Frogatto - en to id translation catalogue (465 entries)

en: Directions
id: Arah

en: Jump
id: Lompat

en: Tongue
id: Lidah

en: Attack
id: Serang

en: Back
id: Kembali

en: Achievement Unlocked!
id: Pencapaian Didapat!

en: Initializing custom object functions
id: Memulai fungsi-fungsi obyek kostum

en: Initializing tiles
id: Memulai ubin

en: Initializing GUI
id: Memulai GUI

en: Loading level
id: Memuat level

en: Music Volume:
id: Volume Musik:

en: Sound Volume:
id: Volume Suara:

en: Resume
id: Lanjutkan

en: Controls...
id: Kendali...

en: Return to Titlescreen
id: Kembali ke Layarjudul

en: Exit Game
id: Keluar dari Permainan

en: Reverse A and B
id: Tukar A dan B

en: Version 1.1.1:
id: Versi 1.1.1:

en: Fixed some crashing bugs.
id: Beberapa kesalahan fatal diperbaiki.

en: Fixed The Long Haul (compiled mode)
id: Perjalanan Panjang diperbaiki (mode terkompilasi)

en: Fixed instructions on titlescreen (iOS)
id: Perbaikan instruksi pada layarjudul (iOS)

en: New translation: Italian
id: Terjemahan baru: bahasa Itali

en: Added automatic language selection for Windows
id: Penambahan pemilihan bahasa otomatis untuk Windows

en: Version 1.1:
id: Versi 1.1:

en: Added arcade mode.
id: Mode arcade ditambahkan.

en: Redid graphics for forest trees.
id: Grafis untuk pepohonan di hutan didekor-ulang

en: Redid graphics for forest background
id: Grafis untuk latar belakang hutan didekor-ulang

en: Redid graphics for dungeon wall tiles
id: Grafis untuk dinding kastil didekor-ulang

en: Redid graphics for basement wall tiles
id: Grafis untuk ubin dinding bawah-tanah didekor-ulang

en: Added a bunch of interior props
id: Banyak pendukung interior ditambahkan

en: Reworked "darkness" for improved appearance
id: "Kegelapan" dikerjakan ulang untuk tampilan yang lebih baik

en: Added new palettes to forest and seaside areas.
id: Penambahan palet baru untuk area hutan dan sisi lautan.

en: Added some unique enemies to the forest.
id: Penambahan beberapa musuh unik untuk hutan.

en: Refactored damage and monster type systems to make behavior more consistent and eliminate some rare buggy behavior.
id: Pemfaktoran-ulang sistem kerusakan dan tipe monster agar perilaku lebih konsisten dan menghilangkan beberapa kesalahan perilaku yang jarang terjadi.

en: Added translation support, with 4 complete translations: French, Brazilian Portuguese, Chinese (Simplified), and Japanese.
id: Penambahan dukungan terjemahan, dengan 4 terjemahan baru: Bahasa Prancis, Portugis Brazil, Cina (Disederhanakan), dan Jepang.

en: Version 1.0.3:
id: Versi 1.0.3:

en: Fixed crash when picking up max heart pieces.
id: Program berhenti saat mengambil potongan jantung maks telah diperbaiki

en: Other small bug fixes.
id: Perbaikan kesalahan-kesalahan kecil lainnya.

en: Version 1.0.2:
id: Versi 1.0.2:

en: Added support for "darkness" in levels.
id: Penambahan dukungan untuk "kegelapan" dalam level.

en: Added support for WVGA.
id: Penambahan dukungan untuk WVGA.

en: Made player status not show on the titlescreen or world map.
id: Status pemain tidak ditampilkan pada layarjudul atau peta dunia.

en: Made golden ants less ambiguous.
id: Semut emas menjadi sedikit lebih rancu.

en: Fixed bug making certain music always play at full volume (iPhone).
id: Perbaikan kesalahan dimana musik selalu dimainkan pada volume penuh (iPhone).

en: Added option to reverse positions of A and B buttons (iPhone).
id: Penambahan pilihan untuk menukar posisi tombol A dan B (iPhone).

en: Added support for repeating levels (for arcade modes).
id: Penambahan dukungan untuk mengulangi level (untuk mode arcade).

en: Pressing jump while in the air pressing against a wall now makes you cling to the wall.
id: Menekan lompat saat di udara di dekat dinding akan membuatmu menempel di dinding.

en: Made it so you can skip dialogs sequences.
id: Sekarang urutan dialog dapat dilewati.

en: Fixed lots of z-order issues.
id: Banyak masalah z-order telah diperbaiki.

en: Fixed bug causing ambient sounds to not work.
id: Kesalahan yang menyebabkan suara sekitar tidak bekerja telah diperbaiki.

en: Improved forest background, and made it go upwards infinitely.
id: Latar belakang hutan telah ditingkatkan, dan telah dibuat supaya ikut ke atas tanpa batas.

en: Made hearts heal a full heart, rather than just half.
id: Menjadikan jantung menyembuhkan satu jantung utuh, ketimbang hanya separuh.

en: Changed tilesets to make water look better.
id: Merubah set ubin untuk mempercantik air.

en: Many small bug fixes.
id: Banyak perbaikan kesalahan kecil.

en: Version 1.0.1 (iPhone only):
id: Versi 1.0.1 (hanya iPhone):

en: Significantly improved controls, both functionally and graphically (iPhone).
id: Peningkatan kendali secara signifikan, baik dari segi fungsi maupun grafis (iPhone).

en: Fixed auto-saving on iOS4 where multitasking is supported (iPhone).
id: Perbaikan pada auto-penyimpanan untuk iOS4 dimana multitasking didukung (iPhone).

