Frogatto - en to sv translation catalogue (253 entries)

en: Made golden ants less ambiguous.
sv: Gyllene myror sticker ut bättre.

en: Pocket Money
sv: Fickpengar

en: Ambush!
sv: Överfall!

en: Victory!
sv: Seger!

en: Stonepipe Bridge
sv: Stenvalvsbro

en: Maintenance Shaft
sv: Underhållsschakt

en: The Long Haul
sv: Det långa loppet

en: Wild New Wonder
sv: Vilda nya underverk

en: Bombing Fools
sv: Bombdårar

en: Bon Bosque
sv: Karamellbusken

en: Bug Mining
sv: Baggbrytning

en: Burn and Bubble
sv: Brinn och bubbla

en: I need to go up... There must be
    a way to activate this elevator.
sv: Jag behöver komma upp...
    Det måste finnas något sätt att sätta på hissen.

en: Burning Stone
sv: Brännande sten

en: Caverns of Holes
sv: Hålgrottorna

en: Chopple's General Store
sv: Händels handelsbod

en: Crevice Bridge
sv: Spången över sprickan

en: What the...
sv: Vad...

en: You!!
sv: Du!!

en: Yes
sv: Ja

en: You're an intruder, aren't you?!
sv: Du är en inkräktare, eller hur?

en: I thought so!
sv: Jag trodde väl det!

en: No
sv: Nej

en: There's no fooling me.
sv: Mig lurar du inte.

en: You look like a very
    suspicious character.
sv: Du ser ut som en⏎
    mycket mystisk person.

en: Could you just step aside?
sv: Kan du kliva åt sidan?

en: I need to take care
    of something in town.
sv: Jag behöver ta hand⏎
    om något inne i byn.

en: Well, I can't let anyone
    past this gate.
sv: Jag kan inte släppa⏎
    in någon genom porten.

en: Without this key,
    you're not getting anywhere.
sv: Utan den här nyckeln⏎
    kommer du ingenstans.

en: Okay.  Will you please lend
    me that key?
sv: Okej. Snälla, vill du⏎
    låna mig nyckeln?

en: No way!  Over my dead body!
sv: Absolut inte!
    Över min döda kropp!

en: We can do that.
sv: Det kan vi inte göra.

en: Crevice Village
sv: Staden i sprickan

en: Hidden Cave
sv: Gömd grotta

en: Ahh, good, you made it
    through there in one piece!
sv: Åh, bra! Du klarade⏎
    dig igenom i ett stycke.

en: Yeah, those goons
    had a little ambush set up.
sv: Ja, fast de där småskurkarna⏎
    hade lagt sig i bakhåll.

en: So, now what?
sv: Så, vad händer nu?

en: Well, as you know, the town
    is split into two halves.
sv: Tja, som du vet är staden⏎
    delad i två halvor.

en: Milgram has this half of the town
    locked down tight, and he has
    most of the residents held prisoner.
sv: Milgram har spärrat av⏎
    sin halva av staden⏎
    och håller de flesta⏎
    invånare som fångar.

en: They're tied up inside the houses,
    under guard. If you free them,
    I'm sure they can help you.
sv: De är vaktade och⏎
    inspärrade i sina hus.⏎
    Om du befriar dem⏎
    hjälper de dig säkert.

en: Makes sense.
sv: Låter logiskt.

en: Your big problem will be that
    the gate connecting the two halves
    of town has been locked.
sv: Ditt största problem är att⏎
    grinden som sammanbinder⏎
    de två halvorna är låst.

en: And I don't think there's a guard next
    to it, whom you can steal the key from.
sv: Och jag tror inte att det finns⏎
    någon vakt intill grinden⏎
    som du kan stjäla en nyckel av.

en: Asking one of the prisoners is probably
    our best bet for a clue.
sv: Att fråga en av fångarna⏎
    är vår bästa chans att⏎
    få en ledtråd.

en: Hey! Over here!
sv: Hallå! Här borta.

en: So!  I've unlocked this gate, here.
sv: Äntligen! Jag har låst upp porten.

en: Through there,
    is the way to where Milgram lives.
sv: Där börjar vägen⏎
    som går till stället där Milgram bor.

en: Watch your head in there.
sv: Akta huvudet därinne.

en: Past that, and you come to the forest.
sv: Efter grottan kommer du till skogen.

en: I haven't been there in a long time,
    so I'm not sure what's become of it.
sv: Jag har inte varit där på länge så jag vet inte hur det ser ut där nu.

en: Who are you?
sv: Vem är du?

