Frogatto - en to ms_MY translation catalogue (628 entries)

en: Directions
ms_MY: Arah

en: Jump
ms_MY: Lompat

en: Tongue
ms_MY: Lidah

en: Attack
ms_MY: Serang

en: Back
ms_MY: Kembali

en: Achievement Unlocked!
ms_MY: Pencapaian Terungkai!

en: Initializing custom object functions
ms_MY: Memulakan fungsi objek kustom

en: Initializing tiles
ms_MY: Memulakan tail

en: Initializing GUI
ms_MY: Memulakan GUI

en: Loading level
ms_MY: Memuat Level

en: Music Volume:
ms_MY: Volum Muzik:

en: Sound Volume:
ms_MY: Volum Bunyi:

en: Resume
ms_MY: Sambung

en: Controls...
ms_MY: Kawalan...

en: Return to Titlescreen
ms_MY: Kembali ke Skrin Pemula

en: Exit Game
ms_MY: Keluar Permainan

en: Reverse A and B
ms_MY: Pembalikan A dan B

en: OpenFeint
ms_MY: Langkah Mengacah

en: Version 1.1.1:
ms_MY: Versi 1.1.1:

en: Fixed some crashing bugs.
ms_MY: Beberapa pepijat penyebab krash dibetulkan.

en: Fixed The Long Haul (compiled mode)
ms_MY: Perjalanan Yang Jauh dibetulkan (mod kompail)

en: Fixed instructions on titlescreen (iOS)
ms_MY: Arahan pada skrin pemula (iOS) dibetulkan.

en: New translation: Italian
ms_MY: Terjemahan baru: Bahasa Itali

en: Added automatic language selection for Windows
ms_MY: Pilihan bahasa automatik untuk Windows ditambah.

en: Version 1.1:
ms_MY: Versi 1.1:

en: Added arcade mode.
ms_MY: Mod arked ditambah.

en: Redid graphics for forest trees.
ms_MY: Grafik untuk pokok hutan dibuat semula.

en: Redid graphics for forest background
ms_MY: Grafik untuk latar belakang hutan dibuat semula.

en: Redid graphics for dungeon wall tiles
ms_MY: Grafik untuk jubin dinding penjara bawah tanah dibuat semula.

en: Redid graphics for basement wall tiles
ms_MY: Grafik untuk jubin dinding tingkat bawah dibuat semula.

en: Added a bunch of interior props
ms_MY: Beberapa prop dalaman ditambah.

en: Reworked "darkness" for improved appearance
ms_MY: Buat semula "kegelapan" untuk kelihatan lebih baik.

en: Added new palettes to forest and seaside areas.
ms_MY: Palet baru ditambah pada hutan dan kawasan tepi pantai.

en: Added some unique enemies to the forest.
ms_MY: Beberapa musuh unik ditambah pada hutan.

en: Refactored damage and monster type systems to make behavior more consistent and eliminate some rare buggy behavior.
ms_MY: Sistem cedera dan jenis raksasa difaktor semula bagi buat perilaku lebih
    konsisten dan membuang beberapa perilaku pelik.

en: Added translation support, with 4 complete translations: French, Brazilian Portuguese, Chinese (Simplified), and Japanese.
ms_MY: Sokongan terjemahan ditambah, dengan 4 terjemahan lengkap: Perancis, Portugis Brazil, Cina (Mudah), dan Jepun.

en: Version 1.0.3:
ms_MY: Versi 1.0.3:

en: Fixed crash when picking up max heart pieces.
ms_MY: Krash ketika ambil serpih hati maksimum dibetulkan.

en: Other small bug fixes.
ms_MY: Pijat kecil yang lain dibetulkan.

en: Version 1.0.2:
ms_MY: Versi 1.0.2:

en: Added support for "darkness" in levels.
ms_MY: Sokongan untuk "kegelapan" pada level ditambah.

en: Added support for WVGA.
ms_MY: Sokongan untuk WVGA ditambah.

en: Made player status not show on the titlescreen or world map.
ms_MY: Buatkan status pemain tidak dipapar pada skrin pemula atau peta dunia.

en: Made golden ants less ambiguous.
ms_MY: Buatkan semut emas kurang samar-samar.

en: Fixed bug making certain music always play at full volume (iPhone).
ms_MY: Pijat membuatkan sesetengah muzik selalu dimain pada volum penuh (iPhone) dibetulkan.

en: Added option to reverse positions of A and B buttons (iPhone).
ms_MY: Pilihan untuk tukar posisi butang A dan B (iPhone) ditambah.

en: Added support for repeating levels (for arcade modes).
ms_MY: Sokongan untuk mengulang level (untuk mod arked) ditambah.

en: Pressing jump while in the air pressing against a wall now makes you cling to the wall.
ms_MY: Tekan lompat ketika di udara sambil terkam dinding kini buatkan anda melekap pada dinding.

en: Made it so you can skip dialogs sequences.
ms_MY: Membolehkan anda untuk langkau turutan dialog dibuat.

en: Fixed lots of z-order issues.
ms_MY: Banyak isu z-order dibetulkan.

en: Fixed bug causing ambient sounds to not work.
ms_MY: Pijat penyebab bunyi ambien tidak berfungsi dibetulkan.

en: Improved forest background, and made it go upwards infinitely.
ms_MY: Latar belakang hutan dibaik, dan buatkannya menaik tanpa had.

en: Made hearts heal a full heart, rather than just half.
ms_MY: Buatkan hati pulih sepenuhnya, bukan hanya separuh.

en: Changed tilesets to make water look better.
ms_MY: Tukar set tail untuk buatkan air nampak lebih baik.

en: Many small bug fixes.
ms_MY: Banyak pijat kecil dibetulkan.

en: Version 1.0.1 (iPhone only):
ms_MY: Versi 1.0.1 (iPhone sahaja):

en: Significantly improved controls, both functionally and graphically (iPhone).
ms_MY: Kawalan dibaik dengan signifikan, dari segi fungsi dan juga grafik (iPhone).

en: Fixed auto-saving on iOS4 where multitasking is supported (iPhone).
ms_MY: Auto-simpan pada iOS4 dibetulkan di mana multitask disokong (iPhone).

en: Fixed bug where a dialog could repeat forever.
ms_MY: Pijat yang membuatkan dialog berterusan diulang dibetulkan.

en: Fixed crash in world map when you hold down while entering it.
ms_MY: Krash pada peta dunia ketika anda tekan untuk memasukinya dibetulkan.

en: Fixed fullscreen mode (Mac/Windows).
ms_MY: Mod skrin penuh (Mac/Windows) dibetulkan.

en: Fixed controlpad issues for computers.
ms_MY: Isu pad kawalan untuk komputer dibetulkan.

en: Added music and sound volume controls to pause screen.
ms_MY: Kawalan volum muzik dan bunyi pada skrin pause ditambah.

en: Added customizable controls.
ms_MY: Kawalan boleh ubah ditambah.

en: Added half-hearts.
ms_MY: Hati-separuh ditambah.

en: Added scons script for compiling.
ms_MY: Skrip scon untuk dikompail ditambah.

en: Minor level changes.
ms_MY: Perubahan kecil level.

en: Updated music.
ms_MY: Muzik dikemaskini.

en: keywords:
ms_MY: kata kunci:

en: platformer,pixelart,oldschool,platform,game,pixel,arcade,action,adventure,frog
ms_MY: platformer,pixelart,gayadulu,platform,game,pixel,arked,aksi,adventure,katak

en: Pocket Money
ms_MY: Wang Saku

en: Collect ten coins.
ms_MY: Kumpul sepuluh koin.

en: Nature Boy
ms_MY: Budak Alam Semulajadi

en: Put a water beetle back in water.
ms_MY: Letak kumbang air kembali ke air.

en: Nice Try...
ms_MY: Cubaan Baik...

en: But that's not a secret area.
ms_MY: Tapi tu bukan kawasan rahsia.

en: Speed Trader
ms_MY: Pedagang Pantas

en: Playing the economy game, eh?
ms_MY: Main permainan ekonomi, eh?

en: Speedrun
ms_MY: Larian Pantas

en: Complete the game within 1 hour.
ms_MY: Tamatkan permainan dalam masa 1 jam.

en: Win!
ms_MY: Menang!

en: Congratulations, you just won the game!
ms_MY: Tahniah, anda memenangi permainan!

en: Rampage!
ms_MY: Amukan!

en: Kill 5 enemies in 10 seconds.
ms_MY: Bunuh 5 musuh dalam 10 saat.

en: Cube Chain
ms_MY: Rantai Kiub

en: Collect 15 points cubes in a row.
ms_MY: Kumpul kiub 15 mata berturutan.

en: Grudge
ms_MY: Dendam

en: Kill 10 of the same type of enemy in a row.
ms_MY: Bunuh 10 musuh sama jenis berturutan.