en: Fixed bug where a dialog could repeat forever.
id: Kesalahan dimana dialog mengulang terus-menerus telah diperbaiki.

en: Fixed crash in world map when you hold down while entering it.
id: Perbaikan kesalahan dimana program berhenti dalam peta dunia saat anda menekan bawah ketika memasukinya.

en: Fixed fullscreen mode (Mac/Windows).
id: Perbaikan mode layarpenuh (Mac/Windows).

en: Fixed controlpad issues for computers.
id: Perbaikan masalah tombol kendali untuk komputer.

en: Added music and sound volume controls to pause screen.
id: Penambahan kendali volume musik dan suara pada layar jeda.

en: Added customizable controls.
id: Penyetelan kendali ditambahkan.

en: Added half-hearts.
id: Separuh-jantung ditambahkan.

en: Added scons script for compiling.
id: Penambahan skrip scons untuk kompilasi.

en: Minor level changes.
id: Perubahan tingkat minor.

en: Updated music.
id: Musik di-update.

en: keywords:
id: kata kunci:

en: Pocket Money
id: Uang Saku

en: Collect ten coins.
id: Kumpulkan sepuluh koin.

en: Nature Boy
id: Bocah Pecinta Alam.

en: Put a water beetle back in water.
id: Mengembalikan kumbang air ke
    dalam air.

en: Nice Try...
id: Usaha yang bagus...

en: But that's not a secret area.
id: Tapi itu bukan area rahasia.

en: Speed Trader
id: Pedagang Ulung

en: Playing the economy game, eh?
id: Mencoba berbisnis dalam permainan, ya?

en: Speedrun
id: Pelari-cepat

en: Complete the game within 1 hour.
id: Menyelesaikan permainan dalam 1 jam.

en: Win!
id: Menang!

en: Congratulations, you just won the game!
id: Selamat, kamu baru saja
    memenangkan permainan ini!

en: Rampage!
id: Mengamuk!

en: Kill 5 enemies in 10 seconds.
id: Membunuh 5 musuh dalam 10 detik.

en: Cube Chain
id: Rangkaian Kubus

en: Collect 15 points cubes in a row.
id: Mengumpulkan 15 poin kubus
    berturut-turut.

en: Grudge
id: Pendendam

en: Kill 10 of the same type of enemy in a row.
id: Membunuh 10 musuh yang sama
    berturut-turut.

en: Jackalope
id: Kelinci Lompat

en: Bound, bound, bound and rebound!
id: Lompat, lompat, lompat dan melompat!

en: Try to eat all kinds of enemies.
id: Mencoba memakan segala jenis musuh.

en: Dream on...
id: Mengigau...

en: That's the infinite cage.
id: Itulah kurungan tanpa batas.

en: Geosynchronous Orbit Achieved
id: Pencapaian Orbit Geosinkron

en: Now applying artificial gravity.
id: Sekarang menerapkan gravitasi buatan.

en: Ambush!
id: Penyergapan!

en: Victory!
id: Menang!

en: Stonepipe Bridge
id: Jembatan Stonepipe

en: This is a new high score!
id: Ini adalah high score yang baru!

en: Blocks Run
id: Lari Balok

en: Down the Rabbit Hall
id: Melewati Sarang Kelinci

en: Maintenance Shaft
id: Lorong Perawatan

en: The Long Haul
id: Perjalanan Panjang

en: Upper Deck
id: Dek Atas

en: Wild New Wonder
id: Alam Mempesona

en: Bombing Fools
id: Pengebom Sinting

en: Bug Mining
id: Penambangan Serangga

en: Burn and Bubble
id: Tanaman Penembak

en: I need to go up... There must be
    a way to activate this elevator.
id: Aku musti naik ke atas... Pasti ada
    cara untuk mengaktifkan lift ini.

en: Burning Stone
id: Neraka Dunia

en: Caverns of Holes
id: Gua Penuh Lubang

en: Chopple's General Store
id: Toko Swalayan Chopple

en: Crevice Bridge
id: Jembatan Crevice

en: What the...
id: Apa yang...

en: You!!
id: Kau!

en: Yes
id: Ya

en: You're an intruder, aren't you?!
id: Kamu pasti mau menyusup ya?!

en: I thought so!
id: Sudah kuduga!

en: No
id: Tidak

en: There's no fooling me.
id: Jangan bodohi aku.

en: You look like a very
    suspicious character.
id: Kau nampak seperti orang yang
    sangat mencurigakan.

en: Could you just step aside?
id: Bisakah kamu minggir sebentar?

en: I need to take care
    of something in town.
id: Ada sesuatu yang musti kubereskan di kota.

en: Well, I can't let anyone
    past this gate.
id: Begitukah, aku tidak bisa membiarkan
    siapapun melewati gerbang ini.

en: Without this key,
    you're not getting anywhere.
id: Tanpa kunci ini, kau tidak mungkin
    sampai ke tempat yang kau tuju.

en: Okay.  Will you please lend
    me that key?
id: Baiklah.  Sekarang bisakah kau
    pinjamkan kunci itu?

en: No way!  Over my dead body!
id: Yang benar saja!  Langkahi dulu mayatku!

en: We can do that.
id: Aku bisa lakukan itu.

en: Crevice Village
id: Desa Crevice

en: Hidden Cave
id: Gua Tersembunyi

en: Ahh, good, you made it
    through there in one piece!
id: Ahh, bagus, kau telah berhasil
    melaluinya dengan selamat!

en: Yeah, those goons
    had a little ambush set up.
id: Yah, penjahat-penjahat itu telah
    menyiapkan penjagaan yang ketat.

en: So, now what?
id: Jadi, apa yang harus kulakukan sekarang?