en: That's nutty.
sv: Det är galet.

en: Got any advice?
sv: Har du något tips?

en: Maybe.
sv: Kanske.

en: Keep an eye out for it!
sv: Håll ögonen öppna!

en: Will do.  Catch ya around.
sv: Det gör jag. Vi ses.

en: Ah, I see..
    carry on then.
sv: Åh, jag förstår... fortsätt du.

en: Hey, Hedge, you alright?
sv: Hallå Hedge! är det bra med dig?

en: Eh, I've been better, but yeah, I'm okay.
sv: Nja, jag har mått bättre, men jag är okej.

en: Besides the obvious cage situation.
sv: Förutom den uppenbara situationen med buren.

en: Yeah.
    Sad to say, I can't pick locks.
    I got nothing.
sv: Ja. Sorgligt att säga,
    men jag kan inte dyrka lås. 
    Jag har ingenting.

en: So I'm stuck here, huh?
sv: Så du är fast här eller?

en: Yep.
sv: Jupp.

en: Phooey.
sv: Puh.

en: Hmm, you know, I know one thing
    that might help you..
sv: Hm, vet du?
    Jag vet en sak som kan hjälpa dig...

en: There's supposedly
    a secret room in this house.
sv: Troligtvis finns det
    ett hemligt rum här i huset.

en: Oh really?  Where at?
sv: Åh, verkligen?
    Var då?

en: If I knew that, it wouldn't
    be much of a secret, would it?
sv: Ifall jag visste det vore det väl
    inte mycket till en hemlighet, eller hur?

en: Figures.
    Well, thanks for the help!
sv: Jag förstår.
    Tack för hjälpen!

en: Good luck!
sv: Lycka till!

en: Jeez, I *swear* this house
    didn't look THIS big from the outside!
sv: Jösses! Jag kan *svära på* att huset inte
    såg SÅ HÄR stort ut från utsidan.

en: The Elevator House
sv: Hisshuset

en: Central House
sv: Huvudbyggnaden

en: Something's odd about this fireplace.
sv: Något är konstigt med eldstaden.

en: Wow, you guys look exactly alike.
sv: Wow, ni ser precis likadana ut.

en: We're twins.
sv: Vi är tvillingar.

en: Is there anything
    you can do to help us?
sv: Är det något du kan⏎
    göra för att hjälpa oss?

en: Not yet.
    Sorry.
sv: Inte ännu.⏎
    Tyvärr.

en: Hey,
    I'm trying to help save the town.
sv: Hallå,
    jag försöker hjälpa till att rädda staden.

en: Can you give me any advice?
sv: Har du något råd att ge mig?

en: The elder's house is off to the east,
    past the town gate.
sv: Rådmannens hus ligger österut,
    på andra sidan stadsporten.

en: We saw Milgram's lieutenant go in there.
sv: Vi såg Milgrams löjtnant gå in där.

en: How interesting.
sv: Vad intressant.

en: The Danger House
sv: Farliga huset

en: Argh! Who in the world would
    design a house like this?
sv: Argh! Vem i hela världen ritar ett hus på detta sätt?

en: Fan House
sv: Fläkthuset

en: Hmmm...
sv: Hmm...

en: This is decidedly unpleasant.
sv: Detta är helt klart obehagligt.

en: You don't say.
sv: Det menar du inte.

en: When I stepped in the door,
    it locked behind me.
sv: När jag klev in genom dörren
    låste den sig bakom mig.

en: That's actually a rather clever
    way to round everyone up.
sv: Det är faktiskt ett ganska smart
    sätt att samla ihop alla.

en: Know anything helpful
    about this house?
sv: Vet du något om det här huset
    som kan hjälpa mig?

en: Unfortunately I don't.
    I was just visiting.
sv: Tyvärr inte.
    Jag är bara på besök.

en: The floorplan is quite loony.
sv: Planlösningen är rätt galen.

en: Marvelous ventilation, though.
sv: Men ventilationen är otroligt bra.

en: Anyways, I'd better be off.
    I'm trying to sort out this mess.
sv: Hur som helst, det är bättre att jag ger mig av.
    Jag ska försöka reda ut den här röran.

en: Good luck.
sv: Lycka till.

en: How's that business with Milgram going?
sv: Hur går det med Milgram-affären?

en: I'm working on it.
sv: Jag arbetar på det.

en: That's good to hear!
sv: Det är skönt att höra!

en: Make this easy on yourself.
sv: Gör det enkelt för dig själv.

en: I have no idea what you're talking about.
sv: Jag vet inte vad du pratar om.