en: Bound, bound, bound and rebound!
ms_MY: Lantun, lantun, lantun dan melantun!

en: Try to eat all kinds of enemies.
ms_MY: Cuba makan semua jenis musuh.

en: Dream on...
ms_MY: Teruskan bermimpi...

en: That's the infinite cage.
ms_MY: Tu dia kurungan tanpa batas ruang.

en: Geosynchronous Orbit Achieved
ms_MY: Orbit Geosinkronos Tercapai

en: Now applying artificial gravity.
ms_MY: Sekarang memulakan graviti tiruan.

en: Not Without My Hat!
ms_MY: Tidak Tanpa Topi Saya!

en: Start a level with no health left.
ms_MY: Mula level tanpa nyawa tinggal.

en: Ambush!
ms_MY: Serang Hendap!

en: Victory!
ms_MY: Berjaya!

en: Stonepipe Bridge
ms_MY: Jambatan Paip Batu

en: This is a new high score!
ms_MY: Ini ialah skor tinggi baharu!

en: Blocks Run
ms_MY: Larian Bata

en: Down the Rabbit Hall
ms_MY: Merentasi Dewan Arnab

en: Maintenance Shaft
ms_MY: Syaf Selenggara

en: The Long Haul
ms_MY: Perjalanan Yang Jauh

en: Upper Deck
ms_MY: Dek Atas

en: Wild New Wonder
ms_MY: Keajaiban Baru Liar

en: Bombing Fools
ms_MY: Badut Mengebom

en: Bug Mining
ms_MY: Melombong Pijat

en: Burn and Bubble
ms_MY: Lecuh dan Buih

en: I need to go up... There must be
    a way to activate this elevator.
ms_MY: Saya perlu ke atas... Pasti ada cara
    nak hidupkan mesin pengangkat ni.

en: Burning Stone
ms_MY: Batu Terbakar

en: Caverns of Holes
ms_MY: Gua Lohong

en: Oh hey, I hadn't seen you here before.
ms_MY: Tak nampak awak di sini sebelum ni.

en: Ah, yeah, I help Chopple at taking care of the store.
    He had asked me to go to the village
    to know what was going on, with all that noise
    that was coming from beyond the cave.
ms_MY: Ya, saya tolong Chopple jaga kedai.
    Dia minta saya ke kampung tu nak
    tahu apa yang berlaku, bunyi bising
    yang datang dari sebalik gua tu.

en: Then I suppose that Milgram's guards saw you
    and locked you up?
ms_MY: Kemudian saya agak pengawal Milgram
    nampak awak dan kurung awak?

en: Yeah! And to think that I thought
    that the day was going to be boring!
ms_MY: Ya! Dan fikirkannya saya ingat
    yang hari tu akan jadi bosan!

en: Chopple's General Store
ms_MY: Kedai Umum Chopple

en: Hi, again.
ms_MY: Hai, sekali lagi.

en: So, how did it go?
ms_MY: Jadi, macam mana?

en: Could've been worse.
ms_MY: Boleh jadi lebih teruk.

en: That ... uh, "captain" cat, or whoever he was,
    tried to dice me up.
ms_MY: Si ... uh, "kapten" kucing, siapa
    saja dia tu, cuba nak mainkan saya.

en: Naturally, we wouldn't be having
    this conversation if I hadn't gotten
    the better of him.
ms_MY: Sepatutnya, kita tak akan bercakap
    tentang ni jika saya mampu
    mengatasi dia.

en: So all's well
    that ends well, I suppose.
ms_MY: Jadi akhiran yang baik
    semuanya akan jadi baik, saya rasa.

en: I wouldn't mind running this by a few people,
    since I have no idea what's true, or not.
ms_MY: Saya tak kisah akan kebenarannya,
    saya tak tahu apa betul, apa tidak.

en: Go right ahead.
ms_MY: Terus ke depan.

en: So... uhm... loosely speaking, he says
    that Milgram loaned him money, and this whole
    incident was Milgram coming to shake him down.
ms_MY: Jadi... uhm... lebih kurang, katanya
    Milgram pinjamkannya duit, dan semua
    insiden ni disebab Milgram ugut dia.

en: Trying to get his money back.
ms_MY: Cuba nak dapat balik duit dia.

en: So then he tells this oddball story
    about how it's all some plot where
    Milgram's gonna take over the town.
ms_MY: Jadi diapun cerita kisah pelik ni
    yang mana semuanya ialah plot
    Milgram nak ambil alih pekan ni.

en: Wow.
ms_MY: Wau.

en: I've never heard of any of this.
ms_MY: Saya tak pernah dengar semua ni.

en: Really?
    He's never talked about this?
ms_MY: Betulkah?
    Dia tak pernah ungkit tentang ni?

en: Never.
ms_MY: Tak pernah.

en: Has he ever shown any signs of ... suddenly
    having way more spending money than usual?
ms_MY: Tak pernah dia tunjuk ... tiba-tiba
    belanja wang lebih daripada selalu?

en: He's such a miser, you know -
    the man would probably burn his
    furniture just to save on firewood.
ms_MY: Dia tu sangat bakhil, awak tahu -
    dia lagi sanggup bakar perabotnya
    sendiri semata nak jimat kayu api.

en: So, no, he's never seemed
    to have a dime to spare.
ms_MY: Jadi, tak, dia tak pernah nampak
    macam ada sesen pun.

en: He does brag about being known by important
    people, but you know how he is.
ms_MY: Dia cakap gah tentang dia dikenali
    orang penting, tapi awak tahulah.

en: We know he's clearly run afoul
    of Milgram, somehow.
ms_MY: Kita tahu dia jelas berselisih
    dengan Milgram, macam manapun.

en: We also know Milgram's not interested
    in taking over the town, because he
    essentially just did, and gave it up.
ms_MY: Kita juga tahu Milgram tak minat
    nak ambil alih pekan ni, sebab dia
    dasarnya dah cuba, tapi mengalah.

en: We don't know if the money thing
    is true, but we know if it is,
    he certainly hasn't put it to use.
ms_MY: Kita tak tahu jika hal duit tu
    betul, tapi kita tahu jika ia betul,
    dia nyata sekali tak gunakannya.

en: Oh yeah, I forgot to mention;
    he said it was some kind of "investment"
ms_MY: Oh ya, saya lupa nak sebut;
    dia kata ia semacam "pelaburan"

en: Which I assume would be for the town.
    Building things.
ms_MY: Yang saya agak ianya untuk pekan ni.
    Bina sesuatu.

en: Naturally, we know that didn't happen.
ms_MY: Pastinya, kita tahu tu tak berlaku.

en: So other than that, it's a mystery.
ms_MY: Jadi selain dari tu, ianya misteri.

en: So, dare I ask:
    What do we do now?
ms_MY: Jadi, biar saya tanya:
    Apa kita nak buat sekarang?

en: Ah, that.  I went and decided that
    it's probably a very good idea to
    do a little diplomacy.
ms_MY: Ah, itu.  Saya dahpun putuskan
    ianya mungkin idea yang bagus
    untuk buat sedikit diplomasi.

en: So for a lack of any other willing parties,
    I decided to go.
ms_MY: Sebab tak ada pihak yang sanggup,
    saya putuskan untuk pergi.

en: That's very noble of you.
ms_MY: Sungguh mulia awak ni.

en: Ha, well, we're also going to find out
    if it's very foolish, as well.
ms_MY: Ha, baik, kita akan tahu
    jika ianya kurang bijak, juga.

en: But nothing ventured, nothing gained, you know?
    I guess I'm just tired of bumming around.
ms_MY: Tak ada risiko, tak dapat apa, tahu?
    Saya rasa saya dah letih duduk saja.

en: Speaking of which, I'd been meaning
    to thank you for your help thus far.
ms_MY: Tentang tu, saya ucap terima kasih
    atas bantuan awak setakat ni.

en: I've really appreciated the "eyes in the sky".
    It's very helpful.
ms_MY: Saya menghargai "mata di langit".
    Ia sungguh membantu.

en: To spare your asking,
    yes, I'd be happy to continue.
ms_MY: Tak perlulah awak bertanya,
    ya, saya gembira untuk teruskan.

en: Hey, thanks, that's really nice of you!
ms_MY: Hei, terima kasih, baik betul awak!

en: It's the least I can do.
    I'd offer to carry you, even,
    but I'm afraid that's physically impossible.
ms_MY: Itulah yang saya boleh buat.
    Malah, saya nak dukung awak,
    tapi secara fizikalnya tak boleh.

en: I'm as curious as you are, about this,
    and we're more likely to get to the
    bottom of things if we work together.
ms_MY: Saya juga ingin tahu, dalam hal ni,
    dan kita akan dapat kesudahannya
    jika kita bekerjasama.

en: Awesome!
ms_MY: Bagus!

