zypper - en to it translation catalogue (1271 entries)

en: Invalid command
it: Comando non valido

en: Repository Management:
it: Gestione archivi:

en: Service Management:
it: Gestione servizi:

en: Software Management:
it: Gestione software:

en: Update Management:
it: Gestione aggiornamenti:

en: Querying:
it: Interrogazione:

en: Package Locks:
it: Blocchi ai pacchetti:

en: Locale Management:
it: Gestione impostazioni internazionali:

en: Other Commands:
it: Altri comandi:

en: Subcommands:
it: Sottocomandi:

en: Unknown command '%s'
it: Comando sconosciuto '%s'

en: Installation has completed with error.
it: Installazione completata con errori.

en: You may run '%1%' to repair any dependency problems.
it: Per risolvere problemi di dipendenza è possibile eseguire '%1%'.

en: The following package failed to install: | The following %d packages failed to install:
it[0]: Non è stato possibile installare il seguente pacchetto:
it[1]: Non è stato possibile installare i seguenti %d pacchetti:

en: The following package installation was skipped: | The following %d package installations were skipped:
it[0]: La seguente installazione del pacchetto è stata saltata:
it[1]: Le seguenti installazioni dei %d pacchetti sono state saltate:

en: The following package failed to uninstall: | The following %d packages failed to uninstall:
it[0]: Non è stato possibile disinstallare il seguente pacchetto:
it[1]: Non è stato possibile disinstallare i seguenti %d pacchetti:

en: The following package removal was skipped: | The following %d package removal were skipped:
it[0]: La seguente rimozione del pacchetto è stata saltata:
it[1]: La seguente rimozione dei %d pacchetti è stata saltata:

note: translators: Appended when clipping a long enumeration: "ConsoleKit-devel ConsoleKit-doc ... and 20828 more items."
en: ... and %1% more item. | ... and %1% more items.
it[0]: ... e %1% altro elemento.
it[1]: ... e %1% altri elementi.

en: Invalid table style %d.
it: Stile tabella %d non valido.

en:  Use an integer number from %d to %d
it:  Usa un numero intero compreso tra %d e %d

en: The path specified in the --root option must be absolute.
it: Il percorso specificato nell'opzione --root deve essere assoluto.

note: translators: --help, -h
en: Help.
it: Guida.

note: translators: --version, -V
en: Output the version number.
it: Mostra il numero di versione.

note: translators: --promptids
en: Output a list of zypper's user prompts.
it: Mostra un elenco dei prompt utente di zypper.

note: translators: --config, -c <FILE>
en: Use specified config file instead of the default.
it: Usa il file di configurazione specificato invece di quello di default.

en: User data string must not contain nonprintable or newline characters!
it: La stringa di dati utente non deve contenere caratteri di nuova riga o non stampabili.

note: translators: --userdata <STRING>
en: User defined transaction id used in history and plugins.
it: Id della transazione definita dall'utente usato nella cronologia e nei plugin.

note: translators: --quiet, -q
en: Suppress normal output, print only error messages.
it: Sopprime l'output ordinario, stampa solo i messaggi di errore.

note: translators: --verbose, -v
en: Increase verbosity.
it: Incrementa la verbosità.

en: For debugging output specify this option twice. 'zypper -vv ref' for example will show the mirrors used to download the metadata.
it: Per l'output di debug, specificare questa opzione due volte. Ad esempio, 'zypper -vv ref' mostrerà i mirror utilizzati per scaricare i metadati.

note: translators: --color / --no-color
en: Whether to use colors in output if tty supports it.
it: Se usare l'output a colori nel caso sia supportato da tty.

note: translators: --no-abbrev, -A
en: Do not abbreviate text in tables.
it: Non abbreviare il testo nelle tabelle.

note: translators: --table-style, -s, %1% denotes the supported range of the integer argument (e.g. "1-11")
en: Table style (%1%).
it: Stile tabella (%1%).

en: Entering non-interactive mode.
it: Attivazione modalità non interattiva.

note: translators: --non-interactive, -n
en: Do not ask anything, use default answers automatically.
it: Non chiedere nulla, usa automaticamente le risposte di default.

en: Patches having the flag rebootSuggested set will not be treated as interactive.
it: Le patch impostate con il flag rebootSuggested non verranno trattate come interattive.

note: translators: --non-interactive-include-reboot-patches
en: Do not treat patches as interactive, which have the rebootSuggested-flag set.
it: Non trattare le patch come interattive, che hanno il flag rebootSuggested impostato.

note: translators: --xmlout, -x
en: Switch to XML output.
it: Passa all'output XML.

note: translators: --ignore-unknown, -i
en: Ignore unknown packages.
it: Ignora i pacchetti sconosciuti.

note: translators: --terse, -t
en: Terse output for machine consumption. Implies --no-abbrev and --no-color.
it: Output di Terse per utilizzo del computer. Implica --no-abbrev e --no-color.

note: translators: --reposd-dir, -D <DIR>
en: Use alternative repository definition file directory.
it: Usa una directory alternativa per i file di definizione dei repository.

note: translators: --cache-dir, -C <DIR>
en: Use alternative directory for all caches.
it: Usa una directory alternativa per tutte le cache.

note: translators: --raw-cache-dir <DIR>
en: Use alternative raw meta-data cache directory.
it: Usa una directory alternativa per la cache dei meta-dati raw.

note: translators: --solv-cache-dir <DIR>
en: Use alternative solv file cache directory.
it: Usa una directory alternativa per la cache dei file solv.

note: translators: --pkg-cache-dir <DIR>
en: Use alternative package cache directory.
it: Usa una directory alternativa per la cache dei pacchetti.

en: Repository Options
it: Opzioni dell'archivio

en: Entering 'no-gpg-checks' mode.
it: Attivazione modalità 'no-gpg-checks'.

note: translators: --no-gpg-checks
en: Ignore GPG check failures and continue.
it: Ignora errori di verifica GPG e continua.

en: Turning on '%s'. New repository signing keys will be automatically imported!
it: Attivazione di '%s'. Le nuove chiavi di firma del repository saranno importate automaticamente.

note: translators: --gpg-auto-import-keys
en: Automatically trust and import new repository signing keys.
it: Considera automaticamente attendibili e importare le nuove chiavi di firma del repository.

note: translators: --plus-repo, -p <URI>
en: Use an additional repository.
it: Usa un repository aggiuntivo.

note: translators: --plus-content <TAG>
en: Additionally use disabled repositories providing a specific keyword. Try '--plus-content debug' to enable repos indicating to provide debug packages.
it: Usa in aggiunta i repository disabilitati che forniscono una parola chiave specifica. Provare '--plus-content debug' per abilitare i repository che dichiarano di fornire i pacchetti di debug.

en: Repositories disabled, using the database of installed packages only.
it: Repository disabilitati, viene usato il database dei soli pacchetti installati.

note: translators: --disable-repositories
en: Do not read meta-data from repositories.
it: Non leggere i meta-dati dai repository.

en: Autorefresh disabled.
it: Aggiornamento automatico disabilitato.

note: translators: --no-refresh
en: Do not refresh the repositories.
it: Non aggiornare i repository.

en: CD/DVD repositories disabled.
it: Repository su CD/DVD disabilitati.

note: translators: --no-cd
en: Ignore CD/DVD repositories.
it: Ignora i repository su CD/DVD.

en: Remote repositories disabled.
it: Repository remoti disabilitati.

note: translators: --no-remote
en: Ignore remote repositories.
it: Ignora i repository remoti.

note: translators: --releasever
en: Set the value of $releasever in all .repo files (default: distribution version)
it: Imposta il valore di $releasever in tutti i file .repo (predefinito: versione di distribuzione)

en: Target Options
it: Opzioni destinazione

note: translators: --root, -R <DIR>
en: Operate on a different root directory.
it: Opera su una directory radice diversa.

note: translators: --installroot <DIR>
en: Operate on a different root directory, but share repositories with the host.
it: Opera su una diversa directory radice, ma condivide i repository con l'host.

en: Ignoring installed resolvables.
it: I risolvibili installati sono stati ignorati.

note: translators: --disable-system-resolvables
en: Do not read installed packages.
it: Non legge i pacchetti installati.

en: No config file is in use. Can not save options.
it: Nessun file di configurazione in uso. Impossibile salvare le opzioni.

en: Option '%1%' saved in '%2%'.
it: Opzione '%1%' salvata in '%2%'.

en: Failed to save option.
it: Salvataggio dell'opzione non riuscito.

en: '%s' install modifier must not be used without a package name or capability.
it: Non utilizzare il modificatore di installazione '%s' senza un nome di pacchetto o una funzionalità.

en: '%s' remove modifier must not be used without a package name or capability.
it: Non utilizzare il modificatore di rimozione '%s' senza un nome di pacchetto o una funzionalità.

en: '%s' not found in package names. Trying '%s'.
it: '%s' non trovato nei nomi dei pacchetti. Si prova con '%s'.

en: '%s' is not a package name or capability.
it: '%s' non è un nome di pacchetto o una funzionalità.

en: '%s' not found in package names. Trying capabilities.
it: '%s' non è stato trovato nei nomi dei pacchetti. Viene eseguito il tentativo di ricerca per funzionalità.

en: Package '%s' not found.
it: Il pacchetto '%s' non è stato trovato.

en: Patch '%s' not found.
it: Patch '%s' non trovata.

en: Product '%s' not found.
it: Il prodotto '%s' non è stato trovato.

en: Pattern '%s' not found.
it: Il modello '%s' non è stato trovato.

en: Source package '%s' not found.
it: Impossibile trovare pacchetto di origine '%s'.

note: just in case
en: Object '%s' not found.
it: L'oggetto '%s' non è stato trovato.

en: Package '%s' not found in specified repositories.
it: Il pacchetto '%s' non è stato trovato nei repository specificati.

en: Patch '%s' not found in specified repositories.
it: La patch '%s' non è stata trovata nei repository specificati.

en: Product '%s' not found in specified repositories.
it: Il prodotto '%s' non è stato trovato nei repository specificati.

en: Pattern '%s' not found in specified repositories.
it: Il modello '%s' non è stato trovato nei repository specificati.

en: Source package '%s' not found in specified repositories.
it: Il pacchetto sorgente '%s' non è stato trovato nei repository specificati.

note: just in case
en: Object '%s' not found in specified repositories.
it: L'oggetto '%s' non è stato trovato nei repository specificati.

note: translators: meaning a package %s or provider of capability %s
en: No provider of '%s' found.
it: Non è stato trovato alcun provider per '%s'.

note: wildcards used
en: No package matching '%s' is installed.
it: Nessun pacchetto corrispondente a '%s' installato.

en: Package '%s' is not installed.
it: Il pacchetto '%s' non è installato.

note: translators: meaning provider of capability %s
en: No provider of '%s' is installed.
it: Non è installato alcun provider di '%s'.

en: '%s' is already installed.
it: '%s' è già installato.

note: translators: %s are package names
en: '%s' providing '%s' is already installed.
it: Il pacchetto '%s', che fornisce '%s', è già installato.

en: No update candidate for '%s'. The highest available version is already installed.
it: Nessun aggiornamento candidato per '%s'. La versione più recente disponibile è già installata.

en: No update candidate for '%s'.
it: Nessun aggiornamento candidato per '%s'.

en: There is an update candidate '%s' for '%s', but it does not match the specified version, architecture, or repository.
it: È disponibile un aggiornamento candidato '%s' per '%s', ma non corrisponde a versione, architettura o repository specificati.

en: There is an update candidate for '%s' from vendor '%s', while the current vendor is '%s'. Use '%s' to install this candidate.
it: È disponibile un aggiornamento candidato per '%s' dal fornitore '%s', mentre il fornitore corrente è '%s'. Utilizzare '%s' per installare il candidato.

en: There is an update candidate for '%s', but it comes from a repository with a lower priority. Use '%s' to install this candidate.
it: È disponibile un aggiornamento candidato per '%s', ma proviene da un repository con priorità inferiore. Usare '%s' per installare questo candidato.

en: There is an update candidate for '%s', but it is locked. Use '%s' to unlock it.
it: È disponibile un aggiornamento candidato per '%s', ma è bloccato. Utilizzare '%s' per sbloccarlo.

en: Package '%s' is not available in your repositories. Cannot reinstall, upgrade, or downgrade.
it: Il pacchetto '%s' non è disponibile nei repository. Impossibile eseguirne la reinstallazione, l'upgrade o il downgrade.

en: The selected package '%s' from repository '%s' has lower version than the installed one.
it: Il pacchetto '%s' selezionato dal repository '%s' ha una versione inferiore rispetto a quello installato.

note: translators: %s = "zypper install --oldpackage package-version.arch"
en: Use '%s' to force installation of the package.
it: Usare '%s' per forzare l'installazione del pacchetto.

en: Patch '%s' is interactive, skipping.
it: La patch '%s' è interattiva e viene ignorata.

en: Patch '%s' is not needed.
it: La patch '%s' non è necessaria.

en: Patch '%1%' is optional. Use '%2%' to install it, or '%3%' to include all optional patches.
it: La patch '%1%' è opzionale. Usare '%2%' per installarla, oppure '%3%' per includere tutte le patch opzionali.

en: Patch '%s' is locked. Use '%s' to install it, or unlock it using '%s'.
it: La patch '%s' è bloccata. Usare '%s' per installarla, oppure sbloccarla usando '%s'.

en: Patch '%s' is not in the specified category.
it: La patch '%s' non rientra nella categoria specificata.

en: Patch '%s' has not the specified severity.
it: La patch '%s' non ha la gravità specificata.

en: Patch '%s' was issued after the specified date.
it: La patch '%s' è stata rilasciata dopo la data specificata.

en: Selecting '%s' from repository '%s' for installation.
it: Selezione di '%s' dal repository '%s' per l'installazione.

en: Forcing installation of '%s' from repository '%s'.
it: Forzatura dell'installazione di '%s' dal repository '%s'.

en: Selecting '%s' for removal.
it: Selezione di '%s' per la rimozione.

en: '%s' is locked. Use '%s' to unlock it.
it: '%s' bloccato. Usare '%s' per sbloccarlo.

en: Adding requirement: '%s'.
it: Aggiunta del requisito: '%s'.

en: Adding conflict: '%s'.
it: Aggiunta del conflitto: '%s'.

note: translators: %1% expands to a single package name or a ','-separated enumeration of names.
en: Did you mean %1%?
it: Si intendeva %1%?

en: Ignoring option %s when updating the update stack first.
it: Ignora opzione %s quando si esegue l'aggiornamento dello stack per prima cosa.

en: Suspicious category filter value '%1%'.
it: Valore filtro categoria sospetto '%1%'.

en: Suspicious severity filter value '%1%'.
it: Valore filtro gravità sospetto '%1%'.

note: translator: '%1%' is a products name '%2%' is a command to call (like 'zypper dup') Both may contain whitespace and should be enclosed by quotes!
en: Product '%1%' requires to be upgraded by calling '%2%'!
it: Il prodotto '%1%' necessita di aggiornamento attraverso la chiamata di '%2%'!

en: The following NEW package is going to be installed: | The following %d NEW packages are going to be installed:
it[0]: Il seguente NUOVO pacchetto verrà installato:
it[1]: I seguenti %d NUOVI pacchetti verranno installati:

en: The following NEW patch is going to be installed: | The following %d NEW patches are going to be installed:
it[0]: La seguente NUOVA patch verrà installata:
it[1]: Le seguenti %d NUOVE patch verranno installate:

en: The following NEW pattern is going to be installed: | The following %d NEW patterns are going to be installed:
it[0]: Il seguente NUOVO modello verrà installato:
it[1]: I seguenti %d NUOVI modelli verranno installati:

en: The following NEW product is going to be installed: | The following %d NEW products are going to be installed:
it[0]: Il seguente NUOVO prodotto verrà installato:
it[1]: I seguenti %d NUOVI prodotti verranno installati:

en: The following source package is going to be installed: | The following %d source packages are going to be installed:
it[0]: Il seguente pacchetto sorgente verrà installato:
it[1]: I seguenti %d pacchetti sorgente verranno installati:

en: The following application is going to be installed: | The following %d applications are going to be installed:
it[0]: La seguente applicazione verrà installata:
it[1]: Le seguenti %d applicazioni verranno installate:

en: The following package is going to be REMOVED: | The following %d packages are going to be REMOVED:
it[0]: Sarà RIMOSSO il seguente pacchetto:
it[1]: Saranno RIMOSSI i seguenti %d pacchetti:

en: The following patch is going to be REMOVED: | The following %d patches are going to be REMOVED:
it[0]: Sarà RIMOSSA la seguente patch:
it[1]: Saranno RIMOSSE le seguenti %d patch:

en: The following pattern is going to be REMOVED: | The following %d patterns are going to be REMOVED:
it[0]: Sarà RIMOSSO il seguente modello:
it[1]: Saranno RIMOSSI i seguenti %d modelli:

en: The following product is going to be REMOVED: | The following %d products are going to be REMOVED:
it[0]: Sarà RIMOSSO il seguente prodotto:
it[1]: Saranno RIMOSSI i seguenti %d prodotti:

en: The following application is going to be REMOVED: | The following %d applications are going to be REMOVED:
it[0]: Sarà RIMOSSA la seguente applicazione:
it[1]: Saranno RIMOSSE le seguenti %d applicazioni:

en: The following package is going to be upgraded: | The following %d packages are going to be upgraded:
it[0]: Il seguente pacchetto sta per essere aggiornato:
it[1]: I seguenti %d pacchetti stanno per essere aggiornati:

en: The following patch is going to be upgraded: | The following %d patches are going to be upgraded:
it[0]: La seguente patch sta per essere aggiornata:
it[1]: Le seguenti %d patch stanno per essere aggiornate:

en: The following pattern is going to be upgraded: | The following %d patterns are going to be upgraded:
it[0]: Il seguente modello sta per essere aggiornato:
it[1]: I seguenti %d modelli stanno per essere aggiornati:

en: The following product is going to be upgraded: | The following %d products are going to be upgraded:
it[0]: Il seguente prodotto sta per essere aggiornato:
it[1]: I seguenti %d prodotti stanno per essere aggiornati:

en: The following application is going to be upgraded: | The following %d applications are going to be upgraded:
it[0]: La seguente applicazione sta per essere aggiornata:
it[1]: Le seguenti %d applicazioni stanno per essere aggiornate:

en: The following package is going to be downgraded: | The following %d packages are going to be downgraded:
it[0]: Il seguente pacchetto sta per essere portato alla versione precedente:
it[1]: I seguenti %d pacchetti stanno per essere portati alla versione precedente:

en: The following patch is going to be downgraded: | The following %d patches are going to be downgraded:
it[0]: La seguente patch sta per essere portata alla versione precedente:
it[1]: Le seguenti %d patch stanno per essere portate alla versione precedente:

en: The following pattern is going to be downgraded: | The following %d patterns are going to be downgraded:
it[0]: Il seguente modello sta per essere portato alla versione precedente:
it[1]: I seguenti %d modelli stanno per essere portati alla versione precedente:

en: The following product is going to be downgraded: | The following %d products are going to be downgraded:
it[0]: Il seguente prodotto sta per essere portato alla versione precedente:
it[1]: I seguenti %d prodotti stanno per essere portati alla versione precedente:

en: The following application is going to be downgraded: | The following %d applications are going to be downgraded:
it[0]: La seguente applicazione sta per essere portata alla versione precedente:
it[1]: Le seguenti %d applicazioni stanno per essere portate alla versione precedente:

en: The following package is going to be reinstalled: | The following %d packages are going to be reinstalled:
it[0]: Il seguente pacchetto verrà re-installato:
it[1]: I seguenti %d pacchetti verranno re-installati:

en: The following patch is going to be reinstalled: | The following %d patches are going to be reinstalled:
it[0]: La seguente patch verrà re-installata:
it[1]: Le seguenti %d patch verranno re-installate:

en: The following pattern is going to be reinstalled: | The following %d patterns are going to be reinstalled:
it[0]: Il seguente modello verrà re-installato:
it[1]: I seguenti %d modelli verranno re-installati:

en: The following product is going to be reinstalled: | The following %d products are going to be reinstalled:
it[0]: Il seguente prodotto verrà re-installato:
it[1]: I seguenti %d prodotti verranno re-installati:

en: The following application is going to be reinstalled: | The following %d applications are going to be reinstalled:
it[0]: La seguente applicazione verrà re-installata:
it[1]: Le seguenti %d applicazioni verranno re-installate:

en: The following recommended package was automatically selected: | The following %d recommended packages were automatically selected:
it[0]: Il seguente pacchetto raccomandato è stato selezionato automaticamente:
it[1]: I seguenti %d pacchetti raccomandati sono stati selezionati automaticamente:

en: The following recommended patch was automatically selected: | The following %d recommended patches were automatically selected:
it[0]: La seguente patch raccomandata è stata selezionata automaticamente:
it[1]: Le seguenti %d patch raccomandate sono state selezionate automaticamente:

en: The following recommended pattern was automatically selected: | The following %d recommended patterns were automatically selected:
it[0]: Il seguente modello raccomandato è stato selezionato automaticamente:
it[1]: I seguenti %d modelli raccomandati sono stati selezionati automaticamente:

en: The following recommended product was automatically selected: | The following %d recommended products were automatically selected:
it[0]: Il seguente prodotto raccomandato è stato selezionato automaticamente:
it[1]: I seguenti %d prodotti raccomandati sono stati selezionati automaticamente:

en: The following recommended source package was automatically selected: | The following %d recommended source packages were automatically selected:
it[0]: Il seguente pacchetto di origine raccomandato è stato selezionato automaticamente:
it[1]: I seguenti %d pacchetti di origine raccomandati sono stati selezionati automaticamente:

en: The following recommended application was automatically selected: | The following %d recommended applications were automatically selected:
it[0]: La seguente applicazione raccomandata è stata selezionata automaticamente:
it[1]: Le seguenti %d applicazioni raccomandate sono state selezionate automaticamente:

en: The following package is recommended, but will not be installed (only required packages will be installed): | The following %d packages are recommended, but will not be installed (only required packages will be installed):
it[0]: Il seguente pacchetto è raccomandato, ma non verrà installato (verranno installati solo i pacchetti richiesti):
it[1]: I seguenti %d pacchetti sono raccomandati, ma non verranno installati (verranno installati solo i pacchetti richiesti):

en: The following package is recommended, but will not be installed because it's unwanted (was manually removed before): | The following %d packages are recommended, but will not be installed because they are unwanted (were manually removed before):
it[0]: Il seguente pacchetto è raccomandato, ma non verrà installato in quanto indesiderato (è stato rimosso manualmente in precedenza):
it[1]: I seguenti %d pacchetti sono raccomandati, ma non verranno installati in quanto indesiderati (sono stati rimossi manualmente in precedenza):

en: The following package is recommended, but will not be installed due to conflicts or dependency issues: | The following %d packages are recommended, but will not be installed due to conflicts or dependency issues:
it[0]: Il seguente pacchetto è raccomandato, ma non verrà installato a causa di conflitti o problemi di dipendenze:
it[1]: I seguenti %d pacchetti sono raccomandati, ma non verranno installati a causa di conflitti o problemi di dipendenze:

en: The following patch is recommended, but will not be installed: | The following %d patches are recommended, but will not be installed:
it[0]: La seguente patch è raccomandata, ma non verrà installata:
it[1]: La seguenti %d patch sono raccomandate, ma non verranno installate:

en: The following pattern is recommended, but will not be installed: | The following %d patterns are recommended, but will not be installed:
it[0]: Il seguente modello è raccomandato, ma non verrà installato:
it[1]: I seguenti %d modelli sono raccomandati, ma non verranno installati:

en: The following product is recommended, but will not be installed: | The following %d products are recommended, but will not be installed:
it[0]: Il seguente prodotto è raccomandato, ma non verrà installato:
it[1]: I seguenti %d prodotti sono raccomandati, ma non verranno installati:

en: The following application is recommended, but will not be installed: | The following %d applications are recommended, but will not be installed:
it[0]: La seguente applicazione è raccomandata, ma non verrà installata:
it[1]: Le seguenti %d applicazioni sono raccomandate, ma non verranno installate:

en: The following package is suggested, but will not be installed: | The following %d packages are suggested, but will not be installed:
it[0]: Il seguente pacchetto è suggerito, ma non verrà installato:
it[1]: I seguenti %d pacchetti sono suggeriti, ma non verranno installati:

en: The following patch is suggested, but will not be installed: | The following %d patches are suggested, but will not be installed:
it[0]: La seguente patch è suggerita, ma non verrà installata:
it[1]: Le seguenti %d patch sono suggerite, ma non verranno installate:

en: The following pattern is suggested, but will not be installed: | The following %d patterns are suggested, but will not be installed:
it[0]: Il seguente modello è suggerito, ma non verrà installato:
it[1]: I seguenti %d modelli sono suggeriti, ma non verranno installati:

en: The following product is suggested, but will not be installed: | The following %d products are suggested, but will not be installed:
it[0]: Il seguente prodotto è suggerito, ma non verrà installato:
it[1]: I seguenti %d prodotti sono suggeriti, ma non verranno installati:

en: The following application is suggested, but will not be installed: | The following %d applications are suggested, but will not be installed:
it[0]: La seguente applicazione è suggerita, ma non verrà installata:
it[1]: Le seguenti %d applicazioni sono suggerite, ma non verranno installate:

en: The following package is going to change architecture: | The following %d packages are going to change architecture:
it[0]: Il seguente pacchetto cambierà architettura:
it[1]: I seguenti %d pacchetti cambieranno architettura:

en: The following patch is going to change architecture: | The following %d patches are going to change architecture:
it[0]: La seguente patch cambierà architettura:
it[1]: Le seguenti %d patch cambieranno architettura:

en: The following pattern is going to change architecture: | The following %d patterns are going to change architecture:
it[0]: Il seguente modello cambierà architettura:
it[1]: I seguenti %d modelli cambieranno architettura:

en: The following product is going to change architecture: | The following %d products are going to change architecture:
it[0]: Il seguente prodotto cambierà architettura:
it[1]: I seguenti %d prodotti cambieranno architettura:

en: The following application is going to change architecture: | The following %d applications are going to change architecture:
it[0]: La seguente applicazione cambierà architettura:
it[1]: Le seguenti %d applicazioni cambieranno architettura:

en: The following package is going to change vendor: | The following %d packages are going to change vendor:
it[0]: Il seguente pacchetto cambierà fornitore:
it[1]: I seguenti %d pacchetti cambieranno fornitore:

en: The following patch is going to change vendor: | The following %d patches are going to change vendor:
it[0]: La seguente patch cambierà fornitore:
it[1]: Le seguenti %d patch cambieranno fornitore:

en: The following pattern is going to change vendor: | The following %d patterns are going to change vendor:
it[0]: Il seguente modello cambierà fornitore:
it[1]: I seguenti %d modelli cambieranno fornitore:

en: The following product is going to change vendor: | The following %d products are going to change vendor:
it[0]: Il seguente prodotto cambierà fornitore:
it[1]: I seguenti %d prodotti cambieranno fornitore:

en: The following application is going to change vendor: | The following %d applications are going to change vendor:
it[0]: La seguente applicazione cambierà fornitore:
it[1]: Le seguenti %d applicazioni cambieranno fornitore:

en: The following package has no support information from its vendor: | The following %d packages have no support information from their vendor:
it[0]: Il seguente pacchetto non presenta informazioni di supporto da parte del proprio fornitore:
it[1]: I seguenti %d pacchetti non presentano informazioni di supporto da parte del proprio fornitore:

en: The following package is not supported by its vendor: | The following %d packages are not supported by their vendor:
it[0]: Il seguente pacchetto non è supportato dal proprio fornitore:
it[1]: I seguenti %d pacchetti non sono supportati dal proprio fornitore:

en: The following package needs additional customer contract to get support: | The following %d packages need additional customer contract to get support:
it[0]: Il seguente pacchetto ha bisogno di un contratto con il cliente aggiuntivo per ottenere supporto:
it[1]: I seguenti %d pacchetti hanno bisogno di un contratto con il cliente aggiuntivo per ottenere supporto:

en: was superseded by
it: è stato sostituito da

en: The following package was discontinued and has been superseded by a new package with a different name. | The following %d packages were discontinued and have been superseded by a new packages with different names.
it[0]: Il seguente pacchetto non è più supportato ed è stato sostituito da un nuovo pacchetto con un nome diverso.
it[1]: I seguenti %d pacchetti non sono più supportati e sono stati sostituiti da nuovi pacchetti con nomi diversi.

en: The successor package should be installed as soon as possible to receive continued support: | The successor packages should be installed as soon as possible to receive continued support:
it[0]: Installare non appena possibile il pacchetto successivo per continuare a ricevere supporto:
it[1]: Installare non appena possibile i pacchetti successivi per continuare a ricevere supporto:

en: The following package update will NOT be installed: | The following %d package updates will NOT be installed:
it[0]: Il seguente aggiornamento di pacchetto NON verrà installato:
it[1]: I seguenti %d aggiornamenti di pacchetto NON verranno installati:

en: The following product update will NOT be installed: | The following %d product updates will NOT be installed:
it[0]: Il seguente aggiornamento di prodotto NON verrà installato:
it[1]: I seguenti %d aggiornamenti di prodotto NON verranno installati:

en: The following application update will NOT be installed: | The following %d application updates will NOT be installed:
it[0]: Il seguente aggiornamento di applicazione NON verrà installato:
it[1]: I seguenti %d aggiornamenti di applicazione NON verranno installati:

en: The following item is locked and will not be changed by any action: | The following %d items are locked and will not be changed by any action:
it[0]: Il seguente oggetto è bloccato e non verrà modificato da nessuna azione:
it[1]: Il seguente %d oggetti sono bloccati e non verranno modificati da nessuna azione:

note: always as plain name list translators: used as 'tag:' (i.e. followed by ':')
en: Available
it: Disponibile

note: translators: used as 'tag:' (i.e. followed by ':') translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Installed
it: installato

en: Run '%1%' to see the complete list of locked items.
it: Per visualizzare un elenco di elementi bloccati, eseguire '%1%'.

en: The following patch requires a system reboot: | The following %d patches require a system reboot:
it[0]: La patch seguente richiede un riavvio di sistema:
it[1]: Le seguenti %d patch richiedono un riavvio di sistema:

en: The following package requires a system reboot: | The following %d packages require a system reboot:
it[0]: Per il pacchetto seguente è necessario riavviare il sistema:
it[1]: Per i pacchetti %d seguenti è necessario riavviare il sistema:

en: Skipped needed patches which do not apply without conflict:
it: Patch necessarie ignorate che non si applicano senza conflitti:

note: Package download size:   99.2 MiB or Package download size: |     105.7 MiB  overall download size 99.2 MiB  |  -    6.4 MiB  already in cache
en: Package download size:
it: Dimensione scaricata del pacchetto:

note: translator: rendered as "105.7 MiB  overall download size"
en: overall package size
it: Dimensione totale del pacchetto

note: translator: rendered as "  6.4 MiB  already in cache"
en: already in cache
it: già nella cache

en: Download only.
it: Solo download.

note: Package install size change: |     349.1 MiB  required by packages that will be installed 1.9 MiB  |  -  347.3 MiB  released by packages that will be removed
en: Package install size change:
it: Modifiche alla dimensione del pacchetto installato:

note: translator: rendered as "349.1 MiB  required by packages that will be installed"
en: required by packages that will be installed
it: richiesto dal pacchetto che verrà installato

note: translator: rendered as "347.3 MiB  released by packages that will be removed"
en: released by packages that will be removed
it: rilasciati dai pacchetti che verranno rimossi

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages to ..."
en: package to upgrade | packages to upgrade
it[0]: pacchetto da aggiornare
it[1]: pacchetti da aggiornare

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to downgrade | to downgrade
it[0]: da portare alla versione precedente
it[1]: da portare alla versione precedente

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages to ..."
en: package to downgrade | packages to downgrade
it[0]: pacchetto da portare alla versione precedente
it[1]: pacchetti da portare alla versione precedente

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 new"
en: new | new
it[0]: nuovo
it[1]: nuovi

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 new to install"
en: new package to install | new packages to install
it[0]: nuovo pacchetto da installare
it[1]: nuovi pacchetti da installare

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to reinstall | to reinstall
it[0]: da reinstallare
it[1]: da reinstallare

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages to ..."
en: package to reinstall | packages to reinstall
it[0]: pacchetto da reinstallare
it[1]: pacchetti da reinstallare

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to remove | to remove
it[0]: da rimuovere
it[1]: da rimuovere

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages to ..."
en: package to remove | packages to remove
it[0]: pacchetto da rimuovere
it[1]: pacchetti da rimuovere

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to change vendor |  to change vendor
it[0]: con cambio di fornitore
it[1]: con cambio di fornitori

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages ..."
en: package will change vendor | packages will change vendor
it[0]: pacchetto che cambierà fornitore
it[1]: pacchetti che cambieranno fornitore

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 to ..."
en: to change arch | to change arch
it[0]: con cambio di architettura
it[1]: con cambio di architettura

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 packages ..."
en: package will change arch | packages will change arch
it[0]: pacchetto che cambierà architettura
it[1]: pacchetti che cambieranno architettura

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 new"
en: source package | source packages
it[0]: pacchetto sorgente
it[1]: pacchetti sorgente

note: translators: this text will be preceded by a number e.g. "5 new to install"
en: source package to install | source packages to install
it[0]: pacchetto sorgente da installare
it[1]: pacchetti sorgente da installare

note: patch command (auto)restricted to update stack patches
en: Package manager restart required. (Run this command once again after the update stack got updated)
it: È necessario riavviare il gestore dei pacchetti. Eseguire questo comando una volta completato l'aggiornamento dello stack

note: translator: %1% is an option string like  "--dry-run"
en: %1% is set, otherwise a system reboot would be required.
it: %1% è impostato. In caso contrario, sarebbe necessario un riavvio del sistema.

en: System reboot required.
it: È necessario riavviare il sistema.

note: translator: Printed after the summary but before the prompt to start the installation. Followed by some explanatory text telling it might be a good idea NOT to continue: # zypper up ... Consider to cancel: Product 'opennSUSE Tumbleweed' requires to be upgraded by calling 'zypper dup'! Continue? [y/n
en: Consider to cancel:
it: Prendere in considerazione l'annullamento:

en: PackageKit is blocking zypper. This happens if you have an updater applet or other software management application using PackageKit running.
it: PackageKit sta bloccando zypper. Questo succede se è in esecuzione l'applet del programma di aggiornamento o un'altra applicazione per la gestione software che usa PackageKit.

en: We can ask PackageKit to interrupt the current action as soon as possible, but it depends on PackageKit how fast it will respond to this request.
it: È possibile chiedere a PackageKit di interrompere l'azione corrente il prima possibile, ma la velocità di risposta a tale richiesta dipende da PackageKit.

en: Ask PackageKit to quit?
it: Chiudere PackageKit?

en: PackageKit is still running (probably busy).
it: PackageKit è ancora in esecuzione (probabilmente è occupato).

en: Try again?
it: Riprovare?

en: Unexpected exception.
it: Eccezione imprevista.

note: translators: %s is "help" or "zypper help" depending on whether zypper shell is running or not
en: Type '%s' to get command-specific help.
it: Digitare '%s' per ricevere aiuto specifico sul comando.

en: Verbosity: %d
it: Livello di dettaglio: %d

en: Enforced setting
it: Impostazione forzata

en: The /etc/products.d/baseproduct symlink is dangling or missing!
    The link must point to your core products .prod file in /etc/products.d.
it: Il collegamento simbolico /etc/products.d/baseproduct è pendente o mancante.
    Il collegamento deve puntare al file dei prodotti principali .prod in /etc/products.d.

note: TranslatorExplanation The %s is "--plus-repo" TranslatorExplanation The %s is "--option-name"
en: The %s option has no effect here, ignoring.
it: L'opzione %s non ha alcun effetto e verrà ignorata.

en: Non-option program arguments:
it: Argomenti del programma diversi dalle opzioni:

en: A GPG pubkey is clearly identified by its fingerprint. Do not rely on the key's name. If you are not sure whether the presented key is authentic, ask the repository provider or check their web site. Many providers maintain a web page showing the fingerprints of the GPG keys they are using.
it: Una chiave pubblica GPG è identificata chiaramente dalla sua impronta digitale, non bisogna fare affidamento sul suo nome. Se non si è sicuri se la chiave presentata è autentica, chiedere al fornitore del repository, oppure controllare il suo sito web. Molti fornitori mantengono una pagina Web che mostra le impronte digitali delle chiavi pubbliche GPG che stanno utilizzando.

en: Signing data enables the recipient to verify that no modifications occurred after the data were signed. Accepting data with no, wrong or unknown signature can lead to a corrupted system and in extreme cases even to a system compromise.
it: La firma dei dati consente al ricevente di verificare che non siano occorse modifiche dopo l'apposizione della firma. L'accettazione di dati senza firma, oppure con firma errata o sconosciuta, può comportare la corruzione del sistema, e in casi estremi può anche comprometterlo.

note: translator: %1% is a file name
en: File '%1%' is the repositories master index file. It ensures the integrity of the whole repo.
it: Il file '%1%' è il file di indice mastro dei repository. Assicura l'integrità dell'intero repository.

en: We can't verify that no one meddled with this file, so it might not be trustworthy anymore! You should not continue unless you know it's safe.
it: Non è possibile verificare se nessuno abbia interferito con questo file, pertanto potrebbe non essere più attendibile. È sconsigliato continuare a meno che non si sia certi che ciò sia sicuro.

en: This file was modified after it has been signed. This may have been a malicious change, so it might not be trustworthy anymore! You should not continue unless you know it's safe.
it: Questo file è stato modificato dopo essere stato firmato. Potrebbe trattarsi di una modifica malevola, pertanto potrebbe non essere più attendibile. È sconsigliato continuare a meno che non si sia certi che ciò sia sicuro.

en: This might be a transient issue if the server is in the midst of receiving new data. The data file and its signature are two files which must fit together. In case the request hit the server in the midst of updating them, the signature verification might fail. After a few minutes, when the server has updated its data, it should work again.
it: Questo potrebbe essere un problema transitorio se il server è nel mezzo della ricezione di nuovi dati. Il file di dati e la sua firma sono due file che devono adattarsi. Nel caso in cui la richiesta sia giunta al server durante l'aggiornamento, la verifica della firma potrebbe non riuscire. Dopo alcuni minuti, quando il server ha aggiornato i suoi dati, dovrebbe funzionare di nuovo.

en: Key Fingerprint:
it: Impronta digitale della chiave:

en: Key Name:
it: Nome della chiave:

en: Key Algorithm:
it: Algoritmo della chiave:

en: Key Created:
it: Chiave creata:

en: Key Expires:
it: Scadenza chiave:

en: Subkey:
it: Sottochiave:

en: Rpm Name:
it: Nome rpm:

en: The gpg key signing file '%1%' has expired.
it: La chiave gpg di firma del file '%1%' è scaduta.

en: The gpg key signing file '%1%' will expire in %2% day. | The gpg key signing file '%1%' will expire in %2% days.
it[0]: La chiave gpg usata per firmare il file '%1%' scadrà tra %2% giorno.
it[1]: La chiave gpg usata per firmare il file '%1%' scadrà tra %2% giorni.

en: Accepting an unsigned file '%s'.
it: Accettazione di un file senza firma '%s'.

en: Accepting an unsigned file '%s' from repository '%s'.
it: Accettazione di un file senza firma '%s' dal repository '%s'.

note: translator: %1% is a file name
en: File '%1%' is unsigned.
it: Il file '%1%' non è firmato.

note: translator: %1% is a file name, %2% a repositories name
en: File '%1%' from repository '%2%' is unsigned.
it: Il file '%1%' dal repository '%2%' non è firmato.

en: Accepting file '%s' signed with an unknown key '%s'.
it: Accettazione del file '%s' firmato con una chiave '%s' sconosciuta.

en: Accepting file '%s' from repository '%s' signed with an unknown key '%s'.
it: Accettazione del file '%s' dal repository '%s' firmato con una chiave '%s' sconosciuta.

note: translator: %1% is a file name, %2% is a gpg key ID
en: File '%1%' is signed with an unknown key '%2%'.
it: Il file '%1%' è firmato con una chiave '%2%' sconosciuta.

note: translator: %1% is a file name, %2% is a gpg key ID, %3% a repositories name
en: File '%1%' from repository '%3%' is signed with an unknown key '%2%'.
it: Il file '%1%' dal repository '%3%' è firmato con una chiave '%2%' sconosciuta.

en: Automatically importing the following key:
it: Importazione automatica della chiave seguente:

en: Automatically trusting the following key:
it: Attendibilità automatica della chiave seguente:

en: New repository or package signing key received:
it: Ricevuta una nuova chiave di firma del pacchetto o del repository:

note: translators: this message is shown after showing description of the key
en: Do you want to reject the key, trust temporarily, or trust always?
it: Rifiutare la chiave, considerarla temporaneamente attendibile o sempre attendibile?

note: translators: this message is shown after showing description of the key
en: Do you want to reject the key, or trust always?
it: Rifiutare la chiave o considerarla sempre attendibile?

note: translators: r/t/a stands for Reject/TrustTemporarily/trustAlways(import) translate to whatever is appropriate for your language The anserws must be separated by slash characters '/' and must correspond to reject/trusttemporarily/trustalways in that order. The answers should be lower case letters.
en: r/t/a/
it: r/t/s

note: translators: r/a stands for Reject/trustAlways(import) translate to whatever is appropriate for your language The anserws must be separated by slash characters '/' and must correspond to reject/trusttemporarily/trustalways in that order. The answers should be lower case letters.
en: r/a/
it: r/s/

note: translators: help text for the 'r' option in the 'r/t/a' prompt
en: Don't trust the key.
it: Non considerare la chiave attendibile.

note: translators: help text for the 't' option in the 'r/t/a' prompt
en: Trust the key temporarily.
it: Considerare la chiave temporaneamente attendibile.

note: translators: help text for the 'a' option in the 'r/t/a' prompt
en: Trust the key and import it into trusted keyring.
it: Considerare la chiave attendibile e importarla nel portachiavi attendibile.

en: Ignoring failed signature verification for file '%s'!
it: Verrà ignorata la verifica della firma errata per il file '%s'.

en: Ignoring failed signature verification for file '%s' from repository '%s'!
it: Verrà ignorata la verifica della firma errata per il file '%s' dal repository '%s'.

en: Double-check this is not caused by some malicious changes in the file!
it: Accertarsi che questo non sia dovuto a modifiche dannose nel file.

note: translator: %1% is a file name
en: Signature verification failed for file '%1%'.
it: Verifica della firma errata per il file '%1%'.

note: translator: %1% is a file name, %2% a repositories name
en: Signature verification failed for file '%1%' from repository '%2%'.
it: Verifica della firma errata per il file '%1%' dal repository '%2%'.

