Frogatto - en to pl translation catalogue (730 entries)

en: Directions
pl: Kierunki

en: Jump
pl: Skok

en: Tongue
pl: Język

en: Attack
pl: Atak

en: Back
pl: Wstecz

en: Achievement Unlocked!
pl: Osiągnięcie Odblokowane!

en: Initializing custom object functions
pl: Inicjalizacja niestandardowych funkcji obiektów.

en: Initializing tiles
pl: Inicjalizacja tła

en: Initializing GUI
pl: Inicjalizacja interfejsu użytkownika

en: Loading level
pl: Wczytywanie poziomu

en: Music Volume:
pl: Głośność Muzyki

en: Sound Volume:
pl: Głośność Dźwięków

en: Resume
pl: Wznów

en: Controls...
pl: Sterowanie

en: Return to Titlescreen
pl: Powrót do menu.

en: Exit Game
pl: Opuść Grę

en: Reverse A and B
pl: Zamień A oraz B

en: Version 1.2:
pl: Wersja 1.2:

en: Complete redo of attack logic; frogatto now is free to walk around whilst he attacks, and in general is much more responsive.
pl: Całkowita zmiana logiki ataku; frogatto teraz może atakować podczas
    poruszania się, a ogólnie jest przyjemniejszy w sterowaniu.

en: Frogatto's tongue-grabbing is MUCH more forgiving
pl: Znacznie łatwiej jest schwytać coś jęzorem.

en: Complete rewrite of damage handling; much more consistent now, and categorically eliminates some bugs where damage wouldn't get dealt.
pl: Przepisanie na nowo obsługi obrażeń;
    Teraz jest o wiele bardziej spójna oraz udało się wyeliminować wiele błędów powodujących niewrażliwość na obrażenia.

en: Reworked some tilesets to eliminate tiling errors.
pl: Poprawiono niektóre zestawy kafelków by uniknąć błędów.

en: Further enhancements to dungeon wall graphics (added edges).
pl: Dalsze poprawki grafiki lochów (dodano krawędzie).

en: New, more readable dialogue font.
pl: Nowa, bardziej czytelna czcionka.

en: Lots of small graphical tweaks.
pl: Wiele niewielkich poprawek grafiki.

en: Maps are now strewn with spittable props within easy reach.
pl: Od teraz na planszy można znaleźć wiele rzeczy dających się wypluć.

en: Rewrote most of the dialogue.
pl: Przepisano większość kwestii dialogowych.

en: Collectible items like coins can be collected by being touched by the tongue, besides just frogatto's body.
pl: Rzeczy można zbierać nie tylko na nie wchodząc, 
    ale również łapiąc je jęzorem.

en: Redrew the world map.
pl: Poprawiono mapę świata.

en: Added a few new monsters, like the red hornbugs, and completely rewrote how bats behave.
pl: Dodano kilka potworów, między innymi czerwone rogate owady.
    Całkowicie zmieniono zachowanie nietoperzy.

en: Version 1.1.1:
pl: Wersja 1.1.1:

en: Fixed some crashing bugs.
pl: Poprawiono błędy odpowiedzialne za zawieszanie się gry.

en: Fixed The Long Haul (compiled mode)
pl: Poprawiono poziom Długa Podróż (wersja skompilowana)

en: Fixed instructions on titlescreen (iOS)
pl: Poprawiono instrukcje na ekranie tytułowych (iOS)

en: New translation: Italian
pl: Nowe tłumaczenie: Język włoski

en: Added automatic language selection for Windows
pl: Dodano automatyczny wybór języka dla Windows

en: Complete redo of iOS controls, switching to a 2-button dpad from a 4-button.  Eliminates all problems with mispressed up or down keys interrupting other actions.
pl: Całkowita zmiana sterowania na iOS, używamy 4-przyciskowego, zamiast 2-przyciskowego dpada.
    Eliminuje wszystkie problemy z nieumyślnie klikniętymi przyciskami anulującymi inne akcje.

en: Version 1.1:
pl: Wersja 1.1:

en: Added arcade mode.
pl: Dodano tryb arcade.

en: Redid graphics for forest trees.
pl: Odnowiono grafikę leśnych drzew

en: Redid graphics for forest background
pl: Odnowiono grafikę leśnego tła

en: Redid graphics for dungeon wall tiles
pl: Odnowiono grafikę ścian w lochach

en: Redid graphics for basement wall tiles
pl: Odnowiono grafikę ścian w piwnicy

en: Added a bunch of interior props
pl: Dodano zasługi

en: Reworked "darkness" for improved appearance
pl:  Przerobiono "ciemność" w celu poprawienia wyglądu

en: Added new palettes to forest and seaside areas.
pl: Dodano nowe palety dla terenów leśnych i nadmorskich.

en: Added some unique enemies to the forest.
pl: Dodano nowych wrogów, charakterystycznych dla terenów leśnych.

en: Refactored damage and monster type systems to make behavior more consistent and eliminate some rare buggy behavior.
pl: Poprawiono systemy obrażeń i typów potworów aby uczynić
    ich zachowanie bardziej spójnym i wyeliminować rzadko występujące błędne zachowania.

en: Added translation support, with 4 complete translations: French, Brazilian Portuguese, Chinese (Simplified), and Japanese.
pl: Dodano obsługę 4 języków: francuski, portugalski (norma brazylijska), chiński uproszczony oraz japoński.

en: Version 1.0.3:
pl: Wersja 1.0.3:

en: Fixed crash when picking up max heart pieces.
pl: Poprawiono bład wieszania się gry podczas zbierania ostatniego kawałka serca.

en: Other small bug fixes.
pl: Inne mniejsze poprawki.

en: Version 1.0.2:
pl: Wersja 1.0.2:

en: Added support for "darkness" in levels.
pl: Dodane obsługę "ciemności" w poziomach.

en: Added support for WVGA.
pl: Dodano obsługę WVGA.

en: Made player status not show on the titlescreen or world map.
pl: Usunięto status gracza z menu oraz mapy świata.

en: Made golden ants less ambiguous.
pl: Złote mrówki są mniej dwuznaczne.

en: Fixed bug making certain music always play at full volume (iPhone).
pl: Poprawiono błąd powodujący odtwarzanie niektórych utworów zawsze na maksymalnym poziomie głośności (iPhone).

en: Added option to reverse positions of A and B buttons (iPhone).
pl: Dodano opcję zamiany funkcji klawiszy A oraz B (iPhone).

en: Added support for repeating levels (for arcade modes).
pl: Dodano obsługę zapętlonych poziomów (tryb arcade).

en: Pressing jump while in the air pressing against a wall now makes you cling to the wall.
pl: Naciśnięcie skoku w trakcie lotu w powietrzu powoduje przylgnięcie do najbliższej ściany.

en: Made it so you can skip dialogs sequences.
pl: Dodano możliwość pominięcia dialogów wypowiadanych przez postaci.

en: Fixed lots of z-order issues.
pl: Poprawiono sortowanie głębokości.

en: Fixed bug causing ambient sounds to not work.
pl: Poprawiono błąd braku dźwięków otoczenia.

en: Improved forest background, and made it go upwards infinitely.
pl: Poprawiono tło lasu, teraz rozciąga się nieskończenie wysoko.

en: Made hearts heal a full heart, rather than just half.
pl: Wzmocnione serduszka uzupełniają całe życie, zamiast połowy.

en: Changed tilesets to make water look better.
pl: Zmieniono zestaw kafelków by poprawić wygląd wody.

en: Many small bug fixes.
pl: Mnóstwo mniejszych poprawek.

en: Version 1.0.1 (iPhone only):
pl: Wersja 1.0.1 (tylko iPhone):

en: Significantly improved controls, both functionally and graphically (iPhone).
pl: W znaczący sposób poprawiono sterowanie.  (iPhone).

en: Fixed auto-saving on iOS4 where multitasking is supported (iPhone).
pl: Poprawiono automatyczny zapis na iOS4 dla urządzeń z obsługą wielozadaniowości. (iPhone).

en: Fixed bug where a dialog could repeat forever.
pl: Poprawiono błąd powodujący nieskończone otwieranie się tego samego okna dialogowego.

en: Fixed crash in world map when you hold down while entering it.
pl: Poprawiono błąd wieszania się gry podczas ładowania mapy świata.

en: Fixed fullscreen mode (Mac/Windows).
pl: Poprawiono tryb pełnoekranowy (Mac/Windows)

en: Fixed controlpad issues for computers.
pl: Poprawiono obsługę gamepad'ów na komputerach PC.

en: Added music and sound volume controls to pause screen.
pl: Dodano kontrolki głośności muzyki oraz dźwięków do ekranu pauzy.

en: Added customizable controls.
pl: Dodano możliwość zmiany klawiszy.

en: Added half-hearts.
pl: Dodano połówki serc.

en: Added scons script for compiling.
pl: Dodano skrypt skons do kompilowania.

en: Minor level changes.
pl: Drobne poprawki poziomów.

en: Updated music.
pl: Zaaktualizowano muzykę.

en: Reviews:
pl: Recenzje:

en: keywords:
pl: słowa kluczowe:

en: platformer,pixelart,oldschool,platform,game,pixel,arcade,action,adventure,frog
pl: platformówka,pixelart,oldschool,platform,gra,pixel,arcade,akcja,przygoda,żaba

en: Pocket Money
pl: Kieszonkowe

en: Collect ten coins.
pl: Zbierz 10 monet.

en: Nature Boy
pl: Dziecko Natury

en: Put a water beetle back in water.
pl: Włóż żuka wodnego z powrotem do wody.

en: Nice Try...
pl: Niezła próba...

en: But that's not a secret area.
pl: Ale to nie jest tajemna strefa.

en: Speed Trader
pl: Handluj szybkością

en: Playing the economy game, eh?
pl: Czy grasz w grę ekonomiczną?

en: Speedrun
pl: Wyścig

en: Complete the game within 1 hour.
pl: Ukończ grę w ciągu 1 godziny.

en: Win!
pl: Zwycięstwo!

en: Congratulations, you just won the game!
pl: Gratulacje, ukończyłeś grę!

en: Rampage!
pl: Szał!

en: Kill 5 enemies in 10 seconds.
pl: Zabij 5 przeciwników w 10 sekund.

en: Cube Chain
pl: Ciąg Kostek

en: Collect 15 points cubes in a row.
pl: Zbierz 15 kostek pod rząd.

