole repo.
ja: ファイル '%1%' はリポジトリのマスターインデックスファイルです。リポジトリ全体の整合性を確認するために用意されています。

en: We can't verify that no one meddled with this file, so it might not be trustworthy anymore! You should not continue unless you know it's safe.
ja: このファイルが改ざんされていないことを確認できないため、これ以降の処理は危険を伴う場合があります。確実に安全であることを確信できない限り、続行すべきではありません。

en: This file was modified after it has been signed. This may have been a malicious change, so it might not be trustworthy anymore! You should not continue unless you know it's safe.
ja: このファイルは署名後に変更されています。この変更は不正なものである可能性がありますので、これ以降の処理は危険を伴う場合があります。確実に安全であることを確信できない限り、続行すべきではありません。

en: This might be a transient issue if the server is in the midst of receiving new data. The data file and its signature are two files which must fit together. In case the request hit the server in the midst of updating them, the signature verification might fail. After a few minutes, when the server has updated its data, it should work again.
ja: サーバ側で新しいデータを受信途中の場合、一時的に問題が発生する場合があります。これは、データファイルと署名が別々のファイルでありながら、互いに合致していなければならない仕組みであるためです。データファイルと署名のどちらか片方だけが受信済みの場合、署名検証は失敗します。しばらくして両方が受信済みになると、署名検証が成功するようになるはずです。

en: Repository:
ja: リポジトリ:

en: Key Fingerprint:
ja: 鍵の指紋:

en: Key Name:
ja: 鍵の名前:

en: Key Algorithm:
ja: 鍵アルゴリズム:

en: Key Created:
ja: 鍵の作成日時:

en: Key Expires:
ja: 鍵の有効期限:

en: Subkey:
ja: 副鍵:

en: Rpm Name:
ja: RPM の名前:

en: The gpg key signing file '%1%' has expired.
ja: GPG 鍵署名ファイル '%1%' の有効期限が切れています。

en: The gpg key signing file '%1%' will expire in %2% day. | The gpg key signing file '%1%' will expire in %2% days.
ja[0]: GPG 鍵署名ファイル '%1%' の有効期限は、あと %2% 日で切れます。

en: Accepting an unsigned file '%s'.
ja: 署名のないファイル '%s' を受け入れています。

en: Accepting an unsigned file '%s' from repository '%s'.
ja: 署名のないファイル「%s」(リポジトリ「%s」)を受け入れています。

note: translator: %1% is a file name
en: File '%1%' is unsigned.
ja: ファイル '%1%' には署名がありません。

note: translator: %1% is a file name, %2% a repositories name
en: File '%1%' from repository '%2%' is unsigned.
ja: リポジトリ '%2%' からのファイル '%1%' には署名がありません。

en: Accepting file '%s' signed with an unknown key '%s'.
ja: 受け入れようとしているファイル '%s' は不明な鍵 '%s' で署名されています。

en: Accepting file '%s' from repository '%s' signed with an unknown key '%s'.
ja: 受け入れようとしているファイル '%s' (リポジトリ '%s') は不明な鍵 '%s' で署名されています。

note: translator: %1% is a file name, %2% is a gpg key ID
en: File '%1%' is signed with an unknown key '%2%'.
ja: ファイル '%1%' は不明な鍵 '%2%' で署名されています。

note: translator: %1% is a file name, %2% is a gpg key ID, %3% a repositories name
en: File '%1%' from repository '%3%' is signed with an unknown key '%2%'.
ja: リポジトリ '%3%' からのファイル '%1%' は不明な鍵 '%2%' で署名されています。

en: Automatically importing the following key:
ja: 以下の鍵を自動的にインポートします:

en: Automatically trusting the following key:
ja: 以下の鍵を自動的に信頼します:

en: New repository or package signing key received:
ja: 新しいリポジトリまたはパッケージの署名鍵を受信しました:

note: translators: this message is shown after showing description of the key
en: Do you want to reject the key, trust temporarily, or trust always?
ja: 鍵を拒否しますか(R)? 一時的に信頼しますか(T)?それとも今後ずっと信頼しますか(A)?

note: translators: this message is shown after showing description of the key
en: Do you want to reject the key, or trust always?
ja: 鍵を拒否しますか(R)? 今後ずっと信頼しますか(A)?

note: translators: r/t/a stands for Reject/TrustTemporarily/trustAlways(import) translate to whatever is appropriate for your language The anserws must be separated by slash characters '/' and must correspond to reject/trusttemporarily/trustalways in that order. The answers should be lower case letters.
en: r/t/a/
ja: r/t/a

note: translators: help text for the 'r' option in the 'r/t/a' prompt
en: Don't trust the key.
ja: 鍵を信頼しない。

note: translators: help text for the 't' option in the 'r/t/a' prompt
en: Trust the key temporarily.
ja: 一時的に鍵を信頼します。

note: translators: help text for the 'a' option in the 'r/t/a' prompt
en: Trust the key and import it into trusted keyring.
ja: 鍵を信頼して信頼済み鍵リングにインポートします。

en: Ignoring failed signature verification for file '%s'!
ja: ファイル '%s' に対する署名検証が失敗しましたが、無視しています！

en: Ignoring failed signature verification for file '%s' from repository '%s'!
ja: ファイル '%s' (リポジトリ '%s') に対する署名検証が失敗しましたが、無視しています!

en: Double-check this is not caused by some malicious changes in the file!
ja: ファイルに対して悪意のある変更が行われていないか、もう一度ご確認ください！

note: translator: %1% is a file name
en: Signature verification failed for file '%1%'.
ja: ファイル '%1%' に対する署名検証が失敗しました。

note: translator: %1% is a file name, %2% a repositories name
en: Signature verification failed for file '%1%' from repository '%2%'.
ja: ファイル '%1%' (リポジトリ '%2%') に対する署名検証が失敗しました。

en: The rpm database seems to contain old V3 version gpg keys which are meanwhile obsolete and considered insecure:
ja: RPM データベース内に、古い V3 形式の GPG 鍵が存在しているものと思われます。この形式は既に古く、機密が保持できないものと考えられています:

en: To see details about a key call '%1%'.
ja: 鍵についての詳細を表示するには、 '%1%' を実行してください。

en: Unless you believe the key in question is still in use, you can remove it from the rpm database calling '%1%'.
ja: 本件の鍵を現在もなお使用している場合を除き、 '%1%' で RPM データベースから鍵を削除しておくことをお勧めします。

note: translator: %1% is the number of keys, %2% the name of a repository
en: Received %1% new package signing key from repository "%2%": | Received %1% new package signing keys from repository "%2%":
ja[0]: リポジトリ 「%2%」 から %1% 個の新しいパッケージ署名鍵を受信しました:

en: Those additional keys are usually used to sign packages shipped by the repository. In order to validate those packages upon download and installation the new keys will be imported into the rpm database.
ja: これらの追加鍵は通常、リポジトリから提供されるパッケージに対する署名で使用されます。ダウンロードやインストールの際、パッケージの検証を行うため、これらの新しい鍵を RPM データベース内に取り込みます。

en: New:
ja: 新規:

en: The repository metadata introducing the new keys have been signed and validated by the trusted key:
ja: 新しい鍵を指し示しているリポジトリのメタデータが、下記の信頼済み鍵で署名されていることを確認しました:

en: No digest for file %s.
ja: ファイル%sに対するダイジェストがありません。

en: Unknown digest %s for file %s.
ja: 不明なダイジェスト %s です (ファイル %s)。

en: Digest verification failed for file '%1%'
    [%2%]
    
      expected %3%
      but got  %4%
ja: ファイル '%1%' に対するダイジェスト値を検証しましたが、失敗しました
    [%2%]
    
      期待されていた値:%3%
      登録されていた値:%4%

en: Accepting packages with wrong checksums can lead to a corrupted system and in extreme cases even to a system compromise.
ja: チェックサムが正しくないパッケージを受け入れてしまうと、システムを壊す可能性があるほか、不正なソフトウエアを動作させることにもなります。

en: However if you made certain that the file with checksum '%1%..' is secure, correct
    and should be used within this operation, enter the first 4 characters of the checksum
    to unblock using this file on your own risk. Empty input will discard the file.
ja: チェックサム '%1%..' のファイルが不正に改変されておらず、間違いのないことが分かっている場合で、
    この操作を続行したい場合は、チェックサムの冒頭4文字を入力し、自己責任で
    保護を解除してください。何も入力しないと、対象のファイルは廃棄されます。

note: translators: A prompt option
en: discard
ja: 破棄

note: translators: A prompt option help text
en: Unblock using this file on your own risk.
ja: 自己責任でファイルの保護を解除します。

note: translators: A prompt option help text
en: Discard the file.
ja: ファイルを破棄します。

note: translators: A prompt text
en: Unblock or discard?
ja: 保護を解除しますか？それとも破棄しますか？

en: The following query locks the same objects as the one you want to remove:
ja: 下記の問い合わせは、削除しようとしているオブジェクトをロックしてしまいます:

en: The following query locks some of the objects you want to unlock:
ja: 下記の問い合わせは、ロックを解除しようとしているオブジェクトをロックしてしまいます:

en: Do you want to remove this lock?
ja: このロックを解除しますか？

en: The following query does not lock anything:
ja: 下記の問い合わせは何もロックしません:

note: help text for the "Abort, retry, ignore?" prompt for media errors
en: Skip retrieval of the file and abort current operation.
ja: ファイルの取得をスキップし、現在の操作を中止します。

note: help text for the "Abort, retry, ignore?" prompt for media errors
en: Try to retrieve the file again.
ja: 再度ファイルを取得します。

note: help text for the "Abort, retry, ignore?" prompt for media errors
en: Skip retrieval of the file and try to continue with the operation without the file.
ja: ファイルの取得をスキップし、このファイルなしで操作を続行します。

note: help text for the "Abort, retry, ignore?" prompt for media errors
en: Change current base URI and try retrieving the file again.
ja: 現在のベースURIを変更し、再度ファイルを取得します。

note: translators: this is a prompt label, will appear as "New URI: "
en: New URI
ja: 新しいURI

en: Disable SSL certificate authority check and continue.
ja: SSL証明局の確認を無効にして続行します。

note: translators: this is a prompt text
en: Abort, retry, ignore?
ja: 中止(A)、再試行(R)、無視(I)？

en: SSL certificate authority check disabled.
ja: SSL認証局の確認が無効です。

en: No devices detected, cannot eject.
ja: デバイスが見つからないため、取り出すことができません。

en: Try to eject the device manually.
ja: デバイスを手動で取り出してみてください。

en: Detected devices:
ja: 検出されたデバイス:

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Select device to eject.
ja: 取り出すデバイスを選択してください。

en: Insert the CD/DVD and press ENTER to continue.
ja: CD/DVDを挿入し、 Enterキーを押して続行してください。

en: Retrying...
ja: 再試行しています...

en: Eject medium.
ja: メディアを取り出します。

note: TranslatorExplanation translate letters 'y' and 'n' to whathever is appropriate for your language. Try to check what answers does zypper accept (it always accepts y/n at least) You can also have a look at the regular expressions used to check the answer here: /usr/lib/locale/<your_locale>/LC_MESSAGE
en: Please insert medium [%s] #%d and type 'y' to continue or 'n' to cancel the operation.
ja: メディア [%s] #%d を挿入し 'y' を入力して続行するか、 'n' を入力してキャンセルしてください。

en: Authentication required to access %s. You need to be root to be able to read the credentials from %s.
ja: %s にアクセスするには認証が必要です。%s からの証明書を読むには、rootである必要があります。

en: User Name
ja: ユーザ名

note: password
en: Password
ja: パスワード

en: Preloading Packages
ja: パッケージを事前読み込みしています

en: Preloading Packages:
ja: パッケージの事前読み込み:

en: Preloading:
ja: 事前読み込み:

note: Translator: prefetch progress bar result: ".............[done]"
en: done
ja: 完了

note: Translator: prefetch progress bar result: "........[not found]"
en: not found
ja: 見つかりません

note: Translator: prefetch progress bar result: "............[error]"
en: error
ja: エラー

en: Preload finished.
ja: 事前読み込みが完了しました。

en: success
ja: 成功

en: files missing
ja: ファイルがありません

en: Retrieving delta
ja: 差分を取得しています

note: translators: this text is a progress display label e.g. "Applying delta foo [42%]"
en: Applying delta
ja: 差分を適用しています

en: In cache %1%
ja: キャッシュ %1% 内にあります

en: Retrieving:
ja: 取得しています:

en: Signature verification failed
ja: 署名検証が失敗しました

en: Accepting package despite the error.
ja: エラーが発生していますが、パッケージを受け入れています。

note: TranslatorExplanation speaking of a script - "Running: script file name (package name, script dir)"
en: Running: %s  (%s, %s)
ja: 実行しています:%s  (%s, %s)

en: Removal of %s failed:
ja: %s の削除に失敗しました:

note: translators: This text is a progress display label e.g. "Removing packagename-x.x.x [42%]"
en: Removing: %s
ja: %s を削除しています

en: Installation of %s failed:
ja: %s のインストールに失敗しました:

note: TranslatorExplanation This text is a progress display label e.g. "Installing: foo-1.1.2 [42%]"
en: Installing: %s
ja: インストールしています:%s

note: translators: A progressbar label
en: Checking for file conflicts:
ja: ファイルの競合を確認中:

note: TranslatorExplanation %1%(number of packages); detailed list follows
en: %1% package had to be excluded from file conflicts check because it is not yet download. | %1% packages had to be excluded from file conflicts check because they are not yet downloaded.
ja[0]: %1% 個のパッケージはダウンロードを行っていないため、ファイルの競合チェックからは除外されています。

note: TranslatorExplanation %1%(commandline option)
en: Checking for file conflicts requires not installed packages to be downloaded in advance in order to access their file lists. See option '%1%' in the zypper manual page for details.
ja: ファイルの競合の確認では、インストールされていないパッケージを事前にダウンロードしてファイルリストを入手する必要があります。詳細については、zypperのオプション '%1%' に関するマニュアルページをお読みください。

note: TranslatorExplanation %1%(number of conflicts); detailed list follows
en: Detected %1% file conflict: | Detected %1% file conflicts:
ja[0]: %1% 個のファイル競合を検出しました:

en: Conflicting files will be replaced.
ja: 競合しているファイルは置き換えられます。

note: TranslatorExplanation Problem description before asking whether to "Continue? [yes/no] (no):"
en: File conflicts happen when two packages attempt to install files with the same name but different contents. If you continue, conflicting files will be replaced losing the previous content.
ja: ファイルの競合は、2つのパッケージが、同じ名前を持つ異なる内容の複数のファイルをインストールしようとすると発生します。続行すると、競合するファイルは置き換えられ、以前の内容は失われます。

note: TranslatorExplanation This text is a progress display label e.g. "Installing: foo-1.1.2 [42%]"
en: Executing %s script for: %s
ja: 以下に対する %s スクリプトを実行しています: %s

note: TranslatorExplanation This text is a progress display label e.g. "Installing: foo-1.1.2 [42%]"
en: Executing %s script
ja: %s スクリプトを実行しています

note: TranslatorExplanation This text is a progress display label e.g. "Installing: foo-1.1.2 [42%]"
en: Cleaning up: %s
ja: クリーンアップしています: %s

note: translator: %s is an other command: "This is an alias for 'zypper info -t patch'."
en: This is an alias for '%s'.
ja: これは '%s' の別名です。

en: Examples:
ja: 例:

en: Arguments:
ja: パラメータ:

en: Command options:
ja: コマンドオプション:

en: Solver options:
ja: 解決器のオプション:

en: Expert options:
ja: 熟練者向けオプション:

en: This command has no additional options.
ja: このコマンドに追加のオプションはありません。

en: Legacy options:
ja: 古い形式のオプション:

note: translator: '-r             The same as -f.
en: The same as %1%.
ja: %1% と同じ意味です。

en: Usage:
ja: 使用方法:

en: Global Options:
ja: グローバルオプション:

en: Commands:
ja: コマンド:

note: translators: --details
en: Show the detailed installation summary.
ja: インストールの詳細なサマリを表示します。

en: Type of package (%1%).
ja: パッケージの種類を指定します (%1%) 。

note: translators: --best-effort
en: Do a 'best effort' approach to update. Updates to a lower than the latest version are also acceptable.
ja: 「ベストエフォート」方式での更新を指定します。最新・最良ではない古いバージョンへの更新も受け入れるようにします。

en: Consider only patches which affect the package management itself.
ja: パッケージ管理システム自身に影響するパッチのみを使用します。

en: Root privileges are required to run this command.
ja: このコマンドを実行するには root 権限が必要です。

en: Transactional system detected:
ja: トランザクションシステムが検出されました:

en: A transactional-wrapper command is not installed.
ja: transactional-wrapperコマンドがインストールされていません。

en: The transactional-wrapper command cannot be used in 'zypper shell'.
ja: transactional-wrapperコマンドは「zypper shell」では使用できません。

en: Using transactional-wrapper is disabled by 'ZYPPER_USE_TRANSACTIONAL_WRAPPER=0'.
ja: 「ZYPPER_USE_TRANSACTIONAL_WRAPPER=0」によってtransactional-wrapperの使用が無効になっています。

en: Please use transactional-update to modify or update the system.
ja: システムを変更または更新するにはtransactional-updateを使用してください。

en: Delegating the command to transactional-wrapper.
ja: コマンドをtransactional-wrapperに委譲しています。

en: The target filesystem is mounted as read-only. Please make sure the target filesystem is writeable.
ja: ターゲットのファイルシステムが読み込み専用でマウントされています。書き込み可能な状態にしてください。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: dist-upgrade (dup) [OPTIONS]
ja: dist-upgrade (dup) [オプション]

note: translators: command summary: dist-upgrade, dup translators: command description
en: Perform a distribution upgrade.
ja: ディストリビューションのアップグレード処理を行います。

note: translators: --from <ALIAS|#|URI>
en: Restrict upgrade to specified repository.
ja: 指定したリポジトリのアップグレードに限定します。

en: Remove unneeded orphaned packages.
ja: 不要な孤立パッケージを削除します。

note: FailIfReposFail
en: Due to the treatment of orphaned packages dist-upgrade depends on a proper repository setup more than any other command. It must not continue if enabled repositories fail to refresh. This may severely damage the system. If a failing repository is actually not needed, it must be disabled.
ja: 孤立したパッケージを処理する目的から、 dist-upgrade を使用する場合は、リポジトリ設定に関して特に注意を払わなければなりません。特に、更新できなくなっているリポジトリがある場合、そのまま続行してはなりません。これによってシステムに深刻な被害が生じる可能性があるためです。また、更新できなくなっているリポジトリが不要なリポジトリであれば、無効化しなければなりません。

en: See 'man zypper' for more information about this command.
ja: このコマンドに関する詳細については、 'man zypper' で表示されるマニュアルページをお読みください。

en: You are about to do a distribution upgrade with all enabled repositories. Make sure these repositories are compatible before you continue. See '%s' for more information about this command.
ja: すべての有効なリポジトリを利用して、ディストリビューションのアップグレードを行おうとしています。続行する前に、これらのリポジトリに互換性があることをご確認ください。このコマンドについての詳しい情報は '%s' をご覧ください。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: zypper [--GLOBAL-OPTIONS] <COMMAND> [--COMMAND-OPTIONS] [ARGUMENTS]
ja: zypper [--グローバルオプション] <コマンド> [--コマンドオプション] [パラメータ]

