zypper - en to sv translation catalogue (1257 entries)

en: Invalid command
sv: Ogiltigt kommando

en: Repository Management:
sv: Arkivhantering:

en: Service Management:
sv: Tjänsthantering:

en: Software Management:
sv: Programvaruhantering:

en: Update Management:
sv: Uppdateringshantering:

en: Querying:
sv: Förfrågningar:

en: Package Locks:
sv: Paketlås:

en: Locale Management:
sv: Lokal hantering:

en: Other Commands:
sv: Andra kommandon:

en: Subcommands:
sv: Underkommandon:

en: Unknown command '%s'
sv: Kommandot "%s" är okänt

en: Installation has completed with error.
sv: Installationen är klar utan fel.

en: You may run '%1%' to repair any dependency problems.
sv: Du kan köra '%1%' för att reparera eventuella beroendeproblem.

en: The following package failed to install: | The following %d packages failed to install:
sv[0]: Följande paket misslyckades att installera:
sv[1]: Följande paket %d misslyckades att installeras:

en: The following package installation was skipped: | The following %d package installations were skipped:
sv[0]: Följande paketinstallationer hoppades över:
sv[1]: Följande %d paketinstallationer hoppades över:

en: The following package failed to uninstall: | The following %d packages failed to uninstall:
sv[0]: Följande paket misslyckades att avinstalleras
sv[1]: Följande %d paket misslyckades att avinstalleras:

en: The following package removal was skipped: | The following %d package removal were skipped:
sv[0]: Följande paket borttagning hoppades över:
sv[1]: Följande %d paket borttagningar hoppades över:

note: translators: Appended when clipping a long enumeration: "ConsoleKit-devel ConsoleKit-doc ... and 20828 more items."
en: ... and %1% more item. | ... and %1% more items.
sv[0]: ... och ytterligare %1% objekt.
sv[1]: ... och ytterligare %1% objekt.

en: Invalid table style %d.
sv: Ogiltigt tabellformat %d.

en:  Use an integer number from %d to %d
sv:  Använd ett heltal från %d till %d

en: The path specified in the --root option must be absolute.
sv: Sökvägen i alternativet --root måste vara absolut.

note: translators: --help, -h
en: Help.
sv: Hjälp.

note: translators: --version, -V
en: Output the version number.
sv: Ta fram eller skriv ut versionsnumret.

note: translators: --promptids
en: Output a list of zypper's user prompts.
sv: Skriv ut en lista med användarprompter i zypper.

note: translators: --config, -c <FILE>
en: Use specified config file instead of the default.
sv: Använd angiven konfigurationsfil i stället för standardfilen.

en: User data string must not contain nonprintable or newline characters!
sv: Strängen med användardata får inte innehålla tecken som inte kan skrivas ut eller tecken för nya rader!

note: translators: --userdata <STRING>
en: User defined transaction id used in history and plugins.
sv: Användardefinierat transaktions-ID används i historik och pluginprogram.

note: translators: --quiet, -q
en: Suppress normal output, print only error messages.
sv: Hoppa över normala utdata, endast felmeddelanden skrivs ut.

note: translators: --verbose, -v
en: Increase verbosity.
sv: Lämna utförligare information.

note: translators: --color / --no-color
en: Whether to use colors in output if tty supports it.
sv: Huruvida färg ska användas i utskriften om tty har stöd för det.

note: translators: --no-abbrev, -A
en: Do not abbreviate text in tables.
sv: Inga förkortningar i tabeller.

note: translators: --table-style, -s, %1% denotes the supported range of the integer argument (e.g. "1-11")
en: Table style (%1%).
sv: Tabellformat (%1%).

en: Entering non-interactive mode.
sv: Ej interaktivt läge tillämpas.

note: translators: --non-interactive, -n
en: Do not ask anything, use default answers automatically.
sv: Ställ inga frågor, använd standardsvar automatiskt.

en: Patches having the flag rebootSuggested set will not be treated as interactive.
sv: Korrigeringar där flaggan rebootSuggested är satt behandlas inte som interaktiva.

note: translators: --non-interactive-include-reboot-patches
en: Do not treat patches as interactive, which have the rebootSuggested-flag set.
sv: Korrigeringsfiler med flaggan rebootSuggested ska inte behandlas som interaktiva.

note: translators: --xmlout, -x
en: Switch to XML output.
sv: Växla till XML-utskrift.

note: translators: --ignore-unknown, -i
en: Ignore unknown packages.
sv: Ignorera okända paket.

note: translators: --terse, -t
en: Terse output for machine consumption. Implies --no-abbrev and --no-color.
sv: Kompakta utdata för maskinanvändning. Innebär --no-abbrev och --no-color.

note: translators: --reposd-dir, -D <DIR>
en: Use alternative repository definition file directory.
sv: Använd alternativ katalog för definitionsfil för lagringsplatser.

note: translators: --cache-dir, -C <DIR>
en: Use alternative directory for all caches.
sv: Använd alternativ katalog för alla cachar.

note: translators: --raw-cache-dir <DIR>
en: Use alternative raw meta-data cache directory.
sv: Använd alternativ katalog för rå metadatacache.

note: translators: --solv-cache-dir <DIR>
en: Use alternative solv file cache directory.
sv: Använd alternativ katalog för solvfilcache.

note: translators: --pkg-cache-dir <DIR>
en: Use alternative package cache directory.
sv: Använd alternativ paketcachekatalog.

en: Repository Options
sv: Alternativ för lagringsplatser

en: Entering 'no-gpg-checks' mode.
sv: Läget no-gpg-checks tillämpas.

note: translators: --no-gpg-checks
en: Ignore GPG check failures and continue.
sv: Ignorera misslyckade GPG-kontroller och fortsätt.

en: Turning on '%s'. New repository signing keys will be automatically imported!
sv: Startar '%s'. Nya arkivsigneringsnycklar importeras automatiskt!

note: translators: --gpg-auto-import-keys
en: Automatically trust and import new repository signing keys.
sv: Lita på och iimportera nya signeringsnycklar för lagringsplatser automatiskt.

note: translators: --plus-repo, -p <URI>
en: Use an additional repository.
sv: Använd en ytterligare lagringsplats.

note: translators: --plus-content <TAG>
en: Additionally use disabled repositories providing a specific keyword. Try '--plus-content debug' to enable repos indicating to provide debug packages.
sv: Använd även inaktiverade lagringsplatser som tillhandahåller ett visst nyckelord. Försök aktivera lagringsplatser som indikerar att de tillhandahåller felsökningspaket med hjälp av "--plus-content debug".

en: Repositories disabled, using the database of installed packages only.
sv: Arkiven är inaktiverade. Använder bara databasen för installerade paket.

note: translators: --disable-repositories
en: Do not read meta-data from repositories.
sv: Läs inte metadata från lagringsplatser.

en: Autorefresh disabled.
sv: Den automatiska uppdateringen är inaktiv.

note: translators: --no-refresh
en: Do not refresh the repositories.
sv: Uppdatera inte lagringsplatserna.

en: CD/DVD repositories disabled.
sv: Inaktiverade CD-/DVD-arkiv.

note: translators: --no-cd
en: Ignore CD/DVD repositories.
sv: Ignorera CD/DVD-lagringsplatser.

en: Remote repositories disabled.
sv: Inaktiverade fjärrarkiv.

note: translators: --no-remote
en: Ignore remote repositories.
sv: Ignorera fjärranslutna lagringsplatser.

note: translators: --releasever
en: Set the value of $releasever in all .repo files (default: distribution version)
sv: Ange värdet för $releasever i alla .repo-filer (standardvärde: distributionsversion)

en: Target Options
sv: Målalternativ

note: translators: --root, -R <DIR>
en: Operate on a different root directory.
sv: Utför åtgärder i en annan rotkatalog.

note: translators: --installroot <DIR>
en: Operate on a different root directory, but share repositories with the host.
sv: Kör på en annan rotkatalog men dela arkiv med värden.

en: Ignoring installed resolvables.
sv: Installerade namnöversättningar ignoreras.

note: translators: --disable-system-resolvables
en: Do not read installed packages.
sv: Läs inte installerade namnöversättningar.

en: No config file is in use. Can not save options.
sv: Ingen konfigurationsfil används. Alternativen kan inte sparas.

en: Option '%1%' saved in '%2%'.
sv: Alternativet '%1%' har sparats i '%2%'.

en: Failed to save option.
sv: Det gick inte att spara alternativet.

en: '%s' install modifier must not be used without a package name or capability.
sv: Installationsmodifierare '%s' får inte användas utan ett paketnamn eller kapabilitet.

en: '%s' remove modifier must not be used without a package name or capability.
sv: '%s' ta bort modifierare får inte användas utan ett paketnamn eller kapabilitet.

en: '%s' not found in package names. Trying '%s'.
sv: "%s" hittades inte i paketnamn. Försöker med "%s".

en: '%s' is not a package name or capability.
sv: "%s" är inget giltigt paketnamn eller kapacitet.

en: '%s' not found in package names. Trying capabilities.
sv: '%s' hittades inte i paketnamn. Provar möjligheter.

en: Package '%s' not found.
sv: Paketet '%s' hittades inte.

en: Patch '%s' not found.
sv: Programfixen '%s' hittades inte.

en: Product '%s' not found.
sv: Produkten '%s' hittades inte.

en: Pattern '%s' not found.
sv: Mönstret '%s' hittades inte.

en: Source package '%s' not found.
sv: Källpaketet '%s' hittades inte.

note: just in case
en: Object '%s' not found.
sv: Objektet '%s' hittades inte.

en: Package '%s' not found in specified repositories.
sv: Paketet '%s' hittades inte i angivna förråd.

en: Patch '%s' not found in specified repositories.
sv: Programfixen '%s' hittades inte i angivna förråd.

en: Product '%s' not found in specified repositories.
sv: Produkten '%s' hittades inte i angivna förråd.

en: Pattern '%s' not found in specified repositories.
sv: Mönstret '%s' hittades inte i angivna förråd.

en: Source package '%s' not found in specified repositories.
sv: Källpaketet '%s' hittades inte angivna förråd.

note: just in case
en: Object '%s' not found in specified repositories.
sv: Objektet '%s' hittades inte i angivna förråd.

note: translators: meaning a package %s or provider of capability %s
en: No provider of '%s' found.
sv: Ingen leverantör av '%s' hittades.

note: wildcards used
en: No package matching '%s' is installed.
sv: Inget paket som matchar '%s' är installerat.

en: Package '%s' is not installed.
sv: Paketet '%s' är inte installerat.

note: translators: meaning provider of capability %s
en: No provider of '%s' is installed.
sv: Ingen leverantör av '%s' är installerad.

en: '%s' is already installed.
sv: '%s' har redan installerats.

note: translators: %s are package names
en: '%s' providing '%s' is already installed.
sv: '%s' som innehåller '%s' har redan installerats.

en: No update candidate for '%s'. The highest available version is already installed.
sv: Ingen uppdateringskandidat för '%s'. Den högsta tillgängliga versionen är redan installerad.

en: No update candidate for '%s'.
sv: Det finns ingen uppdatering för '%s'.

en: There is an update candidate '%s' for '%s', but it does not match the specified version, architecture, or repository.
sv: Det finns en uppdateringskandidat '%s' för '%s', men den matchar inte angiven version, arkitektur eller lagringsplats.

en: There is an update candidate for '%s' from vendor '%s', while the current vendor is '%s'. Use '%s' to install this candidate.
sv: Det finns en uppdateringskandidat för '%s' från leverantören '%s', medan aktuell leverantör är '%s'. Använd '%s' för att installera denna kandidat.

en: There is an update candidate for '%s', but it comes from a repository with a lower priority. Use '%s' to install this candidate.
sv: Det finns en uppdateringskandidat för '%s', men den kommer från en lagringsplats med lägre prioritet. Använd '%s' för att installera kandidaten.

en: There is an update candidate for '%s', but it is locked. Use '%s' to unlock it.
sv: Det finns en uppdateringskandidat för '%s', men den är låst. Lås upp med '%s'.

en: Package '%s' is not available in your repositories. Cannot reinstall, upgrade, or downgrade.
sv: Paketet '%s' är inte tillgängligt i dina lagringsplatser. Det går inte att installera om, uppgradera eller nedgradera.

en: The selected package '%s' from repository '%s' has lower version than the installed one.
sv: Det valda paketet '%s' från lagringsplatsen '%s' har en lägre version än den installerade.

note: translators: %s = "zypper install --oldpackage package-version.arch"
en: Use '%s' to force installation of the package.
sv: Använd '%s' för att tvinga installation av paketet.

en: Patch '%s' is interactive, skipping.
sv: Programfixen '%s' är interaktiv, åsidosätts.

en: Patch '%s' is not needed.
sv: Programfixen '%s' behövs inte.

en: Patch '%1%' is optional. Use '%2%' to install it, or '%3%' to include all optional patches.
sv: Programfixen '%1%' är inte obligatorisk. Använd '%2%' för att installera den eller '%3%' för att inkludera alla programfixar.

en: Patch '%s' is locked. Use '%s' to install it, or unlock it using '%s'.
sv: Programfixen '%s' är låst. Installera med '%s' eller lås upp med '%s'.

en: Patch '%s' is not in the specified category.
sv: Programfixen '%s' finns inte i den angivna kategorin.

en: Patch '%s' has not the specified severity.
sv: Programfixen '%s' har inte angiven allvarlighetsgrad.

en: Patch '%s' was issued after the specified date.
sv: Programfixen '%s' utgavs efter det angivna datumet.

en: Selecting '%s' from repository '%s' for installation.
sv: Väljer '%s' från lagringsplatsen '%s' för installation.

en: Forcing installation of '%s' from repository '%s'.
sv: Tvingar installation av '%s' från förrådet '%s'.

en: Selecting '%s' for removal.
sv: Väljer '%s' för borttagning.

en: '%s' is locked. Use '%s' to unlock it.
sv: '%s' är låst. Använd '%s' om du vill låsa upp det.

en: Adding requirement: '%s'.
sv: Lägger till krav: '%s'.

en: Adding conflict: '%s'.
sv: Lägger till konflikt: '%s'.

note: translators: %1% expands to a single package name or a ','-separated enumeration of names.
en: Did you mean %1%?
sv: Menade du %1%?

en: Ignoring option %s when updating the update stack first.
sv: Ignorerar alternativet %s 1 när uppdateringsstacken uppdateras först.

en: Suspicious category filter value '%1%'.
sv: Misstänkt värde för kategorifilter '%1%'.

en: Suspicious severity filter value '%1%'.
sv: Misstänkt värde för allvarlighetsgradsfilter '%1%'.

note: translator: '%1%' is a products name '%2%' is a command to call (like 'zypper dup') Both may contain whitespace and should be enclosed by quotes!
en: Product '%1%' requires to be upgraded by calling '%2%'!
sv: Produkt '%1%'  kräver uppdatering genom att köra '%2%'!

en: The following NEW package is going to be installed: | The following %d NEW packages are going to be installed:
sv[0]: Följande NYA paket kommer att installeras:
sv[1]: Följande %d NYA paket kommer att installeras:

en: The following NEW patch is going to be installed: | The following %d NEW patches are going to be installed:
sv[0]: Följande NYA programfixar kommer att installeras:
sv[1]: Följande %d NYA programfixar kommer att installeras:

en: The following NEW pattern is going to be installed: | The following %d NEW patterns are going to be installed:
sv[0]: Följande NYA mönster kommer att installeras:
sv[1]: Följande %d NYA mönster kommer att installeras:

en: The following NEW product is going to be installed: | The following %d NEW products are going to be installed:
sv[0]: Följande NYA produkter kommer att installeras:
sv[1]: Följande %d NYA produkter kommer att installeras:

en: The following source package is going to be installed: | The following %d source packages are going to be installed:
sv[0]: Följande paket kommer installeras:
sv[1]: Följande %d paket kommer installeras:

en: The following application is going to be installed: | The following %d applications are going to be installed:
sv[0]: Följande program kommer att installeras:
sv[1]: Följande %d program kommer att installeras:

en: The following package is going to be REMOVED: | The following %d packages are going to be REMOVED:
sv[0]: Följande paket kommer att plockas bort:
sv[1]: Följande %d paket kommer att plockas bort:

en: The following patch is going to be REMOVED: | The following %d patches are going to be REMOVED:
sv[0]: Följande programfix kommer att PLOCKAS BORT:
sv[1]: Följande %d programfixar kommer att PLOCKAS BORT:

en: The following pattern is going to be REMOVED: | The following %d patterns are going to be REMOVED:
sv[0]: Följande mönster kommer att PLOCKAS BORT:
sv[1]: Följande %d mönster kommer att PLOCKAS BORT:

en: The following product is going to be REMOVED: | The following %d products are going to be REMOVED:
sv[0]: Följande produkt kommer att PLOCKAS BORT:
sv[1]: Följande %d produkter kommer att PLOCKAS BORT:

en: The following application is going to be REMOVED: | The following %d applications are going to be REMOVED:
sv[0]: Följande program kommer att PLOCKAS BORT:
sv[1]: Följande %d program kommer att PLOCKAS BORT:

en: The following package is going to be upgraded: | The following %d packages are going to be upgraded:
sv[0]: Följande paket kommer att uppgraderas:
sv[1]: Följande %d paket kommer att uppgraderas:

en: The following patch is going to be upgraded: | The following %d patches are going to be upgraded:
sv[0]: Följande programfix kommer att uppgraderas:
sv[1]: Följande %d programfixar kommer att uppgraderas:

en: The following pattern is going to be upgraded: | The following %d patterns are going to be upgraded:
sv[0]: Följande mönster kommer att uppgraderas:
sv[1]: Följande %d mönster kommer att uppgraderas:

en: The following product is going to be upgraded: | The following %d products are going to be upgraded:
sv[0]: Följande produkter kommer att uppgraderas:
sv[1]: Följande %d produkter kommer att uppgraderas:

en: The following application is going to be upgraded: | The following %d applications are going to be upgraded:
sv[0]: Följande program kommer att uppgraderas:
sv[1]: Följande %d program kommer att uppgraderas:

en: The following package is going to be downgraded: | The following %d packages are going to be downgraded:
sv[0]: Följande paket kommer att nedgraderas:
sv[1]: Följande %d paket kommer att nedgraderas:

en: The following patch is going to be downgraded: | The following %d patches are going to be downgraded:
sv[0]: Följande programfix kommer att nedgraderas:
sv[1]: Följande %d programfixar kommer att nedgraderas:

en: The following pattern is going to be downgraded: | The following %d patterns are going to be downgraded:
sv[0]: Följande mönster kommer att nedgraderas:
sv[1]: Följande %d mönster kommer att nedgraderas:

en: The following product is going to be downgraded: | The following %d products are going to be downgraded:
sv[0]: Följande produkt kommer att nedgraderas:
sv[1]: Följande %d produkter kommer att nedgraderas:

en: The following application is going to be downgraded: | The following %d applications are going to be downgraded:
sv[0]: Följande program kommer att nedgraderas:
sv[1]: Följande %d program kommer att nedgraderas:

en: The following package is going to be reinstalled: | The following %d packages are going to be reinstalled:
sv[0]: Följande paket kommer att installeras om:
sv[1]: Följande %d paket kommer att installeras om:

en: The following patch is going to be reinstalled: | The following %d patches are going to be reinstalled:
sv[0]: Följande programfix kommer att installeras om:
sv[1]: Följande %d programfixar kommer att installeras om:

en: The following pattern is going to be reinstalled: | The following %d patterns are going to be reinstalled:
sv[0]: Följande mönster kommer att installeras om:
sv[1]: Följande %d mönster kommer att installeras om:

en: The following product is going to be reinstalled: | The following %d products are going to be reinstalled:
sv[0]: Följande produkt kommer att installeras om:
sv[1]: Följande %d produkter kommer att installeras om:

en: The following application is going to be reinstalled: | The following %d applications are going to be reinstalled:
sv[0]: Följande program kommer att installeras om:
sv[1]: Följande %d program kommer att installeras om:

en: The following recommended package was automatically selected: | The following %d recommended packages were automatically selected:
sv[0]: Följande rekommenderade paket valdes automatiskt:
sv[1]: Följande %d rekommenderade paket valdes automatiskt:

en: The following recommended patch was automatically selected: | The following %d recommended patches were automatically selected:
sv[0]: Följande rekommenderade programfix valdes automatiskt:
sv[1]: Följande %d rekommenderade programfixar valdes automatiskt:

en: The following recommended pattern was automatically selected: | The following %d recommended patterns were automatically selected:
sv[0]: Följande rekommenderade mönster valdes automatiskt:
sv[1]: Följande %d rekommenderade mönster valdes automatiskt:

en: The following recommended product was automatically selected: | The following %d recommended products were automatically selected:
sv[0]: Följande rekommenderade produkt valdes automatiskt:
sv[1]: Följande %d rekommenderade produkter valdes automatiskt:

en: The following recommended source package was automatically selected: | The following %d recommended source packages were automatically selected:
sv[0]: Följande rekommenderade källpaket valdes automatiskt:
sv[1]: Följande %d rekommenderade källpaket valdes automatiskt:

en: The following recommended application was automatically selected: | The following %d recommended applications were automatically selected:
sv[0]: Följande rekommenderade program valdes automatiskt:
sv[1]: Följande %d rekommenderade program valdes automatiskt:

en: The following package is recommended, but will not be installed (only required packages will be installed): | The following %d packages are recommended, but will not be installed (only required packages will be installed):
sv[0]: Följande paket rekommenderas, men kommer inte att installeras (bara nödvändiga paket kommer att installeras):
sv[1]: Följande %d paket rekommenderas, men kommer inte att installeras (bara nödvändiga paket kommer att installeras):

en: The following package is recommended, but will not be installed because it's unwanted (was manually removed before): | The following %d packages are recommended, but will not be installed because they are unwanted (were manually removed before):
sv[0]: Följande paket rekommenderas, men kommer inte att installeras eftersom det inte är önskat (manuellt borttaget sedan tidigare):
sv[1]: Följande %d paket rekommenderas, men kommer inte att installeras eftersom de inte är önskade (manuellt borttagna sedan tidigare):

en: The following package is recommended, but will not be installed due to conflicts or dependency issues: | The following %d packages are recommended, but will not be installed due to conflicts or dependency issues:
sv[0]: Följande paket rekommenderas, men kommer inte att installeras på grund av konflikter eller problem med beroende:
sv[1]: Följande %d paket rekommenderas, men kommer inte att installeras på grund av konflikter eller problem med beroende:

en: The following patch is recommended, but will not be installed: | The following %d patches are recommended, but will not be installed:
sv[0]: Följande programfix rekommenderas, men kommer inte att installeras:
sv[1]: Följande %d programfixar rekommenderas, men kommer inte att installeras:

en: The following pattern is recommended, but will not be installed: | The following %d patterns are recommended, but will not be installed:
sv[0]: Följande mönster rekommenderas, men kommer inte att installeras:
sv[1]: Följande %d mönster rekommenderas, men kommer inte att installeras:

en: The following product is recommended, but will not be installed: | The following %d products are recommended, but will not be installed:
sv[0]: Följande produkt är rekommenderad, men kommer inte att installeras:
sv[1]: Följande %d produkter är rekommenderade, men kommer inte att installeras:

en: The following application is recommended, but will not be installed: | The following %d applications are recommended, but will not be installed:
sv[0]: Följande program är rekommenderat, men kommer inte att installeras:
sv[1]: Följande %d program rekommenderas, men kommer inte att installeras:

en: The following package is suggested, but will not be installed: | The following %d packages are suggested, but will not be installed:
sv[0]: Följande paket är föreslaget, men kommer inte att installeras:
sv[1]: Följande %d paket är föreslagna, men kommer inte att installeras:

en: The following patch is suggested, but will not be installed: | The following %d patches are suggested, but will not be installed:
sv[0]: Följande programfix är föreslagen, men kommer inte att installeras:
sv[1]: Följande %d programfixar är föreslagna, men kommer inte att installeras:

en: The following pattern is suggested, but will not be installed: | The following %d patterns are suggested, but will not be installed:
sv[0]: Följande mönster är föreslaget, men kommer inte att installeras:
sv[1]: Följande %d mönster är föreslagna, men kommer inte att installeras:

en: The following product is suggested, but will not be installed: | The following %d products are suggested, but will not be installed:
sv[0]: Följande produkt är föreslagen, men kommer inte att installeras:
sv[1]: Följande %d produkter är föreslagna, men kommer inte att installeras:

en: The following application is suggested, but will not be installed: | The following %d applications are suggested, but will not be installed:
sv[0]: Följande program är föreslaget, men kommer inte att installeras:
sv[1]: Följande %d program är föreslagna, men kommer inte att installeras:

en: The following package is going to change architecture: | The following %d packages are going to change architecture:
sv[0]: Följande paket kommer att byta arkitektur:
sv[1]: Följande %d paket kommer att byta arkitektur:

en: The following patch is going to change architecture: | The following %d patches are going to change architecture:
sv[0]: Följande programfix kommer att byta arkitektur:
sv[1]: Följande %d programfixar kommer att byta arkitektur:

en: The following pattern is going to change architecture: | The following %d patterns are going to change architecture:
sv[0]: Följande mönster kommer att byta arkitektur:
sv[1]: Följande %d mönster kommer att byta arkitektur:

en: The following product is going to change architecture: | The following %d products are going to change architecture:
sv[0]: Följande produkt kommer att byta arkitektur:
sv[1]: Följande %d produkter kommer att byta arkitektur:

en: The following application is going to change architecture: | The following %d applications are going to change architecture:
sv[0]: Följande program kommer att byta arkitektur:
sv[1]: Följande %d program kommer att byta arkitektur:

en: The following package is going to change vendor: | The following %d packages are going to change vendor:
sv[0]: Följande paket kommer att byta leverantör:
sv[1]: Följande %d paket kommer att byta leverantör:

en: The following patch is going to change vendor: | The following %d patches are going to change vendor:
sv[0]: Följande programfix kommer att byta leverantör:
sv[1]: Följande %d programfixar kommer att byta leverantör:

en: The following pattern is going to change vendor: | The following %d patterns are going to change vendor:
sv[0]: Följande mönster kommer att byta leverantör:
sv[1]: Följande %d mönster kommer att byta leverantör:

en: The following product is going to change vendor: | The following %d products are going to change vendor:
sv[0]: Följande produkter kommer att byta leverantör:
sv[1]: Följande %d produkter kommer att byta leverantör:

en: The following application is going to change vendor: | The following %d applications are going to change vendor:
sv[0]: Följande program kommer att byta leverantör:
sv[1]: Följande %d program kommer att byta leverantör:

en: The following package has no support information from its vendor: | The following %d packages have no support information from their vendor:
sv[0]: Följande paket har ingen supportinformation från sin leverantör:
sv[1]: Följande %d paket har ingen supportinformation från sin leverantör:

en: The following package is not supported by its vendor: | The following %d packages are not supported by their vendor:
sv[0]: Följande paket stöds inte av dess leverantör:
sv[1]: Följande %d paket stöds inte av dess leverantör:

en: The following package needs additional customer contract to get support: | The following %d packages need additional customer contract to get support:
sv[0]: Följande paket behöver ytterligare kundavtal för att få support:
sv[1]: Följande %d paket behöver ytterligare kundavtal för att få support:

en: was superseded by
sv: ersattes av

en: The following package was discontinued and has been superseded by a new package with a different name. | The following %d packages were discontinued and have been superseded by a new packages with different names.
sv[0]: Följande paket har utgått och har ersatts av ett nytt paket med ett annat namn.
sv[1]: Följande %d paket har utgått och har ersatts av nya paket med andra namn.

en: The successor package should be installed as soon as possible to receive continued support: | The successor packages should be installed as soon as possible to receive continued support:
sv[0]: Efterföljarpaketet bör installeras så snart som möjligt för att få fortsatt stöd:
sv[1]: Efterföljarpaketen bör installeras så snart som möjligt för att få fortsatt stöd:

en: The following package update will NOT be installed: | The following %d package updates will NOT be installed:
sv[0]: Följande paket kommer INTE att installeras:
sv[1]: Följande %d paket kommer INTE att installeras:

en: The following product update will NOT be installed: | The following %d product updates will NOT be installed:
sv[0]: Följande produktuppdatering kommer INTE att installeras:
sv[1]: Följande %d produktuppdateringar kommer INTE att installeras:

en: The following application update will NOT be installed: | The following %d application updates will NOT be installed:
sv[0]: Följande programuppdatering kommer INTE att installeras:
sv[1]: Följande %d programuppdateringar kommer INTE att installeras:

en: The following item is locked and will not be changed by any action: | The following %d items are locked and will not be changed by any action:
sv[0]: Följande objekt är låst och kommer inte att påverkas av någon åtgärd:
sv[1]: Följande %d objekt är låsta och kommer inte att påverkas av någon åtgärd:

note: always as plain name list translators: used as 'tag:' (i.e. followed by ':')
en: Available
sv: Tillgänglig

note: translators: used as 'tag:' (i.e. followed by ':') translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Installed
sv: Installerad

en: Run '%1%' to see the complete list of locked items.
sv: Kör '%1%' för att se hela listan över låsta objekt.

en: The following patch requires a system reboot: | The following %d patches require a system reboot:
sv[0]: Följande programfix kräver en omstart av systemet:
sv[1]: Följande %d programfixar kräver en omstart av systemet:

en: The following package requires a system reboot: | The following %d packages require a system reboot:
sv[0]: Följande paket kräver en omstart av systemet:
sv[1]: Följande %d paket kräver en omstart av systemet:

en: Skipped needed patches which do not apply without conflict:
sv: Hoppade över nödvändiga patchar som inte gäller utan konflikt:

note: Package download size:   99.2 MiB or Package download size: |     105.7 MiB  overall download size 99.2 MiB  |  -    6.4 MiB  already in cache
en: Package download size:
sv: Paket nedladdning storlek:

note: translator: rendered as "105.7 MiB  overall download size"
en: overall package size
sv: total paketstorlek

note: translator: rendered as "  6.4 MiB  already in cache"
en: already in cache
sv: redan i cache

en: Download only.
sv: Endast hämtning.

note: Package install size change: |     349.1 MiB  required by packages that will be installed 1.9 MiB  |  -  347.3 MiB  released by packages that will be removed
en: Package install size change:
sv: Paketinstallationsstorlek ändring:

note: translator: rendered as "349.1 MiB  required by packages that will be installed"
en: required by packages that will be installed
sv: krävs av paket som kommer att installeras

note: translator: rendered as "347.3 MiB  released by packages that will be removed"
en: released by packages that will be removed
sv: släpps av paket som kommer att tas bort

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages to ..."
en: package to upgrade | packages to upgrade
sv[0]: paket att uppdatera
sv[1]: paket att uppdatera

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to downgrade | to downgrade
sv[0]: att nedgradera
sv[1]: att nedgradera

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages to ..."
en: package to downgrade | packages to downgrade
sv[0]: paket att nedgradera
sv[1]: paket att nedgradera

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 new"
en: new | new
sv[0]: ny
sv[1]: nya

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 new to install"
en: new package to install | new packages to install
sv[0]: nytt paket att installera
sv[1]: nya paket att installera

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to reinstall | to reinstall
sv[0]: att ominstallera
sv[1]: att ominstallera

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages to ..."
en: package to reinstall | packages to reinstall
sv[0]: paket att ominstallera
sv[1]: paket att ominstallera

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to remove | to remove
sv[0]: att ta bort
sv[1]: att ta bort

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages to ..."
en: package to remove | packages to remove
sv[0]: paket att ta bort
sv[1]: paket att ta bort

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to change vendor |  to change vendor
sv[0]: byter leverantör
sv[1]: byter leverantör

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages ..."
en: package will change vendor | packages will change vendor
sv[0]: paket kommer att byta leverantör
sv[1]: paket kommer att byta leverantör

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to change arch | to change arch
sv[0]: för byte av arkiv
sv[1]: för byte av arkiv

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages ..."
en: package will change arch | packages will change arch
sv[0]: paket kommer att byta arkiv
sv[1]: paket kommer att byta arkiv

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 new"
en: source package | source packages
sv[0]: källpaket
sv[1]: källpaket

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 new to install"
en: source package to install | source packages to install
sv[0]: källpaket att installera
sv[1]: källpaket att installeras

note: patch command (auto)restricted to update stack patches
en: Package manager restart required. (Run this command once again after the update stack got updated)
sv: Du måste starta om pakethanteraren. (Kör detta kommando en gång till när uppdateringsstacken har uppdaterats)

note: translator: %1% is an option string like  "--dry-run"
en: %1% is set, otherwise a system reboot would be required.
sv: %1% är inställt, annars skulle en omstart av systemet krävas.

en: System reboot required.
sv: Omstart av systemet krävs.

note: translator: Printed after the summary but before the prompt to start the installation. Followed by some explanatory text telling it might be a good idea NOT to continue: # zypper up ... Consider to cancel: Product 'opennSUSE Tumbleweed' requires to be upgraded by calling 'zypper dup'! Continue? [y/n
en: Consider to cancel:
sv: Överväg att avbryta:

en: PackageKit is blocking zypper. This happens if you have an updater applet or other software management application using PackageKit running.
sv: PackageKit blockerar zypper. Det händer om en uppdateringsapplet eller något annat program för programvaruhantering som använder PackageKit körs.

en: We can ask PackageKit to interrupt the current action as soon as possible, but it depends on PackageKit how fast it will respond to this request.
sv: Vi kan be PackageKit att avbryta sin nuvarande aktivitet snarast möjligt, men det beror på PackageKit hur fort begäran kommer att besvaras.

en: Ask PackageKit to quit?
sv: Avsluta PackageKit?

en: PackageKit is still running (probably busy).
sv: PackageKit körs fortfarande (troligen upptaget).

en: Try again?
sv: Vill du försöka igen?

en: Unexpected exception.
sv: Oväntat undantag.

note: translators: %s is "help" or "zypper help" depending on whether zypper shell is running or not
en: Type '%s' to get command-specific help.
sv: Skriv %s när du vill ha kommandospecifik hjälp.

en: Verbosity: %d
sv: Utförlighet: %d

en: Enforced setting
sv: Tvingande inställning

en: The /etc/products.d/baseproduct symlink is dangling or missing!
    The link must point to your core products .prod file in /etc/products.d.
sv: /etc/products.d/-basproduktens symboliska länk är verkningslös eller saknas!
    Länken måste referera till din .prod-fil för kärnprodukter i /etc/products.d.

note: TranslatorExplanation The %s is "--plus-repo" TranslatorExplanation The %s is "--option-name"
en: The %s option has no effect here, ignoring.
sv: Alternativet %s har ingen effekt här och kommer att ignoreras.

en: Non-option program arguments:
sv: Programargument som inte är alternativ:

en: A GPG pubkey is clearly identified by its fingerprint. Do not rely on the key's name. If you are not sure whether the presented key is authentic, ask the repository provider or check their web site. Many providers maintain a web page showing the fingerprints of the GPG keys they are using.
sv: En GPG-pubnyckel identifieras tydligt av dess fingeravtryck. Lita inte på nyckelns namn. Om du inte är säker på om den presenterade nyckeln är autentisk, fråga förrådsleverantören eller kolla deras webbplats. Många leverantörer har en webbsida som visar fingeravtrycken för GPG-nycklarna de använder.

en: Signing data enables the recipient to verify that no modifications occurred after the data were signed. Accepting data with no, wrong or unknown signature can lead to a corrupted system and in extreme cases even to a system compromise.
sv: Signerad data gör det möjligt för mottagaren att försäkra sig om att inget förändrats efter signering. Att godkänna paket med felaktig eller okänd signatur kan leda till att systemet skadas eller utsätts för en säkerhetsrisk.

note: translator: %1% is a file name
en: File '%1%' is the repositories master index file. It ensures the integrity of the whole repo.
sv: Filen '%1%' är lagringsplatsens master index fil. Den garanterar integriteten för hela förrådet.

en: We can't verify that no one meddled with this file, so it might not be trustworthy anymore! You should not continue unless you know it's safe.
sv: Vi kan inte försäkra oss om att ingen förändra denna fil, så den kan inte betraktas som tillförlitlig längre! Fortsätt bara om du är säker på vad du gör.

en: This file was modified after it has been signed. This may have been a malicious change, so it might not be trustworthy anymore! You should not continue unless you know it's safe.
sv: Denna fil har förändras efter signering. Den kan ha utsatts för avsiktliga skadliga förändringar och kan inte betraktas som tillförlitlig längre! Fortsätt bara om du är säker på vad du gör.

en: This might be a transient issue if the server is in the midst of receiving new data. The data file and its signature are two files which must fit together. In case the request hit the server in the midst of updating them, the signature verification might fail. After a few minutes, when the server has updated its data, it should work again.
sv: Detta kan vara ett tillfälligt problem om servern är mitt uppe i att ta emot ny data. Datafilen och dess signatur är två filer som måste passa ihop. Om begäran träffar servern mitt under uppdateringen av dem kan signaturverifieringen misslyckas. Efter några minuter, när servern har uppdaterat sina data, bör den fungera igen.

en: Repository:
sv: Förråd:

en: Key Fingerprint:
sv: Nyckelfingeravtryck:

en: Key Name:
sv: Nyckelnamn:

en: Key Algorithm:
sv: Nyckelalgoritm:

en: Key Created:
sv: Nyckel skapad:

en: Key Expires:
sv: Nyckel upphör att gälla:

en: Subkey:
sv: Undernyckel:

en: Rpm Name:
sv: Rpm-namn:

en: The gpg key signing file '%1%' has expired.
sv: Gpg-nyckelsigneringsfilen %1% har upphört att gälla.

en: The gpg key signing file '%1%' will expire in %2% day. | The gpg key signing file '%1%' will expire in %2% days.
sv[0]: Gpg-nyckelsigneringsfilen '%1%' löper ut om %2% dag.
sv[1]: Gpg-nyckelsigneringsfilen '%1%' löper ut om %2% dagar.

en: Accepting an unsigned file '%s'.
sv: Accepterar den osignerade filen %s.

en: Accepting an unsigned file '%s' from repository '%s'.
sv: Accepterar den osignerade filen '%s' från förrådet '%s'.

note: translator: %1% is a file name
en: File '%1%' is unsigned.
sv: Filen %s är inte signerad.

note: translator: %1% is a file name, %2% a repositories name
en: File '%1%' from repository '%2%' is unsigned.
sv: Filen '%1%' från förrådet '%2%' är osignerad.

en: Accepting file '%s' signed with an unknown key '%s'.
sv: Accepterar filen %s som är signerad med en okänd nyckel: %s.

en: Accepting file '%s' from repository '%s' signed with an unknown key '%s'.
sv: Accepterar filen '%s' från lagringsplatsen '%s' signerad med en okänd nyckel '%s'.

note: translator: %1% is a file name, %2% is a gpg key ID
en: File '%1%' is signed with an unknown key '%2%'.
sv: Filen '%1%' är signerad med en okänd nyckel '%2%'.

note: translator: %1% is a file name, %2% is a gpg key ID, %3% a repositories name
en: File '%1%' from repository '%3%' is signed with an unknown key '%2%'.
sv: Filen '%1%' från lagringsplatsen '%3%' är signerad med en okänd nyckel '%2%'.

en: Automatically importing the following key:
sv: Importera automatiskt följande nyckel:

en: Automatically trusting the following key:
sv: Har automatiskt förtroende för följande nyckel:

en: New repository or package signing key received:
sv: Tog emot ny förråds- eller paketsigneringsnyckel:

note: translators: this message is shown after showing description of the key
en: Do you want to reject the key, trust temporarily, or trust always?
sv: Vill du avvisa nyckeln, ha temporärt förtroende för den eller alltid ha förtroende för den?

note: translators: this message is shown after showing description of the key
en: Do you want to reject the key, or trust always?
sv: Vill du avvisa nyckeln eller alltid ha förtroende för den?

note: translators: help text for the 'r' option in the 'r/t/a' prompt
en: Don't trust the key.
sv: Använd inte nyckeln.

note: translators: help text for the 't' option in the 'r/t/a' prompt
en: Trust the key temporarily.
sv: Ha temporärt förtroende för nyckeln.

note: translators: help text for the 'a' option in the 'r/t/a' prompt
en: Trust the key and import it into trusted keyring.
sv: Ha förtroende för nyckeln och importera den till betrodd nyckelring.

en: Ignoring failed signature verification for file '%s'!
sv: Ignorerar felaktig signatur för filen '%s'!

en: Ignoring failed signature verification for file '%s' from repository '%s'!
sv: Ignorerar felaktig signatur för filen '%s' från lagringsplatsen '%s'!

en: Double-check this is not caused by some malicious changes in the file!
sv: Kontrollera att det inte beror på att filen har ändrats med ont uppsåt!

note: translator: %1% is a file name
en: Signature verification failed for file '%1%'.
sv: Signaturverifiering misslyckades för filen '%1%'.

note: translator: %1% is a file name, %2% a repositories name
en: Signature verification failed for file '%1%' from repository '%2%'.
sv: Signaturverifiering misslyckades för filen '%1%' från förrådet '%2%'.

en: The rpm database seems to contain old V3 version gpg keys which are meanwhile obsolete and considered insecure:
sv: rpm-database verkar innehålla en gpg-nycklar från en gammal V3-version som inte används längre och anses vara osäkra:

en: To see details about a key call '%1%'.
sv: Om du vill visa detaljer om en nyckel anropar du '%1%'.

