Frogatto - en to cs translation catalogue (215 entries)

en: Directions
cs: Instrukce

en: Jump
cs: Skok

en: Tongue
cs: Jazyk

en: Attack
cs: Útok

en: Back
cs: Zpět

en: Initializing custom object functions
cs: Inicializace vlastních funkcí objektů

en: Initializing textures
cs: Inicializace textur

en: Initializing tiles
cs: Inicializace dlaždic

en: Initializing GUI
cs: Inicializace GUI

en: Loading level
cs: Nahrávání úrovně

en: Music Volume:
cs: Hlasitost hudby:

en: Sound Volume:
cs: Hlasitost zvuků:

en: Resume
cs: Pokračovat

en: Controls...
cs: Ovládání ...

en: Return to Titlescreen
cs: Návrat na úvodní obrazovku

en: Exit Game
cs: Opustit hru

en: Reverse A and B
cs: Obrátit A a B

en: Version 1.2:
cs: Verze 1.2:

en: Version 1.1.1:
cs: Verze 1.1.1:

en: Version 1.1:
cs: Verze 1.1:

en: Version 1.0.3:
cs: Verze 1.0.3:

en: Other small bug fixes.
cs: Oparvy ostatních drobných chyb.

en: Version 1.0.2:
cs: Verze 1.0.2:

en: Added support for "darkness" in levels.
cs: Přidána podpora pro "tmu" v úrovních.

en: Added support for WVGA.
cs: Přidána podpora pro WVGA.

en: Made golden ants less ambiguous.
cs: Vyrobení jednoznačnější zlatí mravenci .

en: Fixed bug making certain music always play at full volume (iPhone).
cs: Opravena chyba , kterrá způsobovala, že některá hudba hrála vždy plně nahlas (iPhone).

en: Added option to reverse positions of A and B buttons (iPhone).
cs: Přidána možnost obrátit pozice A a B tlačítek (iPhone).

en: Added support for repeating levels (for arcade modes).
cs: Přidána podpora pro opakování úrovně (pro arkádové režimy).

en: Many small bug fixes.
cs: Opraveno mnoho malých chyb.

en: Version 1.0.1 (iPhone only):
cs: Verze 1.0.1 (poze iPhone):

en: Significantly improved controls, both functionally and graphically (iPhone).
cs: Výrazně zlepšení kontroly, funkčně a graficky (iPhone).

en: Fixed auto-saving on iOS4 where multitasking is supported (iPhone).
cs: Opraveno auto-ukládání na iOS4, kde je podpora  multitaskingu (iPhone).

en: Fixed bug where a dialog could repeat forever.
cs: Opravena chyba, kdy se dialog mohl opakovat donekonečna.

en: Fixed fullscreen mode (Mac/Windows).
cs: Opraven režim celé obrazovky (Mac / Windows).

en: Added customizable controls.
cs: Přidáno přizpůsobitelné ovládání.

en: Added half-hearts.
cs: Přidáno poloviční-srdce.

en: Minor level changes.
cs: Drobné změny v úrovních.

en: Updated music.
cs: Aktualizována hudba.

en: keywords:
cs: klíčová slova:

en: Pocket Money
cs: Kapesné

en: Try to eat all kinds of enemies.
cs: Snažte se jíst všechny druhy nepřátel.

en: Ambush!
cs: Přepadení!

en: Victory!
cs: Vítězství!

en: Stonepipe Bridge
cs: Most z kameného potrubí

en: I need to go up... There must be
    a way to activate this elevator.
cs: Musím jít nahoru ... Musí tam být 
    způsob, jak aktivovat tento výtah.

en: Burning Stone
cs: Hořící kámen

en: Chopple's General Store
cs: Chopple's obchod se smíšeným zbožím

en: Hi, again.
cs: Ahoj, ztnovu.

en: So, how did it go?
cs: Tak, jak to šlo?

en: Could've been worse.
cs: Mohlo to být horší.

en: Wow.
cs: Senzace.

en: What the...
cs: Co...

en: You!!
cs: TY!!

en: Yes
cs: Ano

en: You're an intruder, aren't you?!
cs: Jsi vetřelec, nebo nejsi?!

en: No
cs: Ne

en: There's no fooling me.
cs: Nedělej si ze mě legraci!

en: You look like a very
    suspicious character.
cs: Vypadáš, jako velmi 
    podezřelá postava.

en: Could you just step aside?
cs: Mohl byste jen krok stranou?

en: I need to take care
    of something in town.
cs: Musím se o cosi postarat
    ve městě.

en: Without this key,
    you're not getting anywhere.
cs: Bez tohoto klíče
    se nikam nedostaneš.

