zypper - en to af translation catalogue (35 entries)

note: translators: used as 'tag:' (i.e. followed by ':') translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Installed
af: Geïnstalleer

en: Unexpected exception.
af: Onverwagte uitsondering.

en: Cancel
af: Kanselleer

note: password
en: Password
af: Wagwoord

note: Translator: prefetch progress bar result: ".............[done]"
en: done
af: gedoen

note: Translator: prefetch progress bar result: "............[error]"
en: error
af: fout

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: Table column header translators: header of table column - the name of the package translators: name (general header)
en: Name
af: Naam

note: translators: Table column header translators: type (general header)
en: Type
af: Soort

note: 'enabled' flag translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Enabled
af: Ontsper

note: translators: 'zypper repos' column - whether autorefresh is enabled for the repository translators: 'zypper repos' column - whether autorefresh is enabled for the repository
en: Refresh
af: Vernuwe

en: Nothing to do.
af: Niks om te doen nie.

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: Table column header translators: package version (header)
en: Version
af: Weergawe

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: package architecture (header)
en: Arch
af: Arg.

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: package summary (header)
en: Summary
af: Opsomming

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: header of table column - the package summary
en: Description
af: Beskrywing

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Installed Size
af: Geïnstalleerde grootte

en: up-to-date
af: op datum

en: not installed
af: nie geïnstalleer nie

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translator: Table column header. Name
en: Category
af: Kategorie

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Severity
af: Ernstigheid

note: translators: property name; short; used like "Name: value" by userdata
en: Contents
af: Inhoud

en: unknown
af: onbekend

en: No
af: Nee

en: Yes
af: Ja

en: Initializing Target
af: Inisialiseer van Teiken

en: Resolving dependencies...
af: Oplos van afhanklikhede ...

en: committing
af: verplig tot

note: For '-garbage' argument, with 'a', 'b', and 'e' as known options, getopt_long reports 'a', 'b', and 'e' as known options. The rest ends here and it is either the last one from previous argument (short_pos + 1 points to it), or the short_pos one from the current argument. (bnc #299375) wrong option i
en: Unknown option
af: Onbekende opsie

en: Missing argument for
af: Ontbrekende argument vir

en: Please file a bug report about this.
af: Liasseer asseblief ’n foutverslag hieroor.

note: TranslatorExplanation remember not to translate the URL unless you translate the actual page :)
en: See http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting for instructions.
af: Sien http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting vir instruksies.

en: yes
af: ja

en: no
af: nee

note: TranslatorExplanation These are reasons for various failures.
en: Not found
af: Nie gevind nie

en: Error
af: Fout