en: Grudge
pl: Uraza

en: Kill 10 of the same type of enemy in a row.
pl: Zabij 10 przeciwników tego samego typu pod rząd.

en: Jackalope
pl: Zającolopa

en: Bound, bound, bound and rebound!
pl: Skok, skok, skok i odbicie!

en: Frogourmet
pl: Owadzi Koneser

en: Try to eat all kinds of enemies.
pl: Zjedz wszystkie rodzaje przeciwników.

en: Dream on...
pl: Śnij...

en: That's the infinite cage.
pl: To jest niekończąca się klatka.

en: Geosynchronous Orbit Achieved
pl: Orbita Geosynchroniczna została osiągnięta.

en: Now applying artificial gravity.
pl: Uruchamianie sztucznej grawitacji.

en: Not Without My Hat!
pl: Nie Bez Mojego Kapelusza!

en: Start a level with no health left.
pl: Zacznij poziom z pustym życiem.

en: Ambush!
pl: Zasadzka!

en: Victory!
pl: Zwycięstwo!

en: Stonepipe Bridge
pl: Most Kamiennej Rury

en: This is a new high score!
pl: To jest nowy najlepszy wynik!

en: Blocks Run
pl: Bieg po Blokach

en: Down the Rabbit Hall
pl: Poprzez Króliczą Norę

en: Maintenance Shaft
pl: Kanał Serwisowy

en: The Long Haul
pl: Długa podróż

en: Upper Deck
pl: Górny Pokład

en: Wild New Wonder
pl: Niezwykły Cud

en: Bombing Fools
pl: Bombowe Niezdary

en: Well, you made it!
pl: Cóż, udało Ci się!

en: If you wanted a personal audience,
    sneaking in is probably the best bet.
    I doubt the entrance guards
    would give you the time of day.
pl: Jeśli chcesz uzyskać prywatną audiencję, powinieneś spróbować wśliznąć się do środka.
    Nie sądzę, by strażnicy zechcieli poświęcić Ci uwagę.

en: Yeah... geez though.  Caves, now?
    Are these caves long?
pl: Do licha. Teraz jaskinie?
    Czy są bardzo rozległe?

en: I'm afraid so.
pl: Obawiam się, że tak.

en: Ugh.
    No sense in turning back now, though.
pl: Uh.
    Tak czy siak, już nie ma sensu zawracać.

en: Are you really certain you want to do this?
    I'm afraid I can't follow you into the caverns,
    so this is the last you would see of me.
pl: Czy jesteś pewien, że chcesz to zrobić.
    Boję się, że nie mogę ci dalej towarzyszyć, tak więc tu się rozstaniemy.

en: Yes, I am; I'd be twice the fool,
    to come this far and just give up.
pl: Tak, jestem pewien. Byłbym głupcem, gdybym się teraz poddał.
    W końcu tyle już przeszedłem.

en: Nevertheless,
    thank you very much for all your help!
pl: Nimniej dziękuję Ci za pomoc.

en: Bug Mining
pl: Kopalnia Owadów

en: Burn and Bubble
pl: Płoń i Wrzej

en: I need to go up... There must be
    a way to activate this elevator.
pl: Muszę iść w górę... Na pewno
    w jakiś sposób można
    aktywować windę.

en: Burning Stone
pl: Płonący Kamień

en: Caverns of Holes
pl: Dziurawe Jaskinie

en: Oh hey, I hadn't seen you here before.
pl: Oh witaj, nie widziałem Cię tu wcześniej.

en: Ah, yeah, I help Chopple at taking care of the store.
    He had asked me to go to the village
    to know what was going on, with all that noise
    that was coming from beyond the cave.
pl: A tak, pomagam Chopple'owi w zajmowaniu się sklepem.
    Poprosił mnie, bym poszedł do wioski by dowiedzieć co jest przyczyną
    tego hałasu, który dochodzi spoza jaskini.

en: Then I suppose that Milgram's guards saw you
    and locked you up?
pl: W takim razie podejrzewam, że strażnicy milgrama 
    zauważyli cię i uwięzili?

en: Yeah! And to think that I thought
    that the day was going to be boring!
pl: Tak! I pomyśleć, że pomyślałem, że ten dzień będzie nudny.

en: Chopple's General Store
pl: Sklep Wielobranżowy Chopple'a

en: Hi, again.
pl: Witam ponownie.

en: So, how did it go?
pl: A więc, jak poszło.

en: Could've been worse.
pl: Zawsze mogło być gorzej.

en: That ... uh, "captain" cat, or whoever he was,
    tried to dice me up.
pl: Ten ... uh, "kapitan" kot, albo ktokolwiek to był,
    próbował wystawić mnie do wiatru.

en: Naturally, we wouldn't be having
    this conversation if I hadn't gotten
    the better of him.
pl: Naturalnie, nie rozmawialibyśmy teraz, 
    jeśli nie udałoby mi się go przechytrzyć.

en: So all's well
    that ends well, I suppose.
pl: Ale jak to mówią, wszystko dobre, co się dobrze kończy.

en: I wouldn't mind running this by a few people,
    since I have no idea what's true, or not.
pl: Nie miałbym nic przeciwko, aby parę osób się o tym wypowiedziało,
    ponieważ nie mam zielonego pojęcia, czy to prawda, czy nie.

en: Go right ahead.
pl: A więc mów.

en: So... uhm... loosely speaking, he says
    that Milgram loaned him money, and this whole
    incident was Milgram coming to shake him down.
pl: A więc... uhm... mówiąc oględnie, starzec mówi, że Milgram udzielił mu pożyczki, i ta cała sprawa to Milgram, który próbuje go schwytać.

en: Trying to get his money back.
pl: Aby odzyskać swoje pieniądze.

en: So then he tells this oddball story
    about how it's all some plot where
    Milgram's gonna take over the town.
pl: Następnie opowieda mi niecodzienną historię, 
    o tym, że to spisek Milgrama, który chce zawładnąć miasteczkiem.

en: Wow.
pl: Łał.

en: I've never heard of any of this.
pl: Nic o tym nie słyszałem.

en: Really?
    He's never talked about this?
pl: Naprawdę?
    Nigdy o tym nie wspominał.

en: Never.
pl: Nigdy.

en: Has he ever shown any signs of ... suddenly
    having way more spending money than usual?
pl: Nigdy nie dawał powodów, by przypuszczać, że ...
    nagle zaczął wydawać więcej pieniędzy niż zazwyczaj?

en: He's such a miser, you know -
    the man would probably burn his
    furniture just to save on firewood.
pl: Jest takim skąpcem, że mógłby porąbąć podłogę, byle tylko
    zaoszczędzić na drewnie.

en: So, no, he's never seemed
    to have a dime to spare.
pl: Więc nie, nie wydaje się, by kiedykolwiek miał drobne do rozdania.

en: He does brag about being known by important
    people, but you know how he is.
pl: Chwali się, że ma wysoko postawionych przyjaciół,
    ale wiesz jaki on jest.

en: Yeah.  Geez.
    So, uh, here's what I think we know:
pl: Tak. U licha.
    Zatem, uh, co myślę, że wiemy:

en: We know he's clearly run afoul
    of Milgram, somehow.
pl: Wiemy z pewnością, że w jakiś sposób naraził się Milgramowi.

en: We also know Milgram's not interested
    in taking over the town, because he
    essentially just did, and gave it up.
pl: Wiemy również, że Milgram nie jest zainteresowany przejęciem władzy
    w miasteczku, z tego powodu, że właściwie już ją miał, a potem oddał.

en: We don't know if the money thing
    is true, but we know if it is,
    he certainly hasn't put it to use.
pl: Nie wiemy, czy sprawa z pieniędzmi była prawdą, ale jeśli była, to 
    z on pewnością jej nie wykorzystał.

en: Oh yeah, I forgot to mention;
    he said it was some kind of "investment"
pl: A tak, zapomniałbym;
    Mówił, że to była pewnego rodzaju "inwestycja"

en: Which I assume would be for the town.
    Building things.
pl: Co, jak zakładam, byłoby inwestycją w miasteczko.
    Stawianiem nowych budynków.

en: Naturally, we know that didn't happen.
pl: Naturalnie, wiemy, że to się nie wydarzyło.

en: So other than that, it's a mystery.
pl: Tak więc poza tym, jest to tajemnica.

en: So, dare I ask:
    What do we do now?
pl: Zatem odważę się zapytać.
    Co teraz zrobimy?

en: Ah, that.  I went and decided that
    it's probably a very good idea to
    do a little diplomacy.
pl: A tak. Rozważyłem i zdecydowałem, że prawdopodobnie najlepiej
    będzie zrobić użytek z dyplomacji.

en: So for a lack of any other willing parties,
    I decided to go.
pl: Z powodu braku ochotników,
    zdecydowałem, że ja pójdę.

en: That's very noble of you.
pl: To bardzo miło z twojej strony.

en: Ha, well, we're also going to find out
    if it's very foolish, as well.
pl: Ha, a zatem dowiemy się również, czy to jest niegłupie.

en: But nothing ventured, nothing gained, you know?
    I guess I'm just tired of bumming around.
pl: Ale wiecie, kto nie ryzykuje ten nie je. Myślę, że jestem po prostu
    zmęczony włóczeniem się tu i tam.

en: Speaking of which, I'd been meaning
    to thank you for your help thus far.
pl: Skoro przy tym jesteśmy.
    Chciałem ci podziękować za twoją pomoc.

en: I've really appreciated the "eyes in the sky".
    It's very helpful.
pl: Naprawdę doceniam "oczy na niebie". Były bardzo pomocne.

en: To spare your asking,
    yes, I'd be happy to continue.
pl: Aby oszczędzić Ci pytania. Tak, z przyjemnością będę kontynuował.

en: Hey, thanks, that's really nice of you!
pl: Hej, dzięki. To naprawdę miło z twojej strony.

en: It's the least I can do.
    I'd offer to carry you, even,
    but I'm afraid that's physically impossible.
pl: Przynajmniej to mogę zrobić.
    Zaoferowałbym ci przejażdżkę na grzbiecie.
    Ale obawiam się, że to fizycznie niemożliwe.

en: I'm as curious as you are, about this,
    and we're more likely to get to the
    bottom of things if we work together.
pl: Jestem tego równie ciekaw, jak ty. A że co dwie głowy to nie jedna, pracując razem szybciej dojdziemy do sedna sprawy.

