Frogatto - en to ar translation catalogue (648 entries)

en: Directions
ar: اتجاهات

en: Jump
ar: قفزة

en: Tongue
ar: اللسان

en: Attack
ar: هجوم

en: Back
ar: ظهر

en: Achievement Unlocked!
ar: تحقيق مفتوح!

en: Initializing custom object functions
ar: تهيئة وظائف كائن مخصص

en: Initializing tiles
ar: تهيئة البلاط

en: Initializing GUI
ar: تهيئة واجهة المستخدم الرسومية

en: Loading level
ar: تحميل المستوى

en: Music Volume:
ar: الموسيقى حجم التداول :

en: Sound Volume:
ar: الصوت حجم التداول :

en: Resume
ar: استئناف

en: Controls...
ar: ضوابط...

en: Return to Titlescreen
ar: العودة إلى Titlescreen

en: Exit Game
ar: خروج لعبة

en: Reverse A and B
ar: عكس ألف وباء

en: Version 1.1.1:
ar: الإصدار 1.1.1 :

en: Fixed some crashing bugs.
ar: إصلاح بعض الخلل تحطمها.

en: Fixed The Long Haul (compiled mode)
ar: ثابتة على المدى الطويل (وضع المترجمة)

en: Fixed instructions on titlescreen (iOS)
ar: تعليمات ثابتة على titlescreen (IOS)

en: New translation: Italian
ar: ترجمة جديدة : إيطالي

en: Added automatic language selection for Windows
ar: وأضاف اختيار اللغة التلقائي لنظام التشغيل Windows

en: Version 1.1:
ar: الإصدار 1.1 :

en: Added arcade mode.
ar: واضاف وضع الممرات.

en: Redid graphics for forest trees.
ar: Redid رسومات لأشجار الغابات.

en: Redid graphics for forest background
ar: Redid رسومات للخلفية للغابات

en: Redid graphics for dungeon wall tiles
ar: Redid الرسومات لبلاط الجدران زنزانة

en: Redid graphics for basement wall tiles
ar: Redid الرسومات لبلاط الجدران القبو

en: Added a bunch of interior props
ar: واضاف حفنة من الدعائم الداخلية

en: Reworked "darkness" for improved appearance
ar: إعادة صياغة "الظلام" لتحسين مظهر

en: Added new palettes to forest and seaside areas.
ar: وأضاف لوحات جديدة لالغابات والمناطق الساحلية.

en: Added some unique enemies to the forest.
ar: واضاف فريد لبعض أعداء الغابة.

en: Refactored damage and monster type systems to make behavior more consistent and eliminate some rare buggy behavior.
ar: Refactored الضرر وأنظمة من نوع الوحش لجعل السلوك أكثر اتساقا والقضاء على بعض السلوكيات عربة نادرة.

en: Added translation support, with 4 complete translations: French, Brazilian Portuguese, Chinese (Simplified), and Japanese.
ar: إضافة دعم الترجمة ، ترجمة كاملة مع 4 : الفرنسية والبرتغالية البرازيلية والصينية (المبسطة) ، واليابانية.

en: Version 1.0.3:
ar: الإصدار 1.0.3 :

en: Fixed crash when picking up max heart pieces.
ar: تحطم الثابتة عند التقاط قطعة القلب كحد أقصى.

en: Other small bug fixes.
ar: إصلاحات الشوائب الأخرى الصغيرة.

en: Version 1.0.2:
ar: الإصدار 1.0.2 :

en: Added support for "darkness" in levels.
ar: واضاف لدعم "الظلام" في المستويات.

en: Added support for WVGA.
ar: إضافة دعم لمقاسها.

en: Made player status not show on the titlescreen or world map.
ar: قدم مركز لاعب لا تظهر على خريطة العالم أو titlescreen.

en: Made golden ants less ambiguous.
ar: أدلى النمل ذهبية أقل غموضا.

en: Fixed bug making certain music always play at full volume (iPhone).
ar: علة ثابتة معينة جعل الموسيقى تلعب دائما في حجم كامل (اي فون).

en: Added option to reverse positions of A and B buttons (iPhone).
ar: واضاف الخيار لعكس مواقف A و B أزرار (اي فون).

en: Added support for repeating levels (for arcade modes).
ar: إضافة دعم لمستويات التكرار (لأوضاع الممرات).

en: Pressing jump while in the air pressing against a wall now makes you cling to the wall.
ar: الضغط على القفز في الهواء في حين تضغط على الحائط يجعل لك الآن التشبث الجدار.

en: Made it so you can skip dialogs sequences.
ar: جعلت حتى تتمكن من تخطي الحوارات متواليات.

en: Fixed lots of z-order issues.
ar: إصلاح الكثير من القضايا ذات الترتيب ض.

en: Fixed bug causing ambient sounds to not work.
ar: ثابت الشوائب يسبب الأصوات المحيطة لا تعمل.

en: Improved forest background, and made it go upwards infinitely.
ar: تحسين الخلفية للغابات ، وجعله يذهب لانهائي صعودا.

en: Made hearts heal a full heart, rather than just half.
ar: جعل شفاء القلوب قلب كامل ، بدلا من النصف فقط.

en: Changed tilesets to make water look better.
ar: تغيير tilesets لجعل المياه تبدو أفضل.

en: Many small bug fixes.
ar: العديد من إصلاحات الشوائب الصغيرة.

en: Version 1.0.1 (iPhone only):
ar: الإصدار 1.0.1 (فون فقط) :

en: Significantly improved controls, both functionally and graphically (iPhone).
ar: تحسن كبير في الضوابط ، على حد سواء وظيفيا وبيانيا (آي فون).

en: Fixed auto-saving on iOS4 where multitasking is supported (iPhone).
ar: إصلاح السيارات الموفرة في iOS4 حيث يتم اعتماد تعدد المهام (اي فون).

en: Fixed bug where a dialog could repeat forever.
ar: علة ثابتة حيث يمكن تكرار الحوار إلى الأبد.

en: Fixed crash in world map when you hold down while entering it.
ar: تحطم الثابتة في خريطة العالم عندما كنت باستمرار في حين دخوله.

en: Fixed fullscreen mode (Mac/Windows).
ar: وضع ملء الشاشة ثابتة (ماك / ويندوز).

en: Fixed controlpad issues for computers.
ar: قضايا ثابتة controlpad لأجهزة الكمبيوتر.

en: Added music and sound volume controls to pause screen.
ar: الموسيقى المضافة ، وحجم الصوت الضوابط على الشاشة وقفة.

en: Added customizable controls.
ar: وأضاف ضوابط للتخصيص.

en: Added half-hearts.
ar: وأضاف نصف القلوب.

en: Added scons script for compiling.
ar: وأضاف scons النصي لتجميع.

en: Minor level changes.
ar: التغييرات على مستوى طفيفة.

en: Updated music.
ar: تحديث الموسيقى.

en: keywords:
ar: الكلمات الرئيسية :

en: platformer,pixelart,oldschool,platform,game,pixel,arcade,action,adventure,frog
ar: منهاج ، pixelart ، oldschool ، ومنصة ، لعبة ، بيكسل ، والممرات ، والعمل ، والمغامرة ، ضفدع

en: Pocket Money
ar: مصرف جيب

en: Collect ten coins.
ar: جمع العملات المعدنية ten.

en: Nature Boy
ar: طبيعة بوي

en: Put a water beetle back in water.
ar: وضع خنفساء الماء مرة أخرى في الماء.

en: Nice Try...
ar: حاول لطيفة...

en: But that's not a secret area.
ar: ولكن هذا ليس مجال السرية.

en: Speed Trader
ar: سرعة التاجر

en: Playing the economy game, eh?
ar: تلعب لعبة الاقتصاد ، إيه؟

en: Complete the game within 1 hour.
ar: إكمال اللعبة في غضون 1 ساعة.

en: Win!
ar: فوز!

en: Congratulations, you just won the game!
ar: تهانينا ، أنت فقط فاز في المباراة!

en: Rampage!
ar: هياج!

en: Kill 5 enemies in 10 seconds.
ar: قتل 5 أعداء في 10 ثانية.

en: Cube Chain
ar: سلسلة المكعب

en: Collect 15 points cubes in a row.
ar: جمع 15 نقطة المكعبات في صف واحد.

en: Grudge
ar: ضغينة

en: Kill 10 of the same type of enemy in a row.
ar: قتل 10 من نفس النوع من العدو في صف واحد.

en: Bound, bound, bound and rebound!
ar: ملزمة وتقييدهم وملزمة وانتعاش!

en: Try to eat all kinds of enemies.
ar: في محاولة لأكل جميع انواع من الأعداء.

en: Dream on...
ar: حلم في...

en: That's the infinite cage.
ar: هذا القفص لانهائية.

en: Geosynchronous Orbit Achieved
ar: التزامني أوربت المحققة

en: Now applying artificial gravity.
ar: الآن تطبيق الجاذبية الاصطناعية.

en: Not Without My Hat!
ar: لا يخلو قبعتي!

en: Start a level with no health left.
ar: بدء المستوى ولم يبق مع الصحة.

en: Ambush!
ar: مصيدة

en: Victory!
ar: نصر

en: Stonepipe Bridge
ar: جسر صخري

en: This is a new high score!
ar: هذا هو على درجة عالية جديدة!

