Frogatto - en to el translation catalogue (342 entries)

en: Directions
el: Οδηγίες

en: Jump
el: Άλμα

en: Tongue
el: Γλώσσα

en: Attack
el: Επίθεση

en: Back
el: Επιστροφή

en: Select save slot to use.
el: Επίλεξε την θέση αποθήκευσης για χρήση.

en: Select save slot to load.
el: Επίλεξε την θέση αποθήκευσης για φόρτωση.

en: Achievement Unlocked!
el: Ξεκλειδώσες Κατόρθωμα!

en: Initializing custom object functions
el: Αρχικοποίηση προσαρμοσμένων λειτουργιών αντικειμένων

en: Initializing textures
el: Αρχικοποίηση υφών

en: Initializing tiles
el: Αρχικοποίηση πλακακιών

en: Initializing GUI
el: Αρχικοποίηση γραφικού περιβάλλωντος

en: Loading level
el: Φόρτωση επιπέδου

en: Music Volume:
el: Έντασης μουσικής:

en: Sound Volume:
el: Ένταση ήχου:

en: Resume
el: Συνέχεια

en: Controls...
el: Χειρισμός...

en: Return to Titlescreen
el: Επιστροφή στην κεντρική οθόνη.

en: Exit Game
el: Έξοδος Παιχνιδιού

en: Reverse A and B
el: Αντιστροφή Α και Β

en: Version 1.2:
el: Έκδοση 1.2:

en: Version 1.1.1:
el: Έκδοση 1.1.1:

en: New translation: Italian
el: Νέα μετάφραση: Ιταλικά

en: Version 1.1:
el: Έκδοση 1.1:

en: Added translation support, with 4 complete translations: French, Brazilian Portuguese, Chinese (Simplified), and Japanese.
el: Προσθήκη υποστήριξης για μετάφραση, με 4 πλήρες μεταφράσεις στα: Γαλλικά, Πορτογαλικά Βραζιλίας, Κινέζικα (Απλοποιημένα) και Ιαπωνικά.

en: Version 1.0.3:
el: Έκδοση 1.0.3:

en: Other small bug fixes.
el: Άλλες διορθώσεις μικρών σφαλμάτων.

en: Version 1.0.2:
el: Έκδοση 1.0.2:

en: Added support for WVGA.
el: Προσθήκη υποστήριξης για WVGA.

en: Many small bug fixes.
el: Πολλές διορθώσεις μικρών σφαλμάτων.

en: Version 1.0.1 (iPhone only):
el: Έκδοση 1.0.1 (μόνο για iPhone):

en: To find out more about the game please visit http://www.frogatto.com/
el: Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα για το παιχνίδι, επισκέψου το http://www.frogatto.com/

en: Reviews:
el: Κριτικές:

en: - [3/4 SlideToPlay.com] "a fun and surprisingly deep platformer"
el: - [3/4 SlideToPlay.com] «ένα διασκεδαστικό και εκπλητικά βαθύ παιχνίδι πλατφόρμας»

en: - [n/a TouchArcade.com] "totally worth checking out."
el: - [δ/ι TouchArcade.com] «απολύτως αξίζει την προσοχή σας.»

en: keywords:
el: λέξεις-κλειδιά:

en: Pocket Money
el: Χαρτζιλίκι

en: Collect ten coins.
el: Μάζεψε 10 κέρματα.

en: Nature Boy
el: Παιδί της Φύσης

en: Put a water beetle back in water.
el: Βάλε σκαθάρι νερού πάλι μέσα στο νερό.

en: Nice Try...
el: Καλή Προσπάθεια...

en: Numismatologist
el: Νομισματολόγος

en: Collect a thousand coins.
el: Μάζεψε χίλια κέρματα.

en: Complete the game within 1 hour.
el: Ολοκλήρωσε το παιχνίδι μέσα σε 1 ώρα.

en: Kill 5 enemies in 10 seconds.
el: Σκότωσε 5 εχθρούς μέσα σε 10 δευτερόλεπτα.

en: Collect 15 points cubes in a row.
el: Σύλλεξε 15 κύβους πόντων στη σειρά.

en: Kill 10 of the same type of enemy in a row.
el: Σκότωσε 10 του ίδιου τύπου εχθρών στη σειρά

en: Ambush!
el: Αιφνιδίασμος!

en: Victory!
el: Νίκη!

