zypper - en to mk translation catalogue (103 entries)

en: Invalid command
mk: Невалидна команда

en: Repository Management:
mk: Управување со складиштето:

en: Service Management:
mk: Управување со сервиси:

en: Software Management:
mk: Управување со Софтвер:

en: Update Management:
mk: Управување со Ажурирање:

en: Querying:
mk: Барање:

en: Package Locks:
mk: Заклучени Пакети:

en: Locale Management:
mk: Управување со Локали:

en: Other Commands:
mk: Други команди:

en: Subcommands:
mk: Подкоманди:

en: Unknown command '%s'
mk: Непозната команда '%s'

en: Installation has completed with error.
mk: Инсталацијата заврши без грешки.

en: You may run '%1%' to repair any dependency problems.
mk: Можете да извршите '%1%' за да ги поправите зависните проблеми.

en: The following package failed to install: | The following %d packages failed to install:
mk[0]: Следниот пакет не успеа да се инсталира:
mk[1]: Следните %d пакети не успеаа да се инсталираат:

en: The following package installation was skipped: | The following %d package installations were skipped:
mk[0]: Следниот пакет не се инсталира затоа што беше прескокнат:
mk[1]: Следните %d пакети не се инсталираа затоа што беа прескокнати:

en: The following package failed to uninstall: | The following %d packages failed to uninstall:
mk[0]: Следниот пакет не успеа да се деинсталира:
mk[1]: Следните %d пакети не успеаа да се деинсталираат:

en: The following package removal was skipped: | The following %d package removal were skipped:
mk[0]: Следниот пакет за бришење беше прескокнат:
mk[1]: Следните %d пакети за бришење беа прескокнати:

note: translators: Appended when clipping a long enumeration: "ConsoleKit-devel ConsoleKit-doc ... and 20828 more items."
en: ... and %1% more item. | ... and %1% more items.
mk[0]: ... и %1% повеќе предмет.
mk[1]: ... и %1% повеќе предмети.

en: Invalid table style %d.
mk: Невалиден стил на табела %d.

en:  Use an integer number from %d to %d
mk:  Користите цели броеви од %d до %d

en: The path specified in the --root option must be absolute.
mk: Патеката наведена во опцијата --root мора да биде апсолутна.

note: translators: --help, -h
en: Help.
mk: Помош.

note: translators: --version, -V
en: Output the version number.
mk: Излез на бројот на верзијата.

note: translators: --promptids
en: Output a list of zypper's user prompts.
mk: Излези со листа на кориснички прашања од zypper.

note: translators: --config, -c <FILE>
en: Use specified config file instead of the default.
mk: Користи наведен конфиг фајл наместо стандардниот.

en: User data string must not contain nonprintable or newline characters!
mk: Корисничка дата стринг неможе да содржи карактери што неможе да се принтаат или нови линии!

note: translators: --userdata <STRING>
en: User defined transaction id used in history and plugins.
mk: Кориснички наведени транзакциски идентификации се користат во историја и плагини.

note: translators: --quiet, -q
en: Suppress normal output, print only error messages.
mk: Спречете го нормалниот излез, испечати само пораки за грешки.

note: translators: --verbose, -v
en: Increase verbosity.
mk: Зголеми ја говорноста.

note: translators: --color / --no-color
en: Whether to use colors in output if tty supports it.
mk: Користи боја во излезот ако терминалот ги поддржува.

note: translators: --no-abbrev, -A
en: Do not abbreviate text in tables.
mk: Не скратувај текст во табели.

note: translators: --table-style, -s, %1% denotes the supported range of the integer argument (e.g. "1-11")
en: Table style (%1%).
mk: Стил на табела (%1%).

en: Entering non-interactive mode.
mk: Влез во не-интерактивен мод.

note: translators: --non-interactive, -n
en: Do not ask anything, use default answers automatically.
mk: Не прашувај ништо, користи стандардни одговори автоматски.

en: Patches having the flag rebootSuggested set will not be treated as interactive.
mk: Закрпи со знамето rebootSuggested нема да се третираат како интерактивни.