en: Blocks Run
ar: كتل تشغيل

en: Down the Rabbit Hall
ar: أسفل قاعة أرنب

en: Maintenance Shaft
ar: مكان الصيانة

en: The Long Haul
ar: بعيد المدى

en: Upper Deck
ar: سطح المركب العلوي

en: Wild New Wonder
ar: الاعجوبة الجديدة

en: Bombing Fools
ar: تفجير السفيه

en: Well, you made it!
ar: كذلك ، قدمت لكم ذلك!

en: If you wanted a personal audience,
    sneaking in is probably the best bet.
    I doubt the entrance guards
    would give you the time of day.
ar: إذا أردت جمهور الشخصية ، في التسلل هو على الارجح أفضل رهان. أشك في حراس المدخل شأنه أن يوفر لك الوقت من اليوم.

en: Yeah... geez though.  Caves, now?
    Are these caves long?
ar: نعم... على الرغم من الجيز. الكهوف ، والآن؟ وهذه الكهوف الطويل؟

en: I'm afraid so.
ar: أخشى ذلك.

en: Ugh.
    No sense in turning back now, though.
ar: لاف. لا معنى له في عودة الى الوراء الآن ، وإن كان.

en: Are you really certain you want to do this?
    I'm afraid I can't follow you into the caverns,
    so this is the last you would see of me.
ar: هل أنت متأكد حقا تريد أن تفعل هذا؟ اخشي انني لا يمكن تتبع لكم في الكهوف ، لذلك هذا هو آخر كنت انظر لي.

en: Yes, I am; I'd be twice the fool,
    to come this far and just give up.
ar: نعم ، إنني ، وأنا سأكون تخدع مرتين ، وقطعنا هذا الشوط وعادل نستسلم لليأس.

en: Nevertheless,
    thank you very much for all your help!
ar: ومع ذلك ، شكرا جزيلا لمساعدتكم جميعا!

en: Bon Bosque
ar: بون بوسكي

en: Bug Mining
ar: الشوائب التعدين

en: Burn and Bubble
ar: حرق والفقاعة

en: I need to go up... There must be
    a way to activate this elevator.
ar: ولست بحاجة لترتفع... يجب أن تكون هناك وسيلة لتنشيط هذا المصعد.

en: Burning Stone
ar: حرق الحجر

en: Caverns of Holes
ar: من ثقوب الكهوف

en: Oh hey, I hadn't seen you here before.
ar: أوه مهلا ، لم أكن قد رأيت هنا من قبل.

en: Ah, yeah, I help Chopple at taking care of the store.
    He had asked me to go to the village
    to know what was going on, with all that noise
    that was coming from beyond the cave.
ar: آه ، نعم ، يمكنني المساعدة في رعاية Chopple من المخزن. وأضاف أنه طلب مني أن أذهب إلى القرية لمعرفة ما كان يجري ، مع أن كل ما الضوضاء كانت قادمة من خارج الكهف.

en: Then I suppose that Milgram's guards saw you
    and locked you up?
ar: ثم افترض أن الحراس في Milgram رأيت مؤمن ولكم؟

en: Yeah! And to think that I thought
    that the day was going to be boring!
ar: نعم! وأعتقد أنني اعتقد أن اليوم الذي ستكون مملة!

en: Chopple's General Store
ar: ابو حربي في مخزن العامة

en: Hi, again.
ar: مرحبا مرة أخرى.

en: So, how did it go?
ar: لذا ، كيف ذهبت؟

en: Could've been worse.
ar: يمكن لقد سوءا.

en: That ... uh, "captain" cat, or whoever he was,
    tried to dice me up.
ar: أن... اه ، حاول "الكابتن" القط ، أو أيا كان ، لنرد لي.

en: Naturally, we wouldn't be having
    this conversation if I hadn't gotten
    the better of him.
ar: بطبيعة الحال ، ونحن لن يكون لها هذا الحوار إذا لم أكن قد حصلت على أفضل منه.

en: So all's well
    that ends well, I suppose.
ar: كل ذلك بالاضافة الى ان تنتهي بشكل جيد ، وأفترض.

en: I wouldn't mind running this by a few people,
    since I have no idea what's true, or not.
ar: وأود أن لا تمانع في تشغيل هذا من قبل عدد قليل من الناس ، لأن ليس لدي أي فكرة عما صحيح ، أم لا.

en: Go right ahead.
ar: المضي قدما في الحق.

en: So... uhm... loosely speaking, he says
    that Milgram loaned him money, and this whole
    incident was Milgram coming to shake him down.
ar: هكذا... أوم... يتحدث بشكل فضفاض ، يقول ان Milgram أعاره المال ، وهذا كله كان الحادث Milgram القادمة ليهز يديه وقدميه.

en: Trying to get his money back.
ar: محاولة للحصول على المال ظهره.

en: So then he tells this oddball story
    about how it's all some plot where
    Milgram's gonna take over the town.
ar: ثم حتى انه غريب الاطوار يروي هذه القصة حول كيفية الأمر كله مؤامرة بعض Milgram حيث ستعمل الاستيلاء على البلدة.

en: Wow.
ar: نجاح باهر.

en: I've never heard of any of this.
ar: لم اسمع ابدا اي من هذا.

en: Really?
    He's never talked about this?
ar: حقا؟ أبدا تحدث عن هذا الأمر؟

en: Never.
ar: أبدا.

en: Has he ever shown any signs of ... suddenly
    having way more spending money than usual?
ar: وقد أظهرت انه من أي وقت مضى أي دلائل على... فجأة وجود أكثر من طريقة إنفاق المال من المعتاد؟

en: He's such a miser, you know -
    the man would probably burn his
    furniture just to save on firewood.
ar: انه مثل البخيل ، كما تعلمون -- أن الرجل ربما حرق أثاث منزله لمجرد انقاذ على الحطب.

en: So, no, he's never seemed
    to have a dime to spare.
ar: لذا ، لا ، أبدا أنه على ما يبدو عشرة سنتات لتجنيب.

en: He does brag about being known by important
    people, but you know how he is.
ar: انه لا يجري التباهي المعروفة من قبل الناس مهم ، ولكن كنت أعرف كيف هو.

en: Yeah.  Geez.
    So, uh, here's what I think we know:
ar: نعم. الجيز. لذا ، اه ، وهنا ما أعتقد أننا نعرف :

en: We know he's clearly run afoul
    of Milgram, somehow.
ar: ونحن نعلم أن ترشح نفسها بوضوح انه اصطدام Milgram ، بطريقة أو بأخرى.

en: We also know Milgram's not interested
    in taking over the town, because he
    essentially just did, and gave it up.
ar: ونحن نعلم أيضا Milgram لا يرغب في الاستيلاء على المدينة ، لأنه أساسا لم يفعلوا ، واعطى الامر.

en: We don't know if the money thing
    is true, but we know if it is,
    he certainly hasn't put it to use.
ar: نحن لا نعرف إذا كان شيء من المال هو الصحيح ، ولكننا نعرف ما اذا كان هو ، بالتأكيد انه لم يطرح للاستخدام.

en: Oh yeah, I forgot to mention;
    he said it was some kind of "investment"
ar: أوه نعم ، لقد نسيت أن أذكر ، انه قال انه كان نوعا من "الاستثمار"

en: Which I assume would be for the town.
    Building things.
ar: التي أفترض سيكون للبلدة. بناء الأشياء.

en: Naturally, we know that didn't happen.
ar: بطبيعة الحال ، ونحن نعلم أن ذلك لم يحدث.

en: So other than that, it's a mystery.
ar: البعض حتى من ذلك ، انها لغزا.

en: So, dare I ask:
    What do we do now?
ar: بذلك ، أجرؤ على السؤال : ماذا نفعل الآن؟

en: Ah, that.  I went and decided that
    it's probably a very good idea to
    do a little diplomacy.
ar: آه ، ذلك. ذهبت وقررت انه من المحتمل ان يكون فكرة جيدة للغاية لقيام الدبلوماسية قليلا.

en: So for a lack of any other willing parties,
    I decided to go.
ar: ذلك لعدم استعداد أي من الأحزاب الأخرى ، وقررت أن أذهب.

en: That's very noble of you.
ar: هذا النبيل جدا لك.

en: Ha, well, we're also going to find out
    if it's very foolish, as well.
ar: هكتار ، حسنا ، نحن ذاهبون أيضا لمعرفة ما اذا كان حماقة كبيرة ، كذلك.

en: But nothing ventured, nothing gained, you know?
    I guess I'm just tired of bumming around.
ar: لكن غامر شيء ، لا شيء المكتسبة ، هل تعلم؟ أعتقد أنا متعب فقط من bumming حولها.

en: Speaking of which, I'd been meaning
    to thank you for your help thus far.
ar: من الذي يتكلم ، ويهمني ان كان هذا يعني أن أشكركم على مساعدتكم حتى الآن.

en: I've really appreciated the "eyes in the sky".
    It's very helpful.
ar: لقد قدرت حقا "عيون في السماء". انها مفيدة جدا.

en: To spare your asking,
    yes, I'd be happy to continue.
ar: لتجنيب يسأل الخاص ، نعم ، سأكون سعيدا للمتابعة.

en: Hey, thanks, that's really nice of you!
ar: مهلا ، الشكر ، وهذا لطيف منك!