en: Stonepipe Bridge
el: Πέτρινη Γέφυρα

en: Maintenance Shaft
el: Άξονας Συντήρησης

en: The Long Haul
el: Η Μεγάλη Απόσταση

en: Wild New Wonder
el: Άγριο Νέο Θαύμα

en: Bombing Fools
el: Ανόητοι Βομβαρδισμοί

en: Well, you made it!
el: Λοιπόν, τα κατάφερες!

en: Now just up ahead there is a gate.
    If you can get through it,
    you'll make it to the limestone caverns.
    There is said to be a way into the
    basement floors of Milgram's compound,
    somewhere in the caverns.
el: Τώρα λίγο πιο πάνω είναι μια πύλη.\n
    Αν μπορείς να την περάσεις,\n
    θα φτάσεις στο σπήλαι ασβεστόλιθου.\n
    Λένε πως υπάρχει εκεί δρομος προς τους\n
    υπόγειους ορόφους του στρατόπεδου\n
    του Μίλγκραμ, κάπου στα σπήλαια.

en: I'm afraid so.
el: Πολύ το φοβάμαι.

en: Bon Bosque
el: Καλό Δάσος

en: Bug Mining
el: Εξόρυξη Εντόμων

en: Burn and Bubble
el: Έγκαυμα και Φυσαλίδες

en: I need to go up... There must be
    a way to activate this elevator.
el: Πρέπει να πάω πάνω... πρέπει να υπάρχει\n
    κάποιος τρόπος για να ενεργοποιήσω αυτό το ασανσέρ.

en: Burning Stone
el: Φλεγόμενη Πέτρα

en: Caverns of Holes
el: Σπήλαια των Τρυπών

en: Central Services
el: Κεντρικές Υπηρεσίες

en: Chopple's General Store
el: Γενικό Κατάστημα του Chopple

en: Hi, again.
el: Γεια σου, ξανά.

en: So, how did it go?
el: Λοιπόν, πώς πήγε;

en: Could've been worse.
el: Θα μπορούσε να είχε πάει χειρότερα.

en: Wow.
el: Γουάου.

en: Really?
    He's never talked about this?
el: Αλήθεια;
    Δεν έχει μιλήσει ποτέ γι'αυτό;

en: Never.
el: Ποτέ.

en: Yeah.  Geez.
    So, uh, here's what I think we know:
el: Εντάξει.  Έλεος.\n
    Λοιπόν, εε, αυτά νομίζω πως τα ξέρουμε:

en: We know he's clearly run afoul
    of Milgram, somehow.
el: Ξέρουμε πως έχει ξεκάθαρα ενοχλήσει\n
    τον Μιλγκραμ, με κάποιο τρόπο.

en: We also know Milgram's not interested
    in taking over the town, because he
    essentially just did, and gave it up.
el: Επίσης ξέρουμε πως δεν ενδιαφέρει\n
    τον Μιλγκραμ η κυβέρνηση την πόλης, γιατί\n
    ουσιαστικά μόλις την πήρε, και μετά την παρέτησε.

en: Awesome!
el: Τέλεια!

en: Ahh, there you are!
el: Αα, ωστέ εδώ είσουνα!

en: Crevice Bridge
el: Γέφυρα με ρωγμές

en: What the...
el: Τι στο...

en: You!!
el: Εσύ!!

en: Yes
el: Ναι

en: You're an intruder, aren't you?!
el: Είσαι εισβολέας, έτσι δεν είναι;

en: I thought so!
el: Το περίμενα!

en: No
el: Όχι

en: There's no fooling me.
el: Δεν ξεγελιέμαι εύκολα.

en: You look like a very
    suspicious character.
el: Μοιάζεις με ένα πολύ\n
    ύποπτο άτομο.

en: Could you just step aside?
el: Θα μπορούσες απλά να κάνεις στην άκρη;

en: I need to take care
    of something in town.
el: Πρέπει να\n
    τακτοποιήσω κάτι στην πόλη.

en: Well, I can't let anyone
    past this gate.
el: Λοιπόν, δεν μπορώ να αφήσω κανέναν\n
    να περάσει αυτή την πύλη.

en: Without this key,
    you're not getting anywhere.
el: Χωρίς αυτό το κλειδί,\n
    δεν μπορείς να πάς πουθενά.

en: Okay.  Will you please lend
    me that key?
el: Εντάξει.  Μπορείς σε παρακαλώ να μου δανείσεις\n
    αυτό το κλειδί;

en: No way!  Over my dead body!
el: Με τίποτα!  Πάνω από το πτώμα μου!

en: We can do that.
el: Μπορούμε να το κάνουμε αυτό.