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: zypper <SUBCOMMAND> [--COMMAND-OPTIONS] [ARGUMENTS]
ja: zypper <サブコマンド> [--コマンドオプション] [パラメータ]

en: Print zypper help
ja: zypper のヘルプを表示します

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: install-new-recommends (inr) [OPTIONS]
ja: install-new-recommends (inr) [オプション]

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: verify (ve) [OPTIONS]
ja: verify (ve) [オプション]

note: translators: command summary: install-new-recommends, inr
en: Install newly added packages recommended by installed packages.
ja: インストール済みのパッケージが推奨する新しいパッケージをインストールします。

note: translators: command summary: verify, ve
en: Verify integrity of package dependencies.
ja: パッケージの依存関係を検証します。

note: translators: command description
en: Install newly added packages recommended by already installed ones. This command basically re-evaluates the recommendations of all installed packages and fills up the system accordingly. You don't want to call this unconditionally on small or minimal systems, as it may easily add a large number of packages.
ja: 既にインストールされているパッケージが推奨する、新しいパッケージをインストールします。このコマンドは、インストール済みの全てのパッケージに対して推奨情報を読み出し、その条件を満たすように動作します。小さくまとめておきたいシステムの場合は、このコマンドを呼び出すことで多数のパッケージがインストールされることになってしまいますので、不用意に使用すべきではありません。

note: translators: command description, %1% is a zypper command
en: Called as '%1%', it restricts the command to just look for packages supporting available hardware, languages or filesystems. Useful after having added e.g. new hardware or driver repos.
ja: '%1%' として実行します。これにより、利用可能なハードウエアや言語、ファイルシステムに対応するパッケージのみを参照するように制限します。新しいハードウエアやドライバのリポジトリを追加したような場合に便利です。

note: translators: command description
en: Check whether dependencies of installed packages are satisfied and suggest to install or remove packages in order to repair the dependency problems.
ja: インストール済みのパッケージについて、依存関係が満たされているかどうかを確認し、依存関係の問題を修復するためにインストールまたは削除を提案します。

en: Select packages by plain name, not by capability.
ja: 能力設定ではなく、単に名前でパッケージを指定します。

en: Select packages solely by capability.
ja: 能力設定でのみパッケージを指定します。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: remove (rm) [OPTIONS] <CAPABILITY> ...
ja: remove (rm) [オプション] <能力> ...

note: translators: command summary: remove, rm
en: Remove packages.
ja: パッケージを削除します。

note: translators: command description
en: Remove packages with specified capabilities. A capability is NAME[.ARCH][OP<VERSION>], where OP is one of <, <=, =, >=, >.
ja: 指定した能力設定を持つパッケージを削除します。 能力設定はNAME[.ARCH][OP<VERSION>]の形式で記述します。 「OP」は<、<=、=、>=、>のうちのいずれかを指定します。

en: Too few arguments.
ja: 引数が少なすぎます。

en: At least one package name is required.
ja: 少なくとも 1 つのパッケージ名を指定する必要があります。

en: Cannot uninstall patches.
ja: パッチはアンインストールできません。

en: Installed status of a patch is determined solely based on its dependencies.
    Patches are not installed in sense of copied files, database records,
    or similar.
ja: パッチのインストール状態は、単にその依存関係でのみ決定されます。
    パッチは、単なるファイルコピーやデータベースレコードのような形でインストールされることはありません。

en: Uninstallation of a source package not defined and implemented.
ja: ソースパッケージのアンインストールは定義されておらず、実装もされていません。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: install (in) [OPTIONS] <CAPABILITY|RPM_FILE_URI> ...
ja: install (in) [オプション] <能力設定|RPMファイルのURI> ...

note: translators: command summary: install, in
en: Install packages.
ja: パッケージをインストールします。

note: translators: command description
en: Install packages with specified capabilities or RPM files with specified location. A capability is NAME[.ARCH][OP<VERSION>], where OP is one of <, <=, =, >=, >.
ja: 指定した能力設定を解決してパッケージのインストールを行うか、もしくは指定した場所から RPMパッケージファイルをインストールします。能力設定はNAME[.ARCH][OP<VERSION>]の形式で記述します。 「OP」は<、<=、=、>=、>のうちのいずれかを指定します。

note: translators: --from <ALIAS|#|URI>
en: Select packages from the specified repository.
ja: 指定したリポジトリからのパッケージを選択します。

note: translators: --oldpackage
en: Allows one to replace a newer item with an older one. Handy if you are doing a rollback. Unlike --force it will not enforce a reinstall.
ja: 新しいものを古いもので置き換えることができるように します。古いバージョンに戻す場合に有用です。--force とは異なり、再インストールを強制することはありません。

en: Silently install unsigned rpm packages given as commandline parameters.
ja: コマンドラインパラメータで指定した未署名の RPM パッケージを、警告を発することなくインストールします。

note: translators: -f, --force
en: Install even if the item is already installed (reinstall), downgraded or changes vendor or architecture.
ja: 既にインストールされている場合であっても、インストールします(再インストール)。 ダウングレードやベンダの変更、アーキテクチャの変更などが発生する場合があります。

note: translators: rug related message, shown if 'zypper in --entire-catalog foorepo someargument' is specified
en: Ignoring arguments, marking the entire repository.
ja: 引数を無視し、リポジトリ全体にマークを付与します。

en: No valid arguments specified.
ja: 正しいパラメータが指定されていません。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: removeptf (rmptf) [OPTIONS] <PTF|CAPABILITY> ...
ja: removeptf (rmptf) [オプション] <PTF|能力設定> ...

note: translators: command summary: removeptf, rmptf
en: Remove (not only) PTFs.
ja: PTF (および付随するもの) を削除します。

note: translators: command description
en: A remove command which prefers replacing dependant packages to removing them as well. In fact this is a full featured install command with the remove modifier (-) applied to its plain arguments. So 'removeptf foo' is the same as 'install -- -foo'. This is why the command accepts the same options as the install command. It is the recommended way to remove a PTF (Program Temporary Fix).
ja: 依存関係にあるパッケージの削除よりも置換を優先する削除コマンドです。実際に、 install コマンドで削除演算子 (-) を指定してインストールした場合と同じ動作になり、たとえば 'removeptf foo' は 'install -- -foo' の意味になります。なお、 install コマンドと同じオプションを指定することができます。このコマンドは PTF (プログラム一時修正; Program Temporary Fix) を削除する際の推奨コマンドです。

en: A PTF is typically removed as soon as the fix it provides is applied to the latest official update of the dependant packages. But you don't want the dependant packages to be removed together with the PTF, which is what the remove command would do. The removeptf command however will aim to replace the dependant packages by their official update versions.
ja: 通常、 PTF は対象のパッケージに公式な更新が公開されるとすぐに削除されますが、 PTF を削除しようとして通常の削除コマンドを実行してしまうと、 PTF だけでなく対象のパッケージまで削除してしまいます。 removeptf コマンドはこのような問題に対応するためのコマンドで、 PTF を公式の更新版に置き換えることを目的としたコマンドです。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: list-patches (lp) [OPTIONS]
ja: list-patches (lp) [オプション]

note: translators: command summary: list-patches, lp
en: List available patches.
ja: 利用可能なパッチを一覧で表示します。

note: translators: command description
en: List all applicable patches.
ja: 適用可能なパッチを一覧で表示します。

note: translators: -a, --all
en: List all patches, not only applicable ones.
ja: 適用可能なものだけでなく、すべてのパッチを一覧で表示します。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: list-updates (lu) [OPTIONS]
ja: list-updates (lu) [オプション]

note: translators: command summary: list-updates, lu
en: List available updates.
ja: 利用可能な更新を一覧表示します。

note: translators: command description
en: List all available updates.
ja: 利用可能な更新の一覧を表示します。

note: translators: -a, --all
en: List all packages for which newer versions are available, regardless whether they are installable or not.
ja: インストール可能であるかどうかを問わず、 新しいバージョンが利用可能な 全てのパッケージを一覧表示します。

en: Valid values: %1%
ja: 正しい値: %1%

en: LEVEL
ja: レベル

note: translators: --filter-version-change
en: Filter updates by version change significance. LEVEL: 'none' (default, show all), 'rebuild' (hide rebuild-only changes), 'package' (hide packaging-only changes, i.e. same upstream version).
ja: バージョン変更の種類によって表示可否を指定します。レベル: 'none' (無し、全て表示), 'rebuild' (再構築のみのバージョン変更を隠す), 'package' (パッケージングのみの変更 (つまり同じアップストリームバージョンのもの) を隠す) 。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: addlocale (aloc) [OPTIONS] <LOCALE> ...
ja: addlocale (aloc) [オプション] <ロケール> ...

en: Add locale(s) to requested locales.
ja: 指定したロケールを追加します。

en: Add given locale(s) to the list of requested locales.
ja: 指定したロケールを、必要なロケールの一覧に追加します。

en: Do not install corresponding packages for given locale(s).
ja: 指定したロケールに対するパッケージをインストールしません。

en: Specify locale which shall be supported by the language code. Get a list of all available locales by calling '%s'.
ja: 対応すべきロケールを、言語コードで指定します。利用可能なロケールの一覧は、 '%s' を実行することで表示することができます。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: locales (lloc) [OPTIONS] [LOCALE] ...
ja: locales (lloc) [オプション] [ロケール] ...

en: List requested locales (languages codes).
ja: 必要なロケール (言語コード) の一覧を表示します。

en: List requested locales and corresponding packages.
ja: 必要であるとして指定したロケールと、対応するパッケージを一覧で表示します。

en: Show corresponding packages.
ja: 対応するパッケージを表示します。

en: List all available locales.
ja: 利用可能なロケールの一覧を表示します。

en: Ignoring positional arguments because --all argument was provided.
ja: -all パラメータが指定されているため、固定引数が無視されます。

en: The locale(s) for which the information shall be printed.
ja: 表示すべきロケールを指定します。

en: Get all locales with lang code 'en' that have their own country code, excluding the fallback 'en':
ja: 'en' で始まるロケールのうち、フォールバックである 'en' そのものを除外したものを表示したい場合は、下記のようにします:

en: Get all locales with lang code 'en' with or without country code:
ja: 言語コード 'en' に対応する全てのロケールのうち、国コードがあるものと無いものの両方を表示します:

en: Get the locale matching the argument exactly:
ja: 指定したパラメータに正確に一致するロケールを表示します:

en: Get the list of packages which are available for 'de' and 'en':
ja: 'de' と 'en' の両方に対して、利用可能なパッケージを表示します:

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: removelocale (rloc) [OPTIONS] <LOCALE> ...
ja: removelocale (rloc) [オプション] <ロケール> ...

en: Remove locale(s) from requested locales.
ja: 指定したロケールを削除します。

en: Remove given locale(s) from the list of supported languages.
ja: 指定したロケールを、必要なロケールの一覧から削除します。

en: Specify locales which shall be removed by the language code. Get the list of requested locales by calling '%s'.
ja: 削除すべきロケールを、言語コードで指定します。利用可能なロケールの一覧は、 '%s' を実行することで表示することができます。

en: Do not remove corresponding packages for given locale(s).
ja: 指定したロケールに対するパッケージを削除しません。

note: translators: command synopsis; do not translate the command 'name (abbreviations)' or '-option' names
en: addlock (al) [OPTIONS] <LOCKSPEC>...
ja: addlock (al) [オプション] <ロック指定>...

note: translators: command summary
en: Add a package lock.
ja: パッケージロックを追加します。

en: LOCKSPEC is formed by '[KIND:]NAME[ OP EDITION]', where NAME may also be a glob pattern using * and ? wildcard characters. Non-package types may to have their KIND: string prepended (e.g. 'patch:foo') or use the commands --type option.
ja: "ロック指定" は '[種類:]名前[ 演算子 エディション]' の形式で指定します。 "種類" には * や ? のワイルドカード文字を利用したグロブパターンを記述することもできます。また、パッケージ以外のものを指定したい場合は、 'patch:foo' (パッチを指定する場合) などのように指定するか、もしくは --type オプションをお使いください。

en: The basic form will lock all editions of the matching items. You can optionally restrict the lock to match a specific edition or edition range using =, <, <=, >, >= or != followed an EDITION.
ja: 名前のみを指定する基本形の場合、該当する全てのエディションを対象とすることになります。必要であれば、特定のエディションもしくはその範囲を指定するため、 =, <, <=, >, >=, != のいずれかの演算子を使用し、その後ろにエディションを記述することもできます。

en: Restrict the lock to the specified repository.
ja: 指定したリポジトリからのもののみをロックします。

en: Reason for specific lock.
ja: ロック理由を指定します。

en: Specified lock has been successfully added. | Specified locks have been successfully added.
ja[0]: 指定したパッケージロックを設定しました。

en: Problem adding the package lock:
ja: パッケージロックの追加の際に問題が発生:

note: translators: command summary
en: Remove useless locks.
ja: 意味のないロックを削除します。

note: translators: -d, --only-duplicates
en: Clean only duplicate locks.
ja: 重複したロックのみを削除します。

note: translators: -e, --only-empty
en: Clean only locks which doesn't lock anything.
ja: 何もロックしないもののみを削除します。

en: Removed %lu lock. | Removed %lu locks.
ja[0]: %lu 個のパッケージロックを削除しました。

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: Table column header translators: header of table column - the name of the package translators: name (general header)
en: Name
ja: 名前

en: Matches
ja: 適合条件

note: translators: Table column header translators: type (general header)
en: Type
ja: 種類

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: package's repository (header)
en: Repository
ja: リポジトリ

en: Comment
ja: コメント

note: translators: locks table value
en: (multiple)
ja: (複数)

note: translators: locks table value
en: (any)
ja: (任意)

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Keep installed
ja: インストールしたままにする

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Do not install
ja: インストールしない

note: translators: command synopsis; do not translate the command 'name (abbreviations)' or '-option' names
en: locks (ll) [OPTIONS]
ja: locks (ll) [オプション]

en: List current package locks.
ja: 現在のパッケージロックを一覧表示します。

en: Show the number of resolvables matched by each lock.
ja: 各ロックによってマッチされたresolvableの数を示します。

en: List the resolvables matched by each lock.
ja: 各ロックによってマッチされたresolvableを一覧表示します。

en: Error reading the locks file:
ja: ロックファイルの読み込みの際にエラー:

en: There are no package locks defined.
ja: パッケージロックは定義されていません。

en: removelock (rl) [OPTIONS] <LOCK-NUMBER|PACKAGENAME> ...
ja: removelock (rl) [オプション] <ロック番号|パッケージ名> ...