en: Unless you believe the key in question is still in use, you can remove it from the rpm database calling '%1%'.
sv: Såvida du inte tror att nyckeln i fråga fortfarande används kan du ta bort den från rpm-databasen genom att anropa '%1%'.

note: translator: %1% is the number of keys, %2% the name of a repository
en: Received %1% new package signing key from repository "%2%": | Received %1% new package signing keys from repository "%2%":
sv[0]: Mottog %1% ny paket signeringsnyckel från förråd "%2%":
sv[1]: Mottog %1% nya paket signeringsnycklar från förråd "%2%":

en: Those additional keys are usually used to sign packages shipped by the repository. In order to validate those packages upon download and installation the new keys will be imported into the rpm database.
sv: Dessa ytterligare nycklar används vanligtvis för att signera paket som skickas av förrådet. För att validera dessa paket vid nedladdning och installation kommer de nya nycklarna att importeras till RPM-databasen.

en: New:
sv: Ny:

en: The repository metadata introducing the new keys have been signed and validated by the trusted key:
sv: Förrådets metadata som introducerar de nya nycklarna har signerats och validerats av den pålitliga nyckeln:

en: No digest for file %s.
sv: Det finns inget sammandrag för filen %s.

en: Unknown digest %s for file %s.
sv: Sammandraget %s för filen %s är okänt.

en: Digest verification failed for file '%1%'
    [%2%]
    
      expected %3%
      but got  %4%
sv: Sammandrag kunde inte verifieras för filen %1%
    [%2%]
    
      %3% förväntades
      men %4% inkom i stället

en: Accepting packages with wrong checksums can lead to a corrupted system and in extreme cases even to a system compromise.
sv: Att godkänna paket med felaktiga checksummor kan korrumpera systemet och i värsta fall förstöra det.

en: However if you made certain that the file with checksum '%1%..' is secure, correct
    and should be used within this operation, enter the first 4 characters of the checksum
    to unblock using this file on your own risk. Empty input will discard the file.
sv: Men om du är säker på att filen med checksumman '%1%..' är säker, korrekt
    och ska användas för den här åtgärden, kan du på egen risk ange de fyra första tecknen
    i checksumman så att filen avblockeras och kan användas. Om du gör en blank inmatning kastas filen.

note: translators: A prompt option
en: discard
sv: kasta bort

note: translators: A prompt option help text
en: Unblock using this file on your own risk.
sv: Avblockera användning av filen på egen risk.

note: translators: A prompt option help text
en: Discard the file.
sv: Kasta bort filen.

note: translators: A prompt text
en: Unblock or discard?
sv: Avblockera eller kasta bort?

en: The following query locks the same objects as the one you want to remove:
sv: Följande fråga låser samma objekt som det du vill ta bort:

en: The following query locks some of the objects you want to unlock:
sv: Med följande fråga spärras vissa av de objekt du vill låsa upp:

en: Do you want to remove this lock?
sv: Vill du ta bort det här låset?

en: The following query does not lock anything:
sv: Följande fråga spärrar inget:

note: help text for the "Abort, retry, ignore?" prompt for media errors
en: Skip retrieval of the file and abort current operation.
sv: Hämta inte filen och avbryt nuvarande åtgärd.

note: help text for the "Abort, retry, ignore?" prompt for media errors
en: Try to retrieve the file again.
sv: Försök att hämta filen igen.

note: help text for the "Abort, retry, ignore?" prompt for media errors
en: Skip retrieval of the file and try to continue with the operation without the file.
sv: Hämta inte filen och försök fortsätta åtgärden utan filen.

note: help text for the "Abort, retry, ignore?" prompt for media errors
en: Change current base URI and try retrieving the file again.
sv: Ändra aktuell bas-URI och försök hämta filen igen.

note: translators: this is a prompt label, will appear as "New URI: "
en: New URI
sv: Ny URI

note: https options translators: a/r/i/u are replies to the "Abort, retry, ignore?" prompt. Translate the a/r/i part exactly as you did the a/r/i string. The 'u' reply means 'Change URI'. https protocol-specific options: 's' stands for Disable SSL certificate authority check
en: a/r/i/u/s
sv: a/f/i/ä/s

en: Disable SSL certificate authority check and continue.
sv: Inaktivera kontroll av SSL-certifikatutfärdare och fortsätt.

note: translators: this is a prompt text
en: Abort, retry, ignore?
sv: Avbryt, försök igen, ignorera?

en: SSL certificate authority check disabled.
sv: Kontroll av SSL-certifikatutfärdare har inaktiverats.

en: No devices detected, cannot eject.
sv: Det går inte att mata ut. Inga enheter upptäcktes.

en: Try to eject the device manually.
sv: Försök att mata ut enheten manuellt.

en: Detected devices:
sv: Identifierade enheter:

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Select device to eject.
sv: Välj vilken enhet du vill mata ut.

en: Insert the CD/DVD and press ENTER to continue.
sv: Sätt i CD/DVD-skivan och tryck på RETUR när du vill fortsätta.

en: Retrying...
sv: Försöker igen...

note: cd/dvd options translators: a/r/i/u are replies to the "Abort, retry, ignore?" prompt. Translate the a/r/i part exactly as you did the a/r/i string. The 'u' reply means 'Change URI'. cd/dvd protocol-specific options: 'e' stands for Eject medium
en: a/r/i/u/e
sv: a/f/i/ä/m

en: Eject medium.
sv: Mata ut mediet.

note: TranslatorExplanation translate letters 'y' and 'n' to whathever is appropriate for your language. Try to check what answers does zypper accept (it always accepts y/n at least) You can also have a look at the regular expressions used to check the answer here: /usr/lib/locale/<your_locale>/LC_MESSAGE
en: Please insert medium [%s] #%d and type 'y' to continue or 'n' to cancel the operation.
sv: Sätt in medium [%s] #%d och skriv "j" om du vill fortsätta eller "n" om du vill avbryta.

note: translators: a/r/i/u are replies to the "Abort, retry, ignore?" prompt Translate the a/r/i part exactly as you did the a/r/i string. the 'u' reply means 'Change URI'.
en: a/r/i/u
sv: a/f/i/ä

en: Authentication required to access %s. You need to be root to be able to read the credentials from %s.
sv: Autentisering krävs för att komma åt %s. Du måste vara root för att kunna läsa uppgifterna från %s.

en: User Name
sv: Användarnamn

note: password
en: Password
sv: Lösenord

en: Retrieving delta
sv: Hämtar delta

note: translators: this text is a progress display label e.g. "Applying delta foo [42%]"
en: Applying delta
sv: Verkställer delta

en: In cache %1%
sv: I cache %1%

en: Retrieving:
sv: Hämtar:

en: Signature verification failed
sv: Signaturen kunde inte verifieras

en: Accepting package despite the error.
sv: Paketet godkänns trots felet.

note: TranslatorExplanation speaking of a script - "Running: script file name (package name, script dir)"
en: Running: %s  (%s, %s)
sv: Kör: %s  (%s, %s)

en: Removal of %s failed:
sv: Det gick inte att ta bort %s:

note: translators: This text is a progress display label e.g. "Removing packagename-x.x.x [42%]"
en: Removing: %s
sv: Tar bort %s

en: Installation of %s failed:
sv: Installationen av %s misslyckades:

note: TranslatorExplanation This text is a progress display label e.g. "Installing: foo-1.1.2 [42%]"
en: Installing: %s
sv: Installerar: %s

note: translators: A progressbar label
en: Checking for file conflicts:
sv: Söker efter filkonflikter:

note: TranslatorExplanation %1%(number of packages); detailed list follows
en: %1% package had to be excluded from file conflicts check because it is not yet download. | %1% packages had to be excluded from file conflicts check because they are not yet downloaded.
sv[0]: %1% paket behövde uteslutas från filkonflikter eftersom det ännu inte är nedladdade.
sv[1]: %1% paket behövde uteslutas från filkonflikter eftersom det ännu inte är nedladdade.

note: TranslatorExplanation %1%(commandline option)
en: Checking for file conflicts requires not installed packages to be downloaded in advance in order to access their file lists. See option '%1%' in the zypper manual page for details.
sv: För att söka efter filkonflikter måste ej installerade paket hämtas i förväg så att deras fillistor blir åtkomliga. Se alternativ %1% på zypper-handbokssidan för mer information.

note: TranslatorExplanation %1%(number of conflicts); detailed list follows
en: Detected %1% file conflict: | Detected %1% file conflicts:
sv[0]: Upptäckte konflikt mellan %1% fil:
sv[1]: Upptäckte konflikt mellan %1% filer:

en: Conflicting files will be replaced.
sv: Filer i konflikt kommer att ersättas.

note: TranslatorExplanation Problem description before asking whether to "Continue? [yes/no] (no):"
en: File conflicts happen when two packages attempt to install files with the same name but different contents. If you continue, conflicting files will be replaced losing the previous content.
sv: Filkonflikter uppstår när två paket försöker installera filer med samma namn men olika innehåll. Om du fortsätter kommer filer i konflikt att ersättas, vilket innebär att det föregående innehållet går förlorat.

note: TranslatorExplanation This text is a progress display label e.g. "Installing: foo-1.1.2 [42%]"
en: Executing %s script for: %s
sv: Kör %s skript för: %s

note: TranslatorExplanation This text is a progress display label e.g. "Installing: foo-1.1.2 [42%]"
en: Executing %s script
sv: Kör %s skript

note: TranslatorExplanation This text is a progress display label e.g. "Installing: foo-1.1.2 [42%]"
en: Cleaning up: %s
sv: Rensar upp: %s

note: translator: %s is an other command: "This is an alias for 'zypper info -t patch'."
en: This is an alias for '%s'.
sv: Detgz är ett alias för %s.

en: Examples:
sv: Exempel:

en: Arguments:
sv: Argument:

en: Command options:
sv: Kommandoalternativ:

en: Solver options:
sv: Lösningsalternativ:

en: Expert options:
sv: Expertalternativ:

en: This command has no additional options.
sv: Det här kommandot har inga ytterligare alternativ.

en: Legacy options:
sv: Föråldrade alternativ:

note: translator: '-r             The same as -f.
en: The same as %1%.
sv: Samma som %1%.

en: Usage:
sv: Användning:

en: Global Options:
sv: Globala alternativ:

en: Commands:
sv: Kommandon:

note: translators: --details
en: Show the detailed installation summary.
sv: Visa detaljerad installationsöversikt.

en: Type of package (%1%).
sv: Typ av paket (%1%).

note: translators: --best-effort
en: Do a 'best effort' approach to update. Updates to a lower than the latest version are also acceptable.
sv: Gör den bästa möjliga uppdateringen. Uppdateringar till en tidigare version än den senaste godkänns också.

en: Consider only patches which affect the package management itself.
sv: Överväg endast korrigeringar som påverkar själva pakethanteringen.

en: Root privileges are required to run this command.
sv: Rotprivilegier krävs för att köra detta kommando.

en: This is a transactional-server, please use transactional-update to update or modify the system.
sv: Detta är en transaktionsserver, använd en transaktionsuppdatering för att uppdatera eller ändra systemet.

en: The target filesystem is mounted as read-only. Please make sure the target filesystem is writeable.
sv: Målfilsystemet är anslutet som skrivskyddat. Se till att målfilsystemet är skrivbart.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: dist-upgrade (dup) [OPTIONS]
sv: dist-upgrade (dup) [alternativ]

note: translators: command summary: dist-upgrade, dup translators: command description
en: Perform a distribution upgrade.
sv: Gör en distributionsuppgradering.

note: translators: --from <ALIAS|#|URI>
en: Restrict upgrade to specified repository.
sv: Begränsa uppgraderingen till det angivna arkivet.

en: Remove unneeded orphaned packages.
sv: Ta bort onödiga föräldralösa paket.

en: You are about to do a distribution upgrade with all enabled repositories. Make sure these repositories are compatible before you continue. See '%s' for more information about this command.
sv: Du kommer att göra en distributionsuppgradering med alla aktiva arkiv. Kontrollera att arkiven är kompatibla innan du fortsätter. Mer information om kommandot finns i %s.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: zypper [--GLOBAL-OPTIONS] <COMMAND> [--COMMAND-OPTIONS] [ARGUMENTS]
sv: zypper [--global-options] <kommando> [--command-options] [arguments]

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: zypper <SUBCOMMAND> [--COMMAND-OPTIONS] [ARGUMENTS]
sv: zypper <underkommando> [--command-options] [arguments]

en: Print zypper help
sv: Skriv ut hjälpen

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: install-new-recommends (inr) [OPTIONS]
sv: install-new-recommends (inr) [alternativ]

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: verify (ve) [OPTIONS]
sv: verify (ve) [alternativ]

note: translators: command summary: install-new-recommends, inr
en: Install newly added packages recommended by installed packages.
sv: Installera nyligen tillagda paket som rekommenderas av installerade paket.

note: translators: command summary: verify, ve
en: Verify integrity of package dependencies.
sv: Verifiera paketberoendenas integritet.

note: translators: command description
en: Install newly added packages recommended by already installed ones. This command basically re-evaluates the recommendations of all installed packages and fills up the system accordingly. You don't want to call this unconditionally on small or minimal systems, as it may easily add a large number of packages.
sv: Installera nyligen tillagda paket som rekommenderas av redan installerade paket. Detta kommando omvärderar rekommendationerna från alla installerade paket och fyller på systemet beroende på resultatet. Du vill troligtvis inte anropa detta kommando ovillkorligen på mindre eller minimala system eftersom det kan leda till att ett stort antal paket läggs till.

note: translators: command description, %1% is a zypper command
en: Called as '%1%', it restricts the command to just look for packages supporting available hardware, languages or filesystems. Useful after having added e.g. new hardware or driver repos.
sv: Anropat som '%1%' och begränsar kommandot att bara söka efter paket som har stöd för tillgängliga maskinvaror, språk och filsystem. Praktiskt efter att ny maskinvara har lagts till eller efter drivrutinsuppdateringar.

note: translators: command description
en: Check whether dependencies of installed packages are satisfied and suggest to install or remove packages in order to repair the dependency problems.
sv: Kontrollera om beroenden för installerade paket fungerar korrekt och föreslå paket att installera/avlägsna för att reparera eventuella beroendeproblem.

en: Select packages by plain name, not by capability.
sv: Välj paket efter vanligt namn, inte kapacitet.

en: Select packages solely by capability.
sv: Välj paket endast efter kapacitet.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: remove (rm) [OPTIONS] <CAPABILITY> ...
sv: remove (rm) [alternativ] <kapacitet> ...

note: translators: command summary: remove, rm
en: Remove packages.
sv: Ta bort paket.

note: translators: command description
en: Remove packages with specified capabilities. A capability is NAME[.ARCH][OP<VERSION>], where OP is one of <, <=, =, >=, >.
sv: Ta bort paket med angivna kapaciteter. En kapacitet är NAMN[.ARCH][OP<VERSION>], där OP är ett av följande: <, <=, =, >=, >.

en: Too few arguments.
sv: För få argument.

en: At least one package name is required.
sv: Minst ett paketnamn måste anges.

en: Cannot uninstall patches.
sv: Det går inte att avinstallera programfixar.

en: Installed status of a patch is determined solely based on its dependencies.
    Patches are not installed in sense of copied files, database records,
    or similar.
sv: Det installerade tillståndet för en programfix baseras enbart på dess beroenden.
    Programfixar installeras inte baserat på kopierade filer, databasposter
    eller liknande.

en: Uninstallation of a source package not defined and implemented.
sv: Avinstallation av ett källpaket ej definierat och implementerat.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: install (in) [OPTIONS] <CAPABILITY|RPM_FILE_URI> ...
sv: install (in) [alternativ] <capability|rpm_file_uri> ...

note: translators: command summary: install, in
en: Install packages.
sv: Installera paket.

note: translators: command description
en: Install packages with specified capabilities or RPM files with specified location. A capability is NAME[.ARCH][OP<VERSION>], where OP is one of <, <=, =, >=, >.
sv: Installera paket med angivna kapaciteter eller RPM-filer med angivna platser. En kapacitet är NAMN[.ARCH][OP<VERSION>], där OP är ett av följande <, <=, =, >=, >.

note: translators: --from <ALIAS|#|URI>
en: Select packages from the specified repository.
sv: Välj paket från det angivna arkivet.

note: translators: --oldpackage
en: Allows one to replace a newer item with an older one. Handy if you are doing a rollback. Unlike --force it will not enforce a reinstall.
sv: Tillåt att ett nyare objekt ersätts med ett äldre. Det kan vara bra om du gör en återställning. Till skillnad från --force tvingas inte någon ominstallation fram.

en: Silently install unsigned rpm packages given as commandline parameters.
sv: Installera osignerade rpm-paket i bakgrunden som kommandoradparametrar.

note: translators: -f, --force
en: Install even if the item is already installed (reinstall), downgraded or changes vendor or architecture.
sv: Installera även om objektet redan är installerat (installera om) nedgraderat eller ändrar leverantör eller arkitektur.

note: translators: rug related message, shown if 'zypper in --entire-catalog foorepo someargument' is specified
en: Ignoring arguments, marking the entire repository.
sv: Ignorerar argument, markerar hela arkivet.

en: No valid arguments specified.
sv: Inget giltigt argument har angetts.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: removeptf (rmptf) [OPTIONS] <PTF|CAPABILITY> ...
sv: removeptf (rmptf) [ALTERNATIV] <PTF|KAPABILITET> ...

note: translators: command summary: removeptf, rmptf
en: Remove (not only) PTFs.
sv: Ta bort (inte endast) PTFs.

note: translators: command description
en: A remove command which prefers replacing dependant packages to removing them as well. In fact this is a full featured install command with the remove modifier (-) applied to its plain arguments. So 'removeptf foo' is the same as 'install -- -foo'. This is why the command accepts the same options as the install command. It is the recommended way to remove a PTF (Program Temporary Fix).
sv: Ett ta bort-kommando som föredrar att ersätta beroende paket framför att också ta bort dem. I själva verket är detta ett komplett installationskommando med ta bort modifieraren (-) applicerad på dess vanliga argument. Så 'removeptf foo' är detsamma som 'install -- -foo'. Det är därför kommandot accepterar samma alternativ som installationskommandot. Det är det rekommenderade sättet att ta bort en PTF (Program Temporär Fix).

en: A PTF is typically removed as soon as the fix it provides is applied to the latest official update of the dependant packages. But you don't want the dependant packages to be removed together with the PTF, which is what the remove command would do. The removeptf command however will aim to replace the dependant packages by their official update versions.
sv: En PTF tas vanligtvis bort så snart korrigeringen den tillhandahåller tillämpas på den senaste officiella uppdateringen av de beroende paketen. Men du vill inte att de beroende paketen ska tas bort tillsammans med PTF, vilket är vad kommandot remove skulle göra. Kommandot removeptf kommer dock att syfta till att ersätta de beroende paketen med deras officiella uppdateringsversioner.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: list-patches (lp) [OPTIONS]
sv: list-patches (lp) [ALTERNATIV]

note: translators: command summary: list-patches, lp
en: List available patches.
sv: Lista tillgängliga patchar.

note: translators: command description
en: List all applicable patches.
sv: Lista alla tillgängliga programfixar.

note: translators: -a, --all
en: List all patches, not only applicable ones.
sv: Lista alla programfixar, inte bara de som är tillgängliga.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: list-updates (lu) [OPTIONS]
sv: list-updates (lu) [ALTERNATIV]

note: translators: command summary: list-updates, lu
en: List available updates.
sv: Visa tillgängliga uppdateringar.

note: translators: command description
en: List all available updates.
sv: Visa alla tillgängliga uppdateringar.

note: translators: -a, --all
en: List all packages for which newer versions are available, regardless whether they are installable or not.
sv: Visa alla paket som det finns nyare versioner för, oavsett om de kan installeras eller inte.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: addlocale (aloc) [OPTIONS] <LOCALE> ...
sv: addlocale (aloc) [ALTERNATIV] <SPRÅKVERSION> ...

en: Add locale(s) to requested locales.
sv: Lägg till språkversion(er) i begärda språk.

en: Add given locale(s) to the list of requested locales.
sv: Lägg till språkversion(er) i listan över begärda språk.

en: Do not install corresponding packages for given locale(s).
sv: Installera inte motsvarande paket för vald(a) språkversion(er).

en: Specify locale which shall be supported by the language code. Get a list of all available locales by calling '%s'.
sv: Ange språkversion som språkkoden ska ge stöd åt. Hämta en lista över alla tillgängliga språkversioner genom att anropa '%s'.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: locales (lloc) [OPTIONS] [LOCALE] ...
sv: locales (lloc) [ALTERNATIV] [SPRÅKVERSION] ...

en: List requested locales (languages codes).
sv: Lista över begärda språkversioner (språkkoder).

en: List requested locales and corresponding packages.
sv: Lista begärda språkversioner och motsvarande paket.

en: Show corresponding packages.
sv: Visa motsvarande paket.