en: Crevice Village
el: Χωριό με ρωγμές

en: Hidden Cave
el: Κρυφή Σπυλιά

en: Ahh, good, you made it
    through there in one piece!
el: Ααα, ωραία, τα κατάφερες\n
    ανάμεσα είναι ένα κομμάτι!

en: Yeah, those goons
    had a little ambush set up.
el: Ναι, αυτοί οι μπράβοι\n
    είχαν στήσει μια μικρή ενέδρα.

en: So, now what?
el: Και τώρα τι κάνουμε;

en: Well, as you know, the town
    is split into two halves.
el: Λοιπόν, όπως γνωρίζεις, η πόλη\n
    είναι χωρισμένη σε δύο μέρη.

en: Milgram has this half of the town
    locked down tight, and he has
    most of the residents held prisoner.
el: Ο Μίλγκραμ έχει αυτό το μισό της πόλης\n
    ασφικτικά κλειδωμένο, και έχει τους\n
    περισσότερους κατοίκους κρατούμενους.

en: They're tied up inside the houses,
    under guard. If you free them,
    I'm sure they can help you.
el: Είναι δεμένοι μέσα στα σπίτια,\n
    περιφρουρουμενοι. Εάν τους ελευθερώσεις,\n
    είμαι βέβαιος ότι μπορούν να σε βοηθήσουν.

en: Makes sense.
el: Είναι λογικό.

en: Your big problem will be that
    the gate connecting the two halves
    of town has been locked.
el: Το μεγάλο πρόβλημα σου θα είναι ότι\n
    η πύλη που συνδέει τα δύο μισά\n
    της πόλης έχει κλειδωθεί.

en: And I don't think there's a guard next
    to it, whom you can steal the key from.
el: Και δεν νομίζω ότι υπάρχει φύλακας δίπλα\n
    σε αυτό,απο τον οποίο μπορείς να κλέψεις το κλειδί.

en: In fact I don't think there IS a key.
    I think that door might be machine-controlled.
el: Προσωπικά, αμφιβάλω ότι υπάρχει ΚΑΝ κλειδί.
    Νομίζω ότι η πόρτα ελέγχεται από μηχανή.

en: I don't know where the controls would be,
    though.  I'm not from here, after all.
el: Πάντως δεν ξερώ που έβαλαν τους έλεγχους.
    Εξάλλου, δεν είμαι από εδώ.

en: Asking one of the prisoners is probably
    our best bet for a clue.
el: Ρωτώντας έναν από τους φυλακισμένους είναι πιθανώς
    το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε για ένα στοιχείο.

en: Hey! Over here!
el: Εϊ! Εδω Πέρα!

en: Wow, so they seriously just packed up and left?
    That's amazing!
el: Γουαου, δηλαδή σοβαρά τα μάζεψαν όλα και έφυγαν;
    Αυτό είναι τρομερό!

en: Tell me about it.
el: Τι να σου πω.

en: So, how did you get out of your cage?
el: Λοιπόν, πως βγήκες από το κλουβί σου;

en: Well, they just let me out.
el: Απλά με άφησαν να βγω έξω.

en: What?!
    They ... as in Milgram's kitties?
el: Τι;;\n
    Εννοείς... οι γάτες του Μίλγκραμ;

en: ^Yeah.
el: ^Ναι.

en: Weird.. that doesn't make any sense!
    Why would they just let you go?
el: Περίεργο... μα δεν βγάζει νόημα!\n
    Μα γιατί δεν σε αφήνουν να φύγεις;

en: That's very interesting...
el: Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον...

en: Strange..
el: Περίεργο..

en: No, I didn't hear this.
el: Όχι, δεν το άκουσα αυτό.

en: Yeah, I'll check it out.
el: Ναι, θα το ελέγξω.

en: So!  I've unlocked this gate, here.
el: Λοιπόν! Ξεκλείδωσα αυτή την πύλη, εδώ.

en: ...Sorry.
el: ...Συγνώμη.

en: Through there,
    is the way to where Milgram lives.
el: Μέσα από εκεί,\n
    είναι ο δρόμος όπου ζεί ο Μίλγκραμ.

en: Watch your head in there.
el: Πρόσεξε το κεφάλι σου εκεί μέσα.

en: Past that, and you come to the forest.
el: Πέρασε αυτό, και θα έρθεις στο δάσος.

en: I haven't been there in a long time,
    so I'm not sure what's become of it.
el: Δεν έχω πάει εκεί για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα,\n
    έτσι δεν είμαι σίγουρος τι έχει απομείνει από αυτό.

en: Hey guys!
el: Έϊ παιδιά!