en: Awesome!
pl: Wspaniale!

en: Anyways, I was planning to go through
    the forest, to start with.
pl: Tak czy siak najpierw zamierzałem iść przez las.

en: Does that sound like a good idea?
pl: Czy to dobry pomysł?

en: Yes... it is the only path I know of,
    but be careful in there.
pl: Tak... To jedyna droga jaką znam,
    ale byłbym tam ostrożny.

en: Yeah, no kidding.
    Well, see you soon!  Thanks again!
pl: O tak, bez dwóch zdań.
    Cóż, do zobaczenia wkrótce! Jeszcze raz dziekuję!

en: Ahh, there you are!
pl: Ahh, tutaj jesteś!

en: Crevice Bridge
pl: Most Crevice

en: What the...
pl: Co do...

en: You!!
pl: Ty!!

en: Yes
pl: Tak

en: You're an intruder, aren't you?!
pl: Jesteś intruzem, czyż nie?!

en: I thought so!
pl: Tak myślałem!

en: No
pl: Nie

en: There's no fooling me.
pl: Nie oszukasz mnie.

en: You look like a very
    suspicious character.
pl: Wyglądasz na bardzo
    podejrzaną postać.

en: Could you just step aside?
pl: Czy mógłbyś się odsunąć?

en: I need to take care
    of something in town.
pl: Muszę się zająć
    czymś w miasteczku.

en: Well, I can't let anyone
    past this gate.
pl: Nie mogę nikogo przepuścić
    przez bramę.

en: Without this key,
    you're not getting anywhere.
pl: Bez tego klucza,
    nigdzie się nie wybierzesz.

en: Okay.  Will you please lend
    me that key?
pl: Okej. Czy mógłbyś
    wypożyczyć mi ten klucz?

en: No way!  Over my dead body!
pl: Nie ma mowy! Po moim trupie!

en: We can do that.
pl: To da się zrobić.

en: Crevice Village
pl: Wioska Crevice

en: Hidden Cave
pl: Ukryta Jaskinia

en: Ahh, good, you made it
    through there in one piece!
pl: Ahh, dobrze, udało Ci się
    przejść w jednym kawałku!

en: Yeah, those goons
    had a little ambush set up.
pl: Tak, te bandziory
    zastawiły pułapkę.

en: So, now what?
pl: Więc, co teraz?

en: Well, as you know, the town
    is split into two halves.
pl: Jak wiesz, miasto
    podzielone jest na dwie części.

en: Milgram has this half of the town
    locked down tight, and he has
    most of the residents held prisoner.
pl: Tą część miasta Milgram ma
    szczelnie zamkniętą, a większość
    mieszkańców jest uwięziona.

en: They're tied up inside the houses,
    under guard. If you free them,
    I'm sure they can help you.
pl: Znajdują się pod strażą, związani
    w domach. Jeśli ich uwolnisz,na pewno Ci pomogą.

en: Makes sense.
pl: To ma sens.

en: Your big problem will be that
    the gate connecting the two halves
    of town has been locked.
pl: Największy problem stanowi
    brama łącząca dwie połowy
    miasta - została zamknięta.

en: And I don't think there's a guard next
    to it, whom you can steal the key from.
pl: I nie sądzę, żeby był tam strażnik,
    któremu możesz zabrać klucze.

en: Asking one of the prisoners is probably
    our best bet for a clue.
pl: Najlepiej będzie zapytać więźniów,
    może mają jakąś wskazówkę.

en: Hey! Over here!
pl: Hej! Tutaj!

en: Wow, so they seriously just packed up and left?
    That's amazing!
pl: Więc oni naprawdę się spakowali i odeszli?
    To wspaniałe!

en: Tell me about it.
pl: Opowiedz mi o tym.

en: So, how did you get out of your cage?
pl: A zatem, jak wydostałeś się ze swojej klatki?

en: Well, they just let me out.
pl: Cóż, po prostu mnie wypuścili.

en: What?!
    They ... as in Milgram's kitties?
pl: Co?!
    Oni... to znaczy zwierzaki Milgrama?

en: ^Yeah.
pl: ^Tak.

en: Weird.. that doesn't make any sense!
    Why would they just let you go?
pl: Dziwne... To nie ma sensu!
    Dlaczego oni po prostu pozwolili ci odejść?

en: That seems like an enormous waste of effort.
pl: Wygląda to na bezbrzeżne marnotrastwo wysiłku.

en: Yeah, this whole day has just been ... bizarre.
pl: O tak, cały ten dzień był... dziwny.

en: I've been thinking about that part,
    and I have a hunch.
pl: Myślałem o tym,
    i mam pewne podejrzenia.

en: I think the rank-and-file weren't
    given very specific orders.
pl: Myślę, że szeregowym członkom nie dano wyraźnych rozkazów.

en: I don't think they were told
    what they were looking for.
pl: Nie sądzę, że wiedzieli czego szukają.

en: I think they were just told
    to secure the place.
pl: Podejrzewam, że po prostu kazano im zabezpieczyć tamto miejsce.

en: Just arresting everyone is a strange way
    to do it, but I guess it's not so weird
    if you've got lots of manpower to spare.
pl: Aresztowanie wszystkich to niecodzienny sposób by to osiągnąć, ale 
    nie jest to całkiem bezsensowne, jeśli masz dużo żołnierzy.

en: If they were just looking for the elder
    and didn't care about ticking people off,
    it's one way to make sure he couldn't slip away.
pl: Jeśli tylko szukali starca i nie przejmowali się, że ludzie się zdenerwują, 
    to był jedyny sposób aby uniemożliwić mu ucieczkę.

en: Well, is that really who they were after?
pl: Cóż, czy to naprawdę jego szukali?

en: Yeah, one of their head guys showed me
    a drawing of him.
pl: O tak, jeden z dowódców pokazał mi jego portret.

en: He asked me if I knew who it was.
pl: Zapytał mnie czy wiem kto to jest.

en: That's very interesting...
pl: To naprawdę interesujące...

en: Suddenly their motives don't seem
    so cut and dry.
pl: Teraz ich motywy nie wydają się takie bezdyskusyjne.

en: Strange..
pl: Dziwne...

en: Anyways, not sure if you heard this part,
    but I'm about to take a little trip.
pl: A tak w ogóle, nie jestem pewien czy słyszałeś tę część, 
    ale zamierzam udać się na małą wycieczkę.

en: No, I didn't hear this.
pl: Nie, nie słyszałem o tym.

en: Yeah, I'm a little worried about
    what might happen if someone doesn't
    get in touch with Milgram.
pl: Tak, trochę się martwię tym, co mogłoby się stać 
    jeśli ktoś nie skontaktowałby się z Milgramem.

en: That old clown was just sabre-rattling
    about raising a militia.
pl: Ten stary pajac po prostu pobrzękiwał szabelką, by zwołać ochotników.

en: You don't think he could actually
    pull that off, do you?
pl: Nie sądzisz chyba, że mogłoby mu się to udać?

en: Nah, this town doesn't have the fire for that.
    Which is a shame in some ways, but ...
pl: Nie, nie znalazłby zbyt wielu ochotników w tym miasteczku.
    Pod pewnym względem szkoda, że tak jest, ale...

en: It's probably for the best, really,
    I can't imagine the mess if people actually
    got to fighting over stuff they disagreed about.
pl: Tak chyba naprawdę jest lepiej.
    Nie wyobrażam sobie bałaganu jaki by zapanował
    jeśli ludzie zaczęli by walczyć o rzeczy dyskusyjne.

en: I guess I'm also worried about the other end;
    what Milgram is doing, et cetera.
pl: Martwię się również o tamte rzeczy;
    Co robi Milgram, et cetera.

en: I don't know; it's a little crazy to do this,
    but I've kinda been itching for something
    worthwhile to do.
pl: Nie wiem;
    To trochę szalone, ale jakoś nie mogłem się doczekać
    by zrobić coś dobrego.

en: Good excuse to get out and travel a bit.
    See the island.
pl: Dobra wymówka by wyjść z domu i trochę porozbijać się na szlaku.
    Spójrz na wyspę.

en: Risky business, though, isn't it?
pl: Ryzykowny biznes, nieprawdaż?

en: Oh, no question.
pl: Oh, bez dwóch zdań.

en: Can't be worse than the crap I have
    to deal with just coming into town, though.
pl: Jednak nic nie może być gorsze od kłopotów jakie mam, 
    gdy odwiedzam miasteczko.

en: Who knows?
    Maybe something good will come of it?
pl: Kto wie?
    Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

en: Well, good luck!
    I'll be around.
pl: Cóż, powodzenia!
    Będę w pobliżu.

en: Hello, again!
    So ... what now?
pl: Witam ponownie. Więc... co teraz?

en: It seems like some of the kitties are
    packing up and leaving, actually.
pl: Wygląda na to, że niektóre zwierzaki
    zbierają rzeczy i rzeczywiście odchodzą.

en: That's news to me!
    Where did you see that?
pl: Nie wiedziałem o tym!
    Gdzie to zobaczyłeś?

en: Actually, nevermind - I'm just trying
    to figure out what their intentions are.
pl: Prawdę mówiąc, zapomnijmy o tym - Po prostu
    próbuję odkryć jakie mają zamiary.

en: Well, if you're game to find out,
    I just saw one of Milgram's lieutenants
    march up to the elder's house.
pl: Cóż, jeśli zamierzasz się tego dowiedzieć,
    przed chwilą widziałem jednego z poruczników Milgrama

en: Weird.
    I wonder what they want with the elder?
pl: Dziwne. 
    Zastanawiam się czego oni chcieli od starca?

en: I have a notion,
    but if you're going to go up there,
    you'd better go whilst the going's good.
pl: Mam o tym pewne pojęcie, 
    ale jeśli chcesz iść tam na górę

en: Yeah, I'll check it out.
pl: Tak, sprawdzę to.

en: So!  I've unlocked this gate, here.
pl: Więc! Otworzyłem tę bramę.

en: Finally, a chance to use your degree...
pl: W końcu twój stopień naukowy na coś się przyda.

en: ...Sorry.
pl: ...Przepraszam.

en: Through there,
    is the way to where Milgram lives.
pl: Tędy prowadzi droga do
    miejsca zamieszkania Milgrama.

en: If I remember right,
    one way to his castle will take you... hmm.
pl: Jeśli dobrze pamiętam, jedna z dróg do zamku zaprowadzi Cię... hmm.