note: translators: --non-interactive-include-reboot-patches
en: Do not treat patches as interactive, which have the rebootSuggested-flag set.
mk: Не ги третирајте закрпите како интерактивни, на кои е поставено знамето rebootSuggested.

note: translators: --xmlout, -x
en: Switch to XML output.
mk: Сменете во излез на XML.

note: translators: --ignore-unknown, -i
en: Ignore unknown packages.
mk: Игнорирај непознати пакети.

note: translators: --terse, -t
en: Terse output for machine consumption. Implies --no-abbrev and --no-color.
mk: Терс излез за машинска конзумпција Имплицира --no-abbrev и --no-color.

note: translators: --reposd-dir, -D <DIR>
en: Use alternative repository definition file directory.
mk: Користете алтернативен директориум за фајлови со дефиниција на складиште.

note: translators: --cache-dir, -C <DIR>
en: Use alternative directory for all caches.
mk: Користете алтернативен директориум за сите кешови.

note: translators: --raw-cache-dir <DIR>
en: Use alternative raw meta-data cache directory.
mk: Користи алтернативен директориум за кеш на сирови мета-податоци.

note: translators: --solv-cache-dir <DIR>
en: Use alternative solv file cache directory.
mk: Користете алтернативен solv фајл кеш директориум.

note: translators: --pkg-cache-dir <DIR>
en: Use alternative package cache directory.
mk: Користи алтернативен директориум за кеш на пакети.

en: Repository Options
mk: Опции за Складишта

en: Entering 'no-gpg-checks' mode.
mk: Влегување во 'no-gpg-checks' мод.

note: translators: --no-gpg-checks
en: Ignore GPG check failures and continue.
mk: Игнорирај GPG неуспешни проверки и продолжи.

en: Turning on '%s'. New repository signing keys will be automatically imported!
mk: Вклучување на '%s'. Нови клучеви за потпишвање на складишта ќе бидат автоматски увезени!

note: translators: --gpg-auto-import-keys
en: Automatically trust and import new repository signing keys.
mk: Автоматски верувајте и увезете нови клучеви за потпишување на складиштa.

note: translators: --plus-repo, -p <URI>
en: Use an additional repository.
mk: Користете дополнително складиште.

note: translators: --plus-content <TAG>
en: Additionally use disabled repositories providing a specific keyword. Try '--plus-content debug' to enable repos indicating to provide debug packages.
mk: Дополнително користете оневозможени складишта што обезбедуваат специфичен клучен збор. Пробајте "--plus-content debug" за да овозможите складишта што укажуваат на обезбедување на дебаг пакети.

en: Repositories disabled, using the database of installed packages only.
mk: Исклучени складишта, се користи само датабазата на инсталирани пакети.

note: translators: --disable-repositories
en: Do not read meta-data from repositories.
mk: Не вчитување на мета-дата од складиштата.

en: Autorefresh disabled.
mk: Автоматско ажурирање е исклучено.

note: translators: --no-refresh
en: Do not refresh the repositories.
mk: Не ажурирај складишта.

en: CD/DVD repositories disabled.
mk: ЦД/ДВД складиштата се исклучени.

note: translators: --no-cd
en: Ignore CD/DVD repositories.
mk: Игнорирај ги ЦД/ДВД складиштата.

en: Remote repositories disabled.
mk: Далечинските складишта се оневозможени.

note: translators: --no-remote
en: Ignore remote repositories.
mk: Игнорирање на далечинските складишта.

note: translators: --releasever
en: Set the value of $releasever in all .repo files (default: distribution version)
mk: Подесете ја вредноста на $releasever во сите .repo фајлови (стандардна вредност: верзија на дистрибуција)

en: Target Options
mk: Целни Опции

note: translators: --root, -R <DIR>
en: Operate on a different root directory.
mk: Оперирај на различен рут директориум.

note: translators: --installroot <DIR>
en: Operate on a different root directory, but share repositories with the host.
mk: Оперирај на различен рут директориум, споделувајќи ги складиштата со хостот.