en: What do you mean?
el: Τι εννοείς;

en: Who are you?
el: Ποιος είσαι;

en: That's nutty.
el: Είσαι τρελός.

en: Got any advice?
el: Έχεις καμία συμβουλή;

en: Yeah, that key right next to you -
    I think that unlocks a house that
    has the controls to the town gate.
el: Ναι, αυτό το κλειδί ακριβώς δίπλα σου\n
    - νομίζω πως ξεκλειδώνει την πόρτα του\n
    σπιτιού που έχει τους έλεφχους για την πύλη.

en: Maybe.
el: Πιθανών.

en: I've seen it one time, it's in the
    house up and to your left from here;
    up in the cliffside.
el: Το έχω δει μια φορά, είναι στο σπίτι\n
    πάνω και αριστερά από εδώ·\n
    επάνω στον βράχο.

en: Keep an eye out for it!
el: Πρόσεξε το!

en: Will do.  Catch ya around.
el: Θα το κάνω. Τα λέμε.

en: Ah, I see..
    carry on then.
el: Α, κατάλαβα..\n
    Περάστε.

en: Hey, Hedge, you alright?
el: Εϊ, Hedge, είσαι εντάξει;

en: Eh, I've been better, but yeah, I'm okay.
el: Ε, υπήρξα και καλύτερα, αλλά ναι, είμαι εντάξει.

en: Besides the obvious cage situation.
el: Εκτός από την προφανή κατάσταση με το κλουβί.

en: Yeah.
    Sad to say, I can't pick locks.
    I got nothing.
el: Ναι.\n
    Λυπάμαι που το λέω, δεν μπορώ να παραβιάσω κλειδαριές.\n
    Δέν έχω τίποτα.

en: So I'm stuck here, huh?
el: Λοιπόν ξέμεινα εδώ, ε;

en: Yep.
el: Ναι.

en: Hmm, you know, I know one thing
    that might help you..
el: Χμμ, ξέρεις, γνωρίζω κάτι\n
    που μπορεί να σε βοηθήσει..

en: There's supposedly
    a secret room in this house.
el: Υποτίθεται οτι υπάρχει\n
    ένα μυστικό δωμάτιο σε αυτό το σπίτι.

en: Oh really?  Where at?
el: Αλήθεια; Που ακριβώς;

en: If I knew that, it wouldn't
    be much of a secret, would it?
el: Αν το ήξερα δεν θα ήταν\n
    και πολύ μυστικό, έτσι δεν είναι;

en: Figures.
    Well, thanks for the help!
el: Μαντεύω.\n
    Λοιπόν, ευχαριστώ για τη βοήθεια!

en: Good luck!
el: Καλή τύχη!

en: Jeez, I *swear* this house
    didn't look THIS big from the outside!
el: Καλά, *ορκίζομαι* πως αυτό το σπίτι\n
    δεν έδειχνε ΤΟΣΟ μεγάλο από έξω!

en: The Elevator House
el: Το Σπίτι Ανελκυστήρας

en: Central House
el: Κεντρικό Σπίτι

en: Something's odd about this fireplace.
el: Κάτι είναι περίεργο σχετικά με αυτό το τζάκι.

en: Wow, you guys look exactly alike.
el: Πω πω, παιδιά μοιάζεται σαν δύο σταγονες νερό.

en: We're twins.
el: Είμαστε δίδυμα.

en: Is there anything
    you can do to help us?
el: Υπάρχει κάτι\n
    που μπορείς να κάνεις για να μας βοηθήσεις;

en: Not yet.
    Sorry.
el: 'Οχι ακόμα.\n
    Λυπάμαι.

en: Hey,
    I'm trying to help save the town.
el: Ε,\n
    προσπαθώ να βοηθήσω με το σώσιμο της πόλης.

en: Can you give me any advice?
el: Μπορείς να μου δώσεις καμία συμβουλή;

en: Yeah.
el: Φυσικά.

en: The elder's house is off to the east,
    past the town gate.
el: Το σπίτι του γέροντα είναι προς τα ανατολικά,\n
    περνώντας από την πύλη της πόλης.

en: We saw Milgram's lieutenant go in there.
el: Είδαμε τον υπολοχαγός του Μίλγκραμ πάει εκεί.

en: How interesting.
el: Πολύ ενδιαφέρον.

en: The Danger House
el: Το Σπίτι Κινδύνου

en: It says, "Central Gate Control"
    That's what we want!
el: Λέει, «Κεντρικός Έλεγχος Πύλης»\n
    Αυτό ακριβώς που ψάχναμε!