en: Uh, this'll take you over a bridge,
    then through an underground passage.
pl: Uh, to przeprowadzi cię nad mostem, następnie przez podziemne przejście.

en: Watch your head in there.
pl: Uważaj tam na głowę.

en: Past that, and you come to the forest.
pl: Dalej rozciąga się las.

en: I haven't been there in a long time,
    so I'm not sure what's become of it.
pl: Nie byłem tam od dawna
    i nie wiem jak to teraz wygląda.

en: I'm rather out of date on my political geography,
    so you'll just have to ask people as you go.
pl: Jestem raczej nie na czasie z geografią polityczną,
    więc będziesz musiał popytać innych ludzi.

en: Uhm... well, don't you have any maps or such?
    Are you going to help outfit me for this?
pl: Um... Nie masz może jakiejś mapy? 
    Pomożesz mi się wyekwipować?

en: Nope.
    You're on your own.  Good luck.
pl: Nie. 
    Musisz radzić sobie sam. Życzę powodzenia.

en: Gee, thanks.
pl: Eh, dzięki.

en: Before we part ways, though,
    one question:
pl: Zanim się rozstaniemy, mam pytanie:

en: What are we planning to do about
    the rest of Milgram's army?
pl: Co zrobimy z resztą armii Milgrama?

en: Hey guys!
pl: Hej ha przyjaciele!

en: Oh, hey there!
    Didn't see you coming.
pl: Witaj! Nie zauważyłem cię.

en: Yeah, I couldn't help but overhear, and
    ... good news: Your problem is solved!
pl: Tak, nie mogłem nie podsłuchać, i... 
    dobra wiadomość: Twój problem się rozwiązał!

en: What do you mean?
pl: Co masz na myśli.

en: Milgram's crew.  When that captain-guy
    came out of the house here,
    they all hopped in his airship and left.
pl: Drużyna Milgrama. Kiedy kapitan wyszedł  z domu 
    oni wszyscy wskoczyli do jego powietrznego statku i odlecieli.

en: Amazing...  if you don't mind,
    I have a few questions for you.
pl: Niesamowite... Jeśli nie masz nic przeciwko, mam do Ciebie kilka pytań.

en: Well, that settles things for me.
    You two have fun.
pl: Cóż, ja usłyszałem już wszystko. Bawcie się dobrze.

en: Who are you?
pl: Kim jesteś?

en: That's nutty.
pl: To zwariowane.

en: Yes, well, at this particular juncture,
    who I am isn't very important.
pl: Tak, cóż, w tym szczególnym momencie,
    to kim jestem nie ma większego znaczenia.

en: What's important is that I'm not in a cage,
    so I might be able to do something to help.
pl: Co jest ważne, to to, że nie jestem w klatce, 
    a zatem mógłbym zrobić coś by pomóc.

en: Got any advice?
pl: Masz jakąś radę?

en: Maybe.
pl: Może.

en: Keep an eye out for it!
pl: Miej na to oko!

en: Will do.  Catch ya around.
pl: Zrobi się, Do zobaczenia.

en: Does it look like I have a key for your cage?
pl: Czy wygląda na to, że mam klucz do twojej klatki.

en: Ah, I see..
    carry on then.
pl: Ach, rozumiem...
    Kontynuuj więc.

en: Hey, Hedge, you alright?
pl: Hej, Jeżu, wszystko w porządku?

en: Eh, I've been better, but yeah, I'm okay.
pl: Ech, bywało lepiej, ale tak, jestem cały.

en: Besides the obvious cage situation.
pl: Poza oczywistą sytuacją z klatką.

en: Yeah.
    Sad to say, I can't pick locks.
    I got nothing.
pl: Mhm.
    Przykro mi, ale nie potrafię
    otwierać zamków. Nic nie poradzę.

en: So I'm stuck here, huh?
pl: Więc utknąłem tutaj?

en: Yep.
pl: Ta.

en: Hmm, you know, I know one thing
    that might help you..
pl: Hmm, wiesz co, wiem coś
    co może Ci pomóc...

en: There's supposedly
    a secret room in this house.
pl: W tym budynku powinno
    znajdować się ukryte pomieszczenie.

en: Oh really?  Where at?
pl: Naprawdę? Gdzie?

en: If I knew that, it wouldn't
    be much of a secret, would it?
pl: Gdybym wiedział, nie byłoby
    ono tajemnicą, prawda?

en: Figures.
    Well, thanks for the help!
pl: Fakt.
    Dzięki za pomoc!

en: Good luck!
pl: Powodzenia!

en: Jeez, I *swear* this house
    didn't look THIS big from the outside!
pl: Jeej, Mogę przysiąc, że ten dom
    z zewnątrz nie był AŻ TAK duży!

en: Uh, oh, I hear ... trouble.
pl: Uh, oh, przeczuwam... kłopoty.

en: The Elevator House
pl: Dom Wind

en: Central House
pl: Dom Centralny

en: Something's odd about this fireplace.
pl: Coś dziwnego jest w tym kominku.

en: Wow, you guys look exactly alike.
pl: Łoł, wyglądacie dokładnie tak samo.

en: We're twins.
pl: Jesteśmy bliźniakami.

en: Is there anything
    you can do to help us?
pl: Możesz nam jakoś pomóc?

en: Not yet.
    Sorry.
pl: Jeszcze nie.
    Przykro mi.

en: Hey,
    I'm trying to help save the town.
pl: Hej.
    Staram się pomóc uratować miasto.

en: Can you give me any advice?
pl: Możecie udzielić mi jakiejś rady?

en: Yeah.
pl: Tak.

en: The elder's house is off to the east,
    past the town gate.
pl: Dom starca znajduje się na wschód
    od bramy.

en: We saw Milgram's lieutenant go in there.
pl: Widzieliśmy jak porucznik Milgrama
    wchodził do środka.

en: How interesting.
pl: Interesujące.

en: The Danger House
pl: Dom Niebezpieczeństwa

en: Argh! Who in the world would
    design a house like this?
pl: Grrr! Kto zaprojektował
    taki budynek?

en: Fan House
pl: Dom Zabaw

en: This is decidedly unpleasant.
pl: To jest zdecydowanie nieprzyjemne.

en: You don't say.
pl: Nie mów.

en: When I stepped in the door,
    it locked behind me.
pl: Kiedy przekroczyłem próg,
    drzwi zamknęły się za mną.

en: That's actually a rather clever
    way to round everyone up.
pl: To dosyć sprytny sposób,
    aby uwięzić wszystkich.

en: Know anything helpful
    about this house?
pl: Wiesz coś przydatnego
    na temat tego domu?

en: Unfortunately I don't.
    I was just visiting.
pl: Niestety nie.
    Byłem tu w odwiedzinach.

en: The floorplan is quite loony.
pl: Układ pomieszczeń
    jest dość dziwaczny.

en: Marvelous ventilation, though.
pl: Za to wentylacja jest cudowna.

en: Anyways, I'd better be off.
    I'm trying to sort out this mess.
pl: W każdym razie, będę już szedł.
    Staram się posprzątać ten bałagan.

en: Good luck.
pl: Powodzenia.

en: How's that business with Milgram going?
pl: Jak idzie biznes z Migramem?

en: I'm working on it.
pl: Pracuję nad tym.

en: That's good to hear!
pl: Dobrze to słyszeć!

en: Ugh.
pl: Uh.

en: Make this easy on yourself.
pl: Ułatw to sobie.

en: I have no idea what you're talking about.
pl: Nie mam pojęcia o czym mówisz.

en: Oh, no you don't!
pl: Och, nie ma mowy!

en: Oh, hi, what's going on here?
pl: O, cześć, co się tutaj dzieje?

en: Who the hell are you?
pl: Kim do diabła jesteś?

en: I don't have to put up with this.
pl: Nie będę tego wysłuchiwać.

en: Excuse me whilst I vent a little frustration.
pl: Wybacz mi, muszę dać upust swojej frustracji.

en: Okay, I've had enough!  I'm going home.
pl: OK, mam już dość! Idę do domu.

en: Well!
    That went better than expected.
pl: Hmm!
    Poszło lepiej niż się spodziewałem.

en: Say ...
    What happened to the elder?
pl: Powiedz...
    Co się stało ze starcem?

en: Whoa...
    ... is that what I think it is?
pl: Ułaa...
    ... Czy to to, o czym myślę?

en: It is indeed, my boy!
pl: Tak jest, mój chłopcze!

en: It's my very own safe room.
pl: To mój własny bezpieczny pokój.

en: Built it for exactly this sort of crisis.
pl: Zbudowany właśnie na takie okazje.

en: That's really amazing.
    Uh...
pl: To naprawdę wspaniałe.
    Eh...

en: I guess I have to ask:
    Whatever prompted you to build this?
pl: Chyba muszę zapytać:
    Co skłoniło cię by to zbudować?

en: Yes.
    Yes it was.
pl: Tak. Było.

en: ...And?
pl: ...I?

en: And what?
pl: I co?

en: I set out for just a routine errand run,
    you know?
pl: No wiesz, właśnie przygotowywałem się 
    do wykonania rutynowego zadania.

en: Just gonna run by town, check the news.
pl: Przejdę się do miasta, posłucham wieści.

en: Hmm... boy, where do I start?
pl: Hm, gdzie powinienem zacząć?

en: Why don't we start with:
    Why was that guy asking about money?
pl: Dlaczego nie zaczniemy od: Dlaczego ten facet pytał o pieniądze?

en: Well, I am the mayor, after all,
    and mayors are well endowed.
pl: Cóż, jestem burmistrzem, 
    a kto widział burmistrza-chuderlaka?

en: Are you done insulting me, yet?
pl: Skończyłeś mnie już obrażać?

en: Nope.
    Not until you answer my question!
pl: Nie.
    Skończę jak odpowiesz mi na moje pytanie.

en: I know you're trying to hide something,
    but throw me a line here.
pl: Wiem, że próbujesz coś przede mną ukryć, 
    ale zrzuć mi tu linę.

en: Okay.
    What have I got to lose, eh?
pl: Eh, w porządku.
    Chyba nie mam nic do stracenia?

en: See, some years ago,
    Milgram approached me with a proposition.
pl: Widzisz, parę lat temu,
    Milgram wyszedł do mnie z tą propozycją.

en: He was going to invest a
    sizeable amount of money, here.
pl: Planował tutaj zainwestować 
    całkiem pokaźną sumkę.