en: Anyways, I was planning to go through
    the forest, to start with.
ms_MY: Apapun, saya bercadang nak melalui
    hutan tu, sebagai permualaan.

en: Does that sound like a good idea?
ms_MY: Adakah bunyinya tu idea yang baik?

en: Yes... it is the only path I know of,
    but be careful in there.
ms_MY: Ya... tu satunya jalan yang saya
    tahu, tapi hati-hati di sana.

en: Yeah, no kidding.
    Well, see you soon!  Thanks again!
ms_MY: Ya, bukan main-main.
    Baik, jumpa nanti!  Terima kasih!

en: Ahh, there you are!
ms_MY: Ahh, tu pun awak!

en: Crevice Bridge
ms_MY: Jambatan Rekah

en: What the...
ms_MY: Apa ni...

en: You!!
ms_MY: Awak!!

en: Yes
ms_MY: Ya

en: You're an intruder, aren't you?!
ms_MY: Awak ni penceroboh, kan?!

en: I thought so!
ms_MY: Saya agak dah!

en: No
ms_MY: Tidak

en: There's no fooling me.
ms_MY: Tak ada apa yang perbodohkan saya.

en: You look like a very
    suspicious character.
ms_MY: Awak nampak macam orang
    yang penuh syak wasangka.

en: Could you just step aside?
ms_MY: Boleh tak awak tepi sikit?

en: I need to take care
    of something in town.
ms_MY: Saya perlu uruskan
    sesuatu di pekan.

en: Well, I can't let anyone
    past this gate.
ms_MY: Okey, saya tak boleh benarkan
    sesiapapun lepasi gerbang ni.

en: Without this key,
    you're not getting anywhere.
ms_MY: Tanpa kunci ni,
    awak tak boleh ke mana-mana.

en: Okay.  Will you please lend
    me that key?
ms_MY: Baiklah.  Boleh tak awak pinjamkan
    saya kunci tu?

en: No way!  Over my dead body!
ms_MY: Jangan harap!  Langkah mayat saya!

en: We can do that.
ms_MY: Kita boleh lakukan tu.

en: Crevice Village
ms_MY: Kampung Rekah

en: Hidden Cave
ms_MY: Gua Tersembunyi

en: Ahh, good, you made it
    through there in one piece!
ms_MY: Ahh, bagus, awak berjaya
    lepasi tempat tu dengan selamat!

en: Yeah, those goons
    had a little ambush set up.
ms_MY: Yalah, penyangak semua tu
    buat serang hendap pula.

en: So, now what?
ms_MY: Jadi, apa sekarang?

en: Well, as you know, the town
    is split into two halves.
ms_MY: Baik, seperti yang awak tahu, pekan
    sudah terpecah dua bahagian.

en: Milgram has this half of the town
    locked down tight, and he has
    most of the residents held prisoner.
ms_MY: Milgram sudah mengunci seluruh
    bahagian pekan sebelah sini, dan
    hampir semua penduduk jadi tawanan.

en: They're tied up inside the houses,
    under guard. If you free them,
    I'm sure they can help you.
ms_MY: Mereka semua diikat dalam rumah,
    ada pengawal, Awak bebaskan mereka,
    saya pasti mereka boleh tolong awak.

en: Makes sense.
ms_MY: Masuk akal.

en: Your big problem will be that
    the gate connecting the two halves
    of town has been locked.
ms_MY: Masalah besar awak nanti ialah
    gerbang yang menghubung kedua-dua
    belah pekan sudah dikunci.

en: And I don't think there's a guard next
    to it, whom you can steal the key from.
ms_MY: Dan saya tak fikir ada pengawal di
    situ, yang awak boleh curi kuncinya.

en: Asking one of the prisoners is probably
    our best bet for a clue.
ms_MY: Tanya salah seorang tawanan mungkin
    cara terbaik dapatkan petunjuk.

en: Hey! Over here!
ms_MY: Hei! Dekat sini!

en: Wow, so they seriously just packed up and left?
    That's amazing!
ms_MY: Wau, mereka betul kemas dan pergi?
    Menarik sungguh!

en: Tell me about it.
ms_MY: Beritahu saya tentangnya.

en: So, how did you get out of your cage?
ms_MY: Macam mana awak keluar dari kurungan?

en: Well, they just let me out.
ms_MY: Mereka lepaskan saya saja.

en: What?!
    They ... as in Milgram's kitties?
ms_MY: Apa?!
    Mereka ... anak kucing Milgram?

en: Weird.. that doesn't make any sense!
    Why would they just let you go?
ms_MY: Pelik... tak masuk akal langsung!
    Kenapa mudah saja mereka lepas awak?

en: That seems like an enormous waste of effort.
ms_MY: Nampaknya macam bazir tenaga saja.

en: Yeah, this whole day has just been ... bizarre.
ms_MY: Ya, sepanjang hari ni rasa ... aneh.

en: I've been thinking about that part,
    and I have a hunch.
ms_MY: Saya terfikir tentang bahagian tu,
    dan saya rasa ada sesuatu.

en: I think the rank-and-file weren't
    given very specific orders.
ms_MY: Saya rasa tentera bawahan tidak
    diberi arahan khusus.

en: I don't think they were told
    what they were looking for.
ms_MY: Saya tak fikir mereka diberitahu
    apa yang mereka cari.

en: I think they were just told
    to secure the place.
ms_MY: Saya fikir mereka cuma diberitahu
    untuk kawal tempat ni.

en: Just arresting everyone is a strange way
    to do it, but I guess it's not so weird
    if you've got lots of manpower to spare.
ms_MY: Saja tangkap semua orang cara pelik
    lakukannya, tapi taklah pelik sangat
    bila kita ada banyak tenaga manusia.

en: If they were just looking for the elder
    and didn't care about ticking people off,
    it's one way to make sure he couldn't slip away.
ms_MY: Jika mereka cuma mahukan penghulu
    dan tak peduli nak buat orang marah,
    ianya pasti dia tak boleh terlepas.

en: Well, is that really who they were after?
ms_MY: Betulkah dia yang mereka mahukan?

en: Yeah, one of their head guys showed me
    a drawing of him.
ms_MY: Ya, seorang ketua mereka tunjukkan
    saya lukisan gambar dia.

en: He asked me if I knew who it was.
ms_MY: Dia tanya jika saya tahu siapa dia?

en: That's very interesting...
ms_MY: Tu sungguh menarik...

en: Suddenly their motives don't seem
    so cut and dry.
ms_MY: Tiba-tiba motif mereka tidak nampak
    mudah sangat.

en: Strange..
ms_MY: Ganjil...

en: Anyways, not sure if you heard this part,
    but I'm about to take a little trip.
ms_MY: Apapun, tak tahu awak dah dengarnya
    tapi saya akan pergi mengembara.

en: No, I didn't hear this.
ms_MY: Tak, saya tak mendengarnya.

en: Yeah, I'm a little worried about
    what might happen if someone doesn't
    get in touch with Milgram.
ms_MY: Ya, saya risau sikit tentang
    apa mungkin berlaku jika seseorang
    tidak berhubung dengan Milgram.

en: That old clown was just sabre-rattling
    about raising a militia.
ms_MY: Si badut tua tu gertak saja
    tentang nak bina militia.

en: You don't think he could actually
    pull that off, do you?
ms_MY: Awak tak fikir dia betul-betul
    boleh lakukannya, kan?

en: Nah, this town doesn't have the fire for that.
    Which is a shame in some ways, but ...
ms_MY: Tak, pekan ni tak ada semangat tu.
    Yang mana malang juga, tapi ...

en: It's probably for the best, really,
    I can't imagine the mess if people actually
    got to fighting over stuff they disagreed about.
ms_MY: Mungkin tu sebaiknya, betul.
    Tak dapat bayangnya jika orang betul
    nak bergaduh jika beza pendapat.

en: I guess I'm also worried about the other end;
    what Milgram is doing, et cetera.
ms_MY: Saya juga risau hal di sebelah sana;
    apa Milgram buat, sebagainya.

en: I don't know; it's a little crazy to do this,
    but I've kinda been itching for something
    worthwhile to do.
ms_MY: Saya tak tahu; gila sikit kerja ni,
    tapi tangan saya rasa gatal nak buat
    sesuatu yang berguna.

en: Good excuse to get out and travel a bit.
    See the island.
ms_MY: Alasan baik nak keluar dan berjalan.
    Tengok-tengok pulau ni.

en: Risky business, though, isn't it?
ms_MY: Urusan berisiko, tapi, kan?

en: Oh, no question.
ms_MY: Oh, tak syak lagi.

en: Can't be worse than the crap I have
    to deal with just coming into town, though.
ms_MY: Mungkin tak teruk dari si tak guna
    saya hadapi ketika masuk pekan.

en: Who knows?
    Maybe something good will come of it?
ms_MY: Siapa tahu?
    Mungkin perkara baik akan terjadi?