en: Argh! Who in the world would
    design a house like this?
el: Αχ! Ποιος στο καλό θα\n
    σχεδίαζε σπίτι σαν κι αυτό;

en: Fan House
el: Σπίτι Ανεμιστήρων

en: Hmmm...
el: Χμμμ...

en: It seems I'm trapped inside this house.
el: Φαίνεται πως είμαι παγιδευμένος σε αυτό το σπίτι.

en: I guess the only way out, is in!
el: Υποθέτω πως η μόνη έξοδος είναι η είσοδος!

en: This is decidedly unpleasant.
el: Αυτό είναι αναμφισβήτητα δυσάρεστο.

en: You don't say.
el: Α μπα;

en: When I stepped in the door,
    it locked behind me.
el: Όταν πέρασα από την πόρτα\n
    κλείδωσε πίσω μου.

en: Know anything helpful
    about this house?
el: Γνωρίζεις τίποτα χρήσιμο\n
    για αυτό το σπίτι;

en: Unfortunately I don't.
    I was just visiting.
el: Δυστυχώς δεν γνωρίζω.\n
    Ήμουν απλά επισκέπτης.

en: Marvelous ventilation, though.
el: Θαυμάσιος εξαερισμός, όμως.

en: Good luck.
el: Καλή τύχη.

en: How's that business with Milgram going?
el: Πώς πάνε οι δουλειές με τον Μίλγκραμ;

en: I'm working on it.
el: Το κοιτάω αμέσως.

en: That's good to hear!
el: Χαίρομαι που το ακούω!

en: I have no idea what you're talking about.
el: Δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάς.

en: Oh, no you don't!
el: Ωχ, όχι δεν πρόκειται!

en: Oh, hi, what's going on here?
el: Ωχ, γειά, τι συμβαίνει εδώ;

en: Who the hell are you?
el: Ποιος στο καλό είσαι εσύ;

en: Okay, I've had enough!  I'm going home.
el: Εντάξει, αρκετά ως εδώ! Πηγαίνω στο σπίτι.

en: Whoa...
    ... is that what I think it is?
el: Πω πω...
    ...είναι αυτό που νομίζω ότι είναι;

en: It is indeed, my boy!
el: Είναι πράγματι, αγόρι μου!

en: Yes.
    Yes it was.
el: Ναι.
    Ναι ήταν.

en: ...And?
el: ...Και;

en: And what?
el: Και τι;

en: Nope.
    Not until you answer my question!
el: Όχι.\n
    Όχι μέχρι να απαντήσεις την ερώτησή μου!

en: Wait,
    did he think you were actually the mayor?
el: Κατσε.\n
    νόμιζε σοβαρά πως εσύ ήσουν ο δήμαρχος;

en: YES!
el: ΝΑΙ!

en: Not exactly.
el: Όχι ακριβώς.

en: The Elder's House
el: Το Σπίτι του Γέροντα

en: I better leave this key here.
el: Καλύτερα να αφήσω αυτό το κλειδί εδώ.

en: Hey!
el: Εϊ!

en: Milgram's trying to seal off the town,
    so no one gets in or out.
el: Ο Μίλγκραμ προσπαθεί να αποκλείσει την πόλη,\n
    για να μην μπένει ή βγένει τίποτα.

en: That might have been why
    he tried to take out that bridge.
el: Αυτός μπορεί να ήταν ο λόγος\n
    που προσπάθησε να καταστρέψει τη γέφυρα.

en: If you're thinking to go in there,
    you might reconsider.
el: Αν σκέφτεσε να πάς εκεί μέσα,\n
    ίσως να το ξανασκεφτείς.

en: Well, yeah,
    I was gonna go in there.
el: Λοιπόν, ναι,\n
    ήμουν έτοιμος να πάω εκεί μέσα.

en: I mean, what are we gonna do,
    sit on our butts here?
el: Θέλω να πω, τι θα κάνουμε,\n
    θα στρογγυλοκαθόμαστε εδώ;

en: No, no...
    but I was hoping we'd go in in force.
el: Όχι, όχι...
    αλλά ήλπιζα ότι θα πάμε μέσα με τη βία.

en: Against Milgram? Really?
el: Ενάντια στον Μίλγκραμ; Σοβαρά;

en: Yes... oh dear.
    I see what you mean.
el: Ναι... ωχ αμάν.\n
    Καταλαβαίνω τι εννοείς.

en: There's got to be something
    we can use to our advantage,
    but "numerical superiority" isn't it.
el: Πρέπει να υπάρχει κάτι\n
    που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε προς όφελός μας,\n
    αλλά η «αριθμητική υπεροχή» δεν είναι.

