opcodes 2.38.90 - en to sv translation catalogue (500 entries)

en: specified register cannot be read from
sv: angivet register kan inte läsas från

en: specified register cannot be written to
sv: angivet register kan inte skrivas till

note: Invalid option.
en: unrecognised disassembler option: %s
sv: okänd avassemblerarflagga: %s

en: this `%s' should have an immediately preceding `%s'
sv: this ”%s” bör ha en omedelbart föregående ”%s”

en: expected `%s' after previous `%s'
sv: förväntade ”%s” efter föregående ”%s”

en: 
    The following AARCH64 specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
sv: 
    Följande AARCH64-specifika avassemblerarflaggor stöds för användning
    tillsammans med flaggan -M (flera flaggor kan skiljas åt med komman):

en: 
      no-aliases         Don't print instruction aliases.
sv: 
      no-aliases         Skriv inte ut instruktionsalias.

en: 
      aliases            Do print instruction aliases.
sv: 
      aliases            Skriv ut instruktionsalias.

en: 
      no-notes         Don't print instruction notes.
sv: 
      no-notes         Skriv inte ut instruktionsnoteringar.

en: 
      notes            Do print instruction notes.
sv: 
      notes            Skriv ut instruktionsnoteringar.

en: 
      debug_dump         Temp switch for debug trace.
sv: 
      debug_dump         Tillfällig flagga för felsökningsspårning.

en: immediate value
sv: omedelbart värde

en: immediate offset
sv: omedelbar position

en: register number
sv: registernummer

en: register element index
sv: registerelementindex

en: shift amount
sv: skiftmängd

en: multiplier
sv: multiplikator

en: reg pair must start from even reg
sv: registerpar måste börja med jämnt register

en: reg pair must be contiguous
sv: registerpar måste vara kontinuerligt

en: extraneous register
sv: extra register

en: missing register
sv: saknar register

en: stack pointer register expected
sv: stackpekarregister förväntat

en: z0-z15 expected
sv: z0-z15 förväntat

en: z0-z7 expected
sv: z0-z7 förväntat

en: invalid register list
sv: ogiltig registerlista

en: p0-p7 expected
sv: p0-p7 förväntat

en: unexpected address writeback
sv: oväntad adressåterskrivning

en: address writeback expected
sv: adressåterskrivning förväntad

en: negative or unaligned offset expected
sv: negativ eller ojusterad position förväntad

en: invalid register offset
sv: ogiltig registerposition

en: invalid post-increment amount
sv: ogiltig efter-inkrementeringsmängd

en: invalid shift amount
sv: ogiltig skiftmängd

en: invalid extend/shift operator
sv: ogiltig utökad-/skiftoperator

en: immediate out of range
sv: omedelbar är utanför intervall

en: invalid addressing mode
sv: ogiltigt adresseringsläge

en: index register xzr is not allowed
sv: indexregister xzr är inte tillåtet

en: invalid shift operator
sv: ogiltig skiftoperator

en: shift amount must be 0 or 12
sv: skiftmängd måste vara 0 eller 12

en: shift amount must be a multiple of 16
sv: skiftmängden måste vara en multipel av 16

en: negative immediate value not allowed
sv: negativt omedelbart värde tillåts inte

en: immediate zero expected
sv: omedelbar nolla förväntad

en: rotate expected to be 0, 90, 180 or 270
sv: rotation förväntades vara 0, 90, 180 eller 270

en: rotate expected to be 90 or 270
sv: rotation förväntades vara 90 eller 270

en: shift is not permitted
sv: skift är inte tillåtet

en: invalid value for immediate
sv: ogiltigt värde för omedelbar

en: shift amount must be 0 or 16
sv: skiftmängd måste vara 0 eller 16

en: floating-point immediate expected
sv: omedelbart flyttal förväntades

en: no shift amount allowed for 8-bit constants
sv: ingen skiftmängd tillåten för 8-bitarskonstanter

en: shift amount must be 0 or 8
sv: skiftmängd måste vara 0 eller 8

en: immediate too big for element size
sv: omedelbar för stor för elementstorlek

en: invalid arithmetic immediate
sv: ogiltig aritmetisk omedelbar

en: floating-point value must be 0.5 or 1.0
sv: flyttalsvärde måste vara 0.5 eller 1.0

en: floating-point value must be 0.5 or 2.0
sv: flyttalsvärde måste vara 0.5 eller 2.0

en: floating-point value must be 0.0 or 1.0
sv: flyttalsvärde måste vara 0.0 eller 1.0

en: invalid replicated MOV immediate
sv: ogiltig, replikerad MOV-omedelbar

en: extend operator expected
sv: utökad operator förväntades

en: missing extend operator
sv: saknar utökad operator

en: 'LSL' operator not allowed
sv: ”LSL”-operator inte tillåten

en: W register expected
sv: W-register förväntades

en: shift operator expected
sv: skiftoperator förväntades

en: 'ROR' operator not allowed
sv: ”ROR”-operator inte tillåten

en: reading from a write-only register
sv: läsning från ett register som endast kan skrivas

en: writing to a read-only register
sv: skrivning till ett register som endast kan läsas

en: the three register operands must be distinct from one another
sv: de tre registeroperanderna måste vara distinkta från varandra

en: destination register differs from preceding instruction
sv: destinationsregister skiljer sig från föregående instruktion

en: source register differs from preceding instruction
sv: källregister skiljer sig från det i föregående instruktion

en: size register differs from preceding instruction
sv: storleksregister skiljer sig från det i föregående instruktion

en: instruction opens new dependency sequence without ending previous one
sv: instruktion öppnar en ny beroende sekvens utan att avsluta föregående

en: previous `movprfx' sequence not closed
sv: föregående ”movprfx”-sekvens inte stängd

en: SVE instruction expected after `movprfx'
sv: SVE-instruktion förväntad efter ”movprfx”

en: SVE `movprfx' compatible instruction expected
sv: SVE ”movprfx”-kompatibel instruktion förväntad

en: predicated instruction expected after `movprfx'
sv: instruktion med predikat förväntad efter ”movprfx”

en: merging predicate expected due to preceding `movprfx'
sv: sammanslagningspredikat förväntat på grund av föregående ”movprfx”

en: predicate register differs from that in preceding `movprfx'
sv: predikatregister skiljer sig från det i föregående ”movprfx”

en: output register of preceding `movprfx' not used in current instruction
sv: utdataregister från föregående ”movprfx” används inte i aktuell instruktion

en: output register of preceding `movprfx' expected as output
sv: utdataregister från föregående ”movprfx” förväntat som utdata

en: output register of preceding `movprfx' used as input
sv: utdataregister från föregående ”movprfx” används som indata

en: register size not compatible with previous `movprfx'
sv: registerstorlek inte kompatibel med föregående ”movprfx”

en: branch operand unaligned
sv: grenoperanden ligger inte på jämn gräns

en: jump hint unaligned
sv: hopptipset ligger inte på jämn gräns

en: 
    Warning: disassembly may be wrong due to guessed opcode class choice.
    Use -M<class[,class]> to select the correct opcode class(es).
sv: 
    Varning: avassemblering kan vara felaktig på grund av gissade klassval för instruktioner.
    Använd -M<klass[,klass]> för att välja rätt instruktionsklasser.