en: List all available locales.
sv: Lista alla tillgängliga språkversioner.

en: Ignoring positional arguments because --all argument was provided.
sv: Ignorerar positionsargument efter mottagning av --all argument.

en: The locale(s) for which the information shall be printed.
sv: Språkversion(er) för vilka informationen ska skrivas ut.

en: Get all locales with lang code 'en' that have their own country code, excluding the fallback 'en':
sv: Hämta alla språkversioner med språkkoden 'en' som har sin egen landskod, exklusive grundspråket 'en':

en: Get all locales with lang code 'en' with or without country code:
sv: Hämta alla språkversioner med språkkoden 'en' med eller utan landskod:

en: Get the locale matching the argument exactly:
sv: Hämta språkversionen som exakt matchar argumentet:

en: Get the list of packages which are available for 'de' and 'en':
sv: Hämta listan över paket som är tillgängliga för 'de' och 'en':

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: removelocale (rloc) [OPTIONS] <LOCALE> ...
sv: removelocale (rloc) [ALTERNATIV] <SPRÅKVERSION> ...

en: Remove locale(s) from requested locales.
sv: Ta bort språkversion(er) från begärda språk.

en: Remove given locale(s) from the list of supported languages.
sv: Ta bort vald(a) språkversion(er) från listan över språk som stöds.

en: Specify locales which shall be removed by the language code. Get the list of requested locales by calling '%s'.
sv: Ange språkversion(er) som ska tas bort av språkkoden. Hämta listan över begärda språkversioner genom att anropa '%s'.

en: Do not remove corresponding packages for given locale(s).
sv: Ta inte bort motsvarande paket för vald(a) språkversion(er).

note: translators: command synopsis; do not translate the command 'name (abbreviations)' or '-option' names
en: addlock (al) [OPTIONS] <LOCKSPEC>...
sv: addlock (al) [ALTERNATIV] <LOCKSPEC>...

note: translators: command summary
en: Add a package lock.
sv: Lägg till ett paketlås.

en: LOCKSPEC is formed by '[KIND:]NAME[ OP EDITION]', where NAME may also be a glob pattern using * and ? wildcard characters. Non-package types may to have their KIND: string prepended (e.g. 'patch:foo') or use the commands --type option.
sv: LOCKSPEC bildas av '[Kind:] Name [op edition]', där NAMN också kan vara ett globmönster med * och? jokertecken. Icke-pakettyper kan ha sitt slag: sträng förberedd (t.ex. 'patch: foo') eller använda kommandon-typ.

en: The basic form will lock all editions of the matching items. You can optionally restrict the lock to match a specific edition or edition range using =, <, <=, >, >= or != followed an EDITION.
sv: Grundformen låser alla utgåvor av matchande objekt. Du kan valfritt begränsa låset för att matcha en specifik utgåva eller upplaga omfång genom att använda =, <, <=, >, >= eller != efter en UTGÅVA.

en: Restrict the lock to the specified repository.
sv: Begränsa låset till det angivna arkivet.

en: Reason for specific lock.
sv: Anledning för specifikt lås.

en: Specified lock has been successfully added. | Specified locks have been successfully added.
sv[0]: Det angivna låset har lagts till.
sv[1]: De angivna låsen har lagts till.

en: Problem adding the package lock:
sv: Det gick inte att lägga till paketlåset:

note: translators: command summary
en: Remove useless locks.
sv: Ta bort lås som inte används.

note: translators: -d, --only-duplicates
en: Clean only duplicate locks.
sv: Ta endast bort dubbla lås.

note: translators: -e, --only-empty
en: Clean only locks which doesn't lock anything.
sv: Ta endast bort lås som inte används för att låsa någonting.

en: Removed %lu lock. | Removed %lu locks.
sv[0]: Tog bort %lu lås.
sv[1]: Tog bort %lu lås.

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: Table column header translators: header of table column - the name of the package translators: name (general header)
en: Name
sv: Namn

en: Matches
sv: Matchningar

note: translators: Table column header translators: type (general header)
en: Type
sv: Typ

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: package's repository (header)
en: Repository
sv: Förråd

en: Comment
sv: Kommentar

note: translators: locks table value
en: (multiple)
sv: (fler)

note: translators: locks table value
en: (any)
sv: (alla)

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Keep installed
sv: Behåll installerat

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Do not install
sv: Installera inte

note: translators: command synopsis; do not translate the command 'name (abbreviations)' or '-option' names
en: locks (ll) [OPTIONS]
sv: locks (ll) [alternativ]

en: List current package locks.
sv: Visa lista över aktuella paketlås.

en: Show the number of resolvables matched by each lock.
sv: Visa antalet resurser som matchas av varje lås.

en: List the resolvables matched by each lock.
sv: Visa lista över resurser som matchas av varje lås.

en: Error reading the locks file:
sv: Ett fel uppstod vid läsning av låsfilen:

en: There are no package locks defined.
sv: Inget paketlås har definierats.

en: removelock (rl) [OPTIONS] <LOCK-NUMBER|PACKAGENAME> ...
sv: removelock (rl) [alternativ] <låsnummer|paketnamn> ...

en: Remove a package lock.
sv: Ta bort ett paketlås.

note: translators: command description; %1% is acoomand like 'zypper locks'
en: Remove a package lock. Specify the lock to remove by its number obtained with '%1%' or by package name.
sv: Ta bort ett paketlås. Ange låset med hjälp av numret från %1% eller av paketnamnet.

en: Remove only locks with specified repository.
sv: Ta bara bort lås med det angivna arkivet.

en: Specified lock has been successfully removed.
sv: Det angivna låset har tagits bort.

en: No lock has been removed.
sv: Inget lås har tagits bort.

en: %zu lock has been successfully removed. | %zu locks have been successfully removed.
sv[0]: %zu lås har tagits bort.
sv[1]: %zu lås har tagits bort.

en: Problem removing the package lock:
sv: Det gick inte att ta bort paketlåset:

note: translators: command summary: needs-rebooting
en: Check if the reboot-needed flag was set.
sv: Kontrollera om flaggan needs-reboot är inställd.

en: Checks if the reboot-needed flag was set by a previous update or install of a core library or service.
    Exit code ZYPPER_EXIT_INF_REBOOT_NEEDED indicates that a reboot is suggested, otherwise the exit code is set to ZYPPER_EXIT_OK.
sv: Kontrollerar om flaggan needs-reboot har ställts in av en tidigare uppdatering eller installation av ett källbibliotek eller en tjänst.
    Avslutningskoden ZYPPER_EXIT_INF_REBOOT_NEEDED anger att det krävs en omstart, annars är avslutningskoden inställd på ZYPPER_EXIT_OK.

en: This is the recommended way for scripts to test whether a system reboot is suggested.
sv: Detta är det rekommenderade sättet för skript att testa om en system omstart föreslås.

en: Since the last system boot core libraries or services have been updated.
sv: Källbibliotek eller tjänster har uppdaterats.

en: Reboot is suggested to ensure that your system benefits from these updates.
sv: Omstart krävs för att se till att dessa uppdateringar tillämpas av systemet.

en: No core libraries or services have been updated since the last system boot.
sv: Inga källbibliotek eller tjänster har uppdaterats.

en: Reboot is probably not necessary.
sv: Omstart behövs troligtvis inte.

note: translators: command summary translators: command description
en: Show an animal.
sv: Visa ett djur.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: what-provides (wp) <CAPABILITY>
sv: what-provides (wp) <kapacitet>

note: translators: command summary: what-provides, wp
en: List packages providing specified capability.
sv: Visa paket med den angivna kapaciteten.

en: List all packages providing the specified capability.
sv: Visa alla paket som innehåller den angivna kapaciteten.

note: translators: command description what-provides: %1% is a zypper command line, %2% a command line option
en: The command is an alias for '%1%' and performs a case-insensitive search. For a case-sensitive search call the search command and add the '%2%' option.
sv: Kommandot är ett alias för '%1%' och utför en sökning som inte är skiftlägeskänslig. För en skiftlägeskänslig sökning använd sökkommandot och lägg till alternativet '%2%'.

note: "what-provides" is obsolete The "what-provides" now is included in "search" command, e.g. zypper what-provides 'zypper>1.6' zypper se --match-exact --provides 'zypper>1.6'
en: Command '%s' is replaced by '%s'.
sv: Kommandot %s ersätts av %s.

en: See '%s' for all available options.
sv: Se %s för alla tillgängliga alternativ.

en: Don't change anything, just report what would be done.
sv: Ändra inte något, rapportera bara vad som ska göras.

note: translators: %1% is a commandline option (like "--download-only")
en: A meaningful file conflict check can only be performed if used together with '%1%'.
sv: En meningsfull filkonfliktkontroll kan endast utföras om den används tillsammans med '%1%'.

note: translators: -r, --repo <ALIAS|#|URI>
en: Work only with the specified repository.
sv: Arbeta endast med den angivna lagringsplatsen.

en: Option '--%s' overrides a previously set download mode.
sv: Alternativet '--%s' går förbi ett tidigare inställd nedladdningsläge.

en: Available download modes: %s
sv: Tillgängliga hämtningslägen: %s

note: translators: --download
en: Set the download-install mode. Available modes: %s
sv: Använd läget hämta-installera. Tillgängliga lägen: %s

note: translators: -d, --download-only
en: Only download the packages, do not install.
sv: Hämta endast paket. Installera inte.

note: translators: -i, --installed-only
en: Show only installed packages.
sv: Visa bara installerade paket.

note: translators: -u, --not-installed-only
en: Show only packages which are not installed.
sv: Visa bara paket som inte är installerade.

en: Automatically say 'yes' to third party license confirmation prompt. See 'man zypper' for more details.
sv: Svara automatiskt 'ja' på bekräftelse av tredjeparts licensavtal. Se 'man zypper' för ytterligare detaljer.

en: Automatically accept product licenses only. See 'man zypper' for more details.
sv: Acceptera endast produktlicenser automatiskt. Se 'man zypper' för ytterligare detaljer.

note: translators: --replacefiles
en: Install the packages even if they replace files from other, already installed, packages. Default is to treat file conflicts as an error. --download-as-needed disables the fileconflict check.
sv: Installera paketen även om de ersätter filer från andra paket som redan installerats. Som standard behandlas filkonflikter som fel. --download-as-needed inaktiverar fileconflict check.

note: translators: -y, --no-confirm
en: Don't require user interaction. Alias for the --non-interactive global option.
sv: Kräver inte användarinteraktion. Är alias för den globala --non-interactive växeln.

en: Whether applicable optional patches should be treated as needed or be excluded.
sv: Whether applicable optional patches should be treated as needed or be excluded.
    Anger om tillgängliga frivilliga programfixar skall flaggas som nödvändiga eller uteslutas.

en: The default is to exclude optional patches.
sv: Som standard utesluts frivilliga programfixar.

en: The default is to include optional patches.
sv: Som standard inkluderas frivilliga programfixar.

note: translators: --with-interactive
en: Do not skip interactive updates.
sv: Hoppa inte över interaktiva uppdateringar.

note: translators: --skip-interactive
en: Skip interactive updates.
sv: Hoppa över interaktiva uppdateringar.

note: translators: --sort-by-name
en: Sort packages by name (default).
sv: Sortera paketen efter namn (standard).

note: translators: --sort-by-repo translators: --sort-by-catalog
en: Sort packages by repository.
sv: Sortera paketen efter lagringsplats.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patch [OPTIONS]
sv: patch [alternativ]

note: translators: command summary: patch
en: Install needed patches.
sv: Installera programfixar som behövs.

note: translators: command description
en: Install all available needed patches.
sv: Installera alla tillgängliga korrigeringsfiler som behövs.

en: When updating the affected/vulnerable packages described by a patch, zypper always aims for the latest available version.
sv: Vid uppdatering av de drabbade/sårbara paketen som beskrivs av en patch siktar zypper alltid på den senaste tillgängliga versionen.

en: Skip needed patches which do not apply without conflict.
sv: Hoppa över nödvändiga patchar som inte appliceras utan konflikt.

en: Additionally try to update all packages not covered by patches. The option is ignored, if the patch command must update the update stack first. Can not be combined with --updatestack-only.
sv: Prova också att uppdatera alla paket som inte omfattas av korrigeringar. Alternativet ignoreras om korrigeringskommandot måste uppdatera uppdateringsstacken först. Kan inte kombineras med enbart uppdateringsstack.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patch-check (pchk) [OPTIONS]
sv: patch-check (pchk) [ALTERNATIV]

note: translators: command summary: patch-check, pchk
en: Check for patches.
sv: Sök efter programfixar.

note: translators: command description
en: Display stats about applicable patches. The command returns 100 if needed patches were found, 101 if there is at least one needed security patch.
sv: Visa statistik om tillgängliga programfixar. Kommandot returnerar 100 om nödvändiga programfixar hittas, och 101 om det finns minst en nödvändig säkerhetsuppdatering.

note: translators: command synopsis; do not translate the command 'name (abbreviations)' or '-option' names
en: ps [OPTIONS]
sv: ps [alternativ]

note: translators: command description
en: List running processes which might still use files and libraries deleted by recent upgrades.
sv: Visa lista över processer som fortfarande kan använda filer och bibliotek som tagits bort vid de senaste uppgraderingarna.

note: translators: -s, --short
en: Create a short table not showing the deleted files. Given twice, show only processes which are associated with a system service. Given three times, list the associated system service names only.
sv: Skapa en kort tabell som inte visar de borttagna filerna. Andra gången visas visa bara processer som är associerade med en systemtjänst. Tredje gången visas endast en lista över de associerade systemtjänsternas namn.

note: translators: --print <format>
en: For each associated system service print <format> on the standard output, followed by a newline. Any '%s' directive in <format> is replaced by the system service name.
sv: För varje associerad systemtjänstutskrift <format> på standardutdata, följt av en ny rad. Ett direktiv som '%s' i <format> ersätts av systemtjänstens namn.

note: translators: -d, --debugFile <path>
en: Write debug output to file <path>.
sv: Skriv felsökningsutdata till en fil <path>.

en: Check failed:
sv: Kontrollen misslyckades:

note: Here: Table output
en: Checking for running processes using deleted libraries...
sv: Kontrollerar om processer som körs använder borttagna bibliotek...

note: process login name
en: User
sv: Användare

note: process command name
en: Command
sv: Kommando

note: "/etc/init.d/ script that might be used to restart the command (guessed)
en: Service
sv: Tjänst

note: "list of deleted files or libraries accessed"
en: Files
sv: Filer

en: No processes using deleted files found.
sv: Inga processer som använder borttagna filer hittades.

en: The following running processes use deleted files:
sv: Följande processer som körs använder borttagna filer:

en: You may wish to restart these processes.
sv: Du kan behöva starta om dessa processer.

en: See '%s' for information about the meaning of values in the above table.
sv: Information om vad värdena i tabellen ovan betyder finns i %s.

en: Note: Not running as root you are limited to searching for files you have permission to examine with the system stat(2) function. The result might be incomplete.
sv: Obs! Om du inte kör som root är du begränsad till att söka efter filer du har behörighet att undersöka med system stat(2)-funktionen. Resultatet kan bli ofullständigt.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: info (if) [OPTIONS] <NAME>[-<VERSION>[-<RELEASE>]] ...
sv: info (if) [ALTERNATIV] <NAMN>[-<VERSION>[-<UTGÅVA>]] ...

note: translators: command summary: info, if
en: Show full information for specified packages.
sv: Visa fullständig information om de angivna paketen.

note: translators: command description
en: Show detailed information for specified packages. By default the packages which match exactly the given names are shown. To get also packages partially matching use option '--match-substrings' or use wildcards (*?) in name.
sv: Visa utförlig information om angivna paket. Som standard visas de paket som matchar de givna namnen exakt. Om du även vill visa delvis matchade paket använder du alternativet --match-substrings eller jokertecken (* och ?) i namnet.

en: If no version constraint is specified, information about the best available package is shown. Note that both the version and release numbers must always match exactly.
sv: Om ingen versionsbegränsning är specificerad visas information om det bästa tillgängliga paketet. Observera att både versions och utgivningsnumren alltid måste matcha exakt.

note: translators: -s, --match-substrings
en: Print information for packages partially matching name.
sv: Skriv ut information om paket med delvis matchade namn.

note: translators: --provides
en: Show provides.
sv: Visa tillhandahåller.

note: translators: --requires
en: Show requires and prerequires.
sv: Visa kräver och förutsätter.

note: translators: --conflicts
en: Show conflicts.
sv: Visa i konflikt med.

note: translators: --obsoletes
en: Show obsoletes.
sv: Visa gör inaktuella.

note: translators: --recommends
en: Show recommends.
sv: Visa rekommenderar.

note: translators: --supplements
en: Show supplements.
sv: Visa tillägg.

note: translators: --suggests
en: Show suggests.
sv: Visa föreslår.

en: Required argument missing.
sv: Obligatoriska argument saknas.

en: Usage
sv: Användning

note: translators: command summary: patch-info
en: Show full information for specified patches.
sv: Visa fullständig information om de angivna programfixarna.

note: translators: command summary: pattern-info
en: Show full information for specified patterns.
sv: Visa fullständig information om de angivna mönstren.

note: translators: command summary: product-info
en: Show full information for specified products.
sv: Visa fullständig information om de angivna produkterna.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patch-info <PATCHNAME> ...
sv: patch-info <programfix> ...

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: pattern-info <PATTERN_NAME> ...
sv: pattern-info <mönsternamn> ...

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: product-info <PRODUCT_NAME> ...
sv: product-info <produktnamn> ...

note: translators: command description
en: Show detailed information for patches.
sv: Visa detaljerad information om programfixar.

note: translators: command description
en: Show detailed information for patterns.
sv: Visa detaljerad  information om mönster.

note: translators: command description
en: Show detailed information for products.
sv: Visa detaljerad information om produkter.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: packages (pa) [OPTIONS] [REPOSITORY] ...
sv: paket (pa) [alternativ] [arkiv] ...

note: translators: command summary: packages, pa
en: List all available packages.
sv: Visa alla tillgängliga paket.

note: translators: command description
en: List all packages available in specified repositories.
sv: Lista alla paket som är tillgängliga i angivna arkiv.

note: translators: --autoinstalled
en: Show installed packages which were automatically selected by the resolver.
sv: Visa installerade paket som valdes automatiskt av upplösaren.

note: translators: --userinstalled
en: Show installed packages which were explicitly selected by the user.
sv: Visa installerade paket som uttryckligen valts ut av användaren.

note: translators: --system
en: Show installed packages which are not provided by any repository.
sv: Visa installerade paket som inte tillhandahålls av någon lagringsplats.

note: translators: --orphaned
en: Show system packages which are orphaned (without repository and without update candidate).
sv: Visa systempaket som är föräldralösa (utan lagringsplats och utan uppdateringskandidat).

note: translators: --suggested
en: Show packages which are suggested.
sv: Visa paket som föreslås.

note: translators: --recommended
en: Show packages which are recommended.
sv: Visa paket som rekommenderas.

note: translators: --unneeded
en: Show packages which are unneeded.
sv: Visa paket som inte behövs.

note: translators: -N, --sort-by-name
en: Sort the list by package name.
sv: Sortera listan efter paketnamn.

note: translators: -R, --sort-by-repo
en: Sort the list by repository.
sv: Sortera listan efter arkiv.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patches (pch) [REPOSITORY] ...
sv: patches (pch) [arkiv] ...

note: translators: command summary: patches, pch
en: List all available patches.
sv: Visa alla tillgängliga programfixar.

note: translators: command description
en: List all patches available in specified repositories.
sv: Visa alla tillgängliga programfixar i de angivna arkiven.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patterns (pt) [OPTIONS] [REPOSITORY] ...
sv: patterns (pt) [alternativ] [arkiv] ...

note: translators: command summary: patterns, pt
en: List all available patterns.
sv: Visa alla tillgängliga mönster.

note: translators: command description
en: List all patterns available in specified repositories.
sv: Visa alla tillgängliga mönster i de angivna arkiven.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: products (pd) [OPTIONS] [REPOSITORY] ...
sv: products (pd) [alternativ] [arkiv] ...

note: translators: command summary: products, pd
en: List all available products.
sv: Visa alla tillgängliga produkter.

note: translators: command description
en: List all products available in specified repositories.
sv: Visa alla tillgängliga produkter i de angivna arkiven.

note: translators: --xmlfwd <TAG>
en: XML output only: Literally forward the XML tags found in a product file.
sv: Endast XML-utdata: Vidarebefordra helt enkelt de XML-taggar som hittas i en produktfil.

en: Option %1% has no effect without the %2% global option.
sv: Alternativ %1% har ingen effekt utan det globala alternativet %2%.

en: addrepo (ar) [OPTIONS] <URI> <ALIAS>
sv: addrepo (ar) [alternativ] <URI> <alias>

en: addrepo (ar) [OPTIONS] <FILE.repo>
sv: addrepo (ar) [alternativ] <file.repo>

en: Add a new repository.
sv: Lägg till ett nytt arkiv.

en: Add a repository to the system. The repository can be specified by its URI or can be read from specified .repo file (even remote).
sv: Lägg till en lagringsplats i systemet. Lagringsplatsen kan specificeras med sitt URI eller läsas från angiven .repo-fil (även fjärransluten).

en: Just another means to specify a .repo file to read.
sv: Bara ett annat sätt att specificera en .repo-fil att läsa in.

en: Probe URI.
sv: Sondera URI.

en: Don't probe URI, probe later during refresh.
sv: Sondera inte URI, sondera senare vid uppdatering.

en: The repository type is always autodetected. This option is ignored.
sv: Den här arkivtypen detekteras alltid automatiskt. Det här alternativet ignoreras.

en: Cannot use %s together with %s. Using the %s setting.
sv: Det går inte att använda %s tillsammans med %s. Inställningen %s används.

en: If only one argument is used, it must be a URI pointing to a .repo file.
sv: Om bara ett argument används måste det vara en URI som pekar på en REPO-fil.

en: Specified type is not a valid repository type:
sv: Den angivna typen är inte en giltig förrådstyp:

en: See '%s' or '%s' to get a list of known repository types.
sv: En lista över kända förrådstyper finns i "%s" och "%s".

en: Clean local caches.
sv: Rensa lokala cacheminnen.

note: translators: -r, --repo <ALIAS|#|URI>
en: Clean only specified repositories.
sv: Rensa bara angivna arkiv.

note: translators: -m, --metadata
en: Clean metadata cache.
sv: Rensa metadata i cacheminnet.

note: translators: -M, --raw-metadata
en: Clean raw metadata cache.
sv: Rensa raw-metadata i cacheminnet.

note: translators: -a, --all
en: Clean both metadata and package caches.
sv: Rensa både metadata och paket i cacheminnet.