en: Well, as you know, the town
    is split into two halves.
id: Ya, seperti yang kau tahu, kota ini
    telah dibagi menjadi dua.

en: Milgram has this half of the town
    locked down tight, and he has
    most of the residents held prisoner.
id: Milgram telah mengunci kota bagian ini
    dengan rapat, dan dia telah menyandera
    hampir semua penduduk kota.

en: They're tied up inside the houses,
    under guard. If you free them,
    I'm sure they can help you.
id: Mereka diikat dalam rumah-rumah dan dijaga.
    Jika kamu membebaskan mereka,
    aku yakin mereka akan membantumu.

en: Makes sense.
id: Masuk akal.

en: Your big problem will be that
    the gate connecting the two halves
    of town has been locked.
id: Masalah terbesarmu adalah gerbang yang
    menghubungkan kedua belah kota telah dikunci.

en: And I don't think there's a guard next
    to it, whom you can steal the key from.
id: Dan sayangnya tidak ada penjaga di dekat pintu
    gerbang itu, yang kuncinya bisa kau curi darinya.

en: Asking one of the prisoners is probably
    our best bet for a clue.
id: Mungkin dengan bertanya pada para sandera
    adalah cara terbaik untuk mendapatkan petunjuk.

en: Hey! Over here!
id: Hei! Sebelah sini!

en: So!  I've unlocked this gate, here.
id: Bagus!  Akhirnya aku berhasil membuka gerbang ini.

en: Through there,
    is the way to where Milgram lives.
id: Melewati sana,
    adalah jalan menuju kediaman Milgram.

en: Watch your head in there.
id: Hati-hati dengan kepalamu saat di dalam sana.

en: Past that, and you come to the forest.
id: Lalui itu, dan kau akan sampai di hutan.

en: I haven't been there in a long time,
    so I'm not sure what's become of it.
id: Aku sudah lama tidak ke sana,
    jadi aku tidak yakin kalau
    tempat itu masih seperti dulu.

en: Who are you?
id: Kamu ini siapa?

en: That's nutty.
id: Itu gila.

en: Got any advice?
id: Ada saran?

en: Maybe.
id: Mungkin.

en: Keep an eye out for it!
id: Berhati-hatilah

en: Will do.  Catch ya around.
id: Baiklah.  Sampai jumpa.

en: Ah, I see..
    carry on then.
id: Ah, begitu..
    kau bisa pergi.

en: Hey, Hedge, you alright?
id: Hei, Hedge, kau tidak apa-apa?

en: Eh, I've been better, but yeah, I'm okay.
id: Ee, aku kurang nyaman, tapi yah,
    aku baik-baik saja.

en: Besides the obvious cage situation.
id: Selain masalah kurungan ini.

en: Yeah.
    Sad to say, I can't pick locks.
    I got nothing.
id: Yah,
    Sayangnya, aku tidak bisa membobol kunci.
    Jadi aku tidak ada yang bisa kuperbuat.

en: So I'm stuck here, huh?
id: Jadi aku tidak bisa keluar?

en: Yep.
id: Yup.

en: Phooey.
id: Alamak.

en: Hmm, you know, I know one thing
    that might help you..
id: Hmm, kau tahu, Aku tahu satu hal
    yang mungkin dapat menolongmu..

en: There's supposedly
    a secret room in this house.
id: Seharusnya ada ruang rahasia
    dalam rumah ini.

en: Oh really?  Where at?
id: Oh benarkah?  Ada di mana?

en: If I knew that, it wouldn't
    be much of a secret, would it?
id: Jika aku mengetahuinya, maka bukan
    rahasia lagi namanya, bukan begitu?

en: Figures.
    Well, thanks for the help!
id: Kau benar.
    Terima kasih atas bantuannya!

en: Good luck!
id: Semoga beruntung!

en: Jeez, I *swear* this house
    didn't look THIS big from the outside!
id: Ya ampun, aku *bersumpah* rumah ini
    tidak sebesar INI saat dilihat dari luar!

en: The Elevator House
id: Rumah Lift.

en: Central House
id: Rumah Utama

en: Something's odd about this fireplace.
id: Ada yang aneh dengan perapian ini.

en: Wow, you guys look exactly alike.
id: Wow, kalian berdua sangat mirip.

en: We're twins.
id: Kami ini kembar.

en: Is there anything
    you can do to help us?
id: Adakah yang bisa kau lakukan
    untuk menolong kami?

en: Not yet.
    Sorry.
id: Belum ada.
    Maaf.

en: Hey,
    I'm trying to help save the town.
id: Hei,
    aku sedang mencoba menyelamatkan kota.

en: Can you give me any advice?
id: Bisakah kalian memberiku saran?

en: The elder's house is off to the east,
    past the town gate.
id: Rumah tetua jauh di sebelah timur,
    melalui gerbang kota

en: We saw Milgram's lieutenant go in there.
id: Kami melihat letnannya Milgram
    masuk ke dalam sana.

en: How interesting.
id: Menarik sekali.

en: The Danger House
id: Rumah Bahaya

en: Argh! Who in the world would
    design a house like this?
id: Aaahh! Siapa sih yang mendesain
    rumah kayak gini?

en: Fan House
id: Rumah Kipas Angin

en: This is decidedly unpleasant.
id: Ini benar-benar menyebalkan.

en: You don't say.
id: Jangan bilang.

en: When I stepped in the door,
    it locked behind me.
id: Saat aku masuk melewati pintu,
    tiba-tiba pintunya terkunci.

en: That's actually a rather clever
    way to round everyone up.
id: Itu sebenarnya adalah cara yang cukup
    pintar untuk mengurung orang.

en: Know anything helpful
    about this house?
id: Tahu sesuatu yang berguna
    tentang rumah ini?