en: It's the least I can do.
    I'd offer to carry you, even,
    but I'm afraid that's physically impossible.
ar: انها أقل ما يمكن القيام به. فما استقاموا لكم فاستقيموا تقدم لنقلك ، وحتى ، ولكن أخشى أن من المستحيل فعليا.

en: I'm as curious as you are, about this,
    and we're more likely to get to the
    bottom of things if we work together.
ar: أنا الغريب كما كنت ، وحول هذا الموضوع ، ونحن أكثر احتمالا للحصول على الجزء السفلي من الامور اذا عملنا معا.

en: Awesome!
ar: رائع!

en: Anyways, I was planning to go through
    the forest, to start with.
ar: على أي حال ، كنت أخطط للذهاب عبر الغابة ، لتبدأ.

en: Does that sound like a good idea?
ar: لا يبدو أن فكرة جيدة؟

en: Yes... it is the only path I know of,
    but be careful in there.
ar: نعم... ذلك هو المسار الوحيد الذي أعرفه من ، ولكن كن حذرا في هناك.

en: Yeah, no kidding.
    Well, see you soon!  Thanks again!
ar: نعم ، لا تمزح. حسنا ، نراكم قريبا! شكرا مرة أخرى!

en: Ahh, there you are!
ar: آه ، كنت هناك!

en: Crevice Bridge
ar: شق الجسر

en: What the...
ar: ما...

en: You!!
ar: لك!

en: Yes
ar: نعم

en: You're an intruder, aren't you?!
ar: كنت متسلل ، ليست لك؟

en: I thought so!
ar: اعتقد ذلك!

en: No
ar: لا

en: There's no fooling me.
ar: هناك أي خداع لي.

en: You look like a very
    suspicious character.
ar: كنت تبدو وكأنها شخصية مشبوهة جدا.

en: Could you just step aside?
ar: هل يمكن أن نتنحى؟

en: I need to take care
    of something in town.
ar: ولست بحاجة لرعاية شيء في البلدة.

en: Well, I can't let anyone
    past this gate.
ar: حسنا ، أنا لا أستطيع السماح لأي شخص تجاوز هذه البوابة.

en: Without this key,
    you're not getting anywhere.
ar: من دون هذا المفتاح ، وكنت لا تحصل في أي مكان.

en: Okay.  Will you please lend
    me that key?
ar: حسنا. سوف يرجى إقراضي هذا المفتاح؟

en: No way!  Over my dead body!
ar: بأي حال من الأحوال! على جثتي!

en: We can do that.
ar: يمكننا أن نفعل ذلك.

en: Crevice Village
ar: شق القرية

en: Hidden Cave
ar: كهف مخفي

en: Ahh, good, you made it
    through there in one piece!
ar: آه ، جيد ، من خلال جعل لكم هناك في قطعة واحدة!

en: Yeah, those goons
    had a little ambush set up.
ar: نعم ، كان هؤلاء الحمقى قليلا إعداد كمين.

en: So, now what?
ar: لذا ، ماذا نفعل الآن؟

en: Well, as you know, the town
    is split into two halves.
ar: حسنا ، كما تعلمون ، هو تقسيم المدينة الى نصفين.

en: Milgram has this half of the town
    locked down tight, and he has
    most of the residents held prisoner.
ar: ابو طبر وهذا النصف من البلدة أغلقت ضيقة ، ولديه غالبية السكان الذي عقد سجين.

en: They're tied up inside the houses,
    under guard. If you free them,
    I'm sure they can help you.
ar: كنت ربطهم داخل المنازل ، وتحت الحراسة. إذا كنت في الافراج عنهم ، وأنا متأكد من أنها يمكن أن تساعدك.

en: Makes sense.
ar: معنى.

en: Your big problem will be that
    the gate connecting the two halves
    of town has been locked.
ar: وسوف تكون المشكلة الكبرى التي تم تأمين البوابة التي تربط شطري المدينة.

en: And I don't think there's a guard next
    to it, whom you can steal the key from.
ar: وأنا لا أعتقد أن هناك حارسا لأنها المقبل ، والذي يمكنك من سرقة مفتاح.

en: Asking one of the prisoners is probably
    our best bet for a clue.
ar: يسأل أحد السجناء هو على الارجح أفضل رهان لدينا فكرة.

en: Hey! Over here!
ar: مهلا! مر من هنا!

en: Wow, so they seriously just packed up and left?
    That's amazing!
ar: نجاح باهر ، وذلك على محمل الجد معبأة للتو واليسار؟ هذا مذهل!

en: Tell me about it.
ar: قل لي حول هذا الموضوع.

en: So, how did you get out of your cage?
ar: لذا ، كيف الخروج من القفص الخاص بك؟

en: Well, they just let me out.
ar: حسنا ، انها مجرد السماح لي بالخروج.

en: What?!
    They ... as in Milgram's kitties?
ar: ماذا؟ انهم... كما هو الحال في البسيسات Milgram على ذلك؟

en: ^Yeah.
ar: ^ نعم.

en: Weird.. that doesn't make any sense!
    Why would they just let you go?
ar: غريبة.. ذلك لا يجعل أي شعور! لماذا سمحوا فقط تذهب؟

en: That seems like an enormous waste of effort.
ar: الذي يبدو وكأنه النفايات الهائل من الجهد.

en: Yeah, this whole day has just been ... bizarre.
ar: نعم ، لقد كان هذا مجرد يوم كامل... غريبة.

en: I've been thinking about that part,
    and I have a hunch.
ar: لقد كنت أفكر في ذلك الجزء ، ولدي حدس.

en: I think the rank-and-file weren't
    given very specific orders.
ar: أعتقد أن لا يعطى رتبة و- ملف أوامر محددة للغاية.

en: I don't think they were told
    what they were looking for.
ar: لا اعتقد ان قيل لهم ما كانوا يبحثون عنه.

en: I think they were just told
    to secure the place.
ar: أعتقد قيل مجرد أنهم لتأمين المكان.

en: Just arresting everyone is a strange way
    to do it, but I guess it's not so weird
    if you've got lots of manpower to spare.
ar: اعتقال عادل الجميع بطريقة غريبة للقيام بذلك ، ولكن اعتقد انها ليست غريبة حتى إذا كنت قد حصلت على الكثير من القوى العاملة لتجنيب.

en: If they were just looking for the elder
    and didn't care about ticking people off,
    it's one way to make sure he couldn't slip away.
ar: اذا كانوا يبحثون فقط لكبار السن ، ولم يهتم الناس قبالة موقوتة ، انها طريقة واحدة للتأكد من انه لا يمكن أن تفلت من أيدينا.

en: Well, is that really who they were after?
ar: كذلك ، هو أن الذين كانوا حقا بعد؟

en: Yeah, one of their head guys showed me
    a drawing of him.
ar: نعم ، وأظهر أحد الرجال رؤوسهم لي رسم له.

en: He asked me if I knew who it was.
ar: سألني إذا كنت أعرف الذي كان عليه.

en: That's very interesting...
ar: هذا مثير جدا للاهتمام...

en: Suddenly their motives don't seem
    so cut and dry.
ar: فجأة دوافعهم لا يبدو حتى قطعت والجافة.

en: Strange..
ar: غريبة..

en: Anyways, not sure if you heard this part,
    but I'm about to take a little trip.
ar: على أي حال ، ولست متأكدا اذا كنت سمعت هذا الجزء ، ولكن أنا على وشك القيام برحلة صغيرة.

en: No, I didn't hear this.
ar: لا ، لم أسمع هذا.

en: Yeah, I'm a little worried about
    what might happen if someone doesn't
    get in touch with Milgram.
ar: نعم ، أنا قلق قليلا عن ما يمكن أن يحدث إذا كان شخص ما لا يحصل في اتصال مع Milgram.

en: That old clown was just sabre-rattling
    about raising a militia.
ar: كان ذلك مجرد مهرج القديمة قعقعة السلاح حول رفع ميليشيا.

en: You don't think he could actually
    pull that off, do you?
ar: كنت لا اعتقد انه يمكن ان تنسحب في الواقع أن الخروج ، أليس كذلك؟

en: Nah, this town doesn't have the fire for that.
    Which is a shame in some ways, but ...
ar: ناه ، هذه المدينة لا تملك النار لذلك. وهو عار في بعض الطرق ، ولكن...

en: It's probably for the best, really,
    I can't imagine the mess if people actually
    got to fighting over stuff they disagreed about.
ar: انها على الارجح للحصول على أفضل ، حقا ، أنا لا أستطيع تخيل الفوضى إذا كان الناس فعلا حصلت على القتال أكثر من الاشياء التي اختلف عنه.

en: I guess I'm also worried about the other end;
    what Milgram is doing, et cetera.
ar: واعتقد أيضا أنني أشعر بالقلق إزاء الطرف الآخر ؛ Milgram ما تقوم به ، وهلم جرا.

en: I don't know; it's a little crazy to do this,
    but I've kinda been itching for something
    worthwhile to do.
ar: لا أعرف ، بل مجنون قليلا للقيام بذلك ، ولكني كيندا تم الحكة عن شيء يستحق القيام به.

en: Good excuse to get out and travel a bit.
    See the island.
ar: ذريعة جيدة للخروج والسفر قليلا. انظر في الجزيرة.