en: Ignoring installed resolvables.
mk: Игнорирање на инсталираните решеници.

note: translators: --disable-system-resolvables
en: Do not read installed packages.
mk: Не ги читај инсталираните пакети.

en: No config file is in use. Can not save options.
mk: Не се користи конфигурациски фајл. Не може да се зачуваат опциите.

en: Option '%1%' saved in '%2%'.
mk: Опцијата "%1%" е зачувана во "%2%".

en: Failed to save option.
mk: Не успеа да се зачува опцијата.

en: '%s' install modifier must not be used without a package name or capability.
mk: Модификаторот за инсталирање "%s" не смее да се користи без име на пакет или можност.

en: '%s' remove modifier must not be used without a package name or capability.
mk: Модификаторот за отстранување '%s' не смее да се користи без име или можност за пакет.

en: '%s' not found in package names. Trying '%s'.
mk: '%s' не е пронајден во имињата на пакетите. Се обидуваме со '%s'.

en: '%s' is not a package name or capability.
mk: '%s' не е име на пакет или способности.

en: '%s' not found in package names. Trying capabilities.
mk: '%s' не е пронајден во имињата на пакетите. Се пробуваат способности.

en: Package '%s' not found.
mk: Пакетот '%s' не е пронајден.

en: Patch '%s' not found.
mk: Печот '%s' не е пронајден.

en: Product '%s' not found.
mk: Продуктот '%s' не е пронајден.

en: Pattern '%s' not found.
mk: Шаблонот '%s' не беше пронајден.

en: Source package '%s' not found.
mk: Изворниот пакет '%s' не е пронајден.

note: just in case
en: Object '%s' not found.
mk: Објектот '%s' не се најде.

en: Package '%s' not found in specified repositories.
mk: Пакетот „%s“ не е пронајден во наведените складишта.

en: Patch '%s' not found in specified repositories.
mk: Печот „%s“ не е пронајден во наведените складишта.

en: Product '%s' not found in specified repositories.
mk: Производот „%s“ не е пронајден во наведените складишта.

en: Pattern '%s' not found in specified repositories.
mk: Шаблонот „%s“ не е пронајден во наведените складишта.

en: Source package '%s' not found in specified repositories.
mk: Изворниот пакет „%s“ не е пронајден во наведените складишта.

note: just in case
en: Object '%s' not found in specified repositories.
mk: Објектот „%s“ не е пронајден во наведените складишта.

note: translators: meaning a package %s or provider of capability %s
en: No provider of '%s' found.
mk: Не е пронајден провајдер на „%s“.

note: wildcards used
en: No package matching '%s' is installed.
mk: Не е инсталиран пакет што одговара на „%s“.

en: Package '%s' is not installed.
mk: Пакетот '%s' не е инсталиран.

note: translators: meaning provider of capability %s
en: No provider of '%s' is installed.
mk: Не е инсталиран провајдер на „%s“.

en: '%s' is already installed.
mk: „%s“ е веќе инсталиран.

en: The following NEW product is going to be installed: | The following %d NEW products are going to be installed:
mk[0]: Следниот НОВ продукт ќе биде инсталиран:
mk[1]: Следниите %d НОВИ продукти ќе бидат инсталирани:

en: The following source package is going to be installed: | The following %d source packages are going to be installed:
mk[0]: Следниот изворен пакет ќе биде инсталиран:
mk[1]: Следниите %d изворни пакети ќе бидат инсталирани:

en: Repository:
mk: Складиште:

en: Key Fingerprint:
mk: Клучен отпечаток:

en: Key Name:
mk: Клучно Име:

en: Key Algorithm:
mk: Клучен Алгоритам:

en: Key Created:
mk: Дата на созданието на Клучот:

en: Key Expires:
mk: Дата на истекување на клуч:

en: Subkey:
mk: Подклуч:

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: FILE
mk: ФАЈЛ

note: translator: Option argument like '--export <FILE.repo>'. Do do not translate lowercase wordparts
en: FILE.repo
mk: ФАЈЛ.склад

en: always
mk: секогаш

en: Error
mk: Грешка