en: An error occurred while generating the extension instruction operations
sv: Ett fel inträffade vid generering av operationer för utökningsinstruktioner

en: unrecognised disassembler CPU option: %s
sv: okänd avassemblerarflagga för CPU: %s

en: 
    Warning: illegal use of double register pair.
sv: 
    Varning: otillåten användning av dubbelt registerpar.

en: Enforce the designated architecture while decoding.
sv: Tvinga den utsedda arkitekturen vid avkodning.

en: Recognize DSP instructions.
sv: Känn igen DSP-instruktioner.

en: Recognize FPX SP instructions.
sv: Känn igen FPX SP-instruktioner.

en: Recognize FPX DP instructions.
sv: Känn igen FPX DP-instruktioner.

en: Recognize FPU QuarkSE-EM instructions.
sv: Känn igen FPU QuarkSE-EM-instruktioner.

en: Recognize double assist FPU instructions.
sv: Känn igen dubbelassisterade FPU-instruktioner.

en: Recognize single precision FPU instructions.
sv: Känn igen enkelprecisions-FPU-instruktioner.

en: Recognize double precision FPU instructions.
sv: Känn igen dubbelprecisions-FPU-instruktioner.

en: Recognize NPS400 instructions.
sv: Känn igen NPS400-instruktioner.

en: Use only hexadecimal number to print immediates.
sv: Använd endast hexadecimala nummer för att skriva ut omedelbara.

en: 
    The following ARC specific disassembler options are supported for use 
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
sv: 
    Följande ARC-specifika avassemblerarflaggor stöds för användning
    tillsammans med flaggan -M (flera flaggor kan skiljas åt med komman):

en: 
      For the options above, the following values are supported for "%s":
sv: 
      För flaggorna ovan stöds följande värden på "%s":

en: LP_COUNT register cannot be used as destination register
sv: LP_COUNT-register kan inte används som destinationsregister

en: cannot use odd number destination register
sv: kan inte använda udda numrerat destinationsregister

en: cannot use odd number source register
sv: kan inte använda udda numrerat källregister

en: operand is not zero
sv: operand är inte noll

en: register R30 is a limm indicator
sv: register R30 är en limm-indikator

en: register out of range
sv: register utanför intervall

en: register must be R0
sv: register måste vara R0

en: register must be R1
sv: register måste vara R1

en: register must be R2
sv: register måste vara R2

en: register must be R3
sv: register måste vara R3

en: register must be SP
sv: register måste vara SP

en: register must be GP
sv: register måste vara GP

en: register must be PCL
sv: register måste vara PCL

en: register must be BLINK
sv: register måste vara BLINK

en: register must be ILINK1
sv: register måste vara ILINK1

en: register must be ILINK2
sv: register måste vara ILINK2

note: ARC NPS400 Support: See comment near head of file.
en: register must be either r0-r3 or r12-r15
sv: register måste vara antingen r0-r3 eller r12-r15

en: accepted values are from -1 to 6
sv: accepterade värden är från -1 till 6

en: first register of the range should be r13
sv: första register i intervallet borde vara r13

en: last register of the range doesn't fit
sv: sista register i intervallet får inte plats

en: invalid register number, should be fp
sv: ogiltigt registernummer, borde vara fp

en: invalid register number, should be blink
sv: ogiltigt registernummer, borde vara blink

en: invalid register number, should be pcl
sv: ogiltigt registernummer, borde vara pcl

en: invalid size, should be 1, 2, 4, or 8
sv: ogiltig storlek, borde vara 1, 2, 4 eller 8

en: invalid immediate, must be 1, 2, or 4
sv: ogiltig omedelbar, måste vara 1, 2 eller 4

en: invalid value for CMEM ld/st immediate
sv: ogiltigt värde för CMEM ld/st-omedelbar

en: invalid position, should be 0, 16, 32, 48 or 64.
sv: ogiltig position, borde vara 0, 16, 32, 48 eller 64.

en: invalid position, should be 16, 32, 64 or 128.
sv: ogiltig position, borde vara 16, 32, 64 eller 128.

en: invalid size value must be on range 1-64.
sv: ogiltigt storleksvärde måste vara i intervallet 1-64.

en: invalid position, should be 0, 8, 16, or 24
sv: ogiltig position, borde vara 0, 8, 16 eller 24

en: invalid size, value must be
sv: ogiltig storlek, värde måste vara

en: value out of range 1 - 256
sv: värde utanför intervall 1-256

en: value must be power of 2
sv: värde måste vara en tvåpotens

en: value must be in the range 0 to 28
sv: värde måste vara i intervallet 0 till 28

en: value must be in the range 1 to
sv: värde måste vara i intervallet 1 till

en: value must be in the range 0 to 240
sv: värde måste vara i intervallet 0 till 240

en: value must be a multiple of 16
sv: värde måste vara en multipel av 16

en: invalid address type for operand
sv: ogiltig adresstyp för operand

en: value must be in the range 0 to 31
sv: värde måste vara i intervallet 0 till 31

en: invalid position, should be one of: 0,4,8,...124.
sv: ogiltig position, borde vara endera av: 0, 4, 8, …124.