en: Risky business, though, isn't it?
ar: عمل محفوف بالمخاطر ، رغم ذلك ، أليس كذلك؟

en: Oh, no question.
ar: أوه ، لا شك.

en: Can't be worse than the crap I have
    to deal with just coming into town, though.
ar: لا يمكن أن يكون أسوأ من حماقة لدي للتعامل مع صلت للتو الى المدينة ، بالرغم من ذلك.

en: Who knows?
    Maybe something good will come of it?
ar: من يدري؟ ربما سيكون شيئا جيدا أن يأتي من هو؟

en: Well, good luck!
    I'll be around.
ar: حسنا ، حظا سعيدا! سأكون حولها.

en: Hello, again!
    So ... what now?
ar: مرحبا ، مرة أخرى! هكذا... ماذا الآن؟

en: It seems like some of the kitties are
    packing up and leaving, actually.
ar: يبدو أن بعض البسيسات يتم التعبئة وترك ما يصل ، في الواقع.

en: That's news to me!
    Where did you see that?
ar: ان الانباء لي! أين ترى ذلك؟

en: Actually, nevermind - I'm just trying
    to figure out what their intentions are.
ar: في الواقع ، فما باللك -- أنا مجرد محاولة لمعرفة ما هي نواياهم.

en: Well, if you're game to find out,
    I just saw one of Milgram's lieutenants
    march up to the elder's house.
ar: حسنا ، إذا كنت لعبة لمعرفة ما رأيت واحدة فقط من مساعدي Milgram مسيرة الى منزل الاب و.

en: Weird.
    I wonder what they want with the elder?
ar: غريب. أتساءل ما يريدون مع المسنين؟

en: I have a notion,
    but if you're going to go up there,
    you'd better go whilst the going's good.
ar: لدي فكرة ، ولكن اذا كنت ستذهب الى هناك ، وكنت تسير بصورة أفضل في حين أن تسير جيد.

en: Yeah, I'll check it out.
ar: نعم ، سوف أتأكد من ذلك.

en: So!  I've unlocked this gate, here.
ar: ذلك! كنت مقفلة هذا الباب ، هنا.

en: Finally, a chance to use your degree...
ar: أخيرا ، فرصة لاستخدام شهادتك...

en: ...Sorry.
ar: ... عذرا.

en: Through there,
    is the way to where Milgram lives.
ar: من خلال وجود ، هو السبيل لحياة Milgram فيها.

en: If I remember right,
    one way to his castle will take you... hmm.
ar: إذا كنت أتذكر الحق ، فإن طريقة واحدة لقلعته يأخذك... HMM.

en: Uh, this'll take you over a bridge,
    then through an underground passage.
ar: اه ، سوف يأخذك هذا الخيار عبر الجسر ، ثم من خلال ممر تحت الأرض.

en: Watch your head in there.
ar: مشاهدة رأسك في هناك.

en: Past that, and you come to the forest.
ar: الماضي الذي وصلتم إلى الغابة.

en: I haven't been there in a long time,
    so I'm not sure what's become of it.
ar: لم أكن هناك منذ وقت طويل ، لذلك لست متأكدا ما تصبح عليه.

en: I'm rather out of date on my political geography,
    so you'll just have to ask people as you go.
ar: ابن بدلا من تاريخ بلادي على الجغرافيا السياسية ، لذلك عليك فقط أن نطلب من الناس كما تذهب.

en: Uhm... well, don't you have any maps or such?
    Are you going to help outfit me for this?
ar: أوم... حسنا ، لم يكن لديك أي خرائط أو من هذا القبيل؟ انت ذاهب لمساعدة لي لهذا الزي؟

en: Nope.
    You're on your own.  Good luck.
ar: كلا. كنت بمفردك. حظا سعيدا.

en: Gee, thanks.
ar: جي ، وشكرا.

en: Before we part ways, though,
    one question:
ar: قبل أن نفترق ، رغم ذلك ، سؤال واحد :

en: What are we planning to do about
    the rest of Milgram's army?
ar: ما هي تخطط لذلك نحن عن بقية الجيش Milgram على ذلك؟

en: Hey guys!
ar: يا رفاق!

en: Oh, hey there!
    Didn't see you coming.
ar: أوه ، يا هناك! لم نراكم المقبلة.

en: Yeah, I couldn't help but overhear, and
    ... good news: Your problem is solved!
ar: نعم ، لم أستطع إلا أن يسمعك ، و... الأخبار الجيدة : إن حل مشكلتك!

en: What do you mean?
ar: ماذا تقصد؟

en: Milgram's crew.  When that captain-guy
    came out of the house here,
    they all hopped in his airship and left.
ar: طاقم Milgram ل. عند ذلك الكابتن غي خرج من البيت هنا ، وأنهم جميعا في المنطاد قافز له واليسار.

en: Amazing...  if you don't mind,
    I have a few questions for you.
ar: مذهلة... إذا كنت لا تمانع ، ولدي بعض الأسئلة لك.

en: Well, that settles things for me.
    You two have fun.
ar: حسنا ، ان يستقر الأشياء بالنسبة لي. لكم اثنين من المتعة.

en: Who are you?
ar: من أنت؟

en: That's nutty.
ar: هذا غريب الأطوار.

en: Yes, well, at this particular juncture,
    who I am isn't very important.
ar: نعم ، حسنا ، في هذه المرحلة بالذات ، من أنا ليست مهمة جدا.

en: What's important is that I'm not in a cage,
    so I might be able to do something to help.
ar: ما هو مهم هو أنني لست في قفص ، ولذا فإنني قد تكون قادرة على القيام بشيء ما للمساعدة.

en: Got any advice?
ar: حصلت على أي نصيحة؟

en: Maybe.
ar: ربما.

en: Keep an eye out for it!
ar: ترقب لذلك!

en: Will do.  Catch ya around.
ar: وسوف نفعل. يا حول الصيد.

en: Does it look like I have a key for your cage?
ar: انها لا تبدو لي أساسية لقفص؟

en: Ah, I see..
    carry on then.
ar: آه ، أرى.. الاستمرار في ذلك الحين.

en: Hey, Hedge, you alright?
ar: مهلا ، التحوط ، أنت بخير؟

en: Eh, I've been better, but yeah, I'm okay.
ar: إيه ، لقد كنت أفضل ، ولكن نعم ، أنا بخير.

en: Besides the obvious cage situation.
ar: الى جانب الوضع القفص واضحة.

en: Yeah.
    Sad to say, I can't pick locks.
    I got nothing.
ar: نعم. المحزن أن أقول ، لا يمكنني اختيار الأقفال. حصلت على أي شيء.

en: So I'm stuck here, huh?
ar: حتى أنا عالقة هنا ، أليس كذلك؟

en: Yep.
ar: نعم.

en: Phooey.
ar: يا ويلي

en: Hmm, you know, I know one thing
    that might help you..
ar: هم ، كما تعلمون ، أنا أعرف شيئا واحدا يمكن أن تساعدك..

en: There's supposedly
    a secret room in this house.
ar: يفترض أن هناك غرفة سرية في هذا المنزل.

en: Oh really?  Where at?
ar: أوه حقا؟ حيث في؟

en: If I knew that, it wouldn't
    be much of a secret, would it?
ar: إذا كنت أعرف ذلك ، فإنه لن يكون الكثير من السرية ، هل

en: Figures.
    Well, thanks for the help!
ar: أرقام. حسنا ، الشكر للمساعدة!

en: Good luck!
ar: حظا سعيدا!

en: Jeez, I *swear* this house
    didn't look THIS big from the outside!
ar: نوع الملف ، وأنا أقسم * * هذا البيت لا تبدو بهذا الحجم من الخارج!

en: Uh, oh, I hear ... trouble.
ar: آه ، آه ، لم أسمع... المتاعب.

en: The Elevator House
ar: في مصعد البيت

en: Central House
ar: البيت المركزي

en: Something's odd about this fireplace.
ar: الغريب شيئا عن هذا الموقد.

en: Wow, you guys look exactly alike.
ar: نجاح باهر ، يا رفاق بالضبط نظرة على حد سواء.

en: We're twins.
ar: نحن توأمان.

en: Is there anything
    you can do to help us?
ar: هل هناك أي شيء يمكنك القيام به لمساعدتنا؟

en: Not yet.
    Sorry.
ar: ليس بعد. آسف.

en: Hey,
    I'm trying to help save the town.
ar: مهلا ، أنا أحاول أن تساعد في إنقاذ المدينة.

en: Can you give me any advice?
ar: يمكنك أن تعطيني أي نصيحة؟

en: Yeah.
ar: نعم.

en: The elder's house is off to the east,
    past the town gate.
ar: بيت المسنين هو الخروج إلى الشرق ، في الماضي بوابة المدينة.

en: We saw Milgram's lieutenant go in there.
ar: رأينا ملازم ابو طبر نذهب الى هناك.

en: How interesting.
ar: كيف للاهتمام.

en: The Danger House
ar: الخطر البيت

en: Argh! Who in the world would
    design a house like this?
ar: اه! الذين في العالم تصميم منزل مثل هذا؟

en: Fan House
ar: مروحة البيت

en: Hmmm...
ar: هممم...

en: This is decidedly unpleasant.
ar: هذا هو بالتأكيد غير سارة.

en: You don't say.
ar: حقا

en: When I stepped in the door,
    it locked behind me.
ar: مؤمن عندما خطوت في الباب ، ورائي.