en: Okay.  Will you please lend
    me that key?
cs: Dobře.  Mohl by jsi mi ten klíč
    prosím půjčit?

en: No way!  Over my dead body!
cs: V žádném případě! Jen přes mou mrtvolu!

en: Hidden Cave
cs: Skrytá jeskyně

en: So, now what?
cs: Takže, co teď?

en: Well, as you know, the town
    is split into two halves.
cs: No, jak víš, město ⏎ je rozděleno do dvou polovin.

en: Milgram has this half of the town
    locked down tight, and he has
    most of the residents held prisoner.
cs: Milgram má tuto polovinu města 
    pevně uzamčenu a
    drží většinu obyvatel v zajetí.

en: They're tied up inside the houses,
    under guard. If you free them,
    I'm sure they can help you.
cs: Jsou svázáni uvnitř domů 
    a pod dozorem. Pokud je osvobodiíš, 
    jsem si jistý, že ti mohou pomoci.

en: Makes sense.
cs: To dává smysl.

en: Your big problem will be that
    the gate connecting the two halves
    of town has been locked.
cs: Tvůj velký problém bude, že 
    brána spojující dvě poloviny 
    města byla uzamčena.

en: Wow, so they seriously just packed up and left?
    That's amazing!
cs: Páni, vážně jen sbalili a odjeli? 
    To je úžasné!

en: Tell me about it.
cs: Řekni mi o tom.

en: So, how did you get out of your cage?
cs: Tak, jak jste se dostal ze své klece?

en: Well, they just let me out.
cs: No, oni mě prostě pusťili ven.

en: Weird.. that doesn't make any sense!
    Why would they just let you go?
cs: Divné .. to nedává žádný smysl! 
    Proč by tě oni nechali prostě jít?

en: Strange..
cs: Podivné ..

en: Who are you?
cs: Kdo jsi?

en: Maybe.
cs: Možná.

en: Eh, I've been better, but yeah, I'm okay.
cs: Eh, už jsem byl lepší, ale jo, jsem v pořádku.

en: Yeah.
    Sad to say, I can't pick locks.
    I got nothing.
cs: Jasně. 
    Smutné, nemohu rozebrat zámky.

en: So I'm stuck here, huh?
cs: Takže já zůstanu trčet tady, co?

en: Yep.
cs: Jo.

en: Hmm, you know, I know one thing
    that might help you..
cs: Hmm, víš, já vím jednu věc,
    které ti může pomoci ..

en: There's supposedly
    a secret room in this house.
cs: Existuje údajně 
    v tomto domě tajná místnost.

en: Oh really?  Where at?
cs: Opravdu?  Kde?

en: If I knew that, it wouldn't
    be much of a secret, would it?
cs: Kdybych to věděl, asi by to nebylo
    moc dobré tajemství, že?

en: Good luck!
cs: Hodně štěstí!

en: Jeez, I *swear* this house
    didn't look THIS big from the outside!
cs: Ježíši, já *přísahám* tento dům 
    nevypadal zvenku takto velký!

en: Central House
cs: Ústřední dům

en: Something's odd about this fireplace.
cs: Něco je divného na tomto krbu.

en: Wow, you guys look exactly alike.
cs: Wow, vypadáte úplně stejně.

en: We're twins.
cs: Jsme dvojčata.

en: Is there anything
    you can do to help us?
cs: Je něco, co 
    můžete udělat, abyste nám pomohli?

en: Not yet.
    Sorry.
cs: Zatím ne. 
    Promiňte.

en: Hey,
    I'm trying to help save the town.
cs: Hej, 
    snažím se pomoci zachránit město.

en: Can you give me any advice?
cs: Můžete mi dát nějakou radu?

en: The elder's house is off to the east,
    past the town gate.
cs: Dům stařešinů je úplně na východ, 
    od městské brány.

en: We saw Milgram's lieutenant go in there.
cs: Viděli jsme tam jít poručíka Milgrama.

en: How interesting.
cs: Jak zajímavé.

en: The Danger House
cs: Nebezpečný dům

en: Argh! Who in the world would
    design a house like this?
cs: Argh! Kdo na světě by mohl
    navrhnout dům jako je tento?

en: Fan House
cs: Zábavný dům

en: This is decidedly unpleasant.
cs: To je rozhodně nepříjemné.

en: You don't say.
cs: Neříkejte.

en: When I stepped in the door,
    it locked behind me.
cs: Když jsem vstoupil do dveří, 
    zamknuly se za mnou.

en: Know anything helpful
    about this house?
cs: Víte něco užitečného
    o tomto domě?