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: URI
sv: uri

note: 'enabled' flag translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Enabled
sv: Aktiverad

note: GPG Check translators: property name; short; used like "Name: value"
en: GPG Check
sv: GPG-kontroll

note: translators: repository priority (in zypper repos -p or -d) translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Priority
sv: Prioritet

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Autorefresh
sv: Automatisk uppdatering

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Keep Packages
sv: Behåll paket

en: GPG Key URI
sv: URI för GPG-nyckel

en: Path Prefix
sv: Prefix för sökväg

en: Parent Service
sv: Överordnad tjänst

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Repo Info Path
sv: Sökväg till arkivinfo

en: MD Cache Path
sv: Sökväg för MD-cache

en: repos (lr) [OPTIONS] [REPO] ...
sv: repos (lr) [ALTERNATIV] [REPO] ...

en: List all defined repositories.
sv: Visa en lista över alla definierade lagringsplatser.

note: translators: -e, --export <FILE.repo>
en: Export all defined repositories as a single local .repo file.
sv: Exportera alla definierade lagringsplatser som en enskild lokal .repo-fil.

en: Error reading repositories:
sv: Fel vid läsning av förråd:

en: Can't open %s for writing.
sv: Det gick inte att öppna %s för skrivning.

en: Maybe you do not have write permissions?
sv: Du kanske inte har skrivbehörighet?

en: Repositories have been successfully exported to %s.
sv: Förråden har exporterats till %s.

note: translators: 'zypper repos' column - whether autorefresh is enabled for the repository translators: 'zypper repos' column - whether autorefresh is enabled for the repository
en: Refresh
sv: Uppdatera

note: translators: 'zypper repos' column - whether keep-packages is enabled for the repository
en: Keep
sv: Behåll

en: No repositories defined.
sv: Inga arkiv definierade.

en: Use the 'zypper addrepo' command to add one or more repositories.
sv: Använd kommandot zypper addrepo för att lägga till ett eller flera arkiv.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: modifyrepo (mr) <OPTIONS> <ALIAS|#|URI>
sv: modifyrepo (mr) <alternativ> <alias|#|URI>

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: modifyrepo (mr) <OPTIONS> <%1%>
sv: modifyrepo (mr) <alternativ> <%1%>

note: translators: command summary
en: Modify specified repository.
sv: Ändra det angivna arkivet.

note: translators: command description
en: Modify properties of repositories specified by alias, number, or URI, or by the '%1%' aggregate options.
sv: Ändra egenskaperna för lagringsplatserna som anges med alias, nummer, URI eller med mängdalternativen '%1%'.

en: Repository %s not found.
sv: Det gick inte att hitta förrådet %s.

note: translators: command summary: refresh, ref
en: Refresh all repositories.
sv: Uppdatera alla arkiv.

note: translators: command description
en: Refresh repositories specified by their alias, number or URI. If none are specified, all enabled repositories will be refreshed.
sv: Uppdatera arkiven som anges av alias, nummer eller URI. Om inget arkiv anges uppdateras alla aktiva arkiv.

note: translators: -f, --force
en: Force a complete refresh.
sv: Tvinga en fullständig uppdatering.

note: translators: -b, --force-build
en: Force rebuild of the database.
sv: Tvinga fram en ombyggnad av databasen.

note: translators: -d, --force-download
en: Force download of raw metadata.
sv: Tvinga fram hämtning av raw-metadata.

note: translators: -B, --build-only
en: Only build the database, don't download metadata.
sv: Bygg bara databasen utan att hämta metadata.

note: translators: -D, --download-only
en: Only download raw metadata, don't build the database.
sv: Hämta bara raw-metadata utan att bygga databasen.

note: translators: -r, --repo <ALIAS|#|URI>
en: Refresh only specified repositories.
sv: Uppdatera bara de angivna arkiven.

note: translators: -s, --services
en: Refresh also services before refreshing repos.
sv: Uppdatera tjänster innan arkiven uppdateras.

en: The '%s' global option has no effect here.
sv: Det globala alternativet %s har ingen effekt här.

en: Arguments are not allowed if '%s' is used.
sv: Det går inte att använda argument om %s används.

en: Specified repositories:
sv: Angivna förråd:

en: Refreshing repository '%s'.
sv: Uppdaterar förrådet '%s'.

en: Scanning content of disabled repository '%s'.
sv: Hoppar över inaktiverat arkiv '%s'.

en: Skipping disabled repository '%s'
sv: Hoppar över inaktiverat förråd '%s'

en: Skipping repository '%s' because of the above error.
sv: Förrådet %s ignoreras på grund av felet ovan.

en: Some of the repositories have not been refreshed because they were not known.
sv: Några av arkiven har inte uppdaterats eftersom de är okända.

en: Specified repositories are not enabled or defined.
sv: De angivna arkiven är inte aktiva eller definierade.

en: There are no enabled repositories defined.
sv: Inget aktivt arkiv har definierats.

en: Use '%s' or '%s' commands to add or enable repositories.
sv: Lägg till eller aktivera arkiv med hjälp av kommandona %s eller %s.

en: Could not refresh the repositories because of errors.
sv: Det gick inte att uppdatera förrådet på grund av fel.

en: Some of the repositories have not been refreshed because of an error.
sv: Några av arkiven har inte uppdaterats på grund av ett fel.

en: Specified repositories have been refreshed.
sv: De angivna förråden har uppdaterats.

en: All repositories have been refreshed.
sv: Alla arkiv har uppdaterats.

en: removerepo (rr) [OPTIONS] <ALIAS|#|URI>
sv: removerepo (rr) [alternativ] <alias|#|URI>

en: Remove specified repository.
sv: Ta bort det angivna arkivet.

en: Remove repository specified by alias, number or URI.
sv: Ta bort arkivet som anges av alias, nummer eller URI.

note: translators: --loose-auth
en: Ignore user authentication data in the URI.
sv: Ignorera autentiseringsdata för användare i URI.

note: translators: --loose-query
en: Ignore query string in the URI.
sv: Ignorera frågesträng i URI.

note: translators: %s is the supplied command line argument which for which no repository counterpart was found
en: Repository '%s' not found by alias, number or URI.
sv: Förrådet '%s' hittades inte med hjälp av alias, nummer eller URI.

en: Cannot change alias of '%s' repository. The repository belongs to service '%s' which is responsible for setting its alias.
sv: Kan inte ändra alias för förrådet '%s'. Förrådet tillhör tjänsten '%s' som inte kan sätta alias.

en: Repository '%s' renamed to '%s'.
sv: Förrådet '%s' har bytt namn till '%s'.

en: Repository named '%s' already exists. Please use another alias.
sv: Förrådet '%s' finns redan. Använd ett annat alias.

en: Error while modifying the repository:
sv: Ett fel uppstod när förrådet skulle ändras:

en: Leaving repository '%s' unchanged.
sv: Lämnar förrådet '%s' oförändrat.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: renamerepo (nr) [OPTIONS] <ALIAS|#|URI> <NEW-ALIAS>
sv: renamerepo (nr) [ALTERNATIV] <ALIAS|#|URI> <NYTT-ALIAS>

en: Rename specified repository.
sv: Byt namn på det angivna arkivet.

note: translators: command description
en: Assign new alias to the repository specified by alias, number or URI.
sv: Tilldela nytt alias till lagringsplatsen som anges av alias, nummer eller URI.

en: Too few arguments. At least URI and alias are required.
sv: För få argument. Ange minst URI och alias.

en: Repository '%s' not found.
sv: Förrådet '%s' hittades inte.

en: Invalid priority '%s'. Use a positive integer number. The greater the number, the lower the priority.
sv: Prioriteten %s är ogiltig. Använt ett positivt heltal. Ju större tal, desto lägre prioritet.

en: Set a descriptive name for the service.
sv: Ange ett namn för tjänsten.

en: Set a descriptive name for the repository.
sv: Ange ett namn för lagringsplatsen.

en: Enable a disabled service.
sv: Aktivera en inaktiverad tjänst.

en: Enable a disabled repository.
sv: Aktivera en inaktiverad lagringsplats.

en: Disable the service (but don't remove it).
sv: Inaktivera tjänsten (men ta inte bort den).

en: Disable the repository (but don't remove it).
sv: Inaktivera lagringsplatsen (ta inte bort den).

en: Enable auto-refresh of the service.
sv: Aktivera automatisk uppdatering av tjänsten.

en: Enable auto-refresh of the repository.
sv: Aktivera automatisk uppdatering av lagringsplatsen.

en: Disable auto-refresh of the service.
sv: Inaktivera automatisk uppdatering av tjänsten.

en: Disable auto-refresh of the repository.
sv: Inaktivera automatisk uppdatering av lagringsplatsen.

en: Apply changes to all services.
sv: Använd ändringarna för alla tjänster.

en: Apply changes to all repositories.
sv: Använd ändringarna i alla lagringsplatser.

en: Apply changes to all local services.
sv: Använd ändringarna för alla lokala tjänster.

en: Apply changes to all local repositories.
sv: Använd ändringarna i alla lokala lagringsplatser.

en: Apply changes to all remote services.
sv: Använd ändringarna för alla fjärrtjänster.

en: Apply changes to all remote repositories.
sv: Använd ändringarna i alla fjärrlagringsplatser.

en: Apply changes to services of specified type.
sv: Använd ändringarna för tjänster av en den angivna typen.

en: Apply changes to repositories of specified type.
sv: Använd ändringarna i alla lagringsplatser av den angivna typen.

en: Set priority of the repository.
sv: Ange lagringsplatsens prioritet.

en: Enable RPM files caching.
sv: Spara RPM-filer i cacheminnet.

en: Disable RPM files caching.
sv: Spara inte RPM-filer i cacheminnet.

en: Enable GPG check for this repository.
sv: Aktivera GPG-kontroll för lagringsplatsen.

en: Enable strict GPG check for this repository.
sv: Aktivera strikt GPG-kontroll för denna lagringsplatsen.

en: Short hand for '%1%'.
sv: Förkortning för '%1%'.

en: Enable GPG check but allow the repository metadata to be unsigned.
sv: Aktivera GPG-kontroll men tillåt att lagringsplatsens metadata är osignerad.

en: Enable GPG check but allow installing unsigned packages from this repository.
sv: Aktivera GPG-kontroll men tillåt installation av osignerade paket från denna lagringsplats.

en: Disable GPG check for this repository.
sv: Inaktivera GPG-kontroll för lagringsplatsen.

en: Use the global GPG check setting defined in /etc/zypp/zypp.conf. This is the default.
sv: Använd den globala inställningen för GPG-kontroll som definieras i /etc/zypp/zypp.conf. Detta är standard.

note: translators: -a, --alias
en: Show also repository alias.
sv: Visa även lagringsplatsernas alias.

note: translators: -n, --name
en: Show also repository name.
sv: Visa även lagringsplatsernas namn.

note: translators: -r, --refresh
en: Show also the autorefresh flag.
sv: Visa även autorefresh-flaggan.

note: translators: -k, --keep-packages
en: Show also the keep-packages flag.
sv: Visa även behåll-paket flaggan.

note: translators: -u, --uri
en: Show also base URI of repositories.
sv: Visa även bas-URI för lagringsplatser.

note: translators: -p, --priority
en: Show also repository priority.
sv: Visa även lagringsplatsernas prioritet.

note: translators: -d, --details
en: Show more information like URI, priority, type.
sv: Visa mer information, som URI, prioritet och type.

en: Show also repositories belonging to the services.
sv: Visa även lagringsplatser som tillhör tjänsterna.

note: translators: -s, --service translators: -A, --sort-by-alias
en: Show also alias of parent service.
sv: Visa även överordnade tjänsters alias.

note: translators: -E, --show-enabled-only
en: Show enabled repos only.
sv: Visa endast aktiverade lagringsplatser.

note: translators: -U, --sort-by-uri
en: Sort the list by URI.
sv: Ordna listan efter URI.

note: translators: -N, --sort-by-name
en: Sort the list by name.
sv: Ordna listan efter namn.

note: translators: -P, --sort-by-priority
en: Sort the list by repository priority.
sv: Ordna listan efter lagringsplatsernas prioritet.

note: translator: %1% denotes a zypper command to execute. Like 'zypper search-packages'.
en: For an extended search including not yet activated remote resources please use '%1%'.
sv: För en utökad sökning som inkluderar inte ännu aktiverade fjärresurser ska du använda '%1%'.

note: translator: %1% denotes a zypper command to execute. Like 'zypper search-packages'.
en: The package providing this subcommand is currently not installed. You can install it by calling '%1%'.
sv: Paketet med detta delkommando är inte installerat ännu. Du kan installera det genom att anropa '%1%'.

en: For an extended search including not yet activated remote resources you may run '%1%' at any time.
sv: För en utökad sökning inklusive inte ännu aktiverade fjärresurser kan du när som helst köra '%1%'.

en: Do you want to run '%1%' now?
sv: Vill du köra '%1%' nu?

en: Run '%1%' to search in not yet activated remote resources.
sv: Kör '%1%' för att söka i inte ännu aktiverade fjärresurser.

note: translators: command summary: search, se
en: Search for packages matching a pattern.
sv: Sök efter paket som matchar ett mönster.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: search (se) [OPTIONS] [QUERYSTRING] ...
sv: search (se) [alternativ] [frågesträng] ...

note: translators: command description
en: Search for packages matching any of the given search strings.
sv: Sök efter paket som motsvarar någon av de angivna söksträngarna.

note: translators: command description
en: * and ? wildcards can also be used within search strings. If a search string is enclosed in '/', it's interpreted as a regular expression.
sv: Jokertecknen * och ? kan också användas i söksträngar. Om en söksträng omsluts av snedstreck (/) tolkas den som ett reguljärt uttryck.

note: translators: --match-substrings
en: Search for a match to partial words (default).
sv: Sök efter en matchning av delar av ord (standard).

note: translators: --match-words
en: Search for a match to whole words only.
sv: Sök endast efter matchning av hela ord.

note: translators: -x, --match-exact
en: Searches for an exact match of the search strings.
sv: Sök efter en exakt matchning av söksträngen.

note: translators: --provides
en: Search for packages which provide the search strings.
sv: Sök efter paket som tillhandahåller söksträngarna.

note: translators: --requires
en: Search for packages which require the search strings.
sv: Sök efter paket som kräver söksträngarna.

note: translators: --recommends
en: Search for packages which recommend the search strings.
sv: Sök efter paket som rekommenderar söksträngarna.

note: translators: --supplements
en: Search for packages which supplement the search strings.
sv: Sök efter paket som kompletterar söksträngarna.

note: translators: --conflicts
en: Search packages conflicting with search strings.
sv: Sök efter paket som är i konflikt med söksträngarna.

note: translators: --obsoletes
en: Search for packages which obsolete the search strings.
sv: Sök efter paket som gör söksträngarna föråldrade.

note: translators: --suggests
en: Search for packages which suggest the search strings.
sv: Sök efter paket som föreslår söksträngarna.

note: translators: --provides-pkg
en: Search for all packages that provide any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
sv: Sök efter alla paket som tillhandahåller något av paket/paketen som matchas av inmatningsparametrarna.

note: translators: --requires-pkg
en: Search for all packages that require any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
sv: Sök efter alla paket som kräver någon av paketens tillhandahållande som matchas av indataparametrarna.

note: translators: --recommends-pkg
en: Search for all packages that recommend any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
sv: Sök efter alla paket som rekommenderar någon av de tillhandahållna paketen som matchas av ingångsparametrarna.

note: translators: --supplements-pkg
en: Search for all packages that supplement any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
sv: Sök efter alla paket som kompletterar någon av de tillhandahållna paketen med att matcha inmatningsparametrarna.

note: translators: --conflicts-pkg
en: Search for all packages that conflict with any of the package(s) matched by the input parameters.
sv: Sök efter alla paket som strider mot något av paketen som matchades av inmatningsparametrarna.

note: translators: --obsoletes-pkg
en: Search for all packages that obsolete any of the package(s) matched by the input parameters.
sv: Sök efter alla paket som föråldrade något av paketen som matchades av ingångsparametrarna.

note: translators: --suggests-pkg
en: Search for all packages that suggest any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
sv: Sök efter alla paket som föreslår någon av de tillhandahållna paketen som matchas av ingångsparametrarna.

note: translators: -t, --type <TYPE>
en: Search only for packages of the specified type.
sv: Sök bara efter paket av den angivna typen.

note: translators: -n, --name
en: Useful together with dependency options, otherwise searching in package name is default.
sv: Användbart tillsammans med alternativ för beroende, annars sker sökning i paketnamn som standard.

note: translators: -f, --file-list
en: Search for a match in the file list of packages.
sv: Sök efter en matchning i fillistan med paket.

note: translators: -d, --search-descriptions
en: Search also in package summaries and descriptions.
sv: Sök även i paketöversikter och beskrivningar.

note: translators: -C, --case-sensitive
en: Perform case-sensitive search.
sv: Genomför skiftlägeskänslig sökning.

note: translators: -s, --details
en: Show each available version in each repository on a separate line.
sv: Visa varje tillgänglig version i varje lagringsplats på en separat rad.

note: translators: -v, --verbose
en: Like --details, with additional information where the search has matched (useful for search in dependencies).
sv: Som --details, med ytterligare information där sökningen har gett matchningar (användbart för sökning i beroenden).

en: Specified repository '%s' is disabled.
sv: Den angivna lagringsplatsen "%s" är inaktiverad.

note: translators: empty search result message
en: No matching items found.
sv: Inga matchande objekt hittades.

en: Problem occurred initializing or executing the search query
sv: Ett problem uppstod när sökfrågan initierades eller kördes

en: See the above message for a hint.
sv: Mer information finns i meddelandet ovan.

en: Running 'zypper refresh' as root might resolve the problem.
sv: Problemet kan eventuellt lösas genom att köra "zypper refresh" som root.

note: translators: -g, --category <CATEGORY>
en: Select patches with the specified category.
sv: Välj korrigeringar med angiven kategori.

note: translators: --severity <SEVERITY>
en: Select patches with the specified severity.
sv: Välj korrigeringar med angiven allvarlighetsgrad.

note: translators: --date <YYYY-MM-DD>
en: Select patches issued up to, but not including, the specified date
sv: Välj korrigeringar som utfärdas till, men inte inklusive, angivet datum

note: translators: -b, --bugzilla
en: Select applicable patches for the specified Bugzilla issues.
sv: Välj tillämpliga korrigeringar för angivna Bugzilla-fel.

note: translators: --cve
en: Select applicable patches for the specified CVE issues.
sv: Välj tillämpliga korrigeringar för angivna CVE-fel.

note: any translators: --cve
en: Select issues matching the specified string.
sv: Välj fel som matchar angiven sträng.

en: Service '%1%' with URL '%2%' already exists. Just updating the settings.
sv: Tjänst '%1%' med URL '%2%' existerar redan. Uppdaterar bara inställningarna.

en: Service '%1%' already exists but uses a different URL '%2%'. Please use another alias.
sv: Tjänst '%1%' finns redan men använder en annan URL '%2%'. Snälla använd ett annat alias.