en: Remove a package lock.
ja: パッケージロックを削除します。

note: translators: command description; %1% is acoomand like 'zypper locks'
en: Remove a package lock. Specify the lock to remove by its number obtained with '%1%' or by package name.
ja: パッケージロックを解除します。 '%1%' で表示される番号かパッケージの名前で指定してください。

en: Remove only locks with specified repository.
ja: 指定したリポジトリからのロックのみを解除します。

en: Specified lock has been successfully removed.
ja: 指定したパッケージロックを解除しました。

en: No lock has been removed.
ja: ロックは解除されませんでした。

en: %zu lock has been successfully removed. | %zu locks have been successfully removed.
ja[0]: %zu 個のパッケージロックを解除しました。

en: Problem removing the package lock:
ja: パッケージロックの解除時に問題が発生:

note: translators: command summary: needs-rebooting
en: Check if the reboot-needed flag was set.
ja: 要再起動フラグが設定されているかどうかを確認します。

en: Checks if the reboot-needed flag was set by a previous update or install of a core library or service.
    Exit code ZYPPER_EXIT_INF_REBOOT_NEEDED indicates that a reboot is suggested, otherwise the exit code is set to ZYPPER_EXIT_OK.
ja: 直前の中枢ライブラリやサービスの更新もしくはインストールによって、要再起動フラグが設定されたかどうかを確認します。
    再起動が必要な場合は ZYPPER_EXIT_INF_REBOOT_NEEDED の終了コードを返し、それ以外の場合は ZYPPER_EXIT_OK の終了コードを返します。

en: This is the recommended way for scripts to test whether a system reboot is suggested.
ja: これはスクリプトからシステムの再起動が必要かどうかを判断するための推奨方式です。

en: Since the last system boot core libraries or services have been updated.
ja: 中枢ライブラリもしくはサービスの更新を行いました。

en: Reboot is suggested to ensure that your system benefits from these updates.
ja: これらの更新を反映させるため、システムの再起動が必要です。

en: No core libraries or services have been updated since the last system boot.
ja: 中枢ライブラリもしくはサービスの更新は行われていません。

en: Reboot is probably not necessary.
ja: 再起動はおそらく不要です。

note: translators: command summary translators: command description
en: Show an animal.
ja: 動物を表示します。

note: TranslatorExplanation this is a hedgehog, paint another animal, if you want
en:    \\\\\
      \\\\\\\__o
    __\\\\\\\'/_
ja:    ∧＿∧
    　( ´∀`)
    　(　∪ ∪
    　と＿)＿)

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: what-provides (wp) <CAPABILITY>
ja: what-provides (wp) <能力指定>

note: translators: command summary: what-provides, wp
en: List packages providing specified capability.
ja: 指定した能力設定が提供するパッケージをすべてリストします。

en: List all packages providing the specified capability.
ja: 指定した能力設定で提供するものをすべて表示します。

note: translators: command description what-provides: %1% is a zypper command line, %2% a command line option
en: The command is an alias for '%1%' and performs a case-insensitive search. For a case-sensitive search call the search command and add the '%2%' option.
ja: このコマンドは '%1%' の別名で、大文字と小文字を区別せずに検索します。大文字と小文字を区別して検索したい場合は、検索コマンドのオプションに '%2%' オプションを追加してください。

note: "what-provides" is obsolete The "what-provides" now is included in "search" command, e.g. zypper what-provides 'zypper>1.6' zypper se --match-exact --provides 'zypper>1.6'
en: Command '%s' is replaced by '%s'.
ja: コマンド '%s' は '%s' に置き換えられます。

en: See '%s' for all available options.
ja: 利用可能なすべてのオプションについては、'%s' を参照してください。

en: Don't change anything, just report what would be done.
ja: 何も変更しません。何が行われるのかだけを表示します。

note: translators: %1% is a commandline option (like "--download-only")
en: A meaningful file conflict check can only be performed if used together with '%1%'.
ja: '%1%' を指定して実行した場合にのみ、意味のあるファイルの競合チェックが実施されます。

note: translators: -r, --repo <ALIAS|#|URI>
en: Work only with the specified repository.
ja: 指定したリポジトリでのみ作業を行います。

en: Option '--%s' overrides a previously set download mode.
ja: オプション '--%s' は以前に設定されたダウンロードモードを上書きします。

en: Available download modes: %s
ja: 利用可能なダウンロードモード:%s

note: translators: --download
en: Set the download-install mode. Available modes: %s
ja: ダウンロード - インストールモードを指定します。利用可能なモード: %s

note: translators: -d, --download-only
en: Only download the packages, do not install.
ja: パッケージをダウンロードするだけでインストールは行いません。

note: translators: -i, --installed-only
en: Show only installed packages.
ja: インストール済みのパッケージのみを表示します。

note: translators: -u, --not-installed-only
en: Show only packages which are not installed.
ja: インストールされていないパッケージのみを表示します。

en: Automatically say 'yes' to third party license confirmation prompt. See 'man zypper' for more details.
ja: サードパーティのライセンス確認プロンプトに対して、自動的に 'yes' と回答します。詳しくは 'man zypper' をお読みください。

en: Automatically accept product licenses only. See 'man zypper' for more details.
ja: 製品のライセンスに対してのみ自動的に回答します。詳しくは 'man zypper' をお読みください。

note: translators: --replacefiles
en: Install the packages even if they replace files from other, already installed, packages. Default is to treat file conflicts as an error. --download-as-needed disables the fileconflict check.
ja: 既にインストール済みの他のファイルを置き換える ことになる場合でも、パッケージをインストールします。デフォルトではファイルの衝突をエラーとして扱います。--download-as-neededを指定するとファイルの衝突の確認が無効になります。

note: translators: -y, --no-confirm
en: Don't require user interaction. Alias for the --non-interactive global option.
ja: ユーザの操作を不要にします。 --non-interactive グローバルオプションの別名です。

en: Whether applicable optional patches should be treated as needed or be excluded.
ja: 任意指定のパッチを必要なパッチとして含めるかどうかを指定します。

en: The default is to exclude optional patches.
ja: 既定では、任意指定のパッチは除外されます。

en: The default is to include optional patches.
ja: 既定では、任意指定のパッチを含みます。

note: translators: --with-interactive
en: Do not skip interactive updates.
ja: 対話処理が必要な更新を飛ばしません。

note: translators: --skip-interactive
en: Skip interactive updates.
ja: 対話処理が必要な更新を飛ばします。

note: translators: --sort-by-name
en: Sort packages by name (default).
ja: 名前別にパッケージをソートします(デフォルト)。

note: translators: --sort-by-repo translators: --sort-by-catalog
en: Sort packages by repository.
ja: リポジトリ別にパッケージをソートします。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patch [OPTIONS]
ja: patch [オプション]

note: translators: command summary: patch
en: Install needed patches.
ja: 必要なパッチをインストールします。

note: translators: command description
en: Install all available needed patches.
ja: 利用可能な全てのパッチをインストールします。

en: When updating the affected/vulnerable packages described by a patch, zypper always aims for the latest available version.
ja: パッチ内に示されている対象パッケージ (脆弱性の影響を受けるパッケージ) を更新する際、 zypper は常に利用可能な最新バージョンに更新しようとします。

en: Skip needed patches which do not apply without conflict.
ja: 矛盾無しには適用できないため、必要なパッチを飛ばします。

en: Additionally try to update all packages not covered by patches. The option is ignored, if the patch command must update the update stack first. Can not be combined with --updatestack-only.
ja: パッチには含まれていない全てのパッケージも追加で更新しようとします。 patch コマンドでは、更新スタック自身を更新しなければならない場合、このオプションは無視されます。また、 --updatestack-only と同時に指定することはできません。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patch-check (pchk) [OPTIONS]
ja: patch-check (pchk) [オプション]

note: translators: command summary: patch-check, pchk
en: Check for patches.
ja: パッチを確認します。

note: translators: command description
en: Display stats about applicable patches. The command returns 100 if needed patches were found, 101 if there is at least one needed security patch.
ja: 適用可能なパッチに関する統計情報を表示します。このコマンドは、必要なパッチが見つかった場合には 100 を、少なくとも 1 つ以上の必要なセキュリティパッチが見つかった場合は 101 を返します。

note: translators: command synopsis; do not translate the command 'name (abbreviations)' or '-option' names
en: ps [OPTIONS]
ja: ps [オプション]

note: translators: command description
en: List running processes which might still use files and libraries deleted by recent upgrades.
ja: 直近のアップグレードによって削除されたファイルとライブラリについて、これらをまだ使用している可能性のある実行中プロセスを一覧表示します。

note: translators: -s, --short
en: Create a short table not showing the deleted files. Given twice, show only processes which are associated with a system service. Given three times, list the associated system service names only.
ja: 削除されたファイルを表示しない短縮テーブルを作成します。2回指定すると、システムサービスに関連付けられたプロセスのみが表示されます。3回指定すると、関連付けられたシステムサービスの名前のみが表示されます。

note: translators: --print <format>
en: For each associated system service print <format> on the standard output, followed by a newline. Any '%s' directive in <format> is replaced by the system service name.
ja: 関連付けられたシステムサービスごとに、標準出力に対して <format> で指定した書式の内容を出力し、改行します。 <format> 内に '%s' ディレクティブを指定すると、その箇所はシステムサービス名に置き換えられます。

note: translators: -d, --debugFile <path>
en: Write debug output to file <path>.
ja: デバッグ出力をファイル <path> に出力します。

en: Check failed:
ja: 確認に失敗:

note: Here: Table output
en: Checking for running processes using deleted libraries...
ja: 削除されたライブラリを使用している実行中プロセスを確認しています...

note: process login name
en: User
ja: ユーザ

note: process command name
en: Command
ja: コマンド

note: "/etc/init.d/ script that might be used to restart the command (guessed)
en: Service
ja: サービス

note: "list of deleted files or libraries accessed"
en: Files
ja: ファイル

en: No processes using deleted files found.
ja: 削除済みのファイルを使用しているプロセスは見つかりませんでした。

en: The following running processes use deleted files:
ja: 以下の実行中プロセスが削除済みのファイルを使用しています:

en: You may wish to restart these processes.
ja: これらのプロセスを再起動する必要があります。

en: See '%s' for information about the meaning of values in the above table.
ja: 上記の表内にある値の意味については、 '%s' をご覧ください。

en: Note: Not running as root you are limited to searching for files you have permission to examine with the system stat(2) function. The result might be incomplete.
ja: 注意: rootとして実行しない場合、システムのstat(2)関数を実行する際に許可の制限を受けるため、ファイルの検索が制限されます。したがって、結果が不完全なものになる場合があります。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: info (if) [OPTIONS] <NAME>[-<VERSION>[-<RELEASE>]] ...
ja: info (if) [オプション] <名前>[-<バージョン>[-<リリース>]] ...

note: translators: command summary: info, if
en: Show full information for specified packages.
ja: 指定したパッケージの完全な情報を表示します。

note: translators: command description
en: Show detailed information for specified packages. By default the packages which match exactly the given names are shown. To get also packages partially matching use option '--match-substrings' or use wildcards (*?) in name.
ja: 指定したパッケージに関する詳細情報を表示します。 デフォルトでは、指定の名前と完全に一致するパッケージが表示されます。 部分的に一致するパッケージも取得するには、「--match-substrings」オプションを使用するか、 名前でワイルドカード(*?)を使用します。

en: If no version constraint is specified, information about the best available package is shown. Note that both the version and release numbers must always match exactly.
ja: バージョン制約を指定しない場合は、最新・最良のバージョンのパッケージ情報を表示します。なお、バージョン番号とリリース番号は、いずれも正確に合致させる必要があります。

note: translators: -s, --match-substrings
en: Print information for packages partially matching name.
ja: 名前が部分的に一致するパッケージの出力情報。

note: translators: --provides
en: Show provides.
ja: 提供するものを表示します。

note: translators: --requires
en: Show requires and prerequires.
ja: 必要なものと前提を表示します。

note: translators: --conflicts
en: Show conflicts.
ja: 競合を表示します。

note: translators: --obsoletes
en: Show obsoletes.
ja: 廃止するものを表示します。

note: translators: --recommends
en: Show recommends.
ja: 推奨するものを表示します。

note: translators: --supplements
en: Show supplements.
ja: 補足するものを検索します。

note: translators: --suggests
en: Show suggests.
ja: 提案するものを表示します。

note: translators: --enhances
en: Show enhances.
ja: 拡張するものを表示します。

en: Required argument missing.
ja: 必要なパラメータが指定されていません。

en: Usage
ja: 利用方法

note: translators: command summary: patch-info
en: Show full information for specified patches.
ja: 指定したパッチの完全な情報を表示します。

note: translators: command summary: pattern-info
en: Show full information for specified patterns.
ja: 指定したパターンの完全な情報を表示します。

note: translators: command summary: product-info
en: Show full information for specified products.
ja: 指定した製品の完全な情報を表示します。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patch-info <PATCHNAME> ...
ja: patch-info <パッチ名> ...

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: pattern-info <PATTERN_NAME> ...
ja: pattern-info <パターン名> ...

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: product-info <PRODUCT_NAME> ...
ja: product-info <製品名> ...

note: translators: command description
en: Show detailed information for patches.
ja: パッチに関する詳細情報を表示します。

note: translators: command description
en: Show detailed information for patterns.
ja: パターンについての詳細情報を表示します。

note: translators: command description
en: Show detailed information for products.
ja: 製品についての詳細情報を表示します。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: packages (pa) [OPTIONS] [REPOSITORY] ...
ja: packages (pa) [オプション] [リポジトリ] ...

note: translators: command summary: packages, pa
en: List all available packages.
ja: 利用可能なパッケージをすべてリストします。

note: translators: command description
en: List all packages available in specified repositories.
ja: 指定したリポジトリ内で利用可能なすべてのパッケージを表示します。

note: translators: --autoinstalled
en: Show installed packages which were automatically selected by the resolver.
ja: 解決器によって自動的に選択され、インストールされたパッケージを表示します。

note: translators: --userinstalled
en: Show installed packages which were explicitly selected by the user.
ja: 明示的にインストールするよう指定したパッケージを表示します。

note: translators: --system
en: Show installed packages which are not provided by any repository.
ja: どのリポジトリにも存在していないインストール済みパッケージを表示します。

note: translators: --orphaned
en: Show system packages which are orphaned (without repository and without update candidate).
ja: 孤立したシステムパッケージ (どのリポジトリにも存在せず、かつ更新される予定もないパッケージ) を表示します。

note: translators: --suggested
en: Show packages which are suggested.
ja: 提案されているパッケージを表示します。

note: translators: --recommended
en: Show packages which are recommended.
ja: 推奨パッケージを表示します。

note: translators: --unneeded
en: Show packages which are unneeded.
ja: 不要なパッケージを表示します。

note: translators: -N, --sort-by-name
en: Sort the list by package name.
ja: リストをパッケージ名順に並べ替します。

note: translators: -R, --sort-by-repo
en: Sort the list by repository.
ja: リストをリポジトリ名順で並べ替します。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patches (pch) [REPOSITORY] ...
ja: patches (pch) [リポジトリ] ...

note: translators: command summary: patches, pch
en: List all available patches.
ja: 利用可能なパッチをすべてリストします。

note: translators: command description
en: List all patches available in specified repositories.
ja: 指定したリポジトリにあるすべてのパッチの一覧を表示します。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patterns (pt) [OPTIONS] [REPOSITORY] ...
ja: patterns (pt) [オプション] [リポジトリ] ...

note: translators: command summary: patterns, pt
en: List all available patterns.
ja: 利用可能なパターンをすべてリストします。

note: translators: command description
en: List all patterns available in specified repositories.
ja: 指定したリポジトリ内で利用可能なすべてのパターンを表示します。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: products (pd) [OPTIONS] [REPOSITORY] ...
ja: products (pd) [オプション] [リポジトリ] ...

note: translators: command summary: products, pd
en: List all available products.
ja: 利用可能な製品をすべてリストします。

note: translators: command description
en: List all products available in specified repositories.
ja: 指定したリポジトリ内で利用可能なすべての製品を表示します。

note: translators: --xmlfwd <TAG>
en: XML output only: Literally forward the XML tags found in a product file.
ja: XML 出力のみ: 製品ファイル内にある XML タグをそのまま出力します。

en: Option %1% has no effect without the %2% global option.
ja: %2% のグローバルオプションが指定されていないと、オプション %1% は効果がありません。

en: addrepo (ar) [OPTIONS] <URI> <ALIAS>
ja: addrepo (ar) [OPTIONS] <URI> <alias>

en: addrepo (ar) [OPTIONS] <FILE.repo>
ja: addrepo (ar) [OPTIONS] <file.repo>

en: Add a new repository.
ja: 新しいリポジトリを追加します。

en: Add a repository to the system. The repository can be specified by its URI or can be read from specified .repo file (even remote).
ja: システムにリポジトリを追加します。リポジトリはURIにより指定するか、または指定された.repoファイルから読み込むことができます(リモートでも)。

en: Just another means to specify a .repo file to read.
ja: .repo ファイルを指定してリポジトリを読み込む。

en: Probe URI.
ja: URIを検索します。

en: Don't probe URI, probe later during refresh.
ja: URIを検索しません。更新後に検索します。

en: The repository type is always autodetected. This option is ignored.
ja: リポジトリタイプは常に自動検出されます。このオプションは無視されます。

en: Cannot use %s together with %s. Using the %s setting.
ja: %s と %s を同時に指定することはできません。 %s の設定を使用します。

en: If only one argument is used, it must be a URI pointing to a .repo file.
ja: 1 つのパラメータのみ指定した場合は、 .repo ファイルのある URI を指定しなければなりません。

en: Specified type is not a valid repository type:
ja: 指定した種類は無効なリポジトリタイプです:

en: See '%s' or '%s' to get a list of known repository types.
ja: 既知のリポジトリ種類の一覧については、 '%s' または '%s' をお読みください。

en: clean (cc) [ALIAS|#|URI] ...
ja: clean [alias|#|URI] ...