en: Unfortunately I don't.
    I was just visiting.
cs: Bohužel nevím. 
    Byl jsem jen na návštěvě.

en: Good luck.
cs: Hodně štěstí.

en: I'm working on it.
cs: Pracuji na tom.

en: That's good to hear!
cs: To je dobré slyšet!

en: Oh, hi, what's going on here?
cs: Oh, ahoj, co se to tu děje?

en: Who the hell are you?
cs: Kdo sakra jste?

en: The Elder's House
cs: Dům starců

en: Brute force against brute force won't work.
cs: Hrubá síla proti hrubé síle nebude fungovat.

en: Now what?
cs: Co teď?

en: Descent to Town
cs: Sestup do města

en: Downhill
cs: Z kopce

en: Frogatto's Room
cs: Frogattův pokoj

en: Meanwhile...
cs: Zatím ...

en: Uh...  I haven't the faintest idea.
    Guys?
cs: Uh ... Nemám nejmenší tušení. 
    Chlapci?

en: Where they were going, I don't know.
cs: Kam se chystají, já nevím.

en: Don't take no for an answer.
cs: Neužívejte ne jako odpověď.

en: Yes, sir!
cs: Ano, pane!

en: That will be all, gentlemen.
    Dismissed.
cs: To je vše, pánové. 
    Rozchod.

en: Hi.  Haven't seen you around before.
cs: Ahoj. Neviděl jsem tě předtím.

en: Yeah, I'm rather far from home
    at the moment.
cs: Jasně, jsem v tuto chvíli poměrně daleko 
    od domova.

en: So what are you doing?
cs: Tak co tu děláš?

en: No heads?
cs: Žádné hlavy?

en: Bah.
cs: Pche.

en: Of course.
cs: Samozřejmě.

en: That's nice.
cs: To je hezké.

en: If you don't mind,
    I'd kinda like to be left alone.
cs: Pokud vám to nevadí, 
    docela bych chtěl být sám.

en: Sure, okay...
cs: Jistě, v pořádku ...

en: Hey there,
    what's up?
cs: Ahoj, 
    co se děje?

en: Eh, trying to get this fire going.
cs: Eh, snažíme se tady rozdělat oheň.

en: Really?
    I don't see any wood.
cs: Opravdu? 
    Nevidím žádné dřevo.

en: Oh yeah, haha - it's a gas fire.
cs: Ach jo, haha - to jsou plynová kamna.

en: There's something wrong, though.
    Not enough gas is flowing.
cs: Je tam něco špatně.
    Když neproudí dostatek plynu.

en: It'll burn for a moment and then go out.
cs: Bude hořet chvíli a potom zhasne.

en: I think the gas flow is
    way lower than it should be.
cs: Myslím, že průtok plynu je 
    nižší, než by měl být.

en: What could cause that?
cs: Co by to mohlo způsobit?

en: Mmm, might be a clog.
    Might be some kind of corrosion.
cs: Mmm, může být ucpáná.
    Může tam být koroze.

en: Uh... how many valves lead up to this?
cs: Uh ... kolik ventilů k tomu vede?

en: Wow, that really sucks.
    I hope you can fix this.
cs: Páni, to je vážně otrava. 
    Doufám, že jsi to spravil.

en: Hey, what's new?
cs: Hej, co je nového?

en: World Map
cs: Mapa světa

en: Sir, there's something we need
    to bring to your attention.
cs: Pane, je tu něco, co vyžaduje 
    , vaši pozornost.

en: I've had a pretty rough day.
cs: Měl jsem docela těžký den.

en: Ugh.
    ...
cs: Fuj. ...

en: We can do this.
cs: Můžeme to udělat.

en: No!  You can't be...
cs: Ne! Nemůžete být ...

en: Hi, I'm Frogatto.
cs: Ahoj, já jsem Frogatto.

en: Who's here?
cs: Kdo je tady?

en: Frogatto!
    He's RIGHT HERE!
cs: Frogatto! 
    Je přímo tady!

en: We... We tried to stop him, but he's...
cs: My ... Snažili jsme se ho zastavit, ale on je ...

en: Yes.
cs: Ano

en: Yup, I'm Frogatto!
cs: Jo, já jsem Frogatto!

en: Fight!
cs: Boj!

en: Pinecone Park
cs: Park borovicových šišek

en: There must be a way around it.
cs: Musí existovat způsob, jak kolem něj.

en: Rocky Roots
cs: Skalnaté Kořeny

en: Hello there.
cs: Dobrý den.

en: A pleasure to meet you.
    I am Mortimer.
cs: Rád tě poznávám.
    Jsem Mortimer.