en: Select raw register names
sv: Välj råa registernamn

en: Select register names used by GCC
sv: Välj registernamn som används av GCC

en: Select register names used in ARM's ISA documentation
sv: Välj registernamn som används i ARM:s ISA-dokumentation

en: Assume all insns are Thumb insns
sv: Förvänta att alla instr är Thumb-instr

en: Examine preceding label to determine an insn's type
sv: Undersök föregående etikett för att avgöra en instruktions typ

en: Select register names used in the APCS
sv: Välj registernamn som används i APCS

en: Select register names used in the ATPCS
sv: Välj registernamn som används i ATPCS

en: Select special register names used in the ATPCS
sv: Välj specialregisternamn som används i ATPCS

en: Enable CDE extensions for coprocessor N space
sv: Aktivera CDE-utökningar för coprocessor-N-rymd

en: <illegal precision>
sv: <otillåten precision>

en: unrecognised register name set: %s
sv: okänd registernamnsuppsättning: %s

en: cde coprocessor not between 0-7: %s
sv: cde-coprocessor inte mellan 0-7: %s

en: coproc must have an argument: %s
sv: coproc måste ha ett argument: %s

en: coprocN argument takes options "generic", "cde", or "CDE": %s
sv: coprocN-argument tar alternativen ”generic”, ”cde” eller ”CDE”: %s

en: 
    The following ARM specific disassembler options are supported for use with
    the -M switch:
sv: 
    Följande ARM-specifika avassemblerarflaggor stöds för användning
    tillsammans med flaggan -M:

en: undefined
sv: odefinierad

en: internal disassembler error
sv: internt fel i avassemblerare

en: unknown constraint `%c'
sv: okänd begränsning "%c"

en: expected 16, 32 or 64 in
sv: förväntade 16, 32 eller 64 i

en: internal error: unrecognized field %d while parsing
sv: internt fel: okänt fält %d vid tolkning

en: missing mnemonic in syntax string
sv: instruktion saknas i syntaxsträng

note: We couldn't parse it.
en: unrecognized instruction
sv: okänd instruktion

en: syntax error (expected char `%c', found `%c')
sv: syntaxfel (tecknet "%c" förväntades, hittade "%c")

en: syntax error (expected char `%c', found end of instruction)
sv: syntaxfel (tecknet "%c" förväntades, hittade slutet på instruktion)

en: junk at end of line
sv: skräp vid slutet på raden

en: unrecognized form of instruction
sv: okänd instruktionsform

en: bad instruction `%.50s...'
sv: felaktig instruktion "%.50s..."

en: bad instruction `%.50s'
sv: felaktig instruktion "%.50s"

en: internal error: bpf_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
sv: internt fel: bpf_cgen_rebuild_tables: insn-chunk-bitsize-värden i konflikt: ”%d” vs. ”%d”

en: internal error: bpf_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
sv: internt fel: bpf_cgen_cpu_open: argument stöds inte ”%d”

en: internal error: bpf_cgen_cpu_open: no endianness specified
sv: internt fel: bpf_cgen_cpu_open: ingen byteordning angiven

note: Default text to print if an instruction isn't recognized.
en: *unknown*
sv: *okänd*

en: internal error: unrecognized field %d while printing insn
sv: internt fel: okänt fält %d vid utskrift av instruktion

en: operand out of range (%ld not between %ld and %lu)
sv: operanden är utanför intervallet (%ld är inte mellan %ld och %lu)

en: operand out of range (0x%lx not between 0 and 0x%lx)
sv: operand utanför intervall (0x%lx inte mellan 0 och 0x%lx)

en: operand out of range (%ld not between %ld and %ld)
sv: operanden är utanför intervallet (%ld är inte mellan %ld och %ld)

en: internal error: unrecognized field %d while building insn
sv: internt fel: okänt fält %d vid konstruktion av instruktion

en: internal error: unrecognized field %d while decoding insn
sv: internt fel: okänt fält %d vid avkodning av instruktion

en: internal error: unrecognized field %d while getting int operand
sv: internt fel: okänt fält %d vid hämtning av heltalsoperand

en: internal error: unrecognized field %d while getting vma operand
sv: internt fel: okänt fält %d vid hämtning av vma-operand

en: internal error: unrecognized field %d while setting int operand
sv: internt fel: okänt fält %d vid inställning av heltalsoperand

en: internal error: unrecognized field %d while setting vma operand
sv: internt fel: okänt fält %d vid inställning av vma-operand

en: operand out of range (%lu not between %lu and %lu)
sv: operanden är utanför intervallet (%lu är inte mellan %lu och %lu)

en: internal error: cris_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
sv: internt fel: cris_cgen_rebuild_tables: insn-chunk-bitsize-värden i konflikt: ”%d” vs. ”%d”

en: internal error: cris_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
sv: internt fel: cris_cgen_cpu_open: argument stöds inte ”%d”

en: internal error: cris_cgen_cpu_open: no endianness specified
sv: internt fel: cris_cgen_cpu_open: ingen byteordning angiven

en: illegal id (%d)
sv: otillåtet id (%d)

en: <unknown register %d>
sv: <okänt register %d>

note: Can't happen.
en: Unknown error %d
sv: Okänt fel %d

en: Address 0x%s is out of bounds.
sv: Adressen 0x%s ligger utanför tillåtna gränser.

en: assertion fail %s:%d
sv: försäkran misslyckades %s:%d

en: Please report this bug
sv: Rapportera denna bugg

en: register unavailable for short instructions
sv: register otillgänglig för korta instruktioner

en: register name used as immediate value
sv: registernamn använt som omedelbart värde

note: Don't treat "mov ip,ip" as a move-immediate.
en: register source in immediate move
sv: registerkälla i omedelbar förflyttning

en: byte relocation unsupported
sv: byteomlokalisering stöds inte

note: -- assembler routines inserted here. -- asm.c
en: missing `)'
sv: ”)” saknas

en: ABORT: unknown operand
sv: AVBROTT: okänd operand

en: Not a pc-relative address.
sv: Inte en pc-relativ adress.