en: Clean local caches.
ja: ローカルキャッシュを削除します。

note: translators: -r, --repo <ALIAS|#|URI>
en: Clean only specified repositories.
ja: 指定したリポジトリのキャッシュだけを削除します。

note: translators: -m, --metadata
en: Clean metadata cache.
ja: メタデータキャッシュを削除します。

note: translators: -M, --raw-metadata
en: Clean raw metadata cache.
ja: 未加工のメタデータキャッシュを削除します。

note: translators: -a, --all
en: Clean both metadata and package caches.
ja: メタデータとパッケージの両方のキャッシュを削除します。

en: Alias
ja: 別名

note: 'enabled' flag translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Enabled
ja: 有効

note: GPG Check translators: property name; short; used like "Name: value"
en: GPG Check
ja: GPGチェック

note: translators: repository priority (in zypper repos -p or -d) translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Priority
ja: 優先順位

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Autorefresh
ja: 自動更新

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

en: Keep Packages
ja: パッケージを維持

en: GPG Key URI
ja: GPG鍵URI

en: Path Prefix
ja: パスプレフィックス

en: Parent Service
ja: 親サービス

en: Keywords
ja: キーワード

en: Repo Info Path
ja: リポジトリ情報パス

en: MD Cache Path
ja: MDキャッシュパス

en: repos (lr) [OPTIONS] [REPO] ...
ja: repos (lr) [オプション] [リポジトリ] ...

en: List all defined repositories.
ja: 定義済みリポジトリのリストを表示します。

note: translators: -e, --export <FILE.repo>
en: Export all defined repositories as a single local .repo file.
ja: すべての定義済みリポジトリを単一の.repoファイルにエクスポートします。

en: Error reading repositories:
ja: リポジトリの読み込みでエラー:

en: Can't open %s for writing.
ja: ファイル %s を書き込み用に開くことができません。

en: Maybe you do not have write permissions?
ja: 書き込み許可が与えられていないのではありませんか？

en: Repositories have been successfully exported to %s.
ja: %s へのリポジトリ出力処理が成功しました。

note: translators: 'zypper repos' column - whether autorefresh is enabled for the repository translators: 'zypper repos' column - whether autorefresh is enabled for the repository
en: Refresh
ja: 更新

note: translators: 'zypper repos' column - whether keep-packages is enabled for the repository
en: Keep
ja: 維持

en: No repositories defined.
ja: リポジトリが定義されていません。

en: Use the 'zypper addrepo' command to add one or more repositories.
ja: 「zypper addrepo」コマンドを使用して、リポジトリを1つ以上追加してください。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: modifyrepo (mr) <OPTIONS> <ALIAS|#|URI>
ja: modifyrepo (mr) <options> <alias|#|URI>

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: modifyrepo (mr) <OPTIONS> <%1%>
ja: modifyrepo (mr) <options> <%1%>

note: translators: command summary
en: Modify specified repository.
ja: 指定したリポジトリを修正します。

note: translators: command description
en: Modify properties of repositories specified by alias, number, or URI, or by the '%1%' aggregate options.
ja: 別名 (<alias>), 番号, URI, または統合オプション '%1%' で指定したリポジトリの情報を修正します。

en: Repository %s not found.
ja: リポジトリ %s が見つかりません。

en: refresh (ref) [ALIAS|#|URI] ...
ja: refresh (ref) [別名|#|URI] ...

note: translators: command summary: refresh, ref
en: Refresh all repositories.
ja: 全てのリポジトリを更新します。

note: translators: command description
en: Refresh repositories specified by their alias, number or URI. If none are specified, all enabled repositories will be refreshed.
ja: 別名 (<alias>) 、番号、またはURIで指定したリポジトリの情報を更新します。 何も指定しない場合は無効に設定されているものを除くすべてのリポジトリを更新します。

en: HINT: 'zypper -vv ref' will show the mirrors used to download the metadata.
ja: ヒント: 'zypper -vv ref' のように入力して実行すると、メタデータをダウンロードする際に使用するミラーサイトを表示します。

note: translators: -f, --force
en: Force a complete refresh.
ja: 完全な更新を強制します。

note: translators: -b, --force-build
en: Force rebuild of the database.
ja: データベースの再構築を強制します。

note: translators: -d, --force-download
en: Force download of raw metadata.
ja: 未加工のメタデータのダウンロードを強制します。

note: translators: -B, --build-only
en: Only build the database, don't download metadata.
ja: データベースを構築し直すだけで、メタデータのダウンロードを行いません。

note: translators: -D, --download-only
en: Only download raw metadata, don't build the database.
ja: 未加工のメタデータをダウンロードするだけでデータベースの再構築を行いません。

note: translators: --include-all-archs
en: Multi-Arch repos: Download raw metadata for all offered architectures even if the repo supports filtering.
ja: マルチアーキテクチャ型リポジトリにおいて、リポジトリ側でフィルタリングに対応していた場合でも、提供されている全てのアーキテクチャに対する未加工のメタデータをダウンロードします。

note: translators: -r, --repo <ALIAS|#|URI>
en: Refresh only specified repositories.
ja: 指定したリポジトリだけを更新します。

note: translators: -s, --services
en: Refresh also services before refreshing repos.
ja: リポジトリを更新する前にサービスも更新します。

en: The '%s' global option has no effect here.
ja: '%s' グローバルオプションはここでは意味がありません。

en: Arguments are not allowed if '%s' is used.
ja: '%s' を使用したときは引数は使用できません。

en: Specified repositories:
ja: 指定したリポジトリ:

en: Refreshing repository '%s'.
ja: リポジトリ '%s' を更新しています。

en: Scanning content of disabled repository '%s'.
ja: 無効化されたリポジトリ '%s' の内容をスキャンしています。

en: Skipping disabled repository '%s'
ja: 無効化されたリポジトリ '%s' をスキップします

en: Skipping repository '%s' because of the above error.
ja: 上記のエラーにより、リポジトリ '%s' をスキップします。

en: Some of the repositories have not been refreshed because they were not known.
ja: 既知のものではないことから、いくつかのリポジトリを更新することができませんでした。

en: Specified repositories are not enabled or defined.
ja: 指定したリポジトリは有効化されていないか設定されていません。

en: There are no enabled repositories defined.
ja: 有効化されているリポジトリが設定されていません。

en: Use '%s' or '%s' commands to add or enable repositories.
ja: リポジトリを追加したり有効化したりするには、それぞれ '%s' コマンドや '%s' コマンドをご利用ください。

en: Could not refresh the repositories because of errors.
ja: エラーによりリポジトリの更新ができませんでした。

en: Some of the repositories have not been refreshed because of an error.
ja: エラーにより、いくつかのリポジトリを更新することができませんでした。

en: Specified repositories have been refreshed.
ja: 指定したリポジトリを更新しました。

en: All repositories have been refreshed.
ja: すべてのリポジトリを更新しました。

en: removerepo (rr) [OPTIONS] <ALIAS|#|URI>
ja: removerepo (rr) [オプション] <別名|#|URI>

en: Remove specified repository.
ja: 指定したリポジトリを削除します。

en: Remove repository specified by alias, number or URI.
ja: 別名 (<alias>) 、番号、またはURIを指定してリポジトリを削除します。

note: translators: --loose-auth
en: Ignore user authentication data in the URI.
ja: URIのユーザ認証データを無視します。

note: translators: --loose-query
en: Ignore query string in the URI.
ja: URIのクエリ文字列を無視します。

note: translators: %s is the supplied command line argument which for which no repository counterpart was found
en: Repository '%s' not found by alias, number or URI.
ja: リポジトリ '%s' は別名／番号／URIのいずれでも見つかりません。

en: Cannot change alias of '%s' repository. The repository belongs to service '%s' which is responsible for setting its alias.
ja: リポジトリ '%s' の別名を変更できません。このリポジトリは、別名を設定する責任のあるサービス '%s' に属しています。

en: Repository '%s' renamed to '%s'.
ja: リポジトリ '%s' は '%s' に名前を変更しました。

en: Repository named '%s' already exists. Please use another alias.
ja: '%s' という名前のリポジトリは既に存在します。他の別名を設定してください。

en: Error while modifying the repository:
ja: リポジトリを修正する際にエラー:

en: Leaving repository '%s' unchanged.
ja: リポジトリ '%s' を修正せずそのままにします。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: renamerepo (nr) [OPTIONS] <ALIAS|#|URI> <NEW-ALIAS>
ja: renamerepo (nr) [オプション] <別名|#|URI> <新しい別名>

en: Rename specified repository.
ja: 指定したリポジトリの名前を変更します。

note: translators: command description
en: Assign new alias to the repository specified by alias, number or URI.
ja: 別名 (<alias>) 、番号、またはURIで指定したリポジトリの名前を変更し、 <new-alias>にします。

en: Too few arguments. At least URI and alias are required.
ja: パラメータが少なすぎます。少なくともURIと別名を指定する必要があります。

en: Repository '%s' not found.
ja: リポジトリ '%s' が見つかりません。

en: Invalid priority '%s'. Use a positive integer number. The greater the number, the lower the priority.
ja: 正しくない優先順位 '%s' です。正の整数で入力してください。より大きい数字がより低い優先順位になります。

en: Set a descriptive name for the service.
ja: サービスを説明するための名前を設定します。

en: Set a descriptive name for the repository.
ja: リポジトリを説明するための名前を設定します。

en: Enable a disabled service.
ja: 無効に設定してあるサービスを有効にします。

en: Enable a disabled repository.
ja: 無効に設定してあるリポジトリを有効にします。

en: Disable the service (but don't remove it).
ja: サービスを無効に設定する (削除は行わない) 。

en: Disable the repository (but don't remove it).
ja: リポジトリを無効に設定する (削除は行わない) 。

en: Enable auto-refresh of the service.
ja: サービスの自動更新を有効にします。

en: Enable auto-refresh of the repository.
ja: リポジトリの自動更新を有効にします。

en: Disable auto-refresh of the service.
ja: サービスの自動更新を無効にします。

en: Disable auto-refresh of the repository.
ja: リポジトリの自動更新を無効にします。

en: Apply changes to all services.
ja: 全てのサービスに対して変更を適用します。

en: Apply changes to all repositories.
ja: 全てのリポジトリに対して変更を適用します。

en: Apply changes to all local services.
ja: 全てのローカルサービスに対して変更を適用します。

en: Apply changes to all local repositories.
ja: 全てのローカルリポジトリに対して変更を適用します。

en: Apply changes to all remote services.
ja: 全てのリモート (ネットワーク) サービスに対して変更を適用します。

en: Apply changes to all remote repositories.
ja: 全てのリモート (ネットワーク) リポジトリに対して変更を適用します。

en: Apply changes to services of specified type.
ja: 指定した種類のサービスに対して変更を適用します。

en: Apply changes to repositories of specified type.
ja: 指定した種類のリポジトリに対して変更を適用します。

en: Set priority of the repository.
ja: リポジトリの優先順位を設定します。

en: Enable RPM files caching.
ja: RPM ファイルのキャッシュ機能を有効にします。

en: Disable RPM files caching.
ja: RPM ファイルのキャッシュ機能を無効にします。

en: Enable GPG check for this repository.
ja: このリポジトリに対して、 GPG チェックを有効にします。

en: Enable strict GPG check for this repository.
ja: このリポジトリに対して厳密な GPG チェックを行う。

en: Short hand for '%1%'.
ja: '%s' の省略形です。

en: Enable GPG check but allow the repository metadata to be unsigned.
ja: GPG チェックを有効にしますが、リポジトリのメタデータについては未署名を許可します。

en: Enable GPG check but allow installing unsigned packages from this repository.
ja: GPG チェックを有効にしますが、このリポジトリからのものについては未署名のパッケージのインストールを許可します。

en: Disable GPG check for this repository.
ja: このリポジトリに対して、 GPG チェックを無効にします。

en: Use the global GPG check setting defined in /etc/zypp/zypp.conf. This is the default.
ja: /etc/zypp/zypp.conf に設定されている GPG チェックのグローバル設定を使用します。これが既定値です。

note: translators: -a, --alias
en: Show also repository alias.
ja: リポジトリのエイリアスも表示します。

note: translators: -n, --name
en: Show also repository name.
ja: リポジトリの名前も表示します。

note: translators: -r, --refresh
en: Show also the autorefresh flag.
ja: 自動更新フラグも表示します。

note: translators: -k, --keep-packages
en: Show also the keep-packages flag.
ja: keep-packages フラグも表示します。

note: translators: -u, --uri
en: Show also base URI of repositories.
ja: リポジトリのベースURIも表示します。

note: translators: -p, --priority
en: Show also repository priority.
ja: リポジトリの優先度も表示します。

note: translators: -d, --details
en: Show more information like URI, priority, type.
ja: URIや優先度、タイプなどの詳細情報を表示します。

en: Show also repositories belonging to the services.
ja: サービスに属するリポジトリも表示します。

note: translators: -s, --service translators: -A, --sort-by-alias
en: Show also alias of parent service.
ja: 親サービスの別名も表示します。

note: translators: -E, --show-enabled-only
en: Show enabled repos only.
ja: 有効なリポジトリのみを表示します。

note: translators: -U, --sort-by-uri
en: Sort the list by URI.
ja: リストをURI順にソートします。

note: translators: -N, --sort-by-name
en: Sort the list by name.
ja: リストを名前順にソートします。

note: translators: -P, --sort-by-priority
en: Sort the list by repository priority.
ja: リストをリポジトリの優先順位順にソートします。

note: translator: %1% denotes a zypper command to execute. Like 'zypper search-packages'.
en: For an extended search including not yet activated remote resources please use '%1%'.
ja: まだ有効にしていないリモートのリソースを含めて検索するには、 '%1%' をお使いください。

note: translator: %1% denotes a zypper command to execute. Like 'zypper search-packages'.
en: The package providing this subcommand is currently not installed. You can install it by calling '%1%'.
ja: このサブコマンドを提供するパッケージがインストールされていません。 '%1%' でインストールしてください。

en: For an extended search including not yet activated remote resources you may run '%1%' at any time.
ja: 現時点では有効化していないリモートのリソースを含めた拡張検索を行うには、 '%1%' を実行する必要があります。

en: Do you want to run '%1%' now?
ja: 今すぐ '%1%' を実行しますか？

en: Run '%1%' to search in not yet activated remote resources.
ja: まだ有効化していないリモートの資源を検索したい場合は、 '%1%' を実行してください。

note: translators: command summary: search, se
en: Search for packages matching a pattern.
ja: パターンに適合するパッケージを検索します。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: search (se) [OPTIONS] [QUERYSTRING] ...
ja: search (se) [オプション] [問い合わせ文字列] ...