en: The rpm database seems to contain old V3 version gpg keys which are meanwhile obsolete and considered insecure:
it: Il database degli rpm sembra contenere vecchie versioni V3 delle chiavi gpg che sono attualmente obsolete e considerate insicure:

en: To see details about a key call '%1%'.
it: Per vedere i dettagli di una chiave chiama '%1%'.

en: Unless you believe the key in question is still in use, you can remove it from the rpm database calling '%1%'.
it: Se credi che la chiave in questione non sia più in uso, puoi rimuoverla dal database degli rpm chiamando '%1%'.

note: translator: %1% is the number of keys, %2% the name of a repository
en: Received %1% new package signing key from repository "%2%": | Received %1% new package signing keys from repository "%2%":
it[0]: Ricevuta %1% nuova chiave per firmare il pacchetto dal repository "%2%":
it[1]: Ricevute %1% nuove chiavi per firmare il pacchetto dal repository "%2%":

en: Those additional keys are usually used to sign packages shipped by the repository. In order to validate those packages upon download and installation the new keys will be imported into the rpm database.
it: Queste chiavi aggiuntive vengono di solito usate per firmare i pacchetti forniti dal repository. Per convalidare tali pacchetti allo scaricamento e all'installazione, le nuove chiavi verranno importate nel database RPM.

en: New:
it: Nuova:

en: The repository metadata introducing the new keys have been signed and validated by the trusted key:
it: I metadati del repository che introducono le nuove chiavi sono stati firmati e convalidati dalla chiave fidata:

en: No digest for file %s.
it: Nessun sommario per il file %s.

en: Unknown digest %s for file %s.
it: Sommario %s sconosciuto per il file %s.

en: Digest verification failed for file '%1%'
    [%2%]
    
      expected %3%
      but got  %4%
it: Verifica del sommario per il file '%1%' non riuscita
    [%2%]
    
      previsto  %3%
      ma trovato %4%

en: Accepting packages with wrong checksums can lead to a corrupted system and in extreme cases even to a system compromise.
it: L'accettazione di pacchetti con checksum errate può comportare la corruzione del sistema e in casi estremi può anche comprometterlo.

en: However if you made certain that the file with checksum '%1%..' is secure, correct
    and should be used within this operation, enter the first 4 characters of the checksum
    to unblock using this file on your own risk. Empty input will discard the file.
it: Se tuttavia si è certi che il file contenente la checksum '%1%..' è sicuro, corretto
    e dovrebbe essere usato in questa operazione, immettere i primi 4 caratteri della checksum
    per sbloccare l'uso di questo file a proprio rischio e pericolo. Non immettere dati per ignorare il file.

note: translators: A prompt option
en: discard
it: ignora

note: translators: A prompt option help text
en: Unblock using this file on your own risk.
it: Sbloccare usando questo file a proprio rischio.

note: translators: A prompt option help text
en: Discard the file.
it: Ignorare il file.

note: translators: A prompt text
en: Unblock or discard?
it: Sbloccare o ignorare?

en: The following query locks the same objects as the one you want to remove:
it: La seguente interrogazione blocca oggetti uguali a quello da rimuovere:

en: The following query locks some of the objects you want to unlock:
it: La seguente interrogazione blocca alcuni degli oggetti che si desidera sbloccare:

en: Do you want to remove this lock?
it: Rimuovere il blocco?

en: The following query does not lock anything:
it: La seguente interrogazione non blocca nessun oggetto:

note: help text for the "Abort, retry, ignore?" prompt for media errors
en: Skip retrieval of the file and abort current operation.
it: Ignora il recupero del file e annulla l'operazione attuale.

note: help text for the "Abort, retry, ignore?" prompt for media errors
en: Try to retrieve the file again.
it: Prova a recuperare nuovamente il file.

note: help text for the "Abort, retry, ignore?" prompt for media errors
en: Skip retrieval of the file and try to continue with the operation without the file.
it: Ignora il recupero del file e prova a continuare l'operazione senza il file.

note: help text for the "Abort, retry, ignore?" prompt for media errors
en: Change current base URI and try retrieving the file again.
it: Modifica l'URI di base attuale e prova a recuperare nuovamente il file.

note: translators: this is a prompt label, will appear as "New URI: "
en: New URI
it: Nuovo URI

note: https options translators: a/r/i/u are replies to the "Abort, retry, ignore?" prompt. Translate the a/r/i part exactly as you did the a/r/i string. The 'u' reply means 'Change URI'. https protocol-specific options: 's' stands for Disable SSL certificate authority check
en: a/r/i/u/s
it: a/r/i/c/d

en: Disable SSL certificate authority check and continue.
it: Disabilita il controllo sull'autorità di certificazione SSL e continua.

note: translators: this is a prompt text
en: Abort, retry, ignore?
it: Annullare, riprovare, ignorare?

en: SSL certificate authority check disabled.
it: Controllo sull'autorità di certificazione SSL disabilitato.

en: No devices detected, cannot eject.
it: Nessun dispositivo rilevato, impossibile espellerlo.

en: Try to eject the device manually.
it: Provare a espellere manualmente il dispositivo.

en: Detected devices:
it: Dispositivi rilevati:

en: Cancel
it: Annulla

en: Select device to eject.
it: Selezionare il dispositivo da espellere.

en: Insert the CD/DVD and press ENTER to continue.
it: Inserire il CD/DVD e premere INVIO per continuare.

en: Retrying...
it: Nuovo tentativo in corso...

note: cd/dvd options translators: a/r/i/u are replies to the "Abort, retry, ignore?" prompt. Translate the a/r/i part exactly as you did the a/r/i string. The 'u' reply means 'Change URI'. cd/dvd protocol-specific options: 'e' stands for Eject medium
en: a/r/i/u/e
it: a/r/i/c/e

en: Eject medium.
it: Espelli supporto.

note: TranslatorExplanation translate letters 'y' and 'n' to whathever is appropriate for your language. Try to check what answers does zypper accept (it always accepts y/n at least) You can also have a look at the regular expressions used to check the answer here: /usr/lib/locale/<your_locale>/LC_MESSAGE
en: Please insert medium [%s] #%d and type 'y' to continue or 'n' to cancel the operation.
it: Inserire il supporto [%s] #%d e premere 's' per continuare o 'n' per annullare l'operazione.

note: translators: a/r/i/u are replies to the "Abort, retry, ignore?" prompt Translate the a/r/i part exactly as you did the a/r/i string. the 'u' reply means 'Change URI'.
en: a/r/i/u
it: a/r/i/c

en: Authentication required to access %s. You need to be root to be able to read the credentials from %s.
it: Autenticazione richiesta per accedere a %s. L'utente deve essere radice per leggere le credenziali da %s.

en: User Name
it: Nome utente

en: Preloading Packages
it: Precaricamento dei pacchetti

en: Preloading Packages:
it: Precaricamento dei pacchetti:

en: Preloading:
it: Precaricamento:

note: Translator: prefetch progress bar result: ".............[done]"
en: done
it: fine

note: Translator: prefetch progress bar result: "........[not found]"
en: not found
it: non trovato

note: Translator: prefetch progress bar result: "............[error]"
en: error
it: errore

en: Preload finished.
it: Precaricamento terminato.

en: success
it: operazione riuscita

en: files missing
it: file mancanti

en: Retrieving delta
it: Recupero delta in corso

note: translators: this text is a progress display label e.g. "Applying delta foo [42%]"
en: Applying delta
it: Applicazione delta in corso

en: In cache %1%
it: Nella cache %1%

en: Retrieving:
it: Recupero di:

en: Signature verification failed
it: Verifica della firma non riuscita

en: Accepting package despite the error.
it: Il pacchetto viene accettato malgrado l'errore.

note: TranslatorExplanation speaking of a script - "Running: script file name (package name, script dir)"
en: Running: %s  (%s, %s)
it: In esecuzione: %s (%s, %s)

en: Removal of %s failed:
it: Rimozione di %s non riuscita:

note: translators: This text is a progress display label e.g. "Removing packagename-x.x.x [42%]"
en: Removing: %s
it: Rimozione di %s

en: Installation of %s failed:
it: Installazione di %s fallita:

note: TranslatorExplanation This text is a progress display label e.g. "Installing: foo-1.1.2 [42%]"
en: Installing: %s
it: Installazione di: %s

note: translators: A progressbar label
en: Checking for file conflicts:
it: Controllo dei conflitti tra file:

note: TranslatorExplanation %1%(number of packages); detailed list follows
en: %1% package had to be excluded from file conflicts check because it is not yet download. | %1% packages had to be excluded from file conflicts check because they are not yet downloaded.
it[0]: %1% pacchetto è stato escluso dal controllo dei conflitti in quanto non è ancora stato scaricato.
it[1]: %1% pacchetti sono stati esclusi dal controllo dei conflitti in quanto non sono ancora stati scaricati.

note: TranslatorExplanation %1%(commandline option)
en: Checking for file conflicts requires not installed packages to be downloaded in advance in order to access their file lists. See option '%1%' in the zypper manual page for details.
it: Per controllare i conflitti tra i file è necessario eseguire anticipatamente il download dei pacchetti non installati in modo da poter accedere ai rispettivi elenchi dei file. Vedere l'opzione '%1%' nella pagina del manuale zypper per i dettagli.

note: TranslatorExplanation %1%(number of conflicts); detailed list follows
en: Detected %1% file conflict: | Detected %1% file conflicts:
it[0]: Rilevato %1% conflitto tra file:
it[1]: Rilevati %1% conflitti tra file:

en: Conflicting files will be replaced.
it: I file in conflitto verranno sostituiti.

note: TranslatorExplanation Problem description before asking whether to "Continue? [yes/no] (no):"
en: File conflicts happen when two packages attempt to install files with the same name but different contents. If you continue, conflicting files will be replaced losing the previous content.
it: I conflitti tra file si verificano quando due pacchetti tentano di installare file con lo stesso nome, ma con contenuti diversi. Se si continua, i file in conflitto saranno sostituiti e i rispettivi contenuti precedenti andranno persi.

note: TranslatorExplanation This text is a progress display label e.g. "Installing: foo-1.1.2 [42%]"
en: Executing %s script for: %s
it: Esecuzione del %s dello script per: %s

note: TranslatorExplanation This text is a progress display label e.g. "Installing: foo-1.1.2 [42%]"
en: Executing %s script
it: Esecuzione del %s dello script

note: TranslatorExplanation This text is a progress display label e.g. "Installing: foo-1.1.2 [42%]"
en: Cleaning up: %s
it: Pulizia: %s

note: translator: %s is an other command: "This is an alias for 'zypper info -t patch'."
en: This is an alias for '%s'.
it: Questo è un alias per '%s'.

en: Examples:
it: Esempi:

en: Arguments:
it: Argomenti:

en: Command options:
it: Opzioni del comando:

en: Solver options:
it: Opzioni del risolutore:

en: Expert options:
it: Opzioni avanzate:

en: This command has no additional options.
it: Il comando non dispone di opzioni aggiuntive.

en: Legacy options:
it: Opzioni di retrocompatibilità:

note: translator: '-r             The same as -f.
en: The same as %1%.
it: La stessa cosa di %1%.

en: Usage:
it: Uso:

en: Global Options:
it: Opzioni globali:

en: Commands:
it: Comandi:

note: translators: --details
en: Show the detailed installation summary.
it: Mostra il riepilogo dettagliato dell'installazione.

en: Type of package (%1%).
it: Tipo di pacchetto (%1%).

note: translators: --best-effort
en: Do a 'best effort' approach to update. Updates to a lower than the latest version are also acceptable.
it: Adotta un approccio di 'massimo impegno' per eseguire l'aggiornamento. Anche gli aggiornamenti a una versione precedente a quella più recente sono accettabili.

en: Consider only patches which affect the package management itself.
it: Considera solo le patch relative alla gestione stessa dei pacchetti.

en: Root privileges are required to run this command.
it: Sono richiesti privilegi di root per eseguire questo comando.

en: The target filesystem is mounted as read-only. Please make sure the target filesystem is writeable.
it: Il filesystem di destinazione è montato in sola lettura. Assicurarsi che il filesystem di destinazione sia scrivibile.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: dist-upgrade (dup) [OPTIONS]
it: dist-upgrade (dup) [opzioni]

note: translators: command summary: dist-upgrade, dup translators: command description
en: Perform a distribution upgrade.
it: Effettua un upgrade della distribuzione.

note: translators: --from <ALIAS|#|URI>
en: Restrict upgrade to specified repository.
it: Limita l'upgrade al repository specificato.

en: Remove unneeded orphaned packages.
it: Rimuovere i pacchetti orfani non necessari.

note: FailIfReposFail
en: Due to the treatment of orphaned packages dist-upgrade depends on a proper repository setup more than any other command. It must not continue if enabled repositories fail to refresh. This may severely damage the system. If a failing repository is actually not needed, it must be disabled.
it: A causa del trattamento dei pacchetti orfani, dist-upgrade dipende più da una configurazione adeguata del repository che da qualsiasi altro comando. Non deve continuare se è impossibile aggiornare i repository abilitati, in quanto potrebbe danneggiare gravemente il sistema. Se non è effettivamente necessario un repository con errori, disabilitarlo.

en: See 'man zypper' for more information about this command.
it: Vedere 'man zypper' per ulteriori informazioni su questo comando.

en: You are about to do a distribution upgrade with all enabled repositories. Make sure these repositories are compatible before you continue. See '%s' for more information about this command.
it: Si sta per effettuare un aggiornamento della distribuzione con tutti i repository abilitati. Assicurarsi che questi repository siano compatibili prima di continuare. Si veda '%s' per maggiori informazioni riguardo questo comando.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: zypper [--GLOBAL-OPTIONS] <COMMAND> [--COMMAND-OPTIONS] [ARGUMENTS]
it: zypper [--opzioni-globali] <comando> [--opzioni-del-comando] [argomenti]

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: zypper <SUBCOMMAND> [--COMMAND-OPTIONS] [ARGUMENTS]
it: zypper <sottocomando> [--opzioni-del-comando] [argomenti]

en: Print zypper help
it: Stampa l'aiuto

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: install-new-recommends (inr) [OPTIONS]
it: install-new-recommends (inr) [opzioni]

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: verify (ve) [OPTIONS]
it: verify (ve) [opzioni]

note: translators: command summary: install-new-recommends, inr
en: Install newly added packages recommended by installed packages.
it: Installa i nuovi pacchetti raccomandati dai pacchetti installati.

note: translators: command summary: verify, ve
en: Verify integrity of package dependencies.
it: Verifica l'integrità delle dipendenze dei pacchetti.

note: translators: command description
en: Install newly added packages recommended by already installed ones. This command basically re-evaluates the recommendations of all installed packages and fills up the system accordingly. You don't want to call this unconditionally on small or minimal systems, as it may easily add a large number of packages.
it: Installa pacchetti neoaggiunti raccomandati da pacchetti già installati. Questo comando in pratica riesamina tutte le raccomandazioni dei pacchetti correntemente installati e riaggiorna il sistema di conseguenza. È preferibile non eseguirlo in maniera incondizionata su sistemi minimali, in quanto con buona probabilità potrebbe aggiungere un gran numero di pacchetti.

note: translators: command description, %1% is a zypper command
en: Called as '%1%', it restricts the command to just look for packages supporting available hardware, languages or filesystems. Useful after having added e.g. new hardware or driver repos.
it: Chiamato come '%1%', limita il comando alla semplice ricerca di pacchetti che supportano l'hardware, le lingue o i file system disponibili. Utile dopo aver aggiunto, ad esempio, nuovo hardware o repository del driver.

note: translators: command description
en: Check whether dependencies of installed packages are satisfied and suggest to install or remove packages in order to repair the dependency problems.
it: Verifica che le dipendenze dei pacchetti installati siano soddisfatte e suggerisce di installare o rimuovere pacchetti per riparare i problemi di dipendenza.

en: Select packages by plain name, not by capability.
it: Seleziona i pacchetti per nome, non per funzionalità.

en: Select packages solely by capability.
it: Selezionare i pacchetti solo in base alla funzionalità.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: remove (rm) [OPTIONS] <CAPABILITY> ...
it: remove (rm) [opzioni] <funzionalità> ...

note: translators: command summary: remove, rm
en: Remove packages.
it: Rimuove i pacchetti.

note: translators: command description
en: Remove packages with specified capabilities. A capability is NAME[.ARCH][OP<VERSION>], where OP is one of <, <=, =, >=, >.
it: Rimuove i pacchetti con le funzionalità specificate. Una funzionalità è NOME[.ARCH][OP<VERSIONE>], dove OP può essere uno tra <, <=, =, >=, >.

en: Too few arguments.
it: Argomenti insufficienti.

en: At least one package name is required.
it: È richiesto almeno un nome di pacchetto.

en: Cannot uninstall patches.
it: Impossibile disinstallare le patch.

en: Installed status of a patch is determined solely based on its dependencies.
    Patches are not installed in sense of copied files, database records,
    or similar.
it: Lo stato di installazione di una patch è determinato unicamente dalle rispettive dipendenze.
    Le patch non vengono installate come file copiati, record del database
    o simili.

en: Uninstallation of a source package not defined and implemented.
it: La disinstallazione di un pacchetto sorgente non definita ed implementata.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: install (in) [OPTIONS] <CAPABILITY|RPM_FILE_URI> ...
it: install (in) [opzioni] <funzionalità|uri_file_rpm> ...

note: translators: command summary: install, in
en: Install packages.
it: Installa pacchetti.

note: translators: command description
en: Install packages with specified capabilities or RPM files with specified location. A capability is NAME[.ARCH][OP<VERSION>], where OP is one of <, <=, =, >=, >.
it: Installa i pacchetti con le funzionalità specificate o file RPM con la posizione indicata. Una funzionalità è NOME[.ARCH][OP<VERSIONE>], dove OP è uno tra <, <=, =, >=, >.

note: translators: --from <ALIAS|#|URI>
en: Select packages from the specified repository.
it: Seleziona i pacchetti dall'archivio specificato.

note: translators: --oldpackage
en: Allows one to replace a newer item with an older one. Handy if you are doing a rollback. Unlike --force it will not enforce a reinstall.
it: Permette di sostituire un elemento con uno precedente. Utile se si sta eseguendo un rollback. A differenza di --force non forza una reinstallazione.

en: Silently install unsigned rpm packages given as commandline parameters.
it: Installa in maniera silente pacchetti rpm non firmati forniti come argomenti della riga di comando.

note: translators: -f, --force
en: Install even if the item is already installed (reinstall), downgraded or changes vendor or architecture.
it: Installa anche se l'elemento è già installato (reinstalla), viene eseguito il downgrade o cambia fornitore o architettura.

note: translators: rug related message, shown if 'zypper in --entire-catalog foorepo someargument' is specified
en: Ignoring arguments, marking the entire repository.
it: Argomenti ignorati, contrassegno dell'intero archivio.

en: No valid arguments specified.
it: Nessun argomento valido specificato.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: removeptf (rmptf) [OPTIONS] <PTF|CAPABILITY> ...
it: removeptf (rmptf) [OPZIONI] <PTF|FUNZIONALITÀ> ...

note: translators: command summary: removeptf, rmptf
en: Remove (not only) PTFs.
it: Rimuovi (non solo) PTF.

note: translators: command description
en: A remove command which prefers replacing dependant packages to removing them as well. In fact this is a full featured install command with the remove modifier (-) applied to its plain arguments. So 'removeptf foo' is the same as 'install -- -foo'. This is why the command accepts the same options as the install command. It is the recommended way to remove a PTF (Program Temporary Fix).
it: Un comando di rimozione che preferisce sostituire i pacchetti dipendenti oltre a rimuoverli. Di fatto, si tratta di un comando di installazione completo di modificatore di rimozione (-) applicato ai rispettivi argomenti semplici. Pertanto, 'removeptf foo' è uguale a 'install -- -foo'. Questo perché il comando accetta le stesse opzioni del comando di installazione. Questo è il metodo consigliato per rimuovere un PTF (Program Temporary Fix, correzione temporanea del programma).

en: A PTF is typically removed as soon as the fix it provides is applied to the latest official update of the dependant packages. But you don't want the dependant packages to be removed together with the PTF, which is what the remove command would do. The removeptf command however will aim to replace the dependant packages by their official update versions.
it: Di norma, una PTF viene rimossa non appena la correzione fornita viene applicata all'aggiornamento ufficiale più recente dei pacchetti dipendenti. Ma non si desidera che i pacchetti dipendenti vengano rimossi insieme alla PTF, che è ciò che farebbe il comando di rimozione. Il comando removeptf, tuttavia, mirerà a sostituire i pacchetti dipendenti dalle rispettive versioni di aggiornamento ufficiali.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: list-patches (lp) [OPTIONS]
it: list-patches (lp) [OPZIONI]

note: translators: command summary: list-patches, lp
en: List available patches.
it: Elenca tutte le patch.

note: translators: command description
en: List all applicable patches.
it: Elenca tutte le patch applicabili.

note: translators: -a, --all
en: List all patches, not only applicable ones.
it: Elenca tutte le patch, non solo quelle applicabili.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: list-updates (lu) [OPTIONS]
it: list-updates (lu) [opzioni]

note: translators: command summary: list-updates, lu
en: List available updates.
it: Elenca gli aggiornamenti disponibili.

note: translators: command description
en: List all available updates.
it: Elenca tutti gli aggiornamenti disponibili.

note: translators: -a, --all
en: List all packages for which newer versions are available, regardless whether they are installable or not.
it: Elenca tutti i pacchetti per i quali sono disponibili versioni più recenti, indipendentemente che siano installabili o no.

en: Valid values: %1%
it: Valori validi: %1%

en: LEVEL
it: LIVELLO

note: translators: --filter-version-change
en: Filter updates by version change significance. LEVEL: 'none' (default, show all), 'rebuild' (hide rebuild-only changes), 'package' (hide packaging-only changes, i.e. same upstream version).
it: Filtra gli aggiornamenti in base all'importanza delle modifiche alla versione. LIVELLO: 'none' (predefinito, mostra tutto), 'rebuild' (nasconde le modifiche di sola ricompilazione), 'package' (nasconde le modifiche di solo impacchettamento, ovvero con la stessa versione upstream).