en: internal error: epiphany_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
sv: internt fel: epiphany_cgen_rebuild_tables: insn-chunk-bitsize värden i konflikt: ”%d” vs. ”%d”

en: internal error: epiphany_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
sv: internt fel: epiphany_cgen_cpu_open: argument stöds inte ”%d”

en: internal error: epiphany_cgen_cpu_open: no endianness specified
sv: internt fel: epiphany_cgen_cpu_open: ingen byteordning angiven

en: Register number is not valid
sv: Registernummer är inte giltigt

en: Register must be between r0 and r7
sv: Register måste vara mellan r0 och r7

en: Register must be between r8 and r15
sv: Register måste vara mellan r8 och r15

en: Register list is not valid
sv: Registerlista är inte giltig

en: internal error: fr30_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
sv: internt fel: fr30_cgen_rebuild_tables: insn-chunk-bitsize-värden i konflikt: ”%d” vs. ”%d”

en: internal error: fr30_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
sv: internt fel: fr30_cgen_cpu_open: argument stöds inte ”%d”

en: internal error: fr30_cgen_cpu_open: no endianness specified
sv: internt fel: fr30_cgen_cpu_open: ingen byteordning angiven

en: missing `]'
sv: ”]” saknas

en: Special purpose register number is out of range
sv: Nummer för register för specialanvändning är utanför interval

en: Value of A operand must be 0 or 1
sv: Värde för A-operand måste vara 0 eller 1

en: register number must be even
sv: registernumret måste vara jämnt

en: internal error: frv_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
sv: internt fel: frv_cgen_rebuild_tables: insn-chunk-bitsize-värden i konflikt: ”%d” vs. ”%d”

en: internal error: frv_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
sv: internt fel: frv_cgen_cpu_open: argument stöds inte ”%d”

en: internal error: frv_cgen_cpu_open: no endianness specified
sv: internt fel: frv_cgen_cpu_open: ingen byteordning angiven

en: internal error: bad vliw->next_slot value
sv: internt fel: felaktigt vliw->next_slot-värde

en: internal error: bad major code
sv: internt fel: felaktig huvudkod

en: internal error: bad insn unit
sv: internt fel: felaktig insn-enhet

en: Don't understand 0x%x
sv: Förstår inte 0x%x

en: <internal disassembler error>
sv: <internt fel i avassembleraren>

en: 
    The following i386/x86-64 specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
sv: 
    Följande i386/x86-64-specifika avassemblerarflaggor stöds för användning
    tillsammans med flaggan -M (flera flaggor kan skiljas åt med komman):

en:   x86-64      Disassemble in 64bit mode
sv:   x86-64      Avassemblera i 64-bitarsläge

en:   i386        Disassemble in 32bit mode
sv:   i386        Avassemblera i 32-bitarsläge

en:   i8086       Disassemble in 16bit mode
sv:   i8086       Avassemblera i 16-bitarsläge

en:   att         Display instruction in AT&T syntax
sv:   att         Visa instruktion i AT&T-syntax

en:   intel       Display instruction in Intel syntax
sv:   intel       Visa instruktion i Intel-syntax

en:   att-mnemonic
                  Display instruction in AT&T mnemonic
sv:   att-mnemonic
                  Visa instruktion i AT&T-mnemonic

en:   intel-mnemonic
                  Display instruction in Intel mnemonic
sv:   intel-mnemonic
                  Visa instruktion i Intel-mnemonic

en:   addr64      Assume 64bit address size
sv:   addr64      Antag 64-bitars adresstorlek

en:   addr32      Assume 32bit address size
sv:   addr32      Antag 32-bitars adresstorlek

en:   addr16      Assume 16bit address size
sv:   addr16      Antag 16-bitars adresstorlek

en:   data32      Assume 32bit data size
sv:   data32      Antag 32-bitars datastorlek

en:   data16      Assume 16bit data size
sv:   data16      Antag 16-bitars datastorlek

en:   suffix      Always display instruction suffix in AT&T syntax
sv:   suffix      Visa alltid instruktionssuffix i AT&T-syntax

en:   amd64       Display instruction in AMD64 ISA
sv:   amd64       Visa instruktion i AMD64 ISA

en:   intel64     Display instruction in Intel64 ISA
sv:   intel64     Visa instruktion i Intel64 ISA

en: 64-bit address is disabled
sv: 64-bitars adress är inaktiverad

en: %s: error:
sv: %s: fel:

en: %s: %d: unknown bitfield: %s
sv: %s: %d: okänt bitfält: %s

en: unknown bitfield: %s
sv: okänt bitfält: %s

en: %s: %d: missing `)' in bitfield: %s
sv: %s: %d: saknar ”)” i bitfält: %s

en: unknown broadcast operand: %s
sv: okänd utsändningsoperand: %s

en: %s:%d: Conflicting opcode space specifications
sv: %s:%d: Specifikationer för instruktionsrymder står i konflikt

en: %s:%d: Warning: redundant opcode space specification
sv: %s:%d: Varning: redundant instruktionsrymdsspecifikation

en: %s:%d: Conflicting prefix specifications
sv: %s:%d: Prefixspecifikationer står i konflikt

en: %s:%d: Warning: redundant prefix specification
sv: %s:%d: Varning: redundant prefixspecifikation

en: %s:%d: %s: unrecognized opcode encoding space
sv: %s:%d: %s: okänd instruktionskodningsrymd

en: %s:%d: %s: residual opcode (0x%0*llx) too large
sv: %s:%d: %s: återstående instruktion (0x%0*llx) för stor

en: can't find i386-reg.tbl for reading, errno = %s
sv: kan inte hitta i386-reg.tbl för läsning, errno = %s

en: can't create i386-init.h, errno = %s
sv: kan inte skapa i386-init.h, errno = %s

en: unable to change directory to "%s", errno = %s
sv: kan inte byta katalog till "%s", errno = %s

en: %d unused bits in i386_cpu_flags.
sv: %d oanvända bitar i i386_cpu_flags.

en: %d unused bits in i386_operand_type.
sv: %d oanvända bitar i386_operand_type.

en: can't create i386-tbl.h, errno = %s
sv: kan inte skapa i386-tbl.h, errno = %s

en: %s: Error:
sv: %s: Fel:

en: %s: Warning:
sv: %s: Varning:

en: multiple note %s not handled
sv: multipel anteckning %s hanteras inte

en: can't find ia64-ic.tbl for reading
sv: kan inte hitta ia64-ic.tbl för läsning

en: can't find %s for reading
sv: kan inte hitta %s för läsning

en: most recent format '%s'
    appears more restrictive than '%s'
sv: allra senaste formatet "%s"
    verkar mer restriktivt än "%s"

en: overlapping field %s->%s
sv: överlappande fält %s->%s

en: overwriting note %d with note %d (IC:%s)
sv: skriver över anteckning %d med anteckning %d (IC:%s)

en: don't know how to specify %% dependency %s
sv: vet inte hur %%-beroende %s ska anges

en: Don't know how to specify # dependency %s
sv: Vet inte hur #-beroende %s ska anges

en: IC:%s [%s] has no terminals or sub-classes
sv: IC:%s [%s] har inga terminaler eller underklasser

en: IC:%s has no terminals or sub-classes
sv: IC:%s har inga terminaler eller underklasser