note: translators: command description
en: Search for packages matching any of the given search strings.
ja: 指定された検索文字列のいずれかに一致するパッケージを検索します。

note: translators: command description
en: * and ? wildcards can also be used within search strings. If a search string is enclosed in '/', it's interpreted as a regular expression.
ja: * ? ワイルドカードも検索文字列内でも使用できる追加情報と共に使用されます。 検索文字列が「/」で囲まれている場合、正規表現であると解釈されます。

note: translators: --match-substrings
en: Search for a match to partial words (default).
ja: 部分単語の一致を検索します(デフォルト)。

note: translators: --match-words
en: Search for a match to whole words only.
ja: 単語全体のみの一致を検索します。

note: translators: -x, --match-exact
en: Searches for an exact match of the search strings.
ja: 検索文字列の完全一致を検索します。

note: translators: --provides
en: Search for packages which provide the search strings.
ja: 検索文字列を提供するパッケージを検索します。

note: translators: --requires
en: Search for packages which require the search strings.
ja: 検索文字列を必要とするパッケージを検索します。

note: translators: --recommends
en: Search for packages which recommend the search strings.
ja: 検索文字列を推奨するパッケージを検索します。

note: translators: --supplements
en: Search for packages which supplement the search strings.
ja: 検索対象の文字列を補足するパッケージを検索します。

note: translators: --conflicts
en: Search packages conflicting with search strings.
ja: 検索文字列と矛盾するパッケージを検索します。

note: translators: --obsoletes
en: Search for packages which obsolete the search strings.
ja: 検索文字列を廃棄するパッケージを検索します。

note: translators: --suggests
en: Search for packages which suggest the search strings.
ja: 検索文字列を提案するパッケージを検索します。

note: translators: --enhances
en: Search for packages which enhance the search strings.
ja: 検索文字列を拡張するパッケージを検索します。

note: translators: --provides-pkg
en: Search for all packages that provide any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
ja: 入力パラメータに合致するパッケージの提供物のうち、いずれかを提供するパッケージを検索します。

note: translators: --requires-pkg
en: Search for all packages that require any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
ja: 入力パラメータに合致するパッケージの提供物のうち、いずれかを必要とするパッケージを検索します。

note: translators: --recommends-pkg
en: Search for all packages that recommend any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
ja: 入力パラメータに合致するパッケージの提供物のうち、いずれかを推奨するパッケージを検索します。

note: translators: --supplements-pkg
en: Search for all packages that supplement any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
ja: 入力パラメータに合致するパッケージの提供物のうち、いずれかを補足するパッケージを検索します。

note: translators: --conflicts-pkg
en: Search for all packages that conflict with any of the package(s) matched by the input parameters.
ja: 入力パラメータに合致するパッケージのうちのいずれかと矛盾するパッケージを検索します。

note: translators: --obsoletes-pkg
en: Search for all packages that obsolete any of the package(s) matched by the input parameters.
ja: 入力パラメータに合致するパッケージのうちのいずれかを廃止対象とするパッケージを検索します。

note: translators: --suggests-pkg
en: Search for all packages that suggest any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
ja: 入力パラメータに合致するパッケージの提供物のうち、いずれかを提案するパッケージを検索します。

note: translators: --enhances-pkg
en: Search for all packages that enhance any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
ja: 入力したパラメータに合致する任意のパッケージに対して、それを拡張する全てのパッケージを検索します。

note: translators: -t, --type <TYPE>
en: Search only for packages of the specified type.
ja: 指定されたタイプのパッケージのみを検索します。

note: translators: -n, --name
en: Useful together with dependency options, otherwise searching in package name is default.
ja: 依存関係オプションと共に使用する場合に役立ちます。そうでない場合、 パッケージ名の検索がデフォルトです。

note: translators: -f, --file-list
en: Search for a match in the file list of packages.
ja: パッケージのファイルリストの一致を検索します。

note: translators: -d, --search-descriptions
en: Search also in package summaries and descriptions.
ja: パッケージのサマリおよび説明でも検索します。

note: translators: -C, --case-sensitive
en: Perform case-sensitive search.
ja: 大文字小文字を区別した検索を実行します。

note: translators: -s, --details
en: Show each available version in each repository on a separate line.
ja: 各リポジトリ内で使用可能な各バージョンを別の行に 表示します。

note: translators: -v, --verbose
en: Like --details, with additional information where the search has matched (useful for search in dependencies).
ja: --details と同様に、追加情報を検索対象に含めます (依存関係内の検索に便利です) 。

en: Specified repository '%s' is disabled.
ja: 指定したリポジトリ '%s' は無効化されています。

note: translators: empty search result message
en: No matching items found.
ja: 該当する項目がありません。

en: Problem occurred initializing or executing the search query
ja: 検索の問い合わせを準備する際、または実行する際に問題が発生しました

en: See the above message for a hint.
ja: 解決へのヒントとして上記のメッセージをお読みください。

en: Running 'zypper refresh' as root might resolve the problem.
ja: root ユーザで 'zypper refresh' を実行すると問題を解決できるかもしれません。

note: translators: -g, --category <CATEGORY>
en: Select patches with the specified category.
ja: 指定したカテゴリのパッチのみを選択します。

note: translators: --severity <SEVERITY>
en: Select patches with the specified severity.
ja: 指定した重要度のパッチのみを選択します。

note: translators: --date <YYYY-MM-DD>
en: Select patches issued up to, but not including, the specified date
ja: 指定した日付まで (ただし指定した日付そのものは含みません) に公開されたパッチのみを選択します

note: translators: -b, --bugzilla
en: Select applicable patches for the specified Bugzilla issues.
ja: 指定した Bugzilla バグ番号に対応するパッチのみを選択します。

note: translators: --cve
en: Select applicable patches for the specified CVE issues.
ja: 指定した CVE 番号に対応するパッチのみを選択します。

note: any translators: --cve
en: Select issues matching the specified string.
ja: 指定した文字列に合致するもののみを選択します。

en: Service '%1%' with URL '%2%' already exists. Just updating the settings.
ja: URL '%2%' のサービス '%1%' が既に存在しているため、設定の更新を実施します。

en: Service '%1%' already exists but uses a different URL '%2%'. Please use another alias.
ja: サービス '%1%' は既に存在していますが、異なる URL '%2%' が設定されています。異なる別名を指定してください。

en: Error occurred while adding service '%s'.
ja: サービス '%s' を追加する際にエラーが発生しました。

en: Service '%s' has been successfully added.
ja: サービス '%s' は正常に追加されました。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: addservice (as) [OPTIONS] <URI> <ALIAS>
ja: addservice (as) [OPTIONS] <URI> <alias>

en: Add a new service.
ja: 新しいサービスを追加します。

en: Add a repository index service to the system.
ja: システムにリポジトリインデックスサービスを追加します。

en: The type of service is always autodetected. This option is ignored.
ja: サービスの種類は常に自動検出されます。このオプションは無視されます。

en: Error reading services:
ja: サービスの読み込み時にエラー:

en: Service '%s' not found by its alias, number, or URI.
ja: サービス '%s' は別名／番号／URIのいずれでも見つかりません。

en: Use '%s' to get the list of defined services.
ja: 設定したサービスの一覧を取得するには '%s' コマンドを使用してください。

en: Refreshing service '%s'.
ja: サービス '%s' を更新しています。

en: Problem retrieving the repository index file for service '%s':
ja: サービス '%s' からリポジトリのインデックスファイルを取得する際にエラー:

en: Skipping service '%s' because of the above error.
ja: 上記のエラーにより、サービス '%s' をスキップしています。

en: Check if the URI is valid and accessible.
ja: URI が有効でアクセス可能であることを確認してください。

en: Removing service '%s':
ja: サービス '%s' を削除しています:

en: Service '%s' has been removed.
ja: サービス '%s' を削除しました。

en: Config
ja: 設定

en: services (ls) [OPTIONS] [SERVICE] ...
ja: services (ls) [オプション] [サービス] ...

en: List all defined services.
ja: 定義済みのサービスを一覧表示します。

en: List defined services.
ja: 定義済みサービスのリストを表示します。

en: No services defined. Use the '%s' command to add one or more services.
ja: サービスが見つかりません。 '%s' コマンドでサービスを追加することができます。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: modifyservice (ms) <OPTIONS> <ALIAS|#|URI>
ja: modifyservice (ms) <options> <alias|#|URI>

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: modifyservice (ms) <OPTIONS> <%1%>
ja: modifyservice (ms) <options> <%1%>

en: Modify specified service.
ja: 指定したサービスを修正します。

en: Modify properties of services specified by alias, number, or URI, or by the '%1%' aggregate options.
ja: 別名 (<alias>) 、番号、 URI 、または統合オプション '%1%' で指定したサービスの情報を修正します。

en: Advanced:
ja: 高度なオプション:

en: Add a RIS service repository to enable.
ja: 有効にする RIS サービスリポジトリを追加します。

en: Add a RIS service repository to disable.
ja: 無効にする RIS サービスリポジトリを追加します。

en: Remove a RIS service repository to enable.
ja: 有効にする RIS サービスリポジトリを削除します。

en: Remove a RIS service repository to disable.
ja: 無効にする RIS サービスリポジトリを削除します。

en: Clear the list of RIS repositories to enable.
ja: 有効にする RIS サービスリポジトリの一覧を消去します。

en: Clear the list of RIS repositories to disable.
ja: 無効にする RIS サービスリポジトリの一覧を消去します。

note: translators: aggregate option is e.g. "--all". This message will be followed by ms command help text which will explain it followed by mr command help text which will explain it
en: Alias or an aggregate option is required.
ja: 別名または統合オプションを指定する必要があります。

en: Service '%s' not found.
ja: サービス「%s」が見つかりません。

en: Service '%s' has been successfully enabled.
ja: サービス '%s' を有効に設定しました。

en: Service '%s' has been successfully disabled.
ja: サービス '%s' を無効に設定しました。

en: Autorefresh has been enabled for service '%s'.
ja: サービス '%s' の自動更新を有効に設定しました。

en: Autorefresh has been disabled for service '%s'.
ja: サービス '%s' の自動更新を無効に設定しました。

en: Name of service '%s' has been set to '%s'.
ja: サービス '%s' の名前を '%s' に設定しました。

en: Repository '%s' has been added to enabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been added to enabled repositories of service '%s'
ja[0]: リポジトリ「%s」を有効化されているサービスのリポジトリ「%s」に追加しました

en: Repository '%s' has been added to disabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been added to disabled repositories of service '%s'
ja[0]: リポジトリ「%s」を無効化されているサービスのリポジトリ「%s」に追加しました

en: Repository '%s' has been removed from enabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been removed from enabled repositories of service '%s'
ja[0]: リポジトリ「%s」を有効化されているサービスのリポジトリ「%s」から削除しました

en: Repository '%s' has been removed from disabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been removed from disabled repositories of service '%s'
ja[0]: リポジトリ「%s」を無効化されているサービスのリポジトリ「%s」から削除しました

en: Nothing to change for service '%s'.
ja: サービス '%s' に対して変更することは何もありません。

en: Error while modifying the service:
ja: サービスを修正する際にエラー:

en: Leaving service %s unchanged.
ja: サービス %s を修正せずそのままにします。

en: refresh-services (refs) [OPTIONS]
ja: refresh-services (refs) [オプション]

en: Refresh all services.
ja: すべてのサービスを更新します。

en: Refresh defined repository index services.
ja: 定義済みのリポジトリインデックスサービスを更新します。

en: Refresh also the service repositories.
ja: サービスリポジトリも更新します。

en: Also restore service repositories enabled/disabled state.
ja: サービスリポジトリの有効な/無効な状態も復元します。

en: Skipping disabled service '%s'
ja: 無効化されたサービス '%s' をスキップしています

en: Use '%s' or '%s' commands to add or enable services.
ja: サービスを追加したり有効化したりするには、それぞれ '%s' コマンドや '%s' コマンドをご利用ください。

en: Specified services are not enabled or defined.
ja: 指定したサービスは有効化されていないか設定されていません。

en: There are no enabled services defined.
ja: 有効化されているサービスが設定されていません。

en: Could not refresh the services because of errors.
ja: エラーによりサービスの更新ができませんでした。

en: Some of the services have not been refreshed because of an error.
ja: エラーにより、いくつかのサービスを更新することができませんでした。

en: Specified services have been refreshed.
ja: 指定したサービスを更新しました。

en: All services have been refreshed.
ja: すべてのサービスを更新しました。

en: removeservice (rs) [OPTIONS] <ALIAS|#|URI>
ja: removeservice (rs) [オプション] <別名|#|URI>

en: Remove specified service.
ja: 指定したサービスを削除します。

en: Remove specified repository index service from the system.
ja: 指定したリポジトリインデックスサービスをシステムから削除します。

note: translators: %s is the supplied command line argument which for which no service counterpart was found
en: Service '%s' not found by alias, number or URI.
ja: サービス '%s' は別名／番号／URIのいずれでも見つかりません。

note: translators: command summary: shell, sh
en: Accept multiple commands at once.
ja: 一度に複数のコマンドを受け付けるようにします。

note: translators: command description
en: Enter the zypper command shell.
ja: zypper のコマンドシェルに入ります。

en: You already are running zypper's shell.
ja: 既にzypperのシェルにいます。

note: translators: command description
en: Quit the current zypper shell.
ja: 現在の zypper シェルを終了します。

en: This command only makes sense in the zypper shell.
ja: このコマンドは zypper シェル内でのみ意味を持ちます。

en: Solver options
ja: 解決器のオプション

en: Install also recommended packages in addition to the required ones.
ja: 必要なパッケージに加え、推奨パッケージについてもインストールします。

en: Do not install recommended packages, only required ones.
ja: 推奨パッケージについてはインストールせず、必要なもののみをインストールします。

en: Create a solver test case for debugging.
ja: デバッグ用に解決器のテストケースを作成します。

en: Force the solver to find a solution (even an aggressive one) rather than asking.
ja: 解決器に対して解決方法を見つけるよう強制します(より積極的な動作)。

en: Do not force the solver to find a solution, let it ask.
ja: 解決器に対して解決方法を見つけるよう強制せず、尋ねるようにします。

en: Set the solvers general attitude when resolving a job.
ja: ジョブを解決する際、一般的な振る舞いで解決するように設定します。

en: Expert options
ja: 熟練者向けオプション

en: Whether to allow downgrading installed resolvables.
ja: インストール済みの解決方法に対して、ダウングレードを許可するかどうかを指定します。

en: Whether to allow changing the names of installed resolvables.
ja: インストール済みの解決方法に対して、名前の変更を許可するかどうかを指定します。

en: Whether to allow changing the architecture of installed resolvables.
ja: インストール済みの解決方法に対して、アーキテクチャの変更を許可するかどうかを指定します。

en: Whether to allow changing the vendor of installed resolvables.
ja: インストールされている resolvable のベンダ変更を許可するかどうかを指定します。

note: translators: -u, --clean-deps
en: Automatically remove unneeded dependencies.
ja: 自動で不要な依存関係を削除します。

note: translators: -U, --no-clean-deps
en: No automatic removal of unneeded dependencies.
ja: 自動では不要な依存関係を削除しません。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: source-install (si) [OPTIONS] <NAME> ...
ja: source-install (si) [オプション] <名前> ...

note: translators: command summary: source-install, si
en: Install source packages and their build dependencies.
ja: 構築の際に依存するものを含めてソースパッケージをインストールします。

note: translators: command description
en: Install specified source packages and their build dependencies.
ja: 指定したソースパッケージと、ビルドの際に依存するパッケージのソースコードをインストールします。

en: The default location where rpm installs source packages to is '%1%', but the value can be changed in your local rpm configuration. In case of doubt try executing '%2%'.
ja: rpm がソースパッケージをインストールする際の既定のインストール先は '%1%' ですが、 rpm 側で設定を行うことで、インストール先を変更することができます。具体的には '%2%' を実行してください。

note: translators: -d, --build-deps-only
en: Install only build dependencies of specified packages.
ja: 指定したパッケージのうちビルドの際に依存するもののソースコードのみをインストールします。

note: translators: -D, --no-build-deps
en: Don't install build dependencies.
ja: ビルドの際に依存するパッケージのソースコードをインストールしません。

en: Source package name is a required argument.
ja: ソースパッケージ名の指定が必要です。

en: Uninstalling source packages is not supported.
ja: ソースパッケージの削除の機能は用意されていません。

note: translators: %1% is the name of the command which has no man page available.
en: No manual entry for %1%
ja: %1% に対するマニュアルページはありません

en: none
ja: なし

en: cannot exec %1% (%2%)
ja: %1% を実行できません (%2%)

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - system error message
en: fork for %1% failed (%2%)
ja: %1% に対する fork が失敗しました (%2%)

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - system error message
en: waitpid for %1% failed (%2%)
ja: %1% に対する waitpid が失敗しました (%2%)

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - returned PID (number) translators: %3% - expected PID (number)
en: waitpid for %1% returns unexpected pid %2% while waiting for %3%
ja: %1% に対する waitpid が pid %2% を返しました。本来返すべき値は pid %3% でした

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - signal number translators: %3% - signal name
en: %1% was killed by signal %2% (%3%)
ja: %1% はシグナル %2% で kill されました (%3%)

en: core dumped
ja: コアダンプしました

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - exit code (number)
en: %1% exited with status %2%
ja: %1% は状態 %2% で終了しました

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - status (number)
en: waitpid for %1% returns unexpected exit status %2%
ja: %1% に対する waitpid が予期しない終了状態 %2% を返しました

en: Zypper subcommands are standalone executables that live in the
    zypper_execdir ('%1%').
    
    For subcommands zypper provides a wrapper that knows where the
    subcommands live, and runs them by passing command-line arguments
    to them.
    