en: Error occurred while adding service '%s'.
sv: Ett fel uppstod när tjänsten %s lades till.

en: Service '%s' has been successfully added.
sv: Tjänsten %s har lagts till.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: addservice (as) [OPTIONS] <URI> <ALIAS>
sv: addservice (as) [alternativ] <URI> <alias>

en: Add a new service.
sv: Lägg till en ny tjänst.

en: Add a repository index service to the system.
sv: Lägg till en arkivindextjänst i systemet.

en: The type of service is always autodetected. This option is ignored.
sv: Den här typen av tjänst detekteras alltid automatiskt. Det här alternativet ignoreras.

en: Error reading services:
sv: Ett fel uppstod när tjänsterna lästes:

en: Refreshing service '%s'.
sv: Uppdaterar tjänsten %s.

en: Problem retrieving the repository index file for service '%s':
sv: Det gick inte att hämta förrådsindexfilen för tjänsten '%s':

en: Skipping service '%s' because of the above error.
sv: Hoppar över tjänsten %s på grund av felet ovan.

en: Check if the URI is valid and accessible.
sv: Kontrollera att URI:n är giltig och går att öppna.

en: Removing service '%s':
sv: Tjänsten %s tas bort:

en: Service '%s' has been removed.
sv: Tjänsten %s har tagits bort.

en: services (ls) [OPTIONS]
sv: services (ls) [ALTERNATIV]

en: List all defined services.
sv: Visa alla angivna tjänster.

en: List defined services.
sv: Visa en lista över definierade tjänster.

en: No services defined. Use the '%s' command to add one or more services.
sv: Inga tjänster har definierats. Lägg till en eller flera tjänster med hjälp av kommandot %s.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: modifyservice (ms) <OPTIONS> <ALIAS|#|URI>
sv: modifyservice (ms) <alternativ> <alias|#|URI>

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: modifyservice (ms) <OPTIONS> <%1%>
sv: modifyservice (ms) <alternativ> <%1%>

en: Modify specified service.
sv: Ändra den angivna tjänsten.

en: Modify properties of services specified by alias, number, or URI, or by the '%1%' aggregate options.
sv: Ändra egenskaperna i tjänster som anges av alias, nummer eller URI, eller av mängdalternativen '%1%'.

en: Advanced:
sv: Avancerat:

en: Add a RIS service repository to enable.
sv: Lägg till ett RIS-tjänstarkiv som ska aktiveras.

en: Add a RIS service repository to disable.
sv: Lägg till ett RIS-tjänstarkiv som ska inaktiveras.

en: Remove a RIS service repository to enable.
sv: Ta bort ett RIS-tjänstarkiv som ska aktiveras.

en: Remove a RIS service repository to disable.
sv: Ta bort ett RIS-tjänstarkiv som ska inaktiveras.

en: Clear the list of RIS repositories to enable.
sv: Rensa listan med RIS-tjänstarkiv som ska aktiveras.

en: Clear the list of RIS repositories to disable.
sv: Rensa listan med RIS-tjänstarkiv som ska inaktiveras.

note: translators: aggregate option is e.g. "--all". This message will be followed by ms command help text which will explain it followed by mr command help text which will explain it
en: Alias or an aggregate option is required.
sv: Ett alias eller ett mängdalternativ behövs.

en: Service '%s' not found.
sv: Tjänsten %s hittades inte.

en: Service '%s' has been successfully enabled.
sv: Tjänsten %s har aktiverats.

en: Service '%s' has been successfully disabled.
sv: Tjänsten %s har inaktiverats.

en: Autorefresh has been enabled for service '%s'.
sv: Den automatiska uppdateringen har aktiverats för tjänsten %s.

en: Autorefresh has been disabled for service '%s'.
sv: Den automatiska uppdateringen har inaktiverats för tjänsten %s.

en: Name of service '%s' has been set to '%s'.
sv: Tjänsten %s har fått namnet %s.

en: Repository '%s' has been added to enabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been added to enabled repositories of service '%s'
sv[0]: Förrådet '%s' har lagts till de aktiverade förråden för tjänsten '%s'
sv[1]: Förråden '%s' har lagts till de aktiverade förråden för tjänsten '%s'

en: Repository '%s' has been added to disabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been added to disabled repositories of service '%s'
sv[0]: Förrådet '%s' har lagts till de inaktiverade förråden för tjänsten '%s'
sv[1]: Förråden '%s' har lagts till de inaktiverade förråden för tjänsten '%s'

en: Repository '%s' has been removed from enabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been removed from enabled repositories of service '%s'
sv[0]: Förrådet '%s' har tagits bort från de aktiverade förråden för tjänsten '%s'
sv[1]: Förråden '%s' har tagits bort från de aktiverade förråden för tjänsten '%s'

en: Repository '%s' has been removed from disabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been removed from disabled repositories of service '%s'
sv[0]: Förrådet '%s' har tagits bort från de inaktiverade förråden för tjänsten '%s'
sv[1]: Förråden '%s' har tagits bort från de inaktiverade förråden för tjänsten '%s'

en: Nothing to change for service '%s'.
sv: Det finns inget att ändra för tjänsten %s.

en: Error while modifying the service:
sv: Ett fel uppstod när tjänsten uppdaterades:

en: Leaving service %s unchanged.
sv: Lämnar tjänsten %s oförändrad.

en: Service '%s' not found by its alias, number, or URI.
sv: Det gick inte att hitta tjänsten %s med hjälp av alias, nummer eller URI.

en: Use '%s' to get the list of defined services.
sv: Hämta listan över definierade tjänster med hjälp av %s.

en: refresh-services (refs) [OPTIONS]
sv: refresh-services (refs) [alternativ]

en: Refresh all services.
sv: Uppdatera alla tjänster.

en: Refresh defined repository index services.
sv: Uppdatera definierade arkivindextjänster.

en: Refresh also the service repositories.
sv: Uppdatera även tjänstarkiven.

en: Also restore service repositories enabled/disabled state.
sv: Återställ även aktiverad/inaktiverad status för tjänstarkiven.

en: Skipping disabled service '%s'
sv: Hoppar över den inaktiverade tjänsten %s

en: Use '%s' or '%s' commands to add or enable services.
sv: Lägg till och aktivera tjänster med hjälp av kommandot %s eller %s.

en: Specified services are not enabled or defined.
sv: De angivna tjänsterna är inte aktiva eller definierade.

en: There are no enabled services defined.
sv: Ingen aktiv tjänst har definierats.

en: Could not refresh the services because of errors.
sv: Det gick inte att uppdatera tjänsterna på grund av fel.

en: Some of the services have not been refreshed because of an error.
sv: Vissa av tjänsterna har inte uppdaterats på grund av ett fel.

en: Specified services have been refreshed.
sv: De angivna tjänsterna har uppdaterats.

en: All services have been refreshed.
sv: Alla tjänster har uppdaterats.

en: removeservice (rs) [OPTIONS] <ALIAS|#|URI>
sv: removeservice (rs) [ALTERNATIV] <ALIAS|#|URI>

en: Remove specified service.
sv: Ta bort den angivna tjänsten.

en: Remove specified repository index service from the system.
sv: Ta bort angiven indextjänst för lagringsplats från systemet..

note: translators: %s is the supplied command line argument which for which no service counterpart was found
en: Service '%s' not found by alias, number or URI.
sv: Det gick inte att hitta tjänsten %s med hjälp av alias, nummer eller URI.

note: translators: command summary: shell, sh
en: Accept multiple commands at once.
sv: Godkänn flera kommandon samtidigt.

note: translators: command description
en: Enter the zypper command shell.
sv: Ange zypper-kommandoskalet.

en: You already are running zypper's shell.
sv: Du kör redan zypper-skalet.

note: translators: command description
en: Quit the current zypper shell.
sv: Avsluta det aktuella zypper-skalet.

en: This command only makes sense in the zypper shell.
sv: Kommandot har bara effekt i zypper-skalet.

en: Valid values: %1%
sv: Giltiga värden: %1%

en: Solver options
sv: Alternativ för problemlösare

en: Install also recommended packages in addition to the required ones.
sv: Installera även de rekommenderade paketen med de nödvändiga.

en: Do not install recommended packages, only required ones.
sv: Installera inte de rekommenderade paketen, bara de som är nödvändiga.

en: Create a solver test case for debugging.
sv: Skapa ett testfall för felsökning.

en: Force the solver to find a solution (even an aggressive one) rather than asking.
sv: Tvinga fram en lösning (även en aggressiv).

en: Do not force the solver to find a solution, let it ask.
sv: Tvinga inte fram en lösning vid problem utan att.

en: Set the solvers general attitude when resolving a job.
sv: Ställ in lösarnas generella attityd när du löser ett jobb.

en: Expert options
sv: Expertalternativ

en: Whether to allow downgrading installed resolvables.
sv: Om det ska vara tillåtet att hämta installerade resurser.

en: Whether to allow changing the names of installed resolvables.
sv: Om det ska vara tillåtet att byta namn på installerade resurser.

en: Whether to allow changing the architecture of installed resolvables.
sv: Om det ska vara tillåtet att ändra arkitekturen för installerade resurser.

en: Whether to allow changing the vendor of installed resolvables.
sv: Om det ska vara tillåtet att ändra leverantör av installerade resurser.

note: translators: -u, --clean-deps
en: Automatically remove unneeded dependencies.
sv: Ta automatiskt bort beroenden som inte behövs.

note: translators: -U, --no-clean-deps
en: No automatic removal of unneeded dependencies.
sv: Ingen automatisk borttagning av beroenden som inte behövs.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: source-install (si) [OPTIONS] <NAME> ...
sv: source-install (si) [ALTERNATIV] <NAMN> ...

note: translators: command summary: source-install, si
en: Install source packages and their build dependencies.
sv: Installera källpaket och tillhörande  byggberoenden.

note: translators: command description
en: Install specified source packages and their build dependencies.
sv: Installera angivna källpaket och deras versionsberoenden.

en: The default location where rpm installs source packages to is '%1%', but the value can be changed in your local rpm configuration. In case of doubt try executing '%2%'.
sv: RPM installerar som standard källpaket i '%1%', men värdet går att ändra i din lokala RPM-konfiguration. Om du är tveksam kan du försöka köra '%2%'.

note: translators: -d, --build-deps-only
en: Install only build dependencies of specified packages.
sv: Installera endast angivna pakets versionsberoenden.

note: translators: -D, --no-build-deps
en: Don't install build dependencies.
sv: Installera inte versionsberoenden.

en: Source package name is a required argument.
sv: Källpaketnamn är ett argument som krävs.

en: Uninstalling source packages is not supported.
sv: Avinstallation av källpaket stöds inte.

note: translators: %1% is the name of the command which has no man page available.
en: No manual entry for %1%
sv: Ingen manual post för %1%

en: none
sv: ingen

en: cannot exec %1% (%2%)
sv: kan inte köra %1% (%2%)

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - system error message
en: fork for %1% failed (%2%)
sv: fildel för %1% misslyckades (%2%)

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - system error message
en: waitpid for %1% failed (%2%)
sv: waitpid för %1% misslyckades (%2%)

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - returned PID (number) translators: %3% - expected PID (number)
en: waitpid for %1% returns unexpected pid %2% while waiting for %3%
sv: waitpid för %1% returnerar oväntat pid %2% under väntan på %3%

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - signal number translators: %3% - signal name
en: %1% was killed by signal %2% (%3%)
sv: %1% avbröts av signalen %2% (%3%)

en: core dumped
sv: minnesutskriftsfil skapad

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - exit code (number)
en: %1% exited with status %2%
sv: %1% avslutades med status %2%

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - status (number)
en: waitpid for %1% returns unexpected exit status %2%
sv: waitpid för %1% returnerar oväntad avslutningsstatus %2%

en: Zypper subcommands are standalone executables that live in the
    zypper_execdir ('%1%').
    
    For subcommands zypper provides a wrapper that knows where the
    subcommands live, and runs them by passing command-line arguments
    to them.
    
    If a subcommand is not found in the zypper_execdir, the wrapper
    will look in the rest of your $PATH for it. Thus, it's possible
    to write local zypper extensions that don't live in system space.
sv: Zypper-underkommandon är fristående körbara filer i
    zypper_execdir ("%1%").
    
    För dessa underkommandon tillhandahåller zypper en wrapper som hittar
    underkommandona och kör dem genom att mata kommandoradsargument
    till dem.
    
    Om wrappern inte hittar önskat underkommando i zypper_execdir söks resten av aktuell $PATH igenom. Det går alltså
    att skriva lokala zypper-tillägg som inte förvaras i systemutrymmet.

en: Using zypper global-options together with subcommands, as well as
    executing subcommands in '%1%' is currently not supported.
sv: För tillfället går det inte att använda global-options i zypper
    tillsammans med underkommandon, och inte heller att köra kommandon i %1%.

note: translators: headline of an enumeration; %1% is a directory name
en: Available zypper subcommands in '%1%'
sv: Tillgängliga zypper-underkommandon i %1%

note: translators: headline of an enumeration
en: Zypper subcommands available from elsewhere on your $PATH
sv: Zypper-underkommandon tillgängliga från annan plats i $PATH

en: Using zypper subcommands available from elsewhere on your $PATH is disabled in zypper.conf.
sv: Att använda zypper-underkommandon tillgängliga från någon annanstans på din $SÖKVÄG är inaktiverat i zypper.conf.

note: translators: helptext; %1% is a zypper command
en: Type '%1%' to get subcommand-specific help if available.
sv: Skriv %1% så visas underkommandospecifik hjälp om sådan finns.

note: translators: %1% - command name
en: Manual entry for %1% can't be shown
sv: Manuell inmatning för %1% kan inte visas

en: Lists available subcommands.
sv: Visar tillgängliga underkommandon.

en: Lists available subcommands. Using zypper subcommands found on your $PATH is disabled in zypper.conf.
sv: Listar tillgängliga underkommandon. Att använda zypper-underkommandon som finns i din $SÖKVÄG är inaktiverat i zypper.conf.

note: Currently no concept how to handle global options and ZYPPlock
en: Zypper shell does not support execution of subcommands.
sv: Zypperskalet stödjer inte körning av underkommando.

note: translators: %1%  - is the name of a subcommand
en: Subcommand %1% does not support zypper global options.
sv: Underkommandot %1% kan inte användas med globala  zypper-alternativ.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: update (up) [OPTIONS] [PACKAGENAME] ...
sv: update (up) [ALTERNATIV] [PAKETNAMN] ...

note: translators: command summary: update, up
en: Update installed packages with newer versions.
sv: Uppdatera installerade paket till nyare versioner.

note: translators: command description
en: Update all or specified installed packages with newer versions, if possible.
sv: Uppdatera alla eller angivna installerade paket med nyare versioner, om möjligt.

en: Operation not supported.
sv: Det finns inte stöd för åtgärden.

en: To update installed products use '%s'.
sv: Uppdatera installerade produkter med "%s".

en: Zypper does not keep track of installed source packages. To install the latest source package and its build dependencies, use '%s'.
sv: Zypper spårar inte installerade källpaket. Om du vill installera det senaste källpaketet och dess byggberoenden använder du "%s".

en: Cannot use multiple types when specific packages are given as arguments.
sv: Det går inte att använda flera typer när specifika paket anges som argument.

en: Insufficient privileges to use download directory '%s'.
sv: Du har inte behörighet att använda hämtningskatalogen %s.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: download [OPTIONS] <PACKAGES>...
sv: download [OPTIONS] <paket>...

note: translators: command summary: download
en: Download rpms specified on the commandline to a local directory.
sv: Hämta rpm angivna på kommandoraden till en lokal katalog.

note: translators: command description
en: Download rpms specified on the commandline to a local directory. Per default packages are downloaded to the libzypp package cache (/var/cache/zypp/packages; for non-root users $XDG_CACHE_HOME/zypp/packages), but this can be changed by using the global --pkg-cache-dir option.
sv: Hämta de rpm-paket som anges på kommandoraden till en lokal katalog. Som standard hämtas paketen till libzypp-paketcache (/var/cache/zypp/packages; eller $XDG_CACHE_HOME/zypp/packages) för icke-rotanvändare, men det kan man ändra med det globala alternativet --pkg-cache-dir option.

note: translators: command description
en: In XML output a <download-result> node is written for each package zypper tried to download. Upon success the local path is is found in 'download-result/localpath@path'.
sv: Vid XML-utskrift skrivs noden <download-result> ut för varje paket som zypper har försökt hämta. Går det bra anges den lokala sökvägen så här: "download-result/lokalsökväg@sökväg".

note: translators: --all-matches
en: Download all versions matching the commandline arguments. Otherwise only the best version of each matching package is downloaded.
sv: Hämta alla versioner som matchar kommandoradsargumenten. Annars hämtas bara den bästa versionen av varje matchande paket.

note: translators: Label text; is followed by ': cmdline argument'
en: Argument resolves to no package
sv: Argumentet matchar inget paket

en: Nothing to do.
sv: Ingenting att göra.

en: No prune to best version.
sv: Ingen rensning till bästa version.

en: Prune to best version...
sv: Rensning till bästa version...

en: Not downloading anything...
sv: Hämtar ingenting...

en: Error downloading package '%s'.
sv: Fel vid hämtning av paket %s.

en: Not downloading package '%s'.
sv: Paketet %s hämtas inte.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: licenses
sv: licenser

note: translators: command summary: licenses
en: Print report about licenses and EULAs of installed packages.
sv: Skriv ut rapport om licenser och EULA-avtal för installerade paket.

note: translators: command description
en: Report licenses and EULAs of currently installed software packages.
sv: Rapportera licenser och EULA-avtal för programvarupaket som för tillfället är installerade.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: purge-kernels [OPTIONS]
sv: purge-kernels [ALTERNATIV]

note: translators: command summary: targetos, tos
en: Remove old kernels.
sv: Ta bort gamla kärnor.

note: translators: command description
en: Autoremoves installed kernels according to list of kernels to keep from /etc/zypp/zypp.conf:multiversion.kernels which can be given as <version>, latest(-N), running, oldest(+N).
sv: Tar automatiskt bort installerade kärnor enligt lista över kärnor för att lista kärnor att behålla från /etc/zypp/zypp.conf:multiversion.kernels som kan anges som <version>, senaste (-n), körande, äldsta (+n).

en: Preparing to purge obsolete kernels...
sv: Förbereder sig för att rensa föråldrade kärnor ...

en: Configuration: %1%
sv: Konfiguration: %1%

en: Running kernel release: %1%
sv: Kör kärn släpp: %1%

en: Running kernel arch: %1%
sv: Kör kärn arkitektur: %1%

en: Can't create or access download directory '%s'.
sv: Det går inte att skapa eller komma åt hämtningskatalogen %s.

en: Using download directory at '%s'.
sv: Använd hämtningskatalogen på %s.

en: Failed to read download directory
sv: Det gick inte att läsa hämtningskatalogen

en: Scanning download directory
sv: Genomsöker hämtningskatalogen

en: Scanning installed packages
sv: Genomsöker installerade paket

en: Installed packages:
sv: Installerade paket:

en: Required source packages:
sv: Källpaket som behövs:

en: Required source packages available in download directory:
sv: De källpaket som behövs finns i hämtningskatalogen:

en: Required source packages to be downloaded:
sv: Källpaket som behövs och som ska hämtas:

en: Superfluous source packages in download directory:
sv: Onödiga källpaket i hämtningskatalogen:

note: translators: table headers translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Source package
sv: Källpaket

en: Installed package
sv: Installerat paket

en: Use '--verbose' option for a full list of required source packages.
sv: Du kan visa hela listan med de källpaket som behövs med alternativet "--verbose".

en: Deleting superfluous source packages
sv: Tar bort onödiga källpaket

en: Failed to remove source package '%s'
sv: Det gick inte att ta bort källpaketet %s

en: No superfluous source packages to delete.
sv: Det finns inga onödiga källpaket som kan tas bort.

en: Downloading required source packages...
sv: Hämtar de källpaket som behövs...

en: Source package '%s' is not provided by any repository.
sv: Källpaketet %s finns inte på någon lagringsplats.

en: Error downloading source package '%s'.
sv: Det gick inte att hämta källpaketet %s.

en: No source packages to download.
sv: Det finns inga källpaket att hämta.

note: translators: command summary: source-download translators: command description
en: Download source rpms for all installed packages to a local directory.
sv: Hämta käll-RPM-filer för alla installerade paket till en lokal katalog.

note: translators: -d, --directory <DIR>
en: Download all source rpms to this directory.
sv: Hämta alla käll-RPM-filer till den här katalogen.

note: translators: --delete/--no-delete
en: Whether to delete extraneous source rpms in the local directory.
sv: Huruvida du vill radera främmande käll-rpms i den lokala katalogen.

note: translators: --status
en: Don't download any source rpms, but show which source rpms are missing or extraneous.
sv: Hämta inte några käll-RPM-filer, men visa vilka käll-RPM-filer som saknas eller är onödiga.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: targetos (tos) [OPTIONS]
sv: targetos (tos) [alternativ]

note: translators: command summary: targetos, tos
en: Print the target operating system ID string.
sv: Skriv ut måloperativsystemets ID-sträng.

en: Shows the ID string of the target operating system. The string is defined by the XPath:/product/register/target entry in /etc/products.d/baseproduct.
sv: Visar ID-strängen för måloperativsystemet. Strängen definieras avXPath:/product/register/target post i /etc/products.d/baseproduct.

en: If the baseproduct does not provide this entry, or if no baseproduct is installed at all, the value is empty if the --terse global option is used.
sv: Om baseproduct inte tillhandahåller denna post, eller om ingen baseproduct är installerad alls, är värdet tomt om --terse globala alternativet används.

en: In not-terse mode the distribution label is shown instead of an empty value, if a baseproduct is installed.
sv: I not-terse läge visas distributionsetiketten istället för ett tomt värde, om en baseproduct är installerad.

en: Show the baseproducts distribution and short label instead.
sv: Visa baseproductsdistributionen och kort etikett istället.

en: XML output not implemented for this command.
sv: XML-utdata har inte implementerats för det här kommandot.

en: Distribution Label: %s
sv: Distributionsetikett: %s

en: Short Label: %s
sv: Kort etikett: %s

note: translators: `FILE does not define TAG
en: %s does not define %s.
sv: %s definierar inte %s.

note: translators: command summary
en: Compare two version strings.
sv: Jämför två versionssträngar.

en: Compare the versions supplied as arguments.
sv: Jämför versionerna som anges som argument.

note: translators: -m, --match
en: Takes missing release number as any release.
sv: Tolkar ett saknat versionsnummer som vilken version som helst.

en: %s matches %s
sv: %s matchar %s

en: %s is newer than %s
sv: %s är nyare än %s

en: %s is older than %s
sv: %s är äldre %s

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: package architecture (header)
en: Arch
sv: Ark

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Vendor
sv: Leverantör

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: package summary (header)
en: Summary
sv: Sammanfattning

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: header of table column - the package summary
en: Description
sv: Beskrivning

en: automatically
sv: automatiskt

en: There would be %1% match for '%2%'. | There would be %1% matches for '%2%'.
sv[0]: Det finns %1% matchning för  '%2%'.
sv[1]: Det finns %1% matchningar för  '%2%'.

note: TranslatorExplanation E.g. "package 'zypper' not found."
en: %s '%s' not found.
sv: %s '%s' hittades inte.

note: TranslatorExplanation E.g. "Information for package zypper:"
en: Information for %s %s:
sv: Information för %s %s:

en: Support Level
sv: Supportnivå

en: The successor package is already installed.
sv: Efterföljarpaketet är redan installerat.

en: The successor package should be installed as soon as possible to receive continued support.
sv: Efterföljarpaketet bör installeras så snart som möjligt för att få fortsatt få stöd.

en: Unfortunately the successor package is not provided by any repository.
sv: Tyvärr tillhandahålls inte efterföljarpaketet av något förråd.