en: Well, good luck!
    I'll be around.
ms_MY: Baik, moga berjaya!
    Saya tunggu di sini.

en: Hello, again!
    So ... what now?
ms_MY: Helo, sekali lagi!
    Jadi ... apa sekarang?

en: It seems like some of the kitties are
    packing up and leaving, actually.
ms_MY: Nampaknya anak-anak kucing tu
    nak berkemas dan pergi, sebenarnya.

en: That's news to me!
    Where did you see that?
ms_MY: Tu berita buat saya!
    Bila awak nampak tu?

en: Actually, nevermind - I'm just trying
    to figure out what their intentions are.
ms_MY: Sebenarnya, tak apalah - saya cuma
    nak tahu apa niat mereka.

en: Well, if you're game to find out,
    I just saw one of Milgram's lieutenants
    march up to the elder's house.
ms_MY: Baik, jika awak betul nak tahu,
    saya baru nampak leftenan Milgram
    berjalan ke rumah penghulu.

en: Weird.
    I wonder what they want with the elder?
ms_MY: Pelik.
    Apanya mereka mahu dari penghulu?

en: I have a notion,
    but if you're going to go up there,
    you'd better go whilst the going's good.
ms_MY: Saya ada pendapat,
    tapi jika awak nak ke sana,
    pergi masa suasana sedang elok.

en: Yeah, I'll check it out.
ms_MY: Ya, saya akan pastikan tu.

en: So!  I've unlocked this gate, here.
ms_MY: Jadi!  Saya sudah buka gerbang ni.

en: Finally, a chance to use your degree...
ms_MY: Akhirnya, peluang guna degri awak...

en: ...Sorry.
ms_MY: ...Maaf.

en: Through there,
    is the way to where Milgram lives.
ms_MY: Melalui situ,
    ialah jalan di mana Milgram tinggal.

en: If I remember right,
    one way to his castle will take you... hmm.
ms_MY: Jika apa yang saya ingat betul,
    ke kastilnya akan bawa awak... hmmm.

en: Uh, this'll take you over a bridge,
    then through an underground passage.
ms_MY: Uh, bawa awak seberang jambatan,
    kemudian melalui jalan bawah tanah.

en: Watch your head in there.
ms_MY: Jaga-jaga kepala awak dalam sana.

en: Past that, and you come to the forest.
ms_MY: Lepasi situ, awak sampai di hutan.

en: I haven't been there in a long time,
    so I'm not sure what's become of it.
ms_MY: Saya dah lama tak ke sana,
    tak pasti apa jadi pada tempat tu.

en: Uhm... well, don't you have any maps or such?
    Are you going to help outfit me for this?
ms_MY: Uhm... awak tak ada peta atau apa?
    Awak akan bantu perlengkapkan saya?

en: Nope.
    You're on your own.  Good luck.
ms_MY: Tak.
    Awak bersendirian.  Moga berjaya.

en: Gee, thanks.
ms_MY: Yeh, terima kasih.

en: Before we part ways, though,
    one question:
ms_MY: Tapi, sebelum kita berpisah,
    satu soalan:

en: What are we planning to do about
    the rest of Milgram's army?
ms_MY: Apa rancangan kita untuk
    tentera Milgram selebihnya?

en: Hey guys!
ms_MY: Hei semua!

en: Oh, hey there!
    Didn't see you coming.
ms_MY: Oh, hei awak!
    Tak nampak awak datang.

en: Yeah, I couldn't help but overhear, and
    ... good news: Your problem is solved!
ms_MY: Ya, bukan nak pasang telinga, dan
    ... berita baik: Masalah dah beres!

en: What do you mean?
ms_MY: Apa maksud awak?

en: Milgram's crew.  When that captain-guy
    came out of the house here,
    they all hopped in his airship and left.
ms_MY: Kru Milgram.  Bila kapten tu
    keluar dari rumah tu, mereka
    semua masuk kapal terbang dan pergi.

en: Amazing...  if you don't mind,
    I have a few questions for you.
ms_MY: Menakjubkan...  Jika awak tak marah,
    saya ada beberapa soalan untuk awak.

en: Well, that settles things for me.
    You two have fun.
ms_MY: Baik, saya puas hati dengan tu.
    Kamu berdua berseronoklah.

en: Who are you?
ms_MY: Siapa awak?

en: That's nutty.
ms_MY: Itu gila.

en: Yes, well, at this particular juncture,
    who I am isn't very important.
ms_MY: Ya, baik, masa-masa begini,
    siapa saya tu tak penting.

en: What's important is that I'm not in a cage,
    so I might be able to do something to help.
ms_MY: Yang penting saya tak dikurung,
    jadi saya mungkin boleh membantu.

en: Got any advice?
ms_MY: Ada nasihat?

en: Maybe.
ms_MY: Mungkin.

en: Keep an eye out for it!
ms_MY: Buka mata awak untuk itu!

en: Will do.  Catch ya around.
ms_MY: Baiklah.  Jumpa awak nanti.

en: Does it look like I have a key for your cage?
ms_MY: Nampak macam saya ada kuncikah?

en: Ah, I see..
    carry on then.
ms_MY: Ah, ya tak ya...
    teruskanlah kalau begitu.

en: Hey, Hedge, you alright?
ms_MY: Hei, Hedge, awak tak apa-apa?

en: Eh, I've been better, but yeah, I'm okay.
ms_MY: Eh, pernah lebih baik, tapi, okey.

en: Besides the obvious cage situation.
ms_MY: Selain daripada kena kurung ni.

en: Yeah.
    Sad to say, I can't pick locks.
    I got nothing.
ms_MY: Yalah.
    Sedih, tak boleh cungkil mangga.
    Saya tak ada apa-apa.

en: So I'm stuck here, huh?
ms_MY: Jadi saya terperangkap di sini, hah?

en: Yep.
ms_MY: Ya.

en: Phooey.
ms_MY: Puih.

en: Hmm, you know, I know one thing
    that might help you..
ms_MY: Hmm, awak tahu, saya tahu seperkara
    yang mungkin membantu awak...

en: There's supposedly
    a secret room in this house.
ms_MY: Konon-kononnya
    ada bilik rahsia dalam rumah ni.

en: Oh really?  Where at?
ms_MY: Oh ya?  Dekat mana?

en: If I knew that, it wouldn't
    be much of a secret, would it?
ms_MY: Jika saya tahu, ia bukanlah
    sesuatu yang rahsia, kan?

en: Figures.
    Well, thanks for the help!
ms_MY: Agak dah.
    Okey, terima kasih kerana membantu!

en: Good luck!
ms_MY: Moga berjaya!

en: Jeez, I *swear* this house
    didn't look THIS big from the outside!
ms_MY: Ceh, saya *sumpah* rumah ni
    tak nampak besar MACAM ni dari luar!

en: Uh, oh, I hear ... trouble.
ms_MY: Uh, oh, saya dengar ... masalah.

en: The Elevator House
ms_MY: Rumah Lif

en: Central House
ms_MY: Rumah Utama

en: Something's odd about this fireplace.
ms_MY: Ada sesuatu tentang pendiangan ni.

en: Wow, you guys look exactly alike.
ms_MY: Wah, kamu berdua nampak sebiji.

en: We're twins.
ms_MY: Kami kembar.

en: Is there anything
    you can do to help us?
ms_MY: Ada sesuatu yang
    awak boleh buat untuk bantu kami?

en: Not yet.
    Sorry.
ms_MY: Belum lagi.
    Maaf.

en: Hey,
    I'm trying to help save the town.
ms_MY: Hei,
    saya cuba nak selamatkan pekan.

en: Can you give me any advice?
ms_MY: Boleh beri saya sebarang nasihat?

en: Yeah.
ms_MY: Ya.

en: The elder's house is off to the east,
    past the town gate.
ms_MY: Rumah penghulu di sebelah timur,
    lepas gerbang pekan.

en: We saw Milgram's lieutenant go in there.
ms_MY: Kami nampak leftenan Milgram masuk.

en: How interesting.
ms_MY: Menarik sungguh.

en: The Danger House
ms_MY: Rumah Bahaya

en: Argh! Who in the world would
    design a house like this?
ms_MY: Argh! Siapalah kat dunia ni
    nak reka rumah macam ni?

en: Fan House
ms_MY: Rumah Kipas

en: This is decidedly unpleasant.
ms_MY: Ini nyata sekali tak menyenangkan.

en: You don't say.
ms_MY: Jangan awak kata.

en: When I stepped in the door,
    it locked behind me.
ms_MY: Bila saya melangkah masuk pintu,
    ia terkunci di belakang saya.

en: That's actually a rather clever
    way to round everyone up.
ms_MY: Itu sebenarnya cara yang bijak
    untuk memerangkap semua orang.

en: Know anything helpful
    about this house?
ms_MY: Tahu apa-apa yang membantu
    tentang rumah ni?