en: Wait,
    did he think you were actually the mayor?
pl: Czekaj, czy on myślał, że ty naprawdę byłeś burmistrzem?

en: YES!
pl: TAK!

en: I realized this was all a scam.
    He was establishing a claim, you see.
pl: Zorientowałem się, że to wszystko było oszustwem.
    Widzisz, on próbował uzasadnić swoje prawo.

en: I'm not sure I follow you...
pl: Nie wiem, czy rozumiem...

en: Okay, do you know what 'usury' is?
pl: W porządku, czy wiesz czym jest 'lichwiarstwo'

en: Not exactly.
pl: Niekoniecznie.

en: See, Milgram was being
    what's called a 'loan shark'.
pl: Widzisz, Milgram był lichwiarzem.

en: He gives me money,
    then he just 'decides' what I owe him.
pl: Pożycza pieniądze, a potem decyduje ile jestem mu winien.

en: That I owe him more money
    than I could ever repay.
pl: Ustala tak dużą kwotę, że niemożliwe jest,
    bym kiedykolwiek ją spłacił.

en: See, then he can just take
    whatever he wants, as payment.
pl: Tak więc na poczet długu może brać co tylko zechce.

en: He was going to use this as an excuse
    to take over the town.
pl: Planował wykorzystać  to jako pretekst
    do przejęcia władzy w miasteczku.

en: Okay... I guess that sorta makes sense,
    although it's a bit convoluted.
pl: W porządku, to ma sens, 
    ale jest nieco zawiłe.

en: I don't see why he'd need an excuse.
    If he wanted to take over the town,
    he could just ... do it.
pl: Nie rozumiem tylko, dlaczego on potrzebowałby pretekstu.
    Jeśli chciał zawładnąć miasteczkiem, po prostu mógłby... to zrobić.

en: Uhh, okay...
    Anyways, what are we gonna do here?
pl: Uhh, no dobrze.
    Tak czy siak, co będziemy tutaj robić?

en: Well, I think we should form a militia,
    and bring the fight to Milgram!
pl: Cóż, myślę, że powinniśmy zwołać pospolite ruszenie,
    i dać zbrojny odpór Milgramowi!

en: If you ask me, I think we need to go
    hear Milgram's side of the story.
pl: Jeśli chciałbyś znać moje zdanie, to myślę, że powinniśmy
    wysłuchać opowieści Milgrama.

en: Talk it over.  See if we can reach
    some mutually amicable agreement.
pl: Przedyskutujmy to. Zobaczymy, czy możemy
    osiagnąć obustronne porozumienie.

en: I don't think that would work.
pl: Nie sądzę, żeby to się powiodło.

en: I sure do!
    Cripes - I tell you what: I'll do it.
pl: A ja tak! 
    Cripes - powiem ci coś: ja to zrobię.

en: I'll go talk to Milgram,
    and get this all sorted out.  Okay?
pl: Ja porozmawiam z Milgramem,
    rozwiąże ten problem. Zgoda?

en: I just think this is a big misunderstanding,
    and I'd rather not see anyone get hurt.
pl: Myślę, że to wszystko jest wielkim nieporozumieniem, i nie chciałbym,
    by komuś stała się krzywda.

en: Well, if you say so, I suppose I can't object.
    In fact, it might be a good stalling tactic.
pl: Coż, skoro tak mówisz, sądzę, że nie powinienem się sprzeciwiać.
    Rzeczywiście, to może być dobra strategia na przeczekanie.

en: Why, I'll even show you the way...
pl: A zatem, pokażę Ci drogę...

en: The Elder's House
pl: Dom Starca

en: I better leave this key here.
pl: Lepiej zostawię ten klucz tutaj.

en: Hey!
pl: Hej!

en: Glad I caught you!
    You'd better be aware of this...
pl: Dobrze, że Cię złapałem!
    Powinieneś to wiedzieć...

en: The cave that leads into the town,
    has a sentry posted in it.
pl: W jaskini prowadzącej do miasta,
    wystawione są straże.

en: Milgram's trying to seal off the town,
    so no one gets in or out.
pl: Milgram próbuje otoczyć miasteczko, tak by nikt nie mógł się wydostać.

en: That might have been why
    he tried to take out that bridge.
pl: Pewnie dlatego próbował
    zburzyć most.

en: If you're thinking to go in there,
    you might reconsider.
pl: Powinieneś się zastanowić,
    czy na pewno chcesz tam iść.

en: Well, yeah,
    I was gonna go in there.
pl: Tak, mam zamiar tam iść.

en: I mean, what are we gonna do,
    sit on our butts here?
pl: Co innego mamy zrobić,
    usiąść na tyłkach i siedzieć tutaj?

en: No, no...
    but I was hoping we'd go in in force.
pl: Nie, nie...
    ale, myślałem że przebijemy się siłą.

en: Against Milgram? Really?
pl: Przeciwko Milgramowi? Naprawdę?

en: I mean... on paper,
    that sounds like a good enough plan,
pl: To znaczy... na papierze wygląda to na całkiem niezły plan.

en: but I'm gonna be a jerk here,
    and poke some holes in it.
pl: ale będę niemiły,
    i wskażę jego kilka słabości.

en: Fair enough.
    I'm not particularly fond of it, myself.
pl: W porządku.
    Sam nie byłem do końca przekonany,
    co do jego skuteczności.

en: Firstly, Milgram's got LOTS of followers.
    Tons of em.  He runs an entire city.
pl: Po pierwsze, Milgram ma WIELU ludzi.
    Zajął całe miasto.

en: I mean, even if we armed the whole town,
    they'd grossly outnumber us.
pl: Nawet jeśli uzbroilibyśmy całe miasteczko, 
    wróg i tak miałby nad nami znaczną przewagę.

en: Plus, they're pretty mobile, too.
    Planes and such.
pl: Dodatkowo są w stanie szybko się przemieszczać.
    Mają samoloty i inne pojazdy.

en: We might get the drop on them for a bit,
    but we'd get surrounded in no time.
pl: Być może udałoby nam się ich zaskoczyć i na trochę przejąć inicjatywę, 
    ale szybko zostalibyśmy otoczeni.

en: Brute force against brute force won't work.
pl: Siła przeciwko sile nie tu nie zadziała.

en: We'd be like ... 
    a bull butting heads with a freight train.
pl: Byli byśmy jak...
    byk idący na spotkanie z pociągiem.

en: Yes... oh dear.
    I see what you mean.
pl: Tak... Ojej.
    Rozumiem co mas na myśli.

en: There's got to be something
    we can use to our advantage,
    but "numerical superiority" isn't it.
pl: Musi być coś co możemy
    użyć na naszą korzyść,
    ale przewaga liczebna to nie to.

en: Anyways, about the cave ahead...
    it's just one guy, right?
pl: Wracając do jaskiń przed nami...
    Jest tam tylko jeden wartownik?

en: To my knowledge, yes.
pl: Z tego co mi wiadomo, tak.

en: Maybe I can talk my way around him?
pl: Może uda mi się go przekonać?

en: Worse comes to worse,
    I can just run for it.  Right?
pl: A jeśli to zawiedzie,
    mogę po prostu przebiec
    obok niego Prawda?

en: I do hope so.
    Good luck!
pl: Mam taką nadzieję.
    Powodzenia!

en: Now what?
pl: Co teraz?

en: Dark Corridor
pl: Ciemny Korytarz

en: Darkness Central
pl: Centrum Mroku

en: It says,
    "Chopple's General Store,
    just ahead.
pl: Napisane jest,
    "Sklep Ogólny Chopple'a,
    tuż przed Tobą.

en: Honest trade and thrifty prices!"
pl: Uczciwy handel i niskie ceny!"

en: Descent to Town
pl: Zejście Do Miasta

en: Dungeon Blocks
pl: Podziemne Bloki

en: Dungeon Crawling
pl: Przygoda w lochu

en: The Entrance
pl: Wejście

en: Eerie Arbor
pl: Altana Erie

en: Fast Lane
pl: Droga Szybkiego Ruchu

en: Flooded Caverns
pl: Zatopione Jaskinie

en: Foreboding Forest
pl: Złowieszczy Las

en: Oh geez! I overslept!
pl: Och jej! Zaspałem!

en: Frogatto's Room
pl: Pokój Frogatto

en: Hey, how's breakfast coming?
pl: Hej, jak tam śniadanie?

en: Breakfast? ..bud, we're on lunch.
pl: Śniadanie? Mamy porę obiadu.

en: You need to get up earlier.
pl: Musisz wstawać wcześniej.

en: Okay, then how's lunch coming?
pl: OK, więc jak tam obiad?

en: Getting there.
    It's gonna be a while, though.
pl: Robi się.
    Jeszcze trochę to potrwa.

en: I'll check back later, then.
pl: W takim razie, wrócę później.

en: So, what happened to lunch?
pl: Co się stało z obiadem?

en: I got tired of waiting,
    and ate by myself.
pl: Zmęczyło mnie czekanie
    i zjadłem go sam.

en: Leftovers are in the fridge.
pl: Resztki są w lodówce.

en: Okay, uhm, thanks.
pl: Okej, uch, dzięki.

en: Hey, Frogatto.
pl: Hej, Frogatto.

en: Uhm... yes?
pl: Uch... Tak?

en: We need some help around here.
pl: Potrzebujemy tu trochę pomocy.

en: Yeah, I know.  I'll try.
pl: Tak, wiem. Postaram się.

en: See to it.
pl: Sprawdzę to..

en: Not like I need to be up,
pl: Nie żebym musiał wstawać rano.

en: but it's the principle of the thing.
pl: ale to podstawa.

en: Frogatto's House
pl: Dom Frogatto

en: Pato's Room
pl: Pokój Pato

en: I know!
pl: Wiem!

en: I can stop in at Nene's house
    on the way to town!
pl: Po drodze do miasta
    mogę wpaść do Nene!

en: Such a beautiful view from here.
pl: Jaki piękny jest stąd widok.

en: Nothing to see in my backyard.
pl: Nie ma nic ciekawego na moim podwórku.

en: Frogatto Grotto
pl: Grota Frogatto

en: Gloomy Glade
pl: Mroczna Dolina

en: Gnarled Knoll
pl: Sękaty Pagórek

en: On this level, we give advice on how to play.
    Each question mark has its own hint.
pl: Tutaj poznasz zasady rządzące grą.
    Każdy znak zapytania skrywa podpowiedź.