    If a subcommand is not found in the zypper_execdir, the wrapper
    will look in the rest of your $PATH for it. Thus, it's possible
    to write local zypper extensions that don't live in system space.
ja: zypper のサブコマンドは、 zypper_execdir ('%1%') 内に個別の実行
    ファイルとして存在しています。
    
    zypper 本体は、サブコマンドに対するラッパーとして動作し、
    サブコマンドの配置場所とその実行、およびコマンドラインパラメータの
    受け渡しまでを行います。
    
    サブコマンドが zypper_execdir 内に見つからない場合、ラッパーはお使いの
    $PATH 環境変数を参照します。そのため、システム以外の場所に zypper
    の独自拡張を配置して利用できるようになっています。

en: Using zypper global-options together with subcommands, as well as
    executing subcommands in '%1%' is currently not supported.
ja: zypper のサブコマンドは、グローバルオプションの指定や
    '%1%' からの実行には対応していません。

note: translators: headline of an enumeration; %1% is a directory name
en: Available zypper subcommands in '%1%'
ja: '%1%' 内で利用可能な zypper のサブコマンド

note: translators: headline of an enumeration
en: Zypper subcommands available from elsewhere on your $PATH
ja: お使いの $PATH 内の他の場所で利用可能な zypper サブコマンド

en: Using zypper subcommands available from elsewhere on your $PATH is disabled in zypper.conf.
ja: zypper.conf の設定で、 $PATH 内にある zypper サブコマンドの使用が無効化されています。

note: translators: helptext; %1% is a zypper command
en: Type '%1%' to get subcommand-specific help if available.
ja: サブコマンドのヘルプ (利用可能であれば) を表示するには、 '%1%' と入力してください。

note: translators: %1% - command name
en: Manual entry for %1% can't be shown
ja: %1% に対するマニュアル項目が表示できません

en: Lists available subcommands.
ja: 利用可能なサブコマンドを一覧表示します。

en: Lists available subcommands. Using zypper subcommands found on your $PATH is disabled in zypper.conf.
ja: 利用可能なサブコマンドを一覧表示します。なお zypper.conf の設定により、 $PATH 内にある zypper サブコマンドの使用が無効化されています。

note: Currently no concept how to handle global options and ZYPPlock
en: Zypper shell does not support execution of subcommands.
ja: zypper shell はサブコマンドの実行には対応していません。

note: translators: %1%  - is the name of a subcommand
en: Subcommand %1% does not support zypper global options.
ja: サブコマンド %1% は zypper のグローバルオプションに対応していません。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: update (up) [OPTIONS] [PACKAGENAME] ...
ja: update (up) [オプション] [パッケージ名] ...

note: translators: command summary: update, up
en: Update installed packages with newer versions.
ja: インストール済みのパッケージを新しいバージョンに更新します。

note: translators: command description
en: Update all or specified installed packages with newer versions, if possible.
ja: 可能であれば、全てのインストール済みパッケージもしくは指定したインストール済みパッケージを、新しいバージョンに更新します。

en: Operation not supported.
ja: 指定した操作には対応していません。

en: To update installed products use '%s'.
ja: インストール済みの製品を更新するには、 '%s' をお使いください。

en: Zypper does not keep track of installed source packages. To install the latest source package and its build dependencies, use '%s'.
ja: zypper ではインストール済みのソースパッケージを管理することができません。最新のソースパッケージと構築依存関係をインストールするには、 '%s' をお使いください。

en: Cannot use multiple types when specific packages are given as arguments.
ja: 引数にパッケージを指定した場合は、複数の種類を指定することができません。

en: Insufficient privileges to use download directory '%s'.
ja: ダウンロードディレクトリ '%s' を使用する権限が不足しています。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: download [OPTIONS] <PACKAGES>...
ja: download [オプション] <パッケージ>...

note: translators: command summary: download
en: Download rpms specified on the commandline to a local directory.
ja: コマンドラインで指定したRPMを、ローカルのディレクトリにダウンロードします。

note: translators: command description
en: Download rpms specified on the commandline to a local directory. Per default packages are downloaded to the libzypp package cache (/var/cache/zypp/packages; for non-root users $XDG_CACHE_HOME/zypp/packages), but this can be changed by using the global --pkg-cache-dir option.
ja: コマンドラインで指定したパッケージを、ローカルのディレクトリに ダウンロードします。既定では libzypp のパッケージキャッシュ (/var/cache/zypp/packages; root 以外のユーザで実行した場合は $XDG_CACHE_HOME/zypp/packages) 内にダウンロードしますが、 グローバルオプションの --pkg-cache-dir を指定することで、 ダウンロード先を変更することができます。

note: translators: command description
en: In XML output a <download-result> node is written for each package zypper tried to download. Upon success the local path is is found in 'download-result/localpath@path'.
ja: XML 出力では、それぞれダウンロードしようとしたパッケージに対して、 <download-result> ノードが追加されます。ダウンロードが成功すると、 ローカルパスは 'download-result/localpath@path' に出力されます。

note: translators: --all-matches
en: Download all versions matching the commandline arguments. Otherwise only the best version of each matching package is downloaded.
ja: コマンドラインで指定したパッケージの全バージョン をダウンロードします。これを指定しない場合は、 該当するパッケージの中で最良のバージョンをダウン ロードします。

note: translators: Label text; is followed by ': cmdline argument'
en: Argument resolves to no package
ja: パラメータを解釈しましたが、該当するパッケージがありません

en: Nothing to do.
ja: 何もすることがありません。

en: No prune to best version.
ja: 最良のバージョンは選択しません。

en: Prune to best version...
ja: 最良のバージョンを選択します...

en: Not downloading anything...
ja: 何もダウンロードしません...

en: Error downloading package '%s'.
ja: パッケージ '%s' のダウンロード時にエラーが発生しました。

en: Not downloading package '%s'.
ja: パッケージ '%s' はダウンロードしません。

note: translators: command summary: licenses
en: Print report about licenses and EULAs of installed packages.
ja: インストール済みのパッケージに対し、ライセンスと使用許諾契約を表示します。

note: translators: command description
en: Report licenses and EULAs of currently installed software packages.
ja: 現在インストール済みのソフトウエアパッケージについて、ライセンスと使用許諾契約を表示します。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: purge-kernels [OPTIONS]
ja: purge-kernels [オプション]

note: translators: command summary: targetos, tos
en: Remove old kernels.
ja: 古いカーネルを削除します。

note: translators: command description
en: Autoremoves installed kernels according to list of kernels to keep from /etc/zypp/zypp.conf:multiversion.kernels which can be given as <version>, latest(-N), running, oldest(+N).
ja: /etc/zypp/zypp.conf 内の multiversion.kernels で指定された「保持すべきカーネル」の設定に従って、不要なカーネルを自動削除します。なお multiversion.kernels の値には、バージョン番号そのもののほか、新しいものから n 個分や古いものから n 個分のように設定することができます。

en: Preparing to purge obsolete kernels...
ja: 古いカーネルの削除を準備しています...

en: Configuration: %1%
ja: 設定: %1%

en: Running kernel release: %1%
ja: 現在動作中のカーネルリリース: %1%

en: Running kernel arch: %1%
ja: 現在動作中のカーネルアーキテクチャ: %1%

en: Can't create or access download directory '%s'.
ja: ダウンロードディレクトリ '%s' を作成／利用することができません。

en: Using download directory at '%s'.
ja: ダウンロードディレクトリに '%s' を使用しています。

en: Failed to read download directory
ja: ダウンロードディレクトリの読み込みに失敗しました

en: Scanning download directory
ja: ダウンロードディレクトリを検出しています

en: Scanning installed packages
ja: インストール済みのパッケージを検出しています

en: Installed packages:
ja: インストール済みパッケージ:

en: Required source packages:
ja: 必要なソースパッケージ:

en: Required source packages available in download directory:
ja: ダウンロードディレクトリ内にある必要なソースパッケージ:

en: Required source packages to be downloaded:
ja: ダウンロードする必要のあるソースパッケージ:

en: Superfluous source packages in download directory:
ja: ダウンロードディレクトリ内にある不要なソースパッケージ:

note: translators: table headers translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Source package
ja: ソースパッケージ

en: Installed package
ja: インストール済みパッケージ

en: Use '--verbose' option for a full list of required source packages.
ja: 必要なソースパッケージをすべて表示するには、 '--verbose' オプションをご利用ください。

en: Deleting superfluous source packages
ja: 不要なソースパッケージを削除しています

en: Failed to remove source package '%s'
ja: ソースパッケージ '%s' の削除に失敗しました

en: No superfluous source packages to delete.
ja: 削除すべき不要なソースパッケージはありません。

en: Downloading required source packages...
ja: 必要なソースパッケージをダウンロードしています...

en: Source package '%s' is not provided by any repository.
ja: ソースパッケージ '%s' は、どのリポジトリからも提供されていません。

en: Error downloading source package '%s'.
ja: ソースパッケージ '%s' のダウンロード時にエラーが発生しました。

en: No source packages to download.
ja: ダウンロードすべきソースパッケージはありません。

note: translators: command summary: source-download translators: command description
en: Download source rpms for all installed packages to a local directory.
ja: 全てのインストール済みパッケージに対して、対応するソース RPM をローカル ディレクトリにダウンロードします。

note: translators: -d, --directory <DIR>
en: Download all source rpms to this directory.
ja: 全てのソース RPM を、このディレクトリにダウンロード します。

note: translators: --delete/--no-delete
en: Whether to delete extraneous source rpms in the local directory.
ja: ローカルディレクトリ内にある無関係なソース RPM を削除するかどうかを指定します。

note: translators: --status
en: Don't download any source rpms, but show which source rpms are missing or extraneous.
ja: ソース RPM をダウンロードしない代わりに、存在しないものや 不要なものを表示します。

note: translators: command summary: targetos, tos
en: Print the detected system architecture.
ja: 検出したシステムアーキテクチャを出力します。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: targetos (tos) [OPTIONS]
ja: targetos (tos) [オプション]

note: translators: command summary: targetos, tos
en: Print the target operating system ID string.
ja: ターゲットのオペレーティングシステムのID文字列を表示します。

en: Shows the ID string of the target operating system. The string is defined by the XPath:/product/register/target entry in /etc/products.d/baseproduct.
ja: ターゲットオペレーティングシステムの ID 文字列を表示します。この文字列は /etc/products.d/baseproduct ファイル内の XPath:/product/register/target という項目で指定されているものです。

en: If the baseproduct does not provide this entry, or if no baseproduct is installed at all, the value is empty if the --terse global option is used.
ja: baseproduct ファイル内に該当する項目が存在しない場合や、 baseproduct ファイルが存在しない場合、 --terse グローバルオプションが指定されていると、値は空になります。

en: In not-terse mode the distribution label is shown instead of an empty value, if a baseproduct is installed.
ja: --terse オプションが指定されていない場合で baseproduct ファイルが存在する場合は、空文字の代わりに distribution ラベルが表示されます。

en: Show the baseproducts distribution and short label instead.
ja: baseproducts ディストリビューションと短縮ラベルを代わりに表示します。

en: XML output not implemented for this command.
ja: このコマンドでは XML 形式での出力が実装されていません。

en: Distribution Label: %s
ja: ディストリビューションラベル:%s

en: Short Label: %s
ja: 短縮ラベル:%s

note: translators: `FILE does not define TAG
en: %s does not define %s.
ja: %s に %s が定義されていません。

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: versioncmp (vcmp) <VERSION1> <VERSION2>
ja: versioncmp (vcmp) <バージョン1> <バージョン2>

note: translators: command summary
en: Compare two version strings.
ja: 2つのバージョン文字列を比較します。

en: Compare the versions supplied as arguments.
ja: パラメータで指定したバージョンの比較を行います。

en: The exit code is 0 if the versions are equal, 11 if VERSION1 is newer, and 12 if VERSION2 is newer.
ja: バージョンが等しければ 0 を、バージョン1のほうが新しければ 11 を、バージョン2のほうが新しければ 12 を、それぞれ終了コードとして設定します。

note: translators: -m, --match
en: Takes missing release number as any release.
ja: リリース番号が存在しないときはどんなリリースでもかまわないものとします。

en: %s matches %s
ja: %s は %s と一致します

en: %s is newer than %s
ja: %s は %s よりも新しくなっています

en: %s is older than %s
ja: %s は %s よりも古くなっています

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: Table column header translators: package version (header)
en: Version
ja: バージョン

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: package architecture (header)
en: Arch
ja: アーキテクチャ

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Vendor
ja: ベンダ

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: package summary (header)
en: Summary
ja: 概要

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: header of table column - the package summary
en: Description
ja: 説明

en: automatically
ja: 自動的

en: There would be %1% match for '%2%'. | There would be %1% matches for '%2%'.
ja[0]: '%2%' に対しては %1% 個の該当があるものと思われます。

note: TranslatorExplanation E.g. "package 'zypper' not found."
en: %s '%s' not found.
ja: %s '%s' が見つかりません。

note: TranslatorExplanation E.g. "Information for package zypper:"
en: Information for %s %s:
ja: %s %s に関する情報:

en: Support Level
ja: サポートレベル

en: The successor package is already installed.
ja: 後継パッケージは既にインストール済みです。

en: The successor package should be installed as soon as possible to receive continued support.
ja: サポートを受け続けるには、できる限り速やかに後継パッケージをインストールする必要があります。

en: Unfortunately the successor package is not provided by any repository.
ja: 残念ながら、後継パッケージはどのリポジトリ内においても提供されていません。

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Installed Size
ja: インストール後のサイズ

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Status
ja: 状態

en: out-of-date (version %s installed)
ja: 期限切れ (バージョン %s がインストールされています)

en: up-to-date
ja: 最新

en: not installed
ja: インストールされていません

en: Upstream URL
ja: アップストリーム URL

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translator: Table column header. Name
en: Category
ja: カテゴリ

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Severity
ja: 重要度

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Created On
ja: 作成日

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Interactive
ja: 対話性

en: Required
ja: 必要

en: Recommended
ja: 推奨

en: Suggested
ja: 提案

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: A pattern has a 1:1 relation to a .rpm package defining it's properties AKA the pattern's Buddy.
en: Buddy Package
ja: 対応パッケージ

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Visible to User
ja: ユーザへの表示

note: translators: property name; short; used like "Name: value" by userdata
en: Contents
ja: 内容

en: (empty)
ja: (何もありません)

note: translators: Table column header
en: Dependency
ja: 依存関係

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: End of Support
ja: サポート終了

en: unknown
ja: 不明

note: translators: %1% is an URL or Path pointing to some document
en: See %1%
ja: 詳しくは %1% をお読みください

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Flavor
ja: フレーバー

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Is Base
ja: ベース

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Update Repositories
ja: 更新リポジトリ

en: Content Id
ja: コンテンツID

en: Provided by enabled repository
ja: 有効なリポジトリによって提供されています

en: Not provided by any enabled repository
ja: 有効なリポジトリによって提供されていません

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: CPE Name
ja: CPE名

en: undefined
ja: 未定義

en: invalid CPE Name
ja: CPE名が正しくありません

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Short Name
ja: 短縮名

note: translators: property name; short; used like "Name: value"; is followed by a list of binary packages built from this source package
en: Builds binary package
ja: 構築されたバイナリパッケージ

note: translators: header of table column - is the language requested? (Yes/No)
en: Requested
ja: 要求済み

en: Fallback
ja: フォールバック

en: No
ja: いいえ (n)

note: translators: header of table column - the language code, e.g. en_US
en: Code
ja: コード

note: translators: header of table column - the language, e.g. English (United States)
en: Language
ja: 言語

en: Packages for %s (locale '%s', requested: %s):
ja: %s に対するパッケージ (ロケール '%s', 要求済み: %s):

en: Added locale: %s
ja: ロケールを追加しました: %s

en:  %s is already requested.
ja:  %s は既に要求済みです。

en: Removed locale: %s
ja: ロケールを削除しました: %s

en: %s was not requested.
ja: %s は要求されていません。

note: set up our strings we want to output in case SIGINT was triggered we can not allocate memory there, so we do it in advance and remember the translated strings translators: this will show up if you press ctrl+c once
en: Trying to exit gracefully...
ja: 終了処理中です。しばらくお待ちください...