en: Unfortunately I don't.
    I was just visiting.
ms_MY: Malangnya saya tak tahu.
    Saya cuma datang melawat.

en: The floorplan is quite loony.
ms_MY: Pelan lantainya sungguh tak betul.

en: Marvelous ventilation, though.
ms_MY: Tapi, pengudaraannya bagus.

en: Anyways, I'd better be off.
    I'm trying to sort out this mess.
ms_MY: Apapun, baik saya pergi.
    Saya cuba nak betulkan semua ni.

en: Good luck.
ms_MY: Moga berjaya.

en: How's that business with Milgram going?
ms_MY: Bagaimana urusan dengan Milgram tu?

en: I'm working on it.
ms_MY: Saya sedang uruskannya.

en: That's good to hear!
ms_MY: Bagus mendengarnya!

en: Make this easy on yourself.
ms_MY: Jangan nak susahkan diri awak.

en: I have no idea what you're talking about.
ms_MY: Saya tak tahu apa yang awak cakap.

en: Oh, no you don't!
ms_MY: Oh, tidak awak jangan!

en: Oh, hi, what's going on here?
ms_MY: Oh, hai, apa berlaku di sana?

en: Who the hell are you?
ms_MY: Siapa pula awak ni?

en: I don't have to put up with this.
ms_MY: Saya tak perlu berdepan semua ni.

en: Excuse me whilst I vent a little frustration.
ms_MY: Maaf saya nak lepas rasa kecewa ni.

en: Okay, I've had enough!  I'm going home.
ms_MY: Okey, dah cukup!  Saya nak balik.

en: Well!
    That went better than expected.
ms_MY: Okey!
    Ia lebih baik daripada disangka.

en: Say ...
    What happened to the elder?
ms_MY: Kata ...
    Apa jadi pada penghulu?

en: Whoa...
    ... is that what I think it is?
ms_MY: Woh...
    ... apa ia seperti yang saya sangka?

en: It is indeed, my boy!
ms_MY: Betul tu, anakku!

en: It's my very own safe room.
ms_MY: Ianya bilik kebal saya sendiri.

en: Built it for exactly this sort of crisis.
ms_MY: Dibina khas untuk krisis sebegini.

en: That's really amazing.
    Uh...
ms_MY: Tu sungguh menakjubkan.
    Uh...

en: I guess I have to ask:
    Whatever prompted you to build this?
ms_MY: Saya rasa saya perlu tanya:
    Apa saja buatkan awak bina ni?

en: Yes.
    Yes it was.
ms_MY: Ya.
    Memang betul.

en: ...And?
ms_MY: ...Dan?

en: And what?
ms_MY: Dan apa?

en: Just gonna run by town, check the news.
ms_MY: Cuma nak pergi pekan, tengok berita.

en: Hmm... boy, where do I start?
ms_MY: Hmm... budak, mana saya nak mula?

en: Why don't we start with:
    Why was that guy asking about money?
ms_MY: Apa kata kita mula dengan:
    Kenapa lelaki tu tanya pasal duit?

en: Well, I am the mayor, after all,
    and mayors are well endowed.
ms_MY: Baik, saya datuk bandar, bukan,
    dan datuk bandar dapat gaji bagus.

en: Are you done insulting me, yet?
ms_MY: Awak dah selesai menghina sayakah?

en: Nope.
    Not until you answer my question!
ms_MY: Belum.
    Selagi awak tak jawab soalan saya.

en: Okay.
    What have I got to lose, eh?
ms_MY: Okey.
    Apa yang saya rugi, eh?

en: See, some years ago,
    Milgram approached me with a proposition.
ms_MY: Beberapa tahun dulu,
    Milgram beri saya satu cadangan.

en: He was going to invest a
    sizeable amount of money, here.
ms_MY: Dia mahu melabur sejumlah
    wang agak besar, di sini.

en: Wait,
    did he think you were actually the mayor?
ms_MY: Nanti,
    dia fikir awak datuk bandar sebenar?

en: YES!
ms_MY: YA!

en: I realized this was all a scam.
    He was establishing a claim, you see.
ms_MY: Saya sedar ni semuanya penipuan.
    Dia membuat tuntutan, awak tahu.

en: I'm not sure I follow you...
ms_MY: Saya tak pasti saya faham awak,,,

en: Okay, do you know what 'usury' is?
ms_MY: Okey, awak tahu apa tu 'makan riba'?

en: Not exactly.
ms_MY: Tak juga.

en: See, Milgram was being
    what's called a 'loan shark'.
ms_MY: Milgram ialah seorang
    apa kita panggil 'ah long'.

en: He gives me money,
    then he just 'decides' what I owe him.
ms_MY: Dia bagi saya duit,
    dan 'putuskan' berapa saya hutang.

en: That I owe him more money
    than I could ever repay.
ms_MY: Iaitu saya hutangnya lebih daripada
    apa saya mampu bayar balik.

en: See, then he can just take
    whatever he wants, as payment.
ms_MY: Faham, lepas tu dia boleh ambil apa
    saja dia mahu, sebagai bayaran.

en: Okay... I guess that sorta makes sense,
    although it's a bit convoluted.
ms_MY: Okey... saya rasa tu masuk akal,
    walaupun ianya berbelit sikit.

en: I don't see why he'd need an excuse.
    If he wanted to take over the town,
    he could just ... do it.
ms_MY: Saya tak nampak kenapa dia perlu
    alasan. Jika nak ambil alih pekan,
    dia boleh terus saja ... buat.

en: Uhh, okay...
    Anyways, what are we gonna do here?
ms_MY: Uhh, okey...
    Apapun, apa kita nak buat di sini?

en: Well, I think we should form a militia,
    and bring the fight to Milgram!
ms_MY: Saya rasa kita patut tubuh militia,
    dan pergi serang Milgram!

en: If you ask me, I think we need to go
    hear Milgram's side of the story.
ms_MY: Jika awak tanya saya, saya rasa kita
    patut dengar cerita Milgram pula.

en: Talk it over.  See if we can reach
    some mutually amicable agreement.
ms_MY: Bincangnya.  Lihat jika kita boleh
    capai persetujuan menguntungkan.

en: I don't think that would work.
ms_MY: Saya tak rasa tu akan berjaya.

en: I sure do!
    Cripes - I tell you what: I'll do it.
ms_MY: Saya pasti boleh!
    Nak tahu tak: Saya akan buatnya.

en: I'll go talk to Milgram,
    and get this all sorted out.  Okay?
ms_MY: Saya pergi bincang dengan Milgram,
    selesaikan perkara ni semua.  Okey?

en: I just think this is a big misunderstanding,
    and I'd rather not see anyone get hurt.
ms_MY: Saya rasa ni cuma salah faham besar,
    dan saya tak nak sesiapa cedera.

en: Well, if you say so, I suppose I can't object.
    In fact, it might be a good stalling tactic.
ms_MY: Awak kata begitu, saya tak bantah.
    Malah tu taktik melengah yang bagus.

en: Why, I'll even show you the way...
ms_MY: Malah, saya tunjuk awak jalannya...

en: The Elder's House
ms_MY: Rumah Penghulu

en: I better leave this key here.
ms_MY: Baik saya tinggal kunci ni di sini.

en: Hey!
ms_MY: Hei!

en: Glad I caught you!
    You'd better be aware of this...
ms_MY: Gembira saya jumpa awak!
    Baik awak hati-hati tentang ni...

en: The cave that leads into the town,
    has a sentry posted in it.
ms_MY: Gua yang menuju ke arah pekan,
    sudah dijaga pengawal.

en: That might have been why
    he tried to take out that bridge.
ms_MY: Mungkin tu sebabnya kenapa
    dia cuba nak tawan jambatan tu.

en: If you're thinking to go in there,
    you might reconsider.
ms_MY: Jika awak fikir nak masuk ke sana,
    awak mungkin kena fikir balik.

en: Well, yeah,
    I was gonna go in there.
ms_MY: Okey, ya,
    memang saya nak masuk ke sana.

en: I mean, what are we gonna do,
    sit on our butts here?
ms_MY: Maksud saya, apa kita nak buat,
    duduk saja di sini?

en: No, no...
    but I was hoping we'd go in in force.
ms_MY: Tak, tak... saya
    harap kita masuk dengan pasukan.

en: Against Milgram? Really?
ms_MY: Menentang Milgram? Betulkah?

en: Fair enough.
    I'm not particularly fond of it, myself.
ms_MY: Baiklah.
    Saya sendiri pun tak suka buat tu.

en: Firstly, Milgram's got LOTS of followers.
    Tons of em.  He runs an entire city.
ms_MY: Pertamanya, Milgram ada RAMAI konco.
    Ramai sangat.  Dia kawal satu kota.

en: Brute force against brute force won't work.
ms_MY: Ganas lawan ganas takkan menjadi.