en: no insns mapped directly to terminal IC %s [%s]
sv: inga instruktioner mappade direkt till terminal-IC %s [%s]

en: no insns mapped directly to terminal IC %s
sv: inga instruktioner mappade direkt till terminal-IC %s

en: class %s is defined but not used
sv: klassen %s är definierad men inte använd

en: Warning: rsrc %s (%s) has no chks
sv: Varning: resurs %s (%s) har inte kontroller

en: Warning: rsrc %s (%s) has no chks or regs
sv: Varning: resurs %s (%s) har inga kontroller eller register

en: rsrc %s (%s) has no regs
sv: resurs %s (%s) har inga register

en: IC note %d in opcode %s (IC:%s) conflicts with resource %s note %d
sv: IC-anteckning %d i instruktion %s (IC:%s) står i konflikt med resurs %s
    anteckning %d

en: IC note %d for opcode %s (IC:%s) conflicts with resource %s note %d
sv: IC-anteckning %d för instruktion %s (IC:%s) står i konflikt med resurs %s
    anteckning %d

en: opcode %s has no class (ops %d %d %d)
sv: instruktion %s har ingen klass (operationer %d %d %d)

note: We've been passed a w.  Return with an error message so that cgen will try the next parsing option.
en: W keyword invalid in FR operand slot.
sv: W-nyckelord ogiltigt i FR-operandlucka.

note: Invalid offset present.
en: offset(IP) is not a valid form
sv: avståndet(IP) är inte en giltig form

note: Found something there in front of (DP) but it's out of range.
en: (DP) offset out of range.
sv: (DP) avståndet är utanför intervallet.

note: Found something there in front of (SP) but it's out of range.
en: (SP) offset out of range.
sv: (SP) avståndet är utanför intervallet.

en: illegal use of parentheses
sv: otillåten användning av parenteser

en: operand out of range (not between 1 and 255)
sv: operanden utanför intervallet (inte mellan 1 och 255)

note: Something is very wrong. opindex has to be one of the above.
en: parse_addr16: invalid opindex.
sv: parse_addr16: ogiltigt opindex.

en: Byte address required. - must be even.
sv: Byteadress krävs - måste vara jämn.

en: cgen_parse_address returned a symbol. Literal required.
sv: cgen_parse_address returnerade en symbol. Litteral krävs.

en: percent-operator operand is not a symbol
sv: procent-operatoroperand är inte en symbol

en: Attempt to find bit index of 0
sv: Försök att hitta 0-bitindex

en: internal error: ip2k_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
sv: internt fel: ip2k_cgen_rebuild_tables: insn-chunk-bitsize-värden i konflikt: ”%d” vs. ”%d”

en: internal error: ip2k_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
sv: internt fel: ip2k_cgen_cpu_open: argument stöds inte ”%d”

en: internal error: ip2k_cgen_cpu_open: no endianness specified
sv: internt fel: ip2k_cgen_cpu_open: ingen byteordning angiven

en: immediate value cannot be register
sv: omedelbart värde kan inte vara register

en: immediate value out of range
sv: omedelbart värde är utanför intervallet

en: 21-bit offset out of range
sv: 21-bitars avstånd utanför intervallet

en: internal error: iq2000_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
sv: internt fel: iq2000_cgen_rebuild_tables: insn-chunk-bitsize-värden i konflikt: ”%d” vs. ”%d”

en: internal error: iq2000_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
sv: internt fel: iq2000_cgen_cpu_open: argument stöds inte ”%d”

en: internal error: iq2000_cgen_cpu_open: no endianness specified
sv: internt fel: iq2000_cgen_cpu_open: ingen byteordning angiven

en: expecting gp relative address: gp(symbol)
sv: förväntade gp-relativ adress: gp(symbol)

en: expecting got relative address: got(symbol)
sv: förväntade got-relativ adress: got(symbol)

en: expecting got relative address: gotoffhi16(symbol)
sv: förväntades got-relativ adress: gotoffhi16(symbol)

en: expecting got relative address: gotofflo16(symbol)
sv: förväntade got-relativ adress: gotofflo16(symbol)

en: internal error: lm32_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
sv: internt fel: lm32_cgen_rebuild_tables: insn-chunk-bitsize-värden i konflikt: ”%d” vs. ”%d”

en: internal error: lm32_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
sv: internt fel: lm32_cgen_cpu_open: argument stöds ej ”%d”

en: internal error: lm32_cgen_cpu_open: no endianness specified
sv: internt fel: lm32_cgen_cpu_open: ingen byteordning angiven

en: 
    The following LoongArch disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
sv: 
    Följande LoongArch-specifika avassemblerarflaggor stöds för användning
    tillsammans med flaggan -M (flera flaggor kan skiljas åt med komman):

en: 
        numeric       Print numeric register names, rather than ABI names.
sv: 
        numeric       Skriv ut numeriska registernamn, snarare än ABI-namn.

en: unknown	0x%04lx
sv: okänd	0x%04lx

en: unknown	0x%02lx
sv: okänd	0x%02lx

en: imm:6 immediate is out of range
sv: imm:6 omedelbar är utanför intervall

en: %dsp8() takes a symbolic address, not a number
sv: %dsp8() tar en symbolisk adress, inte ett tal

en: dsp:8 immediate is out of range
sv: dsp:8 omedelbar är utanför intervall

en: Immediate is out of range -8 to 7
sv: Omedelbar är utanför intervall -8 till 7

en: Immediate is out of range -7 to 8
sv: Omedelbar är utanför intervall -7 till 8

en: %dsp16() takes a symbolic address, not a number
sv: %dsp16() tar en symbolisk adress, inte ett tal

en: dsp:16 immediate is out of range
sv: dsp:16 omedelbar är utanför intervall

en: dsp:20 immediate is out of range
sv: dsp:20 omedelbar är utanför intervall

en: dsp:24 immediate is out of range
sv: dsp:24 omedelbar är utanför intervall

en: immediate is out of range 1-2
sv: omedelbar är utanför intervall 1-2

en: immediate is out of range 1-8
sv: omedelbar är utanför intervall 1-8

en: immediate is out of range 0-7
sv: omedelbar är utanför intervall 0-7

en: immediate is out of range 2-9
sv: omedelbar är utanför intervall 2-9

en: Bit number for indexing general register is out of range 0-15
sv: Bitnummer för indexering av generella register är utanför intervall 0-15