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: addlocale (aloc) [OPTIONS] <LOCALE> ...
it: addlocale (aloc) [OPZIONI] <IMPOSTAZIONE INTERNAZIONALE>...

en: Add locale(s) to requested locales.
it: Aggiunge impostazioni internazionali a quelle richieste.

en: Add given locale(s) to the list of requested locales.
it: Aggiunge determinate impostazioni internazionali all'elenco di quelle richieste.

en: Do not install corresponding packages for given locale(s).
it: Non installa pacchetti corrispondenti per determinate impostazioni internazionali.

en: Specify locale which shall be supported by the language code. Get a list of all available locales by calling '%s'.
it: Specifica l'impostazione internazionale che sarà supportata dal codice lingua. Per ottenere un elenco di impostazioni internazionali chiamare '%s'.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: locales (lloc) [OPTIONS] [LOCALE] ...
it: locales (lloc) [OPZIONI] [IMPOSTAZIONE INTERNAZIONALE]...

en: List requested locales (languages codes).
it: Elenca le impostazioni internazionali richieste (codici lingua).

en: List requested locales and corresponding packages.
it: Elenca le impostazioni internazionali e i pacchetti corrispondenti.

en: Show corresponding packages.
it: Mostra i pacchetti corrispondenti.

en: List all available locales.
it: Elenca tutte le impostazioni internazionali disponibili.

en: Ignoring positional arguments because --all argument was provided.
it: Gli argomenti posizionali vengono ignorati perché è stato fornito l'argomento --all.

en: The locale(s) for which the information shall be printed.
it: Le impostazioni internazionali per le quali saranno stampate le informazioni.

en: Get all locales with lang code 'en' that have their own country code, excluding the fallback 'en':
it: Ottieni tutte le impostazioni internazionali con codice lingua 'en' con codice paese proprio, tranne fallback 'en':

en: Get all locales with lang code 'en' with or without country code:
it: Ottieni tutte le impostazioni internazionali con codice lingua 'en' con o senza codice paese:

en: Get the locale matching the argument exactly:
it: Ottieni l'impostazione internazionale che corrisponde esattamente all'argomento:

en: Get the list of packages which are available for 'de' and 'en':
it: Ottieni l'elenco dei pacchetti disponibili per 'de' e 'en':

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: removelocale (rloc) [OPTIONS] <LOCALE> ...
it: removelocale (rloc) [OPZIONI] <IMPOSTAZIONE INTERNAZIONALE>...

en: Remove locale(s) from requested locales.
it: Rimuove le impostazioni internazionali da quelle richieste.

en: Remove given locale(s) from the list of supported languages.
it: Rimuove determinate impostazioni internazionali dall'elenco delle lingue supportate.

en: Specify locales which shall be removed by the language code. Get the list of requested locales by calling '%s'.
it: Specifica le impostazioni internazionali che saranno rimosse dal codice lingua. Per ottenere l'elenco di impostazioni internazionali richieste chiamare '%s'.

en: Do not remove corresponding packages for given locale(s).
it: Non rimuove i pacchetti corrispondenti per determinate impostazioni internazionali.

note: translators: command summary
en: Add a package lock.
it: Aggiunge il blocco a un pacchetto.

en: LOCKSPEC is formed by '[KIND:]NAME[ OP EDITION]', where NAME may also be a glob pattern using * and ? wildcard characters. Non-package types may to have their KIND: string prepended (e.g. 'patch:foo') or use the commands --type option.
it: LOCKSPEC è formato da '[KIND:]NAME[ OP EDITION]', dove NAME può essere anche un criterio glob che utilizza i caratteri jolly * e ?. I tipi diversi dai pacchetti possono avere una propria stringa KIND: anteposta (ad es. 'patch:foo') o utilizzare i comandi --type option.

en: The basic form will lock all editions of the matching items. You can optionally restrict the lock to match a specific edition or edition range using =, <, <=, >, >= or != followed an EDITION.
it: Il modulo di base bloccherà tutte le edizioni degli elementi corrispondenti. È possibile scegliere di limitare il blocco in base a un'edizione o a un intervallo di edizioni specifiche utilizzando =, <, <=, >, >= o != seguiti da un valore per EDITION.

en: Restrict the lock to the specified repository.
it: Limita il blocco al repository specificato.

en: Reason for specific lock.
it: Motivo per il blocco specifico.

en: Specified lock has been successfully added. | Specified locks have been successfully added.
it[0]: Il blocco specificato è stato aggiunto con successo.
it[1]: I blocchi specificati sono stati aggiunti con successo.

en: Problem adding the package lock:
it: Si è verificato un problema durante l'aggiunta del blocco al pacchetto:

note: translators: command summary
en: Remove useless locks.
it: Rimuove i blocchi inutili.

note: translators: -d, --only-duplicates
en: Clean only duplicate locks.
it: Elimina solo i blocchi duplicati.

note: translators: -e, --only-empty
en: Clean only locks which doesn't lock anything.
it: Elimina solo i blocchi che non bloccano nulla.

en: Removed %lu lock. | Removed %lu locks.
it[0]: Rimosso %lu blocco.
it[1]: Rimossi %lu blocchi.

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: Table column header translators: header of table column - the name of the package translators: name (general header)
en: Name
it: Nome

en: Matches
it: Corrispondenze

note: translators: Table column header translators: type (general header)
en: Type
it: Tipo

en: Comment
it: Commento

note: translators: locks table value
en: (multiple)
it: (multipli)

note: translators: locks table value
en: (any)
it: (qualsiasi)

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Keep installed
it: Mantieni installato

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Do not install
it: Non installare

note: translators: command synopsis; do not translate the command 'name (abbreviations)' or '-option' names
en: locks (ll) [OPTIONS]
it: locks (ll) [opzioni]

en: List current package locks.
it: Elenca i blocchi al pacchetto corrente.

en: Show the number of resolvables matched by each lock.
it: Mostra il numero di risolvibili corrispondenti a ciascun blocco.

en: List the resolvables matched by each lock.
it: Elenca i risolvibili corrispondenti a ciascun blocco.

en: Error reading the locks file:
it: Errore durante la lettura del file blocchi:

en: There are no package locks defined.
it: Non è stato definito alcun blocco ai pacchetti.

en: removelock (rl) [OPTIONS] <LOCK-NUMBER|PACKAGENAME> ...
it: removelock (rl) [opzioni] <numero-blocco|nome-pacchetto> ...

en: Remove a package lock.
it: Rimuove il blocco a un pacchetto.

note: translators: command description; %1% is acoomand like 'zypper locks'
en: Remove a package lock. Specify the lock to remove by its number obtained with '%1%' or by package name.
it: Rimuove un blocco dai pacchetti. Specificare il blocco da rimuovere usando il suo numero ottenuto con '%1%' o tramite il nome del pacchetto.

en: Remove only locks with specified repository.
it: Rimuovi solo i blocchi con il repository specificato.

en: Specified lock has been successfully removed.
it: Il blocco specificato è stato rimosso correttamente.

en: No lock has been removed.
it: Non è stato rimosso alcun blocco.

en: %zu lock has been successfully removed. | %zu locks have been successfully removed.
it[0]: %zu blocco è stato rimosso con successo.
it[1]: %zu blocchi sono stati rimossi con successo.

en: Problem removing the package lock:
it: Si è verificato un problema durante la rimozione del blocco al pacchetto:

note: translators: command summary: needs-rebooting
en: Check if the reboot-needed flag was set.
it: Controlla se il flag needs-reboot è stato attivato.

en: Checks if the reboot-needed flag was set by a previous update or install of a core library or service.
    Exit code ZYPPER_EXIT_INF_REBOOT_NEEDED indicates that a reboot is suggested, otherwise the exit code is set to ZYPPER_EXIT_OK.
it: Verifica se sia stato installato un servizio o una libreria essenziale o se il flag needs-reboot sia stato impostato da un aggiornamento precedente.
    Il codice d'uscita ZYPPER_EXIT_INF_REBOOT_NEEDED indica che è necessario un riavvio, altrimenti il codice d'uscita è impostato a ZYPPER_EXIT_OK.

en: This is the recommended way for scripts to test whether a system reboot is suggested.
it: Questo è la modalità consigliata per gli script per verificare se è suggerito un riavvio del sistema.

en: Since the last system boot core libraries or services have been updated.
it: Sono stati aggiornati librerie o servizi essenziali.

en: Reboot is suggested to ensure that your system benefits from these updates.
it: Un riavvio è necessario per fare in modo che il sistema tragga vantaggio da questi aggiornamenti.

en: No core libraries or services have been updated since the last system boot.
it: Nessuna libreria o servizio essenziale è stato aggiornato.

en: Reboot is probably not necessary.
it: Il riavvio probabilmente non è necessario.

note: translators: command summary translators: command description
en: Show an animal.
it: Mostra un animale.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: what-provides (wp) <CAPABILITY>
it: what-provides (wp) <capacità>

note: translators: command summary: what-provides, wp
en: List packages providing specified capability.
it: Elenca i pacchetti che forniscono una funzionalità specificata.

en: List all packages providing the specified capability.
it: Elenca tutti i pacchetti che forniscono la capacità specificata.

note: translators: command description what-provides: %1% is a zypper command line, %2% a command line option
en: The command is an alias for '%1%' and performs a case-insensitive search. For a case-sensitive search call the search command and add the '%2%' option.
it: Il comando è un alias di %1%'' ed esegue una ricerca senza distinzione tra maiuscole e minuscole. Per una ricerca con distinzione tra maiuscole e minuscole, invoca il comando di ricerca ed aggiungi l'opzione '%2%'.

note: "what-provides" is obsolete The "what-provides" now is included in "search" command, e.g. zypper what-provides 'zypper>1.6' zypper se --match-exact --provides 'zypper>1.6'
en: Command '%s' is replaced by '%s'.
it: Comando '%s' è sostituito da '%s'.

en: See '%s' for all available options.
it: Consultare '%s' per visualizzare tutte le opzioni disponibili.

en: Don't change anything, just report what would be done.
it: Non modifica nulla, semplicemente riporta le modifiche che avrebbe apportato.

note: translators: %1% is a commandline option (like "--download-only")
en: A meaningful file conflict check can only be performed if used together with '%1%'.
it: Un controllo sensato dei conflitti tra file può essere eseguito solo se usato insieme a '%1%'.

note: translators: -r, --repo <ALIAS|#|URI>
en: Work only with the specified repository.
it: Funziona solo con il repository specificato.

en: Option '--%s' overrides a previously set download mode.
it: L'opzione '--%s' bypassa una modalità di download impostata in precedenza.

en: Available download modes: %s
it: Modalità di download disponibile: %s

note: translators: --download
en: Set the download-install mode. Available modes: %s
it: Imposta la modalità di installazione del download. Modalità disponibili: %s

note: translators: -d, --download-only
en: Only download the packages, do not install.
it: Effettua solo il download dei pacchetti, non li installa.

note: translators: -i, --installed-only
en: Show only installed packages.
it: Mostra solo i pacchetti installati.

note: translators: -u, --not-installed-only
en: Show only packages which are not installed.
it: Mostra solo i pacchetti non installati.

en: Automatically say 'yes' to third party license confirmation prompt. See 'man zypper' for more details.
it: Rispondi automaticamente 'sì' alle richieste di conferma di licenza di terze parti. Consultare 'man zypper' per maggiori dettagli.

en: Automatically accept product licenses only. See 'man zypper' for more details.
it: Accetta automaticamente solo le licenze di prodotto. Consultare 'man zypper' per maggiori dettagli.

note: translators: --replacefiles
en: Install the packages even if they replace files from other, already installed, packages. Default is to treat file conflicts as an error. --download-as-needed disables the fileconflict check.
it: Installa i pacchetti anche se sostituiscono i file di altri pacchetti già installati. Per default, i conflitti tra file vengono considerati errori. --download-as-needed disabilita la verifica dei conflitti tra file.

note: translators: -y, --no-confirm
en: Don't require user interaction. Alias for the --non-interactive global option.
it: Non richiedere interazione utente. Alias per l'opzionale globale --non-interactive.

en: Whether applicable optional patches should be treated as needed or be excluded.
it: Consente di stabilire se le patch opzionali sono necessarie o da escludere.

en: The default is to exclude optional patches.
it: L'impostazione predefinita è escludere le patch opzionali.

en: The default is to include optional patches.
it: L'impostazione predefinita è di includere le patch opzionali.

note: translators: --with-interactive
en: Do not skip interactive updates.
it: Non saltare gli aggiornamenti interattivi.

note: translators: --skip-interactive
en: Skip interactive updates.
it: Salta gli aggiornamenti interattivi.

note: translators: --sort-by-name
en: Sort packages by name (default).
it: Ordina i pacchetti per nome (default).

note: translators: --sort-by-repo translators: --sort-by-catalog
en: Sort packages by repository.
it: Ordina i pacchetti per archivio.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patch [OPTIONS]
it: patch [opzioni]

note: translators: command summary: patch
en: Install needed patches.
it: Installa le patch necessarie.

note: translators: command description
en: Install all available needed patches.
it: Installa tutte le patch disponibili necessarie.

en: When updating the affected/vulnerable packages described by a patch, zypper always aims for the latest available version.
it: Quando si aggiornano dei pacchetti affetti o vulnerabili descritti dalla patch, zypper mira sempre all'ultima versione.

en: Skip needed patches which do not apply without conflict.
it: Ignorare le patch necessarie che non si applicano senza conflitti.

en: Additionally try to update all packages not covered by patches. The option is ignored, if the patch command must update the update stack first. Can not be combined with --updatestack-only.
it: Prova ad aggiornare ulteriormente tutti i pacchetti non coperti da patch. L'opzione viene ignorata se il comando della patch prevede di aggiornare lo stack per primo. Non può essere usato in combinazione con --updatestack-only.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patch-check (pchk) [OPTIONS]
it: patch-check (pchk) [OPZIONI]

note: translators: command summary: patch-check, pchk
en: Check for patches.
it: Verifica la disponibilità di patch.

note: translators: command description
en: Display stats about applicable patches. The command returns 100 if needed patches were found, 101 if there is at least one needed security patch.
it: Visualizza le statistiche sulle patch applicabili. Questo comando restituisce 100 se sono state trovate le patch necessarie, 101 se è presente almeno una patch di sicurezza richiesta.

note: translators: command synopsis; do not translate the command 'name (abbreviations)' or '-option' names
en: ps [OPTIONS]
it: ps [opzioni]

note: translators: command description
en: List running processes which might still use files and libraries deleted by recent upgrades.
it: Elenca i processi in esecuzione che potrebbero continuare a utilizzare file e librerie eliminati da upgrade recenti.

note: translators: -s, --short
en: Create a short table not showing the deleted files. Given twice, show only processes which are associated with a system service. Given three times, list the associated system service names only.
it: Crea una breve tabella in cui non vengono visualizzati i file cancellati. Se eseguito due volte, mostra solo i processi associati a un servizio di sistema; se eseguito tre volte, mostra solo i nomi del servizio di sistema associati.

note: translators: --print <format>
en: For each associated system service print <format> on the standard output, followed by a newline. Any '%s' directive in <format> is replaced by the system service name.
it: Per ciascun servizio di sistema associato, visualizza <formato> su standard output, seguito da un carattere di fine riga. Qualsiasi direttiva '%s' in <formato> è sostituita dal nome del servizio di sistema.

note: translators: -d, --debugFile <path>
en: Write debug output to file <path>.
it: Scrive l'output di debug su file <percorso>.

en: Check failed:
it: Verifica non riuscita:

note: Here: Table output
en: Checking for running processes using deleted libraries...
it: Verifica dei processi avviati che usano le librerie eliminate in corso...

note: process user ID
en: UID
it: ID utente

note: process login name
en: User
it: Utente

note: process command name
en: Command
it: Comando

note: "/etc/init.d/ script that might be used to restart the command (guessed)
en: Service
it: Servizio

note: "list of deleted files or libraries accessed"
en: Files
it: File

en: No processes using deleted files found.
it: Nessun processo trovato che utilizza i file eliminati.

en: The following running processes use deleted files:
it: I seguenti processi in esecuzione utilizzano file eliminati:

en: You may wish to restart these processes.
it: Potrebbe essere necessario riavviare questi processi.

en: See '%s' for information about the meaning of values in the above table.
it: Controllare '%s' per informazioni riguardo al significato dei valori nella tabella sopra.

en: Note: Not running as root you are limited to searching for files you have permission to examine with the system stat(2) function. The result might be incomplete.
it: Nota: se non si esegue come root, la ricerca dei file è limitata ai soli file per cui si ha il permesso di accedere tramite la funzione di sistema stat(2). Il risultato potrebbe essere incompleto.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: info (if) [OPTIONS] <NAME>[-<VERSION>[-<RELEASE>]] ...
it: informazioni (if) [OPZIONI] <NOME>[-<VERSIONE>[-<RELEASE>]] ...

note: translators: command summary: info, if
en: Show full information for specified packages.
it: Mostra tutte le informazioni per i pacchetti specificati.

note: translators: command description
en: Show detailed information for specified packages. By default the packages which match exactly the given names are shown. To get also packages partially matching use option '--match-substrings' or use wildcards (*?) in name.
it: Mostra informazioni dettagliate per i pacchetti specificati. Per default vengono visualizzati i pacchetti che corrispondono esattamente ai nomi specificati. Per visualizzare anche i pacchetti con una corrispondenza parziale, specificare l'opzione '--match-substrings' o utilizzare i caratteri jolly (*?) nel nome.

en: If no version constraint is specified, information about the best available package is shown. Note that both the version and release numbers must always match exactly.
it: Se non è specificato alcun vincolo di versione, vengono visualizzate le informazioni sul miglior pacchetto disponibile. Nota: i numeri di versione e di release devono sempre corrispondere esattamente.

note: translators: -s, --match-substrings
en: Print information for packages partially matching name.
it: Stampa le informazioni per i pacchetti il cui nome presenta una corrispondenza parziale.

note: translators: --provides
en: Show provides.
it: Mostra i pacchetti forniti.

note: translators: --requires
en: Show requires and prerequires.
it: Mostra i requisiti e i prerequisiti.

note: translators: --conflicts
en: Show conflicts.
it: Mostra i conflitti.

note: translators: --obsoletes
en: Show obsoletes.
it: Mostra i pacchetti obsoleti.

note: translators: --recommends
en: Show recommends.
it: Mostra i pacchetti consigliati.

note: translators: --supplements
en: Show supplements.
it: Mostra integrazioni.

note: translators: --suggests
en: Show suggests.
it: Mostra i pacchetti suggeriti.

note: translators: --enhances
en: Show enhances.
it: Mostra i miglioramenti.

en: Required argument missing.
it: Manca l'argomento richiesto.

en: Usage
it: Utilizzo

note: translators: command summary: patch-info
en: Show full information for specified patches.
it: Mostra tutte le informazioni per le patch specificate.

note: translators: command summary: pattern-info
en: Show full information for specified patterns.
it: Mostra tutte le informazioni per i modelli specificati.

note: translators: command summary: product-info
en: Show full information for specified products.
it: Mostra tutte le informazioni per i prodotti specificati.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patch-info <PATCHNAME> ...
it: patch-info <nome_patch> ...

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: pattern-info <PATTERN_NAME> ...
it: pattern-info <nome_modello> ...