note: translators: this will show up if you press ctrl+c twice
en: Zypper is currently cleaning up, exiting as soon as possible.
ja: zypper はクリーンアップ処理を実行中です。できる限り速やかに終了します。

note: translators: the first %s is name of the resolvable, the second is its kind (e.g. 'zypper package')
en: Automatically agreeing with %s %s license.
ja: 自動的に %s %s ライセンスに同意します。

note: introduction translators: the first %s is the name of the package, the second is " (package-type)" if other than "package" (patch/product/pattern)
en: In order to install '%s'%s, you must agree to terms of the following license agreement:
ja: '%s'%s をインストールするには下記のライセンス (使用許諾) 契約の条項に同意する必要があります:

note: lincense prompt
en: Do you agree with the terms of the license?
ja: ライセンス (使用許諾) 契約条項に同意しますか？

en: Aborting installation due to the need for license confirmation.
ja: ライセンス (使用許諾) 契約に同意する必要があるため、インストールを中止します。

note: translators: %s is '--auto-agree-with-licenses'
en: Please restart the operation in interactive mode and confirm your agreement with required licenses, or use the %s option.
ja: 対話モードで起動しなおして必要なライセンス (使用許諾) 契約の確認を行うか、コマンドラインオプションに %s を指定してください。

note: translators: e.g. "... with flash package license."
en: Aborting installation due to user disagreement with %s %s license.
ja: %s %s のライセンス (使用許諾) 契約に同意しなかったため、インストールを中止しました。

en: License
ja: ライセンス

en: EULA
ja: 使用許諾契約

en: SUMMARY
ja: 概要

en: Installed packages: %d
ja: インストール済みパッケージ:%d

en: Installed packages with counterparts in repositories: %d
ja: リポジトリ内に対応するものがあるインストール済みパッケージ: %d

en: Installed packages with EULAs: %d
ja: 使用許諾契約のあるインストール済みパッケージ:%d

en: Package '%s' has source package '%s'.
ja: パッケージ '%s' には、ソースパッケージ '%s' があります。

en: Source package '%s' for package '%s' not found.
ja: ソースパッケージ '%s ' ( '%s ' パッケージ向け) が見つかりません。

en: Installing source package %s-%s
ja: ソースパッケージ %s-%s をインストール中

en: Source package %s-%s successfully retrieved.
ja: ソースパッケージ %s-%s の取得に成功しました。

en: Source package %s-%s successfully installed.
ja: ソースパッケージ %s-%s のインストールに成功しました。

en: Problem installing source package %s-%s:
ja: ソースパッケージ %s-%s のインストール中に問題が発生しました。

note: translators: used as 'XYZ changed to SOMETHING [volatile]' to tag specific property changes.
en: volatile
ja: 一時的

note: translators: 'Volatile' refers to changes we previously tagged as 'XYZ changed to SOMETHING [volatile]'
en: Repo '%1%' is managed by service '%2%'. Volatile changes are reset by the next service refresh!
ja: リポジトリ '%1%' はサービス '%2%' で管理されています。ここで変更を行っても、次回のサービス更新の際にリセットされてしまうことにご注意ください！

en: default priority
ja: 既定の優先順位

en: raised priority
ja: 高い優先順位

en: lowered priority
ja: 低い優先順位

en: Yes
ja: はい (y)

en: Repository priorities are without effect. All enabled repositories share the same priority.
ja: リポジトリの優先順位は無効化されています。有効化されている全てのリポジトリが同じ優先順位になっています。

en: Repository priorities in effect:
ja: リポジトリの優先順位は有効化されています:

en: See '%1%' for details
ja: 詳しくは '%1%' をご覧ください

en: %1% repository | %1% repositories
ja[0]: %1% 個のリポジトリ

note: check whether libzypp indicates a refresh is needed, and if so, print a message
en: Checking whether to refresh metadata for %s
ja: %s に対するメタデータを更新する必要があるか確認しています

en: Repository '%s' is up to date.
ja: リポジトリ '%s' は最新の状態に更新済みです。

en: The up-to-date check of '%s' has been delayed.
ja: '%s' の最新状態の確認を延期しました。

en: Forcing raw metadata refresh
ja: 未加工のメタデータの更新を強制しています

en: Retrieving repository '%s' metadata
ja: リポジトリ '%s' のメタデータを取り出しています

en: Do you want to disable the repository %s permanently?
ja: リポジトリ %s を完全に無効にしますか?

en: Error while disabling repository '%s'.
ja: リポジトリ '%s' を無効にする際にエラーが発生しました。

en: Problem retrieving files from '%s'.
ja: '%s' からのファイル取得中に問題が発生しました。

en: Please see the above error message for a hint.
ja: 解決へのヒントとして上記のエラーメッセージをお読みください。

en: No URIs defined for '%s'.
ja: '%s' に対して何も URI が設定されていません。

note: TranslatorExplanation the first %s is a .repo file path
en: Please add one or more base URI (baseurl=URI) entries to %s for repository '%s'.
ja: %s (リポジトリ '%s')に (baseurl=URI) の形式で1つ以上のベースURIエントリを設定してください。

en: No alias defined for this repository.
ja: このリポジトリの別名は定義されていません。

en: Repository '%s' is invalid.
ja: リポジトリ '%s' は無効です。

en: Please check if the URIs defined for this repository are pointing to a valid repository.
ja: このリポジトリに定義された URI が正しい場所を指しているかどうか確認してください。

en: Error retrieving metadata for '%s':
ja: '%s' のメタデータ取得に失敗:

en: Forcing building of repository cache
ja: リポジトリキャッシュを強制的に再構築しています

en: Error parsing metadata for '%s':
ja: '%s' のメタデータの解析中にエラーが発生しました:

note: TranslatorExplanation Don't translate the URL unless it is translated, too
en: This may be caused by invalid metadata in the repository, or by a bug in the metadata parser. In the latter case, or if in doubt, please, file a bug report by following instructions at http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting
ja: この問題はリポジトリ内に無効なメタデータが含まれているか、メタデータ解析プログラムにバグがある場合に発生することがあります。後者をお疑いの場合は、https://ja.opensuse.org/SDB:Zypperのトラブルシューティングにある手順でバグ報告をお願いいたします。

en: Repository metadata for '%s' not found in local cache.
ja: ローカルキャッシュ内には '%s' のリポジトリメタデータは見つかりませんでした。

en: Error building the cache:
ja: キャッシュの構築の際にエラー:

en: Repository '%s' not found by its alias, number, or URI.
ja: リポジトリ '%s' は別名／番号／URLのいずれでも見つかりません。

en: Use '%s' to get the list of defined repositories.
ja: 設定したリポジトリの一覧を取得するには '%s' コマンドを使用してください。

en: Ignoring disabled repository '%s'
ja: 無効化されたリポジトリ「%s」を無視しています

en: Global option '%s' can be used to temporarily enable repositories.
ja: リポジトリを一時的に有効化するには、グローバルオプション '%s' をご利用ください。

en: Ignoring repository '%s' because of '%s' option.
ja: リポジトリ '%s' を '%s' オプションのため無視しています。

en: Temporarily enabling repository '%s'.
ja: リポジトリ '%s' を一時的に有効化しています。

note: bsc#1235636: Asks to suppress reporting the Exception (usually: No permission to write repository cache), because it scares. This was was indeed the legacy behavior: SUPPRESS: zypper.out().error( ex, "Problem" );
en: Repository '%s' is out-of-date. You can run 'zypper refresh' as root to update it.
ja: リポジトリ '%s' が古くなっています。 root ユーザで 'zypper refresh' コマンドを実行すると更新できます。

en: The metadata cache needs to be built for the '%s' repository. You can run 'zypper refresh' as root to do this.
ja: リポジトリ '%s' に対するメタデータキャッシュの構築が必要です。 root ユーザで 'zypper refresh' コマンドを実行すると行うことができます。

en: Repository '%s' stays disabled.
ja: リポジトリ '%s' は無効なままです。

en: Initializing Target
ja: ターゲットを準備しています

en: Target initialization failed:
ja: ターゲットの準備に失敗しました:

en: Cleaning metadata cache for '%s'.
ja: '%s' のメタデータのキャッシュを削除しています。

en: Cleaning raw metadata cache for '%s'.
ja: '%s' の未加工のメタデータのキャッシュを削除しています。

en: Keeping raw metadata cache for %s '%s'.
ja: %s '%s' に対する未加工のメタデータのキャッシュを保持しています。

note: translators: meaning the cached rpm files
en: Cleaning packages for '%s'.
ja: '%s' のパッケージのキャッシュを削除しています。

en: Cannot clean repository '%s' because of an error.
ja: エラーが発生したため、リポジトリ '%s' のキャッシュ削除を行うことができませんでした。

en: Cleaning installed packages cache.
ja: インストール済みのパッケージキャッシュを削除しています。

en: Cannot clean installed packages cache because of an error.
ja: エラーが発生したため、インストール済みパッケージのキャッシュ削除を行うことができませんでした。

en: Could not clean the repositories because of errors.
ja: エラーが発生したため、リポジトリのキャッシュ削除を行うことができませんでした。

en: Some of the repositories have not been cleaned up because of an error.
ja: エラーが発生したため、いくつかのリポジトリのキャッシュを削除することができませんでした。

en: Specified repositories have been cleaned up.
ja: 指定したリポジトリのキャッシュ削除が完了しました。

en: All repositories have been cleaned up.
ja: すべてのリポジトリについてキャッシュ削除が完了しました。

en: This is a changeable read-only media (CD/DVD), disabling autorefresh.
ja: これは交換可能な読み込み専用デバイス (CD または DVD) です、自動更新を無効に設定します。

en: Invalid repository alias: '%s'
ja: リポジトリの別名が正しくありません:'%s'

en: Could not determine the type of the repository. Please check if the defined URIs (see below) point to a valid repository:
ja: リポジトリの種類を判別できませんでした。 指定した下記の URI が正しい場所を示しているかどうか確認してください:

en: Can't find a valid repository at given location:
ja: 下記の場所には有効なリポジトリが見つかりません:

en: Problem transferring repository data from specified URI:
ja: 指定した URI からリポジトリデータを転送する際にエラー:

en: Please check whether the specified URI is accessible.
ja: 指定した URI がアクセス可能かどうかを確認してください。

en: Unknown problem when adding repository:
ja: リポジトリを追加する際に未知の問題:

note: translators: BOOST STYLE POSITIONAL DIRECTIVES ( %N% ) translators: %1% - a repository name
en: GPG checking is disabled in configuration of repository '%1%'. Integrity and origin of packages cannot be verified.
ja: リポジトリ '%1%' は、 GPGの検証を無効化するように設定されています。パッケージの正当性と作成元は検証されません。

en: Repository '%s' successfully added
ja: リポジトリ '%s' を正常に追加しました

en: Reading data from '%s' media is delayed until next refresh.
ja: メディア '%s' からのデータ読み込みは、次回の更新まで行いません。

en: Reading data from '%s' media
ja: メディア '%s' からデータを読み込んでいます

en: Problem reading data from '%s' media
ja: メディア '%s' からデータを読み取る際に問題

en: Please check if your installation media is valid and readable.
ja: インストールメディアが有効で読み取り可能かどうか確認してください。

en: Problem accessing the file at the specified URI
ja: 指定した URI にあるファイルにアクセスする際に問題

en: Please check if the URI is valid and accessible.
ja: 指定した URI が有効でアクセス可能であることを確認してください。

en: Problem parsing the file at the specified URI
ja: 指定した URI のファイルを処理する際に問題

note: TranslatorExplanation Don't translate the '.repo' string.
en: Is it a .repo file?
ja: 指定のものは本当に .repo ファイルですか？

en: Problem encountered while trying to read the file at the specified URI
ja: 指定した URI にあるファイルを読む際に問題が発生しました

en: Repository with no alias defined found in the file, skipping.
ja: ファイル内に別名定義のないリポジトリが見つかりました。スキップしています。

en: Repository '%s' has no URI defined, skipping.
ja: リポジトリ '%s' には URI が設定されていません。スキップしています。

en: Repository '%s' has been removed.
ja: リポジトリ %s を削除しました。

en: Repository '%s' priority has been left unchanged (%d)
ja: リポジトリ '%s' の優先順位を変更しませんでした (%d)

en: Repository '%s' has been successfully enabled.
ja: リポジトリ '%s' を有効に設定しました。

en: Repository '%s' has been successfully disabled.
ja: リポジトリ '%s' を無効に設定しました。

en: Autorefresh has been enabled for repository '%s'.
ja: リポジトリ '%s' の自動更新を有効に設定しました。

en: Autorefresh has been disabled for repository '%s'.
ja: リポジトリ '%s' の自動更新を無効に設定しました。

en: RPM files caching has been enabled for repository '%s'.
ja: リポジトリ '%s' の RPM ファイルキャッシュ設定を有効にしました。

en: RPM files caching has been disabled for repository '%s'.
ja: リポジトリ '%s' の RPM ファイルキャッシュ設定を無効にしました。

en: GPG check has been enabled for repository '%s'.
ja: リポジトリ '%s' に対してGPGチェックを有効にしました。

en: GPG check has been disabled for repository '%s'.
ja: リポジトリ '%s' に対してGPGチェックを無効にしました。

en: Repository '%s' priority has been set to %d.
ja: リポジトリ '%s' の優先順位を %d に設定しました。

en: Name of repository '%s' has been set to '%s'.
ja: リポジトリ '%s' の名前を '%s' に設定しました。

en: Nothing to change for repository '%s'.
ja: リポジトリ '%s' に対して変更することは何もありません。

en: Leaving repository %s unchanged.
ja: リポジトリ %s を修正せずそのままにします。

en: Loading repository data...
ja: リポジトリのデータを読み込んでいます...

en: No repositories defined. Operating only with the installed resolvables. Nothing can be installed.
ja: リポジトリが定義されていません。操作はインストール済みの解決方法についてのみ行われます。何もインストールできません。

en: Retrieving repository '%s' data...
ja: リポジトリ '%s' のデータを取り出しています...

en: Repository '%s' not cached. Caching...
ja: リポジトリ '%s' はキャッシュされていません。キャッシュしています...

en: Problem loading data from '%s'
ja: '%s' からのデータ読み込みの際に問題

en: Repository '%s' could not be refreshed. Using old cache.
ja: リポジトリ '%s' を更新できませんでした。古いキャッシュを使用します。

en: Resolvables from '%s' not loaded because of error.
ja: エラーにより '%s' からの解決方法が読み取れませんでした。

en: Repository '%1%' metadata expired since %2%.
ja: リポジトリ '%1%' のメタデータは %2% で期限切れになっています。

note: translators: the first %s is 'zypper refresh' and the second 'zypper clean -m'
en: Try '%s', or even '%s' before doing so.
ja: それを行う前に '%s' または '%s' を試してみてください。

en: Repository metadata expired: Check if 'autorefresh' is turned on (zypper lr), otherwise manually refresh the repository (zypper ref). If this does not solve the issue, it could be that you are using a broken mirror or the server has actually discontinued to support the repository.
ja: リポジトリのメタデータの有効期限が切れています: 'autorefresh' の設定が有効化されていること (zypper lr で表示できます) を確認するか、もしくは手作業でリポジトリを更新してください (zypper ref で実行できます) 。手作業で更新しても問題が解決しない場合は、お使いのミラーサーバの更新が止まっているか、提供を終了しているものと考えられます。

en: Reading installed packages...
ja: インストール済みのパッケージを読み込んでいます...

en: Problem occurred while reading the installed packages:
ja: インストール済みのパッケージを読み込む際にエラー:

en: '%s' looks like an RPM file. Will try to use it.
ja: '%s' は RPM ファイルと思われます。このファイルを使用してみます。

en: Problem with the RPM file specified as '%s', skipping.
ja: '%s' で指定したRPMファイルで問題が発生しました。スキップしています。

en: Problem reading the RPM header of %s. Is it an RPM file?
ja: %s のRPMヘッダを読み込む際に問題が発生しました。 RPMファイルでない可能性があります。

en: Plain RPM files cache
ja: RPM ファイルキャッシュ

en: System Packages
ja: システムパッケージ

en: No needed patches found.
ja: 適用すべきパッチが見つかりません。

en: No patterns found.
ja: パターンが見つかりません。

en: No packages found.
ja: パッケージが見つかりません。

note: translators: used in products. Internal Name is the unix name of the product whereas simply Name is the official full name of the product.
en: Internal Name
ja: 内部名

en: No products found.
ja: 製品が見つかりません。

note: translators: meaning 'dependency problem' found during solving
en: Problem:
ja: 問題点:

note: TODO: fixup .po files "Problem: %s" to fit here TranslatorExplanation %d is the problem number
en: Problem: %s
ja: 問題点:%s

note: TranslatorExplanation %d is the solution number
en:  Solution %d:
ja:  解決方法 %d:

en: Detailed information:
ja: 詳細情報:

en: Choose the above solution using '1' or skip, retry or cancel | Choose from above solutions by number or skip, retry or cancel
ja[0]: 「1」を使用して上記の解決策を受け入れるか、スキップ、再試行、またはキャンセルのいずれかを選択してください

note: translators: translate 'c' to whatever you translated the 'c' in "c" and "s/r/c" strings
en: Choose the above solution using '1' or cancel using 'c' | Choose from above solutions by number or cancel
ja[0]: 「1」を選択して上記の解決策を選択するか、「c」 を使用してキャンセルしてください

en: Choose solution %1%
ja: %1% を選択する

en: Skip problem and continue.
ja: 問題を飛ばして続行する。

en: Retry solving immediately.
ja: 即時に解決をやり直す。

en: Choose no solution and cancel.
ja: 解決を選択せずにキャンセルする。

en: Toggle show detailed conflict information.
ja: 詳細な矛盾情報の表示を切り替える。

en: Applying solution %s
ja: 解決方法 %s を適用しています

en: Resolver failed but reported no problems.
ja: 解決器の処理が失敗しましたが、問題点は報告されませんでした。

note: display the number of problems
en: %d Problem: | %d Problems:
ja[0]: %d 個の問題点:

note: translator: The tag says that the preceding dependency problem is auto-resolved by applying the following solution
en: Autoresolve:
ja: 自動解決:

en: Resolving dependencies...
ja: 依存関係を解決しています...

en: Force resolution:
ja: 強制的な解決:

en: Verifying dependencies...
ja: 依存関係を解決しています...

note: Here: compute the full upgrade
en: Computing upgrade...
ja: アップグレードを準備しています...

en: Generating solver test case...
ja: 解決処理のテスト出力を作成しています...