en: That's actually a rather clever
    way to round everyone up.
ar: هذا في الواقع بطريقة ذكية ، بدلا من الجولة يصل الجميع.

en: Know anything helpful
    about this house?
ar: أعرف أي شيء مفيد حول هذا البيت؟

en: Unfortunately I don't.
    I was just visiting.
ar: للأسف أنا لا. كنت في زيارة للتو.

en: The floorplan is quite loony.
ar: على المخططات هو معتوه تماما.

en: Marvelous ventilation, though.
ar: رائع والتهوية ، وبالرغم من ذلك.

en: Anyways, I'd better be off.
    I'm trying to sort out this mess.
ar: على أي حال ، سأكون أفضل حالا. أحاول أن فرز هذه الفوضى.

en: Good luck.
ar: حظا سعيدا.

en: How's that business with Milgram going?
ar: كيف أن العمل مع ابو طبر يسير؟

en: I'm working on it.
ar: أنا أعمل على ذلك.

en: That's good to hear!
ar: هذا امر جيد للاستماع!

en: Ugh.
ar: تبا

en: Make this easy on yourself.
ar: جعل هذا من السهل على نفسك.

en: I have no idea what you're talking about.
ar: ليس لدي أي فكرة عما كنت تتحدث عن.

en: Oh, no you don't!
ar: أوه ، لا أنت لا!

en: Oh, hi, what's going on here?
ar: أوه ، مرحبا ، ماذا يجري هنا؟

en: Who the hell are you?
ar: من هم الجحيم أنت؟

en: I don't have to put up with this.
ar: أنا لا يجب أن نتعايش مع هذا.

en: Excuse me whilst I vent a little frustration.
ar: إسمح لي وانا تنفيس الإحباط قليلا.

en: Okay, I've had enough!  I'm going home.
ar: حسنا ، لقد كان لدي ما يكفي! انا ذاهب المنزل.

en: Well!
    That went better than expected.
ar: جيد! ذهب ذلك أفضل مما كان متوقعا.

en: Say ...
    What happened to the elder?
ar: يقول... ما حدث للشيخ؟

en: Whoa...
    ... is that what I think it is?
ar: قف... ... هذا ما أعتقد أنه هو؟

en: It is indeed, my boy!
ar: هو في الواقع ، ابني!

en: It's my very own safe room.
ar: انها آمنة غرفتي الخاصة جدا.

en: Built it for exactly this sort of crisis.
ar: بنيت لهذا النوع بالضبط من الأزمة.

en: That's really amazing.
    Uh...
ar: هذا مذهل حقا. اه...

en: I guess I have to ask:
    Whatever prompted you to build this?
ar: أعتقد أنني يجب أن نسأل : ما مطالبتك لبناء هذا؟

en: Yes.
    Yes it was.
ar: نعم. نعم كان.

en: ...And?
ar: ... و؟

en: And what?
ar: وماذا؟

en: I set out for just a routine errand run,
    you know?
ar: أنا المحددة لمجرد تشغيل مأمورية روتينية ، هل تعلم؟

en: Just gonna run by town, check the news.
ar: فقط ستعمل تديرها المدينة ، والتحقق من الأخبار.

en: Hmm... boy, where do I start?
ar: HMM... فتى ، أين أبدأ؟

en: Why don't we start with:
    Why was that guy asking about money?
ar: لماذا لا نبدأ : لماذا كان هذا الرجل يسأل عن المال؟

en: Well, I am the mayor, after all,
    and mayors are well endowed.
ar: حسنا ، أنا رئيس البلدية ، بعد كل شيء ، وكذلك رؤساء البلديات وهبوا.

en: Are you done insulting me, yet?
ar: أنت تفعل إهانة لي ، حتى الآن؟

en: Nope.
    Not until you answer my question!
ar: كلا. لم يكن حتى تجيب عن سؤالي!

en: I know you're trying to hide something,
    but throw me a line here.
ar: أعرف أنك تحاول اخفاء شيء ما ، ولكن لي خط رمي هنا.

en: Okay.
    What have I got to lose, eh?
ar: حسنا. لقد حصلت على ما تفقد ، إيه؟

en: See, some years ago,
    Milgram approached me with a proposition.
ar: اقترب Milgram نرى ، منذ بضع سنوات ، وأنا مع الاقتراح.

en: He was going to invest a
    sizeable amount of money, here.
ar: وقال انه ذاهب لاستثمار مبلغ كبير من المال ، وهنا.

en: Wait,
    did he think you were actually the mayor?
ar: الانتظار ، ولم يفكر في الواقع كنت رئيس بلدية؟

en: YES!
ar: نعم!

en: I realized this was all a scam.
    He was establishing a claim, you see.
ar: أدركت أن كل ذلك كان عملية احتيال. كان إنشاء المطالبة ، كما ترى.

en: I'm not sure I follow you...
ar: أنا لست متأكدة من أنني كنت اتبع...

en: Okay, do you know what 'usury' is?
ar: حسنا ، هل تعرف ما هو الربا "هو؟

en: Not exactly.
ar: ليس بالضبط.

en: See, Milgram was being
    what's called a 'loan shark'.
ar: ونرى ، Milgram يجري ما يسمى "المرابي".

en: He gives me money,
    then he just 'decides' what I owe him.
ar: انه يعطيني المال ، ثم انه مجرد "يقرر" ما أنا مدين له.

en: That I owe him more money
    than I could ever repay.
ar: إنني مدين له المزيد من المال يمكنني أن يسدد أي وقت مضى.

en: See, then he can just take
    whatever he wants, as payment.
ar: انظر ، ثم يمكن أن يأخذ فقط ما يريد ، والدفع.

en: He was going to use this as an excuse
    to take over the town.
ar: كان ذاهب الى استخدام ذلك ذريعة للاستيلاء على البلدة.

en: Okay... I guess that sorta makes sense,
    although it's a bit convoluted.
ar: حسنا... انا اعتقد ان هذا الشعور يجعل شيء على رغم انها قليلا معقدة.

en: I don't see why he'd need an excuse.
    If he wanted to take over the town,
    he could just ... do it.
ar: أنا لا أرى لماذا عنيدا والحاجة عذر. إذا كان يريد الاستيلاء على البلدة ، وقال انه مجرد... تفعل ذلك.

en: Uhh, okay...
    Anyways, what are we gonna do here?
ar: Uhh ، حسنا... على أي حال ، ماذا ستفعل نحن هنا؟

en: Well, I think we should form a militia,
    and bring the fight to Milgram!
ar: حسنا ، أعتقد أننا يجب أن تشكيل الميليشيات ، والكفاح من أجل تحقيق Milgram!

en: If you ask me, I think we need to go
    hear Milgram's side of the story.
ar: اذا سألتني ، وأعتقد أننا في حاجة للذهاب استمع الى وجهة Milgram من القصة.

en: Talk it over.  See if we can reach
    some mutually amicable agreement.
ar: التحدث أكثر من ذلك. نرى اذا كنا نستطيع التوصل إلى اتفاق ودي بعض الآخر.

en: I don't think that would work.
ar: لا أعتقد أن العمل.

en: I sure do!
    Cripes - I tell you what: I'll do it.
ar: إنني على يقين! Cripes -- أنا أقول لك ماذا : سأفعل ذلك.

en: I'll go talk to Milgram,
    and get this all sorted out.  Okay?
ar: سأذهب إلى Milgram الحديث ، والحصول على هذا الترتيب جميعا. حسنا؟

en: I just think this is a big misunderstanding,
    and I'd rather not see anyone get hurt.
ar: وأعتقد أن هذا هو مجرد سوء تفاهم كبير ، وكنت لا أرى بدلا يتأذى أحد.

en: Well, if you say so, I suppose I can't object.
    In fact, it might be a good stalling tactic.
ar: حسنا ، إذا أنت تقول ذلك ، أنا لا أستطيع أن افترض الكائن. في الواقع ، قد يكون تكتيكا ناجحا المماطلة.

en: Why, I'll even show you the way...
ar: لماذا ، وأنا حتى تظهر لك الطريق...

en: The Elder's House
ar: الأكبر في البيت

en: I better leave this key here.
ar: أفضل أن أترك هذا المفتاح هنا.

en: Hey!
ar: مهلا!

en: Glad I caught you!
    You'd better be aware of this...
ar: سعيد مسكت لك! كنت أفضل أن تكون على بينة من هذا...

en: The cave that leads into the town,
    has a sentry posted in it.
ar: الكهف الذي يؤدي الى المدينة ، وخفير مشاركة في ذلك.

en: Milgram's trying to seal off the town,
    so no one gets in or out.
ar: Milgram يحاول تطويق البلدة ، لذلك لا يستطيع المرء أو التصغير.

en: That might have been why
    he tried to take out that bridge.
ar: وربما كان هذا السبب حاول أن تأخذ بها الجسر.

en: If you're thinking to go in there,
    you might reconsider.
ar: إذا كنت تفكر في الذهاب الى هناك ، كنت قد تعيد النظر.

en: Well, yeah,
    I was gonna go in there.
ar: حسنا ، نعم ، كنت أذهب إلى هناك ستعمل.