en: bit,base is out of range
sv: bit, bas är utanför intervall

en: bit,base out of range for symbol
sv: bit,bas utanför intervall för symbol

en: not a valid r0l/r0h pair
sv: inte ett giltigt r0l/r0h-par

en: Invalid size specifier
sv: Ogiltig storleksangivare

en: internal error: m32c_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
sv: internt fel: m32c_cgen_rebuild_tables: insn-chunk-bitsize-värden i konflikt: ”%d” vs. ”%d”

en: internal error: m32c_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
sv: internt fel: m32c_cgen_cpu_open: argument stöds ej ”%d”

en: internal error: m32c_cgen_cpu_open: no endianness specified
sv: internt fel: m32c_cgen_cpu_open: ingen byteordning angiven

en: internal error: m32r_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
sv: internt fel: m32r_cgen_rebuild_tables: insn-chunk-bitsize-värden i konflikt: ”%d” vs. ”%d”

en: internal error: m32r_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
sv: internt fel: m32r_cgen_cpu_open: argument stöds ej ”%d”

en: internal error: m32r_cgen_cpu_open: no endianness specified
sv: internt fel: m32r_cgen_cpu_open: ingen byteordning angiven

en: <function code %d>
sv: <funktionskod %d>

en: <internal error in opcode table: %s %s>
sv: <internt fel i instruktionstabellen: %s %s>

en: Only $tp or $13 allowed for this opcode
sv: Endast $tp eller $13 tillåtet för denna instruktion

en: Only $sp or $15 allowed for this opcode
sv: Endast $sp eller $15 tillåtet för denna instruktion

en: invalid %function() here
sv: ogiltig %funktion() här

en: Immediate is out of range -32768 to 32767
sv: Omedelbar är utanför intervall -32768 till 32767

en: Immediate is out of range 0 to 65535
sv: Omedelbar är utanför intervall 0 till 65535

en: Immediate is out of range -512 to 511
sv: Omedelbar är utanför intervall -512 till 511

en: Immediate is out of range -128 to 127
sv: Omedelbar är utanför intervall -128 till 127

en: Value is not aligned enough
sv: Värde är inte justerat nog

en: internal error: mep_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
sv: internt fel: mep_cgen_rebuild_tables: insn-chunk-bitsize-värden i konflikt: ”%d” vs. ”%d”

en: internal error: mep_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
sv: internt fel: mep_cgen_cpu_open: argument stöds ej ”%d”

en: internal error: mep_cgen_cpu_open: no endianness specified
sv: internt fel: mep_cgen_cpu_open: ingen byteordning angiven

en: # internal error, undefined operand in `%s %s'
sv: # internt fel, okänd operand i ”%s %s”

en: Use canonical instruction forms.
sv: Använd kanoniska instruktionsformer.

en: Recognize MSA instructions.
sv: Känn igen MSA-instruktioner.

en: Recognize the virtualization ASE instructions.
sv: Känn igen ASE-virtualiseringsinstruktioner.

en: Recognize the eXtended Physical Address (XPA) ASE
                      instructions.
sv: Känn igen utökade fysiskadress- (XPA) ASE-
                      instruktioner.

en: Recognize the Global INValidate (GINV) ASE instructions.
sv: Känn igen globala invaliderings- (GINV) ASE-instruktioner.

en: Recognize the Loongson MultiMedia extensions Instructions (MMI) ASE instructions.
sv: Känn igen Loongson MultiMedia extensions Instructions (MMI) ASE-instruktioner

en: Recognize the Loongson Content Address Memory (CAM)  instructions.
sv: Känn igen Loongson Content Address Memory (CAM)-instruktioner.

en: Recognize the Loongson EXTensions (EXT)  instructions.
sv: Känn igen Loongson EXTensions (EXT)-instruktioner.

en: Recognize the Loongson EXTensions R2 (EXT2)  instructions.
sv: Känn igen Loongson EXTensions R2 (EXT2)-instruktioner.

en: Print GPR names according to specified ABI.
                      Default: based on binary being disassembled.
sv: Skriv ut GPR-namn enligt angivet ABI.
                      Standard: baserat på den binärfil som avassembleras.

en: Print FPR names according to specified ABI.
                      Default: numeric.
sv: Skriv ut FPR-namn enligt angivet ABI.
                      Standard: numeriskt.

en: Print CP0 register names according to specified architecture.
                      Default: based on binary being disassembled.
sv: Skriv ut CP0-registernamn enligt angiven arkitektur.
                      Standard: baserat på den binärfil som disassembleras.

en: Print HWR names according to specified architecture.
                      Default: based on binary being disassembled.
sv: Skriv ut HWR-namn enligt angiven arkitektur.
                      Standard: baserat på den binärfil som avassembleras.

en: Print GPR and FPR names according to specified ABI.
sv: Skriv ut GPR- och FPR-namn enligt det angivna ABI:t.

en: Print CP0 register and HWR names according to specified
                      architecture.
sv: Skriv ut CP0-register med HWR-namn enligt angiven
                      arkitektur.

en: 
    The following MIPS specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
sv: 
    Följande MIPS-specifika avassemblerarflaggor stöds för användning
    tillsammans med flaggan -M (flera flaggor kan skiljas åt med komman):

en: bad case %d (%s) in %s:%d
sv: felaktigt fall %d (%s) i %s:%d

en: internal: non-debugged code (test-case missing): %s:%d
sv: internt: ej felsökt kod (testfall saknas): %s:%d

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: *illegal*
sv: *otillåten*

en: *unknown operands type: %d*
sv: *okänd operandtyp: %d*

en: internal error: immediate() called with invalid byte count %d
sv: internt fel: immediate() anropad med ogiltigt byteantal %d

en: Warning: disassembly unreliable - not enough bytes available
sv: Varning: avassemblering otillförlitlig - inte tillräckligt med byte tillgängliga

en: Error: read from memory failed
sv: Fel: läsning från minne misslyckades

en: Warning: illegal as emulation instr
sv: Varning: ogiltig som emuleringsinstruktion

note: R2/R3 are illegal as dest: may be data section.
en: Warning: illegal as 2-op instr
sv: Varning: ogiltig som 2-operandsinstruktion

en: Warning: unrecognised CALLA addressing mode
sv: Varning: okänt CALLA-adresseringsläge

en: Warning: reserved use of A/L and B/W bits detected
sv: Varning: okänd användning av A/L- och B/W-bitar detekterad

en: Operand out of range. Must be between -32768 and 32767.
sv: Operand utanför intervall. Måste vara mellan -32768 och 32767.