en: We'd be like ... 
    a bull butting heads with a freight train.
ms_MY: Kita akan jadi macam ...
    lembu jantan lawan keretapi kargo.

en: Yes... oh dear.
    I see what you mean.
ms_MY: Ya... oh kawanku,
    saya faham maksud awak.

en: There's got to be something
    we can use to our advantage,
    but "numerical superiority" isn't it.
ms_MY: Pasti ada sesuatu yang kita
    boleh guna untuk kelebihan kita,
    tapi *kelebihan jumlah* bukanlah ia.

en: Anyways, about the cave ahead...
    it's just one guy, right?
ms_MY: Apapun, tentang gua di depan sana...
    hanya ada seorang, kan?

en: To my knowledge, yes.
ms_MY: Pada pengetahuan saya, ada.

en: Maybe I can talk my way around him?
ms_MY: Mungkin saya boleh berbincang?

en: Worse comes to worse,
    I can just run for it.  Right?
ms_MY: Kalau semuanya tak menjadi,
    saya boleh cabut saja.  Kan?

en: I do hope so.
    Good luck!
ms_MY: Memang saya harap itu.
    Moga berjaya!

en: Now what?
ms_MY: Apa sekarang?

en: Dark Corridor
ms_MY: Koridor Gelap

en: Darkness Central
ms_MY: Pusat Kegelapan

en: It says,
    "Chopple's General Store,
    just ahead.
ms_MY: Ia tertulis,
    "Kedai Umum Chopple,
    di depan saja.

en: Honest trade and thrifty prices!"
ms_MY: Urusan jujur dan harga jimat!"

en: Descent to Town
ms_MY: Turun ke Pekan

en: Downhill
ms_MY: Turun Bukit

en: Dungeon Blocks
ms_MY: Bata Penjara Bawah Tanah

en: Dungeon Crawling
ms_MY: Rangkakkan Penjara Bawah Tanah

en: The Entrance
ms_MY: Gerbang Masuk

en: Eerie Arbor
ms_MY: Punjung Menyeramkan

en: Fast Lane
ms_MY: Jalan Pintas

en: Flooded Caverns
ms_MY: Gua Banjir

en: Foreboding Forest
ms_MY: Hutan Petanda Buruk

en: Oh geez! I overslept!
ms_MY: Oh tidak! Saya kesiangan!

en: Frogatto's Room
ms_MY: Bilik Frogatto

en: Hey, how's breakfast coming?
ms_MY: Hei, macam mana dengan sarapan?

en: Breakfast? ..bud, we're on lunch.
ms_MY: Sarapan? ...kawan, dah tengahari.

en: You need to get up earlier.
ms_MY: Awak perlu bangun lebih awal.

en: Okay, then how's lunch coming?
ms_MY: Okey, macam mana makan tengahari?

en: Getting there.
    It's gonna be a while, though.
ms_MY: Hampir siap.
    Tapi, akan ambil masa sikit.

en: I'll check back later, then.
ms_MY: Saya datang balik, kalau begitu.

en: So, what happened to lunch?
ms_MY: Apa jadi pada makan tengahari?

en: I got tired of waiting,
    and ate by myself.
ms_MY: Saya penat menunggu,
    dan saya makan seorang.

en: Leftovers are in the fridge.
ms_MY: Makanan lebih dalam peti sejuk.

en: Okay, uhm, thanks.
ms_MY: Baik, uhm, terima kasih.

en: Hey, Frogatto.
ms_MY: Hei, Frogatto.

en: Uhm... yes?
ms_MY: Uhm... ya?

en: We need some help around here.
ms_MY: Kita perlukan pertolongan di sini.

en: Yeah, I know.  I'll try.
ms_MY: Ya, saya tahu.  Saya akan cuba.

en: See to it.
ms_MY: Saya nak tengok tu.

en: Not like I need to be up,
ms_MY: Bukannya saya perlu bangun,

en: but it's the principle of the thing.
ms_MY: tapi dah lumrah hidup.

en: Frogatto's House
ms_MY: Rumah Frogatto

en: Pato's Room
ms_MY: Bilik Pato

en: I know!
ms_MY: Saya tahu!

en: I can stop in at Nene's house
    on the way to town!
ms_MY: Saya boleh singgah di rumah Nene
    dalam perjalanan ke pekan!

en: Such a beautiful view from here.
ms_MY: Sungguh indah pemandangan dari sini.

en: Nothing to see in my backyard.
ms_MY: Tak ada apa di laman belakang saya.

en: Frogatto Grotto
ms_MY: Gua Cantik Frogatto

en: Gloomy Glade
ms_MY: Susur Suram

en: Gnarled Knoll
ms_MY: Banggul Berbonggol

en: If you already know how to play,
    then just walk to the next level.
ms_MY: Jika anda sudah tahu cara bermain,
    terus sahaja ke level seterusnya.

en: Whilst you are clinging to the wall,
    pressing jump will make you rebound off.
ms_MY: Ketika anda terlekap pada dinding,
    tekan lompat akan buat anda lantun.

en: This lets you ascend vertical columns.
ms_MY: Membolehkan anda turuni tiang tegak.

en: Frogatto's world is a dangerous place.
ms_MY: Dunia Frogatto satu tempat bahaya.

en: You can grab enemies with the tongue,
    and then spit them back out.
ms_MY: Anda boleh cekup musuh dengan lidah,
    kemudian ludah keluar mereka balik.

en: Whilst on their backs,
    they're vulnerable to being stomped on.
ms_MY: Ketika dalam keadaan terlentang,
    mereka terdedah untuk dipijak.

en: Sticking out the tongue and spitting,
    are both done with the attack key.
ms_MY: Menjulurkan lidah dan meludah balik,
    kedua-duanya gunakan kunci serang.

en: There are a few ants just ahead.
    Feel free to try this on them.
ms_MY: Ada beberapa ekor semut depan sana.
    Cuba guna cara ini ke atas mereka.

en: And don't worry - if you die,
    you'll restart right here.
ms_MY: Dan jangan risau - jika anda mati,
    anda akan mula balik di sini.

en: Fountains, and other water dispensers,
    are very helpful.
ms_MY: Air pancur, dan dispenser air yang
    lain, adalah sangat berguna.

en: If you drink from them,
    you will restore all of your health!
ms_MY: Jika anda minum darinya,
    nyawa anda akan kembali pulih!

en: You can also jump down through them.
ms_MY: Anda juga boleh turun melaluinya.

en: A special button will appear,
    whenever this is possible.
ms_MY: Butang khas akan muncul,
    bila-bila ianya berkemungkinan.

en: To do so, hold down the down key,
    and then press jump.
ms_MY: Caranya, tekan kunci bawah,
    dan tekan kunci lompat.

en: There is a store conveniently located
    outside of the town.
ms_MY: Ada satu kedai berhampiran terletak
    di luar pekan ini.

en: Up ahead, you'll notice an anthill,
    which ants constantly come out of.
ms_MY: Depan sana, anda akan nampak busut,
    yang mana semut sentiasa keluar.

en: There is no way to stop this;
    you can't destroy the anthill.
ms_MY: Tidak ada cara untuk hentikan ini,
    busut itu tidak boleh dimusnahkan.

en: Some hazards are like this.
    You simply have to work around them.
ms_MY: Sesetengah bahaya seperti ini.
    Anda perlu cari jalan bagi atasinya.

en: That's it for this tutorial.
ms_MY: Itu sahaja untuk tutorial ini.

en: Feel free to come back here,
    if you want to read a hint again.
ms_MY: Anda boleh kembali ke sini,
    jika anda mahu baca tip sekali lagi.

en: Have fun!
ms_MY: Berseronoklah!

en: Grassy Path
ms_MY: Laluan Berumput

en: Hanging Platforms
ms_MY: Pelantar Tergantung

en: I'd better be careful.
ms_MY: Baik saya berhati-hati.

en: This is a very deep chasm...
ms_MY: Gaung ni tersangat dalam...

en: AAAAAAH! I CAN'T FLY!
ms_MY: AAAAAAH! SAYA TAK BOLEH TERBANG!

en: Hidden Depths
ms_MY: Kedalaman Tersembunyi

en: Killer Bunnies
ms_MY: Arnab Pembunuh

en: That's nice.
ms_MY: Itu bagus.

en: Hey, what's new?
ms_MY: Hei, apa cerita baru?

en: Oh, just cleaning up after that ruckus.
ms_MY: Oh, mengemas lepas kekecohan tu.

en: So nice to have things back to normal.
ms_MY: Gembira keadaan kembali sedia kala.

en: You bet.
ms_MY: Saya pasti.

en: Speaking of which, am I imagining it
    or is this house actually smaller now?
ms_MY: Cuma bayangan saya atau memang
    rumah ni nampak kecil sekarang?

en: Of course not.
    That's just nutty.
ms_MY: Mestilah tak.
    Tu tak betul.