en: Oh, no you don't!
sv: Åh nej, du skulle inte vågat...

en: Oh, hi, what's going on here?
sv: Åh, hej. Vad händer här?

en: Who the hell are you?
sv: Vem sjutton är du?

en: I don't have to put up with this.
sv: Jag behöver inte stå ut med detta.

en: Excuse me whilst I vent a little frustration.
sv: Ursäkta mig medan jag har ett frustrerat utbrott.

en: Okay, I've had enough!  I'm going home.
sv: Okej, jag har fått tillräckligt. Jag går hem.

en: Well!
    That went better than expected.
sv: Så där ja!
    Det gick bättre än förväntat.

en: Say ...
    What happened to the elder?
sv: Säg...
    Vad hände med rådmannen?

en: Whoa...
    ... is that what I think it is?
sv: Wow...
    är det där vad jag tror att det är?

en: It is indeed, my boy!
sv: Det är det verkligen grabben!

en: It's my very own safe room.
sv: Det är mitt eget skyddsrum.

en: Built it for exactly this sort of crisis.
sv: Byggt för precis den här sortens kriser.

en: The Elder's House
sv: Rådmannens hus

en: I better leave this key here.
sv: Bättre att lämna nyckeln här.

en: Hey!
sv: Hallå!

en: Glad I caught you!
    You'd better be aware of this...
sv: Vad bra att vi ses här!
    Det är bäst att du känner till att...

en: The cave that leads into the town,
    has a sentry posted in it.
sv: Grottan som leder in till staden,
    det är en vakt posterad där.

en: That might have been why
    he tried to take out that bridge.
sv: Det kan vara därför han försökte förstöra bron.

en: If you're thinking to go in there,
    you might reconsider.
sv: Om du funderar på att gå in där,
    tänk om.

en: Well, yeah,
    I was gonna go in there.
sv: Tja, jo,
    jag var på väg den vägen.

en: I mean, what are we gonna do,
    sit on our butts here?
sv: Jag menar, vad ska vi göra,
    sitta still på våra ändor och ruttna bort?

en: No, no...
    but I was hoping we'd go in in force.
sv: Nej, nej...
    jag hoppades på att vi skulle ta och slå oss in.

en: Against Milgram? Really?
sv: Mot Milgram? Verkligen?

en: I mean... on paper,
    that sounds like a good enough plan,
sv: Jag menar...
    på pappret låter det som en bra plan.

en: Yes... oh dear.
    I see what you mean.
sv: Hm... ja,
    jag förstår vad du menar.

en: There's got to be something
    we can use to our advantage,
    but "numerical superiority" isn't it.
sv: Det måste finnas något som vi
    kan använda till vår fördel,
    men "numerär överlägsenhet" är inte det.

en: To my knowledge, yes.
sv: Vad jag vet, ja.

en: Maybe I can talk my way around him?
sv: Kanske vi kan prata oss förbi honom?

en: Worse comes to worse,
    I can just run for it.  Right?
sv: Det blir bara värre och värre.
    Jag kan inte göra annat än att köra på.
    Eller hur?

en: I do hope so.
    Good luck!
sv: Jag hoppas det.
    Lycka till!

en: Now what?
sv: Och nu?

en: Dark Corridor
sv: Mörk korridor

en: Darkness Central
sv: Mörkercentralen

en: Descent to Town
sv: Ner till byn

en: Downhill
sv: Nedför

en: Dungeon Crawling
sv: Grottkryp

en: The Entrance
sv: Entrén

en: Eerie Arbor
sv: Älvberså

en: Fast Lane
sv: Snabblinje

en: Flooded Caverns
sv: Översvämmade grottor

en: Foreboding Forest
sv: Skrämmande skogen

en: Oh geez! I overslept!
sv: O jösses! Jag har försovit mig!

en: Frogatto's Room
sv: Frogattos rum

en: Hey, how's breakfast coming?
sv: När är frukosten färdig?

en: Breakfast? ..bud, we're on lunch.
sv: Frukost? ...det är dags för lunch kompis.

en: You need to get up earlier.
sv: Du behöver gå upp tidigare.

en: Okay, then how's lunch coming?
sv: Okej, när är det lunch?

en: Getting there.
    It's gonna be a while, though.
sv: Den är på gång.
    Men det kommer att ta en liten stund till.

en: I'll check back later, then.
sv: Jag kommer tillbaka senare då.

en: So, what happened to lunch?
sv: Så vad hände med lunchen?