en: I mean, what are we gonna do,
    sit on our butts here?
ar: يعني ما نحن سأفعل ، والجلوس في أعقاب لدينا هنا؟

en: No, no...
    but I was hoping we'd go in in force.
ar: لا ، لا... ولكن كنت آمل كنا نذهب في النافذة.

en: Against Milgram? Really?
ar: ضد ابو طبر؟ حقا؟

en: I mean... on paper,
    that sounds like a good enough plan,
ar: أعني... على الورق ، يبدو أن خطة جيدة بما فيه الكفاية ،

en: but I'm gonna be a jerk here,
    and poke some holes in it.
ar: ولكن أنا ستعمل يكون نفضة هنا ، وكزة بعض الثقوب فيها.

en: Fair enough.
    I'm not particularly fond of it, myself.
ar: عادلة بما فيه الكفاية. أنا لست مولعا بشكل خاص من ذلك ، نفسي.

en: Firstly, Milgram's got LOTS of followers.
    Tons of em.  He runs an entire city.
ar: أولا ، حصلت على Milgram LOTS من أتباعه. طن من م. انه يدير كامل المدينة.

en: I mean, even if we armed the whole town,
    they'd grossly outnumber us.
ar: أعني ، حتى لو كنا المسلحة على البلدة كلها ، كانوا يفوقون صارخ علينا.

en: Plus, they're pretty mobile, too.
    Planes and such.
ar: بالاضافة الى ذلك ، انهم النقالة جدا ، جدا. وطائرات من هذا القبيل.

en: We might get the drop on them for a bit,
    but we'd get surrounded in no time.
ar: قد نحصل على قطرة عليها قليلا ، ولكن كنت محاطا الحصول نحن في أي وقت من الأوقات.

en: Brute force against brute force won't work.
ar: والقوة الغاشمة ضد القوة الغاشمة لا تعمل.

en: We'd be like ... 
    a bull butting heads with a freight train.
ar: سنكون مثل... نطح الثور مع رؤساء قطار لنقل البضائع.

en: Yes... oh dear.
    I see what you mean.
ar: نعم... يا عزيزي. أرى ما تعنيه.

en: There's got to be something
    we can use to our advantage,
    but "numerical superiority" isn't it.
ar: هناك شيء يجب أن يكون ويمكننا استخدامها لصالحنا ، ولكن "التفوق العددي" ليس هو.

en: Anyways, about the cave ahead...
    it's just one guy, right?
ar: على أي حال ، قبل نحو الكهف... انها مجرد شخص واحد ، أليس كذلك؟

en: To my knowledge, yes.
ar: على حد علمي ، نعم.

en: Maybe I can talk my way around him?
ar: ربما أستطيع التحدث في طريقي من حوله؟

en: Worse comes to worse,
    I can just run for it.  Right?
ar: يأتي أسوأ إلى أسوأ ، لا يمكنني تشغيل فقط لذلك. أليس كذلك؟

en: I do hope so.
    Good luck!
ar: آمل ذلك. حظا سعيدا!

en: Now what?
ar: ماذا نفعل الآن؟

en: Dark Corridor
ar: ممر مظلم

en: Darkness Central
ar: وسط الظلام

en: It says,
    "Chopple's General Store,
    just ahead.
ar: تقول "Chopple في مخزن العام ، متقدما فقط.

en: Honest trade and thrifty prices!"
ar: صادق التجارة والأسعار مقتصد! "

en: Descent to Town
ar: أصل إلى مدينة

en: Downhill
ar: انحدار

en: Dungeon Blocks
ar: كتل زنزانة

en: Dungeon Crawling
ar: زنزانة الزحف

en: The Entrance
ar: مدخل

en: Eerie Arbor
ar: غريب أربور

en: Fast Lane
ar: سريع لين

en: Flooded Caverns
ar: غمرت الكهوف

en: Foreboding Forest
ar: نذير الغابات

en: Oh geez! I overslept!
ar: يا الجيز! أنا نوم!

en: Frogatto's Room
ar: Frogatto في غرفة

en: Hey, how's breakfast coming?
ar: مهلا ، كيف الفطور القادمة؟

en: Breakfast? ..bud, we're on lunch.
ar: الفطور؟ .. برعم ، ونحن على الغداء.

en: You need to get up earlier.
ar: كنت بحاجة إلى الحصول على ما يصل في وقت سابق.

en: Okay, then how's lunch coming?
ar: حسنا ، ثم كيف لتناول طعام الغداء القادمة؟

en: Getting there.
    It's gonna be a while, though.
ar: للوصول الى هناك. انها ستعمل يكون بعض الوقت ، وإن كان.

en: I'll check back later, then.
ar: أنا التحقق مرة أخرى في وقت لاحق ، ثم.

en: So, what happened to lunch?
ar: لذا ، ماذا حدث لتناول الغداء؟

en: I got tired of waiting,
    and ate by myself.
ar: حصلت تعبت من الانتظار ، وأكلت لوحدي.

en: Leftovers are in the fridge.
ar: بقايا في الثلاجة.

en: Okay, uhm, thanks.
ar: حسنا ، أوم ، وذلك بفضل.

en: Hey, Frogatto.
ar: مهلا ، Frogatto.

en: Uhm... yes?
ar: أوم... نعم؟

en: We need some help around here.
ar: نحن بحاجة الى بعض المساعدة حول هنا.

en: Yeah, I know.  I'll try.
ar: نعم ، أعرف. سأحاول.

en: See to it.
ar: انظر إليها.

en: Not like I need to be up,
ar: لا أحب أنا بحاجة إلى أن تصل ،

en: but it's the principle of the thing.
ar: لكنه مبدأ الشيء.

en: Frogatto's House
ar: Frogatto في البيت

en: Pato's Room
ar: باتو للغرفة

en: I know!
ar: وأنا أعلم!

en: I can stop in at Nene's house
    on the way to town!
ar: لا أستطيع التوقف في نيني في منزل على الطريق الى المدينة!

en: Such a beautiful view from here.
ar: مثل هذا المنظر الجميل من هنا.

en: Nothing to see in my backyard.
ar: لمعرفة أي شيء في عقر داري.

en: Frogatto Grotto
ar: مغارة Frogatto

en: Gloomy Glade
ar: القاتمة غليد

en: Gnarled Knoll
ar: شرس الربوة

en: If you already know how to play,
    then just walk to the next level.
ar: إذا كنت تعرف كيفية اللعب ، ثم المشي للتو الى المستوى التالي.

en: Whilst you are clinging to the wall,
    pressing jump will make you rebound off.
ar: بينما كنت التشبث الجدار ، سوف يقفز الضغط تجعلك ترتد.

en: This lets you ascend vertical columns.
ar: يتيح لك هذا الصعود الأعمدة الرأسية.

en: Frogatto's world is a dangerous place.
ar: Frogatto العالم هو مكان خطير.

en: You can grab enemies with the tongue,
    and then spit them back out.
ar: يمكنك الاستيلاء على الأعداء مع اللسان ، ثم بصق عليها العودة.

en: Whilst on their backs,
    they're vulnerable to being stomped on.
ar: بينما على ظهورهم ، وأنهم عرضة للداس عليها.

en: Sticking out the tongue and spitting,
    are both done with the attack key.
ar: تخرج اللسان والبصق ، وكلاهما فعل مع مفتاح الهجوم.

en: There are a few ants just ahead.
    Feel free to try this on them.
ar: هناك النمل القليلة المقبلة فقط. لا تتردد في محاولة هذا عليها.

en: And don't worry - if you die,
    you'll restart right here.
ar: ولا تقلق -- إذا كنت تموت ، عليك إعادة الحق هنا.

en: Fountains, and other water dispensers,
    are very helpful.
ar: النافورات ، ونافورات المياه الأخرى ، هي مفيدة جدا.

en: If you drink from them,
    you will restore all of your health!
ar: إذا كنت تشرب منها ، وسوف تستعيد جميع صحتك!

en: You can also jump down through them.
ar: يمكنك القفز أيضا باستمرار من خلالهم.

en: A special button will appear,
    whenever this is possible.
ar: وسوف يظهر زر خاص ، كلما كان ذلك ممكنا.

en: To do so, hold down the down key,
    and then press jump.
ar: للقيام بذلك ، اضغط باستمرار على مفتاح لأسفل ، ثم اضغط على القفز.

en: There is a store conveniently located
    outside of the town.
ar: هناك متجر يقع خارج المدينة.

en: Up ahead, you'll notice an anthill,
    which ants constantly come out of.
ar: حتى قبل ، فسوف تلاحظ وجود عش النمل ، والتي تأتي باستمرار النمل من أصل.

en: There is no way to stop this;
    you can't destroy the anthill.
ar: لا توجد وسيلة لوقف هذا ؛ لا يمكنك تدمير عش النمل.

en: Some hazards are like this.
    You simply have to work around them.
ar: بعض الأخطار مثل هذا. عليك ببساطة كمحاولة للتغلب عليها.

en: That's it for this tutorial.
ar: هذا كل شيء لهذا البرنامج التعليمي.

en: Feel free to come back here,
    if you want to read a hint again.
ar: لا تتردد في العودة إلى هنا ، إذا كنت ترغب في قراءة التلميح مرة أخرى.

en: Have fun!
ar: المتعة!

en: Grassy Path
ar: معشوشب الدرب

en: Hanging Platforms
ar: شنق المنصات

en: I'd better be careful.
ar: سأكون حذرا على نحو أفضل.