en: Unfortunately I don't.
    I was just visiting.
id: Sayangnya tidak.
    Aku hanya berkunjung ke sini.

en: The floorplan is quite loony.
id: Rancangan bangunan ini
    benar-benar gila.

en: Marvelous ventilation, though.
id: Tapi, ventilasinya keren juga.

en: Anyways, I'd better be off.
    I'm trying to sort out this mess.
id: Pokoknya, aku musti keluar secepatnya.
    Ada urusan penting yang harus segera kubereskan.

en: Good luck.
id: Semoga beruntung.

en: How's that business with Milgram going?
id: Bagaimana urusanmu dengan Milgram?

en: I'm working on it.
id: Masih kukerjakan.

en: That's good to hear!
id: Baguslah kalau begitu!

en: Ugh.
id: Uh.

en: Make this easy on yourself.
id: Demi keselamatanmu sendiri.

en: I have no idea what you're talking about.
id: Aku tidak tahu apa yang sedang
    kau bicarakan.

en: Oh, no you don't!
id: Hei, mau ke mana kau!

en: Oh, hi, what's going on here?
id: Oh, hai, ada apa ini?

en: Who the hell are you?
id: Siapa kau ini?

en: I don't have to put up with this.
id: Aku sudah tidak tahan lagi.

en: Excuse me whilst I vent a little frustration.
id: Permisi sebentar aku sedang
    menangani rasa frustasiku.

en: Okay, I've had enough!  I'm going home.
id: Oke, cukup sudah!  Aku pulang.

en: Well!
    That went better than expected.
id: Ya!
    Semua berjalan dengan lancar.

en: Say ...
    What happened to the elder?
id: Jadi...
    Apa yang terjadi pada tetua?

en: Whoa...
    ... is that what I think it is?
id: Wow...
    ... apakah itu seperti yang kupikirkan?

en: It is indeed, my boy!
id: Kau benar, anakku!

en: It's my very own safe room.
id: Ini adalah ruang rahasiaku.

en: Built it for exactly this sort of crisis.
id: Sengaja dibangun untuk keadaan
    genting seperti ini.

en: The Elder's House
id: Rumah Tetua

en: I better leave this key here.
id: Aku sebaiknya meninggalkan
    kunci ini di sini.

en: Hey!
id: Hei!

en: Glad I caught you!
    You'd better be aware of this...
id: Untung aku berhasil mengejarmu!
    Kau sebaiknya waspada...

en: The cave that leads into the town,
    has a sentry posted in it.
id: Gua yang menuju ke kota,
    telah dijaga dengan ketat.

en: That might have been why
    he tried to take out that bridge.
id: Itu mungkin adalah alasan mengapa
    dia berusaha menghancurkan jembatan itu.

en: If you're thinking to go in there,
    you might reconsider.
id: Jika kau berpikir untuk masuk ke sana,
    mungkin kau akan berpikir dua kali.

en: Well, yeah,
    I was gonna go in there.
id: Ya, memang,
    aku berencana masuk ke sana.

en: I mean, what are we gonna do,
    sit on our butts here?
id: Maksudku, apa yang akan kita
    lakukan, berdiam diri saja di sini?

en: No, no...
    but I was hoping we'd go in in force.
id: Bukan, bukan...
    hanya saja aku berharap kita
    masuk ke dalam dengan
    pasukan yang banyak.

en: Against Milgram? Really?
id: Melawan Milgram? Benarkah?

en: Fair enough.
    I'm not particularly fond of it, myself.
id: Baiklah. Aku sendiri juga
    tidak menyukai rencana itu.

en: Firstly, Milgram's got LOTS of followers.
    Tons of em.  He runs an entire city.
id: Pertama, Milgram memiliki BANYAK
    pengikut. Luar biasa banyaknya.
    Dia mengendalikan seisi kota.

en: Brute force against brute force won't work.
id: Kekuatan fisik lawan kekuatan fisik
    tidak akan berhasil.

en: We'd be like ... 
    a bull butting heads with a freight train.
id: Perumpaannya seperti ...
    Kita ini adalah banteng yang beradu
    dengan kereta barang.

en: Yes... oh dear.
    I see what you mean.
id: Ya... ya ampun.
    Aku mengerti yang kau katakan.

en: There's got to be something
    we can use to our advantage,
    but "numerical superiority" isn't it.
id: Pasti ada sesuatu yang bisa kita
    andalkan, tapi "jumlah yang lebih
    banyak" bukanlah jawabannya.

en: Anyways, about the cave ahead...
    it's just one guy, right?
id: Omong-omong, gua yang di depan...
    cuma dijaga satu orang, khan?

en: To my knowledge, yes.
id: Setahuku, ya.

en: Maybe I can talk my way around him?
id: Mungkin aku bisa bernegosiasi
    dengannya?

en: Worse comes to worse,
    I can just run for it.  Right?
id: Jika keadaan semakin buruk,
    aku bisa saja kabur.  Bukan begitu?

en: I do hope so.
    Good luck!
id: Aku harap begitu.
    Semoga berhasil!

en: Now what?
id: Apalagi sekarang?

en: Dark Corridor
id: Koridor yang Gelap

en: Darkness Central
id: Pusat Kegelapan

en: It says,
    "Chopple's General Store,
    just ahead.
id: Tertulis,
    "Toko Serba Ada Chopple,
    tepat di depan.

en: Honest trade and thrifty prices!"
id: Dapat dipercaya dan murah!"