en: To my knowledge, yes.
el: Απο όσο γνωρίζω, ναι.

en: Maybe I can talk my way around him?
el: Ίσως μπορώ να μιλήσω με τον τρόπο μου για αυτόν;

en: Worse comes to worse,
    I can just run for it.  Right?
el: Απο το κακό στο χειρότερο,\n
    δεν χάνω τίποτα να το προσπαθήσω. Σωστά;

en: I do hope so.
    Good luck!
el: Το ελπίζω.\n
    Καλή τύχη!

en: Now what?
el: Τώρα τι;

en: Dark Corridor
el: Σκοτεινός Διάδρομος

en: Darkness Central
el: Κέντρο Σκοταδιού

en: Descent to Town
el: Κάθοδος στην Πόλη

en: Downhill
el: Κατήφορος

en: The Entrance
el: Η Είσοδος

en: I'm Frogatto.
el: Με λένε Φρογκάττο.

en: Do Frogattoes live in caves?
el: Μένουν όλοι οι Φρογκάττοι σε σπήλαια;

en: We're called 'Frogs', actually...
    I guess sometimes we do, but I don't.
el: Βασικά, συνήθως μας αποκαλλούνε «βάτραχους»...\n
    Υποθέτω πως ναι, μερικές φορές, αλλά όχι εγώ.

en: Flooded Caverns
el: Πλημμυρισμένα Σπήλαια

en: Oh geez! I overslept!
el: Ωχ, όχι! Αποκοιμήθηκα!

en: Frogatto's Room
el: Το Δωμάτιο του Φρογκάττο

en: You need to get up earlier.
el: Θα πρέπει να σηκώνεσαι νωρίτερα.

en: I'll check back later, then.
el: Θα ξανακοιτάξω αργότερα, τότε.

en: I got tired of waiting,
    and ate by myself.
el: Κουραστεί να περιμένω,\n
    και το έφαγα μόνος μου.

en: Leftovers are in the fridge.
el: Τα αποφάγια είναι στο ψυγείο.

en: Hey, Frogatto.
el: Εϊ, Φρογκάττο.

en: Uhm... yes?
el: Εεε... παρακαλώ;

en: We need some help around here.
el: Χρειαζόμαστε λίγη βοήθεια εδώ γύρω.

en: Yeah, I know.  I'll try.
el: Ναι, το ξέρω.  Θα προσπαθήσω.

en: Frogatto's House
el: Το Σπίτι του Φρογκάττο

en: Pato's Room
el: Το Δωμάτιο της Πάτο

en: Right...
el: Σωστά...

en: Yes, sir!
el: Μάλιστα, κύριε!

en: If you already know how to play,
    then just walk to the next level.
el: Εάν γνωρίζεις ήδη πώς να παίξεις,\n
    τότε απλά προχώρησε στο επόμενο επίπεδο.

en: Frogatto's world is a dangerous place.
el: Ο κόσμος του Frogatto είναι ένα επικίνδυνο μέρος.

en: You can grab enemies with the tongue,
    and then spit them back out.
el: Μπορείς να αρπάξεις τους εχθρούς με τη γλώσσα,\n
    και στη συνέχεια να τους αποβάλεις προς τα έξω.

en: If you drink from them,
    you will restore all of your health!
el: Αν πιείς από αυτά, θα αποκαταστήσει όλη την υγεία σου!

en: AAAAAAH! I CAN'T FLY!
el: ΑΑΑΑΑΑΑ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ!

en: Killer Bunnies
el: Λαγουδάκια Δολοφόνοι

en: It says, "Today's Special:
    Caesar Salad and Avocado Wraps"
el: Λέει, «Σημερινή Σπέσιαλ:\n
    Σαλάτα του Καίσαρα και Τορτίγια Αβοκάντο»

en: WHOA!
el: ΟΠΑ!

en: What's wrong?!
el: Όλα καλά;;

en: Was I asleep?
el: Κοιμόμουνα;

en: It's possible you were.
el: Είναι δυνατόν να κοιμόσουνα.

en: I think I'm going to go back to sleep.
el: Μου φαίνεται πως θα πάω πάλι για ύπνο.

en: I'm pretty tired, you see...
el: Είμαι αρκετά κουρασμένος, απ'ότι βλέπεις...

en: Do you ever feel like that?
el: Εσύ νιώθες ποτέ καπώς έτσι;

en: All the time.
el: Συνεχώς.

en: Ha.
el: Χα.

en: Uh...
el: Εε...

en: That's nice.
el: Χαίρω πολύ.