en: This is a very deep chasm...
ar: هذه هي الهوة عميقة جدا...

en: AAAAAAH! I CAN'T FLY!
ar: ﻻ استطيع الطيران

en: Hidden Depths
ar: الاعماق الخفية

en: Killer Bunnies
ar: قاتل الأرانب

en: That's nice.
ar: هذا لطيف.

en: Hey, what's new?
ar: مهلا ، ما هو الجديد؟

en: Oh, just cleaning up after that ruckus.
ar: أوه ، والتنظيف للتو بعد أن المشاجرة.

en: So nice to have things back to normal.
ar: جميل جدا أن الأمور عادت إلى طبيعتها.

en: You bet.
ar: لكم الرهان.

en: Speaking of which, am I imagining it
    or is this house actually smaller now?
ar: من الذي يتكلم ، وأنا أتخيل أن هذا البيت أو أصغر في الواقع الآن؟

en: Of course not.
    That's just nutty.
ar: بالطبع لا. هذا هو جوزي للتو.

en: Where's your sibling, by the way?
ar: أين الأخوة الخاص ، بالمناسبة؟

en: At the store.
ar: في المتجر.

en: I see.
ar: فهمت.

en: Lobby
ar: ردهة

en: World Map
ar: خريطة العالم

en: No!  You can't be...
ar: لا! لا يمكنك أن تكون...

en: Hi, I'm Frogatto.
ar: مرحبا ، أنا Frogatto.

en: Oh crap, oh crap!
    Boss! He's here!
ar: يا حماقة ، يا حماقة! رب! انه هنا!

en: Who's here?
ar: المتواجدون هنا؟

en: Frogatto!
    He's RIGHT HERE!
ar: Frogatto! انه هنا!

en: We... We tried to stop him, but he's...
ar: نحن... حاولنا منعه ، ولكنه كان...

en: Ugh!
    You do put up quite a fight!
ar: هتاف اشمئزاز! لا يمكنك وضع ما يصل الى حد بعيد قتال!

en: Will you hear me out now?
ar: سوف تسمع لي من الآن؟

en: Yes.
ar: نعم.

en: What was it you wanted?
ar: ما كان عليه أردت؟

en: Talk it over? Like gentlemen?
ar: نقاش حول ذلك؟ مثل السادة؟

en: Yes, like gentlemen. Over tea.
ar: نعم ، مثل السادة. أكثر من الشاي.

en: Wait a minute, it's you, isn't it?
ar: انتظر لحظة ، انها لك ، أليس كذلك؟

en: Yup, I'm Frogatto!
ar: نعم ، أنا Frogatto!

en: Milgram's Throne Room
ar: قاعة العرش في ابو طبر

en: Pinecone Park
ar: كوز الصنوبر بارك

en: These crazy bombers are everywhere!
ar: هذه القاذفات الجنون في كل مكان!

en: Plagued Mine
ar: ابتليت الألغام

en: Rock-a-Fort
ar: الصخور واحد في فورت

en: Woah! A flying plant!
ar: واو! نبات تحلق!

en: Bleh. A locked door.
ar: ﻻ. باب مقفل.

en: There must be a way around it.
ar: يجب أن يكون هناك طريقة من حوله.

en: Rocky Roots
ar: الصخرية الجذور

en: Hello there.
ar: مرحبا هناك.

en: A pleasure to meet you.
    I am Mortimer.
ar: من دواعي سروري أن ألتقي بكم. أنا مورتيمر.

en: Ostensibly, I am a mole.
ar: ظاهريا ، أنا الخلد.

en: ...
    Okay.
ar: ... حسنا.

en: Perhaps more importantly, I am a bit of
    an astronomer and biologist, by trade.
ar: وربما الأهم من ذلك ، وأنا قليلا من عالم الفلك وعلم الأحياء ، من خلال التجارة.

en: That is why I live all the way up here.
    You can see quite a bit from this height.
ar: هذا هو السبب في أنني أعيش على طول الطريق حتى هنا. يمكنك ان ترى قدرا كبيرا من هذا الارتفاع.

en: ...and I guess you have these
    ants in cages to study them?
ar: ... وأعتقد أن لديك هذه النمل في أقفاص لدراستها؟

en: That's right.  Unfortunately,
    my collection lacks the rarer golden ant.
ar: هذا صحيح. للأسف ، يفتقر الى مجموعتي النمل ذهبية نادرة.

en: Oh, what a shame.
ar: أوه ، يا له من عار.

en: Handsomely you say?
    I'm on it!
ar: بسخاء أقول لكم؟ أنا على ذلك!

en: I don't suppose you've had any
    luck with getting a golden ant yet?
ar: أنا لا افترض كنت قد أي حظ في الحصول على الذهبية بعد نملة؟

en: I'm working on it.
    Those things pack a pretty mean bite, you know.
ar: أنا أعمل على ذلك. هذه الأمور تعني حزمة لدغة جميلة ، كما تعلمون.

en: ... most of which seem inclined to kill me.
ar: ... معظمها يبدو يميل لقتلي.

en: I say! Who's there?
ar: أقول! من الذي هناك؟

en: Secluded Hut
ar: منعزل هت

en: Are you quite alright?
ar: هل أنت بخير تماما؟

en: Yeah.
    Who WAS that guy?!
ar: نعم. ذلك الرجل الذي كان؟

en: One of Milgram's henchmen, no doubt.
ar: واحد من أتباع ابو طبر ، وبلا شك.

en: They may have seen me talking to you,
    I can't be sure.
ar: قد تكون لديهم رآني أتحدث إليك ، لا أستطيع أن أكون متأكدا.

en: Wait, what?  Milgram?
ar: الانتظار ، ما هي؟ ابوطبر؟

en: You still haven't heard, then.
ar: كنت لا تزال لم نسمع ، ثم.

en: Milgram's men showed up
    early this morning, in town.
    They've taken the whole place hostage!
ar: وأظهر الرجال Milgram لتصل في وقت مبكر من صباح اليوم ، في البلدة. لقد أخذوا رهائن المكان كله!

en: That certainly...
    changes my plans for the day.
ar: من المؤكد أن... التغييرات خططي لهذا اليوم.

en: Wow, uhm... 
    I'd sure like to help, but ...
    I just don't see what I could do.
ar: نجاح باهر ، أوم... أريد التأكد من مساعدة ، ولكن... أنا لا أرى ما يمكن أن تفعله.

en: I don't think I can promise anything,
    but if the opportunity presents itself,
    who knows?
ar: أنا لا أعتقد أنني أستطيع أن أعد أي شيء ، ولكن إذا أتيحت له الفرصة ، من يدري؟

en: Yes, it's unreasonable to expect
    someone to just charge in there.
ar: نعم ، انه من غير المعقول أن نتوقع شخص لمجرد الاتهام في هناك.

en: I'm at a loss for a plan, myself.
ar: أنا في خسارة للخطة ، ونفسي.

en: Nevertheless, I'd better be going.
    Hopefully, we'll fix that bridge soon.
    Impressive how fast they can do that,
    with modular construction and all.
ar: ومع ذلك ، كنت أفضل أن تكون عاملة. نأمل ، سوف نصلح هذا الجسر قريبا. إعجاب مدى السرعة التي يمكن أن نفعل ذلك ، مع وحدات البناء وجميع.

en: In the meantime, you might benefit from
    visiting the fellow who lives here.
ar: في غضون ذلك ، قد تستفيد من زيارة زميل الذي يعيش هنا.

en: Bit of a recluse, but he's quite sharp.
    He lives on top of this rock column.
ar: قليلا من الوقت منعزلا عن العالم ، لكنه حاد جدا. انه يعيش على رأس هذا العمود الصخور.

en: And I get up there... how?
ar: وأستيقظ هناك... كيف؟

en: Simple, just take to the air!
ar: بسيطة ، فقط تأخذ على الهواء!

en: Splash, Hop
ar: البداية ، هوب

en: Starlit Cave
ar: مرصع بالنجوم كهف

en: Stonepipe Meadow
ar: Stonepipe المرج

en: Webmaster
ar: المسؤول عن الموقع

en: Minor Object Scripter and Level Designer
ar: سيناريو من كائن قاصر ومصمم المستوى

en: Documentation Lead
ar: وثائق الرصاص

en: Engine Improvements
ar: المحرك تحسينات

en: Lead Programmer
ar: يؤدي مبرمج

en: Scripting Language Designer
ar: مصمم لغة البرمجة

en: Object Scripter
ar: سيناريو من وجوه

en: Minor Level Designer
ar: ثانوية مستوى مصمم

en: Translation Coordinator
ar: ترجمة منسق

en: Bug Reports/Fixes
ar: تقارير الشوائب / المآزق

en: Technical Advice
ar: المشورة الفنية

en: Level Design and Object Scripting
ar: تصميم وبرمجة مستوى كائن

en: Devil's Advocacy
ar: الشيطان الدعوة

en: Musician
ar: موسيقي

en: Sound Effect Designer
ar: تأثير الصوت مصمم

en: SPECIAL THANKS:
ar: شكر خاص :

en: So let me get this straight...
ar: لذلك اسمحوا لي أن الحصول على هذا المستقيم...