en: Descent to Town
id: Menurun ke Kota

en: Downhill
id: Menuruni lembah

en: Dungeon Blocks
id: Balok Kastil

en: Dungeon Crawling
id: Merangkak di Kastil

en: The Entrance
id: Jalan Masuk

en: Eerie Arbor
id: Teduh dan Angker

en: Fast Lane
id: Jalur Cepat

en: Flooded Caverns
id: Sungai Bawah Tanah

en: Foreboding Forest
id: Pertanda Buruk di Hutan

en: Oh geez! I overslept!
id: Ya ampun! Aku kesiangan!

en: Frogatto's Room
id: Kamar Frogatto

en: Hey, how's breakfast coming?
id: Hei, bagaimana dengan sarapannya?

en: Breakfast? ..bud, we're on lunch.
id: Sarapan? ..sobat, kita ini akan makan siang.

en: You need to get up earlier.
id: Kau semestinya bangun lebih awal.

en: Okay, then how's lunch coming?
id: Oke, kapan makan siangnya siap?

en: Getting there.
    It's gonna be a while, though.
id: Sedang dibuat.
    Tapi akan makan waktu lama.

en: I'll check back later, then.
id: Kalau begitu aku akan kembali lagi nanti.

en: So, what happened to lunch?
id: Jadi, bagaimana dengan
    makan siangnya?

en: I got tired of waiting,
    and ate by myself.
id: Aku sudah tidak sabar,
    jadi aku makan sendiri.

en: Leftovers are in the fridge.
id: Sisanya kumasukkan kulkas.

en: Okay, uhm, thanks.
id: Oke, um, terima kasih.

en: Hey, Frogatto.
id: Hei, Frogatto.

en: Uhm... yes?
id: Um... ya?

en: We need some help around here.
id: Kita di sini harus bekerjasama.

en: Yeah, I know.  I'll try.
id: Yah, aku tahu.  Akan kucoba.

en: See to it.
id: Pokoknya aku tunggu.

en: Not like I need to be up,
id: Sebenarnya aku tidak perlu bangun,

en: but it's the principle of the thing.
id: Tapi apa kata orang nanti.

en: Frogatto's House
id: Rumah Frogatto

en: Pato's Room
id: Kamar Pato

en: I know!
id: Aku tahu!

en: I can stop in at Nene's house
    on the way to town!
id: Aku bisa mampir ke rumah Nene
    saat menuju ke kota!

en: Such a beautiful view from here.
id: Di sini pemandangannya sangat indah.

en: Nothing to see in my backyard.
id: Tidak ada apa-apa di belakang
    rumahku.

en: Gloomy Glade
id: Tanah Lapang di Rimba yang Muram

en: Gnarled Knoll
id: Bukit tak Beraturan

en: If you already know how to play,
    then just walk to the next level.
id: Jika kamu sudah tahu cara bermain,
    silahkan langsung berjalan menuju
    tingkat selanjutnya.

en: Whilst you are clinging to the wall,
    pressing jump will make you rebound off.
id: Saat kamu menempel di dinding,
    menekan lompat akan membuatmu
    memantul lagi.

en: This lets you ascend vertical columns.
id: Dengan begitu kau bisa memanjat
    di lorong vertikal.

en: Frogatto's world is a dangerous place.
id: Dunia Frogatto adalah tempat yang berbahaya.

en: You can grab enemies with the tongue,
    and then spit them back out.
id: Kamu bisa menangkap musuh-musuhmu dengan lidah,
    kemudian memuntahkan mereka keluar.

en: Whilst on their backs,
    they're vulnerable to being stomped on.
id: Saat tubuh mereka menghadap atas,
    mereka rentan terhadap injakan.

en: Sticking out the tongue and spitting,
    are both done with the attack key.
id: Memanjangkan lidah dan memuntahkan,
    keduanya dilakukan dengan tombol menyerang.

en: There are a few ants just ahead.
    Feel free to try this on them.
id: Ada beberapa semut di depan.
    Coba praktekkan pada mereka.

en: And don't worry - if you die,
    you'll restart right here.
id: Dan jangan khawatir - jika kamu mati,
    kamu akan memulai lagi dari sini.

en: Fountains, and other water dispensers,
    are very helpful.
id: Air mancur, dan dispenser air,
    keduanya sangatlah menolong.

en: If you drink from them,
    you will restore all of your health!
id: Jika kamu minum dari keduanya,
    kesehatanmu akan pulih!

en: You can also jump down through them.
id: Kamu juga bisa menembusnya dari atas.

en: A special button will appear,
    whenever this is possible.
id: Tombol istimewa akan muncul,
    setiap kali keadaan memungkinkan.

en: To do so, hold down the down key,
    and then press jump.
id: Untuk melakukannya, tahan tombol
    bawah, kemudian tekan lompat.

en: There is a store conveniently located
    outside of the town.
id: Ada sebuah toko yang terletak di luar kota.

en: Up ahead, you'll notice an anthill,
    which ants constantly come out of.
id: Di atas sana, kamu akan menemui sarang semut,
    dari dalam sana semut terus bermunculan.

en: There is no way to stop this;
    you can't destroy the anthill.
id: Tidak ada cara untuk menghentikannya;
    sarang semut itu tidak bisa dihancurkan.

en: Some hazards are like this.
    You simply have to work around them.
id: Beberapa bahaya memang seperti ini.
    Kamu hanya harus menyiasatinya.

en: That's it for this tutorial.
id: Cukup sekian untuk tutorial ini.

en: Feel free to come back here,
    if you want to read a hint again.
id: Jika kamu ingin membaca petunjuk ini lagi,
    silahkan kembali lagi ke sini.

en: Have fun!
id: Selamat bersenang-senang!

en: Grassy Path
id: Jalur Berumput

en: Hanging Platforms
id: Platform Gantung

en: I'd better be careful.
id: Aku harus berhati-hati.