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Installed Size
sv: Installerad storlek

en: out-of-date (version %s installed)
sv: för gammal (version %s är installerad)

en: up-to-date
sv: uppdaterad

en: not installed
sv: inte installerad

en: Upstream URL
sv: Uppström URL

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translator: Table column header. Name
en: Category
sv: Kategori

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Severity
sv: Allvarlighetsgrad

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Created On
sv: Skapad den

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Interactive
sv: Interaktivt

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Visible to User
sv: Visas för användare

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Contents
sv: Innehåll

en: (empty)
sv: (tom)

note: translators: Table column header
en: Dependency
sv: Beroende

en: Required
sv: Nödvändig

en: Recommended
sv: Rekommenderad

en: Suggested
sv: Föreslagen

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: End of Support
sv: Slut på support

en: unknown
sv: okänd

note: translators: %1% is an URL or Path pointing to some document
en: See %1%
sv: Se %1%

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Flavor
sv: Smak

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Is Base
sv: Är bas

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Update Repositories
sv: Uppdatera förråd

en: Content Id
sv: Innehålls-id

en: Provided by enabled repository
sv: Tillhandahålls av aktiverat förråd

en: Not provided by any enabled repository
sv: Tillhandahålls inte av något aktiverat förråd

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: CPE Name
sv: CPE-namn

en: undefined
sv: odefinierat

en: invalid CPE Name
sv: Ogiltigt CPE-namn

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Short Name
sv: Kortnamn

note: translators: property name; short; used like "Name: value"; is followed by a list of binary packages built from this source package
en: Builds binary package
sv: Bygger binärpaket

note: translators: header of table column - is the language requested? (Yes/No)
en: Requested
sv: Begärd

en: Fallback
sv: Återställning

en: No
sv: Nej

note: translators: header of table column - the language code, e.g. en_US
en: Code
sv: Kod

note: translators: header of table column - the language, e.g. English (United States)
en: Language
sv: Språk

en: Packages for %s (locale '%s', requested: %s):
sv: Paket för %s (språkversion '%s', begärd: %s):

en: Added locale: %s
sv: Lade till språkversion: %s

en:  %s is already requested.
sv:  %s har redan begärts.

en: Removed locale: %s
sv: Tog bort språkversion: %s

en: %s was not requested.
sv: %s har inte begärts.

note: set up our strings we want to output in case SIGINT was triggered we can not allocate memory there, so we do it in advance and remember the translated strings translators: this will show up if you press ctrl+c once
en: Trying to exit gracefully...
sv: Försöker avsluta elegant...

note: translators: this will show up if you press ctrl+c twice
en: Zypper is currently cleaning up, exiting as soon as possible.
sv: Zypper håller just nu på att städa upp, lämnar så snart som möjligt.

note: translators: the first %s is name of the resolvable, the second is its kind (e.g. 'zypper package')
en: Automatically agreeing with %s %s license.
sv: Licensen %s %s accepteras automatiskt.

note: introduction translators: the first %s is the name of the package, the second is " (package-type)" if other than "package" (patch/product/pattern)
en: In order to install '%s'%s, you must agree to terms of the following license agreement:
sv: Du måste godkänna villkoren i följande licensavtal för att kunna installera %s%s:

note: lincense prompt
en: Do you agree with the terms of the license?
sv: Godkänner du villkoren i licensavtalet?

en: Aborting installation due to the need for license confirmation.
sv: Installationen avbryts eftersom licensavtalet inte har godkänts.

note: translators: %s is '--auto-agree-with-licenses'
en: Please restart the operation in interactive mode and confirm your agreement with required licenses, or use the %s option.
sv: Starta om operationen i interaktivt läge och godkänn de licensavtal som krävs eller välj alternativet %s.

note: translators: e.g. "... with flash package license."
en: Aborting installation due to user disagreement with %s %s license.
sv: Installationen avbryts eftersom användaren inte godkänner %s %s-licensen.

en: License
sv: Licens

en: SUMMARY
sv: Sammanfattning

en: Installed packages: %d
sv: Installerade paket: %d

en: Installed packages with counterparts in repositories: %d
sv: Installerade paket med motparter i arkiv: %d

en: Installed packages with EULAs: %d
sv: Installerade paket med licensavtal: %d

en: Package '%s' has source package '%s'.
sv: Källpaketet för %s är %s.

en: Source package '%s' for package '%s' not found.
sv: Det gick inte att hitta källpaketet %s paketet %s.

en: Installing source package %s-%s
sv: Källpaketet %s-%s installeras

en: Source package %s-%s successfully retrieved.
sv: Källpaket %s-%s har hämtats.

en: Source package %s-%s successfully installed.
sv: Källpaketet %s-%s har installerats.

en: Problem installing source package %s-%s:
sv: Ett problem uppstod vid installationen av källpaket %s-%s:

note: translators: used as 'XYZ changed to SOMETHING [volatile]' to tag specific property changes.
en: volatile
sv: icke-beständig

note: translators: 'Volatile' refers to changes we previously tagged as 'XYZ changed to SOMETHING [volatile]'
en: Repo '%1%' is managed by service '%2%'. Volatile changes are reset by the next service refresh!
sv: Lagringsplatsen %1% hanteras av tjänsten %2%. Icke-beständiga ändringar återställs nästa gång tjänsten uppdateras!

en: default priority
sv: standardprioritet

en: raised priority
sv: höjd prioritet

en: lowered priority
sv: sänkt prioritet

en: Yes
sv: Ja

en: Repository priorities are without effect. All enabled repositories share the same priority.
sv: Lagringsplatsernas prioritet har ingen effekt. Alla aktiverade lagringsplatser delar samma prioritet.

en: Repository priorities in effect:
sv: Lagringsplatsernas praktiska prioritet:

en: See '%1%' for details
sv: Se '%1%' för ytterligare detaljer

en: %1% repository | %1% repositories
sv[0]: %1% lagringsplats
sv[1]: %1% lagringsplatser

note: check whether libzypp indicates a refresh is needed, and if so, print a message
en: Checking whether to refresh metadata for %s
sv: Kontrollerar om metadata för %s måste uppdateras

en: Repository '%s' is up to date.
sv: Förrådet "%s" är uppdaterat.

en: The up-to-date check of '%s' has been delayed.
sv: Aktualitetskontrollen av %s har försenats.

en: Forcing raw metadata refresh
sv: Tvingar uppdatering av rå metadata

en: Retrieving repository '%s' metadata
sv: Hämtar metadata för förrådet "%s"

en: Do you want to disable the repository %s permanently?
sv: Vill du inaktivera lagringsplatsen %s permanent?

en: Error while disabling repository '%s'.
sv: Fel när lagringsplatsen %s inaktiverades.

en: Problem retrieving files from '%s'.
sv: Det gick inte att hämta filer från %s.

en: Please see the above error message for a hint.
sv: Mer information visas i felmeddelandet ovan.

en: No URIs defined for '%s'.
sv: Ingen URI har definierats för %s.

note: TranslatorExplanation the first %s is a .repo file path
en: Please add one or more base URI (baseurl=URI) entries to %s for repository '%s'.
sv: Lägg till en eller flera bas-URI-poster (basurl=URI) i %s för förrådet "%s".

en: No alias defined for this repository.
sv: Inget alias har definierats för förrådet.

en: Repository '%s' is invalid.
sv: Förrådet "%s" är ogiltigt.

en: Please check if the URIs defined for this repository are pointing to a valid repository.
sv: Kontrollera att URI:er som har definierats för förrådet pekar på ett giltigt förråd.

en: Error retrieving metadata for '%s':
sv: Ett fel uppstod när metadata för %s hämtades:

en: Forcing building of repository cache
sv: Tvingar uppbyggnad av cache för förråd

en: Error parsing metadata for '%s':
sv: Ett fel uppstod när metadata för %s tolkades:

note: TranslatorExplanation Don't translate the URL unless it is translated, too
en: This may be caused by invalid metadata in the repository, or by a bug in the metadata parser. In the latter case, or if in doubt, please, file a bug report by following instructions at http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting
sv: Detta kan bero på ogiltiga metadata i arkivet eller ett fel i tolken för metadata. Om det beror på fel i tolken eller om du inte vet orsaken skickar du en felrapport genom att följa instruktionerna på http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting

en: Repository metadata for '%s' not found in local cache.
sv: Det gick inte att hitta förrådsmetadata för %s i det lokala cacheminnet.

en: Error building the cache:
sv: Det uppstod ett fel när cachen skapades:

en: Repository '%s' not found by its alias, number, or URI.
sv: Kunde inte hitta förrådet "%s" med hjälp av alias, nummer eller URI.

en: Use '%s' to get the list of defined repositories.
sv: Hämta listan över de definierade arkiven med hjälp av %s.

en: Ignoring disabled repository '%s'
sv: Hoppar över inaktiverad lagringsplats "%s"

en: Global option '%s' can be used to temporarily enable repositories.
sv: Det globala alternativet %s 1 kan användas för att tillfälligt aktivera lagringsplatser.

en: Ignoring repository '%s' because of '%s' option.
sv: Ignorerar förrådet "%s" på grund av alternativet "%s".

en: Temporarily enabling repository '%s'.
sv: Inaktiverar arkivet %s.

note: bsc#1235636: Asks to suppress reporting the Exception (usually: No permission to write repository cache), because it scares. This was was indeed the legacy behavior: SUPPRESS: zypper.out().error( ex, "Problem" );
en: Repository '%s' is out-of-date. You can run 'zypper refresh' as root to update it.
sv: Förrådet "%s" är inaktuellt. Du kan uppdatera det genom att köra "zypper refresh" som root.

en: The metadata cache needs to be built for the '%s' repository. You can run 'zypper refresh' as root to do this.
sv: Cacheminnet för metadata måste skapas för förrådet "%s". Gör det genom att köra "zypper refresh" som root.

en: Repository '%s' stays disabled.
sv: Arkivet %s är ogiltigt.

en: Initializing Target
sv: Målet initieras

en: Target initialization failed:
sv: Det gick inte att initiera mål:

en: Cleaning metadata cache for '%s'.
sv: Rensa cacheminnet för metadata för %s.

en: Cleaning raw metadata cache for '%s'.
sv: Rensar cacheminnet för raw-metadata för %s.

en: Keeping raw metadata cache for %s '%s'.
sv: Behåll cacheminnet för raw-metadata för %s '%s'.

note: translators: meaning the cached rpm files
en: Cleaning packages for '%s'.
sv: Rensar paket för %s.

en: Cannot clean repository '%s' because of an error.
sv: Kan inte rensa förrådet '%s' på grund av ett fel.

en: Cleaning installed packages cache.
sv: Rensar installerade paketcache.

en: Cannot clean installed packages cache because of an error.
sv: Det gick inte att rensa cacheminnet för de installerade paketen på grund av ett fel.

en: Could not clean the repositories because of errors.
sv: Det gick inte att rensa arkiven på grund av fel.

en: Some of the repositories have not been cleaned up because of an error.
sv: Några av arkiven har inte rensats på grund av ett fel.

en: Specified repositories have been cleaned up.
sv: De angivna arkiven har rensats.

en: All repositories have been cleaned up.
sv: Alla arkiv har rensats.

en: This is a changeable read-only media (CD/DVD), disabling autorefresh.
sv: Det här är en ändringsbar, skrivskyddad skiva (CD/DVD). Inaktivera automatisk uppdatering.

en: Invalid repository alias: '%s'
sv: Ogiltigt arkivalias: %s

en: Could not determine the type of the repository. Please check if the defined URIs (see below) point to a valid repository:
sv: Kunde inte avgöra förrådets typ. Vänligen kontrollera att den angivna URI:en (se nedan) pekar på ett giltigt förråd:

en: Can't find a valid repository at given location:
sv: Kan inte hitta ett giltigt förråd på angiven plats:

en: Problem transferring repository data from specified URI:
sv: Det gick inte att överföra förråddata från den angivna URI:n:

en: Please check whether the specified URI is accessible.
sv: Kontrollera att den angivna URI:n går att nå.

en: Unknown problem when adding repository:
sv: Ett okänt problem uppstod när förrådet lades till:

note: translators: BOOST STYLE POSITIONAL DIRECTIVES ( %N% ) translators: %1% - a repository name
en: GPG checking is disabled in configuration of repository '%1%'. Integrity and origin of packages cannot be verified.
sv: GPG-kontroll har inaktiverats i konfigurationen för lagringsplatsen %1%. Paketets integritet och ursprung kan inte verifieras.

en: Repository '%s' successfully added
sv: Förrådet '%s' har lagts till

en: Reading data from '%s' media
sv: Läser data från '%s'-media

en: Problem reading data from '%s' media
sv: Ett fel uppstod när data skulle läsas in från "%s"-media

en: Please check if your installation media is valid and readable.
sv: Kontrollera att installationsskivan är giltig och läsbar.

en: Reading data from '%s' media is delayed until next refresh.
sv: Läsning av data från %s medier senareläggs till nästa uppdatering.

en: Problem accessing the file at the specified URI
sv: Det gick inte att nå filen på den angivna URI:n

en: Please check if the URI is valid and accessible.
sv: Kontrollera att URI:n är giltig och går att öppna.

en: Problem parsing the file at the specified URI
sv: Det gick inte att tolka filen på den angivna URI:n

note: TranslatorExplanation Don't translate the '.repo' string.
en: Is it a .repo file?
sv: Är det en REPO-fil?

en: Problem encountered while trying to read the file at the specified URI
sv: Det gick inte att läsa filen på den angivna URI:n

en: Repository with no alias defined found in the file, skipping.
sv: Ett förråd utan alias hittades i filen. Det hoppas över.

en: Repository '%s' has no URI defined, skipping.
sv: Förrådet '%s' har ingen URI. Det hoppas över.

en: Repository '%s' has been removed.
sv: Förrådet '%s' har tagits bort.

en: Repository '%s' priority has been left unchanged (%d)
sv: Prioriteten för förrådet '%s' är oförändrad (%d)

en: Repository '%s' has been successfully enabled.
sv: Arkivet %s har aktiverats.

en: Repository '%s' has been successfully disabled.
sv: Arkivet %s har inaktiverats.

en: Autorefresh has been enabled for repository '%s'.
sv: Automatisk uppdatering har aktiverats för förrådet '%s'.

en: Autorefresh has been disabled for repository '%s'.
sv: Den automatiska uppdateringen har inaktiverats för förrådet '%s'.

en: RPM files caching has been enabled for repository '%s'.
sv: Cachelagring av RPM-filer har aktiverats för förrådet '%s'.

en: RPM files caching has been disabled for repository '%s'.
sv: Cachelagring av RPM-filer har inaktiverats för förrådet '%s'.

en: GPG check has been enabled for repository '%s'.
sv: GPG-kontroll har aktiverats för lagringsplatsen "%s".

en: GPG check has been disabled for repository '%s'.
sv: GPG-kontroll har inaktiverats för lagringsplatsen "%s".

en: Repository '%s' priority has been set to %d.
sv: Prioriteten för förrådet '%s' har satts till %d.

en: Name of repository '%s' has been set to '%s'.
sv: Förrådet '%s' har fått namnet '%s'.

en: Nothing to change for repository '%s'.
sv: Det finns inget att ändra för förrådet '%s'.

en: Leaving repository %s unchanged.
sv: Förrådet '%s' lämnas oförändrat.

en: Loading repository data...
sv: Läser in förrådsdata...

en: No repositories defined. Operating only with the installed resolvables. Nothing can be installed.
sv: Inga arkiv definierade. Endast de installerade resurserna används. Inget kan installeras.

en: Retrieving repository '%s' data...
sv: Hämtar data för förrådet '%s'...

en: Repository '%s' not cached. Caching...
sv: Förrådet '%s' är inte cachat. Cachar...

en: Problem loading data from '%s'
sv: Ett problem uppstod när data skulle läsas in från '%s'

en: Repository '%s' could not be refreshed. Using old cache.
sv: Det gick inte att uppdatera lagringsplatsen '%s'. Använder gammal cache.

en: Resolvables from '%s' not loaded because of error.
sv: Resurser från "%s" har inte lästs in eftersom ett fel uppstod.

en: Repository '%1%' metadata expired since %2%.
sv: Förråd '%1%' metadata löpt ut sedan %2%.

note: translators: the first %s is 'zypper refresh' and the second 'zypper clean -m'
en: Try '%s', or even '%s' before doing so.
sv: Prova '%s', eller till och med '%s', innan du gör så här.

en: Repository metadata expired: Check if 'autorefresh' is turned on (zypper lr), otherwise manually refresh the repository (zypper ref). If this does not solve the issue, it could be that you are using a broken mirror or the server has actually discontinued to support the repository.
sv: Förrådssmetadata har upphört att gälla: Kontrollera om 'autorefresh' är aktiverat (zypper lr), annars uppdaterar du förrådet manuellt (zypper ref). Om detta inte löser problemet kan det bero på att du använder en trasig spegel eller så har servern faktiskt slutat att stödja förrådet.

en: Reading installed packages...
sv: Läser installerade paket...

en: Problem occurred while reading the installed packages:
sv: Ett problem uppstod vid läsning av de installerade paketen:

en: '%s' looks like an RPM file. Will try to download it.
sv: %s ser ut som en RPM-fil. Ett försök att hämta den görs.

en: Problem with the RPM file specified as '%s', skipping.
sv: Det uppstod ett problem med RPM-filen %s. Den hoppas över.

en: Problem reading the RPM header of %s. Is it an RPM file?
sv: Det går inte att läsa RPM-huvudet i %s. Är det en RPM-fil?

en: Plain RPM files cache
sv: Enkel RPM-filcache

en: System Packages
sv: Systempaket

en: No needed patches found.
sv: Det gick inte att hitta några programfixar som behövs.

en: No patterns found.
sv: Inga mönster har hittats.

en: No packages found.
sv: Det gick inte att hitta några paket.