en: What you're saying, is that the elder
    borrowed all this money from you,
ar: ما تقوله ، هو أن كبار السن كل هذه الأموال المقترضة من أنت ،

en: and it was meant to be used on
    civil projects for the town?
ar: وكان من المفترض أن يتم استخدامه على المشاريع المدنية للمدينة؟

en: Exactly!
ar: بالضبط!

en: In fact, I came to him with the idea.
    It was meant to be philanthropy.
ar: في الواقع ، لقد جئت إليه مع هذه الفكرة. وكان من المفترض أن يكون العمل الخيري.

en: And now he's refusing to repay you?
ar: والآن انه رفض سداد لك؟

en: That's right!
ar: هذا صحيح!

en: Ah, there we are...
ar: آه ، هناك نحن...

en: Fetch some for our guest,
    would you, kindly?
ar: لإحضار بعض ضيوفنا ، هل ، يرجى؟

en: Thank you Jeeves, that will do nicely.
ar: أشكركم جيفيس ، من شأنها أن تفعل لطيف.

en: Except the elder.
ar: باستثناء الأكبر.

en: The End
ar: النهاية

en: Each machine has a different arcade-style challenge.
ar: كل جهاز يحتوي على مختلف الممر على غرار التحدي.

en: Show us what you can do!
ar: تبين لنا ما يمكنك القيام به!

en: Select a level:
ar: حدد مستوى :

en: (cancel)
ar: (إلغاء)

en: CLIMB
ar: تسلق

en: Coin Race
ar: عملة سباق

en: Casual
ar: عرضي

en: NEW GAME
ar: لعبة جديدة

en: Walk in front of a door or person, and press
ar: المشي أمام الباب أو شخص آخر ، والصحافة

en: the button that appears to interact with them.
ar: الزر الذي يظهر على التفاعل معها.

en: ARCADE
ar: العاب الورق

en: Hey Nene, what's cooking?
ar: يا نيني ، ما الطهي؟

en: I'm making a cake.
    Would you like to have some?
ar: ابن صنع كعكة. هل ترغب في الحصول على بعض؟

en: Nah, I'd better get to town.
ar: ناه ، ويهمني ان تتحسن الى المدينة.

en: I have serious business to attend to.
ar: لقد عمل جدي لحضور ل.

en: Oh, well maybe before you go
    you could look at my basement.
ar: أوه ، ربما قبل أن تذهب بشكل جيد يمكن ان نظرتم الى سرداب بيتي.

en: Your basement?
ar: الطابق السفلي الخاص بك؟

en: Yes, here's the key.
    There're some ants down there.
ar: نعم ، وهنا يكمن المفتاح. كنت هناك بعض النمل هناك باستمرار.

en: How much were you figuring on
    paying for a pest exterminator?
ar: وكم كنت على دفع الاعتقاد لإبادة الآفات؟

en: Well sheesh, I thought you'd
    do it for free for a friend!
ar: شيش جيدا ، فكرت كنت تفعل ذلك مجانا لصديق!

en: But if you're going to be like that
    I think I left a health capsule down there.
    If you can clear it out, it's yours.
ar: ولكن اذا كنت تريد الذهاب ليكون مثل ذلك أعتقد أنني تركت كبسولة الصحية بانخفاض هناك. إذا كان يمكنك مسح بها ، انها لك.

en: Of course.
    I don't disappoint!
ar: بالطبع. أنا لا يخيب!

en: And thanks for the gift,
    by the way.
ar: والشكر لهدية بالمناسبة.

en: You're welcome.
ar: عفوا.

en: Well, dangit, this door is locked.
ar: حسنا ، dangit ، يتم تأمين هذا الباب.

en: Can't a guy sneak into his neighbor's
    basement uninvited these days?
ar: لا يمكن التسلل إلى الطابق السفلي الرجل جاره غير المدعوة في هذه الأيام؟

en: Nene's House
ar: نيني في البيت

en: Hah!
ar: ههه!

en: There's Nene's house, right up there!
ar: هناك منزل نيني ، وهناك ما يصل الحق!

en: A moment of your time sir?
ar: لحظة من وقتك يا سيدي؟

en: Sorry, I'm off to town!
    Not interested!
ar: آسف ، أنا قبالة إلى المدينة! لا تهتم!

en: But the town, you see ...
ar: لكن المدينة ، كنت انظر...

en: Not. Interested.
    Buzz off.
ar: لا. المهتمين. بهرب.

en: I don't care what you're preaching,
    go sell it to someone else.
ar: لا يهمني ما كنت الوعظ ، انتقل بيعه لشخص آخر.

en: Very well.
ar: جيد جدا.

en: Someday, those door-to-door people
    will realize that kind of hard-sell tactic
    just annoys people.
ar: يوما ما ، سيكون هؤلاء الناس من الباب إلى الباب تحقيق هذا النوع من الصعب بيع تكتيك فقط يزعج الناس.

en: The sooner, the better.
ar: وقبل ذلك ، كان ذلك أفضل.

en: To Nene's House
ar: إلى البيت ونيني

en: Twisted Trees
ar: الملتوية الأشجار

en: Underground Pool
ar: حمام سباحة تحت الأرض

en: Wandering Passage
ar: تجول الممر

en: Watery Alley
ar: زقاق المائي

en: You don't have enough money.
ar: ليس لديك ما يكفي من المال.

en: Nope, it's locked.
ar: كلا ، لتأمينه.

en: You have acquired a heart capsule.
    Your maximum HP has increased by one!
ar: كنت قد اكتسبت كبسولة القلب. وزاد الحد الأقصى من قبل حصان واحد!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another three to increase
    your maximum HP by one!
ar: كنت قد وجدت جزءا من كبسولة القلب. جمع ثلاثة آخرين لزيادة الحد الأقصى لحصان واحد!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another two to increase
    your maximum HP by one!
ar: كنت قد وجدت جزءا من كبسولة القلب. جمع اثنين آخرين لزيادة الحد الأقصى لحصان واحد!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another one to increase
    your maximum HP by one!
ar: كنت قد وجدت جزءا من كبسولة القلب. جمع واحد آخر لزيادة الحد الأقصى لحصان واحد!

en: You've collected enough parts to
    make a whole new heart capsule!
    Your maximum HP has increased by one!
ar: لقد جمعت لكم ما يكفي لجعل أجزاء ككل كبسولة قلبا جديدا! وزاد الحد الأقصى من قبل حصان واحد!

en: gliding wings
ar: أجنحة الطيران الشراعي

en: The gliding wings will allow
    you to glide through the air.
ar: سوف تسمح لك أجنحة مزلق لأنسل عن طريق الهواء.

en: heart
ar: قلب

en: The heart will give you
    an extra health point.
ar: وسوف أعطيك قلب نقطة صحية اضافية.

en: The power boots will
    make you jump higher.
ar: سوف بالتمهيد السلطة تجعلك الوثب العالي.

en: invincibility crystal
ar: لا تقهر الكريستال

en: The invincibility crystal unlocks
    invincibility powerups. Invincibility
    powerups will make you
    invincible for a short time.
ar: البلورة لا تقهر يفتح بووروبس لا تقهر. سوف لا تقهر بووروبس تجعلك لا يقهر لفترة قصيرة.

en: hyper crystal
ar: فرط الكريستال

en: The hyper crystal unlocks
    hyper powerups. Hyper
    powerups will heighten your
    reflexes, making the world
    seem to slow down around you.
ar: البلورة فرط يفتح بووروبس المفرط. وسوف تزيد من فرط بووروبس ردود الافعال الخاصة بك ، مما يجعل العالم يبدو أن تبطئ من حولك.

en: energy crystal
ar: الكريستال الطاقة

en: The energy crystal unlocks
    energy powerups. Energy
    powerups will allow you
    to shoot bolts of energy.
ar: الكريستال الطاقة يفتح بووروبس الطاقة. وسوف تسمح لك بووروبس الطاقة لاطلاق النار براغي من الطاقة.

en: The energy shield protects you
    from damage when you crouch.
ar: درع الطاقة يحميك من التلف عند الانحناء.

en: The speed boots will make
    you faster.
ar: سوف بالتمهيد سرعة تجعلك أسرع.

en: spit strengthener
ar: يبصقون سترينجذينير

en: The spit strengthener will extend
    the range you can spit.
ar: سوف يبصقون سترينجذينير توسيع النطاق الذي يمكن أن يبصق.

en: tongue extender
ar: اللسان الموسع

en: The tongue extender will extend
    the length of your tongue.
ar: وسوف الموسع اللسان تمديد طول اللسان.

en: Intense
ar: شديد

en: Unfair
ar: غير منصف

en: Milgram's Castle
ar: Milgram قلعة

en: The game has been saved.
ar: تم حفظ اللعبة.

en: Hi, Chopple.
ar: مرحبا ، Chopple.

en: Hey.
    Welcome to the store.
ar: مهلا. أرحب في المخزن.

en: Take your time, look around.
ar: تأخذ وقتك ، وننظر حولنا.

en: Loading textures.
ar: تحميل القوام.

en: Loading textures..
ar: تحميل القوام..

en: Loading textures...
ar: تحميل القوام...

en: Loading Frogatto character
ar: تحميل حرف Frogatto

en: Fixed The Long Haul (arcade level)
ar: ثابتة على المدى الطويل (مستوى الممرات)

en: Fixed instructions on titlescreen
ar: تعليمات ثابتة على titlescreen