en: Right?
el: Σωστά;

en: No!  You can't be...
el: Όχι! Δεν γίνεται να είσαι...

en: Hi, I'm Frogatto.
el: Γεια σας, είμαι ο Φρογκάττο.

en: Oh crap, oh crap!
    Boss! He's here!
el: Ωχ θέε μου, ωχ θέε μου!\n
    Αρχηγέ! Είναι εδώ!

en: Who's here?
el: Ποιός είναι εδώ;

en: Frogatto!
    He's RIGHT HERE!
el: Ο Φρογκάττο!\n
    Είναι ΕΔΩ ΠΕΡΑ!

en: The intruder?
    How did he get in here?
el: Ο εισβολέας;\n
    Πως μπείκε εδώ μέσα

en: We... We tried to stop him, but he's...
el: Προσ... Προσπαθήσαμε να τον σταματήσουμε, αλλά είναι...

en: Get out of the way!
el: Φύγε απ'τη μέση!

en: Yes.
el: Ναι.

en: What was it you wanted?
el: Τι ήταν αυτό που ήθελες;

en: Yup, I'm Frogatto!
el: Ναί, είμαι ο Frogatto!

en: I am?
el: Είμαι;

en: Sure...
el: Πες...

en: ...but the subject's going to be:
    "What happens to trespassers."
el: ...αλλά το θέμα θα είναι:\n
    «Τι γίνεται στους παραβάτες.»

en: Milgram's Throne Room
el: Αίθουσα του Θρώνου του Μίλγκραμ

en: North Courtyard
el: Βόρεια Αυλή

en: Rocky Roots
el: Πέτρινες ρίζες

en: Hello there.
el: Γεια σου.

en: A pleasure to meet you.
    I am Mortimer.
el: Χαίρομαι που σε γνωρίζω.\n
    Είμαι ο Μόρτιμερ.

en: ...
    Okay.
el: ...\n
    Εντάξει.

en: Oh, what a shame.
el: Ω, τι κρίμα.

en: I say! Who's there?
el: Επαναλαμβάνω! Ποιος είναι εκεί;

en: Yeah.
    Who WAS that guy?!
el: Ναι.\n
    Ποιος στο καλό ήταν αυτός ο τύπος;;;

en: One of Milgram's henchmen, no doubt.
el: Προφανώς ήταν ένας από τους μπράβους του Μίλγκραμ.

en: They may have seen me talking to you,
    I can't be sure.
el: Μπορεί να με είδαν να μιλάω με εσένα,\n
    Δεν είμαι σίγουρος.

en: Wait, what?  Milgram?
el: Κάτσε, τι;  Ο Μίλγκραμ;

en: Programmer • Sound and iOS Code
el: Προγραμματιστής • Ήχος και Κώδικας iOS

en: Lead Programmer
el: Κύριος Προγραμματιστής

en: Artist • Characters, Monsters, and Props
el: Καλλιτέχνης • Χαρακτήρες, Τέρατα και Στηρίγματα

en: Artist • House interiors and exteriors
el: Καλλιτέχνης • Εσωτερικοί και εξωτερικού χώροι σπιτιών

en: Translation Coordinator
el: Συντονιστής Μετάφρασης

en: Bug Fixer
el: Διορθωτής Σφαλμάτων

en: Translation Code
el: Κωδικός Μετάφρασης

en: Our Players
el: Οι Παίκτες

en: Bug Reports/Fixes
el: Αναφορές/Διορθώσεις Σφαλμάτων

en: Artist • Characters, Monsters, Props, Terrain
el: Καλλιτέχνης • Χαρακτήρες, Τέρατα, Στηρίγματα, Έδαφος

en: Writer • Wrote Main Story and Most Dialogue
el: Συγγραφέας • Έγραψε την Κύρια Ιστορία και τον Περισσότερο Διάλογο

en: Level Designer • seaside, town, and forest
el: Σχεδιαστής Επιπέδων • παραλία, πόλη και δάσος

en: Musician
el: Μουσικός

en: Sound Effect Designer
el: Σχεδιαστής Ηχητικών Εφέ

en: SPECIAL THANKS:
el: ΕΙΔΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ:

en: So let me get this straight...
el: Επιτρέψτε μου λοιπόν να καταλάβω...

en: Exactly!
el: Ακριβώς!

en: That's right!
el: Πολύ σωστά!

en: So where was I?
el: Λοιπόν που είχα μείνει;

en: Incredible.
el: Απίστευτο.

en: Except the elder.
el: Εκτός από τον γέροντα.