note: translators: used in products. Internal Name is the unix name of the product whereas simply Name is the official full name of the product.
en: Internal Name
sv: Internt namn

en: No products found.
sv: Inga produkter har hittats.

note: TranslatorExplanation %d is the solution number
en:  Solution %d:
sv:  Lösning: %d:

en: Detailed information:
sv: Detaljerad information:

en: Choose the above solution using '1' or skip, retry or cancel | Choose from above solutions by number or skip, retry or cancel
sv[0]: Välj lösningen ovan genom att använda '1', eller hoppa över, försök igen eller avbryt
sv[1]: Välj numret för någon av lösningarna ovan, eller hoppa över, försök igen eller avbryt

note: translators: translate 'c' to whatever you translated the 'c' in "c" and "s/r/c" strings
en: Choose the above solution using '1' or cancel using 'c' | Choose from above solutions by number or cancel
sv[0]: Välj lösningen ovan genom att använda '1', eller avbryt med 'c'
sv[1]: Välj numret för någon av lösningarna ovan eller avbryt

note: translators: answers for dependency problem solution input prompt: "Choose from above solutions by number or skip, retry or cancel" Translate the letters to whatever is suitable for your language. The anserws must be separated by slash characters '/' and must correspond to skip/retry/cancel/detailed
en: s/r/c/d
sv: s/f/fo/a

note: translators: answers for dependency problem solution input prompt: "Choose from above solutions by number or cancel" Translate the letter 'c' to whatever is suitable for your language and to the same as you translated it in the "s/r/c/d" string See the "s/r/c/d" comment for other details. One letter
en: c/d
sv: f/a

en: Choose solution %1%
sv: Välj lösning %1%

en: Skip problem and continue.
sv: Hoppa över problemet och fortsätt.

en: Retry solving immediately.
sv: Försök att lösa omedelbart igen.

en: Choose no solution and cancel.
sv: Välj ingen lösning och avbryt.

en: Toggle show detailed conflict information.
sv: Växla visa detaljerad konfliktinformation.

en: Applying solution %s
sv: Lösningen %s tillämpas

en: Resolver failed but reported no problems.
sv: Lösaren misslyckades men rapporterade inga problem.

note: display the number of problems
en: %d Problem: | %d Problems:
sv[0]: %d problem:
sv[1]: %d problem:

note: translator: The tag says that the preceding dependency problem is auto-resolved by applying the following solution
en: Autoresolve:
sv: Automatisk lösning:

en: Resolving dependencies...
sv: Löser beroenden...

en: Force resolution:
sv: Tvinga fram upplösning:

en: Verifying dependencies...
sv: Verifierar beroenden...

note: Here: compute the full upgrade
en: Computing upgrade...
sv: Beräknar uppgradering...

en: Generating solver test case...
sv: Skapar testfall för problemlösare...

en: Solver test case generated successfully at %s.
sv: Testfallet för problemlösaren skapades på %s.

en: Error creating the solver test case.
sv: Det gick inte att skapa ett testfall för problemlösaren.

en: DownloadAsNeeded can not be used with ZYPP_SINGLE_RPMTRANS=1, falling back to DownloadInAdvance
sv: DownloadAsNeeded kan inte användas med ZYPP_SINGLE_RPMTRANS=1, faller tillbaka till DownloadInAdvance

en: Check for running processes using deleted libraries is disabled in zypper.conf. Run '%s' to check manually.
sv: Sökning efter processer som körs och använder borttagna bibliotek är inaktiverad i zypper.conf. Kör '%s' om du vill söka manuellt.

en: Skip check:
sv: Hoppa över kontrollen:

en: There are running programs which still use files and libraries deleted or updated by recent upgrades. They should be restarted to benefit from the latest updates. Run '%1%' to list these programs.
sv: Det finns program som körs som fortfarande använder filer och bibliotek som raderats eller uppdaterats av tidigare uppgraderingar. De bör startas om för att dra fördel av de senaste uppdateringarna. Kör '%1%' för att lista dessa program.

en: Update notifications were received from the following packages:
sv: Uppdateringsmeddelanden mottogs från följande paket:

en: Message from package %s:
sv: Meddelande från paketet %s:

en: y/n
sv: j/n

en: View the notifications now?
sv: Vill du visa meddelandena nu?

en: Computing distribution upgrade...
sv: Beräknar distributionsuppgradering...

en: Resolving package dependencies...
sv: Översätter paketberoenden...

en: Some of the dependencies of installed packages are broken. In order to fix these dependencies, the following actions need to be taken:
sv: Några av de installerade paketens beroenden är brutna. Rätta till beroendena så här:

en: Root privileges are required to fix broken package dependencies.
sv: Det behövs root-behörighet för att kunna åtgärda brutna paketberoenden.

note: translators: These are the "Continue?" prompt options corresponding to "Yes / No / show Problems / Versions / Arch / Repository / vendor / Details / show in pager". This prompt will appear after install/update and similar command installation summary. Translate to whathever is suitable for your lang
en: y/n/p/v/a/r/m/d/g
sv: j/n/p/v/b/a/l/d/s

note: translators: help text for 'y' option in the 'Continue?' prompt
en: Yes, accept the summary and proceed with installation/removal of packages.
sv: Ja, godkänn sammanfattningen och fortsätt med installationen/borttagningen av paketen.

note: translators: help text for 'n' option in the 'Continue?' prompt
en: No, cancel the operation.
sv: Nej, avbryt åtgärden.

note: translators: help text for 'p' option in the 'Continue?' prompt
en: Restart solver in no-force-resolution mode in order to show dependency problems.
sv: Starta om resursen om du vill visa beroendeproblemen utan att söka efter lösningar.

note: translators: help text for 'v' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle display of package versions.
sv: Växla visning av paketversioner.

note: translators: help text for 'a' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle display of package architectures.
sv: Växla visning av paketarkitekturer.

note: translators: help text for 'r' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle display of repositories from which the packages will be installed.
sv: Växla visning av arkiv som paketen installeras från.

note: translators: help text for 'm' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle display of package vendor names.
sv: Växla visning av namn på paketleverantörer.

note: translators: help text for 'd' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle between showing all details and as few details as possible.
sv: Växla mellan att visa all information och så lite information som möjligt.

note: translators: help text for 'g' option in the 'Continue?' prompt
en: View the summary in pager.
sv: Visa sammanfattning i sökaren.

en: committing
sv: skriver

en: (dry run)
sv: (torrkörning)

en: Problem retrieving the package file from the repository:
sv: Det gick inte att hämta paketfilen från förrådet:

note: translators: the first %s is 'zypper refresh' and the second is repo alias
en: Repository '%s' is out of date. Running '%s' might help.
sv: Förrådet '%s' är för gammalt. Det kan hjälpa att köra '%s'.

en: The package integrity check failed. This may be a problem with the repository or media. Try one of the following:
    
    - just retry previous command
    - refresh the repositories using 'zypper refresh'
    - use another installation medium (if e.g. damaged)
    - use another repository
sv: Paketintegritetskontrollen misslyckades. Det kan bero på problem med förrådet eller installationsmediet. Pröva något av följande alternativ:
     
     - pröva föregående kommando igen
     - uppdatera förrådet genom att ange 'zypper refresh'
     - använd ett annat installationsmedium (t.ex. vid skada)
     - använd ett annat förråd

en: Problem occurred during or after installation or removal of packages:
sv: Ett problem uppstod under eller efter installationen eller borttagningen av paket:

en: One of the installed patches requires a reboot of your machine. Reboot as soon as possible.
sv: En av de installerade programfixarna innebär att datorn måste startas om. Starta om datorn så snart som möjligt.

en: One of the installed patches affects the package manager itself. Run this command once more to install any other needed patches.
sv: En av de installerade programfixarna påverkar Pakethanteraren. Kör kommandot igen för att installera övriga programfixar som behövs.

en: Dependencies of all installed packages are satisfied.
sv: Beroendena för alla installerade paket är tillräckliga.

note: translator: stats table header (plural number is %2%)
en: Considering %1% out of %2% applicable patches: | Considering %1% out of %2% applicable patches:
sv[0]: Överväger %1% av %2% tillämpliga programfixar:
sv[1]: Överväger %1% av %2% tillämpliga programfixar:

note: translator: stats table header
en: Found %1% applicable patch: | Found %1% applicable patches:
sv[0]: Hittade %1% tillämplig programfix:
sv[1]: Hittade %1% tillämpliga programfixar:

note: translator: stats summary
en: %d patch locked | %d patches locked
sv[0]: %d programfix låst
sv[1]: %d programfixar låsta

note: translator: stats summary
en: %d patch optional | %d patches optional
sv[0]: %d valfri progamfix
sv[1]: %d valfria programfixar

note: translator: Hint displayed right adjusted; %1% is a CLI option "42 patches optional                  (use --with-optional to include optional patches)"
en: use '%1%' to include optional patches
sv: använd '%1%' för att inkludera med valfria programfixar

note: translator: stats summary
en: %d patch needed | %d patches needed
sv[0]: %d nödvändig programfix
sv[1]: %d nödvändiga programfixar

note: translator: stats summary
en: %d security patch | %d security patches
sv[0]: %d säkerhetsuppdatering
sv[1]: %d säkerhetsuppdateringar

note: translator: Table column header.
en: Updatestack
sv: Uppdateringsstack

note: translator: Table column header.
en: Patches
sv: Programfixar

note: translator: Table column header.
en: Locked
sv: Låst

note: translator: Table column header Used if stats collect data for more than one category name. Category    | Updatestack | Patches | Locked | Included categories ------------+-------------+---------+--------+--------------------- optional   | ...                      ..... | enhancement, feature
en: Included categories
sv: Inkluderade kategorier

note: translator: Table headline; 'Needed' refers to patches with status 'needed'
en: Needed software management updates will be installed first:
sv: Följande programhanteringsuppdateringar installeras först:

en: No updates found.
sv: Det gick inte att hitta några uppdateringar.

note: translator: Table headline
en: The following updates are also available:
sv: Följande uppdateringar är också tillgängliga:

en: Package updates
sv: Paketuppdateringar

en: Pattern updates
sv: Mönsteruppdateringar

en: Product updates
sv: Produktuppdateringar

en: Current Version
sv: Aktuell version

en: Available Version
sv: Tillgänglig version

en: No matching issues found.
sv: Inga matchande utgåvor hittades.

en: The following matches in issue numbers have been found:
sv: Följande matchande utgåvenummer har hittats:

en: Matches in patch descriptions of the following patches have been found:
sv: I följande programfixar har matchande programfixbeskrivningar hittats:

en: Fix for bugzilla issue number %s was not found or is not needed.
sv: Programfix för bugzilla, utgåva nummer %s, hittades inte eller behövs inte.

en: Fix for CVE issue number %s was not found or is not needed.
sv: Programfix för CVE, utgåva nummer %s, hittades inte eller behövs inte.

note: translators: keep '%s issue' together, it's something like 'CVE issue' or 'Bugzilla issue'
en: Fix for %s issue number %s was not found or is not needed.
sv: Programfix för problemet %s, utgåva nummer %s, hittades inte eller behövs inte.

en: Cannot initialize configuration file parser.
sv: Det går inte att initiera konfigurationsfiltolk.

en: Malformed option name '%1%'.
sv: Felformaterat alternativnamn  '%1%'.

en: Could not save the config file.
sv: Det gick inte att spara konfigurationsfilen.

en: Config file '%1%' exists but is not a file.
sv: Konfigurationsfilen '%1%' finns men är inte en fil.

en: Could not load the config files.
sv: Det gick inte att läsa in konfigurationsfilen.

en: Config file '%1%' does not exist.
sv: Konfigurationsfilen '%1%' finns inte.

note: translator: %1% is the path to a config file, %2% is the name of an options inside the file
en: %1%: Option '%2%' is defined multiple times. Using the last one.
sv: %1%: Alternativ '%2%' definieras flera gånger. Använder senaste.

en: No config file is in use.
sv: Ingen konfigurationsfil används.

en: The flag %1% is not known.
sv: Flaggan %1% är okänd.

en: The flag %1% is not compatible with argument %2% (%3%).
sv: Flaggan %1% är inte kompatibel med argumentet %2% (%3%).

en: The flag %1% requires a argument.
sv: Flaggan %1% kräver ett argument.

en: The flag %1% can only be used once.
sv: Flaggan %1% kan bara användas en gång.

en: %s used together with %s, which contradict each other.
sv: %s används tillsammans med %s och de motsäger varandra.

en: Unknown package type
sv: Okänd pakettyp

en: The flag '%1%' can only be used a maximum of %2% times.
sv: Flaggan '%1%' kan bara användas högst %2% gånger.

en: Ignoring %s without argument because similar option with an argument has been specified.
sv: Ignorerar %s utan argument eftersom ett liknande alternativ med ett argument har angetts.

en: Out of range
sv: Utanför intervall

en: Unknown error while assigning the value %1% to flag %2%.
sv: Ett okänt fel uppstod vid tilldelning av värdet %1% till flaggan %2%.

note: Since this message will be emitted before we know if the current output is XML or Normal we need to send this message to stderr to not break scripts that use xml output (bsc#1172925)
en: Warning:
sv: Varning:

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: CATEGORY
sv: KATEGORI

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: FILE
sv: FIL

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: INTEGER
sv: heltal

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: PATH
sv: SÖKVÄG

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: SEVERITY
sv: ALLVARLIGHETSGRAD

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: STRING
sv: STRÄNG

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: TAG
sv: TAGG

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: TYPE
sv: typ

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: YYYY-MM-DD
sv: ÅÅÅÅ-MM-DD

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: MODE
sv: LÄGE

note: For '-garbage' argument, with 'a', 'b', and 'e' as known options, getopt_long reports 'a', 'b', and 'e' as known options. The rest ends here and it is either the last one from previous argument (short_pos + 1 points to it), or the short_pos one from the current argument. (bnc #299375) wrong option i
en: Unknown option
sv: Okänt alternativ

en: Missing argument for
sv: Argument saknas för

en: Please file a bug report about this.
sv: Skriv en buggrapport om detta.

note: TranslatorExplanation remember not to translate the URL unless you translate the actual page :)
en: See http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting for instructions.
sv: Se http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting om du vill ha instruktioner.

en: Too many arguments.
sv: För många argument.

en: The '--%s' option has currently no effect.
sv: Alternativet --%s har för närvarande ingen effekt.

en: You have chosen to ignore a problem with download or installation of a package which might lead to broken dependencies of other packages. It is recommended to run '%s' after the operation has finished.
sv: Du har valt att ignorera ett problem med hämtning eller installation av ett paket som kan leda till brutna beroenden med andra paket. Vi rekommenderar att du kör %s när åtgärden har slutförts.

en: Legacy commandline option %1% detected. Please use global option %2% instead.
sv: Äldre kommandoradsalternativ %1% funnet. Använd det globala alternativet %2% i stället.

en: Legacy commandline option %1% detected. Please use %2% instead.
sv: Äldre kommandoradsalternativ %1% funnet. Använd %2% i stället.

en: Legacy commandline option %1% detected. This option is ignored.
sv: Äldre kommandoradsalternativ %1% funnet. Det här alternativet ignoreras.

en: Abbreviated commandline options will not be supported in future versions. Please use %2% instead of %1% .
sv: Förkortade kommandoradalternativ stöds inte i framtida versioner. Använd %2% istället för %1%.

note: translators: %s is "help" or "zypper help" depending on whether zypper shell is running or not
en: Type '%s' to get a list of global options and commands.
sv: Skriv %s när du vill visa en lista över globala alternativ och kommandon.

note: translators: %1% is the name of an (unknown) command translators: %2% something providing more info (like 'zypper help subcommand') translators: The word 'subcommand' also refers to a zypper command and should not be translated.
en: In case '%1%' is not a typo it's probably not a built-in command, but provided as a subcommand or plug-in (see '%2%').
sv: I fall '%1%' inte är ett stavfel, är det troligtvis inte ett inbyggt kommando, men tillhandahållet som ett 'subcommand' eller en plug-in (se '%2%').

note: translators: %1% and %2% are plug-in packages which might provide it. translators: The word 'subcommand' also refers to a zypper command and should not be translated.
en: In this case a specific package providing the subcommand needs to be installed first. Those packages are often named '%1%' or '%2%'.
sv: I så fall måste ett paket som tillhandahåller "subcommand" installeras först. Dessa paket namnges ofta  '%1%' eller '%2%'.

en: package | packages
sv[0]: paket
sv[1]: paket

en: pattern | patterns
sv[0]: mönster
sv[1]: mönster

en: product | product
sv[0]: produkt
sv[1]: produkter

en: patch | patches
sv[0]: programfix
sv[1]: programfixar

en: srcpackage | srcpackages
sv[0]: src-paket
sv[1]: src-paket

en: application | applications
sv[0]: applikation
sv[1]: applikationer

note: default
en: resolvable | resolvables
sv[0]: resurs
sv[1]: resurser

note: Patch status: i18n + color translator: patch status
en: unwanted
sv: oönskad

note: translator: patch status
en: optional
sv: frivillig

note: translator: patch status
en: needed
sv: Behövd

note: translator: patch status
en: applied
sv: tillämpad

note: translator: patch status
en: not needed
sv: behövs inte

note: translator: patch status
en: undetermined
sv: obestämbar

note: pi_r is no patch! translator: patch status
en: retracted
sv: tillbakadragen

en: Since
sv: Sen

note: << _("Repository")
en: Issue
sv: Utgåva

en: No.
sv: Nr.

en: Patch
sv: Programfix

en: Specified local path does not exist or is not accessible.
sv: Den angivna lokala sökvägen finns inte eller också går den inte att komma åt.

en: Given URI is invalid
sv: Den angivna URI:n är ogiltig

note: Guess failed: translators: don't translate '<platform>'
en: Unable to guess a value for <platform>.
sv: Kan inte gissa ett värde för <plattform>.

en: Please use obs://<project>/<platform>
sv: Använd obs://<projekt>/<plattform>

en: Example: %s
sv: Exempel: %s

en: Invalid OBS URI.
sv: Ogiltig OBS-URI.

en: Correct form is obs://<project>/[platform]
sv: Den korrekta formen är obs://<projekt>/[plattform]

en: Problem copying the specified RPM file to the cache directory.
sv: Det gick inte att kopiera den angivna RPM-filen till cachekatalogen.

en: Perhaps you are running out of disk space.
sv: Diskutrymmet håller eventuellt på att ta slut.

en: Problem retrieving the specified RPM file
sv: Det gick inte att hämta den angivna RPM-filen

en: Please check whether the file is accessible.
sv: Kontrollera att filen är hämtningsbar.

en: Press '%c' to exit the pager.
sv: Tryck på %c när du vill avsluta sökaren.

en: Use arrows or pgUp/pgDown keys to scroll the text by lines or pages.
sv: Bläddra radvis eller per sida i texten med hjälp av tangenterna PgUp/PgDn.

en: Use the Enter or Space key to scroll the text by lines or pages.
sv: Bläddra radvis eller per sida i texten genom att trycka på Retur eller Blanksteg.

en: Retrying in %u seconds...
sv: Försöker igen om %u sekunder...

note: translators: "a/r/i" are the answers to the "Abort, retry, ignore?" prompt Translate the letters to whatever is suitable for your language. the answers must be separated by slash characters '/' and must correspond to abort/retry/ignore in that order. The answers should be lower case letters.
en: a/r/i
sv: a/f/i

en: Autoselecting '%s' after %u second. | Autoselecting '%s' after %u seconds.
sv[0]: Väljer '%s' automatiskt efter %u sekund.
sv[1]: Väljer '%s' automatiskt efter %u sekunder.

en: Trying again...
sv: Försöker igen...

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: always
sv: alltid

en: never
sv: aldrig

en: Cannot read input: bad stream or EOF.
sv: Det går inte att läsa inmatningen: dålig ström eller EOF.

en: If you run zypper without a terminal, use '%s' global
    option to make zypper use default answers to prompts.
sv: Om du kör zypper utan en terminal ska du använda
    alternativet %s global, så att zypper besvarar frågor med standardsvar.

en: Invalid answer '%s'.
sv: Ogiltigt svar %s.

en: Ambiguous answer '%s'.
sv: Mångtydigt svar '%s'.

note: translators: the %s are: 'y', 'yes' (translated), 'n', and 'no' (translated).
en: Enter '%s' for '%s' or '%s' for '%s' if nothing else works for you.
sv: Ange %s för %s, eller %s för %s om inget annat fungerar.

en: If nothing else works enter '#1' to select the 1st option, '#2' for the 2nd one, ...
sv: Om inget annat fungerar anger du '#1' för att välja det första alternativet, '#2' för det andra, ...

note: TranslatorExplanation These are reasons for various failures.
en: Not found
sv: Hittades inte

en: I/O error
sv: I/O-fel

en: Invalid object
sv: Ogiltigt objekt

en: Error
sv: Fel
