Frogatto - en to sr@latin translation catalogue (75 entries)

en: Pocket Money
sr@latin: Džeparac

en: Ambush!
sr@latin: Zaseda!

en: Victory!
sr@latin: Pobeda!

en: Wild New Wonder
sr@latin: Novo divlje čudo

en: Caverns of Holes
sr@latin: Pećine rupa

en: Chopple's General Store
sr@latin: Čoplova prodavnica

en: Crevice Bridge
sr@latin: Most Pukotina

en: What the...
sr@latin: Ma šta...

en: You!!
sr@latin: Ti!!

en: Yes
sr@latin: Da

en: You're an intruder, aren't you?!
sr@latin: Ti si uljez, zar ne?!

en: I thought so!
sr@latin: Tako sam i mislio!

en: No
sr@latin: Ne

en: There's no fooling me.
sr@latin: Mene je nemoguće prevariti.

en: You look like a very
    suspicious character.
sr@latin: Izgledaš kao veoma⏎sumnjiv lik.

en: Could you just step aside?
sr@latin: Možeš li samo da se pomeriš u stranu?

en: I need to take care
    of something in town.
sr@latin: Moram nešto da⏎obavim u gradu.

en: Well, I can't let anyone
    past this gate.
sr@latin: Pa, ne mogu nikoga⏎propustim kroz ovu kapiju.

en: Without this key,
    you're not getting anywhere.
sr@latin: Bez ovog ključa,⏎ne ideš nikuda.

en: Okay.  Will you please lend
    me that key?
sr@latin: U redu. Hoćeš li mi, molim te,⏎pozajmiti taj ključ?

en: No way!  Over my dead body!
sr@latin: Nema šanse! Samo preko mene mrtvog!

en: We can do that.
sr@latin: Možemo i tako.

en: Crevice Village
sr@latin: Selo Pukotina

en: Hidden Cave
sr@latin: Skrivena pećina

en: Ahh, good, you made it
    through there in one piece!
sr@latin: Ah, dobro je, uspeo si⏎da dođeš dovde u jednom komadu!

en: Yeah, those goons
    had a little ambush set up.
sr@latin: Da, banditi su⏎postavili malu zasedu.

en: So, now what?
sr@latin: I, šta sad?

en: Well, as you know, the town
    is split into two halves.
sr@latin: Pa, kao što znaš, grad⏎je podeljen na dve polovine.

en: Milgram has this half of the town
    locked down tight, and he has
    most of the residents held prisoner.
sr@latin: Milgram drži ovu polovinu grada⏎pod ključem, i zarobio je⏎većinu stanovnika.

en: They're tied up inside the houses,
    under guard. If you free them,
    I'm sure they can help you.
sr@latin: Vezani su u svojim kućama,⏎pod stražom. Ako ih oslobodiš,⏎siguran sam da će moći da ti pomognu.

en: Makes sense.
sr@latin: Ima smisla.

en: Your big problem will be that
    the gate connecting the two halves
    of town has been locked.
sr@latin: Veliki problem će biti ti⏎što je kapija koja povezuje dve polovine⏎grada zaključana.

en: And I don't think there's a guard next
    to it, whom you can steal the key from.
sr@latin: I čini mi se da tamo nema stražara⏎od kojih bi mogao ukrasti ključ.

en: Asking one of the prisoners is probably
    our best bet for a clue.
sr@latin: Najbolja šansa nam je da⏎pitamo nekog od zatvorenika za savet.

en: Hey! Over here!
sr@latin: Hej! Ovamo!

en: So!  I've unlocked this gate, here.
sr@latin: Evo! Otključao sam ovu kapiju, evo.

en: Through there,
    is the way to where Milgram lives.
sr@latin: Ovuda se ide⏎do Milgramove kuće.

en: Watch your head in there.
sr@latin: Pazi glavu tamo unutra.

en: Past that, and you come to the forest.
sr@latin: Kada se prođe to, dolazi se do šume.

en: I haven't been there in a long time,
    so I'm not sure what's become of it.
sr@latin: Nisam bio tamo već dosta dugo,⏎tako da ne znam kako je tamo.

en: Who are you?
sr@latin: Ko si ti?

en: That's nutty.
sr@latin: To je blesavo.

en: Got any advice?
sr@latin: Imaš neki savet?

en: Maybe.
sr@latin: Možda.

en: Will do.  Catch ya around.
sr@latin: Može. Vidimo se.

en: Ah, I see..
    carry on then.
sr@latin: Ah, razumem..⏎Nastavi onda.

en: Hey, Hedge, you alright?
sr@latin: Hej, Hedž, jesi li dobro?

en: Eh, I've been better, but yeah, I'm okay.
sr@latin: Ma, bilo je i boljih dana, ali nije loše.

en: Besides the obvious cage situation.
sr@latin: Ne računajući očigledan problem sa kavezom.

en: Yeah.
    Sad to say, I can't pick locks.
    I got nothing.
sr@latin: Da.⏎Na žalost, ne znam da provaljujem brave.⏎Nemam ništa.

en: So I'm stuck here, huh?
sr@latin: Znači, zaglavljen sam ovde, a?

en: Yep.
sr@latin: Jesi.

en: Phooey.
sr@latin: Fju.

en: Hmm, you know, I know one thing
    that might help you..
sr@latin: Hmm, znaš, ima nešto⏎što bi ti moglo pomoći..

en: There's supposedly
    a secret room in this house.
sr@latin: Navodno u ovoj kući⏎postoji tajna odaja.

en: Oh really?  Where at?
sr@latin: O, stvarno? Gde je?

en: If I knew that, it wouldn't
    be much of a secret, would it?
sr@latin: Kada bih znao to baš⏎i ne bi bila neka tajna, zar ne?

en: Figures.
    Well, thanks for the help!
sr@latin: Valjda je tako.⏎Pa, hvala na pomoći!

en: Good luck!
sr@latin: Srećno!

en: Jeez, I *swear* this house
    didn't look THIS big from the outside!
sr@latin: Bokte, zakleo bih se da ova kuća⏎nije izgledala TAKO velika spolja!

en: Central House
sr@latin: Centralna kuća

en: Something's odd about this fireplace.
sr@latin: Nešto je čudno u vezi sa ovim ognjištem.

en: Wow, you guys look exactly alike.
sr@latin: Hej, vas dvojica ste potpuno isti.

en: We're twins.
sr@latin: Mi smo blizanci.

en: Is there anything
    you can do to help us?
sr@latin: Ima li išta što bi mogao⏎da uradiš da nam pomogneš?

en: Not yet.
    Sorry.
sr@latin: Još uvek ne.⏎Izvinite.

en: Hey,
    I'm trying to help save the town.
sr@latin: Hej,⏎pokušavam da pomognem u spasavanju grada.

en: Can you give me any advice?
sr@latin: Možeš li mi dati neki savet?

en: We saw Milgram's lieutenant go in there.
sr@latin: Videli smo Milgramovog poručnika kako ulazi unutra.

en: How interesting.
sr@latin: Veoma interesantno.

en: The Danger House
sr@latin: Kuća opasnosti

en: Argh! Who in the world would
    design a house like this?
sr@latin: Argh! Ko je dovoljno lud da⏎ovako projektuje kuću?

en: This is decidedly unpleasant.
sr@latin: Ovo je odista neprijatno.

en: You don't say.
sr@latin: Ma nemoj.

en: Nope, it's locked.
sr@latin: Ne, zaključano je.