en: If you already know how to play,
    then just walk to the next level.
pl: Jeżeli już wiesz jak grać, po prostu
    przejdź do następnego poziomu.

en: To save your progress in the game,
    use one of these convenient restrooms.
pl: Aby zapisać grę,
    użyj jednej z tych wygodnych toalet.

en: Some changes in elevation are too high
    to clear with just a normal jump.
pl: Niektóre pogórki są zbyt wysokie, 
    by przeskoczyć je zwyczajnym skokiem.

en: Fortunately, Frogatto can jump off of walls, too!
pl: Na szczęście Frogatto potrafi odbijać się od ścian!

en: To do this, do a walking jump into the wall.
pl: Aby tego dokonać, naskocz na ścianę.

en: If you bump into a wall at the crest of a jump,
    you will cling to the wall and slowly slide down.
pl: Jeśli wpadniesz na ścianę będąc w powietrzu,
    przylgniesz do niej a następnie zaczniesz powolnie zsuwać się w dół.

en: If you don't get a running start, you can still
    cling on, if you tap the arrow toward the wall,
    and press jump whilst it's held down.
pl: Nawet jeśli się nie rozpędzisz możesz przyczepić się do ściany.
    W tym celu, przytrzymaj strzałkę w bok i skocz.

en: Whilst you are clinging to the wall,
    pressing jump will make you rebound off.
pl: Kiedy jesteś przyczepiony do ściany,
    wciśnięcie skoku spowoduje,
    że się odbijesz.

en: This is especially useful, if two walls are
    facing each other, because then you can
    rebound over and over between them.
pl: To jest szczególnie przydatne, gdy dwie ściany stoją naprzeciwko siebie.
    Wówczas możesz odbić się od jednej, a później od drugiej.

en: This lets you ascend vertical columns.
pl: Dzięki temu możesz wspinać się
    po pionowych kolumnach.

en: Frogatto's world is a dangerous place.
pl: Świat Frogatto jest bardzo niebezpieczny.

en: In his travels, you'll encounter
    many creatures who want to hurt you.
pl: W tym świecie spotkasz wiele wrogich zwierząt.

en: It's often fine to just avoid them, but if you have
    to fight, Frogatto's best defense is his tongue.
pl: Często wystarczy po prostu ich unikać, ale czasem możesz zostać zmuszony do walki.
    Wtedy najlepszą bronią Frogatto jest jęzor.

en: You can grab enemies with the tongue,
    and then spit them back out.
pl: Możesz łapać przeciwników językiem,
    a następnie wypluwać ich z powrotem.

en: Once spat out, they become a deadly projectile.
pl: Po wypluciu stają się śmiercionośnymi pociskami.

en: If they don't hit anything, they'll be stunned
    momentarily, and then will flip upright again.
pl: Jeśli w nic nie trafią, zostaną na moment oszołomione,
    a później jak gdyby nigdy nic staną na równe nogi.

en: Whilst on their backs,
    they're vulnerable to being stomped on.
pl: Kiedy leżą na plecach,
    można ich zabić skacząc na nich.

en: Sticking out the tongue and spitting,
    are both done with the attack key.
pl: Wypuszczanie języka i plucie,
    wykonuje się za pomocą
    przycisku ataku.

en: There are a few ants just ahead.
    Feel free to try this on them.
pl: Przed Tobą znajduje się kilka mrówek.
    Spróbuj wykorzystać na nich
    zdobytą wiedzę.

en: And don't worry - if you die,
    you'll restart right here.
pl: I nie martw się - jeśli zginiesz,
    zaczniesz ponownie
    w tym samym miejscu.

en: A very useful fact is that you can control
    the direction in which enemies are spat.
pl: Możesz także kontrolować kierunek,
     w którym wyrzucani są wrogowie.

en: If you hold down the up key while pressing
    the attack button, you'll spit in a high arc.
pl: Jeśli przytrzymasz strzałkę w górę i jednocześnie wciśniesz klawisz ataku, pluniesz wysokim łukiem.

en: If you hold down the down key while pressing
    the attack button, you'll spit with very little force.
pl: Jeśli przytrzymasz strzałkę w dół i jednocześnie wciśniesz klawisz ataku,
    pluniesz z niewielką siłą.

en: You should also beware that not all enemies
    can be grabbed with the tongue.
pl: Powinieneś również wiedzieć, że nie wszyscy wrogowie mogą zostać połknięci.

en: Different enemies present different challenges,
    and you'll need to get creative to deal with them.
pl: Nie ma jednego sposobu na pokonanie wroga.
    Wiele z nich będziesz musiał wymyśleć sam.

en: Also, the tongue can grab useful items, like keys.
    This is how you carry them to the lock they open.
pl: Aha, możesz również połykać użyteczne rzeczy, takie jak klucze.
    Powinieneś przechowywać je w brzuchu, 
    dopóki nie wykorzystasz ich do otwarcia zamka.

en: Fountains, and other water dispensers,
    are very helpful.
pl: Fontanny i inne ujęcia wody,
    są bardzo pomocne.

en: If you drink from them,
    you will restore all of your health!
pl: Pijąc z nich wodę,
    możesz przywrócić sobie punkty życia!

en: Certain bridges and stairways, like this one,
    allow you to jump up and pass through them.
pl: Przez niektóre mosty i schody, takie jak ten,
    można przenikać.

en: You can also jump down through them.
pl: Możesz także zeskoczyć z nich na dół.

en: A special button will appear,
    whenever this is possible.
pl: Specjalny przycisk pojawi się,
    jeżeli będzie taka możliwość.

en: To do so, hold down the down key,
    and then press jump.
pl: W tym celu, przytrzymaj strzałkę
    w dół i jednocześnie wciśnij skok.

en: There is a store conveniently located
    outside of the town.
pl: Sklep zlokalizowany jest poza miastem.

en: Sometimes, you'll run into rather dangerous-
    looking terrain, such as these brambles.
pl: Czasami napotkasz niebezpiecznie wyglądający teren, taki jak te krzaki.

en: As you'd expect, stepping on them would hurt a bit.
pl: Jak możesz podejrzewać, nastąpienie na nie byłoby bolense.

en: However, they also hurt your enemies!
pl: Ale pamiętaj, twoi wrogowie również mogą od nich ucierpieć!

en: Leading or spitting them onto harmful terrain
    is an excellent way to dispatch them.
pl: Możesz ich na nie wyprowadzić lub wypluć.
    To świetny sposób by się ich pozbyć.

en: Beware also, any bottomless pits you encounter.
    Those are immediately fatal.
pl: Uważaj również na bezdenne przepaście.
    Upadek w nie zawsze kończy się śmiercią.

en: Up ahead, you'll notice an anthill,
    which ants constantly come out of.
pl: Dalej przed Tobą, dostrzeżesz mrowisko,
    z którego bezustannie wychodzą mrówki.

en: There is no way to stop this;
    you can't destroy the anthill.
pl: Nie da się tego zatrzymać,
    nie możesz zniszczyć mrowiska.

en: Some hazards are like this.
    You simply have to work around them.
pl: Niektóre zagrożenia już takie są.
    Trzeba radzić sobie z nimi
    w inny sposób.

en: That's it for this tutorial.
pl: To już koniec poradnika.

en: Although there's more to playing the game,
    the rest, we can safely let you learn on your own.
pl: Mimo, że jest jeszcze wiele rzeczy, o których można by opowiedzieć,
    uważamy, że bez kłopotu nauczysz się ich sam.

en: Feel free to come back here,
    if you want to read a hint again.
pl: Możesz zawsze tu wrócić,
    aby przeczytać porady jeszcze raz.

en: Have fun!
pl: Miłej zabawy!

en: If you've seen a conversation before, it might
    be annoying to have to read it again.
pl: Jeśli widziałeś już jakąś rozmowę, 
    czytanie jej na nowo może być meczące.

en: You can skip a conversation, including parts
    of cutscenes, by pressing the "escape" key.
pl: Możesz pominąć rozmowy, włączając sceny przerywnikowe wciskając "Escape".

en: And yes, this applies to the question
    marks on this level, too.
pl: Tak, to odnosi się również do znaków zapytania w tym poziomie.

en: If you haven't already noticed, the red
    fruits you sometimes find nestled in
    the grass are spittable projectiles.
pl: Jeśli jeszcze się nie zorientowałeś, 
    czerwone owoce, które czasami można znaleźć w trawie, 
    można spożytkować jako pociski.

en: You'll find many such objects of similar size
    in different areas of the game, such as crates
    inside of houses, or nuts hanging from trees.
pl: Znajdziesz wiele takich obiektów o podobnych rozmiarach,
    w wielu miejscach gry, na przykład skrzynie w domkach, albo orzechy
    wiszące na gałęziach drzew.

en: These are an ample source of ammunition,
    that's almost always available.
pl: Jest bardzo obfite źródło amunicji,
    które praktycznie zawsze jest dostępne.

en: Note that these have an unusual property;
    if you use them up, walk away from the screen
    where you found them, and then return again,
    there will often be a new one waiting to use.
pl: Zauważ, że mają one jedną niezwykłą właściwość.
    Jeśli je zjesz, a następnie stracisz je z oczu, by później powrócić, 
    często znajdziesz nowy owoc na miejscu zjedzonego.

en: Grassy Path
pl: Trawiasta Ścieżka

en: Hanging Platforms
pl: Wiszące Platformy

en: I'd better be careful.
pl: Lepiej będę ostrożny.

en: This is a very deep chasm...
pl: To bardzo głęboka przepaść.

en: AAAAAAH! I CAN'T FLY!
pl: AAAAH! NIE UMIEM LATAĆ!

en: Hidden Depths
pl: Ukryte Głębiny

en: Killer Bunnies
pl: Zabójcze Króliki

en: That's nice.
pl: Cieszę się.

en: Hey, what's new?
pl: Hej, co słychać nowego?

en: Oh, just cleaning up after that ruckus.
pl: Och, sprzątam po tym całym zamieszaniu.

en: So nice to have things back to normal.
pl: Cieszę się, że wszystko
    wróciło do normalności.

en: You bet.
pl: No pewnie.

en: Speaking of which, am I imagining it
    or is this house actually smaller now?
pl: Jeśli już mówimy o normalności,
    wydaje mi się czy ten dom
    zrobił się teraz mniejszy?