en: This is a very deep chasm...
id: Lubang ini sangat dalam

en: AAAAAAH! I CAN'T FLY!
id: AAAAAAH! AKU TIDAK BISA TERBANG!

en: Hidden Depths
id: Terlalu Dalam

en: Killer Bunnies
id: Kelinci Pembunuh

en: That's nice.
id: Nama yang bagus.

en: Hey, what's new?
id: Hei, ada berita baru?

en: Oh, just cleaning up after that ruckus.
id: Oh, baru bersih-bersih setelah kekacauan barusan.

en: So nice to have things back to normal.
id: Baguslah kalau semua sudah kembali seperti semula.

en: You bet.
id: Begitulah.

en: Speaking of which, am I imagining it
    or is this house actually smaller now?
id: Omong-omong, cuma imajinasiku atau
    rumah ini sekarang jadi lebih kecil?

en: Of course not.
    That's just nutty.
id: Tentu saja tidak.
    Ada-ada saja.

en: Where's your sibling, by the way?
id: Omong-omong dimana saudaramu?

en: At the store.
id: Di toko.

en: I see.
id: Oh begitu.

en: Lobby
id: Lobi

en: World Map
id: Peta Dunia

en: No!  You can't be...
id: Tidak!  Kamu khan...

en: Hi, I'm Frogatto.
id: Hai, aku adalah Froggato.

en: Oh crap, oh crap!
    Boss! He's here!
id: Oh tidak, oh tidak!
    Bos! Dia di sini!

en: Who's here?
id: Siapa yang di sini?

en: Frogatto!
    He's RIGHT HERE!
id: Frogatto!
    Dia SUDAH DI SINI!

en: We... We tried to stop him, but he's...
id: Kami... Kami sudah mencoba
    menghentikan dia, tapi dia...

en: Ugh!
    You do put up quite a fight!
id: Uh!
    Kau ternyata sangat hebat!

en: Will you hear me out now?
id: Maukah kau mendengarkan aku?

en: Yes.
id: Ya.

en: What was it you wanted?
id: Apa yang kau inginkan?

en: Talk it over? Like gentlemen?
id: Berdiskusi? Seperti orang beradab?

en: Yes, like gentlemen. Over tea.
id: Ya, seperti orang beradab. Sambil minum teh.

en: Wait a minute, it's you, isn't it?
id: Tunggu dulu, kau orangnya khan?

en: Yup, I'm Frogatto!
id: Yup, akulah Frogatto!

en: Milgram's Throne Room
id: Ruang Singgasana Milgram

en: Pinecone Park
id: Taman Pinecone

en: These crazy bombers are everywhere!
id: Dasar para pengebom gila!

en: Plagued Mine
id: Tambang Bencana

en: Rock-a-Fort
id: Benteng Karang

en: Woah! A flying plant!
id: Wow! Ada tanaman terbang!

en: Bleh. A locked door.
id: Sial. Pintunya terkunci.

en: There must be a way around it.
id: Pasti ada suatu cara.

en: Rocky Roots
id: Akar Berbatu

en: Hello there.
id: Halo.

en: A pleasure to meet you.
    I am Mortimer.
id: Senang bertemu denganmu.
    Aku ini Mortimer

en: Ostensibly, I am a mole.
id: Seperti yang bisa kau lihat,
    aku ini tikus tanah.

en: ...
    Okay.
id: ...
    Baiklah.

en: Perhaps more importantly, I am a bit of
    an astronomer and biologist, by trade.
id: Maksudku, sebenarnya aku ini semacam
    ahli astronomi dan biologi, itulah pekerjaanku.

en: That is why I live all the way up here.
    You can see quite a bit from this height.
id: Makanya aku tinggal di tempat
    yang sangat tinggi seperti ini.
    Ada banyak hal yang bisa dilihat dari ketinggian ini.

en: ...and I guess you have these
    ants in cages to study them?
id: ... dan aku menebak kau mengurung
    semut-semut ini untuk mempelajari mereka bukan?

en: Oh, what a shame.
id: Oh, sayang sekali.

en: Handsomely you say?
    I'm on it!
id: Menarik katamu?
    Akan kulakukan!

en: I don't suppose you've had any
    luck with getting a golden ant yet?
id: Aku rasa kau belum beruntung
    dalam mendapatkan semut emas
    bukan begitu?

en: I say! Who's there?
id: Aku bilang! Siapa di sana?

en: Secluded Hut
id: Gubuk Terpencil

en: Are you quite alright?
id: Apakah kau baik-baik saja?

en: Yeah.
    Who WAS that guy?!
id: Yeah.
    Siapa SIH orang itu?

en: One of Milgram's henchmen, no doubt.
id: Tidak salah lagi, salah satu anak buahnya Milgram.

en: They may have seen me talking to you,
    I can't be sure.
id: Sepertinya mereka pernah melihatku berbicara
    denganmu, aku tidak begitu yakin.

en: Wait, what?  Milgram?
id: Tunggu dulu, apa?  Milgram?

en: You still haven't heard, then.
id: Oh, kau belum tahu ya?

en: That certainly...
    changes my plans for the day.
id: Itu benar-benar...
    merubah rencanaku untuk hari ini.

en: Wow, uhm... 
    I'd sure like to help, but ...
    I just don't see what I could do.
id: Wow, uhm...
    Aku sungguh ingin membantu, tapi ...
    Aku tidak tahu bagaimana.

en: I don't think I can promise anything,
    but if the opportunity presents itself,
    who knows?
id: Aku tidak janji,
    tapi jika ada kesempatan,
    siapa tahu?

en: Yes, it's unreasonable to expect
    someone to just charge in there.
id: Ya, mengharapkan seseorang menyerang ke sana
    itu memang tidak masuk akal.