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: product-info <PRODUCT_NAME> ...
it: product-info <nome_prodotto> ...

note: translators: command description
en: Show detailed information for patches.
it: Mostra le informazioni dettagliate per le patch.

note: translators: command description
en: Show detailed information for patterns.
it: Mostra le informazioni dettagliate per i modelli.

note: translators: command description
en: Show detailed information for products.
it: Mostra informazioni dettagliate per i prodotti.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: packages (pa) [OPTIONS] [REPOSITORY] ...
it: packages (pa) [opzioni] [repository] ...

note: translators: command summary: packages, pa
en: List all available packages.
it: Elenca tutti i pacchetti disponibili.

note: translators: command description
en: List all packages available in specified repositories.
it: Elenca tutti i pacchetti disponibili nei repository specificati.

note: translators: --autoinstalled
en: Show installed packages which were automatically selected by the resolver.
it: Mostra i pacchetti installati che sono stati selezionati automaticamente dal risolutore.

note: translators: --userinstalled
en: Show installed packages which were explicitly selected by the user.
it: Mostra i pacchetti installati che sono stati esplicitamente selezionati dall'utente.

note: translators: --system
en: Show installed packages which are not provided by any repository.
it: Mostra i pacchetti installati che non sono forniti da nessun repository.

note: translators: --orphaned
en: Show system packages which are orphaned (without repository and without update candidate).
it: Mostra tutti i pacchetti di sistema che sono orfani (senza repository e senza candidato all'aggiornamento).

note: translators: --suggested
en: Show packages which are suggested.
it: Mostra pacchetti consigliati.

note: translators: --recommended
en: Show packages which are recommended.
it: Mostra pacchetti raccomandati.

note: translators: --unneeded
en: Show packages which are unneeded.
it: Mostra pacchetti non necessari.

note: translators: -N, --sort-by-name
en: Sort the list by package name.
it: Ordina l'elenco per nome del pacchetto.

note: translators: -R, --sort-by-repo
en: Sort the list by repository.
it: Ordina l'elenco per repository.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patches (pch) [REPOSITORY] ...
it: patches (pch) [REPOSITORY]...

note: translators: command summary: patches, pch
en: List all available patches.
it: Elenca tutte le patch disponibili.

note: translators: command description
en: List all patches available in specified repositories.
it: Elenca gli aggiornamenti disponibili nei repository specificati.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: patterns (pt) [OPTIONS] [REPOSITORY] ...
it: patterns (pt) [opzioni] [repository] ...

note: translators: command summary: patterns, pt
en: List all available patterns.
it: Elenca tutti i modelli disponibili.

note: translators: command description
en: List all patterns available in specified repositories.
it: Elenca tutti i modelli disponibili nei repository specificati.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: products (pd) [OPTIONS] [REPOSITORY] ...
it: products (pd) [opzioni] [repository] ...

note: translators: command summary: products, pd
en: List all available products.
it: Elenca tutti i prodotti disponibili.

note: translators: command description
en: List all products available in specified repositories.
it: Elenca tutti i prodotti disponibili nei repository specificati.

note: translators: --xmlfwd <TAG>
en: XML output only: Literally forward the XML tags found in a product file.
it: Solo output XML: inoltra i tag XML trovati nel file di prodotto.

en: Option %1% has no effect without the %2% global option.
it: L'opzione %1% non produce effetti senza l'opzione globale %2%.

en: addrepo (ar) [OPTIONS] <URI> <ALIAS>
it: addrepo (ar) [opzioni] <URI> <alias>

en: addrepo (ar) [OPTIONS] <FILE.repo>
it: addrepo (ar) [opzioni] <file.repo>

en: Add a new repository.
it: Aggiunge un nuovo repository.

en: Add a repository to the system. The repository can be specified by its URI or can be read from specified .repo file (even remote).
it: Aggiungi un archivio al sistema. L'archivio può essere specificato dal suo URI o può essere letto dal file .repo specificato (anche remoto).

en: Just another means to specify a .repo file to read.
it: Solo un altro modo per specificare un file .repo da leggere.

en: Probe URI.
it: Verifica URI.

en: Don't probe URI, probe later during refresh.
it: Aggiunge l'archivio come disabilitato.

en: The repository type is always autodetected. This option is ignored.
it: Il tipo di repository è sempre autorilevato. Questa opzione è ignorata.

en: Cannot use %s together with %s. Using the %s setting.
it: Impossibile utilizzare %s insieme con %s. Verranno utilizzate le impostazioni di %s.

en: If only one argument is used, it must be a URI pointing to a .repo file.
it: Se viene utilizzato un solo un argomento, questo deve essere un URI che punta a un file .repo.

en: Specified type is not a valid repository type:
it: Il tipo specificato non è un tipo di repository valido:

en: See '%s' or '%s' to get a list of known repository types.
it: Per un elenco dei tipi di repository conosciuti, vedere '%s' o '%s'.

en: Clean local caches.
it: Pulisce le cache locali.

note: translators: -r, --repo <ALIAS|#|URI>
en: Clean only specified repositories.
it: Pulisce solamente il repository specificato.

note: translators: -m, --metadata
en: Clean metadata cache.
it: Pulisce la cache dei metadati.

note: translators: -M, --raw-metadata
en: Clean raw metadata cache.
it: Pulisce la cache dei metadati non elaborati.

note: translators: -a, --all
en: Clean both metadata and package caches.
it: Pulisce entrambe le cache, dei metadati e del pacchetto.

note: 'enabled' flag translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Enabled
it: Abilitato

note: GPG Check translators: property name; short; used like "Name: value"
en: GPG Check
it: Controllo GPG

note: translators: repository priority (in zypper repos -p or -d) translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Priority
it: Priorità

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Autorefresh
it: Aggiornamento automatico

en: On
it: Attivo

en: Off
it: Disattivo

en: Keep Packages
it: Mantieni i pacchetti

en: GPG Key URI
it: URI della chiave GPG

en: Path Prefix
it: Prefisso del percorso

en: Parent Service
it: Servizio principale

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Repo Info Path
it: Percorso delle informazioni del repository

en: MD Cache Path
it: Percorso della cache MD

en: repos (lr) [OPTIONS] [REPO] ...
it: repos (lr) [OPZIONI] [REPO]...

en: List all defined repositories.
it: Elenca tutti i repository definiti.

note: translators: -e, --export <FILE.repo>
en: Export all defined repositories as a single local .repo file.
it: Esporta tutti i repository definiti come un singolo file .repo locale.

en: Error reading repositories:
it: Errore durante la lettura dei repository:

en: Can't open %s for writing.
it: Impossibile aprire %s in scrittura.

en: Maybe you do not have write permissions?
it: Verificare di disporre delle autorizzazioni di scrittura.

en: Repositories have been successfully exported to %s.
it: Repository esportati correttamente in %s.

note: translators: 'zypper repos' column - whether autorefresh is enabled for the repository translators: 'zypper repos' column - whether autorefresh is enabled for the repository
en: Refresh
it: Aggiornamento

note: translators: 'zypper repos' column - whether keep-packages is enabled for the repository
en: Keep
it: Mantieni

en: No repositories defined.
it: Nessun repository definito.

en: Use the 'zypper addrepo' command to add one or more repositories.
it: Usare il comando 'zypper addrepo' per aggiungere uno o più repository.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: modifyrepo (mr) <OPTIONS> <ALIAS|#|URI>
it: modifyrepo (mr) <opzioni> <alias|#|URI>

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: modifyrepo (mr) <OPTIONS> <%1%>
it: modifyrepo (mr) <opzioni> <%1%>

note: translators: command summary
en: Modify specified repository.
it: Modifica il repository specificato.

note: translators: command description
en: Modify properties of repositories specified by alias, number, or URI, or by the '%1%' aggregate options.
it: Modifica le proprietà dei repository specificati dall'alias, dal numero, dall'URI o attraverso le opzioni aggregate '%1%'.

en: Repository %s not found.
it: Repository %s non trovato.

note: translators: command summary: refresh, ref
en: Refresh all repositories.
it: Aggiorna tutti i repository.

note: translators: command description
en: Refresh repositories specified by their alias, number or URI. If none are specified, all enabled repositories will be refreshed.
it: Aggiorna i repository specificati da alias, numero o URI. Se non è specificato alcun repository, tutti quelli abilitati verranno aggiornati.

en: HINT: 'zypper -vv ref' will show the mirrors used to download the metadata.
it: SUGGERIMENTO: 'zypper -vv ref' mostrerà i mirror utilizzati per scaricare i metadati.

note: translators: -f, --force
en: Force a complete refresh.
it: Forza un aggiornamento completo.

note: translators: -b, --force-build
en: Force rebuild of the database.
it: Force la ricompilazione del database.

note: translators: -d, --force-download
en: Force download of raw metadata.
it: Forza il download dei metadati non elaborati.

note: translators: -B, --build-only
en: Only build the database, don't download metadata.
it: Crea il database senza effettuare il download dei metadati.

note: translators: -D, --download-only
en: Only download raw metadata, don't build the database.
it: Effettua il download dei metadati non elaborati senza creare il database.

note: translators: --include-all-archs
en: Multi-Arch repos: Download raw metadata for all offered architectures even if the repo supports filtering.
it: Repository Multi-Arch: scaricare i metadati non elaborati per tutte le architetture anche se il repository supporta i filtro.

note: translators: -r, --repo <ALIAS|#|URI>
en: Refresh only specified repositories.
it: Aggiorna solo gli archivi specificati.

note: translators: -s, --services
en: Refresh also services before refreshing repos.
it: Aggiorna anche i servizi prima di aggiornare i repository.

en: The '%s' global option has no effect here.
it: L'opzione globale '%s' non ha effetto.

en: Arguments are not allowed if '%s' is used.
it: Se viene usato '%s' non sono ammessi argomenti.

en: Specified repositories:
it: Repository specificati:

en: Refreshing repository '%s'.
it: Aggiornamento repository '%s'.

en: Scanning content of disabled repository '%s'.
it: Scansione del contenuto del repository disabilitato '%s'.

en: Skipping disabled repository '%s'
it: Esclusione del repository disabilitato '%s'

en: Skipping repository '%s' because of the above error.
it: Esclusione del repository '%s' a causa dell'errore precedente.

en: Some of the repositories have not been refreshed because they were not known.
it: Alcuni repository non sono stati aggiornati perché sconosciuti.

en: Specified repositories are not enabled or defined.
it: I repository specificati non sono abilitati o definiti.

en: There are no enabled repositories defined.
it: Non è stato definito alcun repository abilitato.

en: Use '%s' or '%s' commands to add or enable repositories.
it: Usare i comandi '%s' o '%s' per aggiungere o abilitare i repository.

en: Could not refresh the repositories because of errors.
it: Impossibile aggiornare i repository a causa di errori.

en: Some of the repositories have not been refreshed because of an error.
it: Alcuni repository non sono stati aggiornati a causa di un errore.

en: Specified repositories have been refreshed.
it: I repository specificati sono stati aggiornati.

en: All repositories have been refreshed.
it: Tutti i repository sono stati aggiornati.

en: removerepo (rr) [OPTIONS] <ALIAS|#|URI>
it: removerepo (rr) [opzioni] <alias|#|URI>

en: Remove specified repository.
it: Rimuove il repository specificato.

en: Remove repository specified by alias, number or URI.
it: Rimuove il repository specificato dall'alias, dal numero o dall'URI.

note: translators: --loose-auth
en: Ignore user authentication data in the URI.
it: Ignora i dati di autenticazione dell'utente nell'URI.

note: translators: --loose-query
en: Ignore query string in the URI.
it: Ignora la stringa di interrogazione nell'URI.

note: translators: %s is the supplied command line argument which for which no repository counterpart was found
en: Repository '%s' not found by alias, number or URI.
it: Repository '%s' non trovato tramite l'alias, il numero o l'URI.

en: Cannot change alias of '%s' repository. The repository belongs to service '%s' which is responsible for setting its alias.
it: Impossibile modificare l'alias del repository '%s'. Il repository appartiene al servizio '%s', responsabile per le impostazioni dell'alias.

en: Repository '%s' renamed to '%s'.
it: Repository '%s' rinominato come '%s'.

en: Repository named '%s' already exists. Please use another alias.
it: Esiste già un repository di nome '%s'. Usare un altro alias.

en: Error while modifying the repository:
it: Errore durante la modifica del repository:

en: Leaving repository '%s' unchanged.
it: Repository '%s' non modificato.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: renamerepo (nr) [OPTIONS] <ALIAS|#|URI> <NEW-ALIAS>
it: renamerepo (nr) [opzioni] <alias|#|URI> <nuovo-alias>

en: Rename specified repository.
it: Rinomina il repository specificato.

note: translators: command description
en: Assign new alias to the repository specified by alias, number or URI.
it: Assegna un nuovo alias al repository specificato dall'alias, dal numero o dall'URI.

en: Too few arguments. At least URI and alias are required.
it: Argomenti insufficienti. È necessario inserire almeno l'URI e l'alias.

en: Repository '%s' not found.
it: Repository '%s' non trovato.

en: Invalid priority '%s'. Use a positive integer number. The greater the number, the lower the priority.
it: Priorità '%s' non valida. Usare un numero intero positivo. Più alto sarà il numero, più bassa sarà la priorità.

en: Set a descriptive name for the service.
it: Imposta un nome descrittivo per il servizio.

en: Set a descriptive name for the repository.
it: Imposta un nome descrittivo per il repository.

en: Enable a disabled service.
it: Abilita un servizio disabilitato.

en: Enable a disabled repository.
it: Abilita un repository disabilitato.

en: Disable the service (but don't remove it).
it: Disabilita il servizio (ma non rimuoverlo).

en: Disable the repository (but don't remove it).
it: Disabilita il repository (ma non rimuoverlo).

en: Enable auto-refresh of the service.
it: Abilita l'aggiornamento automatico del servizio.

en: Enable auto-refresh of the repository.
it: Abilita l'aggiornamento automatico del repository.

en: Disable auto-refresh of the service.
it: Disabilita l'aggiornamento automatico del servizio.

en: Disable auto-refresh of the repository.
it: Disabilita l'aggiornamento automatico del repository.

en: Apply changes to all services.
it: Applica le modifiche a tutti i servizi.

en: Apply changes to all repositories.
it: Applica le modifiche a tutti i repository.

en: Apply changes to all local services.
it: Applica le modifiche a tutti i servizi locali.

en: Apply changes to all local repositories.
it: Applica le modifiche a tutti i repository locali.

en: Apply changes to all remote services.
it: Applica le modifiche a tutti i servizi remoti.

en: Apply changes to all remote repositories.
it: Applica le modifiche a tutti i repository remoti.

en: Apply changes to services of specified type.
it: Applica le modifiche a tutti i servizi del tipo specificato.

en: Apply changes to repositories of specified type.
it: Applica le modifiche a tutti i repository del tipo specificato.

en: Set priority of the repository.
it: Imposta la priorità del repository.

en: Enable RPM files caching.
it: Abilita la cache dei file RPM.

en: Disable RPM files caching.
it: Disabilita la cache dei file RPM.

en: Enable GPG check for this repository.
it: Abilita la verifica GPG per questo repository.

en: Enable strict GPG check for this repository.
it: Abilita la verifica GPG stringente per questo repository.

en: Short hand for '%1%'.
it: Abbreviazione per '%1%'.

en: Enable GPG check but allow the repository metadata to be unsigned.
it: Abilita la verifica GPG ma consenti ai metadati del repository di non essere firmati.

en: Enable GPG check but allow installing unsigned packages from this repository.
it: Abilita la verifica GPG ma consente l'installazione di pacchetti senza firma da questo repository.

en: Disable GPG check for this repository.
it: Disabilita la verifica GPG per questo repository.

en: Use the global GPG check setting defined in /etc/zypp/zypp.conf. This is the default.
it: Usa la configurazione globale di verifica GPG definita in /etc/zypp/zypp.conf. Questa è l'impostazione predefinita.

note: translators: -a, --alias
en: Show also repository alias.
it: Mostra anche l'alias dei repository.

note: translators: -n, --name
en: Show also repository name.
it: Mostra anche il nome dei repository.

note: translators: -r, --refresh
en: Show also the autorefresh flag.
it: Mostra anche lo stato dell'auto-aggiornamento.

note: translators: -k, --keep-packages
en: Show also the keep-packages flag.
it: Mostra anche il flag keep-packages.

note: translators: -u, --uri
en: Show also base URI of repositories.
it: Mostra anche l'URI di base dei repository.

note: translators: -p, --priority
en: Show also repository priority.
it: Mostra anche la priorità dei repository.

note: translators: -d, --details
en: Show more information like URI, priority, type.
it: Mostra maggiori informazioni come URI, priorità, tipo.

en: Show also repositories belonging to the services.
it: Mostra anche i repository che appartengono ai servizi.

note: translators: -s, --service translators: -A, --sort-by-alias
en: Show also alias of parent service.
it: Mostra anche l'alias del servizio genitore.

note: translators: -E, --show-enabled-only
en: Show enabled repos only.
it: Mostra solo i repository abilitati.

note: translators: -U, --sort-by-uri
en: Sort the list by URI.
it: Ordina l'elenco per URI.

note: translators: -N, --sort-by-name
en: Sort the list by name.
it: Ordina l'elenco per nome.

note: translators: -P, --sort-by-priority
en: Sort the list by repository priority.
it: Ordina l'elenco per priorità dei repository.

note: translator: %1% denotes a zypper command to execute. Like 'zypper search-packages'.
en: For an extended search including not yet activated remote resources please use '%1%'.
it: Per una ricerca estesa che comprende le risorse remote non ancora attivate utilizzare '%1%'.

note: translator: %1% denotes a zypper command to execute. Like 'zypper search-packages'.
en: The package providing this subcommand is currently not installed. You can install it by calling '%1%'.
it: Il pacchetto con questo sottocomando non è attualmente installato. È possibile installarlo chiamando '%1%'.

en: For an extended search including not yet activated remote resources you may run '%1%' at any time.
it: Per una ricerca estesa che includa risorse remote non ancora attivate è possibile eseguire '%1%' in qualsiasi momento.

en: Do you want to run '%1%' now?
it: Eseguire '%1%' adesso?

en: Run '%1%' to search in not yet activated remote resources.
it: Eseguire '%1%' per una ricerca all'interno delle risorse remote non ancora attivate.

note: translators: command summary: search, se
en: Search for packages matching a pattern.
it: Cerca i pacchetti che corrispondono a un modello.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: search (se) [OPTIONS] [QUERYSTRING] ...
it: cerca (se) [opzioni] [querystring] ...

note: translators: command description
en: Search for packages matching any of the given search strings.
it: Cerca pacchetti che corrispondano a una delle stringhe di ricerca fornite.

note: translators: command description
en: * and ? wildcards can also be used within search strings. If a search string is enclosed in '/', it's interpreted as a regular expression.
it: * e ? anche i caratteri jolly possono essere utilizzati nelle stringhe di ricerca. Se una stringa di ricerca è racchiusa tra '/', viene interpretata come espressione regolare.

note: translators: --match-substrings
en: Search for a match to partial words (default).
it: Cerca una corrispondenza con parole parziali (default).

note: translators: --match-words
en: Search for a match to whole words only.
it: Cerca una corrispondenza solo con parole intere.

note: translators: -x, --match-exact
en: Searches for an exact match of the search strings.
it: Cerca una corrispondenza esatta delle stringhe di ricerca.

note: translators: --provides
en: Search for packages which provide the search strings.
it: Cerca pacchetti che forniscono le stringhe di ricerca.

note: translators: --requires
en: Search for packages which require the search strings.
it: Cerca pacchetti che richiedono le stringhe di ricerca.

note: translators: --recommends
en: Search for packages which recommend the search strings.
it: Cerca pacchetti che consigliano le stringhe di ricerca.

note: translators: --supplements
en: Search for packages which supplement the search strings.
it: Cerca i pacchetti che integrano le stringhe di ricerca.

note: translators: --conflicts
en: Search packages conflicting with search strings.
it: Cerca pacchetti in conflitto con le stringhe di ricerca.

note: translators: --obsoletes
en: Search for packages which obsolete the search strings.
it: Cerca pacchetti per cui le stringhe di ricerca sono obsolete.

note: translators: --suggests
en: Search for packages which suggest the search strings.
it: Cerca pacchetti che suggeriscono le stringhe di ricerca.

note: translators: --enhances
en: Search for packages which enhance the search strings.
it: Cerca i pacchetti che migliorano le stringhe di ricerca.

note: translators: --provides-pkg
en: Search for all packages that provide any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
it: Cerca tutti i pacchetti che forniscono uno qualsiasi dei pacchetti che corrispondono ai parametri di input.

note: translators: --requires-pkg
en: Search for all packages that require any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
it: Cerca tutti i pacchetti che richiedono uno qualsiasi dei pacchetti che corrispondono ai parametri di input.

note: translators: --recommends-pkg
en: Search for all packages that recommend any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
it: Cerca tutti i pacchetti che raccomandano uno qualsiasi dei pacchetti che corrispondono ai parametri di input.

note: translators: --supplements-pkg
en: Search for all packages that supplement any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
it: Cerca tutti i pacchetti che integrano uno qualsiasi dei pacchetti che corrispondono ai parametri di input.

note: translators: --conflicts-pkg
en: Search for all packages that conflict with any of the package(s) matched by the input parameters.
it: Cerca tutti i pacchetti che sono in conflitto con uno qualsiasi dei pacchetti corrispondenti ai parametri di input.

note: translators: --obsoletes-pkg
en: Search for all packages that obsolete any of the package(s) matched by the input parameters.
it: Cerca tutti i pacchetti che rendono obsoleto uno qualsiasi dei pacchetti corrispondenti ai parametri di input.

note: translators: --suggests-pkg
en: Search for all packages that suggest any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
it: Cerca tutti i pacchetti che suggeriscono uno qualsiasi dei pacchetti che corrispondono ai parametri di input.

note: translators: --enhances-pkg
en: Search for all packages that enhance any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
it: Cerca tutti i pacchetti che migliorano uno qualsiasi dei pacchetti che corrispondono ai parametri di input.

note: translators: -t, --type <TYPE>
en: Search only for packages of the specified type.
it: Cerca solo pacchetti del tipo specificato.

note: translators: -n, --name
en: Useful together with dependency options, otherwise searching in package name is default.
it: Utile insieme alle opzioni di dipendenza, in caso contrario la ricerca nel nome del pacchetto è quella di default.

note: translators: -f, --file-list
en: Search for a match in the file list of packages.
it: Cerca una corrispondenza nell'elenco di file dei pacchetti.

note: translators: -d, --search-descriptions
en: Search also in package summaries and descriptions.
it: Cerca anche nei riepiloghi e nelle descrizioni dei pacchetti.

note: translators: -C, --case-sensitive
en: Perform case-sensitive search.
it: Esegue una ricerca che distingue tra maiuscole e minuscole.

note: translators: -s, --details
en: Show each available version in each repository on a separate line.
it: Mostra le versioni disponibili in ogni archivio su una riga separata.

note: translators: -v, --verbose
en: Like --details, with additional information where the search has matched (useful for search in dependencies).
it: Come --details, con informazioni aggiuntive dove la ricerca ha trovato corrispondenza (utile per la ricerca nelle dipendenze).

en: Specified repository '%s' is disabled.
it: Il repository specificato '%s' è disabilitato.