en: The End
el: Το Τέλος

en: The North Tower
el: Ο Βόρειος Πύργος

en: Show us what you can do!
el: Δείξε μας τι μπορείς να καταφέρεις!

en: EXIT
el: ΕΞΟΔΟΣ

en: Select a level:
el: Επιλέξε ένα επίπεδο:

en: (cancel)
el: (Άκυρο)

en: CLIMB
el: ΣΚΑΡΦΑΛΩΣΕ

en: RUN
el: ΤΡΕΞΕ

en: Play!
el: Παίξε!

en: LOAD GAME
el: ΦΟΡΤΩΣΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

en: NEW GAME
el: ΝΕΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

en: Your basement?
el: Το υπόγειό σου;

en: Nene's House
el: Το σπίτι της Nene

en: To Nene's House
el: Για το σπίτι της Nene

en: I'm sorry, sir.
el: Λειπάμαι πολύ, κύριε.

en: I have no idea.
el: Δεν έχω ιδέα.

en: Understood, sir.
el: Μάλιστα, κύριε.

en: Good.
el: Ωραία.

en: Underground Pool
el: Υπόγεια Πισίνα

en: You don't have enough money.
el: Δεν έχεις αρκετά χρήματα.

en: Nope, it's locked.
el: Όχι, αυτό είναι κλειδωμένο.

en: You gained a new ability!
el: Απέκτησες μια καινούργια ικανότητα!

en: This has excellent range,
    and does decent damage.
el: Προσφέρει άριστη εμβέλεια
    και κάνει αξιοπρεπή ζημιά.

en: You can now fire balls of harmful
    energy from your fingertips.
el: Μπορείς τώρα να πυροβολήσεις μπάλες\n
    επιβλαβές ενέργειας απ'τα δάκτυλά σου.

en: These have excellent range and decent damage,
    but are somewhat draining to use.
el: Προσφέρουν άριστη εμβέλεια και αξιοπρεπή ζημιά.\n
    αλλά είναι λίγο κουραστικά στη χρήση.

en: You have acquired a heart capsule.
    Your maximum HP has increased by one!
el: Απέκτησες μια καψούλα ζωης.\n
    Οι συνολικοί ΠΥ σου αυξήθηκαν κατά ένα!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another three to increase
    your maximum HP by one!
el: Απέκτησες ένα κομμάτι καψούλας ζωης.\n
    Σύλλεξε άλλα τρία για να αυξάνεις\n
    τους συνολικούς ΠΥ σου κατά ένα!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another two to increase
    your maximum HP by one!
el: Απέκτησες ένα κομμάτι καψούλας ζωης.\n
    Σύλλεξε άλλα δύο για να αυξάνεις\n
    τους συνολικούς ΠΥ σου κατά ένα!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another one to increase
    your maximum HP by one!
el: Απέκτησες ένα κομμάτι καψούλας ζωης.\n
    Σύλλεξε άλλο ένα για να αυξάνεις\n
    τους συνολικούς ΠΥ σου κατά ένα!

en: You've collected enough parts to
    make a whole new heart capsule!
    Your maximum HP has increased by one!
el: Σύλλεξες αρκετά κομμάτια για να\n
    φτιάξεις μια ολόκληρη νέα καψούλα ζωής!\n
    Οι συνολικοί ΠΥ σου αυξήθηκαν κατά ένα!

en: gliding wings
el: πτερά ανέμου

en: The gliding wings will allow
    you to glide through the air.
el: Τα πτερά ανέμου σας αφήνουν\n
    να γλιστρήσετε μέσα απ'τον αέρα.

en: The heart will give you
    an extra health point.
el: Η καρδιά θα σας δώσει\n
    έναν επιπλέον πόντο υγείας.

en: Unfair
el: Άδικο

en: Milgram's Castle
el: Το Κάστρο του Μίλγκραμ

en: The game has been saved.
el: Το παιχνίδι έχει αποθηκευτεί.

en: Hi, Chopple.
el: Γεια σου, Τσοπλ.

en: Hey.
    Welcome to the store.
el: Γεια σας.\n
    Καλώς ήρθατε στο κατάστημα.

en: Take your time, look around.
el: Με την ησυχία σας, κοίταξε τριγύρω.

en: Loading textures.
el: Φόρτωση υφών.

en: Loading textures..
el: Φόρτωση υφών..

en: Loading textures...
el: Φόρτωση υφών...

en: Loading Frogatto character
el: Φόρτωση Χαρακτήρα Frogatto

en: - OpenFeint and Achievement support
el: - Υποστήριξη OpenFeint και Κατορθωμάτων