en: I got tired of waiting,
    and ate by myself.
sv: Jag blev trött på att vänta
    och åt själv.

en: Leftovers are in the fridge.
sv: Resterna är i kylen.

en: Okay, uhm, thanks.
sv: Aha, okej, tack.

en: Hey, Frogatto.
sv: Hej, Frogatto.

en: Uhm... yes?
sv: Öhm... ja?

en: We need some help around here.
sv: Vi behöver lite hjälp här.

en: Yeah, I know.  I'll try.
sv: Ja, jag vet.
    Jag försöker.

en: See to it.
sv: Se till att göra det!

en: Not like I need to be up,
sv: Inte för att jag måste,

en: but it's the principle of the thing.
sv: men det är för principens skull.

en: Frogatto's House
sv: Frogattos hus

en: Pato's Room
sv: Patos rum

en: I know!
sv: Jag vet!

en: I can stop in at Nene's house
    on the way to town!
sv: Jag kan stanna till hos Nene
    på vägen till staden!

en: Such a beautiful view from here.
sv: Vilken vacker utsikt det är härifrån.

en: Nothing to see in my backyard.
sv: Det finns inget att se på min bakgård.

en: Frogatto Grotto
sv: Frogattos grotta

en: Gloomy Glade
sv: Dystra gläntan

en: Golden Glen
sv: Gyllene gläntan

en: If you already know how to play,
    then just walk to the next level.
sv: Ifall du redan vet hur man spelar
    är det bara att gå vidare till nästa bana.

en: Whilst you are clinging to the wall,
    pressing jump will make you rebound off.
sv: Medan du klänger på väggen,
    tryck på hoppa för att komma loss.

en: This lets you ascend vertical columns.
sv: På det viset kan du klättra uppåt.

en: Frogatto's world is a dangerous place.
sv: Frogattos värld är en farlig plats.

en: You can grab enemies with the tongue,
    and then spit them back out.
sv: Du kan fånga motståndare med
    tungan och sedan spotta ut dem.

en: Whilst on their backs,
    they're vulnerable to being stomped on.
sv: När de ligger på rygg tar
    de skada när du hoppar på dem.

en: Sticking out the tongue and spitting,
    are both done with the attack key.
sv: Du både räcker ut tungan och
    spottar med attackknappen

en: There are a few ants just ahead.
    Feel free to try this on them.
sv: Du har några myror framför dig.
    Pröva attacker på dem om du vill.

en: And don't worry - if you die,
    you'll restart right here.
sv: Och oroa dig inte. Ifall
    du skulle dö får du starta
    om här igen.

en: Fountains, and other water dispensers,
    are very helpful.
sv: Fontäner, och andra vattenkällor,
    är mycket hjälpsamma.

en: If you drink from them,
    you will restore all of your health!
sv: När du dricker av dem får du tillbaka din hälsa.

en: You can also jump down through them.
sv: Du kan också hoppa
    neråt igenom dem.

en: To do so, hold down the down key,
    and then press jump.
sv: För att göra det,
    tryck ner {DOWN_KEY} och
    tryck sedan på {JUMP_KEY}.

en: There is a store conveniently located
    outside of the town.
sv: Det finns en handelsbod
    strax utanför staden.

en: Up ahead, you'll notice an anthill,
    which ants constantly come out of.
sv: Där framme ser du en myrstack.
    Ur den kommer myror i en konstant ström.

en: There is no way to stop this;
    you can't destroy the anthill.
sv: Du kan inte stoppa detta,
    en myrstack kan inte förstöras.

en: Some hazards are like this.
    You simply have to work around them.
sv: Vissa risker är sådana,
    du måste helt enkelt arbeta dig runt dem.

en: That's it for this tutorial.
sv: Det var allt i denna handledning.

en: Feel free to come back here,
    if you want to read a hint again.
sv: Välkommen tillbaka hit om
    du vill läsa tipsen igen.

en: Have fun!
sv: Ha det så roligt!

en: Grassy Path
sv: Gräsiga vägen

en: Hanging Platforms
sv: Hängande plattformar

en: I'd better be careful.
sv: Bäst att vara försiktig.

en: This is a very deep chasm...
sv: Det här är en mycket djup ravin...

en: AAAAAAH! I CAN'T FLY!
sv: AAAAAAH! Jag kan inte flyga.

en: Hidden Depths
sv: Gömda djup

en: Killer Bunnies
sv: Mördarkaniner

en: That's nice.
sv: Trevligt.

en: Hey, what's new?
sv: Hej! Något nytt?