note: translators: empty search result message
en: No matching items found.
it: Nessun elemento corrispondente trovato.

en: Problem occurred initializing or executing the search query
it: Si è verificato un problema durante l'inizializzazione o l'esecuzione di un'interrogazione di ricerca

en: See the above message for a hint.
it: Leggere il messaggio visualizzato sopra.

en: Running 'zypper refresh' as root might resolve the problem.
it: È possibile risolvere il problema avviando 'zypper refresh' come root.

note: translators: -g, --category <CATEGORY>
en: Select patches with the specified category.
it: Seleziona le patch della categoria specificata.

note: translators: --severity <SEVERITY>
en: Select patches with the specified severity.
it: Seleziona le patch della gravità specificata.

note: translators: --date <YYYY-MM-DD>
en: Select patches issued up to, but not including, the specified date
it: Seleziona le patch rilasciate fino alla data specificata, esclusa la data stessa

note: translators: -b, --bugzilla
en: Select applicable patches for the specified Bugzilla issues.
it: Seleziona le patch relative ai problemi di bugzilla specificati.

note: translators: --cve
en: Select applicable patches for the specified CVE issues.
it: Seleziona le patch relative ai problemi CVE specificati.

note: any translators: --cve
en: Select issues matching the specified string.
it: Seleziona i problemi che corrispondono alla stringa specificata.

en: Service '%1%' with URL '%2%' already exists. Just updating the settings.
it: Il servizio '%1%' con URL '%2%' esiste già. Vengono aggiornate solo le impostazioni.

en: Service '%1%' already exists but uses a different URL '%2%'. Please use another alias.
it: Il servizio '%1%' esiste già ma utilizza un URL '%2%' diverso. Utilizzare un altro alias.

en: Error occurred while adding service '%s'.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta del servizio '%s'.

en: Service '%s' has been successfully added.
it: Il servizio '%s' è stato aggiunto correttamente.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: addservice (as) [OPTIONS] <URI> <ALIAS>
it: addservice (as) [opzioni] <URI> <alias>

en: Add a new service.
it: Aggiunge un nuovo servizio.

en: Add a repository index service to the system.
it: Aggiunge al sistema un servizio indici del repository.

en: The type of service is always autodetected. This option is ignored.
it: Il tipo di servizio è sempre autorilevato. Questa opzione è ignorata.

en: Error reading services:
it: Errore durante la lettura dei servizi:

en: Service '%s' not found by its alias, number, or URI.
it: Impossibile trovare il servizio '%s' tramite alias, numero o URI.

en: Use '%s' to get the list of defined services.
it: Utilizzare '%s' per ottenere un elenco dei servizi definiti.

en: Refreshing service '%s'.
it: Aggiornamento del servizio '%s'.

en: Problem retrieving the repository index file for service '%s':
it: Si è verificato un problema durante il recupero dei file indice del repository per il servizio '%s':

en: Skipping service '%s' because of the above error.
it: Il servizio '%s' verrà ignorato a causa dell'errore precedente.

en: Check if the URI is valid and accessible.
it: Verificare che l'URI specificato sia valido ed accessibile.

en: Removing service '%s':
it: Rimozione del servizio '%s':

en: Service '%s' has been removed.
it: Il servizio '%s' è stato rimosso.

en: Config
it: Configurazione

en: services (ls) [OPTIONS] [SERVICE] ...
it: servizi (ls) [OPZIONI] [SERVIZIO] ...

en: List all defined services.
it: Elenca tutti i servizi definiti.

en: List defined services.
it: Elenca i servizi definiti.

en: No services defined. Use the '%s' command to add one or more services.
it: Non è stato definito alcun servizio. Utilizzare il comando '%s' per aggiungere uno o più servizi.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: modifyservice (ms) <OPTIONS> <ALIAS|#|URI>
it: modifyservice (ms) <opzioni> <alias|#|URI>

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: modifyservice (ms) <OPTIONS> <%1%>
it: modifyservice (ms) <opzioni> <%1%>

en: Modify specified service.
it: Modifica il servizio specificato.

en: Modify properties of services specified by alias, number, or URI, or by the '%1%' aggregate options.
it: Modifica le proprietà dei servizi specificati dall'alias, dal numero, dall'URI o attraverso le opzioni aggregate '%1%'.

en: Advanced:
it: Avanzate:

en: Add a RIS service repository to enable.
it: Aggiungi un repository RIS del servizio da abilitare.

en: Add a RIS service repository to disable.
it: Aggiungi un repository RIS del servizio da disabilitare.

en: Remove a RIS service repository to enable.
it: Rimuovi un repository RIS del servizio da abilitare.

en: Remove a RIS service repository to disable.
it: Rimuovi un repository RIS del servizio da disabilitare.

en: Clear the list of RIS repositories to enable.
it: Pulisci la lista dei repository RIS da abilitare.

en: Clear the list of RIS repositories to disable.
it: Pulisci la lista dei repository RIS da disabilitare.

note: translators: aggregate option is e.g. "--all". This message will be followed by ms command help text which will explain it followed by mr command help text which will explain it
en: Alias or an aggregate option is required.
it: È necessario un alias o un'opzione di aggregazione.

en: Service '%s' not found.
it: Servizio '%s' non trovato.

en: Service '%s' has been successfully enabled.
it: Abilitazione del servizio '%s' completata.

en: Service '%s' has been successfully disabled.
it: Disabilitazione del servizio '%s' completata.

en: Autorefresh has been enabled for service '%s'.
it: È stato abilitato l'aggiornamento automatico per il servizio '%s'.

en: Autorefresh has been disabled for service '%s'.
it: È stato disabilitato l'aggiornamento automatico per il servizio '%s'.

en: Name of service '%s' has been set to '%s'.
it: Il nome del servizio '%s' è stato impostato a '%s'.

en: Repository '%s' has been added to enabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been added to enabled repositories of service '%s'
it[0]: Il repository '%s' è stato aggiunto ai repository abilitati del servizio '%s'
it[1]: I repository '%s' sono stati aggiunti ai repository abilitati del servizio '%s'

en: Repository '%s' has been added to disabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been added to disabled repositories of service '%s'
it[0]: Il repository '%s' è stato aggiunto ai repository disabilitati del servizio '%s'
it[1]: I repository '%s' sono stati aggiunti ai repository disabilitati del servizio '%s'

en: Repository '%s' has been removed from enabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been removed from enabled repositories of service '%s'
it[0]: Il repository '%s' è stata rimosso dai repository abilitati del servizio '%s'
it[1]: I repository '%s' sono state rimossi dai repository abilitati del servizio '%s'

en: Repository '%s' has been removed from disabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been removed from disabled repositories of service '%s'
it[0]: Il repository '%s' è stato rimosso dai repository disabilitati del servizio '%s'
it[1]: I repository '%s' sono stati rimossi dai repository disabilitati del servizio '%s'

en: Nothing to change for service '%s'.
it: Nessuna modifica per il servizio '%s'.

en: Error while modifying the service:
it: Errore durante la modifica del servizio:

en: Leaving service %s unchanged.
it: Servizio %s non modificato.

en: refresh-services (refs) [OPTIONS]
it: refresh-services (refs) [opzioni]

en: Refresh all services.
it: Aggiorna tutti i servizi.

en: Refresh defined repository index services.
it: Aggiorna i servizi indici dei repository.

en: Refresh also the service repositories.
it: Aggiorna anche i repository.

en: Also restore service repositories enabled/disabled state.
it: Ripristina altresì lo stato abilitato/disabilitato dei repository dei servizi.

en: Skipping disabled service '%s'
it: Esclusione del servizio disabilitato '%s'

en: Use '%s' or '%s' commands to add or enable services.
it: Usare i comandi '%s' o '%s' per aggiungere o abilitare i servizi.

en: Specified services are not enabled or defined.
it: I servizi specificati non sono abilitati o definiti.

en: There are no enabled services defined.
it: Non è stato definito alcun servizio abilitato.

en: Could not refresh the services because of errors.
it: Impossibile aggiornare i servizi a causa di errori.

en: Some of the services have not been refreshed because of an error.
it: Alcuni servizi non sono stati aggiornati a causa di un errore.

en: Specified services have been refreshed.
it: I servizi specificati sono stati aggiornati.

en: All services have been refreshed.
it: Tutti i servizi sono stati aggiornati.

en: removeservice (rs) [OPTIONS] <ALIAS|#|URI>
it: removeservice (rs) [opzioni] <alias|#|URI>

en: Remove specified service.
it: Rimuove il servizio specificato.

en: Remove specified repository index service from the system.
it: Rimuove il servizio indici del repository specificato dal sistema.

note: translators: %s is the supplied command line argument which for which no service counterpart was found
en: Service '%s' not found by alias, number or URI.
it: Servizio '%s' non trovato tramite l'alias, il numero o l'URI.

note: translators: command summary: shell, sh
en: Accept multiple commands at once.
it: Accetta comandi multipli in una volta sola.

note: translators: command description
en: Enter the zypper command shell.
it: Accede alla shell di comando di zypper.

en: You already are running zypper's shell.
it: Zypper è già in esecuzione in una shell.

note: translators: command description
en: Quit the current zypper shell.
it: Chiude la corrente shell di zypper.

en: This command only makes sense in the zypper shell.
it: Questo comando è utilizzabile solamente nella shell di zypper.

en: Solver options
it: Opzioni del risolutore

en: Install also recommended packages in addition to the required ones.
it: Installa anche i pacchetti consigliati, oltre a quelli necessari.

en: Do not install recommended packages, only required ones.
it: Non installa i pacchetti consigliati, solo quelli necessari.

en: Create a solver test case for debugging.
it: Crea un test per il risolutore per il debug.

en: Force the solver to find a solution (even an aggressive one) rather than asking.
it: Forza il risolutore a trovare una soluzione (anche una aggressiva).

en: Do not force the solver to find a solution, let it ask.
it: Non forza il risolutore a trovare una soluzione, lascia che chieda.

en: Set the solvers general attitude when resolving a job.
it: Imposta il comportamento generale dei risolutori quando risolve un lavoro.

en: Expert options
it: Opzioni avanzate

en: Whether to allow downgrading installed resolvables.
it: Se consentire il downgrade dei risolvibili installati.

en: Whether to allow changing the names of installed resolvables.
it: Se consentire il cambio dei nomi dei risolvibili installati.

en: Whether to allow changing the architecture of installed resolvables.
it: Se consentire il cambio dell'architettura dei risolvibili installati.

en: Whether to allow changing the vendor of installed resolvables.
it: Se consentire il cambio del fornitore dei risolvibili installati.

note: translators: -u, --clean-deps
en: Automatically remove unneeded dependencies.
it: Rimuove automaticamente le dipendenze inutili.

note: translators: -U, --no-clean-deps
en: No automatic removal of unneeded dependencies.
it: Non rimuove automaticamente le dipendenze inutili.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: source-install (si) [OPTIONS] <NAME> ...
it: source-install (si) [opzioni] <nome> ...

note: translators: command summary: source-install, si
en: Install source packages and their build dependencies.
it: Installa i pacchetti sorgente e le loro dipendenze di compilazione.

note: translators: command description
en: Install specified source packages and their build dependencies.
it: Installa i pacchetti sorgente specificati e le rispettive dipendenze della build.

en: The default location where rpm installs source packages to is '%1%', but the value can be changed in your local rpm configuration. In case of doubt try executing '%2%'.
it: L'ubicazione predefinita dove rpm installa i pacchetti sorgente è '%1%', ma è possibile modificare il valore nella configurazione rpm locale. In caso di dubbio provare a eseguire '%2%'.

note: translators: -d, --build-deps-only
en: Install only build dependencies of specified packages.
it: Installa solo le dipendenze della build dei pacchetti specificati.

note: translators: -D, --no-build-deps
en: Don't install build dependencies.
it: Non installare le dipendenze della build.

en: Source package name is a required argument.
it: Il nome del pacchetto di origine è un argomento obbligatorio.

en: Uninstalling source packages is not supported.
it: La disinstallazione dei pacchetti di origine non è supportata.

note: translators: %1% is the name of the command which has no man page available.
en: No manual entry for %1%
it: Nessuna voce di manuale per %1%

en: none
it: nessuno

en: cannot exec %1% (%2%)
it: impossibile eseguire %1% (%2%)

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - system error message
en: fork for %1% failed (%2%)
it: fork di %1% non riuscito (%2%)

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - system error message
en: waitpid for %1% failed (%2%)
it: waitpid per %1% non riuscito (%2%)

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - returned PID (number) translators: %3% - expected PID (number)
en: waitpid for %1% returns unexpected pid %2% while waiting for %3%
it: waitpid per %1% ha restituito un pid %2% imprevisto durante l'attesa di %3%

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - signal number translators: %3% - signal name
en: %1% was killed by signal %2% (%3%)
it: %1% è stato terminato con il segnale %2% (%3%)

en: core dumped
it: dump core eseguito

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - exit code (number)
en: %1% exited with status %2%
it: %1% è terminato con stato %2%

note: translators: %1% - command name or path translators: %2% - status (number)
en: waitpid for %1% returns unexpected exit status %2%
it: waitpid per %1% ha restituito uno stato di uscita %2% imprevisto

en: Zypper subcommands are standalone executables that live in the
    zypper_execdir ('%1%').
    
    For subcommands zypper provides a wrapper that knows where the
    subcommands live, and runs them by passing command-line arguments
    to them.
    
    If a subcommand is not found in the zypper_execdir, the wrapper
    will look in the rest of your $PATH for it. Thus, it's possible
    to write local zypper extensions that don't live in system space.
it: I sottocomandi di zypper sono eseguibili autonomi che si trovano
    in zypper_execdir ('%1%').
    
    Per i sottocomandi zypper fornisce un wrapper che sa dove si trovano
    i sottocomandi e li esegue passando loro gli argomenti della riga di
    comando.
    
    Se è impossibile trovare un sottocomando in zypper_execdir, il wrapper
    lo cercherà nella parte rimanente di $PATH. È pertanto possibile
    scrivere estensioni zypper locali che non si trovano nello spazio di sistema.

en: Using zypper global-options together with subcommands, as well as
    executing subcommands in '%1%' is currently not supported.
it: L'uso delle opzioni globali di zypper insieme ai sottocomandi, come pure
    l'esecuzione dei sottocomandi in '%1%' non è al momento supportato.

note: translators: headline of an enumeration; %1% is a directory name
en: Available zypper subcommands in '%1%'
it: Sottocomandi zypper disponibili in '%1%'

note: translators: headline of an enumeration
en: Zypper subcommands available from elsewhere on your $PATH
it: Sottocomandi zypper disponibili altrove in $PATH

en: Using zypper subcommands available from elsewhere on your $PATH is disabled in zypper.conf.
it: L'uso dei sottocomandi zypper disponibili altrove su $PATH è disabilitato in zypper.conf.

note: translators: helptext; %1% is a zypper command
en: Type '%1%' to get subcommand-specific help if available.
it: Digitare '%1%' per ottenere l'aiuto specifico per il sottocomando, se disponibile.

note: translators: %1% - command name
en: Manual entry for %1% can't be shown
it: Impossibile mostrare l'immissione manuale per %1%

en: Lists available subcommands.
it: Elenca i sottocomandi disponibili.

en: Lists available subcommands. Using zypper subcommands found on your $PATH is disabled in zypper.conf.
it: Elenca i sottocomandi disponibili. L'uso dei sottocomandi zypper trovati su $PATH è disabilitato in zypper.conf.

note: Currently no concept how to handle global options and ZYPPlock
en: Zypper shell does not support execution of subcommands.
it: Zypper non supporta l'esecuzione dei comandi secondari.

note: translators: %1%  - is the name of a subcommand
en: Subcommand %1% does not support zypper global options.
it: Il sottocomando %1% non supporta le opzioni globali di zypper.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: update (up) [OPTIONS] [PACKAGENAME] ...
it: update (up) [opzioni] [nome pacchetto] ...

note: translators: command summary: update, up
en: Update installed packages with newer versions.
it: Aggiorna i pacchetti installati con versioni più recenti.

note: translators: command description
en: Update all or specified installed packages with newer versions, if possible.
it: Aggiorna tutti i pacchetti installati o quelli specificati con versioni più recenti, se possibile.

en: Operation not supported.
it: Operazione non supportata.

en: To update installed products use '%s'.
it: Per aggiornare i prodotti installati usare '%s'.

en: Zypper does not keep track of installed source packages. To install the latest source package and its build dependencies, use '%s'.
it: Zypper non tiene traccia dei pacchetti di origine installati. Per installare il pacchetto di origine più recente con le rispettive dipendenze della build, usare '%s'.

en: Cannot use multiple types when specific packages are given as arguments.
it: Impossibile usare più tipi quando vengono forniti pacchetti specifici come argomenti.

en: Insufficient privileges to use download directory '%s'.
it: Privilegi insufficienti per usare la directory di download '%s'.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: download [OPTIONS] <PACKAGES>...
it: download [opzioni] <pacchetti>...

note: translators: command summary: download
en: Download rpms specified on the commandline to a local directory.
it: Scarica gli rpm specificati nella riga di comando in una directory locale.

note: translators: command description
en: Download rpms specified on the commandline to a local directory. Per default packages are downloaded to the libzypp package cache (/var/cache/zypp/packages; for non-root users $XDG_CACHE_HOME/zypp/packages), but this can be changed by using the global --pkg-cache-dir option.
it: Effettua il download degli rpm specificati nella riga di comando in una directory locale. Per default il download dei pacchetti viene effettuato nella cache dei pacchetti di libzypp (/var/cache/zypp/packages; per gli utenti non root, $XDG_CACHE_HOME/zypp/packages), ma questo può essere modificato usando l'opzione globale --pkg-cache-dir.

note: translators: command description
en: In XML output a <download-result> node is written for each package zypper tried to download. Upon success the local path is is found in 'download-result/localpath@path'.
it: Quando l'output è XML, viene scritto un nodo <download-result> per ogni pacchetto di cui zypper ha tentato di effettuare il download. In caso di successo il percorso locale è contenuto in 'download-result/localpath@path'.

note: translators: --all-matches
en: Download all versions matching the commandline arguments. Otherwise only the best version of each matching package is downloaded.
it: Effettua il download di tutte le versioni corrispondenti agli argomenti della riga di comando. Altrimenti viene effettuato il download solo della miglior versione di ogni pacchetto corrispondente.

note: translators: Label text; is followed by ': cmdline argument'
en: Argument resolves to no package
it: L'argomento non viene risolto in alcun pacchetto

en: Nothing to do.
it: Nessuna operazione da eseguire.

en: No prune to best version.
it: Nessuna eliminazione per la versione migliore.

en: Prune to best version...
it: Eliminazione per versione migliore in corso...

en: Not downloading anything...
it: Nessun download in corso...

en: Error downloading package '%s'.
it: Errore durante il download del pacchetto '%s'.

en: Not downloading package '%s'.
it: Download del pacchetto '%s' non eseguito.

note: translators: command summary: licenses
en: Print report about licenses and EULAs of installed packages.
it: Stampa il report su licenze ed EULA dei pacchetti installati.

note: translators: command description
en: Report licenses and EULAs of currently installed software packages.
it: Mostra le licenze e gli EULA dei pacchetti software attualmente installati.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: purge-kernels [OPTIONS]
it: purge-kernels [OPZIONI]

note: translators: command summary: targetos, tos
en: Remove old kernels.
it: Rimuovi i vecchi kernel.

note: translators: command description
en: Autoremoves installed kernels according to list of kernels to keep from /etc/zypp/zypp.conf:multiversion.kernels which can be given as <version>, latest(-N), running, oldest(+N).
it: Rimuove automaticamente i kernel installati in base all'elenco di kernel da evitare in /etc/zypp/zypp.conf:multiversion.kernels che può essere fornito come <versione>, più recente (-N), in esecuzione, meno recente (+N).

en: Preparing to purge obsolete kernels...
it: Preparazione per eliminare definitivamente i kernel obsoleti in corso...

en: Configuration: %1%
it: Configurazione: %1%

en: Running kernel release: %1%
it: Esecuzione della release del kernel: %1%

en: Running kernel arch: %1%
it: Esecuzione dell'architettura del kernel: %1%

en: Can't create or access download directory '%s'.
it: Impossibile creare o accedere alla directory di download '%s'.

en: Using download directory at '%s'.
it: Directory di download in uso: '%s'.

en: Failed to read download directory
it: Impossibile leggere la directory di download

en: Scanning download directory
it: Scansione della directory di download in corso

en: Scanning installed packages
it: Scansione pacchetti installati

en: Installed packages:
it: Pacchetti installati:

en: Required source packages:
it: Pacchetti sorgente richiesti:

en: Required source packages available in download directory:
it: Pacchetti di origine richiesti disponibili nella directory di download:

en: Required source packages to be downloaded:
it: Pacchetti di origine richiesti da scaricare:

en: Superfluous source packages in download directory:
it: Pacchetti di origine superflui nella directory di download:

note: translators: table headers translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Source package
it: Pacchetto sorgente

en: Installed package
it: Pacchetto installato

en: Use '--verbose' option for a full list of required source packages.
it: Usare l'opzione '--verbose' per un elenco completo dei pacchetti sorgente richiesti.

en: Deleting superfluous source packages
it: Eliminazione dei pacchetti di origine superflui

en: Failed to remove source package '%s'
it: Impossibile rimuovere il pacchetto sorgente '%s'

en: No superfluous source packages to delete.
it: Nessun pacchetto sorgente superfluo da cancellare.

en: Downloading required source packages...
it: Download dei pacchetti di origine richiesti in corso...