en: Solver test case generated successfully at %s.
ja: 解決処理のテスト結果は %s に出力されました。

en: Error creating the solver test case.
ja: 解決処理のテスト出力中にエラーが発生しました。

en: Explicitly selecting DownloadAsNeeded also selects the classic_rpmtrans backend.
ja: 明示的に DownloadAsNeeded を指定した場合、 classic_rpmtrans も同時に選択されます。

en: Check for running processes using deleted libraries is disabled in zypper.conf. Run '%s' to check manually.
ja: 削除されたライブラリを使用している実行中プロセスの確認は、zypper.confで無効にされています。'%s' を実行して手動で確認してください。

en: Skip check:
ja: 確認を省略:

en: There are running programs which still use files and libraries deleted or updated by recent upgrades. They should be restarted to benefit from the latest updates. Run '%1%' to list these programs.
ja: 実行中のプログラムが、直近のアップグレードにより削除もしくは更新されたファイルを使用しています。ご確認の上、これらを再起動してください。 '%1%' と入力して実行すると、プログラムの一覧を表示することができます。

en: Update notifications were received from the following packages:
ja: 下記のパッケージから更新通知を受信しました:

en: Message from package %s:
ja: パッケージ %s からのメッセージ:

en: View the notifications now?
ja: 今すぐ通知を閲覧しますか？

en: Computing distribution upgrade...
ja: ディストリビューションのアップグレードを準備しています...

en: Resolving package dependencies...
ja: パッケージの依存関係を解決しています...

en: Some of the dependencies of installed packages are broken. In order to fix these dependencies, the following actions need to be taken:
ja: インストール済みのパッケージのうち、いくつかの依存関係が壊れています。依存関係を修復するには、以下の作業を実行する必要があります:

en: Root privileges are required to fix broken package dependencies.
ja: 壊れた依存関係を修復するには root 権限が必要です。

note: translators: help text for 'y' option in the 'Continue?' prompt
en: Yes, accept the summary and proceed with installation/removal of packages.
ja: はい (y)、概要に表示されている内容を受け入れ、パッケージのインストール/削除を行います。

note: translators: help text for 'n' option in the 'Continue?' prompt
en: No, cancel the operation.
ja: いいえ (n)、操作をキャンセルします。

note: translators: help text for 'p' option in the 'Continue?' prompt
en: Restart solver in no-force-resolution mode in order to show dependency problems.
ja: 依存関係の問題を表示するため、強制力を設定せずに解決器を実行します。

note: translators: help text for 'v' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle display of package versions.
ja: パッケージバージョンの表示を切り替えます。

note: translators: help text for 'a' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle display of package architectures.
ja: パッケージアーキテクチャの表示を切り替えます。

note: translators: help text for 'r' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle display of repositories from which the packages will be installed.
ja: パッケージのインストール元リポジトリの表示を切り替えます。

note: translators: help text for 'm' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle display of package vendor names.
ja: パッケージのベンダ名の表示を切り替えます。

note: translators: help text for 'd' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle between showing all details and as few details as possible.
ja: すべての詳細を表示するか、最小限の表示のみにとどめるかを切り替えます。

note: translators: help text for 'g' option in the 'Continue?' prompt
en: View the summary in pager.
ja: ページャで詳細を表示します。

en: Backend
ja: バックエンド

en: committing
ja: 確定しています

en: (dry run)
ja: (テスト)

en: Problem retrieving the package file from the repository:
ja: リポジトリからのパッケージファイルの取得に問題:

note: translators: the first %s is 'zypper refresh' and the second is repo alias
en: Repository '%s' is out of date. Running '%s' might help.
ja: リポジトリ '%s' の情報は古くなっています。 '%s' を実行してください。

en: The package integrity check failed. This may be a problem with the repository or media. Try one of the following:
    
    - just retry previous command
    - refresh the repositories using 'zypper refresh'
    - use another installation medium (if e.g. damaged)
    - use another repository
ja: パッケージの整合性確認に失敗しました。リポジトリかメディアに問題があるかもしれません。次のいずれかの方法を試してください:
    
    - コマンドを再試行する
    - 'zypper refresh' を使ってリポジトリ情報を更新する
    - 他のインストールメディアを使用する　(損傷している場合など)　
    - 他のリポジトリを使用する

en: Problem occurred during or after installation or removal of packages:
ja: インストールまたは削除の際、もしくはそれぞれの作業の後に問題が発生しました:

en: One of the installed patches requires a reboot of your machine. Reboot as soon as possible.
ja: インストールされたパッチの中にはコンピュータの再起動を必要とするものがあります。できるだけ早めに再起動してください。

en: One of the installed patches affects the package manager itself. Run this command once more to install any other needed patches.
ja: インストールされたパッチの中には、パッケージ管理システム自身のパッチが含まれています。再度このコマンドを実行して、その他の必要な更新をインストールしてください。

en: Dependencies of all installed packages are satisfied.
ja: インストール済みの全パッケージの依存関係に問題はありません。

note: translator: stats table header (plural number is %2%)
en: Considering %1% out of %2% applicable patches: | Considering %1% out of %2% applicable patches:
ja[0]: 適用可能な %2% 個のパッチのうち、 %1% 個のパッチを考慮しています:

note: translator: stats table header
en: Found %1% applicable patch: | Found %1% applicable patches:
ja[0]: %1% 個の適用可能なパッチが見つかりました:

note: translator: stats summary
en: %d patch locked | %d patches locked
ja[0]: %d 個のパッチがロックされています

note: translator: stats summary
en: %d patch optional | %d patches optional
ja[0]: %d 個の任意指定のパッチ

note: translator: Hint displayed right adjusted; %1% is a CLI option "42 patches optional                  (use --with-optional to include optional patches)"
en: use '%1%' to include optional patches
ja: 任意指定のパッチを含めるには、 '%1%' をお使いください

note: translator: stats summary
en: %d patch needed | %d patches needed
ja[0]: %d 個のパッチが必要です

note: translator: stats summary
en: %d security patch | %d security patches
ja[0]: %d 個のセキュリティパッチ

note: translator: Table column header.
en: Updatestack
ja: 更新スタック

note: translator: Table column header.
en: Patches
ja: パッチ

note: translator: Table column header.
en: Locked
ja: ロック

note: translator: Table column header Used if stats collect data for more than one category name. Category    | Updatestack | Patches | Locked | Included categories ------------+-------------+---------+--------+--------------------- optional   | ...                      ..... | enhancement, feature
en: Included categories
ja: 補助カテゴリ

note: translator: Table headline; 'Needed' refers to patches with status 'needed'
en: Needed software management updates will be installed first:
ja: 必要なソフトウエア管理の更新を先にインストールします:

en: No updates found.
ja: 更新が見つかりません。

note: translator: Table headline
en: The following updates are also available:
ja: 以下のソフトウエア更新も利用できます:

en: Package updates
ja: パッケージの更新

en: Pattern updates
ja: パターンの更新

en: Product updates
ja: 製品の更新

en: Current Version
ja: 現在のバージョン

en: Available Version
ja: 利用可能なバージョン

en: No matching issues found.
ja: 該当する発信がありません。

en: The following matches in issue numbers have been found:
ja: 発信番号に該当する以下のものが見つかりました:

en: Matches in patch descriptions of the following patches have been found:
ja: 以下のパッチの説明に該当するものが見つかりました:

en: Fix for bugzilla issue number %s was not found or is not needed.
ja: Bugzilla 発信番号 %s に対する修正は見つからなかったか、もしくは不要なものです。

en: Fix for CVE issue number %s was not found or is not needed.
ja: CVE 発信番号 %s に対する修正は見つからなかったか、または不要です。

note: translators: keep '%s issue' together, it's something like 'CVE issue' or 'Bugzilla issue'
en: Fix for %s issue number %s was not found or is not needed.
ja: %s 発信番号 %s に対する修正は見つからなかったか、もしくは不要なものです。

en: Cannot initialize configuration file parser.
ja: 環境設定ファイルパーサを準備できません。

en: Malformed option name '%1%'.
ja: オプション名 '%1%' の形式が正しくありません。

en: Could not save the config file.
ja: 設定ファイルを保存できませんでした。

en: Config file '%1%' exists but is not a file.
ja: 設定ファイル '%1%' は存在していますが、ファイルではありません。

en: Could not load the config files.
ja: 設定ファイルを読み込めませんでした。

en: Config file '%1%' does not exist.
ja: 設定ファイル '%1%' が存在していません。

note: translator: %1% is the path to a config file, %2% is the name of an options inside the file
en: %1%: Option '%2%' is defined multiple times. Using the last one.
ja: %1%: オプション '%2%' が複数回指定されています。最後の 1 つのみを使用します。

en: No config file is in use.
ja: 使用している設定ファイルはありません。

en: The flag %1% is not known.
ja: 不明なフラグ %1% です。

en: The flag %1% is not compatible with argument %2% (%3%).
ja: フラグ %1% はパラメータ %2% (%3%) との互換性がありません。

en: The flag %1% requires a argument.
ja: フラグ %1% にはパラメータが必要です。

en: The flag %1% can only be used once.
ja: フラグ %1% は一度だけ使用することができます。

en: %s used together with %s, which contradict each other.
ja: %s と %s とは互いに矛盾する指定です。

en: Unknown package type
ja: 不明なパッケージ種類

en: The flag '%1%' can only be used a maximum of %2% times.
ja: フラグ '%1%' は最大 %2% 回まで指定することができます。

en: Ignoring %s without argument because similar option with an argument has been specified.
ja: 引数が設定された類似オプションが指定されているため、引数のない %s を無視しています。

en: Out of range
ja: 範囲外

en: Unknown error while assigning the value %1% to flag %2%.
ja: フラグ %2% に対して値 %1% を割り当てる際、未知のエラーが発生しました。

note: Since this message will be emitted before we know if the current output is XML or Normal we need to send this message to stderr to not break scripts that use xml output (bsc#1172925)
en: Warning:
ja: 警告:

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: ALIAS
ja: 別名

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: ALIAS|#|URI
ja: 別名|#|URI

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: CATEGORY
ja: カテゴリ

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: DIR
ja: ディレクトリ

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: FILE
ja: ファイル

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: FILE.repo
ja: ファイル.repo

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: FORMAT
ja: 書式

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: INTEGER
ja: 整数

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: PATH
ja: パス

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: SEVERITY
ja: 重要度

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: STRING
ja: 文字列

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: TAG
ja: タグ

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: TYPE
ja: 種類

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: MODE
ja: モード

note: For '-garbage' argument, with 'a', 'b', and 'e' as known options, getopt_long reports 'a', 'b', and 'e' as known options. The rest ends here and it is either the last one from previous argument (short_pos + 1 points to it), or the short_pos one from the current argument. (bnc #299375) wrong option i
en: Unknown option
ja: 不明なオプション

en: Missing argument for
ja: 引数がありません

en: Please file a bug report about this.
ja: これに関するバグ報告を作成してください。

note: TranslatorExplanation remember not to translate the URL unless you translate the actual page :)
en: See http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting for instructions.
ja: 詳しい手順については https://ja.opensuse.org/SDB:Zypper_のトラブルシューティング を参照してください。

en: Too many arguments.
ja: 引数が多すぎます。

en: The '--%s' option has currently no effect.
ja: '--%s' オプションはここでは意味がありません。

en: You have chosen to ignore a problem with download or installation of a package which might lead to broken dependencies of other packages. It is recommended to run '%s' after the operation has finished.
ja: パッケージのダウンロードやインストールの問題を無視しようとしています。この行為は他のパッケージの依存関係を壊す可能性があります。操作が完了次第、 '%s' を実行することをお勧めします。

en: Legacy commandline option %1% detected. Please use global option %2% instead.
ja: 古い形式のコマンドラインオプション %1% が指定されています。グローバルオプション %2% をお使いください。

en: Legacy commandline option %1% detected. Please use %2% instead.
ja: 古い形式のコマンドラインオプション %1% が指定されています。%2% をお使いください。

en: Legacy commandline option %1% detected. This option is ignored.
ja: 古い形式のコマンドラインオプション %1% が指定されています。このオプションは無視されます。

en: Abbreviated commandline options will not be supported in future versions. Please use %2% instead of %1% .
ja: コマンドラインオプションの省略形は将来バージョンでサポートされなくなる予定です。 %1% ではなく %2% をお使いください。

note: translators: %s is "help" or "zypper help" depending on whether zypper shell is running or not
en: Type '%s' to get a list of global options and commands.
ja: グローバルオプションとコマンドの一覧を取得するには '%s' と入力してください。

note: translators: %1% is the name of an (unknown) command translators: %2% something providing more info (like 'zypper help subcommand') translators: The word 'subcommand' also refers to a zypper command and should not be translated.
en: In case '%1%' is not a typo it's probably not a built-in command, but provided as a subcommand or plug-in (see '%2%').
ja: '%1%' が入力ミスではない場合、これは内蔵されているコマンドではなく、サブコマンドやプラグインとして提供されているものである可能性があります (詳しくは '%2%' をお読みください) 。

note: translators: %1% and %2% are plug-in packages which might provide it. translators: The word 'subcommand' also refers to a zypper command and should not be translated.
en: In this case a specific package providing the subcommand needs to be installed first. Those packages are often named '%1%' or '%2%'.
ja: この場合、あらかじめサブコマンドに対応するパッケージをインストールしておく必要があります。これらのパッケージは '%1%' や '%2%' のような名前になっています。

en: package | packages
ja[0]: パッケージ

en: pattern | patterns
ja[0]: パターン

en: product | product
ja[0]: 製品

en: patch | patches
ja[0]: パッチ

en: srcpackage | srcpackages
ja[0]: ソースパッケージ

en: application | applications
ja[0]: アプリケーション

note: default
en: resolvable | resolvables
ja[0]: 解決方法

note: Patch status: i18n + color translator: patch status
en: unwanted
ja: 不要

note: translator: patch status
en: optional
ja: 任意指定

note: translator: patch status
en: needed
ja: 必要

note: translator: patch status
en: applied
ja: 適用済み

note: translator: patch status
en: not needed
ja: 不要

note: translator: patch status
en: undetermined
ja: 不明

note: pi_r is no patch! translator: patch status
en: retracted
ja: 撤回済み

en: Since
ja: 公開日時

note: << _("Repository")
en: Issue
ja: 発信番号

en: No.
ja: 番号

en: Patch
ja: パッチ

en: Specified local path does not exist or is not accessible.
ja: 指定したローカルパスは存在しないか、アクセスできません。

en: Given URI is invalid
ja: 指定した URI が無効です

note: Guess failed: translators: don't translate '<platform>'
en: Unable to guess a value for <platform>.
ja: <プラットフォーム>の値を推測することができません。

en: Please use obs://<project>/<platform>
ja: obs://<プロジェクト名>/<プラットフォーム>の形式で指定してください

en: Example: %s
ja: 例:%s

en: Invalid OBS URI.
ja: 無効なOBS URIです。

en: Correct form is obs://<project>/[platform]
ja: 正しい形式はobs://<project>/[platform]です

en: Problem copying the specified RPM file to the cache directory.
ja: 指定した RPM ファイルをキャッシュディレクトリにコピーする際に問題が発生しました。

en: Perhaps you are running out of disk space.
ja: おそらくディスク容量が不足しているものと思われます。

en: Problem retrieving the specified RPM file
ja: 指定したRPMファイルの取得の際に問題が発生しました

en: Please check whether the file is accessible.
ja: ファイルがアクセス可能かどうか確認してください。

en: Press '%c' to exit the pager.
ja: '%c' を押すとページャを終了します。

en: Use arrows or pgUp/pgDown keys to scroll the text by lines or pages.
ja: 矢印キーで行単位、 pgUp/pgDownキーでページ単位に移動します。

en: Use the Enter or Space key to scroll the text by lines or pages.
ja: Enterキーで行単位、スペースキーでページ単位に移動します。

en: Retrying in %u seconds...
ja: %u 秒経過すると再試行します...

en: Autoselecting '%s' after %u second. | Autoselecting '%s' after %u seconds.
ja[0]: %2$u 秒経過すると、自動的に「%1$s」を選択します。

en: Trying again...
ja: 再試行しています...

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en: always
ja: 常に行う

en: never
ja: 決して行わない

en: Cannot read input: bad stream or EOF.
ja: 入力を読み込むことができません: ストリームが正しくないか、 EOF が検出されました。

en: If you run zypper without a terminal, use '%s' global
    option to make zypper use default answers to prompts.
ja: zypperを端末無しで実行する場合、 '%s' のグローバルオプションを
    指定することで、 zypperに対して問い合わせへの既定の応答を設定することができます。

en: Invalid answer '%s'.
ja: 回答 '%s' が正しくありません。

en: Ambiguous answer '%s'.
ja: 回答 '%s' が不正確です。

note: translators: the %s are: 'y', 'yes' (translated), 'n', and 'no' (translated).
en: Enter '%s' for '%s' or '%s' for '%s' if nothing else works for you.
ja: うまく動作しない場合、 「%s」(「%s」の場合)、 「%s」(「%s」の場合)を入力してください。

en: If nothing else works enter '#1' to select the 1st option, '#2' for the 2nd one, ...
ja: いずれも動作しない場合は、 '#1' と入力すると最初の選択肢を、 '#2' と入力すると 2 番目の選択肢・・・のように選択することもできます。

note: TranslatorExplanation These are reasons for various failures.
en: Not found
ja: 見つかりません

en: I/O error
ja: 入出力エラー

en: Invalid object
ja: 無効なオブジェクト

en: Error
ja: エラー