en: Where's your sibling, by the way?
ms_MY: Apapun, mana adik-beradik awak?

en: At the store.
ms_MY: Dekat kedai.

en: I see.
ms_MY: Begitu.

en: Lobby
ms_MY: Lobi

en: World Map
ms_MY: Peta Dunia

en: No!  You can't be...
ms_MY: Tak!  Tak mungkin awak...

en: Hi, I'm Frogatto.
ms_MY: Hai, saya Frogatto.

en: Oh crap, oh crap!
    Boss! He's here!
ms_MY: Oh tak guna, oh tak guna!
    Bos! Dia dekat sini!

en: Who's here?
ms_MY: Siapa dekat sini?

en: Frogatto!
    He's RIGHT HERE!
ms_MY: Frogatto!
    Dia DEKAT SITU!

en: We... We tried to stop him, but he's...
ms_MY: Kami... dah cuba halang dia, tapi...

en: Ugh!
    You do put up quite a fight!
ms_MY: Ugh!
    Memang hebat tentangan awak!

en: Will you hear me out now?
ms_MY: Awak nak dengar kata saya sekarang?

en: Yes.
ms_MY: Ya.

en: What was it you wanted?
ms_MY: Apa yang awak mahukan?

en: Talk it over? Like gentlemen?
ms_MY: Berbincang? Seperti lelaki budiman?

en: Yes, like gentlemen. Over tea.
ms_MY: Ya, orang budiman. Sambil minum teh.

en: Wait a minute, it's you, isn't it?
ms_MY: Nanti dulu, tu awak, kan?

en: Yup, I'm Frogatto!
ms_MY: Ya, sayalah Frogatto!

en: Milgram's Throne Room
ms_MY: Bilik Takhta Milgram

en: Pinecone Park
ms_MY: Taman Kon Pain

en: These crazy bombers are everywhere!
ms_MY: Pengebom gila ni ada di mana-mana!

en: Plagued Mine
ms_MY: Lombong Berwabak

en: Rock-a-Fort
ms_MY: Kubu Batu

en: Woah! A flying plant!
ms_MY: Woh! Tumbuhan terbang!

en: Bleh. A locked door.
ms_MY: Ceh. Pintu kunci.

en: There must be a way around it.
ms_MY: Mesti ada cara nak lepas ni.

en: Rocky Roots
ms_MY: Akar Batu

en: Hello there.
ms_MY: Helo di sana.

en: A pleasure to meet you.
    I am Mortimer.
ms_MY: Gembira bertemu awak.
    Saya Mortimer.

en: Ostensibly, I am a mole.
ms_MY: Sebenarnya, saya ni sesorok.

en: ...
    Okay.
ms_MY: ...
    Okey.

en: Perhaps more importantly, I am a bit of
    an astronomer and biologist, by trade.
ms_MY: Yang lebih penting, saya ialah
    ahli astronomi dan ahli biologi.

en: That is why I live all the way up here.
    You can see quite a bit from this height.
ms_MY: Tu sebab saya duduk tempat tinggi.
    Boleh nampak macam-macam dari sini.

en: ...and I guess you have these
    ants in cages to study them?
ms_MY: ...dan saya rasa awak ada kurungan
    semut ni untuk mengkaji mereka?

en: That's right.  Unfortunately,
    my collection lacks the rarer golden ant.
ms_MY: Betul tu.  Malangnya,
    semut emas tiada dalam koleksi saya.

en: Oh, what a shame.
ms_MY: Oh, malang sekali.

en: Handsomely you say?
    I'm on it!
ms_MY: Besar awak kata?
    Saya sahut cabaran.

en: I don't suppose you've had any
    luck with getting a golden ant yet?
ms_MY: Saya tak rasa awak ada nasib lagi
    untuk dapatkan semut emas?

en: I'm working on it.
    Those things pack a pretty mean bite, you know.
ms_MY: Saya sedang usahakannya.
    Benda tu kuat menggigit, awak tahu.

en: ... most of which seem inclined to kill me.
ms_MY: ... hampir semuanya nak bunuh saya.

en: I say! Who's there?
ms_MY: Saya kata! Siapa di sana?

en: Secluded Hut
ms_MY: Pondok Terpencil

en: Are you quite alright?
ms_MY: Awak betul tak apa-apa?

en: Yeah.
    Who WAS that guy?!
ms_MY: Yalah,
    SIAPA tadi tu?

en: One of Milgram's henchmen, no doubt.
ms_MY: Konco Milgram, tak ragu lagi.

en: They may have seen me talking to you,
    I can't be sure.
ms_MY: Mungkin mereka nampak saya cakap
    dengan awak, saya tak pasti.

en: Wait, what?  Milgram?
ms_MY: Nanti, apa?  Milgram?

en: You still haven't heard, then.
ms_MY: Awak belum tahu lagi, kalau begitu.

en: That certainly...
    changes my plans for the day.
ms_MY: Tu pastinya,,,
    tukar rancangan saya untuk hari ni.

en: Wow, uhm... 
    I'd sure like to help, but ...
    I just don't see what I could do.
ms_MY: Wau, uhm...
    Saya memang nak tolong, tapi ...
    saya tak nampak apa saya boleh buat.

en: I don't think I can promise anything,
    but if the opportunity presents itself,
    who knows?
ms_MY: Saya tak fikir boleh janji apa-apa,
    tapi kalau peluang depan mata,
    siapa tahu?

en: Yes, it's unreasonable to expect
    someone to just charge in there.
ms_MY: Ya, memang tak patut untuk harap
    ada orang nak pikul tugas di sana.

en: I'm at a loss for a plan, myself.
ms_MY: Saya sendiripun buntu apa nak buat.

en: Nevertheless, I'd better be going.
    Hopefully, we'll fix that bridge soon.
    Impressive how fast they can do that,
    with modular construction and all.
ms_MY: Apapun, baik saya pergi dulu.
    Harapnya, jambatan dibaiki segera.
    Takjub bagaimana cepat mereka buat,
    dengan binaan modular dan sebagai.

en: In the meantime, you might benefit from
    visiting the fellow who lives here.
ms_MY: Awak mungkin dapat sesuatu dengan
    melawat kawan yang tinggal di sini.

en: Bit of a recluse, but he's quite sharp.
    He lives on top of this rock column.
ms_MY: Penyendiri sikit, tapi dia tajam.
    Dia tinggal di puncak tiang batu ni.

en: And I get up there... how?
ms_MY: Dan saya nak ke atas... macam mana?

en: Simple, just take to the air!
ms_MY: Senang saja, terbang ke udara!

en: Splash, Hop
ms_MY: Percik Air, Loncat

en: Starlit Cave
ms_MY: Gua Cahaya Bintang

en: Stonepipe Meadow
ms_MY: Padang Rumput Paip Batu

en: Minor Object Scripter and Level Designer
ms_MY: Penulis Skrip Objek Minor dan Pereka Level

en: Documentation Lead
ms_MY: Panduan Dokumentasi

en: Engine Improvements
ms_MY: Pembaikan Enjin

en: Lead Programmer
ms_MY: Ketua Pengaturcara

en: Scripting Language Designer
ms_MY: Pereka Skrip Bahasa

en: Object Scripter
ms_MY: Penulis Skrip Objek

en: Minor Level Designer
ms_MY: Pereka Level Minor

en: Translation Coordinator
ms_MY: Koordinator Terjemahan

en: Bug Reports/Fixes
ms_MY: Laporan/Pembetulan Pijat

en: Technical Advice
ms_MY: Penasihat Teknikal

en: Level Design and Object Scripting
ms_MY: Rekaan Level dan Skrip Objek

en: Devil's Advocacy
ms_MY: Advokasi Devil

en: Musician
ms_MY: Juru Muzik

en: Sound Effect Designer
ms_MY: Pereka Kesan Bunyi

en: SPECIAL THANKS:
ms_MY: PENGHARGAAN KHAS:

en: So let me get this straight...
ms_MY: Jadi biar saya fahamkannya...

en: What you're saying, is that the elder
    borrowed all this money from you,
ms_MY: Awak kata tadi, yang penghulu
    pinjam semua duit ni daripada awak,

en: and it was meant to be used on
    civil projects for the town?
ms_MY: dan ia patutnya digunakan bagi
    projek awam untuk pekan ni?

en: Exactly!
ms_MY: Tepat sekali!

en: In fact, I came to him with the idea.
    It was meant to be philanthropy.
ms_MY: Sebetulnya, saya yang bagi idea tu.
    Ia sepatutnya suatu kerja amal.

en: And now he's refusing to repay you?
ms_MY: Sekarang dia enggan bayar balik?

en: That's right!
ms_MY: Betul tu!

en: Ah, there we are...
ms_MY: Ah, ni dia...

en: Fetch some for our guest,
    would you, kindly?
ms_MY: Bawakan sedikit untuk tetamu kita,
    boleh tak, dengan baik?