en: Source package '%s' is not provided by any repository.
it: Il pacchetto di origine '%s' non è fornito da alcun repository.

en: Error downloading source package '%s'.
it: Errore durante il download del pacchetto di origine '%s'.

en: No source packages to download.
it: Nessun pacchetto di origine da scaricare.

note: translators: command summary: source-download translators: command description
en: Download source rpms for all installed packages to a local directory.
it: Effettua il download degli rpm sorgenti per tutti i pacchetti installati in una directory locale.

note: translators: -d, --directory <DIR>
en: Download all source rpms to this directory.
it: Effettua il download di tutti gli rpm sorgenti in questa directory.

note: translators: --delete/--no-delete
en: Whether to delete extraneous source rpms in the local directory.
it: Consente di scegliere se eliminare gli rpm di origine estranei nella directory locale.

note: translators: --status
en: Don't download any source rpms, but show which source rpms are missing or extraneous.
it: Non scarica alcun rpm sorgente, ma mostra quali rpm sorgenti sono mancanti o estranei.

note: translators: command summary: targetos, tos
en: Print the detected system architecture.
it: Stampa l'architettura del sistema rilevata.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: targetos (tos) [OPTIONS]
it: targetos (tos) [opzioni]

note: translators: command summary: targetos, tos
en: Print the target operating system ID string.
it: Stampa la stringa dell'ID del sistema operativo di destinazione.

en: Shows the ID string of the target operating system. The string is defined by the XPath:/product/register/target entry in /etc/products.d/baseproduct.
it: Mostra la stringa ID del sistema operativo target. La stringa è definita come l'XPath:/product/register/target in /etc/products.d/baseproduct.

en: If the baseproduct does not provide this entry, or if no baseproduct is installed at all, the value is empty if the --terse global option is used.
it: Se il baseproduct non fornisce questa voce, o nessun baseproduct è installato, il valore è vuoto se l'opzione globale --terse è utilizzata.

en: In not-terse mode the distribution label is shown instead of an empty value, if a baseproduct is installed.
it: Quando la modalità -terse non è utilizzata, viene visualizzata l'etichetta di distribuzione invece che un valore vuoto se è installato baseproduct.

en: Show the baseproducts distribution and short label instead.
it: Visualizza invece un'etichetta breve e la distribuzione dei baseproduct.

en: XML output not implemented for this command.
it: Output XML non implementato per questo comando.

en: Distribution Label: %s
it: Etichetta della distribuzione: %s

en: Short Label: %s
it: Etichetta breve: %s

note: translators: `FILE does not define TAG
en: %s does not define %s.
it: %s non definisce %s.

note: translators: command synopsis; do not translate lowercase words
en: versioncmp (vcmp) <VERSION1> <VERSION2>
it: versioncmp (vcmp) <versione1> <versione2>

note: translators: command summary
en: Compare two version strings.
it: Confronta due stringhe di versione.

en: Compare the versions supplied as arguments.
it: Confronta le versioni fornite come argomenti.

en: The exit code is 0 if the versions are equal, 11 if VERSION1 is newer, and 12 if VERSION2 is newer.
it: Il codice di uscita è 0 se le versioni sono uguali, 11 se VERSIONE1 è più recente e 12 se VERSIONE2 è più recente.

note: translators: -m, --match
en: Takes missing release number as any release.
it: Mantiene il numero di versione mancante per qualsiasi versione.

en: %s matches %s
it: %s corrisponde a %s

en: %s is newer than %s
it: %s è più recente di %s

en: %s is older than %s
it: %s è meno recente di %s

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: Table column header translators: package version (header)
en: Version
it: Versione

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: package architecture (header)
en: Arch
it: Arch.

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Vendor
it: Fornitore

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: package summary (header)
en: Summary
it: Riepilogo

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: header of table column - the package summary
en: Description
it: Descrizione

en: automatically
it: automaticamente

en: There would be %1% match for '%2%'. | There would be %1% matches for '%2%'.
it[0]: C'è %1% corrispondenza per '%2%'.
it[1]: Ci sono %1% corrispondenze per '%2%'.

note: TranslatorExplanation E.g. "package 'zypper' not found."
en: %s '%s' not found.
it: %s '%s' non trovato.

note: TranslatorExplanation E.g. "Information for package zypper:"
en: Information for %s %s:
it: Informazioni per %s %s:

en: Support Level
it: Livello di supporto

en: The successor package is already installed.
it: Il pacchetto successivo è già installato.

en: The successor package should be installed as soon as possible to receive continued support.
it: Installare non appena possibile il pacchetto successivo per continuare a ricevere supporto.

en: Unfortunately the successor package is not provided by any repository.
it: Sfortunatamente il pacchetto successore non è fornito da alcun repository.

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Installed Size
it: Dimensione installata

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Status
it: Stato

en: out-of-date (version %s installed)
it: obsoleto (versione installata: %s)

en: up-to-date
it: aggiornato

en: not installed
it: non installato

en: Upstream URL
it: URL upstream

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translator: Table column header. Name
en: Category
it: Categoria

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Severity
it: Gravità

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Created On
it: Data di creazione

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Interactive
it: Interattivo

en: Required
it: Obbligatorio

en: Recommended
it: Consigliato

en: Suggested
it: Suggerito

note: translators: property name; short; used like "Name: value" translators: A pattern has a 1:1 relation to a .rpm package defining it's properties AKA the pattern's Buddy.
en: Buddy Package
it: Pacchetto Buddy

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Visible to User
it: Visibile all'utente

note: translators: property name; short; used like "Name: value" by userdata
en: Contents
it: Contenuti

en: (empty)
it: (vuoto)

note: translators: Table column header
en: Dependency
it: Dipendenza

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: End of Support
it: Fine del supporto

en: unknown
it: sconosciuto

note: translators: %1% is an URL or Path pointing to some document
en: See %1%
it: Vedere %1%

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Is Base
it: È Base

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Update Repositories
it: Repository degli aggiornamenti

en: Content Id
it: Id contenuto

en: Provided by enabled repository
it: Fornito da repository abilitato

en: Not provided by any enabled repository
it: Non fornito da alcun repository abilitato

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: CPE Name
it: Nome CPE

en: undefined
it: non definito

en: invalid CPE Name
it: Nome CPE non valido

note: translators: property name; short; used like "Name: value"
en: Short Name
it: Nome breve

note: translators: property name; short; used like "Name: value"; is followed by a list of binary packages built from this source package
en: Builds binary package
it: Consente di compilare pacchetti binari

note: translators: header of table column - is the language requested? (Yes/No)
en: Requested
it: Richiesta

note: translators: header of table column - the language code, e.g. en_US
en: Code
it: Codice

note: translators: header of table column - the language, e.g. English (United States)
en: Language
it: Lingua

en: Packages for %s (locale '%s', requested: %s):
it: Pacchetti per %s (impostazione internazionale '%s', richiesta: %s):

en: Added locale: %s
it: Impostazione internazionale aggiunta: %s

en:  %s is already requested.
it:  %s già richiesta.

en: Removed locale: %s
it: Rimossa impostazione internazionale: %s

en: %s was not requested.
it: %s non è stata richiesta.

note: set up our strings we want to output in case SIGINT was triggered we can not allocate memory there, so we do it in advance and remember the translated strings translators: this will show up if you press ctrl+c once
en: Trying to exit gracefully...
it: Tentativo di chiusura senza errori in corso...

note: translators: this will show up if you press ctrl+c twice
en: Zypper is currently cleaning up, exiting as soon as possible.
it: Zypper sta attualmente eseguendo la pulizia, uscita appena possibile.

note: translators: the first %s is name of the resolvable, the second is its kind (e.g. 'zypper package')
en: Automatically agreeing with %s %s license.
it: Accettazione automatica della licenza di %s %s.

note: introduction translators: the first %s is the name of the package, the second is " (package-type)" if other than "package" (patch/product/pattern)
en: In order to install '%s'%s, you must agree to terms of the following license agreement:
it: Per poter installare '%s'%s, è necessario accettare i seguenti termini dell'accordo di licenza:

note: lincense prompt
en: Do you agree with the terms of the license?
it: Accettare i termini della licenza?

en: Aborting installation due to the need for license confirmation.
it: Installazione interrotta a causa della necessità di confermare una licenza.

note: translators: %s is '--auto-agree-with-licenses'
en: Please restart the operation in interactive mode and confirm your agreement with required licenses, or use the %s option.
it: Avviare nuovamente l'operazione in modalità interattiva e confermare l'accettazione dei termini di licenza obbligatori, oppure utilizzare l'opzione %s.

note: translators: e.g. "... with flash package license."
en: Aborting installation due to user disagreement with %s %s license.
it: Interruzione dell’installazione a causa di un disaccordo dell’utente con la licenza %s %s.

en: License
it: Licenza

en: SUMMARY
it: SOMMARIO

en: Installed packages: %d
it: Pacchetti installati: %d

en: Installed packages with counterparts in repositories: %d
it: Pacchetti installati con controparti nei repository: %d

en: Installed packages with EULAs: %d
it: Pacchetti con EULA installati: %d

en: Package '%s' has source package '%s'.
it: Il pacchetto sorgente per il pacchetto '%s' è '%s'.

en: Source package '%s' for package '%s' not found.
it: Pacchetto di origine '%s' per il pacchetto '%s' non trovato.

en: Installing source package %s-%s
it: Installazione dei pacchetti di origine %s-%s

en: Source package %s-%s successfully retrieved.
it: Pacchetto di origine %s-%s recuperato.

en: Source package %s-%s successfully installed.
it: Pacchetto di origine %s-%s installato.

en: Problem installing source package %s-%s:
it: Si è verificato un problema durante l'installazione del pacchetto di origine %s-%s:

note: translators: 'Volatile' refers to changes we previously tagged as 'XYZ changed to SOMETHING [volatile]'
en: Repo '%1%' is managed by service '%2%'. Volatile changes are reset by the next service refresh!
it: Il repository '%1%' è gestito dal servizio '%2%'. Le modifiche volatili sono azzerate dal prossimo aggiornamento del servizio!

en: default priority
it: priorità di default

en: raised priority
it: priorità aumentata

en: lowered priority
it: priorità diminuita

en: Yes
it: Sì

en: Repository priorities are without effect. All enabled repositories share the same priority.
it: Le priorità dei repository non hanno effetto. Tutti i repository abilitati condividono la stessa priorità.

en: Repository priorities in effect:
it: Priorità del repository effettive:

en: See '%1%' for details
it: Vedere '%1' per ulteriori dettagli

note: check whether libzypp indicates a refresh is needed, and if so, print a message
en: Checking whether to refresh metadata for %s
it: Verifica della necessità di aggiornare i metadati per %s in corso

en: Repository '%s' is up to date.
it: Il repository '%s' è aggiornato.

en: The up-to-date check of '%s' has been delayed.
it: La verifica dell'aggiornamento di '%s' è stata rinviata.

en: Forcing raw metadata refresh
it: Aggiornamento forzato dei metadati non elaborati in corso

en: Retrieving repository '%s' metadata
it: Recupero dei metadati del repository '%s'

en: Do you want to disable the repository %s permanently?
it: Disabilitare permanentemente il repository %s?

en: Error while disabling repository '%s'.
it: Errore durante la disabilitazione del repository '%s'.

en: Problem retrieving files from '%s'.
it: Si è verificato un problema durante il recupero dei file da '%s'.

en: Please see the above error message for a hint.
it: Leggere il messaggio di errore visualizzato sopra.

en: No URIs defined for '%s'.
it: Nessun URI definito per '%s'.

note: TranslatorExplanation the first %s is a .repo file path
en: Please add one or more base URI (baseurl=URI) entries to %s for repository '%s'.
it: Aggiungere una o più voci URI di base (baseurl=URI) a %s per il repository '%s'.

en: No alias defined for this repository.
it: Nessun alias definito per questo repository.

en: Repository '%s' is invalid.
it: Il repository '%s' non è valido.

en: Please check if the URIs defined for this repository are pointing to a valid repository.
it: Verificare che gli URI definiti per questo repository puntino a un repository valido.

en: Error retrieving metadata for '%s':
it: Errore durante il recupero dei metadati per '%s':

en: Forcing building of repository cache
it: Costruzione forzata della cache del repository

en: Error parsing metadata for '%s':
it: Errore durante l'analisi sintattica dei metadati per '%s':

note: TranslatorExplanation Don't translate the URL unless it is translated, too
en: This may be caused by invalid metadata in the repository, or by a bug in the metadata parser. In the latter case, or if in doubt, please, file a bug report by following instructions at http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting
it: Questo può essere causato da metadati non validi nel repository o da un errore nell'analizzatore dei metadati. In quest'ultimo caso o se in dubbio, segnalare un bug seguendo le istruzioni riportate in http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting

en: Repository metadata for '%s' not found in local cache.
it: Impossibile trovare nella cache locale i metadati del repository per '%s'.

en: Error building the cache:
it: Errore durante la creazione della cache:

en: Repository '%s' not found by its alias, number, or URI.
it: Impossibile trovare il repository '%s' tramite alias, numero o URI.

en: Use '%s' to get the list of defined repositories.
it: Usare '%s' per ottenere una lista dei repository definiti.

en: Ignoring disabled repository '%s'
it: Il repository disabilitato '%s' viene ignorato

en: Global option '%s' can be used to temporarily enable repositories.
it: L'opzione globale '%s' può essere utilizzata per abilitare temporaneamente i repository.

en: Ignoring repository '%s' because of '%s' option.
it: Il repository '%s' viene ignorato a causa dell'opzione '%s'.

en: Temporarily enabling repository '%s'.
it: Abilitazione temporanea del repository '%s'.

note: bsc#1235636: Asks to suppress reporting the Exception (usually: No permission to write repository cache), because it scares. This was was indeed the legacy behavior: SUPPRESS: zypper.out().error( ex, "Problem" );
en: Repository '%s' is out-of-date. You can run 'zypper refresh' as root to update it.
it: Il repository '%s' non è aggiornato. È possibile eseguire 'zypper refresh' da root per aggiornarlo.

en: The metadata cache needs to be built for the '%s' repository. You can run 'zypper refresh' as root to do this.
it: La cache dei metadati del repository '%s' deve essere creata. Per questo scopo, è possibile eseguire 'zypper refresh'.

en: Repository '%s' stays disabled.
it: Il repository '%s' rimane disabilitato.

en: Initializing Target
it: Inizializzazione della destinazione

en: Target initialization failed:
it: Inizializzazione destinazione non riuscita:

en: Cleaning metadata cache for '%s'.
it: Pulizia della cache dei metadati per '%s'.

en: Cleaning raw metadata cache for '%s'.
it: Pulizia della cache dei metadati non elaborati per '%s'.

en: Keeping raw metadata cache for %s '%s'.
it: Mantenimento della cache dei metadati non elaborati per %s '%s'.

note: translators: meaning the cached rpm files
en: Cleaning packages for '%s'.
it: Pulizia dei pacchetti per '%s'.

en: Cannot clean repository '%s' because of an error.
it: Impossibile pulire il repository '%s' a causa di un errore.

en: Cleaning installed packages cache.
it: Pulizia della cache dei pacchetti installati.

en: Cannot clean installed packages cache because of an error.
it: Impossibile pulire la cache dei pacchetti installati a causa di un errore.

en: Could not clean the repositories because of errors.
it: Impossibile pulire i repository a causa di errori.

en: Some of the repositories have not been cleaned up because of an error.
it: Alcuni repository non sono stati puliti a causa di un errore.

en: Specified repositories have been cleaned up.
it: I repository specificati sono stati puliti.

en: All repositories have been cleaned up.
it: Tutti i repository sono stati puliti.

en: This is a changeable read-only media (CD/DVD), disabling autorefresh.
it: Questo è un supporto a sola lettura (CD/DVD) sostituibile, aggiornamento automatico disabilitato.

en: Invalid repository alias: '%s'
it: Alias del repository non valido: '%s'

en: Could not determine the type of the repository. Please check if the defined URIs (see below) point to a valid repository:
it: Impossibile determinare il tipo del repository. Verificare che l'URI definito (vedi sotto) punti a un repository valido:

en: Can't find a valid repository at given location:
it: Impossibile trovare un repository valido nella posizione specificata:

en: Problem transferring repository data from specified URI:
it: Si è verificato un problema durante il trasferimento dei dati del repository dall'URI specificato:

en: Please check whether the specified URI is accessible.
it: Verificare che l'URI specificato sia accessibile.

en: Unknown problem when adding repository:
it: Si è verificato un problema sconosciuto durante l'aggiunta del repository:

note: translators: BOOST STYLE POSITIONAL DIRECTIVES ( %N% ) translators: %1% - a repository name
en: GPG checking is disabled in configuration of repository '%1%'. Integrity and origin of packages cannot be verified.
it: Il controllo GPG è disabilitato nella configurazione del repository '%1%'. Impossibile verificare l'integrità e l'origine dei pacchetti.

en: Repository '%s' successfully added
it: Il repository '%s' è stato aggiunto

en: Reading data from '%s' media is delayed until next refresh.
it: La lettura dei dati dal supporto '%s' è posticipata al prossimo aggiornamento.

en: Reading data from '%s' media
it: Lettura dei dati dal supporto '%s'

en: Problem reading data from '%s' media
it: Si è verificato un problema durante la lettura dei dati dal supporto '%s'

en: Please check if your installation media is valid and readable.
it: Verificare che il supporto di installazione sia valido e leggibile.

en: Problem accessing the file at the specified URI
it: Si è verificato un problema durante l'accesso al file all'URI specificato

en: Please check if the URI is valid and accessible.
it: Verificare che l'URI specificato sia valido e accessibile.

en: Problem parsing the file at the specified URI
it: Si è verificato un problema durante l'analisi del file all'URI specificato

note: TranslatorExplanation Don't translate the '.repo' string.
en: Is it a .repo file?
it: È un file .repo?

en: Problem encountered while trying to read the file at the specified URI
it: Si è verificato un problema durante il tentativo di lettura del file all'URI specificato

en: Repository with no alias defined found in the file, skipping.
it: È stato trovato un repository senza un alias definito nel file; il repository verrà ignorato.

en: Repository '%s' has no URI defined, skipping.
it: Non è stato definito alcun URI per il repository '%s'; il repository verrà ignorato.

en: Repository '%s' has been removed.
it: Il repository '%s' è stato rimosso.

en: Repository '%s' priority has been left unchanged (%d)
it: La priorità del repository '%s' è rimasta invariata (%d)

en: Repository '%s' has been successfully enabled.
it: Il repository '%s' è stato abilitato.

en: Repository '%s' has been successfully disabled.
it: Il repository '%s' è stato disabilitato.

en: Autorefresh has been enabled for repository '%s'.
it: L'aggiornamento automatico è stato abilitato per il repository '%s'.

en: Autorefresh has been disabled for repository '%s'.
it: L'aggiornamento automatico è stato disabilitato per il repository '%s'.

en: RPM files caching has been enabled for repository '%s'.
it: È stata abilitata la memorizzazione nella cache dei file RPM per il repository '%s'.

en: RPM files caching has been disabled for repository '%s'.
it: È stata disabilitata la memorizzazione nella cache dei file RPM per il repository '%s'.

en: GPG check has been enabled for repository '%s'.
it: La verifica GPG è stata abilitata per il repository '%s'.

en: GPG check has been disabled for repository '%s'.
it: La verifica GPG è stata disabilitata per il repository '%s'.

en: Repository '%s' priority has been set to %d.
it: La priorità del repository '%s' è stata impostata a %d.

en: Name of repository '%s' has been set to '%s'.
it: Il nome del repository '%s' è stato impostato a '%s'.

en: Nothing to change for repository '%s'.
it: Nessuna modifica per il repository '%s'.

en: Leaving repository %s unchanged.
it: Repository %s non modificato.

en: Loading repository data...
it: Caricamento dati del repository in corso...

en: No repositories defined. Operating only with the installed resolvables. Nothing can be installed.
it: Nessun repository definito. Utilizzare solo i risolvibili installati. Impossibile installare.

en: Retrieving repository '%s' data...
it: Recupero dei dati del repository '%s' in corso...

en: Repository '%s' not cached. Caching...
it: Il repository '%s' non è memorizzato nella cache. Memorizzazione nella cache in corso...

en: Problem loading data from '%s'
it: Si è verificato un problema durante il caricamento dei dati da '%s'

en: Repository '%s' could not be refreshed. Using old cache.
it: Impossibile aggiornare il repository '%s'. Viene usata la vecchia cache.

en: Resolvables from '%s' not loaded because of error.
it: Risolvibili da '%s' non caricati a causa di un errore.

en: Repository '%1%' metadata expired since %2%.
it: I metadati del repository '%1%' sono scaduti da %2%.

note: translators: the first %s is 'zypper refresh' and the second 'zypper clean -m'
en: Try '%s', or even '%s' before doing so.
it: Provare '%s' oppure '%s' prima di continuare.

en: Repository metadata expired: Check if 'autorefresh' is turned on (zypper lr), otherwise manually refresh the repository (zypper ref). If this does not solve the issue, it could be that you are using a broken mirror or the server has actually discontinued to support the repository.
it: I metadati del repository sono scaduti: verificare che 'autorefresh' sia attivato su (zypper lr), altrimenti aggiornare manualmente il repository (zypper ref). Se il problema persiste, il mirror in uso potrebbe essere rotto o il server ha effettivamente smesso di supportare il repository.

en: Reading installed packages...
it: Lettura dei pacchetti installati in corso...

en: Problem occurred while reading the installed packages:
it: Si è verificato un problema durante la lettura dei pacchetti installati:

en: '%s' looks like an RPM file. Will try to use it.
it: '%s' sembra un file RPM. Proverò a usarlo.

