zypper - en to xh translation catalogue (36 entries)

note: translators: used as 'tag:' (i.e. followed by ':') translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Installed
xh: Ihlohliwe

en: Unexpected exception.
xh: Isinxaxhi esingalindelekanga.

en: Cancel
xh: Rhoxisa

note: password
en: Password
xh: Igama lokugqithisa

note: Translator: prefetch progress bar result: ".............[done]"
en: done
xh: igqibile

note: Translator: prefetch progress bar result: "............[error]"
en: error
xh: impazamo

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: Table column header translators: header of table column - the name of the package translators: name (general header)
en: Name
xh: Igama

note: translators: Table column header translators: type (general header)
en: Type
xh: Uhlobo

note: 'enabled' flag translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Enabled
xh: Yenziwe yasebenza

note: translators: 'zypper repos' column - whether autorefresh is enabled for the repository translators: 'zypper repos' column - whether autorefresh is enabled for the repository
en: Refresh
xh: Hlaziya

en: Nothing to do.
xh: Akukho nto yakwenza.

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: Table column header translators: package version (header)
en: Version
xh: Inguqulelo

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: package architecture (header)
en: Arch
xh: Ezokwakha.

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: package summary (header)
en: Summary
xh: Isishwankathelo

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: header of table column - the package summary
en: Description
xh: Inkcazelo

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Installed Size
xh: Ubukhulu Obuhlohliweyo

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Status
xh: Isimo

en: up-to-date
xh: kuhlaziyeke-okwanamhla

en: not installed
xh: ayihlohlwanga

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translator: Table column header. Name
en: Category
xh: Udidi

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Severity
xh: Ubukhali

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Contents
xh: Iziqulatho

en: unknown
xh: akwaziwa

en: No
xh: Hayi

en: Yes
xh: Ewe

en: Initializing Target
xh: Indulula Okujoliswe kuko

en: Resolving dependencies...
xh: Isombulula Izixhomekeki...

en: committing
xh: yenza

note: For '-garbage' argument, with 'a', 'b', and 'e' as known options, getopt_long reports 'a', 'b', and 'e' as known options. The rest ends here and it is either the last one from previous argument (short_pos + 1 points to it), or the short_pos one from the current argument. (bnc #299375) wrong option i
en: Unknown option
xh: Okunokukhethwa okungaziwa

en: Missing argument for
xh: Impikiswano elahlekileyo ka

en: Please file a bug report about this.
xh: Nceda fayilisha ingxelo ye-bug malunga noku.

note: TranslatorExplanation remember not to translate the URL unless you translate the actual page :)
en: See http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting for instructions.
xh: Khangela http://en.opensuse.org/Zypper#Umphandi nkathazo wemiyalelo.

en: yes
xh: ewe

en: no
xh: hayi

note: TranslatorExplanation These are reasons for various failures.
en: Not found
xh: Ayifunyanwanga

en: Error
xh: Imposiso