en: Thank you Jeeves, that will do nicely.
ms_MY: Terima kasih Jeeves, ia membantu.

en: Except the elder.
ms_MY: Kecuali penghulu tu.

en: The End
ms_MY: Tamat

en: Each machine has a different arcade-style challenge.
ms_MY: Setiap mesin beri cabaran stail-arked berbeza.

en: Show us what you can do!
ms_MY: Tunjukkan kami kehebatan anda!

en: EXIT
ms_MY: KELUAR

en: Select a level:
ms_MY: Pilih level:

en: (cancel)
ms_MY: (batal)

en: CLIMB
ms_MY: PANJAT

en: RUN
ms_MY: LARI

en: Coin Race
ms_MY: Lumba Koin

en: COIN RACE
ms_MY: LUMBA KOIN

en: Casual
ms_MY: Kasual

en: LOAD GAME
ms_MY: MUAT PERMAINAN

en: NEW GAME
ms_MY: PERMAINAN BARU

en: Walk in front of a door or person, and press
ms_MY: Jalan di depan pintu atau orang, dan tekan

en: the button that appears to interact with them.
ms_MY: butang itu untuk berinteraksi dengan mereka.

en: ARCADE
ms_MY: ARKED

en: Hey Nene, what's cooking?
ms_MY: Hei Nene, masak apa?

en: I'm making a cake.
    Would you like to have some?
ms_MY: Saya nak buat kek.
    Awak nak sikit tak?

en: Nah, I'd better get to town.
ms_MY: Tak, saya harus ke pekan.

en: I have serious business to attend to.
ms_MY: Saya ada urusan penting nak buat.

en: Oh, well maybe before you go
    you could look at my basement.
ms_MY: Oh, mungkin sebelum pergi awak
    boleh tengok tingkat bawah saya.

en: Your basement?
ms_MY: Tingkat bawah awak?

en: Yes, here's the key.
    There're some ants down there.
ms_MY: Ya, ni kuncinya.
    Ada semut dekat bawah tu.

en: How much were you figuring on
    paying for a pest exterminator?
ms_MY: Berapa yang awak fikirkan untuk
    bayar seorang penghapus serangga?

en: Well sheesh, I thought you'd
    do it for free for a friend!
ms_MY: Amboi, saya ingatkan awak akan
    lakukannya percuma demi kawan!

en: But if you're going to be like that
    I think I left a health capsule down there.
    If you can clear it out, it's yours.
ms_MY: Tapi awak dah fikir begitu saya rasa
    saya ada kapsul nyawa di bawah sana.
    Jika awak berjaya, ia milik awak.

en: Of course.
    I don't disappoint!
ms_MY: Sudah tentu.
    Saya tak mengecewakan!

en: And thanks for the gift,
    by the way.
ms_MY: Dan terima kasih untuk hadiah tu,
    apa pun.

en: You're welcome.
ms_MY: Sama-sama.

en: Well, dangit, this door is locked.
ms_MY: Tak guna, pintu ni berkunci.

en: Can't a guy sneak into his neighbor's
    basement uninvited these days?
ms_MY: Tak bolehkah kita selinap ke tingkat
    bawah jiran tanpa dijemput sekarang?

en: Nene's House
ms_MY: Rumah Nene

en: There's Nene's house, right up there!
ms_MY: Tu dia rumah Nene, di depan saja!

en: A moment of your time sir?
ms_MY: Luang sedikit masa tuan?

en: Sorry, I'm off to town!
    Not interested!
ms_MY: Maaf, saya nak ke pekan!
    Tak berminat!

en: But the town, you see ...
ms_MY: Tapi pekan tu, tuan tahu ...

en: Not. Interested.
    Buzz off.
ms_MY: Tak. Berminat.
    Pergi.

en: I don't care what you're preaching,
    go sell it to someone else.
ms_MY: Saya tak peduli apa awak nak kata,
    pergi jualnya pada orang lain.

en: Very well.
ms_MY: Baiklah.

en: Someday, those door-to-door people
    will realize that kind of hard-sell tactic
    just annoys people.
ms_MY: Satu hari, orang pintu-ke-pintu ni
    akan sedar taktik jualan sebegitu
    cuma menjengkelkan orang.

en: The sooner, the better.
ms_MY: Lagi cepat, lagi baik.

en: To Nene's House
ms_MY: Ke Rumah Nene

en: Twisted Trees
ms_MY: Pokok Terpintal

en: Underground Pool
ms_MY: Kolam Bawah Tanah

en: Wandering Passage
ms_MY: Laluan Berkelana

en: Watery Alley
ms_MY: Lorong Berair

en: You don't have enough money.
ms_MY: Anda tidak punya cukup wang.

en: Nope, it's locked.
ms_MY: Tak, ianya terkunci.

en: You have acquired a heart capsule.
    Your maximum HP has increased by one!
ms_MY: Anda memperoleh kapsul nyawa.
    HP maksimum anda bertambah satu!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another three to increase
    your maximum HP by one!
ms_MY: Anda jumpa sebahagian kapsul nyawa.
    Kumpul tiga lagi untuk menambah
    satu HP maksimum anda!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another two to increase
    your maximum HP by one!
ms_MY: Anda jumpa sebahagian kapsul nyawa.
    Kumpul dua lagi untuk menambah
    satu HP maksimum anda!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another one to increase
    your maximum HP by one!
ms_MY: Anda jumpa sebahagian kapsul nyawa.
    Kumpul satu lagi untuk menambah
    satu HP maksimum anda!

en: You've collected enough parts to
    make a whole new heart capsule!
    Your maximum HP has increased by one!
ms_MY: Anda telah kumpul cukup bahagian
    untuk bina kapsul nyawa yang baru!
    HP maksimum anda bertambah satu!

en: gliding wings
ms_MY: sayap meluncur

en: The gliding wings will allow
    you to glide through the air.
ms_MY: Sayap meluncur membolehkan
    anda meluncur di udara.

en: heart
ms_MY: hati

en: The heart will give you
    an extra health point.
ms_MY: Hati akan beri anda
    poin nyawa tambahan.

en: The power boots will
    make you jump higher.
ms_MY: But kuasa membolehkan
    anda lompat lebih tinggi.

en: invincibility crystal
ms_MY: kristal kebal

en: The invincibility crystal unlocks
    invincibility powerups. Invincibility
    powerups will make you
    invincible for a short time.
ms_MY: Kristal kebal mengungkai
    kuasa kebal. Kuasa 
    kebal menjadikan anda
    kebal untuk tempoh singkat.

en: hyper crystal
ms_MY: kristal hiper

en: The hyper crystal unlocks
    hyper powerups. Hyper
    powerups will heighten your
    reflexes, making the world
    seem to slow down around you.
ms_MY: Kristal hiper mengungkai
    kuasa hiper. Kuasa
    hiper akan tingkatkan
    refleksi anda, buatkan dunia
    berjalan perlahan di sekitar anda.

en: energy crystal
ms_MY: kristal tenaga

en: The energy crystal unlocks
    energy powerups. Energy
    powerups will allow you
    to shoot bolts of energy.
ms_MY: Kristal tenaga mengungkai
    kuasa tenaga. Kuasa
    tenaga menjadikan anda
    penuh dengan tenaga.

en: The energy shield protects you
    from damage when you crouch.
ms_MY: Perisai tenaga melindung anda
    daripada cedera ketika anda tunduk.

en: The speed boots will make
    you faster.
ms_MY: But laju membuatkan
    anda lebih pantas.

en: spit strengthener
ms_MY: penguat ludah

en: The spit strengthener will extend
    the range you can spit.
ms_MY: Penguat ludah menambahkan
    jarak yang anda boleh ludah.

en: tongue extender
ms_MY: pemanjang lidah

en: The tongue extender will extend
    the length of your tongue.
ms_MY: Pemanjang lidah menambahkan
    kepanjangan lidah anda.

en: Intense
ms_MY: Emosi Kuat

en: Unfair
ms_MY: Tak Adil

en: Milgram's Castle
ms_MY: Kastil Milgram

en: The game has been saved.
ms_MY: Permainan telah disimpan.

en: Hi, Chopple.
ms_MY: Hai, Chopple.

en: Hey.
    Welcome to the store.
ms_MY: Hei.
    Selamat datang ke kedai.

en: Take your time, look around.
ms_MY: Ambil masa awak, lihat sekeliling.

en: Loading textures.
ms_MY: Memuat tekstur.

en: Loading textures..
ms_MY: Memuat tekstur...

en: Loading textures...
ms_MY: Memuat tekstur...

en: Loading Frogatto character
ms_MY: Memuat watak Frogatto

en: Fixed The Long Haul (arcade level)
ms_MY: Perjalanan Yang Jauh (level arked) dibetulkan

en: Fixed instructions on titlescreen
ms_MY: Arahan pada skrin pemula dibetulkan.