en: Problem with the RPM file specified as '%s', skipping.
it: Si è verificato un problema con il file RPM specificato come '%s'; il file verrà ignorato.

en: Problem reading the RPM header of %s. Is it an RPM file?
it: Si è verificato un problema durante la lettura dell'intestazione RPM di %s. Verificare che si tratti di un file RPM.

en: Plain RPM files cache
it: Cache file RPM

en: System Packages
it: Pacchetti di sistema

en: No needed patches found.
it: Non è stata trovata alcuna patch necessaria.

en: No patterns found.
it: Non è stato trovato alcun modello.

en: No packages found.
it: Non è stato trovato alcun pacchetto.

note: translators: used in products. Internal Name is the unix name of the product whereas simply Name is the official full name of the product.
en: Internal Name
it: Nome interno

en: No products found.
it: Non è stato trovato alcun prodotto.

note: translators: meaning 'dependency problem' found during solving
en: Problem:
it: Problema:

note: TODO: fixup .po files "Problem: %s" to fit here TranslatorExplanation %d is the problem number
en: Problem: %s
it: Problema: %s

note: TranslatorExplanation %d is the solution number
en:  Solution %d:
it:  Soluzione %d:

en: Detailed information:
it: Informazioni dettagliate:

en: Choose the above solution using '1' or skip, retry or cancel | Choose from above solutions by number or skip, retry or cancel
it[0]: Scegliere la soluzione precedente premendo '1' o ignora, riprova o annulla
it[1]: Scegliere tra le soluzioni precedenti per numero o ignora, riprova o annulla

note: translators: translate 'c' to whatever you translated the 'c' in "c" and "s/r/c" strings
en: Choose the above solution using '1' or cancel using 'c' | Choose from above solutions by number or cancel
it[0]: Scegliere la soluzione precedente premendo '1' o annulla premendo 'a'
it[1]: Scegliere tra le soluzioni precedenti per numero o annulla

note: translators: answers for dependency problem solution input prompt: "Choose from above solutions by number or skip, retry or cancel" Translate the letters to whatever is suitable for your language. The anserws must be separated by slash characters '/' and must correspond to skip/retry/cancel/detailed
en: s/r/c/d
it: i/r/a/d

note: translators: answers for dependency problem solution input prompt: "Choose from above solutions by number or cancel" Translate the letter 'c' to whatever is suitable for your language and to the same as you translated it in the "s/r/c/d" string See the "s/r/c/d" comment for other details. One letter
en: c/d
it: a/d

en: Choose solution %1%
it: Scegliere la soluzione %1%

en: Skip problem and continue.
it: Ignorare il problema e continuare.

en: Retry solving immediately.
it: Riprova a risolvere immediatamente.

en: Choose no solution and cancel.
it: Non scegliere alcuna soluzione ed annulla.

en: Toggle show detailed conflict information.
it: Visualizza/maschera le informazioni dettagliate sui conflitti.

en: Applying solution %s
it: Applicazione della soluzione %s

en: Resolver failed but reported no problems.
it: Esecuzione del resolver non riuscita. Nessun problema segnalato.

note: display the number of problems
en: %d Problem: | %d Problems:
it[0]: %d Problema:
it[1]: %d Problemi:

note: translator: The tag says that the preceding dependency problem is auto-resolved by applying the following solution
en: Autoresolve:
it: Risoluzione automatica:

en: Resolving dependencies...
it: Risoluzione delle dipendenze in corso…

en: Force resolution:
it: Forza risoluzione:

en: Verifying dependencies...
it: Verifica delle dipendenze in corso...

note: Here: compute the full upgrade
en: Computing upgrade...
it: Elaborazione dell'aggiornamento in corso...

en: Generating solver test case...
it: Generazione del caso di prova del solver in corso...

en: Solver test case generated successfully at %s.
it: Generazione del caso di prova del solver completata con successo su %s.

en: Error creating the solver test case.
it: Errore durante la creazione del caso di prova per il solver.

en: Explicitly selecting DownloadAsNeeded also selects the classic_rpmtrans backend.
it: Selezionando esplicitamente DownloadAsNeeded viene selezionato anche il backend classic_rpmtrans.

en: Check for running processes using deleted libraries is disabled in zypper.conf. Run '%s' to check manually.
it: Verifica di processi in esecuzione che utilizzano librerie eliminate disattivata in zypper.conf. Per verificare manualmente eseguire '%s'.

en: Skip check:
it: Salta verifica:

en: There are running programs which still use files and libraries deleted or updated by recent upgrades. They should be restarted to benefit from the latest updates. Run '%1%' to list these programs.
it: Alcuni programmi in esecuzione utilizzano ancora file e librerie rilevati e aggiornati da upgrade recenti. Riavviarli per trarre vantaggio dagli ultimi aggiornamenti. Eseguire '%1%' per visualizzare l'elenco di questi programmi.

en: Update notifications were received from the following packages:
it: Sono state ricevute notifiche di aggiornamento dai seguenti pacchetti:

en: Message from package %s:
it: Messaggio dal pacchetto %s:

en: y/n
it: s/n

en: View the notifications now?
it: Visualizzare le notifiche adesso?

en: Computing distribution upgrade...
it: Calcolo upgrade di distribuzione in corso...

en: Resolving package dependencies...
it: Risoluzione dipendenze dei pacchetti in corso...

en: Some of the dependencies of installed packages are broken. In order to fix these dependencies, the following actions need to be taken:
it: Alcune delle dipendenze dei pacchetti installati sono mancanti. Per correggerle sono necessarie le seguenti azioni:

en: Root privileges are required to fix broken package dependencies.
it: Per correggere le dipendenze dei pacchetti non soddisfatte sono necessari i privilegi dell'utente root.

note: translators: These are the "Continue?" prompt options corresponding to "Yes / No / show Problems / Versions / Arch / Repository / vendor / Details / show in pager". This prompt will appear after install/update and similar command installation summary. Translate to whathever is suitable for your lang
en: y/n/p/v/a/r/m/d/g
it: s/n/p/v/a/r/f/d/g

note: translators: help text for 'y' option in the 'Continue?' prompt
en: Yes, accept the summary and proceed with installation/removal of packages.
it: Si, accetta il riepilogo e procedi con l'installazione/rimozione dei pacchetti.

note: translators: help text for 'n' option in the 'Continue?' prompt
en: No, cancel the operation.
it: No, annulla l'operazione.

note: translators: help text for 'p' option in the 'Continue?' prompt
en: Restart solver in no-force-resolution mode in order to show dependency problems.
it: Riavvia il risolutore nella modalità no-force-resolution per evidenziare i problemi di dipendenze.

note: translators: help text for 'v' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle display of package versions.
it: Attiva/disattiva la visualizzazione delle versioni dei pacchetti.

note: translators: help text for 'a' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle display of package architectures.
it: Attiva/disattiva la visualizzazione delle architetture dei pacchetti.

note: translators: help text for 'r' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle display of repositories from which the packages will be installed.
it: Attiva/disattiva la visualizzazione dei repository dai quali saranno installati i pacchetti.

note: translators: help text for 'm' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle display of package vendor names.
it: Attiva/disattiva la visualizzazione dei nomi dei fornitori dei pacchetti.

note: translators: help text for 'd' option in the 'Continue?' prompt
en: Toggle between showing all details and as few details as possible.
it: Attiva/disattiva tra la visualizzazione di tutti i dettagli e del minor numero di dettagli possibili.

note: translators: help text for 'g' option in the 'Continue?' prompt
en: View the summary in pager.
it: Visualizzare il riepilogo nel pager.

en: Backend
it: Back-end

en: committing
it: commit

en: (dry run)
it: (avvio di prova)

en: Problem retrieving the package file from the repository:
it: Si è verificato un problema recuperando il file del pacchetto dal repository:

note: translators: the first %s is 'zypper refresh' and the second is repo alias
en: Repository '%s' is out of date. Running '%s' might help.
it: Il repository '%s' non è aggiornato. Provare ad avviare '%s'.

en: The package integrity check failed. This may be a problem with the repository or media. Try one of the following:
    
    - just retry previous command
    - refresh the repositories using 'zypper refresh'
    - use another installation medium (if e.g. damaged)
    - use another repository
it: Verifica di integrità del pacchetto non riuscita. Il problema può dipendere dal repository o dal supporto. Provare a eseguire una delle seguenti operazioni:
    
    - riprovare con il comando precedente
    - aggiornare i repository tramite 'zypper refresh'
    - utilizzare un altro supporto di installazione (se quello in uso è danneggiato)
    - utilizzare un altro repository

en: Problem occurred during or after installation or removal of packages:
it: Si è verificato un problema durante o dopo l'installazione o la rimozione dei pacchetti:

en: One of the installed patches requires a reboot of your machine. Reboot as soon as possible.
it: Una delle patch installate richiede di riavviare il computer. Riavviarlo il più presto possibile.

en: One of the installed patches affects the package manager itself. Run this command once more to install any other needed patches.
it: Una delle patch installate influisce sulla gestione dei pacchetti. Eseguire il comando ancora una volta per installare tutte le altre patch necessarie.

en: Dependencies of all installed packages are satisfied.
it: Le dipendenze di tutti i pacchetti installati sono soddisfatte.

note: translator: stats table header (plural number is %2%)
en: Considering %1% out of %2% applicable patches: | Considering %1% out of %2% applicable patches:
it[0]: Considerare %1% di %2% patch applicabili:
it[1]: Considerare %1% di %2% patch applicabili:

note: translator: stats table header
en: Found %1% applicable patch: | Found %1% applicable patches:
it[0]: Trovata %1% patch applicabile:
it[1]: Trovate %1% patch applicabili:

note: translator: stats summary
en: %d patch locked | %d patches locked
it[0]: %d patch bloccata
it[1]: %d patch bloccate

note: translator: stats summary
en: %d patch optional | %d patches optional
it[0]: %d patch opzionale
it[1]: %d patch opzionali

note: translator: Hint displayed right adjusted; %1% is a CLI option "42 patches optional                  (use --with-optional to include optional patches)"
en: use '%1%' to include optional patches
it: usare '%1%' per includere patch opzionali

note: translator: stats summary
en: %d patch needed | %d patches needed
it[0]: %d patch necessaria
it[1]: %d patch necessarie

note: translator: stats summary
en: %d security patch | %d security patches
it[0]: %d patch di sicurezza
it[1]: %d patch di sicurezza

note: translator: Table column header.
en: Updatestack
it: Aggiorna stack

note: translator: Table column header.
en: Patches
it: Patch

note: translator: Table column header.
en: Locked
it: Bloccato

note: translator: Table column header Used if stats collect data for more than one category name. Category    | Updatestack | Patches | Locked | Included categories ------------+-------------+---------+--------+--------------------- optional   | ...                      ..... | enhancement, feature
en: Included categories
it: Categorie incluse

note: translator: Table headline; 'Needed' refers to patches with status 'needed'
en: Needed software management updates will be installed first:
it: Verranno installati prima gli aggiornamenti necessari per la gestione dei programmi:

en: No updates found.
it: Nessun aggiornamento trovato.

note: translator: Table headline
en: The following updates are also available:
it: Sono disponibili anche i seguenti aggiornamenti:

en: Package updates
it: Aggiornamenti pacchetto

en: Pattern updates
it: Aggiornamenti del modello

en: Product updates
it: Aggiornamenti prodotto

en: Current Version
it: Versione attuale

en: Available Version
it: Versione disponibile

en: No matching issues found.
it: Nessun problema corrispondente trovato.

en: The following matches in issue numbers have been found:
it: Sono state trovate le seguenti corrispondenze nei numeri dei problemi:

en: Matches in patch descriptions of the following patches have been found:
it: Sono state trovate corrispondenze nelle descrizioni delle seguenti patch:

en: Fix for bugzilla issue number %s was not found or is not needed.
it: La correzione del problema numero %s di bugzilla non è stata trovata o non è necessaria.

en: Fix for CVE issue number %s was not found or is not needed.
it: La correzione del problema numero %s di CVE non è stata trovata o non è necessaria.

note: translators: keep '%s issue' together, it's something like 'CVE issue' or 'Bugzilla issue'
en: Fix for %s issue number %s was not found or is not needed.
it: La correzione del problema %s numero %s non è stata trovata o non è necessaria.

en: Cannot initialize configuration file parser.
it: Impossibile inizializzare il parser del file di configurazione.

en: Malformed option name '%1%'.
it: Nome opzione '%1%' errato.

en: Could not save the config file.
it: Impossibile salvare il file di configurazione.

en: Config file '%1%' exists but is not a file.
it: Il file di configurazione '%1%' esiste ma non è un file.

en: Could not load the config files.
it: Impossibile caricare i file di configurazione.

en: Config file '%1%' does not exist.
it: File di configurazione '%1%' inesistente.

note: translator: %1% is the path to a config file, %2% is the name of an options inside the file
en: %1%: Option '%2%' is defined multiple times. Using the last one.
it: %1%: l'opzione '%2%' è stata definita più volte. Viene utilizzata l'ultima definizione.

en: No config file is in use.
it: Nessun file di configurazione in uso.

en: The flag %1% is not known.
it: Il flag %1% è sconosciuto.

en: The flag %1% is not compatible with argument %2% (%3%).
it: Il flag %1% non è compatibile con l'argomento %2% (%3%).

en: The flag %1% requires a argument.
it: Il flag %1% richiede un argomento.

en: The flag %1% can only be used once.
it: Il flag %1% può essere usato una volta sola.

en: %s used together with %s, which contradict each other.
it: %s usato insieme a %s, sono in contraddizione l'uno con l'altro.

en: Unknown package type
it: Tipo di pacchetto sconosciuto

en: The flag '%1%' can only be used a maximum of %2% times.
it: Il flag '%1%' può essere usato un massimo di %2% volte.

en: Ignoring %s without argument because similar option with an argument has been specified.
it: %s viene ignorata senza argomento perché è stata specificata un'opzione simile con un argomento.

en: Out of range
it: Fuori intervallo

en: Unknown error while assigning the value %1% to flag %2%.
it: Errore sconosciuto durante l'assegnazione del valore %1% al flag %2%.

note: Since this message will be emitted before we know if the current output is XML or Normal we need to send this message to stderr to not break scripts that use xml output (bsc#1172925)
en: Warning:
it: Avvertenza:

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: CATEGORY
it: CATEGORIA

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: FORMAT
it: FORMATO

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: INTEGER
it: INTERO

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: PATH
it: PERCORSO

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: SEVERITY
it: GRAVITÀ

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: STRING
it: STRINGA

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: TYPE
it: TIPO

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: YYYY-MM-DD
it: AAAA-MM-GG

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: MODE
it: MODALITÀ

note: For '-garbage' argument, with 'a', 'b', and 'e' as known options, getopt_long reports 'a', 'b', and 'e' as known options. The rest ends here and it is either the last one from previous argument (short_pos + 1 points to it), or the short_pos one from the current argument. (bnc #299375) wrong option i
en: Unknown option
it: Opzione sconosciuta

en: Missing argument for
it: Argomento mancante per

en: Please file a bug report about this.
it: Inoltrare una segnalazione su questo bug.

note: TranslatorExplanation remember not to translate the URL unless you translate the actual page :)
en: See http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting for instructions.
it: Per ulteriori istruzioni, vedere http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting.

en: Too many arguments.
it: Troppi argomenti.

en: The '--%s' option has currently no effect.
it: L'opzione '--%s' attualmente non ha alcun effetto.

en: You have chosen to ignore a problem with download or installation of a package which might lead to broken dependencies of other packages. It is recommended to run '%s' after the operation has finished.
it: Si è scelto di ignorare un problema riguardante il download o l'installazione di un pacchetto che potrebbe danneggiare le dipendenze di altri pacchetti. Al termine dell'operazione, si consiglia di avviare '%s'.

en: Legacy commandline option %1% detected. Please use global option %2% instead.
it: Rilevata l'opzione da riga di comando %1% esistente. Usare l'opzione globale %2% al suo posto.

en: Legacy commandline option %1% detected. Please use %2% instead.
it: Rilevata l'opzione da riga di comando %1% esistente. Usare %2% al suo posto.

en: Legacy commandline option %1% detected. This option is ignored.
it: Rilevata l'opzione da riga di comando ormai obsoleta %1%. Questa opzione è ignorata.

en: Abbreviated commandline options will not be supported in future versions. Please use %2% instead of %1% .
it: Le opzioni di riga di comando abbreviate non saranno supportate nelle versioni future. Utilizza %2% invece di %1% .

note: translators: %s is "help" or "zypper help" depending on whether zypper shell is running or not
en: Type '%s' to get a list of global options and commands.
it: Digitare '%s' per ottenere una lista delle opzioni globali e dei comandi.

note: translators: %1% is the name of an (unknown) command translators: %2% something providing more info (like 'zypper help subcommand') translators: The word 'subcommand' also refers to a zypper command and should not be translated.
en: In case '%1%' is not a typo it's probably not a built-in command, but provided as a subcommand or plug-in (see '%2%').
it: Nel caso in cui '%1%' non sia un errore di digitazione, probabilmente non si tratta di un comando integrato, ma viene fornito come subcommand o plug-in (si veda '%2%').

note: translators: %1% and %2% are plug-in packages which might provide it. translators: The word 'subcommand' also refers to a zypper command and should not be translated.
en: In this case a specific package providing the subcommand needs to be installed first. Those packages are often named '%1%' or '%2%'.
it: In questo caso deve essere prima installato un pacchetto specifico che fornisce il subcommand. Tali pacchetti sono spesso denominati '%1%' o '%2%'.

en: package | packages
it[0]: pacchetto
it[1]: pacchetti

en: pattern | patterns
it[0]: modello
it[1]: modelli

en: product | product
it[0]: prodotto
it[1]: prodotti

en: srcpackage | srcpackages
it[0]: pacchetto sorgente
it[1]: pacchetti sorgente

en: application | applications
it[0]: applicazione
it[1]: applicazioni

note: default
en: resolvable | resolvables
it[0]: risolvibile
it[1]: risolvibili

note: Patch status: i18n + color translator: patch status
en: unwanted
it: indesiderato

note: translator: patch status
en: optional
it: facoltativo

note: translator: patch status
en: needed
it: necessario

note: translator: patch status
en: applied
it: applicato

note: translator: patch status
en: not needed
it: non necessario

note: translator: patch status
en: undetermined
it: non determinato

note: pi_r is no patch! translator: patch status
en: retracted
it: ritirato

en: Since
it: Da

note: << _("Repository")
en: Issue
it: Problema

en: Specified local path does not exist or is not accessible.
it: Il percorso locale specificato non esiste o non è accessibile.

en: Given URI is invalid
it: L'URI fornito non è valido

note: Guess failed: translators: don't translate '<platform>'
en: Unable to guess a value for <platform>.
it: Impossibile stabilire un valore per <platform>.

en: Please use obs://<project>/<platform>
it: Usare obs://<progetto>/<piattaforma>

en: Example: %s
it: Esempio: %s

en: Invalid OBS URI.
it: URI OBS non valido.

en: Correct form is obs://<project>/[platform]
it: La forma corretta è obs://<progetto>/[piattaforma]

en: Problem copying the specified RPM file to the cache directory.
it: Si è verificato un problema durante la copia del RPM specificato nell'indice.

en: Perhaps you are running out of disk space.
it: È possibile che lo spazio su disco si stia esaurendo.

en: Problem retrieving the specified RPM file
it: Si è verificato un problema durante il recupero del file RPM specificato

en: Please check whether the file is accessible.
it: Verificare che il file sia accessibile.

en: Press '%c' to exit the pager.
it: Premere '%c' per uscire dal pager.

en: Use arrows or pgUp/pgDown keys to scroll the text by lines or pages.
it: Utilizzare le frecce oppure i tasti pagSu/pagGiù per scorrere il testo per righe o per pagine.

en: Use the Enter or Space key to scroll the text by lines or pages.
it: Utilizzare il tasto Invio o Spazio per scorrere il testo per righe o per pagine.

en: Retrying in %u seconds...
it: Nuovo tentativo in %u secondi...

en: Autoselecting '%s' after %u second. | Autoselecting '%s' after %u seconds.
it[0]: Selezione automatica di '%s' dopo %u secondo.
it[1]: Selezione automatica di '%s' dopo %u secondi.

en: Trying again...
it: Nuovo tentativo in corso...

en: yes
it: sì

en: always
it: sempre

en: never
it: mai

en: Cannot read input: bad stream or EOF.
it: Impossibile leggere immissione: EOF o stream errato.

en: If you run zypper without a terminal, use '%s' global
    option to make zypper use default answers to prompts.
it: Se si esegue zypper senza un terminale, utilizzare l'opzione globale '%s'
    affinché zypper utilizzi le risposte predefinite alle richieste.

en: Invalid answer '%s'.
it: '%s', risposta non valida.

en: Ambiguous answer '%s'.
it: Risposta ambigua '%s'.

note: translators: the %s are: 'y', 'yes' (translated), 'n', and 'no' (translated).
en: Enter '%s' for '%s' or '%s' for '%s' if nothing else works for you.
it: Se non si trovano altre soluzioni, immettere '%s' per '%s' o '%s' per '%s'.

en: If nothing else works enter '#1' to select the 1st option, '#2' for the 2nd one, ...
it: Se non funziona nulla, immettere '#1' per selezionare la prima opzione, '#2' per la seconda e così via...

note: TranslatorExplanation These are reasons for various failures.
en: Not found
it: Non trovato

en: I/O error
it: Errore di I/O

en: Invalid object
it: Oggetto non valido

en: Error
it: Errore