en: I'm at a loss for a plan, myself.
id: Aku sendiri sudah kehabisan akal.

en: Nevertheless, I'd better be going.
    Hopefully, we'll fix that bridge soon.
    Impressive how fast they can do that,
    with modular construction and all.
id: Setidaknya, aku sebaiknya segera berangkat. Semoga
    saja, kita bisa memperbaiki jembatan itu segera.
    Menakjubkan melihat mereka memperbaikinya
    dengan begitu cepat, berkat konstruksi modular
    dan teknologi-teknologi lainnya.

en: In the meantime, you might benefit from
    visiting the fellow who lives here.
id: Sementara itu, kau mungkin akan memperoleh
    keuntungan dengan mengunjungi seorang kawan
    yang tinggal di sini.

en: Bit of a recluse, but he's quite sharp.
    He lives on top of this rock column.
id: Dia suka menyendiri, tapi dia sangat cerdas.
    Dia tinggal di puncak bukit ini.

en: And I get up there... how?
id: Aku naik kesana... caranya?

en: Simple, just take to the air!
id: Mudah, tinggal terbang!

en: Splash, Hop
id: Splash, Lompat

en: Starlit Cave
id: Gua Berkelap-kelip

en: Stonepipe Meadow
id: Padang Rumput Stonepipe

en: Minor Object Scripter and Level Designer
id: Perancang Obyek Minor dan Perancang Level

en: Lead Programmer
id: Programmer Utama

en: Scripting Language Designer
id: Perancang Bahasa Skrip

en: Object Scripter
id: Perancang Obyek

en: Minor Level Designer
id: Perancang Level Minor

en: Translation Coordinator
id: Koordinator Penerjemah

en: Bug Reports/Fixes
id: Pelaporan/Perbaikan Kesalahan Pemrograman

en: Technical Advice
id: Saran Teknis

en: Level Design and Object Scripting
id: Perancang Level dan Perancang Obyek

en: Devil's Advocacy
id: Para Pendebat

en: Musician
id: Pemusik

en: Sound Effect Designer
id: Perancang Efek Suara

en: SPECIAL THANKS:
id: TERIMA KASIH ISTIMEWA:

en: So let me get this straight...
id: Jadi langsung saja ke
    pokok permasalahan...

en: What you're saying, is that the elder
    borrowed all this money from you,
id: Kau bilang, bahwa tetua meminjam
    semua uang ini darimu,

en: and it was meant to be used on
    civil projects for the town?
id: Dan seharusnya uang itu digunakan untuk
    proyek-proyek pembangunan di kota?

en: Exactly!
id: Tepat sekali!

en: In fact, I came to him with the idea.
    It was meant to be philanthropy.
id: Bahkan, aku sendiri yang menawarkan ide itu.
    Aku bermaksud untuk menyumbangkan uang itu.

en: And now he's refusing to repay you?
id: Dan sekarang dia menolak untuk
    mengembalikan semua uangmu itu?

en: That's right!
id: Itu benar!

en: Ah, there we are...
id: Ah, ini dia...

en: Fetch some for our guest,
    would you, kindly?
id: Tolong beri juga untuk tamu kita,
    jika kau tidak keberatan?

en: Thank you Jeeves, that will do nicely.
id: Terima kasih Jeeves, itu sudah cukup.

en: Except the elder.
id: Kecuali sang tetua.

en: The End
id: Tamat

en: Each machine has a different arcade-style challenge.
id: Setiap mesin memiliki tantangan gaya-arcade tersendiri.

en: Show us what you can do!
id: Tunjukkan kemampuanmu!

en: EXIT
id: KELUAR

en: Select a level:
id: Pilih level:

en: (cancel)
id: (Batalkan)

en: CLIMB
id: MEMANJAT

en: RUN
id: BERLARI

en: Coin Race
id: Balap Koin

en: COIN RACE
id: BALAP KOIN

en: LOAD GAME
id: MUAT PERMAINAN

en: NEW GAME
id: PERMAINAN BARU

en: Walk in front of a door or person, and press
id: Berjalan di depan pintu atau orang, lalu tekan

en: the button that appears to interact with them.
id: tombol yang muncul untuk berinteraksi dengan mereka.

en: Hey Nene, what's cooking?
id: Hai Nene, lagi masak apa?

en: I'm making a cake.
    Would you like to have some?
id: Aku lagi bikin kue,
    Mau?

en: Nah, I'd better get to town.
id: Nggak ah, aku harus ke kota.

en: I have serious business to attend to.
id: Aku ada urusan serius yang
    musti kuselesaikan.

en: Oh, well maybe before you go
    you could look at my basement.
id: Oh, kalau begitu sebelum kamu pergi
    bisakah kamu ke ruang bawah-tanahku.

en: Your basement?
id: Ruang bawah-tanahmu?

en: Yes, here's the key.
    There're some ants down there.
id: Ya, ini kuncinya.
    Ada beberapa semut di sana.

en: How much were you figuring on
    paying for a pest exterminator?
id: Menurutmu pembasmi hama
    kira-kira dibayar berapa ya?

en: Well sheesh, I thought you'd
    do it for free for a friend!
id: Ya ampuun, aku pikir kamu akan
    melakukannya secara cuma-cuma
    untuk temanmu ini!

en: But if you're going to be like that
    I think I left a health capsule down there.
    If you can clear it out, it's yours.
id: Tapi kalau kamu tetap bersikeras sepertinya
    aku meninggalkan kapsul kesehatan di bawah sana.
    Jika kamu berhasil, kapsul itu jadi milikmu.

en: Of course.
    I don't disappoint!
id: Tentu saja.
    Aku tidak akan mengecewakan!