en: Oh, just cleaning up after that ruckus.
sv: Åh, jag bara städar upp efter allt ståhej.

en: So nice to have things back to normal.
sv: Skönt att allt är som vanligt igen.

en: You bet.
sv: Verkligen.

en: Speaking of which, am I imagining it
    or is this house actually smaller now?
sv: Förresten, ser jag i syne eller har det här huset krympt?

en: Of course not.
    That's just nutty.
sv: Självklart inte.
    Det skulle vara knasigt.

en: Where's your sibling, by the way?
sv: Var är ditt syskon, förresten?

en: At the store.
sv: I handelsboden.

en: I see.
sv: På det viset.

en: Lobby
sv: Vestibul

en: World Map
sv: Världskarta

en: Oh crap, oh crap!
    Boss! He's here!
sv: Tusan också! 
    Chefen! Han är här!

en: Who's here?
sv: Är någon här?

en: Frogatto!
    He's RIGHT HERE!
sv: Frogatto!
    Han är HÄR!

en: We... We tried to stop him, but he's...
sv: Vi... Vi försökte stoppa honom, men han är...

en: Ugh!
    You do put up quite a fight!
sv: Stön!
    Du ställer upp ett värdigt motstånd!

en: Will you hear me out now?
sv: Kan du lyssna på mig nu?

en: Yes.
sv: Ja.

en: What was it you wanted?
sv: Vad var det du ville?

en: Talk it over? Like gentlemen?
sv: Tala ut om det? Som gentlemän?

en: Yes, like gentlemen. Over tea.
sv: Ja, som gentlemäen. Över en kopp te.

en: Wait a minute, it's you, isn't it?
sv: Vänta en sekund, det är du, eller hur?

en: Yup, I'm Frogatto!
sv: Jepp, Mitt namn är Frogatto!

en: Milgram's Throne Room
sv: Milgrams tronrum

en: Pinecone Park
sv: Kotteparken

en: Woah! A flying plant!
sv: Oj! En flygande växt.

en: Bleh. A locked door.
sv: Sablar. En låst dörr.

en: There must be a way around it.
sv: Det måste gå att sig runt den.

en: Rocky Roots
sv: Steniga rötter

en: Hello there.
sv: Hallå där.

en: A pleasure to meet you.
    I am Mortimer.
sv: Trevligt att råkas.
    Jag är Mortimer.

en: Ostensibly, I am a mole.
sv: Uppenbarligen är jag en mullvad.

en: ...
    Okay.
sv: ...
    Okej.

en: Perhaps more importantly, I am a bit of
    an astronomer and biologist, by trade.
sv: Kanske lite viktigare,
    jag arbetar som astronom och biolog.

en: That is why I live all the way up here.
    You can see quite a bit from this height.
sv: Det är varför jag bor här uppe.
    Det är väldigt bra utsikt härifrån.

en: ...and I guess you have these
    ants in cages to study them?
sv: ...Och jag antar att du har dessa myror
    i burar för att kunna studera dem?

en: That's right.  Unfortunately,
    my collection lacks the rarer golden ant.
sv: Det stämmer. Tyvärr saknar min samling
    den sällsynta gyllene myran.

en: Oh, what a shame.
sv: Åh, vad synd.

en: Handsomely you say?
    I'm on it!
sv: Sade du rikligt?
    Räkna med mig!

en: I don't suppose you've had any
    luck with getting a golden ant yet?
sv: Du har inte haft någon tur med
    att hitta någon gyllene myra än?

en: I say! Who's there?
sv: Hallå! Vem där?

en: Secluded Hut
sv: Avskilda kojan

en: Are you quite alright?
sv: Är du okej?

en: Yeah.
    Who WAS that guy?!
sv: Ja.
    Vem VAR det där?

en: One of Milgram's henchmen, no doubt.
sv: En av Milgrams underhuggare skulle jag tro.

en: They may have seen me talking to you,
    I can't be sure.
sv: De kan ha sett mig prata med dig,
    men jag är inte säker.

en: Wait, what?  Milgram?
sv: Vänta, vad då?
    Milgram?

en: You still haven't heard, then.
sv: Du har inte hört något än alltså.

en: And I get up there... how?
sv: Och hur kommer jag upp dit?

en: Simple, just take to the air!
sv: Lätt som en plätt, genom luften!

en: Starlit Cave
sv: Stjärnbelysta grottan

en: That's right!
sv: Det stämmer!

en: Nope, it's locked.
sv: Nej, den är låst.

en: You found a golden trophy!
sv: Du fann en gyllene trofé!