en: Biiiig Trouble in parse_imm16!
sv: Stoooort Problem i parse_imm16!

en: The percent-operator's operand is not a symbol
sv: Procent-operatorns operand är inte symbol

en: invalid operand.  type may have values 0,1,2 only.
sv: ogiltig operand.  typ får endast ha värdena 0, 1, 2.

en: internal error: mt_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
sv: internt fel: mt_cgen_rebuild_tables: insn-chunk-bitsize-värden i konflikt: ”%d” vs. ”%d”

en: internal error: mt_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
sv: internt fel: mt_cgen_cpu_open: argument stöds ej ”%d”

en: internal error: mt_cgen_cpu_open: no endianness specified
sv: internt fel: mt_cgen_cpu_open: ingen byteordning angiven

en: internal error: unknown operand, %s
sv: internt fel: okänd operand, %s

en: internal error: don't know how to handle parsing results
sv: internt fel: vet inte hur tolkningsresultaten ska hanteras

en: internal error: unknown hardware resource
sv: internt fel: okänd hårdvaruresurs

en: insufficient data to decode instruction
sv: otillräcklig data för att avkoda instruktion

en: <invalid_instruction>:
sv: <otillåten instruktion>:

en: , <invalid CRC operator>,
sv: , <ogiltig CRC-operator>,

en: <invalid branch>[
sv: <ogiltig gren>[

en: <invalid cmd target %d:%d:%d>[]
sv: <ogiltigt kommandomål %d:%d%d>[]

en: <invalid cmd action %d:%d:%d>[]
sv: <ogiltig kommandoåtgärd %d:%d:%d>[]

en: File has no ME-Config section.
sv: Fil har inget ME-Config-avsnitt.

en: File has invalid ME-Config section.
sv: Fil har ogiltigt ME-Config-avsnitt.

en: Error processing section %u
sv: Fel vid behandling av avsnitt %u

en: Invalid NFP option: %s
sv: Ogiltigt NFP-alternativ: %s

en: 
    The following NFP specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
sv: 
    Följande NFP-specifika avassemblerarflaggor stöds för användning
    tillsammans med flaggan -M (flera flaggor kan skiljas åt med komman):

en: 
      no-pc		    Don't print program counter prefix.
      ctx4		    Force disassembly using 4-context mode.
      ctx8		    Force 8-context mode, takes precedence.
sv: 
      no-pc		    Skriv inte ut programräknarprefix.
      ctx4		    Tvinga avassemblering via 4-kontextläge.
      ctx8		    Tvinga 8-kontextläge, tar företräde.

en: out of memory
sv: slut på minne

en: internal error: broken opcode descriptor for `%s %s'
sv: internt fel: trasig instruktionsbeskrivning för ”%s %s”

note: I and Z are output operands and can`t be immediate A is an address and we can`t have the address of an immediate either. We don't know how much to increase aoffsetp by since whatever generated this is broken anyway!
en: $<undefined>
sv: $<odefinierad>

en: relocation invalid for store
sv: omlokalisering ogiltig för lagring

en: internal relocation type invalid
sv: intern omlokaliseringstyp ogiltig

en: internal error: or1k_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
sv: internt fel: or1k_cgen_rebuild_tables: insn-chunk-bitsize-värden i konflikt: ”%d” vs. ”%d”

en: internal error: or1k_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
sv: internt fel: or1k_cgen_cpu_open: argument stöds inte ”%d”

en: internal error: or1k_cgen_cpu_open: no endianness specified
sv: internt fel: or1k_cgen_cpu_open: ingen byteordning angiven

en: warning: ignoring unknown -M%s option
sv: varning: hoppar över okänd -M%s-flagga

en: 
    The following PPC specific disassembler options are supported for use with
    the -M switch:
sv: 
    Följande PPC-specifika avassemblerarflaggor stöds för användning
    tillsammans med flaggan -M:

en: invalid register
sv: ogiltigt register

en: invalid conditional option
sv: ogiltig villkorlig flagga

en: invalid counter access
sv: ogiltig räknaråtkomst

en: BO value implies no branch hint, when using + or - modifier
sv: BO-värde implicerar inget grentips, när modifierarna + eller - används

en: attempt to set y bit when using + or - modifier
sv: försök att ställa in y-biten då modifieraren + eller - användes

en: attempt to set 'at' bits when using + or - modifier
sv: försök att ställa in ”at”-bitar när + eller - modifierare används

en: invalid offset: must be in the range [-512, -8] and be a multiple of 8
sv: ogiltig position: måste vara i intervallet [-512, -8] och vara en multipel av 8

en: invalid R operand
sv: ogiltig R-operand

en: invalid mask field
sv: ogiltigt maskfält

en: invalid mfcr mask
sv: ogiltig mfcr-mask

en: illegal L operand value
sv: felaktigt L-operandsvärde

en: illegal WC operand value
sv: felaktigt WC-operandsvärde

en: incompatible L operand value
sv: inkompatibelt L-operandsvärde

en: illegal bitmask
sv: otillåten bitmask

en: address register in load range
sv: adressregister i inläsningsintervall

en: illegal PL operand value
sv: felaktigt PL-operandsvärde

en: index register in load range
sv: indexregistret är i inläsningsintervallet

en: source and target register operands must be different
sv: käll- och målregisteroperander måste vara olika

en: invalid register operand when updating
sv: ogiltig registeroperand vid uppdatering

en: illegal immediate value
sv: felaktigt omedelbart värde

en: invalid bat number
sv: ogiltigt bat-nummer

en: invalid sprg number
sv: ogiltigt sprg-nummer

en: invalid tbr number
sv: ogiltigt tbr-nummer

en: VSR overlaps ACC operand
sv: VSR överlappar med ACC-operand

en: invalid constant
sv: ogiltig konstant

en: UIMM = 00000 is illegal
sv: UIMM = 00000 är otillåtet

en: UIMM values >7 are illegal
sv: UIMM-värden >7 är otillåtna

en: UIMM values >15 are illegal
sv: UIMM-värden >15 är otillåtna

en: GPR odd is illegal
sv: Udda GPR är otillåtet

en: invalid offset
sv: ogiltig position

en: invalid Ddd value
sv: ogiltigt Ddd-värde

en: invalid TH value
sv: ogiltigt TH-värde

note: The option without '=' should be defined above.
en: unrecognized disassembler option: %s
sv: okänd avassemblerarflagga: %s

note: Invalid options with '=', no option name before '=', and no value after '='.
en: unrecognized disassembler option with '=': %s
sv: okänd avassemblerarflagga med ”=”: %s

en: unknown privileged spec set by %s=%s
sv: okänd privilegierad spec satt av %s=%s

en: mis-matched privilege spec set by %s=%s, the elf privilege attribute is %s
sv: felaktig privilegie-spec satt av %s=%s, elf-privilegieattributet är %s

en: # internal error, undefined modifier (%c)
sv: # internt fel, okänd modifierare (%c)

en: Print numeric register names, rather than ABI names.
sv: Skriv ut numeriska registernamn, snarare än ABI-namn.