en: Of course not.
    That's just nutty.
pl: Oczywiście, że nie.
    Tak ci się tylko wydaje.

en: Where's your sibling, by the way?
pl: A gdzie twój brat bliźniak?

en: At the store.
pl: W sklepie.

en: I see.
pl: Aha.

en: Lobby
pl: Hol

en: World Map
pl: Mapa Świata

en: No!  You can't be...
pl: Nie! Ty nie możesz być...

en: Hi, I'm Frogatto.
pl: Cześć, jestem Frogatto.

en: Oh crap, oh crap!
    Boss! He's here!
pl: O cholera, o cholera!
    Szefie! On jest tutaj!

en: Who's here?
pl: Kto?

en: Frogatto!
    He's RIGHT HERE!
pl: Frogatto!
    Jest WŁAŚNIE TUTAJ!

en: The intruder?
    How did he get in here?
pl: Intruz?
    Jak się tu dostał?

en: We... We tried to stop him, but he's...
pl: My... Próbowaliśmy go zatrzymać,
    ale on jest...

en: Why do I have to deal with everything myself?!
pl: Dlaczego sam muszę się wszystkim zajmować?!

en: Get out of the way!
pl: Zejdź mi z drogi!

en: Ugh!
    You do put up quite a fight!
pl: Uch!
    Stawiłeś niezły opór!

en: Will you hear me out now?
pl: Czy teraz mnie wysłuchasz?

en: Yes.
pl: Tak.

en: What was it you wanted?
pl: Co chciałeś?

en: I wanted to ask you about that incident in town.
pl: Chciałem zapytać Cię o ten incydent w miasteczku.

en: Remarkable.
    I really thought you'd come here to attack me.
pl: To godne uwagi.
    Naprawdę myślałem, że przyszedłeś tu, by mnie zaatakować.

en: Well, if you really are here for an audience,
    perhaps I could be obliged.  Shall we?
pl: Cóż, jeśli naprawdę życzysz sobie audiencji, będę zobowiazany.
    Pozwolisz?

en: Talk it over? Like gentlemen?
pl: Przedyskutować? Jak dżentelmeni?

en: Yes, like gentlemen. Over tea.
pl: Tak, jak dżentelmeni. Przy herbacie.

en: Wait a minute, it's you, isn't it?
pl: Chwileczkę, to Ty, nieprawdaż?

en: Yup, I'm Frogatto!
pl: Tak, jestem Frogatto!

en: Uhh..
    I was expecting something a bit more ... robust.
pl: Uhh... Oczekiwałem czegoś nieco bardziej... dogodnego.

en: So you're the one who's been causing
    all this trouble, eh?
pl: A więc ty jesteś przyczyną tych wszystkich kłopotów.

en: I am?
pl: Ja?

en: Yes, I've been getting some rather
    unpleasant reports about property damage.
pl: Tak.
    Dochodzą mnie słuchy o przypadkach niszczenia mienia.

en: Is there any chance I...
    can discuss something with you?
pl: Czy jest chociaż cień szansy, żebym... przedyskutował coś z tobą?

en: Sure...
pl: Oczywiście...

en: ...but the subject's going to be:
    "What happens to trespassers."
pl: ...ale tematem rozmowy będzie:
    "Co dzieje się z nieproszonymi gośćmi."

en: Milgram's Throne Room
pl: Sala Tronowa Milgrama

en: Pinecone Park
pl: Park Pinecone

en: These crazy bombers are everywhere!
pl: Te szalone bombowce są wszędzie!

en: Plagued Mine
pl: Przeklęta Kopalnia

en: Woah! A flying plant!
pl: Łoa! Latająca roślina!

en: Bleh. A locked door.
pl: Ech. Zamknięte drzwi.

en: There must be a way around it.
pl: Musi być jakaś inna droga.

en: Rocky Roots
pl: Kamieniste Korzenie

en: Hello there.
pl: Witam.

en: A pleasure to meet you.
    I am Mortimer.
pl: Miło mi Cię poznać.
    Jestem Mortimer.

en: Ostensibly, I am a mole.
pl: Pozornie jestem kretem.

en: ...
    Okay.
pl: ...
    OK.

en: Perhaps more importantly, I am a bit of
    an astronomer and biologist, by trade.
pl: Ale co ważniejsze, jestem po trochu
    astronomem i biologiem z zawodu.

en: That is why I live all the way up here.
    You can see quite a bit from this height.
pl: Dlatego mieszkam tutaj.
    Można sporo zobaczyć z tej wysokości.

en: ...and I guess you have these
    ants in cages to study them?
pl: ... i rozumiem że trzymasz te
    mrówki w klatkach,
    w celach naukowych?

en: That's right.  Unfortunately,
    my collection lacks the rarer golden ant.
pl: Owszem. Niestety, 
    w mojej kolekcji brak rzadszych złotych mrówek.

en: Oh, what a shame.
pl: Och, jaka szkoda.

en: Handsomely you say?
    I'm on it!
pl: Sowicie powiadasz?
    Wchodzę w to!

en: I don't suppose you've had any
    luck with getting a golden ant yet?
pl: Zakładam, że nie udało Ci się
    jeszcze znaleźć złotej mrówki?

en: I'm working on it.
    Those things pack a pretty mean bite, you know.
pl: Pracuję nad tym. Te zwierzaki potrafią ukłuć.

en: ... most of which seem inclined to kill me.
pl: ... większość z nich wydaje się mieć złe zamiary względem mnie.

en: I say! Who's there?
pl: Kto tam?

en: Secluded Hut
pl: Pustelnia

en: Are you quite alright?
pl: Czy wszystko w porządku?

en: Yeah.
    Who WAS that guy?!
pl: Tak.
    Kim BYŁ ten gość?!

en: One of Milgram's henchmen, no doubt.
pl: Na pewno jeden ze sługusów Milgrama.

en: They may have seen me talking to you,
    I can't be sure.
pl: Mogli widzieć jak z Tobą rozmawiam,
    ale nie mam pewności.

en: Wait, what?  Milgram?
pl: Chwila, co? Milgram?

en: You still haven't heard, then.
pl: A więc jeszcze nie słyszałeś.

en: Milgram's men showed up
    early this morning, in town.
    They've taken the whole place hostage!
pl: Dziś rano zjawili się żołnieże Milgrama.
    Zdobyli kontrolę nad całym miasteczkiem!

en: That certainly...
    changes my plans for the day.
pl: To bezwzględnie...
    zmienia moje plany
    na resztę dnia.

en: Wow, uhm... 
    I'd sure like to help, but ...
    I just don't see what I could do.
pl: Łoł, hm...
    chciałbym w jakiś sposób pomóc, ale...
    nie wiem co mogę zrobić.

en: I don't think I can promise anything,
    but if the opportunity presents itself,
    who knows?
pl: Niczego nie mogę obiecać, ale jeśli
    nadarzy się okazja, kto wie?

en: Yes, it's unreasonable to expect
    someone to just charge in there.
pl: Tak, bezsensowne jest oczekiwać,
    że ktoś tak po prostu tam pójdzie
    i zaatakuje.

en: I'm at a loss for a plan, myself.
pl: Sam nie mam żadnego planu.

en: Nevertheless, I'd better be going.
    Hopefully, we'll fix that bridge soon.
    Impressive how fast they can do that,
    with modular construction and all.
pl: Mimo to, lepiej już pójdę.
    Miejmy nadzieję, że szybko naprawimy
    most. Imponujące jak szybko można
    to zrobić przy modułowej konstrukcji.

en: In the meantime, you might benefit from
    visiting the fellow who lives here.
pl: W międzyczasie, może zechcesz
    odwiedzić kogoś kto tu mieszka.

en: Bit of a recluse, but he's quite sharp.
    He lives on top of this rock column.
pl: Trochę z niego samotnik.
    Mieszka na szczycie
    tej skalnej kolumny.

en: And I get up there... how?
pl: A dostanę się tam.. jak?

en: Simple, just take to the air!
pl: To proste, wzbij się w powietrze!

en: Splash, Hop
pl: Plusk, Hop

en: Starlit Cave
pl: Gwieździsta Jaskinia

en: Stonepipe Meadow
pl: Łąka Stonepipe

en: Programmer • Sound and iOS Code
pl: Programista • Dźwięki i kod pod iOS

en: Minor Object Scripter and Level Designer
pl: Twórca Skryptów Obiektów i Projektant Poziomów

en: Documentation Lead
pl: Pieczęć Dokumentacji

en: Object Scripter • Props and Achievements
pl: Programista skryptów • Osiągnięcia i Zasługi

en: Engine Improvements
pl: Usprawnienia Silnika

en: Lead Programmer
pl: Główny Programista

en: Scripting Language Designer
pl: Język Skryptowy

en: Object Scripter
pl: Skrypty Obiektów

en: Minor Level Designer
pl: Pomniejszy Projektant Poziomów

en: Artist • Props
pl: Artysta • Zasługi

en: Artist • Characters, Monsters, and Props
pl: Artysta • Postacie, Potwory i Zasługi

en: Artist • House interiors and exteriors
pl: Artysta • Wnętrza domów i otwarte tereny

en: Level Designer • forest, cave, and dungeon levels
pl: Twórca poziomów • las, jaskinie i lochy

en: Translation Coordinator
pl: Koordynator Tłumaczeń

en: Bug Fixer
pl: Likwidator Bugów

en: Translation Code
pl: Kod tłumaczeń

en: Key Remapping Code
pl: Kod Przypisań Klawiszy

en: Our Players
pl: Nasi Gracze

en: Bug Reports/Fixes
pl: Zgłoszenia Błędów/Poprawki

en: Technical Advice
pl: Pomoc Techniczna

en: Level Design and Object Scripting
pl: Projektowanie Poziomów i Skrypty Obiektów

en: Devil's Advocacy
pl: Promotor Wiary ("Adwokat Diabła")

en: Programmer, Lead Content Wrangler and Lead Object Scripter
pl: Programista,

en: Artist • Characters, Monsters, Props, Terrain
pl: Artysta • Postacie, Potwory, Zasługi, Teren

en: Writer • Wrote Main Story and Most Dialogue
pl: Pisarz • Główna Fabuła i Wiekszość Dialogów

en: Level Designer • seaside, town, and forest
pl: Twórca Poziomów • nabrzeże, miasteczko i las

en: Musician
pl: Muzyk

en: Sound Effect Designer
pl: Projektant Efektów Dźwiękowych

en: SPECIAL THANKS:
pl: PODZIĘKOWANIA DLA:

en: So let me get this straight...
pl: Więc pozwól mi to wytłumaczyć...