en: Ostensibly, I am a mole.
cs: Zdánlivě jsem krtek.

en: ...
    Okay.
cs: ...
    Dobře.

en: Perhaps more importantly, I am a bit of
    an astronomer and biologist, by trade.
cs: Snad ještě důležitější je, že jsem
    povoláním trochu astronom a biolog.

en: Oh, what a shame.
cs: Ach, jaká škoda.

en: I say! Who's there?
cs: Říkám! Kdo je tam?

en: Secluded Hut
cs: Chata na samoťě

en: Are you quite alright?
cs: Jste docela v pořádku?

en: Yeah.
    Who WAS that guy?!
cs: Jasně. 
    Kdo byl ten chlap?

en: One of Milgram's henchmen, no doubt.
cs: Jeden z nohsledů Milgrama, bezpochyby.

en: Wait, what?  Milgram?
cs: Počkat? Milgram?

en: I don't think I can promise anything,
    but if the opportunity presents itself,
    who knows?
cs: Nemyslím si, že to můžu slíbit,
    ale pokud se naskytne příležitost, 
    kdo ví?

en: User Interface Code
cs: Kód uživatelského rozhraní

en: Translation Coordinator
cs: Koordinátro překladu

en: SPECIAL THANKS:
cs: ZVLÁŠTNÍ PODĚKOVÁNÍ:

en: Exactly!
cs: Přesně!

en: Would you have any suggestions?
cs: Máte nějaké návrhy?

en: One or two.
cs: Jeden, nebo dva.

en: The End
cs: Konec

en: Select a level:
cs: Vyberte úroveň:

en: (cancel)
cs: (zrušit)

en: LOAD GAME
cs: NAHRÁT HRU

en: NEW GAME
cs: NOVÁ HRA

en: Hey Nene, what's cooking?
cs: Hej Nene, co vaříš?

en: I'm making a cake.
    Would you like to have some?
cs: Dělám koláč. 
    Chtěli byste nějaký?

en: Nah, I'd better get to town.
cs: Ne, raději bych se dostal do města.

en: It's a Fire Talisman, and I'd like you to have it.
cs: Je to Oheňivý talisman, a rád bych, abyste si ho vzal.

en: Wow... That's... awesome, but
    why on earth are you giving this to me?
cs: Senzace ... To je ... úžasné, ale 
    proč mi to proboha dáváš?

en: Honestly?  I had originally meant to
    give it to you as a birthday present.
cs: Upřímně?  Původně jsem chtěl 
    dát vám to, jako dárek k narozeninám.

en: You're welcome.
cs: Není zač.

en: Twisted Trees
cs: Zkroucené stromy

en: My head still hurts...
cs: Moje hlava stále bolí ...

en: Underground Pool
cs: Podzemní bazén

en: Watery Alley
cs: Vodní ulička

en: You don't have enough money.
cs: Nemáte dost peněz.

en: You have acquired a heart capsule.
    Your maximum HP has increased by one!
cs: Získali jste kapsli srdce. 
    Vaše maximální HP se zvýšila o jednu!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another three to increase
    your maximum HP by one!
cs: Našli jste část kapsle srdce. 
    Seberte další tři a zvýšite 
    své maximální HP o jednu!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another two to increase
    your maximum HP by one!
cs: Našli jste část kapsle srdce. 
    Seberte další dvě a zvýšite 
    své maximální HP o jednu!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another one to increase
    your maximum HP by one!
cs: Našli jste část kapsle srdce. 
    Seberte další jednu a zvýšite 
    své maximální HP o jednu!

en: You've collected enough parts to
    make a whole new heart capsule!
    Your maximum HP has increased by one!
cs: Jste nasbírali dostatek dílů, pro
    vytvoření zcela nové kapsle srdce!
    Vaše maximální HP se zvýšila o jednu!

en: heart
cs: shrdce

en: The heart will give you
    an extra health point.
cs: Srdce vám dá 
    bod zdraví navíc.

en: invincibility crystal
cs: krystal neporazitelnosti

en: energy crystal
cs: krystal energie

en: Milgram's Castle
cs: Milgramův hrad

en: The game has been saved.
cs: Hra byla uložena.

en: Hi, Chopple.
cs: Ahoj, Chopple.

en: Hey.
    Welcome to the store.
cs: Ahoj. 
    Vítejte v obchodu.

en: Take your time, look around.
cs: Udělejte si čas se rozhlédnout.

en: Loading textures.
cs: Nahrávání textur.

en: Loading textures..
cs: Načítání textur..

en: Loading textures...
cs: Načítání textur...