en: Disassemble only into canonical instructions.
sv: Avassemblera endas till kanoniska instruktionsformer.

en: Print the CSR according to the chosen privilege spec.
sv: Skriv ut CSR enligt till den angivna privilegiespecen.

en: 
    The following RISC-V specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
sv: 
    Följande RISC-V-specifika avassemblerarflaggor stöds för användning
    tillsammans med flaggan -M (flera flaggor kan skiljas åt med komman):

en: <invalid register number>
sv: <ogiltigt registernummer>

en: <invalid condition code>
sv: <ogiltig villkorsflagga>

en: <invalid flag>
sv: <ogiltig flagga>

en: <invalid opsize>
sv: <ogiltig opstorlek>

en: <invalid size>
sv: <ogiltig storlek>

en: <illegal reg num>
sv: <otillåtet regnummer>

en: <bad>
sv: <felaktig>

en: .<bad>
sv: .<felaktig>

en: Disassemble in ESA architecture mode
sv: Avassemblera i ESA-arkitektursläge

en: Disassemble in z/Architecture mode
sv: Avassemblera i z/Arkitektursläge

en: Print unknown instructions according to length from first two bits
sv: Skriv ut okända instruktioner enligt längd från de första två bitarna

en: unknown S/390 disassembler option: %s
sv: okänd S/390-avassemblerarflagga: %s

en: 
    The following S/390 specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
sv: 
    Följande S/390-specifika avassemblerarflaggor stöds för användning
    tillsammans med flaggan -M (flera flaggor kan skiljas åt med komman):

en: <illegal instruction>
sv: <otillåten instruktion>

en: internal error: bad sparc-opcode.h: "%s", %#.8lx, %#.8lx
sv: internt fel: felaktig sparc-opcode.h: ”%s”, %#.8lx, %#.8lx

en: internal error: bad sparc-opcode.h: "%s" == "%s"
sv: internt fel: felaktig sparc-opcode.h: ”%s” == ”%s”

note: Mark as non-valid instruction.
en: unknown
sv: okänd

en: <invalid s-reg number>
sv: <ogiltigt s-regnummer>

en: <invalid reg number>
sv: <ogiltigt regnummer>

en: <invalid v-reg number>
sv: <ogiltigt v-regnummer>

en: <invalid CC-reg number>
sv: <ogiltigt CC-regnummer>

en: <invalid float-CC-reg number>
sv: <ogiltigt flyt-CC-regnummer>

en: <invalid cacheop number>
sv: <ogiltigt cacheopnummer>

en: <invalid prefop number>
sv: <ogiltigt prefopnummer>

en: unknown operand shift: %x
sv: okänd operandskiftning: %x

en: unknown reg: %d
sv: okänt register: %d

note: The functions used to insert and extract complicated operands. Note: There is a conspiracy between these functions and v850_insert_operand() in gas/config/tc-v850.c.  Error messages containing the string 'out of range' will be ignored unless a specific command line option is given to GAS.
en: displacement value is not in range and is not aligned
sv: förskjutningsvärdet är inte inom intervallet och ligger inte på jämn gräns

en: displacement value is out of range
sv: förskjutningsvärdet är utanför intervallet

en: displacement value is not aligned
sv: förskjutningsvärdet ligger inte på jämn gräns

en: immediate value is out of range
sv: omedelbara värdet är utanför intervallet

en: branch value out of range
sv: grenvärdet är utanför intervallet

en: branch value not in range and to odd offset
sv: grenvärdet är inte inom intervallet och till ett udda avstånd

en: branch to odd offset
sv: grening till udda avstånd

en: position value is out of range
sv: positionsvärde är utanför intervall

en: width value is out of range
sv: breddvärde är utanför intervall

en: SelID is out of range
sv: SelID är utanför intervall

en: vector8 is out of range
sv: vector8 är utanför intervall

en: vector5 is out of range
sv: vector5 är utanför intervall

en: imm10 is out of range
sv: imm10 är utanför intervall

en: SR/SelID is out of range
sv: SR/SellD är utanför intervall

en: invalid register for stack adjustment
sv: ogiltigt register för stackjustering

en: invalid register name
sv: ogiltigt registernamn

en: Disassemble "register" names
sv: Avassemblera ”register”-namn

en: Name well-known globals
sv: Namnge välkända globaler

en: The following WebAssembly-specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch:
sv: Följande WebAssembly-specifika avassemblerarflaggor stöds för användning
    tillsammans med flaggan -M:

en: Bad register in preincrement
sv: Felaktigt register i förhandsökning

en: Bad register in postincrement
sv: Felaktigt register i efterhandsökning

en: Bad register name
sv: Felaktigt registernamn

en: Label conflicts with register name
sv: Etiketten står i konflikt med registernamn

en: Label conflicts with `Rx'
sv: Etiketten står i konflikt med "Rx"

en: Bad immediate expression
sv: Felaktigt omedelbart uttryck

en: No relocation for small immediate
sv: Ingen omlokalisering för litet omedelbart tal

en: Small operand was not an immediate number
sv: Liten operand var inte ett omedelbart tal

en: Operand is not a symbol
sv: Operanden är inte en symbol

en: Syntax error: No trailing ')'
sv: Syntaxfel: Inget eftersläpande ")"

en: internal error: xstormy16_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
sv: internt fel: xstormy16_cgen_rebuild_tables: insn-chunk-bitsize-värden i konflikt: ”%d” vs. ”%d”

en: internal error: xstormy16_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
sv: internt fel: xstormy16_cgen_cpu_open: argument stöds inte ”%d”

en: internal error: xstormy16_cgen_cpu_open: no endianness specified
sv: internt fel: xstormy16_cgen_cpu_open: ingen byteordning angiven