en: What you're saying, is that the elder
    borrowed all this money from you,
pl: Twierdzisz, że starzec pożyczył 
    wszystkie te pieniądze od ciebie,

en: and it was meant to be used on
    civil projects for the town?
pl: i że miały być one wykorzystane
    przy projektach dla miasta?

en: Exactly!
pl: Dokładnie!

en: In fact, I came to him with the idea.
    It was meant to be philanthropy.
pl: Właściwie, to przyszedłem do niego
    z pomysłem. Chciałem być filantropem.

en: And now he's refusing to repay you?
pl: A teraz nie chce oddać długu?

en: That's right!
pl: To prawda!

en: Ouch.
pl: Ała.

en: Almost all of which are his fault.
pl: Praktycznie większość z tego, to jego wina.

en: He's just plain nuts.
    He's got a lot of bizarre delusions about things...
pl: To zwykły wariat. Ma mnóstwo dziwacznych teorii.

en: ...and mostly we just humor him,
    because he's pretty harmless.
pl: ...zwykle po prostu bawimy się jego kosztem, 
    w końcu jest zupełnie niegrożny

en: We've trumped him up with a pointless job
    as the gatekeeper on the east side of town.
pl: Daliśmy mu bezcelową pracę: jest strażnikiem wrót po wschodniej
    stronie miasteczka.

en: Which plays to his ego,
    and keeps him out of trouble.
pl: Co daje mu powód do dumy, i trzyma z dala od kłopotów.

en: Sounds like a perfect place for him!
pl: Brzmi jak doskonałe miejsce, dla kogoś takiego jak on.

en: Yes, he's our official 'greeter'.
pl: O tak, jest naszym oficjalnym "witaczem".

en: Ah, there we are...
pl: Ach, nareszcie...

en: Fetch some for our guest,
    would you, kindly?
pl: Bądź łaskaw przynieść także
    dla naszego gościa.

en: Thank you Jeeves, that will do nicely.
pl: Dziękuję Jeeves, to się nada.

en: Except the elder.
pl: Z wyjątkiem starca.

en: The End
pl: Koniec

en: Each machine has a different arcade-style challenge.
pl: Każda maszyna zawiera inne wyzwanie.

en: Show us what you can do!
pl: Pokaż nam co potrafisz!

en: EXIT
pl: WYJDŹ

en: Select a level:
pl: Wybierz poziom:

en: (cancel)
pl: (anuluj)

en: CLIMB
pl: WSPINACZKA

en: RUN
pl: BIEG

en: Coin Race
pl: Wyścig po monety

en: COIN RACE
pl: WYŚCIG PO MONETY

en: Casual
pl: Prosty

en: LOAD GAME
pl: WCZYTAJ GRĘ

en: NEW GAME
pl: NOWA GRA

en: Walk in front of a door or person, and press
pl: Podejdź do drzwi lub postaci i naciśnij

en: the button that appears to interact with them.
pl: przycisk odpowiedzialny za interakcję z nimi.

en: Hey Nene, what's cooking?
pl: Cześć Nene, co się gotuje?

en: I'm making a cake.
    Would you like to have some?
pl: Robię tort.
    Czy chciałbyś spróbować?

en: Nah, I'd better get to town.
pl: Nie, lepiej pójdę już do miasteczka.

en: I have serious business to attend to.
pl: Mam pilną sprawę do załatwienia.

en: Oh, well maybe before you go
    you could look at my basement.
pl: Oh, zanim pójdziesz mógłbyś sprawdzić moją piwnicę.

en: Your basement?
pl: Twoją piwnicę?

en: Yes, here's the key.
    There're some ants down there.
pl: Tak, tu masz klucz.
    Tam są jakieś mrówki.

en: How much were you figuring on
    paying for a pest exterminator?
pl: Ile zamierzałaś zapłacić
    dezynsektorowi?

en: Well sheesh, I thought you'd
    do it for free for a friend!
pl: Myślałam, że od przyjaciół
    nie będziesz oczekiwał zapłaty!

en: But if you're going to be like that
    I think I left a health capsule down there.
    If you can clear it out, it's yours.
pl: Skoro tak stawiasz sprawę to 
    w piwnicy znajduje się kapsułka zdrowia.
    Jeśli posprzątasz, będzie twoja.

en: Of course.
    I don't disappoint!
pl: Oczywiście.
    Ja nigdy nie zawodzę!

en: And thanks for the gift,
    by the way.
pl: Przy okazji dzięki za prezent.

en: You're welcome.
pl: Nie ma za co.

en: Well, dangit, this door is locked.
pl: Cholera, te drzwi są zamknięte.

en: Can't a guy sneak into his neighbor's
    basement uninvited these days?
pl: Czy w dzisiejszych czasach nie można już nawet
    zakraść się do piwnicy sąsiada?

en: Nene's House
pl: Dom Nene

en: Hah!
pl: Aha!

en: There's Nene's house, right up there!
pl: Dom Nene jest tam, na wzgórzu!

en: A moment of your time sir?
pl: Mogę zająć panu chwilkę?

en: Sorry, I'm off to town!
    Not interested!
pl: Przykro mi. Śpieszę się do miasta! Nie jestem zainteresowany!

en: But the town, you see ...
pl: Bo widzisz, miasto ...

en: Not. Interested.
    Buzz off.
pl: Nie jestem zainteresowany.
    Spływaj.

en: I don't care what you're preaching,
    go sell it to someone else.
pl: Nie interesuje mnie co sprzedajesz, 
    idź wcisnąć to komuś innemu.

en: Very well.
pl: Dobrze.

en: Someday, those door-to-door people
    will realize that kind of hard-sell tactic
    just annoys people.
pl: Może w końcu ci domokrążcy zorientują się, że takie
    nagabywanie tylko denerwuje ludzi.

en: The sooner, the better.
pl: Czym prędzej, tym lepiej.

en: To Nene's House
pl: Droga do Domu Nene

en: Twisted Trees
pl: Poskręcane Drzewa

en: Underground Pool
pl: Podziemny Basen

en: Wandering Passage
pl: Wędrujące Przejście

en: Watery Alley
pl: Wodna Aleja

en: You don't have enough money.
pl: Nie masz wystarczająco pieniędzy.

en: Nope, it's locked.
pl: Nie, jest zamknięte.

en: You have acquired a heart capsule.
    Your maximum HP has increased by one!
pl: Zebrałeś kapsułkę życia. 
    Twoje maksymalne życie zwiekszyło się o jeden!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another three to increase
    your maximum HP by one!
pl: Znalazłeś część kapsułki życia.
    Zbierz jeszcze trzy aby zwiększyć swoje maksymalne życie o jeden!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another two to increase
    your maximum HP by one!
pl: Znalazłeś część kapsułki życia.
    Zbierz jeszcze dwie aby zwiększyć swoje maksymalne życie o jeden!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another one to increase
    your maximum HP by one!
pl: Znalazłeś część kapsułki życia.
    Zbierz jeszcze jedną aby zwiększyć swoje maksymalne życie o jeden!

en: You've collected enough parts to
    make a whole new heart capsule!
    Your maximum HP has increased by one!
pl: Zebrałeś wystarczająco ilość kapsułek życia aby zdobyć całą kapsułkę!
    Twoje maksymalne życie zwiekszyło się o jeden!

en: gliding wings
pl: skrzydła szybowania

en: The gliding wings will allow
    you to glide through the air.
pl: Skrzydła szybowania pozwolą Ci
    szybować w powietrzu.

en: heart
pl: serce

en: The heart will give you
    an extra health point.
pl: Serce doda ci ekstra punkt zdrowia.

en: The power boots will
    make you jump higher.
pl: Skoczne buty pozwolą Ci skakać wyżej.

en: invincibility crystal
pl: kryształ nietykalności

en: The invincibility crystal unlocks
    invincibility powerups. Invincibility
    powerups will make you
    invincible for a short time.
pl: Kryształ zwycięstwa odblokowuje zwycięskie moce.
    Zwycięskie moce na krótki czas uczynią Cię niepokonanym.

en: hyper crystal
pl: doskonały kryształ

en: The hyper crystal unlocks
    hyper powerups. Hyper
    powerups will heighten your
    reflexes, making the world
    seem to slow down around you.
pl: Doskonały kryształ odblokowuje doskonałe moce. Doskonałe moce wyostrzą twoje zmysły, tak, że wyda Ci się, że świat zwolnił.

en: energy crystal
pl: kryształ energii

en: The energy crystal unlocks
    energy powerups. Energy
    powerups will allow you
    to shoot bolts of energy.
pl: Kryształ energii odblokowuje moce energii. 
    Moce energii pozwolą ci strzelać energetycznymi wiązkami.

en: The energy shield protects you
    from damage when you crouch.
pl: Tarcza energetyczna ochroni Cię przed obrażeniami kiedy się skulisz.

en: The speed boots will make
    you faster.
pl: Zastrzyk siły uczyni cię szybszym.

en: spit strengthener
pl: Wzmocnienie jęzora.

en: The spit strengthener will extend
    the range you can spit.
pl: Wzmocnienie jęzora zwiększy jego zasięg.

en: tongue extender
pl: przedłużacz języka

en: The tongue extender will extend
    the length of your tongue.
pl: Przedłużacz języka zwiększy długość twojego języka.

en: Intense
pl: Średni

en: Unfair
pl: Bardzo trudny

en: Milgram's Castle
pl: Zamek Milgrama

en: The game has been saved.
pl: Gra została zapisana.

en: Hi, Chopple.
pl: Cześć Chopple.

en: Hey.
    Welcome to the store.
pl: Hej.
    Witaj w sklepie.

en: Take your time, look around.
pl: Nie śpiesz się, rozejrzyj się.

en: Loading textures.
pl: Wczytywanie tekstur.

en: Loading textures..
pl: Wczytywanie tekstur..

en: Loading textures...
pl: Wczytywanie tekstur...

en: Loading Frogatto character
pl: Wczytywanie postaci Frogatto

en: Fixed The Long Haul (arcade level)
pl: Poprawiono poziom Długa Podróż (tryb arcade)

en: Fixed instructions on titlescreen
pl: Poprawiono instrukcje w menu głównym.