en: And thanks for the gift,
    by the way.
id: Omong-omong,
    terima kasih atas hadiahnya.

en: You're welcome.
id: Sama-sama.

en: Well, dangit, this door is locked.
id: Hum, sialan, pintunya terkunci.

en: Can't a guy sneak into his neighbor's
    basement uninvited these days?
id: Jaman sekarang tidak bolehkah seseorang
    mengendap-endap masuk ke ruang bawah-tanah
    milik tetangga?

en: Nene's House
id: Rumah Nene

en: There's Nene's house, right up there!
id: Itu dia rumahnya Nene, di atas sana!

en: A moment of your time sir?
id: Boleh minta waktunya sebentar tuan?

en: Sorry, I'm off to town!
    Not interested!
id: Maaf, aku sedang menuju kota!
    Tidak tertarik!

en: But the town, you see ...
id: Tetapi, kotanya ...

en: Not. Interested.
    Buzz off.
id: Tidak. Tertarik.
    Pergilah.

en: I don't care what you're preaching,
    go sell it to someone else.
id: Aku tidak peduli kau mau omong apa,
    tawarkan ke orang lain saja.

en: Very well.
id: Baiklah.

en: Someday, those door-to-door people
    will realize that kind of hard-sell tactic
    just annoys people.
id: Kelak, para penjual yang berjualan dari
    pintu-ke-pintu akan menyadari bahwa cara menjual
    seperti itu hanya akan mengganggu orang.

en: The sooner, the better.
id: Lebih cepat, lebih baik.

en: To Nene's House
id: Menuju Rumah Nene

en: Twisted Trees
id: Pohon-pohon Berlilitan

en: Underground Pool
id: Kolam Bawah Tanah

en: Wandering Passage
id: Jalur Pengembara

en: Watery Alley
id: Lorong Berair

en: You don't have enough money.
id: Anda tidak punya cukup uang.

en: Nope, it's locked.
id: Tidak, masih terkunci.

en: You have acquired a heart capsule.
    Your maximum HP has increased by one!
id: Kamu mendapatkan kapsul jantung.
    HP maksimum-mu bertambah satu!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another three to increase
    your maximum HP by one!
id: Kamu telah menemukan bagian dari
    kapsul jantung. Kumpulkan tiga lagi
    untuk meningkatkan HP maksimum-mu
    agar bertambah satu!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another two to increase
    your maximum HP by one!
id: Kamu telah menemukan bagian dari
    kapsul jantung. Kumpulkan dua lagi
    untuk meningkatkan HP maksimum-mu
    agar bertambah satu!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another one to increase
    your maximum HP by one!
id: Kamu telah menemukan bagian dari
    kapsul jantung. Kumpulkan satu lagi
    untuk meningkatkan HP maksimum-mu
    agar bertambah satu!

en: You've collected enough parts to
    make a whole new heart capsule!
    Your maximum HP has increased by one!
id: Kamu telah mengumpulkan bagian-
    bagian yang cukup untuk membuat
    satu kapsul jantung yang utuh!
    HP maksimum-mu bertambah satu!

en: gliding wings
id: Sayap Luncur

en: The gliding wings will allow
    you to glide through the air.
id: Sayap Luncur akan membuatmu
    meluncur di udara.

en: heart
id: jantung

en: The heart will give you
    an extra health point.
id: Jantung akan memberimu
    HP tambahan.

en: The power boots will
    make you jump higher.
id: Boots bertenaga akan membuat
    lompatanmu lebih tinggi.

en: invincibility crystal
id: kristal sakti mandraguna

en: The invincibility crystal unlocks
    invincibility powerups. Invincibility
    powerups will make you
    invincible for a short time.
id: Kristal sakti mandraguna membuka
    kekuatan sakti. Kekuatan sakti
    membuatmu tidak terkalahkan
    dalam waktu yang singkat.

en: hyper crystal
id: kristal hyper

en: The hyper crystal unlocks
    hyper powerups. Hyper
    powerups will heighten your
    reflexes, making the world
    seem to slow down around you.
id: Kristal hyper membuka kekuatan
    hyper. Kekuatan hyper akan
    meningkatkan refleks, membuat dunia
    di sekitarmu terasa pelan.

en: energy crystal
id: kristal energi

en: The energy crystal unlocks
    energy powerups. Energy
    powerups will allow you
    to shoot bolts of energy.
id: Kristal energi membuka kekuatan
    energi. Kekuatan energi
    memberikanmu kemampuan untuk
    menembakkan sambaran energi.

en: The energy shield protects you
    from damage when you crouch.
id: Tameng energi menjagamu dari
    kerusakan saat kamu tiarap.

en: The speed boots will make
    you faster.
id: Boot kecepatan membuatmu
    lebih cepat.

en: spit strengthener
id: penguat lemparan

en: The spit strengthener will extend
    the range you can spit.
id: Penguat lemparan akan menambah
    jangkauan lemparanmu.

en: tongue extender
id: pemanjang lidah

en: The tongue extender will extend
    the length of your tongue.
id: Pemanjang lidah akan menambah
    panjang lidahmu.

en: Milgram's Castle
id: Kastil Milgram

en: The game has been saved.
id: Permainan telah disimpan.

en: Hi, Chopple.
id: Hai, Chopple.

en: Hey.
    Welcome to the store.
id: Hai.
    Selamat datang di toko ini.

en: Take your time, look around.
id: Silahkan lihat-lihat.

en: Loading Frogatto character
id: Memuat karakter Frogatto

en: Fixed The Long Haul (arcade level)
id: Perjalanan Panjang (level arcade) diperbaiki

en: Fixed instructions on titlescreen
id: Instruksi pada layarjudul diperbaiki
